post Przemysław Michalak

Opublikowane 05.12.2020 13:07 przez

Przemysław Michalak

Piotr Parzyszek tydzień temu doczekał się swojego pierwszego gola dla Frosinone. Dał on ważne zwycięstwo nad Brescią, więc radość tym większa. W dłuższej rozmowie 27-letni napastnik opowiada nam o specyfice Serie B, zupełnie innym życiu, współpracy z Alessandro Nestą i planach klubu. Wracamy także do głośnego wywiadu sprzed paru tygodni, w którym Parzyszek kilkoma wypowiedziami zdawał się podważać warsztat Waldemara Fornalika. On sam przekonuje dziś, że zupełnie nie o to mu chodziło, ale zabrakło mu precyzji w wypowiedziach. Zapraszamy. 

Żywiołowo cieszyłeś się z gola z Brescią. Bardziej dlatego, że zapewnił on zwycięstwo czy po prostu zeszło z ciebie ciśnienie?

Po części z jednego i drugiego. Wcześniej nie miałem nawet za bardzo sytuacji, żeby coś strzelić. W pierwszych meczach w ogóle nie oddawałem strzałów, taka bywa druga liga włoska. Dopiero kolejkę wcześniej zmarnowałem dobrą okazję z Cosenzą, nie udało się głową trafić kontaktowo na 1:2, piłka poszła obok słupka. Bardzo się więc cieszyłem z naszego zwycięstwa, ale także z tego, że pierwszą bramkę zdobyłem znacznie szybciej niż w Piaście. A już przewijały się czasem myśli, że może też przyjdzie mi tak długo czekać. Ciężko pracowałem, wierzyłem w przełamanie i wreszcie nadeszło.

Nie zwątpiłeś w słuszność swojego wyboru, gdy po kilku meczach nie miałeś nawet jednej sytuacji?

Nie, spokojnie, wiedziałem, że muszę się przyzwyczaić do nowego sposobu grania, do kraju, do wszystkiego. Przychodząc do Polski było inaczej, bo znałem język. Tu inny jest i język, i kultura, i podejście do życia. Wszystko.

W Piaście swoją pozycję budowałeś ponad pół roku. We Frosinone od razu wskoczyłeś do składu, ale mogłeś odczuć swoiste deja vu – pierwsze dwa występy to zejście z boiska przed upływem godziny.

(śmiech). Wiedziałem, że będzie nawiązanie do tego. Ale nie było to deja vu. Miałem świadomość, że nie znajdowałem się jeszcze na wymaganym tutaj poziomie fizyczności i szybkości gry, więc mogłem występować maksymalnie przez godzinę. Gdybym spisywał się bardzo słabo, pewnie czułbym się inaczej, ale rozmawiałem potem z trenerem i był zadowolony. Widział jednak, że siły mi uciekały i chciał wpuścić świeżego zawodnika.

Czyli po tych kilku tygodniach i kilku występach utwierdziłeś się w przekonaniu, że mówimy o lidze intensywniejszej i bardziej wymagającej niż Ekstraklasa?

Pod tym względem na pewno jest różnica na korzyść Serie B. Rozmawiałem już z kolegami z Piasta, że nieraz w Ekstraklasie –  i zresztą nie tylko w niej, w Holandii również – mecze zaczynają się dość spokojnie. Drużyny lubią się wybadać przez 15-20 minut. A tu od pierwszej sekundy wszystko dzieje się na maksa. Debiutując z Venezią, po dziesięciu minutach nie wiedziałem, gdzie patrzeć. Tyle zdążyłem przebiec, że głowa już wszędzie chodziła.

FROSINONE WYGRA U SIEBIE Z CHIEVO? KURS 2.45 W TOTALBET

Masz jakieś zupełnie nowe zadania boiskowe w porównaniu do gliwickich czasów?

Wszystko dzieje się w inny sposób. W Piaście dawałem sygnał z przodu, kiedy wychodzić do pressingu i tego typu rzeczy. Tutaj do każdej drużyny podchodzimy trochę inaczej, w inny sposób atakujemy i przeszkadzamy. Dużo systemów, większe wymagania taktyczne i fizyczne. Piłkarsko też trzeba się rozwijać, bo inaczej nie będziesz dochodził do sytuacji. Jako napastnik muszę z każdego szczegółu próbować coś zrobić.

Jakim trenerem jest Alessandro Nesta? Każdy go zna jako wspaniałego piłkarza, ale o Neście-szkoleniowcu jeszcze niewiele wiemy.

