post
leszek.milewski

Opublikowane 08.04.2021 18:53 przez

leszek.milewski

Gratuluję Legii Warszawa mistrzostwa Polski. Liczyłem, że komukolwiek bym nie gratulował, to gratulować będę trochę później. Ale cóż – z tego tytułu należy gratulować tylko mocniej. Legia szybciej, niż się spodziewałem, zamknęła grę.

Czasy Małyszomanii. Cała Polska znad rosołu, znad noworocznego stołu, znad każdego sobotniego i niedzielnego popołudnia ogląda Małysza. Większość z nas była w tej dyscyplinie nowa, co sprawia, że patrzysz w sposób świeży, nieskażony sugestią, na dyscyplinę. I pamiętam, że miałem zawsze problem z mistrzostwami świata. A nawet – możecie już pisać, że to świętokradztwo – z Igrzyskami Olimpijskimi. Mój ojciec był mniej kontrowersyjny, ale zdarzyło mu się powiedzieć:

Ja tam bardziej cenię tego, kto wygra w Pucharze Świata. Bo w Pucharze Świata musisz być mocny cały rok.

Gdzie jak gdzie, ale w skokach, dyscyplinie na przestrzeni jednego konkursu mogącej zawierać sporą losowość, to dla mnie miało sens. Ważnych zawodów, całkowicie wypaczonych przez warunki, każdy pamięta dość. Choćby mistrzostwa świata 2019, kiedy pan Bóg otwarcie przyznał się do polskich korzeni. Na przestrzeni całego roku skakania cuda są jednak niemożliwe. Ktoś będzie miał więcej farta, ktoś mniej, ale nie do tego stopnia, by to zdecydowało o zwycięstwie. Puchar Świata, choć nieporównywalnie bardziej wymierny, jest jednak postrzegany… no, może drugorzędny to złe słowo. Ale nie jest priorytetem.

Z polską ligą i Legią jest porównywalnie. Meczów wypaczonych przez losowość, błąd arbitra, jakieś kuriozum – też jest całkiem sporo. Dodaj do tego fakt, że piłka w ogóle ma w sobie szacunek dla przypadkowości i też wyjdzie niezły bajzel.

Ale mistrzem Polski – serio, nie wierzę, że to jeszcze mogą wypuścić; najwyżej się skompromituję, bo to pierwszy raz – zostanie zawsze ten, kto był najrówniejszy. Różne kuje się teorie – a, mistrza zdobywa się w grze ze słabymi. Mistrza zdobywa się na wyjazdach. Mistrza zdobywa się wiosną, mistrza zdobywa się pewną grą u siebie, mistrza zdobywa się tak, śmak. Wszystko to sprowadza się do tego, że sezon nieubłaganie wyciąga twoją średnią. Ze stylu gry, z efektywności, czasem nudnej, męczącej, mozolnej. Dzielenie punktów i runda finałowa to zakrzywiało, mogło w nawet istotny sposób, ale nie taki sezon, jak ten trwający.

Myślę, że były w tym sezonie zespoły na równym Legii poziomie. Problem w tym, że ich termin ważności był o wiele krótszy. Raków, w sumie, jeszcze latem i wczesną jesienią. Pogoń w grudniu, kiedy zagrała pięć meczów, wszystkie wygrała, zdemolowała Lecha 4:0, straciła jedną bramkę. Piast od czasu, gdy się przełamał.

Ale choć to zawsze sztuka złapać formę, tak prawdziwa sztuka ją zachować. Ograniczyć jej wahania. To jest zupełnie inna półka sztuk, inna klasa sztuk. Legia też notowała wpadki, notowała wpadki zawstydzające. Były realne dołki. Ale nigdy tak głębokie, nigdy tak duże.

A nawet zastanawiam się nad tym równym poziomem innych, nawet czasowym. Raz, że ma to drugorzędne znaczenie – miałoby w turnieju Apertura i Clausura większe, miałoby, gdyby mistrzostwa Polski rozgrywano jak mundial, w miesiąc. Ale skoro tak się nie gra, zasady są inne, to dobra forma kiedyś tam, gdzieś tam, ma mizerną wagę, jeśli w tabeli na koniec jej nie widać. Powiem wam też, jako ktoś, kto robi w mediach – zespół taki jak Raków, Pogoń, czy nawet Piast, gdy wygrywa, puchnie w oczach. Bo to jest ciekawsza historia. Legia wygrywa od dekady. Wpadką jest dla niej wicemistrzostwo. Jej tytuły, jej brak chwiejności, nie jest niczym zaskakującym, jest normą.

Odchył od normy zawsze jest ciekawszy.

I w ten sposób przepompowywani są czasem ci wrześniowi, październikowi, grudniowi mistrzowie Polski. W ten sposób przepompowywani są gracze efekciarscy, w ten sposób też – tak, tak – często za szybko zachłystujemy się młodym polskim piłkarzem, nawet, jeśli realnie daje dwa razy mniej, niż ktoś kto już się opatrzył. Bo efektowny piłkarz to interesująca, rzadka w ESA historia, a dobry młody polski piłkarz – jeszcze lepsza. Kuje się wtedy ten mit, nawet podświadomie.

Warto o tym pamiętać. Warto wylewać sobie ten kubeł zimnej wody na głowę.

Ale czasem historia naprawdę jest intrygująca i trudno nie dać się ponieść.

Bo przecież po to jest futbol. Czy kibice Górnika, którzy przeżyli piłkarskie niebo po zdobyciu Łazienkowskiej, powinni za wszelką cenę wtedy studzić emocje? Może powinni. Może reszta sezonu tym bardziej potwierdza, że powinni. Może, gdyby odjąć im pierwsze kilka kolejek, wyszłaby za resztę sezonu bardzo przeciętna drużyna.

