Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Opublikowane 27.01.2022 15:45 przez

Leszek Milewski

Kiedy byłem mały i nie istniało nic odświętniejszego – żadna Wigilia, żaden Lany Poniedziałek, żadnej urodziny – od nocnej walki Andrzeja Gołoty, jako samozwańczy sześcioletni ekspert boksu zawodowego nie rozumiałem tylko jednego. Mianowicie jak to możliwe, że nie wyłania się mistrza świata. Że jest WBO, WBA, IBF, a nie ma odpowiednika finału mundialu. Że mistrzów w danej wadze może być trzech.

Ale to przecież działa. Komercyjnie – czyli z najistotniejszego punktu widzenia – funkcjonuje. I gdy patrzę na FIFA, zdaje mi się, że znacznie bardziej prawdopodobne jest bokserskie rozwarstwienie w futbolu, niż piłkarska unifikacja w boksie.

Gianni Infantino, szef FIFA, oczywiście ma akumulator na… no dobrze, powiedzmy, że ma ostrze na gardle. Bo FIFA przez ostatnią dekadę była niesłychanie zajęta tym, żeby jak najbardziej stracić wiarygodność. By stać się memem wśród światowych federacji sportowych. By symbolizować, jak przegniły potrafi być sport. Polska przegapiła wówczas wielką szansę – powinna za grube miliony eksportować określenia „leśne dziady” i „działaczowski beton”, które powinny w stosunku do FIFA zrobić światową karierę. Grzeszki polskich betonowych działaczy terenowych, nawet jeśli były znaczne, bledły przy dionizyjskich imprezach notabli FIFA, radosnej korupcji i dwoma wielkimi turniejami, flagowymi imprezami FIFA, wobec których wszyscy wiedzieli, że ich organizacja nie została przyznana, tylko ordynarnie sprzedana.

Tak.

Gdyby dziś ktoś miał organizować dwanaście prac Herkulesa, to w miejsce stajni Augiasza spokojnie można wprowadzić zadanie „przywrócić wiarygodność FIFA„. FIFA wywracała się w sposób kuriozalny – nawet jak stworzyła film propagandowy z Samem Neilem, Gerardem Depardieu i Timem Rothem, to nie tylko była to żenująca propaganda kolanem i przepalone dziesiątki milionów dolarów, ale jeszcze film był po prostu straszliwie nudny, zły, a po wyjściu widz czuł się bardziej nafaszerowany cukrem, niż jakby zjadł pięć kilo tych przepysznych rurek z dyskontu.

Infantino miał dać trochę więcej klasy tej organizacji, trochę nową twarz. Być może nawet do tego się nadawał. Ale to jak z tym powiedzeniem o zerkaniu w otchłań – cóż, wygląda na to, że Infantino bardziej „zfifowiał”, niż FIFA nabrała wyrazu al’a Infantino.

Oczywiście flagowym projektem Infantino jest obecnie mundial co dwa lata. Dla wszystkich jest absolutnie jasne, dlaczego FIFA potrzebuje mundialu co dwa lata. Jeśli nie wiecie, spieszę z odpowiedzią:

Bo nie ma ŻADNEGO INNEGO PRODUKTU o globalnym oddziaływaniu. Żadnego. Co jest tym boleśniejsze, że nie mają ABSOLUTNIE NIC z najbardziej dochodowego tortu, a więc rozgrywek klubowych. Ich rachityczne próby odkurzenia mundialu klubowego, ich jakiś kompletnie wariacki pomysł o kolejnym klubowym turnieju pod egidą FIFA – na ten moment to są gruszki na wierzbie i sen wariata. Chcieliby, choćby zaraz, w rozmowach z inwestorami i dużymi partnerami – a trochę ich mają – na pewno ten temat jest poruszany, ale byłby trudny do przepchnięcia.

Mundial natomiast – mundial to inna sprawa. Rzeczywiście, kwestia częstszej gry trafia na żyzny grunt w różnych miejscach świata. My mamy swoje Euro, jesteśmy usatysfakcjonowani, to w zasadzie co dwa lata wielki turniej, mundial może cenimy ciut bardziej, ale przecież Euro też jest fenomenalne. Ale w innych częściach globu to tak nie wygląda. Afrykanie oczywiście kochają Puchar Narodów Afryki – i jest za co, to przecież fajny turniej, zyskujący popularność także w Europie. Ale to zarazem jednak daleko od tej rangi. Copa America, bodaj drugi najważniejszy turniej międzynarodowy na świecie, niegdyś polegał na wystawianiu rezerw, a teraz też ma choćby śmieszną fazę grupową – fantastyczne zawody, gdzie grano od cholery meczów, żeby ostatecznie wyłonić najlepszą ósemkę z dziesięciu. Emocje, człowiek aż siedzi na skraju fotela.

Mistrzostwa świata są również czymś jako tako przetestowanym w wielu innych dyscyplinach. Czyli, do presji wewnętrznej, do sprzymierzeńców w świecie piłki, do sprzymierzeńców w świecie biznesu, da się znaleźć także pewne utarte szlaki. Przyznajmy, sami gdzieś, w głębi, zapytajmy siebie – czy jesteśmy sobie w stanie taki mundial wyobrazić. No, raczej tak, podczas gdy to klubowe granie pod egidą FIFA zdaje się science-fiction.

I ja Infantino rozumiem, że musi.

Ale są jakieś granice kitu.

Są jakieś granice przyzwoitości w jego wciskaniu.

Bo naprawdę nie oczekuję, że facet wyjdzie i powie „słuchajcie, potrzebujemy mundialu co dwa lata, bo inaczej nasza i tak coraz bardziej śmieszna pozycja w świecie piłki będzie jeszcze śmieszniejsza”. Uodporniłem się już, ignoruję z takiego przekazu kwestie takie jak „dobro futbolu”, „dobro piłkarzy” i tym podobne – wiadomo, że chodzi przede wszystkim o pieniądze. A jakkolwiek dzięki takiemu turniejowi faktycznie popłynęłoby ich więcej do krajów z Afryki, Azji czy CONCACAF, tak nie miejmy złudzeń – FIFA gra tu przede wszystkim o własną stawkę, o własne przetrwanie. A tamte federacje już przecież dostały o wiele więcej miejsc w poszerzonym mundialu – przypomnę, że w 2026 turniej będzie dotyczył:

AZJA: 8 miejsc zamiast 4.5
– AFRYKA: 9 miejsc zamiast 5
– AMERYKA PÓŁNOCNA: 6 miejsc zamiast 3.5
– AMERYKA POŁUDNIOWA – 6 miejsc zamiast 4.5
– OCEANIA – 1 miejsce zamiast 0.5
– EUROPA – 16 miejsc zamiast 13

Do tego dwa baraże, które mogą dać jeszcze dodatkowe miejsca federacjom wszystkim poza UEFA. Już, na pewno, wykonano wielki gest w kierunku tamtych federacji.

