Mama strzelała gole Hiszpanii, tata zdobywał medale MP, syn gra na ME. Poznajcie historię Pietrasików

Opublikowane 20.01.2022 13:00 przez

Kamil Gapinski

Rodzina Pietrasików to prawdziwe sportowe świry. Grzegorz uprawiał handball – przez lata bronił w Anilanie, z którą sięgał po medale mistrzostw Polski. Jego żona Katarzyna grała w piłkarskiej reprezentacji. Ariel wchodzi z przytupem do kadry Patryka Rombla (mecz z Norwegią dziś o 20.30), a nie należy też zapominać o trzy lata młodszej od niego Ewie, szczypiornistce mającej za sobą występy w juniorskich drużynach narodowych. Oto historia tego sympatycznego klanu.

KAMIL GAPIŃSKI: Dzięki dobrej grze w meczach z Austrią i Białorusią Ariel Pietrasik staje się coraz bardziej rozpoznawalnym piłkarzem ręcznym. Pana syn nie jest pierwszym szczypiornistą w historii rodziny, tylko kontynuuje tradycje.

GRZEGORZ PIETRASIK: Zacząłem późno uprawiać handball, w wieku 15 lat. Pochodzę z Łodzi, występowałem w zespołach szkolnych, potem w Energetyku, Łodziance, aż w końcu znalazłem się w wielkiej w tym czasie Anilanie. W 1983 roku ten klub zdobył nawet mistrzostwo Polski, grali w nim naprawdę znakomici zawodnicy: legendarny bramkarz Andrzej Szymczak czy Marek Kordowiecki, a trenerem był Zygfryd Kuchta. Ja dołączyłem do zespołu trochę później – podpisałem kontrakt jako 19-latek. Musiałem się przebijać, walczyć o pozycję drugiego bramkarza, ale udało się. Dużo nauczyłem się wtedy od Szymczaka i Wiesława Krygiera, z Anilaną kilka razy zdobyłem wicemistrzostwo kraju.

Ile czasu spędził pan w łódzkim klubie?

Odszedłem w 1996 roku, kiedy dostałem propozycję z Luksemburga, gdzie grał już między innymi mój znajomy Janusz Klimek. Szczerze to nie wiedziałem wtedy nawet dokładnie gdzie ten kraj leży na mapie Europy. Ale u nas były ciężkie czasy dla sportu, trochę podupadał, więc zaryzykowałem. I jest mi dobrze, mieszkam tu już ćwierć wieku – z krótką, dwuletnią przerwą na występy w trzeciej lidze niemieckiej. W tym czasie poziom piłki ręcznej mocno się podniósł. Dowód? W 2019 roku Azoty Puławy mierzyły się w kwalifikacjach do Pucharu EHF z ekipą Handball Esch i wygrały dwumecz, owszem, ale nieznacznie, kilkoma bramkami (31:28 i 26:25 – red.).

Sport uprawiała także pana małżonka Katarzyna, która grała na reprezentacyjnym poziomie w… piłkę nożną.

Mama Ariela była na dobrej drodze do zrobienia dużej kariery, nie udało się troszeczkę… przeze mnie. W Luksemburgu nie było bowiem żadnej drużyny kobiecej. Za to gdy występowałem w Niemczech, w Saarbrücken grała w tym czasie ekipa z pierwszej ligi. Żona pokazała się na jej treningu z dobrej strony, problem polegał tylko na tym, że od nas do tego miasta było 100 km. A władze klubu nie chciały Kasi zwracać pieniędzy za przejazdy, więc praca tam po prostu jej się nie opłacała. Zaprzestała więc trenowania, później zaszła w ciążę z Arielem i jej kariera się definitywnie skończyła.

Wcześniej grała w ataku, z tego co pamiętam była wtedy trzecią najmłodszą zawodniczką, która zadebiutowała w kadrze. Jej meczem życia był występ w Hiszpanii, jeszcze pod panieńskim nazwiskiem Ekiel, gdzie strzeliła gospodyniom dwie bramki, a Biało-Czerwone zremisowały 2:2.

