post
Jan Mazurek

Opublikowane 30.04.2021 16:15 przez

Jan Mazurek

Skauting talentów jest jedną z najtrudniejszych dziedzin około-piłkarskiego fachu. Jak wyłapać wszystkie perełki, jak nikogo nie pominąć, jak sprawiedliwie ocenić potencjał dziecka? Nic dziwnego, że – z małymi wyjątkami – kluby inwestują masę pieniędzy w specjalistów, którzy wyszukują dla nich diamenciki na całym świecie. To już jest właściwie na porządku dziennym. Dalej gorzej wygląda to za to w sferach reprezentacyjnych. Historia znała już przypadki świetnych piłkarzy z polskimi korzeniami strzelających dla obcych reprezentacji, bo nikt w kraju nad Wisłą o nich nie pamiętał, i choć i tak PZPN działa już w tej kwestii sprawniej niż kiedyś, to dalej nie sposób wyłapać wszystkich młodych piłkarzy z polskim paszportem. 

Nawet nie wiemy, jak dużo jest nieodkrytego talentu na polonijnych ziemiach. Okazuje się, że w całej Europie gra multum dzieci polskiego pochodzenia – mówi Tomasz Popiela z fundacji „Ja też mam marzenia”, która organizuje serię turniejów, w których udział weźmie kadra Polonia The Best Young Players. 

Polonia The Best Young Players. Kulisy projektu

Fundacja „Ja też mam marzenia”, z Tomaszem Popielą na czele, od lat organizuje wielkie międzynarodowe turnieje na terenie Polski, w których udział biorą nie tylko czołowe polskie kluby, ale też zagraniczne potęgi z Niemiec, Hiszpanii, Anglii, Włoch czy Francji. W tym roku plan turnieju wygląda następująco:

  • Sokolik Cup – 05-06.06.2021 w Starym Sączu (rocznik 2011),
  • Steel Cup  – 11-13.06.2021 w Zakopanem (rocznik 2012),
  • Watersystem Masters Cup – 28-30.08.2021 roku (roczniki 2008 i 2009).

Wyróżnikiem turnieju będzie debiut reprezentacji

Popiela postanowił zaprosić pięćdziesięciu zawodników Polonia The Best Young Players. O co chodzi? Ano o zaproszenie do Polski pięćdziesięciu zawodników z polskim paszportem z roczników 2008-2012, którzy na co dzień mieszkają poza granicami naszego kraju i trenują piłkę nożną w zagranicznych akademiach. Wystąpią oni jako Reprezentacja Polskiej Polonii. W jej skład wejdę zawodnicy takich klubów jak Barcelona, Girona, PSG, Hertha Berlin, Union Berlin, Bayer Leverkusen, Fortuna Dusseldorf, Chelsea, Leeds United, Fulham, Crystal Palace czy Hull City. Robi wrażenie.

W organizację turnieju bardzo zaangażował się już PZPN, który zadeklarował ufundowanie wszystkim uczestnikom sprzętu w narodowych barwach i Kancelaria Premiera Rady Ministrów, która dofinansuje koszty zakwaterowania i wyżywienia uczestników.

O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Popielą.

***

Polonia The Best Young Players. Wywiad z Tomaszem Popielą

Polonijne ziemie kryją dużo nieodkrytego piłkarskiego talentu?

Nawet nie wiemy, jak dużo, naprawdę. Okazuje się, że w całej Europie gra multum dzieci polskiego pochodzenia. To setki, a pewnie i tysiące. Trenują piłkę w dużych i w małych klubach. Niejednokrotnie nie ma szans do nich dotrzeć. Jest to bardzo żmudna praca wymagająca wielkiego poświęcenia. Trzeba dużo dzwonić, dużo rozmawiać – ze znajomymi, z kolegami, z przyjaciółmi. Z różnymi ludźmi, w różnych krajach, w przeróżnych środowiskach. Zawsze okazuje się, że ktoś jakieś dziecko zna. Jeśli ktoś powie, że zna dzieciaka w Dortmundzie, to zaraz tata mówi, że kojarzy jeszcze dwóch-trzech innych. Reakcja łańcuchowa. Najwięcej takich dzieci wedle mojego rozeznania znajduje się aktualnie w Niemczech i w Anglii.

