post

Opublikowane 09.07.2021 17:00 przez

leszek.milewski

Nie wiem, czy finał coś na tej liście zaburzy. Raczej nie, o finałach mam dość niskie mniemanie. W dodatku unosi się nad nimi głównie żal, że się skończyło, a po tym turnieju żal będzie tym większy. Natomiast z niekłamaną przyjemnością układałem top najlepszych spotkań Euro 2020, znowu grzebiąc się w jego bebechach. Inna sprawa, że ta przyjemność zakłócana była świadomością, że gdybym miał być sprawiedliwy, ułożyć należałoby top 60.

10. ANGLIA – SZKOCJA 0:0

0:0, podane bez kontekstów, lubi uchodzić za synonim nudy ostatecznej.

Jest, w opinii obiegowej, wykraczającej poza sport, jak ta transmisja skoków narciarskich oglądana u wujka Mariusza, gdzie przez dwie godziny patrzymy na chorągiewkę mierzącą wiatr. W studiu słuchamy frapującej rozmowy, że raczej nie będą skakać. I potem, po dwóch godzinach dyskusji, że raczej nie będą skakać, faktycznie nie skaczą.

Otóż mógłbym bronić 0:0 w różnoraki sposób. Wskazywać, że 0:0, nawet mierne, nawet ekstraklasowe, nawet stereotypowe, potrafi mieć ciężar dramatyczny, bo jeden gol, jeden błąd, i zmienia się wszystko. Ten wygrywa, a ten zostaje z niczym. Ja wiem, że ten ciężar dramatyczny potrafi utonąć w mozolnym tempie jak owocówka w occie jabłkowym, ale jednak.

Niemniej 0:0 bronić nie muszę, 0:0 najlepiej bronią takie mecze jak Anglia – Szkocja.

I muszę przyznać, jest to jeden z moich ulubionych piłkarskich fenomenów: 0:0, zwykle z urzędu wyszydzane, wskazywane palcem, wywożone ze wsi na furze gnoju, a tu 0:0, o którym mówi świat.

Najlepiej o meczu Anglia – Szkocja powiedział Janek Mazurek, który stwierdził, że choćby ten mecz trwał jeszcze wiele godzin, a wciąż nie padałyby bramki, to nic by nie stracił. Oczywiście istnieje ryzyko, że w okolicach 77 godziny piłkarze mogliby zacząć zdradzać pewne oznaki uszczerbków na kondycji. Ale sądząc po tym, co widziałem, raczej nie. Może w okolicach września. Choć i to nie bardzo.

Nie da się ukryć, że miejsce tego meczu na mojej liście to w dużej mierze zasługa Szkotów. Tak, nie jestem obiektywny, ten ranking nie zdradza ambicji obiektywności, ja sam nigdy takich ambicji nie zdradzałem. Szkockość, ich definicyjny pech, gdzie mieli niezły turniej, a odpadli i tak, choć urwali remis na Wembley, u odwiecznego wroga, ale dwa mecze u siebie w zęby… Szkockość zasługuje na ostatnie wspomnienie. Na Wembley ich walka, ich determinacja, ich dobra gra stworzyła widowisko.

No i to z tego meczu pochodzi wyśmienita anegdota o tym, jak O’Donnell, dzięki McGinnowi, wyłączył Grealisha. Pewnie już słyszeliście – jeśli tak, przewińcie. Jeśli nie, tłumaczę:

Wchodzi Grealish na zmęczonego O’Donnella. O’Donnell ma problem. Ale McGinn, który gra z Grealishem w Aston Villi, zdradza tajemną formułę na wyprowadzenie Grealisha z równowagi. Należy bowiem tego gracza komplementować, a czuje się nieswojo. I O’Donnell chwali mu łydki, pyta jak zadbać o taką fryzurę i tym podobne. Fortel się sprawdza.

To jest skauting ery 7.0, widziany już teraz. To jest przyszłość.

9. UKRAINA – HOLANDIA 2:3

Damian Smyk po tym meczu życzył sobie i nam wszystkim, by to spotkanie nie okazało się najlepszym na turnieju. Bo miało zadatki, by takim spotkaniem się stać. Zwroty akcji. Piękne gole. Przebłysk Dumfriesa. Ukoronowany jego zwycięskim golem, którym unieważnił swoje wcześniejsze pudła. Błyskotliwy Depay. Zamykający – na ten mecz – usta krytykom Weghorst.

Działo się.

Ale najlepsze w meczu Ukraina – Holandia być może jest to, że stał się papierkiem lakmusowym jakości turnieju. Bo na kolejne Ukraina – Holandia nie musieliśmy wyczekiwać, już chwilę potem pojawiły się lepsze mecze. Ukraina – Holandia, przynajmniej w moich oczach, blakło, bo barw nabierał turniej.

8. FRANCJA – NIEMCY 1:0

Wobec nikogo na tym turnieju nie miałem takich oczekiwań, co do Tricolores.

Można powiedzieć, że ja byłem Jerzym Engelem, a mocna Francja na Euro 2020 Pucharem Świata.

