post

Opublikowane 21.10.2021 11:36 przez

leszek.milewski

Gianni Infantino chciałby mundialu co dwa lata. Ja uprzejmie zapytuję:

Dlaczego nie co tydzień panie Szwajcar? Albo nawet – a co, do odważnych świat należy! – codziennie? Mistrz świata poniedziałku w imieniny Bogdana – Brazylia. Mistrz świata środy tuż po zielonych świątkach – Niemcy.

Nawet Polska, przy 365 mundialach w roku, musiałaby w końcu wyjść z mundialowej grupy. Szczególnie, że aby mieć tyle mundialowych szans w normalnym trybie, potrzeba 1460 lat. To na tyle długo, że zachodzi podejrzenie, iż nawet Robert Lewandowski zdążyłby już po drodze pogubić formę, może nawet skończyć karierę.

Z mundialami jest trochę jak z ogórkową, jeśli jesteście takimi pasjonatami ogórkowej jak ja. Kocham mundiale miłością stałą, żarliwą, kwestia wierności nie podlega nawet dyskusji – tak samo jest z wspomnianą staropolską królową zup. Ale nie znaczy to jednakże, że w marzeniach sennych widzę siebie aplikującego sobie ogórkową dożylnie, od dziś po kres.

Oczywiście należy rozumieć tło proponowanych zmian. To tyleż przydatne, że pomaga też odsiać pic, który niechybnie Infantino będzie wciskać, zasłaniając się rozwojem futbolu i innymi takimi banialukami. Ileż to razy, w różnych dziedzinach, branżach, wyciąga się na sztandary najpiękniejsze, wręcz kryształowe idee, z którymi nie da się nie zgodzić, ale tak naprawdę chodzi o coś innego? I tak naprawdę za sztandarem schowana jest kasa fiskalna, kij bejsbolowy lub wściekły pies?

W przypadku FIFA chodzi rzecz jasna o nic innego, tylko wpływy i pieniądze. FIFA podszczypuje się z UEFA od zawsze. Teoretycznie globalna centrala powinna być naturalną zwierzchniczką, ale w praktyce nie jest, bo futbol, mimo różnych ruchów, nawet ekonomicznych i politycznych, pozostaje europocentryczny.

UEFA mijający rok może świętować szampanem, a może nawet śliwowicą i tańcami góralskimi. Na właśnie na koncie niezwykle ważne obalenie w oktagonie, czyli ośmieszenie uciekinierów z Superligi. Dzięki temu, poza prestiżem napisania na czole rywala „głupek” niezmywalnym flamastrem, pozostaje skromny zysk w postaci utrzymania w rękach najbardziej prestiżowych rozgrywek klubowych na świecie. A wiadomo, że rozgrywki są dzisiaj tym, co stanowi miód, lep na muchy, jak zwał tak zwał. Europejskie rozgrywki przeszły retusz, by trochę lepiej wpisywać się w zróżnicowane potrzebny klubów w Europie, dzięki temu mamy jesienią mecze pucharowe Alaszkert – HJK. Ale nie śmieję się z Alaszkert – HJK, byłoby to nieskończoną hipokryzją, przecież gdyby – powiedzmy – Raków grał jesienią z Alaszkertami i HJK, oglądałbym każdy mecz, choć gdzieś w Anglii żartowano by z prestiżu tego spotkania. Nie idźmy tą drogą, jest jasne, że Europa Conference League to turniej dla biorących udział i tylko dla nich.

Za nami też znakomite Euro, które mogło podminować pozycję UEFA, bo ten dziwny format, gra wszędzie, bodaj tylko w Sochaczewie nie odbył się mecz, a to rozsianie w czasach – było nie było – pandemicznych. Tymczasem i z tego wyszli obronną ręką. Wszystko się powiodło. Najlepszy turniej od lat stał się faktem.

Co w swoim arsenale ma FIFA?

Pozbawione jakiegokolwiek prestiżu klubowe mistrzostwa świata, które dla europejskich potęg mają sparingowy prestiż Pucharu Wójta podczas święta truskawki w Buczku. Na wieść o tym, że FIFA chciałaby rozwinąć ten format na wzór normalnego mundialu, europejskie potęgi – bez których to się nie odbędzie – tak piszczą z radości, że aż chyba wolałyby wrócić do spiskowców z Superligi. Albo zasłonić się wyjazdem na Puchar Wójta podczas święta truskawki w Buczku.

Mundial jest rzecz jasna koroną piłki nożnej, a mundial to FIFA, ale z punktu widzenia globalnego to jedyny ważny aktyw. Jedyny cieszący się prestiżem wszystkich. Bo FIFA ma wpływy w różnych miejscach globu, to jasne, na pewno może liczyć na duże poparcie – powiedzmy – karaibskich związków, Infantino tam w każdym pubie pije za darmo. Ale, jakkolwiek ma to wielkie znaczenie w głosowaniu, tak nie – by tak rzec – w forsowaniu śmiałych idei. Mogliby sobie przegłosować w FIFA co tylko by chcieli, ale Superliga dobrze pokazała, jak istotne jest zarządzanie pewną narracją, zdobywanie przyczółków poparcia. I FIFA może mieć podkładkę regulaminową pod zmiany, ale kolanem ich nie przepchnie bez poparcia tych, którzy ważą w futbolu dużo. I, niestety dla Infantino, nie jest to Piłkarski Związek Trynidadu i Tobago. I tak szanuję Infantino, że w przeciwieństwie do Superligi, zadbali chociaż o jednego Arsene’a Wengera, który został twarzą zmian, a nie tylko na stworzeniu logo w paincie i wysyłanym w nocy newsletterze. Konferencja o spodniach Kazimierza Grenia miała więcej powagi.

