post
leszek.milewski

Opublikowane 20.10.2020 08:44 przez

leszek.milewski

O Kevinie Kamplu, który mógł trafić do Lecha i Rusłanie Malinowskim, który mógł trafić do Legii. O Luce Joviciu w zasięgu polskich klubów. Jakie były kulisy transferów Vadisa, Necida. O białoruskim menadżerze, który próbował dać łapówkę za pomoc w transferze.  Dlaczego Hildeberto miał być gwiazdą. Dlaczego Lech był awangardą skautingu w Polsce, a Legia celuje w zawodników z mentalnością gry o mistrza. Czy faktyczny skauting ma tylko Lech i Legia, reszta zajmuje się weryfikacją nazwisk. Jakie są blaski i cienie życia skauta? Rozmawiamy z Siergiejem Chitrikowem, byłym skautem zarówno Legii, jak i Lecha.

***

Najciekawsze nazwisko piłkarza, który mógł trafić do Polski?

Kevin Kampl. On grał wtedy w trzeciej lidze niemieckiej, w Osnabruck. Był do wyjęcia za nieduże pieniądze. Pamiętam, chciał go RB Salzburg, ale nie mógł go bezpośrednio kupić, bo musiałby zapłacić dużo więcej. Więc zrobiono taki deal, że przepuszczono go przez Aalen. Śmiano się z nas: to wy go chcieliście, a on idzie tylko do Aalen! A chwilę potem był już w Salzburgu. Chłopak o ogromnych możliwościach.

Jeszcze by się u nas przez to nie sprawdził. Tu każdy obcokrajowiec najpierw mówi: liga trudna fizycznie.

Też się nad tym zastanawialiśmy. Salzburg sprzedał go jednak za dwanaście milionów do BVB, BVB za jedenaście do Bayeru, Bayer za dwadzieścia do Lipska, gdzie jest do dziś. Powiedzmy, że są podstawy by sądzić, że mimo to by się w Ekstraklasie obronił. Czuliśmy niedosyt po tym, jak zaczął grać w Austrii, ale na początku naprawdę ciężko było dostrzec taki jego potencjał. Ze świeższych przykładów jestem pewien, że Lech musiał wiedzieć o Tijaniciu, od zawsze dobrze monitorował Słowenię.

Skaut musi patrzeć nie na to, kim ktoś jest, ale kim może się stać. Analizy analizami, ale wciąż w tym trochę wróżenia z fusów.

Oceniasz jednostkę w grze zespołowej. Musisz ją sobie wyobrazić w swojej drużynie. Oceniasz jak ktoś się może rozwinąć, oceniasz osobowość – to dużo zmiennych.

Na czym się opierał wtedy skauting Lecha?

Zaczynaliśmy bez InStatów, WyScoutów. Video na płytach, załatwiane bo ktoś miał kontakty w telewizji zagranicznej. Spotykaliśmy się potem na zebraniach, gdzie każdy musiał bronić swojego zawodnika. Poświęcaliśmy bardzo wiele godzin, żeby taki profil przygotować. Siedziałeś przy komputerze i wycinałeś wszystko sam, robiłeś film. Teraz dostajesz samą esencję poprzez programy.

Moim zdaniem wtedy Lech był prekursorem, awangardą skautingu w Polsce. Dopiero swoimi ruchami zmusił Legię do tego, żeby ona też zainwestowała w skauting.

Były różne koncepcje skautingu w Lechu. Na przykład ludzie rozrzuceni po całej Polsce, w każdym województwie jeden skaut. Ale w pewnym momencie z większością tych osób nie przedłużono umów. Wiele osób odeszło. To byli trenerzy młodzieżowi, ktoś prowadzący drużynę związkową, a przy tym dodatkowo współpracujący z nami. Uważam, że to była cenna siatka skautingowa. Ten skauting przyprowadził Roberta Lewandowskiego czy Sławomira Peszkę. Ale pomysł Lecha był taki, żeby zrobić w zamian skauting scentralizowany. Moim zdaniem Lech za łatwo z tego zrezygnował.

Ty podobno stałeś za sprowadzeniem między innymi Tonewa.

To się rozkłada zawsze na więcej osób. Ale jak Spas Delew szedł do Pogoni – my już kilka lat wcześniej zastanawialiśmy się czy brać Tonewa czy Delewa. Postawiliśmy na potencjał, choć Delew był wtedy bardziej produktywny w CSKA Sofia. Dzisiaj jak ktoś jest młody i produktywny w CSKA, to trzeba wyłożyć za niego podobne pieniądze, które zapłaciło Derby za Jóźwiaka. Czasy się zmieniły. Wtedy, gdyby Lech połączył odważne wejście w zagraniczny skauting z bacznym obserwowaniem swojego rynku, myślę, że to mogłoby przynieść dużo więcej korzyści. A Lech tymczasem doszedł do momentu, w którym Bielik odchodził do Legii, a stamtąd idzie za duże pieniądze. To była duża porażka.

Jak to się stało z Bielikiem?

Nie wiem. Pewnie brakowało komunikacji. Akademia we Wronkach, centrala w Poznaniu…. Z tego co wiem, to dzisiaj obowiązuje wytyczanie ścieżek, również ze względu na pewne zmiany personalne wśród zarządzających, ale ta nauka odbyła się swoim kosztem.

Mówiliśmy kto ciekawy mógł trafić do Lecha: a do Legii?

Rusłan Malinowski. Nie mówię, że bez problemów by przyszedł, na pewno byłby dużo droższy niż Kevin Kampl. Szachtar go nie chciał. Miał duży potencjał. Ale wciąż wydawało się, że choć będzie za chwilę wyżej, to maksymalnie na poziomie ligi belgijskiej, holenderskiej. Nie zakładałem, że trafi do lig TOP5.

Lukę Jovicia też można było sprowadzić. Byłoby bardzo trudno, ale można było spróbować w momencie, gdy wchodził do seniorów, łapał pierwsze minuty. Crvena Zvezda tonęła w długach. Przy troszeczkę hazardowym podejściu, płacąc 2-3 miliony, był w zasięgu wtedy tak Legii, jak Lecha.

Dziś łatwo powiedzieć, bo wiemy gdzie jest Jović. Ale polskich klubów nie stać, by płacić 2-3 miliony za juniora, który dopiero łapie pierwsze minuty.

