post
leszek.milewski

Opublikowane 10.06.2021 17:32 przez

leszek.milewski

Jest wiele meczów, które chciałbym nie tyle zobaczyć, co je przeżyć, tak jak się przeżywa mecze na żywo. Ale niektóre z tych meczów chciałbym przeżyć z przyczyn szczególnych.

Bardzo chciałbym zobaczyć ostatnie 18 minut meczu Pogoń Szczecin – Stomil Olsztyn z listopada 2000 roku. Wtedy na boisku zameldował się bowiem Oleg Salenko. Jest to jedyny znany mi, udokumentowany przykład, w którym na boisko Ekstraklasy wyszedł zawodnik –  z wielkim prawdopodobieństwem – pod wpływem. Jacek Bednarz przyznał ostatnio w Interii, że Rosjanin miał wówczas głęboki problem alkoholowy, chyba nawet głębszy, niż miał Uli Borowka w czasach Widzewa, bo tam Smuda przynajmniej próbował zagonić Niemca do roboty. Z Salenką nawet nie próbowano, szybko stało się jasne, że to były piłkarz. A jednak zagrał te 18 minut. I mówcie co chcecie, jestem ciekaw jak wyglądały.

Zobaczyłbym też mecz Finlandia – Polska 5:3 z września 1923. Sam fakt przeżycia takiego meczu, z samych początków kadry – osobna historia. Ale chciałbym zobaczyć jak w tym meczu wyglądał Stefan Śliwa, reprezentant Polski, który stracił rękę podczas I wojny światowej. Stracił rękę, a jeszcze tę utratę potrafił wykorzystać – w lidze miał sławę gracza, który drewnianą protezą podstępnie bije innych po głowach. O Śliwie z Finlandią “Przegląd Sportowy” pisał natomiast tak: „Najlepszym na placu z pośród 22 ludzi był Śliwa, który potrafił znakomicie się zastosować do terenu błotnistego”.

Zawsze interesowała mnie też reprezentacyjna kariera George’a Weaha. Nie wiem czy istniała drużyna, w której byłyby aż takie dysproporcje: z jednej strony zdobywca Złotej Piłki, z drugiej zawodnicy o kilka klas słabsi. Mówiono swego czasu, że były dysproporcje w Walii Giggsa, ale gdzie tam, dajcie spokój – on miał graczy z Premier League do pomocy. U Weaha jest największa różnica w dziejach. Nie wypierał się, jeździł, reprezentował pogrążoną w krwawym konflikcie Liberię. Miał mnóstwo motywacji, żeby piłkarskim sukcesem dać swoim rodakom choć trochę radości, dumy, wytchnienia od horroru codziennego życia.

Ale nie dał rady. Liberia z Weahem co prawda dwukrotnie pojechała na Puchar Narodów Afryki, ale tam roli nie odegrała. Na mundial, marzenie Weaha, nie dostali się nigdy. Weah, który wówczas, gdy jeszcze afrykańska piłka nie była tak rozwinięta jak dzisiaj, gdy znacznie rzadziej afrykańscy gracze jeździli do Europy, w teorii powinien robić większą różnicę. Ale aż takiej nie robił, bo futbol w takich sytuacjach jest bezlitosny – jesteś tylko jednym z jedenastu, choćbyś był najlepszy z najlepszych, choćbyś każdego z rywali indywidualnie przewyższał o dwie głowy.

Chciałbym zobaczyć taki mecz Egipt – Liberia 5:0 z sierpnia 1997 roku. Porażkę 1:2 z Gambią w Bandżulu, bodaj w 1993.

Jak reagował jeden z najlepszych piłkarzy świata na porażkę z rąk zawodników o wiele słabszych od siebie?

Jak reagował na to, że koledzy tak wielu rzeczy nie potrafią?

Oczywiście przypomniało mi się, gdy obserwowałem Roberta Lewandowskiego z Islandią. Dawno nie widziałem go… może “wściekły” to złe określenie. Ale był bardzo poirytowany grą wielu kolegów. Widać było, jak rozsadzała go frustracja, że naprzeciwko rywal, którego z kumplami z Bayernu rozwaliłby w 15 minut, a tutaj jest w łeb. I nie tylko jest w łeb, ale jeszcze naprawdę nie idzie nic sensownego stworzyć. Głową o ścianę.

Naprawdę lubię “Życzenie śmierci” z 1974, które zasadniczo polega na tym, że wielu ludzi zadarło z Charlesem Bronsonem, a potem Charles Bronson wszystkich ich niszczy, jednego po drugim, robiąc im Jonha Wicka dekady przed Johnem Wickiem. Ale to się tak dobrze ogląda, bo to się nie zdarza w prawdziwym życiu. A jak się zdarza, to z taką regularnością, by tylko być wyjątkiem potwierdzającym regułę.

