Kibice Radomiaka protestują w sprawie stadionu. Chcą odwołania prezesa

Szymon Janczyk

14 maja 2021, 10:56 • 4 min czytania

Reklama
Kibice Radomiaka protestują w sprawie stadionu. Chcą odwołania prezesa

Legenda głosi, że na świecie są trzy rzeczy ciągnące się w nieskończoność. Wielki Mur Chiński, pasmo Eurowpierdoli polskich klubów i budowa stadionu w Radomiu. Ten ostatni temat coraz mocniej grzeje lokalnych kibiców, którzy zaczynają kolejne protesty i domagają się ukończenia inwestycji w terminie. Szóstym terminie – dodajmy, bo to trochę zmienia postać rzeczy. Ostatnio fani Radomiaka odwiedzili budowę, a teraz w sieci znajdziemy petycję w sprawie odwołania Grzegorza Janduły, prezesa MOSiR-u.

Reklama

Co kibicom z Radomia zrobił pan Janduła? Jest szefem spółki miejskiej, która jest odpowiedzialna za inwestycję pod nazwą Radomskie Centrum Sportu. W jej skład wchodzi hala widowiskowo-sportowa oraz stadion, który ma służyć Radomiakowi. Powstaje on w miejscu dawnego obiektu, przy ul. Struga 63. Choć powstaje to chyba zbyt duże słowo, bo pięć lat po rozpoczęciu budowy na miejscu widzimy:

  • dwie, nieskończone trybuny
  • trochę ziemi i gliny
  • kilka mini-stawów
  • różne dziwne rury, pręty i inne rzeczy, które bardziej przypominają instalacje z muzeum sztuki współczesnej niż elementy stadionu

Niedawno zresztą opisywaliśmy ten temat nieco szerzej. Sześć zmian terminów budowy, brak jasnego harmonogramu prac, miliony pompowane w obiekt… Cała historia mocno przypomina filmy Barei.

Kiedy powstanie stadion Radomiaka?

Kibice z Radomia stwierdzili, że czas na rozmowy i pokojowe działania już minął. Wiele razy próbowali już dowiedzieć się konkretów, nawet od samego prezesa Janduły. Bezskutecznie. Ostatnio, kiedy okazało się, że Radomiak w przypadku awansu do Ekstraklasy – a nawet i bez awansu, tyle że wówczas „jedynie” od listopada do marca – będzie musiał grać w Bełchatowie, bo drugi radomski obiekt, który historycznie „należy” do Broni Radom, nie spełnia wymogów licencyjnych, coś chyba w nich pękło. Przypomnijmy, że Radomiak od dawna krąży od miasta do miasta. Domowe mecze grał w:

  • Radomiu na Broni
  • Pruszkowie
  • Sosnowcu

Do tego dojdzie wspomniany Bełchatów. Dlatego podczas meczu z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza, który mógł dać radomianom fotel lidera rozgrywek, grupa kibiców wybrała się na budowę i zaznaczyła, że dom Radomiaka jest przy ul. Struga 63.

Reklama

To już kolejny tego typu protest, bo kilka miesięcy wcześniej kibice pojawili się pod obiektami RCS z transparentem „praca ma się palić w rękach”. Regularnie w tej sprawie „zaczepiani” są Radosław Witkowski, prezydent miasta, oraz Grzegorz Janduła, szef podległej mu spółki. W sprawie tego drugiego doczekaliśmy się nawet poważnych konkretów.

Budowa stadionu Radomiaka. Kibice chcą odwołania prezesa MOSiR-u

Wyrażamy głębokie oburzenie efektami prac przy realizacji budowy Radomskiego Centrum Sportu, a w zasadzie ich brakiem. Chaos towarzyszący realizacji tego przedsięwzięcia jest adekwatny do estetyki widoków, jakie serwowane są nam  na zdjęciach z placu budowy. Sposób zarządzania i nadzoru nad inwestycją budzi uzasadniony niepokój oraz nieskrywaną irytację z faktu, że kluczowa dla rozwoju radomskiego sportu inwestycja jest prowadzona w sposób tak nieudolny – czytamy w uzasadnieniu petycji w sprawie odwołania prezesa miejskiej spółki.