Najczęstsze kraje emigracji zarobkowej. 

Mnóstwo tam jest takich dzieci w klubach i klubikach.

Sam pomysł Polonia The Best Young Players powstał, kiedy słyszał pan polskie głosy wśród dzieciaków z zagranicznych akademii podczas organizowanych przez pana turniejów na terenie Polski. 

Od 2013 roku organizuję bardzo duże turnieje o randze międzynarodowej. Biorą w nich udział największe akademie na świecie i wielokrotnie zdarzało się, że w składach Liverpoolu, Austrii Wiedeń, Herthy Berlin czy Atletico Madryt znajdował się Polak, ewentualnie ktoś o polskobrzmiącym imieniu lub nazwisku. Zawsze wtedy próbowałem dowiedzieć się po rozmowie z dzieckiem, skąd się wziął w tym klubie, w tym kraju, jak długo tam trenuje, tam mieszka. Okazywało się, że za dzieckiem często przyjeżdżali również ludzie, z którymi przeprowadzałem dużo rozmów. I postanowiłem, że kiedyś doprowadzę do powołania reprezentacji polonijnej.

Udaje się. 

Długi to był proces. Wykorzystałem swoje kontakty z rodzicami dzieci. Pomógł Polski Związek Piłki Nożnej, pomogli ludzie z polskich szkółek w różnych częściach Europy. Ten rok, również dlatego, że 2020 przepadł przez pandemię koronawirusa, poświęciłem na to, żeby ten projekt Polonia The Best Young Players doprowadzić do skutku. Mamy prawie pięćdziesiąt potwierdzonych dzieci z całego Starego Kontynentu na trzy turnieje. Tych dzieci, co jasne, jest więcej, ale nie wszystkich jesteśmy w stanie przyjąć. Zgłaszają się do nas rodzice dzieci młodszych, z roczników niełapiących się w nasze widełki zainteresowania, ale też rodzice dzieci starszych. I to takich podchodzących pod kadry PZPN – U-14, U-15. Przy olbrzymiej pracy, nie tylko naszej, ale też na przykład działu skautingu PZPN, można wyszukać tysiące talentów poza Polską.

To są chłopcy najzdolniejsi?

Niekoniecznie, to jest projekt patriotyczny. Nie chodzi o to, żeby wybrać najlepsze dzieci. Zwyczajnie nie mamy takiej wiedzy i takiej zdolności selekcyjnej. To, że dziecko trenuje w Bayernie Monachium wcale nie musi oznaczać, że jest zdolniejsze od kogoś, kto trenuje w mniejszym ośrodku. Zapraszamy dzieciaki do Polski, będziemy przyglądać się, jak grają. Ich celem nie jest zwycięstwo, nie jest wygranie turnieju. Mają zagrać w jednej drużynie. W sprzęcie z orzełkiem na piersi. Poczuć się dowartościowane tym, że ktoś o nich w Polsce pamięta, że ich zaprosił, że mogą z rodzicami przyjechać do kraju, z którego pochodzą. To wspaniałe przeżycie. Oni są z różnych krajów, z różnych środowisk, z różnych klubów, a tu łączą się w jednym miejscu.

Słyszałem, że planuje pan dla nich wycieczki krajoznawcze. 

To jest wszystko przygotowane. Cztery dni spędzą chociażby w Zakopanem. Przyjdą dzień wcześniej przed turniejem. Potrenują wspólnie pod okiem trenerów z PZPN. W wolnym czasie będą zwiedzać Krupówki, wjadą na Gubałówkę, pobędą w Aqua Parku. Po wszystkim mają też wycieczkę do Krakowa, a w międzyczasie dużo pogadanek na temat naszego kraju i jego dumnej historii. Chcemy ich edukować, kontynuować kontakt, zapraszać rokrocznie. W przyszłości pojawiać się będą nowe projekty. Teraz mamy trzy turnieje, być może za rok będzie ich pięć. Taki jest cel tego przedsięwzięcia.

