post
Damian Smyk

Opublikowane 26.08.2020 17:02 przez

Damian Smyk

Do Lecha przychodził jeszcze jako nieco wystraszony, straszliwie skromny, ale zarazem potwornie ambitny chłopiec. Do Włoch wyjeżdżał już z uznaną marką w Ekstraklasie, zdecydowanie bardziej dojrzały. Ale dopiero w Serie A jego talent eksplodował do tego stopnia, że w niektórych meczach Sampdorii zakładał opaskę kapitana. Jak to się stało, że chłopczyk z Sokoła Damasławek trafił do wielkiego futbolu?

Damasławek. Większa wieś na granicy województwa kujawsko-pomorskiego i wielopolskiego. Dziś można do niech dojechać z Poznania w godzinę z hakiem. Ale dekadę temu nie prowadziła do tej wioski trasa S5 i podróż do stolicy Wielkopolski trwała dłużej. – To miejsce, z którego się wyjeżdża. Za pracą, za spełnianiem marzeń. Mało kto z młodzieży chce tu spędzić resztę swojego życia. Nie powiem, że każdy, ale większość dzieciaków myśli pewnie o tym, by rozwijać się w większych miastach – mówi Damian Marzec, prezes Sokoła Damasławek.

Zjeżdżamy z S5, przejeżdżamy przez kilka mniejszych miejscowości, po niespełna kwadransie widzimy Damasławek. Kilka bloków, szkoła, ryneczek. Obok stawek, nad którym kilka dziewczyn spędza sierpniowe popołudnie. Żeby dotrzeć na boiska Sokoła przejeżdżamy przez torowisko, mijamy drogowskaz na Wągrowiec i skręcając w pole docieramy do boisk. Pełnowymiarowa i zadbana zielona murawa, odnowiona trybunka, budka spikera. Obok betonowy kort, betonowe boisko do koszykówki (z koszami ustawionymi po złych stronach – jakby bramki piłkarskie stały przy liniach bocznych), kameralny budynek klubowy. Po drugiej stronie pustej ulicy mieści się drugie boisko – treningowe, mniej równe, mniej zielone. Gdybyśmy przyjechali tydzień wcześniej, to obejrzelibyśmy wystawę koni.

“Ponoć jest spoko, czasem do nas przyjeżdża”

Baner przy budynku klubowym obwieszcza światu, że Sokół ma już przynajmniej 25 lat. – Dwa lata temu obchodziliśmy dwudziestopięciolecie. Sokół się zmienia. Wyremontowaliśmy trybunę, staramy się o budowę orlika. Sołtys obiecał nam, że powstanie do końca jego kadencji. Brakuje nam trochę tego orlika, bo mamy około stu dzieciaków w swoich grupach juniorskich – mówi Marzec. O 18:00 zaczyna się trening seniorów. Gdy czekamy na zawodników zespołu z ligi okręgowej, zagaduje nas dziewięciolatek trenujący w Sokole.

A co tu robicie? – zaczepia.

– Kręcimy film. Kojarzysz Karola Linettego? – pytamy.

No… – odpowiada wyraźnie zakłopotany.

Przyjeżdża do was czasami?

– Do mnie nie.

– Ale tak w ogóle – do Damasławka?

– To tak. Podobno jest spoko. Każdy go tutaj zna.

Karol Linetty zaczynał grę w Sokole mniej więcej wtedy, gdy ten dziewięciolatek. Od początku wyróżniał się zadziornością w grze. Potrafił dryblować, piłka mu nie przeszkadzała, ale większość chłopców w jego wieku nieźle hasa z piłką do przodu, ale gdy trzeba o nią powalczyć, to odpuszczają. Linetty był inny. – Pamiętam, że zobaczyliśmy go na takich konsultacjach w Lwówku. Miał niesamowity doskok do piłki, świetnie sobie radził w odbiorze. To było nietypowe dla młodych chłopców – mówi Patryk Kniat, trener Linettego w Lechu Poznań.

Zanim jednak trafił do Lecha, to trenował pod okiem Kazimierza Kaźmierczaka w Sokole. To klubowa legenda, jeden ze współzałożycieli klubu, dzisiaj pracownik gospodarczy. Zaraz przechodzi na emeryturę, ale w klubie cieszy się niezwykłą estymą. Trudno znaleźć wychowanka Sokoła, który nie pracowałby pod okiem pana Kazia. Linetty na boisko przychodził pieszo – w Damasławku wszędzie jest blisko, choć akurat do klubu trzeba kawałek przejść, bo boisko jest już właściwie za wsią. Ale dreptał dzielnie. Rodzice nie musieli go zachęcać – sam brał piłkę pod pachę, kozłował ją sobie po drodze. Radosny dzieciak z piłką siadał na tych samych ławeczkach, które do dziś stoją przy budynku klubowym.

Co miesiąc doba w aucie

Do Lecha trafił jako dwunastolatek. Początkowo dojeżdżał do Poznania dwa razy w tygodniu. – Rodzice poświęcali mu mnóstwo czasu. Wieźli go prawie dwie godziny do Poznania, czekali aż skończy trening i znowu niemal dwie godziny do Damasławka. Dwa razy w tygodniu, osiem razy w miesiącu. Czyli na samą podróż co miesiąc spędzali ponad dobę w aucie – wspomina Marzec, którego mama dobrze zna się z rodzicami Linettego.

Widać było, że ma ten dryg do piłki. Dobry drybling, uderzenie, praca w defensywie. Zastanawialiśmy się też nad tym, jaka pozycja jest dla niego optymalna. Uderzało nas też to, że poza boiskiem był niezwykle skromny, często siedzący gdzieś na uboczu, a na boisku zmieniał się w bestię pełną energii. To nie był dzieciak, który w szatni gra pierwsze skrzypce. Bywały momenty, że miał pod górkę… – wspomina Kniat.