Jest spokojny, często z nami rozmawia. Grał przez lata na tak wysokim poziomie, że ma swoje wymagania i czasami widać po nim, że jest sfrustrowany, gdy coś nam nie wychodzi. Chce widzieć to i to, a nie zawsze tak się dzieje. W meczach jednak mniej więcej realizujemy to, co sobie założył. To następny człowiek na mojej drodze, od którego mogę się wiele nauczyć.

Nesta jako wybitny obrońca podpowiada też napastnikom, jak przechytrzyć dzisiejszych obrońców?

Tak. Nesta z własnego doświadczenia doskonale wie, kiedy zawodnikowi w defensywie gra się łatwo, a kiedy nie. Często daje wskazówki, na przykład, żeby w danym momencie mieć pozycję bardziej otwartą, a nie stać plecami do obrońcy, bo jemu jest wtedy łatwiej. Jeśli jesteś „otwarty”, możesz w każdej chwili wykonać ruch przed lub za rywalem. W takiej pozycji stajesz się najtrudniejszy do zatrzymania.

Osoba Nesty była dodatkowym wabikiem przy wyborze Frosinone?

Zawsze patrzysz, kto prowadzi zespół, ale nie można sugerować się samym nazwiskiem. Ono ci nie powie, jaki to szkoleniowiec i jaki człowiek. Tutaj sporo wiedziałem wcześniej. Gdy rok temu po raz pierwszy pojawił się temat transferu, miałem kontakt z Nestą. Dzwonił, mówił, że są zadowoleni z tego, co widzieli na video, że bardzo mnie chcą i czekają na sfinalizowanie sprawy.

Przez ostatni rok pozostawałeś w regularnym kontakcie z Włochami?

Nie. Sądziłem, że gdy poprzedniego lata nie udało się z transferem, to temat może nie wrócić. Odżył na chwilę zimą, ale wtedy sam go szybko uciąłem, żeby się nie dekoncentrować i znów nie czekać w niepewności do końca okienka. Teraz myślałem, że kolejnego sygnału już nie będzie, zwłaszcza że zainteresowanie wykazywały kluby tureckie i inni włoscy drugoligowcy.

Zdążyłeś się rok temu zawczasu nastawić na odejście z Piasta, głową byłeś już gdzieś indziej? Różnie komentowałeś tamten temat. Raz, że trochę ci to w głowie siedziało, innym razem, że nie miało to znaczenia.

Nigdy przedwcześnie nie byłem myślami we Frosinone. Najpierw miałem do wykonania zadanie w Piaście. Ci, którzy mnie znają, doskonale jednak wiedzą, że żeby dobrze grać, muszę mieć czystą głowę, pozwalającą skupić się tylko na piłce. Z tego względu te przeciągające się rozmowy wywoływały u mnie trochę dyskomfortu. Tego lata było podobnie, wszystko się przeciągało. Kluby nie dogadywały się co do kwoty odstępnego, Włosi chcieli szybszego terminu, Piast wolał poczekać i tak dalej. Ale mogę zapewnić, że do samego końca za każdym razem dawałem z siebie trzysta procent, na boisku nie myślałem o tym, co będzie. Najbardziej żałuję ostatniego występu z FC Kopenhaga. Zmarnowałem dużo sytuacji, powinienem coś strzelić. Tak bardzo chciałem, żeby drużyna awansowała, żeby grała dalej w pucharach i pisała kolejne historyczne rozdziały. Nie wyszło. Mam niedosyt z tej końcówki, pragnąłem dać Piastowi więcej.

Byłeś w szoku, patrząc już z boku, jak długo twoi niedawni koledzy zamykali tabelę?

Zdecydowanie, oglądałem kolejne mecze. Z Cracovią rywale dostali karnego… wiadomo jakiego. Potem była Wisła Płock, Piast prowadził grę, goście nie wychodzili z własnej połowy i nagle dwa stracone gole po stałych fragmentach. Jakość w drużynie cały czas była i cieszę się, że chłopaki uspokoili nastroje. Trzy ostatnie mecze to siedem punktów, do tego awans w Pucharze Polski. Wrócili do normalności.

Masz poczucie, że wycisnąłeś maksimum ze swojego pobytu w Gliwicach, zwłaszcza od drugiej rundy, gdy wywalczyłeś miejsce w składzie?

Myślę, że nie wycisnąłem. Drużynowo może tak, ale zawsze będę powtarzał, że liczby powinienem mieć lepsze. Tu pretensje mogę mieć wyłącznie do siebie. W ciągu dwóch lat zostałem mistrzem Polski i zająłem trzecie miejsce, strzeliłem gola w eliminacjach Ligi Mistrzów, grałem w eliminacjach Ligi Europy, więc całościowo jestem bardzo zadowolony. Jeśli jednak chodzi tylko o moją postawę, mogłem prezentować o wiele wyższą skuteczność.

