post

Opublikowane 14.02.2021 16:07 przez

Kamil Warzocha

Piłkarz uznawany w środowisku wrocławskim za jeden z największych talentów Śląska, 19-letni Marcin Szpakowski, trafi latem do Korony Kielce. Podpis na umowie na pół roku przed końcem kontraktu został już złożony, choć istnieje możliwość, że pomocnik WKS-u trafi do pierwszoligowca jeszcze w zimowym okienku. Co na to Śląsk? Szpakowskiego zesłał do rezerw. Oczywiście tam grywał on najwięcej, to nie przypadek ala Mateusz Wdowiak, ale przekaz jest dość jasny.

Najpierw suche liczby: w kadrze pierwszego zespołu Śląska 19-latek jest już od kilkunastu miesięcy. Przebył kilka okresów przygotowawczych, zaliczył debiut. Wyróżniał się na poziome CLJ (5 goli, 12 asyst), świetnie radził sobie w realiach 2. ligi. Jego problem polega na tym, że zaliczył jedynie 30 minut na boiskach Ekstraklasy. Stał się integralną częścią drużyny, ale choćby w obecnym sezonie ma na koncie tylko dwa wejścia z ławki na końcówki spotkań, które Śląsk przegrywał. Widzimy tutaj wzór działania, za który z czasem zaczęliśmy krytykować trenera Lavickę.

Nie od wczoraj wiadomo, że Czech ma specyficzne podejście do wprowadzania młodzieży. Szczególnie na pozycjach, gdzie rywalizuje ze sobą kilku bardziej doświadczonych zawodników. To w wizji szkoleniowca Śląska rzecz święta, o czym mówią tabelki Pro Junior System i średnia wieku składu. Sprawa Marcina Szpakowskiego jest o tyle kontrowersyjna, że wśród piłkarzy wychodzących ze szczebli młodzieżowych Śląska akurat ten, na przykład według trenerów, wyróżniał się najbardziej. Oczywiście ma swoje deficyty, ale przecież nie zaistniałby na tak długo w pierwszym zespole, gdyby trenerzy czegoś w nim nie dostrzegali.

– Jest to bardzo ciekawy chłopak nie tylko pod kątem umiejętności prezentowanych na boisku, ale też etyki pracy i inteligencji. Marcin posiada coś, co nie jest często spotykane w dzisiejszej piłce. Chodzi o ponadprzeciętną mądrość poza boiskiem, która pomaga mu na polu taktycznym. Poza tym Marcin bardzo dobrze się uczy. Obiecał mamie, że zda maturę, żeby móc potem ewentualnie pójść na studia. To nastolatek, który ma dobrze poukładaną głowę. Wielka przyszłość przed nim – mówił pół roku temu Paweł Barylski, asystent trenera Lavicki (za iGol.pl).

„To świetna okazja rynkowa. Nie chciałbym słyszeć, że kogoś podkradłem”

Na wieść, że Marcin Szpakowski podpisał kontrakt z Koroną Kielce, Śląsk zareagował natychmiastowo. Piłkarz został przeniesiony do drużyny rezerw, a swoje rozgoryczenie wygłosił już trener Lavicka. To może niejako pokazywać, jak traktuje się akurat to nazwisko we Wrocławiu. Nie jest ono przypadkowe, WKS wiązał z nim poważną przyszłość. Tylko że, jak się dowiedzieliśmy, Szpakowski zaczął się frustrować na widok swojej sytuacji. Tę wykorzystał Maciej Gil, szef skautingu Korony, który potencjał Marcina ma rozłożony na czynniki pierwsze jeszcze z czasów pracy w WKS-ie.

***
Marcin Szpakowski w Koronie Kielce. Jak do tego doszło?

Maciej Gil: Zwróciłbym uwagę na fakt najważniejszy: Marcin sam podjął decyzję, że chce iść w innym kierunku. Argument jest jeden: niemal brak gry w pierwszym zespole od ponad roku. Zawsze powtarzałem, że chcę być lojalny wobec Śląska, dlatego zaznaczam, że decyzję pozostawiłem samemu zawodnikowi. Nie namawiałem go. Powiedziałem tylko jego agentom, że widzę miejsce dla Marcina w nowej wizji Korony. Korony, która chce ściągać młodych i perspektywicznych Polaków. Wiem, że to może wyglądać jak podkradanie, ale tak to wygląda na całym świecie. Kiedy jakiś trener w nowym klubie bierze ze sobą piłkarza z poprzedniego miejsca pracy, nikt o takim zabiegu nie mówi. W Kielcach chcę wykonywać jak najlepszą robotę, a Marcin wpisuje się w naszą filozofię.

