post leszek.milewski

Opublikowane 18.01.2021 16:00 przez

leszek.milewski

Jestem zadowolony. Zadowolony ze zmiany na stanowisku pierwszego trenera reprezentacji Polski.

Jerzy Brzęczek – wszyscy, którzy go znali tak mówią – to fajny gość. Dobry człowiek. Taki, na którego można liczyć. Z etyką. Tak pracy, jak i w ogóle. Gdy ratował Raków Częstochowa, w kryzysowej sytuacji wyciągał pieniądze z własnej kieszeni, by piłkarze mieli za co wyżywić rodzinę. Jak trzeba było, wstawał w środku nocy, bo coś trzeba było załatwić, na przykład jechać z zawodnikiem do szpitala. Momentami robił nawet za magazyniera. Pomagał tam za darmo.

Ale funkcja selekcjonera to nie jest konkurs na Polaka o najbardziej gołębim sercu.

Za to, że Jerzy Brzęczek jest dobrym człowiekiem, nie przyznają punktów na Euro.

I dlatego jestem zadowolony, że spróbuje kto inny.

Przez dwa lata nie widziałem postępu tej drużyny. Jesienią byłem zmęczony reprezentacją Polski. Czułem się jak w tej scenie z „Mechanicznej pomarańczy”, kiedy główny bohater jest zmuszony oglądać rzeczy, których oglądać nikt nie powinien. Porażka we Włoszech była pozbawionym jakichkolwiek ocalających aspektów wstydem. Brzęczek nie sprostał zadaniu i zgadzam się, że lepiej teraz robić ruch, niż liczyć, że „A MOŻE WYJDZIE NA EURO, BO CZASEM WYCHODZI TAK ZNIENACKA, BEZ POWODU”. Zgadzam się, nawet jeśli nowy szkoleniowiec będzie podchodził do meczów o punkty z marszu. Bywały już takie przypadki: ostatnio Słowakom nie zadrżała ręka. Nie narzekają. Swego czasu późno trenera zmieniali Chorwaci i źle na tym nie wyszli. Dalić wskakiwał w siodło 7 października 2017, a jednak potem Chorwacja coś tam pograła na mundialu.

Zmiana w takim momencie, ewenement na polską skalę? Jak najbardziej. Ale zdarzało się i to w krajach – mniej więcej – o podobnym potencjale piłkarskim.

Ale dla ilu osób to, że Jerzy Brzęczek nie sprostał zadaniu, jest wielkim zaskoczeniem?

Dlaczego miałby sprostać?

Co na to wskazywało?

Piąte miejsce z Wisłą Płock?

Czy nawet w tamtym sezonie był najlepszym szkoleniowcem Ekstraklasy?

Ja wiem, że CV trenera Adama Nawałki nie urywało czterech liter, ale jednak i tam jest różnica jakościowa w porównaniu. Spytajcie jaką opinię ma Jerzy Brzęczek w Katowicach. Spytajcie w Częstochowie o sezon 13/14, kiedy Raków, już mając pomoc finansową Michała Świerczewskiego, spadł do IV ligi. Ostatecznie ratując się przy zielonym stoliku tylko tym, że Warta Poznań i Polonia Bytom nie dostały licencji. Spytajcie, czy są nim zachwyceni w Lechii, czy jednak nie dziwiło ich, że schodzi do pierwszej ligi.

W ilu klubach, poza tym jednym legendarnym sezonem w Wiśle Płock, wspominają go jako kogoś, kto zrobił świetną robotę? Kto zbudował taki zespól, że mucha nie siada?

Naprawdę, im dłużej myślę o tym wyborze, tym mocniej łapię się za głowę.

Zbigniew Boniek dzisiaj, działając samodzielnie, bez – jak się słyszy – porozumienia z kimkolwiek, przyznał się do kosztownego błędu. Do zmarnowania dwóch lat, które mogłyby przynieść kto wie jakie owoce, gdyby pracę dostał szkoleniowiec, który na to zasługiwał. Potrafię sobie nawet wyobrazić taki scenariusz: Brzęczek po Wiśle Płock na wznoszącej, idzie do innego polskiego klubu, ambitniejszego, tam robi robotę. Potem stopniowo, bez siedmiomilowych kroków, idzie w górę. Pewnego dnia dysponuje taką bazą doświadczeń, by zasługiwać na stanowisko selekcjonera.