Kluby, z których przyjadą dzieci robią wrażenie – FC Barcelona, Girona, Paris Saint Germain, Bayern Monachium, Bayer Leverkusen, Hannover 96, Fortuna Dusseldorf, Union Berlin,  Hertha Berlin, Chelsea, Fulham, Leeds United, Crystal Palace, Burnley, Hull City, Cardiff City. 

Pięćdziesięciu chłopców mamy na liście, czterdziestu dostanie zaproszenie, bo tylko taką liczbę jesteśmy w stanie przyjąć. Na mniejszych turniejach zagra po dwunastu zawodników, a w tym turnieju wiodącym w Zakopanem dla rocznika 2009 będzie piętnastu młodych piłkarzy i tam już będę chłopcy z Barcelony, z Chelsea, z PSG, z BVB. To już są 11- czy 12-latkowie, którzy już coś w piłkę potrafią grać, którzy potrafią utrzymać się w topowych klubach, co jak z rodzicami rozmawiam, nie jest wcale takie proste. Prezentują wysoki poziom. Bez dwóch zdań.

Dla nich ten turniej może być środkiem promocji?

Chyba tak do tego nie podchodzą. Ich rodzice nie szukają kontekstu promowania swoich pociech. Bo w jakim celu promować dziecko, które ma dwanaście lat? Byłoby to bezsensu. Chodzi bardziej o wrażenie, że w Polsce ktoś pamięta o dzieciakach na obczyźnie. Wiadomo, jak to było kiedyś. Był Podolski, był Klose, deklarowali, że są zainteresowani grają dla polskiej reprezentacji, ale byli lekceważeni i zostali gwiazdami niemieckiej kadry. To jest po to, żeby dać dzieciakom impuls. Pokazać, że my jesteśmy dla nich, że my o nich wiemy, że my o nich pamiętamy. W wieku piętnastu czy szesnasta lat jest już za późno, żeby się po nich zgłaszać, bo oni już będą w swoim środowisku w innym kraju, zupełnie inaczej podchodząc do kwestii narodowościowych. A tutaj, w tym wieku, można o te dzieciaki powalczyć.

Tym bardziej, że w tym projekcie uczestniczy Polski Związek Piłki Nożnej i nawet Rada Ministrów, co przecież samo w sobie nie jest takie oczywiste. 

Dla mnie to krok milowy. Moja rozmowa z Polskim Związkiem Piłki Nożnej trwała może piętnaście minut. Autentycznie. Kiedy przedstawiłem główny cel mojego projektu, spotkałem się z natychmiastową entuzjastyczną reakcją. Dostaliśmy wsparcie. Ufundował zawodnikom sprzęt – ubrał ich w biało-czerwone barwy od stóp do głów. Tak samo z nagrodami, no i obiecał PZPN, że oprawi to medialnie. Natomiast Kancelaria Premiera Rady Ministrów dofinansuje koszty zakwaterowania uczestników. Wspaniała sprawa.

Jacy będą rywale polonijnej reprezentacji na tych turniejach?

W tym roku będzie to polska czołówka. Lech Poznań, Pogoń Szczecin, Górnik Zabrze, Wisła Kraków. Z zagranicy niewielu przyjdzie, bo zbyt dużo obciążeń czekałoby największe kluby z poza Polski przez restrykcje związane z koronawirusem. Mogę tylko powiedzieć, że gdyby nie pandemia przyjeżdżałyby Barcelona, Atletico, Milan, Manchester United, FC Porto. Aktualnie przyjechać chce Girona, która zadeklarowała, że sama opłaci sobie badania na obecność koronawirusa w organizmie sztabów i piłkarzy. W przyszłym roku wszystko powinno wrócić do porządku. Mamy nawet potwierdzony udział zespołów z Chin, z Kamerunu i z topowych klubów Europy.

Ma pan wyznaczony cel dla tej polonijnej reprezentacji na ten turniej?

