post
Jan Mazurek

Opublikowane 01.05.2021 09:02 przez

Jan Mazurek

Czy w Polsce czuje się najlepiej? Jak na Chińczyków wpływa komuna i dlaczego są zastrachani? Czy na Białorusi jest podobnie? Dlaczego nie wyszło mu w Metz? Jak przebiegała jego krótka współpraca z Diego Maradoną w Brześciu? Kiedy dotknął piłkarskiego Mount Everestu? Czy odczuwa trudy swojego wieku, czy czuje się rozczarowany grą w II lidze i czy dałby radę zagrać jeszcze na poziomie PKO Bank Polski Ekstraklasy? Na te i na inne pytania w rozmowie z nami odpowiada piłkarz rezerw Lecha Poznań – zapraszamy na wywiad z Siergiejem Kriwcem. 

Wszędzie dobrze, ale w Polsce najlepiej?

A nie wiem. Mam tu rodzinę, dwójkę dzieci, moja żona jest Polką. Zadomowiłem się, dobrze mi tu, ale w innych miejscach też było fajnie.

Liczyłem na potwierdzenie. 

Pochodzę z Białorusi. Trochę świata zwiedziłem. Byłem w Azji, w Chinach, we Francji. Nie mogę wskazać jednego ulubionego miejsca na ziemi, bo byłoby to niesprawiedliwe. Ale podoba mi się Polska. Nie narzekam.

Do Chin z Lecha wyjechałeś dla pieniędzy?

Oczywiście.

Mówisz o tym wprost. 

Jiangsu Sainty zaoferowało mi świetne pieniądze. Nigdy tego nie ukrywałem. To był mój cel. I tyle. Ale to też fajna przygoda. Inny świat. Fascynujące dla mnie było patrzenie na to, jak tam ludzie żyją, jak przeżywają codzienność, jakie mają zwyczaje, jak grają w piłkę nożną. Rozwija to światopogląd.

Jaka jest największa różnica w mentalności Europejczyków i Azjatów?

Różnica jest absolutnie kolosalna. W podejściu do życia, w kwestiach towarzyskich, społecznych, międzyludzkich. Kompletnie inni są Chińczycy. Mają inną mentalność, inne zwyczaje, inaczej reagują na wszystko. Są bardziej wystraszeni. Tak to ujmę. Komuna robi swoje. Blokuje ich. Nie pozwala im na życie w pełni swoich możliwości. Przez nią są zastrachani, wycofani, funkcjonujący z rezerwą. Wygląda to zupełnie inaczej niż w Europie, gdzie ludzie są bardziej otwarci, częściej naturalnie uśmiechnięci.

Na Białorusi nie jest podobnie?

Dużo łatwiej znaleźć otwartego, śmiałego i radosnego Białorusina niż Chińczyka. Wiadomo, że jest u nas ciężka sytuacja polityczna, że rzuca to cień na ten kraj, ale więcej jest tego luzu, tego własnego wyboru. Ale, wiesz, to mówimy o skrajności – tam tych normalniejszych reakcji nie widziałem praktycznie wcale.

Łatwo było ci się przystosować?

Nie musiałem się przystosowywać. Byłem obcokrajowcem. Wiedziałem, że nie zostanę tam na stałe, że w pewnym momencie po prostu odejdę, więc nie musiałem wtapiać się w tłum, przyjmować wszystkich tych zachowań. Mogłem zachowywać się tak, jak zachowuję się na co dzień, bez szkody dla kogokolwiek. Traktowałem to bardziej w formie ciekawostki. Obserwowałem. Patrzyłem na to z boku. Wyciągałem wnioski. Nie wtapiałem się.

W Metz spróbowałeś za to podbić większy piłkarski świat, ale w Ligue 1 furory nie zrobiłeś.

Mogłem grać więcej i lepiej, ale nie było mi to dane. Wyniki mówią o wszystkim, choć trzeba wziąć pod uwagę fakt, że Metz dużym klubem nie jest i gorsze rezultaty nikogo tam specjalnie nie dziwiły. Rozczarowaniem pozostaje tylko ten spadek, którego mogliśmy uniknąć, a tak brudzi CV. Chciałem więcej, ale jest jak jest.

Czułeś się komfortowo w Ligue 1 czy cię to przerastało?

Fajna liga. Szkoda tylko, że występowałem w Metz, którego styl nie za bardzo mi odpowiadał. Bazowaliśmy na długich podaniach. Na wygrywaniu pojedynków w powietrzu i szybkim bieganiu do przodu. To nie było to, w czym jestem najlepszy, więc nie mogłem pokazać pełni moich umiejętności.

