post Avatar

Opublikowane 04.08.2020 13:02 przez

redakcja

Ma dziewiętnaście lat, nazywa się Ellen Fokkema, jest utalentowaną piłkarką. I za chwilę może pograć w męskiej drużynie VV Foarut. KNVB dała zielone światło.

Istotny jest tutaj kontekst. Generalnie w Holandii dozwolone są mieszane drużynki do U19. Historię mają długą – do U12 były dozwolone już w 1986. Po dziesięciu latach podwyższono ten limit wiekowy. Wiadomo, że raczej nie wystawia w juniorskich mistrzostwach Holandii mieszanej ekipy Ajax czy Feyenoord, ale generalnie – byłoby to możliwe.

Co więcej, w holenderskiej piramidzie rozgrywek jest podział w niższych ligach seniorów na ligi kategorii A i kategorii B. Kobiety już wcześniej mogły grać na tym najniższym, ale na A miały szlaban. Istotne jest to o tyle, że jeśli eksperyment wypali, przymusu nie będzie – ot, grajcie i zobaczymy. Teraz najzdolniejsze musiały wybierać – albo liga kobiet, albo kartofliska. To w pewnym sensie może być totalnym otwarciem lig.

Fokkema grała w mieszanej drużynie juniorskiej w swojej rodzinnej Menaam, która liczy sobie trzy tysiące ludzi, gdzie grała dla VV Foarut.

Na oficjalnej stronie KNVB piłkarka powiedziała: – Grałam z nimi odkąd miałam pięć lat. Fantastycznie, że będę mogła grać z nimi dalej. Byłaby szkoda, gdybym nie mogła występować z nimi w kolejnym sezonie.

Art Langeler powiedział w imieniu związku: – KNVB wspiera równość i różnorodność. Uważamy, że powinno być miejsce dla wszystkich, którzy chcą grać. To wyzwanie, którego nie chcemy blokować.

Czy to będzie rewolucja? Na razie ciekawostka. Nawet na holenderskie, dość otwarte warunki. Na pewno ten jednostkowy przypadek należy ocenić pozytywnie – choćby sięgając pamięcią, niczym szczególnym nie wydawało się w szkole, że któraś dziewczyna lubiła pograć w piłkę. Jak się łapała w składzie do tej pory, niech ma możliwość pokopać dalej. Dziś, w dobie Turnieju o Puchar Tymbarku, kopiące dziewczyny nie są żadnym szczególnym widokiem. Oczywiście rozrastają się też struktury ligowe kobiecej piłki, ale jak jakaś nie ma ochoty dojeżdżać do większego miasta, a tylko pokopać w B-klasie… Nie wydaje nam się to jakimś skandalem, szczególnie przy dzisiejszych problemach kadrowych wielu drużyn najniższego poziomu, gdzie co rok wymiata kolejne kluby. Nawet na takie wybieganie do przodu jest jednak zdecydowanie za wcześnie.

Pytanie, czy to wyjdzie z ram ciekawostkowych. Różnica poziomu jest jednak znaczna. Nie zrozumcie nas źle, futbol kobiecy fajnie się rozwija, jego ostatni mundial był świetną imprezą. Ale, po prostu, nawet czysto fizyczna różnica we współczesnej piłce jest trudna do przeskoczenia – głośno było swego czasu o australijskiej reprezentacji kobiet, która od piętnastolatków jednego z tamtejszych męskich klubów dostała 0:7. Przy całym szacunku, nie da się w tej chwili określić na jakim poziomie futbolu męskiego konkurencyjne byłyby najlepsze dziewczyny…

Ale nawet mając lepsze od kolegów po fachu wyszkolenie techniczne, mogłaby to być mocna weryfikacja. Czysto piłkarsko kto wie, może jednak dla niektórych piłkarek byłoby to dobre przetarcie przed grą typowo między sobą. Kwestie obyczajowe zostawiamy – Fokkema jakoś funkcjonuje w takiej drużynie od lat i nie ma problemów.