Dam głowę, że w pewnym momencie, gdy już Lewy, zmęczony instruowaniem Przemka Frankowskiego jak się gra ofensywnie w piłkę – o czym Przemek Frankowski, istotnie, nie wiedział, ale to ciężko wytłumaczyć w dwie minuty – gdy już Lewy zasiadł na ławce i pokazała go kamera, to nucił pod nosem ten przebój.

Nie wiem czy widzę w tej drużynie pomysł na to JAK w sposób optymalny wykorzystać Roberta. Natomiast miałem takie wrażenie, że najlepsze, co dał Robert z Islandią, dał jakieś czterdzieści metrów od jej bramki. I nie wiem jak to sobie wytłumaczyć – może nijak, ale jakoś nie nastroiło mnie to optymistycznie. Mogłoby, gdybym widział w tym plan – ale tego nie widziałem.

***

Tak, wciąż wierzę w Jakuba Świerczoka. Może nie zachwycił z Islandią – a kto zachwycił? Zryw Kozłowskiego? – ale wciąż było bardzo fajne podanie z własnej połowy, takie na dobre dwadzieścia metrów do przodu, wciąż widziałem przebłyski. Nie przeczę, być może się ich doszukuję, może nawet na siłę.

Ale po cóż kibicować, jeśli nie ma się swoich ulubieńców, także tych nie do końca logicznych? I mi jest chyba wolno.

***

Wiem, że Holandia nikogo nie powołała w miejsce Donny’ego van de Beeka. Ale Holendrzy, co widzieliśmy w meczach z nami, jednak chyba mają trochę większe pole manewru i bez dodatkowego zawodnika, tak po prostu.

Dlatego ja w braku wymiany Milika na kogokolwiek przesadnie logiki nie widzę.

Nie uroniłem ani jednej łzy za Szymańskim, bo ten zawodnik konsekwentnie, od miesięcy, pracował w kadrze na taką sytuację. Można mówić, że nie grał na swojej pozycji, można wiele innych – ale jednak, dawno nie widziałem jego dobrego meczu w barwach biało-czerwonych. Upominałem się o danie szansy Rafałowi Augustyniakowi, ale przyszła na tyle późno, by jego brak w kadrze nie wzbudzał kontrowersji. Grosicki? Wiadomo, sam wiedział co święci, wyjechał do Dubaju. Od pół roku nie grał, a w zasadzie stracił sezon. Poza ojcem Roberta Gumnego nie ma natomiast nikogo, kto uważa, że Gumny koniecznie powinien być w kadrze.

Ale zmarnowane miejsce w kadrze nie przynosi żadnych korzyści.

Żadnych.

Szymański, nawet jeśli nic by nie dał, to jednak mógłby poznać atmosferę Euro, co mogłoby się przydać mu w kolejnych latach, a jego rola pewnie będzie rosnąć. A przecież skoro wypadł napastnik, to w USA na tyle dobrze gra Buksa, że łączyło się go ostatnio z Monaco. To też nie jest jakaś szalona opcja, skoro ważną rolę ma na ten moment Świerczok, któremu jeszcze nie tak dawno temu było znacznie dalej do kadry niż Buksie.

***

Od jutra, przez całe Euro, ode mnie na Weszło codzienny cykl felietonów. Serdecznie zapraszam.

Bo powiem wam, że czasem w tym zawodzie brakuje tej kibicowskiej iskry, a może raczej: dziecięcej fascynacji. Kiedy czekałeś na mecz jak na nie wiadomo co, kiedy oglądałeś szumiący, zakodowany Canal+, udając, że coś tam widzisz. Podpierałeś się stroną z wynikami LIVE na telegazecie i jakiś mecz, szczególnie ważny, jako tako udawałeś, że oglądasz.

Ale finały to zupełnie inna sprawa. Finały to dla mnie najwyższe stężenie tego, o co zawsze chodzi w piłce – interesujących historii.

Oczywiście jest Ekstraklasa, która nie powinna czuć się zdradzona, że przez wakacje będę oglądał wszystkie mecze mistrzostw Europy. Droga Ekstraklaso, ty wiesz, że to się nie liczy, jesteś pierwsza.

Ale tak, przyznam, że jakkolwiek mój związek z piłkarstwem polskim się nigdy nie rozluźnił, cały czas liczę punkty rankingowe w pucharach, wiem, że możemy trafić w pierwszej rundzie na rozstawione Tre Fiori z San Marino, oglądałbym też z wypiekami mecz OBCOKRAJOWCY Z EKSTRAKLASY – POLSCY EKSTRAKLASOWICZE, nie mówiąc o meczach Polski B, tak futbol międzynarodowy…

Cóż, dostał po szyi.

Czas nie jest z gumy.

Prawda jest taka, że jeśli chcesz znać się dobrze na choćby jednej lidze piłkarskiej, to zajmuje ona więcej czasu, niż nieraz gdzie indziej cała dyscyplina sportowa. Bo i tak trochę jest, że każda liga piłkarska to jak osobna dyscyplina sportowa. I mi na futbol międzynarodowy czasu brakuje. To czasy specjalizacji.