Dużym echem odbił się twój wywiad dla „Przeglądu Sportowego” sprzed paru tygodni. Miałeś świadomość, że tak będzie, gdy go udzielałeś?

Nie wiedziałem, że to pójdzie z takim impetem, że ludzie będą tak reagowali. Z dzisiejszej perspektywy, chyba w kilku fragmentach zbyt mocno się wypowiedziałem, w Piaście poczuli się zaatakowani. Nie taki był mój cel. Nie chciałem na nikogo naskakiwać. W tamtej rozmowie mówiłem również, że jestem wdzięczny Piastowi za wyciągnięcie mnie z niebytu w Holandii, danie szansy i odbudowanie. W Gliwicach znów poczułem się piłkarzem.

Co byś po fakcie przedstawił inaczej, ubrał w inne słowa?

Przede wszystkim ten fragment, że w jednym tygodniu we Włoszech biegałem więcej niż przez dwa lata w Piaście. To było przesadzone, ale nie chodziło mi o dyskredytowanie tego, co robiliśmy w Gliwicach.

Chodziło bardziej o samo wskazanie różnic?

Każdy, kto ostatnio odchodził z Piasta na Zachód – przykładowo Patryk Dziczek – miał na początku problemy i potrzebował czasu na przestawienie się. Ale to nie znaczy, że treningi u Waldemara Fornalika są złe czy słabe. Nigdy nie chciałem tego sugerować. To po prostu inna specyfika, inne podejście. Gdy przyjechałem do Frosinone, momentalnie przekonałem się, że są tu inne treningi. O wiele więcej biegania, które ma zbudować wytrzymałość. Trener Fornalik budował wytrzymałość inaczej. To jest ta różnica i tylko o jej wskazanie mi chodziło. Źle ją zobrazowałem, wiem, że przesadziłem i źle to zabrzmiało. Nie jestem człowiekiem, który żałował czegoś, co mówił, ale akurat w tym przypadku mogłem wyrazić się lepiej.

Czyli chciałeś tylko zarysować tło nowej rzeczywistości, w której się znalazłeś?

Tak. Wszyscy skupili się na tym fragmencie, a ja kilka razy dziękowałem klubowi za to, co dla mnie zrobił. I trenerowi Fornalikowi też dziękowałem. On mnie wyciągnął i zaufał. Powiedziałem tylko to, co każdy widział – byłem ciągle zmieniany i nie zawsze byłem z tego zadowolony. Tak wyglądały fakty i ich nie zmienimy, ale nie mam pretensji do Piasta, do trenera Fornalika, do dyrektora Bogdana Wilka. Jestem wdzięczny wszystkich osobom w Piaście, które pomogły mi ponownie stać się piłkarzem i szczęśliwym człowiekiem. Moja rodzina świetnie się w Gliwicach czuła.

Może za bardzo wcześniej akcentowałeś niezadowolenie z niegrania całych meczów i wyglądało to tak, że jedno wynika z drugiego.

Może faktycznie tak to ludzie odebrali. Pod koniec już wszyscy z tego żartowali. Przed ostatnim meczem widziałem nawet u was jakiś zakład do obstawienia, w którym momencie zejdzie Piotr Parzyszek. I akurat wyszedł psikus, bo z Kopenhagą grałem 89 minut (śmiech).

W kontrze przytaczano też twoją wcześniejszą wypowiedź, w której zapewniałeś, że obóz przygotowawczy Piasta do lekkich nie należał.

Bo nie należał. Powtórzę: nie chciałem sugerować, że w Piaście trenowaliśmy lekko, tylko że zupełnie inaczej niż we Włoszech. Nie można tych dwóch metod ze sobą porównać, co nie znaczy, że któraś jest ewidentnie lepsza od drugiej. I tak też tłumaczyłem tym, którzy do mnie pisali. Przecież nawet w polskiej skali trener Fornalik pracuje inaczej niż większość trenerów. Ale to on ma dwa medale za dwa ostatnie lata, mimo że niektóre kluby wydawały znacznie więcej pieniędzy. W futbolu nie ma jednego przepisu na sukces, są różne drogi do niego prowadzące.

Rozmawiałeś później z Waldemarem Fornalikiem? Poczuł się urażony tamtą wypowiedzią, uważając, że podważasz sukces, który razem osiągnęliście.

Dostałem od niego smsa. Uświadomił mi, że przesadziłem. Wcześniej niektórzy też do mnie pisali, że to był atak, czemu to zrobiłem. Powiedziałem tylko o swoich spostrzeżeniach, nic więcej. Podkreślę jeszcze raz: dwa lata spędzone w Piaście były najlepszym okresem mojej kariery. Ten klub dał mi wszystko co najlepsze, dzięki niemu jestem teraz we Włoszech, w których zawsze chciałem grać. I po tym wszystkim miałbym chcieć pluć na klub i zdenerwować ludzi, których tam poznałem? No nie.