Ale jest różnica, między mówieniem okrągłych słów, a przed Radą Europy mówieniem takich, w zasadzie skandalicznych słów:

Nie chodzi o to, czy chcemy mistrzostw świata co dwa lata, ale tego, co chcemy zrobić dla przyszłości futbolu. Musimy myśleć o tym, co niesie ze sobą piłka nożna. To szansa, nadzieja, reprezentacje narodowe. Nie możemy powiedzieć reszcie świata, że mają dać nam pieniądze, ale mają nas oglądać w telewizji  (…) Musimy zaangażować cały świat, żeby dać nadzieję Afrykanom, by nie musieli przemierzać Morza Śródziemnego w poszukiwaniu lepszego życia albo – co bardziej prawdopodobne – śmierci.  Musimy dać możliwości, dać godność. Nie przez akcje dobroczynne, ale właśnie poprzez umożliwienie udziału reszcie świata. Możliwe, że mistrzostwa świata co dwa lata nie są odpowiedzią. Zastanawiamy się nad tym.

To już nie jest tylko mijanie się z prawdą. To już nie są żarty z logiki i pustosłowie. To jest wykorzystywanie rzeczywistych, dramatycznych często historii, a przede wszystkim rzeczywistych problemów, by upiec swoją pieczeń. To już jest zwyczajne żerowanie.

Moim zdaniem Infantino całkowicie skompromitował się swoją wypowiedzią, kolejny raz. Słowa nie mają w takiej grze zwykle aż takiego wielkiego znaczenia – a przynajmniej te publiczne, bo decydują zakulisowe rozgrywki. Ale Infantino idzie na zderzenie. Idzie na zderzenie z UEFA, kolejną wątpliwą mocno federacją, ale na ten moment, zdaje się, po prostu mocniejszą. Nie mówiąc o zderzeniu z klubami, czy nawet z piłkarzami, którzy coraz odważniej mówią, że nie chcą grać tak wiele meczów, gdzie wcześniej siedzieli cicho.

Nie żebym specjalnie płakał nad tym, że FIFA się wywróci, a raczej: nie porzuci nałogu wywracania się. Stwierdzam tylko, że moim zdaniem, jakby UEFA się uparła, to – szczególnie mając wsparcie CONMEBOL i, po ostatniej zawierusze z Superligą, niejednego skruszonego mocnego klubu – dałaby radę wykolegować FIFA. Zaproponować turniej, który podkopałby jeszcze FIFA, coś bardziej kompromisowego – coś, co wszyscy przełkną. UEFA, w przeciwieństwie do FIFA, nie ma noża na gardle, także jest w stanie być w temacie bardziej plastyczna.

Czy byłoby gorzej, lepiej – tego nie wiem. Ale wydaje mi się, że postępujący spadek oglądalności futbolu, który obserwujemy, może być motorem napędowym odważnych decyzji w świecie piłki. Także u tych największych z największych.

Bo choć tort będzie coraz mniejszy, tak apetyt mniejszy się nigdy nie robi.

Leszek Milewski

Fot. NewsPix

Weszło
19.05.2022

Jak z drużyny-mema zrobić maszynę, czyli Maciej Skorża trenerem sezonu?

Trwa dyskusja o tym, kto powinien zostać najlepszym trenerem sezonu w Ekstraklasie. Nie brakuje głosów o tym, że Maciej Skorża dostał samograja i z taką kadrą mistrzostwo zdobyłaby nawet żona Barry’ego Douglasa. Ale czy na pewno? Czas rozliczyć szkoleniowca Kolejorza z jego pracy. – Jak trener mówi, że chce coś budować, to niech jedzie na […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Szymon Marciniak w gronie arbitrów na mundial w Katarze

Na mistrzostwa świata w Katarze jedzie polska reprezentacja i jadą również polscy sędziowie. W gronie nominowanych arbitrów znalazł się Szymon Marciniak oraz jego asystenci – Tomasz Listkiewicz i Paweł Sokolnicki. Z kolei za monitorem VAR będzie miał okazję usiąść Tomasz Kwiatkowski. Mundial w Katarze potrwa od 21 listopada do 18 grudnia 2022 roku. WIĘCEJ O […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Gdzie odbędzie się mistrzowska feta Lecha Poznań?

Feta Lecha Poznań z okazji zdobycia mistrzostwa Polski ma odbyć się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wcześniejsze mistrzostwa Kolejorz świętował na Starym Rynku albo na placu Mickiewicza. Pierwsza lokalizacja odpadła ze względu na przebudowę, druga, ponieważ tuż obok też trwa remont. Wybrano więc teren MTP, a konkretnie plac Świętego Marka. Po meczu z Zagłębiem Lubin […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

Wiemy kiedy odbędzie się prezentacja strojów reprezentacji Polski na mundial

Zazwyczaj w maju wygląd koszulek polskiej kadry przed dużą piłkarską imprezę jest już znany. Jednak pierwszy raz w historii mistrzostwa świata odbędą się jesienią. Mundial w Katarze zacznie się 21 listopada i potrwa do 18 grudnia. Z tego też powodu prezentacja strojów Biało-Czerwonych nastąpi dopiero we wrześniu. Dostawcą sprzętu dla reprezentacji Polski od 2008 roku […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Angielski: Zimą odrzuciłem ofertę z Rosji. Kilka dni później wybuchła wojna

Karol Angielski przed tym sezonem miał w CV cztery ekstraklasowe kluby i tyle samo strzelonych goli na tym poziomie. Teraz wreszcie pokazuje, że może być wyróżniającą się postacią w polskiej elicie. Ma już 17 bramek i powalczy jeszcze o koronę króla strzelców. W poprzedniej kolejce po wejściu z ławki zdobył trzy bramki z Wisłą Kraków, […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Aubameyang skończył reprezentacyjną karierę

Pierre-Emerick Aubameyang zakończył reprezentacyjną karierę. Były napastnik kadry Gabonu napisał: – Po 13 latach dumnego reprezentowania mojego kraju ogłaszam, że kończę reprezentacyjną karierę. Chciałbym podziękować mieszkańcom Gabonu oraz wszystkim, którzy wspierali mnie w dobrych i złych chwilach. Zawodnik Barcelony rozegrał 72 spotkania w kadrze Gabonu i strzelił 30 bramek. Największym sukcesem pozostał ćwierćfinał Pucharu Narodu […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

Jak z drużyny-mema zrobić maszynę, czyli Maciej Skorża trenerem sezonu?