Pana córka Ewa też trenuje zawodowo jakiś sport, czy jest jedyną osobą w rodzinie, która się wyłamała?

Gra, a jakże, w piłkę ręczną! Jest trzy lata młodsza od Ariela. Kilka lat temu poprosiłem świętej pamięci Wojtka Nowińskiego, żeby ktoś w Polsce ją zobaczył. Pamiętam, że przyjechaliśmy wtedy na wczasy do kraju, zostawiliśmy Ewkę na cały dzień na testach, które zdała bardzo dobrze – zaczęła być po nich powoływana do juniorskich reprezentacji. Niestety, pech chciał, że po jednym ze zgrupowań zerwała więzadła krzyżowe. Na szczęście wróciła po tej kontuzji, to ambitna dziewczyna, zagrała bardzo dobry sezon, po czym… zerwała więzadła w drugim kolanie. Wtedy myśleliśmy, że sobie odpuści, ale gdzie tam, dalej walczyła o powrót na parkiet. Obecnie występuje w klubie HB Museldall Gréiwemaacher i jest w nim czołową snajperką. Odzywały się już do niej kluby ze Szwajcarii, kraju, w którym gra Ariel. Swoją drogą – rodzeństwo jest bardzo zżyte, trzyma się razem, oglądają wszystkie swoje mecze.

Patrząc na historię pana i Katarzyny, dochodzę do wniosku, że Ariel nie miał wyjścia, musiał zostać sportowcem.

Zaczął trenować bardzo wcześnie, jako ośmiolatek. Szkolenie juniorów w jego klubie wyglądało kiepsko, a że ja… prowadziłem w nim seniorów, to poszedłem do prezesa i powiedziałem, że zaopiekuje się też dziećmi. Szło nam tak dobrze, że gdy przyjechaliśmy w 2010 roku na turniej do Łodzi, to go wygraliśmy, a w imprezie brały udział Wisła Płock czy Vive Kielce. Wszyscy byli zaskoczeni, że drużyna z Luksemburga zrobiła taki wynik.

Po Arielu od razu było widać talent do gry?

Tak, był wyróżniającą się postacią w ekipie, w której nie brakowało dwa lata starszych zawodników. Co ciekawe, Ariel w domu – przy jedzeniu czy pisaniu – używa lewej ręki. A gra przecież prawą, może trochę szkoda, bo leworęcznych rozgrywających jest mało (śmiech).

Jako 15-latek Ariel trafił do HB Berchem. Znałem prezesa tego klubu, wiedziałem, że dobrze pracują z młodzieżą i tam pójdzie do przodu. Tak się stało, a w jego rozwoju pomógł płocczanin Andrzej Gulbicki, który przez kilka sezonów prowadził tę ekipę, i dał synowi zadebiutować w seniorach.

To amatorski klub? Pytam, bo niektórzy dziennikarze pisali o nim w takim tonie, gdy podawali CV Ariela.

Nie, nazywanie HB Berchem w ten sposób to przesada. W lidze luksemburskiej gra 10 zespołów, a pięć z nich to półzawodowe ekipy, Berchem też zaliczyłbym do tego grona. Wspomniane kluby mają sponsorów, ściągają 3-4 zawodników z zagranicy, czasem bardzo poważnych. W latach 2016-19 w zespole Handball Esch grał przecież Alexandros Vasilakis, a to znana postać (występował w SC Magdeburgu czy MT Melsungen – red.). Ariel też miał podpisany „normalny” kontrakt, dostawał pieniądze, takie, jakie tatuś mu wywalczył (śmiech). Jego największym sukcesem było dwukrotne zdobycie krajowego pucharu. Finały są prestiżowymi zawodami, wypełnia się podczas nich hala mogąca pomieścić do 5 tysięcy ludzi. Odchodząc z Luksemburga był też najlepszym strzelcem i rozgrywającym ligi, to również spore osiągnięcie.

Jak doszło do transferu do Otmar St. Gallen?