Zwłaszcza że ktoś od razu mógłby zapytać: skoro było tak źle, to dlaczego było tak dobrze z wynikami?

No dokładnie. Najwyraźniej użyłem zbyt dosadnego porównania i wyszło jak wyszło. Trener Fornalik odpowiedział potem w „PS” i dla mnie sprawa była zamknięta. Nie chciałem do tego wracać, ale skoro rozmawiamy, to mówię jak jest. Trochę mnie ta sytuacja nauczyła, możliwe, że za szybko tamtego wywiadu udzieliłem.

Czyli jednak trochę mówiłeś wtedy w emocjach?

Może tak, może nie, nie wiem. Nie żałuję tej rozmowy. Powiedziałem to, co chciałem powiedzieć, ale zabrakło zniuansowania. Nie mam do nikogo pretensji, jestem wdzięczny za te dwa lata i tu możemy postawić kropkę.

Jak życiowo odnalazłeś się we Włoszech? Grałeś już w Holandii, Polsce, Belgii, Danii i Anglii, więc masz szerokie porównanie.

Pod tym kątem to największa zmiana w moim życiu. Porównując ze sobą wcześniejsze kraje i zasadnicze rzeczy typu podejście, mentalność, nie widziałem większych różnic. A tutaj to inny świat. Typowe południowe nastawienie. Więcej luzu, śmiechu, brak takiej typowej spinki. No, chyba że chodzi o trening lub mecz, wtedy gaz i koncentracja na 300 procent. Ale poza boiskiem wszystko na luzie i spokoju. Bardzo mi się to podoba. No i pogoda, ostatnio przez cały miesiąc mieliśmy 20-21 stopni.

Otrzaskany z Italią jest już Przemysław Szymiński. To twój przewodnik w klubie i mieście?

Staram się z tym nie przesadzać. Uczymy się już z żoną włoskiego. Jest dość podobny do hiszpańskiego, który od paru lat rozumiem. Po włosku łapię coraz więcej, próbuję też zagadywać chłopaków, żeby złapać pewność w mówieniu. Nie mogę narzekać na atmosferę. Mimo tylko czterech obcokrajowców w kadrze, mamy fajną grupę i dużo jakości piłkarskiej.

Na początku naszej rozmowy stwierdziłeś, że zawsze chciałeś grać we Włoszech. Trochę mnie zaskoczyłeś.

Chciałem w tym sensie, że zawsze celowałem w ligę włoską, niemiecką lub angielską. One były dla mnie marzeniem, a będąc młodszym, wiele razy przyjeżdżałem do Włoch na wakacje. Widziałem wtedy, jak ten kraj żyje piłką.

Też to dziś odczuwasz, mimo braku kibiców?

Zdecydowanie, czujesz to na każdym kroku – przed meczem i po meczu. Nie mogę się doczekać, gdy kibice wrócą na trybuny. Nasz stadion ma 16,5 tysiąca pojemności, a w zeszłym sezonie samych karnetów klub sprzedał 12 tysięcy. Super sprawa.

Awans do Serie A jest jasno sprecyzowanym celem?

Tak, aczkolwiek liga jest niezwykle wyrównana. Każdy może wygrać z każdym. Chwila nieuwagi potrafi ustawić mecz. Obserwując niektóre spotkania, widziałem, że dla wielu obrońców strata gola to koniec świata, tak to przeżywają.

Krótko mówiąc, ty i żona nie mielibyście nic przeciwko, żeby związać swoją przyszłość z Włochami?

Na pewno nie, zwłaszcza że starsza córka zaczęła chodzić tutaj do szkoły.

Powrót do Ekstraklasy dopuszczasz w myślach?

Nigdy nie możesz powiedzieć, że na pewno nie, nigdy, przenigdy. Nie wiesz, co się wydarzy w życiu. Tyle już przeszedłem, że doskonale zdaję sobie z tego sprawę. Bardzo dobrze się czuliśmy w Polsce, ale z tego co słyszałem, nie wszędzie trafi się na tak świetną szatnię, jak nasza w Gliwicach. Zobaczymy, życie napisze swój scenariusz.

rozmawiał PRZEMYSŁAW MICHALAK

Fot. FotoPyK/Newspix

Opublikowane 05.12.2020 13:07 przez

Przemysław Michalak

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 15
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Gmoch
Gmoch

U tego Pana żaden trener nie poprawi nieskuteczności. Żeby strzelić jedną bramkę potrzebuje 4-5 stuprocentowych sytuacji. Oczywiście z Fornalikiem może mieć rację. To przedpotopowy trener, wizytówka polskiej myśli szkoleniowej. Na Polska miszczem Polski wystarczy, na Europę już niekoniecznie.

