post
leszek.milewski

Opublikowane 15.04.2021 17:58 przez

leszek.milewski

Ktoś to musi powiedzieć, niech będzie, że ja. Naszykujmy szklanki z wodą i miejmy to z głowy: Maciej Skorża wraca do Ekstraklasy. Liga będzie ciekawsza.

Wraca trener nietuzinkowy, wraca trener utytułowany, wraca trener, który kształtował ligowy krajobraz przez ponad dekadę. Trener, który w różnych miejscach kojarzy się dobrze – jest Spartak, jest Barcelona, jest mistrz Polski z Lechem, jest nawet faza grupowa z Amicą Wronki.  Ale wraca też trener, który ostatnio jest pod kreską.

Jestem ciekaw ligi z trenerem Skorżą, jestem ciekaw tego Lecha. Nie przyjąłem tej kandydatury jako czegoś szokującego, czegoś, co nie może odpalić, bo ostatnio Skorży głowę zajmowały spotkania z Uzbekistanem. Nie. To może odpalić. Maciej Skorża w dostatecznie wielu miejscach pokazywał, że potrafi zespoły odpalić. Ma to osławione doświadczenie. Ma nie mniej osławiony głód sukcesu.

Ja mu, tak po ludzku, kibicuję. Zresztą, nie tylko jemu. Uważam, że kibice Lecha mogliby się upomnieć o niebieską kartę dla szefostwa Kolejorza. W związku z czym po prostu przewidywalnie niezły zespół, w jakimś rozsądnie długim terminem ważności, nie zdaje się myśleniem życzeniowym.

Natomiast przestrzegam przed jakąś grzałką na punkcie Skorży. Nie sądzę, by ktokolwiek uważał, że wjechał do Poznania jeździec na białym koniu, ale trzeba spojrzeć na tę kandydaturę realnie.

Rozumiem, że w Poznaniu może być z tym u niektórych problem, bo Skorża kojarzy się jednak intensywnie z ostatnim mistrzostwem Polski. Mistrzostwem osiągniętym w naprawdę intrygujący sposób, to był sezon pod górkę, drużyna z charakterem, mająca swoje problemy, a jednak potrafiąca je ostatecznie pokonać. Nigdy nie wybaczę futbolowym bogom, że nie zostawili w polskim piłkarstwie Sadajewa. Lubiłem tego gracza. Miał w sobie wiele cech, które szanuję, jak i wad, które potrafię wybaczyć. Uważam, że mógł dać jeszcze wiele tak dobrego, jak złego, ale na pewno ciekawego.

Wracając do Skorży: wszyscy wiemy, że Skorża miał ostatnio w Polsce gorszy moment. Dlatego musiał wyjeżdżać z kraju. Ale nie wiem, czy wszyscy pamiętają, jak szokująco zły był ten moment.

Bo to jednak osiągnięcie być zwalnianym z dwóch niezłych klubów, zostawiając je na ostatnim miejscu w tabeli, z konkretną stratą punktową do jakichkolwiek przyzwoitych miejsc.

Lech w sezonie 15/16:

I Pogoń w sezonie 17/18:

Pamiętam dobrze jedną i drugą z powyższych przygód Skorży. Pamiętam, że wyciąganie Skorży tylko tej tabeli za okres w Lechu, bez równoważenia jej mistrzostwem, byłoby równoważne z kłamstwem. Dlatego też pamiętam, że byłem zwolennikiem, aby to on wyprowadził Kolejorza z kryzysu. Wyniki ligowe były komicznie złe, ale przecież pamięć o tym, co przed chwilą zdobył, jeszcze nie zdążyła się zatrzeć. Dziś, po pięciu latach, można dyskutować, czy Lech jest w punkcie wstecznym do tego, gdzie zostawiał go Skorża. Na pewno, gdyby pięć lat temu, w momencie zwolnienia Skorży, powiedzieć szefom Lecha, ile przez najbliższe pięć lat uda się zrobić, a ile spieprzyć, to pewnie by nie uwierzyli. Czyli, w sumie, decyzja o tym, by wtedy został, wciąż ma mocne podstawy.

Ale pamiętam też, że w Pogoni Szczecin w pierwszej kolejności kibice nie dowierzali, że udało się sięgnąć po trenera z takiej półki. Za Skorżą krążyło trochę to, że zawsze prowadzi czołowe zespoły w Polsce. Nawet Amica jego czasów to niezła ferajna. W zasadzie nigdy nie prowadził nawet ligowego średniaka. To gdzieś zawsze krążyło nad nim:

A ile Maciej Skorża osiągnąłby z drużyną, która pracuje na swoją pozycję?

Nie chcę powiedzieć, że Pogoń Szczecin miała stanowić jakąś ostateczną weryfikację – to, że Skorża właśnie objął Lecha pokazuje, że ostateczną weryfikacją nie było – ale było trochę tak, że mówiło się: no, zobaczymy ile ten warsztat jest wart. Co, gdy opuści ciepły… dołek.

I w tym kontekście wyjątkowo źle wygląda, że pierwsza praca poza dyrygowaniem szatnią, która jakościowo jest w danym sezonie jedną z najmocniejszych, to aż taka katastrofa.