To dłuższa historia. Gdy Ariel miał 17 lat, skontaktowałem się z panem Darkiem Tomaszewskim, wtedy trenerem reprezentacji juniorów. Poprosiłem go o danie szansy synowi:  żeby obejrzał go na zgrupowaniu przez dzień czy dwa. Darek pamiętał mnie z czasów ligi, poprosił, żebyśmy przyjechali na obóz do Białej-Podlaskiej. Gdy zobaczyli syna, powiedzieli, żeby został przez całe przygotowania. Potem Ariel wziął udział w juniorskich MŚ w Gruzji, chociaż nie wspomina tego turnieju dobrze – odwodnił się na tyle mocno, że wylądował w szpitalu.

Później chłopaki pojechali na ME juniorów. Tam Ariel grał sporo, rywalizował o miejsce w składzie z innym obecnym kadrowiczem, Damianem Przytułą. Syn wpadł w oko kilku menedżerom, którzy zaczęli się do nas odzywać. Wydawało się, że wyląduje w niemieckiej ekipie HSC Coburg, ale ostatecznie tak się nie stało, nie mogliśmy się z nimi dogadać. W tym czasie przyszła konkretna propozycja z St. Gallen. Pojechaliśmy tam w pandemii, żeby zobaczyć jak funkcjonuje klub, poznać jego trenera, Zoltana Cordasa. Uznaliśmy, że to bardzo dobry fachowiec i że Ariel zagra w Otmar. To był dobra decyzja, uważam, że w ostatnim półroczu zrobił bardzo duże postępy.

W jakich aspektach gry?

Zaczął grać… śmielej. Ariel to bardzo skromny chłopak, na parkiecie często funkcjonował tak, że na początku meczu, zanim sam zaczął rzucać, to najpierw musiał obdzielić podaniami wszystkich kolegów z drużyny. W Szwajcarii to się zmieniło.

Faktycznie jest skuteczny, w trzech ostatnich ligowych spotkaniach przed Euro 2022 rzucił 21 bramek.

Ariel był nawet na drugiej pozycji w tabeli strzelców, ale niestety miał problemy z kością piszczelową, w efekcie których musiał pauzować sześć tygodni. Na szczęście po kontuzji doszedł szybko do siebie i znowu gra na wysokim poziomie.

Zakładam, że Szwajcaria jest dla Was przystankiem. Niemcy są krajem docelowym?

Naszym priorytetem jest, żeby Ariel dostawał jak najwięcej minut na parkiecie. Nie brakuje propozycji od mocniejszych klubów niż Otmar, pewnie zarabiałby w nich nieco więcej, ale grał mniej, więc kariera nie szłaby do przodu tak, jak sobie tego życzymy. Zgłosił się nawet jeden zespół z Polski, nazwy nie podam. Dwa lata temu, gdy menedżer syna się do nich odzywał, nie byli zainteresowani Arielem, a teraz dzwonili i mówili, że „chcą go u siebie natychmiast”. Zobaczymy, jak to się wszystko potoczy, na decyzje przyjdzie jeszcze czas.

Przy zagranicznych transferach ważna jest znajomość języków obcych, zakładam, że Ariel, wychowany w Luksemburgu, nie ma z nimi problemów.

Śmiejemy się z żoną, że nasze dzieciaki to znają tyle języków co Papież (śmiech). Ariel mówi perfekcyjnie po niemiecku, francusku i luksembursku, bardzo dobrze dogaduje się po angielsku. Zatem poradzi sobie w każdej szatni, no chyba że trafi do ligi portugalskiej, wtedy będzie mieć kłopoty, ale na taki transfer się nie zanosi (śmiech).

Ariel na parkiecie sprawia wrażenie gościa bez układu nerwowego. Kadrowy świeżak wchodzi do gry w ataku na przykład w spotkaniu z Białorusią i ręka mu nie drży, gdy trzeba oddać ważny rzut.

Od początku kariery syn grał mecze o coś. Gdy jako juniorzy wygrywali z tymi bardziej znanymi klubami, to były pasjonujące spotkania, których losy niejednokrotnie rozstrzygały się w ostatnich sekundach. To sprawiło, że przywykł do presji. Później w Berchem też często brał na siebie odpowiedzialność w końcówkach spotkań. Nie zawsze mu wychodziło, więc trener Gulbicki czasem się denerwował, no ale najważniejsze, że próbował (śmiech).

