Lewandowski po raz pierwszy, dwie asysty Zielińskiego i Mierzejewskiego | STRANIERI

Autor:Szymon Janczyk

22 sierpnia 2022, 10:30 • 7 min czytania 4 komentarze

Polacy mają za sobą bardzo udany tydzień na europejskich (i amerykańskich) boiskach – debiuty, bramki i asysty sypały się w zasadzie co chwilę. Jak wypadli biało-czerwoni w minionym tygodniu?

Wydarzeniem weekendu bez dwóch zdań była pierwsza bramka Roberta Lewandowskiego dla FC Barcelony w lidze hiszpańskiej. Pierwsza, ale też druga i asysta (z lekką pomocą rykoszetu), dzięki czemu RL9 został wybrany najlepszym zawodnikiem spotkania z Realem Sociedad. Napastnik oddał cztery strzały (wszystkie celne), wypracował xG 1,14 i miał trzy celne podania w pole karne (na cztery próby). Bez dwóch zdań mówimy tu o architekcie zwycięstwa Barcy.

W topowych ligach w Europie równie udany tydzień ma za sobą Piotr Zieliński. Niektórzy martwili się o to, jaką pozycję otrzyma w nowym Napoli polski pomocnik, ale na ten moment jest on liderem drużyny. W poniedziałek strzelił bramkę w inaugurującej kolejce, w kolejnym spotkaniu zanotował natomiast dwie asysty. – Bawił się z Veroną, grając jako playmaker i mezzala – pisała we wtorek „La Gazzetta dello Sport”. – Świetnie atakował przestrzenie, chciał się pokazać. Perfekcyjna asysta do Kima – dodawała włoska gazeta po drugim spotkaniu. Za obydwa mecze 28-latek dostał notę 7. W dwóch kolejkach Polak zaliczył sześć udanych dryblingów, siedem podań w tercję ataku i dziewięć asyst przy strzałach.

Co u pozostałych Polaków we Włoszech? Nic wielkiego, chociaż Bartłomiej Drągowski na osłodę po porażce 0:3 z Interem został wybrany najlepszym zawodnikiem Spezii w tym spotkaniu. W najlepszych ligach Europy warte odnotowania fakty to także występy Jakuba Kamińskiego oraz Jacka Góralskiego (debiut) w Bundeslidze. Niezbyt udane, bo Kamiński zagrał przeciętnie, a Bochum przegrało 0:7 z Bayernem. W Niemczech najlepszy nastrój miał Rafał Gikiewicz, który ostatnio był bohaterem Augsburga (oraz piłkarzem kolejki Bundesligi), a teraz ponowił kapitalny występ. Bramkarz obronił rzut karny.

Wśród bramkarzy wyróżnił się także Bartosz Białkowski, który zanotował aż siedem skutecznych interwencji przeciwko Swansea. Niestety mecz z Norwich miał już słabszy, bo popełnił w nim błąd. Jako błąd rozpatrzyć można również bramkę wpuszczoną przez Radosława Majeckiego w lidze belgijskiej.

Na koniec kilka słów o egzotycznych kierunkach, bo i tam Polacy dają radę. Przemysław Banaszak zanotował kolejny występ dla Pakhtatora i strzelił bramkę otwierającą wynik spotkania uzbeckiej ekipy (mecz ostatecznie zakończył się remisem). W Azji rozkręca się także Adrian Mierzejewski, który stanął naprzeciwko dwóch ekip z Wuhan. Pierwsza miała więcej szczęścia, bo Polak obił poprzeczkę. Przeciwko drugiej zanotował za to dwie asysty, co sprawia, że jest trzecim najlepszym asystentem ligi chińskiej (pięć ostatnich podań).

Najlepiej radzili sobie jednak Polacy w Stanach Zjednoczonych. Bramką z rzutu karnego przełamał się Patryk Klimala, który trafił do siatki po dłuższej przerwie. Jeszcze dłużej czekaliśmy na pozytyw ze strony Kamila Jóźwiaka. Ostatnio wytykano mu brak liczb, no to proszę: asysta wpadła na konto byłego skrzydłowego Lecha. I wreszcie gol oraz asysta Karola Świderskiego – klasowy występ polskiego napastnika.

