Dlaczego Legia nie zdobyła mistrzostwa w latach osiemdziesiątych?

Opublikowane 21.11.2021 09:42 przez

Jakub Olkiewicz

Na hasło Górnik Zabrze – Legia Warszawa wielu współczesnych kibiców wspomina przede wszystkim o pamiętnym starciu z 1994 roku, starciu bardzo ostrym, o ogromną stawkę, z setką podtekstów. Starciu, w którym Legia Warszawa wygrała tytuł mistrza Polski, Ale tak naprawdę tamten mecz górników z legionistami nabiera głębszego sensu dopiero po prześledzeniu całej dekady poprzedzającej bój. Zanim Legia wyszarpała sobie ten tytuł z rąk zabrzan, przez ładnych parę lat oglądała ich plecy. Mocarstwowe plany, gwiazdy z pierwszych stron gazet, atmosfera budowy wielkiego klubu na skalę nie tyle polską, co europejską. A w lidze? Cała druga połowa lat 80-tych to plecy Górnika. Plecy Górnika. I jeszcze dwukrotnie plecy Górnika Zabrze

Od 1970 roku, aż do sezonu 1993/94 (lub 1992/93, jak powiedzieliby kibice i jeden z naszych redakcyjnych kolegów, obecnie za kratami) Legia ani razu nie wygrała ligi. O ile w latach siedemdziesiątych było to jeszcze zrozumiałe, polska czołówka była diabelnie mocna, rozgrywały się w niej w dodatku interesy polityczne, o tyle lata osiemdziesiąte? Tam Legia miała w rękach absolutnie wszystkie argumenty, łącząc stary system i swoje wojskowe wpływy z nowym systemem – i możliwościami finansowymi, albo raczej – nabywczymi. Bo przecież co innego mieć pieniądze, a co innego móc kupować dobra w okresie PRL-u. Dlaczego więc się nie udawało? Dlaczego przez ten okres wielkiej napinki Legia musiała oglądać plecy Widzewa (dwa razy), Lecha (dwa razy) i właśnie Górnika, aż czterokrotnie? Co wtedy się wydarzyło, że Legia nigdy nie zrealizowała pokładanych w niej nadziei?

Spróbujmy wspólnie odpowiedzieć na to pytanie.

Legia Warszawa lat osiemdziesiątych? Siła i słabość.

– Dlaczego nie wygraliśmy mistrzostwa? Sam chciałbym to wiedzieć! – mówi nam Dariusz Kubicki.

– To skomplikowane, z różnych względów – dodaje Andrzej Strejlau.

– Dla mnie to zagadka – to już Adam Topolski.

– Słuchaj, Jezu, jak cię błaga lud, zrób z Legiuni mistrza Polski, zrób!  To było takie nasze legijne „nic się nie stało”, które znamy z meczów reprezentacji Polski – uśmiecha się Bogusław Łobacz. Refren powracający rokrocznie. Ba, tydzień po tygodniu, po każdym rozczarowaniu, które było jak pory roku – punktualne i niepozwalające usunąć się z kalendarza.

Im dłużej podrążyć w temacie, tym więcej teorii.

A przecież Legia był to zespół, który od -nastu lat nie potrafił zdobyć mistrzostwa. To zresztą druga rzecz niewyobrażalna w dzisiejszych czasach – ponad dwadzieścia lat przerwy pomiędzy tytułami warszawskiego klubu.

Ciśnienie na mistrzostwo było olbrzymie i rosło z każdym przegranym sezonem. Najbardziej sfrustrowani byli oczywiście kibice, zwłaszcza, że to był przecież czas, gdy stołeczne drużyny w państwach komunistycznych potrafiły na długo zdominować swoje ligi. Steaua Bukareszt, CSKA Sofia, zespoły z Belgradu. Nawet jeśli gdzieś klub wojskowy miał problemy – to najczęściej z sąsiednim klubem gwardyjskim. W Warszawie ta wewnętrzna konkurencja była mniejsza, natomiast nie było mowy nie tylko o dominacji, ale choćby o pojedynczym tytule. Walczyli z tym kolejni działacze, obsesja mistrzostwa dosięgała trenerów, jedynym wyjątkiem mieli być… zawodnicy. Część z nich zresztą przyznaje po latach – nie zawsze szatnia ciągnęła wózek w tym samym kierunku.

Jest też kwestia pieniędzy, które wtedy nie były aż tak wielką motywacją.

Mam mieszane uczucia za każdym razem, gdy jestem na Legii. Wie pan, tam są zdjęcia zawodników – mojego nie ma. Niektórzy rozegrali parę meczów, są, mnie nie ma. Okazało się, że są tam zdjęcia piłkarzy, którzy zdobyli tytuł. Ja niestety nie dostąpiłem tego zaszczytu – zaczyna swoją opowieść Dariusz Kubicki. – Mogę za siebie odpowiadać: mi się zawsze chciało grać, trenować. Każdy trener to potwierdzi. Człowiek sprawiał sobie przyjemność grą. A jeszcze za granie wpadają apanaże? Pięknie.

Ale Kubicki od razu prostuje, zresztą chyba określając celnie część kłopotów z tamtą Legią.

– Z którego jest pan rocznika? 1988? No właśnie. To pan nie rozumie tamtych realiów. Pieniądze nie odgrywały takiej roli jak teraz. Świat się skomercjalizował, wszystko jest przez pryzmat pieniędzy. Wtedy było inaczej. Każdy chciał zarabiać, ale te pieniądze… trudno to wytłumaczyć, ale nie były tym, czym są teraz. Co innego oczywiście pieniądze po wyjeździe za granicę, ale to było utrudnione.

W Legii zarobki były, ale nie tak godne jak w Górniku Zabrze chociażby. Z drugiej strony, pieniądze w stolicy były niebezpieczeństwem…

– Jesteś w Warszawie. Grasz w Legii. Stolica cię kocha – jesteś królem życia. Królów życia było wtedy dużo. Jesteś sportowcem, chcesz wygrywać, oni chcieli, jestem pewien. Ale Warszawa potrafi wciągnąć – barwnie nakreśla Adam Dawidziuk, dziennikarz od lat będący przy Legii. Stolica wciągała, wciąga teraz i będzie wciągać jeszcze latami, natomiast pamiętajmy – to był czas, gdy w niektórych miastach wciągnąć mogła co najwyżej milicja do suki. – Warszawa, nie każdy potrafił się tu odnaleźć. Ja ktoś przyjechał z mniejszej miejscowości, to potrafił się zagubić. Warszawa niejednego straciła. Ja miałem to szczęście, że byłem żonaty. Ktoś na mnie czekał w domu. Wiec te wszystkie uciechy mnie nie dotyczyły – dodaje Adam Topolski.

Pytamy kogoś, kto na stolicy zjadł zęby. Bogusław Łobacz, późniejszy legendarny kierownik klubu, wówczas kibic, wspomina tamte lata tak.

Jakbym miał odpowiedzieć najprościej, to: za mało było piłki w piłce – mówi nam Łobacz. – Kibice nie byli wtedy tak blisko klubu, jak obecnie, nie wiedzieli tyle. Natomiast wydaje mi się, że wszystko musi być poukładane, aby był sukces. A Legia… Legia wtedy była dziwnym klubem. Oczywiście, to wciąż była Legia, a więc w jednym meczu potrafiła zagrać wspaniale. Ograć najlepszych. Mieć wspaniałych piłkarzy. Ale to tak jak mówił świętej pamięci Władek Stachurski zawsze: w piłce jest czas na pracę, przede wszystkim na pracę. Zabawa przychodzi po pracy. Kiedy mieszasz jedno z drugim, no to wiadomo jak to się może skończyć. Za dużo było tej zabawy w ówczesnej Legii, choć czasem w meczach poszczególnych widać było, jak ta drużyna mogłaby grać, gdyby proporcje zabawy do pracy były inne.

Jedni mówią – przypadek. Inni – znamienne. Legia taśmowo dokładała do kolekcji Puchary Polski. 1980-1991? Cztery zwycięstwa, dwa finały. Spiąć się na pojedynczy mecz? Czemu nie. Utrzymać regularność przez cały sezon? O, tu już pojawiają się problemy. Zwłaszcza, że to, co mogłoby być siłą Legii, tak naprawdę stawało się jej słabością. Nie chodzi tu już nawet o magię stolicy, o pieniądze, o możliwości. Bardziej o to, co zlepek tych czynników robił z głowami piłkarzy.

– To nieobliczalna drużyna. Może wygrać z najlepszym, ale także przegrać z A-klasowym zespołem. Mam do siebie jedną podstawową pretensję – za bardzo zaufałem zawodnikom. Do klubu dochodziły słuchy o niesportowym trybie życia niektórych. Nie twierdzę, że piłkarze powinni być święci, ale coś w tym musiało być – rzeczywiście forma ulatywała. W tej sytuacji, nie mogąc znaleźć wspólnego języka z zespołem, postanowiłem zrezygnować z pracy jako trener drużyny Legii – to wypowiedź Lucjana Brychczego z czasów, kiedy zrezygnował ze stanowiska szkoleniowca (za Legia.com). Nieobliczalna drużyna. W dodatku złożona z ludzi, którzy nie są świętoszkami. Częściowo tłumaczy nam to Andrzej Strejlau.

