post Avatar

Opublikowane 03.01.2021 16:07 przez

Sebastian Warzecha

Niespełna tydzień temu wszyscy byliśmy wściekli. Polaków miało bowiem zabraknąć w pierwszym konkursie Turnieju Czterech Skoczni. Dziś wszyscy świętujemy. Nie dość, że nasi reprezentanci ostatecznie w tej imprezie skaczą, to jeszcze z zawodów na zawody robią to coraz lepiej. Dziś rywali – jak w najlepszych latach – odsadził Kamil Stoch. I stał się faworytem do zwycięstwa w całym Turnieju. 

Miazga

Prowadził po pierwszej serii. O 0,7 punktu przed Anze Laniskiem. Słoweniec swoje zrobił – wyprzedził Dawida Kubackiego i Piotra Żyłę, wiedział, że będzie co najmniej drugi. Ale na górze został Kamil Stoch. A karty rozdawał dziś po części wiatr. Nie można było z góry niczego założyć. Czekaliśmy w napięciu na to, co się stanie. Czy będzie 37. zwycięstwo w Pucharze Świata, czy będzie jedenasty rok z rzędu z triumfem w konkursie PŚ?

Jest.

Stoch nie pozostawił żadnych wątpliwości. Mimo że trwa era przeliczników, mimo że często niczego nie można być pewnym, dopóki wszystkiego nie podliczy się na kalkulatorze, to akurat po tym skoku wszystko było jasne. Kamil poleciał na 130 metr, wylądował pięknie – wszyscy sędziowie dali 19,5 punktu – i wygrał z wielką przewagą. Laniska wyprzedził o równe 12 punktów. To była perfekcja, najlepszy skok całego dnia w Innsbrucku. Tak wygrywają najwięksi. A wśród nich Stoch jest od dawna.

 Brak mi słów. (śmiech) Nie wiem, co mam mówić. To był super dzień i super skoki. Począwszy od tego w serii próbnej, skończywszy na ostatnim. Nie wiem, czy znalazłem to, czego szukałem już na stałe. Chyba nigdy nie da się tego znaleźć na stałe. Postaram się kontynuować tę pracę i polepszać swoje skoki. Takie zwycięstwo zdecydowanie smakuje wyjątkowo. Uwielbiam tu startować, uwielbiam Innsbruck. Cieszę się, że tu mogłem tak skakać – mówił Stoch na antenie Eurosportu.

Dodawał też, żeby nie dmuchać tego balonika przed ostatnim konkursem Turnieju Czterech Skoczni. Bo skoczkom to niepotrzebne. Ale dodał, że w rozmowach między sobą – dziennikarzami czy fanami – możemy to robić. Więc, co…

Dmuchamy!

I pod narty, i balonik. Tak to już działa. Ale jak tu nie dmuchać, skoro przed Bischofshofen na czele Turnieju Czterech Skoczni mamy dwóch Polaków? Prowadzi Stoch. 15,2 punktu traci do niego Dawid Kubacki, a kolejne 5,4 punktu za nim jest Halvor Egner Granerud, dotychczasowy lider. Norweg został dziś wycięty przez jury w pierwszej serii. Trafił na tragiczne warunki, wylądował blisko. Dobrą formę pokazał w drugiej próbie, podobnie zresztą jak Karl Geiger czy Markus Eisenbichler, którzy też ledwo ledwo weszli do „30”. Ale tak to już w tym sporcie bywa.

