post

Opublikowane 07.09.2020 09:28 przez

leszek.milewski

– Możesz wyjść z Ekstraklasy, ale Ekstraklasa nie wyjdzie z ciebie. Raz w niej zagrasz, zostaniesz w niej na zawsze. Wiadomo, że jak porównujesz mecz ESA do Premier League, to jest inne tempo. Ale ja wolę oglądać Ekstraklasę. Czasem sam się do siebie śmieję tym tekstem: ale bym sobie obejrzał taką Łęczną z Podbeskidziem. Wszyscy z ESA żartują, a potem oglądają, taka jest prawda – Radosław Murawski piłkarz tureckiego Denizlisporu, a wcześniej Palermo, nie odcina się od korzeni. Chyba mało który polski piłkarz aż tak interesuje się polską piłką: Murawski jest na bieżąco poza ESA także z I, II, III i IV ligą. Czy Murawski, zbierający dobre recenzje w Turcji, liczył na powołanie do kadry? Dlaczego nie przebił się do Serie A? Jak podoba mu się życie w Turcji? Jaki był najbardziej ekstrawagancji zakup w jego karierze? Który kumpel z jego obecnej szatni uważa, że był lepszy niż Messi?  Zapraszamy.

***

Czujesz się niedoceniany w Polsce?

Nie wiem czy można to nazwać niedocenieniem. Zależy pod jakim kątem pytasz. Prawda jest taka, że ja się czuję jakoś spełniony. Robię to co kocham. Moim celem był wyjazd za granicę, spróbowanie swoich sił daleko od Polski. No to spróbowałem. Niedoceniany? Myślę, że nie, ale zależy o czym mówisz.

Mówię o tym, że ostatnio w Cafe Futbol mówiłeś, że dostałeś w prezencie jeszcze rok walki o Euro. Twoja kandydatura jednak zupełnie się nie przewija w kontekście reprezentacyjnym, ani w mediach, ani nigdzie.

No, nie pojawiam się. Nie ma zainteresowania moją osobą. Żadnego telefonu z kadry też nigdy nie było. Może pod tym kątem gdzieś człowiek liczył na coś więcej, grając w Turcji, będąc tutaj na językach. Tak, mam z tyłu głowy myśli: skoro gram w tej lidze, może będzie mi dane dostać zaproszenie na kadrę. Ale też wiem, że kadra to elita, a liga turecka jest mniej oglądana w Polsce.

Kadra to elita, owszem, ale są tu też powołania z ligi polskiej, dużo słabszej od tureckiej.

Może wybrałem kierunek trochę egzotyczny, ale jak ktoś spędzi trochę czasu tutaj, ten wie, że nie ma mowy o egzotyce.

No to strzelę: czujesz się gorszy od powołanych z polskiej ligi? Kuba Moder gra na twojej pozycji.

Nie czuje się gorszy, aczkolwiek szczerze mówiąc bardzo się cieszę, że Kuba dostał powołanie. Sam oglądam Ekstraklasę, rzuca się w oczy ten chłopak, pokazuje się ze świetnej strony. Trzymam za niego kciuki, ma papiery na wielkie granie.

Mówiłeś przed chwilą, że jesteś na językach. W jakim sensie?

Przez ten rok w Denizlisporze zapracowałem na szacunek u kibiców, dziennikarzy, piłkarzy innych klubów. Jakbyście zapytali kogoś z innych ekip, raczej pozytywnie się na mój temat wypowiedzą. Miałem dobry sezon. Strzeliłem cztery gole – to mój najlepszy dotychczasowy bilans. Znajomi się śmieją, że trzy z karnych, ale samo wyznaczenie do karnych to też duma. Równie dobrze nasz napastnik, Hugo Rodallega, mógłby się nie zgodzić, powiedzieć, że on potrzebuje bramek.

Myślę, że Turcy zobaczyli, że Polacy to porządna firma. Pracujemy ciężko. Nie kręcimy nosem, nie szukamy konfliktów – gramy w piłkę. Przy tym jesteśmy teoretycznie tańsi. Uważam, że rośnie popyt na piłkarzy z Polski. Dziś czasem dzwonią do mnie i pytają o zawodników z Ekstraklasy. Ja promuję każdego, o którego pytają.

Tak właśnie wygląda wywiad środowiskowy przy skautingu: każdy i tak powie dobre słowo. Żeby nie było, że się dziwię – rozumiem. Powiesz o kogo ostatnio pytali?

No prawda jest taka, nie jestem skautem. Decydująca nie jest opinia Murawskiego. A pytali o Felixa, który już podpisał kontrakt. Ale Felix sam sobie na to zapracował będąc jednym z najlepszych piłkarzy ESA. Myślę, że on jest zadowolony, Sivas też.

A pytali ostatnio o jakichś polskich piłkarzy?

Tak, ale nie chciałbym mówić o nazwiskach, nie wiem jak się sprawy potoczą, nie chciałbym zaszkodzić.

Wracając do twojej gry. Słyszałem zarzuty, że OK, grasz dobrze, ale w destrukcji, natomiast do przodu bardzo mało się podłączasz.

Wykonuję polecenia trenera, a nie kibiców. Gdybym mógł decydować – pewnie, podłączałbym się więcej w defensywie. Ale taką dostałem rolę. Jestem zadaniowcem. Trener każe zabezpieczać tyły, to zabezpieczam tyły. Co mogę zrobić do przodu to staram się zrobić, kilka razy to zadziałało, strzeliłem też bramkę z dystansu… Najważniejsze jednak dla mnie, że trener upatruje we mnie element trzonu drużyny. To mi odpowiada. Wiem co mam robić, wiem czego się ode mnie wymaga.

Największy kozak, przeciwko któremu grałeś w Turcji?