Trwa dyskusja o tym, kto powinien zostać najlepszym trenerem sezonu w Ekstraklasie. Nie brakuje głosów o tym, że Maciej Skorża dostał samograja i z taką kadrą mistrzostwo zdobyłaby nawet żona Barry’ego Douglasa. Ale czy na pewno? Czas rozliczyć szkoleniowca Kolejorza z jego pracy. – Jak trener mówi, że chce coś budować, to niech jedzie na […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

Wiemy kiedy odbędzie się prezentacja strojów reprezentacji Polski na mundial

Zazwyczaj w maju wygląd koszulek polskiej kadry przed dużą piłkarską imprezę jest już znany. Jednak pierwszy raz w historii mistrzostwa świata odbędą się jesienią. Mundial w Katarze zacznie się 21 listopada i potrwa do 18 grudnia. Z tego też powodu prezentacja strojów Biało-Czerwonych nastąpi dopiero we wrześniu. Dostawcą sprzętu dla reprezentacji Polski od 2008 roku […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Angielski: Zimą odrzuciłem ofertę z Rosji. Kilka dni później wybuchła wojna

Karol Angielski przed tym sezonem miał w CV cztery ekstraklasowe kluby i tyle samo strzelonych goli na tym poziomie. Teraz wreszcie pokazuje, że może być wyróżniającą się postacią w polskiej elicie. Ma już 17 bramek i powalczy jeszcze o koronę króla strzelców. W poprzedniej kolejce po wejściu z ławki zdobył trzy bramki z Wisłą Kraków, […]
19.05.2022
1 liga
19.05.2022

Trenerskie przymiarki w 1. lidze. Kto poprowadzi Chrobrego i Podbeskidzie?

Pierwszy raz od dawna w 1. lidze może dojść do sporej wymiany trenerów w przerwie między sezonami. Nowych szkoleniowców szukają w Bielsku-Białej, Głogowie, Rzeszowie, Łodzi i Tychach. Jakie nazwiska są przymierzane do pracy w poszczególnych klubach? Na rynku trenerskim jest sporo szkoleniowców, którzy próbują wrócić na karuzelę. Ci znani z pierwszoligowych boisk to choćby Dariusz […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Plany transferowe Radomiaka. Powrót Mikity i nowy bramkarz?

Radomiak Radom zamyka sezon i szykuje się do letniego okna transferowego. Beniaminek dwa wzmocnienia zaklepał już wcześniej, a co dalej? W klubie nie ukrywają, że rozmowy o wzmocnieniach już trwają. Poznaliśmy kilka nazwisk, którymi interesuje się ekipa Mariusza Lewandowskiego. W Radomiu plany na letnie okienko są jasne. Klubowi zależy na ściągnięciu jednego lub dwóch prawych […]
19.05.2022
Brama dnia
19.05.2022

Jörg Böhme – dublet prawie na wagę mistrzostwa | BRAMA DNIA

Dwadzieścia jeden lat temu Schalke 05 pokonało 5:3 SpVgg Unterhaching i przez kilka cudownych chwil kibice ekipy z Gelsenkirchen byli przekonani, że ten triumf zapewnił im upragnione mistrzostwo Niemiec. Nie zdawali sobie sprawy, że Bayern Monachium nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w starciu z HSV. Wspominamy ten mecz w dzisiejszej „Bramie dnia”. 1. JÖRG BÖHME […]
19.05.2022
Liczba komentarzy: 47
Subscribe
Powiadom o
guest
47 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtek Hadaj-Kowalczyk
Wojtek Hadaj-Kowalczyk
3 miesięcy temu

Infantino, chuj ci w dupę a później z dupy do pyska.

Kuchękorz Wrąki
Kuchękorz Wrąki
3 miesięcy temu

Kolega chyba z miasta doznań…

Piotr
Piotr
3 miesięcy temu

Poznan?

ambermozart
ambermozart
3 miesięcy temu

weź się ze swymi fetyszami nie obnoś

Kuba
Kuba
3 miesięcy temu

Zniszczą piłkę. Będziemy z rozrzewnieniem wspominać turnieje naszej młodości. Już Euro na 24 drużyny to śmiech na sali. Ale Mundialu na 48 drużyn, ze śmiesznymi grupami po 3 zespoły, w ogóle nie mam zamiaru oglądać. Pryncypialnie. Ale wiele osób nie będzie oglądać tej śmiesznej „fazy grupowej” z tego prostego powodu, że będą mieli w dudzie pojedynki Wietnamu z Mozambikiem. Nie mam nic przeciwko Mozambikowi. Kocham niespodzianki. Kocham Kostarykę. Ale jak gra z Urugwajem, Anglią i Włochami w grupie. A nie z Paragwajem i Birmą. Próbujecie zabić piłkę parszywe, nienażarte gnoje. Nikt nawet się już nie kryje, że mundiale w Rosji i w Katarze (!!!) były sprzedane sto razy bardziej bezczelne niż te poprzednie. Ale futbol przetrwa. Zbawienie przyjdzie od dołu. Kibicujcie Ursusowi Warszawa, oglądajcie Ekstraklasę, jeździjcie na mecze pucharowe z Honvedem Budapeszt w Conference League. Nie oglądać też śmiesznej Ligi Mistrzów, gdzie wiadomo, że wygra jedna z pięciu drużyń, od dziesięciu lat tych samych. Piłka nożna to my. I nie zabierzecie nam jej.

Jakby co to ja się nie znam
Jakby co to ja się nie znam
3 miesięcy temu
Reply to  Kuba

Ale dlaczego odbierasz Pargawajowi i Birmie szansy na stanie sie Anglia i Wlochami?
Dzis mecz Mozambik – Wietnam to dla ciebie nuda, ale za 20 lat? Moze taki mundial to szansa rozwoju dla takich mniej pilkarsko krajow. Sa narzekania na Lige Mistrzow, ze ciagle te same zespoly. A MS to inaczej? Ile razy mozna ogladac Hiszpanie, Wlochy, Brazylie czy Niemcy?