Katastrofa wielopoziomowa, bo nie chodziło tylko o naprawdę szokujące wyniki, gdzie do ligi doszła jeszcze porażka z Bytovią w Pucharze Polski. To było brutalne zderzenie, brutalne. A jeszcze przecież sam prezes Mroczek, później, bez cienia jakiejś odwetowości, mówił, że choć miał bardzo dużo wiary w Skorżę, chciał mu dać czas, tak zdarzyło się coś, przez co Skorża stracił całkowicie szatnię. Między wierszami można wywnioskować… w zasadzie sam nie wiem co. Fragment wypowiedzi prezesa Mroczka z tekstu Michała Kołkowskiego:

Po czasie dowiedziałem się jednak o tym, że w szatni zdarzyła się historia, która być może doprowadziła do tego, że siła przekonywania trenera Skorży dość drastycznie spadła. Tak bym to delikatnie określił. A mówimy przecież o aspekcie kluczowym. Kwestia motywowania, wiara zawodników w to, czego oczekuje trener. To rzecz absolutnie podstawowa dla odpowiedniego funkcjonowania zespołu. Wydaje mi się, że na tym polu nastąpił jakiś rozdźwięk. Próbowaliśmy to jakoś uleczyć, ale bez skutku. (…) Chcę bardzo podkreślić, że nikt nie kwestionował merytorycznej wiedzy trenera Skorży”.

Można do tego dołożyć wiele wypowiedzi o trenerze Skorży, które przedstawiają go jako despotę. Egomaniaka. Człowieka, który przemawia do innych z ambony. Ale należy też pamiętać, że podobny był casus ze Stokowcem nie tak dawno temu, te głosy się zintensyfikowały, a dzisiaj – delikatnie mówiąc – większość zdroworozsądkowych osób weźmie stronę raczej Stokowca niż Peszki.

Trener to taka fucha, gdzie narobisz sobie wrogów, gdzie na pewno nie wszyscy będą uważać cię za sprawiedliwego, gdzie zawsze w drużynie będą niezadowoleni. To nieuniknione. Dwudziestu jednocześnie nie wpuścisz na boisko. Ktoś będzie odstawiony. Choć będzie uważał, że nie jest gorszy, bo gdyby tak uważał, pozostałoby mu rzucić ten sport. Względnie, gorszy być nie musi, ale z jakiejś przyczyny tamten akurat bardziej pasuje do taktyki.

Tak czy siak, z ostrożnością podchodzą do opinii – również, a może przede wszystkim z czasów Lecha – według których mówimy o megalomaniaku z wielkim ego. Nawet jeśli miał z tym problem – to był czas przemyśleć. Był czas się zreflektować. Niemniej sumując to wszystko, myślę:

Po pierwsze, że Lech jest o wiele większą szansą dla Skorży, niż Skorża dla Lecha.

Tuż po Pogoni Szczecin nie miałby najmniejszych szans na robotę w klubie o takich ambicjach. Wtedy, po Pogoni, niebezpiecznie zbliżał się do szlaku, jakim podążył Mariusz Rumak.

Ogromną rolę odegrała pamięć, zawodna pamięć. I to, że jednak Skorża ma wypchane CV. Gdy minęły te trzy lata, wracając wstecz, wciąż widzimy przede wszystkim ogólny obraz, a on jest zbudowany na większych tematach, niż klęska w Pogoni i tamto zwolnienie w Lechu. Ta galeria trofeów pracuje nawet dzisiaj, choć od nich już tak daleko.

***

Taki moment sezonu, że o zmianach trenerskich mogłyby powstawać sążniste eseje.

Jest grupa kibiców, która sądzi, że cokolwiek zrobi Leszek Ojrzyński, to Weszło będzie go bronić z uporem lepszej sprawy. Lubię teorie spiskowe, ale nawet fakt, czy prywatnie lubię Leszka Ojrzyńskieg0 – a lubię – nie musi mącić osądu.

Jesień była miesiącem miodowym, gdzie Ojrzyński, w zasadzie wbrew logice, przejął zespół i zaczął robić z nim OD RAZU dobre wyniki, podkreślone wygraną na Łazienkowskiej. Kto wie, może wtedy wytracili to momentum. Jakkolwiek wszyscy wypatrywali przerwy, tak Stal, po ograniu Legii, mogłaby siłą rozpędu jeszcze wskoczyć na falę. A tak, te skrzydła zostały podcięte.

Podcięte na dobre zostały jednak przez zmarnowane okazje napastników. Notorycznie. To był znak rozpoznawczy Stali w niejednym meczu wiosny: marnowanie nie dogodnych, ale stuprocentowych szans, które mogły zmienić oblicze meczu. Nikt nie miał w tym takiej regularności. I na wiele rzeczy trener ma wpływ, no ale akcji nie skończy za napastnika. Naprawdę, nie jest tak, że zrobi przecież pięć dodatkowych strzeleckich i będzie dobrze. Może podjąć złą decyzję co do napastnika – ale Stal dobrego napastnika nie posiada.