Gdy Ariel otrzymał poważniejszą szansę w kadrze, czuł pan stres, czy był o niego spokojny?

Miałem troszkę obaw co do taktyki – w Szwajcarii grają zupełnie inną. Po pierwszym treningu powiedział mi „tata, ja nie mogę zapamiętać tych wszystkich zagrywek”. Ja mu na to „spokojnie, przecież trenerzy Ci pomogą, Patryk Rombel i Bartek Jurecki to fachowcy”. System hiszpański nie jest łatwy dla wysokich zawodników także w obronie, trzeba być mobilnym i ruchliwym na dwójce, a na trójce trzeba się zgrywać przez dłuższy czas.

Spodziewaliście się powołania do pierwszej reprezentacji?

Tak, bo prowadzący kadrę B Michał Skórski zapraszał do niej Ariela. Raz trenowali z kadrą A, Rombel powiedział wtedy Arielowi, że by go chętnie sprawdził, ale zrobi to jak przejdzie z Luksemburga na nieco wyższy poziom. Jak widać, słowa dotrzymał.

Jak pan odbiera opinię osób widzących w Arielu następcę Karola Bieleckiego?

Nie można ich porównywać. Karol był typowym egzekutorem, jednym z najlepszych zawodników na świecie na swojej pozycji. Ariel ma inną specyfikę, próbuje grać bliżej strefy, więcej z kołem i skrzydłowymi, na ma też tak mocnego rzutu, jak Bielecki, chociaż oczywiście potrafi zdobywać bramki z drugiej linii. Brakuje mu też jeszcze takiej dynamiki, jaką miał Karol.

ROZMAWIAŁ KAMIL GAPIŃSKI

Fot. Newspix.pl

PS. Mecz Polska – Norwegia dziś o 20.30, transmisja na antenie Weszło FM

1 liga
19.05.2022

Trenerskie przymiarki w 1. lidze. Kto poprowadzi Chrobrego i Podbeskidzie?

Pierwszy raz od dawna w 1. lidze może dojść do sporej wymiany trenerów w przerwie między sezonami. Nowych szkoleniowców szukają w Bielsku-Białej, Głogowie, Rzeszowie, Łodzi i Tychach. Jakie nazwiska są przymierzane do pracy w poszczególnych klubach? Na rynku trenerskim jest sporo szkoleniowców, którzy próbują wrócić na karuzelę. Ci znani z pierwszoligowych boisk to choćby Dariusz […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Plany transferowe Radomiaka. Powrót Mikity i nowy bramkarz?

Radomiak Radom zamyka sezon i szykuje się do letniego okna transferowego. Beniaminek dwa wzmocnienia zaklepał już wcześniej, a co dalej? W klubie nie ukrywają, że rozmowy o wzmocnieniach już trwają. Poznaliśmy kilka nazwisk, którymi interesuje się ekipa Mariusza Lewandowskiego. W Radomiu plany na letnie okienko są jasne. Klubowi zależy na ściągnięciu jednego lub dwóch prawych […]
19.05.2022
Brama dnia
19.05.2022

Jörg Böhme – dublet prawie na wagę mistrzostwa | BRAMA DNIA

Dwadzieścia jeden lat temu Schalke 05 pokonało 5:3 SpVgg Unterhaching i przez kilka cudownych chwil kibice ekipy z Gelsenkirchen byli przekonani, że ten triumf zapewnił im upragnione mistrzostwo Niemiec. Nie zdawali sobie sprawy, że Bayern Monachium nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w starciu z HSV. Wspominamy ten mecz w dzisiejszej „Bramie dnia”. 1. JÖRG BÖHME […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

„Sezon smutny jak życie w Wałbrzychu. Niech Mioduski się wstydzi”

Kibice Legii chcą „uczcić” nieudany sezon w wykonaniu Legii. Mianowicie opuścić trybuny na 17 minut. Czyli tak, by jedna minuta odpowiadała jednej porażce Wojskowych w sezonie. Na profilu Nieznanych Sprawców na Facebooku możemy przeczytać: Zwracamy się do wszystkich kibiców Legii Warszawa. Przed nami ostatni meczu sezonu. Sezonu smutnego jak życie w Wałbrzychu. Najgorszego sezonu w […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

Jak radzili sobie triumfatorzy Ligi Europy w kolejnym sezonie?