FIFA i Infantino rozumiem z tego względu, że centrala od lat traci na znaczeniu. Jak to mówił Bill Pullman w „Dniu niepodległości”, tym mocno kiczowatym, ale jednym z ulubionych filmów mojego dzieciństwa: „we will not go quietly into the night„. FIFA ma więc tylko dwie drogi: albo się poddać, albo walczyć. Tak słabi, by nie podjąć rękawicy, nie są. A robiąc mundial co dwa lata zwiększają znacząco swój wpływ, nie mówiąc o zyskach – mogą liczyć na naprawdę dużo większe przychody. To by była nie kroplówka, ale całe nowe życie, nowe realia. UEFA oczywiście zrobi wszystko, by ten pomysł torpedować, bo jest jej na rękę, że sąsiadowi wiedzie się gorzej, Passat mu nie odpala i tak dalej.

Przestrzegam natomiast przed jednym: przy każdym wyciąganym przez UEFA argumencie, że meczów jest za dużo, przypomnijmy sobie, że sami doprowadzili do tego, że meczów jest za dużo. Nie chodzi tu o żadną przyszłość piłki, o dobro piłkarzy czy inne tego typu – futbol jest w momencie pewnego przewartościowania, przed UEFA otwierają się wielkie szanse, ale też spore zagrożenia, tylko chwilowo uśpione przez zgaszoną rewolucję Superligi, która gdyby została mądrzej przeprowadzona, mogłaby się przecież udać. Zalecam cyniczne spojrzenie na to wszystko, trochę taka piłkarska „Sukcesja”, jeśli oglądacie ją na HBO. Znowu będą światłe idee w obiegu medialnym, ale używane tylko po to, by przeforsować własne interesy, nic więcej.

Ostatecznie, dla mnie, całe to zamieszanie jest też kolejnym dowodem regresu, jakiego należy się spodziewać po piłce nożnej. Tylko w tym roku batalia UEFA – Superliga, gdzie w tle były trafne przecież diagnozy: o tym, że młodzież odwraca się od futbolu, o tym, że obecnie piłka jest skrojona tak, że będzie przegrywać największą w dziejach, najbardziej konkurencyjną walkę o uwagę widza. Teraz z grubsza o to samo chodzi w FIFA – UEFA, propozycjach formatów klubowych mundiali i innych Złotych Lig, mundiali dla stu drużyn i tym podobnych; obecna architektura futbolu chwieje się w posadach, bo najwyraźniej nie przynosi tyle, ile przynosiła, względnie jej projekcje na najbliższe lata są ujemne w stosunku do lat poprzednich. Nerwowa bieganina najmożniejszych, dysponujących najbardziej wnikliwymi raportami, ukierunkowanymi na spojrzenie w szerszej perspektywie, bo z tego żyją – no cóż, nie wygląda to obiecująco.

Ale też czy piłka – czy cokolwiek? – mogła puchnąć w nieskończoność?

Wszystko wystawia swój rachunek, dlaczego z rozwojem miałoby być inaczej.

Leszek Milewski

Czytaj także:

Ekstraklasa
26.11.2021

Radomiak rośnie w siłę, „Biała Gwiazda” coraz bledsza

W piątkowy wieczór w Krakowie wszystko odbyło się w sposób logiczny: będący na fali Radomiak jeszcze bardziej poszedł do góry, a dołująca Wisła jeszcze bardziej się pogrążyła. „Biała Gwiazda” blednie z tygodnia na tydzień i nie chodzi tylko o wyniki, ale również samą grę. Jeszcze chwila i przy Reymonta naprawdę mocno będą drżeli o utrzymanie. […]
26.11.2021
Inne sporty
26.11.2021

Przewodniczący komitetu organizacyjnego igrzysk w Rio skazany za korupcję!

Kiedyś był ważną postacią w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. To on stał za sukcesem igrzysk w Rio de Janeiro. Był przewodniczącym komitetu organizacyjnego i dbał o to, by brazylijskie igrzyska stały się niezapomniane dla fanów i sportowców. Teraz jednak Carlos Arthur Nuzman został skazany na 30 lat więzienia za korupcję, działalność kryminalną, pranie pieniędzy i przestępstwa […]
26.11.2021
Weszło
26.11.2021

Trzy minuty, które ustawiły festiwal pomyłek w Gliwicach

49. minuta. Ariel Mosór planuje wycofać piłkę do Frantiska Placha, ale zbiera się do tego tak nieudolnie, że odbiera mu ją Kacper Śpiewak. Napastnik Bruk-Betu z bliska nie trafia jednak w bramkę.  52. minuta. Damian Kądzior dośrodkowuje w pole karne, piłka ląduje na głowie Jakuba Czerwińskiego, który radzi sobie z kryciem Śpiewaka oraz asystą Artem […]
26.11.2021
Piłka nożna
26.11.2021

Rybus: Kozłowski jest już dogadany z topowym klubem z Anglii

Reprezentacja Rosji to rywal w zasięgu Polaków? Czy Paulo Sousa zdradził powody, dla których częściej stawia w pierwszym składzie kadry na Tymoteusza Puchacza? Jaką rolę w Lokomotiwie Moskwa pełnił Ralf Rangnick? Z jakiego powodu nie doszedł do skutku transfer Kacpra Kozłowskiego do Rosji, choć na stole leżało 10 milionów euro? Na te pytania – i […]
26.11.2021
Weszło
26.11.2021

Rosjanie rywalami Polaków w barażach. Jaka to reprezentacja?