Stal ma jeden z najsłabszych składów w lidze, jeśli nie najsłabszy. Niech każdy zerknie sobie na ich skład i zastanowi się: kogo z tej drużyny chciałby zobaczyć w swojej pierwszej jedenastce. A kogo, jak mnie kiedyś Sadajewa, byłoby żal tracić z ekstraklasowego horyzontu. To jest zespół, który jeśli się utrzyma, nawet w tym sezonie, to zrobi to boksując powyżej swojej wagi. Porównajmy nawet najbliższe im Podbeskidzie – jakie transfery zrobiono w Bielsku z myślą o walce o utrzymanie, jakie w Mielcu. Nie wspominając o zapleczu – tam współpraca z Janem Nezmarem, Stal nie ma nawet jakiegokolwiek działu skautingowego.

Nie zamierzam wyśmiewać kandydatury Włodzimierza Gąsiora. To nazwisko, z punktu widzenia dzisiejszych realiów ekstraklasowych, egzotyczne. Ale nie mniej niż Kasperczyk w Podbeskidziu. A po drugie, prowadził jednak nie tak dawno temu Siarkę i to dosyć długo, a to był szczebel centralny. Oczywiście, to niewiele znaczy w kontekście ESA, ale jednak – nie jest spadochroniarzem z lat 80-tych. Nie twierdzę, że to jakikolwiek logiczny ruch – niemniej nauczony Kasperczykiem, dam najpierw temu warsztatowi się wykazać.

Ale tak, po tej decyzji, jeśli mam wskazać klub, który miałby spaść, byłaby to Stal Mielec.

Mielczanom życzę, by zaczęli układać swoją organizację wewnątrzną. Tam potrzeba skautingu, struktur, ogółem wszystkiego, czego dziś wymaga się na tym poziomie. Spójrzmy na Wartę, najbiedniejszy klub w stawce: świetnie działa dyrektor Robert Graf, właśnie poszerzony został dział skautingu. POSZERZONY, nie zbudowany od zera. To zaplecze w Warcie istnieje.

W Stali?

W Stali istnieje strategia: synek, żegnaj się z kim tam masz się pożegnać, ojciec chce poprzeglądać darmowych zawodników na Transfermarkcie.

Stal zrobiła awans kolanem, z pominięciem budowy klubu na miarę elity. Może, po prostu, zapłacić za to cenę.

***

Krótko jeszcze na temat następnej zmiany trenera, w Widzewie Łódź.

Trener Dobi nie jest szkoleniowcem z mojej bajki. Gdy wczoraj słuchałem go w Radiu Widzew, tym bardziej uznałem, że to nie szkoleniowiec z mojej bajki. Szanuję go za to, że w tym co robi jest szczery, spójny, autentyczny. Na pewno dawał serducho. Ale to bajki nie zmienia.

Niemniej uważam, że został zwolniony przy pierwszym wiosennym kryzysie Widzewa. Mogę się zgodzić z prezesem Szorem w pewnych kwestiach, to zarządzanie szatnią – sądząc po pogłoskach – mogło wyglądać lepiej, choć to kwestia dwustronna. Ale uważam, że Widzew nie ma aż takiej kadry, by traktować rywali z góry. Walka o baraże to na ten moment jego poziom.

Widzew zaczynał sezon jako beniaminek, który awansował psim swędem – czyli beniaminek słaby. Beniaminek, który miał nowego trenera, nieopierzonego na tym poziomie, a więc skoro takiego zatrudniasz, to zakładasz, że on też potrzebuje czasu na adaptację. Widzew miał przeciętny, przepłacony skład, uzupełniany co prawda, ale uzupełnienia potrzebują czasu, by się wpasować.

Dlatego fatalne wejście w sezon w ogóle mnie nie zdziwiło. W zasadzie zaskoczyłoby mnie, gdyby było inaczej.

Ale gdy odsiejemy te trzy kolejki, które może nie musiały się skończyć taką katastrofą, ale nic z punktu widzenia zimnego rozsądku nie wskazywało, że będzie dobrze, to tabela wygląda tak:

Szału nie ma, ale ta szóstka jest. Nie twierdzę, że jest jakoś rewelacyjnie, ale można się pokłócić na temat tego, czy cele są realizowane czy też nie. Coś ten Dobi jednak zbudował – defensywa działa. A to już jest jakiś konkret.

Ja bym dał mu jednak pracować do końca sezonu, Widzew cierpi w ostatnim czasie przez brak stabilności na różnych stanowiskach. Już raz zresztą w ostatnich latach próbował zmiany trenera na finiszu i dobrze na tym nie wyszedł.

Cóż, mogę sobie jednak tylko życzyć, że będę się mylił, bo oczywiście jestem za tym, aby Widzew był w ESA.

Leszek Milewski

leszek.milewski

Ekstraklasa. Historia polskiej piłki. Lubię pójść na mecz B-klasy.