Na ten moment wydaje się, że tylko kataklizm mógłby odebrać Stochowi zwycięstwo. A przecież i tak mamy koło zapasowe w postaci Kubackiego, który jest Kamila najbliżej. Kubackiego, który śmiał się, że te 15 punktów straty to efekt… machlojek.  – Było dziś trochę walki i emocji. Na pewno nie był to nudny dzień. Myślę, że co roku w Innsbrucku są najtrudniejsze konkursy. Tu te warunki mogą najwięcej namieszać. Cieszę się, że sobie w tych warunkach poradziłem. Na pewno też nie miałem ich aż tak złych, nie mogę narzekać. Oddałem dwa solidne skoki, wylądowałem na podium. Jest super. A w dodatku nie stoję na nim sam. Nie wiem tylko, skąd wzięło się te 15 punktów straty. Widziałem, że wczoraj wieczorem chodził gdzieś tam posmarować [Stoch – przyp. red.]… W Bischofshofen to ja muszę coś posmarować – śmiał się w rozmowie z Eurosportem.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Polska znów będzie górą w Turnieju Czterech Skoczni. Znów, bo przecież na cztery ostatnie edycje wygraliśmy aż trzy! Musimy jednak przyznać, że cztery na pięć – jeśli w tym roku się uda – brzmi jeszcze lepiej. Kamil Stoch walczy w tym samym czasie o swój trzeci triumf w tej imprezie. Tylko czterech skoczków dokonało czegoś takiego. Bjoern Wirkola i Helmut Recknagel wygrali po trzy edycje, cztery razy najlepszy był Jens Weissflog, a pięciokrotnie Janne Ahonen. Do tego ostatniego Kamil pewnie w swojej karierze już nie dobije, ale ogółem już jest skoczkiem większym.

Zbliża się też do Adama Małysza – choć w zupełnie innej klasyfikacji. Na koncie ma 37 zwycięstw w Pucharze Świata, do Adama brakuje mu dwóch. Dziś wygrał konkurs w jedenastym roku kalendarzowym z rzędu! To niesamowita statystyka, najlepiej pokazująca długowieczność Kamila. Nie dziwi, że jest też przy tym absolutnym liderem wygranych konkursów po trzydziestce. Wiek go po prostu nie obowiązuje. Im jest starszy, tym zdaje się lepszy.

Jeśli tylko w Bischofshofen warunki będą sprawiedliwe – powinno być wspaniale. Tym bardziej, że w czterech dotychczasowych polskich triumfach w TCS, Polacy zawsze wygrywali w tym konkursie. I Małysz, i dwukrotnie Stoch, i Kubacki.

Liczymy, że tym razem będzie tak samo.

A może polskie podium?

Wypada dodać jeszcze jedną rzecz. Drugi raz z rzędu mamy trzech skoczków w najlepszej czwórce konkursu. W Garmisch-Partenkirchen na podium wkradł się Halvor Egner Granerud. W Innsbrucku Anze Lanisek. Na historyczny moment i wyłącznie polskie podium, nadal musimy poczekać. Ale forma naszych reprezentantów każe sądzić, że to naprawdę możliwe. Kamil Stoch właśnie wygrał konkurs z wielką przewagą. Dawid Kubacki w Ga-Pa odsadził konkurencję i triumfował w znakomitym stylu. Piotr Żyła wciąż kręci się wokół podium – ostatnio był trzeci, dziś czwarty. Andrzej Stękała regularnie skacze w okolicach pierwszej dziesiątki.

Tak więc polskie podium? Całe tylko dla nas? To nie mrzonki, to realna sprawa. I być może wydarzy się już w Bischofshofen.

Nawet jednak jeśli to się nie uda, to możemy cieszyć się z jeszcze czegoś innego – po znakomitych trzech konkursach Turnieju Czterech Skoczni, wyszliśmy na prowadzenie w Pucharze Narodów. Znów jesteśmy potęgą skoków. I oby trwało to jak najdłużej.

Fot. Newspix

Opublikowane 03.01.2021 16:07 przez

Sebastian Warzecha

Liczba komentarzy: 20
Subscribe
Powiadom o
guest
20 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Konik "Artur" Konislawowski
Konik "Artur" Konislawowski
1 miesiąc temu

„Wszyscy”? Matole, kto dał ci mandat do wypowiadania się za ogół? Poć takie nagłówki za siebie, za redakcję, gdy macie zbieżne zdanie, za kibiców tego sportu, ale nie za Polaków.

Sebastian Warzecha
Sebastian Warzecha
1 miesiąc temu

Spierdalaj bobku !