Oczywiście możemy też zażartować: a co jak facet w ramach równouprawnienia będzie chciał zagrać w żeńskiej lidze? Co na to KNVB? Na ten moment brzmi to jak dowcip, ale kto tam wie, różne rzeczy świat widział.

Fot. KNVB

Opublikowane 04.08.2020 13:02 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 62
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
N.
N.

„Oczywiście możemy też zażartować: a co jak facet w ramach równouprawnienia będzie chciał zagrać w męskiej lidze? Co na to KNVB? Na ten moment brzmi to jak dowcip, ale kto tam wie, różne rzeczy świat widział.” Facet w męskiej lidze. Kto by słyszał!

Maciek
Maciek

W 2020 roku to już nie literówka a zasadne pytanie.

Nie chcę się czepiać, ale...
Nie chcę się czepiać, ale...

łac. facetus – delikatny, powabny, elegancki, przyjazny, grzeczny, zabawny, humorystyczny, dowcipny. myślisz, że takich w męskiej lidze brakuje?

wlosy w spreju
wlosy w spreju

brzmi jak przeciwienstwo typowego kopacza… moze autor jednak jest geniuszem?

Nie chcę się czepiać, ale...
Nie chcę się czepiać, ale...

Czyli rozumiem, że kluby z niższych lig mogą sobie po prostu uzupełniać składy piłkarkami, które z jakiś powodów będą wolały grać w męskiej drużynie? Na tym etapie to nawet nie głupie, choć potencjalnie problematyczne.

gk
gk

na boisku, na którym spedzilem dziecinstwo, graly z nami 2 dziewczyny i zawsze byly pelnoprawnymi zadownikami, więc super sprawa, że ta dziewczyna może kopać dalej z kumplami.
Zakładając, że PZPN otworzy wszystkie ligi, ile dziewczyn mogłoby grać zawodowo? Ja strzelam, że zero. Fizyczność je zblokuje. Jeśli zostanie to zaakceptowane to spoko. Boję się jednak, że z czasem zaczną się pojawiać zdjęcia kontuzjowanych lasek, połamanych nóg, pojawią się głosy, żeby kobiety traktować na boisku lżej, modyfikować przepisy, nie mówiąc o przymusowanym wystawianiu dziewczyny(vide wymagany młodzieżowiec) itd

Jarek Mergner
Jarek Mergner

Amatorsko jak najbardziej. Np. w okręgówce jakaś z Afryki. Szybka, silna.
W zasadzie tylko czarnoskóre byłyby w stanie z racji swoich uwarunkowań fizycznych.

sraczko zdupovic - serbski plejmejker
sraczko zdupovic - serbski plejmejker

Rzecz jasna z kobietami szybko rozgrywki sie zmienia w farse. Nie trudno sobie wyobrazic jak to bedzie wygladac.

lion
lion

Jak?

sraczko zdupovic - serbski plejmejker
sraczko zdupovic - serbski plejmejker

Przypominam ze wsrod biegaczek biega chlop Semenya i nikomu to nie przeszkadza. Ta upadajaca cywilizacja jest do kazdego absurdu zdolna.

fachowiec
fachowiec

Semenya nie jest „chłopem”.

Sama natura sportu kobiet jest w pewien sposób problematyczna. Sport sam w sobie polega na zasadzie „szybciej, dalej, wyżej”, więc zasady są jasne – kto lepszy, ten wygrywa.
Natomiast sport kobiet to „szybciej, dalej, wyżej, pod warunkiem że ma się mniej korzystny układ chromosomów i mniej testosteronu”.

No i tu rodzi się pytanie – NA ILE mniej tego testosteronu trzeba mieć, żeby łapać się do rozgrywek kobiet?

Mówisz o „upadającej cywilizacji” – ale sport kobiet nie jest wpisany w nią od zawsze. Już sama idea sportu kobiet dla części osób była świadectwem tego „upadku”. Bo jak mawia Korwin – dlaczego nagradzać najlepszą kobietę, która w maratonie przybiegła na 98. miejscu, znacznie wyżej, niż mężczyznę, który przybiegł 97.?

