post

Opublikowane 15.07.2021 20:14 przez

leszek.milewski

Musimy zachować jakąś podstawową konsekwencję. Bez niej, nie uda się sformułować niczego.

Przed dwumeczem Bodo/Glimt było przedstawiane jako arcymocny rywal, szczególnie jak na ten etap. Mistrz Norwegii. Solidna drużyna. Jeszcze bodaj tydzień czy dwa przed grą z Legią wygrali z kimś horrendalnie wysoko w lidze. Do tego kolejne potencjalne wymówki pisały się same – sztuczna murawa. Norwegowie w trakcie sezonu, my nie.

Przecież słyszeliśmy te argumenty milion razy.

Argumenty, z których Legia nie skorzystała, bo Legia wygrała.

Oba mecze, zapewniając nam bezcenne punkty do rankingu.

Wygrywając tak na tej legendarnej sztucznej murawie w dość szalonym meczu, ale i 2:0 u siebie. Nie zamierzam udawać, że były to mecze perfekcyjne. Mogło się potoczyć inaczej, gdyby Bodo/Glimt w Warszawie wykorzystało patelnię na 1:0 w pierwszej połowie. Ale się nie potoczyło, niech raz w sztuce gdybania wprawiają się Norwegowie, nie my. Awansował zespół bezdyskusyjnie lepszy i tego należy się trzymać.

Natomiast nie kupuję deprecjonowania teraz tego dwumeczu. Teraz, skoro Legia wygrała, i to dość gładko, Bodo/Glimt jest przedstawiane przez niektórych jako w sumie cienias, nic szczególnego. To ja może zapytam:

Czy polski klub jest w ogóle w stanie wygrać z mocnym zespołem?

Czy mocny zespół jednak nie istnieje, bo mocny zespół by z polskim klubem zwyczajnie wygrał?

A jak z polskim klubem przegrał, to widać jest słabeusz?

Czy potrafimy uznać za mocny zespół maksymalnie taki, który polskiemu przystawił nóż do gardła, prowadził 3:0, stracił decydującego gola fartem, i wtedy jak się ślizgniemy?

No nie. Trzeba zachować jakąś konsekwencję. Bodo/Glimt było najtrudniejszym rywalem, jakiego mogła trafić Legia na tym etapie. Bodo/Glimt to solidna drużyna. Legia tę solidną drużynę ograła, koniec pieśni. Tak samo jak solidne drużyny pokonywał rok temu Lech w eliminacjach – zdemolowany 5:0 Apollon został potem wicemistrzem Cypru.

***

Trwało Euro, więc nie miałem jeszcze okazji zabrać głosu w temacie Lukasa Podolskiego w Górniku Zabrze.

Nie wierzyłem, i mój cynizm został pokarany. Sypię głowę popiołem. Uchylam Poldiemu czapki. Wam powiem, że biorąc pod uwagę, w jak wiele rzeczy nie wierzę – tudzież w ich stanie się – oby mój cynizm był karany częściej, bo świat byłby ewidentnie od tego piękniejszy. Tak, jak piękniejsza jest Ekstraklasa z Poldim.

Nie zgadzam się z dewaluacją tego ruchu. I to zdając sobie sprawę, że Lukas Podolski będzie łączył grę w Górniku z występami w Das Supertalent, a także że, po prostu, nie jest w jakiejś szokującej formie. W minionym sezonie strzelił mniej bramek, niż nowy napastnik Termaliki.

Ale kurczę, no przecież to jest ikona futbolu.

To, co zdarzyło się wokół jego transferu w mediach, także tych będących daleko od piłki… Słynne już przez swoją kuriozalność sł0wa, które Poldiego, Górnik i Ligę Mistrzów wymieniały w jednym zdaniu, mają też drugie dno – sprawą Poldiego zajmował się człowiek, który na co dzień z piłką nie ma nic wspólnego. Ale został do komentowania tego zdarzenia zagoniony potrzebą chwili. To uzmysławia, że futbol ekstraklasowy wyszedł nagle, na moment, ze swojej piwnicy tak, jak świat polskiej literatury wylazł na moment na wierch po Noblu dla Tokarczuk.

Ekstraklasie się to nie zdarza. Kibiców reprezentacji Polski, którzy nie potrafiliby wymienić dziesięciu drużyn ESA jest legion, wierzcie mi.

Górnik nie wygrał o Podolskiego rywalizacji z jakimś klubem z Regionalligi, bo Poldi mógł grać choćby w Queretaro. Kiedyś robiłem materiały o lidze meksykańskiej – jest horrendalnie bogata. Podolski na pewno rezygnował z jakiejś potężnej gaży. Kilka lat temu Queretaro zatrudniało Ronaldinho. Podolski miał iść tam na podobnych prawach – nie łudźmy się, to piłkarz o zasięgu globalnym. Zastanawiałem się nad najgłośniejszym transferem do polskiej ligi i nie odbył się wcale tak dawno, był to powrót Błaszczykowskiego. Ale choć powrót Błaszczykowskiego był powrotem piłkarza po wspaniałej karierze zagranicznej, tak Błaszczykowski nie był ikoną globalną. Nie był piłkarzem, który miał ściągać na trybuny widzów w Lidze MX.