Francja, wzmocniona jeszcze tuż przed turniejem Benzemą, miała reprezentacyjną wersję Galacticos. Tylko, że lepszą, bo w Galacticos różnie bywało z obrońcami, a Francuzi mieli kim bronić. Patrzyłeś na skład i zastanawiałeś się, czy to na papierze najmocniejsza ekipa w sporcie od czasów wyjściowej piątki Chicago Bulls z ostatniego sezonu z Jordanem, czy jednak nie.

Liczyłem, że na tym turnieju Francja pokaże wielkość.

I pokazała ją, ale składając hołd chimeryczności: pokazała ją bowiem przez fragment meczu ze Szwajcarią, a także długimi partiami meczu z Niemcami.

Może to tylko 1:0, może nie było huraganowych ataków, ale dla mnie w tym meczu Francuzi dowieźli to, czego się po nich spodziewałem. A poprzeczkę zawiesiłem wysoko. Był jeden gol, ale jeszcze ze trzy czyste sytuacje, dwa gole anulowane przez VAR… ja nie widziałem drużyny na zaciągniętym hamulcu ręcznym. Ja widziałem drużynę, która wie czego wymaga nowoczesny futbol, ale wie też, że nowoczesne granie nie wyklucza piękna.

No i Paul Pogba tego dnia. I nie tylko tego dnia. Cóż to mógłby być za piłkarz, gdyby zawsze grał tak, jak gra w swoich najlepszych meczach. Choć oczywiście tak możemy powiedzieć o każdym piłkarzu.

7. WĘGRY – FRANCJA 1:1

Dziś, gdy wiemy, jak wcześnie odpadła Francja, patrzymy na remis z Węgrami jako zapowiedź ich przyszłej klęski.

Ale jest też prawda chwili. A w tamtej chwili wydawało się, że Węgrzy, remisując z Francją, zdobyli K2 zimą, bez tlenu, jeszcze z workiem cegieł na plecach.

Francja podchodząc do meczu z Węgier była faworytem turnieju. Walcem. Gdyby grał sam potencjał, Węgrzy nie wyszliby z własnej połowy – chyba, że na przerwę.

A tymczasem obejrzeliśmy znakomity mecz, gdzie Węgrzy prowadzili, gdzie panowała elektryczna atmosfera na trybunach, gdzie nawet to świętowanie Kleinheislera z jakąś węgierską dziennikarką urosło do rangi symbolu.

Tak, na tamten moment wydawało się, że 1:1 Węgrów z Francją będzie jedną z największych niespodzianek turnieju. O, jak lekceważyliśmy jeszcze wówczas ten turniej, tak jak lekceważyć potrafimy tylko przyszłość.

6. WĘGRY – NIEMCY 2:2

Drogie Węgry. Odpadliście po fazie grupowej, a przecież wielu kibiców darzyć was będzie większą estymą – ba, czymś jeszcze cenniejszym, większą pamięcią – niż niektórych ćwierćfinalistów.

Przyznam, że nie wierzyłem w was. Nie wierzyłem, gdy dobrze graliście z Portugalią, że jesteście w stanie to wygrać.

Nie wierzyłem, że możecie się postawić Francji. A gdy zobaczyłem, że jesteście w stanie postawić się Francji, to że jesteście w stanie wywieźć z tego meczu punkty.

Wy mieliście naprawdę przeciętny skład. Liczba zawodników z ligi węgierskiej, brak Szoboszlaia – nic na was nie wskazywało. A przecież byliście tak blisko, by wyrzucić Niemcy z turnieju.

Niezwykły był ten moment, kiedy Niemcy wreszcie strzelili na 1:1 i znowu w was nie uwierzyłem. Uznałem, że to już koniec. Było fajnie, ale Niemcy zrobili to, co umieją najlepiej – w końcu dociągnęli taki rezultat, jaki ich urządzał. Bo przecież to jeszcze wasz, drogie Węgry, wyjazd, Monachium – nie mogło się udać, nie ma magii Budapesztu. Gdzie, skąd, jak.

A tutaj nie minęło kilkadziesiąt sekund i znowu to wy wychodziliście z grupy.

Chyba nawet operator nie wierzył, że coś takiego może się stać – wyprowadźcie mnie z błędu, ale jeśli dobrze pamiętam, nie był ten gol w pierwszej chwili pokazany tak płynnie.

I wtedy, przy 2:1, uwierzyłem. Uwierzyłem w was, w siłę kolektywu. We wszystko.

I wtedy, rzecz jasna, dostaliście dzwona.

Ale jakkolwiek honorowa porażka w polskim słowniku piłkarskim całkowicie się zdewaluowała, tak w taki sposób, w jaki wy przegraliście… potrzeba nowego określenia, honorowa porażka ma zbyt pejoratywne znaczenie. Myślę, że samo określenie „przegrać jak Węgry na Euro 2020” może zrobić jeszcze jakąś umiarkowaną karierę, będzie sens do tego nawiązać.

5. PORTUGALIA – NIEMCY 2:4

Oczywiście, że ten mecz miał w sobie pewien wyraźnie wyczuwalny element ekstraklasy. Był to zaskakujący w tej mieszance element, coś, jakby ktoś do ogórkowej dosypał curry.

