post
Jakub Białek

Opublikowane 19.03.2021 08:43 przez

Jakub Białek

Stefan Savić rozbudził spore nadzieje, bo przychodził do PKO Bank Polski Ekstraklasy z ciekawym CV, ale jeszcze nie odpalił. Dlaczego? Nie znaleźliśmy odpowiedzi na to pytanie w tym wywiadzie. Ale znaleźliśmy na inne. Po lekturze rozmowy z piłkarzem Wisły dowiecie się, dlaczego wkurzył się na niego Red Bull Salzburg, jak to jest strzelić dwie bramki w derbowym finale pucharu Słowenii i co różni Wisłę Hyballi od Wisły Skowronka. Zapraszamy.

Urodziłeś się w Austrii, ale twoja rodzina pochodzi z Serbii.

Tak jest.

Więcej jest w tobie Serba czy Austriaka?

Trochę Serba i trochę Austriaka. W austriackiej mentalności jest więcej dyscypliny, w bałkańskiej z kolei więcej otwartości. I taki właśnie jestem – zdyscyplinowany i otwarty na ludzi. Kiedy drybluję, mam więcej serbskiej fantazji. Moi rodzice są Serbami. Stamtąd przeprowadzili się do Salzburga. Mój tata też był związany z piłką nożną. Moja babcia natomiast zamieszkała w Austrii i ściągnęła moją mamę za sobą, gdy ta miała 18 lat. I tak się to potoczyło. Mieszkaliśmy w Salzburgu, ale bardzo często bywałem w Serbii, zawsze gdy miałem w szkole dłuższe wolne – wakacje czy ferie.

Twoja rodzina miała na Bałkanach doświadczenia z wojną?

Tego nie wiem. Nie rozmawialiśmy o tym. Ale wydaje mi się, że nie, bo od dawna mieszkają w Austrii.

Zaczynałeś w Red Bullu Salzburg. Byłeś jednym z pierwszych piłkarzy, którzy przeszli cały cykl szkolenia w szkółce Red Bulla. Akademia stała już wtedy na takim poziomie, jak dzisiaj?

Dołączyłem do drużyny z Salzburga mniej więcej w momencie, gdy przejmował ją Red Bull. Nie wszystko wyglądało wówczas tak, jak teraz. W międzyczasie doszło do pewnego przełomu i z roku na rok szkolenie stawało się coraz lepsze. Teraz jest o wiele, wiele lepiej. Z czasem wybudowano obecną akademię – ogromną, świetną, z takimi warunkami, jakie możesz sobie tylko wyobrazić. Sam nie wiem, co jeszcze więcej można stworzyć. Obecnie wszystko jest perfekcyjne.

Zadebiutowałeś w Red Bullu, grałeś w satelickim Lieferingu, potem w LASK Linz, ale szybko, bo w wieku 21 lat, wyjechałeś z Austrii. I to do ligi chorwackiej, która nie wydaje się być oczywistym kierunkiem dla austriackiego talentu.

To długa historia. W wieku 16 lat dołączyłem do pierwszej drużyny Salzburga, trenowałem razem z nią. Jako 17-latek zaliczyłem debiut. Miałem moment, gdy dobrze wypadłem w okresie przygotowawczym – strzeliłem parę bramek dobrym drużynom. Wszyscy mówili: dobrze wyglądasz, trenujesz z profi, a z czasem będziesz dostawał 90 minut. Ale przez rok grałem tylko w FC Liefering, które jeszcze wtedy było w trzeciej lidze. Graliśmy dobrze, wielu z nas było na poziomie pierwszej drużyny. W klubie chcieli, by rezerwy awansowały do drugiej ligi. Załapaliśmy się do barażów, wygraliśmy oba mecze, strzeliłem w tych spotkaniach dwa gole. Red Bull nie chciał jednak skorzystać z opcji przedłużenia kontraktu ze mną. Uznali, że zarabiałbym zbyt dużo. Zaproponowali mi inną umowę. Budziłem wtedy zainteresowanie klubów z Holandii. Często słyszałem od holenderskich trenerów, z którymi miałem do czynienia, że w liga holenderska byłaby dla mnie idealna, bo pasuje do mojego stylu gry. W Holandii jest wiele gry 1 na 1, ofensywnego futbolu, gra się trochę inaczej niż w Austrii.

No więc wyjechałeś do Holandii. Miałeś wtedy 19 lat.

Tak, konkretnie do Heerenveen, które zwróciło na mnie uwagę. Trenowałem tam przez dwa miesiące, ale ostatecznie nie podpisałem kontraktu, bo kluby nie mogły się ze sobą dogadać. Wróciłem do Austrii, ale zostałem na lodzie. De facto nie miałem klubu przez 3-4 miesiące. Władze Red Bulla postrzegali mnie jako dziecko Salzburga, więc były na mnie wkurzone, że chciałem odejść. Trenowałem samemu. Byłem w międzyczasie na testach w innych drużynach, ale nie do końca mi te kluby odpowiadały. Dzięki tym testom mogłem przynajmniej utrzymać formę. Zimą nie wiedziałem już, co mam robić. Zadzwoniłem do Red Bulla i poprosiłem o drugą szansę. Dali mi ją. Ale druga szansa wyglądała tak, że nie mogłem już trenować z pierwszą drużyną, zostały mi tylko rezerwy.

Nie miałeś żadnej możliwości, by awansować do pierwszej drużyny?

