Na każdy wielki turniej producenci sprzętu wypuszczają nowe modele strojów dla wszystkich reprezentacji. Można powiedzieć, że istnieje już mundialowa moda. Wybór tych najładniejszych koszulek zawsze jest subiektywny. Niektóre są klasyczne, inne mają oddawać ducha i tradycje danego narodu, a jeszcze inne mają zaskakiwać pomysłowością czy ekwilibrystyką. Pokusiliśmy się o stworzenie rankingu trykotów, w których już za chwilę na mistrzostwach świata w Katarze będą biegać Messi, Neymar, Lewandowski i inne gwiazdy futbolu.
Każdy pewnie ma znajomego, który po prostu lubi chodzić w koszulkach piłkarskich. Sami założylibyście barwy jakiejś innej reprezentacji niż Polska?
Sprawdźcie, które stroje wybraliśmy do naszego rankingu.
TOP12: Najładniejsze koszulki na mistrzostwa świata 2022
1. Meksyk
Patrząc na domowe koszulki naszego grupowego rywala mamy wrażenie, że gdzieś to już widzieliśmy. Połączenie zieleni w różnych odcieniach zawsze wygląda dość efektownie. Oddzielną historią jest drugi zestaw, gdzie wybijają się tradycyjne meksykańskie wzory. Już teraz niektórzy twierdzą, że ta wersja stanie się częścią ubioru wielu piłkarskich fanów i to nie tylko w Meksyku.
2. Dania
Stroje wyjątkowe w swojej prostocie, bo nawet loga producenta i federacji nie są w kontraście do koloru koszulki. Brak przełamania kolorystycznego dodatkowych elementów ma być sprytnym manifestem przeciwko łamaniu praw człowieka w Katarze. Jest ukryty przekaz, ale jednocześnie sprawia to, że trykoty są wyjątkowo schludne.
3. Argentyna
Kolejne komplety naszego grupowego przeciwnika. Domowa koszulka jest klasyczna. Błękitne pionowe pasy na białym tle i ciemno-granatowe wstawki. Tak chyba każdemu kojarzy się koszulka reprezentacji Argentyny. Dość oryginalny jest zestaw rezerwowy, gdzie widzimy różne fioletowe odcienie, tworzące płomienie. Wygląda to bardzo ciekawie i na swój sposób efektownie. Na pewno to wyjątkowa kompozycja.
4. Japonia
Stroje inspirowane bajkami animie i cała kulturą mangi. Nieco komiksowe wzroki na podstawowych strojach robią klimat. Te drugie są nieco bardzie klasyczne, ale nawiązują też do tych, w których w znanej kreskówce latał słynny kapitan Tsubasa.
5. Portugalia
Motyw flagi wkomponowany w stroje. Te podstawowe wyglądają, jakby zawodnicy byli nią opleceni. Na tych drugich ten sam koncept pojawia się tylko w poprzecznym zielono-bordowym pasie. Wygląda to wszystko spójnie i naprawdę ciekawie.
6. Brazylia
Mundiale chyba każdemu kojarzą się z Brazylią i efektowną grą tej reprezentacji. Koszulka tej kadry to zawsze efektowny żółty kanarkowy kolor połączony z zielenią i granatowymi elementami. Tegoroczny model wyróżnia kołnierzyk, w którym znajduje się nieco oldschoolowy guziczek. O ile podstawowy komplet jest OK, o tyle rękawy na tym rezerwowym, to jakieś kosmiczne nieporozumienie.
7. Francja
Podstawowy komplet obrońców tytułu to szyk i elegancja. Ciemny granat i złote wstawki (które nawiązują pewnie tego, że to Francja jest panującym mistrzem świata) robią bardzo korzystne wrażenie. Wygląda to tyle efektownie, co klasycznie. Producent podaje, że elementy graficzne na strojach rezerwowych są na tyle subtelne, że ich w zasadzie nie widać. Nam trochę kojarzy się to z… piżamą.
8. Chorwacja
Czy jest wśród Was ktoś, kto nie zazdrościł Chorwatom tej pięknej czerwono-białej szachownicy? Tym razem nie jest ona tak pełna jak zazwyczaj, bo jest sporo więcej czystej bieli, ale i tak podstawowy strój daje radę i nawiązuje do klasyki z MŚ 1998. Rezerwowy komplet jak zawsze jest kontrastowy, ale znalazł się w nim też element szachownicy. Wszystko się więc zgadza.
9. Anglia
Niby klasycznie, ale z elementem wariacji w okolicach barków. Ten błękitno-niebiesko-granatowy pas wygląda całkiem ciekawie. Sztosem są natomiast wyjazdowe stroje, gdzie jest kołnierzyk, który można postawić. Szkoda, że takich modeli koszulek jest coraz mniej.
10. Arabia Saudyjska
Trzeci z naszych grupowych rywali również znalazł się w zestawieniu. Dwa odcienie zieleni z dość odważnymi wzorami. Kiedyś w podobnym modelu grała Nigeria i stroje były dość popularne. Biała wersja jest ma szare elementy graficzne, które pewnie nawiązują do saudyjskiej kultury. Też wygląda to nieźle.
11. Niemcy
Kolorystyka podobna jak zawsze. Dotyczy to obu wersji. Domowa wyróżnia się szerokim grubym i pionowym pasem. Wygląda to dostojnie i nietuzinkowo na tle innych reprezentacji. W sieci już pojawiają się opinie, że podstawowe koszulki staną się za kilka lat klasykiem.
12. Polska
Trudno było nam ulokować nasze koszulki w tym zestawieniu, żeby zrobić to w sposób obiektywny.
W kilku podobnych rankingach stroje reprezentacji Polski zajmowały miejsce na początku drugiej dziesiątki. Biało-czerwone barwy zawsze napawają nas dumą w meczach drużyny narodowej. Wstawki na rękawach i barkach w domowych strojach mają symbolizować orle gniazdo i generalnie motywy orła białego. Trochę to naciągane. Lepiej byłoby to podciągnąć pod orle skrzydła. Natomiast nasze rezerwowe koszulki są wyróżniające na tle innych, dzięki swojej prostocie. Brak ekwilibrystycznych wzorków robi robotę.
***
A Wam, które koszulki najbardziej się podobają? Może macie jakichś innych faworytów? Dajcie znać w komentarzach.
WIĘCEJ O MISTRZOSTWACH ŚWIATA:
- Przejść do historii afrykańskiej piłki. Senegal pręży muskuły przed mundialem
- Katar dźwiga brzemię gospodarza
- FIFA apeluje do reprezentacji. „Nie udzielajmy lekcji moralności, skupmy się na futbolu”
- Oficjalnie: Timo Werner nie zagra na mundialu
Fot. Newspix, materiały prasowe, totalsportal.com