Nie zebym byl jakims wielkim zwolennikiem powiekszenia MS, ale twoje argumenty sa raczej slabe.

A co do MS co dwa lata – w pilce recznej jakos to funkcjonuje. Wiec to nie jest tak ze jest to jakies novum.

Krol_Szalotu
Krol_Szalotu
3 miesięcy temu

A w jaki sposób powiększony mundial da szansę rozwoju tym krajom?

Janusz Chrystus
Janusz Chrystus
3 miesięcy temu

Ale ale… Eliminacje na turnieje reprezentacyjne są akurat uczciwe. Francja czy Włochy muszą wygrać z tymi samymi drużynami co San Marino albo Wyspy Owcze. W Lidze mistrzów 25 drużyn z 5 krajow ma pewne miejsce bez eliminacji a 50 innych walczy o pozostałe ochłapy w 5 stopniowych eliminacjach. Na tym polega różnica.

ambermozart
ambermozart
3 miesięcy temu
Reply to  Kuba

zniszczą? juz dawno to zrobili

Tadzio
Tadzio
3 miesięcy temu
Reply to  Kuba

Conference League to akurat podobnie śmieszny twór co rzekomy mundial co 2 lata

FC Pistolet Taciewo
FC Pistolet Taciewo
3 miesięcy temu

Najbardziej rozpierdalają mnie komentarze narzekaczy, że jak na mundialu będzie grało 48 drużyn, to faza grupowa będzie nudna i nikt tego nie będzie oglądał. Że to pierwszy krok do upadku mundialu. Nic bardziej mylnego. Z punktu widzenia biznesowego otwarcie się na nowe rynki to ekspansja produktu jakim jest piłka nożna, nie zawijanie się.

Otóż, misie, jak Polska grała dajmy na to z Senegalem na MŚ 2018, to reszta świata też miała to w pompie. A mimo to (pomijając wynik) my jaraliśmy się tym meczem, żyliśmy nim, media mówiły tylko o tym. Dlaczego więc chcecie odebrać innym reprezentacjom na – umówmy się – podobnym poziomie do naszej radość z uczestnictwa w takiej imprezie? Gdyby na mistrzostwach był taki mecz jak Chiny – Indie, to pomimo słabiutkiego poziomu oglądałoby go wielokrotnie więcej ludzi na świecie niż np. Polska – Senegal. Czyli w takim układzie uczestników to my byśmy zaniżali oglądalność.

I teraz możecie się śmiać z Infantino, ale czy taki mecz sprawiłby, że zwiększyłaby się popularność piłki na świecie? Tak. W tych krajach, które łącznie mają 2/7 populacji świata – na pewno. U nas mało kto by go oglądał, ale patrząc globalnie – osiągnąłby świetne wyniki.

Wiem, że celem FIFY jest przede wszystkim zarabianie pieniędzy, ale serio – nie ma lepszego sposobu na ekspansję futbolu na świecie i zwiększenie popularności sportu, niż powiększenie mistrzostw. Bo wbrew pozorom ich poziom sportowy nie jest kluczowym elementem ekspansji danego sportu, a przekaz w danym kraju – jesteśmy wśród najlepszych.

FC Pistolet Taciewo
FC Pistolet Taciewo
3 miesięcy temu

Zapomniałem dodać puentę: z punktu widzenia kanapowego kibica, który patrzy przede wszystkim na poziom – jasne, to zmiana in minus. Ale z punktu widzenia działacza, który chce a) zarobić więcej; b) powiększyć rynek piłki nożnej jako produktu (z czego wynika a)) to dobry pomysł.

Kuba
Kuba
3 miesięcy temu

To zróbmy Mundial na 196 drużyn. Co roku.

zonk_szubrawiec
zonk_szubrawiec
3 miesięcy temu
Reply to  Kuba

Po ch** te skrajności ?? Jak nie rozumiesz co kolega powyżej miał na myśli, to po ch** głupio komentujesz ???

Kuba
Kuba
3 miesięcy temu

48 drużyn na MŚ – to jest skrajność. 16 krajów na Euro, 32 na Mundialu – to było optimum, bez dziwnych awansów z trzecich miejsc, porównywania tabel itd. Łajdaki spierdolą wszystko, wycierając sobie spasione pyski dobrem futbolu. A wy to łykacie jak frajerzy. To samo było z otwarciem Ligi Mistrzów dla… wicemistrzów. Efekty znamy: najbogatsze kluby stały się obrzydliwie bogate, Pucharu Europy już nigdy nie wygra ani Steaua Bukareszt, ani nawet Celtic Glasgow, a chłopcy w Olsztynie biegają w koszulkach Messiego, a nie Stomilu. Jestem tak stary, że pamiętam, że było inaczej. Lepiej. Futbol był piękny jak sport. Teraz rzygam na waszą mamonę i cieszę się, że oglądalność spada. Przegięliście leśne dziadki z FIFA i UEFA. Against modern football!

Stanisław Redondo
Stanisław Redondo
3 miesięcy temu
Reply to  Kuba

Dokładnie.

Gniotek
Gniotek
3 miesięcy temu
Reply to  Kuba

Gdy czytam tak kategoryczne wypowiedzi, jak Twoja, przestaję wierzyć w porozumienie między ludźmi. A myślę, że możemy mieć różne zdania ale wciąż się chociaż rozumieć. Możesz sobie gadać, że 16 drużyn na Euro to było optimum, itp. Możesz. Ale pod wieloma względami – i nie tylko w kategoriach forsy – to jest zwyczajnie nieprawda. I to – i tylko to – miał na myśli Twoj zminusowany adwersarz.

