Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Opublikowane 06.01.2022 18:00 przez

Leszek Milewski

W obliczu kłopotów, często pierwszą myślą jest powrót do sprawdzonego.

Do tego, co niegdyś przynosiło sukces.

I nie twierdzę, że to się nigdy nikomu nie sprawdziło. Ale mam wrażenie, że częściej jest to tylko pułapka życzeniowego myślenia. I ostatecznie ten ruch staje się kolejną kostką domina w kierunku porażki. Gdzie po fakcie okazuje się, że diagnoza o powrocie do sprawdzonego, miała w sobie więcej z tęsknoty za minionym, z nostalgii. Więcej z emocji, niż z chłodnej kalkulacji o tym, czego aktualnie potrzeba i „jaka jest pogoda”.

A jednak myślę, że jakby reprezentację Polski objął Adam Nawałka, to nie tylko mogłoby się udać – bo udać może się każdemu. Ale rozmawiamy w tym momencie o szacowaniu szans i – czym sam jestem zaskoczony – Nawałka może być tym, który w takim rozrachunku wypada najkorzystniej. Co więcej, wbrew moim ogólnym przekonaniom. W zasadzie przyjąłbym taką decyzję bez entuzjazmu.

Paulo Sousa wyświadczył wielką przysługę wszystkim polskim szkoleniowcom, bo żegnając się z reprezentacją Polski w taki sposób, podkopał wiarygodność każdego, kto chciałby objąć kadrę, a nie uczył się w szkole o Panu Tadeuszu, obronie Zbaraża i Puszczy Kampinoskiej. Najszczersze chęci – bo przecież wśród obcokrajowców, którzy zgłosili się do PZPN, większość raczej nie zawiodłaby zaufania od strony etycznej, nie zrobiła drugiego Sousy  – będą podszyte obawą.

I nie jest to dobre. Bo nie można jeszcze na koniec pozwalać, by Portugalczyk, w ostatnim geście, już odbywającym się do pewnego stopnia poza nim, obrzydził nam na wiele lat zagranicznych szkoleniowców w kontekście kadry. Ja rozumiem, że bardzo łatwo dziś zyskać poklask mówiąc, że obcokrajowiec na pewno nie, bo będzie jak z Sousą, trzeba naszego, bo nas nie zdradzi – sam coś w tym tonie uważałem w pierwszej posousowej gorączce. Ale to tylko pozwolenie, by Sousa wyrządził jeszcze więcej szkód, niż faktycznie wyrządził. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

Kit kitem, obwinienie kiciarza jest uzasadnione. Ale rolą kupującego garnki jest również odsianie prawdy od kitu. Jak garnek okaże się dziurawy, nie należy za wniosek uznawać, że lepiej do końca życia będzie gotować „we wiedrze”.

Swoją drogą, obecnie Sousa podobno chodzi po antykwariatach i skupuje książki o Flamengo, chcąc dowiedzieć się jak najwięcej o klubie. Kibice, jak donoszą dobrzy ludzie, zachwyceni. Nie zdziwi mnie, jak w takim tempie Sousa za kilka lat zostanie wiodącym teleewangelistą w amerykańskiej telewizji.

Zagraniczny szkoleniowiec, jeśli miałby ciekawy plan, jeśli faktycznie dawałby wszelkie powody, żeby mu zaufać – nie miałbym z nim problemu. Nie wrzucajmy do jednego worka wszystkich tylko dlatego, że Boniek dał się oszukać i zignorował wszystkie tropy, każące sądzić, że obok niezłego warsztatu, Sousa może być zarazem skrajnym oportunistą.

Ale w tym konkretnym wypadku wszystko determinuje moment.

Rok temu mówiliśmy, że Sousa ma kiepsko, bo wskakuje od razu na mecz o punkty. A przecież teraz jest jeszcze o wiele gorzej. Nie mecz o punkty, na początku eliminacji, gdzie w razie wpadki da się jeszcze odrobić. Tu nic nie będzie się dało odrobić. Jest Moskwa, jest szansa. Będzie źle w Moskwie, no to koniec. Pierwszy od 2014 wielki turniej bez nas. Być może ostatnia szansa na mundial z Lewym wyrzucona do śmieci.

Nie sądzę, ze jak obejmie kadrę obcokrajowiec, to na pewno wyłapie w trąbę. Futbol tak nie działa, życie tak nie działa. Ale mówiąc o szacowaniu szans – mam wątpliwości, czy zdążyłby dotrzeć z przekazem. Czasu nie będzie w ogóle, nie będzie go na naukę niczego, a jednak obcokrajowiec musi poznać szeroko pojęty grunt – grunt tej szatni, zespołu, charakterów, osławionej chemii, wreszcie możliwości piłkarzy, tych niedostępnych do oceny z punktu widzenia InStata, czy w czym tam by próbował nadrobić. Dopiero to dokładne poznanie daje trenerowi twarde fakty, twarde dane, na których można coś zbudować. Poruszałby się po omacku, wciąż mogąc trafić – mogliby to powieźć też sami piłkarze, przecież tak samo zmotywowani jak cholera. Ale wolałbym, żeby z kandydatury trenera płynęło coś, co zaszczepi wiarę.

Polski selekcjoner, nawet taki, który nie współpracował do tej pory z Glikiem i Lewandowskim, uzbrojony jest w znacznie więcej wiedzy. To część środowiska. Oglądał mecze kadry, tych wszystkich chłopaków, od wielu, wielu lat. Wie co w trawie piszczy, kto z kim, jak, po co. Gdzie jeszcze jest ukryty potencjał do wydobycia, kto do tej pory nie był wykorzystany, a mógłby dać więcej.

Ale znowu, każda kandydatura to nie „polski trener”, tylko konkretne nazwisko.

I, na przykład, nie miałbym najmniejszego problemu z kandydaturą Marka Papszuna, co więcej, byłbym nawet zaintrygowany, gdyby objął to stanowisko. Ale uważam, że moment jest zły. Marek Papszun swój warsztat opiera na automatyzmach w drużynie. Drobiazgowym, niezwykle dokładnie przygotowanym planie taktycznym. Patryk Kun opowiadał mi, jak bardzo to złożona kwestia – gdziekolwiek jest piłka, kto by jej nie miał, masz pracę do wykonania choćby swoim ustawieniem. To wielka dyscyplina, która przynosi efekty, która jest nowoczesnym podejściem i chwali się. On sam uczył się tego miesiącami. Potem przyszły efekty i forma życia.

Natomiast Papszun tego po prostu nie będzie w stanie wprowadzić na Moskwę. Nie ma na to najmniejszych szans. Nie będzie mógł więc skorzystać ze swojej popisowej broni, z wielu autorskich pomysłów, które dały mu sukces.