Dlatego te budżety polskich klubów wciąż są tak naprawdę słabe. Jest pieniędzy coraz więcej, płaci się za graczy z ESA sporo, ale to wciąż w skali nawet średniej półki mało. Taka jest prawda.

Co do Malinowskiego, to fajnie że się tu nie wybielasz, tylko sam mówisz, że pomyliłeś się w ocenie.

Każdy skaut ma chyba takie chwile, kiedy pojawiają się myśli: kurde, ja się chyba nie znam. Ja na pewno takie miałem. A potem pretensje. Może nie wykonałem wystarczającej pracy. Może czegoś nie dopatrzyłem. Skauting to trudny proces, trochę pole minowe, a nie ma nieomylnych. Wiesz to. Widzisz po największych klubach, gdzie na skauting i ewaluacje zawodników idą wielkie nakłady. Ale nie chcesz się tym zasłaniać. Szukasz przyczyn.

Dziś sądzę, że o miarodajności możemy zacząć mówić jeśli obejrzeć dziesięć meczów zawodnika mecz po meczu. Wtedy jesteś w stanie zobaczyć czy on ma spadek formy, czy jest regularny. Często jest tak, że ktoś zapadnie w pamięć jednomeczowym błyskiem. Pytanie czy daje sygnały, by to mogło się zmienić w coś trwałego. W to, by miał na cztery mecze trzy dobre. Musisz próbować to obliczyć, ale nie ma reguły.

Najgorzej, jak zachwycisz się zawodnikiem, potem inwestujesz czas, przyglądasz mu się, pojawiają się znaki zapytania. Ale skoro już mu tyle poświęciłeś, na wycinanie zagrań, analizę, wyjazdy, to sam nie chcesz tego czasu i wysiłku przekreślić. Bagatelizujesz słabsze strony, podkreślasz lepsze. To się może dziać podświadomie. I też jak przedstawiasz zawodnika, którego wyszukałeś, to robisz video, które ma zainteresować. Pokazujesz więc głównie dobre strony, nie złe. Widziałem bardzo dobre, obiektywne video, które było skreślane przez na przykład trenera tylko na bazie takiego materiału:

A po co mi on, jak takie błędy robi?

Rzetelna ocena przegrywała z podkoloryzowaną. Zawodnik na dzień dobry miał trudniej. A każdy skaut chce, żeby jego zawodnik dostał szansę. Więc różne triki były stosowane.

Graliście przeciw głosowi trenera?

Z trenerami jest problem. To nie tak, że się nie znają, choć takie wnioski można by wyciągnąć z zakulisowych opowieści skautów: trener go nie chciał, a zobacz gdzie on dziś gra. Ale żeby trener dobrze mógł ocenić, sam musiałby poświęcić czas i obejrzeć minimum pięć spotkań. Obejrzy krótkie video, coś mu się nie spodoba – przecież nie ma pełnego obrazu. Nie zna kontekstów: przeciwko jak mocnej drużynie był ten błąd. Czy zespół się bronił czy atakował. Lekką ręką może wyciągnąć wnioski, które mają dalekosiężne konsekwencje. Moim zdaniem trener, dla własnego dobra, powinien ufać skautingowi czy dyrektorowi sportowemu. Albo żyć w bliskiej współpracy z tymi podmiotami. Po to są te działy w końcu.

Henning Berg przykładowo chciał tylko tych, których widział. Legia z kimś grała, ktoś mu się spodobał – no to OK. Ale żeby się przyłożyć do pracy video, albo chociaż poważnego potraktowania takiej pracy wykonanej przez innych – niekoniecznie.

Trener jest jednak moim zdaniem niezbędny. Patrzę na Raków i widzę, że tam dobiera się piłkarzy typowo pod wymagania trenera. Dobry piłkarz może nie pasować do koncepcji, a wtedy się nie przyda.

Jest kilka modeli działania, które mają prawo zafunkcjonować. Ja po prostu jestem zwolennikiem modelu dyrektora sportowego, który poświęca bardzo dużo czasu pierwszej drużynie, a przy tym obserwacjom, skautingowi. Jest pomostem. Muszą sobie z trenerem zaufać, żeby każdy z nich lepiej mógł wykonać swoją pracę. Natomiast to się sprawdza w momencie, gdy trener ma dłuższy kontrakt. A w Polsce często jest tak, że trener skreśla kilku cennych zawodników, bierze trzech swoich na duży kontrakt, a za chwilę go już nie ma, tymczasem piłkarze pozostają.

Jak bardzo zmienił się skauting przez narzędzia takie jak InStat czy WyScout?

Jest to podstawowe narzędzie w pracy skauta, które umożliwia nam rozpoczęcie obserwacji zawodników po wstępnej weryfikacji statystycznej. Niektórzy uważają, że dzięki temu robią skauting.

Jak dziś, według twojej wiedzy, działa skauting w Polsce?

W Polsce funkcjonują dwa modele skautingowe. Jeden to wyszukiwanie, ma go Legia i Lech. To jest faktyczny skauting. Reszta klubów, jak dla mnie, sądząc z rozmów branżowych, to działy zajmujące się tylko weryfikacją nazwisk, które dostają z góry od menadżerów, działaczy. Natomiast przykładowo w Legii 99% podsyłanych od menadżerów nazwisk zawodników było słabszych od tych, których mieliśmy na danej pozycji.

Na czym się w skautingu rozczarowałeś?

W rzeczywistości skauting w Polsce odgrywa mało znaczącą rolę w mechanizmie klubowym. Praca działu skautingu jest zazwyczaj doceniana, natomiast często zapadają decyzje nie po myśli skautów.

Albo samo podejście do ludzi. Skauci zawsze się znajdą. Pasjonaci chcą się tym zajmować. Na początku jest mnóstwo zapału. Jeździsz, jest motywacja. Działasz w klubie, pracujesz przy piłce, o, tu kogoś wypatrzyłeś, tam. Jeśli kogoś zakontraktują – jesteś wniebowzięty. Jak odpali – nie ma o czym mówić. Ale po siedmiu latach masz prawo być zmęczonym.

Aż tak to jest obciążające życie prywatne?

