post
leszek.milewski

Opublikowane 29.04.2021 17:56 przez

leszek.milewski

Legia Warszawa została mistrzem Polski, choć miała z kim to mistrzostwo przegrać. Legia Warszawa została mistrzem Polski, ponieważ była najlepszą drużyną w kraju, a nie najmniej słabą.

Owszem, interesuję się polską ligą dostatecznie długo, by widzieć takich mistrzów, którzy najmniej razy wyłożyli się na prostej. Albo wyłożyli się tyle samo razy co inni, tylko czołgali się po żwirze, tłuczonym szkle i ścinkach z płyt paździerzowych ciut szybciej. Uważam jednak, że to nie jest ten sezon i postaram się mieć na to podkładkę.

Legia i jej 59 punktów na tle ostatniego piętnastolecia, biorąc pod uwagę 30 kolejek (chciałem sprawdzać dalej, ale wcześniej akurat wypadały rozgrywki 14-drużynowe, a więc z sezonem rozpisanym na 26 kolejek, dałem sobie spokój):

 • 19/20: Legia, 54 punkty
 • 18/19: Lechia, 56 punktów
 • 17/18: Jagiellonia, 51 punktów
 • 16/17: Jagiellonia, 52 punkty
 • 15/16: Legia, 55 punktów
 • 14/15: Legia, 49 punktów
 • 13/14: Legia, 54 punkty
 • 12/13: Legia, 62 punkty
 • 11/12: Legia, 49 punktów
 • 10/11: Wisła, 53 punkty
 • 09/10: Wisła, 57 punktów
 • 08/09: Wisła, 55 punktów
 • 07/08: Wisła, 70 punktów
 • 06/07: GKS Bełchatów, 58 punktów
 • 05/06: Legia, 60 punktów

Innymi słowy – może 59 punktów to nie jest jakiś historyczny dorobek. Może nie wejdzie do annałów futbolu. Ale to wciąż najlepszy dorobek od ośmiu lat, a ogółem będący w zdecydowanej czołówce wyników.

Ba, rzuca to też inne światło na dorobek Rakowa i Pogoni Szczecin. Były sezony, kiedy Raków i Pogoń mogłyby po 27. kolejkach liderować tabeli. W kolejnych kilku ich strata punktowa byłaby nieznaczna. Zarówno Pogoń, jak i Raków miały w tym sezonie swoje problemy, swoje kryzysy. Ale Legia, z tego co pamiętam, na początku tego sezonu wymieniała trenera, czyli też nie był to sezon kolorowy, bez przestojów, bez wahań.

Taka jest specyfika rozliczania całego sezonu. Jeśli nie jesteś superdominatorem, to na przestrzeni rozgrywek łapiesz dołek. To normalne. Tak samo jak okazjonalne wtopy, które przydarzały się tak Legii, jak i Pogoni, Rakowowi. Niemniej każdy z tych projektów był jakiś. Być może nie od razu – tu patrzę szczególnie na Pogoń – ale jednak. Możemy wskazać cechy wiodące, możemy wskazać, jak kto chciał grać. Możemy też wskazać paru zawodników, których można pokazać gdzieś poza Polską i się nie wstydzić.

Możemy nawet zastanawiać się, co by było gdyby Pogoń i Raków miały skutecznych napastników, prawdziwie seryjnych snajperów. Czy ten wyścig mógłby mieć więcej emocji. Co więcej, szczególnie ciekawy jest tu casus Pogoni, bo jak Raków przespał sprawę, czego symboliczną kwestią pudło Araka na wagę mistrzostwa Legii, tak Pogoń sprowadziła Zahovicia, po którym miała wszelkie prawo spodziewać się wielu bramek. A jednak to nie wypaliło.

Legia nie przegrała ligowego meczu od dwunastu spotkań, Legia przez cały sezon przegrała tylko raz na wyjeździe. Legia strzeliła najwięcej bramek, na ten moment jest drugą – do spółki z Rakowem – tracącą najmniej. Legia zrobiła cztery punkty na Pogoni, sześć na Rakowie, cztery na Piaście, sześć na Warcie, sześć na Zagłębiu, sześć na Lechii, sześć na Śląsku. Powiem odważnie:

To niezła drużyna.

W sumie zaskakująco niezła jak na liczbę trapiących ją kłopotów, widocznych gołym okiem. Od obsady stoperów począwszy, gdzie zgadzam się z narracją, jakoby lepsza ostatnio gra Jędzy i Wieteski mogła na długą metę Legii nawet zaszkodzić, bo może uśpić czujność włodarzy, którzy uznają, że ta dwójka wystarczy na puchary, co mojego zaufania nie wzbudza. Przez kwestię młodzieżowców, bo Slisz za chwilę przestanie nim być czy głębię ławki, szczególnie w kontekście zbliżających się wyzwań, które nie wybaczają tak wiele, co liga.

***

Trwa czas radości kibiców Legii Warszawa, ale nie byłbym sobą, gdybym go trochę nie zmącił. W zasadzie nie muszę się specjalnie wysilać, przypomnę tylko to, o czym każdy kibic Legii doskonale pamięta, tylko aktualnie skupia się na weselszych kwestiach.

Mówię rzecz jasna o tym, że zimowe okienko Legii Warszawa było jednym z najgorszych od lat.

Naprawdę, skala mierności tego okienka aż mnie oszołamia.

Po pierwsze, temu okienku trzeba nadać odpowiedni kontekst: ten kontekst nadał natomiast sam Dariusz Mioduski, mówiąc w grudniu w Canal+ o potrzebie budowy kadry na puchary już zimą. “Latem jest za późno!”, “trzeba podejść do tego odpowiednio wcześniej!” i inne tym podobne, które bardzo mi się podobały, bo to brzmiały rzeczowo, odpowiedzialnie.

I to jest ta różnica między pomysłem a realizacją.