Chciałbym, żeby dzieci dobrze się razem bawiły i dobrze czuły się w swoim towarzystwie. Chętnie zobaczyłbym też prawdziwe perełki w tym gronie. I to też będzie dla mnie wyznacznik tego, czy projekt jest warty uwagi. Jeśli takie talenty, jak Michał czy Miłosz Żuk funkcjonują na europejskim podwórku, to jestem pewien, że jest jeszcze kilkunastu, jeśli nie kilkudziesięciu, chłopaków o podobnym lub zbliżonym potencjale.

To projekt długofalowy?

Życzę sobie, że ten projekt nie trwał rok, a wiele dłużej. Żeby się rozwijał. Mam nadzieję, że cały czas będzie natłok nowych zdolnych chłopców. Moja fundacja Ja też mam marzenia będzie przy tym działała stale. Liczę też na dalszą pomoc PZPN i Kancelarii Premiera, bo to nie jest projekt tani i sama fundacja nie będzie w stanie udźwignąć logistyki. Jeśli będzie konsensus z trzech stron, będziemy się rozwijać.

JAN MAZUREK

Fot. Archiwum Prywatne

Jan Mazurek

Jeśli dożyje stu jeden lat, będzie żył w trzech wiekach. Od 2019 roku na Weszło. Lubi rozmawiać z ludźmi i zadawać pytania. Jego ulubioną formą dziennikarską jest wywiad. Głównie polska piłka, ale niech ręka pańska chroni go od ograniczenia się w czymkolwiek.

Opublikowane 30.04.2021 16:15 przez

Jan Mazurek

Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec

Europejskie puchary dla Śląska Wrocław po kursie 7.50. Spadek Stali po kursie 12.00? Spodziewana asysta Szwocha po kursie 4.00? Większa liczba wygranych gości niż gospodarzy po kursie 11.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Multiligę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To zestaw zakładów, […]
14.05.2021
#WeszłoFuksem
13.05.2021

Krecz Hurkacza fuksem Gracza! Kolejne trafione kupony w Fuksiarz.pl

Najlepsze momenty spędzone na stronie bukmachera? Bez wątpienia każdy z was wskaże te, podczas których kolor statusu rozliczenia waszego kuponu zmienia się na zielony. Czasem to efekt umiejętności, czasem umiejętności z domieszką fuksa, a czasem… tylko fuksa. Chyba nic nie cieszy bardziej niż postawienie taśmy za dwa złote, która okazuje się zwycięska. I takie kupony […]
13.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Weszło
17.05.2021

Szczęśliwy oddech. Jak Stal utrzymała się w Ekstraklasie?

– Szukamy trenera, który da szczęście tej drużynie – mówił Jacek Klimek, prezes Stali Mielec, po sensacyjnym zwolnieniu Leszka Ojrzyńskiego i zatrudnieniu Włodzimierza Gąsiora. Podkarpacka ekipa zajmowała ostatnie miejsce w tabeli, ale miała przed sobą zaległy mecz z Rakowem Częstochowa i na tamten moment zmiana trenera nie broniła się na żadnym poziomie. Zdezorientowana i zaskoczona […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Po weryfikacjach: Warta w pucharach, Stal zleciałaby z ligi

Koniec sezonu, poznaliśmy rozstrzygnięcia Ekstraklasy, a teraz czas zweryfikować końcowe miejsca w naszej “Niewydrukowanej tabeli”. No i są one takie: mistrzem Legia Warszawa, w pucharach Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i – uwaga – Warta Poznań, a z ligi spadłaby Stal Mielec. Zanim przejdziemy do tabeli, to przyjrzymy się kontrowersjom z tej ostatniej ligowej kolejki. Punkty […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

“Bez mistrza w CV mamy się dobrze”. Szczecin hucznie świętował medal

To nie był zwyczajny dzień dla szczecinian. Po kilku miesiącach dłużącego się oczekiwania wreszcie mogli odwiedzić dwie nowopowstałe trybuny stadionu. Oczywiście tylko garstka osób dostąpiła tego zaszczytu. W dodatku samo spotkanie nie toczyło się o żadną stawkę. Przypominało to trochę wesele bez panny młodej. Nie brakowało efektów specjalnych, pięknych ceremonii i wyjątkowej oprawy wydarzenia. Jednak […]
17.05.2021
Anglia
17.05.2021