Ktoś pomyśli: co taki skaut, przeanalizuje sobie na video dwa mecze dziennie. Gdzieś sobie pojedzie na meczyk. No ale to jest inny rodzaj oglądania. Analizowanie zawodników, nakładaniu filtru na mecz, potem raporty. Pierwszy, ogólny, a potem wnikliwy, na czynniki pierwsze, najlepiej poparty wycinkami video. Umiejętności taktyczne, techniczne, fizyczne, mentalne. Ocena ogólna. Wywiad środowiskowy jak jest już zainteresowanie. No i do tego konieczna systematyka, aby ująć to wszystko w rzetelne ramy kontekstowe.

Jeśli chodzi o podróże, to cztery tysiące kilometrów w weekend potrafiło pęknąć w Lechu. Więcej ambicji było w tym, niż realizmu. Chcieliśmy być najlepsi. Mieliśmy mnóstwo zapału. Wsiadaliśmy, układaliśmy sobie plan, żeby jak najwięcej obejrzeć. Trzecia liga niemiecka, Holandia, znowu Niemcy, potem Czechy. Wyjeżdżało się w czwartek, wracało w poniedziałek. A po takim maratonie 2 dni wyjęte z życia. I nie miałeś poczucia, że to jest doceniane.

A przecież na logikę: inwestycja w skauting to oszczędność. Koszt jednego nietrafionego transferu jest dużo większy niż powiększenie znaczące inwestycji w skauting.

Antolić zarabia 400 tysięcy euro podobno. Jak można się zgodzić na taki komin? Czy to jest topowy zawodnik? Robi różnicę? Czasem tak myślę. Jaki dział dałoby się zbudować za jego kilkuletnią pensję? A myślę, że i bez Antolicia Legia zdobyła by mistrzostwo. Tych pieniędzy w piłce jest coraz więcej, ale ich alokacja taka sama.

Wiele osób pewnie się nie zgodzi, ale moim zdaniem również na rynku menadżerskim jest pomieszanie priorytetów. To piłkarz zatrudnia menadżera, nie na odwrót. To piłkarz zatrudnia, by ktoś czuwał nad jego karierą, a nie by nią wedle woli dysponował. O tym się zapomina. Jeśli rozmawiam z menadżerem, że jesteśmy zainteresowani, a potem okazuje się, że piłkarz nic o tym nie wie – to jest problem.

Musimy też powiedzieć o tej ciemnej stronie. Wykonujesz pracę, pracodawca ci ufa. Pamiętam białoruskiego menadżera, który powiedział: słuchaj, zróbmy jeszcze transfer tego zawodnika, ja tobie dam za to Range Rovera.

Naprawdę są takie sytuacje?

Mówię z doświadczenia. Odpowiedziałem: “człowieku, on nie umie grać w piłkę. Jak ja mogę go polecić?”. Już tych ludzi nie ma w piłce, oszukali kilka osób.

Odszedłeś do Legii z przyczyn finansowych?

Nie. Miałem swoje przekonania, swoje ideały, do których dążyłem. Cały czas je przewartościowuję, bo każdy klub wiele mnie nauczył, ale wtedy, w Lechu, mówiłem głośno o pewnych rzeczach, które mi się nie podobały. Moim zdaniem to nie funkcjonowało jak powinno, w co już się nie chcę wdawać, a ja też czułem, że w takich układach się nie rozwijam.

W Legii zastałeś to, czego się spodziewałeś?

(Długa cisza) Dążenie do pewnych wyidealizowanych perspektyw jest trochę złudne. W moim przypadku to funkcjonuje za każdym razem. Zawsze chcesz się spotkać z czymś, nie wiem, takim na wyższym poziomie. A potem jest zderzenie z rzeczywistością. Natomiast na pewno w Legii było zupełnie inne podejście. Inny filtr nałożony na zawodników.

To znaczy?

To musieli być zawodnicy, którzy będą zdobywać mistrzostwo. Legia w ostatnich latach ma ich zdecydowanie najwięcej. Lech tylko dwa. W Lechu klub walczy o najwyższe cele, ale częściej tak się mówi. Kto ma walczyć, jak nie Lech? Natomiast czy się w to w każdym sezonie w pełni wierzy, że Lech ma grać o tak wysokie cele, czy to tylko takie słowa?

 W Legii ten mental zawodnika był ściśle określony i bardzo ważny. Lech szukał przede wszystkim tych z potencjałem piłkarskim, sprzedażowym. W Legii ogromnie ważny był mental meczowy, mental kogoś, kto zdobywa mistrzostwa. Czerczesow mówił: on chce mieć piłkarzy nawet ze słabszej ligi, ale kogoś, kto walczył o mistrzostwo. Wie jakie to emocje, jak trudny to sezon, jaka presja, jak ją znosić. Kiedy stawiasz na tych z potencjałem, prędzej wpadną w pułapkę nieregularności. Znajdą wytłumaczenie porażki, które ich zadowoli. Widziałem wielu zawodników z ogromnym potencjałem, ale którzy przez to, jak myśleli, na czym się skupiali, nie potrafili przełożyć tego na coś więcej. Grali dobrze, jak akurat mieli dobry dzień, coś im pasowało, wtedy się napędzali. Zupełnie inaczej zacząłem patrzeć dzięki temu na skauting.

Dlaczego wyróżniający się w średniakach miewają duże problemy w Legii?

Poprzeczka w Legii Warszawa jest zawieszona bardzo wysoko. Często piłkarze nie zdają sobie sprawy jak wysoko. Z drugiej strony nie skorzystać z takiego zaproszenia jest nierozsądne. Dlatego wydaje mi się, że nie każdy jest w stanie udźwignąć presję klubu i nie każdy sobie poradzi. Na przykład Arvydas Novikovas przyszedł do Legii, boisko jednak szybko go zweryfikowało. Znałem go jeszcze z Hearts. Nie mógł mieć potencjału sprzedażowego, nie poradził sobie w Szkocji, nie poradził sobie w Erzgebirge Aue. W Jagiellonii mógł grać, był wartością dodaną to tylko pokazuje jakie są różnice między klubami.

Twoja opinia na temat ostatniego okienka Legii?