Mamy konkretny plan na Marcina. Traktuję go jako naprawdę świetną okazję rynkową. Zobaczmy: rocznik 2001, niezłe CV, treningi z pierwszym zespołem od długiego czasu. Nie dość, że nie jest łatwo kogoś takiego znaleźć, to jeszcze trudno przekonać z perspektywy Korony Kielce. Przede wszystkim chciałbym uniknąć mówienia o podkradaniu.

Nie nazwałbym tego podkradaniem. Bardziej sygnałem dla kibiców czy dziennikarzy, że coś w Śląsku jest nie tak, skoro taki piłkarz decyduje się na odejście. Słyszałem, że to największy talent.

Całe wrocławskie środowisko to wie. Niestety fakt jest taki, że chłopak niemal nie zaistniał w Ekstraklasie i nie upatruję tutaj przyczyn w samym zawodniku. Marcin siedział na ławce, patrząc, jak inni młodzieżowcy grają więcej, aż w końcu zaczął się frustrować. Szczerze? Nie dziwię mu się. Ten ruch jest ruchem wyprzedzającym, bo sięgając po Marcina, myślimy o przyszłości. Dla niego najlepsze byłoby to, jakby trafił do Korony już teraz. Prowadzimy rozmowy na ten temat. Ostrzegałem Marcina, że praktyka z zesłaniem do rezerw może wystąpić. Niestety w wielu klubach w Polsce coś takiego wciąż istnieje. Czekamy, jak zareaguje Śląsk. My jesteśmy w stanie tego piłkarza pozyskać. Najważniejsze, żeby chłopak nie ucierpiał, choć boję się, że mimo moich relacji ze Śląskiem, ktoś będzie chciał iść na upartego.

Od kiedy kiełkowała w Pana głowie myśl, żeby Marcina ściągnąć do Korony?

Znam każdego piłkarza ze Śląska, ale, szczerze mówiąc, nigdy bym nie pomyślał, że Marcin będzie w zasięgu klubu pierwszoligowego. Myślałem, że będzie dostawał zdecydowanie więcej szans w Ekstraklasie. Słyszałem, że był przewidziany na mecz z Wisłą Kraków, ale ile w tym prawdy? Nie wiem. Taki pomysł na pewno chodził mi po głowie od przynajmniej miesiąca. Na moje oko Marcin nie odbije się od poziomu 1. ligi. To dla mnie naprawdę dziwne, że Marcin nie jest nawet w głębokiej rotacji składu Śląska. On ze wszystkich młodzieżowców we Wrocławiu czeka na poważną szansę najdłużej. Musiał się w końcu zniecierpliwić.

„Plan Śląska na rozwój Marcina nie był satysfakcjonujący”

O to, jak wyglądał proces działań w przypadku Marcina Szpakowskiego, zapytaliśmy jego agenta. Okazuje się, że rozmowy ze Śląskiem były prowadzone od listopada. Nie chodziło w tej sprawie o finanse, a dobrą alternatywę dla rozwoju. Adam Turek z FairSport tłumaczy, że nikt o zdrowych zmysłach nie rezygnowałby z gry w Ekstraklasie, nie mając konkretnego powodu. Jest nim liczba minut, których w Śląsku 19-latek praktycznie nie ma.

– W przypadku Marcina zadecydowały statystyki. Liczb minut w ESA nie napawała optymizmem. Nie chodziło o to, żeby Marcin grał od deski do deski. On wie, gdzie musi się poprawić. Nie jest jeszcze piłkarzem kompletnym. Dochodzi też aspekt licznej konkurencji w środku pola Śląska i filozofia, według której klub posiłkuje się młodzieżowcami z zewnątrz. To działa, trzeba to szanować, ale Marcin trenuje przecież z „jedynką” w zasadzie od grudnia 2019 roku – mówi nam agent.

– Gdybyśmy mieli podpisać nowy kontrakt ze Śląskiem i za chwilę rozmawiać o wypożyczeniu do pierwszej ligi, sportowo byliśmy w tym samym miejscu, ale strategicznie innym. Kluby 1. ligi nie są aż tak skłonne do ogrywania wypożyczanych zawodników z Ekstraklasy. Korona wykazała naprawdę duże zainteresowanie Marcinem, przedstawiając konkretną wizję. We Wrocławiu oczywiście też to zrobiono, niemniej plan nie był tak satysfakcjonujący – dodaje.

Adam Turek zwraca też uwagę na fakt, którego istnienie widać we Wrocławiu od dłuższego czasu. Często mówi się, że Śląsk nie może rywalizować z Lechem czy Zagłębiem pod kątem wychowywania jakościowej młodzieży, co jest poniekąd prawdą, ale to nie oznacza, że kompletnie nie ma z czego rzeźbić. Nasz rozmówca przedstawił przykład Krzysztofa Mączyńskiego, konkretnie jego kolejny kontrakt, jako pewien symbol. – Jeśli Krzysztof Mączyński podpisuje kolejny kontrakt na 2,5 roku, jest to dla nas jakiś sygnał. Nigdy nie prowadziliśmy rozmów w taki sposób, żeby przedstawiać Marcina jako zawodnika nie wiadomo jak dobrze ukształtowanego. To musi być jasne. Ale da się odczuć, że z perspektywy młodego i utalentowanego zawodnika będącego wewnątrz klubu od lat trudno się przebić do pierwszego zespołu Śląska.