Jedyny taki bramkarz w historii Liverpoolu. Alisson przeszedł do legendy

To nie był dobry sezon dla jednego z najlepszych bramkarzy w historii Liverpoolu. Alisson, tak jak cała, eksperymentalna defensywa The Reds, zawodził nader często. W samej lidze popełnił trzy błędy bezpośrednio prowadzące do utraty bramki – nigdy wcześniej nie zdarzało mu się to częściej. Ale od wczoraj będzie można o tym powoli zapomnieć. Od czasu […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Czy Śląsk jest gotowy na europejskie puchary?

Niezwykłe zwroty akcji w ostatniej kolejce sezonu 2020/2021 sprawiły, że Śląsk Wrocław wskoczył na miejsce premiowane udziałem w europejskich pucharach. Dokładniej: udziałem w kwalifikacjach do fazy grupowej UEFA Conference League. Rozgrywek trzeciego rzędu, ale i tak budzących ekscytację. Czego byśmy nie mówili, to sukces. Wrocław wyjrzy poza polskie podwórko po raz pierwszy od sześciu lat. […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Najwięksi przegrani powołań Paulo Sousy na EURO

Paulo Sousa ogłosił kadrę reprezentacji Polski na EURO. Jak to przeważnie bywa w takich momentach, są wygrani i przegrani decyzji selekcjonera, nazwiska nieoczywiste w obie strony. Na pewno pozytywnie zaskoczeni są Radosław Majecki (choć on jedzie tylko na zgrupowanie), Karol Linetty, Przemysław Frankowski czy Przemysław Płacheta, ale skupmy się na tej drugiej grupie. Kilku zawodników […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Szczęśliwy oddech. Jak Stal utrzymała się w Ekstraklasie?

– Szukamy trenera, który da szczęście tej drużynie – mówił Jacek Klimek, prezes Stali Mielec, po sensacyjnym zwolnieniu Leszka Ojrzyńskiego i zatrudnieniu Włodzimierza Gąsiora. Podkarpacka ekipa zajmowała ostatnie miejsce w tabeli, ale miała przed sobą zaległy mecz z Rakowem Częstochowa i na tamten moment zmiana trenera nie broniła się na żadnym poziomie. Zdezorientowana i zaskoczona […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Sousa: – Liczymy, że ten turniej potrwa dla nas długo

Paulo Sousa ogłosił dwudziestosześcioosobowy skład na Euro 2020. Na konferencji prasowej opowiadał o umieszczeniu Kamila Grosickiego i Sebastiana Szymańskiego na liście rezerwowej, o powołaniach dla Kownackiego, Linetty’ego, Puchacza i Kozłowskiego, o obsadzie bramki, a także o celach na same Mistrzostwa Europy. Zapraszamy do zapisu najciekawszych fragmentów z konferencji Paulo Sousy.  Konferencja Paulo Sousy – powołania […]
17.05.2021
Weszło
14.05.2021

Real nie składa broni w walce o mistrzostwo Hiszpanii

Nie popełnił Real grzechu Barcelony. Jeśli chce się na poważnie walczyć o mistrzostwo Hiszpanii, takie mecze trzeba po prostu wygrywać w myśl najprostszej łacińskiej zasady – veni, vidi, vici. Przyjeżdżać. Wychodzić na boisko. Odhaczać. I choć był taki moment, że Granada stworzyła sobie dwie stucentowe okazje i doszła Real na 2:1, to Królewscy za kadencji […]
14.05.2021
Weszło
13.05.2021

Ja, najlepszy piłkarz Serie B? Musisz zmienić adres!