Nie, bo byli na mnie wkurzeni. To znaczy wkurzeni… Po prostu powiedzieli, że mogę dostawać szanse w drugiej drużynie i zapracować na ewentualny transfer. Po jednej z rund byłem najlepszym asystentem w drugiej lidze (Savić miał 10 asyst – red.) i odszedłem do LASK Linz, gdzie odbywałem służbę wojskową, która w Austrii jest obowiązkowa. LASK chciał wtedy awansować do 1. Bundesligi. Nie udało się, stałem się latem wolnym zawodnikiem. I w taki sposób odszedłem do chorwackiej ligi, do Slaven Belupo.

Jak wspomniałem – nie jest to oczywisty wybór dla młodego piłkarza z Austrii. Co za nim stało?

To dobra liga, która daje duże możliwości sprzedażowe. Mój menedżer mówił, że Slaven jest pewien co do mojej osoby i powinienem spróbować. Byłem wtedy tylko w drugiej lidze austriackiej, nie udało nam się awansować, uznałem to za ciekawy kierunek, by zacząć od zera i później spróbować kolejnego transferu. Bo musiałem zacząć od zera i gdzieś się pokazać. I to się udało – trafiłem do Holandii.

Ale nie zagrałeś w ani jednym meczu Rody Kerkrade. Dlaczego?

Sam tego nie wiem. Trenowałem dobrze, a trener co chwilę powtarzał “otrzymasz szansę”. Często przegrywaliśmy, a nie zostałem wpuszczony choćby na dziesięć minut. Potem wyrzucili i trenera, i dyrektora sportowego. Nie wiem, co mogę powiedzieć – po prostu nie dostałem szansy.

Trenowałeś w Red Bullu z Sadio Mane?

Tak, podobnie jak z Kevinem Kamplem.

Ale chcę zapytać o Sadio Mane – spodziewałeś się, że może zrobić tak dużą karierę?

Na pewno było widać, że jest potwornie szybki, o wiele szybszy niż ktokolwiek inny. A kiedy w piłce masz taką szybkość, możesz wiele osiągnąć. I Sadio to się udało.

Może to głupie pytanie, ale jak duża była różnica pomiędzy tobą a Sadio Mane?

Mieliśmy zupełnie inną charakterystykę. On bazował głównie na sprintach, a ja byłem postrzegany jako techniczny zawodnik. Tak naprawdę ciężko to porównywać.

Który moment w twojej karierze był do tej pory dla ciebie najlepszy? Sezon w Olimpiji Lublana, gdy zdobyłeś mistrzostwo kraju i puchar?

Tak, choć w Red Bullu też zdobyliśmy mistrzostwo i puchar, byłem wtedy młody, wszystko było dla mnie wtedy takie fantastyczne. Ale to w Olimpiji byłem zawodnikiem pierwszego składu i brałem udział w tych sukcesach na boisku. Świetny czas. Mieliśmy wtedy dobre indywidualności jak na ligę słoweńską, dobrze nam szło.

Ty sam miałeś duży udział przy zdobyciu pucharu Słowenii. W finale zdobyłeś dwie bramki.

Wspominam to często, bo to świetna sprawa. Wygranie derbów z Mariborem w finale pucharu, strzelenie dwóch bramek, zapewnienie klubowi trofeum… O czym jeszcze więcej można marzyć?

Gdzie czułeś większą presję – w Olimpiji, gdzie walczyłeś o trofea, czy w Wiśle Kraków, gdzie cele są może inne, ale jednak tradycja i liczba kibiców sprawia, że zainteresowanie jest ogromne?

Nie wiem. Nigdzie w sumie nie czułem jakiejś wielkiej presji. Patrzę po prostu zawsze na siebie. Staram się pokazywać z jak najlepszej strony, a co się stało, to się stało, przeszłości nie mogę cofnąć. Może ta presja byłaby bardziej odczuwalna, gdybyśmy mogli grać przy pełnych stadionach. Atmosfera byłaby trochę inna. Ale jak mówię – raczej nie zwracam uwagi na presję, skupiam się na tym, co mogę pokazać, żeby pomóc drużynie w wygraniu meczu.

Czujesz generalnie, że grasz w klubie, który – jak na polskie warunki – jest bardzo duży?

Tak. Zdaję sobie doskonale sprawę z tego, jaką historię ma Wisła i jak wielką marką jest w Polsce. Dowiedziałem się tego, zanim podjąłem decyzję o podpisaniu kontraktu.

A dlaczego w ogóle uznałeś, że chcesz opuścić Lublanę? W słoweńskich mediach można przeczytać, że dostałeś od Olimpiji propozycję nowego kontraktu, ale ją odrzuciłeś.

Miałem bardzo dużo innych propozycji, więc stwierdziłem, że to dobry moment na odejście. Wtedy pojawiła się Wisła. Miałem poczucie, że bardzo mnie chcą. Wszystko w tym klubie mi odpowiadało, więc się zdecydowałem na podpisanie kontraktu.

To dla ciebie w ogóle krok do przodu?

Tak, z pewnością. Liga jest lepsza, cięższa do gry, a sama Wisła jest bardzo dobrym klubem. To duża przyjemność grać dla klubu z takimi tradycjami. Szkoda, że nie ma z nami kibiców. Mam nadzieję, że szybko wrócą na trybuny, a wtedy jeszcze bardziej będę mógł odczuć, jak duży jest to klub.