Ale przy Euro jaram się tak samo meczem Macedonii Północnej, tak samo Turcją, Włochami, Szkocją. Cokolwiek stanie się z Polską na tym turnieju, smaku Euro mi to nie zepsuje. Oczywiście, że czekam na Polskę na Euro – ale najbardziej czekam na sam turniej.

***

Droga Ekstraklaso, to nie będzie list miłosny, nie czas na niego i miejsce, ale niech dowodem szczerości moich uczuć będzie, że i dziś, w przededniu Euro, gdy cały świat żyje wszystkim, tylko nie tobą, znajdę dla ciebie czas.

A nawet dwa czasy.

Pierwszy czas dla transferu Jakub Świerczoka.

Piast Gliwice znalazł pieniądze, nie do końca wiadomo jak, bo to kwota znacząco powyżej budżetu. Ale czy to była sprzedaż wielu nerek osób z zarządu i ich rodzin, czy znaleziono złoty pociąg albo ukradziono “Damę z łasiczką” – warto było. Na ten moment Piast by sfrajerzył, gdyby tego ruchu nie wykonał. Może się okazać, w zaistniałych okolicznościach, że Świerczok nawet za miesiąc będzie kosztował dużo więcej. A jak nie będzie, bo na finałach odegra mniejszą rolę niż Tomasz Zahorski, przypominam, legendarny bohater meczu z Chorwacją, symbol zmian na lepsze, symbol naszego rosnącego potencjału? No to Piast będzie miał gwiazdę ligi, a Ekstraklasa będzie ciekawsza.

Z tym Zahorskim to serio. Naprawdę to się zdarzyło. Nie trzeba wracać do Niedzielana idącego do Nijmegen, by przypomnieć sobie naszą reprezentacyjną biedę – Zahorski nie tylko w kadrze, ale Zahorski jako napastnik chwalony, będący szansą na lepsze jutro, to ci dopiero opowieść o tym, gdzie kilkanaście lat temu była polska piłka.

***

Drugi czas, jaki znajdę dla Ekstraklasy, to dzisiejszy wywiad Dariusza Mioduskiego dla Legia.net.

Dariusz Mioduski odpowiada za pośrednictwem mediów Czesławowi Michniewiczowi, który dopiero co za pośrednictwem mediów po stronie aktualnych plusów zgrupowania Legii wymienił tylko ładną pogodę. Sytuacja kadrowa, jego zdaniem, słaba. Więc przyszło odwinięcie – jak nic od tej dyskusji kraśnieje serce, czuć te rosnące szanse na pucharowy sukces. Polecam całą lekturę, jest to zaprawne dziwna wymiana zdań w klubie, który właśnie osiągnął sukces.

Ja chciałem zweryfikować jedno. Pan Dariusz mówi: “Trener Michniewicz ma duże doświadczenie i wiedzę, ale do pucharów europejskich przygotowuje się po raz pierwszy”.

Otóż nie. Michniewicz wygrał Ekstraklasę z Zagłębiem Lubin, a potem podchodził z nim do pucharów, gdzie przegrał ze Steauą. Miał też przetarcie w Pucharze UEFA z Lechem Poznań, a także – od biedy można wspomnieć – w Intertoto z Lens.

To wszystko, rzecz jasna, tylko gwoli ścisłości.

***

A wszystkich chcących czegoś pozapiłkarskiego, zapraszam nie tylko na ten utwór muzyczny, nie tylko na jego tytuł, nie tylko na jego video, ale na społeczność, która wytworzyła się w sekcji komentarzy.

Leszek Milewski

leszek.milewski

Ekstraklasa. Historia polskiej piłki. Lubię pójść na mecz B-klasy.

Opublikowane 10.06.2021 17:32 przez

leszek.milewski

#WeszłoFuksem
16.06.2021

Finlandia za dziewięć tysięcy, efektowna tasiemka i sukcesy na Euro

Weszło Fuksem, czyli najlepsze kupony poprzedniego tygodnia. No nie będziemy ukrywać – lubimy robić te zestawienia, bo po każdym z tych kuponów robimy coś w stylu “o kurde, serio mu to weszło?”. Co mamy dla was tym razem? Mamy singla trafionego za tysiaka. Efektowną tasiemkę puszczoną z samego rana. No i graczy obłowionych na Euro […]
16.06.2021
#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Wyrastanie ze złudzeń (13)

Niewiele jest w życiu przyjemniejszych rzeczy, niż złudzenia. Są dostępne za darmo. Są dostępne dla każdego, w dowolnym momencie. Złudzenia zawsze są na wyciągnięcie ręki. Złudzenia przychodzą bez wysiłku. To przeróżne warianty: gdybym tylko miał więcej czasu, o, to bym zrobił. Gdyby mi się naprawdę chciało, o, to bym pokazał. Gdybym z nią spędził więcej […]
23.06.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ (13)

Nieprawdopodobnie mnie irytuje polski piłkarski imposybilizm. On jest obecny na wszystkich poziomach, od sali gimnastycznej, na której nie da się grać w piłkę, bo mamy tylko jeden, a nie dwa materace, po stadion mistrza Polski, gdzie transferów nie można było zrobić wcześniej, gdyż się nie dało. Niektórzy uważają, że polska piłka nożna jest zamknięta przede […]
23.06.2021
Brama dnia
23.06.2021

Deyna czy Kroos? Pora na “Bramę dnia”!