Nastroje po losowaniu? Naprawdę nie było źle. Koszyki ułożyły się w taki sposób, że im dalej w alfabet, tym teoretycznie trudniej. Trafiliśmy do grupy B, gdzie obok nas zagrają Szwecja, Czechy, ale przede wszystkim Rosja, czyli nasz marcowy rywal. Od meczu z naszym sąsiadem będzie zależało to, czy w ogóle realnie powalczymy o awans na […]
26.11.2021
Felietony i blogi
26.11.2021

Losowanie było dla nas łaskawe. Trzeba to wykorzystać

Losowanie, losowanie i po losowaniu. Wylosowali nam takich rywali, że nie ma sensu narzekać. Wiemy już, na czym stoimy. Dostaliśmy drużyny, które powinny nam leżeć. Mogliśmy trafić zdecydowanie gorzej. Mecze z Włochami lub Portugalczykami mogłoby się źle dla nas skończyć. Te drużyny prezentują inny poziom. Nie oszukujmy się. Na szczęście los na oszczędził. Mamy szansę […]
26.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
Felietony i blogi
26.11.2021

Losowanie było dla nas łaskawe. Trzeba to wykorzystać

Losowanie, losowanie i po losowaniu. Wylosowali nam takich rywali, że nie ma sensu narzekać. Wiemy już, na czym stoimy. Dostaliśmy drużyny, które powinny nam leżeć. Mogliśmy trafić zdecydowanie gorzej. Mecze z Włochami lub Portugalczykami mogłoby się źle dla nas skończyć. Te drużyny prezentują inny poziom. Nie oszukujmy się. Na szczęście los na oszczędził. Mamy szansę […]
26.11.2021
Brama dnia
26.11.2021

Francesco Totti kontra Gelson Martins | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj przygotowaliśmy dla was pojedynek włosko-portugalski. Z jednej strony fantastyczny gol Francesco Tottiego, z drugiej sprytne i perfidne trafienie Gelsona Martinsa. FRANCESCO TOTTI VS SAMPDORIA (26.11.2006) Taki gol z tak ostrego kąta? I to po uderzeniu z pierwszej piłki?! Można powiedzieć, że to trafienie mówi wszystko o Francesco Tottim. […]
26.11.2021
Prasówka
26.11.2021

„W przypadku bardzo niekorzystnego losowania Kulesza może zwolnić Sousę”

Wraca Ekstraklasa, więc mamy dużo zapowiedzi tego, co czeka nas w ligowy weekend. Ale już dziś losowanie baraży w eliminacjach mundialu, więc i ten temat jest mocno grzany. „Super Express” informuje nawet, że Cezary Kulesza może zdecydować się na zmianę selekcjonera. – Dla „Lewego” i selekcjonera Paulo Sousy będzie to na pewno okazja, by zmazać plamę […]
26.11.2021
Weszło
25.11.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Być może jestem człowiekiem małej wyobraźni. To możliwe. Ale nie potrafię sobie wyobrazić współpracy Marka Papszuna z Dariuszem Mioduskim. Być może problemem nie jest wyobraźnia, ale niedostateczna znajomość obu tych osób. Być może jest tam spora, nieznana mi przestrzeń pod porozumienie Nie takie porozumienia świat widział. Ale bazując na tym, co wiadomo? Marek Papszun, który […]
25.11.2021
Brama dnia
25.11.2021

Pires lobuje Bartheza, Henry niszczy Zanettiego | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dzisiaj tak się złożyło, że wspomnimy dwa przepiękne trafienia autorstwa piłkarzy Arsenalu. Naturalnie z okresu, gdy „Kanonierzy” należeli do grona najsilniejszych drużyn Europy. ROBERT PIRES VS M. UNITED (25.11.2001) Dwadzieścia lat temu Arsenal pokonał u siebie Manchester United 3:1, na jakiś czas dowodząc swojej wyższości w najbardziej wówczas zajadłej […]
25.11.2021
Prasówka
25.11.2021

PRASA. „Problemem Legii są obcokrajowcy, piłkarze tranzytowi, nic im się nie chce”

– Wyglądają na wybitnie „tranzytowych” piłkarzy, świetnie zarabiających, jednak niespecjalnie przywiązanych do miejsca i klubu akurat reprezentowanego. Część z nich udowodniła, choć dawno temu, że fajne z nich grajki, jak choćby Luquinhas. Dziś wygląda na faceta, który niczego od siebie nie wymaga. Pozostali podobnie. Kiedyś w naszej lidze prześmiewczo mówiono o boiskowym lenistwie: „Jeb…ę, nie […]
25.11.2021
Ekstraklasa
26.11.2021

Radomiak rośnie w siłę, „Biała Gwiazda” coraz bledsza

W piątkowy wieczór w Krakowie wszystko odbyło się w sposób logiczny: będący na fali Radomiak jeszcze bardziej poszedł do góry, a dołująca Wisła jeszcze bardziej się pogrążyła. „Biała Gwiazda” blednie z tygodnia na tydzień i nie chodzi tylko o wyniki, ale również samą grę. Jeszcze chwila i przy Reymonta naprawdę mocno będą drżeli o utrzymanie. […]
26.11.2021
Inne sporty
26.11.2021

Przewodniczący komitetu organizacyjnego igrzysk w Rio skazany za korupcję!