Ale ja im się jakoś nie dziwię, nie zżymam się: kto z nas czasem nie lubi się połudzić, że jest lepiej, niż naprawdę. Czy futbol nie jest tą przestrzenią, której rolą jest przynajmniej czasowe zawieszanie brutalnej logiki. Szczególnie, że dostatecznie często w przeszłości z tej logiki kpił.

***

Problem Legii Warszawa jest oczywisty i niczego nowego nie zdradzę. Legia jest rzetelną drużyną, przewidywalną w dobrym tego słowa znaczeniu, czyli – można się spodziewać jakiegoś poziomu. Nie oszołamiającego, ale nawet przy słabym meczu w lidze coś tam zrobią. Przynajmniej częściej niż rzadziej.

Natomiast nie mam do Legii zaufania, że to jest zespół, który na pewno poradzi sobie w pucharach.

Bo skąd mam mieć. Czy ten skład mnie rzuca na kolana? Nie. Ten skład ma świetne ogniwa. Uważam, że para Mladenović-Juranović to jest na polskie warunki majstersztyk. Niby doceniany, a jednak niedoceniany. Myślę, że ten duet będziemy wspominać długo po tym, jak z tych lub innych przyczyn się rozleci.

Cenię wielu graczy Legii, ALE:

Był czas się nauczyć, że puchary to zupełnie inna bestia. Liga wiele wybacza. Ekstraklasa jest wyrównana, ktoś zaraz gubi punkty, mistrz Polski w ostatnich latach potrafił przegrać blisko jedną trzecią meczów. I bardzo to lubię, chyba to moja ulubiona cecha ESA, że wiele klubów ma ambicję, że nie ma wyraźnego, nudnego podziału na – powiedzmy – ze trzy czołowe drużyny i peleton. Mocarzy i dżemik oswojony z tym, że jest dżemikiem.

No, ale Łudogorec czy inny Ferencvaros nie strzeli sobie gola w uznaniu tego, że dziewiąty klub w polskiej lidze jest mocniejszy niż odpowiednik w Bułgarii czy na Węgrzech.

Poza tym już jakiś czas dajemy się nabierać. My przed pucharami wierzymy w te zespoły. Ostatnie lata to wyjątkowo kuriozalny cykl: odpadaliśmy szybko, nie było więc żadnego papierka lakmusowego z zewnątrz. Kisiliśmy się we własnym sosie tak długo, że aż się nabieraliśmy, że ci najlepsi faktycznie dadzą radę.

No ale BATE czy inne Bodo/Glimt… no, wiecie jak to dalej idzie.

Mam wiarę w to, że za Michniewicza może być inaczej. Wiem, że ma dużą frakcję przeciwników, wiem, że jak na tym portalu napisze się o nim pozytywnie, to zaraz jest wyciągany argument “A, BO WESZŁO ZAWSZE ZA MICHNIEWICZEM”. Ja nigdy go nie poznałem, całe moje doświadczenie to jedna kilkuminutowa rozmowa do reportażu pisanego osiem lat temu. Natomiast to nie jest na pewno przypadek kogoś, kto jest w siodle trenerskim przez zasiedzenie. Podoba mi się ten warsztat, analizy, nawet piłkarze siedzący przy pracach domowych. Podobało mi się jak taktycznie zagiął Raków u siebie, gdzie wcześniej to Papszun uchodził za kogoś, kto umie wymyślić zespół na nowo pod konkretnego rywala – tutaj Michniewicz nie tylko znalazł receptę na Raków. Tą receptą było jeszcze, w dużej mierze… granie w stylu Rakowa. Wymowne, z wykrzyknikiem.

Z Karabachem próbował wymyślić coś konkretnie na ten mecz i zawiódł całkowicie. Pamiętam to. Ale jednak, wtedy dopiero co objął zespół, to zupełnie co innego niż po przepracowaniu roku.

Niemniej nie zmienia to faktu, że na kogo by Legia nie trafiła, będę podchodził do tego dwumeczu z duszą na ramieniu. Ranking Legii 16.500 na coś tam jeszcze pozwoli, rozstawienie tu czy tam. Gorzej, że – przypominam po raz któryś – Legii od przyszłego sezonu odpadnie ranking za Ligę Mistrzów. W tym rankingu aktualnie Legia z rankingiem 8.500:

  • remisuje z litewską Suduvą Marjampole
  • jest za Sheriffem, Mariborem, całą klasą średnią naszego regionu
  • i tak – remisując z Suduvą Marjampole – jest najlepszą polską drużyną

Niby ESA się rozwija, przychodzą ciekawsi piłkarze, płaci się, a juniorzy sprzedawani są za krocie. Ale jak Legia nie zrobi wyniku w najbliższych pucharach, będziemy bez ani jednego zespołu mającego przynajmniej przyzwoity pucharowy ranking.

***

Dariusz Żuraw został zwolniony.

I trudno się dziwić. Ja na pewno się nie dziwię.

Dariusz Żuraw miał dobry zespół kadrowo, nie potrafił go przemodelować. Poległ również od własnych bajek, choćby tak wyświechtanej o potrzebie przełamania, a potem to już na pewno pójdzie.

No więc życie, według mojego doświadczenia, tak nie działa, że raz się przełamiesz, a potem już idzie. Każde kolejne zwycięstwo to osobna, równie ciężka praca, a nie jakieś magiczne przełamanie. Nie deprecjonuję kwestii morale, ale też nie można ich przeceniać. Lech i Żuraw mieli dość innych argumentów, czysto piłkarskich, by nie brnąć w żenadę o przełamaniu.