Co ja wam zresztą będę mówił – wystarczy, że sami zapytacie siebie, czy jesteście ciekawi pierwszego meczu Poldiego w Górniku Zabrze.

Zaznaczyłem „pierwszego”, bo nie da się ukryć, emocje mogą opaść. Lukas Podolski ma za sobą wspaniałą karierę, ale nie jest piłkarzem, który z obecnego Górnika Zabrze zrobi kandydata do mistrzostwa Polski. To tak nie działa. Futbol jest sportem na wskroś zespołowym, jeden Poldi, nawet jakby złapał super gaz, cudów nie zrobi.

Myślę, że oczekiwania – mistrz świata, znany na całym globie piłkarz w naszej paździerzowej lidze – są tak wygórowane, że nie ma szans do nich doskoczyć. Szczególnie, z całym szacunkiem, w obecnym Górniku Zabrze. Który w tym samym okienku sprowadza Roberta Dadoka, piłkarza o, by rzec eufemistycznie, umiarkowanych umiejętnościach.

Wybaczcie mi Górnicy, ale jest nowy trener, Jan Urban. Reset nigdy nie jest korzystny dla mocarstwowych planów. W dodatku sam Urban… kiedy ostatnio mu w trenerce wyszło? Ostatnio to znalazł się na dużym aucie. A i poszukajmy klubu, z którym zrobił wynik ponad stan. Tu także mam umiarkowaną wiarę.

Przed Górnikiem Zabrze, według mnie, sezon przejściowy. Nie będzie żadnej walki o utrzymanie, to jasne, ale to jest skład na środek tabeli, nawet z Podolskim, nawet jeśli spełniłby nierealne oczekiwania, jakie wokół niego krążą.

Natomiast, sezon przejściowy, w którym jako kibic Górnika możesz oglądać Lukasa Podolskiego w swoich barwach? Cóż, słyszałem o mniej ekscytujących sezonach przejściowych. A właściwie, nie słyszałem o bardziej ekscytującym pomyśle na sezon przejściowy.

Co do Lukasa, to nie mam złudzeń – w tym momencie oczekuje się od niego, że prawem swojego nazwiska, swojego CV, zje tę ligę. Zrobi coś niemożliwego w niej. Natomiast chłodna ocena – a może znów mój cynizm? – każe sądzić, że tak nie będzie, że królem strzelców nie zostanie, że dwudziestu asyst w Górniku nie zrobi. Ale uważam, że to też będzie problem oceny Podolskiego z wysokości nierealnych oczekiwań. Jeśli podejdziemy do niego na spokojnie, szukając inteligencji w zagraniach, tego, jak spróbuje prowadzić ten zespół – zapewne będzie bardzo dobrze. Jeśli będziemy oczekiwać hat-tricka w każdym meczu – cóż, to nie FIFA, ani nie Championship Manager.

Ja chciałbym, żeby wzbogacił ligę. Paru piłkarzom nie tylko Górnika pokazał to i owo. Dał się zapamiętać czymś boiskowym, nie tylko nazwiskiem. Wygrał Górnikowi, ale jakiś ważny mecz. Nie sezon.

Napisał fajną historię, nie musi być bajkowa. Dość bajkowe jest już to, że tu ostatecznie trafił.

To, myślę, że spokojnie jest do zrealizowane i wtedy taką przygodą Poldiego będę usatysfakcjonowany.

***

Zmarł Stanisław „Leon” Sętkowski.  Nie odszedł tylko kibic. Nie odeszła tylko ważna dla Górnika Zabrze postać. Z pełnym przekonaniem, bez cienia przesady – uważam, że odeszła legenda Ekstraklasy. Postać, która nie tyle zasługuje na zapamiętanie, co po prostu zostanie zapamiętana – bo tak dzieje się z legendami. Do pamiętania legend zmuszać się nie trzeba.

„Leona” znali w tej lidze wszyscy. Działacze. Trenerzy. Dziennikarze. Piłkarze innych drużyn. Oczywiście nie tak, że jedli razem makowca, a w niedzielę do siebie dzwonili – ale nikomu nie musiałeś tłumaczyć, kim jest Stanisław Sętkowski. Każdy kibic w kapciach również wiedział o kim mowa.

Pan Leon swoimi pomysłami – kogutami, dzwonkiem – dodawał uroku i klimatu tej lidze w stopniu większym, niż wielu nawet dobrych piłkarzy. Był nieodłącznym elementem ligowej kolejki. Tak nieodłącznym, że później już się czasem tego nie zauważało – a zauważy się, jak zwykle w takiej sytuacji. Zauważy się, gdy tego dzwonka braknie.