W zasadzie jestem ciekaw: dlaczego aż do tego stopnia rozsądny pomysł Dariusza Mioduskiego rozjechał się z tym, co zrobiła zimą Legia. Wiedzieli, co zrobić. To dlaczego aż tak bardzo tego nie zrobili.

Transfer Muciego na razie nie podlega ocenie, bo to młody chłopak, projekt. Takie mamy realia, że takich zawodników tak szybko się nie ocenia. Dyspozycja Szabanowa nie jest porażką, ale jest pewnym symbolem porażki ogólniejszej, bo Szabanow nie jest zbyt dobry, a i tak jest najlepszy z tych, których sprowadziła Legia.

Przechodzimy więc do dwóch asów ofensywy. Rusyna, który nie gra w rezerwach Legii Warszawa, bo w sumie dlaczego Legia miałaby na niego obecnie stawiać. Rusyna, sprowadzonego w zasadzie nie wiadomo w oparciu o co, bo ewidentnie Rusyn jest wybitnie zaskoczony tym, że nie został sprowadzony od razu do pierwszego składu, a najlepiej do rozdawania kart w drużynie. Chłopak się przeliczył, zostanie ligowym memem, po którym zostaną tylko bajeczki o tym, jak to nie chciał grać na sztucznym boisku, a które tak naprawdę były fochami za to, że nie dostał roli “PIERWSZY WSZYSTKO”. Ale gdzieś przecież za taką historią nie kryją się tylko muchy w nosie Rusyna, ale też brak przygotowania transferu, skoro piłkarz był kompletnie nieświadom roli, w jakiej był sprowadzany.

Dalej mamy Jakszibojewa, który został sprowadzony z kontuzją. Jak to barwnie wytłumaczył Czesław Michniewicz w Sekcji Piłkarskiej Sport.pl, Jakszibojew najpierw w Legii się leczył. Potem, jak się wyleczył, przyszedł ramadan. I było, uwaga, cytat: “Jedziemy na mecz do Zabrza. Rozmawiałem z nim po tygodniu ramadanu. Powiedział mi: „Trenerze, nie pomogę drużynie, bo bardzo słabo się czuję. Odczuwam skutki ramadanu”. Mecz był o godz. 20:30 w Gliwicach, czyli praktycznie od 5 rano do 20 nic by nie zjadł. Uczciwie powiedział, że nie pomoże nam z Piastem”. No fajnie, szanuję, każdy ma prawo do swoich przekonań religijnych. Niemniej Legia sprowadziła zawodnika, który w żaden sposób nie był w stanie wiosną jej pomóc. Wciąż liczę, że okaże się niezłym grajkiem, ale na razie tragikomedia.

O tym wszystkim mówi się dość mało, bo Legia i tak klepnęła mistrzostwo. Ale wyobrażam sobie, o ile więcej zbierałoby batów to okienko, czy nawet taki Jasur za swoje głodowanie od 5 do 20, gdyby sytuacja była na ostrzu noża. Gdyby sypnęło kontuzjami. Tak się nie stało, ale nie zmienia to faktu, że Legia minione okienko zawaliła całkowicie, a nawet sposób robienia transferów – bez przygotowania, głębszego przeanalizowania – jest niepokojący.

To, że mimo braku wzmocnień Legia zdobyła mistrza w spokojny sposób, tym bardziej podkreśla zasługi tych piłkarzy, którzy grali dużo, a także rzecz jasna sztabu.

Ale że tak w pucharach się nie da – tego Legia już zdążyła się chyba nauczyć.

***

Jeden z największych fanów Mariusza Pudzianowskiego w środowisku piłkarskim, pasjonat filmów o Rockym, śpiewający na młynie Ruchu piosenki ku chwale Grażvydasa Mikulenasa, zagra o Premier League.

Wiem, że o Michale Heliku zrobiło się w tym sezonie głośniej niż kiedykolwiek. Nie sądzę, by nie doceniano tego, co zrobił. Ale rzecz w tym, że na każdego polskiego piłkarza, którzy przewinie się przez kadrę, długi cień rzuca to, co pokazał na kadrze. A co Helik pokazał – wszyscy wiemy. Został jednym – w radykalnej wersji – z kozłów ofiarnych, względnie – w mniej radykalnej – z największych przegranych pierwszego zgrupowania Sousy.

I dobrze. Nie moją rzeczą jest być jego adwokatem. Jak jest źle, to trzeba mówić, że jest źle, a na kadrze było raczej źle niż dobrze. Prosta sprawa.

Apelowałbym tylko o to, by to nie przyćmiewało tegorocznych osiągnięć klubowych. To jest dość spektakularna historia, gdy się nad nią zastanowić.

Otóż bowiem scenariusz tego niskobudżetowego filmu wygląda bowiem tak:

 • Helik w sezonie 17/18 zostaje wybrany na ekstraklasowej gali najlepszym obrońcą ligi; w naszym rankingu Weszło był trzeci, więc wciąż wysoko,
 • Helik ma wtedy 22 łamane na 23 lata, więc, sumując to z nagrodą, doskonały moment na transfer,
 • ale nie wyjeżdża,
 • siedzi tutaj kolejne dwa lata,
 • zachodzi ryzyko, że przespał swój moment, że kiedyś, po czterdziestce będzie opowiadał o przespaniu momentu na transfer prawie jak Citko o Blackburn,
 • oczywiście zachowując proporcje,
 • i świadomość, że Citko miał lepsze oferty niż Blackburn, tylko Widzew nie chciał o nich słyszeć,
 • ale wróćmy do tematu, bo rozpędzę się na temat Citki jak zwykle,
 • więc Helik był może nie na jakiejś wielkiej znoszącej, bo to rzetelny defensor, ale nawet po jego transferze pisaliśmy, że Probierz morza łez raczej nie wyleje za tym graczem, bo to nie klasa zawodnika, za którym wylewa się łzy,
 • Helik, w sumie dość niespodziewanie, wyjeżdża na zaplecze Premier League,
 • trafia, dość spodziewanie, skoro już tam trafił, do jednej z najgorszych drużyn ligi,
 • Barnsley w sezonie 17/18 spadło z Championship, Barnsley w sezonie 18/19 awansowało z League One, Barnsley w sezonie 19/20 zajęło 21. miejsce w Championship,
 • 21. miejsce, czyli ostatnie bezpieczne, utrzymali się ledwo, ledwo,
 • do Helika ta liga niby pasuje, ale też miała pasować do Malarczyka, który skończył podbój Anglii na fotce z Rooneyem,
 • ale z Helikiem jest inaczej, gra, odnajduje się, wywalcza miejsce w składzie,
 • gra coraz więcej, staje się rewelacją ligi,
 • wraz z Barnsley, które zamiast bić się o utrzymanie, powalczą o Premier League,
 • a Helik, pod względem not Whoscored, jest aktualnie czwartym piłkarzem ligi, tylko za Emiliano Buendią z Norwich, autorem 14 bramek i 16 asyst; Kiefferem Moorem z Cardiff, autorem 20 bramek; Ivanem Toneyem z Brentford, autorem 29 goli i 10 asyst,
 • nawet jeśli noty Whoscored wyznacza algorytm, to tak jest to imponujące, że ściga się z tymi, którymi teoretycznie algorytm w notach powinien tym bardziej sprzyjać.

Uff. Niezły lot. Wypada docenić. I, gdy Helik znowu przyjedzie na kadrę, nie dawać może czystej karty, ale jakąś dozę zaufania, że on jednak co tydzień musi coś prezentować.

Dla mnie zarazem to tysięczny dowód na to, ile się w piłce może zmienić na przestrzeni kilku w zasadzie miesięcy. Ile znaczy jedna trafna decyzja, wskoczenie na właściwą falę. Helik mógł równie dobrze zostać w Cracovii i nie mam złudzeń, pewnie wyglądaliby trochę lepiej, ale też nie wyglądaliby z Helikiem tak, że byłby to diametralnie inny sezon.

***

Już dziś zapraszam was na jutrzejszy odcinek “Dwóch zgryźliwych tetryków”, godzina 10:00, zapraszamy z Kubą też na czat. Porozmawiamy jak zwykle o polskim piłkarstwie, ale również o programie “Hugo” emitowanym niegdyś na Polsacie.

Kto chce, zapraszam na miniony odcinek o Superlidze.

Choć – uczciwie – nie wiem, w jakim celu ktoś z was miałby oglądać dziś materiał o Superlidze. To raptem tydzień temu, a już całkowicie przeterminowany temat. Gdzie nie spojrzeć dowody, jak szybko zasuwa w piłce czas. Powinno się wprowadzić określenie takie, jak “psie lata”, z piłkarskim wariantem. Oczywiście nie mówię tego w ramach zarzutu dla futbolu – to jeden z jego największych atutów: tu nie tyle, że dzieje się dużo. Tu nieustannie dzieje się wszystko.

Fot. FotoPyK

leszek.milewski

Ekstraklasa. Historia polskiej piłki. Lubię pójść na mecz B-klasy.

Opublikowane 29.04.2021 17:56 przez

leszek.milewski

#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec

Europejskie puchary dla Śląska Wrocław po kursie 7.50. Spadek Stali po kursie 12.00? Spodziewana asysta Szwocha po kursie 4.00? Większa liczba wygranych gości niż gospodarzy po kursie 11.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Multiligę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To zestaw zakładów, […]
14.05.2021
Prasówka
16.06.2021

PRASA. Liderzy kadry zawiedli na boisku i poza nim

W środowej prasie mamy nie tylko bieżączkę z mistrzostw Europy, ale też na przykład sylwetki… Przemysława Tytonia i Karola Linettego w kontekście reprezentacyjnym, analizę błędów ze Słowacją i komentarze dotyczące Paulo Sousy. Z rzeczy pozaligowych – Podbeskidzie przedstawiło plan działania.  PRZEGLĄD SPORTOWY Najważniejsi piłkarze kadry całkowicie rozczarowali. Zarówno na boisku, jak i poza nim. Liderzy […]
16.06.2021
Weszło
16.06.2021

STAN EURO W #DOBRYMSKŁADZIE: Mbappe do sztafety na 100 metrów!

Kolejny odcinek Stanu Euro! Dzisiaj zaprasza was taki Dobry Skład – Olkiewicz, Milewski, Janczyk, Paczul! Zapraszamy serdecznie.
16.06.2021
Weszło
15.06.2021

NO I W DUPĘ | Smykałka #7

15.06.2021
Weszło
15.06.2021

“Pomagamy sportowi, a sport pomaga nam”

Jak wygląda pozyskiwanie ambasadorów i czy to się w ogóle opłaca? Jakie plany na ten i na przyszły rok ma firma Orlen, która stała się największym sponsorem polskiego sportu? Czy wkrótce będzie też sponsorem piłkarskiej reprezentacji Polski? O tym rozmawiamy z Agatą Pniewską, dyrektorem biura marketingu sportowego, sponsoringu i eventów.
15.06.2021
Weszło
15.06.2021

POLSCY KIBICE TO FRAJERZY I EUROVLOG #4

Nadajemy z Rosji! Konkretnie nasz nieoceniony globtroter z Kielc, Jakub Białek. Zapraszamy na kolejny odcinek Eurovloga, w którym z wiadomych względów nie będzie zbyt wiele uśmiechów. Ale i tak jest zacnie, i tak warto. Jest ekskluzywnie, proszę państwa.
15.06.2021
Weszło Extra
15.06.2021