– Część zawodników już myślała, jak wyjechać za granicę. Wszystkim się spieszyło – mówi Strejlau. – Wydaje mi się, że zespół był nie dość skonsolidowany. Niektórym może nie tak bardzo zależało. Byli wygodni. Wtedy do Legii trafiało bardzo wielu piłkarzy i niektórzy zadowalali się tym, co dostali. Przypuśćmy, otrzymali określone pieniądze za podpis. To potem nie byli tak zaangażowani w walkę. Dochodzę też do takiego wniosku, że nie dobieraliśmy zawodników pod kątem takim, żeby przychodzili i związywali się emocjonalnie z Legią. Żeby potem „pruli się” za Legię na całego. Przetrzymać parę lat, skasować swoje i tyle – dodaje Topolski.

Z ust Strejlaua pada mocne słowo. Armia zaciężna. To, co miało być siłą Legii, stało się po części jej słabością. Skoro możesz mieć niemal każdego zawodnika, poza tymi, na których parol zagiął Górny Śląsk – to z tego korzystasz. Ale po dwóch latach, chcesz mieć już nowych, jeszcze lepszych, jeszcze mocniejszych. Zwłaszcza, że ci starsi już się stolicą nabawili, znudzili, teraz chcieliby ruszyć na zachód. Efekt? Masz ludzi, którzy są oszołomieni po przyjeździe oraz tych, którzy właśnie szykują się do wyjazdu. Takich, którzy są w Legii, żyją Legią i co najważniejsze – wiążą z nią przyszłość? Możesz zliczyć na palcach.

Legia Warszawa lat osiemdziesiątych? Indywidualności, nie drużyna.

Legię gubiło to, że niby była silna, ale była też zlepkiem indywidualności. Prawie każdego można było sprowadzić – oprócz tych, co szli na Śląsk. Nie przez przypadek Legia zdobywała Puchary Polski, nie przez przypadek parę razy pokazała się w pucharach. A na tym długim dystansie ligowym, ten zlepek indywidualności nie dawał rady – tłumaczy Adam Dawidziuk. To częściowo potwierdza wcześniejsze tezy. Gdy już naprawdę trzeba było się spiąć, gdy naprawdę trzeba było udowodnić klasę piłkarską – kończyło się efektownie. Te boje z Interem Mediolan? Albo ćwierćfinał Pucharu Zdobywców Pucharów? To naprawdę są namacalne sukcesy, namacalne dowody na to, że ci piłkarze potrafili grać w piłkę.

Pierwsze starcie z mediolańczykami, w Pucharze UEFA. Bez bramek przez 180 minut, kapitulacja dopiero w 109. minucie rewanżu, po bramce Pietro Fanny. Drugie stracie z mediolańczykami, w Pucharze Zdobywców Pucharów. 3:2 u siebie, po bramkach Sikorskiego, Dziekanowskiego i Karasia, potem 0:1 na wyjeździe, znów katem Pietro Fanna. To wszystko zrywy, zaledwie zrywy, ale i potwierdzenia: coś w tym jest, że tamta Legia miała potencjał.

– Uważam, że mieliśmy wybitny skład. Powinniśmy zdobywać kolejne mistrzostwa. Ale tej zawziętości brakowało – mówi Adam Topolski. – Ogrywaliśmy na przestrzeni meczu późniejszych mistrzów, czy Widzew, czy Ruch, czy Górnik. A przegrywaliśmy ze słabeuszami. To było takie… Kurczę, nie chciałbym się teraz wypowiadać w mocnych słowach. Ale wiele było takich sytuacji, kiedy, nie zarzucając niczego nikomu… No, indywidualnie ktoś nie pochodził do meczu jak powinien. Albo jego występ wzbudzał wątpliwości. Koledzy odpuszczający mecz? Były takie przypuszczenia. Pamiętam w Mielcu, gdzie bardzo łatwo nam strzelali, dostaliśmy piątkę czy szóstkę. Nawet do Przeglądu udzieliłem wtedy wywiadu jako kapitan, gdzie tuż po meczu powiedziałem, że mecz wyglądał jak odpuszczony. Byłem wściekły po tamtym spotkaniu. Ja sobie nie mam nic do zarzucenia. Zawsze uchodziłem za piłkarza, obok którego piłka może przejść, zawodnik nigdy. Na każdym spotkaniu walczyłem na całego. Z tamtego Mielca pamiętam, całą drogę nikt się nie odzywał. Nawet miałem potem rozmowę z trenerem Brychczym, żeby nimi wstrząsnąć, że trzeba to towarzystwo poruszyć. Rozmowy były krótkie, żołnierskie.

I bezskuteczne – chciałoby się dopowiedzieć. Być może również ze względów, które zaznaczyliśmy wcześniej. Co innego przegrać w domu, co innego przegrać na oczach sąsiadów, którzy zdzierają gardło kilkanaście metrów od linii bocznej. Co innego przegrać w miejscu, które traktuje się wyłącznie jak zakład pracy, ewentualnie jako trampolinę do lepszego świata.

– To była armia zaciężna, ale oni chcieli odbyć służbę. Byliśmy w konsekwencji na takim średnim poziomie. Nie chciało się w klubie robić transformacji tej drużyny, a raczej tego, jak powstaje ta drużyna. Nie było aż takiego inwestowania w wychowanie własnych zawodników, a w to powinno się iść. Baza? Biegaliśmy zimą pod mostem Łazienkowskim, bo tam były rury z ciepłą wodą – narzeka nie bez racji Strejlau. Można to traktować jako usprawiedliwianie się, jako wybielanie własnej trenerskiej nieudolności, ale przecież nie on jeden połamał sobie zęby na tamtych zawodnikach, realizowaniu tamtych ambicji.

– Dla nas, kibiców Legii, przed każdym sezonem była ta sam śpiewka: może to będzie ten sezon? Bo zagraliśmy bardzo dobry mecz z mistrzem. Bo wygraliśmy. Gdzieś to się zapamiętywało i łudziło. A potem było różnie. Bywały takie mecze, kiedy naprawdę, stadiony świata. 3:2 ze Stalą Mielec. 6:3 ze Śląskiem. 5:3 z Odrą Opole. To były takie spotkania, które miały nieprawdopodobny poziom. Czuło się, że w tej lidze kipi od talentu – wspomina Łobacz. Ale od razu kontruje Topolski.

– Czasem cuda się działy. Przyjechała tak Odra Opole, którą powinniśmy ograć 5:0. Tymczasem było 3:5. Niezwykły mecz. Wszyscy się na nas szykowali, to też fakt, i to przetrwało do dziś. Jeśli gdzieś jechaliśmy, zawsze się działo, wszyscy tylko czekali, żeby Warszawie dopiec. Tylko na Zagłębiu Sosnowiec byliśmy witani przyjaźnie.

Ten wątek napinania się na Legię będzie się jeszcze zresztą przewijał. Legia poniekąd uosabiała wszystko, co złe. Wojskowy klub. Z Warszawy, a tam przecież wiadomo, kto siedzi na stołkach.

– Warszawa ścierała się wtedy z całą Polską. Rozkwit Solidarności, Stan Wojenny – to wszystko kojarzyło się z komuną, z wojskiem. Wszyscy chcieli, żeby Legia przegrała. Nie muszę mówić, ile meczów zostało puszczonych, ustawionych tak, żeby tylko Legia mistrza nie zdobyła – mówi Adam Dawidziuk. Tę wersję potwierdza zresztą również Strejlau. – Legia nie była lubiana jako klub, a to był wielki, wspaniały klub wielosekcyjny: zapasy, siatkarze, siatkarki, koszykarki, koszykarze, potęga strzelecka… Jeden z najsilniejszych klubów w Europie.

Natomiast żadna motywacja, żaden układ, nie miałby prawa zadziałać, gdyby Legia nie dawała się ogrywać na boisku i poza nim. A niestety dla kibiców z Warszawy – tak właśnie się działo. Bo przy całej potędze legionistów – inni po prostu też rośli w siłę.

Legia Warszawa lat osiemdziesiątych? Silna konkurencja.

Pewnym symbolem tamtej ery stali się Dariusz Dziekanowski oraz Mirosław Okoński. Ten pierwszy – ściągnięty za krocie, absolutny rekord Polski, w dodatku z Widzewa, który wówczas miał już status klubu diabelnie silnego, zdolnego do rywalizacji nawet na arenie międzynarodowej. Ten drugi – powołany do wojska, prosto z Lecha Poznań, też przecież powoli rosnącego w siłę. Marchewką i kijem. Pieniędzmi i układami. Te dwa przykłady działają na wyobraźnię, bo to przecież piłkarze absolutnie wybitni.

– Darek Dziekanowski? Powiem panu tak. My byliśmy dobrzy, ale Darek był wyśmienity. Ponadprzeciętny. Niestandardowy. Miałem przyjemność grać w Premier League i powiem panu, że Darek na tle gwiazd ligi angielskiej też by się wyróżniał. Mógłby mieć problem z fizycznością, musiałby nad tym popracować. Ale technicznie – byłby wśród najlepszych. Choć pewnie liga włoska bardziej by była dla niego odpowiednia. No i nie zapominajmy, że grał w Bristolu, do dziś jest tam pamiętany. W Sunderlandzie, gdy tam grałem, kupiono z Bristolu lewego obrońcę. On mi powiedział: „grałem z Dziekanem. Nigdy takiego piłkarza nie widziałem” – wspomina Dariusz Kubicki.