Uważam, że Legia nie ma słabszych piłkarzy niż Karabach. Ale zbyt wielu sprowadziła zawodników na zasadzie: wyjechał, nie wyszło, wraca. Uważam, że trzeba starać się pozyskiwać zawodników, którzy kręcą minuty, robią sportowy wynik, idą w górę. Kiedy w ogóle nie grasz, to jest ryzyko.

Ale też ryzyko, które może się opłacić. Ja na przykład Vadisa nie chciałem. Myślałem: OK, był dobry, ale co grał ostatnio? Zawsze byłem przeciwnikiem sprowadzania zawodników, którzy nie grają. Patrzysz na video – ciekawy piłkarz. Ale, to było kiedyś. Nie wiemy jak dzisiaj wygląda. Może być z nim dużo gorzej. Wystarczy, że ma nadwagę, a już tak nie pobiegnie. Łatwiej było wierzyć, że Vadisowi się nie uda. Ale mu się udało.

Jak się czułeś tuż po przejściu z Lecha do Legii? To był mocno komentowany ruch.

Moje przejście z Lecha do Legii… pamiętam, potrzebowałem czasu, żeby zdobyć zaufanie. Legia podebrała Bielika, wcześniej Bereszyńskiego. Czułem: Dobrze, muszę pracować, pokazać, że przyszedłem pomóc, a nie wynosić informacje.

Jak to było z tą bazą Lecha, wyniosłeś ją? Tak się mówi w Poznaniu.

Bazę miałem w głowie. Brałem wiedzę, którą miałem, na którą zapracowałem. Zresztą, Legia też większość tych graczy znała. Lech i Legia obserwują te same ligi.

Często w Legii zdarzały się transfery na czuja, z pominięciem skautingu? Bo trochę to tak wyglądało.

Były okazje. Nie wyklucza się tego z mechanizmu skautingowego. Michał Żewłakow jako dyrektor był w stanie swoją osobą, znajomościami, wygenerować czasem takie możliwości, które byłyby normalnie poza zasięgiem. Najtrudniejsze wtedy jest podjęcie decyzji, ale w przypadku Legii zdarzały się strzały jak Vadis. Bez Michała Vadis byłby nieosiągalny.

Można sobie czasem piłkarza wychodzić. Dowód też z Petraska, któremu Raków, wtedy w II lidze, zaprezentował cały plan rozwoju klubu aż do Ekstraklasy.

W Lechu też robiliśmy prezentacje dla piłkarzy, żeby on zobaczył czym jest Lech. Rzadko się zdarzało, żeby ci, których chcieliśmy, nie chcieli przyjść do Lecha jako Lecha – jeśli już, rozbijało się to o finanse. Najlepsi chcą osiągać cele w życiu, nie myślą aż tak o pieniądzach, tylko o kierunku, w którym chcą iść.

Po kim w Legii byliście przekonani, że wypali, a nie wypaliło?

Hildeberto. Chcieliśmy go wcześniej, ale nie było takiej możliwości. Znaliśmy go z Benfiki, przeszedł do Nottingham, a przychodził do Legii bez formy fizycznej, to było ryzyko, ale świadomie czy nieświadomie sugerowaliśmy się już Vadisem, który też przychodził zaniedbany, a zrobił różnicę.

Na pewno też Dominik Nagy. Dużo więcej się po nim spodziewaliśmy. Po latach wydaje się, że przeważył aspekt piłkarski, czysty potencjał, który ma bardzo duży. Ale ten aspekt to za mało. Trzeba poznać mentalność zawodnika, to jakim jest człowiekiem. Jakie ma cele życiowe, nawet nie sportowe. W jakim kierunku chce iść w swoim życiu. W wielu przypadkach ma się za mało informacji, albo ta informacja jest utajniona skutecznie przez zawodnika. Ma być lepsza? Potrzeba więcej ludzi i czasu. A ludzi i czasu nie ma.

Eduardo był poparty jakimkolwiek skautingiem?

Pytania o Eduardo trzeba kierować do działu marketingu. Nikt nas nie pytał. O co mogli zapytać? Co sądzimy o piłkarzu mającym swoje lata i będącym po kilku artroskopiach?

Necid?

Mogę powiedzieć, że byłem pomysłodawcą Tomasa Necida i spotkałem się z pewnego rodzaju krytyką. Nie było czasu, a było trzeba znaleźć piłkarza według profilu podanego przez trenera. To wygląda tak, że przychodzi trener i mówi, że chce konkretny profil  piłkarza, a ty masz go w trzy minuty znaleźć. Necid pasował. Stacjonarny, wysoki napastnik, który poradzi sobie przy stałym fragmencie gry oraz wykorzysta sytuację strzelecką w polu karnym, ale ostatecznie nie spełnił oczekiwań.

Langil? Miał ciekawy początek, nawet to pianino sławne już robiło pozytywny PR. A finalnie fajka wodna i król instagrama.

Na pewno spore rozczarowanie. Wszyscy liczyli na więcej. Wyróżniał się szybkością, co było kluczowym kryterium. Brakowało mu dużo innych aspektów, nie mówiąc o mentalnym. Wielu rzeczy nie wiedzieliśmy. U nas kibice bardzo interesują się życiem piłkarzy, w Belgii niekoniecznie, nie było też takiej mocy przerobowej, by przeanalizować Langila pod tym kątem.

A kto był takim typem, który był nieoczywisty, a odpalił?

Nikolics. W Lechu był obserwowany, ale niechciany, bo nie miał potencjału sprzedażowego. Tak został określony. Legia też miała wątpliwości. Natomiast finalnie strzał w dziesiątkę absolutny i trzeba za ten ruch mocno chwalić Tomasza Kiełbowicza, on najbardziej pracował nad tym transferem. Berg go za bardzo nie chciał. To mi znowu wskazuje: albo niech trenerzy pracują ściśle z działem skautingu, albo w ogóle niech się nie mieszają i tylko pracują z gotowym materiałem.

To była twoja decyzja, żeby odejść?

Tak. Ostatnie sezony mnie wymęczyły. Zarządzał w ostatnim roku Ivan Kepcija. Planował obserwacje typu last minute. Jednego dnia byłem tu, drugiego tam. W przeciągu miesiąca oglądałem osiem różnych lig. Bałagan. Jak mam coś w ten sposób zweryfikować? Oglądając jeden mecz? Wyrwany z kontekstu? Potraktowałem to jako skauting negatywny, byłem mocno krytyczny. Po czterech sezonach na maksymalnych obrotach potrzebowałem zmiany.

