post

Opublikowane 22.06.2021 17:29 przez

leszek.milewski

Wczoraj futbol pokazał swoją siłę.

Czytam przez cały turniej, że oglądalność Euro, w porównaniu do minionych lat, wyraźnie spadła. Więcej wykręca chodzenie po magazynach Milwaukee, gdzie w kupionych za sto dolarów boksach odnajdują się dzieła van Gogha. Nawet w krajach takich jak Włochy, gdzie przecież Euro powinno się oglądać tak, jak transmisję z najlepszych chwil swojego życia, oczywiście w gwiazdorskiej obsadzie, też jest gorzej, niż było. Czytam również, że w grupie demograficznej 16-24 zainteresowanie piłką nożną jest rekordowo niskie, odkąd się to mierzy. I w zasadzie nie ma przekonujących argumentów za tym, by kolejne, następne nadchodzące 16-24, miało wyższy wskaźnik pasji do piłki. Konkurencja o to, co będzie twoją rozrywką, nigdy nie była większa.

Ale wczoraj futbol pokazał swoją siłę.

Przyznam się wam, miałem akurat chwilę eurokryzysu. Niedziela z turniejem była krótka, w zasadzie: skandalicznie krótka. Człowiek dostał nagle tyle czasu do swojej dyspozycji, że nie mógł się odnaleźć w życiu. Zdążył się przyzwyczaić, ze istnieje tylko Euro. W poniedziałek mecze też dopiero o osiemnastej. Euro dało przestrzeń pod to, by przypomnieć sobie, że istnieje też świat poza turniejem. Są jakieś tam inne sposoby spędzania wolnego czasu. Inne rozrywki. Są też, o dziwo, ludzie.

I pomyślałem, że może warto byłoby dać temu życiu szansę. Zrobić sobie dzień przerwy i żyć.

Wygrał jednak fakt, że jak się widziało wszystkie mecze, nawet te lecące o równej porze puszczane na mniejszym monitorze lub telefonie, to już chce ci się zachować konsekwencję. Nie trwonić pewnego kapitału, nie robić dziur w eurożyciorysie. Każdy mecz przy takim oglądaniu się sumuje.

No i szczęśliwie, zrezygnowałem z życia, wybrałem Euro. Oddech zdążę nabrać po środzie przez dwa dni, a gdybym przegapił poniedziałkowe mecze: rzecz niewybaczalna. Oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem wieczoru, czyli meczów Dania – Rosja i Belgia – Finlandia.

Te kilka minut, kiedy Dania wyszła na 2:0, Kudriaszow powinien wylecieć, a Finom gola strzelił Lukaku, co trybuny Parken skwitowały radością godną własnej bramki, tylko po to, by… za chwilę zamilknąć, bo anulowano gola Lukaku, a Duńczycy zaprosili Rosjan do tanga, ofiarowując im karnego. Esencja piłki. Kilka minut, kiedy zdarzyło się wszystko. I znowu wszystko na ostrzu nożna, bo niby prowadzisz, ale Rosję dzieli od wyniku, który cię wyrzuci, tylko jeden gol. A Finowie? Niby o dwie klasę słabsi od Belgów, ale wytrzymali siedemdziesiąt minut, może wytrzymają jeszcze trochę.

Nie wytrzymali, bo piłka jest czasem okrutna, żal było mi Hradecky’ego – stać na straży historycznego wyniku, grać świetnie, i stracić tak pechową bramkę… wyjątkowy niefart.

Ale nie da się ukryć – zasłużony. Finlandia? Jeśli o jakiejś drużynie można powiedzieć, że powalczyła, że nieźle broniła, no to super, ale jednak nie jesteś przekonany, że chciałbyś ją oglądać dłużej, niż trzy mecze. Nie wiem, czy gdyby Turcję i Rosję zamienić grupami, to Rosja nie byłaby głównym dowcipem turnieju, a Turcja Finlandię ograła. Rosja jednak ma te broniące jej trzy punkty, choć liczba rozdanych prezentów rywalom byłaby haniebna nawet dla zespołu dołu tabeli podkarpackiej IV ligi.

Tak czy siak, ten wieczór zapamiętam jako szczególny.

A przecież pierwszy ani ostatni nie jest.

Wciąż trochę boję się powiedzieć, że to najlepszy turniej, jaki pamiętam. Ale grzebię w pamięci, sięgam, myślę o Euro 2008, które było wspaniałe. Wspominam mundiale 2010, 2014, na których bawiłem się doskonale – ba, na tym pierwszym aż za dobrze, bo wybrałem pójście na 0:0 Francji z Urugwajem, zamiast pójście na nocną zmianę do pracy na magazynie soków. I wiem, że choć każdy turniej jest świętem, tak nie każdy jest równie dobry. Może to kwestia aktualnie robiącej furorę taktyki. Może temu turniejowi sprzyja fakt, iż aktualnie wiodące są szybkie ataki i wysoki pressing, do tego odpowiednia domieszka stałych fragmentów gry.

Z mundialem w 1998 bój jest wyjątkowo zażarty, bo wiecie jak to jest – dla mnie to turniej pierwszy. A pierwsze zawsze smakuje inaczej.

Turnieje jednak de facto są dwa, faza grupowa i faza pucharowa to dwie różne bestie. Faza grupowa wytrzymała tempo – utopiła nas w intensywności dobrych meczów, a było ich na tyle dużo, że wybaczaliśmy okazjonalne Ukrainy z Austrią. Po prostu się je przemilczało. Ale to w fazie pucharowej pisze się historia – musi być i jakaś sensacja godna wygranej Islandii z Anglią, musi być i czarny koń przynajmniej w półfinale.

No dobrze, nie musi, i bez tego może być najlepszy, ale wiecie o co chodzi: jeszcze dużo może się wydarzyć, a raczej musi. Ale myślę, że jesteśmy w grze o najlepszy turniej XXI wieku. O wygranie z Francją też, choć tutaj będzie mi ciężko o obiektywność – wszystko, co zdarzyło się w dzieciństwie, z czasem olbrzymieje.