Cała operacja zresztą, poczynając od wojowniczego wywiadu, w którym oberwało się nawet jakości powietrza w Łodzi, przypominała późniejsze sagi transferowe. Widzew kupując Dziekanowskiego bił wszystkie rekordy, Legia kupując Dziekanowskiego biła wszystkie rekordy. Nawet trudno znaleźć jakiś punkt odniesienia, skoro mowa o dwóch TAKICH klubach, płacących TAKIE pieniądze.

– Darek był wielkim zawodnikiem, świetnym, wspaniałym technicznie. Zakusy były na niego z Włoch. Sam zwalniałem go na mecz. Tam bardzo widzieli go w drużynie. Miał też iść potem do Eintrachtu. Nie wyszło. W każdym razie zawodnik doskonale wyszkolony, zwrotny, sprawny, charakterystyczny – zachwala Strejlau.

– Oglądanie Dziekana w formie miało w sobie coś magicznego. Takie 4:3 z Bałtykiem. Nie wiem, czy to gdzieś do odzyskania, ale warto poszukać tego spotkania, co tam wyprawiał. Inne czasy, zawsze się będziemy zastanawiać, co by było, gdyby Dziekan wcześnie wyjechał na Zachód. Tak samo zablokowany był choćby Lucek Brychczy, którego chciały i Real, i Barcelona. Mógł zostać legendą światowego futbolu. Podobnie Włodek Lubański – wspomina Bogusław Łobacz.

Ten przyblokowany wyjazd na zachód, przetrzymanie Dziekanowskiego do momentu, gdy nie miał już szans na dalszy rozwój, na przebijanie kolejnych sufitów – to też swoisty symbol. Legia składająca się z ludzi, którzy są tu, by zaliczyć służbę wojskową, i tych, którzy już widzą europejskie stadiony, a nie jakiś prowincjonalny obiekt w Bytomiu, gdzie trzeba było podnieść z murawy punkty ligowe. Trudno budować coś trwałego, trudno o jakąkolwiek tożsamość.

– Choć zawodnicy przychodzący do Legii odbyć służbę byli różni. Taki Mundek Okoński. Mundek był niezwykle otwarty, wylewny, nigdy nie stronił od kibiców. Przed finałem w Częstochowie powiedział: zakładam dechy z przodu, dechy z tyłu i niech mnie w chuja pocałują – żartuje Łobacz. Jakkolwiek jednak zdarzali się ci, którzy zapuszczali korzenie w Legii, tak dla wielu Legia nie była tym miejscem, które można nazwać „u siebie”.

– Nie przypominam sobie, żeby ktoś odpuszczał, ale to moje odczucie. Wielu, gdy przyszło do Legii, zobaczyło jak to wszystko funkcjonuje, dochodziło do wniosku, że to jest ich miejsce. Ale na pewno nie wszyscy – przyznaje Kubicki.

Tu jednak trzeba jasno stwierdzić – Dziekanowski i Okoński to przykłady jaskrawe, głośne, rzucające się w oczy. Ale i przykłady trochę odosobnione. Zresztą – nawet tutaj widać pewną słabość Legii. Okoński został wywieziony z Poznania, spędził w stolicy dwa sezony, ale królem strzelców i trzykrotnym mistrzem Polski został już po powrocie do Lecha Poznań. Legia po zakończeniu służby chciała go oczywiście zatrzymać u siebie. Kontrakt zawodowego żołnierza, wszystkie wiążące się z tym przywileje, niezłe pieniądze. Kto stawił czoła tej potędze? Jak głosi legenda – dwudziestu sześciu prywaciarzy, którzy zrzucili się na wykupienie Okońskiego, na opłacenie wszystkich zobowiązań, jakie Okoński miał wobec wojska. Trzeba było zwrócić lodówkę lub jej równowartość? Prywaciarze zbierali pieniądze i zwracali, co trzeba.

Trzeba sobie to dobrze uzmysłowić, by w odpowiednim kontekście ulokować potęgę Legii. Tak, ona była wtedy wielka, miała ogromne wpływy. Ale król strzelców i jeden z najlepszych piłkarzy ligi wylądował z powrotem w Poznaniu. I wcale nie ściągał go tam minister transportu do spółki z zaprzyjaźnionymi agentami KGB, tylko poczciwy Henryk Zakrzewski, czyli nieodżałowany „Luluś” z kilkunastoma kolegami. Skoro niespełna trzydziestu kupców było w stanie zgarnąć kapitalnego zawodnika Legii sprzed nosa – co napisać o innych rywalach, takich jak Górnik właśnie?

– Ja panu powiem – pieniądz jest ważny. Zawsze zdawałem sobie z tego sprawę. To daje poczucie wartości – mówi nam Strejlau. I po chwili rzuca kwotami. – Deyna, pamiętam, dostawał 400 złotych dodatku jako kapitan drużyny. Generalnie pieniądze także później, w latach osiemdziesiątych, były nieporównywalne z tym, co dostawali górnicy i związkowcy. 

Legia miała mieszkania, talony, różne kruczki. Ale pieniądze miał Górnik, często większe, albo i dużo większe.

– Legia mogła swoje zaoferować w ramach wojskowych możliwości, ale na pewno nie mogła przebić etatów górniczych. Te warunki ekonomiczne w Legii nie były takie, żeby gwarantowały sukcesy. Jak ja przyszedłem do Legii, jeszcze były cuda organizacyjne. Na każdy mecz musiałem wypisać listę wyżywienia, jakieś kombinacje alpejskie. Sto tysięcy rzeczy mogła Legia zaproponować, ale nie taką żywą gotówkę, jak inni – dodaje Łobacz.

Legia mogła dużo. Ale nie mogła wygrywać bezpośrednich licytacji.

– Kluby ze Śląska, wspomagane kopalnianymi pieniędzmi, mogły zapewnić dużo lepsze warunki finansowe niż Legia. Oczywiście, tutaj dostawałeś stopień wojskowy, potencjalne granty później, Legia dawała też mieszkania, talony. Ale reasumując, różnica była. Różowo nie było.

Górnik Zabrze miał górnicze etaty i górnicze przywileje. Lech Poznań miał pieniądze i handlarzy, którzy potrafili z nich coś ciekawego wyczarować. Wspomniany „Luluś” jeździł przecież po ulicach stolicy Wielkopolski pierwszym Mercedesem w tym mieście. Widzew miał Ludwika Sobolewskiego. Szombierki Bytom nic nie miały, ale być może w tym tkwiła siła sensacyjnego mistrza. Legia w tym wszystkim nie mogła sobie pozwolić na to, na co pozwalali sobie działacze wymienionych klubów-hegemonów jak Steaua czy CSKA Sofia. Bo zwyczajnie silnych ośrodków piłkarskich było w Polsce za dużo.

Nikt za darmo w Legii nie grał. Mieli apanaże, mieszkania, talony i tym podobne. Natomiast przypuszczam, że w pewnym momencie nie było czegoś takiego, jak motywacja żeby koniecznie zrobić mistrzostwo Polski. Największą motywacją w sporcie są mimo wszystko pieniądze. Ktoś może mówić, że gra dla barw i OK, ale gdzieś na samym końcu jest papier z kasą. To musi być poukładane – zauważa Łobacz.

Tym tropem idą też inni. Nawet na… oficjalnej stronie klubu. Tak, nawet oficjalna strona klubu nie wyklucza nie do końca czystych zagrywek. Zacytujmy w całości.

Następny mecz jaki miała Legia do rozegrania, z Górnikiem w Zabrzu (12 kwietnia 1986 roku), był kluczowym wydarzeniem owej wiosny, dlatego zainteresowanie nim było ogromne. Z Warszawy do Zabrza wyruszyło pięć autokarów, oraz spora grupa kibiców podróżujących koleją, tak więc na stadionie Górnika w Zabrzu stawił się nadkomplet kibiców. I już na dwie godziny przed meczem stadion pękał w szwach. Magnesem dla 30 tys. widzów były wielkie nazwiska piłkarzy występujących w obydwu drużynach, jak i stawka meczu. Dla Legii zwycięstwo w tym spotkaniu oznaczało praktycznie mistrzowski tron. Niestety, jak się później okazało, najbardziej naiwni okazali się jak zwykle kibice, którzy wierzyli w swoją drużynę i w to, że jej zawodnicy „wyprują z siebie flaki”, by zdobyć dla Warszawy długo oczekiwany tytuł. Legioniści, przegrywając 0:3, nie oddali ani jednego strzału w światło bramki Górnika. Trener Legii Jerzy Engel, wspominając po latach ten mecz na łamach NL mówił: „W szatni chłopcy skakali sobie do oczu, były niesnaski. Dla mnie było to o tyle przykre, że poczułem się oszukany”. Kto komu skakał do oczu? Proste – ci spoza układu tym, co się dogadali z Górnikiem.