Na początku rozgrywek 14/15 UEFA zdecydowała, że zwycięzca Ligi Europy otrzyma gwarancję występów w Lidze Mistrzów w kolejnym sezonie. Dla wielu drużyn był to tylko miły dodatek. Dla pozostałych wielka szansa, która dodatkowo podkręcała rywalizację. Sprawdziliśmy, jak triumfatorzy Ligi Europy radzili sobie w Lidze Mistrzów i jak gra w tych prestiżowych rozgrywkach wpłynęła na ich […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Kobylański w TSV 1860 Monachium

Martin Kobylański ma nowy klub. To TSV 1860 Monachium. Przez ostatnie trzy sezony Kobylański występował w Eintrachcie Brunszwik. Awansował nawet do 2. Bundesligi, by po sezonie zlecieć i dalej grać na trzecim poziomie rozgrywkowym w Niemczech. Teraz Brunszwik znów awansował (z drugiego miejsca), ale już nie wziął Kobylańskiego na pokład. TSV jako czwarty zespół trzeciej […]
19.05.2022
Inne sporty
18.05.2022

Vive rozbiło Montpellier i z przytupem awansowało do Final Four Ligi Mistrzów!

– Montpellier wygrało 4 z 5 meczów w Kielcach, więc Łomżę Vive czeka ciężka przeprawa – mówili przed tym starciem pesymiści. – Skoro wygrali mecz we Francji, dadzą sobie radę i u siebie – uważali z kolei optymiści. Ci drudzy zdecydowanie mieli rację. Podopieczni Talanta Dujszebajewa bez najmniejszych problemów ograli rywali znad Sekwany 30:22 w […]
18.05.2022
Tenis
18.05.2022

Roland Garros za pasem. Kto może zagrozić Idze Świątek?

28 zwycięstw z rzędu. Pięć wygranych turniejów, w tym cztery rangi WTA 1000. W ostatnich trzech imprezach ledwie jeden stracony set. Bez porażki na mączce w trwającym sezonie. Iga Świątek wkroczy w Roland Garros jako ogromna faworytka do zwycięstwa w całym turnieju. Czy ktokolwiek będzie w stanie zagrozić jej na drodze do ostatecznego triumfu? Teoretycznie […]
18.05.2022
Inne sporty
17.05.2022

Igrzyska Europejskie 2023 oficjalnie w Krakowie. Podpisano umowę

Choć status gospodarza Kraków i Małopolska otrzymały oficjalnie już w 2019 roku, to dopiero dziś w Centrum Olimpijskim w Warszawie oficjalnie podpisano umowę na organizację Igrzysk Europejskich 2023. Impreza odbędzie się w dniach 21 czerwca – 2 lipca przyszłego roku. Sportowcy będą w niej rywalizować w 24 dyscyplinach. Igrzyska europejskie. Historia Zakładamy, że igrzyska europejskie […]
17.05.2022
Inne sporty
17.05.2022

Legia kontra Śląsk, czyli czas na niespodziewany koszykarski finał

– ­Czy we Wrocławiu czuć ekscytację? Oczywiście, że tak. Czekamy na ten mityczny osiemnasty tytuł – mówi nam Maciej Zieliński. Jego Śląsk może zdobyć pierwszą koszykarską koronę od 2002 roku. W finale Energa Basket Ligi powalczy z Legią Warszawą, czyli kolejną wielką marką, która odrodziła się na parkietach PLK. W przypadku koszykarskiej sekcji Legii Warszawa […]
17.05.2022
Żużel
16.05.2022

Wyścig traktorów, śrubokręt i walkower – kompromitacja w hicie żużlowej 1. Ligi

Niedziela, godzina 19:15. Kilka tysięcy kibiców, zgromadzonych na stadionie przy ulicy Legionów, przeżywa niesamowite emocje związane z hitem żużlowej eWinner 1. Ligi. Oto Cellfast Wilki Krosno miał odjechać spotkanie ze Stelmetem Falubazem Zielona Góra i zgodnie z programem zawodów, żużlowcy obu ekip powinni już ustawiać się do startu w pierwszym biegu. Powinni, ale ostatecznie fanom, […]
16.05.2022
Inne sporty
16.05.2022

Dlaczego najlepszy siatkarz świata przestał wygrywać?