Kibice Radomiaka podkreślają, że przyszedł czas na rozliczenie osób odpowiedzialnych za inwestycję. A prezes Janduła prowadzi ją od początku. – Kolejne aneksy, ekspertyzy, diagnozy, problemy, zmiany, a także kilka perełek architektonicznych, które pojawiły się przy okazji budowy jasno pokazuje, że konieczne są zmiany. Prezes Janduła swoją postawą oraz nieudolnością kompromituje nasze miasto, a efekty jego działań uderzają w radomski sport. Profesjonalizm i transparentność działań są fundamentem pracy na stanowisku obdarzonym tak dużym zaufaniem i odpowiedzialnością społeczną. Jedyny obiekt, jaki udało się zbudować panu Jandule to obiekt kpin, których niestety adresatem jest nasza społeczność – piszą fani pierwszoligowej drużyny.

Reklama

1. liga w Fuksiarz.pl!

Radomiak z bezpośrednim awansem? Kurs 2,50 za miejsce radomian w TOP 2 ligi.

Murawa w Radomiu problemem dla klubu

Co ciekawe, wczoraj radomskie „Echo Dnia” opublikowało tekst, z którego wynika, że termin 31.12.2021, który został wyznaczony na oddanie stadionu do użytku, jest nierealny. „Echo” bazowało na nieoficjalnych informacjach, bo nikt w mieście datami nie rzuca. Według nich obiekt mógłby jednak zostać skończony dopiero wiosną 2022 roku. Więc Radomiak w przyszłym sezonie raczej nie wróci do domu.

Zarzuty do prezesa MOSiR-u nie kończą się zresztą na budowie nowego stadionu. Nie jest tajemnicą, że relacje miejskiej spółki z największym klubem w mieście nie są idealne. Piłkarze Radomiaka, jak i przyjezdnych drużyn, regularnie narzekają na jakość płyty głównej boiska przy ul. Narutowicza 9. – Staraliśmy się grać od tyłu, rozgrywać akcje, ale na tym boisku było z tym bardzo ciężko – mówił po meczu w Radomiu Mariusz Lewandowski z Bruk-Bet Termaliki Nieciecza. W ubiegłym roku w raporcie Polskiego Związku Piłkarzy zawodnicy wybrali murawę na stadionie MOSiR-u drugą najgorszą w lidze. Wyniki badań za obecny rok będą dostępne po zakończeniu sezonu, ale cóż – sukcesu nie wróżymy.

Problemem dla Radomiaka są także boiska treningowe. „Baza” zespołu mieści się przy ul. Struga 63, za placem budowy. Pierwszoligowa drużyna jeździ jednak do Pionek i Jedlni-Letnisko, gdzie wynajmuje boiska od lokalnych klubów. Jak słyszymy klub woli dojeżdżać kilkadziesiąt kilometrów na treningi niż ćwiczyć na miejscu, bo tamtejsze boiska są w lepszej kondycji niż treningowe obiekty podlegające MOSiR-owi.

Reklama

fot. Radomski Dron

Szymon Janczyk

Liczby, transfery i reportaże. Dobrych historii szukam na całym świecie - od koła podbiegunowego po Rijad. Na Weszło od lat staram się przekazać, że polska piłka też jest ciekawa.

Rozwiń
[email protected]

Najnowsze

Reklama
Ekstraklasa

Królewski potwierdzał, że chce go w Wiśle. Zagra dla ligowego rywala

Mikołaj Duda
0
Królewski potwierdzał, że chce go w Wiśle. Zagra dla ligowego rywala

Suche Info

Reklama
Ekstraklasa

Jest obsada sędziowska na Multiligę. Dwóch nieobecnych

Jan Broda
27
Jest obsada sędziowska na Multiligę. Dwóch nieobecnych
Mundial 2026

Włosi reagują na propozycję zastąpienia Iranu. Jasne stanowisko

Jan Broda
16
Włosi reagują na propozycję zastąpienia Iranu. Jasne stanowisko
Piłka nożna

Rekord frekwencji w kobiecej piłce! Piłkarki Lecha rozbiły bank

Jan Broda
29
Rekord frekwencji w kobiecej piłce! Piłkarki Lecha rozbiły bank