We wczorajszym głosowaniu niespodzianki nie było. Legendarne trafienie Diego Maradony zostało przez was wybrane “Bramą dnia”. A jak będzie dzisiaj? W szranki stają Kazimierz Deyna i Toni Kroos. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. KAZIMIERZ DEYNA VS WŁOCHY (1974) Po dwóch meczach mistrzostw świata w 1974 roku reprezentacja Polski miała […]
23.06.2021
Prasówka
23.06.2021

PRASA. “Mamy duże postaci, ale trzeba je dobrze wykorzystać”

Przedmeczowa prasa, czyli jak zwykle mnóstwo treści. O czym dziś przeczytamy? O tym, że do składu wraca Grzegorz Krychowiak, że Szwedzi nam nie leżą i trzeba sforsować ich niepokonaną defensywę. Czyli będzie łatwizna. O ile Paulo Sousa będzie wiedział, jak dobrać skład, bo według Bogusława Kaczmarka ma z tym problem. – W naszej drużynie są duże […]
23.06.2021
Felietony i blogi
22.06.2021

Sztuka odkupienia win (12)

Pamięć kibica to jest absolutny fenomen, który powinni rzetelnie przebadać specjaliści z przynajmniej kliku dyscyplin, z psychologią i socjologią na czele. Jesteśmy w stanie latami rozpamiętywać niepodyktowany dla naszej drużyny rzut karny w zwykłym ligowym meczu, z miejsca wyrecytujemy skład naszego klubu z sezonu 1997/98, dokładnie odtworzymy przebieg każdej akcji z ważnego spotkania rozgrywanego trzy […]
22.06.2021
Brama dnia
22.06.2021

Maradona z Anglią czy Buncol z Peru? Głosujcie na “Bramę dnia”!

Wczoraj zdecydowaliście, że “Bramą dnia” zostanie niezapomniany lobik Ronaldinho z mistrzostw świata w 2002 roku. Dzisiaj również przygotowaliśmy dla was wraz z Gatigo trochę mundialowych wspominek. Cofniemy się tym razem aż do lat 80. ANDRZEJ BUNCOL VS PERU (1982) Reprezentacja Polski na mistrzostwach świata w Hiszpanii zaliczyła dość dyskretny, żeby nie powiedzieć  – przeciętny start. […]
22.06.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Wyrastanie ze złudzeń (13)

Niewiele jest w życiu przyjemniejszych rzeczy, niż złudzenia. Są dostępne za darmo. Są dostępne dla każdego, w dowolnym momencie. Złudzenia zawsze są na wyciągnięcie ręki. Złudzenia przychodzą bez wysiłku. To przeróżne warianty: gdybym tylko miał więcej czasu, o, to bym zrobił. Gdyby mi się naprawdę chciało, o, to bym pokazał. Gdybym z nią spędził więcej […]
23.06.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ (13)

Nieprawdopodobnie mnie irytuje polski piłkarski imposybilizm. On jest obecny na wszystkich poziomach, od sali gimnastycznej, na której nie da się grać w piłkę, bo mamy tylko jeden, a nie dwa materace, po stadion mistrza Polski, gdzie transferów nie można było zrobić wcześniej, gdyż się nie dało. Niektórzy uważają, że polska piłka nożna jest zamknięta przede […]
23.06.2021
Weszło
23.06.2021

Czy Paulo Sousa powinien niezależnie od wyniku pracować dalej? || Roki wyjaśnia #17

Dziś wieczorem dowiemy się, czy występ reprezentacji Polski na Euro zakończy się klapą, czy może jednak niekoniecznie. Po meczu ze Szwecją – w zależności od wyniku – zapanuje euforia lub histeria, więc być może nie najgorszym pomysłem jest zajęcie się przyszłością Paulo Sousy już przed nim. Czy Portugalczyk powinien kontynuować swoją pracą niezależnie od wyniku? […]
23.06.2021
Brama dnia
23.06.2021

Deyna czy Kroos? Pora na “Bramę dnia”!