No tak, ale jednak w Słowenii grałeś o mistrzostwo, o puchar, w Wiśle grasz o środek tabeli.

Tak, ale w Polsce też przecież można walczyć o puchar. Oczywiście, bardzo szybko odpadliśmy, ale w następnym roku – dlaczego nie? Zresztą, o ligę też. Skoro Piast Gliwice został mistrzem, dlaczego my mielibyśmy nie zostać nim w następnym sezonie? Mam wrażenie, że w Polsce sprawa tytułu jest przed sezonem bardzo otwarta, chociaż – jak mówię – liga jest dość ciężka.

Jak wiele ofert z PKO Bank Polski Ekstraklasy otrzymałeś przed tym sezonem? Słoweńcy pisali o zainteresowaniu także ze strony Śląska Wrocław i Lecha Poznań.

Było kilka ofert, ale o konkretnej liczbie nie wiem. Trzeba zapytać mojego menedżera.

A oferty ze Śląska i Lecha jesteś w stanie potwierdzić?

O takich sprawach lepiej nie mówić. Jestem teraz w Wiśle i gdybym miał podjąć decyzję ponownie, wybrałbym identycznie.

OK. Zapytam więc o wasze ostatnie trzy mecze. O ile na początku wiosny graliście z rozmachem i tworzyliście wiele sytuacji, o tyle mam wrażenie, że te trzy ostatnie spotkania były w waszym wykonaniu dość słabe. Widzisz jakiś konkretny powód?

Może przeciwnicy się do nas lepiej dopasowali? Mecz z Wisłą Płock był trochę komiczny. Piłka była ciągle w powietrzu, ciężko to nazwać futbolem.

Być może już zauważyłeś, w naszej lidze często zdarzają się takie mecze.

Ale gdy na koniec wygrywamy, nie ma to dla mnie znaczenia! Natomiast gdy przegrywamy, to podwójnie boli. Piłka szła ciągle od jednej strony do drugiej, była w powietrzu, pewnie ciężko się to oglądało. Z Lechią z kolei stworzyliśmy kilka szans bramkowych, może nie jeden na jeden z bramkarzem, ale jednak. Mieliśmy wystarczająco dużo okazji. Ale paradoksalnie twierdzę, że z Lechią zrobiliśmy pewien krok do przodu, mimo że wynik nie jest dla nas zadowalający. Mieliśmy też trochę pecha z rzutem karnym. No nic, mam nadzieję, że w następnym meczu stworzymy sobie przynajmniej trzy takie okazje i wynik będzie dobry.

Jesteś generalnie zadowolony z tych kilku miesięcy w Wiśle? Czy niekoniecznie?

Nie, nie jestem zbyt bardzo zadowolony z siebie. Dostaję wiele szans, ale mam nadzieję, że wreszcie zacznę strzelać. Z jednej strony jestem zadowolony, bo gram. Jeśli tego by nie było, byłoby całkiem fatalnie. Ale chcę strzelać gole. Szanse mam, mam też nadzieję, że w przyszłych kolejkach się uda.

Generalnie właśnie wydaje się, że to skuteczność jest twoim największym problemem. Z Lechią miałeś chyba ze trzy próby, ale nic nie wpadło.

Ale jeszcze nie miałem tego szczęścia, by wyjść jeden na jeden z bramkarzem. Pierwszy strzał z Lechią został zablokowany, przy drugim zabrakło precyzji, przy trzecim bramkarz dobrze się zachował. Brakowało kilku centymetrów i mam nadzieję, że w przyszłości się uda.

Peter Hyballa wystawia cię na dziesiątce, u Artura Skowronka grałeś na lewym skrzydle. Na jakiej pozycji czujesz się lepiej?

Przede wszystkim u trenera Hyballi gramy w zupełnie inny sposób niż u trenera Skowronka, więc ciężko to porównać. Trenera Hyballę znam już z czasów Red Bulla Salzburg. Gramy dziś takim samym systemem jak wtedy – wysoki pressing, dzięki któremu tworzymy więcej okazji. U trenera Skowronka graliśmy bardziej defensywnie, staliśmy z tyłu, atakowaliśmy raczej niskim pressingiem, czekaliśmy bardziej na kontry. Mieliśmy też większe posiadanie piłki, a u Hyballi chcemy szybciej stworzyć okazję bramkową. A pozycja? Na obu czuję się dobrze. Na skrzydle mogę więcej dryblować, z kolei na dziesiątce mam więcej szans, by posyłać “zabójcze podania”. U Hyballi grałem i na dziesiątce, i na ósemce, ale nie chciałbym sam przesądzać o tym, czy jestem bardziej dziesiątką czy skrzydłowym.

Jak bardzo zmienił się Hyballa od czasu w Red Bullu Salzburg?

Moim zdaniem pozostał bardzo podobnym trenerem. Na pewno ma większe doświadczenie, ale charakter ma taki sam.

Piłkarze Wisły mówią w wywiadach, że treningi Hyballi są wymagające. A jaka jest twoja perspektywa, trenowałeś kiedyś ciężej?

Nie wiem, w Red Bullu było tak samo. Dla mnie najważniejsze jest to, że mamy piłkę przy nodze, a nie tylko biegamy, bo wtedy faktycznie byłoby cieżko. Początkowo faktycznie mieliśmy trudności, ale już się przyzwyczailiśmy do tej intensywności. Mecze pokazują, że to dla nas dobre. Musimy robić to, co trener powie.