Sosa z Trabzonsporu. Teraz przeszedł do Fenerbahce. Każda jego piłka – na nos. Chłop ma taki luz, a łączy go z doświadczeniem… Byłem pod wielkim wrażeniem jego gry. Typowy lider, który decyduje o grze.

Najgorętsze trybuny w Turcji? Ta liga z nich słynie.

Besiktas. Duży stadion, ale jak kibice rykną to ciary przechodzą. Niby każdy piłkarz mówi, że nie słucha kibiców, nie skupia się na nich – mnie też to nie przeszkadza. Ale prawda, że ciężko jest na praktycznie dowolnym tureckim stadionie usłyszeć swojego partnera, nawet jak jest dziesięć metrów dalej.

Trochę zmiana po Serie B, gdzie gra się na skansenach.

Gra się tam, można powiedzieć, w muzeum. Na zabytkach. Pamiętam trybuny dorobione z rusztowań metalowych. Na nie wchodziło nawet po pięć tysięcy ludzi. Patrzyłem na to i myślałem: Jezu, przecież tu może dojść do tragedii. To się może zawalić. Ale do dnia dzisiejszego tak to funkcjonuje.

Polecasz Serie B polskim piłkarzom jako kierunek? Ostatnio przeszedł tu Marcin Listkowski.

Polecam. Kto się będzie chciał doczepić, doczepi się do wszystkiego. Ale to nie jest słaba liga. Można się wiele nauczyć. Dwa lata w Palermo na pewno mnie rozwinęły.

Strzelam, trochę stereotypowo – skoro Włochy, to uniwersytet taktyki.

Jasna sprawa. Nie umniejszając żadnemu trenerowi z ESA, ale widać różnicę w tym taktycznym elemencie. U nas się tego trenuje mniej. W tygodniu siłownia, małe gry, później 1-2 dni taktyki, potem stałe fragmenty gry i tak to leci. We Włoszech treningi trwają po 2-2.5 godziny, z czego taktyka jest codziennie przynajmniej pół godziny, do tego przemycana jest też w różnych innych zajęciach. To z automatu ci wchodzi w krew, zostają schematy.

W Palermo miałeś za szefa prezesa Zamperiniego, jednego z najbardziej szalonych ludzi calcio.

Ja na niego złego słowa nie mogę powiedzieć. Chociaż kibice od pierwszego dnia mówili, że działa na szkodę klubu. Przychodził czasem na treningi, wydawał się taki profesjonalny. Gdzieś dało się odczuć jego wsparcie.

A później klub zbankrutował.

Czasem są osoby, które stwarzają pozory, a tak naprawdę to wygląda jak wygląda.

A jak samo życie na Sycylii?

Wynajmowaliśmy domek jednorodzinny z ogródkiem, basenem. Sycylia, czyli plaża, morze i szaleni kierowcy.

No i mafia.

Taki stereotyp. Nie powiem, miałem delikatne obawy: ja pierdzielę, będę jechał, a ktoś mi z pistoletem wyskoczy. Nie miałem jednak ani jednej takiej styczności. Choć słyszałem o pewnych przypadkach.

Opowiedz.

Była sytuacja, że mężczyzna robił grilla na parterze, a na piętrze sąsiad miał pranie. Ten z góry kazał mu grilla przesunąć w lewo czy którąś tam stronę, żeby dym na pranie nie leciał. Doszło do kłótni. A potem padły strzały kolegi z parteru do sąsiada.

Ktoś w klubie ci to opowiedział?

Nie, od kogoś, kto mieszkał blisko mnie.

Radek, ty do Palermo szedłeś jednak z planem awansu do Serie A.

Dokładnie.

To czemu się nie udało? Byliście w czubie Serie B, dużo grałeś. Awans wyżej dla piłkarza nie wiedzie tylko przez sukces z drużyną, można wejść wyżej też transferem.

Gdybym dostał taką propozycję, żeby być w Serie A, to bym tam poszedł. Widocznie nie byłem dostatecznie dobry. Nie wpadłem nikomu w oko.

Ale weszli do Serie A twoi kumple z Palermo: Cionek, Dawidowicz…

Z naszej czwórki, bo jeszcze Przemek Szymiński, grałem najwięcej. Ja i Thiago. No ale nie zawsze ilość znaczy jakość. Już nie chcę tego analizować, zastanawiać się. Taka decyzja skautów, dyrektorów sportowych. Przyjechałem do Turcji rozpocząć nową przygodę.

A w tamtym okienku miałeś inne ciekawe opcje?

Serie B. Ascoli. Później kilka tematów. 2.Bundesliga. Ale mało konkretów. Te rozmowy nie szły moim zdaniem jak powinny. A Denizlispor od pierwszego kontaktu był zdeterminowany, żeby mnie ściągnąć. To też dla mnie było bardzo ważne, czułem z ich strony zaufanie. Od razu też zajęli się tematami życiowymi – mieszkanie, samochód. No i najważniejsza w tamtym momencie rzecz dla mnie. Żona była wtedy w ciąży. Załatwili wszystko jeśli chodzi o szpital, dopięli wszystko na ostatni guzik, żona miała najwyższą jakość opieki, sprzęt mega nowoczesny. Nie powiem, trochę zaryzykowaliśmy, bo nie znaliśmy Turcji, ale ryzyko czasem popłaca. Dziś z żoną jesteśmy bardzo zadowoleni.

To co myślałeś wcześniej o Turcji?

Pierwsze myślenie, a nawet rozmowy z kimkolwiek: o Jezu, Turcja, kraj muzułmański. Burki. Ja wiedziałem, że to nie do końca tak, bo byłem na obozie w Turcji, moje myślenie było trochę inne, choć wciąż pełne obaw. Dziś, gdy przyjeżdżają do nas znajomi, przyjaciele, rodzina, widzą jakie są w Turcji warunki, też myślą inaczej.

Chyba jest duża różnica między wschodem i zachodem Turcji. Denizli jest na Zachodzie.