Takie dylematy do zresztą nic nowego. Stanisława Walasiewiczówna również miała chromosom Y i była osobą interseksualną. Złotego medalu olimpijskiego nikt jej i Polsce nie odebrał.

Anjinsan
Anjinsan

Równie wątpliwe w kontekście „szybciej, wyżej, dalej” są kategorie wagowe w sportach walki. Jeżeli uznajemy, że dla własnego bezpieczeństwa x nie powinien walczyć z dużo większym y, to czy powinniśmy nazywać x mistrzem świata?

fachowiec
fachowiec

Ale kategorie wagowe łatwo zweryfikować. Wystarczy, że delikwent stanie na wadze.
A jak chcesz obiektywnie zweryfikować poziom kobiecości?

wlosy w spreju
wlosy w spreju

zmien sobie nick bo nie masz pojecia o czym mowisz.

sajgonski
sajgonski

Fachowiec od kulturowego marksizmu ;D

Bdfsf
Bdfsf

fachowiec

Wszystko fajnie tylko że to kłamstwo że Semenya urodziła się jako zwykła kobieta która ma poprostu więcej testosteronu

Reinmar
Reinmar

Już nie biega. Na szczęście w końcu ją/jego zdyskwalifikowali

Morfeusz
Morfeusz

To może wprowadzić trzecią kategorię we wszystkich dyscyplinach sportu: dla eksperymentów genetycznych.

PewnieITakWszyscyZginiemy
PewnieITakWszyscyZginiemy

Ale ona to i tak słaby przykład w porównaniu do niemieckich biegaczek sprzed dekad. Wąsy i jądra były wtedy wśród germańskich „dziewcząt” na porządku dziennym.

pucio
pucio

nic nie przebije Jarmili Kratochvilovej

Marcin
Marcin

Niejaki Stanisław Walasiewicz zdobył dla Polski kilka medali, w tym dwa olimpijskie, wszystkie oczywiście w konkurencjach żeńskich i nikomu to nie przeszkadza.

fachowiec
fachowiec

W normalnych okolicznościach wg mnie nie byłoby problemu. Skoro laska jest tak wybitna w piłce, że może wnieść jakąś jakość do rozgrywek chłopów, to dlaczego nie? Zawsze to coś ciekawego. Mioduski urozmaicił futbol np. zakazem gry dla Jędrzejczyka, bo „za dużo zarabiał” (nowinka, niespotykane w poważnej piłce), czego skutkiem były baty od Dudelange.
Za to udział kobiety urozmaiciłaby futbol holenderski.

Ale, ale. Niestety, w dzisiejszych czasach taki precedens otwiera niebezpieczną furtkę. Kobieta zagra z facetami, wszystko spoko, ale zaraz zlecą się miłośnicy parytetów. Że każdy klub powinien mieć jedną kobietę w składzie. A w zasadzie dlaczego tylko jedną? Co najmniej 35%, jak na polskich listach wyborczych. Docelowo – pół składu.
Oczywiście, są to parytety działające tylko w jedną stronę, bo facet z kobietami już pograć nie może.

Właśnie to każe myśleć o tym pomyśle sceptycznie.

DagestanskiZapasior
DagestanskiZapasior

Dobrze podsumowane. Mnie natomiast zastanawia kwestia kontaktu fizycznego. Znajac zycie przy ewentualnym faulu ,przy probie zatrzymania, w tloku przy stalym fragmencie gry, czyjas reka dotknie jej cycka (albo miejsca gdzie powinny sie znajdowac) tylka itp…i co wtedy? Zolta? Czerwona? Sprawa o molestowanie w sadzie? I czy w druga strone tez to bedzie gwizdane? 😉

fachowiec
fachowiec

W meczach mężczyzn co niektórzy zawodnicy przy kryciu potrafią łapać za jajka, a wiadomo gdzie powędrował palec poznańskiego Manuela. Nie jest to chwalebne, ani legalne, ale się zdarza. W przypadku udziału kobiety zasady powinny być te same – żadnej taryfy ulgowej na tym tle. Grasz z mężczyznami, to jedziesz na tej samej karcie.