***

Gdy patrzyłem na to, co grali Ukraińcy z Austrią, zastanawiałem się, czy w ogóle można nazwać to grą. Potem jednak zastanawiałem się, dlaczego ta drużyna, która przeciw Austrii nie potrafi przeprowadzić jakiejkolwiek składnej akcji, wyglądała całkiem nieźle na tle Holendrów.

Serio. Ukraina była kuriozalnie zła. Żona miała do mnie pretensje, że wybrałem na telewizor taki słaby mecz, a na Livescorze co chwila widać było, że u Holendrów się dzieje. Ukraino, te pretensje to też twoja wina.

Ukraina zeszła na poziom tureckości. A może nawet wykopała pod poziomem Turków dołek i do niego wpełzała, z niego sypiąc dowcipami. Przecież to czysty komizm: ich najlepszą sytuacją była główna Lainera, który kompletnie oszalał i  choć był nieatakowany, nawet nie naciskany, to spróbował zaatakować bramkę Bachmanna. Chyba tak dla zgrywy. Albo żeby Bachmann się trochę rozruszał.

No, chyba, że prawda jest taka, że Holandia gra fajnie, jest się kim w tej drużynie zajarać, ich mecze to powrót do starych czasów, gdy mecze Oranje były ozdobą turnieju. Ale zarazem wyczuwalny jest w nich – jak zwał, tak zwał – gen autodestrukcji, o którym pisał Kuba Olkiewicz. W którymś momencie czegoś braknie w tyłach i pięknie, po absolutnym szlagierze, ale z hukiem odpadną. Ale będzie to huk, który zapamiętany będzie na długo.

***

Macedonia? Nie mam pretensji. Pod względem wyników – przyznajmy – wygląda to źle. Ale wciąż będę się upierał, że coś temu turniejowi dali.

A może to tylko moje naiwniactwo, że jest ktoś ewidentnie słabszy,  i na siłę doszukuję się, że nie został zadeptany.

***

Ach, dziś Szkoci. Całe życie, na wszystko co się przydarza, da się znaleźć odpowiedni fragment Trainspotting. I owszem, odpowiadając na wasze pytania – widziałem jeszcze jakiś inny film. „Skazanych na Shawshank” i „Zieloną milę”. To tyle. O nich jednak nie można powiedzieć, że mają tę cechę, co Trainspotting. Jak przystało na dwa filmy o więzieniach – w tym w jednym dochodzi do gwałtów na głównym bohaterze, a w drugim mowa o celi śmierci – są za pogodne, za wesołe. Za mało życiowe.

Która scena Trainspotting będzie odpowiadać dzisiejszemu występowi Szkotów?

***

Polecam wam też nasze programy – Stan Euro codziennie o 8 rano.

***

I polecam też lekturę analiz taktycznych Michała Kołkowskiego. Tym razem przystanek Szwecja, ale jak poszukacie, znajdziecie choćby świetną analizę dotyczącą występu Polaków z Hiszpanią, czy rozprawienia się z mitami na temat gry Piotrka Zielińskiego.

Leszek Milewski

leszek.milewski

Ekstraklasa. Historia polskiej piłki. Lubię pójść na mecz B-klasy.

Opublikowane 22.06.2021 17:29 przez

leszek.milewski

#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
#WeszłoFuksem
09.07.2021

Kupon Kowala, tenisowa tasiemka i królowie Euro

„Weszło Fuksem”, to nasz cotygodniowym cykl, w którym bierzemy sobie na tapet pięć najciekawszych (i często wygranych) kuponów z Fuksiarza. Co mamy w tym tygodniu? Potężny kupon potężnego Kowala. Tasiemkę na dwanaście meczów tenisowych. Specjalność zakładu Fuksiarza. No ludzie, czego my nie mamy – tak pytajcie, to będzie łatwiej. Klasyczny zestaw McKupon – czyli pewniaczek, […]
09.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
07.07.2021

Fuksiarz rejestracja – jak założyć konto w Fuksiarz.pl?

Wszystko ma swój początek. Życie, związek, praca, zajawki. Początek ma też typowanie w Fuksiarz.pl. Wybaczcie ten górnolotny i pompatyczny wstęp – zwłaszcza, że rejestracja w Fuksiarzu jest banalna, prosta, a sam proces zakładania konta niezwykle sprawny. Ponadto u tego bukmachera możecie przejść przez tzw. etap szybkiej rejestracji. No to co? Czas przeprowadzić was przez to […]
07.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
06.07.2021

Fuksiarz kod promocyjny lipiec 2021 + najwyższe promocje!

Z bukmacherami jest tak, że lubimy najbardziej ich wtedy, gdy kupony rozliczane są na zielono. Ale jak wiadomo – nie zawsze tak jest. Natomiast zawsze w Fuksiarz.pl można dostać kody promocyjne na start – to trochę tak, jak gospodarz wita nas ciepłym posiłkiem i smaczną herbatką. No i Fuksiarz w taki sposób was wita w […]
06.07.2021
Weszło
31.07.2021

W zasadzie jakie, poza Podolskim, są atuty Górnika?

– Górnik to nie jest sam Podolski – powiedział sam Podolski wczoraj po oklepie od Lecha i cóż, nic kontrowersyjnego nie powiedział. Mógłby się Messi jutro w Górniku zameldować, ale jak wszyscy pozostali ogarnialiby w takim tempie jak wczoraj, też nic z tego by nie wyszło. Dlatego wczorajszy mecz, w którym Poldi dał sygnał, że […]
31.07.2021
NBA
31.07.2021

10 najlepszych niskich skrzydłowych w historii NBA

LeBron James czy Larry Bird? Larry Bird czy LeBron James? Eksperci analizujący historię NBA przez lata nie potrafili się zdecydować, który z nich zasługuje na wyższą pozycję w rankingach wszech czasów. A przecież na tej dwójce lista znakomitych niskich skrzydłowych się nie kończy. Mamy jeszcze latającego Juliusa Ervinga, twardego jak skała Johna Havlicka, pożytecznego Scottiego […]
31.07.2021
Ekstraklasa
31.07.2021

Jak zastąpić Świerczoka? I czy trzeba zastępować Strączka?