Tak, jak rozmawiam z tureckimi zawodnikami, potwierdzają. Społeczność ze Wschodu – to bardziej fundamentalistyczny islam. Kobiety z zasłoniętymi twarzami, te sprawy. U nas? Szczerze mówiąc, nie ma różnicy jak jest w Denizli a jak w Polsce. OK, czasem się widzi kobiety w chustach na głowie, z rzadka zdarzają się burki, ale jest tu bardziej europejsko, nawet powiedziałbym: swojsko. Nie musisz się niczym przejmować. Duża, ładna miejscowość, bardzo czysto w porównaniu do Palermo, gdzie jak śmieciarki strajkowały to pełne kontenery i worki ciągnęły się przez czterdzieści metrów przy drodze. Mam z Denizli 2.5 godziny do Antalyi, 2.5 godziny do Izmiru. Tu i tu lotnisko. Jak mamy wolne i chęci, to skoczymy też nad morze.

Ale jakieś różnice kulturowe, które zwróciły twoją uwagę, musiały być.

Na pewno wezwania muezina na początku. Kładłem się po treningu odpocząć, a wszędzie słyszałem modlitwę z meczetu, nagłaśnianą na całe miasto. Coś nowego. Nie skupiasz się na tym, ale czujesz wewnętrznie… nie powiem, że strach.

Czujesz, że jesteś w obcym miejscu.

Tak. Taka myśl: gdzie ja w ogóle przyjechałem? Co ja tutaj robię? Ale z każdym kolejnym dniem człowiek się oswaja i z czasem przestało mi to absolutnie przeszkadzać. Teraz jak się modlą, nie wiem nawet kiedy. Nie, że tego nie słyszę, ale nie zwracam uwagi. Taka normalność.

Jak jest ramadan, mocno wpływa to na ligę turecką? Czy jednak mit.

Zależy od zawodnika, ale nie powiem, wielu tego pilnuje. I to nie jest łatwe. Organizmu nie oszukasz. Widać ten ramadan po treningach. Rozmawiałem o tym z jednym z kolegów. Mówił, że przed meczem mogą coś zjeść, bo inaczej nie daliby rady. Ale tak w tygodniu jest ścisłe przestrzeganie.

Jak odnajdujesz się w szatni Denizlisporu?

Bardzo dobrze. Jest podzielona między tureckich zawodników i obcokrajowców, ale ja ogólnie mam dobry kontakt z jednymi i drugimi. Trochę staram się spajać te grupy. Nie jestem konfliktowy, myślę, że w szatni pełnej samych tureckich piłkarzy też bym się odnalazł. Znam ich podejście. Też są różne mity wokół Turków, a moim zdaniem są mega otwarci, przyjaźnie nastawieni. To, co rzuca się w oczy i mi osobiście się podoba, to ich podejście do narodowych barw. Niesamowicie są za nimi i za swoim krajem. Przed każdym meczem śpiewany jest też hymn.

Przed każdym? Dla mnie przesada.

Dla mnie na początku też, ale to ich kultura, trzeba to uszanować. Jak są jakieś święta, to na każdym domu można zobaczyć turecką flagę. Są fanatykami swoich barw.

A w szatni tureckiej praktykuje się wkupne czy chrzest?

Nie, nie ma czegoś takiego, że chodzimy razem na kolacje czy coś podobnego. Nie ma chrztu, nie ma też tak jak we Włoszech, że nowy musi wejść na krzesło i coś zaśpiewać. Tak na chłodno to jest przyjmowane – trochę mi brakuje tamtego klimatu. Wkupne tym bardziej nie, wiara im nie pozwala. Często było tak, że po meczu wygranym, jak można było się napić piwka, to nie pili.

Ty, jak rozumiem, korzystałeś.

Oczywiście. Możecie napisać. Nawet jak zapytacie dietetyka to powie wam, że po meczu piwo jest wskazane, żeby uzupełnić minerały. Nie oszukujmy się, nie róbmy ze wszystkich świętych. Każdy ma swój rozum. Wystarczy profesjonalne podejście.

Co Turcy wiedzą o Polsce?

Zależy z kim rozmawiam. Niektórzy nie mają bladego pojęcia. Nie wiedzą nawet gdzie leży Polska, ani jaka jest nasza stolica. Ale są tacy, którzy gdzieś byli, grali z którymś z polskich zespołów w pucharach, albo nawet wpadli do Krakowa czy Warszawy zwiedzać.

W Turcji urodziła się twoja córka, może mieć obywatelstwo tureckie.

Tak i ja jestem za tym, żeby je miała. Wychodzimy w życiu z założenia, że nic nie traci w ten sposób.

Ale imię polskie?

Nie no, imię polskie. Jest Polką. Tylko z podwójnym obywatelstwem. Nigdy nie wiadomo, może kiedyś jej się to przyda. Ostatnio byliśmy w Polsce, tam wyprawialiśmy chrzciny. Teraz czekam na żonę z córką – mają do mnie wrócić w połowie września.

Pytałeś Hugo Rodallegę o czasy, gdy strzelił na młodzieżowym Copa America dwa razy więcej bramek niż Messi?

Tak, ostatnio o tym rozmawialiśmy. Mówił, że miał dzień – a raczej turniej – konia. I naprawdę był wtedy maszyną. To nie jest przypadek, że grał w takich klubach jak Wigan, Fulham, Trabzonspor. Widać to nawet teraz. Od pierwszej do ostatniej minuty walczy i biega na całego. Nie ma tak, że prosi o zmianę, że narzeka na zmęczenie. Jakbym był młodym zawodnikiem, 16-17 lat, to bym patrzył wyłącznie na niego.

Ale nie mówił, że mógł być lepszy niż Messi?

Mówi, że był lepszy w tamtym czasie!

To co poszło nie tak?