Pan Leon sprawiał, że ta liga stawała się bliższa ciału. Pomagał tworzyć jej unikalny folklor. Czy wprost, czy pośrednio, jak z pamiętnym „Będę go zjadł” Nakoulmy, które zapisało się w ligowym słowniku na dobre.

Cieszę się, że odejście pana Leona zostało szeroko dostrzeżone. Nie tylko ze względu na pana Stanisława i pamięć o nim, ale ze względu na wszystkie postacie takie jak on, które funkcjonują w swoich klubach. Czasem są pracownikami, jak świętej pamięci Eugeniusz Głoziński, który pół wieku przepracował w Lechu Poznań, nadając często ton szatni, ale absolutnie unikając rozgłosu medialnego. Czy jak świętej pamięci Wojciech Walda, fizjoterapeuta w Widzewie, który przy Piłsudskiego pracował ponad 40 lat. O nich się nie mówi, a wpływają na klubowe DNA w większym stopniu, niż gracze. Zostawiają swój ślad. Takich postaci jest więcej, niż się wydaje, więcej, niż się mówi – każdy sam może się zastanowić, kto jest kimś takim w jego klubie.

W tym, co dał lidze pan Stanisław, jest oczywista inspiracja. Nie chodzi już nawet o przywiązanie, ale że to było przywiązanie kreatywne – jeden człowiek, kibic, a zapewnił całemu Górnikowi pewne nowe, unikalne elementy, do pewnego stopnia już ikoniczne.

Mam wielką nadzieję, że Górnik Zabrze z nich nie zrezygnuje.

Że znajdzie się zawsze na trybunach ktoś, kto będzie miał dzwonek pana Stanisława i zrobi z niego użytek. Że koguty dalej będą przyznawane.

Byłby to raz, że wyraz szacunku dla klubowej legendy, a dwa – że to już cząstka Górnika Zabrze. Nie jak herb, nie jak barwy, to jasne, nie przeceniam. Ale też nie jak coś, z czego jest sens rezygnować.

Większy materiał o panu Stanisławie zrobił Piotrek Stolarczyk, serdecznie polecam.

Leszek Milewski

Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
#WeszłoFuksem
11.08.2021

Osiem tysięcy w kieszeni na połączeniu portugalsko-francusko-polskim

Coraz częściej przy robieniu cyklu „Weszło Fuksem” wychodzi z nas klasyczny janusz. Czujemy wręcz, jak rośnie nam nos, czerwienieją poliki i z jakąś taką większą estymą zerkamy na białe podkoszulki… Trudno nie zazdrościć ludziom, którzy trafiają takie kupony. A co dzisiaj mamy w „Weszło Fuksem”? Ostatnie niedobitki z Igrzysk w Tokio, sporo trafionych meczów tenisowych, […]
11.08.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
Weszło
20.09.2021

Termalica powinna mieć karnego, a Papeau należała się czerwona kartka

Ledwie odetchnęliśmy po sędziowskich emocjach z poprzedniej kolejki, a tu już trzeba siadać do analizy kolejnej serii gier. Taki nasz przykry los. Czy tym razem było sporo kontrowersji? Niezbyt wiele. Ale musimy zweryfikować dwa błędy sędziowskie. Zaczynamy jednak od sytuacji, której nie korygujemy w naszej „Niewydrukowanej Tabeli”. Mecz Lecha z Wisłą, obrońca gości dostaje piłką […]
20.09.2021
Brama dnia
20.09.2021

Snajper Makaay czy bombardier Lampard? | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj cofamy się do 20 września 2003 roku, gdy londyńska Chelsea rozbiła Wolverhampton, a Bayern zremisował u siebie z Bayerem. Kto popisał się piękniejszym golem – Frank Lampard czy Roy Makaay? Do głosowania jak zawsze zapraszamy wraz z Gatigo. FRANK LAMPARD VS WOLVES (20.09.2003) Tak bawiła się Chelsea w […]
20.09.2021
Na zapleczu
20.09.2021

Skra nie może grać ani trenować w Częstochowie, miasto nie pomaga

Kielce, Łódź, Rzeszów, Legnica, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Głogów, Gdynia. To nie trasa nowej odsłony kolarskiego wyścigu w stylu Tour de Pologne, tylko trasa Skry Częstochowa, która walczy o ligowe punkty w całym kraju. W całym kraju tylko nie u siebie, bo pod Jasną Górą beniaminek nie zagrał ani razu i prędko się to nie zmieni. Całkiem […]
20.09.2021
Felietony i blogi
20.09.2021

Gole w USA, Francji i Japonii, asysty we Włoszech i Rosji. Świetny weekend Polaków | STRANIERI