Są i będą duże grupy (i nie tylko grupy interesu – całe wielkie narody się znajdą), które z radością przygarną nową formułę. Nie chcesz w tym uczestniczyć – nie szkodzi. Nie szkodzi ani tej formule, ani Tobie, ani w ogóle nikomu. Jeśli ktoś przesadzi – spadnie oglądalność i zyski. Mógłbym przewrotnie zadać pytanie 'a dlaczego nie chcesz, żeby Chińczycy albo Indusi mieli swoje rodzime gwiazdy, dlaczego skazujesz ich dzieci na bieganie w koszulkach Ronaldo czy Messiego?’. Może własnie to Ty blokujesz piłce rozwój taki, na jaki ci ludzie gdzie tam, daleko, czekają, bo Ty byś chciał, żeby chłopaki z Olsztyna znowu biegali w koszulkach Stomilu. Co zresztą i tak nie nastąpi, bo pewnych zmian nie da się cofnąć i wcale nie dlatego, że wpuszczono wicemistrzów do LM.

Jest wiele punktów widzenia i Twój nie jest ani jedyny ani najlepszy. Będzie Ci łatwiej w dyskusjach, gdy to sobie uświadomisz. Radykalna postawa kontestatora? – proszę bardzo, tacy też są potrzebni. Szanuję. Ale i tak karawana pojedzie dalej, bo musi w jakimś kierunku. W tej sytuacji pozostaje mi życzyć Ci, żebyś włączając kiedyś mecz mistrzostw nowej formuły, zachował spokój ducha. Albo ,spokojny duchem, nie włączał.

kol. Zenon
kol. Zenon
3 miesięcy temu
Reply to  Gniotek

Wiesz co jest kwintesencją takich imprez jak mundial? to elitarność… tym bardziej ceniona, jeśli Twoja drużyna tam się znalazła. .. na elitarność składają się takie rzeczy jak : rzadkość (w tym wypadku grania co 4 lata) oraz mała ilość miejsc. a jakbyś prześledził inne dziedziny zycia jest to samo, elitarne restauracje, elitarne miejsca, wakacje i tak dalej… elitarne miejsca przestają być elitarne, kiedy wszyscy mogą tam wejść, jeszcze pół biedy kupić, bo na to też nie każdego stać.. ale wejść po prostu.. „dobro futbolu” w tym wypadku jest jak „dobro ogółu” – na pewno nie jest elitarne. jest powszednie, za chwilę bedzie szare. jak wszystko inne co możesz mieć za darmo. pozdr.

Pietrucha
Pietrucha
3 miesięcy temu
Reply to  Kuba

Ale wiesz, dla kibica w Polsce, takie Euro to święto, nawet gdy grałyby tam 32 drużyny, bo jest spora szansa, że, mimo naszej słabości, dość często możemy w nim zagrać. I nie chodzi tu o super poziom, bo wtedy wystarczyłoby Euro 8 lub góra 12 zespołowe najsilniejszych drużyn, ale o emocje. Przed pierwszym meczem Polaków to euforia i wiara w narodzie jest wielka, i nawet osoby, które na co dzień mają piłkę w nosie, oglądają mecze z zapartym tchem. Podobnie jest z mundialem. Nie mam nic przeciwko 48 czy nawet 64 drużynom, tylko nie w dziwnych grupach po 3 zespoły, ale już po 4,5 czy sześć w grupie – to dopiero byłoby coś, każda ekipa grałaby przynajmniej 3, 4 albo nawet 5 meczy, co pozwoliłoby Polakom grać nie tylko tradycyjnie meczy otwarcia, o wszystko i o honor, tylko coś pomiędzy. Z porównaniem do LM to moim zdaniem zły przykład, tam dopuszczono jeszcze więcej wielkich, żeby jak najbardziej wyeliminować małych. W przypadku mundialu siłą rzeczy trzeba dopuścić mniejszych bo tylko tacy zostali. Rozumiem, że Fifie chodzi tylko o kasę i nowe rynki zbytu, ale wcale nie obraziłbym się na mecze Polski z Indiami, Chinami, Nową Zelandią czy Algierią, chociaż byłaby jakaś szansa na parę punktów, a na euforii to Polacy mogliby potem ograć i kogoś lepszego, jakby oczywiście wygrali z egzotycznymi.

piniu
piniu
3 miesięcy temu
Reply to  Kuba

Raczej Clasura i Apertura

Tomek1
Tomek1
3 miesięcy temu

na serio nie kumasz, że na mundialu mają grać najlepsi, a nie każdy? od tego są eliminacje żeby eliminować słabszych. Nie kumasz, że jeśli będzie w ciul słabych drużyn to faza grupowa będzie tylko kolejnymi eliminacjami bez żadnego prestiżu? słyszałeś o czymś takim jak produkt PREMIUM? jeśli czegoś jest na świecie za dużo to traci na wartości, dlatego np złoto za bardzo nie traci bo jest go ograniczona ilość i tak jest też z mundialem. Sorry, prościej nie mogłem tego wyłożyć, ale smieszą mnie taki komentarza, że fajnie bo sobie Wietnam zagra. Nie Wietnam nie zagra, zagrają np Chiny, które już były na mundialu w 2002 roku i ich piłka reprezentacyjna nadal jest w dupie.

Gniotek
Gniotek
3 miesięcy temu
Reply to  Tomek1

A dlaczego mają grać tylko najlepsi?
Serio, poważnie pytam.
Produkt Premium… hm… produkt premium to się robi wtedy, gdy trzeba się wyróżnić. A tu nie ma takiej potrzeby, bo ile jest turniejów Mistrzostw Świata w piłce nożnej?

Ja sam nie jestem zwolennikiem powiększania turnieju. Musimy jednak przyjąć, że nasz europejski / polski / piłkarsko-konserwatywny interes jest coraz słabszy. Będzie nam łatwiej zrozumieć zmiany, które (jakieś na pewno) przed nami.

PanJo
PanJo
3 miesięcy temu

Cały ten wywód opiera się na dosyć odważnym założeniu, że na tamtejszych rynkach sportowych istnieje jakaś wielka próżnia, i jedynym co blokuje ekspansję futbolu w Azji to brak udziału w mistrzostwach świata. Problem polega na tym, że tam istnieją popularne, masowo uprawiane dyscypliny sportu w których odnoszą sukcesy i nie wiem na czym opiera się przekonanie, że piłka nożna wyprze, albo przynajmniej odbierze kawałek rynku tenisowi stołowemu, krykietowi, hokejowi na trawie czy kabaddi. Stąd taktyka obracania się plecami do dotychczasowych fanów, którzy oglądają mistrzostwa dla poziomu sportowego w nadziei na nowego masowego widza, którego ma przyciągnąć oglądanie klęsk swoich reprezentacji na mistrzostwach zamiast w eliminacjach wydaje się cokolwiek ryzykowna.