Nie Weszlo
Nie Weszlo
1 miesiąc temu

Zgadzam się. Ja mam osobiście skoki za przenoszeniem w dupie i uważam je za jeden z najnudniejszych i najgorszych sportów (nie bez powodu ten sport jest popularny w pięciu krajach na krzyż). Czemu miałbym być szczęśliwy, że jakiś tam człowiek skoczył sobie daleko na nartach? Mam z tego powodu dostać erekcji czy coś? Jak wspominałem, mam ten sport gdzieś, dopóki nie nadchodzi sezon i w telewizji czy internecie nic tylko skoki i jeszcze raz skoki – wtedy moja obojętność zmienia się w irytację i pogardę dla tego sportu.

Brzęczyszczykiewicz
Brzęczyszczykiewicz
1 miesiąc temu
Reply to  Nie Weszlo

@Nie Weszlo idąc tym tokiem, ideę każdego sportu można sprowadzić do absurdu. „Jakiś tam człowiek, skoczył na nartach”, „jakiś tam człowiek rzucił do kosza”, „jakiś tam człowiek trafił piłką w prostokąt”. Sport jest sam w sobie rzeczą mało ważną, ale dostarcza rozrywki, a co do popularności skoków – rzeczywiście nie jest masowy, ale w Polsce bardzo popularny. Po prostu o gustach się nie dyskutuje.

Konik "Artur" Konislawowski
Konik "Artur" Konislawowski
1 miesiąc temu

@PszenczonczaPrycza, każdy ma inne preferencje i nigdy nie można korzystać ze słów „każdy” czy „wszyscy”. Lubię Real Madryt, ale podchodzę do sprawy realnie, grają słabo to o tym piszę, Hazard to kaleka to o tym piszę, ale nigdy do łba mi nie przyszło, by pisać, że każdy jest czy ma być za Realem. Trochę powagi. Wypowiadajmy się za siebie lub za większe grupy, gdy mamy ankiety czy jakieś badania, ale nigdy solo, bo to śmiech na sali. Połowa Polaków może myśleć, że Małysz nadal skacze, a tu tuman zrobił narrację, że niby każdego Polaka to interesuje…bez kitu. Porażka. Ilu Polaków jest w stanie podać zawodników kadry A i B czy aktualną 10 PŚ? Trochę powagi.

Kruger
Kruger
1 miesiąc temu
Reply to  Nie Weszlo

Wystarczy pajacu nie oglądać. I po chin w dodatku wchodzisz w artykuł na ten temat? I po jaką kurwę się w tym temacie udzielasz?

Kikk
Kikk
1 miesiąc temu

Folksdojczy do wszyscy nie zaliczamy, zgadza się

Konik "Artur" Konislawowski
Konik "Artur" Konislawowski
1 miesiąc temu
Reply to  Kikk

kikk a.k.a ryta, rozumiem, że jak nie głosowałem na pis to głosowałem na po? Buaha. Najpierw warto zapytać czy ktoś poszedł na wybory, ale jak widzę, po co pytać skoro macie gotowe scenariusze. Buahah. Twój ojciec pochodzi z Radomia, ale czy to znaczy, że jest biedakiem, wiecznie nie ma kasy i zapierdala napoje gazowane?

piniu
piniu
1 miesiąc temu

Ilu na swiecie chlopakow sie w to bawi?

Sebastian Warzecha
Sebastian Warzecha
1 miesiąc temu

Chuju jebany ty

Gacej
Gacej
1 miesiąc temu

Nie raz napiszę dlugi i merytoryczny komentarzy, który nie wiem czemu, po 5 minutach jest usuwany, a takie wysrywy sobie leżą 8 nikomu nie przesiadają 🙁 why?

Ekstraklasa na golasa
Ekstraklasa na golasa
1 miesiąc temu

Powiem szczerze, że ja i wszyscy znajomi byliśmy spokojni o to, że nasi skoczkowie zostaną dopuszczeni do rywalizacji w tym turnieju.
Chyba każdy logicznie myślący też miał takie przeczucie.
Jeden błędny test nie mógł tego zmienić.
Więc nie bardzo rozumiem panikę którą rozsiewało Weszło i nadal w to brnie.
Dzisiejszy konkurs wspaniały, oby zakończenie całego turnieju było podobne.
Zmieniają się trenerzy w naszej kadrze, co chwilę w kadrach rywali są nowe nazwiska, a nasze orły od lat ten sam mistrzowski poziom… ewenement na skalę światową.
Inni mogą tylko obgryzać paznokcie i liczyć na jakiś cud.

gjfdj
gjfdj
1 miesiąc temu

https://typowanieako.blogspot.com/ – Trafili kupon z kursem 114!!! skan mają na blogu. Sam zarobilem z nimi na tym kuponie ponad 12 tys. Polecam bo juz trafilem z nimi 4 kupony
Mają kolejny wielki kurs dostepny

Walter White
Walter White
1 miesiąc temu

Niemiec płakal jak widział odjeżdżających Polaków.