O takie weekendy z Polakami w ligach zagranicznych nic nie robiliśmy. Za nami chyba najlepszy weekend biało-czerwonych od początku sezonu. Sporo bramek od Stanów Zjednoczonych przez Niemcy po Japonię. Do tego parę asyst, dużo dobrych występów bramkarzy i po prostu pozytywnych akcentów związanych z naszymi zawodnikami. Łapcie świeżutki przegląd stranierich. Trochę przyszło nam na to poczekać, […]
20.09.2021
Prasówka
20.09.2021

„Nie spieszyłbym się z nową umową dla Michniewicza”

W poniedziałkowej prasie cudów nie ma. Jest dłuższy materiał o ampfutbolowcach, a tak to raczej ligowa młócka.  PRZEGLĄD SPORTOWY Dariusz Dziekanowski jeszcze wstrzymuje się z pochwałami dla Czesława Michniewicza i uważa, że Legia nie powinna się spieszyć z nowym kontraktem dla trenera. Nie dziwię się, że podbijanie bębenka w tej sprawie jest w tej chwili […]
20.09.2021
Brama dnia
19.09.2021

Zampagna lobuje, Vieri wkręca w okienko | BRAMA DNIA

W kolejnym odcinku „Bramy dnia” odwiedzamy Italię i przypominamy dwa naprawdę piękne gole. Wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo tradycyjnie zapraszamy do oglądania i głosowania. RICCARDO ZAMPAGNA VS ROMA (19.09.2004) Hat-trick na koncie i porażka? Vincenzo Montella zna ten ból. Siedemnaście lat temu trafił do siatki trzy razy w starciu z Messiną, ale jego […]
19.09.2021
Weszło
20.09.2021

WESZŁOPOLSCY – live od 20:00. Goście: Ireneusz Mamrot, Artur Derbin

20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Termalica powinna mieć karnego, a Papeau należała się czerwona kartka

Ledwie odetchnęliśmy po sędziowskich emocjach z poprzedniej kolejki, a tu już trzeba siadać do analizy kolejnej serii gier. Taki nasz przykry los. Czy tym razem było sporo kontrowersji? Niezbyt wiele. Ale musimy zweryfikować dwa błędy sędziowskie. Zaczynamy jednak od sytuacji, której nie korygujemy w naszej „Niewydrukowanej Tabeli”. Mecz Lecha z Wisłą, obrońca gości dostaje piłką […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Rafał Wolski: Nie rozumiem ludzi, którzy zarządzali Lechią

– Nie mówię, że Piotr Stokowiec to słaby szkoleniowiec. Natomiast nie jest w porządku człowiekiem. Wiele razy kłamał. Mówił ci jedno, a za plecami co innego. Szatnia to czuje, rozmawia przecież później o tym – Rafał Wolski szczerze o kulisach rozstania z Lechią, na którym Lechia wyszła jak Zabłocki na mydle. Otwarcie o swojej relacji […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Wymuszając odejście z Wisły Kraków, pewne kierunki sobie pozamykałem”

Adam Kokoszka prawie trzy lata temu, będąc ledwo po trzydziestce, po cichu zniknął z polskiej piłki. Niedawno znów zaczął grać, ale już głównie dla przyjemności w niższych ligach. Na wiele spraw może spojrzeć na spokojnie, z dalekiej perspektywy. Rozmawiamy o błyskawicznym powołaniu do reprezentacji Polski i występie na Euro 2008, mimo roli rezerwowego w Wiśle […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Jesteśmy trzecią siłą w Europie. Cieszmy się z tego!”

– Jakbyśmy mieli sobie założyć, że jedziemy na mistrzostwa tylko po to, żeby wyjść z grupy, to w mojej ocenie powinienem zająć się innym zawodem. Generalnie w Polsce mamy coś takiego, że zawsze narzekamy. Być może moglibyśmy zagrać przeciwko Turcji w finale, kto wie, ale ten mecz się nie odbył, więc cieszmy się z tego, […]
20.09.2021
Brama dnia
20.09.2021

Snajper Makaay czy bombardier Lampard? | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj cofamy się do 20 września 2003 roku, gdy londyńska Chelsea rozbiła Wolverhampton, a Bayern zremisował u siebie z Bayerem. Kto popisał się piękniejszym golem – Frank Lampard czy Roy Makaay? Do głosowania jak zawsze zapraszamy wraz z Gatigo. FRANK LAMPARD VS WOLVES (20.09.2003) Tak bawiła się Chelsea w […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Rafał Wolski: Nie rozumiem ludzi, którzy zarządzali Lechią

– Nie mówię, że Piotr Stokowiec to słaby szkoleniowiec. Natomiast nie jest w porządku człowiekiem. Wiele razy kłamał. Mówił ci jedno, a za plecami co innego. Szatnia to czuje, rozmawia przecież później o tym – Rafał Wolski szczerze o kulisach rozstania z Lechią, na którym Lechia wyszła jak Zabłocki na mydle. Otwarcie o swojej relacji […]
20.09.2021
Weszło
19.09.2021