We wczorajszym głosowaniu niespodzianki nie było. Legendarne trafienie Diego Maradony zostało przez was wybrane “Bramą dnia”. A jak będzie dzisiaj? W szranki stają Kazimierz Deyna i Toni Kroos. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. KAZIMIERZ DEYNA VS WŁOCHY (1974) Po dwóch meczach mistrzostw świata w 1974 roku reprezentacja Polski miała […]
23.06.2021
Prasówka
23.06.2021

PRASA. “Mamy duże postaci, ale trzeba je dobrze wykorzystać”

Przedmeczowa prasa, czyli jak zwykle mnóstwo treści. O czym dziś przeczytamy? O tym, że do składu wraca Grzegorz Krychowiak, że Szwedzi nam nie leżą i trzeba sforsować ich niepokonaną defensywę. Czyli będzie łatwizna. O ile Paulo Sousa będzie wiedział, jak dobrać skład, bo według Bogusława Kaczmarka ma z tym problem. – W naszej drużynie są duże […]
23.06.2021
Weszło
22.06.2021

Euro 2020 – najlepszy jak do tej pory turniej XXI wieku? (12)

Wczoraj futbol pokazał swoją siłę. Czytam przez cały turniej, że oglądalność Euro, w porównaniu do minionych lat, wyraźnie spadła. Więcej wykręca chodzenie po magazynach Milwaukee, gdzie w kupionych za sto dolarów boksach odnajdują się dzieła van Gogha. Nawet w krajach takich jak Włochy, gdzie przecież Euro powinno się oglądać tak, jak transmisję z najlepszych chwil […]
22.06.2021
Weszło
22.06.2021

Euro 2020 – najlepszy jak do tej pory turniej XXI wieku? (12)

Wczoraj futbol pokazał swoją siłę. Czytam przez cały turniej, że oglądalność Euro, w porównaniu do minionych lat, wyraźnie spadła. Więcej wykręca chodzenie po magazynach Milwaukee, gdzie w kupionych za sto dolarów boksach odnajdują się dzieła van Gogha. Nawet w krajach takich jak Włochy, gdzie przecież Euro powinno się oglądać tak, jak transmisję z najlepszych chwil […]
22.06.2021
Weszło
21.06.2021

Dzięki Turcjo, że byłaś Atmosfericiem turnieju (11)

Turcja jest skandalem, ale jest skandalem dla Turków. Ostatnio pisaliśmy z Kubą Olkiewiczem tekst o tak zwanych Atmosfericiach, a więc piłkarzach od atmosfery. Ciekawe było dla mnie to, co powiedział psycholog sportowy, Dariusz Parzelski. Otóż był przekonany, że grupa ludzi, która działa razem, potrzebuje obsadzenia wielu ról. One obsadzają się automatycznie. Muszą być wypełnione. Są […]
21.06.2021
Weszło
20.06.2021

Dobrze jest znowu cieszyć się na mecz (10)

Czy określenie “mit założycielski” o meczu reprezentacji Polski zdążyło już zrobić karierę, a teraz jest na wznoszącej? Być może. Przypomnę, że nierozerwalnie związane jest z kadrą Nawałki i meczem z Niemcami. Zdaje się, że to od tego meczu zaczęło robić furorę. A raczej: w ogóle pojawiło się w polskim słowniku piłkarskim. Kadra Nawałki do meczu […]
20.06.2021
Weszło
18.06.2021

Tydzień turnieju, a my już w domu. Prawie jak kadra! Tetrycy od 12

W euroodcinku “Dwóch zgryźliwych tetryków” Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski rozmawiają o tym, że Lukaku wszystko potrafi zrobić lepiej, że Dania mogłaby się nauczyć strzelać, a Holandia jest całkiem spoko. Nie braknie też polskich wątków, w tym drobiazgowej analizy, z której wynika, że mamy małe szanse na mistrzostwo Europy. Spis treści: 0:00 DZIEŃ DOBRY ANEGDOTO […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

O Lukaku, okazjach Danii i Lidze Narodów D (8)

Proszę państwa, wysoki sądzie, to jest najlepszy piłkarz turnieju, Romelu Lukaku. Ja zdaję sobie sprawę, że niektórych widzieliśmy tylko w jednym meczu, a Lukaku już w dwóch. Może za chwilę bębenek podbije Pogba, Mbappe, może Ronaldo, może jeszcze ktoś zrobi coś niebywałego, co przyćmi Lukaku. Ale turniej jest szybki. Nie masz czasu czekać. I na […]
18.06.2021
Weszło
17.06.2021

Czy czarne konie mnie słyszą? (7)

Sukcesy reprezentacji Polski na Euro 2020? Wpisanie się przez Wojciecha Szczęsnego do historii turnieju – a że samobójem, to didaskalia. Lećmy dalej: Niemcy też z porażką. Punkt straty do Hiszpanii na tym etapie, czyli można powiedzieć, że – a co – jesteśmy o włos za jednej z potęg. No i wreszcie obecność Turcji. Liczyłem i […]
17.06.2021
Liczba komentarzy: 16
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Megazord
Megazord
13 dni temu

Przeczytane, dzieki i pozdro Leszek lecimy z tym euro.

FEEL THE MAGIC IN THE AIR AUUUUUU

Jacek
Jacek
13 dni temu

Ale super!! Jak dobrze w końcu po prostu przeczytać, że ktoś jak dziecko jara się turniejem i czeka na wszystkie mecze, przecież mamy tu takich gości jak Burak Yilmaz czy Goran Pandew, to naprawdę zapowiada się ciekawie, a wszyscy tłuką tylko o Polsce lub faworytach i szansach Jadona Sancho czy Joshuy Kimmicha, rzygać się chce. Wreszcie ktoś to napisał (oczywiste było, że zrobi to Leszek). Dzięki!

