post

Opublikowane 20.06.2021 19:04 przez

leszek.milewski

Czy określenie “mit założycielski” o meczu reprezentacji Polski zdążyło już zrobić karierę, a teraz jest na wznoszącej? Być może.

Przypomnę, że nierozerwalnie związane jest z kadrą Nawałki i meczem z Niemcami. Zdaje się, że to od tego meczu zaczęło robić furorę. A raczej: w ogóle pojawiło się w polskim słowniku piłkarskim.

Kadra Nawałki do meczu z Niemcami podchodziła jak na ścięcie. Drużyna męczyła kibiców. Atmosfera wokół niej była tak gęsta, że można ją było kroić nożem. Nawałka dolał jeszcze oliwy do ognia decyzjami, choćby powołaniem Sebastiana Mili, które wtedy otwarcie kwestionowano. A naszym rywalem byli nie tylko mistrzowie świata, ale drużyna, którą wszyscy widzieliśmy, jak urządza Brazylii lanie wszech czasów. 7:1.

Tak na logikę, to my powinniśmy wyjść na ten mecz i liczyć, że po prostu wynik będzie skromniejszy niż podczas Mineirazo.

Przed meczem odbywała się nawet zupełnie poważnie dyskusja, czy czasem tego meczu nie odpuścić. Wypuścić młodzież, a pierwszy skład oszczędzić na Szkotów. Naprawdę – aż takie były pokłady niewiary.

A wygraliśmy. I od tamtej pory drużyna zaczęła pisać nową historię. Zmieniło się wokół niej bardzo wiele, tak na zewnątrz, jak wewnątrz.

Widzę takie mecze i u wcześniejszych kadr. Leo Beenhakker podobno był bliski zwolnienia po swoich pierwszych spotkaniach. Było słabiutko: haniebna porażka z Finlandią u siebie. W łeb od Danii. 1:1 z Serbią niby obiecujące, ale też, strata punktów u siebie z rywalem, którego trzeba przeskoczyć w grze o Euro. Z Kazachami też się męczyliśmy, a Beenhakker musiał sięgnąć po Smolarka, którego początkowo w drużynie nie widział. Udało się wyrwać szalone 1:0. Mówiło się, że gdyby nie wygrana w Kazachstanie, Leo wróciłby do Holandii.

A potem 2:1 z Portugalią, jeden z najlepszych naszych meczów w XXI wieku. W zasadzie znikąd.

Ukraina za Jerzego Engela? To było dopiero pierwsze zwycięstwo tego selekcjonera. Mówimy natomiast o meczu wrześniowym, a Engel prowadził kadrę od początku roku. Po drodze liczono, ile już czasu nie strzeliła gola reprezentacja Polski. Były bezbramkowe remisy z Węgrami i Finlandią. Akcja z Emmanuelem Olisadebe, z którą Engel wiele ryzykował – była w tym przecież nuta desperacji. Ukraina tymczasem wtedy była na fali, postrzegano ją przez pryzmat znakomitych ligomistrzowych wyników Dynama Kijów, gwiazd Szewczenki i Rebrowa. Byli na mocnej wznoszącej, spodziewano się po nich wiele. Mówiono, że to może być czarny koń piłki reprezentacyjnej – taka kolejna Chorwacja z 1998 roku.

A wygraliśmy z nimi – na ich terenie – 3:1. Jeszcze Juskowiak miał karnego.

Być może z tym mitem założycielskim mówimy o dorabianiu historii pod konkretną teorię – to też jest możliwe. To jest wygodne.

Być może ktoś tą gadkę o micie założycielskim traktuje jako coś, co niebezpiecznie zaczyna graniczyć z frazesem.

Ale rozmawiałem z piłkarzami, którzy pojechali w 2000 do Kijowa, choćby ostatnio z Tomaszem Kłosem. I mówił, że tak, że ta Ukraina zrobiła różnicę, skonsolidowała to wszystko, całą drużynę. Podobnie mówi się o Niemczech. Bo do tamtego momentu, do 2:1 z Niemcami na Narodowym, byliśmy praktycznie po sześciu latach mniejszych bądź większych oklepów i rozczarowań. To było potężne katharsis, nie tylko dla drużyny, ale też dla kibiców.

Ja tam w to, że ten mit założycielski może istnieć, wierzę. Wierzę, że są takie mecze, które zmieniają zespół. Bo zespół, jakkolwiek jest złożoną bestią, tak jest też grupą ludzi. A przecież każdy wie, jak dynamika w grupie potrafi się zmienić pod wpływem jakiegoś konkretnego zdarzenia. I jak potrafi to być też takie zdarzenie, które da grupie ludzi niebywałego kopa.