– Gdyby Marcin nie był rozważany na następny sezon jako młodzieżowiec nr 1 czy 2, zapewne rozmawialibyśmy o wypożyczeniu. Taka wizja została nam zresztą przedstawiona. Nie lubię jednak, kiedy z 19-letniego zawodnika robi się juniora. Kurczę, to są dorośli faceci. Uważam, że w tym wieku trzeba myśleć bezwzględnie o normalnym funkcjonowaniu na poziomie seniorskim. Zrobiliśmy prosty rachunek i suma czynników „przeciw” przeważyła.

Na pytanie, czy Marcin Szpakowski może trafić do Korony jeszcze zimą, usłyszeliśmy, że rozmowy trwają. Wszystko w rękach Śląska, który na dobrą sprawę do negocjacji nie musiałby nawet podchodzić.

Śląsk mógłby trzymać zawodnika w rezerwach, ale wtedy działałby na jego szkodę, dostając finalnie pieniądze tylko za ekwiwalent. Wydaje mi się, że warto skorzystać z determinacji Korony. No, chyba że we Wrocławiu będą chcieli pokazać, że nie warto z nim w takich kwestiach zadzierać. Ale czy to będzie dobrze odebrane przez resztę młodych chłopaków w klubie? Śmiem wątpić. Pozostanie Marcina we Wrocławiu nic dobrego nikomu nie przyniesie. Widzę szansę na to, aby kluby się dogadały. Śląsk, decydując się na transfer zimą, może zagwarantować sobie profity, na które nie będzie mógł liczyć w lato. Jestem przekonany, że uda się znaleźć kompromis – twierdzi agent.

„Dużo w tego chłopaka zainwestowaliśmy”

Co na to Dariusz Sztylka, dyrektor sportowy WKS-u?

Cóż, dało się odczuć zawód, w klubie nie chcą za bardzo o tym rozmawiać. Nie starają się też ubierać tej sytuacji w ramy zachowania nie fair-play. Wydarzenie ma mówić samo za siebie. Niewątpliwie pojawiło się duże zaskoczenie, bo Szpakowski postawił Śląsk przed faktem dokonanym. – Marcin jest pełnoletnim zawodnikiem, mógł dokonać wyboru samodzielnie. Musimy się z takimi decyzjami liczyć. Mieliśmy na niego konkretny plan, rozmawialiśmy od kilku miesięcy i wydaje mi się, że byliśmy blisko podpisania nowego kontraktu. Dużo zainwestowaliśmy w rozwój tego chłopaka, pojechał z pierwszą drużyną na obóz, grał w sparingach, ale trzeba się z tą sytuacją pogodzić.

Co z ewentualnym transferem i zsyłką do rezerw? – Moglibyśmy przystać na opcję transferu zimą, ale aktualna propozycja Korony nie jest dla nas w żaden sposób atrakcyjna. Przedstawiliśmy swoje warunki, których w Kielcach póki co nie przyjęli. Jeśli Marcin w lipcu nie będzie już naszym zawodnikiem, nie widzę sensu, aby miał teraz dostawać kolejne szanse w Ekstraklasie. Klub się na niego nie obraża, ale chcemy rozwijać innych zawodników, poświęcać im więcej uwagi, dlatego Marcin dokończy sezon w drugiej drużynie – komentuje Sztylka.

– Nie uważam, że popełniliśmy błąd. Marcin rozwijał się harmonijnie, daliśmy mu naprawdę bardzo dobre warunki do dalszej pracy. Mógł przejść wszystkie etapy – od CLJ, przez trzecią i drugą ligę, aż po kolejne występy w Ekstraklasie. Wybrał jednak inaczej – dodaje Sztylka.

***

Dopóki okienko transferowe otwarte, nie wiadomo, jak ta historia dalej się potoczy, ale pewne jest jedno. Śląsk traci  piłkarza z papierami na duże granie być może na własne życzenie. To w jakimś stopniu pokazuje, że o ile miejsce w tabeli się zgadza, o tyle takie kwestie jak zaufanie wobec wrocławskiej młodzieży raczej nie funkcjonują jak należy. Pytanie, czy na przykładzie Marcina Szpakowskiego ktoś wyciągnie odpowiednie wnioski. Jasne, może być też tak, że 19-latek jest po prostu za słaby na tle Praszelika czy Zylli, ot, zwyczajnie przegrywał rywalizację. Ale gdyby nie było w nim nic specjalnego, trenerzy nie woleliby go w kadrze bardziej od Bargiela czy Łyszczarza i to od dłuższego czasu.