To, jak na trenera, może nie młody trener, ale też nie stary. Ot, taki wiek średni. Jeszcze wciąż mnóstwo dobrego może się zdarzyć.

A tak został rzucony na gorący ruszt i się spalił. Nie udźwignął tego, ale oddzielając jakieś piłkarskie doświadczenia, to, że był kapitanem reprezentacji Polski i medalistą Igrzysk, patrząc tylko na warsztat… Co wskazywało, że to udźwignie? Dawaliśmy chyba kredyt zaufania z tego względu, że wcześniej Boniek wygrał dobrze.

Możemy więc dziś grillować Jerzego Brzęczka, ponownie, ze wszystkich stron. I OK, jak się robi słabą zmianę, to można mieć pretensje do zmiennika, że źle zagrał. Ale jak tym zmiennikiem jest lewy obrońca z rezerw, wrzucony na dziewiątkę, to jednak nie oczekujemy po nim hat-tricka.

Ja hat-tricka po Brzęczku się nie spodziewałem.

Jest już po kadencji i możemy tylko stopniować to, jak bardzo ta kadencja była chybionym pomysłem. Bońka może teraz obronić tylko to, że nowy sobie poradzi w wielkim stylu. Jeśli natomiast nowy nie da sobie rady, to finisz rządów zmieni się w działaczowski odpowiednik 0:1 z Łotwą.

Nowy szkoleniowiec, według mnie, paradoksalnie może mieć teraz z górki. To znaczy: żeby wykręcić wyniki, ma ciężko. Bo niby skąd? Kiedy? Jak? Czasu zero, zrobi jeden trening i na boisko. Teraz bardziej swoją drogą widać, jak trudny mamy terminarz.

ALE też każdy szkoleniowiec obejmując Polskę w tym momencie, w takich okolicznościach, będzie miał podkładkę pod porażki. Może powiedzieć: no co ja mogłem? Jak Brzęczek tyle zepsuł? Jak Boniek tyle czasu zmarnował? Jakbyście do mnie zadzwonili w 2018, o, to by się działo. Wyniki i średnia hawajska dla każdego. A teraz, na komandosa, spadochroniarza – dajcie spokój. Żyły sobie dla reprezentacji wypruwałem, ale nie dałem rady. I wszyscy pokiwają ze zrozumieniem. Powiedzą: no szkoda. Liczyliśmy, że jednak może dasz radę. Ale nie dziwne, że nie dałeś. Głównym winnym i tak będą inni.

Piję do tego, że nikt teraz, w najbliższym półroczu, raczej nie spaprze sobie CV biorąc reprezentację Polski. Bo to w takich warunkach niemożliwe. Bierzesz, wszystko wskazuje, że to się nie uda, jak coś zrobisz – masz na plus. Dla siebie. Prawie jako cudotwórca, który odmienił bieg rzeki.

Pomyślcie, jesteście trenerem, mierzycie wysoko: z głowy macie eliminacje, na długo wiązać się z Polską nie musicie, więc zostają wam wciąż różne opcje. A możecie się pokazać na Euro, czyli wielkiej scenie.

To może być karta przetargowa w negocjacjach z nowym szkoleniowcem.

Ale jeśli takiego planu nie było, tylko tak jakoś wyszło – to już nie będę wiedział za co się złapać.

I dalej będziemy liczyć na to samo, co z Brzęczkiem: na przypadek.

Leszek Milewski

Fot. FotoPyK

Opublikowane 18.01.2021 16:00 przez

leszek.milewski

Liczba komentarzy: 20
Subscribe
Powiadom o
guest
20 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
janko m.
janko m.
1 miesiąc temu

Wcześniejszy dorobek trenerski to nie jest argument decydujący – o ile pamiętam, dorobku nie miał Nawałka, nie miał Piechniczek i nie miał nawet Górski (ten prawdziwy). Ale pewne cechy charakteru trzeba mieć i JB nigdy ich nie wykazywał.