Można gdybać. Ale i tak grał w mega dobrych klubach. Czasem jak poopowiada, to jest ciekawie. Miał jednego trenera, dosyć znanego w piłkarskim świecie, a który okazało się, że w ogóle nie powinno się nazywać go trenerem.  Często było tak, że stawał przed drużyną i mówi: dobra, to dzisiaj zrobimy… i zastanawiał się dziesięć minut. A potem rzucał piłkę i sobie grali. Ja tego trenera znałem wcześniej z imienia, nazwiska, teraz jest o nim ciszej, ale był w dużych klubach.

Spoko, na pewno ktoś w komentarzach znajdzie o kogo chodzi.

Szukajcie!

Jak sam mówiłeś: miałeś dobry sezon. Było zainteresowanie tobą w tym okienku?

Były zapytania, ale też nie chciałbym o tym mówić, bo nie wiem na ile są otwarte tematy.

Turcja?

Też, ale nie tylko.

Zdradzisz kraj?

Dania.

To strzelam, że Kopenhaga.

Strzelajcie jak chcecie! Nic nie będę mówił.

Radek, dość średni dosyć ten Denizlispor, nie?

Pytanie mina?

Trzy mecze w tym roku wygraliście. W tym dwa z tobą w składzie.

Jak się tak patrzy, to wiadomo, że możemy się licytować. Ten klub po dziesięciu latach wrócił do SuperLigi. Widziałem radość kibiców i działaczy jak się utrzymaliśmy. Wtedy zrozumiałem, że dla nich to był wielki wyczyn. Moje ambicje są dużo większe, chciałem, żebyśmy skończyli minimum w środku tabeli. Ale gdzieś biorę to na kanwę tego, że byliśmy beniaminkiem. Ten sezon może być zupełnie inny jak patrzę na to, co dzieje się w klubie.

Są poważne wzmocnienia?

Przyszedł Marvin Bakalorz z Hannoveru. Jest skrzydłowy z Chile, Angelo Sagal, który przyszedł z ligi meksykańskiej. Jest bramkarz Costel Pantilimon, ma przeszłość w ciekawych klubach… Są inni, a jeszcze plany by ściągnąć jeszcze trzech zawodników. Poczekamy, zobaczymy.

To jak tyle wzmocnień, o pozycję się nie boisz?

Nie. Zdrowa rywalizacja nie zaszkodzi. I znam swoją wartość.

W sumie to mnie ciekawi, że mówimy o Denizli, klubie średnim, a gra tu Rodallega, przychodzi Bakalorz z Hannoveru czy Pantilimon. Jaka to jest różnica między ligą polską i turecką, a przecież w naszej mówi się, że jest coraz więcej pieniędzy.

To przepaść finansowa. W Turcji wcześniej było tak, że mogłeś mieć czterdzieści lat, ale byłeś piłkarzem z nazwiskiem, to grałeś. To się skończyło. Idą podobną drogą jak USA. Tam kiedyś też była przystań dla weteranów, teraz bardzo mocna liga, zdolna młodzież, piłkarze trafiający tam w sile wieku.

Czy jakikolwiek polski klub płaci według twojej wiedzy na poziomie Denizlisporu? Wiem, że nie siedzisz w gabinetach księgowych. Ale piłkarze rozmawiają.

Zależy od zawodnika, ale taka średnia, to myślę, że Legia jest blisko. Ciężko mi powiedzieć na sto procent, ale myślę, że Legia mogłaby sobie pozwolić na takie pensje, a przynajmniej byłaby blisko.

Czy to prawda, że was prezes doprowadził latem do burdy na festynie w Denizli?

Skąd macie takie informacje? Choć czułem, że o to spytacie. (śmiech).

Od Filipa Cieślińskiego.

Są nawet zdjęcia prezesa z trochę poprzestawianą twarzą. Ogólnie dość żywiołowy facet, który nie oszczędza się. Nie jest osobą cichą.

Przychodzi czasem do szatni?

Oczywiście, często po meczach. Czy po wygranych, czy po przegranych. Czasem przychodzi z premią. Dla nas jest w porządku, bardzo sympatyczny.

Jak odnosiłeś się do powiększenia ligi? W końcu nikt w Turcji nie spadł.

Więcej meczów, a ja lubię grać. Choć nie ukrywam, w pierwszej chwili pomyślałem: to po co w ogóle graliśmy? Na co walczyliśmy, staraliśmy się? Po co ta spina, żeby wrócić do grania po pandemii, skoro okazało się, że grałeś o nic. Ale potem myślałem o tych, którzy dzięki temu dostali drugie życie – na pewno może być ciekawy sezon, a my będziemy walczyć o ciekawsze stawki.

Pieniądze chowasz do skarpety czy inwestujesz?

Wszystko wydaję na imprezy i kebaby, resztę przepuszczam. (śmiech) Nie no, nie jestem z takiego charakteru, żeby lekko trwonić pieniądze. Raczej zbieram, a jak jest okazja, to inwestuję.

W co?

W mieszkania, na ten moment w Polsce. Znam też z Włoch zawodników, którzy inwestują w Rolexy. Mieli ich na przykład po sześć. Zobaczyłem to, pierwsza myśl – wyrzucanie pieniądze w błoto. Jednego można mieć, ale sześć? Fanaberia. Tymczasem uświadomili mi, że to są inwestycje, a Rolex nie traci na wartości.

Ty kiedykolwiek pozwoliłeś sobie na ekstrawagancki zakup?

Dla mnie, jak z pierwszego kontraktu miałem 800 zł, to ekstrawaganckim zakupem było kupno używanego Audi A3 za 40 tysięcy złotych. Zbierałem trzy lata. To była ekstrawagancja.

W sumie, było ci potrzebne takie auto?

