post Avatar

Opublikowane 22.07.2020 15:44 przez

redakcja

Przeczuwaliśmy, że taki będzie finał początkowego grożenia palcem ze strony Komisji ds. Licencji PZPN-u. W pewnym momencie wydawało się, że kłopoty z otrzymaniem pozwolenia na grę będzie miało kilka klubów Ekstraklasy i kolejnych kilkanaście z dwóch pozostałych szczebli centralnych. Dziś mamy już pewność – skoro licencję na sezon 2020/21 otrzymał GKS Bełchatów, to otrzymać może ją dosłownie każdy.

Przypomnijmy – GKS Bełchatów to ten klub, z którego odeszli już rozwiązując swoje kontrakty trener Artur Derbin, kapitan Marcin Grolik oraz Wiktor Putin i Bartłomiej Bartosiak. O tym, że pensji nie ma od pół roku mówi się właściwie oficjalnie, piłkarze przyznają też, że wielu z nich jest już na ścieżce po rozwiązanie kontraktu z winy klubu. Oczywiście, sami jesteśmy pełni podziwu dla determinacji bełchatowian, którzy pomimo tak fatalnej sytuacji nieźle punktują w lidze i są blisko utrzymania. Natomiast fakt, że mimo takich niedociągnięć organizacyjnych GKS otrzymuje licencję, mówi wszystko o obecnej poprzeczce dla klubów.

Nie jest ona zawieszona zbyt wysoko, właściwie leży na ziemi.

Bełchatów znów na minusie

Ale po kolei – bełchatowianie nie do końca uciekli od kary za swoje wieczne zaległości. Po pierwsze, na sezon 2020/21 zostaje im przyznany nadzór finansowy wraz z obowiązkiem zapłaty grzywny w wysokości 7,5 tysiąca złotych. W dodatku po raz drugi na przestrzeni kilkunastu miesięcy GKS Bełchatów otrzymuje karę ujemnych punktów. Poprzednie minusy dostali w II lidze, teraz z dwoma ujemnymi punktami rozpoczną też nowy sezon. No i wreszcie po trzecie – Komisja Odwoławcza zobowiązała klub do spłaty zobowiązań według zawartych ugód, bez możliwości dalszego przekładania terminów. Trudno nie odnieść wrażenia, że to w praktyce po prostu wydłużenie agonii. Choć oczywiście za GKS trzymamy kciuki, zwłaszcza w ostatnich tygodniach, gdy cały zespół pokazał niewiarygodny wręcz hart ducha.

PRZECZYTAJ OBSZERNY WYWIAD O SYTUACJI W GKS-IE BEŁCHATÓW

To jest pierwsza z twarzy Komisji Odwoławczej, ta łagodna. Bo jest jeszcze druga, nieco sroższa (choć i tak daleka od marsowego oblicza Komisji ds. Licencji).

Radomiak w Warszawie lub Radomiu, nigdzie indziej

Otóż licencję na Ekstraklasę otrzymał Radomiak Radom. Jeśli radomscy piłkarze wywalczą w barażach awans do elity, nowy sezon rozpoczną… przy ul. Łazienkowskiej. Radomiak zgłosił obiekt Legii jako zastępczy, na czas dostosowywania do wymogów Ekstraklasy radomskiego obiektu. Albo obiektów – bo wciąż nie wiadomo, czy Radomiak będzie miał wybudowany swój własny stadion, czy raczej przystosowaniu do warunków licencyjnych ulegnie obiekt Broni, na której obecnie występuje pierwszoligowiec. Ważne są natomiast tzw. didaskalia. Poza pozwoleniem na grę w Warszawie, Radomiak dostał aż 40 tysięcy złotych kary za naruszenie procesu licencyjnego oraz… pół miliona złotych ewentualnej kary za zmianę stadionu zastępczego.

Co to oznacza w praktyce? Radomiak nie może już się zdecydować na żaden inny stadion zastępczy, bo przecież 500 tysięcy złotych raczej w kasie klubu na takie fanaberie nie ma. Będzie grać albo na swoich obiektach, albo na Legii, co zapewne będzie nie tylko problematyczne dla kibiców, ale i zwyczajnie kosztowne. Nie da się uniknąć wrażenia, że to kara za bardzo długie kluczenie w sprawach stadionowych. Kredyt zaufania, owszem, ale też bardzo wyraźna granica, kiedy to zaufanie się skończy. Albo raczej – ile będzie ta utrata zaufania kosztować.