Miły, milutki. Bajka o N’Golo Kante

N’Golo Kante pokazuje wszystkie zęby. To jego charakterystyczny urzekający uśmiech. Kupuje nim wszystkich. Wtedy jeszcze tylko w nadsekwańskim Suresnes, ale minie kilka lat i w jego bezpretensjonalności zakocha się cały piłkarski świat. Ubrany jest w niebieski t-shirt z nadrukiem. Stoi w drugim rzędzie. Z przodu, przed nim, sytuuje się dwóch chłopców. Ksywki – Gerrard i […]
15.06.2021
Prasówka
16.06.2021

PRASA. Liderzy kadry zawiedli na boisku i poza nim

W środowej prasie mamy nie tylko bieżączkę z mistrzostw Europy, ale też na przykład sylwetki… Przemysława Tytonia i Karola Linettego w kontekście reprezentacyjnym, analizę błędów ze Słowacją i komentarze dotyczące Paulo Sousy. Z rzeczy pozaligowych – Podbeskidzie przedstawiło plan działania.  PRZEGLĄD SPORTOWY Najważniejsi piłkarze kadry całkowicie rozczarowali. Zarówno na boisku, jak i poza nim. Liderzy […]
16.06.2021
Felietony i blogi
15.06.2021

A kto to przyszedł, reprezentacja Polski, niszczyciel dobrej zabawy (5)

Mecz ze Słowacją na Euro 2020 jest najgorszym meczem reprezentacji Polski na finałach wielkiej imprezy w XXI wieku. Nie mam co do tego wątpliwości. Korea to było szesnaście lat oczekiwań, pompka, Jerzy Engel robiący sobie zdjęcie z Pucharem Świata, a potem wielkie lanie. No dobrze. Z tym, że Korea była po prostu niedoceniona. I zapomnieliśmy, […]
15.06.2021
Brama dnia
15.06.2021

Kto ładniej huknął w końcówce – Ronaldo czy Nihat?

Wczorajsze głosowanie na “Bramę dnia” było nad wyraz wyrównane. Ostatecznie różnicą jednego głosu zwyciężył Denis Czeryszew i jego trafienie na mistrzostwach świata w 2018 roku. Dzisiaj przygotowaliśmy dla was wraz z naszymi partnerami z Gatigo dwa kolejne turniejowe gole. Oba zostały zdobyte w starciach o niesamowitej dramaturgii, mimo że toczonych jeszcze w ramach fazy grupowej. […]
15.06.2021
Weszło
15.06.2021

A może tak po prostu musi być? (5)

Ćwierć wieku kibicowania ŁKS-owi Łódź nauczyło mnie kibicowskiego pragmatyzmu. Najlepiej, najbardziej rozsądnie, a często też – po prostu najbardziej trafnie jest założyć, że będzie fatalnie, tragicznie, bez jakiegokolwiek promyczka nadziei. Jedziesz sobie na wyjazd do ostatniej drużyny tabeli i przyjmujesz, że prawdopodobnie przegramy przynajmniej trzema golami. A tu cyk, ledwo-ledwo 0:1, można właściwie taki wynik […]
15.06.2021
Prasówka
15.06.2021

“Nawet Macedonia dała kibicom więcej radości. Ciężko znaleźć kogoś, z kim możemy wygrać”

Co znajdziemy w pomeczowej prasie? Falę krytyki, ale on specjalnie nie dziwi. Od “zera” w ocenach dla Grzegorza Krychowiaka, po opinie byłych kadrowiczów – Radosława Kałużnego, Jana Tomaszewskiego czy Jacka Bąka. Mamy felietony, mamy korespondencje z Petersburga. Do nas najbardziej trafiają słowa Kamila Kosowskiego, który zauważa, że jesteśmy najgrosi na całym EURO. – Trudno mi […]
15.06.2021
Piłka nożna
15.06.2021

Stanowski po meczu: wszystko na opak

No i mamy klops, na jaki bardzo ciężko zapracowaliśmy. Zmieniając trenera za późno i nie dając nowemu czasu. Zmieniając trenera na takiego, który nawet nie uznał za stosowne przeprowadzić się do Polski i oglądać tu meczów, co uważam za brak szacunku do tej zaszczytnej i intratnej posady (i pisałbym to samo, nawet gdyby to była […]
15.06.2021
Felietony i blogi
15.06.2021

A kto to przyszedł, reprezentacja Polski, niszczyciel dobrej zabawy (5)

Mecz ze Słowacją na Euro 2020 jest najgorszym meczem reprezentacji Polski na finałach wielkiej imprezy w XXI wieku. Nie mam co do tego wątpliwości. Korea to było szesnaście lat oczekiwań, pompka, Jerzy Engel robiący sobie zdjęcie z Pucharem Świata, a potem wielkie lanie. No dobrze. Z tym, że Korea była po prostu niedoceniona. I zapomnieliśmy, […]
15.06.2021
Weszło
14.06.2021

Holandia – Czechy z 2004 przestań mi życie prześladować (4)

Mecz Holandii z Czechami w 2004 pozostanie moim odwiecznym przekleństwem. Nie widziałem tego meczu. Nie pamiętam dlaczego, bo tamto Euro oglądałem niezwykle uważnie, ale tego meczu – nie widziałem. I na pewno nauczył mnie, że Euro ogląda się w całości. Może już wtedy powinienem się domyślić, że Holandię z Czechami wypada oglądać, niemniej prawda jest […]
14.06.2021
Weszło
13.06.2021

Krótka wycieczka na Market Street (3)

Mam obsesję na punkcie “A Trip Down Market Street”. Trzynastominutowego nagrania filmowego, na którym nie dzieje się nic. To tylko kamera przyczepiona do trolejbusa, sunącego wzdłuż ulicy San Francisco w zwykły dzień. Ktoś przejeżdża. Ktoś przechodzi. Żadnej fabuły. Żadnych wodotrysków. Żadnej konkretnej opowieści, którą film próbuje opowiedzieć. Nic szczególnego. Rzecz jednak w tym, że widzimy […]
13.06.2021
Weszło
12.06.2021

Szczęście trzeba rwać jak świeże wiśnie (2)