Dla tej części zawodników Legii zdobycie tytułu pozostawało najmniej istotną sprawą. Ich fascynowała potęga pieniądza, perspektywa dostatniego życia i możliwość zgarnięcia wielkiej puli jaką dawał Górnik. Pieniądze ukryte w pudełku po piłkarskich butach zostały przekazane jednemu z popularniejszych w tamtym okresie piłkarzy Legii. Wiele do myślenia dawało także zachowanie kilku zawodników – już samo to, że nie wracali z drużyną autokarem, tylko z pewnym kibicem jego fordem. To w bagażniku tego auta było pudełko z „butami”. „Chciałem się włamać do tego kufra i sprawdzić to pudełko. Tylko, że bałem się milicji. Bo gdyby mnie złapano zostałbym posądzony o próbę kradzieży. Kto wie, co by było, gdyby nie zabrakło mi odwagi? Dziś znalibyśmy tajemnicę tego pudełka” – mówił wprost wzburzony kierownik ówczesnej drużyny Legii Kazimierz Orłowski. Dziś można zapytać, dlaczego kierownictwo klubu nie zajęło się zawodnikami wracającymi wówczas fordem? Pewnie dlatego, że byli to zawodnicy, którzy dyktowali tempo tej drużyny. Byli to czołowi zawodnicy nie tylko Legii – to reprezentanci kraju. Niestety to co zrobili było nielojalne wobec klubu, z którego otrzymywali godziwe pieniądze, wobec trenera Engela, działaczy i wobec kibiców.

Może i nikogo nie złapano za rękę. Może i faktycznie tak się po prostu ułożyły wyniki. Natomiast legendy pozostały.

To co z tą starą Legią?

Sumując to wszystko w jednym miejscu… Zdaje się, że przeciw Legii byli wszyscy, cały świat, łącznie z układem planet. Górnik Zabrze zdobywał taśmowo mistrzostwa, bo był lepszym zespołem, z zawodnikami o o wyższych umiejętnościach, którzy w dodatku byli lepiej opłacani. Górnik przy tym mierzył się z rywalami, którzy, zwłaszcza w końcówce sezonu, celowali przede wszystkim w brak mistrzostwa dla Legii. A to czasem oznaczało, że spotkania z Górnikiem traktowali nieco lżej. Ale poza tym? Ponoć piłkarzy wciągnęła stolica. Pozostałych zgubiły pieniądze. Albo sława. Albo chęć jak najszybszego wyjazdu. Na Legię wszyscy się spinają, nie ma jak z tym powalczyć. A jeszcze dochodzą takie kwestie, jak choćby stara, poczciwa korupcja sportowa.

Czynników, które utrudniały życie Legii można wymieniać dziesiątki.

– Głośno było choćby o sytuacji u Piechniczka, gdzie ci co z Warszawy jawnie zarzucali Piechniczkowi, że preferuje piłkarzy ze śląskich klubów – mówi Dawidziuk.

Właściwie gdyby tak powymieniać jeszcze chwilę dłużej – mogłoby się okazać, że już gra w środku tabeli byłaby wielkim sukcesem tej biednej i zaszczutej Legii – a ona w końcu do ostatniego gwizdka walczyła o mistrza. Natomiast przy tym szukaniu usprawiedliwień zaznaczmy Legia miała w składzie pięciu medalistów mistrzostw świata w 1982 roku. Żaden klub nie miał więcej. Minęły cztery lata, a Legia to powtórzyła. Pięciu reprezentantów. W kadrze, która przecież była naprawdę mocną.

A poza kadrą? Jeden ważny tytuł.

Puchar Wielkiego Muru Chińskiego. Pekin, 1986 rok. W finale ograna sama Chińska Republika.

Po co walczyć o mistrzostwa małej sali, skoro można powalczyć o puchar wielkiego muru?

Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski

Czytaj także:

Weszło
26.01.2022

Kamiński: – Zasługuję, żeby grać w klubie z Bundesligi

– Wolfsburg nie spadnie z Bundesligi. Nie i już. Oczywiście, w piłce dzieją się różne rzeczy, nawet jak stanie się katastrofa i latem trafię do 2. Bundesligi, to przychodzę do Wolfsburga i walczę o powrót do elity. Wiem, że nie będzie takiej konieczności, ale jestem gotowy na wszystko. Przychodzę tam z czystą kartą i z […]
26.01.2022
Ekstraklasa
26.01.2022

Kostadinov: Przed meczem o EURO Goran Pandev wygłosił taką przemowę, że wszyscy płakali

Jakie to uczucie być częścią historycznego sukcesu swojego narodu? O reprezentacji Macedonii Północnej porozmawialiśmy z nowym piłkarzem Piasta Gliwice. Tihomir Kostadinov wywalczył z kadrą awans na mistrzostwa Europy i pojechał na tę imprezę. Dzielenie szatni z Goranem Pandewem, rozwój futbolu w ojczyźnie i chęć postraszenia Włochów — to kilka tematów, które pomocnik poruszył w wywiadzie […]
26.01.2022
Weszło
26.01.2022

„Trener Szewczenko potrafi ewoluować w zależności od potrzeb”

Andrij Szewczenko jest obecnie głównym kandydatem na nowego selekcjonera reprezentacji Polski. O tym jakim szkoleniowcem jest 45-latek porozmawialiśmy z Markiem Marciniakiem. Jest to polski trener, specjalizujący się w analizie gry. Pracował dla Arki Gdynia, Bałtyku Gdynia i Lecha Poznań. Jako analityk programu InStat współpracował też z reprezentacjami: Belgii, Brazylii, Szwecji oraz klubami: Realem Madryt czy […]
26.01.2022
Prasówka
26.01.2022

PRASA. W poniedziałek Szewczenko zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji

Dzisiaj naprawdę jest co poczytać w prasie sportowej. Wywiady z Jackiem Zielińskim, Wojciechem Cyganem czy Robertem Dadokiem. Sporo o wyborze nowego selekcjonera – Szewczenko ma zostać trenerem kadry już w poniedziałek. Poza tym trochę o Pogoni, trochę o Piaście, trochę o Urbanie. „SPORT” Stałe fragmenty i skuteczność – to ma być siła Piasta na wiosnę. […]
26.01.2022
Australian Open
25.01.2022

Kaia Kanepi. Estońska solidność, z którą zmierzy się Iga Świątek

Nigdy nie odnosiła wielkich sukcesów, ale do ćwierćfinałów doszła już w każdym wielkoszlemowym turnieju. Dalej – ani razu. Wygrała też cztery turnieje WTA. W trakcie swojej kariery nie zgromadziła rzeszy fanów, zresztą sama specjalnie o nich nie zabiegała. Stała w cieniu, za najlepszymi zawodniczkami, które jednak zaskakująco często potrafiła ogrywać. Jej potężny serwis i forehand […]
25.01.2022
Ekstraklasa
25.01.2022

Dziewiętnasty zespół Ekstraklasy. Jak wygląda zgrupowanie polskich sędziów w Turcji?

W ostatnim czasie polscy sędziowie coraz bardziej otwierają się na świat, pokazując kulisy swojego zawodu. Pracę arbitrów możemy oglądać m.in. w serialu Canal+, ale też na żywo. Podczas zgrupowania w Turcji odwiedziliśmy sędziów, którzy przygotowują się do rundy wiosennej w Ekstraklasie i europejskich pucharach. – Czujemy się jak dziewiętnasty zespół Ekstraklasy! – mówi nam Paweł […]
25.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Weszło
26.01.2022

Kamiński: – Zasługuję, żeby grać w klubie z Bundesligi

– Wolfsburg nie spadnie z Bundesligi. Nie i już. Oczywiście, w piłce dzieją się różne rzeczy, nawet jak stanie się katastrofa i latem trafię do 2. Bundesligi, to przychodzę do Wolfsburga i walczę o powrót do elity. Wiem, że nie będzie takiej konieczności, ale jestem gotowy na wszystko. Przychodzę tam z czystą kartą i z […]
26.01.2022
Ekstraklasa
26.01.2022

Kostadinov: Przed meczem o EURO Goran Pandev wygłosił taką przemowę, że wszyscy płakali

Jakie to uczucie być częścią historycznego sukcesu swojego narodu? O reprezentacji Macedonii Północnej porozmawialiśmy z nowym piłkarzem Piasta Gliwice. Tihomir Kostadinov wywalczył z kadrą awans na mistrzostwa Europy i pojechał na tę imprezę. Dzielenie szatni z Goranem Pandewem, rozwój futbolu w ojczyźnie i chęć postraszenia Włochów — to kilka tematów, które pomocnik poruszył w wywiadzie […]
26.01.2022
Weszło
26.01.2022

„Trener Szewczenko potrafi ewoluować w zależności od potrzeb”

Andrij Szewczenko jest obecnie głównym kandydatem na nowego selekcjonera reprezentacji Polski. O tym jakim szkoleniowcem jest 45-latek porozmawialiśmy z Markiem Marciniakiem. Jest to polski trener, specjalizujący się w analizie gry. Pracował dla Arki Gdynia, Bałtyku Gdynia i Lecha Poznań. Jako analityk programu InStat współpracował też z reprezentacjami: Belgii, Brazylii, Szwecji oraz klubami: Realem Madryt czy […]
26.01.2022
Prasówka
26.01.2022

PRASA. W poniedziałek Szewczenko zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji

Dzisiaj naprawdę jest co poczytać w prasie sportowej. Wywiady z Jackiem Zielińskim, Wojciechem Cyganem czy Robertem Dadokiem. Sporo o wyborze nowego selekcjonera – Szewczenko ma zostać trenerem kadry już w poniedziałek. Poza tym trochę o Pogoni, trochę o Piaście, trochę o Urbanie. „SPORT” Stałe fragmenty i skuteczność – to ma być siła Piasta na wiosnę. […]
26.01.2022
Australian Open
25.01.2022

Kaia Kanepi. Estońska solidność, z którą zmierzy się Iga Świątek

Nigdy nie odnosiła wielkich sukcesów, ale do ćwierćfinałów doszła już w każdym wielkoszlemowym turnieju. Dalej – ani razu. Wygrała też cztery turnieje WTA. W trakcie swojej kariery nie zgromadziła rzeszy fanów, zresztą sama specjalnie o nich nie zabiegała. Stała w cieniu, za najlepszymi zawodniczkami, które jednak zaskakująco często potrafiła ogrywać. Jej potężny serwis i forehand […]
25.01.2022
Ekstraklasa
25.01.2022

Dziewiętnasty zespół Ekstraklasy. Jak wygląda zgrupowanie polskich sędziów w Turcji?