Niestety, w praktyce, jest duża szansa, że taka zawodniczka, zwłaszcza np. kilka lat po zakończeniu gry z mężczyznami, zaczęłaby dla atencji opowiadać do mediów żale, jak to straszliwie była molestowana na boisku i jaką to ma przez to traumę. To bardzo łatwy sposób na zyskanie popularności i korzyści przez kobietę, bo zawsze znajdzie się stado frajerów, którzy się na to nabierze.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

Dokładnie. Zwłaszcza, że te wszystkie jednokierunkowe parytety opierają się w obecnych czasach na zasadzie „daj nam dzisiaj palec, a jutro wrócimy po całą rękę”.

PewnieITakWszyscyZginiemy
PewnieITakWszyscyZginiemy

Rudy pewnie już rozmyśla jak tu wprowadzić Pro Dupeczka System.

Staś
Staś

A może tak skoro każda drużyna w ekstraklasie musi posiadacz drużyny juniorów to może warto byłoby wpisać to księgi licencyjnej wymóg posiadania drużyny kobiecy. Każdy pożal się Boże transfer kopacza wystarczyłby na utrzymanie całej drużyny kobiecej przez cały sezon. Skoro rodzą się takie fenomeny jak Ewa Pajor to myślę że warto.

TylkoSiePrzypierdzielam
TylkoSiePrzypierdzielam

„…Oczywiście możemy też zażartować: a co jak facet w ramach równouprawnienia będzie chciał zagrać w męskiej lidze?”
Gdzie tu żart? Chyba że jest liga męska, kobieca i facecka?

podzielmy Polskę na Zachodnią lib i Wschodnią ciem
podzielmy Polskę na Zachodnią lib i Wschodnią ciem

mówcie co chcecie ale piłka kobieta to parodia futbolu, fajnie, że grają. ale śmiesznie biegają, koipią, strasznie odstają. ja tylko się boję, że kiedyś ktoś wymyśli, że w każdej drużynie musi grać jakaś kobieta

Staś
Staś

No i jeszcze każą ci się z taką żenić.

skttr
skttr

Przypomina mi się cytat z Dwighta Schrute’a:
What’s the argument here? NBA, WNBA. One is a sport, one is a joke. I love sports, I love jokes. Room for all.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

Jak dla mnie to zbyt duża różnica jest w piłce męskiej i kobiecej. Kobiety może nie odstają tyle technicznie, ale już siłowo i jeżeli chodzi o tempo gry to są lata świetlne za facetami i nie zmieni się to bo taka już jest genetyka. No chyba że zaczną grać babochłopy na zachodnią modłę (facet przerobiony na kobietę) to wtedy może.
Ale generalnie kobiety wystarczą na poziom typowo amatorski dla facetów.
No i jeszcze kwestia jak to się wszystko ma do poprawności społeczno-ideologicznej na punkcie której pierwszy świat ma ostatnio niezłego jobla. Zaraz się okaże że są molestowane, nie zarabiają tyle co faceci etc.

kami(L)
kami(L)

kto ogląda polską ligę ten w cyrku się nie śmieje. więc argument z szybkością gry jest kulą w płot. Jeśli trener będzie w stanie pożytecznie zagospodarować potencjał zawodniczki, to dalej pozostaje kwestia molestowania, szatni, fizyki i jeszcze kilku innych.

wlosy w spreju
wlosy w spreju

podobno jakis madry pan z pisu powiedzial, ze lgbt wywodzi sie z narodowego socjalizmu. to jak to w koncu jest, zachod, bolszewicy, nazisci, zydzi?