Wielu próbowało przekonywać, że żyć się nie tylko da, ale nawet warto. Życie jako takie opiewano w wierszach, powieściach. Piosenkach, serialach. Reklamach produktów na potencję, abecedariuszach. Opowieściach przy wódce i zakąsce, filmach jak “Big Fish”. Większości się nie udało. Przynajmniej nie na dłuższą metę. I trudno się dziwić. Temat jest oporny.  Ale w zgodnej opinii, […]
12.06.2021
Weszło
11.06.2021

Widz Euro jak Tony Montana w “Człowieku z blizną” (1)

My, starzy wyjadacze, którzy mają Podbeskidzie – Górnik Łęczna wyszyte na pagonach, wiedzą jak to jest naginać swój grafik pod mecze. A co mi tam, pozwólcie na patos: naginać swoje życie pod mecze. Zazwyczaj jest to proces już tak oswojony, że o nim zapomnieliśmy. Zapomnieliśmy, bo oswoiliśmy z nim tak siebie, jak i nasze otoczenie. […]
11.06.2021
Weszło
11.06.2021

Gdy udajesz, że jesteś gotowy na Euro | Tetrycy od 10:00

To już dziś! Już wieczorem startuje ten jakże mocno wyczekiwany turniej, już wieczorem zatopimy się w piłkarskim szaleństwie, które można zbiorczo określić jako Euro 2020, albo Euro 2021, albo po prostu Mistrzostwa Europy. Leszek Milewski i Jakub Olkiewicz wobec tak doniosłej okazji wspominają m.in. gonitwy z gangami w Marsylii, irlandzkich i angielskich żołnierzy oraz równie […]
11.06.2021
Liczba komentarzy: 21
Subscribe
Powiadom o
guest
21 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
rafal
rafal
1 miesiąc temu

jasur grac nie chce ale pieniadze wszystkie wezme z kontraktu, co za patologia, kluby nic nie moga zrobic, jeszcze lepiej bylo z kante ktory pol roku udawaj kontuzje ale placic trzeba bylo

Tymek Ruchacz
Tymek Ruchacz
1 miesiąc temu
Reply to  rafal

Zarówno Muciego jak i Jasura ocenimy w następnym sezonie. A Muciego może nawet i później, on ma dopiero 20 lat. Wiadome, że Legia ściągała potencjał do szlifowania, a nie gotowego zawodnika. Aklimatyzacja za nimi, teraz niech przepracują normalnie okres do sezonu i zobaczymy, to się mogą okazać jeszcze bardzo dobrzy piłkarze. Może być jak z Juranovicem czy Kapustką, którzy przecież od razu nie błyszczeli, taki Szkolnikowski nawet pisał, że sam by znalazł 5 lepszych od Jury, a potem okazało się, że jak na naszą ligę to kozacy.

Urkides
Urkides (@urkides)
1 miesiąc temu
Reply to  Tymek Ruchacz

Według pismaków, Legia wiecznie robi słabe transfery, wiecznie jest bankrutem. Po letnim okienku była jeszcze większa gówno burza. Kapustka był symbolem rzekomej niekompetencji transferowej.
Pismacy żyją w innej rzeczywistości. Oni wiecznie mylą racjonalną krytykę z polewaniem gównem.

Urkides
Urkides (@urkides)
1 miesiąc temu
Reply to  Tymek Ruchacz

W mojej ocenie, poziom komentowania polskiej piłki jest dużo niższy, niż samej piłki.

Piotr
Piotr
1 miesiąc temu

Dobre podsumowanie Helika. Niesamowite, że po prawie dwuletniej kontuzji na początku kariery, przeciętnym ostatnim sezonie w Cracovii nagle trafia do oursidera Championship, zostaje jednym z najlepszych obrońców tej ligi i zagra o awans do najlepszej ligi świata. Mocno mu kibicuję, bo były moment, że mógł skończyć z piłką z uwagi na kontuzję i błędne diagnozy.

vaikai
vaikai
1 miesiąc temu

Leszek pierdolisz. Odcinek o superlidze był świetny i nawet za rok będzie go fajnie obejrzeć

WhiteStarPower
WhiteStarPower (@spoxgreq)
1 miesiąc temu
Reply to  vaikai

rowniez Nie zgadzam sie z Leszkiem, sa tam ponadczasowe tematy i faktycznie moze sie tego słuchać nawet jescze lepiej w przyszłości (o ile ktokolwiek z jakiegos powodu miały to zrobic)

fachowiec
fachowiec
1 miesiąc temu

Nie, Legia totalnie skompromitowała się w tym sezonie przegrywając z Omonią i z Karabachem. Mieli autostradę do Ligi Europy, grając według wyjątkowego, jednomeczowego formatu wszystkie 4 mecze u siebie. A jednak byli w stanie się wyłożyć, a już baty od Karabachu to jeden z najgorszych meczów polskiej drużyny w europejskich pucharów od kiedy pamiętam.

Mioduski jest beznadziejnym wręcz prezesem. Dostał drużynę, która kręciła się blisko top 50 rankingu UEFA, która wygrywała w europejskich pucharach taśmowo i dzięki temu była rozstawiona w każdej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów (jedyny przypadek w historii polskiej piłki). Dostał klub, który zarabiał na siebie sam, odnosząc sukcesy w kraju i w Europie i jednocześnie spłacając długi ITI.

W 4 lata całkowicie zniszczył ten dorobek, błaźniąc się wielokrotnie w europejskich pucharach, podejmując mnóstwo piramidalnie głupich decyzji.

Podniecanie się przy tym, że Legia ogrywa ligowych ogórków, to jakiś niesmaczny żart. Przed erą Mioduskiego Legia potrafiła grać na 3 fronty – wygrywać grupę Ligi Europy (15 punktów!), łącząc to z wygraniem krajowego pucharu i liderowaniem w lidze polskiej. Dziś mamy się podniecać, że kręci jakieś tam wyniki w 30. lidze na kontynencie, grając wyłącznie piłkę weekendową? I z kim niby Legia miała to mistrzostwo przegrać? Z Rakowem. Bez żartów.

