post
leszek.milewski

Opublikowane 13.05.2021 19:47 przez

leszek.milewski

Co prawda dobre historie, nawet jak opowiedziane po raz któryś, wciąż potrafią być dobre, ale wy już naprawdę wiecie jak to z tym Rakowem jest. Wnikliwych artykułów na temat źródeł sukcesu powstało dostatecznie wiele, bym mógł wam zrobić przyczyn powodzenia Rakowa klasówkę, a wy byście zaliczyli na przynajmniej cztery z plusem. Może nawet stare dobre pięć z dwoma.

Bo przecież organizacja. Odważne transfery. Zdolność przekonywania zawodników, czego dobrym przykładem prezentacja złożona w II lidze Tomasowi Petraskowi, a która sprawiła, że science-fiction, jakim pierwotnie jawił się Czechowi wyjazd do Częstochowy, zmieniło się w przygodę życia. Podnoszenie standardów we wszelakich dziedzinach życia klubu, czego dobrym przykładem zatrudnienie do akademii Marka Śledzia, jednego z tych, którzy kładli fundamenty pod akademię Lecha. Solidne wsparcie finansowe. Duża władza skupiona w rękach trenera mającego konkretny pomysł na drużynę. Właściciel mający konkretny i ambitny pomysł na klub.

Mało, właściciel-kibic, który powrotem Rakowa do Ekstraklasy zrealizował daną sobie obietnicę – przyrzeczone sobie marzenie – wypowiedziane blisko ćwierć wieku temu na trybunach spadającego z ligi Rakowa. Potem jest to, co podoba mi się najbardziej: minął to marzenie i szedł dalej. A przecież gdyby w swoim czasie, jeszcze przed x-Komem, gdy obietnica dana samemu sobie została zawarta, Michał Świerczewski z kimś by się nią podzielił, zostałaby zapewne uznana za kuriozalną. Równie dobrze mógłby planować, że zagra zamiast Bruce’a Willisa w pierwszej “Szklanej pułapce”.

Ale wy to wszystko, pilni uczniowie klasy piłkarstwa polskiego, mający piątki z wiodącego na tych studiach przedmiotu piłkarskiego patoznawstwa – wy to wszystko już o Rakowie wiecie.

Czego możliwe, że nie wiecie?

***

Jakie jest DNA klubu, któremu kibicujesz?

Co składa się na jego tożsamość?

Zresztą, to pytanie można spokojnie rozszerzyć: co W OGÓLE składa się na tożsamość czegokolwiek.

Na pewno nie tylko sukcesy, na pewno nie tylko traumy. Generalnie sejsmiczne wydarzenia w życiu czy to człowieka, czy to klubu, potrafią być mocno niejednoznaczne. To nie musi być coś z oczywistej puli, z kartami “przełom w ćwiczonej umiejętności”, “poznanie kogoś ważnego”, “wielka przygoda”, “śmierć kogoś ważnego”. Czy też, tłumacząc na piłkarskie: “zwycięstwo”, “porażka”, “wielki piłkarz”, “bankructwo”.

Wiem całkiem sporo o różnych klubach w Polsce, ale żeby naprawdę znać tożsamość klubu piłkarskiego, trzeba z nim sympatyzować. Wtedy wiesz w pełni, bo to nie jest kwestia znawstwa, faktów, tego kto grał na lewej obonie w 1992 roku, a kto z młodych najlepiej wypadł w ostatnim meczu CLJ-otki. Chodzi o emocje, gdy żyje się wynikiem tego klubu tak, jak żyłoby się własnym życiem. Jakby wszystko, co mu się przydarzało, przydarzało się namacalnie i bezpośrednio tobie.

Patrząc na Widzew, który znam, bo z nim sympatyzuję, widzę mity o o charakterności, widzę sporo cech Zbigniewa Bońka. Widzę przekonanie o tym, że Widzew to jeden z najlepszych klubów w historii polskiego futbolu – w sensie, absolutny historyczny szczyt szczytów – ale także siedzące głęboko rany za XXI wiek.

Nie mówię tego, by cokolwiek kwestionować, by teraz toczyć tutaj boje za i przeciw. Nie w tym rzecz. Mówimy o  czym innym. O tym, że jeśli tożsamość to w dużej mierze zbiór cech, które mamy o sobie samym, to w przypadku tożsamości klubowej powiedziałbym, że najbardziej wiążące są dominujące przekonania o klubie ze strony jego własnych kibiców. To tłumaczy wiele z tego, co dzieje się w Wiśle, Legii, Lechu, ale też Zagłębiu Lubin czy Wiśle Płock. Nie tłumaczy wszystkiego, nie jest uniwersalną wykładnią, ale potrafi wyjaśnić wiele.

Jaki w tym ujęciu jest Raków?

***

Raków nie miał istnieć.

Nigdy w takiej formie, w jakiej ostatecznie zaistniał, jako wizytówka Częstochowy.

W czasach przedwojennych, kiedy wiele klubów jakie teraz Raków zostawił w pokonanym boju, klub nie znaczył wiele na piłkarskiej mapie choćby swojego miasta. To były lokalne niższe ligi. Drużyna jakich wiele. Gdzie im do Brygady Częstochowa, która potrafiła wysłać Adolfa Krzyka do reprezentacji Polski. Brygada, choć była pierwszoligowcem, de facto miała czołową drużynę kraju, ale wtedy kwestia awansów była mocno zagmatwana. W tym samym czasie Raków to zamykał się, to powstawał – generalnie walczył o to, by w ogóle istnieć. Dziesiątki, jeśli nie setki klubów w Polsce znajdywały się w podobnej pozycji i wyzionęły ducha.