Biografia Jacka Bąka – studium bezkarności / Recenzje Tetryków #2

Ostatnio Tetrycy zrecenzowali legendarne „Futbol na tak”, dziś na warsztat biorą szaloną biografię Jacka Bąka. Z niej dowiecie się, że mecze w piłce to jakaś trzeciorzędna sprawa, przede wszystkim liczą się drogie zegarki, zakupy w Mediolanie, szybkie samochody i zamykanie ludzi w aptece. Książka wesoła, a przez to strasznie smutna – zapraszamy. Program realizowany we […]
19.09.2021
Weszło
17.09.2021

Legia jak I RP – zdobycie Moskwy i kłótnie szlachty z królem | Tetrycy #38

W najnowszym odcinku Tetrycy rozmawiają o wygranej Legii ze Spartakiem, o remisie w meczu Mioduski – Michniewicz, serialu Cobra z lat 90tych, deszczu i Tomaszu Karolaku z torby. Zapraszamy. Program realizowany we współpracy z PKO Bankiem Polskim. www.pkobp.pl/oficjalna-karta-ekstraklasy 0:00 – ODDAJCIE SWOJE KARTY KREDYTOWE JACKOWI BĄKOWI 1:39 – PRZYJEMNE Z POŻYTECZNYM: PŁASZCZ BĄKA Z GNIAZDKIEM […]
17.09.2021
Weszło
16.09.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Po meczu ze Spartakiem prezes Dariusz Mioduski udzielił Czesławowi Michniewiczowi pełnego poparcia. Stwierdził, że sukces w Moskwie – a także powtarzalność pucharowych wyników, których tak brakowało Legii – jest najlepszym dowodem jego kompetencji. W konsekwencji czego chciałby, aby Michniewicz miał większy wpływ na losy klubu. – Zapraszam też Czesia – powiedział pan Dariusz – na […]
16.09.2021
Weszło
10.09.2021

Jedna twarda bania warta więcej niż sto baniek | TETRYCY

W dzisiejszym odcinku „Dwóch zgryźliwych tetryków” Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski omawiają przede wszystkim mecz z Anglią. Program realizowany we współpracy z PKO Bankiem Polskim. www.pkobp.pl/oficjalna-karta-ekstraklasy 0:00 ANEGDOTA O TYM, JAK PUCHNIE ANEGDOTA O IWANIE I WEMBLEY 1:04 DUPA Z MAJONEZEM: O SZTUCE AUTORYZACJI WYWIADÓW 4:36 STÓŁ U LESZKA OBRAZEM GALOPUJĄCEJ INFLACJI? 5:09 O PRZYWILEJU […]
10.09.2021
Felietony i blogi
09.09.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Wskazanie najlepszej reprezentacji Polski, jaką widziałem, jest tylko pozornie zadaniem łatwym. Ponieważ za mojego życia – jestem z rocznika Lewego i Glika – tylko raz cokolwiek sensownie pograliśmy na wielkim turnieju. Ale ocenianie drużyn piłkarskich niekoniecznie musi być domeną logiki. Bo finały finałami, ale przecież czy nie byłem zachwycony tym, jak Janas wymyślił, żeby Kosowski […]
09.09.2021
Liczba komentarzy: 17
Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Criticball
Criticball (@criticball)
2 miesięcy temu

Fajny tekst.

Amber Mozart
Amber Mozart
2 miesięcy temu

sprawą Poldiego zajmował się człowiek, który na co dzień z piłką nie ma nic wspólnego – no ok ale co z tego? Ktos coś na tym zyskał? Ci ludzie pojadą specjalnie do Zabrza? Poza Polską i ew. Niemcami już nikt o tym nie pamięta. Więc co to za argument w ogóle?

janek kos
janek kos
2 miesięcy temu

Ja pierdole. Tak ciężko sprawdzic transfermarkt i obecny skład Bodo? Tylko 2 graczy na ponad 1mln euro a Legia ma takich 11. To że łykacie jakieś bajki od januszy jak z czarnym koniem Euro Turcją nie uprawnia do wsadzania wszystkich do jednego wora.

Bodo bylo rozsprzedane i z kontuzjami, a jedyna obawa wynikała ze Polski zespół potrafi przegrać z każdym.

Alex Legia
Alex Legia
2 miesięcy temu
Reply to  janek kos

Dokładnie. Ludzie nie ogladali ani Turcji ani ligi norweskiej, sprawdzili kilka wyników (2:3 z Milanem, mega poprzedni sezon) i popłynęli w jakas narracje o mocarzach. W nocy Czesiek ładnie powyjaśniał januszy, o sile Legii i fajnej, wyrównanej rywalizacji bedziemy moze mówić w 3 rundzie, zależnie od losowania, choć sam trener nie wybiega tak daleko.