Paweł Tomczyk, a więc były dyrektor sportowy Rakowa, opowiadał mi – to trafiło nawet na tytuł – że kluczem u Papszuna jest profilowanie zawodnika. Dlatego odrzucono choćby jakiegoś piłkarza z Ligue 1, choć piłkarsko był znakomity, ale nie pasował pod taktykę Papszuna. W kadrze to tak nie działa – nie przebierasz z wielkiego rynku. Nie szukasz w nieskończoność lewonożnego stopera potrafiącego wyprowadzać piłkę, tylko grasz kim masz. Papszuna mam zdecydowanie za trenera, który szyje zespół na swoją modłę, a nie pod piłkarzy – wydaje mi się, że kadra to raczej to drugie. Może dzięki swojemu podejściu Papszun odkryłby w niektórych mniej cenionych graczach większe możliwości. To by mogło wypalić. Ale na to potrzebowałby czasu, którego zupełnie nie ma.

Papszun jest dla mnie najpoważniejszą kandydaturą, mówi się także o Probierzu – cóż, ostatnio jest raczej pod falą niż na fali, to nie byłoby odebrane jako ruch z pewną konsekwencją. Byłoby kręcenie nosem, wahanie, niewykluczone, że nawet u piłkarzy – to nie jest atmosfera, która pomogłaby kadrze.

Nawałka nigdy nie byłby moim wyborem, gdyby chodziło o zatrudnianie w normalnym trybie. Nie dlatego, że tak się zraziłem mundialem w 2018 – nie, spokojnie przegryzłbym się, gdyby został po nim w siodle. Ale „to już minęło”. Niespecjalnie wierzę w takie powroty – trąci desperacją, trąci powierzchownym spojrzeniem, trąci właśnie nie analizą sytuacji, ale tym, że wtedy ostatnio było dobrze, no to spróbujmy. Prawie jak nieśmiertelne „a dlaczego nie?” Romana Koseckiego, zastępujące proces decyzyjny. Ludzie to kupią, no to pójdźmy z tym.

Już kiedyś się brutalnie przejechaliśmy na takim myśleniu, gdy wybrano Antoniego Piechniczka na drugą kadencję – posucha w kadrze trwała, Piechniczek był ostatnim na tamten moment selekcjonerem, z którym nie tylko odnieśliśmy sukces, ale który w ogóle zakwalifikował się do finałów. Jak się potoczyła ta druga kadencja, wszyscy wiemy.

Ale ten konkretny mecz, czy – miejmy nadzieję – dwumecz.

Nie minęło tak znowu wiele czasu.

Jeśli chodzi o plan taktyczny, to tam, gdzie większość musiałaby tłumaczyć, co chce grać, jaki jest plan, Nawałka może wyjąć z szafy coś, co wiodąca część chłopaków kojarzy i już grała. Jasne, trzeba wprowadzić w to czy owo Modera i paru innych. Ale nie trzeba Lewandowskiego, Krychowiaka, Szczęsnego, Glika, Bednarka, Zielińskiego, Bereszyńskiego, Milika, Rybusa, Góralskiego, Linettego.

Na jeden, dwa konkretne mecze, to jest kapitał. Konkretny kapitał taktyczny, a nie tylko taki, że Nawałka wie kiedy Glik ma imieniny.

To jest jakiś pewnik.

Oczywiście, ten sam atut ma Brzęczek, a jego nikt nie rozpatruje. Różnica jest jednak taka, że być może między innymi żałoba po Nawałce sprawiła, że Brzęczek miał tym trudniej kupić tę szatnię.

Bo piłkarze Nawałce ufają. Podkreślał to ostatnio Glik. Nie jest to zaufanie zbudowane tylko tym, że żarło, że byli razem w ogniu Euro 2016 i sobie poradzili – nie, pierwszy rok to mnóstwo wątpliwych ruchów ze strony Nawałki, to przeciąganie liny między nim a zespołem, to mozolne dochodzenie do kompromisu. Takie relacje, które przepracowały swoje błędy, które przepracowały trudne chwile, z doświadczenia stają się mocniejsze, szczególnie w obliczu wyzwania.

Widzę to jako „last dance”. Baraże. Jak je przejdzie, to wiadomo – niech na tym moskiewskim zdobycznym białym koniu, który obronił się też na Narodowym, jedzie do Kataru.

Ale nie dłużej.

Leszek Milewski

Fot. FotoPyK

Suche Info
16.05.2022

Wzruszające sceny we Włoszech. Giorgio Chiellini żegna się z Juventusem [WIDEO]

Giorgio Chiellini żegna się z Juventusem. Doświadczony obrońca po sezonie rozstanie się ze „Starą Damą”, dlatego kibice urządzili mu niezwykle wzruszające pożegnanie. Chiellini grał dla Juve przez siedemnaście lat. Dlatego Massimiliano Allegri zdjął go w siedemnastej minucie dzisiejszego meczu z Lazio. Kibice urządzili legendarnemu defensorowi gorące pożegnanie. Widać było też wzruszenie Andrei Agnellego, szefa klubu. […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Szysz, Poręba i Hładun pożegnani przez Zagłębie Lubin

Zagłębie Lubin utrzymało się w Ekstraklasie dzięki zwyżce formy w dwóch ostatnich meczach ligowych, ale przed „Miedziowymi” i tak wielkie zmiany. Klub już oficjalnie pożegnał Patryka Szysza, Łukasza Porębę i Dominika Hładuna. W mediach społecznościowych Zagłębia pojawiło się dziś pożegnalne zdjęcie. Dla Dominika Hładuna, Łukasza Poręby i Patryka Szysza sobotnie spotkanie z Rakowem Częstochowa było […]
16.05.2022
Weszło
16.05.2022

WESZŁOPOLSCY LIVE OD 22:30 – BIAŁEK, PACZUL, ROKI, JANCZYK I MICHALAK

Mistrza znamy, spadkowiczów znamy, ale i tak warto pogadać o Ekstraklasie. O 22:30 startują Weszłopolscy.  
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Rutkowski: „Będziemy chcieli przeznaczyć spore środki i wzmocnić zespół”

Piotr Rutkowski w programie „Ekstraklasa po godzinach” przyznał, że Lech Poznań w letnim okienku transferowym ma zamiar jeszcze dodatkowo wzmocnić skład, by uniknąć spadku formy w kolejnym sezonie. – Nie można powiedzieć tak, że my zaczynaliśmy w tym sezonie od zera. Ten sezon zaczął się o wiele wcześniej. Jak zaczynaliśmy, to sezony porażek były ciężkie […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Prezes Lecha Poznań nie rozumiał, co skandują kibice? „On głównie dośpiewywał”

Jak pisaliśmy rano, Piotr Rutkowski mocno zagalopował się podczas mistrzowskiej fety Lecha Poznań. Prezes „Kolejorza” wraz z kibicami obrażał między innymi głównego konkurenta w walce o tytuł, skandując „Raków-cwel”. Dawid Szymczak z portalu Sport.pl informuje jednak, że Rutkowski… twierdzi, iż nie rozumiał, co dokładnie wykrzykują kibice. – Piotr Rutkowski odezwał się do Michała Świerczewskiego i […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Chelsea wchodzi do walki o Roberta Lewandowskiego?