Mam nadzieję, że tak będzie z Hiszpanią dla kadry Sousy. Słowa, które powiedział choćby Moder “Fizycznie jesteśmy zmęczeni, ale psychicznie odżyliśmy. Ten remis dał nam bardzo dużo”, można czytać, jako ruch w tym kierunku. Albo taki Puchacz “Myślę, że trzeba przede wszystkim pochwalić nas jako drużynę, kolektyw. Powiedzieliśmy to sobie w szatni, że jesteśmy jednością, zespołem począwszy od trenerów, analityków, wszystkich zaangażowanych osób. Dzisiaj jest dla nas wielki dzień”. Ja wiem, że nikt nie ma ochoty słuchać o kolektywie i tym, że remis dał dużo, ale tak – ciekawa jest opinia z wnętrza kadry, że w 2018, po Senegalu, była już dętka. Czuli, że to koniec, choć grali o wszystko z Kolumbią w Rosji, a nie z Hiszpanią w Hiszpanii. A jednak, to teraz jest więcej wiary, to teraz oceniają, że drużyna jest bardziej zwarta, bardziej gotowa na to by coś osiągnąć.

***

Swoją drogą, chciałem zauważyć, że te trzy mecze, które – zgodzicie się albo nie zgodzicie – można nazwać fundamentami drużyn, które coś jednak zrobiły, przyszły w najtrudniejszym momencie. Kiedy nikt w nie nie wierzył. Kiedy grano z rywalem, po którym spodziewano się, że gładko z nami wygra wygra. A wtedy rozpoczynał się koncert.

Są tu wspólne tropy z meczem z Hiszpanią z wczoraj i mam nadzieję, że jednak, tak jak w przypadku tamtych spotkań, zbuduje się na nim coś trwałego.

Ale szczerze wam powiem – jeśli się nie zbuduje, to cóż, może będzie to pewnym rozczarowaniem. Jeśli nie wyjdziemy z grupy, co zakładaliśmy przed turniejem, to nikt przy zdrowych zmysłach nie przyjmie tego za dobry rezultat. Nie idźmy w minimalizm godny Franza Smudy, odbierającego gratulacje po odpadnięciu z najsłabszej grupy Euro w dziejach.

Ale będę mógł powiedzieć, że tak, że ten mecz z Hiszpanią zapamiętam na zawsze. Być może okaże się jednostkowe wspomnienie, ale zdarzyła się jednak rzecz niezwykle ważna:

Zdarzył się bowiem wielki mecz reprezentacji Polski.

Za taki go mam, przykro mi. Biorąc wszystkie konteksty pod uwagę, za taki go mam.

I tego nic nie wymaże, cokolwiek zdarzy się dalej na tym turnieju.

Pisałem ostatnio: można odpaść, ale żeby jakoś ten turniej ubogacić. Dać swoimi kibicom cokolwiek. My często odpadając nie dawaliśmy praktycznie nic albo w ogóle nic.

Tym razem daliśmy.

A dla mnie, tu i teraz, jak to piszę, najfajniejsze jest to, że cieszę się na kolejny mecz reprezentacji Polski. To, że się czeka na mecz kadry, to oczywistość, ale ja nie mogę się go doczekać.

Cokolwiek zdarzy się w środę, to czekanie, bez jakiegoś strachu, a z ekscytacją, już jest fajnym darem.

***

Chciałem podkreślić, że walczyć będziemy o drugie miejsce w tabeli i ma to dla mnie znaczenie. Nie dlatego, na kogo możemy trafić – nie czas i miejsce na takie rozważania.

Ale dlatego, że to nie tak, że powiększony turniej rzucił nam ochłap i dzięki temu pozostaliśmy w grze. Nie. Jesteśmy w grze, bo sobie na to zasłużyliśmy, bo sobie na to zapracowaliśmy.

***

Kilka miesięcy temu, gdyby ktoś powiedział, że na Hiszpanię wyjdziemy Karolem Świderskim w pierwszym składzie, można byłoby się tylko pukać w czoło. Świderski był – jak to się ładnie mówi – w orbicie kadry, no ale gdzie tam pierwszy skład. Po drodze Milik złapał gaz. Piątek to wciąż Piątek, nawet jeśli aktualnie nie dziurawi seryjnie bramkarzy, w kadrze ma mocną pozycję.

Wypadli wszyscy.

Konkurenci, którzy byli bliżej poziomu Świderskiego, nie wykorzystali swoich szans.

I przyznam, gdy przed pierwszym gwizdkiem zobaczyłem, że my chcemy atakować Świderskim, pojawiło się we mnie znowu zwątpienie. Kilka meczów Świdra w kadrze. Gole Islandii i Andorze. Przyznam, że gracz solidny – zawsze, gdy wychodził na boisko, czymś pozytywnym mnie zaskakiwał.

Ale Świderski na Hiszpanię?

A jednak, Świderski na Hiszpanię okazał się żywym srebrem. Niebywałe jak ten chłopak pracował. Widoczny wszędzie, gdzie tylko był potrzebny. Czasem wyskakiwał nie wiadomo skąd, odnajdywał się jakby był bocznym obrońcą i też przerywał akcję.