W ostatnim czasie polscy sędziowie coraz bardziej otwierają się na świat, pokazując kulisy swojego zawodu. Pracę arbitrów możemy oglądać m.in. w serialu Canal+, ale też na żywo. Podczas zgrupowania w Turcji odwiedziliśmy sędziów, którzy przygotowują się do rundy wiosennej w Ekstraklasie i europejskich pucharach. – Czujemy się jak dziewiętnasty zespół Ekstraklasy! – mówi nam Paweł […]
25.01.2022
Ekstraklasa
26.01.2022

Kostadinov: Przed meczem o EURO Goran Pandev wygłosił taką przemowę, że wszyscy płakali

Jakie to uczucie być częścią historycznego sukcesu swojego narodu? O reprezentacji Macedonii Północnej porozmawialiśmy z nowym piłkarzem Piasta Gliwice. Tihomir Kostadinov wywalczył z kadrą awans na mistrzostwa Europy i pojechał na tę imprezę. Dzielenie szatni z Goranem Pandewem, rozwój futbolu w ojczyźnie i chęć postraszenia Włochów — to kilka tematów, które pomocnik poruszył w wywiadzie […]
26.01.2022
Ekstraklasa
25.01.2022

Dziewiętnasty zespół Ekstraklasy. Jak wygląda zgrupowanie polskich sędziów w Turcji?

W ostatnim czasie polscy sędziowie coraz bardziej otwierają się na świat, pokazując kulisy swojego zawodu. Pracę arbitrów możemy oglądać m.in. w serialu Canal+, ale też na żywo. Podczas zgrupowania w Turcji odwiedziliśmy sędziów, którzy przygotowują się do rundy wiosennej w Ekstraklasie i europejskich pucharach. – Czujemy się jak dziewiętnasty zespół Ekstraklasy! – mówi nam Paweł […]
25.01.2022
Ekstraklasa
24.01.2022

Sappinen: Sędzia nie uznał naszego gola, za chwilę Legia strzeliła. To było niesprawiedliwe

Jednym z ciekawszych ruchów zimowego okienka transferowego w Ekstraklasie było sprowadzenie Rauno Sappinena do Piasta Gliwice. Reprezentant Estonii, najlepszy zawodnik w tym kraju i uczestnik Ligi Konferencji z Florą Tallinn opowiada nam o futbolu w swojej ojczyźnie, lekcjach z nieudanych zagranicznych przygód i historycznym awansie do fazy grupowej europejskich pucharów. Miałeś zaledwie 16 lat, kiedy […]
24.01.2022
Ekstraklasa
24.01.2022

Bogdan Racovitan zostanie piłkarzem Rakowa. Znamy szczegóły transferu

Raków Częstochowa dopiął transfer drugiego rumuńskiego piłkarza. Tym razem obyło się bez komplikacji, które towarzyszyły sprowadzeniu do Ekstraklasy Deiana Sorescu. Lada moment Bogdan Racovitan zostanie zawodnikiem „Medalików”, a nam udało się ustalić szczegóły tego transferu. To nie tak, że sprawa transferu Bogdana Racovitana była zupełnie prosta i „zwyczajna”. Valeriu Iftime, prezydent Botosani, parę razy zmieniał […]
24.01.2022
Ekstraklasa
23.01.2022

„Spotkałem topowych graczy. Żałuję, że nie byłem lepiej przygotowany mentalnie”

Mało który ligowiec miał tak barwną karierę jak Bojan Nastić z Jagiellonii Białystok. Obrońca najpierw kształcił się w topowej serbskiej akademii z największymi talentami tamtejszego futbolu, jak Sergej Milinković-Savić. Potem z kolei trafił do Belgii, gdzie dzielił szatnię z obecnymi gwiazdami Premier League i Serie A. W wywiadzie opowiada nam o swoich sukcesach i zakrętach, […]
23.01.2022
Weszło Extra
23.01.2022

Sędzia-kelner, trzy żółte kartki, bankiet za wygraną. O specyfice „polskich” sparingów

Przerwa zimowa oznacza, że uwaga kibiców skupia się na sprawach transferowych i sparingach, których każda drużyna w tym czasie sobie nie szczędzi. Rozwój technologii sprawia, że ci najbardziej zainteresowani coraz częściej mogą śledzić sprawdzian swojego zespołu w transmisji na żywo. A skoro tak, dyskusji na temat gry, wyniku i postawy poszczególnych piłkarzy jest jeszcze więcej […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Ostatni wysoki lot Jagiellonii

Ireneusz Mamrot pożegnany w nieprawdopodobnych okolicznościach, mimo że kilka godzin wcześniej prezes klubu oficjalnie deklarowała, że może spać spokojnie. Roszady na stanowiskach działaczowskich. Pozycja w tabeli odległa, gra nudnawa, potencjał poszczególnych piłkarzy zgromadzonych w klubie – średni. Dziś trudno w to uwierzyć, ale niemal ta sama ekipa była o pół kroku od tytułu mistrzowskiego. Jak […]
23.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Mam wrażenie, że tak zmasowana krytyka programu „700+” dla profesjonalnych klubów sportowych raczej wykluczy wprowadzenie tego oryginalnego pomysłu w życie. Już dziś widać, że odbiór inicjatywy wedle której polska piłka (i inne sporty) miałaby otrzymać szeroki strumień pieniędzy z budżetu mocno zaskoczył inicjatorów i pewnie kwestią czasu jest jeśli nie wycofanie się, to przynajmniej głęboka […]
19.01.2022
Ekstraklasa
15.01.2022

Jak Pogoń Szczecin na ostatnim miejscu zimowała. O sezonie przełomu

Dziś Maciej Skorża jest jednym z najlepszych, a może i najlepszym spośród trenerów pracujących w Ekstraklasie. Pogoń Szczecin uchodzi z kolei za jeden z najzdrowszych klubów ligi – miarowo rozwijający się pod względem sportowym, ale i organizacyjnym. Czasy, w których Skorża pracował w Pogoni, wydają się zamierzchłą przeszłością, a przecież… minęło ledwie pięć lat. Pięć […]
15.01.2022
Felietony i blogi
12.01.2022

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Już od dawna uważam – i chyba nie jestem w tym odosobniony – że ze wszystkich futbolowych zawodów, ten trenerski jest najbardziej niewdzięczny. Gdy myślę sobie o biznesie piłkarskim, ogromnym, dochodowym, to widzę przede wszystkim ludzi żyjących całkiem fajnie, często może nawet górnolotnie: żyjących marzeniami. Wiadomo, na szczycie są tutaj piłkarze, fantastyczne kontrakty, doskonałe warunki, […]
12.01.2022
Ekstraklasa
09.01.2022

Przetrwać trudną zimę. Jak to jest być czerwoną latarnią?

Działacze pierwszoligowych klubów często poruszają temat lokaty na koniec roku w kontekście transferów. „Wie pan, jako lider I ligi nieco łatwiej nam przekonać piłkarzy, że podpisują kontrakt z klubem, który za 6 miesięcy będzie już grać w Ekstraklasie„. To jasne, zrozumiałe, walka na finiszu jesieni nabiera rumieńców również z uwagi na ten detal, jakim jest […]
09.01.2022
Ligue 1
09.01.2022

Jean-Michel Aulas. Instytucja większa niż klub

Co w latach osiemdziesiątych było ultra-liberalną fanaberią zbzikowanych postępowców, dla publiki z lat dwudziestych XXI wieku jest już przynajmniej centryzmem, a być może nawet postawą stricte konserwatywną. Prymitywne konsole na kartridże z wczesnych lat dziewięćdziesiątych, dzisiaj budzą u 30-latków nostalgiczne wspomnienia – a przecież wtedy były na osiedlach bezprecedensowym powiewem świeżości.  Jean-Michel Aulas zaczynał w […]
09.01.2022
Liczba komentarzy: 58
Subscribe
Powiadom o
guest
58 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
WP1912
WP1912
2 miesięcy temu

CWKeSzło – przykro to mówić, ale schodzicie na psy. Za 93 to wszyscy z tego czerwonoarmijnego klubu powinno się wylądować za kratami. Co zresztą potwierdził ostatnio pilkarz Szeliga. A Wy robicie sobie z tego heheszki. A już tekst wyszarpanym Górnikowi mistrzostwie z 94 to żenada. Nie wyszarpanym, a bandyckie ukradzionym. przypomnijcie moze 3 czerwone, skandaliczne kartki dla Górnika w decydującym meczu, po którym sędzina skończył karierę. Kolejny haniebny wpis na kartach historii czerwonoarmijnego klubu z Warszawy.