Nigdy nie bazowałeś na szybkości. 

Nie da się zaprzeczyć.

Okres gry w Lidze Europy z Lechem Poznań był najlepszym czasem twojej kariery?

Mistrzostwo Polski, mecze z Juventusem i City w Lidze Europy, no dobre wspomnienia to przywołuje, ale czy to najlepszy okres w mojej karierze? Zastrzel mnie, ale nie jestem w stanie powiedzieć. Na pewno jeden z najlepszych, jeden z najciekawszych, ale w BATE też bywały świetne mecze, świetne rundy, świetne sezony. Całe te spotkania w Lidze Europy i w Lidze Mistrzów to fenomenalna sprawa. Każdy chciałby to przeżyć. Ale chyba nie będę bawił się w wymienianie lepszych i gorszych czasów, jakieś wartościowanie, bo to był wszystko składa się tak naprawdę na jedną wielką przygodę. Moją karierę. I to jest najważniejsze.

Tamtą kampanię w Lidze Europy wspomina się w Poznaniu do teraz jako złote czasy. 

Wyjątkowy czas, wielkie mecze. Dlatego właśnie piłkarze pracują i marzą, żeby grać w Lidze Mistrzów czy w Lidze Europy. To szczyt marzeń. Piłkarski Mount Everest. Na każdym spotkaniu w Poznaniu było 40 tysięcy widzów. Istne święto. Miasto tym żyło. Czuło się to na każdym kroku. Futbol wychodził daleko poza boisko. Na wyjazdach też bywało cudownie, bo jeździli za nami kibice z Wielkopolski, czuło się ten klimat europejskich pucharów. Zresztą podobnie było w BATE.

Na czym polegał sukces tamtego BATE? To był większy klub niż Lech Poznań? Na pewno częściej grał w europejskich pucharach. 

Długi temat.

(głębokie westchnięcie)

Nie wydaje mi się, żeby Lech był większym klubem. Jest starszy. Ma bogatszą i dłuższą historię. Więcej kibiców. Wywodzi się z większego kraju i z większego ośrodka miejskiego. Lech jest potęgą. Tak to nazwę. BATE było klubikiem, który osiągnął coś wielkiego na skalę Europy. Nie opierało się to na wielkich finansach, wielkich nazwiskach, wielkiej historii, wielkiej bazie fanów. To było coś mocnego wewnętrznie, coś zbudowanego i trudnego do jednoznacznego zdefiniowania. Piękna historia. W najlepszych okresach BATE scalało całą Białoruś. Wszyscy nam kibicowali. To było super.

Ostatnio byłeś w Dinamie Brześć. BATE już nie ma monopolu na wygrywanie.

Wszystko się zmieniło. Od dwóch lat BATE nie zdobyło mistrzostwa Białorusi. Jest osłabione, co wykorzystują inni – dwa lata temu Dinamo ze mną w składzie, rok temu Szachcior Soligorsk. Teraz też zapowiada się, że wygra ktoś inny, tam mi się wydaje. Liga robi się ciekawsza niż za czasów potęgi BATE.

Duży wpływ na białoruską piłkę ma zdestabilizowana sytuacja polityczna?

Duży, duży, niewątpliwie. Wszędzie jest tak, że niestabilna sytuacja polityczna przenosi się na sport, a tym bardziej na futbol, który jest w Europie najpopularniejszą dyscypliną.

Niektórzy piłkarze strajkują?

Pojedyncze przypadki. Ktoś tam powiedział nawet, że nie chce grać dla reprezentacji. Ale to jednostki. Nie widziałem, żeby ktoś rzucił piłkę, żeby ktoś skupił się na chodzeniu na strajki. Piłkarz ma dziesięć-piętnaście lat kariery. Nie ma czasu na strajkowanie. Wiadomo, że ktoś może być niezadowolony z sytuacji w kraju, może się wściekać, może się irytować, może się czuć urażony, ale co może zrobić, jak może zareagować? Musisz codziennie chodzić na treningi i grać mecze. Taka jest twoja codzienność, takie jest twoje życie.

Jak przychodziłeś do Dinama Brześć, miałeś okazję poznać Diego Armando Maradonę? 

Jego przyjście i jego odejście zbiegło się z moim początkiem w Brześciu. Diego Maradona przyjechał na miesiąc po moim transferze. Dał się poznać, ale to nie było nic specjalnego, żadna długa przygoda. Przywitał się. Zapoznał się z drużyną. Powiedział do nas parę słów. I koniec. Wyjechał. Więcej go nie widzieliśmy. Raz na jakiś czas przysyłał wideo. I tyle.