W Lechu niektórzy koledzy wyzywali go od wieśniaka. Pojawiały się docinki – że nie zna kinowy hitów, że nie jest na bieżąco z modnymi butami, że nie ma odpowiedniej fryzury. Gdy Karol skończył szkołę podstawową musiał wraz z rodzicami podjąć decyzję – przeprowadza się do Poznania, trafia do Szkoły Mistrzostwa Sportowego i mieszka w bursie? Czy może woli zostać w Damasławku?

Klamka zapadła. Linetty zamieszkał w bursie. Ale nie brakowało trudnych momentów. Wieczór kilka tygodni po przeprowadzce. Karol dzwoni do rodziców. – Mama? Przyjedziecie po mnie? Chyba nie dam rady… – mówi do słuchawki. Pani Elżbieta z mężem wsiadają do auta. Jadą do Poznania, docierają do bursy. – Co się stało? – pytają. – Chyba już okej… Dziękuję, że przyjechaliście. Zostanę – słyszą. Wychodzą z bursy, mama ma łzy w oczach. Wiedzą, że synowi jest ciężko, ale zdają sobie też sprawę, że to dla niego wielka szansa, by realizować swój talent.

Wyłamywanie palców przed meczami

Są w szatni tacy chłopcy, których słychać już zza drzwi. Gadają głośno, krzyczą, po zwycięstwach intonują przyśpiewki. Karol taki nie był. Czasami musiałem go wręcz szukać w tej szatni – mówi Kniat. Czasami przed meczami słychać było pstrykanie. Może bardziej trzaskanie. Źródło tego dźwięku? Palce u rąk Karola Linettego, które wyłamywał sobie ze stresu. Nerwy puszczały wraz z wyjściem na boisku. Zamieniał się w bestię, pożeracza piłek. – Czasami zamykaliśmy oczy, gdy Karol sunął wślizgiem. Kiedyś mu powiedziałem „chłopie, ty się kiedyś nabawisz przez to jakiegoś poważnego urazu” – mówi Kniat. Proroctwo się spełniło – w Lechu podczas meczu z Podbeskidziem ruszył w pogoń za niecelnym podaniem za linię obrony. Zderzył się z bramkarzem, upadł bezwładnie na murawę. Przerażeni kibice oglądali walkę ratowników z karetki z bandami reklamowymi. Ostatecznie Linetty wyjechał ze stadionu w karetce pogotowia, do końca sezonu już nie wybiegł na boisko.

W barwach młodzików Lecha szybko dostrzegli, że Karol ma niesamowity apetyt. Podczas wyjazdów Kolejorz zawsze zamawiał pewną liczbę obiadów. Ale zawsze zdarzyło się, że ktoś nie pojechał, więc jeden czy dwa posiłki zostawały na stole. Na początku trener jeszcze pytał „ktoś chce dokładkę?”. Ale z czasem po prostu dodatkowy talerz lądował pod nosem Linettego. A ten pochłaniał drugi, czasem i trzeci obiad.

Pamiętam takim wyjazd na jakiś mecz z Legią w Warszawie. Karol po drodze kiepsko się czuł. Ale chciał grać. Był nieustępliwy jak zwykle, biegał jak szalony. W pewnym momencie podniósł rękę, podbiegł do linii bocznej i zwymiotował. Chciałem go ściągnąć z boiska, a on wrócił i po chwili asystował – śmieje się Kniat.

Był taki turniej towarzyski w Damasławku. Grałem też wtedy u nas w seniorach. Przyjechał ten malutki Linetty, bo Karol był dość skromnej postury. Miał wtedy – bo ja wiem… Z czternaście lat? Może piętnaście. A naprzeciw niego my, już wtedy faceci przerastający go wzrostowo o głowę lub dwie. Ale gdy dostał już piłkę, to nie mogliśmy go złapać. Po prostu wjeżdżał do bramki – opowiada Marzec.

Możesz nie być na ślubie – o ile przywieziesz medal

Jako siedemnastolatek pojechał na młodzieżowe mistrzostwa Europy. Wielka szansa dla chłopaka z Lecha, który mógł pokazać się przed dziesiątkami skautów z całego świata. Pojawił się jednak problem. W dzień meczu reprezentacji Polski z Belgią siostra Karola brała ślub. Sylwia powiedziała bratu, że wybaczy mu nieobecność jeśli ten przywiezie z Euro medal. Przed uroczystością wszyscy goście najpierw obejrzeli mecz kadry, a dopiero później ksiądz zaprosił wszystkich do kościoła. Linetty z Euro przywiózł brązowy medal. Sylwia wybaczyła.

Ale po mistrzostwach do Linettego odezwali się przedstawiciele dwóch klubów. O młodego pomocnika zabiegał Anderlecht oraz Borussia Dortmund. Karola z Lechem łączył wówczas tylko juniorski kontrakt, więc potentaci z zachodu mogli go pozyskać za ekwiwalent szkoleniowy. Pozostało im tylko przekonać rodziców Linettego. Lech postanowił walczyć. Wysłał do Damasławka delegacje, która miała przekonać rodziców Karola, by ci odrzucili dobrą finansowo ofertę dla chłopaka i jego rodziny. Argumenty Lecha były dość mgliste – ścieżka rozwoju, stopniowe wprowadzanie do pierwszej drużyny, szansa przy Bułgarskiej. Anderlecht i BVB kładły na stół dobre pieniądze. Delegacja zajechała do rodzinnego domu Karola. Tam czekała na nich skromna kolacja. Do dziś nie wiadomo jakim cudem udało im się przekonać państwa Linettych, by Karol został w Lechu.