Pamiętam jego wizję w kadrze. Nie miał co prawda wielu dobrych zawodników, ale w przeciwieństwie do kadry Engela (też bez gwiazd) jego kadra grała ciągle do tylu, opcjonalnie w bok. Nasz bramkarz z 30 wybiciami na mecz był głównym rozgrywającym. Ciężko było to oglądać. To z Brzęczkiem mają wspólne. Podobna szkoła trenerska.

Endriu
Endriu

Bez przesady. Piast wyeliminował w el. LE drużynę z Austrii i Białorusi. Biorąc pod uwagę to, jakie gówniane występy notowały nasze kluby w pucharach w ostatnich latach, to pokonanie Austriaków i Białorusinów jest całkiem niezłym wynikiem

Thiago
Thiago

Masz rację co do Fornalika. Jego zamiłowanie do gry do tyłu, defensywnego style jest straszne. Wiem co osiągnał z Piastem, ale mam wrażenie, że inny trener, bardziej odważny i nastawiony na grę do przodu osiagnałby jeszcze wiecej. Mam wrecz odczucie, ze Fornalik jest hamulcowym Piasta – ten zespół ma wiekszy potencjał w ofensywie niz defensywie, a własciwie ciągle się broni, bardzo rzadko stosują wysoki pressing. Ostatnio Obraniak udzielił bardoz ciekawego wywiadu mówiąc, że frustruje go oglądanie reprezetnacji polski bo ma wrazenie, że ona nei wykorzystuje swojego potencjału ofensywnego i jest to wina Brzęczka. Podobnie jest z Piastem Fornalika. Zresztą zauważcie jak Piast sie cofa gdy bramkę zdobęcie, takie są załozenia trenera. No i mój najwiekszy zarzut do Fornalika – Tiago Alves: przyszedł rok temu w lecie. Biły się o niego wtedy jeszcze takie zespoły jak Górnik i Lechia. Wybrał Piasta, facet z ogromnym potencjałem i szybkoscią, a w tamty sezonie praktycznie szansy nie dostał, a dziś jest najlepszym zawodnikiem Piasta. Czemu Fornalik wczesniej na niego nie postawil? No i cały mecz w Kopenhadze przesiedział na łąwce, a tam az sie prosiło by on był na boisku z jego szybkoscią i grą z kontry Piasta w tym meczu.

Wróżka Weszława
Wróżka Weszława

Tak, Fornalik hamulcowym Piasta, z tym potencjałem kadrowym to spokojnie faza grupowa LM powinna być

poznaniak
poznaniak

Fornalik jest mistrzem a ty miszczem analfabeto

Gmoch
Gmoch

Mistrzem był, ale już nie jest. A poza tym ja nie znasz kontekstu, to nie oceniaj wypowiedzi. To nawiązanie do pewnego skeczu kabaretowego: o tematyce przewodniej: „Polska miszczem Polski”. I jak już nazywasz kogoś analfabetą to chociaż postaw kropkę na końcu zdania. Nie ma do czego się przywalić – to trzeba szukać literówek lub innych błędów.

CM711
CM711

Jesteś Parzyszek idiotą i nie ma na to wytłumaczenia.

Kredens
Kredens

Nie ma o kim gadać. Chłopak wypłynął u Fornalika a Piast w normalnym, mocnym składzie sprzed 2 lat spokojnie dałby sobie radę w Serie B. Kolejny, któremu mocno zaszumiało w głowie. Już był swego czasu Pawłowski, też uważał, że chwycił wielką karierę za nogi i wyszło jak wyjdzie, i tym razem. Poza kopaniem piłki, warto też chociaż odrobinkę pomyśleć.

Martin Ronske
Martin Ronske

Fornalik słaby trener? Z tym potencjałem co mial zrobił Mistrza wyprzedził Legie ,Lecha ….teraz też na pewno będzie przynajmniej w pierwszej ósemce… Zastanówcie się zanim będzie po nim jechać

Gmoch
Gmoch

Tak, tylko, że nie oceniaj po tej przewrotnej lidze. Zazwyczaj drużyny, które próbowały grać w piłkę (ŁKS, Miedź, pewnie parę innych klubów) i grały piłką przegrywały z piłkarskim betonem. Cwaniactwe, wybijaniem na aut, lagami. Tu nawet to dobrze sprawdza się. Zresztą Legia od kilku lat też gra prymitywną, stojącą piłkę a gromadzi tytuły. Za to pucharach zbierają po d…. Dobrze, że na Dubaj im starczyło…

Fakt, puchary wyszły Fornalikowi mimo wszystko na plus, ale kadrę prowadził paskudnie. Większość sezonów jego drużyny grają archaiczny, powojenny futbol.