Podjął pracę w Meksyku. 

Znudziła mu się Białoruś. Króciutka współpraca.

Dlaczego odszedłeś z Dianama do II ligi, skoro tam grałeś całkiem regularnie?

Dlatego, że z Dinama Brześć odszedł właściciel i dużo się zmieniło. Przede wszystkim, nie ukrywam, w kwestii finansowej. Miasto przejęło klub. Zmieniła się cała struktura. Prawie wszyscy piłkarze odeszli. Inna organizacja. Jeśli miałbym możliwość zostania, to bym został, ale nie miałem. Nie pozostawiono mi wielkiego wyboru. Musiałem szukać poza granicami Białorusi, bo tam, oprócz dwóch klubów, trudno znaleźć coś ciekawego. Rodzina była w Poznaniu. Wyjazdy i przyjazdy były problematyczne. Takie czasy, skomplikowane jest to wszystko. W poprzednim roku był taki okres, że przez pięć miesięcy nie mogliśmy się zobaczyć. Więc postanowiłem wrócić do Polski. Zagrać w drugiej drużynie Lecha. I jestem tu.

Miałeś inne oferty?

Prowadziłem pojedyncze rozmowy, ale nie opłacało mi się jechać w miejsce, gdzie nie mogłem sprowadzić swojej rodziny. Ciężko jest ruszyć gdzieś daleko i siedzieć tam samemu. Szukałem innych możliwości w Polsce, ale nic nie było, więc skorzystałem z propozycji Lecha.

Czułeś się nieco rozczarowany tym, że to tylko II liga?

Mam 35 lat w tym roku. Miałem kontuzję. Podchodzę do tego spokojnie. Trzeba myśleć o tym, co dalej, co poza piłką, pewne rzeczy zaczynają się układać. Może po karierze czeka mnie praca w jakimś klubie? Także to też brałem pod uwagę. A czy zjazd do II ligi mnie rozczarował? To jest piłka. Cieszę się, że w ogóle gram, że codziennie wychodzę na trening, że jestem zdrowy. Czy to poziom Ekstraklasy, czy II ligi – obojętnie, nie podpalam się.

Odczuwasz trudy swojego wieku?

Najbardziej w tym, że trudno znaleźć klub w tym wieku. Wszyscy patrzą w paszport, w dowód, w metrykę. Kiedy masz trzydzieści pięć lat, jesteś na gorszej pozycji. Współczesny futbol to kult młodości. Wszyscy szukają młodych. Nie było mi łatwo znaleźć pracodawcę.

Odczuwasz, że jesteś wyraźnie gorszy na murawie niż byłeś?

Na boisku nie, ale poza nim już jak najbardziej. Głównie w kwestii regeneracji po meczach. Niekiedy czuje się wybiegane spotkania nawet i dwa dni. A jak byłeś młodszy, to grałeś, szybko się regenerowałeś i następnego dnia byłeś jak nowy. To naturalne procesy zachodzące w organizmie. Czasami też może coś boleć bardziej niż bolało jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Normalna kolej rzeczy, specjalnie mi to nie przeszkadza.

Jak to u ciebie jest z treningami? Świecisz przykładem czy czasami się już nie chce?

Nie wiem. Zawsze wychodziłem z założenia, że jak trenujesz, tak grasz. Czy tak to widzą też młodsi koledzy z rezerw Lecha? Chciałbym to wiedzieć, mam nadzieję, że tak, bo w innym wypadku wszystkie moje starania idą na marne!

Widzisz się po karierze jako trener?

Nie podjąłem jeszcze decyzji. Myślę, że widzę się w jakiejś innej roli niż trener.

Masz możliwość zagrania jeszcze jednego meczu w Ekstraklasie. Wchodzisz w to z miejsca i dajesz radę czy są obawy i ciężary o swoją formę?

Oj, nie, spokojnie wchodzą i spokojnie gram.

Odważnie. 

Niby łatwo się mówi, ale mam doświadczenie, poradziłbym sobie.

ROZMAWIAŁ JAN MAZUREK

Fot. Karol Mędak/Lech Poznań

Jan Mazurek

Jeśli dożyje stu jeden lat, będzie żył w trzech wiekach. Od 2019 roku na Weszło. Lubi rozmawiać z ludźmi i zadawać pytania. Jego ulubioną formą dziennikarską jest wywiad. Głównie polska piłka, ale niech ręka pańska chroni go od ograniczenia się w czymkolwiek.