W pierwszej drużynie Kolejorza rósł w oczach. Bardzo pomagał mu Rafał Murawski, Linetty dostawał coraz więcej szans od Mariusza Rumaka. Gdy po aferze jarocińskiej Murawski wyleciał z drużyny, wówczas rola Linettego wyraźnie wzrosła. W sezonie 2014/15 był już kluczową postacią lechitów. A mimo to wciąż nie emanował typowymi dla piłkarzy cechami – chęcią błyszczenia w mediach, pociągiem do blichtru, eksponowaniem swoich zarobków.

Strefa mieszana po jednym z meczów przy Bułgarskiej. Lechici przechodzą przez mix-zonę, krótko rozmawiają z dziennikarzami i przemykają na parking do zaparkowanych tam samochodów. Jaki jeden z ostatnich z szatni wychodzi Linetty. Prowadzi rower, czym wzbudza zainteresowanie dziennikarzy. – Nie no, do mieszkania mam kawałek, chwila moment i jestem na miejscu – peszy się, gdy ci pytają go o oryginalny wśród zawodników środek transportu. Wywiady go peszyły, odpowiadał krótko, nerwowo się uśmiechał przy każdym pytaniu kierowanym do niego. Nie to, że nie lubił dziennikarzy. Po prostu wolał przemawiać na boisku.

Ty jesteś ten Karol Linetty?

Runda finałowa sezonu 2014/15. Mecz Lecha z Legią w Warszawie. Wyścig o mistrzostwo Polski wchodził w decydującą fazę i spotkanie przy Ł3 mogło zadecydować o tym, czy trofeum zostanie w Warszawie, czy trafi do Poznania. Do przerwy było 0:0, a w szatni lechitów panowały całkiem niezłe nastroje. Przecież remisowali na stadionie rywala, który niedawno ograł ich w walce o puchar. Atmosfera zadowolenia pękła jednak, gdy do szatni wpadł Skorża. Purpurowy ze ze złości.

Kurwa, czy wy ich widzicie? CZY WY ICH WIDZICIE? Oni są osrani na tym boisku, boją się przyjąć piłkę pod presją, nic nie grają. A wy stoicie i patrzycie. Kurwa, wy stoicie i patrzycie, zamiast ich dojechać.

W tym momencie Skorża odwraca się do siedzącego za nim Karola Linettego.

– A ty? Jak się nazywasz?

– Linetty, trenerze.

– Jak ty się, kurwa, nazywasz?!

– No Karol Linetty, trenerze.

– TEN, KURWA, LINETTY?! CO CIĘ NIBY CHCĄ W BORUSSII DORTMUND I ANDERLECHCIE?!

– No tak, trenerze.

– No to wychodzisz, kurwa, na drugą połowę i tego Vrdoljaka, to masz zapierdolić. Siadasz mu na plecach, on jest przerażony, gdy ma piłkę. Jedziesz z nimi, ale, kurwa, jak Karol Linetty, a nie jakaś wymoczka. Skoro ty jesteś ten cały Linetty, to pokaż to.

Cztery minuty po wznowieniu gry było już 2:0 dla Lecha. Drugiego gola strzelił Karol Linetty. Odebrał piłkę Vrdoljakowi na połowie boiska, przebiegł z nią 30 metrów i strzałem przy słupku zdobył piękną bramkę. Lech ostatecznie został mistrzem Polski.

Niedługo później Linetty wyjechał do Włoch. Trafił do Sampdorii, jeździł na zgrupowania reprezentacji Polski. Na pierwszym zgrupowaniu do Roberta Lewandowskiego mówił per pan. Ale „Lewy” szybko wybił mu z głowy takie zwroty. Linetty pytał go o dietę, później nawiązał współpracę z żoną Lewandowskiego. Okazało się, że jest uczulony na gluten i przedefiniował swoją dietę. Zbudował mocną muskulaturę, wyraźnie zmężniał fizycznie. Dzisiaj nie wygląda już jak Karolek – jak często zwracano się do niego jeszcze w seniorskiej szatni Lecha. Ożenił się z Wiolettą, którą poznał jeszcze w Poznaniu. Rok temu został tatą.

Nadal skromny, ale piłkarsko dojrzalszy

W Sampdorii miał bardzo mocną pozycję. W tym sezonie kilkukrotnie zakładał opaskę kapitana, w zeszłym roku kibice klubu z Genui wybrali go do najlepszej jedenastki dekady swojego zespołu. Ale nadszedł czas na zmiany. Dzisiaj został piłkarzem Torino, gdzie trenerem jest Marco Giampaolo. Trener, który widział w nim swojego żołnierza. Bo Linettego szkoleniowcy chwalą za niezwykłą dojrzałość taktyczną. Do spełnienia pozostaje mu tak naprawdę tylko ugruntowanie swojej pozycji w reprezentacji Polski.

Czy się zmienił? Pozostał skromnym chłopakiem. Czasami zadzwonię, zapytam co słychać, zawsze chętnie pogada i pomoże. Nie ma żadnej sodówki. Ale w życiu piłkarskim nabrał pewności siebie. Każdemu trenerowi życzyłbym takiego wychowanka – mówi Kniat.

Dziś nie ma mowy o tym, by z nerwów wyłamywał sobie palce ze stawów przed meczami Serie A. A dla chłopców z Damasławka jest wzorem. Bo – jak mówi dziewięciolatek z Sokoła – Karol jest spoko i czasami do Damasławka wpada.