Mioduski jest od dawna SKOMPROMITOWANY jako prezes i skompromitowana jest mioduska Legia. Kto twierdzi inaczej, ten jest totalnym naiwniakiem i niech się potem nie dziwi, że polska piłka jest tam, gdzie jest.

Na koniec dodam, że nawet Jędrzejczyk, o którym był na tej stronie artykuł, w tym klubie jest przypadkowo i wskutek własnego oporu, bo Mioduski już prawie 3 lata temu chciał się go pozbyć z klubu, bo rzekomo za dużo zarabia xD Mioduski dał mu zakaz gry – tuż przed meczami z Dudelange. Jak się skończyło, pamiętamy. Wyobrażacie sobie, żeby np. De Bruyne nie zagrał z PSG, bo dużo zarabia? Tym się różni klub profesjonalny od klubu mioduskiego.

Arjbest
Arjbest (@arjbest)
1 miesiąc temu
Reply to  fachowiec

Trudno się nie zgodzić. Dodam tylko, że Mioduski nie wyciąga żadnych wniosków z przegranych eliminacji.
Człowiek łudzi się, że tym razem będzie inaczej, a potem przychodzi Dudelange, Karabach i wymiana trenera…

Mario
Mario
1 miesiąc temu
Reply to  fachowiec

Świetnie podsumowanie amatorki Mioduskiego. Mam bardzo podobne zdanie.
Przykładowo już większość zapomniała, że przed meczami w pucharach Miodek chciał się siłą pozbyć Jędzy. Później, jak został, to właśnie w tym sezonie ratował tyłek prezesowi.
Każdy sezon, to kompromitacja w pucharach i mistrz w śmieszniej lidze.

16wszechmistrz16!!!
16wszechmistrz16!!!
1 miesiąc temu
Reply to  Mario

śmieszą mnie takie komentarze, jest ich teraz tysiące, frustraci prześcigają się aby dojebać Legii, zapominając komu kibicują.
Jak Legia słaba i źle zarządzana, to dlaczego nikt inny nie zdobędzie mistrza w tej słabej lidze.

Nie jestem robotem
Nie jestem robotem
1 miesiąc temu

Chodzi tylko o to, że to jest zbyt dobra drużyna na to, żeby dostawać bęcki od Luksemburga, Karabachu i szeregu innych drużyn.
I nie pisz, że potem Dudelange grało jak równy z Milanem przez 15 minut, bo to nie o to chodzi.
Ta Legia Mioduskiego to dom, w którym grzyba na ścianie zamalowuje się białą farbą. Z każdym kolejnym rokiem warstwa farby jest coraz grubsza, ale wszystko ładnie wygląda, więc ten, co krytykuje, to jakiś kasandryczny frustrat. Tylko że wiele osób widzi, że to nie za darmo, że za długi, że po prostu marnuje się potencjał.
Nie wiem jak Ty, ale gdy ja widzę, że ktoś marnuje swoje pieniądze, to jest mi zwyczajnie przykro. Przykro, bo można te pieniądze chociaż rozdać na Owsiaka czy Caritas (gdzie kto woli), ale to jego prawo, którego mu nie odmawiam.
Chodzi o to, że nikt Mioduskiemu nie zarzuca złej woli, przecież mówiono mu, że nie należy wydawać pieniędzy, które kiedyś dostanie za Ligę Europy, że trzeba wymienić tych ludzi, tamtych. A mimo to on marnuje jakieś wspólne dobro, które ma już swoją 100-letnią historię, więc nie jest to tylko firemka glazurnika z elektrykiem, tylko jakaś część historii, może niekoniecznie Polski, ale samego Miasta na pewno. I kiedy widzisz, że ktoś te swoje pieniądze i tę tradycję marnuje, ale w gruncie rzeczy chce dobrze i nikogo nie słucha, to już nie jest ci przykro, tylko się wkurzasz.
I nie, nie jestem frustratem z Lecha, Amiki, czy od kogokolwiek mnie zwyzywasz. I jeszcze jedno – wiedz, że Ty zachowujesz się tak samo, też niczego nie dostrzegasz, widzisz sukcesy na kredyt i cieszysz się, bo kolejny sukces potwierdza, że masz rację. Nie traktuj tego jako obrazy, ale dobrą radę starszego pana, którym jestem, i do której z racji różnicy wieku mam prawo.

Fan Kazimierza D.
Fan Kazimierza D.
1 miesiąc temu
Reply to  fachowiec

Zaimponowałeś mi trafnością oceny działalności p. Mioduskiego.
Mioduski to tylko PR, rozbudowane ego i wyjątkowo idiotyczne decyzje.
Ten biznesmen – nieudacznik zadłużył klub na blisko 200 mln zł.
Klub który generował jakość i zyski. Przecież Mioduski spłacił wspólników pieniędzmi klubowymi.
Biznesmen średnich lotów, promujący się nachalnie na każdym kroku.
Mistrzostwo to zasługa trenerów i garstki zawodników a nie mitomana Mioduskiego.

nobezjaj
nobezjaj
1 miesiąc temu
Reply to  fachowiec

fachowiec, nic nie gadaj…

maaciekw
maaciekw (@maaciekw)
1 miesiąc temu

jak zawsze w punkt

Niebo
Niebo
1 miesiąc temu

Propos Legii. Latem turecki Jakiśtamgucu daje 3 mln za Pekharta + 3 x większa pensja i nie ma go! To samo Luquinhas gdzieś do Grecji, Kapustka do bieniaminka Serie A i cały plan w ….