Żuraw dostał wiele szans wyjścia z kryzysu, bo nim w lidze był cały ten sezon. Jesień była katastrofalna. Po takim 0:4 z Pogonią – a raczej ich odpowiednikach – w wielu klubach nie byłoby czego zbierać. Miał duży kredyt zaufania. Ale każdy kredyt trzeba spłacać. Żuraw niczym go nie spłacił. Ta porażka z Cracovią, która w ten sposób się przełamała po serii kolejnych wtop – symboliczna. Tak samo jak fakt, że Warta jest wyżej w tabeli.

Ile można wcierać sól w rany.

Przecież tam, przy Bułgarskiej, już brakuje na to i ran, i soli.

Żuraw jest winny, bo miał kadrowo zespół, który powinien grać lepiej, ale nie może być tak, że robi się z niego kozła ofiarnego. Gołym okiem widać, że problem jest dużo bardziej złożony, rozciągnięty w czasie, skomplikowany. I dobrze, że nikt w Poznaniu nie czyta problemów klubu w sposób płaski. W tym jest jakaś nadzieja. W patrzeniu na ręce. Być może jeszcze większym, niż do tej pory. Bo potencjał, jaki jest marnowany w Poznaniu, to po prostu bestsellerowy kryminał.

leszek.milewski

Ekstraklasa. Historia polskiej piłki. Lubię pójść na mecz B-klasy.

Opublikowane 08.04.2021 18:53 przez

leszek.milewski

Anglia
19.04.2021

Liverpool remisuje z Leeds i oddala się od Ligi Mistrzów. Ale co z tego?

To nie było rewelacyjne spotkanie. Ba! Mimo trafienia Liverpoolu jeszcze w pierwszej połowie, było to spotkanie dość przeciętne. Przynajmniej do 70. minuty, gdy zaczęło naparzać Leeds United. I bardzo dobrze Pawie zrobiły, bo raz, że uratowały spotkanie, dwa, że zdobyły dzięki temu punkt. Ale Liverpoolowi pewnie to powiewa.  Otoczka przed meczem nie była najbardziej przychylna […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Kozacy i badziewiacy. Michał Kucharczyk znów jest sobą

Sporo mamy w tym sezonie Ekstraklasy indywidualnych rozczarowań, więc warto docenić drogę, którą w ostatnich miesiącach przebył Michał Kucharczyk. Jesienią był jednym z najbardziej irytujący ligowców, w pewnym momencie nawet stracił miejsce w składzie Portowców, by potem odnaleźć się na lewej obronie. Wiosna? Wiosną były piłkarz Legii Warszawa prezentuje to, po co do Szczecina go […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Reforma Ligi Mistrzów, czyli komplikowania ciąg dalszy

Rany, ile się dzieje w futbolowym świecie. Naczelny temat to wiadomo, Superliga, i rozkmina czy futbol rzeczywiście zmieni się w tak drastyczny sposób, czy rozejdzie się po kościach po licytacji i największe kluby po prostu dostaną większą kasę. Natomiast UEFA na razie ma zamiaru się uginać. Dowód – zatwierdzenie nowego formatu Ligi Mistrzów od sezonu […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Plusy i minusy Superligi

Futbol to biznes. Iluzja prysła. Bogaci wystąpili przeciw uboższym. Trwa wojna. Wielka rewolucja w świecie futbolu. Niewykluczone, że po ogłoszeniu planów odpalenia Superligi ten sport już nigdy nie będzie taki sam, że zmieni się wszystko. Środowisko europejskiej piłki nożnej zasypuje się oświadczeniami, groźbami, argumentami. Każda minuta przynosi nowe informacje. Zatrzymajmy się więc na chwilę i […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Sawicki: – To już wojna

– Nie ma już czasu na blefowanie. Blefowanie było przez ostatnich kilka lat. Przypomnę, że utworzenie Superligi cały czas było straszakiem największych klubów, wywieranie presji dla UEFA, by alokować coraz więcej pieniędzy do coraz mniejszego grona klubów, które są najbardziej sławne. Uważam, że to już wojna pomiędzy dwunastoma klubami, a UEFA. Wydaje mi się, że […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Legia nie może zlekceważyć tego finiszu

Według Pawła Mogielnickiego z 90minut.pl Legia ma 98,2% szans na mistrzostwo. No bo rzeczywiście – trudno wierzyć, że pierwsze miejsce miałoby przypaść komuś innemu. Legia wypracowała sobie zaliczkę i teraz spokojnie może jej bronić. Natomiast ekipie, która chce potem przełamać pucharową niemoc, wypadałoby to robić z większym animuszem. Do drużyny Michniewicza można mieć pretensje za […]
19.04.2021
Weszło
16.04.2021

“Będziemy zawsze razem, o ile będzie szło dobrze” | Dwaj zgryźliwi tetrycy

Czy sezon przejściowy istnieje, czy to tylko urojenie bajkopisarza z Bałut? Czy mięta oraz skrzynka z cytrusami sprawdziłyby się lepiej od Leszka Milewskiego i Jakuba Olkiewicza? Czy słowa przysięgi małżeńskiej powinny zawierać zastrzeżenie “aż do śmierci, o ile będzie nam dobrze szło”? To był program niełatwy. To był program trudny. Tetrycy na początku musieli zmierzyć […]
16.04.2021
Felietony i blogi
15.04.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Ktoś to musi powiedzieć, niech będzie, że ja. Naszykujmy szklanki z wodą i miejmy to z głowy: Maciej Skorża wraca do Ekstraklasy. Liga będzie ciekawsza. Wraca trener nietuzinkowy, wraca trener utytułowany, wraca trener, który kształtował ligowy krajobraz przez ponad dekadę. Trener, który w różnych miejscach kojarzy się dobrze – jest Spartak, jest Barcelona, jest mistrz […]
15.04.2021
Weszło
14.04.2021