Ale przecież ja się nie obrażam. Ja lubię Ekstraklasę. To dlaczego zekstraklasowiały Semedo, zostawiający Gosensowi momentami tyle miejsca, że można by tam wykręcić Boeingiem 747, miałby mi nie pasować.

To było coś wyjątkowego, że Gosens robił z nich tam dżem raz po raz, od pierwszej minuty. W zasadzie Portugalia powinna mieć taktykę podwórkową, gdy ta drużyna z drugiej ulicy ma jednego wyróżniającego się piłkarza, który robi im całą grę. Kryć Gosensa i jakoś to będzie. Oczywiście, uproszczenie, przesada – no ale zdumiewało mnie, że Portugalczycy nawet nie próbowali wyciągnąć tych mitycznych wniosków. Czas mijał, wynik się zmieniał, Gosens wciąż odgrywał kluczową dla Niemiec rolę, a szlaban na autostradzie wciąż był unoszony. Postawiony został dopiero, gdy Gosens zszedł,bo już mógł.

Portugalia flirtująca z hat-trickiem bramek samobójczych. Niemcy, przyciśnięci do lin po meczu z Francją, prezentujący radosną ofensywę. 4:1 po godzinie gry.

Może krytycy kina zaklasyfikowaliby ten mecz do kina klasy B, mimo filmowych gwiazd pierwszego kalibru – coś jak niektóre dzieła Quentina Tarantino. Ale ja tam na Tarantino zawsze bawię się jak trzeba.

4. DANIA – BELGIA 1:2

Żaden mecz na tym turnieju nie miał takiego bagażu emocjonalnego.

Wszyscy wiemy, co działo się w meczu Dania – Finlandia. Jak zdekoncentrowana była Dania po wydarzeniach z Eriksenem. Przed tamtym  meczem Mateusz Borek i Kazimierz Węgrzyn zwracali uwagę, że w duńskiej prasie nie ma najmniejszego minimalizmu – tam mówiło się wprost, że Dania może wygrać wszystko.

A tu najpierw to wszystko skarlało w obliczu walki Eriksena o życie. Potem powrót na boisko i dzwon, którego nikt nie zakładał.

I zaczyna desperacko brakować punktów.

Punktów, które trzeba zdobyć na Belgii, obok Francji mającej najpotężniejszą talię kart na ręce.

I Duńczycy dźwigają to. Grają fenomenalną pierwszą połowę. Belgia przez ten czas istnieje tylko teoretycznie. Coś próbuje Lukaku, ale z naciskiem na coś. Budzą się dopiero po zmianie stron, gdy wejdzie de Bruyne i zagra swój najlepszy mecz na tym turnieju – w zasadzie jedyny, w którym pokazał swoją wielkość. Wszystko mi się w jego wykonaniu podobało: bajeczna asysta, bajeczny gol, wszystko z lekkością, wszystko z elegancją. A przecież równie dobry był Lukaku, tym razem w roli kreatora. No i też momentami pociągu ekspresowego, który ucieka rywalom goniących Belga w drewnianych chodakach.

Mecz bez happy-endu dla Danii, ale mecz, który ich w dużej mierze zbudował. Pozostali konsekwentni, grali swoje, atakowali. I na tym w dużej mierze zajechali do dogrywki o finał Euro. Być może brakło im sił, by zachować stuprocentową konsekwencję.

3. CHORWACJA – HISZPANIA 3:5

Kiks turnieju.

Główny autor tego kiksu w trakcie meczu odkupujący swoje winy.

To samo przy okazji robi Morata, ale w skali turniejowej – co miał jeszcze dopisać później, wszyscy wiemy.

Osiem bramek. Hiszpania prowadząca 3:1, Luis Enrique pokazujący, że będzie dobrze, a potem 3:3 i Simon w sobie znany sposób na początku dogrywki ratujący przed stratą gola po strzale Kramaricia.

W zasadzie łatwiej mówić, czego brakowało, niż co się stało – brakowało może tego, by wynik do końca był sprawą otwartą, bo Hiszpanie odwinęli się i było pozamiatane. Z drugiej strony, miała swój urok akcja z ostatnich sekund, bodajże Olmo i Oyarzabala, którzy bawili się z Chorwatami jak na podwórku, zastanawiając się, czy wchodzić z piłką do bramki, czy grać w dziadka, czy zrobić jeszcze coś innego.

Nikt nie mógł zakładać, że jeszcze tego samego dnia dostaniemy mecz lepszy.

2. WŁOCHY – BELGIA 2:1

Gwiezdne wojny.

Mecz, w którym najwięcej było czysto piłkarskiej jakości.

Gdy spotykają się w fazie pucharowej dwie potęgi, często są to piłkarskie warcaby. Króluje wyrachowanie, jest wzajemne sprawdzanie gardy, jest trochę tańca w dystansie. A tutaj… nawet jeśli, to śladowe ilości. Przede wszystkim tempo, tempo, tempo.