Ale to zawsze było moje marzenie od kiedy byłem dzieckiem. Mogłem sobie kupić tańsze, ale zrealizowałem marzenie. Zbierałem na to długo. I ciekawostka, od kiedy je kupiłem osiem lat temu, tak mam je do dziś. Jeżdżę ciągle tym samym. Mam do niego wielki sentyment.

Masz jakieś pasje pozapiłkarskie, czy tylko piłka?

Lubię samochody, ale jakby się zepsuł, raczej bym go nie postawił na nogi. A tak to jestem otwarty na każdy sport, szczególnie przy dużej imprezie – siatkówka, ręczna, koszykówka. Bez różnicy.

Mówiłeś, że oglądasz Kubę Modera. Sporo oglądasz ESA w Turcji?

Oglądam Ekstraklasę obowiązkowo. Jak to mówią: możesz wyjść z Ekstraklasy, ale Ekstraklasa nie wyjdzie z ciebie. Raz w niej zagrasz, zostaniesz w niej na zawsze.

Aż nie mogę zgadnąć, czy mówisz to prześmiewczo czy na poważnie.

Nie, ja się nie śmieję. Wiadomo, że jak porównujesz mecz ESA do Premier League, to jest inne tempo. Ale ja wolę oglądać Ekstraklasę. Po prostu. Czasem sam się do siebie śmieję tym tekstem: ale bym sobie obejrzał taką Łęczną z Podbeskidziem. Gdzieś człowiek na te mecze czeka. Wszyscy z ESA żartują, a potem oglądają, taka jest prawda. Mnie obojętne w jakim ten mecz będzie tempie.

To jak wygląda to twoje weekendowe oglądanie Ekstraklasy? Na ile meczów masz czas?

Piasta staram się oglądać co kolejkę, sentyment pozostał, szczególnie, że jestem z Gliwic. To mój klub. Na razie gra wyglądała dobrze – nie zasłużyliśmy, żeby przegrać te mecze. Ale taka jest piłka nożna. W innych klubach, to co tam złapię. Podoba mi się choćby gra wspomnianego Modera. Co dał ostatnio piłkę do Kamińskiego – czapki z głów. Chyba szybko opuści Ekstraklasę.

Będziesz pisał: Moder come do Denizlispor?

Nie, nie napraszam się. Ale jak do mnie napisze, zapytać o prywatne zdanie na temat jakiegoś tureckiego klubu, na pewno pogadamy.

To co, w przyszłości Radosław Murawski – ekspert ESA w TV?

Jak bozia da, zdrowie będzie dopisywać, chcę grać jak najdłużej. Co potem – sam jeszcze nie wiem.

Sprawdźmy cię pod tym kątem. Które miejsce zajmie w tym sezonie Piast?

W pierwszej czwórce.

A Podbeskidzie?

Myślę, że w połowie tabeli, najlepiej z beniaminków.

To jeszcze ta Łęczna.

Życzę im wszystkiego najlepszego. A szczerze, jak będą grali tak, jak do tej pory, to myślę, że zrobią awans.

Nie mów, że Łęczną w II lidze wiosną oglądałeś.

Nie, ale śledzę wyniki i wszystko co się dzieje nawet na poziomie III i IV ligi.

To kogo ty śledzisz w IV lidze?

Wcześniej Goczałkowice, bo mam tam trzech kolegów. Generalnie mam wielu kolegów z Gliwic, którzy grają w tamtych lig, więc śledzę jak im idzie. Żyję polską piłką cały czas, każda nowinka jest dla mnie wartością.

Jakie marzenia piłkarskie masz jeszcze do zrealizowania? Poza tą kadrą, bo to już ustaliliśmy.

Ale to jest największe marzenie. Z pozostałych – zagrać w lidze top 5 Europy. Czas jednak pokaże. Na razie jestem w Denizli i tu też mam coś do wygrania.

26 lat dla piłkarza – dużo czy mało?

Umiarkowanie. Teraz wkraczam w swój najlepszy wiek piłkarza. Chyba newralgiczny moment – trzeba wrzucić kolejny bieg.

Do topowych lig dziś biorą coraz młodszych, jeśli chodzi o Polaków, to takie talenty do obróbki.

Wiem. Jestem realistą, twardo stąpam po ziemi. Ale za marzenia nie karzą.

Leszek Milewski

Fot. NewsPix

Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
#WeszłoFuksem
11.08.2021

Osiem tysięcy w kieszeni na połączeniu portugalsko-francusko-polskim

Coraz częściej przy robieniu cyklu „Weszło Fuksem” wychodzi z nas klasyczny janusz. Czujemy wręcz, jak rośnie nam nos, czerwienieją poliki i z jakąś taką większą estymą zerkamy na białe podkoszulki… Trudno nie zazdrościć ludziom, którzy trafiają takie kupony. A co dzisiaj mamy w „Weszło Fuksem”? Ostatnie niedobitki z Igrzysk w Tokio, sporo trafionych meczów tenisowych, […]
11.08.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
Weszło
20.09.2021

WESZŁOPOLSCY – live od 20:00. Goście: Ireneusz Mamrot, Artur Derbin

20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Termalica powinna mieć karnego, a Papeau należała się czerwona kartka

Ledwie odetchnęliśmy po sędziowskich emocjach z poprzedniej kolejki, a tu już trzeba siadać do analizy kolejnej serii gier. Taki nasz przykry los. Czy tym razem było sporo kontrowersji? Niezbyt wiele. Ale musimy zweryfikować dwa błędy sędziowskie. Zaczynamy jednak od sytuacji, której nie korygujemy w naszej „Niewydrukowanej Tabeli”. Mecz Lecha z Wisłą, obrońca gości dostaje piłką […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Rafał Wolski: Nie rozumiem ludzi, którzy zarządzali Lechią