Jakub Świerczok i Rafał Strączek. Co ich łączy? Nazwisko kończące się na literę „k”. Ha, taka zagadka, miłego dnia, dzięki za przeczytanie tego tekstu! Ale tak na poważnie – obu łączy to, że w poprzednim sezonie byli fundamentalnymi postaciami dla swoich ekip. Świerczoka w lidze już nie ma, Strączka zaraz może nie być. A w […]
31.07.2021
Ekstraklasa
31.07.2021

„Legia dała mi wszystko”. Warszawska kariera Dariusza Banasika

Kiedy Radomiak był na drodze do Ekstraklasy, gratulacje dla trenera Dariusza Banasika płynęły m.in. ze strony byłych właścicieli Legii Warszawa – Bogusława Leśnodorskiego i Macieja Wandzla. Jeśli ktoś był zdziwiony tym, że obaj panowie dobrze znają szkoleniowca radomskiej drużyny, ten powinien prześledzić początki trenerskiej kariery Banasika. To właśnie w Legii Warszawa Banasik zaczynał swoją przygodę, […]
31.07.2021
Weszło
31.07.2021

Młyński: Nie widziałem swojej przyszłości w Gdyni. Władze chciały pokazać, kto jest szefem

12 listopada 2020 roku. To właśnie wtedy Mateusz Młyński zagrał po raz ostatni w barwach Arki Gdynia. W meczu z Chrobrym Głogów spędził na boisku pełne 90 minut, jak zresztą zwykle tamtej jesieni. Potem jednak albo siedział na ławce, albo nie było go nawet w kadrze meczowej. Oczywiście nie przez to, że nagle stał się […]
31.07.2021
Brama dnia
31.07.2021

Starcie gigantów – Murawski kontra Iwański! | BRAMA DNIA

31 lipca 2008 roku. Cóż to był za dzień dla polskiego piłkarstwa. W 1. rundzie eliminacji do Pucharu UEFA dwa nasze kluby rozprawiły się z zawsze groźnymi oponentami. Lech Poznań pokonał 4:1 Chazar Lenkoran, natomiast Legia Warszawa takim samym stosunkiem goli poskromiła FK Homel. Ładnych trafień nie brakowało, więc materiał do kolejnego odcinka „Bramy dnia” […]
31.07.2021
WeszłoTV
30.07.2021

MORTAL PUCHARY. Bez fatality, ale z zadanym ciosem | Tetrycy od 10

30.07.2021
Weszło
29.07.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Wczoraj afera dyplomowa, którą Jacek Góralski ripostą „po co mi kupno dyplomu, jak nie mam matury” wyjaśnił lepiej, niż najlepszym ze swoich wślizgów. Dzisiaj informacje o tym, jak były trener Wisły Kraków na nowej robocie wykręca swoim piłkarzom sutki. Zachodzi uzasadnione podejrzenie, że piłkarstwo polskie poradziłaby sobie bez meczów. To perpetuum mobile absurdu, które raz […]
29.07.2021
Kanał Sportowy
27.07.2021

WESZŁOPOLSCY WRÓCILI! – BIAŁEK, PACZUL, ROKI I SMYK od 14

Wróciła #Ekstraklasa, a wraz z nią #Weszłopolscy! Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski i Damian Smyk omawiają najważniejsze wydarzenia 1. kolejki polskiej ligi! Zapraszamy! 
27.07.2021
Ekstraklasa
24.07.2021

„Piłkarze traktują Górnik Łęczna jako siedemnastą opcję”

– Są zawodnicy na rynku polskim, którzy nie mają klubu – ja bym ich chętnie widział w Górniku Łęczna. Ale musimy stanąć w kolejce. Z numerem siedemnaście albo osiemnaście. Może ktoś tam ich poodrzuca, to wtedy zdecydują się na Górnik Łęczna. Może to śmieszne, ale z drugiej strony trochę smutnawe. Kurczę, chciałbym takiego Waleriana Gwilię […]
24.07.2021
Weszło
23.07.2021

Skarb Tetryków na Ekstraklasę 21/22. Od 12:00!

W dzisiejszym odcinku „Dwóch zgryźliwych tetryków” Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski przygotują video skarb Ekstraklasy, w którym pogadają o każdym klubie. Zapraszamy. Poniżej spis treści: 0:00 SIEMANKO Z RĘKĄ NA SERCU 4:49 GÓRNIK ŁĘCZNA. CZY LUBELSZCZYZNA BĘDZIE WDZIĘCZNA 10:14 TERMALICA. CZYSTA KARTA, NOWY SŁOŃ 16:16 RADOMIAK. BAMBOLEO, BANASIKAO, CANARINHO, ELISBOAO 22:45 STAL. BUDZIK BUDZIK BUDZIK, […]
23.07.2021
Felietony i blogi
22.07.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Dużo trąbi się w ostatnich dniach o gruntownych zmianach w futbolu. Wiemy już, że coś tam palnęło Mundo Deportivo, że dementowała FIFA – zgadzam się, że trochę z dużej chmury mały deszcz. Może oblicze sezonu ogórkowego. Ale może i nie, bo sprawa jest, bez względu na to, czy Future Cup było pod egidą FIFA czy […]
22.07.2021
Liczba komentarzy: 32
Subscribe
Powiadom o
guest
32 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kikk
Kikk
1 miesiąc temu

Euro słabe z druzynami które nie powinny się tam znaleźć. W zasadzie to mam telewizor włączony, a robię sobie coś innego przy okazji. Podniecac się jak Macedonia w łeb dostaje.

Van den Wuja
Van den Wuja
1 miesiąc temu

Dzisiejsi 16-24 latkowie, czyli tak zwane pokolenie Z, to jest jakiś kompletny dramat. Nie interesuje ich seks (są badania), nie interesuje ich piłka nożna. Pchają świat ku zagładzie.