Zostałeś dyrektorem sportowym, czyli praca na wyższym poziomie odpowiedzialności, choć w mniejszym ośrodku. Ale to ty podejmujesz decyzje, zamiast dostarczać materiał pod nie.

Tak sobie założyłem, że chciałbym zostać dyrektorem, ale może za wcześnie było jeśli chodzi o Wigry i taką funkcję. Najpierw miałem budować skauting w GKS-ie Katowice. Projekt mi się podobał, ale aby znalazły się fundusze, musieli się utrzymać. Nie utrzymali się. Kontaktowałem się z Pogonią, było zainteresowanie Wisły Płock. Tu miałem być dyrektorem sportowym po Masłowskim. Dobra, skoro nie skauting, mogę zająć się tym, choć doświadczenia mi brakowało. Postawiono na Marka Jóźwiaka i w sumie się nie dziwię.

Marek przyszedł z Wigier, ty tam poszedłeś.

Znam się z Tomkiem Jarzębowskim, podrzucił mi temat. Wigry… szkoda. Nie wiem. Wiele czynników wpłynęło na zakończenie współpracy. W klubach miejskich budżet generuje miasto, ale bez inwestora prywatnego ciężko układać długofalową strategię. Wiedzieli też, że ja, schodząc z ESA, nie znałem za dobrze I czy II ligi. Miałem rozeznanie, ale nie tak dobre. Nie mogłem reagować na zasadzie: dobra, szybko potrzebny jest środkowy obrońca, a ja mam 7 nazwisk. Był pomysł, żeby opierać się o młodych niełapiących się w ESA, ale jest też problem finansowy. Komuś kończy się kontrakt, można go zainteresować i podpisać ale trzeba zapłacić ekwiwalent. Przy kilku takich transferach robi się spora suma. Piłkarze z Polski też nie chcieli jechać do Suwałk. Miejsce w tabeli nie było atutem w rozmowach.

Tak czy inaczej, pewnie spodziewali się więcej. Klub podjął taką decyzję, już nie współpracujemy. Na pewno Wigrom kibicuję. Było to pouczające doświadczenie z wielu względów. Z jednej strony, I i II ligę znam dużo, dużo lepiej. Mam nadzieję, że to się przyda wkrótce. Z drugiej, to była młoda drużyna, trzeba było często wchodzić w buty psychologa. Na pewno nie był to dla mnie stracony czas.

Czekasz na telefon?

Czekam, nie ukrywam.

Te Wigry ciążą ci na CV, takie mam wrażenie.

Myślę, że nie. Na pewno zdobyłem bardzo cenne doświadczenie i poznałem świetnych ludzi. To jest najważniejsze. A Wigry niedługo wrócą do I ligi.

Leszek Milewski

Fot. FotoPyK

leszek.milewski

Ekstraklasa. Historia polskiej piłki. Lubię pójść na mecz B-klasy.

Opublikowane 20.10.2020 08:44 przez

leszek.milewski

#WeszłoFuksem
16.06.2021

Finlandia za dziewięć tysięcy, efektowna tasiemka i sukcesy na Euro

Weszło Fuksem, czyli najlepsze kupony poprzedniego tygodnia. No nie będziemy ukrywać – lubimy robić te zestawienia, bo po każdym z tych kuponów robimy coś w stylu “o kurde, serio mu to weszło?”. Co mamy dla was tym razem? Mamy singla trafionego za tysiaka. Efektowną tasiemkę puszczoną z samego rana. No i graczy obłowionych na Euro […]
16.06.2021
#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
21.06.2021

Gergel, Pirulo, Cichocki i reszta. Jedenastka sezonu 2020/2021 w 1. lidze

Sezon pierwszej ligi już oficjalnie zakończony – łącznie z barażami – więc czas najwyższy na podsumowania. Na start proponujemy wam najlepszą jedenastkę sezonu 2020/2021, czyli zestaw absolutnych kozaków, których z przyjemnością oglądaliśmy przez minione miesiące. Nie będzie zaskoczeniem, że dominują w niej piłkarze z czołowych zespołów, jednak znalazło się i miejsce dla wyróżniającej się postaci […]
21.06.2021
Felietony i blogi
21.06.2021

Włochy i Atmosferić, czyli mądrzy będziemy dopiero jutro (11)

Roberto Mancini w 88. minucie meczu z Walią postawił na 25. zawodnika z 26-osobowej kadry reprezentacji Włoch. Salvatore Sirigu pojawił się między słupkami w miejsce Gianluigiego Donnarummy i tym samym na liście powołanych został już tylko jeden zawodnik bez rozegranej minuty – trzeci bramkarz, Alex Meret. Włoskie media komplementują szkoleniowca i przypominają, że to bardzo […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Dzięki Turcjo, że byłaś Atmosfericiem turnieju (11)

Turcja jest skandalem, ale jest skandalem dla Turków. Ostatnio pisaliśmy z Kubą Olkiewiczem tekst o tak zwanych Atmosfericiach, a więc piłkarzach od atmosfery. Ciekawe było dla mnie to, co powiedział psycholog sportowy, Dariusz Parzelski. Otóż był przekonany, że grupa ludzi, która działa razem, potrzebuje obsadzenia wielu ról. One obsadzają się automatycznie. Muszą być wypełnione. Są […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Kasperczak: Cudów w meczu z Hiszpanią nie widziałem

– Zagraliśmy “po polsku”. Dobrze się broniliśmy i wyprowadzaliśmy kontrataki, czyli robiliśmy to, co zawsze wychodziło nam najlepiej. Przede wszystkim jednak była walka. Z tego meczu nie potrafię wyciągnąć dużo pozytywnych wniosków czysto piłkarskich, natomiast widzę inną mentalność. Cudów nie ma, ale brawa za wyjątkowy poziom zaangażowania. Niestety w grze ofensywnej dalej mamy duże problemy […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