16wszechmistrz16!!!
16wszechmistrz16!!!
1 miesiąc temu

Leszku, Legia w zimie miała i ma do dzisiaj bardzo mocny skład, wiec dokonano tylko uzupełnień, dwa transfery to okazja i przyszłość Legii, jedno wypożyczenie na duży plus i jedno do zapomnienia.
Więc tutaj nie szukałbym jakiej sensacji.
Utrzymać ten skład, wzmocnić go i będzie grupa EP.
Legia miała z kim przegrać to mistrzostwo, ale w każdym z tych przeciwników rozwiała wątpliwości na boisku.
Styl zdobycia mistrzostwa bardzo dobry.
Można powiedzieć, że prawie wszystko w Legii odpaliło, z lekkim opóźnieniem sle odpaliło.

Josef
Josef
1 miesiąc temu

Z kim niby miała przegrać? Wszyscy odpuscili, taki Rakow paletal się w czolowce, niepoważne.

Fan Kazimierza D.
Fan Kazimierza D.
1 miesiąc temu

Fajnie że dzielnie bronisz klubu ale miłość jest ślepa. Nie łącz Klubu który kochasz z osobą człowieka który ten klub prowadzi do zapaści. To nie atak na klub ale wytknięcie nieudolności właściciela. Największym nieszczęściem Legii jest p. Mioduski . Z nim nie będzie sukcesów w rozgrywkach europejskich bo on nie ma
kasy i nie ma głowy żeby to osiągnąć. To cienias grający rolę wielkiego biznesmena.

Mario
Mario
1 miesiąc temu

Właśnie jest najmniej słaba na tle innych słabiutkich drużyn.
Przecież oni przegrali u siebie ze Stalą nawet.
Puchary tradycyjnie zweryfikują.
Za kilka miesięcy będą teksty, że przewidzieli katastrofę lub cała masa zaskoczonych dziennikarzy.

Josef
Josef
1 miesiąc temu

Duza ilość punktów mistrza rownie dobrze świadczy o słabości przeciwników. Jeśli głównym oponentem był grający na kurniku niskobudżetowy Raków, to z kim ta Legia miała przegrywać? Zresztą, puchary wszystko zweryfikują – jeśli Legii dobrze pójdzie w fazie grupowej, odszczekam ze to słaby mistrz. Ale osobiście uważam, że taktyka “laga a Pekharta” to można wygrywać z Cracovia, Rakowem i Płockiem, a nie z druzynami grającymi w piłkę.

Suche Info
16.06.2021

Najbardziej kuriozalny gol w historii futbolu? Haiti ma swojego kandydata

Minionej nocy reprezentacja Haiti zmierzyła się z Kanadą w drugiej rundzie eliminacji do Mistrzostw Świata. Zadania prostego nie miała – to nie oni byli faworytem, to nie oni wygrali pierwszy mecz.  Mimo tego do przerwy Kanada prowadziła tylko 1:0. Haiti miało więc niewielką szansę na odwrócenie wyników rywalizacji i awans do ostatniej fazy. Wszystko jednak […]
16.06.2021
Suche Info
16.06.2021

Legia Warszawa zmierzy się ze starym znajomym?

Chociaż do drugiej rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzów jest jeszcze Legii Warszawa bardzo daleko, stołeczny klub poznał potencjalnych rywali w tej fazie rozgrywek. W grę wchodzi pięć klubów. Jeden z nich prowadzi stary znajomy Wojskowych.  Żeby do tego doszło, Legia musi najpierw pokonać faworyzowane Bodo/Glimt. Wówczas może zawalczyć z Omonią Nikozja, którą trenuje były szkoleniowiec warszawskiej […]
16.06.2021
Prasówka
16.06.2021

PRASA. Liderzy kadry zawiedli na boisku i poza nim

W środowej prasie mamy nie tylko bieżączkę z mistrzostw Europy, ale też na przykład sylwetki… Przemysława Tytonia i Karola Linettego w kontekście reprezentacyjnym, analizę błędów ze Słowacją i komentarze dotyczące Paulo Sousy. Z rzeczy pozaligowych – Podbeskidzie przedstawiło plan działania.  PRZEGLĄD SPORTOWY Najważniejsi piłkarze kadry całkowicie rozczarowali. Zarówno na boisku, jak i poza nim. Liderzy […]
16.06.2021
Weszło
16.06.2021

STAN EURO W #DOBRYMSKŁADZIE: Mbappe do sztafety na 100 metrów!

Kolejny odcinek Stanu Euro! Dzisiaj zaprasza was taki Dobry Skład – Olkiewicz, Milewski, Janczyk, Paczul! Zapraszamy serdecznie.
16.06.2021
Weszło
15.06.2021

NO I W DUPĘ | Smykałka #7

15.06.2021
Weszło
15.06.2021

“Pomagamy sportowi, a sport pomaga nam”

Jak wygląda pozyskiwanie ambasadorów i czy to się w ogóle opłaca? Jakie plany na ten i na przyszły rok ma firma Orlen, która stała się największym sponsorem polskiego sportu? Czy wkrótce będzie też sponsorem piłkarskiej reprezentacji Polski? O tym rozmawiamy z Agatą Pniewską, dyrektorem biura marketingu sportowego, sponsoringu i eventów.
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Tomasz Frankowski: Z racji sympatii wziąłbym Grosickiego na Euro 2020

Tomasz Frankowski wziął udział w programie “Gość Radio Zet” i mocno skrytykował postawę reprezentacji Polski. Ma szczególnie żal do Grzegorza Krychowiaka, bo według niego tak doświadczony gracz nie może popełniać tak prostych błędów. Ponadto uważa, że niepowołany na turniej Kamil Grosicki w ostatnim kwadransie byłby w stanie dać pozytywny impuls. –  Kiedy w dużych imprezach […]
15.06.2021
Weszło
15.06.2021