Pamiętajmy jednak, że na razie i GKS nie jest pewien I-ligowego bytu, i Radomiak od Ekstraklasy dzieli dość długa barażowa droga. Komisja Odwoławcza postanowiła nie utrudniać im drogi do osiągnięcia swoich celów. Teraz pozostają dwa pytania: czy Radomiak naprawdę będzie grać przy Łazienkowskiej i GKS naprawdę będzie spłacać rzetelnie wszystkie ugody? Komisja Odwoławcza wierzy, że tak. Albo przynajmniej udaje, że wierzy. Władzom obu klubów trzeba za to pogratulować. Być może skorzystały z łagodności Komisji ds. Licencji, ale nie można też kwestionować ich waleczności i oddania sprawie. Licencje to ich niekwestionowany sukces, nawet jeśli wynika z łatania wcześniejszych wtop.

Fot.FotoPyK

Opublikowane 22.07.2020 15:44 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 19
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zbiku
Zbiku

Takie czasy, jedni mają stadion a nie mają kasy, inni mają kasę a nie mają stadionu…

LegiaKing
LegiaKing

PZPN pod przewodnictwem Rudego to jest dalej circus i skandaloza tylko jego takie dziennikarze nie jebią jak Latę, bo Zibi sobie dziennikarzy wsadził do kieszeni i każdy mu robi lachę.

Kapitan Jastrząb
Kapitan Jastrząb

Aż miło przypomnieć jak rudy cap skandował że Raków bez stadionu w ekstraklasie grać nie ma prawa, minął nieco ponad rok od tej wypowiedzi i okazuje się że zaraz bedą 2 kluby grały w eklapie bez stadionów, gratulacje!

Maciel
Maciel

I jeszcze chcą powiększyć ten syf do 18 drużyn…

Staszek Anioł
Staszek Anioł

A co z tego powodu na Sandecję on i jego poplecznicy z najeżdżali, to ich. Ale już Górnik Łęczna w Lublinie średnio PZPN-owi wadził…

Rrr1910
Rrr1910

Radomiak raczej nie awansuje! Myślę że Warta jest faworytem? Chociaż dochodzą słuchy że tam też się nie przelewa . A jeżeli mieli byśmy wszyscy sugerować się awansami poprzez który klub ma stadion to awansować powinna termalika! Ewentualnie Miedź wrócić. Ale na szczęście jeszcze tak to w PL nie wygląda bo nie wszystko jest zależne od klubów! ( Stadion ) A co do spełniania wymogów finansowych to już patologia! Jak to się mówi? Nie ma miedzi to się na dupie siedzi ! I to jest trafne przyslowie co do całej sytuacji w polskiej piłce.

Olek
Olek

A żebyś się nie ździwił

waldemar
waldemar

Cały PZPN to fikcja. Gdzie nie spojrzysz to bałagan.

Kikkhull
Kikkhull

Nie bałagan a łapówkarstwo. Grozili, do czasu, aż koperty nie dotarły.

Zenek
Zenek

A jaka to różnica:
-Pierdziszanka Pierdziszewo wynajmuje stadion gminny od gminy Gnojewo
-Mleczanka Mleczewo wynajmuje stadion gminny od gminy Mleczewo

Oba kluby nie mają swoich obiektów – grają na obiektach miejskich – CHUJ wam komisjo do tego kto od kogo wynajmuje stadion skoro go na to stać i stadion spełnia wymogi.

Taka jest moja opinia.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

Halo! To ekstraklasa!
Tutaj nie jest ważne jak grasz na boisku, ilu starych szrotowych Słowaków ściągniesz, od jakich pastuchów dostaniesz jak się przypadkowo dostaniesz do pucharów, ważne że nie masz swojego stadionu z krzesełkami i oświetleniem, najlepiej za gruby hajs. A! I jeszcze żeby się ładnie w transmisji tv prezentował, bo to kto jak i po co biega po boisku jest mało ważne, ważne że jest stadion o standardach europejskich dla zespołu, który zaraz po roku spadnie z powrotem, albo wykrzaczy się na pierwszym lepszym wynalazku w 1 rundzie eliminacji pucharowych 😀

szarlatan
szarlatan

W Slowenii lige wygral taki Slowenski Piast – NK Celje z pierwszym tytulem w historii. 30 tysieczne miasteczko.

szarlatan
szarlatan

I to na 100 lecie klubu – coza akcja.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

Śląsk grał swego czasu z tymi Celejami w kwalifikacjach Ligi Europy.