W latach 2014-2018 zdobył wszystko, co było do zdobycia. Cztery mistrzostwa, cztery Puchary Rosji oraz cztery tytuły Ligi Mistrzów. Wilfredo Leon był jak swego czasu Mariusz Wlazły w PlusLidze – stanowił receptę na sukces. To już jednak przeszłość. Bo człowiek uznawany za najlepszego siatkarza globu przestał wygrywać. Dlaczego? Oczywiście – coś tam do dorobku Leona […]
16.05.2022
Liczba komentarzy: 3
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
root
root(@root)
3 miesięcy temu

Oglądałem mecz z Niemcami i z ciekawości spojrzałem na przynależność klubową, a tam mnóstwo zawodników z polskiej ligi i to nie z Kielc czy Płocka ale też z innych. Niech mi ktoś kumaty podpowie – czy liga polska stała się taka mocna czy kadra taka słaba że biorą na ME zawodników z polskich klubów?

Pszemke
Pszemke
3 miesięcy temu
Reply to  root

W Kielcach i Płocku są nasze dwa najmocniejsze zespoły, które rywalizują w europejskich pucharach, więc mogą tam ogrywać zawodników dla kadry. Reszta ligi raczej dość słaba.

Emil
Emil
3 miesięcy temu
Reply to  root

Nasza liga dzieli się na: Vive, Wisła Płock v.s kompletnie inny świat gdzie co jakiś czas ukłują Azoty Puławy, Kwidzyn czy Zabrze. Jak niegdyś Celtic i Rangers w Scottish Premier League. To też i poziom wyszkolenia jest w tych klubach na o wiele większym poziomie.

1 liga
19.05.2022

Trenerskie przymiarki w 1. lidze. Kto poprowadzi Chrobrego i Podbeskidzie?

Pierwszy raz od dawna w 1. lidze może dojść do sporej wymiany trenerów w przerwie między sezonami. Nowych szkoleniowców szukają w Bielsku-Białej, Głogowie, Rzeszowie, Łodzi i Tychach. Jakie nazwiska są przymierzane do pracy w poszczególnych klubach? Na rynku trenerskim jest sporo szkoleniowców, którzy próbują wrócić na karuzelę. Ci znani z pierwszoligowych boisk to choćby Dariusz […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Plany transferowe Radomiaka. Powrót Mikity i nowy bramkarz?

Radomiak Radom zamyka sezon i szykuje się do letniego okna transferowego. Beniaminek dwa wzmocnienia zaklepał już wcześniej, a co dalej? W klubie nie ukrywają, że rozmowy o wzmocnieniach już trwają. Poznaliśmy kilka nazwisk, którymi interesuje się ekipa Mariusza Lewandowskiego. W Radomiu plany na letnie okienko są jasne. Klubowi zależy na ściągnięciu jednego lub dwóch prawych […]
19.05.2022
Brama dnia
19.05.2022

Jörg Böhme – dublet prawie na wagę mistrzostwa | BRAMA DNIA

Dwadzieścia jeden lat temu Schalke 05 pokonało 5:3 SpVgg Unterhaching i przez kilka cudownych chwil kibice ekipy z Gelsenkirchen byli przekonani, że ten triumf zapewnił im upragnione mistrzostwo Niemiec. Nie zdawali sobie sprawy, że Bayern Monachium nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w starciu z HSV. Wspominamy ten mecz w dzisiejszej „Bramie dnia”. 1. JÖRG BÖHME […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

„Sezon smutny jak życie w Wałbrzychu. Niech Mioduski się wstydzi”

Kibice Legii chcą „uczcić” nieudany sezon w wykonaniu Legii. Mianowicie opuścić trybuny na 17 minut. Czyli tak, by jedna minuta odpowiadała jednej porażce Wojskowych w sezonie. Na profilu Nieznanych Sprawców na Facebooku możemy przeczytać: Zwracamy się do wszystkich kibiców Legii Warszawa. Przed nami ostatni meczu sezonu. Sezonu smutnego jak życie w Wałbrzychu. Najgorszego sezonu w […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

Jak radzili sobie triumfatorzy Ligi Europy w kolejnym sezonie?