Opublikowane 15.04.2021 17:58 przez

leszek.milewski

Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec

Europejskie puchary dla Śląska Wrocław po kursie 7.50. Spadek Stali po kursie 12.00? Spodziewana asysta Szwocha po kursie 4.00? Większa liczba wygranych gości niż gospodarzy po kursie 11.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Multiligę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To zestaw zakładów, […]
14.05.2021
#WeszłoFuksem
13.05.2021

Krecz Hurkacza fuksem Gracza! Kolejne trafione kupony w Fuksiarz.pl

Najlepsze momenty spędzone na stronie bukmachera? Bez wątpienia każdy z was wskaże te, podczas których kolor statusu rozliczenia waszego kuponu zmienia się na zielony. Czasem to efekt umiejętności, czasem umiejętności z domieszką fuksa, a czasem… tylko fuksa. Chyba nic nie cieszy bardziej niż postawienie taśmy za dwa złote, która okazuje się zwycięska. I takie kupony […]
13.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Weszło
17.05.2021

Po weryfikacjach: Warta w pucharach, Stal zleciałaby z ligi

Koniec sezonu, poznaliśmy rozstrzygnięcia Ekstraklasy, a teraz czas zweryfikować końcowe miejsca w naszej “Niewydrukowanej tabeli”. No i są one takie: mistrzem Legia Warszawa, w pucharach Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i – uwaga – Warta Poznań, a z ligi spadłaby Stal Mielec. Zanim przejdziemy do tabeli, to przyjrzymy się kontrowersjom z tej ostatniej ligowej kolejki. Punkty […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Dudek: Hamann nie mógł mówić poważnie, żeby Lewy nie dogonił Muellera

W poniedziałkowej prasie szału nie ma, ale są ciekawsze momenty. Jerzy Dudek broni Dietmara Hamanna, Piotr Tworek opowiada o sukcesie Warty Poznań, a Marcin Żewłakow wręcz nagrody ligowcom.  PRZEGLĄD SPORTOWY Paulo Sousa w samo południe ogłosi, kogo zabiera na zgrupowanie przed Euro. Czterech zawodników wyeliminowały kontuzje. (…) Obrońca Crotone usłyszał wyrok w sobotę. Przyleciał do […]
17.05.2021
Weszło
15.05.2021

PRASA: Majdan: Dziwię się, że piłkarze nie zabierają głosu ws. dyskryminacji LGBT

– Nie mówię, by walczyli w obronie konstytucji, ale o ludzkich zachowaniach, o obronie praw człowieka, walce z rasizmem, z homofobią. W 2019 roku zdecydowałem się na udział w kampanii “Sport Przeciw Homofobii”. Wzięli w niej udział również inni sportowcy, ale łączyło nas jedno: wszyscy zakończyli już kariery. Znany polski piłkarz zacytował słowa swojego menedżera, […]
15.05.2021
Felietony i blogi
14.05.2021

Kto do pucharów z czwartego miejsca? Najlepiej nikt

W niedzielę dowiemy się, która drużyna dołączy do grona pucharowiczów. Moim zdaniem nie powinna żadna – zobaczcie jak mało punktów mają przy tej liczbie meczów – ale jak już chcą, choć i to do końca nie jest pewne, to trudno. Można się więc zastanowić, która byłaby najlepszym reprezentantem. A może: która byłaby najmniej słabym. Niby […]
14.05.2021
Cały na biało
14.05.2021

“Górnik to szansa życia”. Droga Krawczyka z III ligi do Ekstraklasy

Nigdy za dużo nie strzelał, aż nagle zdobył 30 bramek w jednym sezonie. Jak tego dokonał? Jak trzecioligowiec wkomponował się w szatnię Górnika? Czy lepiej mieć sytuacje, ale je marnować, czy jednak ich nie mieć? Czy 20-kilkuletni piłkarz zjeżdżając do III ligi może jeszcze marzyć o Ekstraklasie? Na ostatnie z pytań odpowiemy sami – otóż […]
14.05.2021
Prasówka
14.05.2021

PRASA. Kasperczyk: Chciałbym zobaczyć zespół, po którym widać, że gra o życie

W piątkowej prasie mamy rozmowy z Robertem Kasperczykiem i Jackiem Magiery, kilka ligowych raportów (będą spore zmiany kadrowe w Piaście Gliwice) i parę ciekawych tekstów z lig zagranicznych.  PRZEGLĄD SPORTOWY Krzysztof Piątek złamał nogę w kostce. Jego udział w mistrzostwach Europy jest wykluczony. Piątek przegrał walkę z czasem, zanim na dobre ją zaczął. „Hmmm, martwi […]
14.05.2021
Weszło
17.05.2021

Po weryfikacjach: Warta w pucharach, Stal zleciałaby z ligi

Koniec sezonu, poznaliśmy rozstrzygnięcia Ekstraklasy, a teraz czas zweryfikować końcowe miejsca w naszej “Niewydrukowanej tabeli”. No i są one takie: mistrzem Legia Warszawa, w pucharach Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i – uwaga – Warta Poznań, a z ligi spadłaby Stal Mielec. Zanim przejdziemy do tabeli, to przyjrzymy się kontrowersjom z tej ostatniej ligowej kolejki. Punkty […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

“Bez mistrza w CV mamy się dobrze”. Szczecin hucznie świętował medal

To nie był zwyczajny dzień dla szczecinian. Po kilku miesiącach dłużącego się oczekiwania wreszcie mogli odwiedzić dwie nowopowstałe trybuny stadionu. Oczywiście tylko garstka osób dostąpiła tego zaszczytu. W dodatku samo spotkanie nie toczyło się o żadną stawkę. Przypominało to trochę wesele bez panny młodej. Nie brakowało efektów specjalnych, pięknych ceremonii i wyjątkowej oprawy wydarzenia. Jednak […]
17.05.2021
Anglia
17.05.2021

Jedyny taki bramkarz w historii Liverpoolu. Alisson przeszedł do legendy

To nie był dobry sezon dla jednego z najlepszych bramkarzy w historii Liverpoolu. Alisson, tak jak cała, eksperymentalna defensywa The Reds, zawodził nader często. W samej lidze popełnił trzy błędy bezpośrednio prowadzące do utraty bramki – nigdy wcześniej nie zdarzało mu się to częściej. Ale od wczoraj będzie można o tym powoli zapomnieć. Od czasu […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Czy Śląsk jest gotowy na europejskie puchary?