Możliwy jest zaskakujący zwrot akcji w sprawie Roberta Lewandowskiego. Dotąd wydawało się, że Polak albo zostanie w Bayernie Monachium na kolejny sezon, albo już latem trafi do FC Barcelony. Jednak zdaniem dziennikarzy „The Guardian” do gry o napastnika wkracza też Chelsea. I coś w tym może być, biorąc pod uwagę okoliczności. W The Blues przeprowadzane […]
16.05.2022
Brama dnia
16.05.2022

Javi Moreno kontra Matuzalem | BRAMA DNIA

Czas na kolejną „Bramę dnia”. Cykl współtworzymy wraz z naszymi partnerami z Gatigo! JAVI MORENO VS LIVERPOOL (16.05.2001) Dwadzieścia jeden lat temu Liverpool po szalonym meczu pokonał Deportivo Alaves 5:4 w finale Pucharu UEFA. Sprytnym golem z rzutu wolnego popisał się tamtego dnia Javi Moreno, napastnik hiszpańskiego klubu.  MATUZALEM VS MILAN (16.05.2004) A skoro […]
16.05.2022
Weszło
16.05.2022

W „Niewydrukowanej” Wisła i Termalica byłyby poza strefą spadkową

W Ekstraklasie właściwie niemal wszystkie najważniejsze rozstrzygnięcia już zapadły. Ale w naszej „Niewydrukowanej Tabeli” jest jeszcze kilka znaków zapytania. Gdyby nie błędy sędziowskie, to np. nie byłby jeszcze przesądzony spadek Wisły Kraków. Czas zająć się kontrowersjami z 33. kolejki. Zaczynamy od derbów Poznania, bo widzieliśmy opinie, że Corryn przyaktorzył i spadł w ręce van der […]
16.05.2022
Stranieri
16.05.2022

Kapitalna seria Buksy, obroniony rzut karny Grabary i Fabiańskiego | STRANIERI

Może i sezon w Europie i na świecie się kończy, ale nasi kadrowicze nie zawodzą. W ostatnich kolejkach obecnych rozgrywek biało-czerwoni grający poza granicami kraju dali radę. Co słychać u stranierich? Na pierwszy plan wysuwają się ci, którzy na co dzień kopią w Premier League. Bardzo dobry występ przeciwko Liverpoolowi zaliczył Matty Cash. Wiadomo, że gra […]
16.05.2022
Weszło
16.05.2022

PRASA. Dziekanowski: Papszun więcej wycisnął z Rakowa niż Skorża z Lecha

– Wciąż trwa walka o tytuł wicemistrzowski, ale już dziś mogę napisać, że – niezależnie od wyniku – największe wrażenie, zrobiła na mnie postawa Rakowa Częstochowa. Lech pokazywał w tym sezonie dwie twarze – momentami grał tak, jak od mistrza byśmy tego oczekiwali, ale były momenty, kiedy sobie myślałem: tak mistrzowi grać nie przystoi. Na […]
16.05.2022
Weszło
15.05.2022

Brutalna weryfikacja byłego selekcjonera

Wisła Kraków spadła z Ekstraklasy, a wraz z nią spadł z niej Jerzy Brzęczek. W tej chwili chyba prędzej przekonalibyście nas, że Jan Kliment, Zdenek Ondrasek i Felicio Brown Forbes to bardzo dobrzy napastnicy niż do tego, iż były selekcjoner to bardzo dobry trener.  A przecież między innymi o to toczyła się gra, którą z […]
15.05.2022
Brama dnia
14.05.2022

Alan Shearer kontra Gabriel Batistuta | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu „Brama dnia”, który tworzymy wraz z partnerami z Gatigo. ALAN SHEARER VS ARSENAL (14.05.2000) 22 lata temu Newcastle United pokonał 4:2 Arsenal, a piorunującym uderzeniem z rzutu wolnego popisał się legendarny Alan Shearer.  GABRIEL BATISTUTA VS VENEZIA (14.05.2000) Tego samego dnia Fiorentina rozbiła 3:0 Venezię, a efektowne trafienie z […]
14.05.2022
Liczba komentarzy: 63
Subscribe
Powiadom o
guest
63 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
janusz ekspert
janusz ekspert
4 miesięcy temu

mozna skomentowac to tylko w jeden sposob:
xD

waldemar
waldemar
4 miesięcy temu
Reply to  janusz ekspert

Pitolenie. Czy oni w ogóle potrzebują trenera? Przecież i tak nie stosują się do jego zaleceń. Realizują swoją taktykę : albo, albo. Albo się uda, albo nie.

pkvern
pkvern(@pkvern)
4 miesięcy temu

Wybór selekcjonera powinien być niezależny od baraży. Musimy zrobić coś bardzo nie po polsku, czyli spojrzeć mocno do przodu. Trzeba zacząć budowanie kadry pod Euro 2024 w Niemczech – być może ostatni turniej Lewandowskiego.

Walka o Mundial została przegrana w momencie dezercji Siwego Bajeranta. To, czy trenerem z Rosją będzie Nawałka, Papszun, Lewandowski na boisku czy Miś Yogi nie ma żadnego znaczenia. Nawet piłka nożna nie jest tak pobłażliwa, żebyśmy przeszli Rosjan, a potem Szwedów/Czechów z takim cyrkiem jaki był ostatnio. Ale chętnie się pomylę.

fakty po faktach
fakty po faktach
4 miesięcy temu
Reply to  pkvern

podpisuję się.

Adam.
Adam.
4 miesięcy temu
Reply to  pkvern

A nie pod wynik baraży no w sumie tak cały czas bywało tylko niestety pierwszy raz jesteśmy w takiej sytaucji ,ze w barażach xD

F91-DudeLange
F91-DudeLange(@f91-dudelange)
4 miesięcy temu
Reply to  pkvern

Nie wiedziałem, że repra ma być budowana żeby Robercik zagrał sobie jeszcze jeden nieudany turniej. Niektórym przez biedę i paździerz polskiej piłki Lewandowski pomieszał w głowach. Zakładając, że umieli myśleć przedtem.