No i nie chciałby go też Maciej Gil w Koronie Kielce. Skoro wybrał akurat tego zawodnika z szeregu innych, również z potencjałem, których też ze Śląska można wyciągnąć , znaczy to, że nie mówimy o byle jaśku, który powącha co najwyżej murawę drugoligowych stadionów.

Fot. FotoPyk

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
Ekstraklasa
18.10.2021

Szok, Radomiak znów pierwszy stracił gola i zremisował

Nieraz narzekamy, że w Ekstraklasie wielu zespołom brakuje powtarzalności, ale Radomiak się z tego wyłamuje. Radomski beniaminek ma powtarzalność i to zarówno w złym aspekcie, jak i dobrym. Dziś przekonała się o tym Jagiellonia.  Jagiellonia – Radomiak: beniaminek podtrzymuje tradycję Zły aspekt polega na tym, że drużyna Dariusza Banasika tradycyjnie musiała stracić gola w pierwszej […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE od 22:30!

Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Szymon Janczyk i Samuel Szczygielski omawiają najważniejsze wydarzenia ostatnich dni na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi. Zapraszamy na kolejny odcinek, który startuje o 22:30!
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Zagłębie ośmieszone i Stal Mielec w górnej ósemce

To już nie są żarty: Stal Mielec w trzech ostatnich spotkaniach zdobyła siedem punktów, a i tak ma prawo czuć niedosyt. Stal Mielec w ostatnich dwóch meczach strzeliła siedem bramek, a spokojnie mogła więcej. Stal Mielec licząc od 13 sierpnia – czyli pomijając trzy pierwsze kolejki – jest piątą drużyną ligi. Stal Mielec ma tyle […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

„Trochę im współczuję”. Jak szkoli się na Ukrainie?

Akademia im. Walerija Łobanowskiego w Konczej Zaspie. To tutaj rosną największe piłkarskie talenty na Ukrainie. Dziś ukraińska piłka przeżywa jeden ze swoich najlepszych okresów w historii. W akademii Dynama Kijów szlifują się diamenty i diamenciki, perły i perełki, a za naszą wschodnią granicą wierzą, że hossa będzie trwała. Chociaż: czy aby na pewno? Swoją renomę […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Ile waży lider na tym etapie sezonu?

Po wczorajszym meczu panuje uzasadniona euforia w Poznaniu. Lech nie tylko wygrał ważny dla siebie mecz, nie tylko z arcyrywalem ze stolicy. Lech, by tak rzec, wygrał dla siebie mecz przeklęty. Jeśli Kolejorz ma odpruwać łatkę klubu, który lokował się gdzieś na styku minimalizmu i zwykłego pecha, to właśnie takimi meczami. Oczywiście powiedzenie dziś, że […]
18.10.2021
Na zapleczu
18.10.2021

Jakim trenerem jest Dariusz Dudek?

Kiedy pandemia przerwała rozgrywki w Polsce, Dariusz Dudek stracił pracę w Zagłębiu Sosnowiec. Nie były to wymarzone okoliczności: przez następne tygodnie w mediach jedna strona twierdziła, że powodem tego był brak zrozumienia wobec konieczności obniżenia wynagrodzenia, a druga broniła się, że pieniądze nie były żadnym problemem. Niemniej – było to rozstanie nieprzyjemne, a biorąc pod […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Neymar – gdy gaśnie płomień

Neymar wywołał tąpnięcie. Zrobił coś jak Leo Messi, ale w innym, mniej gwałtownym stylu. Zapowiedział „Last Dance” na mundialu w Katarze nie pod wpływem meczowych emocji, bo starannie dobierał słowa w trakcie wywiadu. Dał również do zrozumienia, że nie wie, czy ma jeszcze odpowiednie zasoby sił mentalnych, żeby rywalizować na najwyższym poziomie. Wysłał jasny sygnał. […]
18.10.2021
Weszło
17.10.2021

Obrazek dnia? Młodzieżowcy dający trzy punkty Cracovii

To była całkiem przyjemna przystawka przed daniem głównym, jakim jest mecz Lecha z Legią. Cracovia potrafiła zagrać fajnie w piłkę, aczkolwiek poprzeczka nie była dzisiaj zawieszona zbyt wysoko. Warta może i potrafiła kilka razy zmusić do wysiłku Hrosso, ale czy zasłużyła choćby na wywiezienie punktu? Skąd, nic z tych rzeczy. Najpierw „Pasy” kontrolowały mecz, a […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Drodzy „Portowcy”, czas ogarnąć się na wyjazdach

Im dalej w sezon, tym bardziej patrzymy na ręce Pogoni Szczecin. Pisaliśmy już kilkukrotnie, że wymówki się kończą i ekipa trenera Runjaicia swoją moc na papierze musi udowodniać na boisku. Na razie wygląda to w porządku, jeśli spojrzymy w tabelę. Przed tą kolejką dwa punkty straty do Lecha Poznań, fajnie, fajnie. Ale gdy rozkładamy poczynania […]
17.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
14.10.2021