Określenie “gryźć trawę” jest jednym z bardziej wyświechtanych, ale w wykonaniu Świdra wczoraj było w pełni uprawnione. Jak będzie potrzebna definicja, wystarczy pokazać ten mecz.

No i nie zapominajmy, że poza walką, pracą, czarną robotą, mieliśmy choćby to kapitalne uderzenie w słupek zza szesnastki, sam to sobie stworzył. Zmarnował też jedną szansę po dograniu Lewego, ale nie zmienia to końcowej noty.

Wyczuwam duży transfer dla Świderskiego. Stać go na to, by przyjeżdżać na Euro z dużo lepszego klubu niż PAOK-u Ateny. Pogłoski o transferze do Serie A powinny nabrać na intensywności.

***

Świderski Świderskim, bo możemy pisać wiele laurek, ale w zasadzie wypadałoby zacząć od Roberta Lewandowskiego. Z rozmysłem nie zacząłem, bo jakkolwiek to on ostatecznie zdobył bramkę, tak jednak przede wszystkim w tym spotkaniu był kapitanem pełną gębą. Nie chciał na sobie światła. Nie szukał wymówek.

Brał na siebie odpowiedzialność.

I to nie tak, że wyszło za każdym razem – ale miał pełną świadomość ciężaru swojej roli i ją akceptował.

Był tym Robertem z czasów eliminacji do mundialu 2018 i Euro 2016, kiedy zarażał kolegów… w zasadzie trudno powiedzieć czym. Bo przecież nie tym, że będzie dobrze, na to nie ma patentu. Ale jednak jakąś wiarą, że rywal nie jest z kosmosu, że można go nagryźć, że jesteśmy tu razem i trzeba walczyć.

Najlepszy mecz Lewandowskiego na wielkim turnieju? Zdecydowanie tak. I jestem pewien, że spadł mu wielki kamień z serca. Może teraz będzie miał większą lekkość, swobodę, która da wiele przeciwko Szwedom.

***

Interwencja Szczęsnego w 83 minucie była jedną z lepszych – a zarazem ofiarniejszych – jakie widziałem w reprezentacji Polski.

Wojtek Szczęsny jest za dobrym bramkarzem, by mieć syndrom Warzychy – on się zasadniczo nie zdarza bramkarzom. Oby ten mecz, w którym był jednym z liderów defensywy, zarażał pewnością i dobrą energią, był przyczynkiem do jeszcze lepszych spotkań na tym turnieju.

No dobrze, niech będzie, że nawet w to wierzę. Może pora zacząć wierzyć. Może wypada. A może, przede wszystkim, chce się.

***

To, co przy bramce zagrał Moder… To tak można? Bezczelność. Nad tą kadrą zaczyna się unosić aura pozytywnej bezczelności. Jak nic to kwestia powołania Świerczoka. Nie gra, a i tak zakłada swoje piętno.

A tak serio, to tego też nie można odmówić Paulo Sousie. Jest odwaga. Wpuszczenie w takim momencie meczu siedemnastoletniego Kozłowskiego – jedna wielka wiara. Ale i dobry nos, bo przecież Kozłowski dźwignął to, chwalony jest także przez zagraniczne media.

A najbardziej ciekawi mnie reakcja Sousy przy rzucie karnym. Nawet mu powieka nie drgnęła. Nie wiem jak. Co myślał. Jak to możliwe, by w takim momencie, gdy Hiszpanie marnują karnego, a potem jeszcze łatwiejszą do strzelenia dobitkę, facet patrzy i jest jak z kamienia.

Żeby nie było, że mało o Sousie – to jest jego wielki sukces. Myślę, że gdyby wziąć personalia, to jest większym wygranym tego meczu niż Lewandowski. Ale dokładnie temat Sousy opracował dziś Szymon Janczyk, tam was odsyłam.

***

Największa obawa przed Szwecją?

Ten mecz skomentuje Dariusz Szpakowski.

A tak jak Janowi Ciszewskiemu przypadło w udziale komentowanie sukcesów reprezentacji Polski, przez które sam się z nimi kojarzył, tak Dariuszowi Szpakowskiemu przypadło towarzyszenie niezliczonym klęskom, błyskawicznym odklepaniom, honorowym porażkom, meczom spod ciemniej gwiazdy, meczom definiowanym przez pecha.

Słyszę Dariusza Szpakowskiego i czuję, że oglądam nie tyle porażkę reprezentacji Polski, co ważną reprezentację Polski.

Ale, skoro futbolowi bogowie już postanowili ofiarować nam akt łaskawości, to może i ten gest z ich strony? Panu Darkowi bliżej do końca komentowania niż dalej. Taki mecz, wygrany, znaczyłby wiele.

***

Na koniec, to zdjęcie – skrin z transmisji? – jest fantastyczne.