Krzysztof Jarzyna ze Szczecina
Krzysztof Jarzyna ze Szczecina

Grasz na poziomie PROFESJONALNYM Ekstraklasy i I ligi i:
a) nie masz stadionu mimo że zasady wyraźnie mówią o konieczności stadionu w twoim mieście? – Aaa tam, możesz grać nawet nad morzem, zapłać drobne i zapominamy o sprawie.
b) masz długi takie, że nawet ich egzekucja sposobami chłopaków z miasta niewiele by dała? – Głupi piłkarze, mogli nie podpisywać tych kontraktów! Masz tu 2 punkty na minusie, żeby się opinia publiczna nie czepiała, odrobisz se 1 meczem i jedziemy dalej.
Awansujesz na poziom AMATORSKI III ligi (niezależnie od tego jakie festyny odwalają Motory, Kotwice i inne Radunie) i masz kameralny stadion, na którym chcesz koniecznie grać by nie żyć ponad stan (vide LKS Gołuchów), i w odwołaniu jasno sugerujesz poprawki które wprowadzisz?
– Nie ma licencji i ch*j. Co myślałeś, wieśniaku, że będzie się chciało pseudobaronom z Pomorza tracić czas by przyjechać na południe Wielkopolski żeby przed decyzją zobaczyć zasadność twoich planów? Dobre sobie.
Kurtyna.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

A potem jadą tacy gwiazdorzy do pierwszego lepszego wypizdowa i na boisku dostają w czapę, bo jednak okazuje się że stadiony i infrastruktura nie grają.

ex-Pert
ex-Pert

A po co w ogóle przepisy, że trzeba mieć swój stadion? Jak kogoś stać, to niech sobie nawet gra na Wembley czy na Maracanie, najwyżej wprowadzić przepis, że za granicę to klub „gospodarz” ma opłacić przejazd gości i sędziów, ale po za tym co komu za różnica czy jedzie do Radomia czy Warszawy?

Dariusz
Dariusz

PZPN to jest tak zacofana instytucja jak ten Boniek , przecież tu nie potrzebne jest wykształcenie . PZPN spełnia rolę jak Uni zbiera prowizje podatki premie za każdego sprzedanego zawodnika i broni słabszych dając premie na start.Ale Boniek woli reklamować kozy czaskowsky jak pilnować swojej pracy.Zwolnic rudą małpę.Musi powstać nowy PZPN

FanPilki
FanPilki

Unia to jest jedność wspólnota bez tego słabego klubu nie może być Mistrza , PZPN to związek pilnowania porządku we wszy klubach .za GKS i RKS odpowiada PZPN a nie kluby.W palę się nie mieści co tu się wyprawia.To co robi PZPN to było 150 lat temu w anglii.trzeba poprostu zmienić to… Oczywiście kogoś mądrego trzeba na wodza PZPN a nie kozy..

Weszło
19.09.2020

Trio Sobczyk-Jimenez-Nowak bezlitośnie rozjeżdża Legię

Można przecierać oczy ze zdumienia. Ależ to ekscytujący tercet. Klepeczka, jeden kontakt, wymienność pozycji, powtarzalność, efektowność, efektywność. I wszystko to przy skołowaniu defensorów rywali. Górnik Zabrze dysponuje atakiem, którego autentycznie przeciwnicy mogą się bać. Jimenez, Nowak i Sobczyk wyglądają, jakby grali ze sobą nie od miesiąca, a od dobrych kilku lat. Dzisiaj roznieśli Legię. Mistrzowską […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Tottenham. Gra w piłkę nożną. Golf. Czy to będzie właśnie ta kolejność?