DAMIAN SMYK

***

Historią o Karolu Linettym rozpoczynamy cykl reportaży i wideoreportaży o klubach, w których znani polscy piłkarze rozpoczynali swoje kariery. Będziemy opowiadać w nich historię o tym, jak dzisiejsi reprezentanci Polski (i nie tylko) przychodzili na pierwsze treningi, jak się rozwijali i jakimi dzieciakami byli lata temu. Materiały realizujemy we współpracy z PKO Bankiem Polskim. Na następny odcinek z cyklu “Kopalnie Talentów” zapraszamy za dwa tygodnie.

Damian Smyk

Pochodzi z Poznania, choć nie z samego. Prowadzący audycję "Stacja Poznań". Lubujący się w tekstach analitycznych, problemowych. Sercem najbliżej mu rodzimej Ekstraklasie. Dwupunktowiec.

Opublikowane 26.08.2020 17:02 przez

Damian Smyk

Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Weszło Extra
10.05.2021

Adam Topolski: Dla atmosfery można było wyolbrzymiać opowieści

Adam Topolski to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego futbolu na samym początku XXI wieku. Jego opowieści i anegdotki są wręcz legendarne. Piłkarze mówią o nim: potrafiłby sprzedać piasek na pustyni. Podkreślają to, że potrafi zbudować atmosferę w szatni, jadąc na picu. Niespełna 70-letni szkoleniowiec niedawno podjął się ostatniego wyzwania w swojej długiej przygodzie z ławką […]
10.05.2021
Weszło
08.05.2021

“Nie znam zapachu skarpet w szatni, ale nie czuję się przez to mniej kompetentny”

Jest skautem Arsenalu. Pracował w West Bromwich czy Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej. Jako jeden z nielicznych Polaków ukończył studia FIFA Master. Tomasz Pasieczny opowiada o tym, dlaczego Arsenal go nie zwolnił przy masowych cięciach. Ale głównie rozmawiamy o tym, jak wyglądałby pion sportowy zarządzany przez niego. Bo Pasieczny nie ukrywa, że chciałby zostać dyrektorem sportowym w […]
08.05.2021
Weszło Extra
25.04.2021

Chcemy pozbyć się przypadkowości, błędów i transferów last minute

Jagiellonia Białystok utworzyła dział skautingu i analiz. To ważna chwila dla podlaskiego klubu, który do tej pory opierał transfery na „kuleszingu”. Na czele nowego działu stanie Gerard Juszczak – do tej pory asystent Bogdana Zająca i Rafała Grzyba, wcześniej reprezentacyjny analityk w sztabie Adama Nawałki, gdzie odpowiadał za monitoring piłkarzy i rozpracowanie rywali, pracujący później […]
25.04.2021
Weszło Extra
24.04.2021

“Kino sportowe nigdy nie mówi tylko o sporcie. Musi być coś jeszcze”

– W sporcie mamy do czynienia z ludźmi, którzy przekraczają własne limity, łamią ograniczenia ciała i umysłu w dążeniu do doskonałości. Nie bez powodu pewien kult sportu jest w naszej cywilizacji obecny od tysięcy lat. I twórcy filmowi wykorzystują tę mitologię, by pokazać nam miejsca, w których sportowa doskonałość styka się z jakąś ludzką niedoskonałością. […]
24.04.2021
Weszło Extra
22.04.2021

Frontu się nie wybiera. Jestem bardziej selekcjonerem niż trenerem

Dlaczego nazywa się wiernym żołnierzem PZPN i dlaczego najważniejsza jest dla niego lojalność pracodawcy? Czy miał w ostatnich latach propozycje pracy w Ekstraklasie? Jak odrzucił ofertę pracy jako asystent Czesława Michniewicza w Pogoni? Dlaczego przyrównuje się do doktora Judyma? Jak ocenia swoją pracę w żeńskiej reprezentacji Polski i dlaczego musiał uczyć się czujności? Czy z […]
22.04.2021
Weszło Extra
22.04.2021

Damian Szymański: Najpierw pełny sezon w AEK Ateny, potem reprezentacja

Damian Szymański, już jako czterokrotny reprezentant Polski, zimą 2019 roku zamienił Wisłę Płock na Achmat Grozny. Pobyt za wschodnią granicą okazał się jednak dla niego niezbyt udany – i sportowo, i życiowo. Polski pomocnik odżył po przenosinach do AEK-u Ateny. Na początku tego roku był wręcz w wybornej formie. Szymański w pełni odbudował się po […]
22.04.2021
Weszło
20.04.2021

Karol Niemczycki – mentalny taran z dużymi aspiracjami | KOPALNIA TALENTÓW

Kiedy mały Karol Niemczycki podawał piłkę na stadionie Cracovii, z pewnością nie myślał realnie o tym, że zostanie powołany do reprezentacji Polski. Kiedy duży Karol Niemczycki notował kolejną interwencję w Ekstraklasie, również uważał to za cel możliwy do zrealizowania, ale odległy. Dostał jednak powołanie od Paulo Sousy, pojechał na kadrę. A tam przedstawił się w […]
20.04.2021
Kopalnie talentów
06.04.2021

Rafał Augustyniak – reprezentant Polski za 800 złotych | KOPALNIA TALENTÓW

Kiedy był nastolatkiem, prezes Pogoni Zduńska Wola mocno się wahał, czy warto w niego inwestować 800 złotych. Kiedy przechodził do Widzewa Łódź, to w pakiecie z Mariuszem Stępińskim, jako ten mniej utalentowany. Wreszcie – kiedy w wieku 25 lat występował na poziomie pierwszoligowym, niewielu przypuszczało, że uda mu się jeszcze zrobić dużą karierę. Tymczasem Rafał […]
06.04.2021
Weszło
09.03.2021