WIELKA LA ZABAWA W SEWILLI | EUROVLOG #6

Polacy i Hiszpanie rozkręcili przed meczem w Sewilli mega imprezę! Sprawdźcie, czy nasz reporter Jakub Białek dał radę przeżyć! To, że oglądacie ten film, jest spoilerem? Być może.  
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Boniek: Sousa na inną mentalność od naszej, mamy grać w piłkę

– A my nie chcemy tylko się bronić i stawiać „autobus” przed polem karnym. Mówiłem o tym głośno od wielu lat, wpajamy młodzieży, że mamy grać w piłkę, a nie tylko się poruszać i przemieszczać po boisku. Sousa ma inną mentalność od naszej, nie chcę robić analiz, zostawiam innym. Ale różnica między Portugalczykiem jest taka, […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Dzięki Turcjo, że byłaś Atmosfericiem turnieju (11)

Turcja jest skandalem, ale jest skandalem dla Turków. Ostatnio pisaliśmy z Kubą Olkiewiczem tekst o tak zwanych Atmosfericiach, a więc piłkarzach od atmosfery. Ciekawe było dla mnie to, co powiedział psycholog sportowy, Dariusz Parzelski. Otóż był przekonany, że grupa ludzi, która działa razem, potrzebuje obsadzenia wielu ról. One obsadzają się automatycznie. Muszą być wypełnione. Są […]
21.06.2021
Weszło
20.06.2021

Dobrze jest znowu cieszyć się na mecz (10)

Czy określenie “mit założycielski” o meczu reprezentacji Polski zdążyło już zrobić karierę, a teraz jest na wznoszącej? Być może. Przypomnę, że nierozerwalnie związane jest z kadrą Nawałki i meczem z Niemcami. Zdaje się, że to od tego meczu zaczęło robić furorę. A raczej: w ogóle pojawiło się w polskim słowniku piłkarskim. Kadra Nawałki do meczu […]
20.06.2021
Weszło
18.06.2021

Tydzień turnieju, a my już w domu. Prawie jak kadra! Tetrycy od 12

W euroodcinku “Dwóch zgryźliwych tetryków” Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski rozmawiają o tym, że Lukaku wszystko potrafi zrobić lepiej, że Dania mogłaby się nauczyć strzelać, a Holandia jest całkiem spoko. Nie braknie też polskich wątków, w tym drobiazgowej analizy, z której wynika, że mamy małe szanse na mistrzostwo Europy. Spis treści: 0:00 DZIEŃ DOBRY ANEGDOTO […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

O Lukaku, okazjach Danii i Lidze Narodów D (8)

Proszę państwa, wysoki sądzie, to jest najlepszy piłkarz turnieju, Romelu Lukaku. Ja zdaję sobie sprawę, że niektórych widzieliśmy tylko w jednym meczu, a Lukaku już w dwóch. Może za chwilę bębenek podbije Pogba, Mbappe, może Ronaldo, może jeszcze ktoś zrobi coś niebywałego, co przyćmi Lukaku. Ale turniej jest szybki. Nie masz czasu czekać. I na […]
18.06.2021
Weszło
17.06.2021

Czy czarne konie mnie słyszą? (7)

Sukcesy reprezentacji Polski na Euro 2020? Wpisanie się przez Wojciecha Szczęsnego do historii turnieju – a że samobójem, to didaskalia. Lećmy dalej: Niemcy też z porażką. Punkt straty do Hiszpanii na tym etapie, czyli można powiedzieć, że – a co – jesteśmy o włos za jednej z potęg. No i wreszcie obecność Turcji. Liczyłem i […]
17.06.2021
Weszło
16.06.2021

O Francji i Szalaiu, który zawstydził Lewego (6)

Nie lubię kibicować potęgom. Wychowany na znoju polskiego futbolu, czuję się obco pod sztandarami, pod którymi czymś naturalnym jest zwycięstwo, a nie horror, terror, krwawica i mozół. To nie moja bajka. Wielkie turnieje akurat są nielicznymi momentami, które wynagradzają mi moje pokręcone… nawet nie przekonania, po prostu tak mam. Ale wielkie turnieje też nie z […]
16.06.2021
Liczba komentarzy: 14
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tony
Tony
8 miesięcy temu

“Legia celuje w zawodników z mentalnością gry o mistrza”. Wskazuje się ilość zdobytych mistrzostw i wszystko się spina tylko, że później przyjeżdża Astana, Sheriff, Spartak Trnava, Dudelange, Omonia i Karabach i robi się problem bo się teza nie zgrywa.

CM711
CM711
8 miesięcy temu
Reply to  Tony

Gry o mistrza Polski. Czyli mental, siła i laga. A żeby grać w Europie trzeba być jeszcze piłkarzem. Dlatego jest regularnie w cymbał jak wystawią nos poza Ekstraklasę. Większość tych klubów ma mniejszy budżet, tylko potrafią go lepiej wydawać i zrobić drużynę.

FabrowanyLis
FabrowanyLis
8 miesięcy temu

Poszedł sobie biedny białoruski chłopaczek budować coś wielkiego w Legii a gdy już się wyczerpał notesik nazwisk wypełniony w Lechu to czas się było pożegnać. Taki był z niego kozak, tyle transferów nazałatwiał – wszystkie udane Lecha to jego sprawka. Jevtić, Rudniew, kogo to on nie nasprowadzał.
Żal, że taki fachura nie może się załapać nawet w I lidze.
Drugi taki fachura to Małecki wyciągnięty z poznańskich rezerw. Ma ściągnąć talenty z Poznania do Warszawy a jak przestanie to robić to zsyłka do Suwałk 🙂

Porucznik Qabura
Porucznik Qabura
8 miesięcy temu

Bardzo fajny artykuł. Szkoda że tak mało o układach menadżerskich.
No i jednak wychodzi te tragiczne zafiksowanie na statystyki i parametry.
Langil szybki to go bierzemy. Necid wysoki i dobrze gra głową.
A zasadniczo nikt nie sprawdzi, że Langil to mało ogarnięty i mało profesjonalny, a Prijo nigdzie zagrzać miejsca nie może.

Jović nie był zainteresowany tematem tak samo jak Kampel.
Jović dostał 300 tys euro na Cyprze (kosztował też prawie 3 mln euro) a Kempel był zaklepany przez Red Bulla.