Szor: – Uważamy, że należało dać impuls już teraz

– W dwóch ostatnich meczach widać było wyraźny regres drużyny, szczególnie w Sosnowcu, gdzie tak naprawdę od 1 do 90 minuty rządził rywal. Mecz z Puszczą wyglądał troszeczkę inaczej ze względu na inne nastawienie piłkarzy z Niepołomic, którzy przede wszystkim nie chcieli przegrać. Ale nasza gra znowu nie wyglądała dobrze w ofensywie, poza jakimiś pojedynczymi […]
14.04.2021
Weszło
14.04.2021

Niech ktoś zatrzyma tę karuzelę || Roki wyjaśnia #7

Sypnęło zwolnieniami w Ekstraklasie, choć wydawało się, że w sezonie, w którym spada tylko jeden zespół, cierpliwość w stosunku do trenerów będzie trochę większa. Do najbardziej cudacznej zmiany doszło w Stali Mielec, gdzie Leszka Ojrzyńskiego zastąpił Włodzimierz Gąsior. I właśnie głównie o podejściu do trenerów w tym klubie jest kolejny odcinek serii “Roki wyjaśnia“. 
14.04.2021
Weszło
12.04.2021

Iwański: – Jak mówisz szczerze, to jesteś arogancki

“Jak mówisz szczerze, to jesteś arogancki. Jeśli to uzasadnisz, jesteś problematyczny. W tym przypadku wolę być arogancki i problematyczny”. “Jak chce się kogoś na boisku pokazać w złym świetle, zawsze się uda”. “Trenerzy, którzy ze mną pracowali mieli odmienne zdanie od prasy”. “Zabawne, że wszyscy zarzucali mi, że nie biegałem, a ja do dzisiaj biegam, […]
12.04.2021
Weszło
09.04.2021

Kto by to przewidział? Legia skorzystała na zatrudnieniu trenera | Dwaj zgryźliwi tetrycy #11

Dwaj zgryźliwi tetrycy, czyli Leszek Milewski oraz Jakub Olkiewicz omawiają najważniejsze wydarzenia w polskim piłkarstwie minionego tygodnia. Nie zabraknie wobec tego historii o tym, jak Leszek zrezygnował z kierowania wózkiem widłowym, omówimy dokładnie, jak wyglądało okienko pocztowe zarządzane przez poczmistrza Jakuba. Jak w każdym programie piłkarskim – poświęcimy też osobny segment na rozstrzygnięcie, która Siostra […]
09.04.2021
Liczba komentarzy: 28
Subscribe
Powiadom o
guest
28 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ppqqw
Ppqqw
11 dni temu

Sskoda, że redaktor Milewski pisze tutaj tak rzadko. Jedyna jakość na tym portalu.

widziwie
widziwie
11 dni temu
Reply to  Ppqqw

Potwierdzam. Moze nie jedyne, ale najwieksza

Dndnsn
Dndnsn
11 dni temu

Szkoda, że Redaktor Milewski pisze tutaj tak rzadko. Jedyna jakość na tym portalu.

Urkides
Urkides (@urkides)
11 dni temu

W Lechu niby wszystko jest jak trzeba a nie idzie. Nasunęło mi się takie porównanie z agroturystyką. Ma ją fajny ogródek w którym uprawiają własne warzywa, zdrowe i dorodne. Zgromadzili wiedzę na temat gotowania, zebrali wiele przepisów kulinarnych, a jak przychodzi do gotowania, to kicha. Raz się uda a częściej nie.
Może brak talentu i fantazji, może brak kreatywnej improwizacji? Kucharz to zawód artystyczny w którym produktami i przyprawami operuje się jak farbami w malarstwie.
Myślę że podobnie jest z piłką. Do pewnego momentu potrzebna jest solidność i rzetelność, ale o efekcie końcowym decyduje kilka decyzji kucharza ile i jakich przypraw jeszcze dosypać.
Organizacja skręcania kuchenek wygląda inaczej i może dlatego Lech wygląda jak skręcanie kuchenek?
Jeśli chodzi o Michniewicza, to ja bym poczekał z pochwałami do pucharów (eliminacji). Vuković też wyglądał obiecująco, został trenerem roku a po kilku miesiącach Legii nie było w pucharach a Vuko w Legii.
Zresztą Michniewicz też dołożył do tego cegiełkę. W meczu z Karabachem, zrobił taki meksyk w skladzie, że był to kompromitujący występ.
Nie chwalmy trenerów zbyt wcześnie, bo tak szybko odchodzą.

Trzaskopikiewicz
Trzaskopikiewicz
10 dni temu
Reply to  Urkides

Ale “michniewicze” sa jak wanki wstanki: moze i odchodza, ale zaraz zatrudnia ich pzpn, by przeczekali i za chwile “wstaja” w innym klubie. Latami patrzymy na te same geby i czytamy, jacy to fachowcy, mimo ze w cv maja tylko polskie bieda kluby i synekury w U-iles tam. Niech takiego Michniewicza choc raz zatrudni chocby czeski czy bulgarski klub, wtedy odwolam slowa, ze to pozorant zatrudniany tylko w polskim bagienku, dzieki wyrobionym znajomosciom i latce trenera z doswiadczeniem.