Bo skoro Rosjanie, Szwedzi i Czesi to jednak za dużo dla takiej „gwiazdy” to po co mu Euro 2024?

mmm121212
mmm121212
4 miesięcy temu
Reply to  F91-DudeLange

To zobaczysz,co będzie po Lewym. Chuj, dupa i kamieni kupa. Nie rozumiem pajaców i ich pierdolenia, że Lewy coś komuś pomieszał. Dzięki Lewemu pojechaliśmy na te ostatnie turnieje. Chłop w eliminacjach ciągnął ten zespół za uszy (za Nawałki i za Brzęczka). U nas w kadrze Lewy to po prostu 75% siły.

F91-DudeLange
F91-DudeLange(@f91-dudelange)
4 miesięcy temu
Reply to  mmm121212

Lol, wystarczy zerknąć do wikipedii i sprawdzić sobie dzięki komu jechaliśmy na MŚ2002? Olisadebe
MŚ2006? Frankowski/Żurawski
ME2008? Ebi Smolarek
Nie było kochanego Lewusa i jakie były wyniki? Taki sam wpierdol i kompromitacje.

Pajace są chociaż przydatne, bo mogą rozśmieszyć, a ty i tobie podobni nie nadajecie się nawet na materiał opałowy.

Hds
Hds
4 miesięcy temu
Reply to  F91-DudeLange

„Pajace są chociaż przydatne, bo mogą rozśmieszyć,”

…. ale ty nikogo nie rozmieszasz.

Kalarepa
Kalarepa
4 miesięcy temu
Reply to  F91-DudeLange

Nie rozumiesz istoty sprawy. Nie chodzi o to, żeby Lewemu zrobić dobrze. Chodzi o to, żeby umiejętnie wykorzystać jego atuty. Bo piłkarz tej klasy może (i powinien, w dobrze funkcjonującej drużynie) swoimi umiejętnościami przesądzić o wyniku w przypadku wyrównanego spotkania. Dać coś ekstra. Ale do tego potrzebny jest ogarnięty trener. Nie w typie brzęczkowego „próbowania” i proszenia o najniższy wymiar kary w meczu z silniejszym przeciwnikiem.

F91-DudeLange
F91-DudeLange(@f91-dudelange)
4 miesięcy temu
Reply to  Kalarepa

Rozumiem, że masz nadzieję na tzw. efekt Tuchela? Ci sami grajkowie, ale inny selekcjoner i robi wyniki? Problem w szczególe, którym jest jednak jakość tych grajków.
Jeśli ktoś wierzy, że Lewuskowi wypracowywanie goli do pustaka wzorem kumpli z Bayernu zapewnią Zieliński, Krychowiak i reszta to naprawdę ma poczucie humoru.

Bo takie są jego atuty – chłopina nie weźmie piłki pod siebie, zrobi dwa rajdy, 3 dryblingi i wygrywamy 2:0.
I tyle. Życie mitem Lewandowskiego to jest dopiero zmarnowane pokolenie. Głupków.

Hds
Hds
4 miesięcy temu
Reply to  F91-DudeLange

Życie mitem Lewandowskiego to jest dopiero zmarnowane pokolenie.

W sumie to jestes jedyna osoba, na tym forum ktora zyje „mitem Lewandowskiego”. Pod kazdym artykulem, wypisujac komentarze na temat Lewego, dajesz upust swojej obsesji. Masz swoj mit, w ktory tylko ty wierzysz i ktorego zaciekle bronisz.

Kalarepa
Kalarepa
4 miesięcy temu
Reply to  F91-DudeLange

Aha, jeśli według ciebie Lewy ładuje tylko do pustaka, to faktycznie nie mamy o czym dyskutować 🙂

Zurek82
Zurek82(@zurek82)
4 miesięcy temu
Reply to  pkvern

w takim razie po co jechać do Moskwy? Może lepiej oddać walkowera, skoro już przegrane. Ciekawi mnie jaki komentarz pod Twoimi przemyśleniami zostawił by Lewy.

Luka
Luka
4 miesięcy temu
Reply to  pkvern

Od Euro 92 uważam, że wszystko w piłce jest możliwe, a piłka jest baaardzo pobłażliwa. Kwestia chwili i cały misterny plan Rosji, Szwecji/Czech może iść w piz… 🙂 Podpisuję się pod autorem- baraże i ewentualny turniej z Nawałką (jedyny oprócz Brzęczka trener, który wchodzi do szatni i czuje się, jakby był tam cały czas), po barażach/turnieju nowy trener- przemyślany i na lata.

Piter
Piter
4 miesięcy temu
Reply to  pkvern

Ja chciałbym tylko dodać, że skoro reprezentacja jest i ma być najważniejsza, trener powinien być najlepszy z możliwych, dostępnych na rynku.
PS. Lubię Nawałnica, ale jakoś żaden poważny klub, po chwilach w Lechu o niego nie pytał

kol. Zenon
kol. Zenon(@kol-zenon)
4 miesięcy temu
Reply to  pkvern

nie zgodzę się w Twoim podejściem. myślisz mądrze, ale nie w tym czasie… bo te wszystkie eliminacje, towarzyskie, zgrupowania, sparingi i tak dalej robi się właśnie pod takie coś jak turniej, raz na 2/4 lata turniej jest kwintesencją pracy przez dłuższy czas. dlatego uważam, że po Sousie potrzebny jest strażak na turniej, tak żebyśmy już całkiem nie wyrzucali ostatnich 4 lat do kosza. uważam, że trzeba się maksymalnie skupić na wygraniu baraży, a potem MŚ, po których 3-4 zawodnikom trzeba by zdecydowanie podziękować… dopiero po turnieju jest czas na spokojną pracę i budowę pod kolejne eliminacje i kolejny turniej (minimum 2 lata), więc nie odpuszczajmy już teraz tego Kataru.bo jest o co walczyć.

Damiano_L
Damiano_L
4 miesięcy temu
Reply to  pkvern

Defetyzm. Dopóki piłka w grze, to trzeba grać. Jak przegramy baraże, to można zatrudnić kogoś innego.

Tadeusz Turkawka
Tadeusz Turkawka
4 miesięcy temu
Reply to  pkvern

Budować trzeba, ale pod Mundial 2026. Dobrze wybrany trener na lata, coś jak Petković w Szwajcarii. Wszystko jedno czy Polak, czy nie.

JesusChristPose
JesusChristPose
4 miesięcy temu
Reply to  pkvern

baraże przegraliśmy już remisując a potem przegrywając z Węgrami

Ancymon
Ancymon
4 miesięcy temu
Reply to  pkvern

Na baraże potrzebny jest super motywator i dobry taktyk, który rozpracuje przeciwnika i potrafi reagować na wydarzenia. Kadry nie zmieni (jedynie Szymański)umiejętności nie poprawi.Rosja i Czechy to zespoły z tej samej półki.Czy mamy kogoś takiego, nie wiem.

eret23
eret23
4 miesięcy temu
Reply to  pkvern

Walka o Mundial nie zostala jeszcze przegrana- nie gramy przeciez z Wlochami na wyjezdzie tylko z Rosja. Szwecja i Czechy to tez nie sa zadne potegi. Bedzie ciezko, ale szanse sa.

padro
padro
4 miesięcy temu

Sprawiedliwość dziejowa nakazuje oddanie kadry Brzęczkowi. Albo Kasperczakowi. Nikomu innemu!

piniu
piniu
4 miesięcy temu
Reply to  padro

Strejlau

loko
loko
4 miesięcy temu
Reply to  padro

Kasperczak jest w ogóle jeszcze zdolny do pracy?