W latach powojennych Raków, a więc reprezentant dzielnicy dumnej ze swojej odrębności, pewnej autonomiczności, miał być wchłonięty przez Skrę. Faktycznie już przestał istnieć, ale starzy przedwojenni rakowiacy umieścili go na lokalnej mapie poprzez sukces rakowskiej młodzieży, która została skrzyknięta w dzielnicy i pod wodzą dawnych piłkarzy zrobiła dym w rywalizacji śląskich juniorów. Pokazali tym samym: zobaczcie, warto. Zobaczcie, robimy coś dobrego, dzięki nam jest o Częstochowie głośno. I klub zmartwychstał.

Dalej nie miał jednak ani stadionu, ani jakiegokolwiek budżetu, ani czegokolwiek. Niby dobrze było być pod patronatem huty w PRL-u, ale trzeba było najpierw stać się poważną drużyną. A w pierwszych latach po wojnie Raków był klubikiem regionalnym, lokalnym. I wtedy zebrała się drużyna, oparta na samych chłopakach z Częstochowy i okolic, a nawet głównie z Rakowa, weszła na zaplecze ekstraklasowe, przebiła szklany sufit. W PRL-u sterowanie sportem było dość mocno posunięte, sterowane w sensie – tym damy, a tym nie. I Raków był na liście tych, którym miano nie dać. Bo – pamiętajmy o czasach planowania centralnego – jaki sens ma robienie z klubu identyfikującego się z dzielnicą Raków, budującego poczucie odrębności, wizytówki całej Częstochowy? Inne dzielnice tego nie łykną. Niech sobie każdy ma klub w swojej dzielnicy – i tak się działo – ale niech będzie jakaś wizytówka, która się do tego wizytówkowania nadaje.

Ale Raków robił takie sukcesy, że te wszystkie założenia wykoleił. Ta grupa, która wtedy się zebrała, grała tak dobrze, że umieściła Raków na mapie jeszcze większej. I tak zostało, inni uderzali w ten postawiony prze nich bęben.

Wiecie, możecie uznać, że strasznie przynudzam o jakichś czasach, które nikogo nie interesują, ale spotkałem jednego z tamtych piłkarzy w zeszłym roku. Stefan Stachowiak, ostatni z żyjących, którzy robili historyczny awans na zaplecze elity. Wyjazdy furmanką na mecze. Gra za darmo, a potem – w drugiej lidze – za półdarmo, normalnie cały czas pracując na hucie. Odnowa biologiczna w dole z gorącą wodą, gdzie odprowadzano wodę z huty, a potem do rzeki.

Może to daleka nitka, prawie sześćdziesięcioletnia, ale obecny sukces Rakowa to również wielki sukces tamtych ludzi. Raków po nich, po tamtej swojej “złotej jedenastce”, miał swoje wystrzały głośniejsze niż awans do pierwszej ligi: był finał Pucharu Polski z Wisłą Kraków w końcówce lat sześćdziesiątych. Był półfinał z Legią, przyjeżdżającą na mecz do Częstochowy z samym Kazimierzem Deyną. Były sezony na zapleczu w latach 70-tych i 80-tych, był wreszcie historyczny awans w latach dziewięćdziesiątych. Szalona historia o piłkarzach, którzy w 1995 jeszcze grali na takich zasadach, jak w 1971, a więc będąc na hutniczych etatach. Gdy przychodziło zrobić transfer, regulamin baraniał.

Był ratunek klubu przed upadkiem, byli ci, którzy podnosili go z bankructwa IV ligi, budując od zera. Jacek Magiera opowiadał mi, że na własne oczy widział trening młodzieży w pierwszych latach XXI wieku odbywający się przy świeczkach. Była patologia sprzedanego meczu w Nowej Soli, po którym wszyscy zapamiętali “jesteśmy dziadami” Grzegorza Skwary, a gdzie w Częstochowie tamta wypowiedź nigdy nie jest wspominana spokojnie. Byli Jerzy Brzęczek i Krzysztof Kołaczyk ratujący Raków po tej katastrofie. W końcu przyszedł obecny projekt, który zrobił historyczny wynik, wywracając grunt do góry nogami.

Nie chcę przesadnie wartościować między pokoleniami. Każdy klub ma swoje koleje losu. Ale uważam, że obok tego, co właśnie obejrzeliśmy, gdzie Raków sportowo zrobił życiówkę, ale też – abstrahując od kuriozalnego obiektu – organizacyjnie jest poukładany, to pokolenie Stefana Stachowiaka dokonało rzeczy najistotniejszej.

Bo obchodzący w tym roku sto lat Raków pierwsze pięćdziesiąt lat walczył o życie. O to, by w ogóle istnieć. I oni sprawili, że już tego Rakowa wymazać się nie dało. Dzięki nim stał się w Częstochowie za duży, za ważny. Drugie pięćdziesiąt lat Raków walczył o sukces. Różnymi ścieżkami, z różnymi fiaskami. Ale ten sezon na tej wykładni jest sukcesem największym.

***

Pytanie: na jaką tożsamość to się składa?

Rzecz w tym, że w przypadku Rakowa mówimy o pewnym istotnym rozdzieleniu. Wyjątkowo długo rozstającym się małżeństwie. Raków był uzależniony od huty całe swoje istnienie. Abstrahując od pierwszych lat, kiedy huta rzucała piłkę i tyle, później, gdy żarło, potrafił wesprzeć mocniej. Niemniej widać jasno po transformacji, jak kłopoty hutnictwa i zakładu splatają się ze sportową historią Rakowa. A jednak nawet, gdy w 2008 roku klub ratowali Kołaczyk z Brzęczkiem, gdzie klub miał już pod kurek złych doświadczeń związanych ze zbyt wielkim poleganiu na hucie, wciąż planem numer jeden była huta.