***

***

Polecam też nasze programy. Stan Euro:

I “Dwóch opromienionych młodzieńców” z Kubą Olkiewiczem.

Leszek Milewski

Fot. FotoPyK

leszek.milewski

Ekstraklasa. Historia polskiej piłki. Lubię pójść na mecz B-klasy.

Opublikowane 20.06.2021 19:04 przez

leszek.milewski

Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu “Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
#WeszłoFuksem
09.07.2021

Kupon Kowala, tenisowa tasiemka i królowie Euro

“Weszło Fuksem”, to nasz cotygodniowym cykl, w którym bierzemy sobie na tapet pięć najciekawszych (i często wygranych) kuponów z Fuksiarza. Co mamy w tym tygodniu? Potężny kupon potężnego Kowala. Tasiemkę na dwanaście meczów tenisowych. Specjalność zakładu Fuksiarza. No ludzie, czego my nie mamy – tak pytajcie, to będzie łatwiej. Klasyczny zestaw McKupon – czyli pewniaczek, […]
09.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
07.07.2021

Fuksiarz rejestracja – jak założyć konto w Fuksiarz.pl?

Wszystko ma swój początek. Życie, związek, praca, zajawki. Początek ma też typowanie w Fuksiarz.pl. Wybaczcie ten górnolotny i pompatyczny wstęp – zwłaszcza, że rejestracja w Fuksiarzu jest banalna, prosta, a sam proces zakładania konta niezwykle sprawny. Ponadto u tego bukmachera możecie przejść przez tzw. etap szybkiej rejestracji. No to co? Czas przeprowadzić was przez to […]
07.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
06.07.2021

Fuksiarz kod promocyjny lipiec 2021 + najwyższe promocje!

Z bukmacherami jest tak, że lubimy najbardziej ich wtedy, gdy kupony rozliczane są na zielono. Ale jak wiadomo – nie zawsze tak jest. Natomiast zawsze w Fuksiarz.pl można dostać kody promocyjne na start – to trochę tak, jak gospodarz wita nas ciepłym posiłkiem i smaczną herbatką. No i Fuksiarz w taki sposób was wita w […]
06.07.2021
#WeszłoFuksem
30.06.2021

Taśma miesiąca, Euro 2020 reklamą Fuksiarza i ekspert piłkarsko-tenisowy

Euro 2020 jest fajne. A zarabianie na typowaniu Euro 2020 równie spoko. Więc jeśli można zarobić sobie w Fuksiarzu na tym, że z jednej strony emocjonujecie się turniejem, a z drugiej przytulacie przyjemną sumkę, to zapytajcie autorów kuponów z nowego “Weszło Fuksem”. Czyli naszego cyklu, gdzie pokazujemy wam najciekawsze zakłady poprzedniego tygodnia. Jakich fuksiarzy mamy […]
30.06.2021
Anglia
27.07.2021

Witajcie w Derby County, krainie absurdów

Na froncie stadionu Pride Park umieszczono gigantyczną grafikę przedstawiającą kilku piłkarzy Derby County oraz ich trenera – Phillipa Cocu. Obraz ten przetrwał zwolnienie Holendra, tymczasową robotę Wayne’a Rooneya, podpisanie stałej umowy z Rooneyem i kilka miesięcy pracy rzeczonego. Zdjęto go dopiero na koniec sezonu 2020/21. Witajcie w Derby County, krainie absurdów, krainie przeklętej. Gdy szeregi […]
27.07.2021
Kanał Sportowy
27.07.2021

WESZŁOPOLSCY WRÓCILI! – BIAŁEK, PACZUL, ROKI I SMYK od 14

Wróciła #Ekstraklasa, a wraz z nią #Weszłopolscy! Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski i Damian Smyk omawiają najważniejsze wydarzenia 1. kolejki polskiej ligi! Zapraszamy! 
27.07.2021
Kozacy i badziewiacy
27.07.2021

Nowi w lidze? Prędzej kozacy niż badziewiacy

W trakcie pierwszej kolejki Ekstraklasy siłą rzeczy większą uwagę przykładaliśmy do nowych graczy, wyłapując potencjalnych kozaków i oczywiście badziewiaków. Pierwsze wrażenie nie jest najgorsze – dłuższa kolejka ustawiła się do pierwszej drużyny. Nie tak długa, że jej koniec można stracić z pola widzenia, wystarczą ręce, by wszystkich policzyć na palcach, ale jednak.  Ostatecznie do premierowego […]
27.07.2021
Brama dnia
27.07.2021

Drybling Onomaha czy przewrotka Moreno? | BRAMA DNIA

Wczoraj w “Bramie dnia” bezproblemowo zatriumfował Elton. Dzisiaj mamy dla was natomiast kolejne spektakularne propozycje, choć tym razem akurat niezwiązane z polskim podwórkiem. Skoczymy do Wielkiej Brytanii i do Chin. W podróż zapraszamy was wraz z Gatigo. JOSHUA ONOMAH VS CARDIFF (27.07.2020) Play-offy na zapleczu angielskiej ekstraklasy na ogół przynoszą sporo emocji i generują masę […]
27.07.2021
Weszło
27.07.2021