Na początku rozgrywek 14/15 UEFA zdecydowała, że zwycięzca Ligi Europy otrzyma gwarancję występów w Lidze Mistrzów w kolejnym sezonie. Dla wielu drużyn był to tylko miły dodatek. Dla pozostałych wielka szansa, która dodatkowo podkręcała rywalizację. Sprawdziliśmy, jak triumfatorzy Ligi Europy radzili sobie w Lidze Mistrzów i jak gra w tych prestiżowych rozgrywkach wpłynęła na ich […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Kobylański w TSV 1860 Monachium

Martin Kobylański ma nowy klub. To TSV 1860 Monachium. Przez ostatnie trzy sezony Kobylański występował w Eintrachcie Brunszwik. Awansował nawet do 2. Bundesligi, by po sezonie zlecieć i dalej grać na trzecim poziomie rozgrywkowym w Niemczech. Teraz Brunszwik znów awansował (z drugiego miejsca), ale już nie wziął Kobylańskiego na pokład. TSV jako czwarty zespół trzeciej […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

Magath utrzyma Herthę czy spełni ostatnią posługę dla HSV?

Felix Magath niespodziewanie po pięciu latach powrócił w marcu do pracy trenerskiej. Podjął się trudnego zadania utrzymania Herthy Berlin w Bundeslidze. Starą Damę objął, gdy ta znajdowała się w strefie spadkowej. Wyprowadził ją z niej, ale w ostatnich minutach 34. kolejki sezonu wylądował w barażach za sprawą zwycięstwa VfB Stuttgart nad 1. FC Koeln (2:1). […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Pogromca gwiazd. Kim jest Kamil Pestka?

Niemroźne przedpołudnie na boisku treningowym Pasów przy ulicy Wielickiej w Krakowie. Kamil Pestka siedzi na zdezelowanym krzesełku przy samej murawie w szarej bluzie i dżinsowych spodniach z dziurami na kolanach. – Whisky z Michałem Probierzem czy whisky z Czesławem Michniewiczem? – pytamy przewrotnie. – Whisky z jednym i drugim! – odpowiada zgrabnie.  Minęły dwa lata […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

„Nie zawsze wynik jest celem nadrzędnym”. Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku w Świdnicy

Po kilku latach przerwy finały wojewódzkie turnieju „Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku” wróciły do Świdnicy. Na obiektach miejscowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w środę rywalizacja o prym na Dolnym Śląsku rozpoczęła się od kategorii U12. Podczas ceremonii otwarcia zobaczyliśmy przykry obrazek. Podsumowanie tego, jak wiele zabrała nam pandemia. Po tym jak prowadzący zapytał […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Verratti twierdzi, że Benzema faulował Donnarummę

Marco Verratti w rozmowie “Le Parisien” wspomina dwumecz z Realem w Lidze Mistrzów i wskazuje powody, dla których PSG odpadło z Ligi Mistrzów. Zdaniem piłkarza Benzema faulował Donnarummę: – Dla mnie to był faul. W starciu z Troyes widzieliśmy, że sędzia anulował gola za podobny faul Kyliana na obrońcy, który nawet nie upadł. Jednak każdy […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Origi trafi do Milanu

Divock Origi zostanie nowym piłkarzem Milanu. Piłkarz po ośmiu latach opuszcza Liverpool na stałe. Fabrizio Romano napisał na Twitterze: – Divock Origi nie ma wątpliwości co do swojego kolejnego celu: czeka tylko na ukończenie badań medycznych i podpisanie kontraktu jako nowy zawodnik Milanu w nadchodzących tygodniach. Origi trafił do Liverpoolu z Lille w 2014 roku. […]
19.05.2022
Prasówka
19.05.2022