WhiteStarPower
WhiteStarPower

Parzyszek…. niby inteligentny, ale patrzac na te zabawne tłumaczenia to chyba jednak głupi

eugeniuszsmietana
eugeniuszsmietana

Pierdzieli głupoty. Nawet Fornalik słynący z lekkich treningów nie przygotowuje źle fizycznie drużyny. To jest w ogóle mit, że nasi trenerzy mają w tym braki. Absolutnie tak nie jest, nasi to wręcz specjaliści od przygotowania fizycznego i w sumie nic poza tym.

Różnica NIE polega na zwiększonej objętości treningu, tylko zazwyczaj intensywności. W Ekstraklasie w gierce wewnętrznej zagrasz z zagranicznym szrotem któremu nie wyszło, ma wysrane i się leni, młodzieżą, która widzi to jako wzór zachowania i reszcie, która się dostosowuje tempem. Dlatego nawet w Serie B wygląda to inaczej, bo nie jadą tam stare dziady, tylko jest rywalizacja by się wybić. Różnica nie polega na przygotowaniu, tylko na rywalizacji i chęciach. W Polsce Parzyszek mógł lecieć w jajo i co tam dał od siebie to dał, a wylazł stąd i płacze, bo zobaczył rywalizację. I wielce wydaje mu się, że treningi trudniejsze, ale tylko dlatego, że tak robią sami zawodnicy. Fornalik ma delikatne treningi to fakt, ale przygotowuje zespół do grania tak jak wszyscy inni.

Problemem jest poziom lenistwa graczy i brak rywalizacji. Nasi trenerzy są beznadziejni w każdym innym aspekcie, ale wmawianie im, że słabo przygotują fizycznie drużynę jest mrzonką, wszak to w zasadzie jedyne co potrafią. Niemniej faktycznie będziesz mniej zmęczony nawet po dziadku w Polsce, bo masz zagranicznych którym się nie udało, rodzimych którzy mają wysrane i młodzież, która się nie wychyla. I nagle okazuje się, że wyjeżdżając zwykły dziadek daje ci w kość, bo każdy napierdziela, a nie stoi i se odbija piłeczkę.

Gmoch
Gmoch

Nie, zajadą ich fizycznie, albo totalnie luzują. W lidze jako tako idzie, ale zobacz, że lipcu, gdy drużyny często kończą grę w pucharach po eurowpierdolu, widać właśnie złe przygotowanie fizyczne. Na mistrzostwach Europy czy świata jest identycznie to samo. Było u Engela, było kilkanaście lat później u Nawałki. Nic w tym temacie się nie zmieniło. Zawodnicy biegają jak muchy w smole. To właśnie jest przygotowanie fizyczne. Nie chodzi tylko od dogranie 90 minut +.

Zdzislaw
Zdzislaw

Aż mi cię żal pietruś,
oj głupiutki ty,głupiutki niestety…
Trener Fornalik to jest gość na poziomie, i z sukcesami w karierze zawodniczej i trenerskiej, a kim ty jesteś pietruś ???

Drętwy Napaździoch
Drętwy Napaździoch

ponoć po pierwszym i jedynym golu dla Frosinone, zresztą wbitym z metra do pustaka, Parzyszek krzyczał na całe Włochy „Diego nuovo! Diego nuovo!”

Weszło
15.01.2021

Skoki narciarskie bez podatku przez cały weekend eWinner!

Gotowi na weekend ze skokami narciarskimi z Pucharem Świata w Zakopanem w roli głównej? Jeśli tak myślicie, to na pewno znacie już promocję eWinner, który oferuje nam grę bez podatku przez cały weekend! A jeśli nie znacie to najwyższy czas nadrobić zaległości. Bo przed nami kilka dni narciarskiego szaleństwa w zimowej stolicy Polski. Na czym […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

STANOWISKO #41 – TRANSFERY LECHA, ROZBIÓR LEGII I PARADOKS KOLEWA

Gotowi na najnowsze Stanowisko? Jeśli tak, to dobrze, bo jest o czym rozmawiać (i czego słuchać). Transfery Lecha, rozbiór Legii i paradoks naszego przyjaciela, doskonałego tancerza, znawcy win – Aleksandara Kolewa. Zapraszamy. 
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Na papierze ten transfer wygląda źle. Tim Hall w Wiśle Kraków