MrJooda
MrJooda
2 miesięcy temu
Reply to  janek kos

No choojowe to Bodo. Lider norweskiej ligi, Mistrz, 9-2-2 29 pkt, w bramkach 33-12, przed Legią 3 zwycięstwa w lidze.

Stracili Hauge, Junkers i tego gościa co poszedł do Waterford. Reszta to był plankton.

Bot
Bot
2 miesięcy temu
Reply to  janek kos

Przecież te Bodo teraz dało się minąć Molde, bo nie wytrzymali tego maratonu przed meczem z Legią, ale dalej w Norwegii będzie się biło o mistrza. A popatrz gdzie Molde zaszło ośle w poprzednim sezonie.

MrJooda
MrJooda
2 miesięcy temu

Kuba jak wracał to był wrak piłkarza nie chciany w Bundeslidze, stwierdził że na zaplecze się nie zniży, a innych chętnych nie było.
To już prędzej Piszczu, który mógł kolejne 2-3 mln euro przytulić jako ikona w Dortmundzie, ale wybrał Goczałkowice-Zdrój (mieszkałem, więc rozumiem sentyment do regionu).

WhiteStarPower
WhiteStarPower (@spoxgreq)
2 miesięcy temu
Reply to  MrJooda

Nie zakumałeś w ogóle ocb. Tu nie chodziło o wielkość transferu w sensie aktualnej formy sportowej tylko o jego medialność, oddźwięk w pozaekstraklasowych kręgach, temat do rozmowy przy niedzielnym rosole. Kuba zdecydowanie był największym transferem ligi do Poldiego i nie ma tu o czym debatować. Poza tym w świadomości Polaka-rodaka oprocz lokomotywy repry 2008-2016 tak na oko to był gość który siedział tylko w Bundes i Serie A. Top, top panie Joda. Zdrowie niestety nie pozwoliło dłużej prowadzić kariery tak jak trzeba. Zdarza się

piotrz
piotrz (@piotrz)
2 miesięcy temu

Oby Podolski dorównał umiejętnościami i rolą na boisku Ljuboi, to byl ostatni przegość w tej buraczano-kukurydzianej lidze.

Max
Max
2 miesięcy temu
Reply to  piotrz

Vadis

Blume
Blume
2 miesięcy temu

Bodo słabsze niż, je malowali, czy też nie, ale to jednak mistrz Norwegi, więc nie stepów akermańskich (a i z takimi Polacy odpadali), ale dla mnie najważniejsze jest to, że na Legię wczoraj dało się patrzeć (pomijając początek meczu, dość niepokojący). To już spory plus, bo zdarzało się, że nawet eliminując ogóry na tym etapie rozgrywek, oglądanie naszych sprawiało fizyczny niemal ból.
Podolski to pewna niewiadoma, ale przychodzi nie jako dziad bez nogi, lecz gość w miarę w grze, więc coś powinien wnieść. No mam nadzieję.
A Pan Leon? Niech mu ziemia lekką będzie. Świetna, pozytywna postać. Przykro, że odszedł, ale reakcje na jego śmierć pokazują, że nie zawsze barwy klubowe muszą dzielić. Szkoda, że już go nie ma, szkoda że odszedł, ale pozostawił swoiste dziedzictwo. No i pokazał, że można to wszystko robić z wielką klasą.

Jarek Mergner
Jarek Mergner (@jarek-mergner)
2 miesięcy temu

Leszek jak zawsze równa, wysoka forma.

AliciaEdwards
AliciaEdwards
2 miesięcy temu

Moja ostatnia wypłata wynosiła 2500 dolarów za pracę online przez 12 godzin tygodniowo. Moja przyjaciółka, siostra, od miesięcy ma średnio 8 tys., A ADt pracuje około 30 godzin tygodniowo. i nie mogę uwierzyć, jakie to było łatwe, gdy go wypróbowałem. Potencjał z tym jest nieograniczony.
To właśnie robię ….. https://Www.Jobcash1.com

Michal
Michal
2 miesięcy temu
Reply to  AliciaEdwards

Musisz byc nie lada frajerem, ze dales sie wciagnac w takie zarabianie, a teraz szukasz innych kretynow.
Wspolczuje.