Wygrał lepszy, ale to był taki mecz, po którym aż się chciało, żeby przeszli jedni i drudzy. Generalnie nie jestem zwolennikiem tego, by – wzorem niektórych innych sportów – równolegle do drabinki o czołowe miejsca, grać drabinkę o miejsca 5-8, 15-19 i tym podobne. Ale dla czystej przyjemności oglądania Belgów, oglądałbym.

Żebyśmy też jednak się dobrze zrozumieli: to Włochów uznałem najlepszą drużyną fazy grupowej. To Włochów mam za najlepszą drużynę turnieju, która faworytem w niedzielę nie będzie tylko dlatego, że gra na Wembley, dlatego szanse widzę 50 na 50. Ale tutaj też, abstrahując od końcówki, gdzie było jak było, Włosi pokazali swoją wyjątkową moc.

W zasadzie ten mecz, nie zdziwię się, jeśli u wielu jest na pierwszym miejscu. Ale ja zgadzam się z Jerzym Pilchem, że wielkie mecze wielkich turniejów potrzebują dogrywki, najlepiej jeszcze karnych. Tutaj, po tym wzajemnym pościgu, miałem poczucie niedosytu.

Żal, że kończył się mecz, jest atutem tego starcia, ale po Szwajcaria – Francja tego żalu nie miałem, bo wiedziałem, że obejrzałem mecz kompletny.

1. SZWAJCARIA – FRANCJA 3:3, karne 5:4

Mecz, w którym zdarzyło się wszystko.

Jeden z najlepszych meczów, jakie widziałem, to bezsprzecznie.

Mecz, po którym, choć Francja sensacyjnie odpadła, to i tak ze trzech, czterech jej piłkarzy powinno się znaleźć w jedenastce rundy. A Pogba mógłby zgłosić aspiracje do bycia kapitanem.

Mecz, w którym na przestrzeni czterech minut Francja mogła przegrywać 0:2, a zamiast tego prowadziła 2:1, pokazujący tą szczególną siłę futbolu, jego kwintesencję – w jakiej jeszcze dyscyplinie tak mocno w tak krótkim czasie może zmienić się układ na planszy.

Mecz ze zmarnowanym karnym, mecz z bohaterem tragicznym w postaci Mbappe. Mecz z fenomenalną grą Benzemy, który był w tym spotkaniu wielki – to przyjęcie przed bramką – a mimo to właśnie po tym najlepszych od jego powrotu meczu Francja odpadła.

Co tu dużo mówić – ten mecz wyleczył mnie z traumy po spotkaniu Holandia – Czechy 2004, którego nie widziałem, a którym całe lata rzucano mi w twarz, psując radość z dowolnego spotkania. Tutaj jestem pewien: Szwajcaria – Francja było spotkaniem lepszym.

Jeśli przegapiłeś Szwajcaria – Francja, ten mecz będzie cię prześladować latami, a może nawet dekadami.

Ale jeśli go widziałeś, to nawet za kilka dekad, gdy spotkasz kogoś, kto też go widział, będziecie mogli zbudować między sobą pomost wspominając tamte wydarzenia.

Do Szwajcaria – Francja będą przymierzane przez kolejne turnieje najlepsze mecze następnych mistrzostwa, a my, którzy ten mecz widzieliśmy, wejdziemy w rolę – wedle uznania – nestorów albo starych dziadów, którzy będą mówić:

No, fajne to było Euro 2048, ale brakło mu takiego Szwajcaria – Francja. Będziemy tym rozwścieczać młodsze pokolenia. Ale mają prawo się rozwścieczać, bo będą mieli czego zazdrościć.

Leszek Milewski

Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
#WeszłoFuksem
11.08.2021

Osiem tysięcy w kieszeni na połączeniu portugalsko-francusko-polskim

Coraz częściej przy robieniu cyklu „Weszło Fuksem” wychodzi z nas klasyczny janusz. Czujemy wręcz, jak rośnie nam nos, czerwienieją poliki i z jakąś taką większą estymą zerkamy na białe podkoszulki… Trudno nie zazdrościć ludziom, którzy trafiają takie kupony. A co dzisiaj mamy w „Weszło Fuksem”? Ostatnie niedobitki z Igrzysk w Tokio, sporo trafionych meczów tenisowych, […]
11.08.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
Weszło
20.09.2021

WESZŁOPOLSCY – live od 20:00. Goście: Ireneusz Mamrot, Artur Derbin

20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Termalica powinna mieć karnego, a Papeau należała się czerwona kartka

Ledwie odetchnęliśmy po sędziowskich emocjach z poprzedniej kolejki, a tu już trzeba siadać do analizy kolejnej serii gier. Taki nasz przykry los. Czy tym razem było sporo kontrowersji? Niezbyt wiele. Ale musimy zweryfikować dwa błędy sędziowskie. Zaczynamy jednak od sytuacji, której nie korygujemy w naszej „Niewydrukowanej Tabeli”. Mecz Lecha z Wisłą, obrońca gości dostaje piłką […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Rafał Wolski: Nie rozumiem ludzi, którzy zarządzali Lechią