Opublikowane 01.05.2021 09:02 przez

Jan Mazurek

#WeszłoFuksem
16.06.2021

Finlandia za dziewięć tysięcy, efektowna tasiemka i sukcesy na Euro

Weszło Fuksem, czyli najlepsze kupony poprzedniego tygodnia. No nie będziemy ukrywać – lubimy robić te zestawienia, bo po każdym z tych kuponów robimy coś w stylu “o kurde, serio mu to weszło?”. Co mamy dla was tym razem? Mamy singla trafionego za tysiaka. Efektowną tasiemkę puszczoną z samego rana. No i graczy obłowionych na Euro […]
16.06.2021
#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Ekstraklasa
07.06.2021

Adrian Gula. Słowacki rewolucjonista

Adrian Gula został trenerem Wisły Kraków. Co to za gość? Na pewno nie nazwiemy go anonimem, skoro już parę lat temu przewijał się w kontekście ewentualnej pracy w Legii Warszawa. I mimo że do stolicy ostatecznie nie trafił, kibice w Polsce nie mogli stracić go z radarów, bo o jego sukcesach za południową granicą było […]
07.06.2021
Ekstraklasa
05.06.2021

Mamrot i Jagiellonia? Małżeństwo z rozsądku

Razem przeżyli dobre chwile (wicemistrzostwo, finał Pucharu), razem mierzyli się z wypaleniem związku, obie strony miały do siebie uzasadnione pretensje. A potem podziękowały sobie za wspólnie spędzony czas i poszły w swoje strony. Ale zarówno Mamrot, jak i Jagiellonia, nie mogą powiedzieć o sobie, że wygrały to rozstanie. Tu nie było zwycięzców, byli sami ranni. […]
05.06.2021
Weszło
02.06.2021

Jan Kliment piłkarzem Wisły Kraków. Na papierze – przyzwoity transfer

Szeroko, naprawdę szeroko poszła Wisła Kraków przed starem nowego sezonu. Białą Gwiazdę wzmocnił już Alan Uryga, Mateusz Mlyński oraz Aschraf El Mahdioui. Teraz do tego grona dołączył kolejny piłkarz, na papierze wyglądający całkiem obiecująco. Nowym zawodnikiem Wisły Kraków został Jan Kliment, który może nie otrzymuje samych dziesiątek za styl, ale swoje na boisku robi.  Jan […]
02.06.2021
Ekstraklasa
26.05.2021

Najważniejsi sponsorzy pozostają z Ekstraklasą!

Choć sezon ligowy w Ekstraklasie dobiegł już końca, dzisiaj gruchnęła bardzo istotna wiadomość dla przyszłości tych rozgrywek. Ekstraklasa SA przedłużyła na kolejne dwa lata umowy sponsorskie z PKO Bankiem Polskim i Totalizatorem Sportowym. O przedłużeniu współpracy poinformował prezes zarządu Ekstraklasy SA, Marcin Animucki, któremu na konferencji prasowej towarzyszyli Zbigniew Jagiełło (prezes zarządu PKO Banku Polskiego), […]
26.05.2021
Weszło
25.05.2021

Piotruś, Tworo, Tworas. Nieoczywista historia Piotra Tworka

Trenerski syn Bogusława Baniaka. Były przedstawiciel handlowy i nauczyciel. Człowiek ciepły, ale sprawiedliwy. Ekstraklasa dopiero poznaje Piotra Tworka. Oto opowieść o trenerze, który nie grał w piłkę, nie miał chodów u możnych tego środowiska, ale dopchał się do Ekstraklasy. To Piotr Tworek oczami tych, którzy znają go z IV ligi i tych, którzy poznali go […]
25.05.2021
Ekstraklasa
24.05.2021

Podbeskidzie zmieni trenera. Kasperczyk zostanie pożegnany

Podbeskidzie spadło z Ekstraklasy, w Podbeskidziu lecą więc głowy. Dziś albo jutro pracę stracić ma Robert Kasperczyk. Trener miał wpisaną w umowę klauzulę przedłużenia po utrzymaniu się w lidze, lecz – co oczywiste – nie zostanie ona aktywowana. W klubie stwierdzili, że nie prolongują wygasającego kontraktu i do nowego sezonu przygotują się z innym szkoleniowcem. […]
24.05.2021
Weszło
21.06.2021

Wtorek z Weszło FM: ostatnia kolejka w grupie D na EURO, popołudniowa audycja z Wojtkiem i Moniką