ALBANIA

• Ariel Borysiuk (KF Laci) – od 86. minuty z Teutą (3:1)

ANGLIA

• Jan Bednarek (Southampton) – na ławce z Leicester (2:1)
  • Mateusz Lis (Southampton) – poza kadrą
  • Łukasz Fabiański (West Ham United) – 90 minut z Brighton (0:2)
  • Jakub Moder (Brighton) – poza kadrą (kontuzja)
  • Kacper Kozłowski (Brighton) – poza kadrą
  • Mateusz Klich (Leeds) – od 83. minuty z Chelsea (3:0)
  • Mateusz Bogusz (Leeds) – poza kadrą
  • Matty Cash (Aston Villa) – 90 minut z Crystal Palace (1:3)
  • Bartosz Białkowski (Milwall) – 90 minut ze Swansea (2:2) i Norwich (0:2)
  • Przemysław Płacheta (Birmingham) – 89 minut z Watford (1:1), 90 minut z Wigan (0:1)
  • Krystian Bielik (Birmingham) – poza kadrą

ARABIA SAUDYJSKA

• Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab) – bez meczu

AUSTRALIA

• Filip Kurto (Macarthur FC) – bez meczu

AUSTRIA

• Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg) – poza kadrą (kontuzja)

BELGIA

• Radosław Majecki (Cercle Brugge) – 90 minut z Genk (1:2)
  • Patryk Walicki (Gent) – bez meczu
  • Aleksander Buksa (Leuven) – poza kadrą

BUŁGARIA

• Kornel Osyra (Chebyr Pazardżik) – 90 minut z Lewskim (0:4)
  • Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) – mecz dzisiaj

CHINY

• Adrian Mierzejewski (Henan) – 90 minut z Wuhan Three Towns (0:3), 90 minut i 2 asysty z Wuhan (2:2)

CYPR

• Karol Struski (Aris Limassol) – bez meczu

DANIA

• Kamil Grabara (FC Kopenhaga) – poza kadrą (kontuzja)
  • Dawid Kurminowski (Aarhus) – od 96. minuty z Lyngby (1:0), poza kadrą (kontuzja)

FRANCJA

• Marcin Bułka (OGC Nice) – na ławce z Nice (0:1)
  • Karol Fila (Strasbourg) – poza kadrą (kontuzja)
  • Przemysław Frankowski (Lens) – 81 minut z Monaco (4:1)
  • Adam Buksa (Lens) – poza kadrą (kontuzja)
  • Łukasz Poręba (Lens) – na ławce z Monaco (4:1)
  • Arkadiusz Milik (Marsylia) – na ławce z Nantes (2:1)
  • Mateusz Wieteska (Clermont) – 90 minut z Nice (1:0)
  • Rafał Strączek (Bordeaux) – na ławce z Chamois (1:0)

GRECJA

• Damian Szymański (AEK) – 90 minut i żółta kartka z PAS Lamia (3:0)

HISZPANIA

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) – 90 minut, 2 gole i asysta z Realem Sociedad (3:1)

HOLANDIA

• Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – 90 minut z Vitesse (4:0)
  • Przemysław Tytoń (Twente Enschede) – bez meczu
  • Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam) – 70 minut z Walwijk (1:0)

JAPONIA

• Jakub Słowik (FC Tokio) – bez meczu
  • Jakub Świerczok (Nagoya Grampus) – zawieszenie za doping

KAZACHSTAN

• Piotr Grzelczak (Atyrau) – na ławce z Szachtiorem Karaganda (0:0)
  • Paweł Baranowski (Atyrau) – 90 minut z Szachtiorem Karaganda (0:0)

NIEMCY

• Rafał Gikiewicz (Augsburg) – 90 minut i obroniony rzut karny z Mainz (1:2)
  • Robert Gumny (Augsburg) – poza kadrą
  • Bartosz Białek (Wolfsburg) – na ławce z Schalke (0:0)
  • Jakub Kamiński (Wolfsburg) – 76 minut z Schalke (0:0)
  • Marcel Lotka (Borussia Dortmund) – poza kadrą
  • Marcin Kamiński (Schalke 04) – na ławce z Wolfsburgiem (0:0)
  • Jacek Góralski (VfL Bochum) – od 68. minuty z Bayernem (0:7)
  • Krzysztof Piątek (Hertha Berlin) – poza kadrą
  • Tymoteusz Puchacz (Union Berlin) – poza kadrą
  • Adam Dźwigała (St. Pauli) – poza kadrą
  • Adrian Stanilewicz (Darmstadt) – poza kadrą
  • Adrian Gryszkiewicz (Paderborn) – poza kadrą
  • Michał Karbownik (Fortuna Dusseldorf) – od 79. minuty z Eintrachtem Brunszwik (2:2)
  • Dawid Kownacki (Fortuna Dusseldorf) – 79 minut z Eintrachtem Brunszwik (2:2)