StaryPaprykarz
StaryPaprykarz
13 dni temu

Hehe 🙂 Byłem na tym meczu ze Stomilem w 2000 r., widziałem “debiut” Salenki, ale szczerze mówiąc dłuuuugo nie byłem świadomy, iż byłem świadkiem tak “historycznej chwili”, bo od Salenki się ze dwa razy wtedy piłka odbiła i tyle było jego występu 🙂 Na pewno się nie zataczał ani nie wymiotował na kolegów czy rywali 😉 😉

Wojt
Wojt
13 dni temu

Nie no błagam. Nikt nigdy nie brał Zahorskiego na poważnie. Przesadziłeś

Stanislav Levy
Stanislav Levy
13 dni temu
Reply to  Wojt

International level

dadiff
dadiff (@dadiff)
13 dni temu

tak to juz jest z ta miloscia …jest slepa,ale czym byloby nasze zycie bez niej .czym byloby bez ekstraklasy:)

AmberMozart
AmberMozart
13 dni temu

Piast Gliwice znalazł pieniądze, nie do końca wiadomo jak, bo to kwota znacząco powyżej budżetu” – jaki to skad? z kieszeni podatników

FałszywyProfil
FałszywyProfil
13 dni temu

a o co chodzi z tym filmem i społecznością? Może ktoś wytłumaczyć? Bo nie chce mi się zaglądać, nie mam czasu

kol. Zenon
kol. Zenon
13 dni temu

to tylko 3,5 min, zas wez przestan żeś taki spocony i szkoda ci chwili, zeby sie zrelaksować i mentalnie troche odpłynąc 🙂

Enrico Palazzo
Enrico Palazzo
12 dni temu

Świerczok nie będzie “Thomasem Millerem” Lewego. Świderski mógłby być bo technicznie jest o klasę lepszy. Tak jak Buksa (4 bramki) jest mniej uniwersalny od Przybyłki (3 bramki i 2 asysty w MLS + 5 goli w CONCACAF Champions League). Nawiasem mówiąc drużyny oby Polaków są na 1 i 2 miejscu w konferencji wschodniej MLS. Chicago Fire Frankowskiego jest przedostatnie a on w 6 meczach zdobył tylko żółtą kartkę. Tymczasem Sousa woli na siłę szukać wahadłowego we Frankowskim ( nie wiem kogo w Kownackim?) grając samobójcze 3-5-2. To oczywiste rzeczy jak fakt że Zieliński na boisku to z reguły osłabienie gry defensywnej. Na EURO 2016 osiągnęliśmy ćwierćfinał bo graliśmy skomasowaną obroną- 4 obrońców i 2 def pomocników. Eksperymenty 2 lata później zakończyły się kompromitacją.

Gonzo
Gonzo
12 dni temu

Porównanie Polski do Liberii Weah’a przesadzone. Póki co, w trzech turniejach w których Lewy grał, w żadnym z nich nie był on nawet najlepszym polskim piłkarzem. Może wreszcie teraz mu wyjdzie turniej…

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice (@kondziubenice)
12 dni temu
Reply to  Gonzo

Proporcje niemal zachowane RL9 o klase lepszy od WEAH’a a koledzy Roberta o klase lepsi od pomagierow z Liberii.
Jak dla mnie Robert przezywa w reprezentacji to co Weaha przezyl z Liberia 30 lat temu.

Arkendjusz
Arkendjusz
12 dni temu

Dzieki Leszku za przypomnienie o Quantic. Felieton jak co czwartek – Top

Fidel
Fidel
12 dni temu

John Wick to taka wypadkowa Życzenia Śmierci i Życzenia Śmierci III. Jest dramat jak na początku jedynki i ogólnie klimat zemsty natomiast sieczka jest już bezsprzecznie jak w części 3 gdzie Charles Bronson bez mrugnięcia okiem rozwala z giwery typów chcących ukraść mu samochód i 50 innych którzy gęsto padają w efektowny sposób. W jedynce Charlie był załamanym everymenem w którym coś pęka, życie traci na znaczeniu i liczy się tylko zemsta. W trójeczce jest już aniołem zniszczenia, twardzielem który wie, że może liczyć tylko na siebie i w jego ręku jest życie bandziorów. To on decyduje czy zasługują na śmierć czy na powolną śmierć w męczarniach.

diego
diego
12 dni temu

Kolejny super felieton. Warto czekać, panie Leszku. Tylko jedna sprawa… Co Wy wszyscy z tym Świerczokiem? Strzelił gola z Rosją, OK. Tylko on się odbijał od obrońców rosyjskich i islandzkich jak dziecko. Nie wiem, czy on się chociaż raz przy piłce utrzymał.