Valetz
Valetz
4 miesięcy temu
Reply to  loko

Myślę, że zareagowałby pozitiwnie

Luka
Luka
4 miesięcy temu
Reply to  padro

Piechniczek jeszcze żyje! 🙂

Dominik
Dominik
4 miesięcy temu

Dwa mecze dla Nawalki. Opcja bezpieczna. Jeśli awansuje, to pracuje na mundialu. To raptem kilka miesięcy. Mundial wykrzesa naturalną energię. Wróci do punktu w którym był. A potem?

Myślicie, że po mundialu sam A.N. miałby ochotę na ciąg dalszy? Jeśli przegra to wiadomo – odchodzi i koniec. Jeśli byłby sukces – też odchodzi, ale jako wielki trener. Po co mu kolejny cykl, nowe eliminacje i dwa lata?

Na dzisiaj lepszego trenera nie ma. A potem? Może Jan Urban, może Maciej Skorża? Lepszych w Polsce nie widzę. Papszun… może nie…

Roomcajs
Roomcajs
4 miesięcy temu

Zawsze mnie bawił ten pędzel na głowie Milika.

Adam.
Adam.
4 miesięcy temu

Ale czy Glik to mówił na serio czy pod publikę bo mu kazali xD

Damiano_L
Damiano_L
4 miesięcy temu
Reply to  Adam.

Jak wszyscy wiedzą, Glik słynie z wypowiedzi pod publiczkę.

Robert
Robert
4 miesięcy temu

jestem prawie pewien, że będzie Papszun

Tomasz
Tomasz
4 miesięcy temu

Prawda jest taka jak zawsze od kilku lat, nie ważne kto tam siądzie na tej ławce, jak Lewy zarzuci resztę w Moskwie na plecy i przy okazji Zielu zagra chociaż dobrze to gramy dalej. Najważniejsza informacja jest taka, że nie będzie to Probierz… i daj Boże żeby nie był to 007.

qdlaty81
qdlaty81(@qdlaty81)
4 miesięcy temu
Reply to  Tomasz

Nie mów hop z tym Probierzem

dario armando
dario armando
4 miesięcy temu

Czy Nawałka jest w stanie wywołać team spirit,bo nasza siła potencjału jest wyższa niż Rosjan ,a drugi mecz grając u siebie na fali sukcesu po heroicznym boju damy radę Czechom czy Szwedom ,raczej tym drugim.To wygląda bardzo na ,prawie wszystko ma zagrać.I w takim przypadku mam pytanie czy sami reprezentanci zrozumieją wielką rangę tych meczy?Podobno go chcą ,a to już dużo,Przeciwnicy będą zanalizowani zapewne nawet w kwestii ulubionego koloru skarpetek.to kolejny plus .Tylko czy Adam prowadząc w 15 minucie 1-0 zapatrzony na włoski futbol ,nie zacznie bronić takiego wyniku.Szczególnie na Narodowym mogłoby być to bardzo zgubne A tego nie wiem .To jest włąśnie pytanie najważniejsze -Czy sam Nawałka wie gdzie popełnił najważniejsze błędy?

qdlaty81
qdlaty81(@qdlaty81)
4 miesięcy temu
Reply to  dario armando

Brak rozstawienia to chyba dwa mecze na wyjazdach

jakibic
jakibic
4 miesięcy temu

nie chce mi sie komentować jełopa o jełopie. Widze bardzo wyrównany poziom weszło.Od góry do dołu

Kenneth
Kenneth
4 miesięcy temu

Tak z innej beczki – do PZPNu wróciła karma w postaci dezercji bajeranta. Z tym, że nie za Brzęczka.
Ona wróciła za to, jak potraktowano Beenhakera (nie uważam, że nie powinien zostać zwolniony, ale sposób w jaki to zrobiono… żenada, jednym słowem).
I swoją drogą – jebać ten mundial. Nie dość, że wypierdoli terminarz do góry nogami, przetrawi, wysra i wpierdoli ponownie by nim rzygnąć, to jeszcze będzie zorganizowany krwią niewolników (bo inaczej tego nie można nazwać). W każdym roku, w którym były MŚ aż dzień robił się przyjemniejszy, gdy się pomyślało, że nadchodzi. A tak? Zero ekscytacji, zero pozytywnych uczuć.
Co do wyboru – 100% Nawałka albo opcja zagraniczna. Oczywiści, jak P. Milewski napisał – ostatnie tango tego Pana. Uda się? Spoko. Nie uda się? Żegnamy. Osobiście jestem na „nie” jeśli chodzi o Nawałkę – Euro ’16 to była porażka, nie sukces. Nie mówiąc o mundialu w Rosij czy żenującą przygodą w Lechu

Misio
Misio
4 miesięcy temu
Reply to  Kenneth

Zgadzam się z Tobą. To będzie pierwszy mundial, którego nie będę oglądał. Po prostu nie godzi się w tym syfie współuczestniczyć w jakikolwiek sposób.

WiesławWojnar
WiesławWojnar
4 miesięcy temu
Reply to  Kenneth

Nazywasz porażką osiągnięcie ćwierćfinału przez średniaka. Spoko.

eret23
eret23
4 miesięcy temu
Reply to  Kenneth

Euro 2016 to byl sukces, zwlaszcza na tle ostatnich kilkudziesieciu lat polskiej pilki. Nic wielkiego nie gralismy, ale druzyna byla na tyle solidna, ze potrafila wreszcie wyjsc z grupy na turnieju. Ale kadrowo nie byla mocniejsza od czolowych 8 europejskich druzyn.

Nie jestem robotem
Nie jestem robotem
4 miesięcy temu

A czy jesteście pewni że polskim piłkarzom W OGÓLE ZALEŻY NA UDZIALE w tych mistrzostwach ??

Czcibor Czcigodny
Czcibor Czcigodny
4 miesięcy temu

Od tego pierdolenia o Nawałce i o tym jak to zna kadrę i tylko Adam i w ogóle już bardziej jest racjonalne „szukanie impulsu”. Czy wy naprawdę nie rozumiecie nawet na podstawowym poziomie dyscypliny, którą się zajmujecie od kilkunastu lat?