Jakie miałeś wyobrażenie o polskiej lidze zanim podpisałeś kontrakt z Wisłą?

Oglądałem kilka meczów ze względu na moich kolegów z Olimpiji – Dino Stigleca i Asmira Suljicia. Zwróciłem uwagę przede wszystkim na to, że stadiony i murawy są na wysokim poziomie. Generalnie wszystko wyglądało dobrze. Na pewno w Polsce dużo się biega, jest wiele pojedynków i każdy z piłkarzy jest silny – tak mówili mi koledzy.

Dla piłkarza ma znaczenie, że trafia do ligi, gdzie są dobre stadiony i cała otoczka jest bardzo profesjonalna?

Oczywiście, chciałbym jako piłkarz zawsze grać na pięknych stadionach, z dużą liczbą kibiców, na dobrych murawach. Jasne, tego sobie jako zawodnikowi życzę.

A jesteś w stanie porównać poziom ligi słoweńskiej i PKO Bank Polski Ekstraklasy?

Sądzę, że polska liga jest lepsza. Jest więcej drużyn, które mają świetne stadiony, murawy też są lepsze. Piłkarze w Polsce są prawdziwymi facetami, w Słowenii jest więcej młodzieżowców, bo nie ma tylu pieniędzy, co w Ekstraklasie. Tak, uważam, że polska liga jest mocniejsza.

Rozmawiał JAKUB BIAŁEK

Fot. FotoPyK

Jakub Białek

Ogląda osiem meczów w kolejce Ekstraklasy, studiował germanistykę, wykonuje najmniej potrzebny zawód świata. Mimo to wciąż utrzymuje, że wszystko z nim w porządku. Robi wywiady w cyklu „Cały na biało”, można obejrzeć go w Lidze Minus, a posłuchać w Weszłopolskich.

Opublikowane 19.03.2021 08:43 przez

Jakub Białek

Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Weszło Extra
25.04.2021

Chcemy pozbyć się przypadkowości, błędów i transferów last minute

Jagiellonia Białystok utworzyła dział skautingu i analiz. To ważna chwila dla podlaskiego klubu, który do tej pory opierał transfery na „kuleszingu”. Na czele nowego działu stanie Gerard Juszczak – do tej pory asystent Bogdana Zająca i Rafała Grzyba, wcześniej reprezentacyjny analityk w sztabie Adama Nawałki, gdzie odpowiadał za monitoring piłkarzy i rozpracowanie rywali, pracujący później […]
25.04.2021
Weszło Extra
24.04.2021

“Kino sportowe nigdy nie mówi tylko o sporcie. Musi być coś jeszcze”

– W sporcie mamy do czynienia z ludźmi, którzy przekraczają własne limity, łamią ograniczenia ciała i umysłu w dążeniu do doskonałości. Nie bez powodu pewien kult sportu jest w naszej cywilizacji obecny od tysięcy lat. I twórcy filmowi wykorzystują tę mitologię, by pokazać nam miejsca, w których sportowa doskonałość styka się z jakąś ludzką niedoskonałością. […]
24.04.2021
Weszło Extra
22.04.2021

Frontu się nie wybiera. Jestem bardziej selekcjonerem niż trenerem

Dlaczego nazywa się wiernym żołnierzem PZPN i dlaczego najważniejsza jest dla niego lojalność pracodawcy? Czy miał w ostatnich latach propozycje pracy w Ekstraklasie? Jak odrzucił ofertę pracy jako asystent Czesława Michniewicza w Pogoni? Dlaczego przyrównuje się do doktora Judyma? Jak ocenia swoją pracę w żeńskiej reprezentacji Polski i dlaczego musiał uczyć się czujności? Czy z […]
22.04.2021
Weszło Extra
22.04.2021

Damian Szymański: Najpierw pełny sezon w AEK Ateny, potem reprezentacja

Damian Szymański, już jako czterokrotny reprezentant Polski, zimą 2019 roku zamienił Wisłę Płock na Achmat Grozny. Pobyt za wschodnią granicą okazał się jednak dla niego niezbyt udany – i sportowo, i życiowo. Polski pomocnik odżył po przenosinach do AEK-u Ateny. Na początku tego roku był wręcz w wybornej formie. Szymański w pełni odbudował się po […]
22.04.2021
Weszło Extra
12.04.2021

“Cyberpunk 2077 jest wyłomem w wizerunku CD Projektu”

– W Polsce generalnie lubimy zamieniać pracę w grę. Lubimy realizm. Wielkie kosmiczne sagi, historie o super-żołnierzach – to jest domena takich krajów jak USA czy Australia. Nie mówię, że nie ma u nas miłośników science-fiction czy fantasty, ale polski gracz docenia gry z tych gatunków, o ile jest w nich choć odrobina brudu i […]
12.04.2021
Weszło Extra
09.04.2021

“Rywalizacja USA i Chin to mecz drużyn, które różnią się pod każdym względem”

– Kiedy dochodzimy do momentu – na przykład w związku z mistrzostwami świata w Katarze albo klękaniem przed meczami – gdy od sportowców zaczyna się oczekiwać politycznych deklaracji, to znaczy, że doszło do pomieszania pojęć. Wydaje mi się, że musimy coś z tym zrobić, inaczej sport jaki znamy po prostu ulegnie w tak wielkim stopniu […]
09.04.2021
Weszło Extra
19.03.2021