Czy jest najlepszym piłkarzem Serie B? Dlaczego Serie B jest silniejsza od Ekstraklasy? Czym zaimponowali mu Kevin-Prince Boateng i Mario Balotelli? Dlaczego trochę żałuje, że nie został w Rakowie i jak to możliwe, że przewidywał sukces częstochowskiego klubu? Co sprawiło, że nie mógł zakochać się we Włoszech? Dlaczego włoscy trenerzy lubią sobie pogadać? Czy polskiej […]
13.05.2021
Anglia
12.05.2021

Krótka rzecz o sabotowaniu derbów Londynu

Pewnie będą tacy, którzy powiedzą, że Thomas Tuchel stosuje jakąś enigmatyczną zasłonę dymną przed finałem Ligi Mistrzów, który naturalnie będzie najważniejszym meczem Chelsea w tym sezonie, ale nie sposób podważyć tego, że The Blues dalej walczą o jak najwyższą lokatę w Premier League i nie mogą mieć totalnie wywalone na ligę, żeby zaraz, po ewentualnej […]
12.05.2021
Weszło
11.05.2021

Jak Exposito wymyka się zaszufladkowaniu

Wyobraźmy sobie, że upraszczamy sobie świat polskiego futbolu i szufladkujemy ekstraklasowych piłkarzy najprostszą możliwą metodą – dobry piłkarz, średni piłkarz, słaby piłkarz. Ten tu, ten tam, ten tu, ten tam. Cyk, cyk, cyk. Może szłoby nam bardzo sprawnie, może czasami pojawiałyby się wątpliwości i komplikacje, ale pewnie zdecydowaną większość sklasyfikowalibyśmy bez większych kłopotów. No ale […]
11.05.2021
Liczba komentarzy: 2
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
FalszywyProfil
FalszywyProfil
17 dni temu

od kilku lat Polska jednak staje się bardziej krajem imigracyjnym. Ciekawe to będzie za kilka, kilkanaście lat, w reprezentacji dzieci polskich emigrantów urodzeni za granicą i dzieci ukraińskich, białoruskich, kaukaskich i hinduskich imigrantów urodzeni w Polsce

Ą-Ę
Ą-Ę
16 dni temu

“największe kluby z poza Polski”
Janie Mazurku! Jeśli będziesz popełniać takie błędy ortograficzne, jak w powyższym cytacie, to egzaminów do liceum nie zdasz.

Suche Info
17.05.2021

Wieczysta zbroi się na IV ligę. Burliga podpisany!

Ależ tam się robi paczka. Do Wieczystej Kraków, występującej obecnie w krakowskiej lidze okręgowej, dołącza Łukasz Burliga, 33-letni zawodnik, który ubiegły sezon spędził w Wiśle Kraków. To kolejny po Peszce, Bąku czy Miśkiewiczu zaskakujący transfer klubu Wojciecha Kwietnia, o ile w ogóle można jeszcze pisać o jakichkolwiek zaskoczeniach.  Burliga podpisał kontrakt z klubem na dwa […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Szczęśliwy oddech. Jak Stal utrzymała się w Ekstraklasie?

– Szukamy trenera, który da szczęście tej drużynie – mówił Jacek Klimek, prezes Stali Mielec, po sensacyjnym zwolnieniu Leszka Ojrzyńskiego i zatrudnieniu Włodzimierza Gąsiora. Podkarpacka ekipa zajmowała ostatnie miejsce w tabeli, ale miała przed sobą zaległy mecz z Rakowem Częstochowa i na tamten moment zmiana trenera nie broniła się na żadnym poziomie. Zdezorientowana i zaskoczona […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Listkiewicz: wśród powołanych brakuje mi Adriana Mierzejewskiego

– To może zabrzmieć jak herezja, ale dla mnie błędem jest, że od kilku lat nie jest powoływany Adrian Mierzejewski. Moim zdaniem, po Robercie Lewandowskim, to drugi najlepszy piłkarz w naszym kraju. Obserwuję jego mecze i to gracz kompletny. Dziwię się, że nie jest obserwowany tylko dlatego, że występuje w Chinach czy krajach arabskich. Nie […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Po weryfikacjach: Warta w pucharach, Stal zleciałaby z ligi

Koniec sezonu, poznaliśmy rozstrzygnięcia Ekstraklasy, a teraz czas zweryfikować końcowe miejsca w naszej “Niewydrukowanej tabeli”. No i są one takie: mistrzem Legia Warszawa, w pucharach Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i – uwaga – Warta Poznań, a z ligi spadłaby Stal Mielec. Zanim przejdziemy do tabeli, to przyjrzymy się kontrowersjom z tej ostatniej ligowej kolejki. Punkty […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Basha odchodzi z Wisły Kraków