Tombo
Tombo
4 miesięcy temu

No, Nawałka już powyjmował z szafy swoje taktyki, które znają nasi reprezentanci. Ten człowiek nie potrafi przygotować zespołu pod konkretnego rywala. Mieliśmy okazję na ostatnich mistrzostwach zobaczyć jego geniusz strategiczny. Czarna rozpacz. Jeśli Nawałka zostanie selekcjonerem to będzie kompromitacja PZPN. Nie wiem, jaką pustkę trzeba mieć w głowie, by popierać jego kandydaturę. Kulesza go wybierze, jestem pewny na 99 procent. Po przegranej z Rosją zwali winę na brak czasu i kopaczy, bo go chcieli. Dramat, a nie wybór. Dramat a nie prezes. Beton.

Bob
Bob
4 miesięcy temu

To jest obraz polskiej piłki zbliżają się baraże czas wybrać trenera fajnie jakby znał polskich zawodników i co i dupa bo w PL nie ma 0,5 przyzwoitego trenera … Papszun powodzenia początki ma dobre ale … jaki on ma dorobek Raków?! … probierz (celowo z małej) to już nieśmieszny żart Gruby korupcjoner 711???

Tendo
Tendo
4 miesięcy temu

Papszuna można zrobić trener kadry dopiero jak Lewandowski skończy karierę-bez sensu jest na ostatni mundial najlepszego napastnika na świecie brać na trenera kadry gościa którego filarem taktyki jest to że musi mieć nieskutecznego napastnika?

jakubjakub
jakubjakub
4 miesięcy temu

Obawiam się, że Nawałka 2021 to nie jest Nawałka 2018. Już Nawałka 2018 bardzo nie był Nawałką 2016. Potwierdził to potem w Lechu. Niestety, biologia jest nieubłagana. Mężczyźni z wiekiem wierzą coraz bardziej we własną nieomylność i generalnie dziadzieją. Jeśli prawdą jest, że Nawałka nie podejmował pracy ze strachu przed pandemią, to potwierdzałoby, że może się powtórzyć sxenariusz z Lecha.

floro flores
floro flores(@floro-flores)
4 miesięcy temu
Reply to  jakubjakub

w takim razie trzeba zatrudnić jakąś starszą panią! Może domagalik?

eret23
eret23
4 miesięcy temu
Reply to  jakubjakub

OK- to kogo proponujesz? Bo kazdy inny trener (z wyjatkiem Brzeczka) bedzie poznawal druzyne 3 dni przed meczem o wszystko.

JaNasJaWas
JaNasJaWas
4 miesięcy temu

Może przestańmy myśleć jakby mecz w Moskwie miał mieć nie wiadomo jak wielkie znaczenie. Szukanie trenera na ten jeden mecz to już błąd na wejściu. Brać trenera, który ma papiery a jego celem jest sukces na ME. Prawda jest taka, że przepierdzieliliśmy z portugalskim sprzedawcą garnków półtora roku. Naprawdę nawet z Sousą za sterami nie czułbym się pewnie przed tymi barażami. A nuż dałby RL9 odpocząć przed meczem drugiej rundy eliminacji?

michał
michał
4 miesięcy temu
Reply to  JaNasJaWas

przepierdzieliśmy 1,5 roku z sousą,2 lata z jurkiem a teraz pomysły na nastepne 0,5 roku z nawałką-typowo polskie nastawienie tu i teraz…..

eret23
eret23
4 miesięcy temu
Reply to  JaNasJaWas

Budowac na przyszlosc to mozna po przegranych barazach- bedzie duzo czasu. Na razie jest jeszcze szansa na awans.

marcinw13
marcinw13
4 miesięcy temu

Nawałka to optymalny pomysł na baraże i ewentualny turniej finałowy.
A kto po nim? Advocaat, Czesiek 711 lub Gattuso.
Dlaczego?
Advocaat wiele razy udowadniał, że świetnie potrafi nadać drużynie styl. I osiągnąć z nią przyzwoite wyniki.
Czesiek 711 to najlepszy polski trener jeśli chodzi o przygotowanie zespołu do konkretnego meczu i pod konkretnego przeciwnika, co szczególnie sie przydaje w piłce reprezentacyjnej.
Gattuso – dyscyplina taktyczna, b.dobry mental.
Dlaczego nie Papszun? Patrz wyżej w artykule.
Dlaczego nie Pirlo, Cannavaro czy Klinsmann? Bo wielkie nazwisko nie gwarantuje wielkich umiejętności trenerskich o czym przekonali już pierwszy i trzeci z wymienionych, bo Cannavaro to nie wiem.
Dlaczego nie Probierz? Bitch, please, po co nam bardziej upośledzona wersja Brzęczka.

Olala
Olala(@olala)
4 miesięcy temu

Z Nawałką jest jeden, jedyny problem. Jego mental podczas meczu z samurajami. Wyjął swoje marne jajka na publiczny widok, ale jednocześnie obciął je polskim kibicom. Za to powinien być po wsze czasy otoczony ostracyzmem. Poza tym musiałby zrezygnować ze swoich manii prześladowczych, bo każdy kadrowicz przyłapany w klapkach, na jego tyradę o konieczności zamiany ich na wskazane obuwie może mu fuknąć „pierdol się idioto”. Nie będzie mógł nikomu grozić, szantażować niepowołaniem i zniszczoną przyszłością, bo jest szansa, że jej nie będzie dla nikogo. A dobrzy zawodnicy przetrwają niebyt w Katarze, ale Faken to już nie. A Ruscy będą na nas na olbrzymiej spince.

Janusz Chrystus
Janusz Chrystus
4 miesięcy temu

„W kadrze to tak nie działa – nie przebierasz z wielkiego rynku. Nie szukasz w nieskończoność lewonożnego stopera potrafiącego wyprowadzać piłkę, tylko grasz kim masz.” -wstyd takie bzdury pisać.

Żaden polski klub nie sprowadzi piłkarza lepszego niż reprezentant Polski, a selekcjoner ma za darmo dostęp do każdego kto ma polski paszport. Więc nie gra tym kogo ma, a sam decyduje kogo chce. Bez patrzenia na budżet i kontrakty.

JesusChristPose
JesusChristPose
4 miesięcy temu

Leszku, pokręciłeś palcem po globusie, pokrzyczałeś na fale, ale rzecz w tym, że mało kogo obchodzi i ten artykuł, i to, co ty sądzisz w tym temacie. Gdybyś tu napisał rzeczowo, to może kogoś by to interesowało. Ale ten art, łzawy jakiś, jakieś rzucanie zaklęć voodoo… nudny, serio.