Nie jestem z siebie zadowolony. Chcę zacząć strzelać

Stefan Savić rozbudził spore nadzieje, bo przychodził do PKO Bank Polski Ekstraklasy z ciekawym CV, ale jeszcze nie odpalił. Dlaczego? Nie znaleźliśmy odpowiedzi na to pytanie w tym wywiadzie. Ale znaleźliśmy na inne. Po lekturze rozmowy z piłkarzem Wisły dowiecie się, dlaczego wkurzył się na niego Red Bull Salzburg, jak to jest strzelić dwie bramki […]
19.03.2021
Weszło Extra
05.03.2021

„Bałem się o życie przyjaciół z klubu”. Młodzież Pogoni w wywiadzie

Adrian Benedyczak (2000), Kacper Smoliński (2001), Marcel Wędrychowski (2002), Kacper Kozłowski (2003). Pierwszy to wartościowy zmiennik, ma na koncie choćby gola z Rakowem i nie zdziwimy się, jeśli wkrótce zluzuje Zahovicia. Drugi rozegrał w tym sezonie w Pogoni najwięcej minut spośród młodzieżowców i daje radę, czego dowód widzieliśmy choćby w meczu z Cracovią, gdy strzelił […]
05.03.2021
Weszło Extra
01.03.2021

Grzesik: Pracowałem na zmywaku, żeby nie pożyczać od rodziny

Jan Grzesik w wywiadzie z nami mówi zarówno o pozytywnych momentach swojej kariery, jak i tych gorszych chwilach. Np. o grze w Nadwiślanie Góra, gdy łączył piłkę z pracą na zmywaku. – Pierwsza wypłata wyszła na czas, ale później zaczęły się kłopoty. A człowiek musi z czegoś żyć. Żona zapracowywała się – tak trzeba to […]
01.03.2021
Weszło Extra
19.02.2021

Mogłem grać jeszcze dwa lata. I zniszczyć sobie życie…

Mateusz Szczepaniak rozegrał cztery sezony w PKO Bank Polski Ekstraklasie, kilka w pierwszej lidze, wyjechał na Cypr, szkolił się w Auxerre. Jesienią stanął przed dylematem – czy warto ryzykować zdrowie, by pograć jeszcze sezon-dwa? – Ból w poprzednim roku był bardzo duży. Gdybym grał dalej, za dwa lata mógłbym być pół inwalidą i kompletnie popsuć […]
19.02.2021
Weszło Extra
15.02.2021

Gol sezonu? Strzeliłem, żeby nie było kontry

Miroslav Stoch to największe nazwisko, które trafiło tej zimy do PKO Bank Polski Ekstraklasy. – Ćwiczyliśmy, to był jeden z wariantów, ale na treningu nigdy mi się nie udało strzelić w ten sposób. Gdy już spróbowaliśmy na meczu, musiałem uderzać. Trzech piłkarzy biegło w moim kierunku – gdybym próbował przyjmować, mógłbym stracić piłkę i spowodować […]
15.02.2021
Weszło Extra
05.02.2021

Wielu młodych ucierpiało na przepisie o młodzieżowcu

– Nie wiem, ile pan zarabia, ale musi pan, za przeproszeniem, zapieprzać cały miesiąc, żeby zarobić któryś tysiąc. A tu chłopak jeszcze dobrze piłki nie kopnie, a już ma żądania na poziomie kilkunastu tysięcy. To nie jest normalne. To wychowywanie młodych ludzi? – mówi Waldemar Fornalik o przepisie o młodzieżowcu. Dlaczego młodzi paradoksalnie cierpią na […]
05.02.2021
Weszło
07.05.2021

Dwóch rannych w Lubinie

Pogoń Szczecin walczy o wicemistrzostwo, a Zagłębie Lubin o czwarte miejsce, dające eliminacje w Lidze Konferencji Europy. Po piątkowym meczu żadna z drużyn nie zbliżyła się do swojego celu. Większy niedosyt mogą odczuwać “Portowcy”, którzy ponownie za mało wycisnęli z okresu, gdy w samej grze wszystko im się układało.  Zagłębie Lubin – Pogoń Szczecin: fatalny […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

UEFA – Superliga, ostateczne starcie. Kluby zgodziły się na ogromne kary

Superliga. Był kiedyś taki projekt, najsilniejsze kluby Europy, wielkie pieniądze, prestiż i sława. Pamiętacie? Jeśli nie to chyba nie macie czego żałować, bo wygląda na to, że ten temat przepada właśnie na dobre i więcej o nim nie usłyszymy. UEFA sprzątając bałagan, jaki wywołał bunt europejskich gigantów, zabezpiecza się na przyszłość. Zespoły zaangażowane w Superligę […]
07.05.2021
Weszło FM
07.05.2021

Sobota z Weszło FM: Stan Futbolu i mały finał LM

Jak sobota, to oczywiście z programem „Stan Futbolu”. Co jeszcze usłyszycie na antenie radia Weszło FM? Między innymi przedsmak finału Ligi Mistrzów, czyli spotkanie Chelsea z Manchesterem City oraz istotny dla losów mistrzostwa Hiszpanii mecz Barcelona – Atletico. Szczegóły znajdziecie poniżej: 10:00 – 11:30 – „Stan Futbolu” – Krzysztof Stanowski omówi najważniejsze piłkarskie wydarzenia tygodnia […]
07.05.2021
1 liga
07.05.2021