Kiedyś był ważną postacią w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. To on stał za sukcesem igrzysk w Rio de Janeiro. Był przewodniczącym komitetu organizacyjnego i dbał o to, by brazylijskie igrzyska stały się niezapomniane dla fanów i sportowców. Teraz jednak Carlos Arthur Nuzman został skazany na 30 lat więzienia za korupcję, działalność kryminalną, pranie pieniędzy i przestępstwa […]
26.11.2021
Weszło
26.11.2021

Trzy minuty, które ustawiły festiwal pomyłek w Gliwicach

49. minuta. Ariel Mosór planuje wycofać piłkę do Frantiska Placha, ale zbiera się do tego tak nieudolnie, że odbiera mu ją Kacper Śpiewak. Napastnik Bruk-Betu z bliska nie trafia jednak w bramkę.  52. minuta. Damian Kądzior dośrodkowuje w pole karne, piłka ląduje na głowie Jakuba Czerwińskiego, który radzi sobie z kryciem Śpiewaka oraz asystą Artem […]
26.11.2021
Piłka nożna
26.11.2021

Rybus: Kozłowski jest już dogadany z topowym klubem z Anglii

Reprezentacja Rosji to rywal w zasięgu Polaków? Czy Paulo Sousa zdradził powody, dla których częściej stawia w pierwszym składzie kadry na Tymoteusza Puchacza? Jaką rolę w Lokomotiwie Moskwa pełnił Ralf Rangnick? Z jakiego powodu nie doszedł do skutku transfer Kacpra Kozłowskiego do Rosji, choć na stole leżało 10 milionów euro? Na te pytania – i […]
26.11.2021
Weszło
26.11.2021

Rosjanie rywalami Polaków w barażach. Jaka to reprezentacja?

Nastroje po losowaniu? Naprawdę nie było źle. Koszyki ułożyły się w taki sposób, że im dalej w alfabet, tym teoretycznie trudniej. Trafiliśmy do grupy B, gdzie obok nas zagrają Szwecja, Czechy, ale przede wszystkim Rosja, czyli nasz marcowy rywal. Od meczu z naszym sąsiadem będzie zależało to, czy w ogóle realnie powalczymy o awans na […]
26.11.2021
Felietony i blogi
26.11.2021

Losowanie było dla nas łaskawe. Trzeba to wykorzystać

Losowanie, losowanie i po losowaniu. Wylosowali nam takich rywali, że nie ma sensu narzekać. Wiemy już, na czym stoimy. Dostaliśmy drużyny, które powinny nam leżeć. Mogliśmy trafić zdecydowanie gorzej. Mecze z Włochami lub Portugalczykami mogłoby się źle dla nas skończyć. Te drużyny prezentują inny poziom. Nie oszukujmy się. Na szczęście los na oszczędził. Mamy szansę […]
26.11.2021
Weszło
25.11.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Być może jestem człowiekiem małej wyobraźni. To możliwe. Ale nie potrafię sobie wyobrazić współpracy Marka Papszuna z Dariuszem Mioduskim. Być może problemem nie jest wyobraźnia, ale niedostateczna znajomość obu tych osób. Być może jest tam spora, nieznana mi przestrzeń pod porozumienie Nie takie porozumienia świat widział. Ale bazując na tym, co wiadomo? Marek Papszun, który […]
25.11.2021
Weszło
21.11.2021

Deluxe Ski Jump jest jak rosół | Recenzje Tetryków #5

Program realizowany we współpracy z PKO Bankiem Polskim. www.pkobp.pl/oficjalna-karta-ekstraklasy 0:00 TETRYCY FORTE. MAŁYSZOMANIA, DELUXE SKI JUMP, TAJNER ŁAPIE SIĘ ZA GŁOWĘ 1:51 ADAM MAŁYSZ – PRZEPOLAK. NIE ISTNIEJE POLAK, KTÓRY NIE SZANUJE MAŁYSZA 3:20 WSPOMINAMY, JAK MAŁYSZ NA WIZJI POWIEDZIAŁ, ŻE PIŹDZI 4:08 MAŁYSZ KONTRA STOCH – POMIĘDZY SPORTEM A FENOMENEM SPOŁECZNYM 6:06 JAK ZREWOLUCJONIZOWAĆ […]
21.11.2021
Weszło
20.11.2021

Piasecki: – Mama krótko mnie trzyma

– Nie mamy jakichś wirtuozów w Stali. Gramy prawie samymi Polakami – trochę to wręcz niedzisiejsze, a jak widać, idzie i samymi Polakami grać, wygrywać – mówi nam Fabian Piasecki, napastnik Stali Mielec. Wypożyczony ze Śląska zawodnik opowiedział nam o różnicach między szatnią, w której obcokrajowcy się nie integrują, a taką, w której Jonathan de […]
20.11.2021
WeszłoTV
19.11.2021