Kwiaty i koszulki piłkarskie

2002 rok. Hampden Park. Półfinał Scottish Challenge Cup. James Allan podciąga spodenki pod sam pępek. Lewoskrzydłowy szkockiego Queen’s Park właśnie strzelił gola Brechin City. Nic to jednak nie dało i popularne Pająki odpadły z rozgrywek. 2009 rok. Hampden Park. Koncert U2 i Glasvegas. James Allan wychodzi na scenę na godzinę przed Bono. Zdejmuje czarne okulary, […]
27.07.2021
Weszło
27.07.2021

Nie zrobić fikołka

Głupio w boksie poddać się przy bandażowaniu rąk, przed założeniem rękawic i wyjściem na ring. Nie wypada wejść na trampolinę do skakania do wody i zrobić w tył zwrot przed podjęciem jakiejkolwiek próby rzucenia się w dół z jednego, z trzech, z pięciu czy kto-tam-wie-ilu metrów. Kijowo przyjść na mecz ping-ponga bez rakietki. Albo na […]
27.07.2021
Kanał Sportowy
27.07.2021

WESZŁOPOLSCY WRÓCILI! – BIAŁEK, PACZUL, ROKI I SMYK od 14

Wróciła #Ekstraklasa, a wraz z nią #Weszłopolscy! Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski i Damian Smyk omawiają najważniejsze wydarzenia 1. kolejki polskiej ligi! Zapraszamy! 
27.07.2021
Ekstraklasa
24.07.2021

“Piłkarze traktują Górnik Łęczna jako siedemnastą opcję”

– Są zawodnicy na rynku polskim, którzy nie mają klubu – ja bym ich chętnie widział w Górniku Łęczna. Ale musimy stanąć w kolejce. Z numerem siedemnaście albo osiemnaście. Może ktoś tam ich poodrzuca, to wtedy zdecydują się na Górnik Łęczna. Może to śmieszne, ale z drugiej strony trochę smutnawe. Kurczę, chciałbym takiego Waleriana Gwilię […]
24.07.2021
Weszło
23.07.2021

Skarb Tetryków na Ekstraklasę 21/22. Od 12:00!

W dzisiejszym odcinku “Dwóch zgryźliwych tetryków” Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski przygotują video skarb Ekstraklasy, w którym pogadają o każdym klubie. Zapraszamy. Poniżej spis treści: 0:00 SIEMANKO Z RĘKĄ NA SERCU 4:49 GÓRNIK ŁĘCZNA. CZY LUBELSZCZYZNA BĘDZIE WDZIĘCZNA 10:14 TERMALICA. CZYSTA KARTA, NOWY SŁOŃ 16:16 RADOMIAK. BAMBOLEO, BANASIKAO, CANARINHO, ELISBOAO 22:45 STAL. BUDZIK BUDZIK BUDZIK, […]
23.07.2021
Felietony i blogi
22.07.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Dużo trąbi się w ostatnich dniach o gruntownych zmianach w futbolu. Wiemy już, że coś tam palnęło Mundo Deportivo, że dementowała FIFA – zgadzam się, że trochę z dużej chmury mały deszcz. Może oblicze sezonu ogórkowego. Ale może i nie, bo sprawa jest, bez względu na to, czy Future Cup było pod egidą FIFA czy […]
22.07.2021
Ustaw ligę
21.07.2021

Stałe fragmenty, Cracovia i Emreli. Milewski w Ustaw Ligę

Moim największym sukcesem w historii Ustaw Ligę było zakupienie za grosze Dawida Kownackiego, który potem miał przełomową rundę, a także rozkręcenie mody na Zaura Sadajewa. Prawda jest taka, że niewiele w tej grze daje mi tyle frajdy, co wytypowanie kogoś, na kogo mało kto by przed rundą stawiał, a kto potem robi doskonałe liczby. I […]
21.07.2021
Weszło
16.07.2021

Bulwersująca sprawa: nie odpadamy z pucharów | Dwaj zgryźliwi tetrycy #29

Kolejny piątek, kolejny odcinek Tetryków. Zapraszają Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski. Poniżej spis treści. 0:00 OPOWIEŚĆ O ANDRZEJU VOIGCIE, KTÓRY CHCIAŁ KUPIĆ WSZYSTKO 1:56 GENIALNE POMYSŁY ANDRZEJA VOIGTA: KOSZULKI MAŁECKIEGO W ŁKSIE. CHOĆ MAŁECKI NIE GRAŁ W ŁKSIE 2:46 GENIALNE POMYSŁY ANDRZEJA VOIGTA: KONCERT ŻONY W PRZERWIE DERBÓW 7:40 ANDRZEJ VOIGT A MOZAMBIK 8:40 ANDRZEJ […]
16.07.2021
Liczba komentarzy: 15
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bartoni
Bartoni
1 miesiąc temu