Foo
Foo
1 miesiąc temu
Reply to  janko m.

Górski prowadził wcześniej reprezentację U-21, to był naturalny wybór. A że rozgrywali tylko mecze towarzyskie, to nie jego wina, bo nie wymyślono jeszcze ME w tej kategorii.

Łukasz
Łukasz
1 miesiąc temu
Reply to  janko m.

Wystarczy spojrzeć jaki postęp zrobił Nawałka w Katowicach czy w Zabrzu ( mając do dyspozycji skromne budżety i lokalnych piłkarzy) . Mówię tu o zmianie mentalności piłkarzy. Ktoś kto się interesował i widział doskonale widział na co go stać. I właśnie etyka pracy i podejściem mentalnym Nawałka osiągnął naprawdę dużo z reprezentacją. Przecież graliśmy prosty futbol, często z kontry który opierał się na solidnej i nieustępliwej grze w obronie. Potrzeba nam gościa który w prosty sposób ulozy grę i pozwoli uwierzyć naszym kopaczom że można. Bez dziwactw, szczęścia i liczenia na Lewego.

Zenon
Zenon
1 miesiąc temu

Miał być trener spolegliwy? Był:)
Brał do kadry tych co miał brać+ Recę? Brał!
Pyskował szefowi czy innemu Sawickiemu? Nie!
Jak trzwba było lans zrobić zawodnikowi,którego trzeba szybko transferować to powoływał?Powoływał!
Co ten Boniek nam szykuje za ancymona???:):)
Ja bym zateudnil Oresta Lenczyka.Serio.

Blizbor
Blizbor (@blizbor)
1 miesiąc temu
Reply to  Zenon

Nie był spolegliwy, był uległy. Spolegliwy to ktoś na kim można polegać.

alf
alf
1 miesiąc temu

Kasperczak i 442

Mariusz Buzała
Mariusz Buzała
1 miesiąc temu

Decyzja najgłupsza z możliwych. Co by nie mówić, Brzęczek poznał tę kadrę, kadra poznała jego i mimo lichego warsztatu selekcjonera-zasługiwał na szansę poprowadzenia drużyny w turnieju. Boniek to gamoń i jeżeli myśli, że zmiana na stanowisku cokolwiek zmieni to utwierdził mnie tylko w przekonaniu, że jest gamoniem pierwszej wody. W czapkę od Angoli , w czapkę od Madziarów i na Katar zostanie tylko Otrivin hehe. Nie wierzę, że nowy selekcjoner coś ulepi, z braku czasu, nie ma takiej opcji.

FalszywyProfil
FalszywyProfil
1 miesiąc temu

Bilić jest wolny, ale to już chyba nie ten sam Bilić co 10 lat temu

Taki jeden
Taki jeden
1 miesiąc temu
Reply to  FalszywyProfil

Nie jest wolny. Ma już lukratywny kontrakt w Chinach.

Miszcz Joda
Miszcz Joda
1 miesiąc temu

Może to jest problem: gołębie serce, i zajmowanie się wszystkim dookoła.
Czy Guardiola, Klopp, Tuchel, Nagelsmsnn, Allegri, Magath, Flick to goście o gołębich sercach, Przynieś-Wynieś-Pozamiataj co w środku nocy wymieniają deski sedesowe w klubowych toaletach, a po wpier…lu od przeciwnika z uśmiechem na mordzie pierdzielą farmazony o dobrej grze?
Czy raczej to agresywni, zafiksowani na taktyce TRENERZY, których roznosi w szatni i przy linii, którzy nie akceptują porażki i braku zaangażowanie?

Lewandowski-skrytykowal-Brzeczka-po-meczu-z-Wlochami.-Ta-cisza-mowi-wszystko_size-360x270.jpg
Kornel
Kornel
1 miesiąc temu
Reply to  Miszcz Joda

roznie, czasem wypala ale trzeba miec pomysl i charyzme. Engel i Nawalka jakis mieli Jerzy nie.

jeremy
jeremy
1 miesiąc temu

a mogłeś Panie dać se na wstrzymanie do czwartku, ale nie… każdy kuźwa musi swoje napisać!