Bigosik
Bigosik
1 miesiąc temu
Reply to  Van den Wuja

To co ich interesuje? Scrollowanie sociali?

Wypok
Wypok
1 miesiąc temu
Reply to  Van den Wuja

W sensie – na podstawie tego, że nie interesuje ich piłka nożna, wnioskujesz, że pchają świat ku zagładzie? Naprawdę? Są naprawdę ambitniejsze rozrywki niż oglądanie piłki nożnej. Można chociażby samemu wyjść na boisko i w nią zagrać.

Dos Santos
Dos Santos
1 miesiąc temu

Nie, nie, nie. MŚ 2014 to najlepszy turniej w tym wieku. Każdy mecz to było meczycho. Ech… Algieria. Ech… Honduras. I każda z drużyn tworzyła ciekawe widowisko.

Kononowicz
Kononowicz
1 miesiąc temu
Reply to  Dos Santos

Faza grupowa była kapitalna, ale pucharowa to było męczenie buly

Szczypior
Szczypior
1 miesiąc temu
Reply to  Dos Santos

I pan ma rację. W fazie grupowej niemal każdy mecz był super, faza pucharowa troszkę gorzej, ale i tak Brazylia – Chile czy Kostaryka – Grecja to mecze, których się powtórzyć po prostu nie da

zygmuncik
zygmuncik
1 miesiąc temu

Słabe Euro ze słabymi ekipami. Dobrze grająca Dania rozbiła tragiczną Rosję, Holandia pohulała z Ukrainą. Trochę mało jak na „najlepszy” turniej. Tym bardziej, że turniej ocenia się po fazie pucharowej.
Jedynym przyzwoitym turniejem po 1996 roku (czyli w okresie świadomości p. Leszka) było Euro 2000 z fenomenalną Portugalią. To był pierwszy rok rozbudowanej LM i po „hiszpańskim” finale na Euro spośród faworytów tylko Hiszpania nie wyglądała. Potem turnieje przemęczonych sezonem stały się normą.

Pdg
Pdg
1 miesiąc temu
Reply to  zygmuncik

A Ty ti EURO oglądasz w ogóle czy pierdolisz żeby pierdolić?

SmyQ
SmyQ
1 miesiąc temu

Moim zdaniem nie umywa się do MŚ 2014, tam niesamowite historie były co wieczór. Do tego absurdalne wyniki, tony emocji. Nawet tych Niemców ze złotem tak po latach nie żałuję.

Marcin
Marcin
1 miesiąc temu

To dla mnie zdecydowanie najlepsze jest Euro 2000, które było przekozackim turniejem, pomimo głupiej zasady złotego gola.

Łukasz
Łukasz
1 miesiąc temu
Reply to  Marcin

Złoty gol to najlepsze co mogło być w świecie piłki nożnej. Do dzisiaj nie wiem dlaczego to wykasowali i męczą nas pełną dogrywką. Cóż to były za emocje gdy był ten przepis o złotej bramce

Foo
Foo
1 miesiąc temu
Reply to  Łukasz

Nie było. Obie drużyny srały w gacie, żeby nie popełnić tego jednego błędu i dogrywka to było podawanie do siebie.

Szczypior
Szczypior
1 miesiąc temu

Ogólnie żadne euro nie będzie miało podjazdu do mundialu, a tak serio mówiąc to MŚ 2014 to najlepszy turniej w ostatnich latach i nie ma co do tego wątpliwości.

Natomiast… trzeba przyznać, że tak jak niektórzy piszą, że grają „słabe” drużyny jak Macedonia to ta gra bardzo dobrze, zabrakło jej tylko takiego turniejowego doświadczenia, więc jak ktoś nie oglądał gry Macedonii to niech nie mówi, że są słabi tylko lepiej nic nie pisze. I gwarantuje wam że Macedonia w najbliższym czasie zakwalifikuje się na duży turniej bynajmniej nie przez barażr…

Luas
Luas
1 miesiąc temu

Fatalny turniej. Z nazwy 2020, w czasie 2021. Z nazwy Euro, ale grają w Azji. Promują bogate grane dając im po 3 mecze u siebie. Hiszpania dostaje mecz zamiast na stadionie Atletico jakieś gówno w Sevilli. Bez gospodarza, bez kibiców, z wieloma drużynami nie nadającymi się do gry na wielkich turniejach. 24 drużyny, rozbicie spotkań przez pół mapy świata i puste trybuny. Organizacyjnie najgorsze, pod względem poziomu dobrych spotkań było może 5. Za wcześniej na ocenę, ale ogólnie jest słabo, bo prawdziwe Euro zaczyna się od 1/8.

Edi Dedi
Edi Dedi
1 miesiąc temu

Mój najlepszych turniej to Meksyk 86. Pierwszy świadomie oglądany. Maradona, polskie cierpienia z Marokiem i Portugalia, te zarwane noce i później oczy na zapałki w szkole… Pamiętam też Hiszpanie 82, niewiele, ale to odrodzenie Polski aż do medalu. Bezcenne to. Wspaniały był też turniej euro 88 i co ciekawe niesamowita gra ZSRR, nie Holandii. Holandia fartem wyszła ze swej grupy, bo… kępka trawy ich uratowała z Irlandią. A ZSRR grał kosmicznie. To były czasy.