GKS Tychy obnażył wszystkie braki Górnika

Znając kapryśność i nieprzewidywalność 1. ligi, można było spodziewać się, że wbrew wszystkiemu Górnik Łęczna w końcu przełamie się w wyjazdowym spotkaniu z aktualnym wiceliderem. Ale GKS Tychy nie miał zamiaru przywrócić gościom nadziei na bezpośredni awans. Zagrał bardziej dojrzale, skutecznie i co najbardziej istotne, to po jego stronie widać było zdecydowanie więcej jakości czysto […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Odnalazł się Górnik, którego nie widzieliśmy od miesięcy. Pomógł Augustyn

Gdyby stworzyć tabelę Ekstraklasy, zapominając o pierwszych czterech kolejkach, Górnik Zabrze (przed dzisiejszym spotkaniem) byłby w niej ostatni. Kapitalne wejście w sezon ekipy Marcina Brosza, którego ostatnią odsłoną był koncert na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej, później zostało skutecznie przykryte przeciętniactwem i trudnymi do zrozumienia wtopami. Przez to Górnik gra już tylko o honorowe dokończenie sezonu […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Ile Legii Warszawa może dać jeszcze Artur Boruc?

Artur Boruc zostaje w Legii na kolejny sezon. O tym już pisaliśmy w Suchym Info, natomiast warto się nad tematem pochylić mocniej i zastanowić – ile jeszcze Boruc może Legii dać? Wiadomo, marketingowo może to wyjść nawet lepiej niż rok temu, liczymy, że ludzie będą chodzić na stadion przez cały sezon, nie przez kilka tygodni, […]
07.05.2021
Weszło Extra
25.04.2021

Chcemy pozbyć się przypadkowości, błędów i transferów last minute

Jagiellonia Białystok utworzyła dział skautingu i analiz. To ważna chwila dla podlaskiego klubu, który do tej pory opierał transfery na „kuleszingu”. Na czele nowego działu stanie Gerard Juszczak – do tej pory asystent Bogdana Zająca i Rafała Grzyba, wcześniej reprezentacyjny analityk w sztabie Adama Nawałki, gdzie odpowiadał za monitoring piłkarzy i rozpracowanie rywali, pracujący później […]
25.04.2021
Weszło Extra
27.03.2021

Chcę tylko, by Hania nie była więźniem swojego ciała…

– Marzę, żeby Hania była samodzielna i mogła korzystać z życia. To tyle. Chcemy doprowadzić do tego, by nie była więźniem swojego ciała. O to walczymy, o tym marzymy – opowiada Adrian Błąd. Jego córka, Hania, wskutek komplikacji przy porodzie, ma poważne problemy neurologiczne. Zaburzenia ruchu, zaburzenia wzroku, zaburzenia mimiki twarzy. W rozmowie z nami […]
27.03.2021
Weszło Extra
19.03.2021

Nie jestem z siebie zadowolony. Chcę zacząć strzelać

Stefan Savić rozbudził spore nadzieje, bo przychodził do PKO Bank Polski Ekstraklasy z ciekawym CV, ale jeszcze nie odpalił. Dlaczego? Nie znaleźliśmy odpowiedzi na to pytanie w tym wywiadzie. Ale znaleźliśmy na inne. Po lekturze rozmowy z piłkarzem Wisły dowiecie się, dlaczego wkurzył się na niego Red Bull Salzburg, jak to jest strzelić dwie bramki […]
19.03.2021
Weszło Extra
05.03.2021

„Bałem się o życie przyjaciół z klubu”. Młodzież Pogoni w wywiadzie

Adrian Benedyczak (2000), Kacper Smoliński (2001), Marcel Wędrychowski (2002), Kacper Kozłowski (2003). Pierwszy to wartościowy zmiennik, ma na koncie choćby gola z Rakowem i nie zdziwimy się, jeśli wkrótce zluzuje Zahovicia. Drugi rozegrał w tym sezonie w Pogoni najwięcej minut spośród młodzieżowców i daje radę, czego dowód widzieliśmy choćby w meczu z Cracovią, gdy strzelił […]
05.03.2021
Weszło Extra
01.03.2021

Grzesik: Pracowałem na zmywaku, żeby nie pożyczać od rodziny

Jan Grzesik w wywiadzie z nami mówi zarówno o pozytywnych momentach swojej kariery, jak i tych gorszych chwilach. Np. o grze w Nadwiślanie Góra, gdy łączył piłkę z pracą na zmywaku. – Pierwsza wypłata wyszła na czas, ale później zaczęły się kłopoty. A człowiek musi z czegoś żyć. Żona zapracowywała się – tak trzeba to […]
01.03.2021
Weszło Extra
27.02.2021

“To mit, że Ekstraklasa jest niemożliwa do wytypowania”

Jak ograć bukmachera? To pytanie, na które każdy czytelnik Weszło chciałby znać odpowiedź. Żeby pomóc wam w “rozpracowywaniu rywala”, serwujemy wywiad z bukmacherem, który przybliża, jak od kulis wygląda praca analityka – człowieka, od którego zależy wysokość kursów. Arkadiusz Ciołek to kierownik działu bukmacherskiego TOTALbet, naszego partnera. Po lekturze tej rozmowy dowiecie się, dlaczego do […]
27.02.2021
Liczba komentarzy: 8
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mat
mat
1 miesiąc temu

Odpali jeszcze 😉

dgadggsagsagsag
dgadggsagsagsag
1 miesiąc temu

https://typykrezusa.blogspot.com/ – Trafia kupony z kursami po 500, 1000 i skany ma na blogu! polecam bo sam gralem jego ostatni kupon i zarobilem ponad 15 tys.
Juz jest  kolejny kupon z poteznym kursem dostepny!