Raków ostatecznie ma rozdwojenie jaźni, ale które można spiąć morałem o tym, że czasem trzeba się wymyślić na nowo. Totalnie na nowo. Bo Raków i huta byli zespojeni w zasadzie nierozerwalnie. To był związek daleko wykraczające poza pieniądze, finanse. Ze związku z hutą brało się też wiele innych przekonań, coraz bardziej niedzisiejszych. I dopiero odejście od – pozwólmy sobie tak powiedzieć – wielu mitów, które Raków tak mocno tyle lat określały, które darzyło się szacunkiem, ale które przestały działać, przyniosło historyczny sukces.

Leszek Milewski

leszek.milewski

Ekstraklasa. Historia polskiej piłki. Lubię pójść na mecz B-klasy.

Opublikowane 13.05.2021 19:47 przez

leszek.milewski

#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec

Europejskie puchary dla Śląska Wrocław po kursie 7.50. Spadek Stali po kursie 12.00? Spodziewana asysta Szwocha po kursie 4.00? Większa liczba wygranych gości niż gospodarzy po kursie 11.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Multiligę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To zestaw zakładów, […]
14.05.2021
Prasówka
16.06.2021

PRASA. Liderzy kadry zawiedli na boisku i poza nim

W środowej prasie mamy nie tylko bieżączkę z mistrzostw Europy, ale też na przykład sylwetki… Przemysława Tytonia i Karola Linettego w kontekście reprezentacyjnym, analizę błędów ze Słowacją i komentarze dotyczące Paulo Sousy. Z rzeczy pozaligowych – Podbeskidzie przedstawiło plan działania.  PRZEGLĄD SPORTOWY Najważniejsi piłkarze kadry całkowicie rozczarowali. Zarówno na boisku, jak i poza nim. Liderzy […]
16.06.2021
Felietony i blogi
15.06.2021

A kto to przyszedł, reprezentacja Polski, niszczyciel dobrej zabawy (5)

Mecz ze Słowacją na Euro 2020 jest najgorszym meczem reprezentacji Polski na finałach wielkiej imprezy w XXI wieku. Nie mam co do tego wątpliwości. Korea to było szesnaście lat oczekiwań, pompka, Jerzy Engel robiący sobie zdjęcie z Pucharem Świata, a potem wielkie lanie. No dobrze. Z tym, że Korea była po prostu niedoceniona. I zapomnieliśmy, […]
15.06.2021
Brama dnia
15.06.2021

Kto ładniej huknął w końcówce – Ronaldo czy Nihat?

Wczorajsze głosowanie na “Bramę dnia” było nad wyraz wyrównane. Ostatecznie różnicą jednego głosu zwyciężył Denis Czeryszew i jego trafienie na mistrzostwach świata w 2018 roku. Dzisiaj przygotowaliśmy dla was wraz z naszymi partnerami z Gatigo dwa kolejne turniejowe gole. Oba zostały zdobyte w starciach o niesamowitej dramaturgii, mimo że toczonych jeszcze w ramach fazy grupowej. […]
15.06.2021
Weszło
15.06.2021

A może tak po prostu musi być? (5)

Ćwierć wieku kibicowania ŁKS-owi Łódź nauczyło mnie kibicowskiego pragmatyzmu. Najlepiej, najbardziej rozsądnie, a często też – po prostu najbardziej trafnie jest założyć, że będzie fatalnie, tragicznie, bez jakiegokolwiek promyczka nadziei. Jedziesz sobie na wyjazd do ostatniej drużyny tabeli i przyjmujesz, że prawdopodobnie przegramy przynajmniej trzema golami. A tu cyk, ledwo-ledwo 0:1, można właściwie taki wynik […]
15.06.2021
Prasówka
15.06.2021

“Nawet Macedonia dała kibicom więcej radości. Ciężko znaleźć kogoś, z kim możemy wygrać”

Co znajdziemy w pomeczowej prasie? Falę krytyki, ale on specjalnie nie dziwi. Od “zera” w ocenach dla Grzegorza Krychowiaka, po opinie byłych kadrowiczów – Radosława Kałużnego, Jana Tomaszewskiego czy Jacka Bąka. Mamy felietony, mamy korespondencje z Petersburga. Do nas najbardziej trafiają słowa Kamila Kosowskiego, który zauważa, że jesteśmy najgrosi na całym EURO. – Trudno mi […]
15.06.2021
Piłka nożna
15.06.2021

Stanowski po meczu: wszystko na opak

No i mamy klops, na jaki bardzo ciężko zapracowaliśmy. Zmieniając trenera za późno i nie dając nowemu czasu. Zmieniając trenera na takiego, który nawet nie uznał za stosowne przeprowadzić się do Polski i oglądać tu meczów, co uważam za brak szacunku do tej zaszczytnej i intratnej posady (i pisałbym to samo, nawet gdyby to była […]
15.06.2021
Prasówka
16.06.2021

PRASA. Liderzy kadry zawiedli na boisku i poza nim

W środowej prasie mamy nie tylko bieżączkę z mistrzostw Europy, ale też na przykład sylwetki… Przemysława Tytonia i Karola Linettego w kontekście reprezentacyjnym, analizę błędów ze Słowacją i komentarze dotyczące Paulo Sousy. Z rzeczy pozaligowych – Podbeskidzie przedstawiło plan działania.  PRZEGLĄD SPORTOWY Najważniejsi piłkarze kadry całkowicie rozczarowali. Zarówno na boisku, jak i poza nim. Liderzy […]
16.06.2021

STAN EURO W #DOBRYMSKŁADZIE: Mbappe do sztafety na 100 metrów!