To już oficjalna informacja, Gareth Bale żegna się z Madrytem, na razie w ramach rocznego wypożyczenia, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że to koniec. Walijczyk w Realu zaczynał z ciężarem oczekiwań ważącym przeszło 100 milionów euro. Potem odbył jeden z najpiękniejszych lotów w historii klubu, gdy Królewscy rokrocznie wygrywali Ligę Mistrzów. Ale już pożegnanie […]
19.09.2020
Weszło FM
19.09.2020

Jan Mela, meczyki i Liga Minus. Niedziela w WeszłoFM

Niedzielę w Weszło FM rozpoczniemy programem „W ciemno”, który prowadzi Marcin Ryszka. Jego gościem będzie Jasiek Mela – chodząca inspiracja dla każdego z nas, gość, który mimo niepełnosprawności potrafił zdobyć dwa bieguny. A przy tym to chodząca dawka życiowego luzu, co w połączeniu z podejściem do życia Marcina da mieszankę wybuchową. O godz. 10.00 na antenie […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Pogoń znów wygrywa po borowaniu bez znieczulenia

Pogoń Szczecin jest na początku tego sezonu w ścisłej czołówce najbrzydziej grających drużyn Ekstraklasy, ale punktowo jest nieźle: cztery mecze, siedem punktów. W Gliwicach „Portowcy” mogli wysoko przegrać, a wygrali. Dziś przez większość spotkania również prezentowali mniej jakości niż zdziesiątkowany Śląsk Wrocław i mimo to ponownie sięgnęli po pełną pulę. Dla nas najlepszą wiadomością jest […]
19.09.2020
Anglia
19.09.2020

Pan piłkarz Mateusz Klich bierze Premier League przebojem!

Bloody hell, co to jest za historia, aż chciałoby się wykrzyknąć. Mateusz Klich wszedł do Premier League nie tylko z drzwiami, ale też z futryną i od razu podporządkował sobie pokój. Znaczy, dobra, brzmi to trochę zbyt podniośle, ale kurczę, kto zabroni nam się cieszyć, że w końcu jakiś polski piłkarz z pola radzi sobie […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Płacheta z golem, Jóźwiak z asystą, Helik z czerwoną kartką. Działo się w Championship!

Kariera Przemysława Płachety pędzi ostatnio w co najmniej takim tempie, jak on sam po boisku. Pół roku w Pogoni Siedlce, sezon w Podbeskidziu, tyle samo w Śląsku, rekord transferowy wrocławian i przenosiny do Norwich. Nie ma co zapeszać, ale wydaje się, że skrzydłowy nie chce się zatrzymywać. Gdy tylko dostał trochę więcej czasu na boisku, […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Sukces: Lechię w końcu chciało się oglądać

Widzieliśmy mocniejsze wejścia w sezon niż to w wykonaniu Lechii, bo owszem, punktowo tragedii nie ma, trzy oczka wpadły, ale jeśli chodzi o grę? Nawet nie dramacik, a jeden wielki regularny dramat. Warta mogła spokojnie wygrać, natomiast zapłaciła frycowe, ale już Raków z Górnikiem nie zostawili nawet reszty, ładując gdańszczanom po trzy gole. I cóż, […]
19.09.2020
Niemcy
19.09.2020

Wszystkie problemy Krzysztofa Piątka

Spokojnie. Krzysztof Piątek nie jest w czarnej dziurze. Może już nie grzeje nikogo tak, jak za swoich złotych czasów w Genui i Milanie, ale to dalej bardzo przyzwoity snajper przyzwoitego klubu w bardzo silnej lidze. I na razie nie grozi mu zmiana tego statusu. Polak to żadna efemeryda. Swoje umie i będzie umiał. Problem w […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

FREEBETY w eWinner! 60 PLN na powrót Bundesligi

Tęskniliście za ligowym graniem? Bo my tak i z tego co widzimy eWinner także. Ten legalny polski bukmacher przygotował bowiem atrakcyjną promocję na powrót Bundesligi. Czekają na nas freebety za sam fakt obstawiania meczów piłki nożnej. W ten sposób w sobotę i niedzielę możemy zarobić łącznie 60 PLN! Jak? Sprawdźcie szczegóły promocji „Futbol Totalny”. Gracze […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Aubameyang czy Fabiański – kto będzie górą w tym pojedynku?

Łukasz Fabiański kontra była drużyna. Co prawda dla „Fabiana” spotkania z Arsenalem nie są już zapewne niczym szczególnym, ale bądź co bądź to jednak potyczka dwóch ekip z Londynu. „Kanonierzy” zwykle niemiłosiernie lali West Ham, więc szykuje się trudne spotkanie dla polskiego bramkarza. Jakie są nasze przewidywania na ten mecz? Tym razem sprawdzamy, jak wygrać […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Fundambu ładuje przewrotką, Widzew odbija się od dna

Czekaliśmy, czekaliśmy i stało się. Merveille Fundambu zdobył swojego premierowego gola w pierwszej lidze. A że dodatkowo Widzew wygrał i zgarnął pierwsze trzy punkty w nowym sezonie, to zakładamy, że w Łodzi humor gituwa. Zupełnie odmienne nastroje panują za to w Olsztynie. Zero bramek i zero pomysłu na to, jak ten stan rzeczy zmienić. Tak […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

LIVE: Górnik demoluje Legię przy Łazienkowskiej. 3:1!