Staś
Staś

Idealny wróg, każdy może sobie dopasować do swoich potrzeb.

lion
lion

Na zachodnią modłę.. Ja pie..olę jaki ty głupi…

Patryk
Patryk

Bez sensu. Albo przyznamy w ten sposób, że kobiety są słabsze i mniejsze od mężczyzn, albo trzeba będzie być konsekwentnym i zaakceptować również mężczyzn w ligach kobiecych. Pierwsza opcja wydaje się być do zaakceptowania, ale i tak kobiety nie dojdą dalej niż do poziomu A-klasy, poza najwybitniejszymi piłkarkami. Nie żeby mi to przeszkadzało, ale to po prostu nie ma najmniejszego wpływu na profesjonalny futbol

kami(L)
kami(L)

wyjściem jest zaorać całe podziały i kto jest odpowiedni ten gra. A do tego jeszcze jaka ulga dla budżetu państwa, bo zamiast 2 związków łasych na hajs będzie tylko jeden

Dominik
Dominik

do jakiej a-klasy? c-klasa zaora kazda kobite kolega. uwierz mi – przetestowane!!

Jarek Mergner
Jarek Mergner

A w futsalu? Już nie sądzę, bo mniejsze boisko.

Morfeusz
Morfeusz

To jawna dyskryminacja! Wszystkich płci jest 56. Gdzie są rozgrywki dla nich?!

Nie chcę się czepiać, ale...
Nie chcę się czepiać, ale...

Weź ty lepiej doczytaj o co chodzi tymi 56 „płciami”.

Staś
Staś

Morfeusz nie da rady, zaśnie.

Paweł
Paweł

W Polsce w ligach dziecięcych tez moga być mieszane duzyny, a dziewczynki moga grac o dwa lata starsze w danym roczniku.

Dominik
Dominik

Jezeli ktos naprawde mysli ze kobiety moga grac w meskim zespole przeciwko mezczyzna to chyba jest niedorozwiniety….Nawet gdyby reprezentantke umiescic w b-klasie pierwsze wejscie bark w bark konczy sie dla niej brutalna gleba. dziewczyna miala by problem przyjac pilke. noz k…a niech sobie kobitki kopia w swoim towarzystwie ale przestanmy robic ze sportu komedie aby wyjsc na przeciw oczekiwaniom 5 feministek… swiat schodzi na psy. A w kwestii rownouprawnien zacytuje swojego nauczyciela z LO. „chcialyscie rownouprawnien – to zapraszam zapierdalac w kopalniach” . i maly apel do kobiet – pozostancie kobietami – za to my faceci Was doceniamy

Staś
Staś

Przykro mi to powiedzieć ale twój nauczyciel w liceum był niedouczone chyba nie słyszał o „Archipelagu Gułag ” i pracach ogólnych.

lion
lion

A czemu miały by nie móc? Po prostu nie dałyby rady. Ale jakby jakaś dała to czemu jej zabraniać?

makaron
makaron

„a co jak facet w ramach równouprawnienia będzie chciał zagrać w żeńskiej lidze? Co na to KNVB?”

I to nie jest dowcip, skoro one mogą to oni chyba kurwa też? Przecież równouprawnienie?

PewnieITakWszyscyZginiemy
PewnieITakWszyscyZginiemy

To jedyna szansa żeby nasza reprezentacja męska wygrała Mundial 🙂

Emil
Emil

A za chwilę będzie gadka o parytetach 50/50, później dyskryminacja i molestowanie wzrokiem. Po latach pewnie będą wychodziły kwiatki o dotykaniu (starcia bark w bark), czyli pewnie seksizm i molestowanie fizyczne. Chcą zniszczyć ten sport? Ok, droga wolna.

lasalu
lasalu

Jeśli nie ma mistrzostw w szachach dla debili, to możnaby wprowadzić równouprawnienie i całkowicie zlikwidować rozgrywki żeńskie. 😉

rtyrencd
rtyrencd

https://najwiekszekursykuponow.blogspot.com/ – Trafili ostatnio kurs 196 kuponu i skan tego kuponu na blogu! polecam ich bo sam zarobilem na ich ostatnim kuponie 15 tys! uczciwi są i kupony wchodzą

tolep
tolep

Nie widze problemu, by klub zatrudniał kogo chciał bez względu na płeć. Ale gorzej będzie jak komuchy zaczną gadać o parytetach i równych zarobkach,

Rats
Rats

W okolicach 2000 roku grałem w juniorach ówczesnej III ligowej drużyny i pamiętam, że była jedna dziewczyna,która z nami grała. Sami chłopcy i ona. Nikt problemu nie robił, nikt się nie podśmiechiwał.