Ponczkowski
Ponczkowski(@ponczkowski)
4 miesięcy temu

A może by tak zrobić przeżyjmy to jeszcze raz z Angelem lub Pawłem „petek w rękawie” Janasem? Może tym razem by zatrybiło 😀

famevag4
famevag4(@famevag4)
4 miesięcy temu

I started earning $ 85 / hour in my spare time doing tasks with my laptop that I got from this company that I came across on the Internet … Check it out and start earning by yourself. I can say that my life has completely improved! Take a look at what I am doing… ..
For more details visit this link ………. .. >a>>  http://now37.com/

Robert
Robert
4 miesięcy temu

Świetny tekst. Jak zwykle.

Ale nie AN – pan Adam nie radzi sobie w trudnym czasie liczonym w minutach. Przykład to karne z Portugalią – biedny Łukasz nie umiał wtedy bronić 11stek. A był na ławce ktoś, kto był samym wzrokiem zabił podchodzącego do piłki przeciwnika…

Nie jest to mój menago na trudne chwile. Ale może się mylę.

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

Fan Kazimierza D.
Fan Kazimierza D.
4 miesięcy temu

Wielka narodowa debata na temat: Kto po Portugalczyku.?
Ochłońcie nieco szanowni kibice i zacznijcie spokojnie myśleć.
Czy Świat zawali się jak odpadniemy w barażach? Chyba nie ale nie mogę ręczyć.
Czy mamy zawodników potrafiących grać w miarę przyzwoicie? No mamy, aż jednego a może trzech.
I z czym do gości? Te eliminacje przegraliśmy i należy myśleć o przyszłości. Zatrudnić odpowiedzialnego selekcjonera (na pewno nie z Polski) i szykować skład na następne imprezy. Na dziś jesteśmy dużo słabsi od Szwecji, Czech i nawet Rosji. Nie róbmy nadziei kibicom.
My po prostu nie zasługujemy na wyjazd do Kataru.

123
123
4 miesięcy temu

„Ochłońcie nieco szanowni kibice” nie nie nie nie. Przkeaż to Borkowi, Tomaszewskiemu i innym paranoikom. Kibice będą z awansem czy bez. No chyba, że masz na myśli „kibiców” spod komentarzy ŁNP na FB. Towarzystwo gorsze niż wspomniani panowie.

aquanaut
aquanaut
4 miesięcy temu

Lechu, polecam Twojego wlasnego bloga na ciemne styczniowe wieczory 🙂

https://weszlo.com/2018/06/26/reprezentacja-trudnych-spraw-11/

Ciekawe, czy Kulesza w to pojdzie. Moim zdaniem nie powinien ale kto wie…

panie.co.pan
panie.co.pan
4 miesięcy temu

Co do wyboru składu – w 90% go znamy, nowy selekcjoner nie będzie ryzykował, nawet jeśli uzna, że to lepszy pomysł – bo w razie wygranej go ukrzyżują, a tak – będzie mógł powiedzieć: „postawiłem na sprawdzonych, nie wyszło”. Więc bez różnicy, czy Polak, czy nie.
Co do poznania zawodników – to jest na tyle czasu, że można sobie tę wiedzę przyswoić z wideo – a takiego Lewego czy Szczęsnego to każdy czasem obejrzy, już bez względu na narodowość.

Suche Info
16.05.2022

Wzruszające sceny we Włoszech. Giorgio Chiellini żegna się z Juventusem [WIDEO]

Giorgio Chiellini żegna się z Juventusem. Doświadczony obrońca po sezonie rozstanie się ze „Starą Damą”, dlatego kibice urządzili mu niezwykle wzruszające pożegnanie. Chiellini grał dla Juve przez siedemnaście lat. Dlatego Massimiliano Allegri zdjął go w siedemnastej minucie dzisiejszego meczu z Lazio. Kibice urządzili legendarnemu defensorowi gorące pożegnanie. Widać było też wzruszenie Andrei Agnellego, szefa klubu. […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Szysz, Poręba i Hładun pożegnani przez Zagłębie Lubin

Zagłębie Lubin utrzymało się w Ekstraklasie dzięki zwyżce formy w dwóch ostatnich meczach ligowych, ale przed „Miedziowymi” i tak wielkie zmiany. Klub już oficjalnie pożegnał Patryka Szysza, Łukasza Porębę i Dominika Hładuna. W mediach społecznościowych Zagłębia pojawiło się dziś pożegnalne zdjęcie. Dla Dominika Hładuna, Łukasza Poręby i Patryka Szysza sobotnie spotkanie z Rakowem Częstochowa było […]
16.05.2022
Weszło
16.05.2022

WESZŁOPOLSCY LIVE OD 22:30 – BIAŁEK, PACZUL, ROKI, JANCZYK I MICHALAK

Mistrza znamy, spadkowiczów znamy, ale i tak warto pogadać o Ekstraklasie. O 22:30 startują Weszłopolscy.  
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Rutkowski: „Będziemy chcieli przeznaczyć spore środki i wzmocnić zespół”

Piotr Rutkowski w programie „Ekstraklasa po godzinach” przyznał, że Lech Poznań w letnim okienku transferowym ma zamiar jeszcze dodatkowo wzmocnić skład, by uniknąć spadku formy w kolejnym sezonie. – Nie można powiedzieć tak, że my zaczynaliśmy w tym sezonie od zera. Ten sezon zaczął się o wiele wcześniej. Jak zaczynaliśmy, to sezony porażek były ciężkie […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Prezes Lecha Poznań nie rozumiał, co skandują kibice? „On głównie dośpiewywał”

Jak pisaliśmy rano, Piotr Rutkowski mocno zagalopował się podczas mistrzowskiej fety Lecha Poznań. Prezes „Kolejorza” wraz z kibicami obrażał między innymi głównego konkurenta w walce o tytuł, skandując „Raków-cwel”. Dawid Szymczak z portalu Sport.pl informuje jednak, że Rutkowski… twierdzi, iż nie rozumiał, co dokładnie wykrzykują kibice. – Piotr Rutkowski odezwał się do Michała Świerczewskiego i […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Chelsea wchodzi do walki o Roberta Lewandowskiego?