POLSCY KIBICE TO FRAJERZY I EUROVLOG #4

Nadajemy z Rosji! Konkretnie nasz nieoceniony globtroter z Kielc, Jakub Białek. Zapraszamy na kolejny odcinek Eurovloga, w którym z wiadomych względów nie będzie zbyt wiele uśmiechów. Ale i tak jest zacnie, i tak warto. Jest ekskluzywnie, proszę państwa.
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Jakub Błaszczykowski zostanie odznaczony przez prezydenta

Jakub Błaszczykowski za całokształt kariery piłkarskiej i działalność charytatywną zostanie przez  Andrzeja Dudę wyróżniony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski – poinformował rzecznik prezydenta,  Błażej Spychalski.  To drugie w hierarchii odznaczenie cywilne w kraju. Błaszczykowski to kolejny piłkarz, który otrzyma to odznaczenie. W marcu tego roku Robert Lewandowski również został kawalerem Orderu Odrodzenia Polski. Zawodnik Wisły […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

KKS Kalisz awansował do finału baraży o 1. ligę

KKS Kalisz po rzutach karnych pokonał Wigry Suwałki i w sobotę zmierzy się finale baraży o 1. ligę ze Skrą Częstochowa. Po 90. minutach był remis 2:2, a w dogrywce żadna z drużyn nie była w stanie strzelić bramki, tak więc o wszystkim zadecydował konkurs jedenastek, w który kaliszanie wygrali 4:2.  Bohaterem KKS-u został Maciej […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Radomiak zatrzyma Rossiego i wyjedzie na zgrupowanie?

Radomiak Radom dopiero co skończył sezon 1. ligi, jednak długo odpoczywał nie będzie. Sezon Ekstraklasy rusza już 23 lipca, więc beniaminek wkrótce rozpoczyna przygotowania do rozgrywek. Udało nam się ustalić, jak ma wyglądać lato w zespole trenera Dariusza Banasika. Drużyna może się udać na zgrupowanie, a przygotowania rozpocznie 28 czerwca. Dwa tygodnie urlopów otrzymali zawodnicy […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Nawałka: – Nie skreślajmy jeszcze tej reprezentacji

Adam Nawałka ostatnimi czasy bardzo rzadko udziela się w mediach, ale w rozmowie z “WP Sportowe Fakty” zdecydował się odnieść do reprezentacji Polski. Były selekcjoner kadry uważa, że nie można tracić wiary i jest przekonany, że z Hiszpanią zobaczymy zespół, który będzie dobrze przygotowany pod względem mentalnym. – Zespół znalazł się w trudnej sytuacji i […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Ballack: – Lewandowski nie miał wsparcia

Robert Lewandowski spotyka się ze sporą – i słuszną – krytyką, ale są tacy, którzy kapitana reprezentacji Polski biorą w obronę. Na przykład Michael Ballack, który jest obecnie telewizyjnym ekspertem. Ballack stwierdził: – Można się było tego wszystkiego spodziewać. Reprezentacja Polski potwierdziła, że jest zbyt słaba. Lewandowski nie ma wystarczającego wsparcia. Reszta zespołu musi być […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

OFICJALNIE: Maik Nawrocki wypożyczony do Legii

Mówiło się o tym ruchu od jakiegoś czasu, a dzisiaj mamy potwierdzenie. Maik Nawrocki został piłkarzem Legii na zasadzie wypożyczenia. To wypożyczenie potrwa do końca sezonu 21/22, ale Legia ma opcję transferu definitywnego. Poprzednią rundę Nawrocki spędził w Warcie i cóż, nie podbił Poznania. Zagrał w trzech ostatnich spotkaniach Warty, w tym ze Śląskiem, kiedy […]
15.06.2021
Weszło Extra
15.06.2021

Miły, milutki. Bajka o N’Golo Kante

N’Golo Kante pokazuje wszystkie zęby. To jego charakterystyczny urzekający uśmiech. Kupuje nim wszystkich. Wtedy jeszcze tylko w nadsekwańskim Suresnes, ale minie kilka lat i w jego bezpretensjonalności zakocha się cały piłkarski świat. Ubrany jest w niebieski t-shirt z nadrukiem. Stoi w drugim rzędzie. Z przodu, przed nim, sytuuje się dwóch chłopców. Ksywki – Gerrard i […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Śląsk Wrocław poznał rywala w pucharach

Śląsk Wrocław poznał swojego rywala w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Konferencji Europy. Będzie nim estońskie Paide Linnameeskond. Mecze zostaną rozegrane 8 i 15 lipca. Pierwszy mecz w Estonii. Paide to wicemistrz Estonii z zeszłych rozgrywek, co jest ich największym sukcesem w historii. W obecnie trwającym sezonie tamtejszych rozgrywek, Paide jest drugie i traci cztery oczka […]
15.06.2021
Suche Info
15.06.2021

Mielcarski: – Tylko Polak Polakowi potrafi zrobić coś takiego jak Boniek Brzęczkowi

Sousa niezbyt ogarnia polską reprezentację, więc pojawiają się głosy, że za Brzęczka w sumie może nie było tak źle. Nieco w tę retorykę wpisuje się Grzegorz Mielcarski który w rozmowie ze Sportowymi Faktami skrytykował Zbigniewa Bońka. Mielcarski stwierdził: – Tylko Polak Polakowi potrafi zrobić coś takiego, jak prezes PZPN zrobił Jurkowi Brzęczkowi. Tak często Boniek […]
15.06.2021
Weszło
15.06.2021

[MELODROMA] Przewodnik po grupie F na Euro 2020

Francja (Francja) Grupę F otwierają mistrzowie świata, od których wzięła ona swoją nazwę. Oprócz nich są jeszcze aktualni mistrzowie Europy, Portugalia, i poprzedni mistrzowie świata, Niemcy oraz Węgrzy. Ze wszystkimi trzema drużynami Portugalczycy grali na poprzednim Euro – nie zdołali pokonać tylko Węgrów. Czy tym razem Portugalia zdoła ograć Francję? Jest to tak samo wątpliwe, […]
15.06.2021