Trwa czyszczenie magazynów w Wiśle Kraków. Po czterech sezonach w zespole Białej Gwiazdy, klub opuszcza Vullnet Basha, któremu nie zostanie zaoferowana nowa umowa. Albańczyk, który przetrwał w klubie naprawdę najdziwniejsze chwile swojej kariery, w tym sezonie rozegrał zaledwie dziewięć spotkań – ostatnie jeszcze w ubiegłym roku, w grudniu. Basha łącznie wystąpił w Ekstraklasie w 82 […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

AS: W Realu może dojść do rewolucji

Do ciekawych informacji dotarł hiszpański AS cytowany dzisiaj przez Sportowe Fakty. Dziennikarze z Hiszpanii ustalili, że w Realu Madryt wytypowano już listę zawodników, których można się bez żalu pozbyć w nadchodzącym oknie transferowym. Znajdują się na niej oczywiste typy, czyli przepłaceni zawodnicy, którzy nie dają pożądanej jakości, ale i parę niespodzianek, jak choćby Luka Modrić. […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Oficjalnie: Schwarz w Śląsku Wrocław

Jak informowaliśmy wcześniej – Petr Schwarz został piłkarzem Śląska Wrocław. Dzisiaj jednak nasze doniesienia oficjalnie potwierdził też klub, który ze sporą pompą ogłosił dołączenie do drużyny wicemistrza Polski z Rakowa Częstochowa. Schwarz może być bardzo istotnym wzmocnieniem zespołu Jacka Magiery – zwłaszcza, jeśli faktycznie szkoleniowiec czwartej siły ligi zamierza przejść na stałe na system z […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Marc-Andre Ter Stegen nie jedzie na EURO. Musi przejść operację

Lista gwiazd, które opuszczą mistrzostwa Europy właśnie powiększyła się o kolejne nazwisko. Tym razem ubytek dotknie reprezentacji Niemiec. Marc-Andre Ter Stegen nie pojedzie na EURO 2020 z powodu kontuzji. Bramkarz Barcelony musi przejść operację i nie ma opcji, żeby wyrobił się z powrotem na boisko na start mistrzostw Starego Kontynentu. – Podjęliśmy tę decyzję wspólnie ze […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Kwas w szatni Podbeskidzia? Zagraniczni piłkarze “usunięci” z szatni

– Uważam, że po zimowym okresie przygotowawczym panowała w drużynie większa wiara niż jest teraz – mówił nam niedawno Michal Pesković, pijąc do pogarszających się nastrojów w szatni. Po zakończeniu rozgrywek widzimy chyba, o co bramkarzowi Podbeskidzia chodziło. Okazało się, że po powrocie z meczu z Legią Warszawa szatnia bielszczan została delikatnie wyremontowana. Niestety, nie jest […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

“Bez mistrza w CV mamy się dobrze”. Szczecin hucznie świętował medal

To nie był zwyczajny dzień dla szczecinian. Po kilku miesiącach dłużącego się oczekiwania wreszcie mogli odwiedzić dwie nowopowstałe trybuny stadionu. Oczywiście tylko garstka osób dostąpiła tego zaszczytu. W dodatku samo spotkanie nie toczyło się o żadną stawkę. Przypominało to trochę wesele bez panny młodej. Nie brakowało efektów specjalnych, pięknych ceremonii i wyjątkowej oprawy wydarzenia. Jednak […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Mateusz Klich odpocznie przed EURO 2020

Dobra wiadomość dla Paulo Sousy po dzisiejszym ogłoszeniu kadry na mistrzostwa Europy? Pośpieszył z nią Marcelo Bielsa. Argentyński trener Leeds United stwierdził, że w ostatnich tygodniach sezonu da odpocząć Mateuszowi Klichowi. Dzięki temu reprezentant Polski będzie miał więcej czasu, żeby nabrać świeżości i wypocząć przed EURO 2020. – Mateusz nie ma kontuzji, ale uda się na […]
17.05.2021
Anglia
17.05.2021