Psitka Messi co ma w dupie Kutalonie
Psitka Messi co ma w dupie Kutalonie
1 miesiąc temu

ty kurwo jebana, postawiłem jak Ty ostatnio i przejebałem 100 złotych

KwadratABG
KwadratABG
1 miesiąc temu

Mam nadzieję że będzie tak jak z Imazem, że jak strzeli gola to maszyna ruszy.

Z Jacek M jestem z tobo
Z Jacek M jestem z tobo
1 miesiąc temu

Będzie strzelał sharksom w twarz z Freda

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
1 miesiąc temu

Dzisiaj z rana
Ulepiłem stefana

WhiteStarPower
WhiteStarPower (@spoxgreq)
1 miesiąc temu

Na pewno największe rozczarowanie okienka w klubie(w relacji do oczekiwań, tak jak Białek napisał, CV ma świetne jak na obecną Wisłę). Praktycznie wszystko gra od dechy do dechy – 0 goli, kilka asyst (ale często takie typu podanie po ziemi 2m a strzelec sam sobie wypracowuje resztę i strzela). Holowanie gry, większość podań do tyłu, mimo, że albo gra na skrzydle albo na 10. Kiepski fizycznie, niestety ma rację, że nasza liga to liga silnych skurczybyków i może w takiej słoweńskiej lidze sobie mógł grać ze swoim 60kg, ale tutaj to widać niestety, że się odbija.

Ma czasem ten przebłysk, bywa, że ma mecz, że cyknie ze 2 kluczowe podania aż gęba się otwiera, ale to bardziej klimat Zielińskiego do niedawna – każdy mówi jaki jest super i jaki ma potencjał tylko liczb nie ma i czasem znika az gry. Oby, tak jak i Zielowi, przestawiło mu się w głowie czego i Stefanowi i Wiśle i sobie życzę z całego serca.

jacek
jacek
1 miesiąc temu

możesz strzelić sam0bója w meczu ze staląha,ha,ha,ha

Weszło
07.05.2021

Dwóch rannych w Lubinie

Pogoń Szczecin walczy o wicemistrzostwo, a Zagłębie Lubin o czwarte miejsce, dające eliminacje w Lidze Konferencji Europy. Po piątkowym meczu żadna z drużyn nie zbliżyła się do swojego celu. Większy niedosyt mogą odczuwać “Portowcy”, którzy ponownie za mało wycisnęli z okresu, gdy w samej grze wszystko im się układało.  Zagłębie Lubin – Pogoń Szczecin: fatalny […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Lisy przegrywają z Newcastle. Liga Mistrzów zagrożona?

Wydawało się, że Liga Mistrzów dla Leicester City będzie czystą formalnością – bliżej im było przez długi czas do walki o wicemistrzostwo z Manchesterem United, niż ściganiem się o miejsce w czwórce. Dziś? Dziś nie jest to już taka oczywista sprawa. “Lisy” przegrały u siebie 2:4 z Newcastle United i z pewnością będą nerwowo obserwować […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Dwa kroki do detronizacji PSG!

Znów to zrobili! Lille pokonało dzisiaj Lens 3:0 i na dwie kolejki przed końcem ligi już na pewno pozostanie liderem Ligue 1. PSG gra swój mecz jutro, ale nawet wygrywając w Rennes – będzie o punkt za rewelacją tego sezonu. Dziś lidera ligi francuskiej do zwycięstwa raz jeszcze poprowadził Burak Yilmaz, który najpierw strzelił karnego […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

UEFA – Superliga, ostateczne starcie. Kluby zgodziły się na ogromne kary

Superliga. Był kiedyś taki projekt, najsilniejsze kluby Europy, wielkie pieniądze, prestiż i sława. Pamiętacie? Jeśli nie to chyba nie macie czego żałować, bo wygląda na to, że ten temat przepada właśnie na dobre i więcej o nim nie usłyszymy. UEFA sprzątając bałagan, jaki wywołał bunt europejskich gigantów, zabezpiecza się na przyszłość. Zespoły zaangażowane w Superligę […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Augsburg przegrywa, ale Gumny gra i czaruje!

Augsburg nie może być nadal pewny utrzymania – dzisiaj przegrał 1:2 z VfB w Stuttgarcie i mimo 13. miejsca w tabeli, nadal musi spoglądać za plecy. Dla nas oczywiście ważniejsze są jednak dokonania indywidualne dwóch piłkarzy tego klubu – i tu na szczęście mamy dobre informacje. I Robert Gumny, i Rafał Gikiewicz zagrali dzisiaj od […]
07.05.2021
Weszło FM
07.05.2021

Sobota z Weszło FM: Stan Futbolu i mały finał LM

Jak sobota, to oczywiście z programem „Stan Futbolu”. Co jeszcze usłyszycie na antenie radia Weszło FM? Między innymi przedsmak finału Ligi Mistrzów, czyli spotkanie Chelsea z Manchesterem City oraz istotny dla losów mistrzostwa Hiszpanii mecz Barcelona – Atletico. Szczegóły znajdziecie poniżej: 10:00 – 11:30 – „Stan Futbolu” – Krzysztof Stanowski omówi najważniejsze piłkarskie wydarzenia tygodnia […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Guardian: Finał Ligi Mistrzów jednak w Anglii?