TomTom
TomTom
1 miesiąc temu

A ja się zgodzę, że to bardzo dobry turniej. Może to kwestia niewielkich oczekiwań (po bardzo słabym Euro 2016 i bezsensownym rozbiciu na 11 krajów), może wyjątkowo długiej przerwy… Ale ogląda się zaskakująco dobrze. W XXI wieku MŚ 2014 pozostają na zdecydowanym prowadzeniu, jednak tegoroczne Euro umieściłbym póki co w czołówce.

marcinw13
marcinw13
1 miesiąc temu

A kto ma zachęcić pokolenie 16-24 do piłki? Przewracające się od podmuchu wiatru lalusie z Barcelony? A może kolesie z ekstraklasy kopiący się kolanami w czoła? Komu np w Polsce mają kibicować młodzi, ci normalni? Kto normalny będzie kibicował klubowi na którego trybunach siedzi faszystowska patologia bijaca wszystkich wokół? A kibicowanie zagranicznym klubom? Kto normalny będzie mówił, będąc Polakiem, że Man United to jego ukochany klub?
Idziemy dalej. Milion meczów w Lidze Mistrzów gdzie i tak z góry wiadomo kto będzie w czołowej ósemce? Ludzie mają przesyt, towaru jest za dużo i jest zbyt łatwo dostępny.
Na Euro 2000 każdy mecz był świętem, bo grali tam najlepsi z najlepszych jednocześnie nie będąc koszmarnie zajechanymi po nadmiernie rozbudowanym sezonie klubowym.
Mnie osobiście nie chce się ogladac wszystkich spotkań, bo faza grupowa to taka quasi druga faza eliminacji. Faza pucharowa, no to już co innego.
Piłka nożna to wielka, rozbuchana bańka, która zbliża się do spektakularnego upadku. Pandemia tylko to uwydatniła. W którymś momencie zagubiono główny atut piłki nożnej – powszechną dostępność. Teraz szczyty są zabetonowane przez wielkie korpo-molochy dbające wyłącznie o korzyści finansowe i/lub polityczne i jednocześnie mające gdzieś szeregowego kibica z Warszawy czy Bukaresztu.
Piłka nożna to sport dla bogatych, albo dla patusów. I tak to się kręci. Do czasu.

vincent
vincent
1 miesiąc temu
Reply to  marcinw13

Pewnie odpowiadal by ci kibic , przyprowadzający na łańcuchu swoją dziewczyne albo inny zbok.

Artox
Artox
1 miesiąc temu
Reply to  vincent

Panie, daj Pan spokój. BDSM fajna sprawa, polecam spróbować.

Janusz
Janusz
1 miesiąc temu
Reply to  marcinw13

Trochę chodzę na mecze polskich lig. Faszystowska patologia lokalna nikogo nie bije, bo siedzi w swoim wyznaczonym sektorze, a faszystowska patologia przeciwników jest zamknięta w klatce po drugiej stronie trybun, eskortowana przez policję na stadion i z niego. Zadymy organizują sobie po lasach. Czy to nadal patologia? Pewnie. Pełno niecenzuralnych wyrażeń lecących z trybun? Jasne. Wandalizm? Czasem też. Ale bicie niewinnych kibiców? Nie, nie zdarza się. Jeździłem po Ekstraklasie, I, II lidze i po okręgówkach, takie rzeczy po prostu się nie dzieją. Działy się jeszcze 15-20 lat temu, ale teraz już nie. Zgaduję, że swoją wiedzę czerpiesz z telewizji, a nie ze źródła.

Przeciętny „piknik” jest bezpieczniejszy niż piłkarze na boisku.

MsUky
MsUky
1 miesiąc temu
Reply to  Janusz

Januszku Ty swoją wiedzę najwyraźniej czerpiesz z niezależnej, Albo TVP jeśli twierdzisz że teraz na stadionach nic się nie dzieje.

marcinw13
marcinw13
1 miesiąc temu

W ogóle fajnie to wygląda:
Zachód Europy – pilka to sport głównie dla bogatych czy wręcz bajecznie bogatych
Wschód Europy – pilka to sport dla rozmaitej patologii (np w Polsce czy na Węgrzech naziolskiej, w Serbii skorumpowanej prorządowej)
A reszta świata to już tylko dostarczyciele mięcha dla zblazowanej, zakochanej w forsie Zach Europy

Mattia
Mattia
1 miesiąc temu

Euro 2020 pozytywnie rozczarowuje, ale ciężko jednoznacznie ocenić czy to najlepszy turniej XXI wieku, bo jak to zmierzyć? Emocje niekoniecznie oznaczają wysoki poziom i vice versa, np. mundial 2006 stał na bardzo wysokim poziomie piłkarskim, mimo że był dość defensywny, przeciwnie do mundialu w Rosji, gdzie padło dużo goli, ale bardzo dużo po błędach indywidualnych. Ponadto „dobre historie” podkręcają takie opinie, np. gdyby Rosja wygrała wczoraj 1-0 po świetnym meczu, to opinii o świetnym Euro byłoby dużo mniej, a że Dania wygrała 4-1 po dramacie z Eriksenem, to dużo osób tak to widzi. Ponadto jak przypominam sobie wszystkie MŚ i Euro od Francji 98′, to poza skandaliczną Koreą 2002 i może Euro 2016 nie pamiętam, żeby któryś mundial albo Euro wzbudziły powszechne rozczarowanie

Olo
Olo
1 miesiąc temu

EURO 2004: gospodarz – słoneczna Portugalia i jedna z najlepszych turniejowych piosenek(Forca od Nelly Furtado)
Mecze:

 • mecz otwarcia Portugalia – Grecja i sensacja, przegrana Portugalii
 • Francja – Anglia, Anglia prowadzi do ostatniej minuty, Zidane strzela dwie bramki w doliczonym czasie i Francja wygrywa
 • Chorwacja – Francja, do przerwy Francja prowadzi, po przerwie dwie bramki Chorwacji i to oni prowadzą, Francja odpowiada i remis 2:2
 • Chorwacja – Anglia, 6 bramek w tym dwie 17-letniego Rooneya, wynik 4:2 dla Anglii
 • Szwecja – Bułgaria 5:0
 • Holandia – Czechy, Holendrzy po 20 minutach prowadzą 2:0, przegrywają 2:3 Czesi strzelają zwycięską bramkę w 88 minucie
 • 1/4 finału Portugalia – Anglia, Anglicy prowadzą przez cały mecz, Portugalia wyrównuję w 83 minucie, dogrywka i kolejne dwie bramki, tym razem Portugalia strzela pierwsza a Anglia wyrównuje, rzuty karne Portugalia lepsza
 • 1/4 finału Czechy – Dania, koncert Czechów 3:0, dwie bramki Barosa