Jeden mecz, dwa rozbite wizerunki | TETRYCY

Program realizowany we współpracy z PKO Bankiem Polskim.  0:00 ZGRUPOWANIE REPREZENTACJI POLSKI JAKO ANEGDOTA 1:17 KUBA ODPOWIADA SWOJĄ ANEGDOTĄ, ŁĄCZĄCĄ SIĘ Z BARAŻAMI 3:30 NIE LEKCEWAŻYĆ ANDORY. GDY „W EUROPIE NIE MA JUŻ SŁABYCH DRUŻYN” WEJDZIE ZA MOCNO 5:52 PAULO SOUSA UZNAŁ, ŻE RÓWNIE DOBRZE Z WĘGRAMI MÓGŁBY WYGRAĆ PSEM 8:51 WIELKA KSIĘGA CYTATÓW POLSKIEJ […]
19.11.2021
Felietony i blogi
18.11.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Co gdyby Żurawski podał do Kuźby z Lazio? Gdyby sędzia dostrzegł, że gol Penksy z Panathinaikosem był prawidłowy? Co by było, gdybyśmy w 1974 nie grali z Niemcami na wodzie? I Gdyby Boniek mógł zagrać w półfinale w 1982? A jakby Karaś trafił do siatki zamiast w poprzeczkę z Brazylią cztery lata później (pamiętna czołówka […]
18.11.2021
Weszło
15.11.2021

Zakuć, zdać, zapewnić sobie rozstawienie w barażach

Walka o mundial to dla reprezentacji takiej jak Polska często gra szczegółów. Nie jesteśmy tak mocni, by przemknąć przez eliminacje autostradą na mistrzostwa. Jesteśmy w gronie drużyn drugiego szeregu, niezłych, ale miejsc na światowy czempionat jest dla Europy mało. Dlatego niezwykle rośnie waga dobrego losowania. Wielokrotnie przekonywaliśmy się jak ważne potrafi być przy różnych eliminacjach […]
15.11.2021
Liczba komentarzy: 17
Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Puchacz Rozjemca
Puchacz Rozjemca
1 miesiąc temu

Superligo czekamy!

Ha tfu na januszy od romantyzmu fify i uefy 😀

Mr Orange
Mr Orange
1 miesiąc temu

UEFA, FIFA prezentują zwyczajne korporacyjne podejście. I w sumie to nie jest zarzut. Po prostu każda korporacja dąży do zwiększania zysków i nigdy nie zadowala się status quo. Korporacyjnym motto jest: kto się nie rozwija, ten się cofa. O ile korporacje produkcyjne zawsze będą mogły zdobywać teren przez eliminowanie konkurencji, o tyle FIFA/UEFA nie bardzo mają z kim konkurować. Tzn. mają, ale to konkurencja z innymi branżami o uwagę klienta – siłą rzeczy mocno ograniczona i z góry skazana na porażkę. Im prędzej się z tym pogodzą, tym lepiej dla wszystkich.

Kibol jabol
Kibol jabol
1 miesiąc temu
Reply to  Mr Orange

Bingo

Bateusz Morek
Bateusz Morek
1 miesiąc temu

Hej, ale o co chodzi z tym Infantino na Karaibach?

Urkides
Urkides (@urkides)
1 miesiąc temu

Na dłuższą metę wygrywa pragmatyzm biznesowy i o kasę toczy się bitwa. O ile mundial co 2 lata jest absurdalny, to superliga już nie całkiem/ Wynika to ze zmieniającego się rynku medialnego a mianowicie dynamicznemu wejściu streamingu, ktory stwarza możliwość poszerzenia bazy odbiorców. Chodzi o stworzenie produktu, który będzie tańszy dla pojedynczego odbiorcy a jednocześnie obejmie zasięgiem cały świat.
Jestem sobie w stanie wyobrazić ligi ogólnoeuropejskie na kilku poziomach. Wzorem rozgrywek krajowych. Wszędzie mamy ligi centralne i okręgowe. Dlaczego w Europa nie może tego podobnie zorganizować? Europejska I ,II, III liga a może i IV na wzór ligi narodów, ale z awnasami i spadkami. Ligi krajowe byłyby takim zapleczem jak obecnie np. IV liga w Polsce.
Na razie to przekracza wyobraźnię kibiców i nie są na to gotowi, ale w przyszłości, kto wie?
Jest w tym pewna logika, bo zapewnia stabilniejsze źródło finansowania dla klubów, będzie w tym mniej przypadku. Ale do wszystkiego trzeba dojrzeć.
Myślę że rozwój MSL, które szybko zwiększa swój potencjał finansowy i sportowy, może być katalizatorem zmian. Być może Chiny staną się konkurentem z którym trzeba będzie rywalizować o piłkarzy? A to wszystko na polu finansowym oczywiście a więc przychody są niezwykle ważne.
Z raportów EY wynika że tradycyjne stacje TV osiągnęły już swój pułap dochodów i steaming może je przebić a więc obserwujmy rozwój wypadków na rynku medialnym a będziemy więcej wiedzieć w którą stronę to pójdzie.
Mam przeczucie że FIFA i UEFA to organizacje schyłkowe. Myślę że UEFA będzie wyparta przez ECA, bo kluby mogą same zarządzać kasą którą generują, nie potrzebują do tego pośrednika.