Kolejny odcinek Stanu Euro! Dzisiaj zaprasza was taki Dobry Skład – Olkiewicz, Milewski, Janczyk, Paczul! Zapraszamy serdecznie.
16.06.2021
Weszło
15.06.2021

NO I W DUPĘ | Smykałka #7

15.06.2021
Weszło
15.06.2021

“Pomagamy sportowi, a sport pomaga nam”

Jak wygląda pozyskiwanie ambasadorów i czy to się w ogóle opłaca? Jakie plany na ten i na przyszły rok ma firma Orlen, która stała się największym sponsorem polskiego sportu? Czy wkrótce będzie też sponsorem piłkarskiej reprezentacji Polski? O tym rozmawiamy z Agatą Pniewską, dyrektorem biura marketingu sportowego, sponsoringu i eventów.
15.06.2021
Weszło
15.06.2021

POLSCY KIBICE TO FRAJERZY I EUROVLOG #4

Nadajemy z Rosji! Konkretnie nasz nieoceniony globtroter z Kielc, Jakub Białek. Zapraszamy na kolejny odcinek Eurovloga, w którym z wiadomych względów nie będzie zbyt wiele uśmiechów. Ale i tak jest zacnie, i tak warto. Jest ekskluzywnie, proszę państwa.
15.06.2021
Weszło Extra
15.06.2021

Miły, milutki. Bajka o N’Golo Kante

N’Golo Kante pokazuje wszystkie zęby. To jego charakterystyczny urzekający uśmiech. Kupuje nim wszystkich. Wtedy jeszcze tylko w nadsekwańskim Suresnes, ale minie kilka lat i w jego bezpretensjonalności zakocha się cały piłkarski świat. Ubrany jest w niebieski t-shirt z nadrukiem. Stoi w drugim rzędzie. Z przodu, przed nim, sytuuje się dwóch chłopców. Ksywki – Gerrard i […]
15.06.2021
Felietony i blogi
15.06.2021

A kto to przyszedł, reprezentacja Polski, niszczyciel dobrej zabawy (5)

Mecz ze Słowacją na Euro 2020 jest najgorszym meczem reprezentacji Polski na finałach wielkiej imprezy w XXI wieku. Nie mam co do tego wątpliwości. Korea to było szesnaście lat oczekiwań, pompka, Jerzy Engel robiący sobie zdjęcie z Pucharem Świata, a potem wielkie lanie. No dobrze. Z tym, że Korea była po prostu niedoceniona. I zapomnieliśmy, […]
15.06.2021
Weszło
14.06.2021

Holandia – Czechy z 2004 przestań mi życie prześladować (4)

Mecz Holandii z Czechami w 2004 pozostanie moim odwiecznym przekleństwem. Nie widziałem tego meczu. Nie pamiętam dlaczego, bo tamto Euro oglądałem niezwykle uważnie, ale tego meczu – nie widziałem. I na pewno nauczył mnie, że Euro ogląda się w całości. Może już wtedy powinienem się domyślić, że Holandię z Czechami wypada oglądać, niemniej prawda jest […]
14.06.2021
Weszło
13.06.2021

Krótka wycieczka na Market Street (3)

Mam obsesję na punkcie “A Trip Down Market Street”. Trzynastominutowego nagrania filmowego, na którym nie dzieje się nic. To tylko kamera przyczepiona do trolejbusa, sunącego wzdłuż ulicy San Francisco w zwykły dzień. Ktoś przejeżdża. Ktoś przechodzi. Żadnej fabuły. Żadnych wodotrysków. Żadnej konkretnej opowieści, którą film próbuje opowiedzieć. Nic szczególnego. Rzecz jednak w tym, że widzimy […]
13.06.2021
Weszło
12.06.2021

Szczęście trzeba rwać jak świeże wiśnie (2)

Wielu próbowało przekonywać, że żyć się nie tylko da, ale nawet warto. Życie jako takie opiewano w wierszach, powieściach. Piosenkach, serialach. Reklamach produktów na potencję, abecedariuszach. Opowieściach przy wódce i zakąsce, filmach jak “Big Fish”. Większości się nie udało. Przynajmniej nie na dłuższą metę. I trudno się dziwić. Temat jest oporny.  Ale w zgodnej opinii, […]
12.06.2021
Weszło
11.06.2021

Widz Euro jak Tony Montana w “Człowieku z blizną” (1)

My, starzy wyjadacze, którzy mają Podbeskidzie – Górnik Łęczna wyszyte na pagonach, wiedzą jak to jest naginać swój grafik pod mecze. A co mi tam, pozwólcie na patos: naginać swoje życie pod mecze. Zazwyczaj jest to proces już tak oswojony, że o nim zapomnieliśmy. Zapomnieliśmy, bo oswoiliśmy z nim tak siebie, jak i nasze otoczenie. […]
11.06.2021
Weszło
11.06.2021

Gdy udajesz, że jesteś gotowy na Euro | Tetrycy od 10:00

To już dziś! Już wieczorem startuje ten jakże mocno wyczekiwany turniej, już wieczorem zatopimy się w piłkarskim szaleństwie, które można zbiorczo określić jako Euro 2020, albo Euro 2021, albo po prostu Mistrzostwa Europy. Leszek Milewski i Jakub Olkiewicz wobec tak doniosłej okazji wspominają m.in. gonitwy z gangami w Marsylii, irlandzkich i angielskich żołnierzy oraz równie […]
11.06.2021
Liczba komentarzy: 21
Subscribe
Powiadom o
guest
21 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
bovii
bovii
1 miesiąc temu

Bardzo fajny artykuł, sporo wiedzy i merytoryczny. Gratulacje

Yanushev
Yanushev
1 miesiąc temu

Panie Milewski, Pan bardzo dobrze potrafisz pisać. Że sobie pozwolę zacytować “Jakby wszystko, co mu się przydarzało, przydarzało się namacalnie i bezpośrednio tobie.” To jest szczera prawda. Z pracy wyrzucili, kobieta olała, a ty chodzisz trzydzieści centymetrów nad chodnikiem bo Legia wyciągnęła 3:3 z Realem. Tak trzymać.