Dpd
Dpd
3 miesięcy temu

Concacaf 6 miejsc hahah. Jak jedyne poważne kraje stamtąd będą organizowały turniej, to co to będzie za 6 drużyn? Kostaryka, Honduras panama gwatemala Salwador jamajka? 8 drużyn z Azji? Jak jedna wychodzi z grupy na mś to jest swieto, syria Wietnam i oman będą grały? Skurwysyny zniszczą ten sport

zonk_szubrawiec
zonk_szubrawiec
3 miesięcy temu
Reply to  Dpd

Kurwa, misiek…. kolega wyżej już to ładnie opisał – ja to uplastycznię: ponad 97M takich e.g. wietnamczyków ma szczerze wyjebane na mecz Polska-Senegal na Mundialu, natomiast z chęcią se, k***a, obejrzy taki Wietnam-Salwador !!! Kumasz, k***a, czaczę??? Im chodzi wyłącznie o poziom ekspansji dyscypliny, kumasz??? I w tym kontekście – powiększenie ilości drużyn na mundialu jest ok…. Jasne, że negatywnie wpłynie to na poziom – zwłaszcza fazy grupowej … ale dlaczego wy w większości patrzycie na wszystko z takiej ograniczonej, cebulowej perspektywy ??? W chuju masz meczyk Wietnamu? Ok… ale oni go chetnie obejrzą, w chuju mając pojedynki Polaków w fazie grupowej …. Ale ogólna, globalna liczba widzów takich pojedynków ZWIĘKSZY SIĘ !!! I o to w tym chodzi !!!

floro flores
floro flores(@floro-flores)
3 miesięcy temu
Reply to  Dpd

jebnięty jesteś? Zamiast gwatemali, salwadoru i jamajki daj sobie USA, Meksyk i Kanadę, one też należą do CONCACAF

smrc
smrc
3 miesięcy temu
Reply to  floro flores

XD przeczytałeś tylko drugą część komentarza? Czy to jednak Ty jesteś jebnięty? Czy przypadkiem kolega nie napisał, że 3 wymienione przez Ciebie państwa zorganizują MŚ za 4 lata?

floro flores
floro flores(@floro-flores)
3 miesięcy temu
Reply to  smrc

dobra jednak jestem jebnięty

smrc
smrc
3 miesięcy temu
Reply to  floro flores

😉

Pietrucha
Pietrucha
3 miesięcy temu
Reply to  floro flores

E tam, tak samo z początku zrozumiałem. Ale czy jak grały Jamajka, Trynidad z Tobago czy Kostaryka, to aż tak się kompromitowały? A tam zdaje się należą jeszcze np. Kuba, Dominikana, niewykluczone, że powieźliby naszych. Dla mnie cały urok mundialu to te egzotyczne zespoły w konfrontacji z tymi uznanymi, i nie zawsze ten lepszy wygrywa, a Korea to nie pojechała Niemców, a Iran nie postawił się Hiszpanom, a jak się komuś nie podoba, to niech ogląda ciągle te same drużyny dopiero w fazie pucharowej.

Bosak 2020
Bosak 2020
3 miesięcy temu
Reply to  Dpd

jeden turniej to nie cały sport. ogarnij zryty łeb zjebie

Rafal
Rafal
3 miesięcy temu

Jedno mnie zastanawia… Mianowicie jak można ciągle powiększać produkt/rynek i jednocześnie oczekiwać takiego samego zainteresowania. Tego już tak dużo jest że po prostu kibic piłki skupia się na swoim podwórku. Codziennie jakiś mecz , puchar kadra liga narodów baraże… Sami są sobie winni

Gniotek
Gniotek
3 miesięcy temu
Reply to  Rafal

Wydaje mi się, że przykładasz naszą, nazwijmy to 'europejską’ normę do myślenia o produkcie i rynku. Nam się często wydaje, że ten rynek jest tu i w Ameryce Płd, trochę Azji ale oni tam i tak oglądają tylko Manchester United. No więc to się baaardzo ostatnio zmienia i proponowane zmiany to próba zdyskontowania tych zmian. Ten produkt i rynek ma jeszcze miliardowy potencjał. Możemy co najwyżej utyskiwać, że nie tu, tj. nie w Polsce, nie w Europie. Tu rzeczywiście będzie już tylko zjazd, bo ileż można oglądać? Ale tam, daleko… uuuuh, panie, ile tam piniędzy leży… takie ludne rynki, dziesiątki i setki milionów nowych, zupełnie nowych konsumentów naszego produktu.

Więc z przyjemnością spotkam Cię, kolego, na B-klasie. Albo lepiej – na IV lidze. Fantastyczne rozgrywki!

ambermozart
ambermozart
3 miesięcy temu
Reply to  Rafal

popatrz tak: na MŚ grało 14 reprezentacji z Europy. Powiedzmy, że FIFA dołoży 4 kolejne. Weźmy 4 największe państwa europejskie które nie grały na ostatnich: Turcja, Rumunia, Grecja, Czechy. Razem około 130 milionów obywateli. A teraz uznajmy, że zamiast tego do mistrzostw dokładamy 4 zespoły z Azji (tym razem policzymy te które zajęły najwyższe 4 miejsca bez kwalifikacji by było realnie): Syria, Uzbekistan, ZEA i Chiny. 1,5 miliarda obywateli. To teraz zagadka: która opcja przyniesie więcej kasy i widzów?

dario armando
dario armando
3 miesięcy temu

Ja chcę mundialu co 2 lata przede wszystkim z jednego powodu-jestem kibicem Polski i A rgentyny ,poważam też Brazylię i od lat jestem zdania ,że konfrontacje potentatów z Ameryki PŁD z Europą na poważnie raz na 4 lata to zdecydowanie za rzadko.

Graal
Graal
3 miesięcy temu
Reply to  dario armando

Dlatego powinny być turnieje w rodzaju Pucharu Konfederacji, w których spotykali się mistrz świata i mistrzowie federacji. Ja z przyjemnością oglądałem te rozgrywki.

dario armando
dario armando
3 miesięcy temu
Reply to  Graal

Raczej trudno byłoby,żeby razem Argentyna i Brazylia w tym zagraly i kilka fajnych ekip europejskich też.Niby to coś ,ale jednak słabo.