Staś
Staś

W drużynie mojego syna „10latki” jest dziewczyna. Zgadnij kto jest najlepszy w drużynie?

lion
lion

Teraz to ona może być sobie najlepsza.

Toja
Toja

Jest to słuszna decyzja, mężczyznom oczywiście nie powinno być wolno w startować w zawodach kobiecych. We wszystkich innych niepełnosprawnych kategoriach istnieje możliwość startu w normalnych zawodach. Natalia Partyka oprócz paraolimpiady startuje również w normalnej olimpiadzie ale Usain Bolt slusznie niemógłby startować w olimpiadzie specjalnej, Tomasz Adamek jako mistrz wagi półciężkiej próbował szczęścia w najważniejszej kategorii, ale już Kliczko nie mógłby walczyć w wadze piórkowej. Najzdolniejsi juniorzy są brani do dorosłych drużyn ale zagrywki w drugą stronę uznawane są za oszustwo. Słuszna decyzja związku holenderskiego, w drugą stronę nie powinno to być brane pod uwagę, Magnus Carlsen nie powinien startować w zawodach w szachach dla debili.

wienio
wienio

już kiedyś siostry Wiliams spróbowały sił z facetem. Braash,bo o nim mowa był poza czołową dwusetką,jednej zlał dupsko 6:2 a drugiej 6:1.

theark
theark

Szczerze mówiąc to nie wiedziałem, że nie jest to dozwolone. Myślałem, że kobiety nie grają w męskich drużynach bo nie ma to żadnego sensu.

Staś
Staś

Niech grają, komu to przeszkadza? Taka Ewa Pajor przerasta ekstraklasę. Są słabsze fizycznie i co z tego? Nikt nie mówi że w drużynie mają być parytety, nadaje się , jest najlepsza na swojej pozycji niech gra?

Staś
Staś

Miał być rzecz jasna „!”

lion
lion

Mi też nie przeszkadza, żeby grały. Ale Ewa Pajor nie poradziłaby sobie w B klasie.

WeszłoTV
01.10.2020

Quiz: SAMBA DI JANEIRO DOS WOKALIZOS HEJ HO

PERE PAŃSTWA, nie mogą się państwo doczekać meczów? To wpadajcie na quiz! Kto będzie? Zacni goście: – Łukasz Stupka, były dyrektor sportowy Bruk-Betu Termaliki Nieciecza – Wojciech Piela (Piela inc.) – Jakub Białek (Białek&Białek) – Daniel Żórawski (Czapo) – Paczul (Paweł) – WOOKAALIZYY 
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Koronawirus nie daje za wygraną. Mecz Wisła Kraków – Lechia przełożony

Cóż. Chyba najwyższa pora przyzwyczaić się do tego, że terminarz Ekstraklasy to rzecz dość płynna, bo zmiany mogą zachodzić w nim w każdej chwili. W przypadku szóstej kolejki odwołano już spotkanie Pogoni Szczecin z Jagiellonią Białystok z powodu wielkiej liczby pozytywnych wyników w ekipie z województwa zachodniopomorskiego. Do wczoraj wydawało się, że na tym koniec, […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Sabotaż a’la zarząd Resovii: najpierw podkopano pozycję trenera, potem go zwolniono

Stało się, pierwszy trener na zapleczu Ekstraklasy stracił pracę. Z posadą pożegnał się Szymon Grabowski, opiekun beniaminka rozgrywek, czyli Resovii. I być może nie byłoby w tej sprawie nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zwolnieniu towarzyszy wiele kontrowersji. Po pierwsze, trenera zwolnił zarząd, który dopiero co został zmieniony. Po drugie, ten sam zarząd najpierw mocno […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Azikiewicz: „Trzeba mieć mocno poukładane w głowie, żeby nie odbiło”