Endrju
Endrju (@endrju)
1 miesiąc temu

Tak naprawdę to większość mających pojęcie o piłce ludzi złapała się za głowę słysząć, że selekcjonerem został Brzęczek. (w tym ja, pamiętam to dzisiaj). Tylko Boniek wiedział, że to będzie świetny typ.

Ekstraklasa na golasa
Ekstraklasa na golasa
1 miesiąc temu
Reply to  Endrju

Pełna zgoda, najgorsze przyszło z czasem, kibice zaczęli być obojętni na wyniki i grę kadry, mało który trener potrafił doprowadzić fanów do takiego stanu, Brzęczkowi się udało.

Łukasz
Łukasz
1 miesiąc temu
Reply to  Endrju

Ci, którzy się chuja znają, jak ja na przykład, też się łapali za głowę…

frost 72
frost 72
1 miesiąc temu

Chlopie nie pisz na kolanie , oczywiscie ze jesli nowa miotla spieprzy trzy pierwsze mecze i euro to nikt nie bedzie sluchal jego tlumaczen a chyba nie bedzie to Jurgen Klopp ?

Ekstraklasa na golasa
Ekstraklasa na golasa
1 miesiąc temu

Myślałem, że okres świąteczny i rozdawanie prezentów mamy już za sobą, a jednak Boniek obdarował nas dzisiaj wspaniałym prezentem.
Szczerze mówią niedowierzaniem w to co się stało 😉

Jan pan
Jan pan
1 miesiąc temu

kurwa naprawdę nie wiem jakim cudem ten dyzma został selekcjonerem a teraz nie wiem czemu wyleciał …ja pierdole

Enrico Palazzo
Enrico Palazzo
1 miesiąc temu

KAS-PER-CZAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAK!

Wladek
Wladek
1 miesiąc temu

Radośc się skońćzy jak wybiorą Stefana Majewskiego…

Weszło
02.03.2021

Lech Poznań i trofea – para wybitnie niedobrana

Gdy Lech grał w Lidze Europy, słabszą formę w Ekstraklasie można było tłumaczyć tym, że gra na trzech frontach. A że nawet po odpadnięciu z fazy grupowej LE w lidze nadal poznaniakom szło jak po grudzie, zespół Żurawia postanowił pójść krok dalej. I odprawił się z kolejnego frontu. Tym samym zaprzepaścił szansę na zdobycie jakiegokolwiek […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Raków wybił Lechowi z głowy Puchar Polski. „Kolejorz” właśnie przegrał sezon?

Lech Poznań miał uratować sezon poprzez Puchar Polski, ale wyszły z tego blade cztery litery. Już z Radomiakiem cudem wygrał serię rzutów karnych, psim swędem meldując się w ćwierćfinale. Raków jednak bezlitośnie „Kolejorza” wyjaśnił. A w zasadzie to znów wyjaśnił, bo już trzy lata temu, jeszcze jako pierwszoligowiec, zespół Marka Papszuna eliminował lechitów z PP. […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Do trzech razy sztuka. Trójmiasto w końcu sprostało Puszczy

Puszcza Niepołomice w Pucharze Polski dorobiła się miana drużyny niewygodnej, a może nawet „pogromców”. Za kadencji Tomasza Tułacza, która trwa od 2015 roku, skromny pierwszoligowiec już trzeci raz zameldował się w ćwierćfinale tych rozgrywek, na rozkładzie mając między innymi takie firmy jak Korona Kielce (ekstraklasowa), Lechia Gdańsk (dwukrotnie) czy Wisła Płock. W tym sezonie los […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Środa w Weszło FM: pucharowy mecz Legii z komentarzem Kowala oraz magazyny klubowe

Środa w WeszłoFM upłynie pod znakiem ćwierćfinałów Pucharu Polski. Będziemy relacjonować oba spotkania, ale będą też premiery „TSW”, „TriGapy”, „Stacji Poznań” czy „Głosu Portowców”. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – o dobry nastrój o poranku zadbają Monika Wądołowska i Wojciech Piela. Wśród materiałów, które usłyszycie – echa wtorkowego meczu Manchesteru […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