Takiego Piotra Zielińskiego chcemy w kadrze oglądać

Nie ma w reprezentacji Polski innego piłkarza, który wywoływałby tak skrajne emocje jak Piotr Zieliński. Jedni go wielbią, drudzy krytykują nawet dla zasady. Czasami zawiesza mu się poprzeczkę za nisko, a niekiedy wręcz przeciwnie – stawia odrealnione oczekiwania. Niewielka jest grupa nawet wśród nas, dziennikarzy i ekspertów, która potrafi ocenić jego pułap jak należy. Dlatego […]
14.10.2021
Weszło
14.10.2021

Katarski horyzont, czyli z kim Polska może zagrać w barażach?

Zostały jeszcze dwie kolejki do zakończenia eliminacji do mundialu w Katarze. My powoli możemy szykować się do starć w barażach, bo drugie miejsce w grupie mamy już prawie w kieszeni. Tym bardziej że ekipa Paulo Sousy ma na rozkładzie Węgry i Andorę, czyli – umówmy się – rywali, z których powinniśmy wycisnąć przynajmniej cztery punkty. […]
14.10.2021
Liczba komentarzy: 25
Subscribe
Powiadom o
guest
25 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
historyk
historyk
8 miesięcy temu

„… wśród piłkarzy wychodzących ze szczebli młodzieżowych Śląska akurat ten, na przykład według trenerów, wyróżniał się najbardziej…”
Jeżeli nie zainteresował nikogo z E-klapy i przejdzie do I-ligowego średniaka bez wielkich ambicji, to może po prostu nie jest to jakiś szczególnie wielki talent?

Kikk
Kikk
8 miesięcy temu
Reply to  historyk

Kibol Śląska, skąd wiesz, że Korona to średniak bez ambicji, jak grają dopiero pierwszy sezon w tej lidze.

CM711
CM711
8 miesięcy temu

Dajcie spokój, wy w ogóle widzieliście te jego minuty? Gość to nie jest żaden talent, 1 liga to poziom w sam raz dla niego i Korona idealnym zespołem. WKS od dawna nie miał poważnego wychowanka, wszyscy za słabi na Ekstraklasę. Taki Dankowski grał tylko dlatego, że był wychowankiem, a on był i tak najlepszy. To nie jest przypadek, że WKS musi kupować młodzieżowca do gdy jak Płacheta czy Praszelik, bo swoich ma słabych.

Mie
Mie
8 miesięcy temu
Reply to  CM711

Kamil Dankowski nie był wychowankiem Śląska.

CM711
CM711
8 miesięcy temu
Reply to  Mie

Masz rację, ale przyszedł do WKS jak miał 15 lub 16 lat więc zawsze mi się wydaje, że on jest wychowankiem. Tak czy siak, miał więcej talentu niż ten Szpakowski, a i tak był za słaby.

CM711
CM711
8 miesięcy temu

Dopóki okienko transferowe otwarte, nie wiadomo, jak ta historia dalej się potoczy, ale pewne jest jedno. Śląsk traci piłkarza z papierami na duże granie być może na własne życzenie
———————-

Aż muszę zacytować, buahahaha. Nie macie pojęcia o czym piszecie. To jest typ na 1 ligę, jak Dankowski czy Wrąbel, którzy i tak byli większymi talentami od tego chłopaczka. Duże granie buahahah

CM711
CM711
8 miesięcy temu
Reply to  CM711

Pajace, które zaminusowały mają coś merytorycznego do powiedzenia? Widziały w ogóle tego chłopaczka? Jakaś polemika czy tylko minusowanie jak małpy?

Krzysztof.Reperowicz
Krzysztof.Reperowicz (@krzysztof-reperowicz)
8 miesięcy temu
Reply to  CM711

Tak, 18min w 2 meczach.

CM711
CM711
8 miesięcy temu

I można było sobie wyrobić opinię o jego umiejętnościach. Nawet beznadziejny Zylla jest od niego lepszy.

Jarek
Jarek
8 miesięcy temu
Reply to  CM711

Ty widziales? Jesli tak to gdzie i jak oceniasz jego wystep.

Szymoni71
Szymoni71
8 miesięcy temu

Powodzenia Marcin, obyś nie żałował szybko Wrocławia, mimo wszystko to Kielce, Korona i 1 Liga.

Iwo Kaczmarski nawet nie mrugnął okiem, wybrał szanse z Częstochowy nie liczył się z wizją i planem ostatnio nad wyraz pompowanego na Weszło p. Wdowiaka.