Wojtek
Wojtek
8 miesięcy temu

Legia ma dziwną manierę podbierania Lechowi pracowników. Piłkarzy, skautów. Weźcie Wy se jeszcze młodego Rutkowskiego. Mimo że chłopak ostatnio się poprawił to nadal oddamy bez żalu.

Przemysław
Przemysław
8 miesięcy temu
Reply to  Wojtek

Ruchy są w całej lidze i jest to normalna rzecz. Pamiętaj, że to pracownicy, że to ich branża. Nikt im spluwy przy skroni nie trzyma. To, że gdzieś jest wyraz “Legia” i od razu spina, to inna rzecz. Występuje również w Twojej wypowiedzi, bo przecież cały dzień w budynku klubowym Legii nie myślimy o niczym innym niż o Lechu Poznań. No nie. Pozdrawiam Poznań! (:

tolep
tolep (@tolep)
8 miesięcy temu
Reply to  Wojtek

Jacy wy, tlumoku? On jest właścicielem tej firmy a ty kim?

Kolew
Kolew
8 miesięcy temu

spierdalaj szeliga trollu jebany

Falibor
Falibor
8 miesięcy temu

Cholernie dobry wywiad. Dziękuję.

Jak myślę o skautach to od razu mi wskakuje Billy Beane (film MONEYBALL 2011 z Bradem Pittem) oraz równie ciekawa książka Rasmusa Ankersena “Kopalnie talentów” (nie jest tylko o piłce nożnej)

waldemar
waldemar
8 miesięcy temu

“Jak to było z tą bazą Lecha, wyniosłeś ją? Tak się mówi w Poznaniu.
Bazę miałem w głowie. Brałem wiedzę, którą miałem, na którą zapracowałem.” Za tę bazę płacił Lech, a kupczyłeś nią z Legią.

Adalbert
Adalbert
8 miesięcy temu

przeczytałem, strata czasu, ukradliście moje 10 minut, człowiek nie ma nic do powiedzenia i nic nie wie tak naprawdę – w efekcie nikt go nie chce
a skauting w polskich warunkach? skautem był nawet raper, sprzedawca kebabów, szansonista, prestidigitator, malarz sufitów i grabarz
jednym słowem skautem może być KAŻDY
najlepiej opisywać skauting przez pryzmat występów paralitów w pucharach europejskich
każda złotówka wydana na skautów to wyrzucanie pieniędzy w błoto

Elliotzef
Elliotzef
6 miesięcy temu
Orvillepar
Orvillepar
6 miesięcy temu

natural sinus remedies https://www.bizcommunity.com/Profile/Achetersibutraminesansordon adhd natural remedies

StephenIrodo
StephenIrodo
6 miesięcy temu

infant earache remedies https://www.bizcommunity.com/Profile/Comprarreductilsinrecetame remediation methods

Suche Info
21.06.2021

Wzruszające pożegnanie Pandewa

Goran Pandew skończył reprezentacyjną karierę i został godnie pożegnany. Tak przed meczem, kiedy dostał pamiątkową koszulkę od Holendrów, jak i po meczu, kiedy bili mu brawo wszyscy. Zobaczcie: Goran Pandew kończy ostatni w karierze mecz w barwach Macedonii #MKD, żegnany nie tylko przed kolegów z drużyny, ale i rywali, a nawet legendy holenderskiej piłki #NED […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Mateusz Dróżdż nowym prezesem Widzewa

W Widzewie jak zwykle dużo się dzieje. Tym razem klub ma nowego prezesa – został nim Mateusz Dróżdż. To postać znana w świecie futbolu. Ostatnio był przewodniczącym rady nadzorczej w Górniku Polkowice, a wcześniej też był prezesem, tyle że w ekstraklasowym Zagłębiu Lubin. Oficjalnie stanowisko prezesa Dróżdż obejmie jutro. Strona Widzewa charakteryzuje: Współpracował z wieloma […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Szczepański na testach w Lechii

Lechia nie ma za dużo pieniędzy, więc musi kombinować, jak się wzmocnić i jednocześnie dużo nie wydać. Dlatego bierze na testy Miłosza Szczepańskiego. Nie tylko te medyczne, ale i sportowe. Najwyraźniej Piotr Stokowiec chce sprawdzić, czy Szczepański może mu się przydać, bo gdańszczan po prostu nie stać na pudło. Szczepański niewątpliwie ma talent, natomiast jego […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Gergel, Pirulo, Cichocki i reszta. Jedenastka sezonu 2020/2021 w 1. lidze

Sezon pierwszej ligi już oficjalnie zakończony – łącznie z barażami – więc czas najwyższy na podsumowania. Na start proponujemy wam najlepszą jedenastkę sezonu 2020/2021, czyli zestaw absolutnych kozaków, których z przyjemnością oglądaliśmy przez minione miesiące. Nie będzie zaskoczeniem, że dominują w niej piłkarze z czołowych zespołów, jednak znalazło się i miejsce dla wyróżniającej się postaci […]
21.06.2021
Felietony i blogi
21.06.2021

Włochy i Atmosferić, czyli mądrzy będziemy dopiero jutro (11)

Roberto Mancini w 88. minucie meczu z Walią postawił na 25. zawodnika z 26-osobowej kadry reprezentacji Włoch. Salvatore Sirigu pojawił się między słupkami w miejsce Gianluigiego Donnarummy i tym samym na liście powołanych został już tylko jeden zawodnik bez rozegranej minuty – trzeci bramkarz, Alex Meret. Włoskie media komplementują szkoleniowca i przypominają, że to bardzo […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Tottenham odrzuca ofertę City za Kane’a. Na stole było 100 milionów!