AimeePearson
AimeePearson
2 miesięcy temu
Reply to  WP1912

Stay at home mom Kelly Richards from New York after resigning from her full time job managed to average from $6000-$8000 a month from freelancing at home…
This is how she done it… http://Www.WorkJoin1.comaa

AimeePearson
AimeePearson
2 miesięcy temu
Reply to  AimeePearson

Stay at home mom Kelly Richards from New York after resigning from her full time job managed to average from $6000-$8000 a month from freelancing at home…
This is how she done it… http://Www.WorkJoin1.com

Jorge Burruchaga
Jorge Burruchaga
2 miesięcy temu
Reply to  WP1912

Ty jesteś jakiś patologicznie odrealniony od rzeczywistości, obejrzyj sobie tamten mecz i wszystkie czerwone kartki, Górnik w ogóle nie grał w piłkę, a rzeźnik Mielcarski to czerwoną powinien dostać już w drugiej minucie za swoje bandyctwo.

baran
baran
2 miesięcy temu
Reply to  WP1912

To sobie obejrzyj jeszcze raz ten mecz. Mielcarski to już w jednej z pierwszych akcji jak sankami wiechał Wedzynskiemu powinien wylecieć z boiska.

SEBOL
SEBOL
2 miesięcy temu
Reply to  WP1912

Obejrzyj sobie pajacu na Youtube mecz Górnik- Legia 2:2 w 1/2 PP,I ten o mistrzostwo 1:1. Zobacz ci po jak Górnik grał w kości, jakie było polowanie,ile łokci. Chuj widziałeś i chuj Ci w pysk.

Acardo
Acardo
2 miesięcy temu
Reply to  WP1912

Dodajmy, że sędzia który to sędziował już po meczu skończył „karierę” i potem żył „długo i szczęśliwie”.
Scenariusz był taki, że jak czerwone kartki by nie pomogły to sędzia zacząłby dawać karne dla Legii. Widziałem tamten mecz. Jeden z największych przekrętów w historii polskiej piłki, w meczu o taką stawkę, w świetle kamer, jupiterów …
Bodajże Koseła opowiadał, że jemu sędzia też chciał dać czerwoną kartkę ale piłkarze Legii musieli go powstrzymywać, bo to by była 4 czerwona dla Górnika …
Najlepsze jest to, że sędzia tego meczu nawet nie skończył – gwizdnął spalonego a kibice wbiegli na boisko …

Leniuch1916
Leniuch1916(@leniuch1916)
2 miesięcy temu
Reply to  WP1912

obejrzyj sobie ten mecz z 94 z Górnikiem na spokojnie.
Tam powinna byc jeszcze jedna czerwona dla hanysa i walkower dla Legii ty zakompleksiony pedale.

bennua
bennua
2 miesięcy temu
Reply to  Leniuch1916

W internecie nie jesteś anonimowy słoiczku.

Kop na glowe od kumatych na środku boiska dla ciebie. Ha tfu.

Zenon
Zenon
2 miesięcy temu
Reply to  WP1912

Wszystkim kibicom Legii którzy piszą o faulach piłkarzy Górnika…. Pełna zgoda. Górnik powinien kończyć w 6-7 gdyby to tylko było możliwe przepisami. Jedno ale. Legioniści powinni kończyć w 8 również… Sędzia Redziński był powiązany finansowo z Romanowskim ówczesnym właścicielem Legii i to dowiedli dziennikarze. Skandalem było wystawienie go w tym meczu. Typowy Laguna-ostatni mecz w karierze…

Zboczeniec
Zboczeniec
2 miesięcy temu
Reply to  WP1912

Bydło z czarnymi ryjami od kopalnianego pyłu zaczyna szczekać kaprawymi otworami glebowymi. Prawda jest taka, jebane hanysy, że powinniście się cieszyć, że Legia wygrała mecz w 94 roku, bo gdyby Górnik zdobył wtedy mistrzostwo, to nie wydostalibyście się cało (zarówno piłkarze jak i „kibice” z hanysowni) ze stadionu. Byłem na tym meczu – owszem, Redziński był ewidentnie „zabezpieczony”, ale tak naprawdę nie musiał wcale za bardzo się starać – ślunskie bydło, napompowane gadką Edka Lorensa wyszło z pianą na ryjach i powinno się cieszyć, że nie dostało walkowera za 4 czerwone kartki. Edek myślał, że sędziuje mu ten sam pedał, co w półfinale PP w Zabrzu, tymczasem nastąpiła niemiła (dla Edka) niespodzianka i okazało się, że sędzia jednak widzi faule jego rzeźników.

tylkobayern
tylkobayern
2 miesięcy temu
Reply to  WP1912

nie obrazaj krzysia bo z jego koneksjami to bedziesz o 6 rano wstawac musial pozdrawiam bardzo cieplutko https://www.youtube.com/watch?v=OWP_UyxFPSc

kororowy
kororowy
2 miesięcy temu

będzie coś nt. Legii w ’93?

Piotr
Piotr
2 miesięcy temu
Reply to  kororowy

Nie, bo to tekst o latach 80-tych.

Kolejorz prawdziwy z Poznania 2.0
Kolejorz prawdziwy z Poznania 2.0
2 miesięcy temu
Reply to  kororowy

Dumny legionista schlał się pewnie jak świnia i zebrało mu się na szczerość 😛

Za 20 – 30 lat dowiemy się więcej o niedawnych tryumfach Ległej.

z27826679IH,Grzegorz-Szeliga-przyznaje-sie-do-korupcji.jpg
Kartoflany iżynier
Kartoflany iżynier
2 miesięcy temu

Witamy panie iżynieże! Jak tam na froncie?

Legia Mistrz
Legia Mistrz
2 miesięcy temu

Jedno w tą, jedno w tamtą… I tak zawsze będzieci za nami, pierdolony frajerze!!!

Poganiacz bydła,
Poganiacz bydła,
2 miesięcy temu
Reply to  Legia Mistrz

Pierdolony frajer to twoja matka mówi na twojego ojczyma który do dziś myśli że jesteś jego synem

Legia Mistrz
Legia Mistrz
2 miesięcy temu

Możesz sobie poszczekać kurwo

imie
imie
2 miesięcy temu

a propos Legii, ostatnio Grzegorz Szeliga przyznał, że sprzedał mecz Legii w 93. Przecież to jest duży temat, który raz na zawsze powinien zakończyć pretensje Legii do mistrzostwa i śmieszne przypisywanie sobie mistrzostwa w kubowych mediach itp Dlaczego o tym nie napiszecie?

Mk72
Mk72
2 miesięcy temu
Reply to  imie

Może i sprzedał, ale tutaj bardziej istotne jest pytanie: kto kupił? Bo Legia cały cały czas stoi na stanowisku, że nie kupiła. Jej zawodnicy i trenerzy też nic nie kupili.. To być może prywaciarze z Poznania kupili, żeby intrygę zrobić..? Przecież, cytując klasyka: koszulki z L-ką są dostępne dla każdego – ktoś mógł podszyć się pod legijną delegację.

imie
imie
2 miesięcy temu
Reply to  Mk72

Co za bzdura

Przeczytaj jego wyznanie, teraz to już jest pewne, źe Legia chciała kupić mistrza i tyle

Dawid
Dawid
2 miesięcy temu
Reply to  Mk72

A ty myślisz że się ktoś przyzna że kupił ten mecz z legi tam każdy będzie pizde trzymać żeby skandal nie wyszedł na jaw

Leniuch1916
Leniuch1916(@leniuch1916)
2 miesięcy temu
Reply to  imie

Szeliga to se mógł sprzedawac, jak on wchodził na same koncówki bo drewno z niego okrutne.

dudu
dudu
2 miesięcy temu
Reply to  Leniuch1916

Akurat w tamtej rundzie zagrał we wszystkich meczach w pierwszym składzie i nawet strzelił 5 goli. Jeśli ktoś sprzedał, to przede wszystkim on.

ProfesorKuleszówki
ProfesorKuleszówki
2 miesięcy temu

Legia to leciwa kurtyzana.

khoronzon
khoronzon
2 miesięcy temu

Legia to wiekowa kokota.

Big Tam
Big Tam
2 miesięcy temu
Reply to  khoronzon

legia to prostytutka w sile wieku.

Kartoflany iżynier
Kartoflany iżynier
2 miesięcy temu
Reply to  Big Tam

czyli wasze matki mogą sobie przybić piątkę

Leniuch1916
Leniuch1916(@leniuch1916)
2 miesięcy temu

Twoja matka ma tak na imie? Gratki

tss
tss(@tss)
2 miesięcy temu

Andrzej Iwan w „Spalonym” dokładnie opisał ten mecz na 3:0 i akcję z pudełkiem po butach:
„Sam Jerzy Engel, trener stołecznego zespołu, zasugerował, że jego zawodnicy ten mecz sprzedali, a to była tylko taka jego cwana zagrywka, by całą złość za nieudany sezon odsunąć od siebie i skierować na innych. Podłość – wytarł sobie gębę piłkarzami dla ratowania własnej dupy.”
Jako, że akurat Iwan w innych miejscach bezceremonialnie opisywał handlowanie meczami w Wiśle i Górniku, to można spokojnie założyć że to bzdura i farmazon, zwłaszcza znając bajki jakie regularnie opowiadał Engel.

baran
baran
2 miesięcy temu
Reply to  tss

No. Szczególnie jak biedny Andrzejek nic nie czaił jak mecze sprzedawali a on z gangusami bujał po Krakowie. No po prostu trzy małpki.