Pdg
Pdg
12 dni temu

A, że tak spytam.
711 wygrał jakikolwiek mecz w el. pucharów? Czy piona z Probierzem?
Bo jeśli wszystko w pipe, to raczej punkt dla Mioduskiego.

Felietony i blogi
23.06.2021

Wyrastanie ze złudzeń (13)

Niewiele jest w życiu przyjemniejszych rzeczy, niż złudzenia. Są dostępne za darmo. Są dostępne dla każdego, w dowolnym momencie. Złudzenia zawsze są na wyciągnięcie ręki. Złudzenia przychodzą bez wysiłku. To przeróżne warianty: gdybym tylko miał więcej czasu, o, to bym zrobił. Gdyby mi się naprawdę chciało, o, to bym pokazał. Gdybym z nią spędził więcej […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Alba przejdzie do Interu?

Barcelona otrzymała ofertę za Jordiego Albę od Interu. Taką informację podało “Mundo Deportivo”. Co więcej, zdaniem dziennikarzy Blaugrana ma tę ofertę rozważyć. Koeman chce przebudować skład, pozbyć się niektórych piłkarzy, szczególnie tych, którzy zarabiają sporo, a Alba do tego grona należy. Z kolei Simone Inzaghi, nowy trener Interu, miałby być usługami Albo bardzo zainteresowany, bo […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Quintana na testach medycznych w Jagiellonii

Dani Quintana na testach medycznych w Jagiellonii Białystok. Informację o hitowym transferze podał Przegląd Sportowy. Hiszpan grał dla Jagi od połowy sezonu 12/13 do połowy sezonu 14/15. Dał się poznać jako świetny technik, który miał wielki wpływ na grę Jagi. W swoim najlepszym roku zanotował dla białostockiej ekipy 15 bramek i 12 asyst. No klasa, […]
23.06.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ (13)

Nieprawdopodobnie mnie irytuje polski piłkarski imposybilizm. On jest obecny na wszystkich poziomach, od sali gimnastycznej, na której nie da się grać w piłkę, bo mamy tylko jeden, a nie dwa materace, po stadion mistrza Polski, gdzie transferów nie można było zrobić wcześniej, gdyż się nie dało. Niektórzy uważają, że polska piłka nożna jest zamknięta przede […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Marek Kozioł nowym bramkarzem ŁKS-u

Po odejściu z ŁKS-u Arkadiusza Malarza, łodzianie rozejrzeli się za nowym bramkarzem. I znaleźli. Został nim Marek Kozioł. Kozioł podpisał kontrakt do czerwca 2023 roku z opcją przedłużenia o kolejne 12 miesięcy. Bramkarz rozegrał 20 spotkań w ostatnim sezonie w barwach Korony Kielce, zachował osiem czystych kont. Możecie go pamiętać też z sezonu 19/20, kiedy […]
23.06.2021
Weszło
23.06.2021

Czy Paulo Sousa powinien niezależnie od wyniku pracować dalej? || Roki wyjaśnia #17

Dziś wieczorem dowiemy się, czy występ reprezentacji Polski na Euro zakończy się klapą, czy może jednak niekoniecznie. Po meczu ze Szwecją – w zależności od wyniku – zapanuje euforia lub histeria, więc być może nie najgorszym pomysłem jest zajęcie się przyszłością Paulo Sousy już przed nim. Czy Portugalczyk powinien kontynuować swoją pracą niezależnie od wyniku? […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Drągowski trafi do Atletico?

Od takiej rozmowy do transferu jeszcze droga daleka, ale przynajmniej coś się dzieje. Jak informuje Tomasz Włodarczyk, agent Bartłomieja Drągowskiego spotka się z działaczami Atletico Madryt, by omówić transfer do stolicy Hiszpanii. Drągowski ma za sobą dobry czas w Fiorentinie i nie umyka to uwadze innych klubów. Mówiło się o Interze, teraz na tapet wskoczyć […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Mbappe nie chce już grać w PSG?

Kontrakt Kyliana Mbappe wygasa w czerwcu przyszłego roku, nie słychać na razie, by miał zostać przedłużony, co podsyca tylko plotki na temat odejścia Francuza z PSG. Daniel Riolo, dziennikarz RMC Sport, twierdzi, że napastnik chce odejść. Riolo mówi: – Mbappe nie wierzy w projekt tworzony przez Leonardo. Jeśli nie odejdzie tego lata, za rok zrobi […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Damian Dąbrowski z nowym kontraktem

Damian Dąbrowski przedłużył umowę z Pogonią Szczecin. Nowy kontrakt będzie obowiązywał do czerwca 2024 roku. Czy to zaskakująca decyzja? Absolutnie nie, Dąbrowski miał naprawdę dobry sezon w barwach Portowców i wydatnie przyłożył się do tego, że szczecinianie skończyli rok na trzecim miejscu w tabeli. Potrafił rządzić w środku pola, ale też wykonywać mrówczą pracę, niedocenianą […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Marek Gołębiewski wybrał nowy klub. Poprowadzi rezerwy Legii Warszawa

Chyba nawet sam Marek Gołębiewski nie spodziewał się, że będzie jednym z najbardziej rozchwytywanych trenerów tego lata. Jak już informowaliśmy, zatrudnieniem tego szkoleniowca zainteresowane były obydwa łódzkie kluby czy też Stomil Olsztyn. Ostatecznie Gołębiewski trafi jednak do trzeciej ligi. Ale nie do pierwszego lepszego zespołu, a do rezerw Legii Warszawa. Cel postawiony przed Gołębiewskim jest […]
23.06.2021
Brama dnia
23.06.2021

Deyna czy Kroos? Pora na “Bramę dnia”!

