Dzięki świetnej postawie w sezonie 2020/2021 Skra Częstochowa wkroczyła w pierwszoligowe szeregi i mocno zaznaczyła swoją obecność na piłkarskiej mapie Polski. Klub spod Jasnej Góry boryka się jednak z szeregiem problemów infrastrukturalnych, które sprawiają, iż zapisując najpiękniejszą kartę w swojej historii, nie może rozgrywać spotkań na własnym obiekcie. Zarząd klubu nie zamierza jednak załamywać rąk i mimo piętrzących się kłopotów, podejmuje walkę o lepsze jutro. Jednym z działań, które mają pozwolić Skrze na powrót do Częstochowy, jest akcja crowdfundingowa, która właśnie się rozpoczęła.
Na wstępie wróćmy jednak do początku funkcjonowania klubu w I lidze. Przez znaczną część minionego sezonu piłkarze Skry brali udział w istnej tułaczce, rozgrywając spotkania wyłączniena wyjazdach. Dopiero ostatnie osiem meczów zawodnicy z Częstochowy rozegrali na obiekcie zastępczym, konkretnie – na Stadionie Miejskim w Bełchatowie, który jest usytuowany 80 kilometrów od siedziby klubu.
Wraz z przyjściem drugiego sezonu na zapleczu Ekstraklasy miejsce rozgrywania domowych spotkań się nie zmieniło, wszak Skra dalej przyjmuje gości na obiekcie w Bełchatowie. Pojawiło się jednak światełko w tunelu, co pozwala wierzyć, że już wiosną zespół powróci do swojego futbolowego domu – na Miejski Stadion Piłkarski przy ulicy Loretańskiej, który obecnie przechodzi gruntowną modernizację.
Na „Lorecie” trwają intensywne prace, dzięki którym macierzysty obiekt Skry Częstochowa ma zostać dostosowany do wymogów Podręcznika Licencyjnego PZPN. Znaczącą część inwestycji pokrywają środki pozyskane z Narodowego Funduszu Polski Ład. Modernizacja obejmuje m.in. instalację certyfikowanej, podgrzewanej murawy czy dostosowanie oświetlenia do bieżących wymagań. Równocześnie na stadionie przy Loretańskiej trwa gruntowny remont budynku klubowego, który zostanie wyposażony w niezbędne do funkcjonowania na poziomie I ligi pomieszczenia (m.in. stanowisko dowodzenia czy stanowisko VAR).
Ostatnim, aczkolwiek – rzecz jasna – nie mniej istotnym elementem renowacji stadionu jest budowa trybun o odpowiedniej liczbie miejsc.
Właśnie z tego powodu Skra Częstochowa, we współpracy z platformą Beesfund, rozpoczyna akcję crowdfundingową, która ma na celu pozyskanie środków pieniężnych niezbędnych do sfinansowania budowy nowych trybun i infrastruktury około stadionowej.
Crowdfunding, czyli tzw. finansowanie społecznościowe, które doskonale poznaliśmy na przykładzie Wisły Kraków, w tym przypadku polega na oddaniu części akcji spółki Skra Częstochowa S.A w ręce sympatyków, którzy zdecydują się wesprzeć klub.
To jednak nie wszystko, bowiem na potencjalnych inwestorów czekać będzie także szereg benefitów. Dla nowych akcjonariuszy zostały przygotowane specjalnie pakiety w postaci m.in. oficjalnego certyfikatu potwierdzającego nabycie akcji Skry Częstochowa, dostępu do zamkniętej grupy inwestorów na Facebooku, karnetu na pierwszy pełny sezon Skry na “Lorecie” czy miejsca na pamiątkowej tablicy dla akcjonariuszy.
Właściciele Skry gotowi są także do współpracy z osobami, które mogą mieć bezpośredni wpływ na rozwój klubu na zasadach własnościowych spółki.
Akcja mająca na celu pozyskanie środków funkcjonuje pod hasłem „Razem z Wami wrócimy do Domu”. Powyższe zdanie bardzo dobrze oddaje charakter Skry Częstochowa, w którym na co dzień panuje inna od stricte korporacyjnej rzeczywistości, rodzinna atmosfera. Nietrudno więc dojść do konkluzji, iż w realiach częstochowskiego klubu granie w DOMU jest absolutnym fundamentem funkcjonowania na wysokim poziomie.
Zachętą dla potencjalnych inwestorów z pewnością pozostaje fakt, iż Skra jest klubem, który w ostatnim czasie podąża tylko w górę. W trzynaście lat zespół przeszedł drogę od A-klasy do zaplecza najwyższego szczebla rozgrywkowego. I choć aktualna sytuacja Skry w pierwszoligowej tabeli nie jest najlepsza, to włodarze klubu podkreślają, iż rozgrywanie spotkań na „Lorecie” może okazać się kluczem do wiosennego sukcesu.
O harmonijnym, wielopłaszczyznowym rozwoju Skry Częstochowa świadczy także wyróżniona Złotą Gwiazdką PZPN klubowa Akademia, w szeregach której trenuje kilkuset młodych futbolowych adeptów. W tym miejscu trzeba przypomnieć, iż w minionym sezonie to właśnie klub spod Jasnej Góry zwyciężył w pierwszoligowej klasyfikacji PRO Junior System. Podobnie było rok wcześniej, bowiem w rozgrywkach 2020/2021 Skra wygrała PJS w II lidze. Ponadto należy podkreślić, iż młodzi zawodnicy częstochowskiej ekipy regularnie powoływani są do młodzieżowych reprezentacji Polski.
Częścią klubu z Częstochowy jest również silna, dynamicznie rozwijająca się sekcja kobieca, która powstała w 2019 roku. Piłkarki Skry Ladies obecnie występują na pierwszoligowym szczeblu, a ambicje zarządu związane z tym projektem sięgają bardzo daleko.
Społeczność klubu posiada ogromną wiarę, że trwająca akcja pozwoli Skrze na powrót do sportowegodomu. Wówczas znaczenie będzie już miało przede wszystkim to, co dzieje się na boisku.
Więcej szczegółów dotyczących akcji crowdfundingowej Skry Częstochowa możecie znaleźć nastronie: emisja.ks-skra.pl