Maxxx
Maxxx
1 miesiąc temu

To skoro Raków już zarobił te miliony w ekstraklasie to xkom przestanie oszukiwać i okradać swoich klientów? Byłoby miło…

egzekutor_77
egzekutor_77 (@egzekutor_77)
1 miesiąc temu
Reply to  Maxxx

No to napisz coś psi pędzlu konkretnie i merytorycznie, hmm? Z czego cię okradli?? Czy jesteś pizdą i może coś chujowo zamówiłeś ? Dawaj jakiś konkret, bo tak to nie wiadomo o chuj ci chodzi w ogóle (?)

Gadol
Gadol
1 miesiąc temu
Reply to  Maxxx

Jakieś dowody na przestępstwo x-komu? Bo takim jest kradzież i oszustwo. No chyba, że mamy tu inne przestępstwo – pomówienie jakiegoś frajera?

Kaligula
Kaligula
1 miesiąc temu

Kocham Cie Leszku Milewski
Platonicznie nieironicznie

janusz
janusz
1 miesiąc temu
Reply to  Kaligula

stwórzcie Klub Miłośników Prozy Leszka Milewskiego.
Niedobrze się robi of tych pochwał, cieknących lukrem.
Owszem, pan Milewski pisze ciekawie, pisze z zacięciem podbudowanym wiedzą i pasją, ale na Boga..
Żaden inny autor tekstów na Weszło nie jest chwalony w sposób, który budzi…
I po co?
Po co to? Leszku-świetnie, brawo, kocham Cię Leszku Milewski.
PS Doceniam poziom artykułów Pana Milewskiego.

Ale to klakierstwo jest niesmaczne. Jest jak lizusostwo w szkole

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
1 miesiąc temu
Reply to  janusz

Kurwa jak co drugi jebie Paczula to wszystko ok, jak jeden jest mily dla Milewskiego to dupowlaz. I potem mamy kraj kompleksów

Halehandro
Halehandro
1 miesiąc temu

Bardzo dobry tekst.
Panie Leszku, naprawdę jest mnóstwo ludzi, których interesują “tamte” czasy.

Lucjan
Lucjan
1 miesiąc temu

Za tydzień to samo o Hutniku Nowa Huta poproszę 🙂

McNamara
McNamara
1 miesiąc temu

Świetny felieton Leszku. Przyznam, że sam kiedyś zastanawiałem się nad tym, co składa się nad DNA mojego klubu i doszedłem do podobnych wniosków: to pochodna radości (rzadziej) i smutków (częściej), które po latach doświadczeń przekształciły się w solidne traumy. Jeśli pytasz o składowe DNA “mojej” Wisły Płock to powiem Ci pierwsze skojarzenie: niezależnie od tego, jak dobrze jej aktualnie idzie (bo w ostatnich latach miewała też bardzo dobre sezony), to patrząc na tabelę nigdy nie spoglądam w górę, tylko zawsze najpierw odruchowo patrzę w dół i mimowolnie liczę sobie, ile jest punktów przewagi nad drużynami ze strefy spadkowej. 6-7? A to spoko, kilka tygodni spokoju. Dlaczego tak? Myślę, że to pochodna pierwszych lat Płocka w ekstraklasie, gdy w ciągu pierwszych 4 sezonów aż 3 razy spadaliśmy z ligi. Tworząc w ten sposób swoisty gen zakompleksienia i nieudacznictwa, bo przecież wtedy narodziło się słynne w piłkarskim środowisku powiedzenie “przyjedź do Płocka, a zapomnisz jak gra się w piłkę”.
I to było coś najbardziej frustrującego: że byliśmy za słabi, choć oczekiwania (słusznie czy nie) były znacznie większe. Nie byliśmy takim ŁKS-em z ubiegłego sezonu (bez urazy), który od początku solidnie odstawał od reszty stawki i spadek miał poniekąd wkalkulowany. Nie, byliśmy “szejkami”, za którym stała największa firma w Polsce, która gdyby tylko chciała (inna sprawa, że nie chcała), mogła tu zbudować świetną drużynę. I takie przeświadczenie (obecne także u wielu kibiców z innych polskich miast), że tu można zrobić więcej, ale się nie da, towarzyszyło tej drużynie przez lata. I mimo fenomenalnej roboty wykonanej przez Jacka Kruszewskiego, który dźwignął ten klub z poziomu II ligi do ekstraklasy, mam wrażenie, że ten gen i ta zadra ciągle siedzi w wielu ludziach. Dość powiedzieć, że gdy w zeszłym sezonie po tej fenomenalnej serii Sobola niespodziewanie Wisła znalazła się na 1 miejscu w lidze… ja widziałem tyle, że jest kilkanaście punktów przewagi nad dołem tabeli i to świetnie, bo zaraz się wszystko spierdzieli. No i cóż, nie myliłem się za szczególnie 😉