– Nie mówię, że Piotr Stokowiec to słaby szkoleniowiec. Natomiast nie jest w porządku człowiekiem. Wiele razy kłamał. Mówił ci jedno, a za plecami co innego. Szatnia to czuje, rozmawia przecież później o tym – Rafał Wolski szczerze o kulisach rozstania z Lechią, na którym Lechia wyszła jak Zabłocki na mydle. Otwarcie o swojej relacji […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Wymuszając odejście z Wisły Kraków, pewne kierunki sobie pozamykałem”

Adam Kokoszka prawie trzy lata temu, będąc ledwo po trzydziestce, po cichu zniknął z polskiej piłki. Niedawno znów zaczął grać, ale już głównie dla przyjemności w niższych ligach. Na wiele spraw może spojrzeć na spokojnie, z dalekiej perspektywy. Rozmawiamy o błyskawicznym powołaniu do reprezentacji Polski i występie na Euro 2008, mimo roli rezerwowego w Wiśle […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Jesteśmy trzecią siłą w Europie. Cieszmy się z tego!”

– Jakbyśmy mieli sobie założyć, że jedziemy na mistrzostwa tylko po to, żeby wyjść z grupy, to w mojej ocenie powinienem zająć się innym zawodem. Generalnie w Polsce mamy coś takiego, że zawsze narzekamy. Być może moglibyśmy zagrać przeciwko Turcji w finale, kto wie, ale ten mecz się nie odbył, więc cieszmy się z tego, […]
20.09.2021
Brama dnia
20.09.2021

Snajper Makaay czy bombardier Lampard? | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj cofamy się do 20 września 2003 roku, gdy londyńska Chelsea rozbiła Wolverhampton, a Bayern zremisował u siebie z Bayerem. Kto popisał się piękniejszym golem – Frank Lampard czy Roy Makaay? Do głosowania jak zawsze zapraszamy wraz z Gatigo. FRANK LAMPARD VS WOLVES (20.09.2003) Tak bawiła się Chelsea w […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Termalica powinna mieć karnego, a Papeau należała się czerwona kartka

Ledwie odetchnęliśmy po sędziowskich emocjach z poprzedniej kolejki, a tu już trzeba siadać do analizy kolejnej serii gier. Taki nasz przykry los. Czy tym razem było sporo kontrowersji? Niezbyt wiele. Ale musimy zweryfikować dwa błędy sędziowskie. Zaczynamy jednak od sytuacji, której nie korygujemy w naszej „Niewydrukowanej Tabeli”. Mecz Lecha z Wisłą, obrońca gości dostaje piłką […]
20.09.2021
Brama dnia
20.09.2021

Snajper Makaay czy bombardier Lampard? | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj cofamy się do 20 września 2003 roku, gdy londyńska Chelsea rozbiła Wolverhampton, a Bayern zremisował u siebie z Bayerem. Kto popisał się piękniejszym golem – Frank Lampard czy Roy Makaay? Do głosowania jak zawsze zapraszamy wraz z Gatigo. FRANK LAMPARD VS WOLVES (20.09.2003) Tak bawiła się Chelsea w […]
20.09.2021
Na zapleczu
20.09.2021

Skra nie może grać ani trenować w Częstochowie, miasto nie pomaga

Kielce, Łódź, Rzeszów, Legnica, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Głogów, Gdynia. To nie trasa nowej odsłony kolarskiego wyścigu w stylu Tour de Pologne, tylko trasa Skry Częstochowa, która walczy o ligowe punkty w całym kraju. W całym kraju tylko nie u siebie, bo pod Jasną Górą beniaminek nie zagrał ani razu i prędko się to nie zmieni. Całkiem […]
20.09.2021
Felietony i blogi
20.09.2021

Gole w USA, Francji i Japonii, asysty we Włoszech i Rosji. Świetny weekend Polaków | STRANIERI

O takie weekendy z Polakami w ligach zagranicznych nic nie robiliśmy. Za nami chyba najlepszy weekend biało-czerwonych od początku sezonu. Sporo bramek od Stanów Zjednoczonych przez Niemcy po Japonię. Do tego parę asyst, dużo dobrych występów bramkarzy i po prostu pozytywnych akcentów związanych z naszymi zawodnikami. Łapcie świeżutki przegląd stranierich. Trochę przyszło nam na to poczekać, […]
20.09.2021
Prasówka
20.09.2021

„Nie spieszyłbym się z nową umową dla Michniewicza”

W poniedziałkowej prasie cudów nie ma. Jest dłuższy materiał o ampfutbolowcach, a tak to raczej ligowa młócka.  PRZEGLĄD SPORTOWY Dariusz Dziekanowski jeszcze wstrzymuje się z pochwałami dla Czesława Michniewicza i uważa, że Legia nie powinna się spieszyć z nowym kontraktem dla trenera. Nie dziwię się, że podbijanie bębenka w tej sprawie jest w tej chwili […]
20.09.2021
Brama dnia
19.09.2021