Panie Leszku. Z Niemcani na Narodowym było 2-0, a nie 2-1. Wiem, cięzko uwierzyć 😉

Bartoni
Bartoni
1 miesiąc temu
Reply to  Bartoni

I jeszcze Świderski nie gra w AEK-u, a w PAOK-u.

n0_thx
n0_thx
1 miesiąc temu
Reply to  Bartoni

Zmienione, tyle że wciąż źle. PAOK Saloniki a nie PAOK Ateny

kol. Zenon
kol. Zenon
1 miesiąc temu

dla mnie najważniejsze jest to, że Szczęsny wybronił nam mecz. wreszcie.. druga sprawa Jóźwiak, bo po Słowacji bym gościa zlinczował, a wczoraj facet “chamsko” sie kiwał i naprawde robił to świetnie, bez kompleksów i mu wychodziło. z Hiszpanami. az dziwnie sie to oglądało, taki polski drwal właził w nich jak w masło… Morata jednak mnie nie zawiódł, bo w najważniejszym momencie przestrzelił. Świderski zasłużył na bramkę… w ogóle – i pisze to bez flaszki – powinniśmy wygrać ten mecz, jakoś około 80 minuty nabrałem takiej pewności, że Hiszpania jest do ogrania i teraz nie wiem czy to my nagle tak się zmieniliśmy, czy Hiszpanie są tacy słabi na tym turnieju. mentalnie na pewno sie coś u nas zmieniło… oby zostało dłużej.

Fredk
Fredk
1 miesiąc temu
Reply to  kol. Zenon

Taaaa Drwal ale swietnie sie kiwal. Jak to drwale

Andy098766
Andy098766
1 miesiąc temu

Straszna lipa, że Szpakowski to będzie komentował…

Olala
Olala (@olala)
1 miesiąc temu
Reply to  Andy098766

Trzeba mu czegoś dosypać do wódki.

Boski Diego
Boski Diego
1 miesiąc temu
Reply to  Olala

albo podmienic popitke na wiecej wodki

Pdg
Pdg
1 miesiąc temu

Leszku nie wiedzieć gdzie gra Świderski… Taki stary wyga a taka gafa 😐

Olala
Olala (@olala)
1 miesiąc temu

Obawiam się, kierowany dekadami doświadczeń, że to tylko pierdnięcie było.

Olala
Olala (@olala)
1 miesiąc temu

Ale ten cały Frankowski to była popierdółka…

Hanys
Hanys
1 miesiąc temu

„… Panu Darkowi bliżej do końca komentowania niż dalej….”

Czy ja wiem… polemizowałbym… mi się wydaje, że Szpakowski jest aktualnie gdzieś tak w okolicach połowy swojej kariery… jeszcze dużo przed nim i przed nami… :>

wiejskie ziemniaczki
wiejskie ziemniaczki
1 miesiąc temu
Reply to  Hanys

Najgorsze jest to, że Laskowski też się zrobił jakiś wnerwiający, Borek to już w ogóle a jeszcze sobie wziął do pomocy miłośnika rąbanki Węgrzyna, którego się nie da słuchać zupełnie, do tego ‘insider’ Zawacki, który regularnie w trakcie meczu ma okresy niezrozumiałego burczenia pod nosem, jakby mu głos wysiadał; Strejlau też już zramował zupełnie i gada rzeczy bez związku z meczem – przydałaby się opcja oglądania meczu z dźwiękiem, ale bez komentarza.

sceptyk
sceptyk (@sceptyk)
1 miesiąc temu

Cieszymy michy, że remis (niesprawiedliwy) z od 30 lat najslabsza Hiszpanią. Tymczasem eksperci z Hiszpanii jasno mówią, że nie powinien być uznany gol Lewandowskiego, bo Robercik faulował Laportę. Może w farmerskiej lidze takie rzeczy uchodzą, ale nie w Hiszpanii. Trochę kultury piłkarskiej, panie Robercie

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice (@kondziubenice)
1 miesiąc temu
Reply to  sceptyk

Kloako pretensje do sędziego racz wnosić i gnaj PRZEPROSIC pana ROBERTA za swoją ROBACZĄ NATURĘ.