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
1 miesiąc temu
Reply to  McNamara

Nadal jesteście niewiele lepszym lks z zeszlego sezonu

Urkides
Urkides (@urkides)
1 miesiąc temu

Ładny tekst o romantyce kibicowskiej, ale tak naprawdę DNA jest zmienne i zależy od tego jacy ludzie są w klubie obecnie a nie historycznie. To prezes Świerczewski przekazuje swoje DNA klubowi, tak jak kiedyś Widzewowi przekazał prezes Sobolewski. Kto wcześniej myślał o Widzewie dopóki Sobolewski nie zaczął go lepić po swojemu? Widzew był charakterny, bo takich ludzi dobierał prezes. Potem ten charakter falował a dzisiaj została tylko legenda. Co nie znaczy, że charakter nie wróci.
Dzisiaj Świerczewski tworzy charakter Rakowa i mam nadzieję, że będzie trwały.
Polskiej piłce brakuje wyrazistych i myślących ludzi. Większość klubów jest zarządzana na zasadzie, niech ktoś da kasę a my zobaczymy co się z tego da ulepić. Bez planu, bez pomyślunku, bez kompetencji. Prezesi wykazują się pseudo kompetencjami zwalniając trenerów, których chwile wcześniej sami zatrudnili. Dlaczego ich zatrudnili, bo potrzebna była zmiana, ale jaka zmiana, co konkretnie ma zmieniać trener i dlaczego akurat on, najczęściej nie wiadomo.
Zatrudniają jako zbawców, trenerów przed chwilą zwolnionych jako nieudaczników.
Poziom zarządzania klubami jest jeszcze niższy niż poziom naszych piłkarzy, a poziom dziennikarstwa jeszcze niższy niż zarządzania.
Prezesi żeby się przypodobać klice pismaków, poniewierają trenerami i opowiadają bzdety a pismacy to uwielbiają, bo jest o czym pisać i jest się z czego naigrywać, potępiać, oburzać się, albo wpadać w euforię, czyli wiecznie serwować gawiedzi emocje, które świetnie się sprzedają.
Najlepiej merytorycznie przygotowana grupa ludzi, czyli trenerzy stała się medialną spluwaczką i drża co o nich napiszą kretyni z mediów, bo potem prezes przeczyta i “będzie musiał podjąć trudne decyzje”.
Dlatego tak mnie cieszy, jak pojawiają się właściciele klubów z charakterem, pomysłem i nie kucają przed pismakami.
Ale można zostać zakładnikiem wlasnego sukcesu, bo pismacy nie w ciemię bici, chociaż głupi. Teraz będą pompować oczekiwania od Rakowa, do absurdalnych rozmiarów a potem go glanować za nie wywiązanie się z obowiązku.
To jest chore i toksyczne, bo ginie w tym racjonalność.
Nieracjonalni mogą być kibice klubu, a dziennikarze powinni się znać na tym o czym piszą. Oni nawet nie znają dobrze języka polskiego, ale do ich poziomu wystarczy kilka określeń, żenada, kompromitacja, pogrom, no i jazda “że oni to musieli wygrać, on to musiał strzelić, on to musiał obronić”. Każda pokraka może pisać o piłce jeśli tylko nie szczypie się w język i nie ma bariery obciachu.

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
1 miesiąc temu
Reply to  Urkides

Nie pierdol ze az tak bez planu…
Kazdy ma.plan wyprowadzic bokiem ile się da a wynik i tak jakis bedzie

Robert
Robert
1 miesiąc temu

Brałem udział w tym treningu przy swieczkach. Niewiarygodne jaką przemianę przeszedł Raków z 5 lat temu człowiek pomyślałby, że takie sukcesy może zrobić jedynie w football managerze, zresztą przez wiele lat nawet w football managera nie dało się pograć Rakowem bo byliśmy na 4 poziomie rozgrywkowym Brakuje jedynie wychowanków (oprócz Maliny oczywiście), którzy od zawsze stanowili siłę tego klubu, ale to też kwestia czasu. Bylem jako dzieciak na pierwszym meczu u siebie w 1 lidze w 94 roku z GKS Katowice 1:1, pamietam 0:10 z Wartą Zawiercie gdy spadalismy do 4 ligi, a teraz dzieją się rzeczy o których mi się nawet nie marzyło. Szkoda tylko, że miasto nie nadąża za sukcesami klubu, zresztą Skra, która wykonuje równie fantastyczną robotę jak na swoje możliwości też nie ma gdzie grać, jej sztuczna nawierzchnia bardziej przypomina beton niż piłkarską murawę

Andrzej
Andrzej
1 miesiąc temu

Może parę słów od mieszkańca Częstochowy ( od 10 lat ) ale nie kibica Rakowa .
Ale najpierw parę wspomnień z mojego rodzinnego miasta :
pamiętam jak Koronę przejął Klicki – i jego słowa że obiecuje ekstraklasę … na to prezydent Kielc Lubawski od razu odparł : to my jako miasto zbudujemy stadion.
I pamiętam swego rodzaju mobilizację i euforię która przeszła przez piłkarskie Kielce : że oto po latach balansowania między drugim a trzecim poziomem rozgrywkowym wchodzimy wreszcie na salony …. ten nadkomplet na meczach z Legią , Wisłą czy Lechem … te 10 tys.kibiców na meczach z ligowymi średniakami …. te 12 tys po karnej degradacji na meczu z Zagłębiem Lubin .