1312, czyli jak dziennikarz podjął próbę zrozumienia ducha ultras

– Dla niej wszyscy młodzi, łysi, tacy sami: ścierwo – twierdziła legendarna pani Janina, której przemyślenia opisał w utworze „Każdy ponad każdym” raper Sokół. Starsza kobieta z warzywniaka reprezentowała opinię nie setek czy tysięcy, ale milionów ludzi na całym świecie, nie ma co do tego cienia wątpliwości. Sam przecież czytałem to milion razy pod swoimi […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Pirelli znika z koszulek Interu. Koniec pewnej ery

Zanosiło się na to od dawna, tajemnicą nie było, ale jednak głośnym echem rozeszła się wczorajsza wypowiedź CEO Pirelli, Marco Tronchettiego Provery, który potwierdził oficjalnie, że nazwa koncernu zniknie z koszulek Interu Mediolan. Pirelli nierozłącznie widniało na strojach nerazzurri przez dwadzieścia siedem lat. W zasadzie dla całych pokoleń kibiców, trudno sobie wyobrazić te stroje bez […]
02.03.2021
Inne sporty
02.03.2021

Mateusz Gamrot wraca! Druga walka Polaka w UFC już w kwietniu

Po przegranym w kontrowersyjnych okolicznościach debiucie w UFC Mateusz Gamrot wraca do klatki. Już 10 kwietnia zmierzy się ze Scottem Holtzmanem (14-4, 5 KO). To, że ma walczyć akurat z Amerykaninem, świadczy o dwóch rzeczach. Po pierwsze, nie ma zamiaru odpuszczać i nie boi się wyzwań. Po drugie w federacji wierzą w umiejętności Polaka i […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Taras Romanczuk: – Nie umiałem grać w piłkę

– Przed przyjazdem do Polski taktycznie nie umiałem podstawowych rzeczy. Nie miałem żadnych treningów taktycznych na dużym boisku. Nie wiedziałem w tym temacie nic – z Tarasem Romanczukiem z Jagiellonii Białystok rozmawiamy o jego niebanalnej ścieżce kariery. Jak blisko był, by zostać w Ameryce, gdzie pracował fizycznie. O przyjeździe do Polski, gdzie trafił w Legionovii […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Dla Lecha Poznań każdy mecz jest jak finał

Znacie te powiedzonka, nie? Finisz ligi, zostaje parę kolejek, różnice punktowe na szczycie tabeli są minimalne. Wychodzi trener wicelidera i oznajmia: dla nas każdy kolejny mecz jest jak finał, w każdym remis czy porażka mogą oznaczać utratę tytułu. Co to ma wspólnego z dzisiejszym spotkaniem Pucharu Polski? Dla Lecha Poznań też każdy mecz jest jak […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Lato: – Kazimierz Górski był tylko jeden i to się nigdy nie zmieni

– Wszyscy darzyli Kazimierza Górskiego olbrzymim szacunkiem. Nie zdarzało się, żeby ktoś mu pyskował, ktoś mu podskoczył. Nikt nie stawiał się trenerowi. Miał dwóch współpracowników – Jacka Gmocha i Andrzeja Strejlaua. Jeden mówił swoje, drugi mówił swoje, a czerpał trochę od jednego, trochę od drugiego, a i tak robił po swojemu. Wszyscy zastanawiali się, co […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

„Stoch powiedział, że zadzwoni do FIFA i zgłosi mnie do nagrody Puskasa”

Patryk Szysz, zawodnik Zagłębia Lubin: – Myślę, że prawe skrzydło jest moją optymalną pozycją. Tam mogę pokazać najwięcej. W roli napastnika muszę stać tyłem do bramki, a w aktualnym wariancie mam pole do popisu. Mogę się tutaj trochę pościgać, szukać sytuacji 1 na 1, próbować dośrodkowań. Choć, jeśli będzie taka potrzeba, zagram też na „dziewiątce”. […]
02.03.2021
Kanał Sportowy
02.03.2021