Biały jak biel
Biały jak biel
2 miesięcy temu

Pięknie Pan zaorał trolli którzy mieli tutaj ubaw zctego, że Legia odpadnie a po wszystkim napisali, że to cieniasy. Cudeńko !
A z Podolskiego nic nie będzie, bez rytmu treningowego, grając w co drugim lub trzecim meczu, cały czas podróżując, to się nie uda. Kontrak rozwiążą zanim dobiegnie końca.

qwert
qwert
2 miesięcy temu

Kiedyś Voko o Legii powiedział mądre słowa. Że Legia nigdy nie jest tak słaba jak się o niej mówi ani nigdy nie jest tak mocna jak się nieraz twierdzi. O Bodo można powiedzieć to samo. Nie okazała się potęgą która miała Legie zmiażdżyć, ale też nie jest to słaba drużyna. Zresztą nwet teraz w lidze ustępują tyko Molde.

kol. Zenon
kol. Zenon
2 miesięcy temu

dzisiaj sentymentalnie …

Suche Info
20.09.2021

Dariusz Marzec: – Jesteśmy frajerami

Dariusz Marzec nie gryzł się w język po tym, jak jego zespół przegrał 1-2 na własnym terenie ze Skrą Częstochowa (goście byli gospodarzem tego meczu tylko formalnie). Szkoleniowiec Arki Gdynia skrytykował swój zespół na konferencji prasowej przede wszystkim za dwie kwestie – brak skuteczności i łatwo tracone gole.  A raczej „frajersko”, bo wokół takiego stwierdzenia głównie […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Spartak Moskwa z kolejną porażką

Nie ma najlepszych dni ekipa Spartaka Moskwa. Po porażce w środku tygodnia z Legią Warszawa w Lidze Europy przyszła kolejna. Tym razem z lokalnym rywalem.  Zespół, którym dowodzi mający bardzo złą prasę Rui Vitoria, przegrał z CSKA Moskwa w meczu ligowym, w związku z czym notowania Portugalczyka stają się jeszcze gorsze. O wyniku znów zadecydowała końcówka […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Maciej Korzym zadebiutuje w formule K1

Piłkarz, który po karierze zajmuje się sportami walki, to coraz cześciej powtarzający się motyw, ale wciąż na tyle rzadka historia, że warto odnotować, iż doczekaliśmy się kolejnego fightera, którego do tej pory kojarzyliśmy z piłkarskich boisk. W październiku swoją pierwszą walkę stoczy Maciej Korzym.  8 dnia tego miesiąca zawalczy na South Battle: Fight Night w Kątach. Nie […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Arka znów przegrała. Tym razem z beniaminkiem I ligi

Chyba czas na wprowadzenie nowego pierwszoligowego klasyka do pierwszoligowego języka. „Rozczarowywać jak Arka”. Gdynianie rozczarowali w poprzednim sezonie, gdy mieli walczyć o awans. A na początku tego sezonu nie potrafią przekładać swojej przewagi w posiadaniu piłki na gole. Dzisiaj skończyło się to porażką ze Skrą Częstochowa. O ile jeszcze pierwsza połowa tego starcia była wyrównana, […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

WESZŁOPOLSCY – live od 20:00. Goście: Ireneusz Mamrot, Artur Derbin

20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Termalica powinna mieć karnego, a Papeau należała się czerwona kartka

Ledwie odetchnęliśmy po sędziowskich emocjach z poprzedniej kolejki, a tu już trzeba siadać do analizy kolejnej serii gier. Taki nasz przykry los. Czy tym razem było sporo kontrowersji? Niezbyt wiele. Ale musimy zweryfikować dwa błędy sędziowskie. Zaczynamy jednak od sytuacji, której nie korygujemy w naszej „Niewydrukowanej Tabeli”. Mecz Lecha z Wisłą, obrońca gości dostaje piłką […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

PZPN złoży wyjaśnienia w sprawie Kamila Glika

Ciąg dalszy sprawy z udziałem Kamila Glika. Obrońca reprezentacji Polski po ostatnim meczu z Anglią został oskarżony przez przeciwników o rasistowskie zachowanie. Według informacji Onetu jutro PZPN wyśle do Komisji Dyscyplinarnej FIFA wyjaśnienia w tej sprawie.  O „aferze” pisaliśmy wielokrotnie i mamy nadzieję, że niedługo będzie miała ona swój szczęśliwy koniec. Szczęśliwy, czyli taki, że Glik […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Rafał Wolski: Nie rozumiem ludzi, którzy zarządzali Lechią

– Nie mówię, że Piotr Stokowiec to słaby szkoleniowiec. Natomiast nie jest w porządku człowiekiem. Wiele razy kłamał. Mówił ci jedno, a za plecami co innego. Szatnia to czuje, rozmawia przecież później o tym – Rafał Wolski szczerze o kulisach rozstania z Lechią, na którym Lechia wyszła jak Zabłocki na mydle. Otwarcie o swojej relacji […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Lokomotiw nie wykorzystał okazji, Rybus poza składem

Maciej Rybus został dziś powołany przez Paulo Sousę na październikowe mecze z San Marino i Albanią, ale martwić może to, że Polak nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu składu Lokomotiwu Moskwa. Dziś lewy obrońcy reprezentacji opuścił mecz ligowy z Uralem Jekaterynburg.  Przyczyną są problemy zdrowotne. Wcześniej Rybus znalazł się poza składem również na mecz […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Wymuszając odejście z Wisły Kraków, pewne kierunki sobie pozamykałem”