Oho! Niewykluczone, że ze względów covidowych finał Ligi Mistrzów zostanie przeniesiony z tureckiego Stambułu na któryś z brytyjskich stadionów. Jak podaje Guardian – UEFA jest już po rozmowach z angielskim związkiem FA. Przyczyną całego zamieszania jest decyzja brytyjskiego rządu, który umieścił Turcję na swojej “czerwonej liście” turystycznej.  Do tej pory wydawało się, że finał odbędzie […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

“To dobre dla piłki, że liga nie jest zdominowana przez drużyny mające największe budżety”

– Bardzo dobrze, że my napisaliśmy taką historię dwa lata temu, rok temu był brązowy medal, teraz gramy o europejskie puchary. To dobre dla piłki, że liga nie jest zdominowana tylko przez drużyny mające największe budżety, bo rywalizacja byłaby bezsensowna – powiedział na przedmeczowej konferencji prasowej Waldemar Fornalik, trener Piasta Gliwice. Wypowiedzi szkoleniowca gliwiczan cytują […]
07.05.2021
1 liga
07.05.2021

GKS Tychy obnażył wszystkie braki Górnika

Znając kapryśność i nieprzewidywalność 1. ligi, można było spodziewać się, że wbrew wszystkiemu Górnik Łęczna w końcu przełamie się w wyjazdowym spotkaniu z aktualnym wiceliderem. Ale GKS Tychy nie miał zamiaru przywrócić gościom nadziei na bezpośredni awans. Zagrał bardziej dojrzale, skutecznie i co najbardziej istotne, to po jego stronie widać było zdecydowanie więcej jakości czysto […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Odnalazł się Górnik, którego nie widzieliśmy od miesięcy. Pomógł Augustyn

Gdyby stworzyć tabelę Ekstraklasy, zapominając o pierwszych czterech kolejkach, Górnik Zabrze (przed dzisiejszym spotkaniem) byłby w niej ostatni. Kapitalne wejście w sezon ekipy Marcina Brosza, którego ostatnią odsłoną był koncert na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej, później zostało skutecznie przykryte przeciętniactwem i trudnymi do zrozumienia wtopami. Przez to Górnik gra już tylko o honorowe dokończenie sezonu […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Goal.com: Eintracht chce zatrudnić Raula Gonzaleza!

Ależ to byłby powrót do Bundesligi! Według informacji goal.com, Eintracht Frankfurt przymierza się do zatrudnienia byłego piłkarza Schalke Gelsenkirchen, oczywiście bardziej znanego jako legenda Realu Madryt. Obecnie Raul trenuje rezerwy Realu Madryt, natomiast Eintracht poszukuje nowego szkoleniowca z uwagi na przejście Adiego Huettera do Borussii Moenchengladbach.  43-letni trener miałby przejąć Eintracht od nowego sezonu – […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

1. Liga: Samobój Polczaka, zwycięstwo Radomiaka

Radomiak w walce o awans idzie łeb w łeb z GKS-em Tychy. Dzisiaj ekipa Dariusza Banasika ograła na wyjeździe Zagłębie Sosnowiec, choć trzeba przyznać – przy wyraźniej pomocy gospodarzy. Bo zwycięski gol dla radomian padł w tej części meczu, w której… nie oddali oni ani jednego celnego strzału. Skoro tak, to jakim cudem Radomiak wygrał? […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Odra Opole zbliża się do baraży?

Puszcza Niepołomice prawdopodobnie skończyła dzisiaj sezon – na sześć kolejek przed końcem do strefy barażowej traci już 12 punktów, a ma jeszcze o mecz więcej niż Arka Gdynia. Natomiast Odra Opole, ogrywając niepołomiczan, może złapać wiatr w żagle na samą końcówkę sezonu – po zdobyciu trzech punktów w piątkowym meczu, przewodzi grupie pościgowej.  Jak to […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Ile Legii Warszawa może dać jeszcze Artur Boruc?

Artur Boruc zostaje w Legii na kolejny sezon. O tym już pisaliśmy w Suchym Info, natomiast warto się nad tematem pochylić mocniej i zastanowić – ile jeszcze Boruc może Legii dać? Wiadomo, marketingowo może to wyjść nawet lepiej niż rok temu, liczymy, że ludzie będą chodzić na stadion przez cały sezon, nie przez kilka tygodni, […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Arteta i Arsenal. Czy ten związek ma jeszcze sens?

Złośliwi powiedzieliby, że populacja kibiców Arsenalu zmniejsza się w drastycznym tempie. Cóż, nie dość, że “The Gunners” odpadli z LE w tragicznym stylu po półfinałowym dwumeczu z Villarrealem, to jeszcze po raz pierwszy w XXI wieku mogą nie zagrać w żadnych europejskich rozgrywkach w następnym sezonie. Auć, to może zaboleć. Teraz londyńczycy muszą walczyć o […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Dwa gole Stępińskiego!

Nietypowo, bo już wczesnym popołudniem rozegrano 10 spotkań we włoskiej Serie B. Jak sami wiecie – to liga wręcz najeżona Polakami, a dzisiaj przynajmniej jeden z nich ma naprawdę udany wieczór. To Mariusz Stępiński, która zapakował dwa gole w meczu Lecce z Regginą. Jego klub zapewnił sobie udział w półfinałach baraży o Serie A – […]
07.05.2021