Tomasz Kędziora. Urodzony pracuś i przywódca I KOPALNIA TALENTÓW

Zanim Tomasz Kędziora zaczął rywalizować z takimi drużynami jak Barcelona czy Juventus oraz zakładać koszulkę reprezentacji Polski, od najmłodszych lat biegał po boiskach w Zielonej Górze. Czy wróżono mu taką karierę? Na to i inne pytania odpowiedzieli nam ludzie, którzy znają Tomka jak własną kieszeń. Ba, jeden z naszych rozmówców zna go nawet od kołyski. […]
09.03.2021
Weszło
15.12.2020

Kamil, który został dryblerem | KOPALNIE TALENTÓW

“Nie holuj tyle”. “Nie drybluj”. “Podaj, graj zespołowo, nie strać”! Gdybyśmy mieli stworzyć jakiś leksykon zwrotów, które zabijają w dzieciakach kreatywność, a jednak wciąż są doskonale słyszalne na wszelkich turniejach młodzieżowych – to byłyby pierwsze hasła. Być może dlatego w polskiej piłce dryblerów jest coraz mniej? Być może dlatego też aż tak mocno wyróżniają się […]
15.12.2020
Weszło
02.12.2020

Rybus z Łowicza, który nie stał się ligowym dżemem | KOPALNIE TALENTÓW

Nie będzie chyba specjalnie naciąganą teza, według której Maciej Rybus jest jednym z najbardziej niedocenianych reprezentantów Polski. Gdy widzi się Rybusa w składzie kadry, jego obecność jest przyjmowana raczej z rezerwą. Może gdzieś w okolicach 2008 roku, gdy „straszyliśmy” Żurawskim w Larisie, czy Golańskim ze Steauy, byłoby inaczej, ale dziś w erze Juventusów i Bayernów, […]
02.12.2020
Weszło Extra
17.11.2020

Teraz na drawskiej Abisynii każdy chce być Moderem | KOPALNIE TALENTÓW

To historia jakich wiele. Chłopaczka z małej wsi na trening zaprowadził brat, szybko odnalazł w sobie smykałkę do futbolu. Ale ile z tych historii zakończyło się grą w reprezentacji Polski i rekordem transferowym Ekstraklasy? W ramach cyklu “Kopalnie Talentów” odszukaliśmy piłkarskie korzenie Jakuba Modera.  Do Drawska wybieramy się dzień po meczu Polski z Ukrainą. Ledwie […]
17.11.2020
Weszło FM
10.05.2021

Wtorek w Weszło FM: Premier League, La Liga, Moto-poranek

Sezony we wszystkich europejskich ligach powoli dobiegają końca i nadal oczekujemy ostatecznych rozstrzygnięć. W Anglii wszystko jest jasne w kontekście zdobycia mistrzostwa, ale tego nie mogą powiedzieć choćby w Hiszpanii. Wtorek przyniesie trochę odpowiedzi na nurtujące nas pytania, a poza tym na antenie Weszło FM pojawią się ciekawe audycje tematyczne. Oto szczegóły ramówki: 7:00 – […]
10.05.2021
Weszło
10.05.2021

Raków ma wicemistrzostwo. Będą emocje w walce o czwarte miejsce

Raków Częstochowa ma na finiszu sezonu wszystko, co mógł mieć. Zdobył Puchar Polski, który był priorytetem, a jednocześnie nie poniósł żadnych strat w lidze. Piłkarze Marka Papszuna w ostatnich siedmiu kolejkach wywalczyli aż 19 punktów. W efekcie dziś po pokonaniu Piasta Gliwice zapewnili sobie wicemistrzostwo Polski. Jako postronni obserwatorzy lekko żałujemy, że Multiliga w niedzielę […]
10.05.2021
Anglia
10.05.2021

Strażak Sam nie pomógł. WBA i Kamil Grosicki zasłużenie opuszczają Premier League

Potrzebowali cudu. Do strefy spadkowej trafili już po szóstej kolejce i przez 29 kolejnych nie potrafili wyściubić za nią głowy. Wciąż jednak wierzyli, że uda się zagrać losowi na nosie, że Sam Allardyce znowu dokona czegoś niezwykłego. I faktycznie zrobił to, rozbijając Chelsea 5:2. Był to jednak jednorazowy wyskok. Wczoraj WBA oficjalnie dołączyło do Sheffield […]
10.05.2021
Weszło Extra
10.05.2021

Adam Topolski: Dla atmosfery można było wyolbrzymiać opowieści

Adam Topolski to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego futbolu na samym początku XXI wieku. Jego opowieści i anegdotki są wręcz legendarne. Piłkarze mówią o nim: potrafiłby sprzedać piasek na pustyni. Podkreślają to, że potrafi zbudować atmosferę w szatni, jadąc na picu. Niespełna 70-letni szkoleniowiec niedawno podjął się ostatniego wyzwania w swojej długiej przygodzie z ławką […]
10.05.2021
Ekstraklasa
10.05.2021

Trudne sprawy Legii Warszawa. Co zrobić z Wszołkiem i Vesoviciem?

Legia Warszawa bywa nazywana “polskim Bayernem”. Czasami prześmiewczo, ale ten tytuł zdecydowanie do niej pasuje. Nie tylko ze względu na liczbę sukcesów na krajowym podwórku w ostatnich katach. Także dlatego, że zespół z Bawarii to słynne “FC Hollywood”. A ostatnie “dramy” związane ze skrzydłowymi Legii – Marko Vesoviciem i Pawłem Wszołkiem – zdecydowanie pasują do […]
10.05.2021
Weszło
10.05.2021

„Nie po to przyszedłem do Podbeskidzia, żeby spaść z nim do I ligi”