Zampagna lobuje, Vieri wkręca w okienko | BRAMA DNIA

W kolejnym odcinku „Bramy dnia” odwiedzamy Italię i przypominamy dwa naprawdę piękne gole. Wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo tradycyjnie zapraszamy do oglądania i głosowania. RICCARDO ZAMPAGNA VS ROMA (19.09.2004) Hat-trick na koncie i porażka? Vincenzo Montella zna ten ból. Siedemnaście lat temu trafił do siatki trzy razy w starciu z Messiną, ale jego […]
19.09.2021
Weszło
20.09.2021

Rafał Wolski: Nie rozumiem ludzi, którzy zarządzali Lechią

– Nie mówię, że Piotr Stokowiec to słaby szkoleniowiec. Natomiast nie jest w porządku człowiekiem. Wiele razy kłamał. Mówił ci jedno, a za plecami co innego. Szatnia to czuje, rozmawia przecież później o tym – Rafał Wolski szczerze o kulisach rozstania z Lechią, na którym Lechia wyszła jak Zabłocki na mydle. Otwarcie o swojej relacji […]
20.09.2021
Weszło
19.09.2021

Biografia Jacka Bąka – studium bezkarności / Recenzje Tetryków #2

Ostatnio Tetrycy zrecenzowali legendarne „Futbol na tak”, dziś na warsztat biorą szaloną biografię Jacka Bąka. Z niej dowiecie się, że mecze w piłce to jakaś trzeciorzędna sprawa, przede wszystkim liczą się drogie zegarki, zakupy w Mediolanie, szybkie samochody i zamykanie ludzi w aptece. Książka wesoła, a przez to strasznie smutna – zapraszamy. Program realizowany we […]
19.09.2021
Weszło
17.09.2021

Legia jak I RP – zdobycie Moskwy i kłótnie szlachty z królem | Tetrycy #38

W najnowszym odcinku Tetrycy rozmawiają o wygranej Legii ze Spartakiem, o remisie w meczu Mioduski – Michniewicz, serialu Cobra z lat 90tych, deszczu i Tomaszu Karolaku z torby. Zapraszamy. Program realizowany we współpracy z PKO Bankiem Polskim. www.pkobp.pl/oficjalna-karta-ekstraklasy 0:00 – ODDAJCIE SWOJE KARTY KREDYTOWE JACKOWI BĄKOWI 1:39 – PRZYJEMNE Z POŻYTECZNYM: PŁASZCZ BĄKA Z GNIAZDKIEM […]
17.09.2021
Weszło
16.09.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Po meczu ze Spartakiem prezes Dariusz Mioduski udzielił Czesławowi Michniewiczowi pełnego poparcia. Stwierdził, że sukces w Moskwie – a także powtarzalność pucharowych wyników, których tak brakowało Legii – jest najlepszym dowodem jego kompetencji. W konsekwencji czego chciałby, aby Michniewicz miał większy wpływ na losy klubu. – Zapraszam też Czesia – powiedział pan Dariusz – na […]
16.09.2021
Weszło
10.09.2021

Jedna twarda bania warta więcej niż sto baniek | TETRYCY

W dzisiejszym odcinku „Dwóch zgryźliwych tetryków” Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski omawiają przede wszystkim mecz z Anglią. Program realizowany we współpracy z PKO Bankiem Polskim. www.pkobp.pl/oficjalna-karta-ekstraklasy 0:00 ANEGDOTA O TYM, JAK PUCHNIE ANEGDOTA O IWANIE I WEMBLEY 1:04 DUPA Z MAJONEZEM: O SZTUCE AUTORYZACJI WYWIADÓW 4:36 STÓŁ U LESZKA OBRAZEM GALOPUJĄCEJ INFLACJI? 5:09 O PRZYWILEJU […]
10.09.2021
Felietony i blogi
09.09.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Wskazanie najlepszej reprezentacji Polski, jaką widziałem, jest tylko pozornie zadaniem łatwym. Ponieważ za mojego życia – jestem z rocznika Lewego i Glika – tylko raz cokolwiek sensownie pograliśmy na wielkim turnieju. Ale ocenianie drużyn piłkarskich niekoniecznie musi być domeną logiki. Bo finały finałami, ale przecież czy nie byłem zachwycony tym, jak Janas wymyślił, żeby Kosowski […]
09.09.2021
Liczba komentarzy: 9
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
m4v3n
m4v3n
2 miesięcy temu

Zajebisty tekst. Przyjemnie się czyta

Luas
Luas
2 miesięcy temu

Dania-Rosja.

Tytus
Tytus
2 miesięcy temu

Polska – Szwecja?

bebzon
bebzon
2 miesięcy temu

A mi się podobał mecz Włochy – Austria 2:1 (po dogrywce) przez wielu chyba niedoceniany. Był słupek Włochów, Austria bardzo blisko sensacji po bramce z minimalnego spalonego, walka do ostatniej minuty dogrywki.

adolf
adolf
2 miesięcy temu

Jak można zrobić taki ranking kiedy został 1 mecz do konca? xD czyli finał to będzie nuda, dzęki weszło.