Niezwykłe zwroty akcji w ostatniej kolejce sezonu 2020/2021 sprawiły, że Śląsk Wrocław wskoczył na miejsce premiowane udziałem w europejskich pucharach. Dokładniej: udziałem w kwalifikacjach do fazy grupowej UEFA Conference League. Rozgrywek trzeciego rzędu, ale i tak budzących ekscytację. Czego byśmy nie mówili, to sukces. Wrocław wyjrzy poza polskie podwórko po raz pierwszy od sześciu lat. […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Najwięksi przegrani powołań Paulo Sousy na EURO

Paulo Sousa ogłosił kadrę reprezentacji Polski na EURO. Jak to przeważnie bywa w takich momentach, są wygrani i przegrani decyzji selekcjonera, nazwiska nieoczywiste w obie strony. Na pewno pozytywnie zaskoczeni są Radosław Majecki (choć on jedzie tylko na zgrupowanie), Karol Linetty, Przemysław Frankowski czy Przemysław Płacheta, ale skupmy się na tej drugiej grupie. Kilku zawodników […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Sousa: – Liczymy, że ten turniej potrwa dla nas długo

Paulo Sousa ogłosił dwudziestosześcioosobowy skład na Euro 2020. Na konferencji prasowej opowiadał o umieszczeniu Kamila Grosickiego i Sebastiana Szymańskiego na liście rezerwowej, o powołaniach dla Kownackiego, Linetty’ego, Puchacza i Kozłowskiego, o obsadzie bramki, a także o celach na same Mistrzostwa Europy. Zapraszamy do zapisu najciekawszych fragmentów z konferencji Paulo Sousy.  Konferencja Paulo Sousy – powołania […]
17.05.2021
Felietony i blogi
13.05.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Co prawda dobre historie, nawet jak opowiedziane po raz któryś, wciąż potrafią być dobre, ale wy już naprawdę wiecie jak to z tym Rakowem jest. Wnikliwych artykułów na temat źródeł sukcesu powstało dostatecznie wiele, bym mógł wam zrobić przyczyn powodzenia Rakowa klasówkę, a wy byście zaliczyli na przynajmniej cztery z plusem. Może nawet stare dobre […]
13.05.2021
Weszło
07.05.2021

Lech torturuje kibiców, co na to Trybunał w Strasburgu? | Dwaj Zgryźliwi Tetrycy

W dzisiejszym odcinku “Sprawy dla reportera”, Elżbieta Jaworowicz sprawdzi, czy zawodnicy Lecha Poznań oszukali władze tegoż klubu metodą na “zagraniczne sibi”. Ale sprawdzimy również, czy pokrzywdzony nie jest przypadkiem krzywdzicielem, bo z drugiej strony władze Lecha Poznań już od dawna łamią zapisy konwencji genewskiej i torturują własnych kibiców. A tak naprawdę to nie, tak naprawdę […]
07.05.2021
Felietony i blogi
06.05.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Moim zdaniem Piast Gliwice powinien znaleźć milion euro na Jakub Świerczoka nawet, jeśli w tym celu trzeba będzie zaciągnąć chwilówkę, względnie oddać Kristophera Vidę do lombardu. Tak uważam, bowiem Jakub Świerczok jest rzadkim przypadkiem w tej lidze – otóż jest bowiem piłkarzem. Piłkarzem w pełnym tego określenia znaczeniu. Piłkarzem, czyli kimś, kto zarabia na grze […]
06.05.2021
Weszło
05.05.2021

Wzlot i upadek na polskim Olimpie. Maciej Skorża i Wisła Kraków

Sezon 2006/07 przyniósł ogromne przetasowania na polskiej scenie piłkarskiej. Mistrzowski wyścig stoczyły ze sobą Zagłębie Lubin Czesława Michniewicza i GKS Bełchatów Oresta Lenczyka. Pozostałe dwa trofea – Puchar Polski i Puchar Ligi włożył do gabloty prowincjonalny Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski prowadzony przez wciąż młodziutkiego trenera, Macieja Skorżę. Wisła Kraków? Niedawne mocarstwo kończyło sezon kompromitacją – […]
05.05.2021
Weszło
30.04.2021