– Uważam, że po zimowym okresie przygotowawczym panowała w drużynie większa wiara niż jest teraz. Każdy miał czystą kartę, każdy mógł zacząć od początku, wszystkie wydarzenia jesieni zeszły na dalszy plan, więc rodził się w zespole pozytywny duch. Potem przydarzyły się błędy. Teraz nie mamy nic do stracenia. Ostatni tydzień, ostatnia kolejka, ostatni mecz. Rzucamy […]
10.05.2021
Weszło
08.05.2021

“Nie znam zapachu skarpet w szatni, ale nie czuję się przez to mniej kompetentny”

Jest skautem Arsenalu. Pracował w West Bromwich czy Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej. Jako jeden z nielicznych Polaków ukończył studia FIFA Master. Tomasz Pasieczny opowiada o tym, dlaczego Arsenal go nie zwolnił przy masowych cięciach. Ale głównie rozmawiamy o tym, jak wyglądałby pion sportowy zarządzany przez niego. Bo Pasieczny nie ukrywa, że chciałby zostać dyrektorem sportowym w […]
08.05.2021
Weszło Extra
30.01.2021

Jak w Polsce robi się transfery? Zaglądamy za kulisy negocjacji

Transfery to prawdopodobnie najseksowniejszy temat dla kibiców śledzących futbol. Newsy transferowe klikają się najlepiej, a podpisywaniu kontraktu z nowym zawodnikiem towarzyszy niekiedy ekscytacja równa tej, którą wywołuje zdobycie trofeum na koniec sezonu. Praca skautów, agentów czy dyrektorów  sportowych spowita jest natomiast tajemnicą porównywalną z pracą lobbystów politycznych czy agentów tajnych służb. Czas zatem zajrzeć za […]
30.01.2021
Weszło Extra
17.11.2020

Teraz na drawskiej Abisynii każdy chce być Moderem | KOPALNIE TALENTÓW

To historia jakich wiele. Chłopaczka z małej wsi na trening zaprowadził brat, szybko odnalazł w sobie smykałkę do futbolu. Ale ile z tych historii zakończyło się grą w reprezentacji Polski i rekordem transferowym Ekstraklasy? W ramach cyklu “Kopalnie Talentów” odszukaliśmy piłkarskie korzenie Jakuba Modera.  Do Drawska wybieramy się dzień po meczu Polski z Ukrainą. Ledwie […]
17.11.2020
Weszło Extra
26.08.2020

Z Damasławka do Serie A. Historia Karola Linettego | KOPALNIE TALENTÓW

Do Lecha przychodził jeszcze jako nieco wystraszony, straszliwie skromny, ale zarazem potwornie ambitny chłopiec. Do Włoch wyjeżdżał już z uznaną marką w Ekstraklasie, zdecydowanie bardziej dojrzały. Ale dopiero w Serie A jego talent eksplodował do tego stopnia, że w niektórych meczach Sampdorii zakładał opaskę kapitana. Jak to się stało, że chłopczyk z Sokoła Damasławek trafił […]
26.08.2020
Weszło Extra
30.06.2020

Jakub Moder, czyli miś koala i lepsza wersja Dembińskiego

Poza boiskiem jest niezwykle spokojny – niemal jak dokładne przeciwieństwo jego najlepszego przyjaciela w zespole. Ale to opanowanie może być mylące, bo w butach o rozmiarze 44 drzemie potężna moc. Piękne gole strzelał już w Drawsku. Na testach w Lechu Poznań przyłożył z dystansu tak, że aż trenerzy Kolejorza popatrzyli po sobie i pokiwali głowami. […]
30.06.2020
Weszło Extra
11.05.2020

Frytki pod liściem sałaty i snickers na obiad – dieta w piłkarskiej szatni

Ewolucja podejścia do diety przez piłkarzy szła pod rękę ze zmieniającą się rzeczywistością futbolową. Na kaszance i piwie przegryzionym papierosem bez filtra można było grać w latach, gdy tempo nie wymagało przygotowania atletycznego na poziomie dziesięcioboisty. Dziś zawodnicy są w pełni świadomi tego, że pożywienie to ich paliwo. Jak zaleją do baku po taniości i […]
11.05.2020
Liczba komentarzy: 11
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zmudna Pilka
Zmudna Pilka (@zmudna-pilka)
8 miesięcy temu

Lubię tego gościa! Czekam aż przeskoczy z Torino np. do Premiership! Tam z pewnością odnalazłby się. Do dziś nie rozumiem, dlaczego w reprezentacji nie jest jeszcze zagospodarowany.

Maciej
Maciej
8 miesięcy temu
Reply to  Zmudna Pilka

Trochę szkoda bo to jednak mały krok w tył.

Jakub
Jakub
8 miesięcy temu
Reply to  Zmudna Pilka

Ciężko znaleźć miejsce dla niego. Krychowiak jest lepszy.

halkoo
halkoo
8 miesięcy temu
Reply to  Zmudna Pilka

w kadrze Polski nie ma żadnej taktyki, więc jak on miałby się tutaj odnaleźć. To jest ten sam przypadek co Zieliński, w normalnym zespole środkowi pomocnicy to kluczowe trybiki w sprawnie działającej maszynie, w gównianej chińskiej zabawce Wuja (czy może raczej Zibiego) jedynym pomysłem jest laga na Lewego lub Turbodzbana, więc oni są tu tak potrzebni jak WAGs biblioteki.

Czerkas
Czerkas
8 miesięcy temu
Reply to  halkoo

prawda

Linetty to jest bez dwoch zdan gosc na pierwszy sklad kadry ale trzeba umiec go wykorzystac.

w ogole jak sie patrzy na gre Zielinskiego i zadania, jakie ma w Napoli to az zal dupe sciska, ze w kadrze nie potrafia wykorzystac jego potencjalu, wlasnie jako jednego z elementow sprawnie dzialajacej linii pomocy

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
8 miesięcy temu

Anegdota ze Skorżą smakowita.

halkoo
halkoo
8 miesięcy temu

“Karol Linetty zaczynał grę w Sokole mniej więcej wtedy, gdy ten dziewięciolatek”
Niezły ten Linetty, w pare dni z Sokoła Damasławek do Torino i to w wieku 28 lat.

halkoo
halkoo
8 miesięcy temu
Reply to  halkoo

25, przepraszam za błąd, niestety ja nie mogę sobie edytować w każdej chwili, w przeciwieństwie do “autorów” na Weszło.