Sebol z Wajszawi
Sebol z Wajszawi
1 miesiąc temu

Idąc tokiem „myślenia” autora tego gówna, każdy Polak ogląda snookera, bo w MT są Polacy, zachwyca się tym sportem i zna niuanse? Buahaha. zakolaku, kogo ty zatrudniasz…

BlueMoon
BlueMoon
1 miesiąc temu

Wracaj do drabiania lekcji gimbolu

Kikk
Kikk
1 miesiąc temu

Naziorki się poplakały, że w ich turnieju nic wygrać nie mogą. A taki mieli sprytny plan.

emessiabdo26w
emessiabdo26w (@emessiabdo26w)
1 miesiąc temu

Zdobywam 77 dolarów amerykańskich w niecałą godzinę, podróżując po całym świecie. Poprzedni tydzień pracowałem przy laptopie w Rzymie, Monti Carlo i wreszcie w Paryżu. W tym tygodniu jestem z powrotem w USA. Wszystko, co robię, to podstawowe zadania z tej niesamowitej witryny online. Wypr0buj ====>>>>

http://smartlife3.com

Tralalala
Tralalala (@tralalala)
1 miesiąc temu
Reply to  emessiabdo26w

czyli jeździsz po Europie i naprawiasz laptopy. No fajnie.

poznaniak
poznaniak
1 miesiąc temu

Mimo wszystko zycze wszystkim zajobom szczesliwego Nowego Roku Po dyskusjach podczas ktorych dyskredytowaliscie zasadnosc szczepien na covid19 przyszedl czas na skoki Ciekawe co bedzie dalej

Anglia
02.03.2021

Manchester City dokonał egzekucji Wilków

Manchester City jest ostatnio w takim gazie, że nawet gdyby miał zagrać mecz w niedzielę rano, a jego piłkarze wyszliby na boisko z syndromem dnia poprzedniego, to i tak spotkanie zakończyłoby się ich wygraną. Dziś po prostu wybrali się na polowanie, ustrzelili Wolverhampton, choć wcale nie była to dla nich przyjemna rozgrywka. W drugiej odsłonie […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Lech Poznań i trofea – para wybitnie niedobrana

Gdy Lech grał w Lidze Europy, słabszą formę w Ekstraklasie można było tłumaczyć tym, że gra na trzech frontach. A że nawet po odpadnięciu z fazy grupowej LE w lidze nadal poznaniakom szło jak po grudzie, zespół Żurawia postanowił pójść krok dalej. I odprawił się z kolejnego frontu. Tym samym zaprzepaścił szansę na zdobycie jakiegokolwiek […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Raków wybił Lechowi z głowy Puchar Polski. „Kolejorz” właśnie przegrał sezon?

Lech Poznań miał uratować sezon poprzez Puchar Polski, ale wyszły z tego blade cztery litery. Już z Radomiakiem cudem wygrał serię rzutów karnych, psim swędem meldując się w ćwierćfinale. Raków jednak bezlitośnie „Kolejorza” wyjaśnił. A w zasadzie to znów wyjaśnił, bo już trzy lata temu, jeszcze jako pierwszoligowiec, zespół Marka Papszuna eliminował lechitów z PP. […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Do trzech razy sztuka. Trójmiasto w końcu sprostało Puszczy

Puszcza Niepołomice w Pucharze Polski dorobiła się miana drużyny niewygodnej, a może nawet „pogromców”. Za kadencji Tomasza Tułacza, która trwa od 2015 roku, skromny pierwszoligowiec już trzeci raz zameldował się w ćwierćfinale tych rozgrywek, na rozkładzie mając między innymi takie firmy jak Korona Kielce (ekstraklasowa), Lechia Gdańsk (dwukrotnie) czy Wisła Płock. W tym sezonie los […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Środa w Weszło FM: pucharowy mecz Legii z komentarzem Kowala oraz magazyny klubowe