– Nie mówię, że Piotr Stokowiec to słaby szkoleniowiec. Natomiast nie jest w porządku człowiekiem. Wiele razy kłamał. Mówił ci jedno, a za plecami co innego. Szatnia to czuje, rozmawia przecież później o tym – Rafał Wolski szczerze o kulisach rozstania z Lechią, na którym Lechia wyszła jak Zabłocki na mydle. Otwarcie o swojej relacji […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Wymuszając odejście z Wisły Kraków, pewne kierunki sobie pozamykałem”

Adam Kokoszka prawie trzy lata temu, będąc ledwo po trzydziestce, po cichu zniknął z polskiej piłki. Niedawno znów zaczął grać, ale już głównie dla przyjemności w niższych ligach. Na wiele spraw może spojrzeć na spokojnie, z dalekiej perspektywy. Rozmawiamy o błyskawicznym powołaniu do reprezentacji Polski i występie na Euro 2008, mimo roli rezerwowego w Wiśle […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Jesteśmy trzecią siłą w Europie. Cieszmy się z tego!”

– Jakbyśmy mieli sobie założyć, że jedziemy na mistrzostwa tylko po to, żeby wyjść z grupy, to w mojej ocenie powinienem zająć się innym zawodem. Generalnie w Polsce mamy coś takiego, że zawsze narzekamy. Być może moglibyśmy zagrać przeciwko Turcji w finale, kto wie, ale ten mecz się nie odbył, więc cieszmy się z tego, […]
20.09.2021
Brama dnia
20.09.2021

Snajper Makaay czy bombardier Lampard? | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj cofamy się do 20 września 2003 roku, gdy londyńska Chelsea rozbiła Wolverhampton, a Bayern zremisował u siebie z Bayerem. Kto popisał się piękniejszym golem – Frank Lampard czy Roy Makaay? Do głosowania jak zawsze zapraszamy wraz z Gatigo. FRANK LAMPARD VS WOLVES (20.09.2003) Tak bawiła się Chelsea w […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Rafał Wolski: Nie rozumiem ludzi, którzy zarządzali Lechią

– Nie mówię, że Piotr Stokowiec to słaby szkoleniowiec. Natomiast nie jest w porządku człowiekiem. Wiele razy kłamał. Mówił ci jedno, a za plecami co innego. Szatnia to czuje, rozmawia przecież później o tym – Rafał Wolski szczerze o kulisach rozstania z Lechią, na którym Lechia wyszła jak Zabłocki na mydle. Otwarcie o swojej relacji […]
20.09.2021
Weszło
19.09.2021

Biografia Jacka Bąka – studium bezkarności / Recenzje Tetryków #2

Ostatnio Tetrycy zrecenzowali legendarne „Futbol na tak”, dziś na warsztat biorą szaloną biografię Jacka Bąka. Z niej dowiecie się, że mecze w piłce to jakaś trzeciorzędna sprawa, przede wszystkim liczą się drogie zegarki, zakupy w Mediolanie, szybkie samochody i zamykanie ludzi w aptece. Książka wesoła, a przez to strasznie smutna – zapraszamy. Program realizowany we […]
19.09.2021
Weszło
17.09.2021

Legia jak I RP – zdobycie Moskwy i kłótnie szlachty z królem | Tetrycy #38

W najnowszym odcinku Tetrycy rozmawiają o wygranej Legii ze Spartakiem, o remisie w meczu Mioduski – Michniewicz, serialu Cobra z lat 90tych, deszczu i Tomaszu Karolaku z torby. Zapraszamy. Program realizowany we współpracy z PKO Bankiem Polskim. www.pkobp.pl/oficjalna-karta-ekstraklasy 0:00 – ODDAJCIE SWOJE KARTY KREDYTOWE JACKOWI BĄKOWI 1:39 – PRZYJEMNE Z POŻYTECZNYM: PŁASZCZ BĄKA Z GNIAZDKIEM […]
17.09.2021
Weszło
16.09.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Po meczu ze Spartakiem prezes Dariusz Mioduski udzielił Czesławowi Michniewiczowi pełnego poparcia. Stwierdził, że sukces w Moskwie – a także powtarzalność pucharowych wyników, których tak brakowało Legii – jest najlepszym dowodem jego kompetencji. W konsekwencji czego chciałby, aby Michniewicz miał większy wpływ na losy klubu. – Zapraszam też Czesia – powiedział pan Dariusz – na […]
16.09.2021
Weszło
10.09.2021

Jedna twarda bania warta więcej niż sto baniek | TETRYCY

W dzisiejszym odcinku „Dwóch zgryźliwych tetryków” Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski omawiają przede wszystkim mecz z Anglią. Program realizowany we współpracy z PKO Bankiem Polskim. www.pkobp.pl/oficjalna-karta-ekstraklasy 0:00 ANEGDOTA O TYM, JAK PUCHNIE ANEGDOTA O IWANIE I WEMBLEY 1:04 DUPA Z MAJONEZEM: O SZTUCE AUTORYZACJI WYWIADÓW 4:36 STÓŁ U LESZKA OBRAZEM GALOPUJĄCEJ INFLACJI? 5:09 O PRZYWILEJU […]
10.09.2021
Felietony i blogi
09.09.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Wskazanie najlepszej reprezentacji Polski, jaką widziałem, jest tylko pozornie zadaniem łatwym. Ponieważ za mojego życia – jestem z rocznika Lewego i Glika – tylko raz cokolwiek sensownie pograliśmy na wielkim turnieju. Ale ocenianie drużyn piłkarskich niekoniecznie musi być domeną logiki. Bo finały finałami, ale przecież czy nie byłem zachwycony tym, jak Janas wymyślił, żeby Kosowski […]
09.09.2021
Liczba komentarzy: 10
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
danek.michalowski@gmail.com
[email protected] (@danek-michalowskigmail-com)
1 rok temu

Sympatyczny człowiek i chyba niezmanierowany. Powodzenia! A  leszek.milewski – kolejny świetny wywiad. Dzięki