Jedyny taki bramkarz w historii Liverpoolu. Alisson przeszedł do legendy

To nie był dobry sezon dla jednego z najlepszych bramkarzy w historii Liverpoolu. Alisson, tak jak cała, eksperymentalna defensywa The Reds, zawodził nader często. W samej lidze popełnił trzy błędy bezpośrednio prowadzące do utraty bramki – nigdy wcześniej nie zdarzało mu się to częściej. Ale od wczoraj będzie można o tym powoli zapomnieć. Od czasu […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Dejewski, Kaczarawa i Kraweć odchodzą z Lecha

Lech Poznań podjął kolejne decyzje kadrowe przed startem nowego sezonu. Z drużyną oficjalnie pożegnało się trzech graczy. To dwóch obrońców oraz napastnik. Wśród nich jest dwójka wypożyczonych zawodników, których “Kolejorz” nie chce wykupić z macierzystych klubów. Umówmy się – nie będzie to jakaś wielka strata. Jesteśmy sobie w stanie wyobrazić Lecha Poznań bez: Tomasza Dejewskiego […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Czy Śląsk jest gotowy na europejskie puchary?

Niezwykłe zwroty akcji w ostatniej kolejce sezonu 2020/2021 sprawiły, że Śląsk Wrocław wskoczył na miejsce premiowane udziałem w europejskich pucharach. Dokładniej: udziałem w kwalifikacjach do fazy grupowej UEFA Conference League. Rozgrywek trzeciego rzędu, ale i tak budzących ekscytację. Czego byśmy nie mówili, to sukces. Wrocław wyjrzy poza polskie podwórko po raz pierwszy od sześciu lat. […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Josip Juranović jedzie na EURO!

Reprezentacja Chorwacji. Wicemistrzowie świata. Ekipa Luki Modricia, Marcelo Brozovicia i Ante Rebicia. Oraz Josipa Juranovicia z Legii Warszawa. Tak jest, prawy defensor mistrzów Polski zgodnie z przewidywaniami znalazł się w kadrze Chorwatów na EURO 2020. Slaven Bilić postawił na niego jako na jedynego zawodnika, który nie gra ani w Chorwacji, ani w silnej lidze zagranicznej. […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Najwięksi przegrani powołań Paulo Sousy na EURO

Paulo Sousa ogłosił kadrę reprezentacji Polski na EURO. Jak to przeważnie bywa w takich momentach, są wygrani i przegrani decyzji selekcjonera, nazwiska nieoczywiste w obie strony. Na pewno pozytywnie zaskoczeni są Radosław Majecki (choć on jedzie tylko na zgrupowanie), Karol Linetty, Przemysław Frankowski czy Przemysław Płacheta, ale skupmy się na tej drugiej grupie. Kilku zawodników […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Sousa: – Liczymy, że ten turniej potrwa dla nas długo

Paulo Sousa ogłosił dwudziestosześcioosobowy skład na Euro 2020. Na konferencji prasowej opowiadał o umieszczeniu Kamila Grosickiego i Sebastiana Szymańskiego na liście rezerwowej, o powołaniach dla Kownackiego, Linetty’ego, Puchacza i Kozłowskiego, o obsadzie bramki, a także o celach na same Mistrzostwa Europy. Zapraszamy do zapisu najciekawszych fragmentów z konferencji Paulo Sousy.  Konferencja Paulo Sousy – powołania […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Magiera chce wzmocnić Śląsk na trzech pozycjach

Jacek Magiera wie już, kogo latem chciałby sprowadzić do Śląska Wrocław. Szkoleniowiec klubu z Dolnego Śląska chciałby, żeby działacze sprowadzili mu zawodników na trzy pozycje. Część transferów jest już niemal gotowa, bo przecież wrocławianie są o krok od podpisania umowy z Petrem Schwarzem. – Pozycja stopera na pewno jest teraz newralgiczna. Potrzebujemy środowego obrońcy, ale także […]
17.05.2021