Doppelpack Lewandowskiego, powtarzalny Zieliński i zagrzany Krychowiak | STRANIERI

Paweł Ożóg

Autor:Paweł Ożóg

06 grudnia 2021, 10:09 • 6 min czytania 9 komentarzy

Kolejny weekend gry biało-czerwonych poza granicami Polski za nami. W spotkaniach naszych rodaków działo się naprawdę wiele. Były polskie gole, asysty, kilka niezłych występów, czerwona kartka i niestety kontuzja. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem.

Musimy zacząć od Der Klasikkera. Cóż to był za mecz, ciężko było oderwać oczy od ekranu. Zwroty akcji, szaleństwo i błędy indywidualne potwierdziły, że rywalizacja Borussii Dortmund z Bayernem Monachium jest jedną z najciekawszych na europejskim kontynencie. Oczywiście nie zabrakło trafień Roberta Lewandowskiego. Polak dwukrotnie trafił do siatki, ale okazji miał zdecydowanie więcej. Gole numer 65 i 66 wzbogacają bogate portfolio Polaka w 2021. W tym roku przed Lewandowskim jeszcze cztery spotkania – trzy w lidze niemieckiej i jedno w Lidze Mistrzów – w których może poprawić i tak już imponujący bilans.

Przenieśmy się do Neapolu. Napoli znów przegrało, ale znów trafił Piotr Zieliński. Należy podkreślić, że po raz kolejny spisał się bardzo dobrze i do spółki z Driesem Mertensem ciągnął grę zespołu Luciano Spalettiego. Wydaje się, że do szczęścia zabrakło mu tylko lepszej postawy pozostałych kolegów z zespołu. Budujący jest fakt, że Zielu nie poddawał się po drobnych niepowodzeniach. Przykład? No właśnie zdobyta bramka.

Najpierw uderzył prosto w Palomino, ale dobił skutecznie futbolówkę, która do niego wróciła. Tym samym był to już piąty ligowy gol piłkarza występującego z dwudziestką na plecach.

A jak spisali się pozostali rodacy we Włoszech? Łukasz Skorupski zagrał przeciętnie, ale i tak na tle kolegów wypadł bardzo dobrze.

Paweł Dawidowicz przeszedł drogę z piekła do nieba. W pierwszej połowie zawinił przy dwóch bramkach, by w drugiej zagrać jak profesor.

Dobry mecz rozegrał domagający się uwagi selekcjonera Arkadiusz Reca. Zaliczył asystę, nie popełniał rażących błędów i był jednym z najlepszych piłkarzy Spezii w starciu z Sassuolo.

Ze względu na ograniczone zapędy ofensywne Genoi nie napracował się Wojciech Szczęsny, który zachował czyste konto.

Zawiódł nieco Bartosz Bereszyński, ponieważ był nijaki jak cała Sampdoria. Pozostali Polacy z Serie A albo mają swoje mecze dzisiaj, albo przesiedzieli spotkania na ławkach rezerwowych.

W Rosji nie zatrzymuje się Rafał Augustyniak, a jego Ural przerwał serię meczów bez zwycięstwa. Polak trafił do siatki w spotkaniu z Lokomotivem, w którego barwach pierwszą połowę rozegrał Maciej Rybus.

W przeciwieństwie do Augustyniaka zawiódł natomiast Grzegorz Krychowiak. W poprzedniej kolejce nie wykorzystał rzutu karnego. Tym razem pięć minut przed końcem spotkania z premedytacją wpakował się w nogi rywala, a następnie starał się mu jeszcze poprawić.

Pecha miał Sebastian Szymański, ponieważ swój występ przepłacił kontuzją. Ostatnimi czasy w lidze rosyjskiej spisywał się doskonale. Regularnie strzelał i asystował, ale Wiaczesław Krotow postanowił zrobić mu krzywdę i bandyckim wejściem sprawił, że Polak zakończył swój występ już po siedmiu minutach. Rosjanin dostał za to wejście czerwoną kartkę, ale niewiele ona zmienia w kontekście Szymańskiego, któremu wypada życzyć zdrowia.

Skupmy się jednak na pozytywach, bo jeszcze parę ich znajdziemy. Przemysław Frankowski rozegrał cały mecz przeciwko PSG, który Lens zremisowało 1:1. W Grecji po bramce zdobyli Karol ŚwiderskiDamian Szymański.

Na brytyjskich boiskach błysnął zaś Jakub Moder. Po wejściu z ławki zaliczył drugą w tym sezonie asystę. Nie wyszedł mu strzał z rzutu wolnego, ale chwilę później przytomnie odegrał do kolegi z drużyny, który wykorzystał sytuację, dzięki czemu gospodarze uratowali remis.

ANGLIA

Jan Bednarek (Southampton) – poza kadrą (konztuzja)
Łukasz Fabiański (West Ham United) – 90 minut z Chelsea (3:2)
Jarosław Jach (Crystal Palace) – poza kadrą
Jakub Moder (Brighton) – od 79. minuty i asysta z Southampton (1:1)
Mateusz Klich (Leeds) –  od 55. minuty z Brentford (2:2)
Przemysław Płacheta (Norwich City) – poza kadrą
Jakub Stolarczyk (Leicester City) – poza kadrą
Matty Cash (Aston Villa) – 90 minut z Leicesterem (2:1)

Bartosz Białkowski (Milwall) – 90 minut z Birmingham (3:1)
Michał Helik (Barnsley) – 90 minut i asysta z Huddersfield (1:1)
Krystian Bielik (Derby County) –  poza kadrą (kontuzja)
Kamil Jóźwiak (Derby County) –  poza kadrą

AUSTRALIA

Filip Kurto (Macarthur FC) –  90 minut z Central Coast (1:0)

AUSTRIA

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg) – na ławce z TSV Hartberg (2:1)

CHINY

Adrian Mierzejewski (Shanghai Shenhua) – bez meczu

CYPR

Kacper Chorążka (Omonia Nikozja) – na ławce w meczu z AEL-em Limassol (1:0)
Patryk Procek (PAEEK) – 90 minut i żółta kartka z Anorthosisem (3:2)
Mariusz Stępiński (Aris Limassol) – 90 minut z Olympiakosem Nikozja (1:0)