Amber mozart
Amber mozart
8 miesięcy temu
Reply to  halkoo

To raczej 9-latek zdolny. Już jako plemnik po boisku biegał

Przemekee
Przemekee
8 miesięcy temu

Grałem z nim w lidze podwórkowej na orliku w Żninie, robił różnice jako nieletni i dość niski koleś, ogarniał całe boisko i ten doskok o tak, chwila i po Tobie było

skttr
skttr (@skttr)
8 miesięcy temu

Na Lecha chodzę prawie 30 lat i mogę z całą pewnością stwierdzić, że Linetty to był/jest mój ulubiony piłkarz, jaki kiedykolwiek się przez ten klub w tym okresie przewinął. Pamiętam tak nawiasem mówiąc, że poza ostatnim sezonem w Polsce był strasznie niedoceniany i jego robota na boisku kompletnie pomijana przez 90% dziennikarzy.
Czekam, aż wróci po 30-tce do Lecha, już pierwszego dnia kupię koszulkę z jego nazwiskiem, nie ma innej opcji.

Suche Info
10.05.2021

Betis bliżej Europy!

Real Betis wykonał ogromny krok w stronę europejskich pucharów. W dzisiejszym meczu La Liga zespół z Sewilli pokonał 2:1 Granadę i przeskoczył w tabeli Villarreal, zbliżając się jednocześnie na odległość dwóch punktów do Realu Sociedad. Poza wyścigiem mistrzowskim to właśnie rywalizacja o Ligę Europy wydaje się w Hiszpanii najciekawsza – o dwa miejsca walczą trzy […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Fulham spada z Premier League (Bednarek się utrzymuje)

Nie będzie wybitnie zaciekłej walki o utrzymanie w Premier League. Na trzy kolejki przed końcem wszystko jest już jasne – z angielską elitą żegnają się Sheffield United, West Bromwich Albion oraz Fulham. Ci ostatni dzisiaj przegrali 0:2 z Burnley i utracili matematyczne szanse na obronę przed spadkiem.  Dysproporcja siły była ogromna – po dzisiejszym spotkaniu […]
10.05.2021
Weszło FM
10.05.2021

Wtorek w Weszło FM: Premier League, La Liga, Moto-poranek

Sezony we wszystkich europejskich ligach powoli dobiegają końca i nadal oczekujemy ostatecznych rozstrzygnięć. W Anglii wszystko jest jasne w kontekście zdobycia mistrzostwa, ale tego nie mogą powiedzieć choćby w Hiszpanii. Wtorek przyniesie trochę odpowiedzi na nurtujące nas pytania, a poza tym na antenie Weszło FM pojawią się ciekawe audycje tematyczne. Oto szczegóły ramówki: 7:00 – […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Konferencja po meczu Raków – Piast

Szampański nastrój w Rakowie, pełne skupienie w Piaście Gliwice. Tak najkrócej można podsumować konferencję prasową po spotkaniu obu klubów w dzisiejszym meczu Ekstraklasy. Raków zwyciężył 1:0, zapewnił sobie wicemistrzostwo i właściwie zakończył sezon. Piast wciąż jest faworytem do czwartego miejsca, ale europejskie puchary będzie musiał sobie zapewnić w ostatniej kolejce.  Materiał z konferencji przygotowały Sportowe […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Nianzou: zagraj 5 minut, zostań zawieszony na dwa mecze

O piłkarską nagrodę Darwina może się spokojnie ubiegać Tanguy Nianzou, 18-letni obrońca Bayernu Monachium. Przez cały sezon utalentowanego Francuza dręczyły kontuzje, przez które opuścił praktycznie całą jesień i dużą część wiosny. Gdy wreszcie uporał się z urazami, zaczął zdobywać minuty w rotacji Hansiego Flicka. W przegranym meczu z Mainz dostał 45 minut i był to […]
10.05.2021
Weszło
10.05.2021

Raków ma wicemistrzostwo. Będą emocje w walce o czwarte miejsce

Raków Częstochowa ma na finiszu sezonu wszystko, co mógł mieć. Zdobył Puchar Polski, który był priorytetem, a jednocześnie nie poniósł żadnych strat w lidze. Piłkarze Marka Papszuna w ostatnich siedmiu kolejkach wywalczyli aż 19 punktów. W efekcie dziś po pokonaniu Piasta Gliwice zapewnili sobie wicemistrzostwo Polski. Jako postronni obserwatorzy lekko żałujemy, że Multiliga w niedzielę […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Raków wicemistrzem, już tylko dwa znaki zapytania w lidze!