Kończymy powoli zmagania grupowe na mistrzostwach Europy. We wtorek finałowe rozstrzygnięcia w grupie D, ale to nie jedyne radiowe atrakcje, które przygotowaliśmy. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – o poranku usłyszycie duet Wojtka Pieli i Daniela Żórawskiego, którzy zadbają o przegląd prasy (ze szczególnym uwzględnieniem horoskopów). Będą też rozmowy o […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Gergel, Pirulo, Cichocki i reszta. Jedenastka sezonu 2020/2021 w 1. lidze

Sezon pierwszej ligi już oficjalnie zakończony – łącznie z barażami – więc czas najwyższy na podsumowania. Na start proponujemy wam najlepszą jedenastkę sezonu 2020/2021, czyli zestaw absolutnych kozaków, których z przyjemnością oglądaliśmy przez minione miesiące. Nie będzie zaskoczeniem, że dominują w niej piłkarze z czołowych zespołów, jednak znalazło się i miejsce dla wyróżniającej się postaci […]
21.06.2021
Felietony i blogi
21.06.2021

Włochy i Atmosferić, czyli mądrzy będziemy dopiero jutro (11)

Roberto Mancini w 88. minucie meczu z Walią postawił na 25. zawodnika z 26-osobowej kadry reprezentacji Włoch. Salvatore Sirigu pojawił się między słupkami w miejsce Gianluigiego Donnarummy i tym samym na liście powołanych został już tylko jeden zawodnik bez rozegranej minuty – trzeci bramkarz, Alex Meret. Włoskie media komplementują szkoleniowca i przypominają, że to bardzo […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Dzięki Turcjo, że byłaś Atmosfericiem turnieju (11)

Turcja jest skandalem, ale jest skandalem dla Turków. Ostatnio pisaliśmy z Kubą Olkiewiczem tekst o tak zwanych Atmosfericiach, a więc piłkarzach od atmosfery. Ciekawe było dla mnie to, co powiedział psycholog sportowy, Dariusz Parzelski. Otóż był przekonany, że grupa ludzi, która działa razem, potrzebuje obsadzenia wielu ról. One obsadzają się automatycznie. Muszą być wypełnione. Są […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Kasperczak: Cudów w meczu z Hiszpanią nie widziałem

– Zagraliśmy “po polsku”. Dobrze się broniliśmy i wyprowadzaliśmy kontrataki, czyli robiliśmy to, co zawsze wychodziło nam najlepiej. Przede wszystkim jednak była walka. Z tego meczu nie potrafię wyciągnąć dużo pozytywnych wniosków czysto piłkarskich, natomiast widzę inną mentalność. Cudów nie ma, ale brawa za wyjątkowy poziom zaangażowania. Niestety w grze ofensywnej dalej mamy duże problemy […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

WIELKA LA ZABAWA W SEWILLI | EUROVLOG #6

Polacy i Hiszpanie rozkręcili przed meczem w Sewilli mega imprezę! Sprawdźcie, czy nasz reporter Jakub Białek dał radę przeżyć! To, że oglądacie ten film, jest spoilerem? Być może.  
21.06.2021
Weszło
18.06.2021

Człowiek w ogniu. Dumfries podbija Euro

Salka konferencyjna amatorskiego holenderskiego klubu VV Smitshoek. Trwa spotkanie zawodników z trenerami. Ni to odprawa, ni to pogadanka, ni to zgromadzenie. Ktoś się śmieje, ktoś opowiada kawał, komuś w plecaku brzęczy piwko. To nie wielki świat futbolu. Młodsi mają szkołę, starsi mają pracę, piłka nożna to dla nich hobby. Ale to jedna z tych rozmów […]
18.06.2021
Weszło
17.06.2021

Świecić bez wychodzenia z cienia. Rodzinne perypetie Schmeichela

2015 rok. Hotel Marriott, wybrzeże walijskiego Swansea. Kasper Schmeichel stoi w hotelowym lobby. Właśnie zachował czyste konto, a jego Leicester wygrało 3:0 z lokalnymi Łabędziami. Łapie go fan. Prosi o autograf. Duńczyk podpisuje.  – Dobrze sobie radzisz, ale nigdy nie będziesz tak dobry, jak twój tata – rzuca kibic. – Dzięki koleś, twoje zdrowie – […]
17.06.2021
Weszło Extra
15.06.2021