Adam Kokoszka prawie trzy lata temu, będąc ledwo po trzydziestce, po cichu zniknął z polskiej piłki. Niedawno znów zaczął grać, ale już głównie dla przyjemności w niższych ligach. Na wiele spraw może spojrzeć na spokojnie, z dalekiej perspektywy. Rozmawiamy o błyskawicznym powołaniu do reprezentacji Polski i występie na Euro 2008, mimo roli rezerwowego w Wiśle […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Tomas Podstawski zagra w Norwegii

Tomas Podstawski po zakończeniu poprzedniego sezonu i wygaśnięciu kontraktu pożegnał się z Pogonią Szczecin. Portugalczykiem z polskimi korzeniami interesowały się inne kluby Ekstraklasy, a także jej zaplecza, ale zdecydował się on kontynuować karierę w innym kraju. Trochę to trwało, ale 26-latek w końcu znalazł nowego pracodawcę.  Będzie grał w norweskim zespole Stabaek IF. Przed nim […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Hyballa z nową fuchą. W trzeciej lidze niemieckiej

Peter Hyballa znalazł nowego pracodawcę. Biorąc pod uwagę to, z jaką sławą odchodził z Wisły Kraków, a później z duńskiego Esbjerg fB, wydawać by się mogło, że mogą być z tym pewne problemy, ale okazało się, że 45-latek bez klubu był przez tylko nieco ponad miesiąc.  Gdzie wylądował? Dziś został zaprezentowany jako szkoleniowiec Turkgucu Monachium. […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Jesteśmy trzecią siłą w Europie. Cieszmy się z tego!”

– Jakbyśmy mieli sobie założyć, że jedziemy na mistrzostwa tylko po to, żeby wyjść z grupy, to w mojej ocenie powinienem zająć się innym zawodem. Generalnie w Polsce mamy coś takiego, że zawsze narzekamy. Być może moglibyśmy zagrać przeciwko Turcji w finale, kto wie, ale ten mecz się nie odbył, więc cieszmy się z tego, […]
20.09.2021
Brama dnia
20.09.2021

Snajper Makaay czy bombardier Lampard? | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj cofamy się do 20 września 2003 roku, gdy londyńska Chelsea rozbiła Wolverhampton, a Bayern zremisował u siebie z Bayerem. Kto popisał się piękniejszym golem – Frank Lampard czy Roy Makaay? Do głosowania jak zawsze zapraszamy wraz z Gatigo. FRANK LAMPARD VS WOLVES (20.09.2003) Tak bawiła się Chelsea w […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

James opuści Everton?

Okienko transferowe w większości krajów jest już zamknięte, ale akurat nie w Katarze. Tamtejsze kluby mogą bawić się na rynku do końca września. Wciągną w tę zabawę James Rodrigueza? Sky Sports informuje, że Kolumbijczyk może odejść z Evertonu jeszcze w tym miesiącu. Piłkarz ma problemy ze zdrowiem w związku z koronawirusem i jeszcze nie wystąpił […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Katar 2022 tylko dla zaszczepionych?

David Ornstein z The Athletic informuje, że Katarczycy będą chcieli wymagać szczepienia przeciw koronawirusowi od wszystkich uczestników mundialu w 2022 roku. Pamiętamy, jak było na Euro. Kto z piłkarzy chciał, ten się zaszczepił, kto nie, ten nie – nie było żadnego przymusu. Katarczycy chcą to zmienić i wywrzeć presję na FIFA, by ta wprowadziła odpowiednie […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Kownackiego czeka operacja

Smutne wieści z Niemiec. Dawid Kownacki zerwał więzadło w kolanie. To już oficjalna informacja, potwierdzona przez klub. Kownacki doznał poważnego urazu, czeka go operacja, a potem przerwa. Jak długa, dokładnie nie wiemy, natomiast kilka miesięcy niestety można spokojnie liczyć. Nie ma szczęścia Kownacki, całkiem niedawno się leczył, również kilka miesięcy, a teraz podobna historia. Ech, […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Powołania Sousy. Kilka powrotów, pożegnanie Fabiańskiego, nie ma S. Szymańskiego

Paulo Sousa ogłosił powołania do szerokiej kadry na eliminacyjne mecze z San Marino i Albanią. W porównaniu do poprzedniego zgrupowania, nowymi twarzami są Robert Gumny,  Arkadiusz Reca i Przemysław Płacheta oraz oczywiście Łukasz Fabiański, który z San Marino rozegra pożegnalne spotkanie w narodowych barwach. Wraca też Mateusz Klich, który poprzednim razem wypadł z powodu pozytywnego […]
20.09.2021