RUMUNIA

• Adrian Cierpka (CS Mioveni) – poza kadrą

SŁOWACJA

• Miłosz Kozak (Spartak Trnawa) – poza kadrą

SZKOCJA

• Maciej Dąbrowski (Hibernian) – na ławce z Rangers (2:2)
  • Mateusz Żukowski (Rangers) – poza kadrą

TURCJA

• Konrad Michalak (Konyaspor) – 59 minut z Basaksehir (0:0), mecz dzisiaj
  • Karol Angielski (Sivasspor) – od 71. minuty z Adaną Demirspor (0:3), mecz dzisiaj
  • Patryk Szysz (Basaksehir) – 88 minut z Konyasporem (0:0), 73 minuty z Kayserisporem (2:0)
  • Jakub Szumski (Samsunspor) – 90 minut z Eyupspor (1:1)
  • Adam Stachowiak (Denizlispor) – mecz dzisiaj
  • Mateusz Hołownia (Bandirmaspor) – na ławce z Tuzlasporem (2:0)
  • Michał Nalepa (Sakaryaspor) – na ławce z Altinordu (2:0)

UKRAINA

• Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów) – bez meczu

OBSTAWIAJ LIGI ZAGRANICZNE Z EARLY PAYOUT W FUKSIARZ.PL!

USA

• Patryk Klimala (New York Red Bulls) – 81 minut z Atlantą (2:1), 83 minuty i gol z FC Cincinnati (1:1)
  • Jarosław Niezgoda (Portland Timbers) – 45 minut ze Sporting Kansas City (1:4)
  • Kacper Przybyłko (Chicago Fire) – 51 minut z New York City (0:2)
  • Jan Sobociński (Charlotte FC) – 90 minut z New York City (3:1), 90 minut z Orlando City (1:2)
  • Karol Świderski (Charlotte FC) – 77 minut, gol i asysta z New York City (3:1), 90 minut z Orlando City (1:2)
  • Kamil Jóźwiak (Charlotte FC) – od 64. minuty z New York City (3:1), od 63. minuty i asysta z Orlando City (1:2)
  • Dariusz Formella (Oakland Roots) – bez meczu

UZBEKISTAN

• Przemysław Banaszak (Paktator) – 90 minut i gol z Olimpik (1:1)

WĘGRY

• Lukas Klemenz (Honved) – poza kadrą
  • Rafał Makowski (Kisvarda FC) – 90 minut z Zalaegerszegi (3:1)
  • Wojciech Golla (Puskas Akademia) – poza kadrą (kontuzja)

WŁOCHY

• Bartosz Bereszyński (Sampdoria) – mecz dzisiaj
  • Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) – 90 minut z Napoli (2:5), poza kadrą
  • Mateusz Praszelik (Hellas Werona) – poza kadrą, na ławce z Bologną (1:1)
  • Mariusz Stępiński (Hellas Werona) – poza kadrą
  • Paweł Jaroszyński (Salernitana) – poza kadrą (kontuzja)
  • Karol Linetty (Torino) – 71 minut z Lazio (0:0)
  • Łukasz Skorupski (Bologna) – 90 minut z Hellas (1:1)
  • Kacper Urbański (Bologna) – na ławce z Hellas (1:1)
  • Wojciech Szczęsny (Juventus) – poza kadrą (kontuzja)
  • Nicola Zalewski (Roma) – mecz dzisiaj
  • Szymon Żurkowski (Fiorentina) – poza kadrą (kontuzja)
  • Piotr Zieliński (Napoli) – 76 minut i gol z Hellas (5:2), 90 minut i 2 asysty z Monzą (4:0)
  • Jakub Kiwior (Spezia) – 90 minut z Interem (0:3)
  • Arkadiusz Reca (Spezia) – 90 minut z Interem (0:3)
  • Bartłomiej Drągowski (Spezia) – 90 minut z Interem (0:3)