Twoja Pani z Polskiego
Twoja Pani z Polskiego (@twoja-pani-z-polskiego)
1 miesiąc temu
Reply to  Urkides

Chodzi o stworzenie produktu, który będzie tańszy dla pojedynczego odbiorcy a jednocześnie obejmie zasięgiem cały świat.”
Tańszy dla odbiorcy? Chyba żartujesz. Odbiorca ma płacić jak najwięcej i coraz więcej.

ambermozart
ambermozart
1 miesiąc temu

na początek trzeba zejsc z ceny by powiększyc rynek. Lepiej sprzedać 3 miliardy sztuk po jednostek niż miliard po 50. Dopiero jak klient jest złapany to podnosi się cenę. Ślepi nie są i widzą, że przy obecnej cenie nowi klienci nie napływają juz tak szybko

Szczepek
Szczepek
1 miesiąc temu
Reply to  ambermozart

3 miliardy x 1 + 3 miliardy, zaś 1 miliard x 50 to 50 miliardów, a więc 50 miliardów > od 3 miliardów a nie odwrotnie. Kiepsko coś u Ciebie z matematyką kolego.

ambermozart
ambermozart
1 miesiąc temu
Reply to  Urkides

kibole to by chcieli wszystko po staremu, a ja się z Tobą zgadzam – obecny format lig krajowych się wyczerpał bo taki tytuł już nic nie znaczy. Wspólne rozgrywki Europejskie to naturalna kolej rzeczy. Europa ma powierzchnię niewiele większą niż USA więc logistyka nie byłaby problemem, zwłaszcza na najwyższych szczeblach gdzie i tak większość grających skupiałaby się w kilku krajach. A niżej to i tak podizał regionalny, a dalej krajowy, jak np. w naszej lidze (grupa dla kilku województw, nizej grupa wojewódzka, a jeszcze nizej województwo podzielone na kilka części) i taka obecna ekstraklasa mogłaby byż IV czy V poziomem rozgrywek (2-3 pierwsze ogólnoeuropejskie, kolejny to podizał na kilka regionów, kolejny to mniejsze podregiony a dalej juz dany kraj)

jarko997
jarko997
1 miesiąc temu
Reply to  Urkides

i to jest coś co powinno nastąpić wcześniej czy później. liga mistrzów odejdzie do lamusa bo będzie 1 liga europejska np. z 20 zespołów potem 2 i 3 liga europejska, ligi krajowe, spadki awanse. lepsze nowe ligowe europejskie rozgrywki niż superliga dla wybranych.

Quetzalcoatl
Quetzalcoatl (@quetzalcoatl)
1 miesiąc temu

Wg mnie zrobią to. FFIFA dogada się z UEFA i co roku na zmianę ME i MŚ. Oprócz tych organizacji dwu-trzykrotnie większa kasa dla związków krajowych – będzie za co szkolić trenerów i im płacić, dofinansowywać szkolenie w małych mieścinach i wsiach. To tylko kwestia pewnej organizacji – np. koniec lipca – sierpień preeliminacje dla San Marinów i.t.p., potem 8 grup 4-5zespołowych, elininacje jesień-wiosna, wchodzą 2 pierwsze, żadnych barażów, w czerwcu turniej. Czy PZPN będzie chciał dwa lub trzy razy więcej pieniędzy, czy nie? Dolary przeciw orzechom, że w ciągu 8 lat.
PS. Afryka i Ameryka Pd. mają mistrzostwa co 2 lata. Europa co 4.

Nie jestem robotem
Nie jestem robotem
1 miesiąc temu
Reply to  Quetzalcoatl

a co na to kluby ???

Quetzalcoatl
Quetzalcoatl (@quetzalcoatl)
1 miesiąc temu

Dostaną Superligę i dogadają się.Będą pieniądze na 30 graczy w drużynie. Ogarną.

Twoja Pani z Polskiego
Twoja Pani z Polskiego (@twoja-pani-z-polskiego)
1 miesiąc temu
Reply to  Quetzalcoatl

A kto to będzie oglądał?
To wychwalane wszędzie Euro 2021 jakoś nie zmiażdżyło oglądalnością. Ja oglądałam sporadycznie, a jestem z tych osób, które uważały kiedyś że bez 3 meczów dziennie w trakcie turniejów nie przeżyją.

Quetzalcoatl
Quetzalcoatl (@quetzalcoatl)
1 miesiąc temu

Rynek jest globalny. Ty oglądasz mniej, ale Chińczycy, Hindusi Nigeryjczycy (160 mln), Indonezja, Pakistan (ponad 200 mln), ogląda coraz więcej Amerykanów i.t.d., i.t.d. Dlatego powiększają mistrzostwa, żeby te wszystkie Filipiny (100 mln), Bangladesze (150 mln) mogły zagrać, to Coca cola zapłaci.

Don Johnson
Don Johnson
1 miesiąc temu

Królem polskich zup to jest rosół a nie ogórkowa, ogórkowa to pasza dla królików zalana wrzątkiem.

xaaf
xaaf
16 dni temu

Pozwolę sobie nie zgodzić się z autorem. Może piłkarsko to Euro było dobre. ale przypominało trochę latający cyrk „monty pajtona” to raz. A dwa było sklecone pod angoli, którzy właściwie nie ruszli za przerposzeniem dupy z miejsca. Ale sądy sądami, a sprawiedliwość po naszej stronie i na szczęście Włosi pokazali im jak się gra w gałę.