Aleksandar Wymowkovic - genialny strateg
Aleksandar Wymowkovic - genialny strateg
1 rok temu

Premier League jest nieprawdopodobnie nudna liga. Ciekawie sie oglada City i to tyle. Arsenal ma tez styl ktory moze sie podobac ale ostatnimi laty poprostu gra w kratke. Cala reszta gra jesna wielka nude. Zdecydowanie moje gusta spelnia styl ligi holenderskiej. Wczoraj byl mecz 2 ligi Excelsior-Almere i wynik 4-6 i warto dodac ze Excelsior prowadzil w tym meczy 3-1 w pierwszej polowie i w tej samej polowie bylo 3-4. Ofensywna pilka to jest to. Ektraklasa to jedno z najwiekszych gownien w europie a mimo to czasem obejze – czesciej niz Premier League. W ligach : hiszpanii, anglii, wloch jest zdecydowanie za duzo taktyki i za malo ofensywy. Tamtejsze druzyny maja sklady by grac ofensywna pilke ale nie graja – gra tam ladna pilke po 2/3 druzyny.

Eredivisie is the best.

Aleksandar Wymowkovic - genialny strateg
Aleksandar Wymowkovic - genialny strateg
1 rok temu

https://www.youtube.com/watch?v=YytLR8aapfg&ab_channel=KeukenKampioenDivisie

tam sie atakuje – a nie „przesuwa” jak polskie wystraszone pizdy

KrzychuWu
KrzychuWu
1 rok temu

To o jakiego trenera chodziło w sumie?

Jarek Mergner
Jarek Mergner
1 rok temu
Reply to  KrzychuWu

Trener ze szczytów europejskiego futbolu! Wuja!

Bartoni
Bartoni
1 rok temu
Reply to  KrzychuWu

Strzelam, że Roberto Martinez.

cotusie
cotusie
1 rok temu
Reply to  Bartoni

Harry Redknapp

Dwa do postoju
Dwa do postoju
1 rok temu
Reply to  KrzychuWu

Martin Jol, lub Felix Magath

Sperma na twarzy - Polska gwiazda Porno Italiano
Sperma na twarzy - Polska gwiazda Porno Italiano (@tohp)
1 rok temu

„Możesz wyjść z Ekstraklasy ale Ekstraklasa nie wyjdzie z ciebie” – przecież to jest genialne stwierdzenie i w 100% prawdziwie podsumowuje …

qdlaty81
qdlaty81
1 rok temu

Włochy, Turcja, ciepło
Tam nawet podobno ekstraklape się dobrze ogląda 🙂

Suche Info
20.09.2021

GieKSa w końcu zapunktowała. Remis w meczu beniaminków

GKS Katowice przełamał złą passę. Zespół Rafała Góraka, który przegrał trzy ostatnie mecze, trącąc w nich łącznie 11 bramek, zremisował z Górnikiem Polkowice w spotkaniu kończącym 9. kolejkę na zapleczu Ekstraklasy.  Na gole kibice obu zespołów musieli czekać do drugiej połowy. Goście z Katowic wyszli na prowadzenie za sprawą bramki Michała Kołodziejskiego. Dla 28-latka to […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Dariusz Marzec: – Jesteśmy frajerami

Dariusz Marzec nie gryzł się w język po tym, jak jego zespół przegrał 1-2 na własnym terenie ze Skrą Częstochowa (goście byli gospodarzem tego meczu tylko formalnie). Szkoleniowiec Arki Gdynia skrytykował swój zespół na konferencji prasowej przede wszystkim za dwie kwestie – brak skuteczności i łatwo tracone gole.  A raczej „frajersko”, bo wokół takiego stwierdzenia głównie […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Spartak Moskwa z kolejną porażką

Nie ma najlepszych dni ekipa Spartaka Moskwa. Po porażce w środku tygodnia z Legią Warszawa w Lidze Europy przyszła kolejna. Tym razem z lokalnym rywalem.  Zespół, którym dowodzi mający bardzo złą prasę Rui Vitoria, przegrał z CSKA Moskwa w meczu ligowym, w związku z czym notowania Portugalczyka stają się jeszcze gorsze. O wyniku znów zadecydowała końcówka […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Maciej Korzym zadebiutuje w formule K1

Piłkarz, który po karierze zajmuje się sportami walki, to coraz cześciej powtarzający się motyw, ale wciąż na tyle rzadka historia, że warto odnotować, iż doczekaliśmy się kolejnego fightera, którego do tej pory kojarzyliśmy z piłkarskich boisk. W październiku swoją pierwszą walkę stoczy Maciej Korzym.  8 dnia tego miesiąca zawalczy na South Battle: Fight Night w Kątach. Nie […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Arka znów przegrała. Tym razem z beniaminkiem I ligi

Chyba czas na wprowadzenie nowego pierwszoligowego klasyka do pierwszoligowego języka. „Rozczarowywać jak Arka”. Gdynianie rozczarowali w poprzednim sezonie, gdy mieli walczyć o awans. A na początku tego sezonu nie potrafią przekładać swojej przewagi w posiadaniu piłki na gole. Dzisiaj skończyło się to porażką ze Skrą Częstochowa. O ile jeszcze pierwsza połowa tego starcia była wyrównana, […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

WESZŁOPOLSCY – live od 20:00. Goście: Ireneusz Mamrot, Artur Derbin

20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Termalica powinna mieć karnego, a Papeau należała się czerwona kartka

Ledwie odetchnęliśmy po sędziowskich emocjach z poprzedniej kolejki, a tu już trzeba siadać do analizy kolejnej serii gier. Taki nasz przykry los. Czy tym razem było sporo kontrowersji? Niezbyt wiele. Ale musimy zweryfikować dwa błędy sędziowskie. Zaczynamy jednak od sytuacji, której nie korygujemy w naszej „Niewydrukowanej Tabeli”. Mecz Lecha z Wisłą, obrońca gości dostaje piłką […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