qdlaty81
qdlaty81
11 dni temu

Poznań (wstaw dowolne miasto). Dopoki nie będzie profesjonalnych sztabow, dopóty bedzie chuj nie wyniki.
Sztab tanszy od przeplaconego gwiazdorka, a dobrze wytrenowany mlody, prawidlowo przygotowany taktycznie i zmotywowany może dac tyle samo, jeśli nie wiecej niz np. taki wracajacy z podkulonym ogonem Kucharczyk.
Nie jestem pewien czy oddany do Warty Maciej Żurawski nie ma w tym sezonie lepszych statystyk od ‘gwiazdora’ Kuchego

Macmon
Macmon (@macmon)
10 dni temu
Reply to  qdlaty81

Łatwo to sprawdzić, że piszesz bzdury:
Kucharczyk = 4 bramki 2 asysty, kanadyjska 6
Żurawski = 1 bramka 2 asysty, kanadyjska 3

Jimmy
Jimmy
11 dni temu

Żaden polski zespół nie zaistnieje w pucharach, bo mamy piłkarzy źle wyszkolonych technicznie, to jest źródło problemu. Ponoć trenerów mamy super, a ja zawsze się pytam, to kto “szkoli” tych wszystkich drewniaków?

N.
N. (@n)
11 dni temu
Reply to  Jimmy

Problem tkwi w poziomie rozgrywek.
Od juniora po seniora.
Gdy grasz przeciw dobrym, szybko adaptujesz warunki.
Gdy grasz przeciw przecietnym i slabym, nie podniesiesz umiejetności.
Talenty mamy, szkolić potrafimy, tylko gramy wolniej i zajmujemy się przepychanie, ustaeianiem, a nie sxybką grą kombinacyjną.

Janusz
Janusz
11 dni temu

Ale przynudnawy artykuł
Wiem, że się narażam-zwłaszcza wszystkim apologetom Pana redaktora.
Niestety-ale analiza, kogokolwiek czy czegokolwiek-winna być zwięzła, logiczna. Rozważania o Legii są rozwlekłe i nudne
Szkoda.
Ps
Nie jestem kibicem Legii.Ani Lecha

jacekp
jacekp
11 dni temu

Bardzo trafne spostrzeżenia. To, jak Legia zawalała rok po rok puchary (może oprócz 2019 i porażki w ostatniej chwili z Rangersami, których chyba wtedy nie doceniano) rzeczywiście powoduje i sceptycyzm i, co gorsze, przekonanie, że te całe rozgrywki krajowe są mało warte. A Lech? Tylko współczuć duetu Klimczak – Rutkowski u sterów klubu, bo jest potencjał na więcej.

Michał
Michał
11 dni temu

Piłka jesteś mega nieprzewidywalna. Legia zaczęła swoje super granie W Europie od meczu ze spartakiem. Kto wtedy stawiał, że wygrają. Leśny robił mega robotę w klubie i miał ludzi autentyczne zaangażowanych w to aby to miało ręce i nogi. Miodu jak reszta, niema tego czegoś. Złe decyzję, czasami brak szczęścia i mamy efekty. Może Czesiek coś ugra i awansuje do grupy w EP. Liczę na to. Mimo że jego angaż w Legii to dla mnie nieporozumienie to gość ma to coś, nawet repa młodzieżowa poprostu pod jego sterami miała czasami kilogramy szczęścia. Lech super przygoda w LE ale wiedziałem że liga ich zweryfikuje i tak się stało.

Mayox
Mayox
11 dni temu

Lech i Poznań stali się trochę zakładnikami swojej akademii…Maja sporo dobrych chłopaków, których można dobrze po wypromowaniu sprzedać – bardziej pod katem potencjału niż realnych możliwości ale można. No wiec grają, dużo graja… a młodzi raz ze są nierówni, popadają w dziwne dołki to i w takiej ilości nie dają tez jakości na wygranie tej ligi
Puchacz od dobrych kilku miesięcy nie gra nic – ale wychodzi na boisko bo jest plan opędzlowania go za parę baniek za granice – i to się pewnie uda. Po co na boisko wchodzi Marchwinski? Ano wlasnie… tylko co? ściągnąć w ich miejsce Hiszpanów czy Słowaków robiących grę na tu i teraz? Posadzic swoje talenty na lawce i odmowic sobie paru baniek euro z transferow? tez nie bardzo… Staraja sie gdzies znalezc miedzy tym zagranicznym doswiadczeniem a mlodzieza zloty srodek ale poki co kompletnie to nie wychodzi…

Zdzislaw Dyrman
Zdzislaw Dyrman
11 dni temu
Reply to  Mayox

Ale przeciez taka lige chcemy – jazda na dupach i koniecznie mlodzi. A po co ci mlodzi? By ich szybko opchnac. I w kolo macieju.

Mayox
Mayox
11 dni temu

Ale inne kluby tez maja młodych – Legia może wstawić swoich młodych i nimi grac… ale nie zdobędzie wtedy mistrza tylko skończy na miejscach 8-10 jak Lech. Kluby środka stawki tez mogą grać młodymi ale boja sie spadku bo wtedy w plecy więcej kasy niż z ewentualnych transferow…

F91-DudeLange
F91-DudeLange (@f91-dudelange)
11 dni temu

Tymczasem Slavia w 1/4 LE remisuje na wyjeździe z Arsenalem. Z Arsenalu została tylko nazwa, ale jednak. W 94 minucie, walka do końca. 4 celne strzały, przy 2 Anglików, 55:45 posiadanie.

ESA się rozwija. Hehe.
Przychodzą ciekawi piłkarze. Hehehe.
I co to ma wspólnego z tym równym zespołem, który CZTERY LATA nie gra w europejskich pucharach?