Środa w WeszłoFM upłynie pod znakiem ćwierćfinałów Pucharu Polski. Będziemy relacjonować oba spotkania, ale będą też premiery „TSW”, „TriGapy”, „Stacji Poznań” czy „Głosu Portowców”. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – o dobry nastrój o poranku zadbają Monika Wądołowska i Wojciech Piela. Wśród materiałów, które usłyszycie – echa wtorkowego meczu Manchesteru […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

1312, czyli jak dziennikarz podjął próbę zrozumienia ducha ultras

– Dla niej wszyscy młodzi, łysi, tacy sami: ścierwo – twierdziła legendarna pani Janina, której przemyślenia opisał w utworze „Każdy ponad każdym” raper Sokół. Starsza kobieta z warzywniaka reprezentowała opinię nie setek czy tysięcy, ale milionów ludzi na całym świecie, nie ma co do tego cienia wątpliwości. Sam przecież czytałem to milion razy pod swoimi […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Pirelli znika z koszulek Interu. Koniec pewnej ery

Zanosiło się na to od dawna, tajemnicą nie było, ale jednak głośnym echem rozeszła się wczorajsza wypowiedź CEO Pirelli, Marco Tronchettiego Provery, który potwierdził oficjalnie, że nazwa koncernu zniknie z koszulek Interu Mediolan. Pirelli nierozłącznie widniało na strojach nerazzurri przez dwadzieścia siedem lat. W zasadzie dla całych pokoleń kibiców, trudno sobie wyobrazić te stroje bez […]
02.03.2021
Inne sporty
02.03.2021

Mateusz Gamrot wraca! Druga walka Polaka w UFC już w kwietniu

Po przegranym w kontrowersyjnych okolicznościach debiucie w UFC Mateusz Gamrot wraca do klatki. Już 10 kwietnia zmierzy się ze Scottem Holtzmanem (14-4, 5 KO). To, że ma walczyć akurat z Amerykaninem, świadczy o dwóch rzeczach. Po pierwsze, nie ma zamiaru odpuszczać i nie boi się wyzwań. Po drugie w federacji wierzą w umiejętności Polaka i […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Taras Romanczuk: – Nie umiałem grać w piłkę

– Przed przyjazdem do Polski taktycznie nie umiałem podstawowych rzeczy. Nie miałem żadnych treningów taktycznych na dużym boisku. Nie wiedziałem w tym temacie nic – z Tarasem Romanczukiem z Jagiellonii Białystok rozmawiamy o jego niebanalnej ścieżce kariery. Jak blisko był, by zostać w Ameryce, gdzie pracował fizycznie. O przyjeździe do Polski, gdzie trafił w Legionovii […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Dla Lecha Poznań każdy mecz jest jak finał

Znacie te powiedzonka, nie? Finisz ligi, zostaje parę kolejek, różnice punktowe na szczycie tabeli są minimalne. Wychodzi trener wicelidera i oznajmia: dla nas każdy kolejny mecz jest jak finał, w każdym remis czy porażka mogą oznaczać utratę tytułu. Co to ma wspólnego z dzisiejszym spotkaniem Pucharu Polski? Dla Lecha Poznań też każdy mecz jest jak […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Lato: – Kazimierz Górski był tylko jeden i to się nigdy nie zmieni

– Wszyscy darzyli Kazimierza Górskiego olbrzymim szacunkiem. Nie zdarzało się, żeby ktoś mu pyskował, ktoś mu podskoczył. Nikt nie stawiał się trenerowi. Miał dwóch współpracowników – Jacka Gmocha i Andrzeja Strejlaua. Jeden mówił swoje, drugi mówił swoje, a czerpał trochę od jednego, trochę od drugiego, a i tak robił po swojemu. Wszyscy zastanawiali się, co […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

„Stoch powiedział, że zadzwoni do FIFA i zgłosi mnie do nagrody Puskasa”