Znamy już kolejność drużyn na podium w Ekstraklasie. Po dzisiejszym zwycięstwie nad Piastem Gliwice jest już pewne, że wicemistrzem Polski po raz pierwszy w swojej 100-letniej historii zostanie Raków Częstochowa. Trudno sobie wyobrazić lepszy scenariusz na świętowanie – bo przecież do srebrnych medali częstochowianie dokładają w tym sezonie również triumf w Pucharze Polski. Co to […]
10.05.2021
Kanał Sportowy
10.05.2021

WESZŁOPOLSCY live od 20:00: Filip Starzyński i Szymon Matuszek

Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Szymon Janczyk i Samuel Szczygielski omawiają najważniejsze wydarzenia na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi! Gośćmi Filip Starzyński i Szymon Matuszek. Zapraszamy! 
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Rosjanie: Słowacja i Szwecja z bazą w Petersburgu

Rosyjska agencja informacyjna Tass podała, że już wkrótce w Petersburgu swoją bazę na Euro 2020 potwierdzą Słowacy. W Rosji zagrają oni dwa mecze – w tym przeciwko reprezentacji Polski – donosi Onet.  Mecze z dwoma pierwszymi rywalami odbędą się właśnie w Rosji. “Lokalizacja reprezentacji Słowacji w Petersburgu podczas mistrzostw Europy zostanie ustalona w ciągu najbliższych […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Co z karami za Superligę? Trwa przeciąganie liny!

Choć projekt Superligi będzie bardzo trudno uratować, nie oznacza to wcale, że temat został definitywnie zamknięty. Nie trzeba być detektywem, by przewidzieć, że wobec ataku najmożniejszych na “uświęcone tradycją” interesy UEFA, ta sama UEFA spróbuje teraz kontrataków. Obecnie trwa zakulisowe przeciąganie liny, a o sytuacji opowiedział w Radio Rai Gabriele Gravina, szef włoskiego związku piłkarskiego. […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Robben: gra, asystuje, dba o środowisko

Wczoraj pisaliśmy o tym, że Arjen Robben zaliczył bardzo udany powrót do futbolu. 37-letni skrzydłowy wreszcie wyleczył wszystkie dręczące go od początku sezonu urazy i wyszedł w pierwszym składzie Groningen na mecz z Emmen. Na efekty nie trzeba było długo czekać – jego zespół wygrał 4:0, on sam zaliczył dwie asysty, a po końcowym gwizdku […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Ibrahimović wróci na Atalantę?

Nieprawdopodobną historię piszą w tym sezonie AC Milan oraz Zlatan Ibrahimović. W ostatni weekend Szwed wystąpił na własną odpowiedzialność, mimo bólu w lewym kolanie – zagrał ponad godzinę, jego zespół pokonał 3:0 Juventus w Turynie i zbliżył się do upragnionego celu, jakim jest awans do Ligi Mistrzów. Niestety, wszystko wskazuje na to, że Zlatan okupi […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Żelek Żyżyński opowiada o swojej drużynie – Dulla Boys

Żelek Żyżyński w roli dyrektora sportowego, Mateusz Cetnarski jako grający trener, ambitne plany awansu do elitarnej ekstraklasy Zanzibaru, z której da się nawiązać walkę nawet z drużynami z kontynentalnej Tanzanii. Dulla Boys Pili-Pili to klub, który szerzej mogliśmy poznać przy okazji wyjazdu popularnego dziennikarza Canal+ na Zanzibar. Opowiedział nam o swojej misji bardzo dokładnie w […]
10.05.2021
Anglia
10.05.2021

Strażak Sam nie pomógł. WBA i Kamil Grosicki zasłużenie opuszczają Premier League

Potrzebowali cudu. Do strefy spadkowej trafili już po szóstej kolejce i przez 29 kolejnych nie potrafili wyściubić za nią głowy. Wciąż jednak wierzyli, że uda się zagrać losowi na nosie, że Sam Allardyce znowu dokona czegoś niezwykłego. I faktycznie zrobił to, rozbijając Chelsea 5:2. Był to jednak jednorazowy wyskok. Wczoraj WBA oficjalnie dołączyło do Sheffield […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Nasi w Serie A! Wielki sukces Salernitany!

Kibicowsko ten klub zawsze był wysoko. Stoją za nim też piękne historie i tradycje, natomiast z polskiej perspektywy – stoi za nim obecność w składzie aż trzech Polaków. Trudno w tych okolicznościach nie uśmiechnąć się na wieść o wynikach dzisiejszych spotkań Serie B. W ostatniej, 38. kolejce, Salernitana wygrała 3:0 z Pescarą i przyklepała awans […]
10.05.2021
Weszło Extra
10.05.2021

Adam Topolski: Dla atmosfery można było wyolbrzymiać opowieści

Adam Topolski to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego futbolu na samym początku XXI wieku. Jego opowieści i anegdotki są wręcz legendarne. Piłkarze mówią o nim: potrafiłby sprzedać piasek na pustyni. Podkreślają to, że potrafi zbudować atmosferę w szatni, jadąc na picu. Niespełna 70-letni szkoleniowiec niedawno podjął się ostatniego wyzwania w swojej długiej przygodzie z ławką […]
10.05.2021
Suche Info
10.05.2021

Grosicki w pierwszym składzie. West Bromu U23

Wszyscy wiemy, jak się sprawy mają z Kamilem Grosickim – nie gra. Tak zdecydował, chciał zostać w Anglii i walczyć o swoje, nawet kosztem Euro. Cóż, wielu minut sobie nie wywalczył, ale teraz trochę pogra. W drużynie U23 West Bromu. Polak wyszedł w pierwszym składzie na trwający mecz z Norwich. To jego pierwszy występ od […]
10.05.2021
Ekstraklasa
10.05.2021

Trudne sprawy Legii Warszawa. Co zrobić z Wszołkiem i Vesoviciem?

Legia Warszawa bywa nazywana “polskim Bayernem”. Czasami prześmiewczo, ale ten tytuł zdecydowanie do niej pasuje. Nie tylko ze względu na liczbę sukcesów na krajowym podwórku w ostatnich katach. Także dlatego, że zespół z Bawarii to słynne “FC Hollywood”. A ostatnie “dramy” związane ze skrzydłowymi Legii – Marko Vesoviciem i Pawłem Wszołkiem – zdecydowanie pasują do […]
10.05.2021