Ekstraklasa
26.11.2021

Radomiak rośnie w siłę, „Biała Gwiazda” coraz bledsza

W piątkowy wieczór w Krakowie wszystko odbyło się w sposób logiczny: będący na fali Radomiak jeszcze bardziej poszedł do góry, a dołująca Wisła jeszcze bardziej się pogrążyła. „Biała Gwiazda” blednie z tygodnia na tydzień i nie chodzi tylko o wyniki, ale również samą grę. Jeszcze chwila i przy Reymonta naprawdę mocno będą drżeli o utrzymanie. […]
26.11.2021
Suche Info
26.11.2021

Kuriozalna bramka w La Liga [WIDEO]

Wiemy, że wszędzie trafiają się dziwne bramki, nie tylko w Ekstraklasie. Ale naprawdę, to co stało się dzisiaj w meczu Bilbao – Granada przechodzi ludzkie pojęcie. – pusta bramka – rozpaczliwa, skuteczna interwencja wślizgiem – ale leży kolega z drużyny, więc jednak umiarkowanie skuteczna – gracz Bilbao z 20 centymetrów w słupek – wracający bramkarz […]
26.11.2021
Suche Info
26.11.2021

Kolejna asysta Frankowskiego [WIDEO]

Przemek Frankowski nie zwalnia tempa. Polak w Ligue 1 naprawdę gra znakomicie, a co więcej – regularnie notuje liczby. Tym razem Frankowski asystował w meczu Lens – Angers. To jego czwarta asysta w sezonie, a ma też cztery gole. Dzięki dzisiejszej asyście Frankowski został najlepszym „kanadyjczykiem” Lens, do spółki z Jonathanem Claussem (ma 2 gole, […]
26.11.2021
Inne sporty
26.11.2021

Przewodniczący komitetu organizacyjnego igrzysk w Rio skazany za korupcję!

Kiedyś był ważną postacią w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. To on stał za sukcesem igrzysk w Rio de Janeiro. Był przewodniczącym komitetu organizacyjnego i dbał o to, by brazylijskie igrzyska stały się niezapomniane dla fanów i sportowców. Teraz jednak Carlos Arthur Nuzman został skazany na 30 lat więzienia za korupcję, działalność kryminalną, pranie pieniędzy i przestępstwa […]
26.11.2021
Suche Info
26.11.2021

Grała 1.Liga – Miedź umacnia się na pozycji lidera

Miedź Legnica nie zwalnia tempa. Dzisiaj odniosła kolejne zwycięstwo, tym razem na trudnym terenie w Katowicach. Co więcej, zdała test charakteru – przegrywała 1:2, by wyciągnąć to na 3:2. Dwa gole dla legniczan strzelił 20-letni Maciej Śliwa. Ale forma Miedzi naprawdę nabiera wymiaru, gdy spojrzymy na dziesięć ostatnich kolejek: Przepaść. Miedź swoją prędkością, potem długa […]
26.11.2021
Suche Info
26.11.2021

Czerczesow: – Z Polakami nigdy nie jest łatwo

Stanisław Czerczesow jest postacią, która w oczywisty sposób spaja rosyjski i polski futbol. Dlatego nie dziwi, że dziennikarze Sport-Express.ru poprosili byłego selekcjonera Rosji, a także byłego trenera Legii, o opinię na temat kadry Polski. Stanisław Czerczesow: – Z Polakami nigdy nie jest łatwo. Ostatnio nasze kluby mierzyły się z Rakowem oraz Legią w europejskich pucharach […]
26.11.2021
Suche Info
26.11.2021

Paulo Sousa chce rewanżu na Szwedach

Były reakcje Cezarego Kuleszy, widzieliśmy reakcje Bońka czy piłkarzy. A co na taki a nie inny los Paulo Sousa? Za pośrednictwem ŁączyNasPiłka mogliśmy poznać zdanie selekcjonera: – Losowanie dało nam szansę, by w przypadku pokonania Rosji rozegrać drugie spotkanie na własnym terenie. Gdyby przyszło nam zagrać w nim ze Szwecją, na pewno nie zabraknie nam […]
26.11.2021
Weszło
26.11.2021

Trzy minuty, które ustawiły festiwal pomyłek w Gliwicach

49. minuta. Ariel Mosór planuje wycofać piłkę do Frantiska Placha, ale zbiera się do tego tak nieudolnie, że odbiera mu ją Kacper Śpiewak. Napastnik Bruk-Betu z bliska nie trafia jednak w bramkę.  52. minuta. Damian Kądzior dośrodkowuje w pole karne, piłka ląduje na głowie Jakuba Czerwińskiego, który radzi sobie z kryciem Śpiewaka oraz asystą Artem […]
26.11.2021
Suche Info
26.11.2021

„Jesteśmy niezadowoleni z losowania. Lewandowski jest poza konkurencją”

Niezwykle ciekawi nas jakie panują nastroje w Rosji po wylosowaniu Polski. I cóż, chyba nie jest jakimś zaskoczeniem, że umiarkowane. Bo jednak, mogąc trafić choćby Macedonię Północną… Ale też nie pierwszy i nie ostatni raz rywale biorą nas przez pryzmat Lewandowskiego. Przemysław Chlebicki z TVP Sport porozmawiał z Iwanem Żidkowem, dziennikarzem SportDaily.ru. Żidkow powiedział: – […]
26.11.2021
Suche Info
26.11.2021