Wojciech
Wojciech
3 miesięcy temu

Największym skandalem jest podział miejsc na MŚ 2026. Z UEFA tylko 16 i to może być tyle samo jak z Azji i Ameryki Płn. razem, gdzie grają same ogórki. Z UEFA powinno być przynajmniej 20 – bo każda z tej dwudziestki jest lepsza od wszystkich innych z w/w wymienionych kontynentów.

Tadzio
Tadzio
3 miesięcy temu
Reply to  Wojciech

Ale na ostatnim mundialu ze strefy UEFA też miałeś ogórków takich jak Polska, Islandia czy Serbia

Wojciech
Wojciech
3 miesięcy temu
Reply to  Tadzio

Owszem Polska jest ogórkiem, ale sobie policz mistrzu ile było reprezentacji w 1/8. 14 na 16 drużyn było z Europy i Ameryki Pd 😀

Bosak 2020
Bosak 2020
3 miesięcy temu
Reply to  Wojciech

z Europy było 10, a gość twierdzi, ze 20 byłaby lepsza od innych, co jest bzdurą. Czego nie zrozumiałeś?

Tadzio
Tadzio
3 miesięcy temu

W te 6 drużyn z Ameryki Płn są już wliczeni trzej gospodarze (USA, Kanada, Meksyk) czy to będzie dodatkowe 6 drużyn czyli łącznie 9?

Wojciech
Wojciech
3 miesięcy temu
Reply to  Tadzio

Widać jak znasz się na piłce, że nawet nie wiesz..

Bosak 2020
Bosak 2020
3 miesięcy temu
Reply to  Tadzio

internet ci odcięli?

Pijacka Zgraja Patologicznych Nierobów
Pijacka Zgraja Patologicznych Nierobów
3 miesięcy temu

uefa nie jest lepsza – taka sama banda złodziei tylko że ma ten przywilej że sprawuje pieczę nad europą czyli najbardziej dochodowym kontynentem w tej dyscyplinie. uefa też musi być zniszczona. Dzięki uefie i jej systemowi kastowemu polska piłka nie zarabia na pucharach a zarabiają 2/3/4/5/6/7 kluby z top 5 lig. To jest bandytyzm finansowy.

rex1
rex1
3 miesięcy temu

słaby atrykuł, dosyć nudny. Lubiłem czytać autora ale od kilku tygodni poziom bardzo spadł.
Zwłaszcza feletion o filmach i ten dzisiejszy – ciężko było dotrwać do końca

janawasram
janawasram
3 miesięcy temu

Ja to bym marzyl o połączeniu Euro oraz Copa Aemerica
To byłby zajebisty turniej
Wtedy można nie robić wcale mudialu.

Weszło
19.05.2022

Jak z drużyny-mema zrobić maszynę, czyli Maciej Skorża trenerem sezonu?

Trwa dyskusja o tym, kto powinien zostać najlepszym trenerem sezonu w Ekstraklasie. Nie brakuje głosów o tym, że Maciej Skorża dostał samograja i z taką kadrą mistrzostwo zdobyłaby nawet żona Barry’ego Douglasa. Ale czy na pewno? Czas rozliczyć szkoleniowca Kolejorza z jego pracy. – Jak trener mówi, że chce coś budować, to niech jedzie na […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Szymon Marciniak w gronie arbitrów na mundial w Katarze

Na mistrzostwa świata w Katarze jedzie polska reprezentacja i jadą również polscy sędziowie. W gronie nominowanych arbitrów znalazł się Szymon Marciniak oraz jego asystenci – Tomasz Listkiewicz i Paweł Sokolnicki. Z kolei za monitorem VAR będzie miał okazję usiąść Tomasz Kwiatkowski. Mundial w Katarze potrwa od 21 listopada do 18 grudnia 2022 roku. WIĘCEJ O […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Gdzie odbędzie się mistrzowska feta Lecha Poznań?

Feta Lecha Poznań z okazji zdobycia mistrzostwa Polski ma odbyć się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wcześniejsze mistrzostwa Kolejorz świętował na Starym Rynku albo na placu Mickiewicza. Pierwsza lokalizacja odpadła ze względu na przebudowę, druga, ponieważ tuż obok też trwa remont. Wybrano więc teren MTP, a konkretnie plac Świętego Marka. Po meczu z Zagłębiem Lubin […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

Wiemy kiedy odbędzie się prezentacja strojów reprezentacji Polski na mundial

Zazwyczaj w maju wygląd koszulek polskiej kadry przed dużą piłkarską imprezę jest już znany. Jednak pierwszy raz w historii mistrzostwa świata odbędą się jesienią. Mundial w Katarze zacznie się 21 listopada i potrwa do 18 grudnia. Z tego też powodu prezentacja strojów Biało-Czerwonych nastąpi dopiero we wrześniu. Dostawcą sprzętu dla reprezentacji Polski od 2008 roku […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Angielski: Zimą odrzuciłem ofertę z Rosji. Kilka dni później wybuchła wojna

Karol Angielski przed tym sezonem miał w CV cztery ekstraklasowe kluby i tyle samo strzelonych goli na tym poziomie. Teraz wreszcie pokazuje, że może być wyróżniającą się postacią w polskiej elicie. Ma już 17 bramek i powalczy jeszcze o koronę króla strzelców. W poprzedniej kolejce po wejściu z ławki zdobył trzy bramki z Wisłą Kraków, […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Aubameyang skończył reprezentacyjną karierę

Pierre-Emerick Aubameyang zakończył reprezentacyjną karierę. Były napastnik kadry Gabonu napisał: – Po 13 latach dumnego reprezentowania mojego kraju ogłaszam, że kończę reprezentacyjną karierę. Chciałbym podziękować mieszkańcom Gabonu oraz wszystkim, którzy wspierali mnie w dobrych i złych chwilach. Zawodnik Barcelony rozegrał 72 spotkania w kadrze Gabonu i strzelił 30 bramek. Największym sukcesem pozostał ćwierćfinał Pucharu Narodu […]
19.05.2022
1 liga
19.05.2022

Trenerskie przymiarki w 1. lidze. Kto poprowadzi Chrobrego i Podbeskidzie?

Pierwszy raz od dawna w 1. lidze może dojść do sporej wymiany trenerów w przerwie między sezonami. Nowych szkoleniowców szukają w Bielsku-Białej, Głogowie, Rzeszowie, Łodzi i Tychach. Jakie nazwiska są przymierzane do pracy w poszczególnych klubach? Na rynku trenerskim jest sporo szkoleniowców, którzy próbują wrócić na karuzelę. Ci znani z pierwszoligowych boisk to choćby Dariusz […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Plany transferowe Radomiaka. Powrót Mikity i nowy bramkarz?