Luka
Luka
10 dni temu
Reply to  F91-DudeLange

Zobacz jaka kasa jest wpompowywana w Slavię, za ile oni kupują piłkarzy i dopiero wtedy próbuj porównac do polskich drużyn. Za tyle, co Legia sprzedaje piłkarzy, to oni kupują. Co nie oznacza, że Slavii nie należą się wielkie brawa za osiąnięcia w tym sezonie LE.

Trzaskopikiewicz
Trzaskopikiewicz
10 dni temu
Reply to  Luka

W kazdym biznesie, zeby wyjac, najpierw musisz wlozyc. Legia po 3-4 latach przyzwoitej gry w LE sprzedawalaby by o wiele drozej i za wieksze pieniadze moglaby sciagac pilkarzy. A tak kolejny wystawiaja do wyscigu zdezelowanego fiata i zdziwieni, ze znowu w leb.

Aloha
Aloha
10 dni temu
Reply to  Luka

no właśnie, za ile? W pierwszym składzie 6 Czecho/Słowaków, Duńczyk Bah za 1,75mln EUR, Stanciu za 4mln EUR, Dorley za 1mln EUR, Olayinka za 3mln EUR i Sima wyciągnięty z totalnej dupy za 115tys EUR.
OK, to jest poza zasięgiem polskich klubów, ale też nie gadajmy, że to jakieś monstrualne pieniądze. W dodatku Slavia poza bogatymi właścicielami, dobrą grą w Europie sobie na tych graczy zarobiła. A gdzie są miliony Legii za LM, 5 lat regularnych pucharów i zawodników sprzedanych za ponad 20mln EUR?

Macmon
Macmon (@macmon)
10 dni temu
Reply to  Aloha

Żaden klub w Polsce nigdy nie kupił zawodnika ani za 4, ani za 3 mln Euro, więc sam podałeś przykłady, że jednak takich pieniędzy na wzmocnienia w polskich klubach po prostu nie ma.

A pieniądze z LM Legia przenaczyła głównie na spłacenie ITI, a później juz wyobraźnia zadziałała i panowie udziałowcy pokłócili się o przyszłe zyski, bo do tego spowadził się ten konflikt, tylko że Mioduski miał 60% i łatwiej mu było spłacić dwóch gołodupców, po 20%, niż im spłacić jego 60% udział.
Niestety, sukces sportowy w postaci awansu do grupy pucharów LM/LE się nie powtórzył i spodziewanego zysku z pucharów nie było, za to koszty cały czas były… i tam poszukaj tych mitycznych pieniędzy z transferów.

Kriso
Kriso
10 dni temu

Dziś Mistrz chyba pod formą, choć oczywiście bez zejścia na pewien, nieosiągalny i tak dla większości weszlaków poziom. Są teksty Pana Milewskiego, po których myślę: ku..a ale w sedno utrafił, ale on ma zmysł obserwacyjny ale on to potrafi słowem oddać. A dziś co najwyżej można pomyśleć: no cóż, mądrze gada. Liczę, ze to jednorazowa obniżka (nie wiem, eksperyment z ustawieniem czy coś).

fan kibolkiewicza
fan kibolkiewicza
10 dni temu

Super tekst. Analogia ze skokami celna. Brawo.

Ostatni Żyd
Ostatni Żyd
10 dni temu

Jak co czwartek… miód malina!

15wszechmistrz15!!!
15wszechmistrz15!!!
10 dni temu

Pamiętamy zapowiedzi przed sezonem.
Kto to miał zaorać ligę super wychowankami a kto miał zbankrutować.
7 kolejek do końca i już Legia mistrzem ? za to w Lechu nie ma nic, kibice wkurwieni wymyślają jakieś śmieszne akcje osmieszajac się w necie, rezerwy pogodzone ze spadkiem, juniorzy bronią się przed spadkiem, wszystko leży i kwiczy.
Wyśmiewane przez kibiców transfery Legii oraz jej trener odpaliły perfekcyjnie.
Jezeli skład zostanie, będzie grupa w pucharach, jakich to się okaże.

Olala
Olala
10 dni temu

W pucharach nic nie będzie. Znowu. L jest bardzo bez wyrazu. Ktoś pamięta jakiś mecz w ich wykonaniu, kiedy to wtarliby przeciwników w murawę? A taka musi być od czasu do czasu drużyna silna, albo mająca do takiego tytułu roszczenia. Legia po prosu wygrywa większość kolejnych meczyków z jeszcze słabszymi przeciwnikami. Polska ESA jest cienka jak gumka.

Seba ze Szczecina
Seba ze Szczecina
10 dni temu

Oj Redaktorze Milewski kolejny nudny artykuł, jaka to Legia to wspaniały klub, który zawsze zdobywa mistrzostwo. Szkoda, że nie wspomina Pan jak zadłużonym klubem jest Legia, żyjącym ponad stan i z budżetem kilka razy większym od reszty ligi. Wolę chwalić taki Piast, który ciężką pracą i taktyką zdobywa mistrzostwo. Chwalić Pogoń, która potrafiła Was zdominować w 3 meczach, czy Raków, czy Górnik z małymi budżetami. Czego brakuje tym klubom? tylko trochę więcej pieniędzy, które pozwoliłyby mieć nie 11, ale 18 równych piłkarzy, stąd te wahania formy i na końcu to Legia szerszą kadrą wygrywa. Żadna to wielka tajemnica. Śmiać mi się chce jak się napawacie na naszym podwórku tymi mistrzostwami. Z takim budżetem to Wasz obowiązek. A w pucharach cieniutko, akademia cieniutka, karbownik sprzedany za frytki. Smutno się zrobiło? Pieniądze to nie wszystko, właśnie w pucharach widać jak słabo zarządzanym klubem jest Legia…