Adolf sra pod siebie
Adolf sra pod siebie
2 miesięcy temu
Reply to  adolf

nie starczyło Ci sił, żeby przeczytać wstęp kretynie?

adolf
adolf
2 miesięcy temu

Czytałem kretynie. Skoro przed meczem stwierdzamy, że ów mecz napewno będzie partią szachów i nie wejdzie do panteonu to delikatnie mówiąc jesteśmy ignorantami 😛

zygmuncik
zygmuncik
2 miesięcy temu

„Tutaj jestem pewien: Szwajcaria – Francja było spotkaniem lepszym.”
Nie było. Tamten mecz trzymał poziom od początku do końca, tu były przebłyski. Gdyby wyłączyć bramki i karnego Szwajcarów, niewiele zostaje. Była dramaturgia, ale poziom… bez szału. Gdyby nie to, że Francja odpadła, w ogóle nie byłoby tematu wspominania. Znam mnóstwo osób, które po golu Pogby przełączały TV na zasadzie „koniec emocji”.

pepelemoko
pepelemoko
2 miesięcy temu

W 2048 mało kto będzie się już takimi wydarzeniami interesował.

Suche Info
20.09.2021

Spartak Moskwa z kolejną porażką

Nie ma najlepszych dni ekipa Spartaka Moskwa. Po porażce w środku tygodnia z Legią Warszawa w Lidze Europy przyszła kolejna. Tym razem z lokalnym rywalem.  Zespół, którym dowodzi mający bardzo złą prasę Rui Vitoria, przegrał z CSKA Moskwa w meczu ligowym, w związku z czym notowania Portugalczyka stają się jeszcze gorsze. O wyniku znów zadecydowała końcówka […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Maciej Korzym zadebiutuje w formule K1

Piłkarz, który po karierze zajmuje się sportami walki, to coraz cześciej powtarzający się motyw, ale wciąż na tyle rzadka historia, że warto odnotować, iż doczekaliśmy się kolejnego fightera, którego do tej pory kojarzyliśmy z piłkarskich boisk. W październiku swoją pierwszą walkę stoczy Maciej Korzym.  8 dnia tego miesiąca zawalczy na South Battle: Fight Night w Kątach. Nie […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Arka znów przegrała. Tym razem z beniaminkiem I ligi

Chyba czas na wprowadzenie nowego pierwszoligowego klasyka do pierwszoligowego języka. „Rozczarowywać jak Arka”. Gdynianie rozczarowali w poprzednim sezonie, gdy mieli walczyć o awans. A na początku tego sezonu nie potrafią przekładać swojej przewagi w posiadaniu piłki na gole. Dzisiaj skończyło się to porażką ze Skrą Częstochowa. O ile jeszcze pierwsza połowa tego starcia była wyrównana, […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

WESZŁOPOLSCY – live od 20:00. Goście: Ireneusz Mamrot, Artur Derbin

20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Termalica powinna mieć karnego, a Papeau należała się czerwona kartka

Ledwie odetchnęliśmy po sędziowskich emocjach z poprzedniej kolejki, a tu już trzeba siadać do analizy kolejnej serii gier. Taki nasz przykry los. Czy tym razem było sporo kontrowersji? Niezbyt wiele. Ale musimy zweryfikować dwa błędy sędziowskie. Zaczynamy jednak od sytuacji, której nie korygujemy w naszej „Niewydrukowanej Tabeli”. Mecz Lecha z Wisłą, obrońca gości dostaje piłką […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

PZPN złoży wyjaśnienia w sprawie Kamila Glika

Ciąg dalszy sprawy z udziałem Kamila Glika. Obrońca reprezentacji Polski po ostatnim meczu z Anglią został oskarżony przez przeciwników o rasistowskie zachowanie. Według informacji Onetu jutro PZPN wyśle do Komisji Dyscyplinarnej FIFA wyjaśnienia w tej sprawie.  O „aferze” pisaliśmy wielokrotnie i mamy nadzieję, że niedługo będzie miała ona swój szczęśliwy koniec. Szczęśliwy, czyli taki, że Glik […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Rafał Wolski: Nie rozumiem ludzi, którzy zarządzali Lechią

– Nie mówię, że Piotr Stokowiec to słaby szkoleniowiec. Natomiast nie jest w porządku człowiekiem. Wiele razy kłamał. Mówił ci jedno, a za plecami co innego. Szatnia to czuje, rozmawia przecież później o tym – Rafał Wolski szczerze o kulisach rozstania z Lechią, na którym Lechia wyszła jak Zabłocki na mydle. Otwarcie o swojej relacji […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Lokomotiw nie wykorzystał okazji, Rybus poza składem

Maciej Rybus został dziś powołany przez Paulo Sousę na październikowe mecze z San Marino i Albanią, ale martwić może to, że Polak nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu składu Lokomotiwu Moskwa. Dziś lewy obrońcy reprezentacji opuścił mecz ligowy z Uralem Jekaterynburg.  Przyczyną są problemy zdrowotne. Wcześniej Rybus znalazł się poza składem również na mecz […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Wymuszając odejście z Wisły Kraków, pewne kierunki sobie pozamykałem”