Radomiak Radom zamyka sezon i szykuje się do letniego okna transferowego. Beniaminek dwa wzmocnienia zaklepał już wcześniej, a co dalej? W klubie nie ukrywają, że rozmowy o wzmocnieniach już trwają. Poznaliśmy kilka nazwisk, którymi interesuje się ekipa Mariusza Lewandowskiego. W Radomiu plany na letnie okienko są jasne. Klubowi zależy na ściągnięciu jednego lub dwóch prawych […]
19.05.2022
Brama dnia
19.05.2022

Jörg Böhme – dublet prawie na wagę mistrzostwa | BRAMA DNIA

Dwadzieścia jeden lat temu Schalke 05 pokonało 5:3 SpVgg Unterhaching i przez kilka cudownych chwil kibice ekipy z Gelsenkirchen byli przekonani, że ten triumf zapewnił im upragnione mistrzostwo Niemiec. Nie zdawali sobie sprawy, że Bayern Monachium nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w starciu z HSV. Wspominamy ten mecz w dzisiejszej „Bramie dnia”. 1. JÖRG BÖHME […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

„Sezon smutny jak życie w Wałbrzychu. Niech Mioduski się wstydzi”

Kibice Legii chcą „uczcić” nieudany sezon w wykonaniu Legii. Mianowicie opuścić trybuny na 17 minut. Czyli tak, by jedna minuta odpowiadała jednej porażce Wojskowych w sezonie. Na profilu Nieznanych Sprawców na Facebooku możemy przeczytać: Zwracamy się do wszystkich kibiców Legii Warszawa. Przed nami ostatni meczu sezonu. Sezonu smutnego jak życie w Wałbrzychu. Najgorszego sezonu w […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

Jak radzili sobie triumfatorzy Ligi Europy w kolejnym sezonie?

Na początku rozgrywek 14/15 UEFA zdecydowała, że zwycięzca Ligi Europy otrzyma gwarancję występów w Lidze Mistrzów w kolejnym sezonie. Dla wielu drużyn był to tylko miły dodatek. Dla pozostałych wielka szansa, która dodatkowo podkręcała rywalizację. Sprawdziliśmy, jak triumfatorzy Ligi Europy radzili sobie w Lidze Mistrzów i jak gra w tych prestiżowych rozgrywkach wpłynęła na ich […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Kobylański w TSV 1860 Monachium

Martin Kobylański ma nowy klub. To TSV 1860 Monachium. Przez ostatnie trzy sezony Kobylański występował w Eintrachcie Brunszwik. Awansował nawet do 2. Bundesligi, by po sezonie zlecieć i dalej grać na trzecim poziomie rozgrywkowym w Niemczech. Teraz Brunszwik znów awansował (z drugiego miejsca), ale już nie wziął Kobylańskiego na pokład. TSV jako czwarty zespół trzeciej […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

Magath utrzyma Herthę czy spełni ostatnią posługę dla HSV?

Felix Magath niespodziewanie po pięciu latach powrócił w marcu do pracy trenerskiej. Podjął się trudnego zadania utrzymania Herthy Berlin w Bundeslidze. Starą Damę objął, gdy ta znajdowała się w strefie spadkowej. Wyprowadził ją z niej, ale w ostatnich minutach 34. kolejki sezonu wylądował w barażach za sprawą zwycięstwa VfB Stuttgart nad 1. FC Koeln (2:1). […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Pogromca gwiazd. Kim jest Kamil Pestka?

Niemroźne przedpołudnie na boisku treningowym Pasów przy ulicy Wielickiej w Krakowie. Kamil Pestka siedzi na zdezelowanym krzesełku przy samej murawie w szarej bluzie i dżinsowych spodniach z dziurami na kolanach. – Whisky z Michałem Probierzem czy whisky z Czesławem Michniewiczem? – pytamy przewrotnie. – Whisky z jednym i drugim! – odpowiada zgrabnie.  Minęły dwa lata […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

„Nie zawsze wynik jest celem nadrzędnym”. Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku w Świdnicy

Po kilku latach przerwy finały wojewódzkie turnieju „Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku” wróciły do Świdnicy. Na obiektach miejscowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w środę rywalizacja o prym na Dolnym Śląsku rozpoczęła się od kategorii U12. Podczas ceremonii otwarcia zobaczyliśmy przykry obrazek. Podsumowanie tego, jak wiele zabrała nam pandemia. Po tym jak prowadzący zapytał […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Verratti twierdzi, że Benzema faulował Donnarummę

Marco Verratti w rozmowie “Le Parisien” wspomina dwumecz z Realem w Lidze Mistrzów i wskazuje powody, dla których PSG odpadło z Ligi Mistrzów. Zdaniem piłkarza Benzema faulował Donnarummę: – Dla mnie to był faul. W starciu z Troyes widzieliśmy, że sędzia anulował gola za podobny faul Kyliana na obrońcy, który nawet nie upadł. Jednak każdy […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Origi trafi do Milanu

Divock Origi zostanie nowym piłkarzem Milanu. Piłkarz po ośmiu latach opuszcza Liverpool na stałe. Fabrizio Romano napisał na Twitterze: – Divock Origi nie ma wątpliwości co do swojego kolejnego celu: czeka tylko na ukończenie badań medycznych i podpisanie kontraktu jako nowy zawodnik Milanu w nadchodzących tygodniach. Origi trafił do Liverpoolu z Lille w 2014 roku. […]
19.05.2022
Prasówka
19.05.2022

PRASA. Frankowski: Kuba był dobrej myśli. Przypuszczaliśmy, że będą słabsi od Wisły

Czwartkowa prasa nie rozpieszcza, ale znajdziemy w niej parę rozmów, które przykuwają uwagę. Wciąż sporo o reprezentacji, zwłaszcza o Gabrielu Słoninie. Przegląd Sportowy Tomasz Frankowski o problemach „Białej Gwiazdy”. Napastnik analizuje spadek Wisły. Wisłę tworzył zlepek piłkarzy z zagranicy, umówmy się, w większości kiepskich. Ale zdarza się, że taki zlepek tworzy solidny zespół. Uważam, że akurat […]
19.05.2022