Stal Mielec w Gdańsku, czyli beniaminkowie wciąż szukający jakiegokolwiek zwycięstwa – czy Lechia okaże się tak przeciętna, by umożliwić? Śląsk Wrocław w Szczecinie, próbujący podkreślić swoją dobrą grę i wysokie aspiracje na tle zespołu, który ma tylko aspiracje, a nie ma gry. Na deser spotkanie przy Łazienkowskiej, gdzie Legia podejmie Górnik – często przy takich […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Wraca Serie A! Nowy klub Milika zgarnie trzy punkty na inaugurację?

Serie A najpóźniej wraca do gry, ale też najpóźniej rozgrywki zakończyła. Za nami kilka tygodni transferowego zamieszania, m.in. z udziałem Arkadiusza Milika. Dziś jego – prawdopodobnie – nowy klub może zgarnąć pierwsze punkty w starciu z Hellas Werona. Na jakie typy warto zwrócić uwagę w meczu AS Romy? Sprawdzamy to razem z Totolotkiem! Hellas Werona […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Dwa lub trzy gole w hicie kolejki w Warszawie? Czemu nie!

Przed nami polski klasyk, czyli starcie Legii Warszawa z Górnikiem Zabrze. Klasyk, ale też mecz, który od lat nie zapowiadał się tak ciekawie, jak dziś. Zabrzanie na początku sezonu zaskoczyli świetną formą i pomysłem na grę. W opozycji do nich jest Legia, która niemiłosiernie łączy bułę. Czy to pozwoli Górnikowi odnieść pierwsze od ponad 20 […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Zagłębie zgarnia młodzieżowców. Ratajczyk krok od Lubina, będzie transfer z Legii

Zagłębie Lubin jest bardzo aktywne na rynku transferowym w kwestii młodzieżowców. Na Dolny Śląsk trafili już Jakub Bednarczyk i Kamil Bielikow, a teraz „Miedziowi” dopinają dwa kolejne transfery. Nazwisko Adama Ratajczyka na tej liście nikogo już nie zaskoczy, natomiast jak udało nam się ustalić, Zagłębie dokona także ciekawego ruchu, osłabiając ligowego rywala.  Łukasz Łakomy, 19-letni […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Czy Legia powinna zazdrościć Górnikowi Manneha?

Pomyśleć, że rok temu byliśmy przekonani, iż Alasana Manneh okaże się kolejnym transferowym nieporozumieniem, tak typowym dla obrazu tej ligi. Całkiem obiecujący facet z Barcelony B, który otarł się o trzecią ligę hiszpańską, zdobył doświadczenie w lidze bułgarskiej i sygnalizował, że w Polsce wcale nie będzie czuł się specjalnie zagubiony. Ale zaczął fatalnie. Jesienią nie […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Czy w Lechii Gdańsk coś się wypaliło?

Funkcjonowanie każdej drużyny to pewien cykl. Najpierw się ją buduje, metodą prób i błędów szuka stanu optymalnego, aż wreszcie – prędzej czy później – osiąga ona swój szczyt. Później już bardzo trudno się na nim utrzymać, zwłaszcza przy niewielkich zmianach kadrowych. W takiej sytuacji najczęściej następuje jazda w dół – czasem wolniejsza, czasem szybsza. Coraz […]
19.09.2020
Weszło
19.09.2020

Sztylka: – Trener ma rywalizację na każdej pozycji. Dziś okienko uznajemy za zamknięte

– Mamy swoją filozofię, określoną politykę transferową na dane okienko. W ostatnim sezonie mieliśmy 4-5 długotrwale kontuzjowanych polskich piłkarzy, co spowodowało, że trudno było w tamtym momencie rygorystycznie pilnować naszej filozofii budowy drużyny. Sytuacja zmusiła nas do tego, że proporcje zostały zachwiane. W tym okienku chcieliśmy to więc wyrównać, żeby ta szatnia była jak najbardziej […]
19.09.2020