Adam
Adam
2 miesięcy temu

Wtedy to przynajmniej liga była mocna, a teraz mistrz i nie moze sie łapać do pucharów :D. Oprócz Legii oczywiście plus Lecha.

zeszło
zeszło
2 miesięcy temu

Na temat Legii ’93 nie będzie nic, bo grało tam za dużo kolegów, a jeden redakcyjny w pamiętnym meczu nawet dwie bramki strzelił. Weszło i Kanał Sportowy to portale mejweńskie, nie dziennikarskie, czego nie rozumiecie?

Adam
Adam
2 miesięcy temu
Reply to  zeszło

właśnie tam Kowalczyk grał ;). No cóż o swoich kolegach się nie pisze, ale kolega by nie miał nic by przeciwko

Nemo2
Nemo2
2 miesięcy temu

Jesli ktoś uważa że Legia zdobyła 16 razy MP to sam sobie wystawia świadectwo uczciwosci-vide wpis Szeligi w piatek.

Kupiony dyplom?
Kupiony dyplom?
2 miesięcy temu

Czy „Wisełka” podzieliła się z kibicami w 93′?

Yyhye
Yyhye
2 miesięcy temu

Wtedy górnik kupował co musiał. Legia mogła sobie przy resorcie górniczym podłubać w dupie patyczkiem.

iksis
iksis
2 miesięcy temu

Odpowiedź jest bardzo prosta. Legia zabierała piłkarzy w ordynarny sposób innym klubom (za darmo). I w ten sposób narobiła sobie wielu wrogów, którzy tworzyli sojusze przeciw warszawiakom. A wojny nie da się wygrać jeżeli jest mało sojuszników a dużo nieprzyjaciół.

Gmoch
Gmoch
2 miesięcy temu
Reply to  iksis

Inni kręcili wałki z lewymi wakatami w kopalniach, do tego mistrzostwa czy spadki zależały od „stolika”. Nie bronię Legii, ale to raczej ciemny okres polskiej piłki, pod względem uczciwości. Każdy miał coś za kołnierzem. Dlatego nie zachwycają mnie wyniki z tamtych czasów.

RTS
RTS
2 miesięcy temu

Wczoraj:

  • zapowiedź meczu Lecha 6 komentarzy
  • relacja z meczu 14 komentarzy

Dzisiaj, 5 godzin do meczu, artykuł o Legii 30 komentarzy, z czego większośc to wronieckie trollo-gównojady.
„My nie mamy żadnych kompleksów”

Bernardeschi - człowiek, który pozostanie platfusem
Bernardeschi - człowiek, który pozostanie platfusem(@bernardeschi)
2 miesięcy temu
Reply to  RTS

To nie wina antyfanów Legii, że jej „prawdziwi fani na dobre i na złe” zaczęli od jakiegoś czasu masowo znikać z tego forum. Uaktywnili by się gdyby wczoraj w Poznaniu było X2, a tak nawet już im się nie chcę za bardzo pisać, że Lech grał padlinę, skoro zdobyli 3 punkty więcej niż Legia przez ostatnie 2 miesiące.

Lecę na piwo
Lecę na piwo
2 miesięcy temu
Reply to  RTS

No i chuj z tego wynika.. Trzeba być nieźle pierdolniętym, zeby liczyć komentarze pod hmm artykulami z weszło.. Napisz jeszcze ile odsłon na allegro miała opona do Żuka używana jak nowa.

RTS
RTS
2 miesięcy temu
Reply to  Lecę na piwo

No ty akurat zaliczasz się do kuchenkowych gównojadów.

bennua
bennua
2 miesięcy temu
Reply to  RTS

Odpocznij sobie bo jutro masz klate na siłce u Miśka łódzki naiwniaczku…

quiz
quiz
2 miesięcy temu

Artykuł jest o Legii w latach osiemdziesiątych, więc nasuwa się pytanie:

Który z przytaczanych jako przykład meczów odbył się w latach 80.:
a) 0-6 w Mielcu,
b) 3-5 z Odrą,
c) 3-2 ze Stalą,
d) 6-3 ze Śląskiem,
e) żaden z powyższych?

Lecę na piwo
Lecę na piwo
2 miesięcy temu

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że Legia jakoś sobie poradziła bez tej złej władzy a śląskie kluby mogą tylko pomarzyć o dawnej wielkości.. Wniosek taki że kradli jeszcze więcej hehe.. Ich liczba tytułów MP od lat 90tych poraża.. Aha Piast za minionego systemu to raczej też wielki gigant nie był wobec lokalnych rywali. Fajnie się czytało

Czeski_Amator_Fioletowej_Ambrozji
Czeski_Amator_Fioletowej_Ambrozji(@czeski_amator_fioletowej_ambrozji)
2 miesięcy temu

Olki sama Chińska Republika to Tajwan inaczej. Watpie aby reprezentacja Tajwanu miala ten zaszczyt zagrac w Pekinie. Tobie najpewniej chodzi o Chińska Republika Ludowa potocznie nazywana Chinami.

Wybaczam bo z quizow wiem jaka z ciebie geograficzna noga.

WP1912
WP1912
2 miesięcy temu

To jest piękne ilu niedorozwiniętych umysłowo fanów czerwonoarmijnego klubiku z Warszawki wylęgło z swoich norek na wspomnienie bandyckiej przeszłości ich klubiku i ich kupionych tytułów. Oczywiście jedyne na co ich stać to bluzgi, ale czego oczekiwać od potomków NKWDzistów…

Legia Mistrz
Legia Mistrz
2 miesięcy temu
Reply to  WP1912

A co my teraz możemy na to poradzić? Poza tym chyba nie zrozumiałeś tekstu. To śląskie kluby zdobyły wtedy większość tytułów.

Zenon
Zenon
2 miesięcy temu

A nie przyszło autorowi do głowy, że z piłkarzami „ukradzionymi” z innych klubów przeważnie tylko na dwa lata nie mieli szans na mistrzostwo? Oni niekoniecznie chcieli „umierać” za Legię.. Poza tym jak nie lubi Cię 99% klubów i kibiców w Polsce to łatwo o „spisek” tych klubów. Dochodzi do tego powszechne łapówkarstwo. Trener Lenczyk od zawsze powtarzał że mistrzostwo „robi” się w Warszawie.I to się nie zmieniło aż do tego roku i wybraniu niezależnego prezesa, który już nie pozwoli na te wałki Legii jak przez ostatnie 15lat.Rozumiecie? Skończyło się!

WiesławWojnar
WiesławWojnar
2 miesięcy temu
Reply to  Zenon

Czyli tytuły Legii to wałki. Proszę o dowody. A pozostałych klubów w ostatnich piętnastu latach? Uczciwe? Również proszę o dowody.

doktorpl
doktorpl(@doktorpl)
2 miesięcy temu

Sramy na Legie i jej przydupasow W kraju robi sie wszystko aby oczyscic czerwonoarmistow z wszelkich podejrzen o korupcje

Jarosław Rakoczy
Jarosław Rakoczy
2 miesięcy temu

Odpowiedź jest bardzo prosta… handlowano meczami na ogromną skalę i nie chodzi mi tylko o to że przeciwnicy kupowali zwycięstwa, ale piłkarze Legii zarabiali za podkładanie się. Pisać o tamtych czasach można, ale przytaczają słowa szczerych rozmówców, bo całe sezony były układane w gabinetach.

Bristol
Bristol
2 miesięcy temu

Jacki Jackanowski.. Dziekanowski był tak dobry że w Bristolu ciągle o nim pamietaja

North Division
North Division
2 miesięcy temu

…bo nie było kurwy stefańskiej i nie miał kto starej, złodziejskiej kurwie pomóc.