W Częstochowie tego nie ma – miasto ( nie tylko władze miasta ale też zwykli częstochowianie ) ma Raków głęboko w poważaniu .
Poznałem ludzi interesujących się piłką nożną ale jeżdzących na mecze Legii czy Widzewa … wiele nasłuchałem się opowieści o bijatykach kibiców Rakowa z kibicami z częstochowskiego fan clubu Widzewa .
Raków to niestety klub dzielnicowy , mocno zaściankowy … jak to się stało że przez 100 lat istnienia I BRAKU POWAŻNEJ KONKURENCJI W MIEŚCIE nie zbudował sobie ogólnomiejskiego zaplecza ????
Życzę im powodzenia i w ekstraklasie i w pucharach ale jakoś nie wróżę im świetlanej przyszłości .Mam wrazenie że gdyby nawet w Czestochowie powstał w końcu stadion , dajmy na to na 20 tys miejsc to na meczu z taką Barceloną byłby oczywiście komplet ale jakieś 80 % ludzi cieszyloby się z bramek Messiego
pozdrawiam

Leon
Leon
1 miesiąc temu
Reply to  Andrzej

powiem tak.. pierdolisz jakbyś chujem szmatę gryzł pajacu…

Andrzej
Andrzej
1 miesiąc temu
Reply to  Leon

powiem tak .. chyba napisałem za dużo słów więc napiszę w skrócie : DNA Rakowa jest rakowskie ( dzielnicowe ) nie czestochowskie .

Robert
Robert
1 miesiąc temu
Reply to  Andrzej

Raków ma na pewno więcej kibiców niż Korona Kielce

Andrzej
Andrzej
1 miesiąc temu
Reply to  Robert

nie liczba kibiców była tematem mojej wypowiedzi

WhiteStarPower
WhiteStarPower (@spoxgreq)
1 miesiąc temu

Halo, służba, gdzie są miotły? Nie ma już, Pan tetryk był i POZAMIATAŁ 🙂

A tak serio, jak ostatnio regularnie – świetny tekst

Uncategorized
16.06.2021

Legia Warszawa zmierzy się ze starym znajomym?

Chociaż do drugiej rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzów jest jeszcze Legii Warszawa bardzo daleko, stołeczny klub poznał potencjalnych rywali w tej fazie rozgrywek. W grę wchodzi pięć klubów. Jeden z nich prowadzi stary znajomy Wojskowych.  Żeby do tego doszło, Legia musi najpierw pokonać faworyzowane Bodo/Glimt. Wówczas może zawalczyć z Omonią Nikozja, którą trenuje były szkoleniowiec warszawskiej […]
16.06.2021
Prasówka
16.06.2021

PRASA. Liderzy kadry zawiedli na boisku i poza nim

W środowej prasie mamy nie tylko bieżączkę z mistrzostw Europy, ale też na przykład sylwetki… Przemysława Tytonia i Karola Linettego w kontekście reprezentacyjnym, analizę błędów ze Słowacją i komentarze dotyczące Paulo Sousy. Z rzeczy pozaligowych – Podbeskidzie przedstawiło plan działania.  PRZEGLĄD SPORTOWY Najważniejsi piłkarze kadry całkowicie rozczarowali. Zarówno na boisku, jak i poza nim. Liderzy […]
16.06.2021

STAN EURO W #DOBRYMSKŁADZIE: Mbappe do sztafety na 100 metrów!

Kolejny odcinek Stanu Euro! Dzisiaj zaprasza was taki Dobry Skład – Olkiewicz, Milewski, Janczyk, Paczul! Zapraszamy serdecznie.
16.06.2021
Weszło
15.06.2021

NO I W DUPĘ | Smykałka #7

15.06.2021
Weszło
15.06.2021

“Pomagamy sportowi, a sport pomaga nam”

Jak wygląda pozyskiwanie ambasadorów i czy to się w ogóle opłaca? Jakie plany na ten i na przyszły rok ma firma Orlen, która stała się największym sponsorem polskiego sportu? Czy wkrótce będzie też sponsorem piłkarskiej reprezentacji Polski? O tym rozmawiamy z Agatą Pniewską, dyrektorem biura marketingu sportowego, sponsoringu i eventów.
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Tomasz Frankowski: Z racji sympatii wziąłbym Grosickiego na Euro 2020

Tomasz Frankowski wziął udział w programie “Gość Radio Zet” i mocno skrytykował postawę reprezentacji Polski. Ma szczególnie żal do Grzegorza Krychowiaka, bo według niego tak doświadczony gracz nie może popełniać tak prostych błędów. Ponadto uważa, że niepowołany na turniej Kamil Grosicki w ostatnim kwadransie byłby w stanie dać pozytywny impuls. –  Kiedy w dużych imprezach […]
15.06.2021
Weszło
15.06.2021

POLSCY KIBICE TO FRAJERZY I EUROVLOG #4

Nadajemy z Rosji! Konkretnie nasz nieoceniony globtroter z Kielc, Jakub Białek. Zapraszamy na kolejny odcinek Eurovloga, w którym z wiadomych względów nie będzie zbyt wiele uśmiechów. Ale i tak jest zacnie, i tak warto. Jest ekskluzywnie, proszę państwa.
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Jakub Błaszczykowski zostanie odznaczony przez prezydenta

Jakub Błaszczykowski za całokształt kariery piłkarskiej i działalność charytatywną zostanie przez  Andrzeja Dudę wyróżniony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski – poinformował rzecznik prezydenta,  Błażej Spychalski.  To drugie w hierarchii odznaczenie cywilne w kraju. Błaszczykowski to kolejny piłkarz, który otrzyma to odznaczenie. W marcu tego roku Robert Lewandowski również został kawalerem Orderu Odrodzenia Polski. Zawodnik Wisły […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

KKS Kalisz awansował do finału baraży o 1. ligę

KKS Kalisz po rzutach karnych pokonał Wigry Suwałki i w sobotę zmierzy się finale baraży o 1. ligę ze Skrą Częstochowa. Po 90. minutach był remis 2:2, a w dogrywce żadna z drużyn nie była w stanie strzelić bramki, tak więc o wszystkim zadecydował konkurs jedenastek, w który kaliszanie wygrali 4:2.  Bohaterem KKS-u został Maciej […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Radomiak zatrzyma Rossiego i wyjedzie na zgrupowanie?