Suche Info
27.07.2021

Pomocnik Bayernu na kwarantannie

Nie wszyscy zgodnie z planem rozpoczęli przygotowania w Bayernie. Opuści jest Corentin Tolisso. Monachijski klub poinformował, że francuski pomocnik otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa i obecnie przebywa na kwarantannie w swoim domu we Francji. Oznacza to, że trener Julian Nagelsmann prawdopodobnie nie będzie miał go do dyspozycji na pierwszą rundę Pucharu Niemiec. 6 sierpnia […]
27.07.2021
Suche Info
27.07.2021

Alderweireld odszedł z Tottenhamu do Kataru

Toby Alderweireld oficjalnie przechodzi z Tottenhamu do katarskiego Al-Duhail. Kluby osiągnęły porozumienie w sprawie transferu. Według medialnych doniesień kwota transakcji wyniosła 15 mln euro. Obrońca reprezentacji Belgii spędził w Tottenhamie sześć lat po przyjściu z Atletico. Dla klubu z Londynu rozegrał 236 meczów, w których strzelił 9 goli. Żadnego trofeum nie zdobył, ale w 2019 roku […]
27.07.2021
Suche Info
27.07.2021

Ferdinand: Varane musi być gotowy na to, że w Anglii czasem jest kopanina

Transfer Raphaela Varane’a z Realu Madryt do Manchesteru United jest już praktycznie pewny, więc pierwsi eksperci zaczynają go oceniać. Rio Ferdinand jest dobrej myśli co do Francuza, ale uważa, że jedna rzecz będzie dla niego wyzwaniem.  – Varane będzie musiał zrozumieć, że w Anglii gra się inaczej niż gdzie indziej. Czasami jedziesz do takich miejsc […]
27.07.2021
Anglia
27.07.2021

Witajcie w Derby County, krainie absurdów

Na froncie stadionu Pride Park umieszczono gigantyczną grafikę przedstawiającą kilku piłkarzy Derby County oraz ich trenera – Phillipa Cocu. Obraz ten przetrwał zwolnienie Holendra, tymczasową robotę Wayne’a Rooneya, podpisanie stałej umowy z Rooneyem i kilka miesięcy pracy rzeczonego. Zdjęto go dopiero na koniec sezonu 2020/21. Witajcie w Derby County, krainie absurdów, krainie przeklętej. Gdy szeregi […]
27.07.2021
Kanał Sportowy
27.07.2021

WESZŁOPOLSCY WRÓCILI! – BIAŁEK, PACZUL, ROKI I SMYK od 14

Wróciła #Ekstraklasa, a wraz z nią #Weszłopolscy! Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski i Damian Smyk omawiają najważniejsze wydarzenia 1. kolejki polskiej ligi! Zapraszamy! 
27.07.2021
Suche Info
27.07.2021

“FF” jednak przyzna Złotą Piłkę za rok 2020? Szansa dla Lewandowskiego

“France Football” nie przyznał Złotej Piłki za rok 2020, tłumacząc to zawirowaniami w niektórych rozgrywkach z powodu koronawirusa. W praktyce oznaczało to tylko tyle, że liga francuska nie dokończyła sezonu. Decyzja gazety była powszechnie krytykowana, ponieważ podjęto ją bardzo szybko, na początku całego zamieszania. Siłą rzeczy nie spodobała się ona również w Polsce, bo faworytem […]
27.07.2021
Kozacy i badziewiacy
27.07.2021

Nowi w lidze? Prędzej kozacy niż badziewiacy

W trakcie pierwszej kolejki Ekstraklasy siłą rzeczy większą uwagę przykładaliśmy do nowych graczy, wyłapując potencjalnych kozaków i oczywiście badziewiaków. Pierwsze wrażenie nie jest najgorsze – dłuższa kolejka ustawiła się do pierwszej drużyny. Nie tak długa, że jej koniec można stracić z pola widzenia, wystarczą ręce, by wszystkich policzyć na palcach, ale jednak.  Ostatecznie do premierowego […]
27.07.2021
Brama dnia
27.07.2021

Drybling Onomaha czy przewrotka Moreno? | BRAMA DNIA

Wczoraj w “Bramie dnia” bezproblemowo zatriumfował Elton. Dzisiaj mamy dla was natomiast kolejne spektakularne propozycje, choć tym razem akurat niezwiązane z polskim podwórkiem. Skoczymy do Wielkiej Brytanii i do Chin. W podróż zapraszamy was wraz z Gatigo. JOSHUA ONOMAH VS CARDIFF (27.07.2020) Play-offy na zapleczu angielskiej ekstraklasy na ogół przynoszą sporo emocji i generują masę […]
27.07.2021
Suche Info
27.07.2021

Niesamowite pudło w lidze argentyńskiej [WIDEO]

W meczu 2. kolejki argentyńskiej ekstraklasy Argentinos Juniors pokonali skromnie Newells Old Boys, ale napastnik gospodarzy Nicolas Reniero i tak schodził z boiska niepocieszony. Wszystko przez swoje niesamowite pudło w doliczonym czasie gry. Nowy snajper Argentinos przejął piłkę, którą zbyt lekko wycofywał obrońca, minął bramkarza i musiał tylko spokojnie posłać futbolówkę do siatki. Kilka metrów, […]
27.07.2021
Suche Info
27.07.2021