Zboczeniec
Zboczeniec
2 miesięcy temu

Wytłumaczcie kibole z Roosevelta – jakim cudem rzekomo „polski” klub, jakim się mianujecie, przez kilkadziesiąt lat (w tym cały okres komuny i jeszcze grubo po 89 roku) mógł grać na stadionie imienia Adolfa Hitlera?
Jesteście dumni z takiego patrona?

ambermozart
ambermozart
2 miesięcy temu

dlaczego? proste – byli faworyzowani przez władze, ale Górny Śląsk był faworyzowany jeszcze bardziej

Weszło
26.01.2022

Kamiński: – Zasługuję, żeby grać w klubie z Bundesligi

– Wolfsburg nie spadnie z Bundesligi. Nie i już. Oczywiście, w piłce dzieją się różne rzeczy, nawet jak stanie się katastrofa i latem trafię do 2. Bundesligi, to przychodzę do Wolfsburga i walczę o powrót do elity. Wiem, że nie będzie takiej konieczności, ale jestem gotowy na wszystko. Przychodzę tam z czystą kartą i z […]
26.01.2022
Suche Info
26.01.2022

Domenech: – Rozsądniejszym wyborem byłoby postawienie na Polaka

Sprawa wyboru selekcjonera reprezentacji Polski to wciąż trwający serial, który ma zostać rozstrzygnięty 31 stycznia. Jak na naszą sytuację zapatrują się osoby spoza polskiego środowiska piłkarskiego? Sprawdził Piotr Koźmiński z WP, który porozmawiał z Raymondem Domenechem. Domenech: – Były selekcjoner polskiej kadry, mieszkający w kraju, na sto procent nie tylko oglądał wszystkie ostatnie mecze Polaków, […]
26.01.2022
Suche Info
26.01.2022

Łabojko wypożyczony do AEK-u Larnaka

Jakub Łabojko, były piłkarz między innymi Śląska Wrocław, a ostatnio gracz Brescii, zmienił klub. Łabojko przez najbliższe pół roku będzie reprezentował AEK Larnaka, gdzie został wypożyczony. Zmiana otoczenia nie może specjalnie dziwić. Łabojko stracił ostatnie pół roku. Wystąpił w Serie B tylko raz. Zeszły sezon miał dużo lepszy – aż 33 mecze, i to po […]
26.01.2022
Ekstraklasa
26.01.2022

Kostadinov: Przed meczem o EURO Goran Pandev wygłosił taką przemowę, że wszyscy płakali

Jakie to uczucie być częścią historycznego sukcesu swojego narodu? O reprezentacji Macedonii Północnej porozmawialiśmy z nowym piłkarzem Piasta Gliwice. Tihomir Kostadinov wywalczył z kadrą awans na mistrzostwa Europy i pojechał na tę imprezę. Dzielenie szatni z Goranem Pandewem, rozwój futbolu w ojczyźnie i chęć postraszenia Włochów — to kilka tematów, które pomocnik poruszył w wywiadzie […]
26.01.2022
Weszło
26.01.2022

„Trener Szewczenko potrafi ewoluować w zależności od potrzeb”

Andrij Szewczenko jest obecnie głównym kandydatem na nowego selekcjonera reprezentacji Polski. O tym jakim szkoleniowcem jest 45-latek porozmawialiśmy z Markiem Marciniakiem. Jest to polski trener, specjalizujący się w analizie gry. Pracował dla Arki Gdynia, Bałtyku Gdynia i Lecha Poznań. Jako analityk programu InStat współpracował też z reprezentacjami: Belgii, Brazylii, Szwecji oraz klubami: Realem Madryt czy […]
26.01.2022
Suche Info
26.01.2022

Ściślak wypożyczony do Chojniczanki

Daniel Ściślak miał taki moment, kiedy zapowiadało się, że może okrzepnąć w lidze, a może dawać tutaj coś więcej. Prezentował się fajnie jak na młodzieżowca, może brakowało nieco stabilności formy. Niestety, ta kariera właśnie weszła w kolejny zakręt. Ściślak w sezonie 19/20 rozegrał 22 mecze, w sezonie 20/21 rozegrał 20 meczów i miał jednego gola. […]
26.01.2022
Suche Info
26.01.2022

Bąk: – Dla mnie najlepszym kandydatem jest Nawałka

Jacek Bąk udzielił wywiadu portalowi TVP Sport, w którym wypowiedział się na temat tego, kto jego zdaniem powinien być nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Były kapitan kadry jest za rodzimą opcją. Jacek Bąk: – Dla mnie najlepszym wyborem jest Adam Nawałka. Słyszałem też o Janie Urbanie, polskie kandydatury są zdecydowanie lepsze, niż te obcokrajowców. Nawałka zna […]
26.01.2022
Inne sporty
26.01.2022

Maraton dla Igi! Polka awansowała do półfinału Australian Open

To drugi najlepszy wynik Polki w wielkoszlemowym turnieju! Iga Świątek jest już w czwórce najlepszych zawodniczek Australian Open, a drabinka wskazuje na jedno – to wcale nie musi być koniec jej pięknej przygody w Melbourne. Już mecz Polki w czwartej rundzie – z Soraną Cîrsteą – nie był dla osób o słabych nerwach. To, co […]
26.01.2022
Prasówka
26.01.2022

PRASA. W poniedziałek Szewczenko zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji

Dzisiaj naprawdę jest co poczytać w prasie sportowej. Wywiady z Jackiem Zielińskim, Wojciechem Cyganem czy Robertem Dadokiem. Sporo o wyborze nowego selekcjonera – Szewczenko ma zostać trenerem kadry już w poniedziałek. Poza tym trochę o Pogoni, trochę o Piaście, trochę o Urbanie. „SPORT” Stałe fragmenty i skuteczność – to ma być siła Piasta na wiosnę. […]
26.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Barcelona planuje letnie wzmocnienia

Zdaniem dziennikarza Xaviego Camposa, który jest blisko związany z Barceloną, klub planuje wzmocnić się dwoma nowymi nabytkami. Obu celom transferowym latem kończą się umowy i będą mogli zasilić zespół za darmo. Chodzi o Francka Kessiego i Cesara Azpilicuete.  Według informacji Camposa negocjacje z Kessim są już mocno zaawansowane i jest spora szansa, że Iworyjczyk zasili […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Oficjalnie: Anthony Martial wypożyczony do Sevilli

Dokonała się transakcja, o której spekulowano od kilku dni. Anthony Martial został wypożyczony do końca sezonu z Manchesteru United do Sevilli. Oficjalnie poinformowały o tym oba zainteresowane kluby.  Francuz od jakiegoś czasu oczekiwał przenosin z Old Trafford z uwagi na zbyt małą liczbę minut jakie mógł spędzać na boisku w barwach Czerwonych Diabłów. Manchester United […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Senegal i Maroko meldują się w 1/4

W dzisiejszych zmaganiach w Pucharze Narodów Afryki obyło się bez niespodzianek. Będący jednym z głównych faworytów turnieju Senegal pokonał Republikę Zielonego Przylądka, a Maroko wygrało z Malawi. Zwycięzcy meldują się tym samym w ćwierćfinale turnieju.  W pierwszym dzisiejszym spotkaniu Senegalczycy mieli ułatwione zadanie ze względu na aż dwie czerwone kartki w szeregach rywali. Już w […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Christian Eriksen trenował z Ajaksem

Duński pomocnik pozostaje bez klubu, po tym jak rozwiązał kontrakt z Interem Mediolan, przez zakaz gry we Włoszech z wszczepionym defibrylatorem. Głośno mówi się o jego powrocie do Premier League, jednak najpierw Eriksen wrócił do treningów w Holandii. W ostatnich dniach zrobiło się głośno o powrocie Duńczyka do Premier League, po tym jak ofertę za […]
25.01.2022
Australian Open
25.01.2022

Kaia Kanepi. Estońska solidność, z którą zmierzy się Iga Świątek

Nigdy nie odnosiła wielkich sukcesów, ale do ćwierćfinałów doszła już w każdym wielkoszlemowym turnieju. Dalej – ani razu. Wygrała też cztery turnieje WTA. W trakcie swojej kariery nie zgromadziła rzeszy fanów, zresztą sama specjalnie o nich nie zabiegała. Stała w cieniu, za najlepszymi zawodniczkami, które jednak zaskakująco często potrafiła ogrywać. Jej potężny serwis i forehand […]
25.01.2022
Ekstraklasa
25.01.2022

Dziewiętnasty zespół Ekstraklasy. Jak wygląda zgrupowanie polskich sędziów w Turcji?

W ostatnim czasie polscy sędziowie coraz bardziej otwierają się na świat, pokazując kulisy swojego zawodu. Pracę arbitrów możemy oglądać m.in. w serialu Canal+, ale też na żywo. Podczas zgrupowania w Turcji odwiedziliśmy sędziów, którzy przygotowują się do rundy wiosennej w Ekstraklasie i europejskich pucharach. – Czujemy się jak dziewiętnasty zespół Ekstraklasy! – mówi nam Paweł […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Oficjalnie: Roy Hodgson menedżerem Watfordu

Dopiero wczoraj z klubem z Vicarage Road pożegnał się Claudio Ranieri, a już dzisiaj na jego miejscu został zaprezentowany Roy Hodgson. 74-latka czeka misja wydostania klubu ze strefy spadkowej i utrzymania go w Premier League.  Hodgson w ostatnich latach prowadził Crystal Palace, z którym rozstał się po zakończeniu poprzedniego sezonu. Wcześniej prowadził m.in. Liverpool, West […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Diego Costa wyląduje w Serie A?

Brazylijski napastnik na początku stycznia rozwiązał kontrakt z Atletico Mineiro i pozostaje bez klubu. Jego sytuacji bacznie przyglądają się europejskie kluby. 33-latek nie jest już tym samym napastnikiem co kilka lat temu, ale wciąż jest to zawodnik z ogromnym doświadczeniem.  Dzisiaj dziennikarze Il Mattino poinformowali, że były gwiazdor Chelsea i Atletico Madryt dogaduje się z […]
25.01.2022
Inne sporty
25.01.2022

Zrujnowana kariera, niekończąca się sława. Tonya Harding i pozostałości po największym skandalu w łyżwiarstwie

Tonya Harding miała potencjał, żeby być wybitną łyżwiarką. Ale nią nie została, albo przynajmniej nie osiągnęła tyle, ile mogła. Niewielu podziwia ją za same wyniki sportowe, niewielu też wierzy w jej moralność. Mimo tego Amerykanka, bohaterka skandalu z 1994 roku, poniekąd stała się ikoną i w oczach niektórych jest nią do dziś. Tonya była bohaterką […]
25.01.2022