Miły, milutki. Bajka o N’Golo Kante

N’Golo Kante pokazuje wszystkie zęby. To jego charakterystyczny urzekający uśmiech. Kupuje nim wszystkich. Wtedy jeszcze tylko w nadsekwańskim Suresnes, ale minie kilka lat i w jego bezpretensjonalności zakocha się cały piłkarski świat. Ubrany jest w niebieski t-shirt z nadrukiem. Stoi w drugim rzędzie. Z przodu, przed nim, sytuuje się dwóch chłopców. Ksywki – Gerrard i […]
15.06.2021
Weszło Extra
13.06.2021

Pracowity leniuch. Tajniki sukcesu Kamila Piątkowskiego

Autokar Rakowa Częstochowa wyrusza z hotelowego parkingu w stronę boiska treningowego. Droga potrwa dziesięć minut, atmosfera luźna, drużyna w rozbawieniu. Jarosław Jach zwołuje grupę pokerową i zarządza grę w karty. Kilku chłopaków siada tyłem do kierunku jazdy, Kamil Piątkowski jako jedyny przodem. Padnie ofiarą misternie przygotowanego żartu. Rozdanie. Piona patrzy, patrzy, a karty układają się […]
13.06.2021
Weszło
11.06.2021

Kto będzie czarnym koniem Euro 2020?

Euro 2020 ma swoich faworytów. Francja, Portugalia, Belgia, Anglia, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Chorwacja i Holandia to zespoły, które najczęściej wymienia się w kontekście walki o złoty medal europejskiego czempionatu. Nic dziwnego, wystarczy spojrzeć na ich wyniki z ostatnich lat, potęgi kadr, talenty poszczególnych graczy i cały historyczny kontekst, który często warunkuje takie przewidywania. Na Euro […]
11.06.2021
Weszło
09.06.2021

Święto wątpliwości. Czy wiemy coś o kadrze przed samym Euro?

– Wciąż dużo jest znaków zapytania – powiedział Paulo Sousa na konferencji prasowej po zremisowanym 2:2 meczu z Islandią. Ma rację. Po trzech marcowych spotkaniach eliminacyjnych i po dwóch czerwcowych towarzyskich próbach jesteśmy w kropce, żyjemy w niewiedzy. Jakim składem i jakim ustawianiem zagramy na Euro? Na co stać nas na europejskim czempionacie? Jaki jest […]
09.06.2021
Liczba komentarzy: 4
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jacekp
jacekp
1 miesiąc temu

Interesujący wywiad. Podziękowania. Maradona w Brześciu – to było do przewidzenia, że tam się nic nawet na poważnie nie zacznie dziać.

Fan
Fan
1 miesiąc temu

Kurcze… wszystko fajnie, ale zabrakło pytania czy wróci do długich włosów.

Szewczyk Dratewka
Szewczyk Dratewka
1 miesiąc temu

Właśnie dlatego szukają młodych, bo się szybciej regenerują. Co za tym idzie zagrają większą ilość meczów na wyższym poziomie. I łatwiej ich spieniężyć dzięki temu. Nie ma za co.

Spartakus - pogromca pzpnowskiej bandy zlodziei
Spartakus - pogromca pzpnowskiej bandy zlodziei
1 miesiąc temu

Przytlaczajaca wiekszosc mlodych pilkarzy w polsce jest struganych w tartakach klubowych. Oni sie nie nadaja do grania w ekstraklapie. Albo sie umie grac w pilke albo nie – wiek tu nie ma nic do rzeczy. Pytanie jest czy gdyby zlikwidowac przepis o mlodziezowcu to czy zalapaloby sie wiecej jak 5 do podstawowej 11… twierdze ze nie.

Weszło
21.06.2021

Wtorek z Weszło FM: ostatnia kolejka w grupie D na EURO, popołudniowa audycja z Wojtkiem i Moniką

Kończymy powoli zmagania grupowe na mistrzostwach Europy. We wtorek finałowe rozstrzygnięcia w grupie D, ale to nie jedyne radiowe atrakcje, które przygotowaliśmy. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – o poranku usłyszycie duet Wojtka Pieli i Daniela Żórawskiego, którzy zadbają o przegląd prasy (ze szczególnym uwzględnieniem horoskopów). Będą też rozmowy o […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Bereszyński: – Byłem wkurzony za pretensje o bramkę Skriniara

Na pewno kojarzycie słynną, niestety, scenkę z meczu przeciwko Słowacji. Bereszyński tłumaczy coś Lewandowskiemu, ten się obraca z miną – “weź mi już nie pierdziel, zawaliłeś”. Teraz obrońca odniósł się do całej sytuacji w rozmowie z FootTruckiem. Bereszyński stwierdził: – Bramka Skriniara… Ja go miałem kryć indywidualnie cały mecz. Nie kryłem go na jeden stały […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Wzruszające pożegnanie Pandewa