Kikk
Kikk
8 miesięcy temu
Reply to  Szymoni71

Kaczmarski wybrał szanse, ile spotkań rozegrał w tym Rakowie, bo w Koronie miał wyjściowy skład.

Walker
Walker
8 miesięcy temu
Reply to  Szymoni71

Jeśli sprawdzi się w Kielcach to pójdzie wydeptaną ścieżka do Częstochowy wlasnie, to pewne jak w banku.

Andi
Andi
8 miesięcy temu

Matko ten sztywny cep to najwyżej nadaje się na I ligę a może tylko na drugą. Po co robić z łajna różę? Ten typ nawet w e-klapie sobie nie poradzi, więc jaki to talent? No może Probierz go sprowadzi do armii Szrotoviciów, tam by pasował.

Gmoch
Gmoch
8 miesięcy temu
Reply to  Andi

Spełnia tylko jedno kryterium – szrot.
Drugi – narodowość – go eliminuje.

Probierz lub łapankę z różnych zakątków Europy, Polacy to dla niego zło konieczne.

Walker
Walker
8 miesięcy temu

Wydaje mi się, że akurat w Śląsku nie powinni się na nikogo obrażać, bo taki sam przypadek miał miejsce gdy pozyskiwali Praszelika. Podobno też talent, który nie dostał szansy w Legii, z resztą nie on jeden, bo jeszcze Łukasz Łakomy, który gra teraz w Lubinie.

Turbo_Lover
Turbo_Lover
8 miesięcy temu

Autor artykułu powinien się trochę zastanowić nad tym co pisze. Ile to już było artykułów o tym jak to Śląsk Wrocław wypuszczał z rąk wielkie talenty?

Spójrzmy na dwa ostatnie przypadki. Oto przypadek Pawła Garygi. Miał to być nieoszlifowany diament, który podbije ligę francuską. Jak to się skończyło? Nie podbił nawet drużyny rezerw w Nantes i pięć lat później gra w III lidze polskiej.
http://www.wroclaw.sport.pl/sport-wroclaw/1,123437,15383676,Sensacyjny_transfer_Pawla_Garygi__Dla_Slaska_za_slaby_.html#e=RelRecImg1

Drugi przypadek. Junior Oskar Trzepacz, podobno wielki talent, opuszcza Śląsk i przechodzi do Olimpii Grudziądz. W lokalnej prasie płacz i lament – jaki to wielki talent traci wrocławski klub. Minęło 5 lat i co? Dziś chłopak kopie się z innymi miernotami w III lidze:
https://www.slasknet.com/news/cudze-chwalicie-swego-nie-znacie-17328

Takie to są niesamowite talenty.

CM711
CM711
8 miesięcy temu
Reply to  Turbo_Lover

Ja jestem ciekaw co będzie z młodym Paluszkiem. Bo jeśli mowa o jakimś niby talencie, to raczej tutaj można mieć zastrzeżenia do Sztylki. Ten Szpakowski skończy na 1 lidze. Tadzio Socha przy nim to talenciak.

wiejskie ziemniaczki
wiejskie ziemniaczki (@wiejskie-ziemniaczki)
8 miesięcy temu
Reply to  Turbo_Lover

Wniosek z tego taki, że szkolenie młodzieży macie po .uju fest i to od dawna.

Turbo_Lover
Turbo_Lover
8 miesięcy temu

To jest niestety prawda.

qdlaty81
qdlaty81
8 miesięcy temu
Reply to  Turbo_Lover

z kim przestajesz takim się stajesz…
dlatego trzeba mieć mega parcie na granie w pierwszym składzie w ekstraklasie za nastolatka, żeby szybko ktoś kupił za granicę i grać nauczył.
W Polsce się nie da rozwinąć bo się gra przeciw upośledzonym amatorom

Marek
Marek
8 miesięcy temu

Przy obecnym przepisie i parciu na młodzieżowca przez każdy klub to jeżeli schodzi ligę niżej to ewidentnie czegoś musi mu brakować.
Niestety takie realnie są se ten status to immunitet dla większości

Pawel
Pawel
8 miesięcy temu

jeszcze o nim usłyszycie, ide o zakąld, że w Extraklasie jeszcze zagra i to nie jedno spotkanie.

Insajder - disklajmer
Insajder - disklajmer
8 miesięcy temu

Co innego miał chłopak robić? Trenuje już rok z I drużyną i nie dostaje minut. Siedząc na ławce nie zdobędzie doświadczenia. Idzie więc do słabszego klubu ale z nastawieniem na grę. I dobrze, niech spróbuje swoich sił, zobaczymy czy zda sprawdzian.