Wisła Kraków dokonała pierwszego zimowego transferu, ale umówmy się: nie da się nim zachwycić. Wielu z miejsca go krytykuje, inni w najlepszym razie mówią, żeby dać piłkarzowi czas i jeszcze nie przesądzać. Trudno jednak ukryć, że Tim Hall raczej nie wzbudza pozytywnych odczuć, gdy spojrzy się na jego dotychczasowe losy.  23-letni obrońca, z którym „Biała […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Deleu: – W polskiej piłce brakuje luzu i radości. Denerwuje mnie ten pesymizm

– Chciałbym wszczepić dzieciom miłość do piłki, uśmiech na twarzy. Wiem po sobie, że jeśli robisz coś, co kochasz, przychodzi ci to zdecydowanie łatwiej. Oczywiście trzeba też koncentracji, ale ona nie wyklucza okazywania radości w czasie uprawiania sportu. Dzisiaj bardzo często trenerzy mówią „Zrób to, zrób tamto, nie możesz tego, skoncentruj się”. Moim zdaniem trzeba […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Freebet na Puchar Świata w Zakopanem od TOTALbet!

Legalny polski bukmacher TOTALbet przygotował coś dla wszystkich fanów skoków narciarskich w Polsce! Już w ten weekend zawody Pucharu Świata zawitają do Zakopanego. To jedna z ulubionych skoczni Kamila Stocha, który zwyciężał na niej już pięciokrotnie. Najchętniej dorzuciłby zapewne kolejne triumfy do tego dorobku, bo wciąż ma szansę na triumf w klasyfikacji generalnej. A my […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Derby dla Lazio? A może Mchitarjan uratuje Romę? Piątek pod znakiem włoskiego hitu

Derby della Capitale. Mecz dwóch największych zespołów Wiecznego Miasta – Lazio i Romy, od lat elektryzuje kibiców w stolicy Włoch. Ostatnimi czasy obydwa zespoły często remisowały, nie rozstrzygając kwestii dominacji w stołecznym mieście. Jak będzie tym razem? Podpowiadamy, na co warto dziś postawić, sprawdzając oferty naszych partnerów.  Lazio Rzym – AS Roma Ostatnie mecze bezpośrednie: […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Legia bez Karbownika już zimą. Co to oznacza dla niej, a co dla niego?

Zgodnie z ustaleniami Michał Karbownik miał zostać w Polsce do końca sezonu. Nawet Mariusz Piekarski niedawno zapewniał na Twitterze, że „Karbo” nigdzie się zimą nie rusza. Ale potem zaczęły się plotki o tym, że Brighton skróci wypożyczenie i wyśle Polaka do lepszej ligi. Tak też jednak nie będzie. Bo – jak poinformował „Przegląd Sportowy” – […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Jak Legia poradziłaby sobie w Premier League? | FOOTBAL MANAGER FICTION #4

Football Managerowych testów ciąg dalszy. Sprawdziliśmy już, jak Leo Messi poradziłby sobie w Koronie Kielce. I jak wypadałaby w Ekstraklasie drużyna złożona wyłącznie ze starych Słowaków lub z polskich młodzieżowców. Teraz czas na ekspansję zagraniczną i zweryfikowanie eksperymentu o nazwie roboczej „Legia Warszawa w Anglii”. Przerzuciliśmy legionistów do Premier League, puściliśmy dziesięcioletnią symulację i sprawdziliśmy, […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

PRASA. Zwoliński zastąpi Kante w Legii?

W piątkowej prasie m.in. kilka doniesień transferowych, na czele z zainteresowaniem Łukaszem Zwolińskim ze strony Legii, rozmowa z Wojciechem Stawowym, sylwetka Albina Granlunda ze Stali Mielec i echa odrzuconego wniosku władz Chorzowa o dofinansowanie budowy nowego stadionu. PRZEGLĄD SPORTOWY Bartosz Salamon już strzela dla Lecha Poznań, co dało zwycięstwo nad tureckim drugoligowcem Bandirmasporem. Przede wszystkim […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

„W innych ligach skrzydłowy jedzie na obrońcę. U nas szuka się dośrodkowania”

– W Lubinie pokazano mi cały ośrodek, który robił wrażenie, był zrobiony jeszcze na świeżo. We Wronkach mieliśmy dwa boiska, dojeżdżaliśmy do Popowa na treningi, a na sztuczną murawę dojeżdżaliśmy po godzinie do Tarnowa, więc czasem trzeba było nocą wracać. A w Lubinie bursa stoi obok boiska, dlatego to wywarło na mnie wrażenie. W Lechu […]
15.01.2021
Hiszpania
14.01.2021