Adam Kokoszka prawie trzy lata temu, będąc ledwo po trzydziestce, po cichu zniknął z polskiej piłki. Niedawno znów zaczął grać, ale już głównie dla przyjemności w niższych ligach. Na wiele spraw może spojrzeć na spokojnie, z dalekiej perspektywy. Rozmawiamy o błyskawicznym powołaniu do reprezentacji Polski i występie na Euro 2008, mimo roli rezerwowego w Wiśle […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Tomas Podstawski zagra w Norwegii

Tomas Podstawski po zakończeniu poprzedniego sezonu i wygaśnięciu kontraktu pożegnał się z Pogonią Szczecin. Portugalczykiem z polskimi korzeniami interesowały się inne kluby Ekstraklasy, a także jej zaplecza, ale zdecydował się on kontynuować karierę w innym kraju. Trochę to trwało, ale 26-latek w końcu znalazł nowego pracodawcę.  Będzie grał w norweskim zespole Stabaek IF. Przed nim […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Hyballa z nową fuchą. W trzeciej lidze niemieckiej

Peter Hyballa znalazł nowego pracodawcę. Biorąc pod uwagę to, z jaką sławą odchodził z Wisły Kraków, a później z duńskiego Esbjerg fB, wydawać by się mogło, że mogą być z tym pewne problemy, ale okazało się, że 45-latek bez klubu był przez tylko nieco ponad miesiąc.  Gdzie wylądował? Dziś został zaprezentowany jako szkoleniowiec Turkgucu Monachium. […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Jesteśmy trzecią siłą w Europie. Cieszmy się z tego!”

– Jakbyśmy mieli sobie założyć, że jedziemy na mistrzostwa tylko po to, żeby wyjść z grupy, to w mojej ocenie powinienem zająć się innym zawodem. Generalnie w Polsce mamy coś takiego, że zawsze narzekamy. Być może moglibyśmy zagrać przeciwko Turcji w finale, kto wie, ale ten mecz się nie odbył, więc cieszmy się z tego, […]
20.09.2021
Brama dnia
20.09.2021

Snajper Makaay czy bombardier Lampard? | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj cofamy się do 20 września 2003 roku, gdy londyńska Chelsea rozbiła Wolverhampton, a Bayern zremisował u siebie z Bayerem. Kto popisał się piękniejszym golem – Frank Lampard czy Roy Makaay? Do głosowania jak zawsze zapraszamy wraz z Gatigo. FRANK LAMPARD VS WOLVES (20.09.2003) Tak bawiła się Chelsea w […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

James opuści Everton?

Okienko transferowe w większości krajów jest już zamknięte, ale akurat nie w Katarze. Tamtejsze kluby mogą bawić się na rynku do końca września. Wciągną w tę zabawę James Rodrigueza? Sky Sports informuje, że Kolumbijczyk może odejść z Evertonu jeszcze w tym miesiącu. Piłkarz ma problemy ze zdrowiem w związku z koronawirusem i jeszcze nie wystąpił […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Katar 2022 tylko dla zaszczepionych?

David Ornstein z The Athletic informuje, że Katarczycy będą chcieli wymagać szczepienia przeciw koronawirusowi od wszystkich uczestników mundialu w 2022 roku. Pamiętamy, jak było na Euro. Kto z piłkarzy chciał, ten się zaszczepił, kto nie, ten nie – nie było żadnego przymusu. Katarczycy chcą to zmienić i wywrzeć presję na FIFA, by ta wprowadziła odpowiednie […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Kownackiego czeka operacja

Smutne wieści z Niemiec. Dawid Kownacki zerwał więzadło w kolanie. To już oficjalna informacja, potwierdzona przez klub. Kownacki doznał poważnego urazu, czeka go operacja, a potem przerwa. Jak długa, dokładnie nie wiemy, natomiast kilka miesięcy niestety można spokojnie liczyć. Nie ma szczęścia Kownacki, całkiem niedawno się leczył, również kilka miesięcy, a teraz podobna historia. Ech, […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Powołania Sousy. Kilka powrotów, pożegnanie Fabiańskiego, nie ma S. Szymańskiego

Paulo Sousa ogłosił powołania do szerokiej kadry na eliminacyjne mecze z San Marino i Albanią. W porównaniu do poprzedniego zgrupowania, nowymi twarzami są Robert Gumny,  Arkadiusz Reca i Przemysław Płacheta oraz oczywiście Łukasz Fabiański, który z San Marino rozegra pożegnalne spotkanie w narodowych barwach. Wraca też Mateusz Klich, który poprzednim razem wypadł z powodu pozytywnego […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Borek: – Reprezentacja Polski to nie jest Caritas

Mateusz Borek na antenie Kanału Sportowego odniósł się do niektórych powołań Paulo Sousy. Części z nich poświęca słowa krytyki. O powołaniu Recy i Płachety: – Płacheta mało zrobił, żeby znaleźć się w reprezentacji, nie grając w klubie. Ja nie lubię takich sytuacji, bo to rodzi domysły. Zawsze mówiłem, że reprezentacja Polski to nie jest Caritas. […]
20.09.2021