FalszywyProfil
FalszywyProfil
10 dni temu

Bo to tak działa, że jakaś drużyna w Ekstraklasie na wiosnę, po paru miesiącach buksowania, wejdzie na tory rozwoju zmierzając do mistrzostwa czy medalu, bo ma zawodników takich jak właśnie jak Mladenović czy Juranović, no ale potem przychodzą eliminacje pucharów, i już trwa wyprzedaż. Po porażce pucharowej trzeba budowac od opczątku. Na wiosnę zaskakue, jest dość dobra gra, i przychodzi lato, i od nowa

wwa
wwa
10 dni temu

A, BO WESZŁO ZAWSZE ZA MICHNIEWICZEM

Suche Info
19.04.2021

James Milner: – Nie podoba mi się to i mam nadzieję, że tak się nie stanie

Piłkarze nie pozostają bierni wobec ostatnich wydarzeń. W krytyczny sposób o Superlidze wypowiedział się Ander Herrera z PSG. Dejan Loveren, zawodnik Zenitu Sankt Petersburg, także zaprotestował przeciwko pomysłowi powstania nowych rozgrywek. Natomiast po meczu z Leeds James Milner otwarcie wyraził niezadowolenie z faktu przystąpienia The Reds do kontrowersyjnego projektu.  61-krotny reprezentant Anglii jest pierwszym zawodnikiem […]
19.04.2021
Anglia
19.04.2021

Liverpool remisuje z Leeds i oddala się od Ligi Mistrzów. Ale co z tego?

To nie było rewelacyjne spotkanie. Ba! Mimo trafienia Liverpoolu jeszcze w pierwszej połowie, było to spotkanie dość przeciętne. Przynajmniej do 70. minuty, gdy zaczęło naparzać Leeds United. I bardzo dobrze Pawie zrobiły, bo raz, że uratowały spotkanie, dwa, że zdobyły dzięki temu punkt. Ale Liverpoolowi pewnie to powiewa.  Otoczka przed meczem nie była najbardziej przychylna […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Michał Pazdan otrzymał wstępną propozycję powrotu do Ekstraklasy

Portal meczyki.pl poinformował, że Wisła Płock jest zainteresowana sprowadzeniem 38-krotnego reprezentanta Polski. Michał Pazdan jest obecnie piłkarzem tureckiego MKE Ankaragucu, jednak jego kontrakt z klubem wygasa w czerwcu. Według informacji Tomasza Włodarczyka “Nafciarze” kontaktowali się już w piłkarzem i zaoferowali gotowość do podjęcia poważniejszych rozmów. Ponoć jeszcze nie padły konkretne propozycje ze strony płockiego klubu. […]
19.04.2021
Weszło FM
19.04.2021

Wtorek w Weszło FM: moto-poranek, audycja esportowa i emocje w Ekstraklasie

Wtorek w radiu rozpoczniemy od poranka dla fanów motoryzacji. Potem premiery – między innymi „Tenis Klubu”, „Weszło w esport” czy „Die Qualitat”, a następnie aż cztery mecze Ekstraklasy. Szczegóły znajdziecie poniżej: 7:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – Michał Łopaciński i Adam Kotleszka zapraszają na moto-poranek. Będą też materiały piłkarskie poświęcone Superlidze – o […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Kluby Superligi “przeniosą” swoją historię do nowych rozgrywek

Jeżeli spodziewaliście się, że dziś nic was już nie zaskoczy, to jesteście w dużym błędzie. Otóż kluby Superligi postanowiły pójść krok dalej i według informacji hiszpańskich mediów chcą, by ich triumfy w Lidze Mistrzów były uznawane za zwycięstwa w nowych rozgrywkach. Dobre, prawda? Wychodzi na to, że zanim na dobre ruszyłaby Superliga, to Real Madryt […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Piłkarze Leeds zaprotestowali przeciwko Superlidze

Już wcześniej zrobiło się głośno o sprzeciwie angielskich kibiców. Fani klubów z tzw. TOP6 podjęli wspólne działania mające na celu unicestwienie projektu Superligi. Do grona osób protestujących dołączyli także piłkarze Leeds United, którzy na przedmeczową rozgrzewkę wyszli w okolicznościowych koszulkach. Co ciekawe, ich dzisiejszym przeciwnikiem jest Liverpool, który należy do grona założycieli nowych rozgrywek. Podopieczni […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Selekcjoner kadry Norwegii: – Po jaką cholerę Juve pcha się do tych rozgrywek?

Opiekun reprezentacji Norwegii, Ståle Solbakken, w rozmowie z tv2.no nie miał żadnych skrupułów wyrazić w dosadny sposób swojego zdziwienia decyzją Juventusu o przystąpieniu do Superligi. Stwierdził, że turyńczycy nie mają czego tam szukać, skoro w ostatnich sezonach ponosili spektakularne klęski w rozgrywkach Ligi Mistrzów. W bardzo otwarty sposób zdeprecjonował ich pozycję w europejskim futbolu. Przesadził? […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

“Wielka Trójka” nie chce opuszczać Serie A

W trybie pilnym zostało zwołane dziś spotkanie przedstawicieli wszystkich klubów Serie A. Ku zaskoczeniu  delegatów pozostałych 17 drużyn pojawili się na nim reprezentanci Juventusu, Milanu i Interu Mediolan. Przedmiotem obrad był udział tych zespołów w Superlidze i propozycje ewentualnego kształtu ligi po ich odejściu. Jednak – jak podaje włoski dziennikarz, Fabrizio Romano – wyżej wymienione […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Jerzy Dudek: – UEFA za późno zareagowała ze zmianami