Harry Kane to jeden z bardziej łakomych kąsków transferowych tego okienka. Napastnik chce zdobywać tytuły, a w Tottenhamie jak wiadomo będzie o to trudno. Fabrizio Romano podaje, że Manchester City chce snajpera u siebie i złożył oficjalną ofertę. Ta jednak została odrzucona. A Obywatele naprawdę zagrali grubo, bo wrzucili – według informacji dziennikarza – 100 […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Chrobry Głogów pozyskał napastnika z Holandii

Działacze Chrobrego Głogów zaczynają letnie okienko transferowe. Jak udało nam się ustalić, na Dolny Śląsk trafi 24-letni napastnik rodem z Holandii. To Dennis van der Heijden, który w młodości grał w akademii Feyenoordu Rotterdam czy ADO Den Haag. Ostatnio natomiast występował w 2. lidze holenderskiej. 24-latek ma dziś podpisać dwuletni kontrakt z Chrobrym. Przechodzi do […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Zrelak na dłużej w Warcie Poznań

Adam Zrelak nie zaimponował wiosną w barwach Warty Poznań, ale “Zieloni” nadal wiążą z nim poważne plany. Zawodnik podpisał nowy kontrakt, ważny do czerwca 2023 roku.  Zrelak zimą przyszedł do Warty z FC Nuernberg, gdzie męczyły go poważne kontuzje. Motywacji mu nie brakowało, bo walczył o miejsce w reprezentacji Słowacji na Euro 2020. Zdążył wystąpić […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Wstęp na mecze mundialu w Katarze tylko dla zaszczepionych kibiców

Premier Kataru, szejk Chalid bin Chalifa bin Abdulaziz Al Thani poinformował, że podczas przyszłorocznych mistrzostw świata mecze z wysokości trybun będą mogli oglądać wyłącznie kibice zaszczepieni na koronawirusa.  Tłumaczy to rzecz jasna względami bezpieczeństwa. Al Thani dodał, że jego państwo zakupi na czas mundialu milion szczepionek, aby w razie czego na miejscu mogły się zaszczepić […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Dzięki Turcjo, że byłaś Atmosfericiem turnieju (11)

Turcja jest skandalem, ale jest skandalem dla Turków. Ostatnio pisaliśmy z Kubą Olkiewiczem tekst o tak zwanych Atmosfericiach, a więc piłkarzach od atmosfery. Ciekawe było dla mnie to, co powiedział psycholog sportowy, Dariusz Parzelski. Otóż był przekonany, że grupa ludzi, która działa razem, potrzebuje obsadzenia wielu ról. One obsadzają się automatycznie. Muszą być wypełnione. Są […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Sensacyjny transfer Calhanoglu: przejdzie z Milanu do Interu

Hakan Calhanoglu liże rany po nieudanym EURO z reprezentacją Turcji, ale osłodzi to sobie zmianą barw klubowych. Miasta nie zmieni, ponieważ wydaje się przesądzone, że przejdzie z Milanu do Interu! Informacje o praktycznie dopiętym transferze podają już wszyscy czołowi włoscy dziennikarze specjalizujący się w newsach – na czele z Fabrizio Romano i Gianluką Di Marzio. […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Kasperczak: Cudów w meczu z Hiszpanią nie widziałem

– Zagraliśmy “po polsku”. Dobrze się broniliśmy i wyprowadzaliśmy kontrataki, czyli robiliśmy to, co zawsze wychodziło nam najlepiej. Przede wszystkim jednak była walka. Z tego meczu nie potrafię wyciągnąć dużo pozytywnych wniosków czysto piłkarskich, natomiast widzę inną mentalność. Cudów nie ma, ale brawa za wyjątkowy poziom zaangażowania. Niestety w grze ofensywnej dalej mamy duże problemy […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Maciej Kędziorek asystentem Skorży w Lechu Poznań

Maciej Kędziorek dołączył do sztabu szkoleniowego Lecha Poznań. Będzie pełnił funkcję asystenta Macieja Skorży. – Teraz możemy powiedzieć, że nasz sztab szkoleniowy został ostatecznie skompletowany. Trener Kędziorek, którego serdecznie witam i życzę powodzenia podczas pracy w Lechu, będzie asystentem pierwszego szkoleniowca. Do jego zadań będzie należeć m.in. odpowiadanie za stałe fragmenty gry, bo w tym […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Rafał Boguski piłkarzem Puszczy Niepołomice

Rafał Boguski po wielu, wielu latach pożegnał się z Wisłą Kraków, ale kariery kończyć nie zamierza. Doświadczony pomocnik będzie teraz walczył ku chwale Puszczy Niepołomice. 37-letni piłkarz podpisał kontrakt do czerwca 2023 roku. Przejście do Puszczy zapewne byłoby podyktowane względami rodzinnymi. Boguski nadal będzie mógł mieszkać w Krakowie i nie musi wywracać swojego życia do […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Trzech zawodników odchodzi z GKS-u Tychy

Szymon Lewicki, Łukasz Moneta i Łukasz Norkowski nie będą już piłkarzami GKS-u Tychy. Dwaj pierwsi odchodzą po wygaśnięciu kontraktów, a Norkowski wraca do Lecha Poznań, z którego był wypożyczony. Lewicki w ostatnim sezonie I ligi rozegrał 27 meczów i strzelił siedem goli. Moneta w 32 spotkaniach zdobył jedną bramkę. Norkowski pojawił się na boisku 21 […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Zmiany w ŁKS-ie: Kibu Vicuna nowym trenerem, Arkadiusz Malarz odchodzi

Kibu Vicuna został nowym trenerem ŁKS-u. Hiszpan podpisał roczny kontrakt z opcją przedłużenia na kolejne 12 miesięcy. – Szukaliśmy trenera, który będzie kontynuował naszą filozofię, obecną już w Akademii ŁKS i pierwszym zespole. Ważne było również to, że po tych wszystkich ostatnich doświadczeniach nie zamierzamy zrezygnować z obecnego sztabu i dlatego potrzebowaliśmy szkoleniowca z doświadczeniem […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

WIELKA LA ZABAWA W SEWILLI | EUROVLOG #6

Polacy i Hiszpanie rozkręcili przed meczem w Sewilli mega imprezę! Sprawdźcie, czy nasz reporter Jakub Białek dał radę przeżyć! To, że oglądacie ten film, jest spoilerem? Być może.  
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Juventus obserwuje Kacpra Kozłowskiego

Kacper Kozłowski coraz śmielej poczyna sobie w reprezentacji Polski. Wchodząc na boisko w meczu z Hiszpanią został najmłodszym piłkarzem, który kiedykolwiek zagrał na mistrzostwach Europy i już ma swoje miejsce w historii. Nic więc dziwnego, że pomocnikiem Pogoni Szczecin coraz mocniej interesują się kluby zachodnie. Dopiero co włoskie media pisały o Borussii Dortmund, wcześniej padała […]
21.06.2021