Patryk Szysz, zawodnik Zagłębia Lubin: – Myślę, że prawe skrzydło jest moją optymalną pozycją. Tam mogę pokazać najwięcej. W roli napastnika muszę stać tyłem do bramki, a w aktualnym wariancie mam pole do popisu. Mogę się tutaj trochę pościgać, szukać sytuacji 1 na 1, próbować dośrodkowań. Choć, jeśli będzie taka potrzeba, zagram też na „dziewiątce”. […]
02.03.2021
Kanał Sportowy
02.03.2021

Djurdjević: Nie mam pretensji do sędziów. Jedyne, czego mi brakuje, to dystansu

Porozmawialiśmy z Ivanem Djurdjeviciem na temat sędziowskich kontrowersji z ostatniego meczu pomiędzy Chrobrym Głogów i Koroną Kielce. Czy czuje się skrzywdzony decyzjami arbitra? Czego brakuje naszym piłkarzom oraz trenerom? Transfer Jakuba Araka to mit? A może rzeczywiście było coś na rzeczy? Czy Maksymilian Banaszewski będzie prezentował się jeszcze lepiej niż jesienią? Dlaczego szkoleniowiec Chrobrego ma […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Legia do Przesmyckiego: „Wnioskujemy o niewyznaczanie sędziego Frankowskiego do naszych meczów”

Nie milkną echa skandalicznego występu sędziego Bartosza Frankowskiego w ostatnim meczu Legii Warszawa z Górnikiem Zabrze. Arbiter dopuścił do niezwykle ostrej gry, na czym szczególnie ucierpieli zawodnicy „Wojskowych”, przede wszystkim wielokrotnie (i często bezkarnie) poturbowany Luquinhas. Do sprawy w specjalnym oświadczeniu postanowili się odnieść mistrzowie Polski. Pismo podpisane przez prezesa Dariusza Mioduskiego, a skierowane do […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

ROKI WYJAŚNIA: Pompowanie Rakowa Częstochowa

„No i gdzie jest ten wasz wielki Raków, który tak pompowaliście?”. Na początku rundy wiosennej pytanie to pada tak często i z tak wielu stron, że Mateusz Rokuszewski postanowił sprawdzić, czy Raków Częstochowa to rzeczywiście pieszczoch mediów. A jeśli tak, to odpowiedzieć też na pytanie, z czego te chody u dziennikarzy wynikają. To pierwszy odcinek […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

PRASA. Setna rocznica urodzin Kazimierza Górskiego. „Tata żył rytmem rozkładu PKP”

We wtorkowej prasie wiele tekstów z okazji setnej rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego. Jest też kilka rzeczy poligowych i recenzja książki o Diego Maradonie, która zdecydowanie nie jest cukierkowa.  PRZEGLĄD SPORTOWY Kamil Kosowski uważa, że Cracovia potrzebuje nowego impulsu. Na boisku Cracovia wygląda jak zespół w rozsypce. Aż się prosi, by osoba z zewnątrz weszła do […]
02.03.2021
Kanał Sportowy
02.03.2021

Jakub Kuzdra: – Jako drużyna mamy największe serce w Ekstraklasie

Jakub Kuzdra był gościem najnowszego odcinka programu „Weszłopolscy” w Kanale Sportowym. – Rozmawiamy z przeciwnikami po meczach i przyznają, że mega ciężko się z nami gra. Na papierze pewnie mamy jedną ze słabszych kadr w lidze, ale serce jako drużyna mamy, myślę, największe w Ekstraklasie – powiedział piłkarz Warty Poznań. Zapraszamy do lektury zapisu wywiadu […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

„Ulubiona mapa w CS-ie? Mapa Polski!”

Dlaczego na treningach piłkarze Stali Mielec nie muszą uciekać z muru, kiedy do rzutu wolnego podchodzi Petteri Forsell? Gdzie zabrać dziewczynę na randkę w Mielcu i dlaczego do Rzeszowa? Co czyni wyjątkowym Korteza? Dlaczego najlepszą mapą w CS-ie jest mapa Polski? Czy warto sypać ziarna gołębiom? Dlaczego trudno odpowiedzieć na pytanie, czy wolna niedziela handlowa […]
02.03.2021