MŚ 2006: gospodarz – Niemcy, nasi sąsiedzi, u nas (przynajmniej na początku) super atmosfera, flagi Tyskiego na każdym balkonie
Mecze:

 • mecz otwarcia Niemcy – Kostaryka, 6 bramek, Niemcy wygrywają 4:2
 • Argentyna – Serbia, 6:0 strzelają Crespo, Tevez i 19-letni Messi
 • WKS – Serbia, Serbia prowadzi po 20 minutach 2:0, przegrywają 2:3, zwycięska bramka dla Iworyjczyków w 86 minucie
 • Hiszpania – Ukraina 4:0
 • 1/8 finału Portugalia – Holandia, festiwal żółtych i czerwonych kartek, obie drużyny kończą mecz w 9tkę
 • 1/8 finału Hiszpania – Francja, Hiszpanie prowadzą 1:0 by przegrać 1:3
 • 1/4 fiinału Niemcy – Argentyna i Anglia – Portugalia, dwa świetne mecze na remis gdzie o awansie decydowały rzuty karne
 • 1/2 finału Niemcy – Włochy, Włosi strzelają dwie bramki w ostatnich dwóch minutach dogrywki
 • finał Włochy – Francja, remis, rzuty karne, słynna czerwona kartka Zidane’a w swoim ostatnim meczu w karierze
Piotr
Piotr
1 miesiąc temu

Od Euro 2012 poziom turnieju leci na łeb na szyję. 24 drużyny Po co to komu? Kombinowanie przed ostatnią kolejką fazy grupowej. Z kim grać? a z kim lepiej nie. Bezsensowne „rozdymanie” turnieju. Np pomysł by przyznać organizację m.in Baku całkowicie bezsensowny. Nawet bez pandemii nikt by tam nie przyjechał kibicować. Słaba frekwencja też w Rosji. UEFA i tak ma szczęście, że przypadek Eriksena nie skończył się tragicznie. Wtedy dywagacjii i wzajemnych oskarżeń nie było by końca. W mojej ocenie lepsze, bardziej zacięte i emocjonujące było Euro 2000, 2004, 2008. W pierwszym poparcie francuskiej hegemonii w końcówce lat 90 i początku nowego wieku. Bardzo dobrze zorganizowane Włochy plus złota Portugalska generacja. Na pewno też wspaniale i jednoczesnie pechowo grająca Holandia. Euro 2004 Bardzo grająca Portugalia, czarny koń Grecja. Najlepszy w tym wieku turniej Czech. Naszpikowane gwiazdami Anglia i Holandia . Natomiast turniej szwajcarsko -austriacki , to pierwsza kwalifikacja do turnieju Polski i początek hegemonii la furią Rocha, bardzo dobre Niemcy L owa. Wyjątkowy turniej rosjan. Pięknie grająca Holandia Van Basten. Ogólnie bardzo wysoki poziom. Taka konkluzja na sam koniec. Jest jeden wielki plus obecnego Euro ; to że się to Euro w ogóle odbywa, by bez tego byłoby bardzo nudno

WhiteStarPower
WhiteStarPower (@spoxgreq)
1 miesiąc temu

Może powiecie, że mam to samo co Leszek, ale Francja 1998 i Euro 2000 to dla mnie są przesztosy, tyle co tam było kozackich bramek, zdarzeń i historii indywidualnych to szok. Euro 2004 było dziwną historią (Grecja, Łotwa, Czesi, podwójne spotkanie gospodarzy z Grecją i dwa razy w łeb), ale intrygującą. I z czasem te turnieje takie coraz zwyklejsze się robiły – A MOŻE TO WŁAŚNIE WIEK??

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin
1 miesiąc temu

U mnie subiektywnie z Euro w XXI w. to najlepsze było Euro’2008 (mecz Holandia- Rosja w 1/4 finału to był kosmos którego potem na Euro już nie widziałem), oraz Euro’2000 (jeśli by je wliczać w to stulecie). Z mundiali podobały mi się ten w Brazylii i ostatni w Rosji był całkiem całkiem.
Natomiast racją jest też że obecne Euro jest zdecydowanie lepsze od tego z 2016r. gdzie – nie okłamujmy się- poziom był dramatyczny (a nie można na cały turniej patrzeć tylko z perspektywy naszego sukcesiku wówczas).

Kamil
Kamil
1 miesiąc temu

No bez jaj, że MŚ 2014 to najlepszy turniej XXI wieku. Tego męczenia buły Argentyny z Holandią w półfinale, gdzie przez 120 minut chyba nie oddano żadnego celnego strzału + ciężkie do oglądania mecze Argentyny z Belgią, Holandii z Kostaryka czy Brazylii z Kolumbia. W fazie grupowej dużo się działo, ale to był turniej przeżarty defensywną taktyką. Po Euro 2020 nie miałem większych oczekiwań, a jak na razie jest super. Zobaczymy co przyniesie faza pucharowa, ale szykuje się- o dziwo! naprawdę rewelacyjny turniej

ZADAJMY ŚMIERĆ ANTYFUTBOLOWI PZPN.
ZADAJMY ŚMIERĆ ANTYFUTBOLOWI PZPN.
1 miesiąc temu

Najlepsze w historii było euro 2000 – kazdy kolejny turniej jest coraz gorszy.
Na Euro 2000 poziom był tak wysoki że z grupy nie wyszły : anglia, niemcy, belgia, szwecja, czechy, dania. Dziś z grupy mogą wyjść największe miernoty typu Polska czy Słowacja.

Euro 2020 to najgorszy turniej w historii – były tylko 4 mecze godne wspomnienia w fazie grupowej :
1-holandia-ukraina
2.dania-belgia
3.niemcy-portugalia
4.dania-rosja

reszta meczow dno nie godne euro albo jednostronne mecze typu wlosi, ktorzy zmiazdzyli konkurencje.