Goran Pandew skończył reprezentacyjną karierę i został godnie pożegnany. Tak przed meczem, kiedy dostał pamiątkową koszulkę od Holendrów, jak i po meczu, kiedy bili mu brawo wszyscy. Zobaczcie: Goran Pandew kończy ostatni w karierze mecz w barwach Macedonii #MKD, żegnany nie tylko przed kolegów z drużyny, ale i rywali, a nawet legendy holenderskiej piłki #NED […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Mateusz Dróżdż nowym prezesem Widzewa

W Widzewie jak zwykle dużo się dzieje. Tym razem klub ma nowego prezesa – został nim Mateusz Dróżdż. To postać znana w świecie futbolu. Ostatnio był przewodniczącym rady nadzorczej w Górniku Polkowice, a wcześniej też był prezesem, tyle że w ekstraklasowym Zagłębiu Lubin. Oficjalnie stanowisko prezesa Dróżdż obejmie jutro. Strona Widzewa charakteryzuje: Współpracował z wieloma […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Szczepański na testach w Lechii

Lechia nie ma za dużo pieniędzy, więc musi kombinować, jak się wzmocnić i jednocześnie dużo nie wydać. Dlatego bierze na testy Miłosza Szczepańskiego. Nie tylko te medyczne, ale i sportowe. Najwyraźniej Piotr Stokowiec chce sprawdzić, czy Szczepański może mu się przydać, bo gdańszczan po prostu nie stać na pudło. Szczepański niewątpliwie ma talent, natomiast jego […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Gergel, Pirulo, Cichocki i reszta. Jedenastka sezonu 2020/2021 w 1. lidze

Sezon pierwszej ligi już oficjalnie zakończony – łącznie z barażami – więc czas najwyższy na podsumowania. Na start proponujemy wam najlepszą jedenastkę sezonu 2020/2021, czyli zestaw absolutnych kozaków, których z przyjemnością oglądaliśmy przez minione miesiące. Nie będzie zaskoczeniem, że dominują w niej piłkarze z czołowych zespołów, jednak znalazło się i miejsce dla wyróżniającej się postaci […]
21.06.2021
Felietony i blogi
21.06.2021

Włochy i Atmosferić, czyli mądrzy będziemy dopiero jutro (11)

Roberto Mancini w 88. minucie meczu z Walią postawił na 25. zawodnika z 26-osobowej kadry reprezentacji Włoch. Salvatore Sirigu pojawił się między słupkami w miejsce Gianluigiego Donnarummy i tym samym na liście powołanych został już tylko jeden zawodnik bez rozegranej minuty – trzeci bramkarz, Alex Meret. Włoskie media komplementują szkoleniowca i przypominają, że to bardzo […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Tottenham odrzuca ofertę City za Kane’a. Na stole było 100 milionów!

Harry Kane to jeden z bardziej łakomych kąsków transferowych tego okienka. Napastnik chce zdobywać tytuły, a w Tottenhamie jak wiadomo będzie o to trudno. Fabrizio Romano podaje, że Manchester City chce snajpera u siebie i złożył oficjalną ofertę. Ta jednak została odrzucona. A Obywatele naprawdę zagrali grubo, bo wrzucili – według informacji dziennikarza – 100 […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Chrobry Głogów pozyskał napastnika z Holandii

Działacze Chrobrego Głogów zaczynają letnie okienko transferowe. Jak udało nam się ustalić, na Dolny Śląsk trafi 24-letni napastnik rodem z Holandii. To Dennis van der Heijden, który w młodości grał w akademii Feyenoordu Rotterdam czy ADO Den Haag. Ostatnio natomiast występował w 2. lidze holenderskiej. 24-latek ma dziś podpisać dwuletni kontrakt z Chrobrym. Przechodzi do […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Zrelak na dłużej w Warcie Poznań

Adam Zrelak nie zaimponował wiosną w barwach Warty Poznań, ale “Zieloni” nadal wiążą z nim poważne plany. Zawodnik podpisał nowy kontrakt, ważny do czerwca 2023 roku.  Zrelak zimą przyszedł do Warty z FC Nuernberg, gdzie męczyły go poważne kontuzje. Motywacji mu nie brakowało, bo walczył o miejsce w reprezentacji Słowacji na Euro 2020. Zdążył wystąpić […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Wstęp na mecze mundialu w Katarze tylko dla zaszczepionych kibiców