Stępiński jedną nogą w Arisie Limassol

Mariusz Stępiński znajduje się już na ostatniej prostej, żeby zostać wypożyczonym z Hellasu Verona do Arisu Limassol – informują Meczyki.pl. Cypryjczycy zagwarantują sobie prawo pierwokupu polskiego napastnika, który ostatni sezon spędził na wypożyczeniu w Lecce, dla którego strzelił 9 goli w Serie B. Aris Limassol to beniaminek cypryjskiej ekstraklasy, ale niedawno przejął go rosyjski oligarcha, […]
27.07.2021
Weszło
27.07.2021

Kwiaty i koszulki piłkarskie

2002 rok. Hampden Park. Półfinał Scottish Challenge Cup. James Allan podciąga spodenki pod sam pępek. Lewoskrzydłowy szkockiego Queen’s Park właśnie strzelił gola Brechin City. Nic to jednak nie dało i popularne Pająki odpadły z rozgrywek. 2009 rok. Hampden Park. Koncert U2 i Glasvegas. James Allan wychodzi na scenę na godzinę przed Bono. Zdejmuje czarne okulary, […]
27.07.2021
Suche Info
27.07.2021

“Wyczyn” w lidze duńskiej: posłał piłkę poza stadion przy rzucie wolnym [WIDEO]

Nie tylko w polskiej lidze zdarzają się absolutnie kuriozalne sceny. W internecie viralem jest już nagranie rzutu wolnego w wykonaniu Emila Holma z duńskiego ekstraklasowca SonderjyskE. Facet dokonał tego, o czym często się żartuje przy okazji fatalnie wykonanych rzutów wolnych. On faktycznie uderzył z wolnego tak źle, że… posłał piłkę poza stadion. Ciekawe, gdzie wylądowała. […]
27.07.2021
Weszło
27.07.2021

Nie zrobić fikołka

Głupio w boksie poddać się przy bandażowaniu rąk, przed założeniem rękawic i wyjściem na ring. Nie wypada wejść na trampolinę do skakania do wody i zrobić w tył zwrot przed podjęciem jakiejkolwiek próby rzucenia się w dół z jednego, z trzech, z pięciu czy kto-tam-wie-ilu metrów. Kijowo przyjść na mecz ping-ponga bez rakietki. Albo na […]
27.07.2021
Suche Info
27.07.2021

Legia rezygnuje z Jurczenki

Ukraińskie media donosiły o poważnym zainteresowaniu Legii Warszawa Władłenem Jurczenką, któremu skończył się kontrakt w Zorii Ługańsk. Jak jednak donosi Legia.net, temat jest już nieaktualny. 27-letni Ukrainiec na papierze wyglądał całkiem ciekawie. Ma na koncie 18 meczów i 3 gole dla Bayeru Leverkusen, a ostatnio dobrze radził sobie w ojczystej ekstraklasie w barwach Zorii. Mimo […]
27.07.2021
Suche Info
27.07.2021

Cztery transfery Górnika Polkowice

Górnik Polkowice w poniedziałek pozyskał czterech nowych zawodników. Szeregi beniaminka I ligi zasilili Marcin Biernat, Maciej Pałaszewski, Dorian Krakowski i Kajetan Szmyt. Obrońca Biernat w ostatnim sezonie rozegrał 28 meczów dla Miedzi Legnica. To doświadczony pierwszoligowiec. Pomocnik Pałaszewski ma na koncie 36 spotkań w Ekstraklasie dla Śląska Wrocław, ale wiosną grał głównie w trzecioligowych rezerwach. […]
27.07.2021
Prasówka
27.07.2021

Mamrot: Nie miałem poczucia, że wracam za szybko

We wtorkowej prasie szału nie ma. Na pierwszy plan wysuwa się rozmowa z Ireneuszem Mamrotem, ale ona też niczego nam nie urywa.  PRZEGLĄD SPORTOWY Kamil Kosowski jest pozytywnie zaskoczony formą naszych pucharowiczów. Pierwsze zaskoczenia przyszły już na otwarciu nowego sezonu. Za nami prawie cała pierwsza kolejka i jestem zdziwiony formą, którą prezentują nasi pucharowicze. Dotychczas […]
27.07.2021
Weszło
27.07.2021

NAJLEPSZE TRANSFERY DO EKSTRAKLASY 2021/22 | Smykałka #13

27.07.2021
Suche Info
26.07.2021

Milik nie zagra w pierwszym meczu Ligue 1

Arkadiusz Milik jest wielkim pechowcem. Z powodu kontuzji łąkotki był zmuszony opuścić Euro 2020. Kiedy wróci na boisko? Jak informuje Wirtualna Polska, Arkadiusz Milik od półtora miesiąca nie brał udziału w żadnych treningach piłkarskich. Ćwiczył w specjalistyczny sposób, według specjalnej rozpiski, żeby przesadnie nie obciążać łąkotki i nie ryzykować ewentualnych dalszych powikłań. Rehabilitacja ponoć przebiega […]
26.07.2021