Awantura na meczu Ruch – Motor [VIDEO]

Na meczu Ruchu Chorzów z Motorem Lublin doszło do… no, wymiany zdań to trochę mało powiedziane. Doszło na pewno do rękoczynów w przerwie. Trudno powiedzieć, co było punktem zapalnym, ale działo się. Jeśli dobrze widzimy, to stał tu grill – najwyraźniej musiał być wyjątkowo kiepski, tak kiepski, że aż wzbudził wielkie oburzenie. Ruch Chorzów – […]
26.11.2021
Piłka nożna
26.11.2021

Rybus: Kozłowski jest już dogadany z topowym klubem z Anglii

Reprezentacja Rosji to rywal w zasięgu Polaków? Czy Paulo Sousa zdradził powody, dla których częściej stawia w pierwszym składzie kadry na Tymoteusza Puchacza? Jaką rolę w Lokomotiwie Moskwa pełnił Ralf Rangnick? Z jakiego powodu nie doszedł do skutku transfer Kacpra Kozłowskiego do Rosji, choć na stole leżało 10 milionów euro? Na te pytania – i […]
26.11.2021
Suche Info
26.11.2021

Kartki „wyczyszczone” na play-offy?

Niewykluczone, że kartki będą „wyczyszczone” na play-offy. Jakub Kwiatkowski powiedział w TVP, że taki temat jest sondowany, ale UEFA jeszcze nie zajęła stanowiska, tak czy siak musiałaby zapytać FIFA. Szanse wydają się jednak spore, bo ten projekt zyskał poparcie wielu reprezentacji. Przypomnijmy, że w polskiej kadrze zagrożony wykluczeniem jest choćby Kamil Glik. Podejrzanie wyglądało natomiast […]
26.11.2021
Weszło
26.11.2021

Rosjanie rywalami Polaków w barażach. Jaka to reprezentacja?

Nastroje po losowaniu? Naprawdę nie było źle. Koszyki ułożyły się w taki sposób, że im dalej w alfabet, tym teoretycznie trudniej. Trafiliśmy do grupy B, gdzie obok nas zagrają Szwecja, Czechy, ale przede wszystkim Rosja, czyli nasz marcowy rywal. Od meczu z naszym sąsiadem będzie zależało to, czy w ogóle realnie powalczymy o awans na […]
26.11.2021
Suche Info
26.11.2021

Narodowy może być niedostępny na ewentualne finały baraży?

Polska, mimo zawalenia sprawy z Węgrami, dostała uśmiech losu. Może zagrać finał baraży u siebie, jeśli tylko ogra Rosję na wyjeździe. Sęk w tym, że niekoniecznie taki mecz musi odbyć się na Narodowym. Cezary Kulesza, cytowany przez Łączy nas Piłka: – Nie wiem, czy PGE Narodowy będzie dostępny. Zobaczymy, jak będzie wyglądała sytuacja w kraju, […]
26.11.2021
Felietony i blogi
26.11.2021

Losowanie było dla nas łaskawe. Trzeba to wykorzystać

Losowanie, losowanie i po losowaniu. Wylosowali nam takich rywali, że nie ma sensu narzekać. Wiemy już, na czym stoimy. Dostaliśmy drużyny, które powinny nam leżeć. Mogliśmy trafić zdecydowanie gorzej. Mecze z Włochami lub Portugalczykami mogłoby się źle dla nas skończyć. Te drużyny prezentują inny poziom. Nie oszukujmy się. Na szczęście los na oszczędził. Mamy szansę […]
26.11.2021
Suche Info
26.11.2021

Selekcjoner Rosji: – Losowanie ani dobre, ani złe

Nasza opinia na temat losowania? Cóż, udało się uniknąć Włoch i Portugalii w ścieżce eliminacyjnej – to już dużo. Ciekawiło nas natomiast, jakie zdanie na temat losowania ma Walerij Karpin, selekcjoner reprezentacji Rosji. Na RT.com czytamy jego wypowiedź: – Mogło być lepiej, mogło być gorzej. To spekulacje na papierze. Play-offy za cztery miesiące, wiele może […]
26.11.2021
Suche Info
26.11.2021

Kamil Wilczek z koronawirusem

Kamil Wilczek uzyskał pozytywny wynik na koronawirusa. Trudno powiedzieć, jakie będą dalsze konsekwencje tego testu, natomiast raczej nie ułatwią Wilczkowi życia. Wilczek w tym sezonie gra w kratkę. Strzelił tylko jedną ligową bramkę w sześciu spotkaniach, do tego dwa trafienia w pucharach. Łącznie trzy gole w czternastu meczach, minutowo – 689. W lidze wygląda to […]
26.11.2021
Suche Info
26.11.2021

Włochy lub Portugalia: ktoś z tej dwójki nie pojedzie na mundial

Ścieżka C w barażach o ostatnie miejsca na mundial to prawdziwa „ścieżka śmierci”. W finale mogą spotkać się Włosi i Portugalczycy. Jedni i drudzy równie dobrze mogliby mierzyć w mistrzostwo świata, a jednak kogoś z tej dwójki zabraknie. Dla Włochów brak mundialu byłby tym dotkliwszy, że przecież zabrakło ich w Rosji. Poznali już smak przegranych […]
26.11.2021