Zdobył brązowy medal ME U-17 w kadrze Marcina Dorny z takimi zawodnikami jak Karol Linetty czy Mariusz Stępiński u boku. W Zagłębiu Lubin debiutował w Ekstraklasie w wieku zaledwie 18 lat. Młody, perspektywiczny lewy obrońca, o którego pytały wielkie marki (jak na przykład Hertha), a później… zaliczył zjazd do drugiej ligi. Czy jego kariera mogła […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

QUIZ. Wszyscy uczestnicy Ligi Mistrzów

Poznaliśmy wczoraj wszystkie ekipy, które zagrają w Champions League. Pojawiły się w stawce nowe drużyny, uznaliśmy więc, że warto odświeżyć nasz quiz. Chodzi w nim o to, żeby wymienić wszystkie zespoły, które choć raz dotarły do fazy grupowej najbardziej elitarnych rozgrywek. Trochę się tego nazbierało – dajcie znać, jak wam poszło. Przy pisowni spróbowaliśmy jak […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

„Charleroi gra w stylu Atletico. Rywale cierpią w meczach z nimi”

– W Belgii mówi się, że Charleroi gra w stylu Atletico – nie dają nic od siebie, jeśli nie muszą. Rywal cierpi, gdy z nimi gra. Ustawiają się defensywnie, czekają na przeciwników, a później bardzo szybko przechodzą do ataku. Mają kreatywnych piłkarzy z przodu, ale sami z siebie w ataku pozycyjnym nie prezentują się dobrze. […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Od Dinama Tbilisi po Spartak Moskwa. Polskie boje w play-offach o Ligę Europy

Czasem polskie kluby spadały do fazy grupowej Ligi Europy/Pucharu UEFA po nieudanym boju o Ligę Mistrzów. Jeśli natomiast liczyć tylko play-off o fazę grupową tej europejskiej drugiej ligi, to bilans awansów do odpadnięć wynosi 8 – 15. Są wśród tych meczów wielkie boje, wyeliminowane potęgi, które nakręcały kolejne pucharowe sukcesy, wyważając drzwi do lepszych rankingów. […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Lech nie podpiera ścian i idzie na podryw. Ofensywny futbol pomoże coś wyrwać?

Półtora roku temu Lech Poznań podjął bardzo świadomą decyzję – zechciał wywrócić do góry nogi sposób patrzenia na sukces. Uznał, że sukces przychodzi nie wtedy, gdy obwieści się światu „chcemy coś osiągnąć!”, lecz gdy poweźmie się działania, które do tego sukcesu mają prowadzić. Tym działaniem miała być gra ofensywna, oparta na wysokim pressingu, która przynosi […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Legia weźmie rewanż na Karabachu za Wisłę i Piasta?

Czy Legia Warszawa wróci dziś do Europy? Całkiem możliwe. Atut własnego boiska, osłabienie rywala – to coś, co trzeba wykorzystać. My także możemy to zrobić, typując to spotkanie w eWinner! Ten legalny polski bukmacher oferuje nam atrakcyjne kursy na dzisiejszy mecz eliminacji do Ligi Europy. Legia Warszawa – Karabach Agdam Ostatnie mecze Legii: WPWPR Poprzednie […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Czy Lech ogra Charleroi? Tak, jest to możliwe!

Ok, wiemy, że to Belgowie są faworytem starcia z Lechem Poznań. Tyle że w pojedynku z Hammarby także faworytem byli rywale. „Kolejorz” sprawił wówczas niespodziankę, więc dlaczego nie może zrobić jej teraz? A skoro może, to i my możemy z tego skorzystać. Sprawdziliśmy ofertę Totolotka i podpowiadamy, co dziś warto zagrać! Charleroi – Lech Poznań […]
01.10.2020
Kanał Sportowy
01.10.2020

Stanowski omawia biografię Brzęczka – „Mistrz i Małgorzata”, odcinek 1

Krzysztof Stanowski w nowej mini-serii „Mistrz i Małgorzata” omawia biografię selekcjonera reprezentacji Polski „W grze” autorstwa Małgorzaty Domagalik.  Spoiler, którego wszyscy się spodziewacie: to będzie miazga na niekorzyść tej książki. 
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Pozostał jeden krok. Legio, Lechu – po prostu go zróbcie!