Konrad
Konrad
1 miesiąc temu

Najlepszy turniej,ktory NIE MA ZADNEJ KONKURENCJI TO ZDECYDOWANIE MS 1994 w USA!!!
Od pierwszego meczu do przedostatniego mielismy fantastyczny ofensywny football,wiele zwrotow akcji,gra do ostatniej minuty i co najwazniejsze prawie kazda druzyna miala swojego niepodrabialnego LIDERA ktory procz umiejetnosci oraz charyzmy mial tez wyjatkowy styl bycia,uczesaniaa nawet stroju(bramkarze)jakas specyficzna jedyna w swoim rodzaju maniere czy akcje,ktora zapadala w pamiec i charakteryzowala poszczegolne zespoly,ktore dzieki temu byly jakies!!! Wykreowalo sie w Usa mnostwo fantastycznych pilkarzy i nie zawsze oczywistych bohaterow tych pozytywnych i negatywnych procz finalu(ten nie stal na rownie wysokim poziomie,moze przez wysoka temperature) tak to bylo best of the best pilki noznej EVER,potem do sredniego poziomu calej imprezy nie bylo nawet blisko!

Dzikie Bydle
Dzikie Bydle (@dzikie-bydle)
1 miesiąc temu

euro 2000 genialne, euro 2004 tylko Czesi fajnie grali, euro 2008 pare fajnych meczy Turcja vs Chorwacja/Niemcy, finał kiepski, euro 2012 przecietne, euro 2016 kijowe, teraz tak srednio z mundiali mś 2002 najgorsze gówno które Brazylia uratowała, Niemcy 2006, takie sobie, RPA 2010 najnudniejszy mundial, tiki taka na 0-0, mś 2014 najlepszy mundial w 21 wieku, 2018 taki sobie

Suche Info
31.07.2021

Młodzieżowy reprezentant Polski trafi do juniorów Legii Warszawa

Legia Warszawa gra dziś w Radomiu z Radomiakiem, ale nie jest to ostatnia sprawa, która dotyczy tych drużyn w najbliższym czasie. Z naszych ustaleń wynika, że do mistrzów Polski wkrótce przeniesie się młodzieżowy reprezentant kraju, który dotychczas reprezentował barwy „Zielonych”. Mowa o 16-letnim Marcelu Szymańskim. Szymański w ostatnim czasie uznawany był za największy radomski talent. […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Transfer Griezmanna do Atletico wciąż możliwy

Telenoweli z udziałem francuskiego piłkarza ciąg dalszy. Od początku okienka transferowego hiszpańskie media huczą o negocjacjach na linii Atletico Madryt – FC Barcelona. Najpierw spekulowano o potencjalnej wymianie piłkarzy. Na Camp Nou miałby trafić Saul Niguez, a na Wanda Metropolitano powróciłby Antoine Griezmann. Jednak negocjacje stanęły w martwym punkcie. Tyle że prezes „Los Colchoneros”, Enrique […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Tworek: – Nie jesteśmy w optymalnej formie

Na konferencji przed meczem z Pogonią Szczecin szkoleniowiec Warty Poznań, Piotr Tworek, przyznał, że jest zadowolony z efektów pracy jego podopiecznych, aczkolwiek nie ukrywa tego, że  zespół potrzebuje jeszcze trochę czasu, by wskoczyć na najwyższe obroty. Nie szczędził również pochwał w stosunku do niedzielnego rywala.  – Postęp w naszej grze jest widoczny, mimo że zespół […]
31.07.2021
Weszło
31.07.2021

W zasadzie jakie, poza Podolskim, są atuty Górnika?

– Górnik to nie jest sam Podolski – powiedział sam Podolski wczoraj po oklepie od Lecha i cóż, nic kontrowersyjnego nie powiedział. Mógłby się Messi jutro w Górniku zameldować, ale jak wszyscy pozostali ogarnialiby w takim tempie jak wczoraj, też nic z tego by nie wyszło. Dlatego wczorajszy mecz, w którym Poldi dał sygnał, że […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Młody piłkarz Ajaksu zginął w wypadku samochodowym

Klub z Amsterdamu poinformował, że wczoraj doszło do ogromnej tragedii. Noah Gesser, ich 16-letni podopieczny, zginął w wypadku. Śmierć poniósł także jego starszy brat.  Do tragicznego zdarzenia doszło w miejscowości IJsseltein. Według holenderskich mediów pojazd, w którym znajdował się piłkarz, zderzył się czołowo z taksówką. Kierowca taksówki z poważnymi obrażeniami został przetransportowany do szpitala. Podczas […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Aston Villa gotowa zaakceptować rekordową ofertę za Jacka Grealisha

„Sky Sports” podało informację, że działacze Aston Villi wyrazili zgodę na transfer ich gwiazdy do Manchesteru City. „Obywatele” zaoferowali za Jacka Grealisha 100 milionów euro. Z początku włodarze „The Villans” kręcili nosem i chcieli od potencjalnego kupca zagarnąć jeszcze większą sumę pieniężną, ale – według angielskich dziennikarzy – w końcu zweryfikowali swoje ogromne oczekiwania. Negocjacje […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Mariusz Lewandowski: – Czeka nas ciężka przeprawa

Szkoleniowiec Bruk-Betu Termaliki Nieciecza na przedmeczowej konferencji prasowej powiedział, że nie może już doczekać spotkania z Wisłą Kraków, ponieważ na trybunach będzie panować atmosfera dużego święta. Ponadto pokreślił, że wraz ze sztabem wnikliwie analizował błędy z poprzedniego spotkania ze Stalą Mielec. Nie szczędził również pochwał dla przeciwnika. –  Kibice stęsknili się za meczami. Na trybunach […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