Premier Kataru, szejk Chalid bin Chalifa bin Abdulaziz Al Thani poinformował, że podczas przyszłorocznych mistrzostw świata mecze z wysokości trybun będą mogli oglądać wyłącznie kibice zaszczepieni na koronawirusa.  Tłumaczy to rzecz jasna względami bezpieczeństwa. Al Thani dodał, że jego państwo zakupi na czas mundialu milion szczepionek, aby w razie czego na miejscu mogły się zaszczepić […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Dzięki Turcjo, że byłaś Atmosfericiem turnieju (11)

Turcja jest skandalem, ale jest skandalem dla Turków. Ostatnio pisaliśmy z Kubą Olkiewiczem tekst o tak zwanych Atmosfericiach, a więc piłkarzach od atmosfery. Ciekawe było dla mnie to, co powiedział psycholog sportowy, Dariusz Parzelski. Otóż był przekonany, że grupa ludzi, która działa razem, potrzebuje obsadzenia wielu ról. One obsadzają się automatycznie. Muszą być wypełnione. Są […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Sensacyjny transfer Calhanoglu: przejdzie z Milanu do Interu

Hakan Calhanoglu liże rany po nieudanym EURO z reprezentacją Turcji, ale osłodzi to sobie zmianą barw klubowych. Miasta nie zmieni, ponieważ wydaje się przesądzone, że przejdzie z Milanu do Interu! Informacje o praktycznie dopiętym transferze podają już wszyscy czołowi włoscy dziennikarze specjalizujący się w newsach – na czele z Fabrizio Romano i Gianluką Di Marzio. […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Kasperczak: Cudów w meczu z Hiszpanią nie widziałem

– Zagraliśmy “po polsku”. Dobrze się broniliśmy i wyprowadzaliśmy kontrataki, czyli robiliśmy to, co zawsze wychodziło nam najlepiej. Przede wszystkim jednak była walka. Z tego meczu nie potrafię wyciągnąć dużo pozytywnych wniosków czysto piłkarskich, natomiast widzę inną mentalność. Cudów nie ma, ale brawa za wyjątkowy poziom zaangażowania. Niestety w grze ofensywnej dalej mamy duże problemy […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Maciej Kędziorek asystentem Skorży w Lechu Poznań

Maciej Kędziorek dołączył do sztabu szkoleniowego Lecha Poznań. Będzie pełnił funkcję asystenta Macieja Skorży. – Teraz możemy powiedzieć, że nasz sztab szkoleniowy został ostatecznie skompletowany. Trener Kędziorek, którego serdecznie witam i życzę powodzenia podczas pracy w Lechu, będzie asystentem pierwszego szkoleniowca. Do jego zadań będzie należeć m.in. odpowiadanie za stałe fragmenty gry, bo w tym […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Rafał Boguski piłkarzem Puszczy Niepołomice

Rafał Boguski po wielu, wielu latach pożegnał się z Wisłą Kraków, ale kariery kończyć nie zamierza. Doświadczony pomocnik będzie teraz walczył ku chwale Puszczy Niepołomice. 37-letni piłkarz podpisał kontrakt do czerwca 2023 roku. Przejście do Puszczy zapewne byłoby podyktowane względami rodzinnymi. Boguski nadal będzie mógł mieszkać w Krakowie i nie musi wywracać swojego życia do […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Trzech zawodników odchodzi z GKS-u Tychy

Szymon Lewicki, Łukasz Moneta i Łukasz Norkowski nie będą już piłkarzami GKS-u Tychy. Dwaj pierwsi odchodzą po wygaśnięciu kontraktów, a Norkowski wraca do Lecha Poznań, z którego był wypożyczony. Lewicki w ostatnim sezonie I ligi rozegrał 27 meczów i strzelił siedem goli. Moneta w 32 spotkaniach zdobył jedną bramkę. Norkowski pojawił się na boisku 21 […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Zmiany w ŁKS-ie: Kibu Vicuna nowym trenerem, Arkadiusz Malarz odchodzi

Kibu Vicuna został nowym trenerem ŁKS-u. Hiszpan podpisał roczny kontrakt z opcją przedłużenia na kolejne 12 miesięcy. – Szukaliśmy trenera, który będzie kontynuował naszą filozofię, obecną już w Akademii ŁKS i pierwszym zespole. Ważne było również to, że po tych wszystkich ostatnich doświadczeniach nie zamierzamy zrezygnować z obecnego sztabu i dlatego potrzebowaliśmy szkoleniowca z doświadczeniem […]
21.06.2021