Legia złapała ligę za szyję | Dwaj zgryźliwi tetrycy od 10

Legia Warszawa została mistrzem Polski. Arka Gdynia występuje w I lidze, a Raków Częstochowa w Ekstraklasie, stąd też w finale Pucharu Polski odrobinę większe szanse zdaje się mieć zespół spod Jasnej Góry. Tego typu newsy, ciekawostki, interesujące informacje oraz opinie usłyszycie od Leszka Milewskiego oraz Jakuba Olkiewicza w czternastym odcinku “Dwóch zgryźliwych tetryków”. Ale to […]
30.04.2021
Weszło
29.04.2021

Jak co czwartek…. LESZEK MILEWSKI

Legia Warszawa została mistrzem Polski, choć miała z kim to mistrzostwo przegrać. Legia Warszawa została mistrzem Polski, ponieważ była najlepszą drużyną w kraju, a nie najmniej słabą. Owszem, interesuję się polską ligą dostatecznie długo, by widzieć takich mistrzów, którzy najmniej razy wyłożyli się na prostej. Albo wyłożyli się tyle samo razy co inni, tylko czołgali […]
29.04.2021
Liczba komentarzy: 17
Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tolep
tolep (@tolep)
1 miesiąc temu

momentum??

impet.

tss
tss
1 miesiąc temu
Reply to  tolep

Niestety u Leszka częste są trochę bezmyślne wrzuty z angielskiego albo jakieś pokraczne kalki… Do poprawy 🙂

floro flores
floro flores (@floro-flores)
1 miesiąc temu

Widzewowi naprawdę tak bardzo potrzebny jest teraz awans?

Ziemba
Ziemba
1 miesiąc temu
Reply to  floro flores

tak

Papitan
Papitan (@papitan)
1 miesiąc temu
Reply to  floro flores

A komu nie jest potrzebny? Byle wejść i nie spaść, pobierać kasę z kontraktu telewizyjnego i jakoś to będzie.

WhiteStarPower
WhiteStarPower (@spoxgreq)
1 miesiąc temu
Reply to  floro flores

To pytanie kazdy odczyta w inny sposob. Takiemu klubowi jak Widzew na pewno jest potrzebny awans i to najlepiej kilka lat temu. Natomiast patrzac na okoliczności awansu i jak sie kończył sezon w 2 lidze to obecne miejsce jest lepsze niz zakładałem w 1 sezonie 1 ligi. Trzymam kciuki, podobnie jak pewnie wiekszosc kibicow (nawet ci ktorzy za Łodzianami nie przepadają 😉

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
1 miesiąc temu
Reply to  floro flores

Więcej pln to łatwiej wyprowadzać

FalszywyProfil
FalszywyProfil
1 miesiąc temu

Skorża to, badź co bądź, jedyny aktywny polski trener, który pracował za granicą i mu za pracępłacili

Halinka
Halinka (@halinka)
1 miesiąc temu
Reply to  FalszywyProfil

Hehe, takie kryteria spełnia również Pan Bufon Probierz.

egzekutor_77
egzekutor_77 (@egzekutor_77)
1 miesiąc temu
Reply to  Halinka

No nie 😀 Polisz murinio zawinął się po miesiącu, bo mu NIE PŁACILI 😀 😀

Miro Juro
Miro Juro
1 miesiąc temu

Wracając wstecz? Panie Leszku…

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki
1 miesiąc temu

Kluczowe! “Po pierwsze, że Lech jest o wiele większą szansą dla Skorży, niż Skorża dla Lecha.”

#SpadekNaStulecie
#SpadekNaStulecie
1 miesiąc temu

Dobry żarcik.

#SpadekNaStulecie
#SpadekNaStulecie
1 miesiąc temu

Najważniejsze aby ze Skorżą był spadek na stulecie.
Tylko to może uratować ten klub.

Kaz Gren fanclub
Kaz Gren fanclub (@kaz-gren-fanclub)
1 miesiąc temu

Dzwonią do mnie koledzy spoza sportu i pytają o felietony, ja mówię Leszek TOP.

Nie jestem żadnym Mochem, ale naprawdę LM i Roki to są wyjątkowe talenty. Wysoko nad poziom tych, o których muszą tworzyć.

Xxx111
Xxx111
1 miesiąc temu

W pogoni Skorża stracił szatnie bo chciał grać o coś a tam wtedy rządzili goście, którzy chcieli wejść do górnej 8 i rozkładać leżaki , jeden z tych rządzących dalej gra w Pogoni, cała Polska się nim zachwyca jaki dobry zawodnik uniwersalny i w ogóle ale są kibice, którzy nie chcą go już widzieć w drużynie

Jimmy
Jimmy
1 miesiąc temu

Ciekaw jestem, jak wyglądają rozmowy kwalifikacyjne trenerów. W skrócie powinno to wyglądać jakoś tak:

Moja filozofia gry wygląda tak i żeby ją realizować potrzebuję takiego i takiego zawodnika, ten i ten jest do odstrzału.
To oczywiste trenerze, ma pan pełną autonomię, transfery zostaną zrealizowane wg potrzeb, aby mógł pan realizować swoją wizję, którą jesteśmy zafascynowani.

A w rzeczywistości to pewnie tak:

Moja filozofia gry wygląda tak i żeby ją realizować potrzebuję takiego i takiego zawodnika, ten i ten jest do odstrzału.
Yyy, no to może być problem, ponieważ mamy świetnych zawodników i wierzymy, że wymiana trenera wystarczy, aby sięgnąć po mistrzostwo. Bierzesz pan tę robotę, czy mamy dzwonić do kogoś innego?