Radomiak Radom dopiero co skończył sezon 1. ligi, jednak długo odpoczywał nie będzie. Sezon Ekstraklasy rusza już 23 lipca, więc beniaminek wkrótce rozpoczyna przygotowania do rozgrywek. Udało nam się ustalić, jak ma wyglądać lato w zespole trenera Dariusza Banasika. Drużyna może się udać na zgrupowanie, a przygotowania rozpocznie 28 czerwca. Dwa tygodnie urlopów otrzymali zawodnicy […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Nawałka: – Nie skreślajmy jeszcze tej reprezentacji

Adam Nawałka ostatnimi czasy bardzo rzadko udziela się w mediach, ale w rozmowie z “WP Sportowe Fakty” zdecydował się odnieść do reprezentacji Polski. Były selekcjoner kadry uważa, że nie można tracić wiary i jest przekonany, że z Hiszpanią zobaczymy zespół, który będzie dobrze przygotowany pod względem mentalnym. – Zespół znalazł się w trudnej sytuacji i […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Ballack: – Lewandowski nie miał wsparcia

Robert Lewandowski spotyka się ze sporą – i słuszną – krytyką, ale są tacy, którzy kapitana reprezentacji Polski biorą w obronę. Na przykład Michael Ballack, który jest obecnie telewizyjnym ekspertem. Ballack stwierdził: – Można się było tego wszystkiego spodziewać. Reprezentacja Polski potwierdziła, że jest zbyt słaba. Lewandowski nie ma wystarczającego wsparcia. Reszta zespołu musi być […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

OFICJALNIE: Maik Nawrocki wypożyczony do Legii

Mówiło się o tym ruchu od jakiegoś czasu, a dzisiaj mamy potwierdzenie. Maik Nawrocki został piłkarzem Legii na zasadzie wypożyczenia. To wypożyczenie potrwa do końca sezonu 21/22, ale Legia ma opcję transferu definitywnego. Poprzednią rundę Nawrocki spędził w Warcie i cóż, nie podbił Poznania. Zagrał w trzech ostatnich spotkaniach Warty, w tym ze Śląskiem, kiedy […]
15.06.2021
Weszło Extra
15.06.2021

Miły, milutki. Bajka o N’Golo Kante

N’Golo Kante pokazuje wszystkie zęby. To jego charakterystyczny urzekający uśmiech. Kupuje nim wszystkich. Wtedy jeszcze tylko w nadsekwańskim Suresnes, ale minie kilka lat i w jego bezpretensjonalności zakocha się cały piłkarski świat. Ubrany jest w niebieski t-shirt z nadrukiem. Stoi w drugim rzędzie. Z przodu, przed nim, sytuuje się dwóch chłopców. Ksywki – Gerrard i […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Śląsk Wrocław poznał rywala w pucharach

Śląsk Wrocław poznał swojego rywala w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Konferencji Europy. Będzie nim estońskie Paide Linnameeskond. Mecze zostaną rozegrane 8 i 15 lipca. Pierwszy mecz w Estonii. Paide to wicemistrz Estonii z zeszłych rozgrywek, co jest ich największym sukcesem w historii. W obecnie trwającym sezonie tamtejszych rozgrywek, Paide jest drugie i traci cztery oczka […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Mielcarski: – Tylko Polak Polakowi potrafi zrobić coś takiego jak Boniek Brzęczkowi

Sousa niezbyt ogarnia polską reprezentację, więc pojawiają się głosy, że za Brzęczka w sumie może nie było tak źle. Nieco w tę retorykę wpisuje się Grzegorz Mielcarski który w rozmowie ze Sportowymi Faktami skrytykował Zbigniewa Bońka. Mielcarski stwierdził: – Tylko Polak Polakowi potrafi zrobić coś takiego, jak prezes PZPN zrobił Jurkowi Brzęczkowi. Tak często Boniek […]
15.06.2021
Weszło
15.06.2021

[MELODROMA] Przewodnik po grupie F na Euro 2020

Francja (Francja) Grupę F otwierają mistrzowie świata, od których wzięła ona swoją nazwę. Oprócz nich są jeszcze aktualni mistrzowie Europy, Portugalia, i poprzedni mistrzowie świata, Niemcy oraz Węgrzy. Ze wszystkimi trzema drużynami Portugalczycy grali na poprzednim Euro – nie zdołali pokonać tylko Węgrów. Czy tym razem Portugalia zdoła ograć Francję? Jest to tak samo wątpliwe, […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Legia zagra z Bodø/Glimt w eliminacjach Ligi Mistrzów

Legia poznała swojego rywala w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Będzie nim norweski zespół Bodø/Glimt. Bodø/Glimt w zeszłym sezonie zdobyło swoje pierwsze mistrzostwo Norwegii (cztery razy był wicemistrzem). Teraz, po siedmiu kolejkach tamtejszej ekstraklasy – tak, te rozgrywki właśnie trwają – rywal Legii zajmuje pierwsze miejsce. Na siedem meczów wygrał pięć, jeden zremisował, jeden przegrał. Cóż, […]
15.06.2021