PZPN złoży wyjaśnienia w sprawie Kamila Glika

Ciąg dalszy sprawy z udziałem Kamila Glika. Obrońca reprezentacji Polski po ostatnim meczu z Anglią został oskarżony przez przeciwników o rasistowskie zachowanie. Według informacji Onetu jutro PZPN wyśle do Komisji Dyscyplinarnej FIFA wyjaśnienia w tej sprawie.  O „aferze” pisaliśmy wielokrotnie i mamy nadzieję, że niedługo będzie miała ona swój szczęśliwy koniec. Szczęśliwy, czyli taki, że Glik […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Rafał Wolski: Nie rozumiem ludzi, którzy zarządzali Lechią

– Nie mówię, że Piotr Stokowiec to słaby szkoleniowiec. Natomiast nie jest w porządku człowiekiem. Wiele razy kłamał. Mówił ci jedno, a za plecami co innego. Szatnia to czuje, rozmawia przecież później o tym – Rafał Wolski szczerze o kulisach rozstania z Lechią, na którym Lechia wyszła jak Zabłocki na mydle. Otwarcie o swojej relacji […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Lokomotiw nie wykorzystał okazji, Rybus poza składem

Maciej Rybus został dziś powołany przez Paulo Sousę na październikowe mecze z San Marino i Albanią, ale martwić może to, że Polak nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu składu Lokomotiwu Moskwa. Dziś lewy obrońcy reprezentacji opuścił mecz ligowy z Uralem Jekaterynburg.  Przyczyną są problemy zdrowotne. Wcześniej Rybus znalazł się poza składem również na mecz […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Wymuszając odejście z Wisły Kraków, pewne kierunki sobie pozamykałem”

Adam Kokoszka prawie trzy lata temu, będąc ledwo po trzydziestce, po cichu zniknął z polskiej piłki. Niedawno znów zaczął grać, ale już głównie dla przyjemności w niższych ligach. Na wiele spraw może spojrzeć na spokojnie, z dalekiej perspektywy. Rozmawiamy o błyskawicznym powołaniu do reprezentacji Polski i występie na Euro 2008, mimo roli rezerwowego w Wiśle […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Tomas Podstawski zagra w Norwegii

Tomas Podstawski po zakończeniu poprzedniego sezonu i wygaśnięciu kontraktu pożegnał się z Pogonią Szczecin. Portugalczykiem z polskimi korzeniami interesowały się inne kluby Ekstraklasy, a także jej zaplecza, ale zdecydował się on kontynuować karierę w innym kraju. Trochę to trwało, ale 26-latek w końcu znalazł nowego pracodawcę.  Będzie grał w norweskim zespole Stabaek IF. Przed nim […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Hyballa z nową fuchą. W trzeciej lidze niemieckiej

Peter Hyballa znalazł nowego pracodawcę. Biorąc pod uwagę to, z jaką sławą odchodził z Wisły Kraków, a później z duńskiego Esbjerg fB, wydawać by się mogło, że mogą być z tym pewne problemy, ale okazało się, że 45-latek bez klubu był przez tylko nieco ponad miesiąc.  Gdzie wylądował? Dziś został zaprezentowany jako szkoleniowiec Turkgucu Monachium. […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Jesteśmy trzecią siłą w Europie. Cieszmy się z tego!”

– Jakbyśmy mieli sobie założyć, że jedziemy na mistrzostwa tylko po to, żeby wyjść z grupy, to w mojej ocenie powinienem zająć się innym zawodem. Generalnie w Polsce mamy coś takiego, że zawsze narzekamy. Być może moglibyśmy zagrać przeciwko Turcji w finale, kto wie, ale ten mecz się nie odbył, więc cieszmy się z tego, […]
20.09.2021
Brama dnia
20.09.2021

Snajper Makaay czy bombardier Lampard? | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj cofamy się do 20 września 2003 roku, gdy londyńska Chelsea rozbiła Wolverhampton, a Bayern zremisował u siebie z Bayerem. Kto popisał się piękniejszym golem – Frank Lampard czy Roy Makaay? Do głosowania jak zawsze zapraszamy wraz z Gatigo. FRANK LAMPARD VS WOLVES (20.09.2003) Tak bawiła się Chelsea w […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

James opuści Everton?

Okienko transferowe w większości krajów jest już zamknięte, ale akurat nie w Katarze. Tamtejsze kluby mogą bawić się na rynku do końca września. Wciągną w tę zabawę James Rodrigueza? Sky Sports informuje, że Kolumbijczyk może odejść z Evertonu jeszcze w tym miesiącu. Piłkarz ma problemy ze zdrowiem w związku z koronawirusem i jeszcze nie wystąpił […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Katar 2022 tylko dla zaszczepionych?

David Ornstein z The Athletic informuje, że Katarczycy będą chcieli wymagać szczepienia przeciw koronawirusowi od wszystkich uczestników mundialu w 2022 roku. Pamiętamy, jak było na Euro. Kto z piłkarzy chciał, ten się zaszczepił, kto nie, ten nie – nie było żadnego przymusu. Katarczycy chcą to zmienić i wywrzeć presję na FIFA, by ta wprowadziła odpowiednie […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Kownackiego czeka operacja

Smutne wieści z Niemiec. Dawid Kownacki zerwał więzadło w kolanie. To już oficjalna informacja, potwierdzona przez klub. Kownacki doznał poważnego urazu, czeka go operacja, a potem przerwa. Jak długa, dokładnie nie wiemy, natomiast kilka miesięcy niestety można spokojnie liczyć. Nie ma szczęścia Kownacki, całkiem niedawno się leczył, również kilka miesięcy, a teraz podobna historia. Ech, […]
20.09.2021