Obecnie dzieci zaczynają przygodę z piłką, mając kilka lat. Początkowo są to głównie zabawy, z czasem maluchy przechodzą do normalnego, wyczerpującego treningu. Talent, systematyczność i ciężka praca to ważne elementy rozwoju młodego człowieka, ale tak samo istotna jest odpowiednia dieta. Co powinien jeść młody piłkarz i jakie są ważne zalecenia związane z jadłospisem dla takiej osoby?
Zalecenia dietetyczne dla młodego piłkarza
Brak odpowiednich posiłków, bogatych w składniki odżywcze, podanych w odpowiednim momencie może skutkować dużym zmęczeniem dziecka. Tym samym nie będzie ono tak szybkie, będzie mu brakować siły, pojawią się problemy ze skupieniem czy wytrzymałością.
Jedną z ważnych zasad jest spożywanie posiłków regularnie, co około 3-4 godziny, a powinno być ich 5-6. Istotne jest picie dużej ilości wody niegazowanej w celu utrzymania odpowiedniego nawodnienia. Zapotrzebowanie w przypadku małego piłkarza jest o około litr większe niż u dzieci, które nie uprawiają systematycznie sportu. Jeśli chodzi o soki, to powinny to być produkty wysokiej jakości bez dodatkowego cukru. Należy wybierać artykuły o umiarkowanej zawartości tłuszczu, unikać smażonych posiłków i używać oliwy z oliwek do potraw. Jeśli chodzi o mięso, to najlepiej stawiać na ryby i drób, od czasu do czasu można sobie pozwolić na mięso czerwone. Najlepiej jeść pieczywo pełnoziarniste, ciemne.
Ważnym składnikiem diety jest białko, bardzo istotne dla stanu mięśni i kości. Zalecana jego ilość spożywana miesięcznie jest uzależniona od intensywności aktywności. W przypadku sportów wytrzymałościowych powinno to być około 1,1-1,8 g/kg mc. Znaczenie ma również wiek dziecka – w przypadku chłopców mających od 9 do 13 lat zapotrzebowanie wynosi 34 g na dzień.
Źródłem energii dla aktywnych fizycznie są węglowodany. Za minimalne spożycie dzienne tego składnika uważa się 180 g/24 h, natomiast w przypadku osób trenujących wzrasta ono do 200-500 g/24 h, a zapotrzebowanie zależy od intensywności, a także tego, czy jest to czas przed meczem, czy po zawodach. Największe jest w czasie przygotowań do rozgrywek. Węglowodany można dostarczać do organizmu m.in. poprzez spożycie warzyw, owoców, produktów zbożowych, kukurydzy czy ziemniaków. Inne polecane są przed wysiłkiem (np. owoce, ryż na mleku), inne w trakcie (banany, napoje izotoniczne), a inne po treningu (np. kanapki z serem).
W diecie piłkarza nie powinno również zabraknąć witamin, a w tym witaminy A, C, E i z grupy B. Dostarczenie tego wszystkiego maluchowi może być problematyczne. Rozwiązaniem są produkty Sporters. Co zapewniają i dlaczego warto na nie postawić? Prezes Akademii Piłkarskiej i prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Siedlcach Robert Parzonka mówi: “Jako Trener dzieci i młodzieży z ponad 20-letnim stażem bardzo cieszę się, że taka firma jak SPORTERS wchodzi na rynek z produktami dla młodych sportowców. W dzisiejszych czasach, aby osiągnąć SUKCES potrzeba odpowiedniego treningu, ale i odżywiania, regeneracji, suplementacji odpowiednimi produktami. Białko, węglowodany i witaminy są niezbędne w procesach rozwoju i poprawy funkcjonowania organizmu, w szczególności potrzebuje tego osoba uprawiająca sport i poddawana dużemu wysiłkowi fizycznemu. Z produktami SPORTERS droga do wyznaczonego celu jest zdecydowanie łatwiejsza”.
Suplementy Sporters w diecie młodego piłkarza
Produkty tej marki stanowią nowość na rynku i są przeznaczone dla aktywnych fizycznie dzieci, które mają powyżej 10 lat. Umożliwiają szybkie przygotowanie smacznego, wartościowego posiłku, który dostarczy nastolatkowi niezbędnych składników, jakich potrzebuje on przed treningiem, w trakcie lub po nim.
Sporters WPC 80 to produkty instant przeznaczone dla osób, które mają zwiększone zapotrzebowanie na białko. Regularne spożywanie tego suplementu pomaga w budowaniu mięśni, a także w prowadzeniu zdrowego trybu życia. To produkt, który pomoże zregenerować organizm młodego piłkarza. Przygotowanie napoju jest bardzo proste – wystarczy półtorej miarki produktu rozpuścić w 200 ml mleka.
Kolejnym wyrobem godnym uwagi jest Sporters CARBO, czyli odżywka węglowodanowa, która nie zawiera sztucznych barwników ani konserwantów. Za jego pomocą można dostarczyć organizmowi energię przed treningiem i uzupełnić ją po aktywności. Produkt ten powstał na bazie starannie zestawionych źródeł węglowodanów. Zawiera kompleks 12 witamin i minerałów, a przygotowanie napoju jest tak samo proste jak w przypadku Sporters WPC 80.
Należy jednak pamiętać, że produkty te powinny być uzupełnieniem standardowej diety. Ułatwiają wprowadzenie do niej wartościowych składników, które są niezbędne do zapewnienia młodemu piłkarzowi energii do wymagających treningów.