El Clasico w finale Superpucharu Hiszpanii? Otóż nie, z Barceloną zagra Athletic

Wczoraj z rywalizacji o Superpuchar Hiszpanii odpadł Real Sociedad. Dzisiaj z mini-turniejem pożegnał się natomiast Real Madryt. „Królewscy” nie zmierzą się zatem w finale z FC Barceloną, choć de facto byli jedynym zespołem w stawce, który coś w 2020 roku wygrał. Dzisiaj lepszy od madryckiej ekipy okazał się jednak Athletic Bilbao. Baskowie z trudem dowieźli […]
14.01.2021
Blogi i felietony
14.01.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

To zabawne, jak wybiórcza jest pamięć. Pod mnóstwem względów. Dla mnie na przykład pod względem Rakowa Częstochowa. Bo choć Raków Częstochowa przez sto lat swojego istnienia w Ekstraklasie był ledwie chwilę, tak przez to, że gdy akurat wpadałem w sidła piłki w niej się znajdował, zawsze uważałem, że naturalnym ligowym porządkiem jest Raków w Ekstraklasie. […]
14.01.2021
Weszło
14.01.2021

Kozak-alert. Atletico dorobiło się najlepszego prawego obrońcy w Europie?

Legendy głoszą, że angielska federacja zawiesiła Trippiera tylko dlatego, żeby ten za bardzo nie odfrunął. Wiecie, takie typowe wrzucenie kłody pod nogę Anglikowi, któremu wyjątkowo powodzi się gdzie indziej niż w Premier League. A mówiąc już całkiem poważnie, mamy do czynienia z pierwszorzędnym kozakiem. Ba, nie bez kozery możemy rozważać, czy w tej chwili aby […]
14.01.2021
Weszło FM
14.01.2021

Piątek w Weszło FM: Poranek z Mają, Hyde Park ze Stanem

Po krótkim urlopie Maja Strzelczyk wraca do „Dwójki bez Sternika”. Będziemy też relacjonować derby Rzymu oraz pierwsze spotkanie Polaków na mistrzostwach świata w piłce ręcznej. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – wraz z Mają, która zadba o to, aby nie zabrakło Wam najlepszej muzyki, w poranku pojawi się Adam Kotleszka. […]
14.01.2021
Weszło
14.01.2021

Następca Szumskiego w drodze – Raków sięga po Dominika Holca

Wszystko wskazuje na to, że Raków Częstochowa znalazł tymczasowego następcę Jakuba Szumskiego. Jak poinformował Tomasz Włodarczyk (meczyki.pl), do ekipy wicelidera Ekstraklasy ma zostać wypożyczony Dominik Holec – golkiper Sparty Praga. Do dopięcia pozostały ostatnie formalności. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Holec spędzi w Rakowie pozostałą część sezonu 2020/21. Stracona runda No dobra, kim właściwie […]
14.01.2021
Weszło
14.01.2021

Ceesay w Gdańsku, czyli Lechia zimą raczej się nie zbroi

Mykoła Musolitin, Jan Biegański, Joseph Ceesay. Tak wygląda w tej chwili zimowe okienko transferowe w wykonaniu Lechii Gdańsk i cóż, na miejscu kibiców tego klubu dalecy bylibyśmy od wielkiego optymizmu. Jeśli ktoś liczył na szarżę, która pozwoli włączyć się do walki o podium, musi być rozczarowany. Nic takiego nie nastąpi, bo nie ma na to […]
14.01.2021
Weszło
14.01.2021

Cienka jest granica między perfekcją i brakiem perfekcji w Bayernie

– Raczej nie widzi mi się scenariusz, w którym jakikolwiek niemiecki zespół detronizuje Bayern w tym sezonie Bundesligi. Mimo tego, co dzieje się w tej kampanii, Bawarczycy dalej mają w swoim zespole najwięcej jakości. BVB, Bayer czy Gladbach jeszcze zbyt często wpadają w pułapki nierówności. Jednym równym zespołem wydaje się Lipsk. Rozwijają się, są zorganizowani, […]
14.01.2021
Weszło
14.01.2021

Stawiaj na Polskę, zgarnij freebety! Promocja na MŚ w ręcznej w eWinner!

Legalny polski bukmacher eWinner przygotował promocję dla wszystkich kibiców reprezentacji Polski w piłce ręcznej. Tylko u tego bukmachera stawiają na biało-czerwonych możemy zgarnąć atrakcyjne bonusy. Za każdą wygraną naszej kadry dostaniemy freebet. W sumie nagrody mogą sięgnąć nawet 30 PLN w darmowych zakładach! ZAREJESTRUJ SIĘ W EWINNER Z NASZEGO LINKU I ZGARNIJ BONUS DLA CZYTELNIKÓW […]
14.01.2021