Suche Info
17.05.2021

Listkiewicz: wśród powołanych brakuje mi Adriana Mierzejewskiego

– To może zabrzmieć jak herezja, ale dla mnie błędem jest, że od kilku lat nie jest powoływany Adrian Mierzejewski. Moim zdaniem, po Robercie Lewandowskim, to drugi najlepszy piłkarz w naszym kraju. Obserwuję jego mecze i to gracz kompletny. Dziwię się, że nie jest obserwowany tylko dlatego, że występuje w Chinach czy krajach arabskich. Nie […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Po weryfikacjach: Warta w pucharach, Stal zleciałaby z ligi

Koniec sezonu, poznaliśmy rozstrzygnięcia Ekstraklasy, a teraz czas zweryfikować końcowe miejsca w naszej “Niewydrukowanej tabeli”. No i są one takie: mistrzem Legia Warszawa, w pucharach Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i – uwaga – Warta Poznań, a z ligi spadłaby Stal Mielec. Zanim przejdziemy do tabeli, to przyjrzymy się kontrowersjom z tej ostatniej ligowej kolejki. Punkty […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Basha odchodzi z Wisły Kraków

Trwa czyszczenie magazynów w Wiśle Kraków. Po czterech sezonach w zespole Białej Gwiazdy, klub opuszcza Vullnet Basha, któremu nie zostanie zaoferowana nowa umowa. Albańczyk, który przetrwał w klubie naprawdę najdziwniejsze chwile swojej kariery, w tym sezonie rozegrał zaledwie dziewięć spotkań – ostatnie jeszcze w ubiegłym roku, w grudniu. Basha łącznie wystąpił w Ekstraklasie w 82 […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

AS: W Realu może dojść do rewolucji

Do ciekawych informacji dotarł hiszpański AS cytowany dzisiaj przez Sportowe Fakty. Dziennikarze z Hiszpanii ustalili, że w Realu Madryt wytypowano już listę zawodników, których można się bez żalu pozbyć w nadchodzącym oknie transferowym. Znajdują się na niej oczywiste typy, czyli przepłaceni zawodnicy, którzy nie dają pożądanej jakości, ale i parę niespodzianek, jak choćby Luka Modrić. […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Oficjalnie: Schwarz w Śląsku Wrocław

Jak informowaliśmy wcześniej – Petr Schwarz został piłkarzem Śląska Wrocław. Dzisiaj jednak nasze doniesienia oficjalnie potwierdził też klub, który ze sporą pompą ogłosił dołączenie do drużyny wicemistrza Polski z Rakowa Częstochowa. Schwarz może być bardzo istotnym wzmocnieniem zespołu Jacka Magiery – zwłaszcza, jeśli faktycznie szkoleniowiec czwartej siły ligi zamierza przejść na stałe na system z […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Marc-Andre Ter Stegen nie jedzie na EURO. Musi przejść operację

Lista gwiazd, które opuszczą mistrzostwa Europy właśnie powiększyła się o kolejne nazwisko. Tym razem ubytek dotknie reprezentacji Niemiec. Marc-Andre Ter Stegen nie pojedzie na EURO 2020 z powodu kontuzji. Bramkarz Barcelony musi przejść operację i nie ma opcji, żeby wyrobił się z powrotem na boisko na start mistrzostw Starego Kontynentu. – Podjęliśmy tę decyzję wspólnie ze […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Kwas w szatni Podbeskidzia? Zagraniczni piłkarze “usunięci” z szatni

– Uważam, że po zimowym okresie przygotowawczym panowała w drużynie większa wiara niż jest teraz – mówił nam niedawno Michal Pesković, pijąc do pogarszających się nastrojów w szatni. Po zakończeniu rozgrywek widzimy chyba, o co bramkarzowi Podbeskidzia chodziło. Okazało się, że po powrocie z meczu z Legią Warszawa szatnia bielszczan została delikatnie wyremontowana. Niestety, nie jest […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

“Bez mistrza w CV mamy się dobrze”. Szczecin hucznie świętował medal

To nie był zwyczajny dzień dla szczecinian. Po kilku miesiącach dłużącego się oczekiwania wreszcie mogli odwiedzić dwie nowopowstałe trybuny stadionu. Oczywiście tylko garstka osób dostąpiła tego zaszczytu. W dodatku samo spotkanie nie toczyło się o żadną stawkę. Przypominało to trochę wesele bez panny młodej. Nie brakowało efektów specjalnych, pięknych ceremonii i wyjątkowej oprawy wydarzenia. Jednak […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Mateusz Klich odpocznie przed EURO 2020

Dobra wiadomość dla Paulo Sousy po dzisiejszym ogłoszeniu kadry na mistrzostwa Europy? Pośpieszył z nią Marcelo Bielsa. Argentyński trener Leeds United stwierdził, że w ostatnich tygodniach sezonu da odpocząć Mateuszowi Klichowi. Dzięki temu reprezentant Polski będzie miał więcej czasu, żeby nabrać świeżości i wypocząć przed EURO 2020. – Mateusz nie ma kontuzji, ale uda się na […]
17.05.2021
Anglia
17.05.2021