Djurdjević: Nie mam pretensji do sędziów. Jedyne, czego mi brakuje, to dystansu

Porozmawialiśmy z Ivanem Djurdjeviciem na temat sędziowskich kontrowersji z ostatniego meczu pomiędzy Chrobrym Głogów i Koroną Kielce. Czy czuje się skrzywdzony decyzjami arbitra? Czego brakuje naszym piłkarzom oraz trenerom? Transfer Jakuba Araka to mit? A może rzeczywiście było coś na rzeczy? Czy Maksymilian Banaszewski będzie prezentował się jeszcze lepiej niż jesienią? Dlaczego szkoleniowiec Chrobrego ma […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Legia do Przesmyckiego: „Wnioskujemy o niewyznaczanie sędziego Frankowskiego do naszych meczów”

Nie milkną echa skandalicznego występu sędziego Bartosza Frankowskiego w ostatnim meczu Legii Warszawa z Górnikiem Zabrze. Arbiter dopuścił do niezwykle ostrej gry, na czym szczególnie ucierpieli zawodnicy „Wojskowych”, przede wszystkim wielokrotnie (i często bezkarnie) poturbowany Luquinhas. Do sprawy w specjalnym oświadczeniu postanowili się odnieść mistrzowie Polski. Pismo podpisane przez prezesa Dariusza Mioduskiego, a skierowane do […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

ROKI WYJAŚNIA: Pompowanie Rakowa Częstochowa

„No i gdzie jest ten wasz wielki Raków, który tak pompowaliście?”. Na początku rundy wiosennej pytanie to pada tak często i z tak wielu stron, że Mateusz Rokuszewski postanowił sprawdzić, czy Raków Częstochowa to rzeczywiście pieszczoch mediów. A jeśli tak, to odpowiedzieć też na pytanie, z czego te chody u dziennikarzy wynikają. To pierwszy odcinek […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

PRASA. Setna rocznica urodzin Kazimierza Górskiego. „Tata żył rytmem rozkładu PKP”

We wtorkowej prasie wiele tekstów z okazji setnej rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego. Jest też kilka rzeczy poligowych i recenzja książki o Diego Maradonie, która zdecydowanie nie jest cukierkowa.  PRZEGLĄD SPORTOWY Kamil Kosowski uważa, że Cracovia potrzebuje nowego impulsu. Na boisku Cracovia wygląda jak zespół w rozsypce. Aż się prosi, by osoba z zewnątrz weszła do […]
02.03.2021
Kanał Sportowy
02.03.2021

Jakub Kuzdra: – Jako drużyna mamy największe serce w Ekstraklasie

Jakub Kuzdra był gościem najnowszego odcinka programu „Weszłopolscy” w Kanale Sportowym. – Rozmawiamy z przeciwnikami po meczach i przyznają, że mega ciężko się z nami gra. Na papierze pewnie mamy jedną ze słabszych kadr w lidze, ale serce jako drużyna mamy, myślę, największe w Ekstraklasie – powiedział piłkarz Warty Poznań. Zapraszamy do lektury zapisu wywiadu […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

„Ulubiona mapa w CS-ie? Mapa Polski!”

Dlaczego na treningach piłkarze Stali Mielec nie muszą uciekać z muru, kiedy do rzutu wolnego podchodzi Petteri Forsell? Gdzie zabrać dziewczynę na randkę w Mielcu i dlaczego do Rzeszowa? Co czyni wyjątkowym Korteza? Dlaczego najlepszą mapą w CS-ie jest mapa Polski? Czy warto sypać ziarna gołębiom? Dlaczego trudno odpowiedzieć na pytanie, czy wolna niedziela handlowa […]
02.03.2021
Hiszpania
01.03.2021

Realowi Madryt potrzeba było stu okazji, Real Sociedad wykorzystał pół

Mógł Real Madryt spokojnie wygrać to spotkanie i przed derbami Madrytu zbliżyć się do Atletico na wyciągnięcie ręki. Królewscy postanowili jednak na własne życzenie skomplikować sobie życie w starciu z Realem Sociedad. Zanim bowiem nadeszły właściwe derby, podopieczni Zidane’a stracili punkty w realowym starciu.  Nie ulega wątpliwości, że byli dzisiaj drużyną lepszą. Stworzyli sobie więcej […]
01.03.2021