David Luiz wyjeżdża do ligi tureckiej

Włoskie media podały informację, że David Luiz zostanie zawodnikiem Adany Demirspor. Według informacji dziennikarza „SportItalia”, Rudiego Galettego, z nowym klubem podpiszę dwuletnią umowę.  34-letni obrońca od czerwca jest wolnym zawodnikiem. W poprzednim sezonie nie odgrywał już istotnej roli w Arsenalu. Zanotował we wszystkich rozgrywkach 30 występów, stąd też „Kanonierzy” postanowili nie przedłużyć z nim wygasającego […]
31.07.2021
NBA
31.07.2021

10 najlepszych niskich skrzydłowych w historii NBA

LeBron James czy Larry Bird? Larry Bird czy LeBron James? Eksperci analizujący historię NBA przez lata nie potrafili się zdecydować, który z nich zasługuje na wyższą pozycję w rankingach wszech czasów. A przecież na tej dwójce lista znakomitych niskich skrzydłowych się nie kończy. Mamy jeszcze latającego Juliusa Ervinga, twardego jak skała Johna Havlicka, pożytecznego Scottiego […]
31.07.2021
Ekstraklasa
31.07.2021

Jak zastąpić Świerczoka? I czy trzeba zastępować Strączka?

Jakub Świerczok i Rafał Strączek. Co ich łączy? Nazwisko kończące się na literę „k”. Ha, taka zagadka, miłego dnia, dzięki za przeczytanie tego tekstu! Ale tak na poważnie – obu łączy to, że w poprzednim sezonie byli fundamentalnymi postaciami dla swoich ekip. Świerczoka w lidze już nie ma, Strączka zaraz może nie być. A w […]
31.07.2021
Ekstraklasa
31.07.2021

„Legia dała mi wszystko”. Warszawska kariera Dariusza Banasika

Kiedy Radomiak był na drodze do Ekstraklasy, gratulacje dla trenera Dariusza Banasika płynęły m.in. ze strony byłych właścicieli Legii Warszawa – Bogusława Leśnodorskiego i Macieja Wandzla. Jeśli ktoś był zdziwiony tym, że obaj panowie dobrze znają szkoleniowca radomskiej drużyny, ten powinien prześledzić początki trenerskiej kariery Banasika. To właśnie w Legii Warszawa Banasik zaczynał swoją przygodę, […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Urban: – Nie możemy zakłamywać rzeczywistości

Górnik Zabrze fatalnie wszedł w nowy sezon Ekstraklasy. Dwie porażki w kiepskim stylu powodują, że kibice „Trójkolorowych” mogą mieć obawy co do najbliższych spotkań. Na pomeczowej konferencji prasowej Jan Urban nie ukrywał rozczarowania kolejnym niepowodzeniem, lecz uważa, że nie ma powodów do paniki. Według niego zabrzanie zagrali z zespołami aspirującymi do walki o podium, a […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Grzegorz Krychowiak bardzo blisko zmiany klubu

Rosyjskie media nie mają wątpliwości – Grzegorz Krychowiak opuści Lokomotiw Moskwa i przejdzie do FK Krasnodar. Podobno polski pomocnik pożegnał się już z kolegami z drużyny, a niebawem ma dojść do oficjalnego ogłoszenia transferu. Już od kilku dni krążą doniesienia na temat zmiany barw klubowych przez reprezentanta Polski. Portal „Championat.com” twierdzi, że lada moment podpisze […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Skorża: Spodziewamy się wzmocnień!

– Drużyna mentalnie wyglądała dobrze nawet w trudnych momentach. Cieszę się, że jako zespół wyglądaliśmy solidnie. Dużo pozytywnych rzeczy płynie po tym meczu – mówił trener Maciej Skorża po zwycięstwie Lecha Poznań z Górnikiem Zabrze 3-1. Jego wypowiedzi spisała Interia.  – Cieszę się jednak, że odwróciliśmy losy meczu. Graliśmy agresywnie, byliśmy z piłką często na […]
31.07.2021
Weszło
31.07.2021

Młyński: Nie widziałem swojej przyszłości w Gdyni. Władze chciały pokazać, kto jest szefem

12 listopada 2020 roku. To właśnie wtedy Mateusz Młyński zagrał po raz ostatni w barwach Arki Gdynia. W meczu z Chrobrym Głogów spędził na boisku pełne 90 minut, jak zresztą zwykle tamtej jesieni. Potem jednak albo siedział na ławce, albo nie było go nawet w kadrze meczowej. Oczywiście nie przez to, że nagle stał się […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Podolski: Górnik to nie jest sam Podolski. Musi się palić!

– Ważne, żeby Górnik grał lepiej, bo te ostatnie dwa mecze nie wyszły tak jak miały. Jak mówię: Górnik to nie jest sam Podolski. Musi się palić. Tego dziś trochę brakowało- mówił przed kamerami Canal + Lukas Podolski tuż po przegranym przez zabrzan meczu z Lechem Poznań. Jego wypowiedzi spisał portal Gol24.  – Za mną […]
31.07.2021
Brama dnia
31.07.2021

Starcie gigantów – Murawski kontra Iwański! | BRAMA DNIA

31 lipca 2008 roku. Cóż to był za dzień dla polskiego piłkarstwa. W 1. rundzie eliminacji do Pucharu UEFA dwa nasze kluby rozprawiły się z zawsze groźnymi oponentami. Lech Poznań pokonał 4:1 Chazar Lenkoran, natomiast Legia Warszawa takim samym stosunkiem goli poskromiła FK Homel. Ładnych trafień nie brakowało, więc materiał do kolejnego odcinka „Bramy dnia” […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Raków poznał potencjalnych rywali

Najprawdopodobniej ktoś z czwórki PAOK, Astana, Feyenoord i Gent będzie rywalem Rakowa Częstochowa, o ile oczywiście wicemistrz Polski przejdzie w III rundzie Rubin Kazań. UEFA podzieliła drużyny na grupy przed poniedziałkowym losowaniem IV rundy kwalifikacji Ligi Konferencji. Para Raków – Rubin będzie oczywiście nierozstawiona. Mecze tej fazy zostaną rozegrane 19 i 26 sierpnia. Wśród ośmiu […]
31.07.2021