Jedyny taki bramkarz w historii Liverpoolu. Alisson przeszedł do legendy

To nie był dobry sezon dla jednego z najlepszych bramkarzy w historii Liverpoolu. Alisson, tak jak cała, eksperymentalna defensywa The Reds, zawodził nader często. W samej lidze popełnił trzy błędy bezpośrednio prowadzące do utraty bramki – nigdy wcześniej nie zdarzało mu się to częściej. Ale od wczoraj będzie można o tym powoli zapomnieć. Od czasu […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Dejewski, Kaczarawa i Kraweć odchodzą z Lecha

Lech Poznań podjął kolejne decyzje kadrowe przed startem nowego sezonu. Z drużyną oficjalnie pożegnało się trzech graczy. To dwóch obrońców oraz napastnik. Wśród nich jest dwójka wypożyczonych zawodników, których “Kolejorz” nie chce wykupić z macierzystych klubów. Umówmy się – nie będzie to jakaś wielka strata. Jesteśmy sobie w stanie wyobrazić Lecha Poznań bez: Tomasza Dejewskiego […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Czy Śląsk jest gotowy na europejskie puchary?

Niezwykłe zwroty akcji w ostatniej kolejce sezonu 2020/2021 sprawiły, że Śląsk Wrocław wskoczył na miejsce premiowane udziałem w europejskich pucharach. Dokładniej: udziałem w kwalifikacjach do fazy grupowej UEFA Conference League. Rozgrywek trzeciego rzędu, ale i tak budzących ekscytację. Czego byśmy nie mówili, to sukces. Wrocław wyjrzy poza polskie podwórko po raz pierwszy od sześciu lat. […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Josip Juranović jedzie na EURO!

Reprezentacja Chorwacji. Wicemistrzowie świata. Ekipa Luki Modricia, Marcelo Brozovicia i Ante Rebicia. Oraz Josipa Juranovicia z Legii Warszawa. Tak jest, prawy defensor mistrzów Polski zgodnie z przewidywaniami znalazł się w kadrze Chorwatów na EURO 2020. Slaven Bilić postawił na niego jako na jedynego zawodnika, który nie gra ani w Chorwacji, ani w silnej lidze zagranicznej. […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Najwięksi przegrani powołań Paulo Sousy na EURO

Paulo Sousa ogłosił kadrę reprezentacji Polski na EURO. Jak to przeważnie bywa w takich momentach, są wygrani i przegrani decyzji selekcjonera, nazwiska nieoczywiste w obie strony. Na pewno pozytywnie zaskoczeni są Radosław Majecki (choć on jedzie tylko na zgrupowanie), Karol Linetty, Przemysław Frankowski czy Przemysław Płacheta, ale skupmy się na tej drugiej grupie. Kilku zawodników […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Sousa: – Liczymy, że ten turniej potrwa dla nas długo

Paulo Sousa ogłosił dwudziestosześcioosobowy skład na Euro 2020. Na konferencji prasowej opowiadał o umieszczeniu Kamila Grosickiego i Sebastiana Szymańskiego na liście rezerwowej, o powołaniach dla Kownackiego, Linetty’ego, Puchacza i Kozłowskiego, o obsadzie bramki, a także o celach na same Mistrzostwa Europy. Zapraszamy do zapisu najciekawszych fragmentów z konferencji Paulo Sousy.  Konferencja Paulo Sousy – powołania […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Magiera chce wzmocnić Śląsk na trzech pozycjach

Jacek Magiera wie już, kogo latem chciałby sprowadzić do Śląska Wrocław. Szkoleniowiec klubu z Dolnego Śląska chciałby, żeby działacze sprowadzili mu zawodników na trzy pozycje. Część transferów jest już niemal gotowa, bo przecież wrocławianie są o krok od podpisania umowy z Petrem Schwarzem. – Pozycja stopera na pewno jest teraz newralgiczna. Potrzebujemy środowego obrońcy, ale także […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Puchacz ocenił sezon Lecha: Była piz*a

Lubimy szczere wywiady polskich piłkarzy. Grzegorz Skwara, Radosław Majdan, Jacek Wiśniewski – każda z tych rozmów przeszła do historii. Nawet jednozdaniowe podsumowanie rozgrywek w wykonaniu Cezarego Wilka wspominamy po latach. W Poznaniu zapewne też będą wspominać to, jak sezon 2020/2021 podsumował jeden z ważniejszych piłkarzy “Kolejorza”. Tymoteusz Puchacz powiedział wprost: była pizda. Tylko tyle i […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Paulo Sousa odsłonił karty. Kadra Polski na Euro ogłoszona!

Mamy to. Paulo Sousa ogłosił właśnie szeroką kadrę reprezentacji Polski, która pojedzie na najbliższe zgrupowanie. Rozpocznie się ono 24 maja w Opalenicy, zaś na początku czerwca Biało-Czerwoni zagrają dwa mecze towarzyskie. Pierwszy z Rosją we Wrocławiu, drugi z Islandią w Poznaniu.  Część nazwisk poznaliśmy już wcześniej. Polski Związek Piłki Nożnej uruchomił bowiem nietypową akcję marketingową, […]
17.05.2021