Nie będziemy się bawić w przydługie wstępy, bo sprawa jest prosta jak budowa cepa. Legio Warszawa, Lechu Poznań – zróbcie to. Pozostał jeden krok. Awansujcie do fazy grupowej Ligi Europy. Polska piłka klubowa upadła w ostatnich latach naprawdę nisko. Najwyższy czas, by rozpocząć proces wygrzebywania się z tego bagna. A nie uda się tego dokonać, […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Lech i Legia w Lidze Europy – zakłady specjalne od TOTALbet!

Czwartkowy wieczór będzie dla naszych zespołów wyjątkowy. Po raz pierwszy od 1979 roku dawna w październiku dwie drużyny w pucharach. A możemy je mieć nawet w listopadzie, jeśli tylko Lech i Legia staną na wysokości zadania. Na dwumecz naszych eksportowych drużyn czeka cała piłkarska Polska, więc warto z tego skorzystać. Chociażby tak, jak robi to […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

W Azerbejdżanie trafiłbym do więzienia

– Jakbym pojechał do Azerbejdżanu, a na granicy zobaczyliby u mnie ormiańską pieczątkę, na pewno spytaliby, czy byłem w Górskim Karabachu. Jeśli przyznałbym się lub by mi to udowodnili – a udałoby im się, choćby poprzez zdjęcia na moim blogu – to trafiłbym do więzienia w Azerbejdżanie. Areszt na początku, to pewne, stamtąd wyciągnąć mnie […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

Charleroi nie tak silne, jak Genk. Na co trzeba uważać? | ANALIZA

Dwa lata temu Racing Genk wyrzucił Lecha Poznań z Ligi Europy. Belgowie byli wówczas poza zasięgiem Kolejorza. Różnica klas rzucała się w oczy – nawet jeśli wynik dwumeczu tego nie odzwierciedlał. Czy podobnej deklasacji możemy spodziewać się dziś w starciu poznaniaków z Charleroi? Zdecydowanie nie. Ci „nowi Belgowie” nie są tak silni jak Genk i […]
01.10.2020
Weszło
01.10.2020

PRASA. Novikovas: Kibicom Legii nic we mnie nie pasowało. Czasami docenia się po czasie

Co słychać w prasie przed meczami Lecha i Legii? Oczywiście sporo przeczytamy o samych spotkaniach. Ale mamy także ciekawy wywiad z Arvydasem Novikovasem, który trochę się z Warszawą rozlicza. – Niekiedy coś lub kogoś docenia się po czasie. Kiedy byłem w Legii, nic im się nie podobało. To źle, to jeszcze gorzej, a tamto już w […]
01.10.2020
Hiszpania
30.09.2020

Vinicius daje wygraną Realowi Madryt, bramkarze na pierwszym planie

Real Madryt nawet przez moment nie porywał nas dziś swoją grą, ale plan minimum zrealizował: wygrał z Realem Valladolid i po trzech meczach La Liga ma siedem punktów. Goście jak na swoje dość ograniczone możliwości wypadli całkiem przyzwoicie. Przy odrobinie szczęścia mogli pokusić się o jakąś zdobycz, jednak generalnie zwycięstwo faworyta było w pełni zasłużone.  […]
30.09.2020
Niemcy
30.09.2020

Nie taki ten Bayern straszny, choć dalej zwycięski. Lewy z kolejnym trofeum

To jest piłkarski rok Bayernu. Nie można z tym polemizować. Bawarczycy wygrywają na wszystkich frontach. Superpuchar Niemiec to ich kolejny wygrany puchar w 2020 roku. Hansi Flick zdobywa z Bayernem trofeum średnio co osiem spotkań. Gość do tej pory przegrał trzy mecze w roli pierwszego trenera Die Roten, a wygrał pięć trofeów. Robi wrażenie. Czy […]
30.09.2020