Możliwy jest zaskakujący zwrot akcji w sprawie Roberta Lewandowskiego. Dotąd wydawało się, że Polak albo zostanie w Bayernie Monachium na kolejny sezon, albo już latem trafi do FC Barcelony. Jednak zdaniem dziennikarzy „The Guardian” do gry o napastnika wkracza też Chelsea. I coś w tym może być, biorąc pod uwagę okoliczności. W The Blues przeprowadzane […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Coming out w Anglii. Piłkarz Blackpool ogłasza: „jestem homoseksualistą”

To może być olbrzymi przełom w świecie angielskiego futbolu. Po raz pierwszy od 1990 roku aktywny, profesjonalny piłkarz przyznał publicznie, że jest homoseksualistą. Na coming out zdecydował się Jake Daniels, 17-letni zawodnik Blackpool. W sezonie 2021/22 Jake Daniels rozegrał jeden mecz na zapleczu angielskiej ekstraklasy. Stawia więc dopiero pierwsze kroki w zawodowej piłce, ale z […]
16.05.2022
Brama dnia
16.05.2022

Javi Moreno kontra Matuzalem | BRAMA DNIA

Czas na kolejną „Bramę dnia”. Cykl współtworzymy wraz z naszymi partnerami z Gatigo! JAVI MORENO VS LIVERPOOL (16.05.2001) Dwadzieścia jeden lat temu Liverpool po szalonym meczu pokonał Deportivo Alaves 5:4 w finale Pucharu UEFA. Sprytnym golem z rzutu wolnego popisał się tamtego dnia Javi Moreno, napastnik hiszpańskiego klubu.  MATUZALEM VS MILAN (16.05.2004) A skoro […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Klęska reprezentacji Polski U-17 na mistrzostwach Europy

Katastrofą zakończył się pierwszy występ reprezentacji Polski podczas mistrzostw Europy U-17. Biało-czerwoni przegrali z Francją aż 1:6. Dla polskie kadry U-17 to trzeci występ na mistrzostwach Europy. W 2002 roku Polacy odpadli w fazie grupowej, dziesięć lat później dotarli do półfinału turnieju. Teraz zanosi się raczej na powtórkę tego pierwszego scenariusza. Co tu dużo tłumaczyć, […]
16.05.2022
Żużel
16.05.2022

Wyścig traktorów, śrubokręt i walkower – kompromitacja w hicie żużlowej 1. Ligi

Niedziela, godzina 19:15. Kilka tysięcy kibiców, zgromadzonych na stadionie przy ulicy Legionów, przeżywa niesamowite emocje związane z hitem żużlowej eWinner 1. Ligi. Oto Cellfast Wilki Krosno miał odjechać spotkanie ze Stelmetem Falubazem Zielona Góra i zgodnie z programem zawodów, żużlowcy obu ekip powinni już ustawiać się do startu w pierwszym biegu. Powinni, ale ostatecznie fanom, […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Klopp: „Będę zaskoczony, jeśli uda nam się pokonać Real Madryt”

Wielkimi krokami zbliża się czas ostatecznych rozstrzygnięć w Lidze Mistrzów. 28 maja 2022 roku zmierzą się ze sobą Liverpool oraz Real Madryt. Juergen Klopp, szkoleniowiec The Reds, faworyta do triumfu widzi w „Królewskich” z uwagi na ich doświadczenie. – To oni [Real Madryt] są zdecydowanymi faworytami. Mają olbrzymie doświadczenie. My też jesteśmy bardziej doświadczeni niż […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Wybrano gracza sezonu w Bundeslidze. Lewandowski nie zdobył nagrody

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że Robert Lewandowski jest powszechnie wskazywany jako najlepszy piłkarz Bundesligi. Ale nie w tym sezonie. Jak poinformowała liga za pośrednictwem mediów społecznościowych, najlepszym zawodnikiem rozgrywek wybrano Christophera Nkunku. 24-letni pomocnik RB Lipsk faktycznie imponował formą w sezonie 2021/22. Zapisał na swoim koncie 20 bramek, dołożył też do kolekcji 13 asyst. […]
16.05.2022
Weszło
16.05.2022

Których piłkarzy ze spadkowiczów widzielibyśmy w Ekstraklasie?

Poznaliśmy już wszystkich tegorocznych spadkowiczów. Właśnie pomachaliśmy na „do widzenia” trzem klubom – Wiśle Kraków, Bruk-Betowi i Górnikowi Łęczna. Rozliczenia trwają, szukanie winnych w toku. Czy będziemy tęsknić? I tak, i nie, dopiero pierwszoligowe boje oddzielą ziarno od plew, ale postanowiliśmy przysiąść z notesem i wypisać sobie piętnastu zawodników, których – w bliższej lub dalszej […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Szymanowski: „Niech się teraz legendy wiślackie tłumaczą”

Wisła Kraków po porażce z Radomiakiem Radom pożegnała się z Ekstraklasą. Rozgoryczenia tym faktem nie ukrywa Antoni Szymanowski, jedna z największych postaci w historii „Białej Gwiazdy”. 82-krotny reprezentant Polski wypowiedział się na łamach Interii. – Degradacja Wisły to zbyt trudny dla mnie temat, jako dla człowieka od dawna pozostawionego na bocznym torze. Przede mną postawiono […]
16.05.2022
Weszło
16.05.2022

W „Niewydrukowanej” Wisła i Termalica byłyby poza strefą spadkową

W Ekstraklasie właściwie niemal wszystkie najważniejsze rozstrzygnięcia już zapadły. Ale w naszej „Niewydrukowanej Tabeli” jest jeszcze kilka znaków zapytania. Gdyby nie błędy sędziowskie, to np. nie byłby jeszcze przesądzony spadek Wisły Kraków. Czas zająć się kontrowersjami z 33. kolejki. Zaczynamy od derbów Poznania, bo widzieliśmy opinie, że Corryn przyaktorzył i spadł w ręce van der […]
16.05.2022
Premier League
16.05.2022

Dodatkowy mecz City z Liverpoolem o mistrzostwo Anglii? Jest na to szansa

Przed nami ostatnia kolejka sezonu 2021/2022 w Premier League i znów zapowiada się ona niezwykle emocjonująco. Na finiszu rozgrywek w grze o mistrzostwo pozostaje Manchester City i Liverpool, czyli dwaj giganci, którzy zdominowali kilka ostatnich edycji rozgrywek. Bardzo możliwe, że obie drużyny zrównają się punktami. Co w takiej sytuacji zadecyduje o mistrzostwie? Tego chyba nikt […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Kasperczak: Rodziny nie powinno mieszać się z pracą zawodową

Henryk Kasperczak mocno przeżył spadek Wisły Kraków, którą dwukrotnie prowadził jako trener. Jego zdaniem zawiniła polityka sportowa klubu. – Zawodnicy, którzy przychodzą, nie dają żadnej satysfakcji. Sprowadzano szrot, który nie miał gdzie grać i trafiał do Wisły. Nie wiem, dlaczego tak się dzieje. Może klubu nie stać na lepszych graczy? Jest duży problem z finansami […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Hoeness: W przypadku Lewandowskiego chodzi o pieniądze, nic więcej

Honorowy prezydent Bayernu, Uli Hoeness kolejny raz zabrał głos na temat przyszłości Roberta Lewandowskiego. Nadal jest on przekonany, że Polak wypełni kontrakt z klubem i jeśli odejdzie, to dopiero za rok.  – Wszystko na ten temat zostało już powiedziane. Moim zdaniem nigdzie latem nie odejdzie. 2 września ten teatr się skończy, przeżyjemy. Roberta zawsze postrzegałem […]
16.05.2022