PRASA. Frankowski: Kuba był dobrej myśli. Przypuszczaliśmy, że będą słabsi od Wisły

Czwartkowa prasa nie rozpieszcza, ale znajdziemy w niej parę rozmów, które przykuwają uwagę. Wciąż sporo o reprezentacji, zwłaszcza o Gabrielu Słoninie. Przegląd Sportowy Tomasz Frankowski o problemach „Białej Gwiazdy”. Napastnik analizuje spadek Wisły. Wisłę tworzył zlepek piłkarzy z zagranicy, umówmy się, w większości kiepskich. Ale zdarza się, że taki zlepek tworzy solidny zespół. Uważam, że akurat […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Van Bronckhorst: – Czujemy olbrzymi ból

Giovanni van Bronckhorst nie ukrywał żalu po przegranej z Eintrachtem w finale Ligi Europy. Holenderski trener Rangersów mówił: – Karne to loteria, a my dzisiaj nie byliśmy po jej dobrej stronie. Nie mogę narzekać na moich piłkarzy, dali z siebie wszystko. Jeśli grasz w finale i wygrasz, będziesz go pamiętać do końca życia. Jeśli jednak […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Glasner: – Brakuje mi słów, a to nie zdarza się zbyt często

Oliver Glasner, trener Eintrachtu, nie ukrywał jak bardzo jest szczęśliwy po wczorajszym zwycięstwie w finale Ligi Europy (po karnych z Rangersami). Glasner mówił: – Wróciliśmy dziś z dalekiej podróży. To, co ci goście robią w tym sezonie… Nie potrafię znaleźć słów, a to nie zdarza mi się zbyt często. Spotkanie było cholernie intensywne, wszyscy dali […]
19.05.2022
Liga Europy
19.05.2022

Eintracht drugim niemieckim klubem z europejskim triumfem w XXI wieku

Bundesliga jeśli chodzi o triumfy w europejskich pucharach pozostaje mocno w cieniu w XXI wieku. Eintracht Frankfurt wygraniem Ligi Europy poprawił te niekorzystne dla Niemców statystyki. Może to być pewne zaskoczenie, ale dotychczas jedynym niemieckim klubem, który wygrywał europejskie rozgrywki w obecnym wieku jest Bayern. Monachijczycy w 2001, 2013 i 2020 roku triumfowali w Lidze […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

Liga Europy dla Eintrachtu! Triumfatora wyłoniły rzuty karne

Eintracht Frankfurt wygrał Ligę Europy! Zwycięzcę meczu finałowego rozgrywanego w Sewilli wyłoniła seria rzutów karnych. W regulaminowym czasie gry padł remis 1:1. W konkursie jedenastek Orły okazały się lepsze od piłkarzy Rangers 5:4. Decydująca okazała się czwarta kolejka konkursu jedenastek, w trakcie której spudłował pomocnik The Gers – Aaron Ramsey. Gdy Sewilla starała się zorganizować […]
19.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Tavernier królem strzelców Ligi Europy!

James Tavernier z Glasgow Rangers z siedmioma bramkami na koncie został królem strzelców Ligi Europy. To pierwszy obrońca w historii tych rozgrywek, który tego dokonał. 30-letni Anglik strzelał gole w pięciu spotkaniach. Wszystkie miały miejsce już w fazie pucharowej. 4:2 z Borussią Dortmund, 1/16 finału (1 gol) 2:2 z Borussią Dortmund, rewanż w 1/16 finału […]
18.05.2022
Inne sporty
18.05.2022

Vive rozbiło Montpellier i z przytupem awansowało do Final Four Ligi Mistrzów!

– Montpellier wygrało 4 z 5 meczów w Kielcach, więc Łomżę Vive czeka ciężka przeprawa – mówili przed tym starciem pesymiści. – Skoro wygrali mecz we Francji, dadzą sobie radę i u siebie – uważali z kolei optymiści. Ci drudzy zdecydowanie mieli rację. Podopieczni Talanta Dujszebajewa bez najmniejszych problemów ograli rywali znad Sekwany 30:22 w […]
18.05.2022