We wczorajszym głosowaniu niespodzianki nie było. Legendarne trafienie Diego Maradony zostało przez was wybrane “Bramą dnia”. A jak będzie dzisiaj? W szranki stają Kazimierz Deyna i Toni Kroos. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. KAZIMIERZ DEYNA VS WŁOCHY (1974) Po dwóch meczach mistrzostw świata w 1974 roku reprezentacja Polski miała […]
23.06.2021
Prasówka
23.06.2021

PRASA. “Mamy duże postaci, ale trzeba je dobrze wykorzystać”

Przedmeczowa prasa, czyli jak zwykle mnóstwo treści. O czym dziś przeczytamy? O tym, że do składu wraca Grzegorz Krychowiak, że Szwedzi nam nie leżą i trzeba sforsować ich niepokonaną defensywę. Czyli będzie łatwizna. O ile Paulo Sousa będzie wiedział, jak dobrać skład, bo według Bogusława Kaczmarka ma z tym problem. – W naszej drużynie są duże […]
23.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Adam Frączczak w Koronie Kielce

Adam Frączczak został nowym piłkarzem Korony Kielce. Przez ostatnią dekadę 33-latek występował w Pogoni Szczecin, a teraz podpisał z kielczanami roczną umowę z opcją przedłużenia jej o kolejny sezon. Frączczak jest jedną z ikon Pogoni Szczecin. Trafił do niej w 2011 roku i spędził w Szczecinie dziesięć lat. Przez ten okres rozegrał dla Portowców 288 […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Wijnaldum w meczu 1/8 finału Euro założy opaskę przeciwko dyskryminacji

Georginio Wijnaldum, kapitan reprezentacji Holandii, w meczu 1/8 finału Euro 2020 będzie występował ze specjalną opaską kapitańską. Będzie miała ona napis “OneLove” i wpleciono w nią elementy tęczy. – Wspieramy inkluzywność i wspólnotę – mówi Holender. To kolejny podobny gest po tym, jak ostatnio Manuel Neuer występował z tęczową opaską na ramieniu wspierającą osoby o […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Wisła Kraków ma nowego skrzydłowego. W Austrii imponował liczbami

Dor Hugi został nowym nabytkiem Wisły Kraków. 26-letni Izraelczyk w poprzednim sezonie austriackiej Ekstraklasy zdobył osiem bramek i zaliczył też osiem asyst. Z “Białą Gwiazdą” podpisał kontrakt do czerwca 2024 roku. Hugi to młodzieżowy reprezentant Izraela. W zespole do lat 21 rozegrał dziesięć spotkań i strzelił trzy gole, tyle samo trafień zaliczył w osiemnastu meczach […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Jagiellonia pozyskała byłego obrońcę Śląska

Israel Puerto został nowym zawodnikiem Jagiellonii Białystok. Ostatnio 28-letni piłkarz reprezentował barwy Śląska Wrocław. Po pozyskaniu Kacpra Tabisia i Michała Surzyna z Odry Opole to trzeci transfer ogłoszony dziś przez białostoczan. Puerto występował w Śląsku przez ostatnie dwa lata. Latem tego roku – konkretnie 30 czerwca – wygasa jego kontrakt z wrocławianami. Plotkowało się o […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Lech Poznań przedłużył kontrakt z utalentowanym napastnikiem

Filip Szymczak podpisał nowy kontrakt z Lechem Poznań. Umowa napastnika Lecha została przedłużona do 2025 roku. 19-latek ma już za sobą gole w rozgrywkach Pucharu Polski i w eliminacjach do Ligi Europy. Szymczak w kolejnym sezonie będzie prawdopodobnie napastnikiem numer 3 w układance Macieja Skorży. Przed nim w walce o skład są póki co Mikael […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Finał Euro nawet z 60 tysiącami widzów na trybunach. Jest porozumienie

Rząd Wielkiej Brytanii doszedł do porozumienia z UEFĄ w sprawie zwiększenia puli osób, które będą mogły wyjść na półfinały i finały Euro 2020. Na Wembley zostanie wpuszczonych ponad 60 tysięcy widzów.  W ostatnich dniach plotkowało się o tym, że półfinały i finały mistrzostw zostaną przeniesione do Budapesztu lub Rzymu, by na trybunach mogło zasiąść możliwie […]
22.06.2021