Poza tym – wszyscy skupiają się na perspektywie klubu, zapominając o interesie i „widzimisię” zawodnika, który nie jest niewolnikiem.

qdlaty81
qdlaty81
8 miesięcy temu

W końcu młodzi mają jaja i narzędzia żeby się przebijać przez beton działaczy.
Dla mnie przepis o młodzieżowcu jest bardzo dobry, niestety beton działaczy by przez lata jescze nie pozwalał grać młodziakom (przecież nie będzie mi się gnój pchał z buciorami na afisz)

Suche Info
19.10.2021

Lewandowski z ofertą na 140 milionów

Wydawało się, że w kwestii transferu Lewandowskiego panowała podczas ostatniego okienka względna cisza, ale Gianluca di Marzio na evencie promującym jego książkę, podzielił się inną informacją. Polak może nie był o krok od zmiany klubu, natomiast do Bayernu trafiła naprawdę ciekawa oferta. Di Marzio przekazał: – Lewandowski nie odejdzie z Bayernu w najbliższym czasie, bo […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Węgrzyn: – Podolski chyba myślał, że w Ekstraklasie będzie łatwiej

Transfer Lukasa Podolskiego do Górnika Zabrze na razie jest pewnym rozczarowaniem. Jasne, wiedzieliśmy, że mistrz świata ma już swoje lata, ale na pewno liczyliśmy na coś więcej niż do tej pory prezentuje były reprezentant Niemiec. Zdaniem Kazimierza Węgrzyna piłkarz sądził, że wszystko przyjdzie mu w naszej lidze łatwiej. W magazynie „Gol” na antenie TVP Sport […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Reiss: – Legia powinna wykazać się cierpliwością

Coraz więcej osób zastanawia się, czy Czesław Michniewicz dalej powinien być trenerem Legii. Piotr Reiss uważa, że jak najbardziej tak. W rozmowie ze Sport.pl stwierdził:  – Nerwowe ruchy wcale nie skutkują dobrym wynikiem. Uważam, że jeśli zarządzającym Legią wystarczy cierpliwości, to Czesiu Michniewicz wyciągnie zespół w dobrym kierunku. Tą cierpliwością szefowie powinni się wykazać, bo […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Pique: – Złotą Piłkę powinien wygrać Messi albo… Messi

Zdarzają się głosy, a właściwie jest ich sporo, które nie chcą Złotej Piłki dla Messiego, ale Argentyńczyk wciąż ma wielu zwolenników w tym temacie. Jednym z nich jest Gerard Pique, który dobitnie stwierdził, że Leo powinien po raz kolejny sięgnąć po ZP. Jak powiedział: – Jeżeli wybierać ze względu na kryteria plebiscytu, Leo Messi wygra. […]
19.10.2021
Ekstraklasa
18.10.2021

Szok, Radomiak znów pierwszy stracił gola i zremisował

Nieraz narzekamy, że w Ekstraklasie wielu zespołom brakuje powtarzalności, ale Radomiak się z tego wyłamuje. Radomski beniaminek ma powtarzalność i to zarówno w złym aspekcie, jak i dobrym. Dziś przekonała się o tym Jagiellonia.  Jagiellonia – Radomiak: beniaminek podtrzymuje tradycję Zły aspekt polega na tym, że drużyna Dariusza Banasika tradycyjnie musiała stracić gola w pierwszej […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

W środę Benzema ma stanąć przed sądem

W środę Karim Benzema ma stanąć przed francuskim sądem. Chodzi o sprawę szantażowania Matieu Valbueny ujawnieniem jego seks-taśm. Benzema miał być jednym z tych, którzy szantażowali byłego reprezentanta Francji. Pokłosiem tamtej sprawy było m.in. wyrzucenie Benzemy z reprezentacji Francji. O co chodzi? W 2015 roku Valbuena przekazał swój telefon znajomemu, który miał przenieść dane z […]
18.10.2021
Inne sporty
18.10.2021

Zbliżają się WTA oraz ATP Finals. Jak wygląda sytuacja Polaków?

Hubert Hurkacz dołączył dzisiaj do Igi Świątek, stając się drugim Polakiem w ostatnim czasie, który awansował do pierwszej dziesiątki światowego rankingu. W tym samym czasie polska tenisistka… z niej wypadła. Miejsca w tabelach to jednak jedno, a najbardziej istotna – w przypadku tej dwójki – jest nadchodząca walka o kolejno ATP oraz WTA Finals. Czy […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Iniesta: W Barcelonie nie można zrzucać na plecy osiemnastolatków za dużej presji

– Barcelona nie może zrzucać na plecy osiemnastolatków całej odpowiedzialności za grę drużyny. Mogą być w zespole, pomagać mu, ale nie powinni być tymi, którzy ten wózek ciągną – mówi Andres Iniesta na temat Barcelony w rozmowie z ESPN. Iniesta został zapytany o jego refleksje na temat gry Blaugrany. Szeroko omówił wątek zastępowania doświadczonych liderów […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE od 22:30!

Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Szymon Janczyk i Samuel Szczygielski omawiają najważniejsze wydarzenia ostatnich dni na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi. Zapraszamy na kolejny odcinek, który startuje o 22:30!
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Zagłębie ośmieszone i Stal Mielec w górnej ósemce

To już nie są żarty: Stal Mielec w trzech ostatnich spotkaniach zdobyła siedem punktów, a i tak ma prawo czuć niedosyt. Stal Mielec w ostatnich dwóch meczach strzeliła siedem bramek, a spokojnie mogła więcej. Stal Mielec licząc od 13 sierpnia – czyli pomijając trzy pierwsze kolejki – jest piątą drużyną ligi. Stal Mielec ma tyle […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Piąty gol Mariusza Stępińskiego w tym sezonie [WIDEO]

Mariusz Stępiński strzelił piątego gola w tym sezonie cypryjskiej ekstraklasy. Polak zdobył bramkę w starciu z Doxą na 1:1 i brał udział przy zwycięskim trafieniu Arisu Limassol. Gola na 2:1 strzelił nasz stary znajomy z Ekstraklasy – Daniel Sikorski. Stępiński jest ostatnio w dobrej formie. W trzech pierwszych kolejkach gola nie strzelił, ale w ostatnich […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

U młodzieżowego reprezentanta Walii zdiagnozowano raka jąder

Daniel Barden to młodzieżowy reprezentant Walii, wychowanek akademii Arsenalu. U 20-letniego bramkarza lekarze zdiagnozowali raka jąder. – To był szok. Ale na szczęście wykryto tę chorobę bardzo wcześnie – komentuje sam Barden. Barden wychowywał się w akademii Arsenalu, ale trzy lata temu trafił do Norwich. Właśnie z tej drużyny został wypożyczony latem do szkockiego Livingston, […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Kara dla Anglii za burdy podczas finału Euro 2020

Anglia została ukarana przez UEFA za dantejskie sceny, które odbywały się przed i na samym Wembley podczas finału Mistrzostw Europy 2020. Przed i już w trakcie meczu miejscowi kibice urządzili sobie wokół obiektu regularne walki z policją i służbą ochroniarską. UEFA zakończyła dochodzenie w sprawie organizacji tego meczu. I ukarała angielską federację. FA musi zapłacić […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Skandal w Belgii. Piłkarz może stracić słuch po wybuchu petardy

Do dużego skandalu doszło podczas sobotniego meczu Standardu Liege z OH Leuven. Kibice gospodarzy wrzucili na boisko petardy, a jedna z nich wybuchła tuż obok Rafaela Romo, golkipera OHL. Wenezuelczyk stracił słuch i w niedzielę jego stan zdrowia nie uległ poprawie. Do zdarzenia doszło tuż przed przerwą. Jedna z petard wrzucona na boisko wybuchła tuż […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

„Trochę im współczuję”. Jak szkoli się na Ukrainie?

Akademia im. Walerija Łobanowskiego w Konczej Zaspie. To tutaj rosną największe piłkarskie talenty na Ukrainie. Dziś ukraińska piłka przeżywa jeden ze swoich najlepszych okresów w historii. W akademii Dynama Kijów szlifują się diamenty i diamenciki, perły i perełki, a za naszą wschodnią granicą wierzą, że hossa będzie trwała. Chociaż: czy aby na pewno? Swoją renomę […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

328 milionów przychodu Ekstraklasy. Teraz misja „prawa telewizyjne”

Ekstraklasa SA podsumowała finansowo sezon 2020/21 i wybrała nową radę nadzorcza na bieżący sezon. Według raportu – w poprzednim sezonie skonsolidowane przychody spółki wyniosły 328 milionów złotych. Teraz przed nową radą nadzorczą kluczowe zadanie – przygotowanie i sprzedaż praw telewizyjnych. Na tak wysokie przychody Ekstraklasy złożyły się w dużej mierze przychody z praw telewizyjnych. To […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

De Bruyne: Lewandowski był najlepszy przez ostatnie dwa lata

– Jeśli miałbym wybierać, to w dwóch ostatnich latach najlepszy na świecie był Robert Lewandowski  – stwierdził Kevin de Bruyne. Belgijski pomocnik docenił dorobek Polaka w dwóch ostatnich sezonach, gdy zapytano go o jego typ na zdobywcę Złotej Piłki. Lewandowski w typowaniach bukmacherów zajmuje drugie miejsce wśród faworytów do zdobycia nagrody dla najlepszego piłkarza świata. […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Są zarzuty za śmierć Emiliano Sali

W tym tygodniu rozpoczął się proces w sprawie Davida Hendersona. To on miał zorganizować lot, w którym tragicznie zginął Emiliano Sala oraz pilot kierujący awionetką.  Sala 19 stycznia 2019 roku został kupiony przez Cardiff z FC Nantes za 17 mln euro, co oznaczało nowy rekord transferowy walijskiej ekipy, walczącej o utrzymanie w Premier League. Dwa […]
18.10.2021