W rozmowie z “WP Sportowe Fakty” na temat kontrowersyjnego projektu Superligi wypowiedział się Jerzy Dudek. Były reprezentant Polski nie miał także oporów, by skrytykować UEFA za zbyt późno przeprowadzoną reformę Ligi Mistrzów. Choć były zawodnik m.in. FC Liverpool nie jest zwolennikiem Superligi, to rozumie dlaczego część klubów zdecydowała się na podjęcie takich kroków. – Jak […]
19.04.2021
Kanał Sportowy
19.04.2021

Weszłopolscy od 20:00 – Maciej Bartoszek, Jakub Kuzdra, Marcin Węglewski

Od godziny 20:00 kolejne wydanie magazynu Weszłopolscy! Pewnie mimochodem padnie parę zdań o Superlidze i reformie Ligi Mistrzów, ale oczywiście interesują nas Ekstraklasa i I liga. Gośćmi będą trener Wisły Płock Maciej Bartoszek, Jakub Kuzdra z Warty Poznań, opiekun GKS-u Bełchatów Marcin Węglewski oraz Łukasz Grabowski z “Przeglądu Sportowego”. Zapraszamy! 
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Szef Parlamentu Europejskiego: W tym projekcie liczy się tylko władza i pieniądze

Na temat powstania Superligi swoje opinie zaczęli wyrażać także najważniejsi politycy na arenie europejskiej. W rozmowie z francuskim dziennikiem “L’Equipe” David Sassoli, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, w krytycznym tonie wypowiedział się o nowym przedsięwzięciu z udziałem topowych klubów Starego Kontynentu.  Włoski polityk odpowiedział na pytanie dotyczące tego, czy popiera w tym sporze UEFA. – Tak, jestem […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

UEFA twierdzi, że kluby zostały przekonane ogromną pożyczką

Według Tomasza Włodarczyka z meczyki.pl wśród osób piastujących różne funkcje w UEFA panuje przekonanie, że założyciele Superligi otrzymali gwarancję wielkiej pomocy finansowej ze strony amerykańskiego holdingu bankowego i dlatego zdecydowały się wkroczyć na ścieżkę wojenną. Działacze europejskiej federacji twierdzą, że kluby otrzymały kredyt opiewający na kwotę nawet 400 milionów dolarów. Rzecz jasna wszystkie teorie spiskowe […]
19.04.2021
Fuksiarz
19.04.2021

Early Payout w Fuksiarz.pl? Pokazujemy, że to się opłaca

Już dawno skończyły się czasy, kiedy wynik 2:0 można było uznać za bezpieczny. Futbol stał się bardziej nieprzewidywalny, ale, co najważniejsze, kara tych, którzy myślą o pewnym zwycięstwie jeszcze przed ostatnim gwizdkiem. Karani są oczywiście piłkarze, ale dzięki ofercie Fukasiarza na pewno nie ucierpicie wy. Nie musicie się obawiać, że wasz zespół straci dwubramkowe prowadzenie. […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Bayern nie przystąpi do Superligi [Oficjalnie]

Nie jest to zaskakująca informacja – niemieckie kluby od samego początku otwarcie protestowały przeciwko pomysłowi utworzenia nowych elitarnych rozgrywek. Po tym, jak Karl-Heinz Rummenigge, prezes Bayernu zastąpił Andrea’e Agnelliego w ECA, podmiocie zrzeszającym europejskie kluby, było już prawie pewne, że Bawarczycy nie wezmą udziału w Superlidze. Oświadczenie sternika “Die Roten” tylko potwierdziło tę informację.  Na […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Angielscy fani deklarują wspólną walkę z Superligą

Kilka godzin wcześniej fani Liverpoolu otwarcie zaprotestowali przeciwko powstaniu nowych rozgrywek. Kibice The Reds wywiesili transparenty uderzające we władze klubu, a także postanowili zdjąć z trybun kibicowskie flagi. Nie trzeba było długo czekać na reakcję fanów z innych zespołów. Stowarzyszenia kibiców klubów z tzw. “wielkiej szóstki” wydały wspólny komunikat o zjednoczeniu i podjęciu wspólnych działań […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Kozacy i badziewiacy. Michał Kucharczyk znów jest sobą

Sporo mamy w tym sezonie Ekstraklasy indywidualnych rozczarowań, więc warto docenić drogę, którą w ostatnich miesiącach przebył Michał Kucharczyk. Jesienią był jednym z najbardziej irytujący ligowców, w pewnym momencie nawet stracił miejsce w składzie Portowców, by potem odnaleźć się na lewej obronie. Wiosna? Wiosną były piłkarz Legii Warszawa prezentuje to, po co do Szczecina go […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Dejan Lovren: – Futbol znajdzie się na krawędzi całkowitego upadku

Piłkarze także postanowili zabrać dziś głos w sprawie utworzenia Superligi. Najpierw Ander Herrera otwarcie sprzeciwił się wizji nowego projektu, teraz swoje stanowisko w mediach społecznościowych opublikował Dejan Lovern, zawodnik Zenitu Sankt Petersburg. Chorwacki piłkarz wyraża zaniepokojenie przyszłością futbolu i jest przekonany, że jego koniec jest bliski. Były gracz FC Liverpoolu w mocnych słowach skrytykował powstanie […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Reforma Ligi Mistrzów, czyli komplikowania ciąg dalszy

Rany, ile się dzieje w futbolowym świecie. Naczelny temat to wiadomo, Superliga, i rozkmina czy futbol rzeczywiście zmieni się w tak drastyczny sposób, czy rozejdzie się po kościach po licytacji i największe kluby po prostu dostaną większą kasę. Natomiast UEFA na razie ma zamiaru się uginać. Dowód – zatwierdzenie nowego formatu Ligi Mistrzów od sezonu […]
19.04.2021