post Jakub Olkiewicz

Opublikowane 08.07.2020 19:05 przez

Jakub Olkiewicz

Istnieje grupa ludzi, która wierzy, że Janusz Korwin-Mikke jest podstawionym agentem mrocznych sił, który ma za zadanie kompromitować słuszne idee środowiska polskiego konserwatywnego liberalizmu. Trudno nie zauważyć, że podobnych „agentów” moglibyśmy znaleźć więcej przy innych nurtach – na przykład istnieją trenerzy „cruyffiści”, których drużyny w istocie prezentują wypaczenie futbolu wyznawanego przez Johana Cruyffa. Być może to zbyt wczesne słowa, ale mam wrażenie, że podobnie ma się sprawa z awangardą walki o poprawność polityczną świata sportu.

Nie zawsze mi wychodzi, ale staram się nie zabierać głosu w sprawach, o których nie mam najmniejszego pojęcia. Tak jest na przykład w kwestii obecnych protestów w USA, które można zbiorczo określić jako manifestacje antyrasistowskie. Widzę po swoich znajomych, ale przede wszystkim w internecie, że bardzo silna jest pokusa czarno-białej oceny z perspektywy setek kilometrów. A moim zdaniem w takich kwestiach bardzo, bardzo trudno o tego typu osądy.

Bo co my właściwie tutaj w Europie wiemy o samopoczuciu ludzi w USA? Mówienie o tym, że ktoś nie ma prawa czuć się dyskryminowany, bo przecież może spokojnie iść na dowolny uniwersytet przypomina mi trochę to zdziwienie depresją wśród bogatych. „Może sobie kupić wszystko, a ma depresję, no ludzie, depresję to mogę mieć ja, na dwóch etatach od rana do nocy”. Uważam, że nie da się wykluczyć depresji u ludzi sukcesu, którzy w teorii spełniają sny większej części ludzkości – na przykład wśród piłkarzy czy koszykarzy światowego topu. I tak samo uważam, że nie da się odgórnie, z wysokości fotela ustawionego w dużym pokoju bloku na Bałutach ustalać, czy Marcus z Bronxu ma prawo, czy też nie ma prawa czuć się dyskryminowanym.

To przecież są bardzo delikatne, wręcz trudne do wyczucia momenty. Być może patrzę na to trochę inaczej, bo widziałem takie drobnostki w Polsce, w Łodzi. Widziałem jak klienci sklepu momentalnie się usztywniają, gdy wchodzi młody człowiek w szaliku piłkarskim. Widziałem jak policja reaguje zupełnie inaczej na te same pierdoły, w zależności od koloru niesionej flagi przy marszach 11 listopada. Jak reaguje młodzież z lepszych szkół, gdy nagle na domówce spotyka się z dzieciakami z gorszych osiedli. Absolutny drobiazg – kiedyś miałem okazję usłyszeć od policjanta – gdyby to, co zrobiliście, miało podłoże kibicowskie, pewnie moglibyście nocować u nas. Dlaczego? To samo wykroczenie, to samo złamanie prawa, ale gdyby miało podtekst kibicowski, to nocujesz w celi. Jeśli nie, kończysz zaledwie z mandatem.

Oczywiście nie porównuję tutaj kibiców do czarnoskórych, chodzi mi o to, że rasizm to nie tylko niewolnictwo i tworzenie instytucji wyłącznie dla białych.

Są po prostu rzeczy, których nie da się ująć w żadnych statystykach. Czy na pewno równi sobie są Patryk z Wilanowa, który do szkoły jedzie klimatyzowanym samochodem ojca i Patryk z Młogoszyna, dla którego każdy dzień jest krótszy o godzinę poświęconą na długie spacery do swojej placówki edukacyjnej? Zresztą, wieś/miasto to tylko ten najpopularniejszy podział, ale spójrzmy nawet na NRD i RFN. Wszystkie możliwe mapy, włącznie z tymi sportowymi, pokazują, że po trzydziestu latach od zjednoczenia, Niemcy nadal są dość mocno rozwarstwione. Różnice dotyczą średnich płac, stopy bezrobocia, łatwości dostępu do edukacji. Monachium czy Hamburg pełnymi garściami czerpały zasoby ze wschodu – ludzie migrowali za pracą czy wykształceniem. Razem sprawiali, że zachód coraz dynamiczniej się rozwijał, podczas gdy wschód stawał się domem spokojnej starości.

To oczywiście ogromne uproszczenia, ale chodzi mi o pewne zasady. 30 lat w jednym państwie, ludzie z tym samym językiem, z tą samą genetyką. Tu Niemcy i tam Niemcy. A jednak, lata funkcjonowania w różnych systemach politycznych zostawiły tak głębokie wyrwy, że do dzisiaj nie da się ich skutecznie zasypać.

Dlatego nie przemawiają do mnie te mądre głowy z Warszawy czy Krakowa, które dopytują: pińcet lat po zniesieniu niewolnictwa, a czarnoskórzy nadal czują się dyskryminowani? Rany, jeszcze w latach osiemdziesiątych niektóre Stany nie dopuszczały ich do głosowania. To jest przecież mgnienie oka, nawet nie dwa pokolenia. Skoro u nas przy każdej mapie musi paść sakramentalne: „widać zabory”, skoro my po 30 latach od wolnych wyborów nadal odnosimy się do przeorania Polski przez nazizm i komunizm, to czarnoskórzy nie mogą wciąż odczuwać skutków rasizmu sprzed kilkudziesięciu lat? Dlatego nie wypowiadałem się i nadal nie wypowiadam na temat ruchu Black Lives Matters, na temat kształtu i sposobu protestowania przez czarnoskórych, na temat polityki USA. Zwłaszcza, że – jak to mówił Fred – znam kogoś, kto tam był. I wcale nie uważał, że Compton jest już prawie tak fantastycznym miejscem do życia jak Beverly Hills.

Natomiast sądzę, że powoli dobijamy do tego miejsca, gdzie za być może słusznymi postulatami i być może słusznym gniewem, idą kompletnie nietrafione pomysły, w dodatku wprowadzane w dość kontrowersyjny sposób. Washington Redskins zmieniają nazwę. Czerwonoskórzy wreszcie, po wielu latach, reagują na apele środowiska rdzennych mieszkańców USA, które od miesięcy przekonywało, że nazwa godzi w ich uczucia i utrwala szkodliwe stereotypy.

Nigdy nie zmienimy nazwy – zapowiadał w 2013 roku Daniel Snyder, właściciel Redskins. Wtedy też protestowali Indianie, wtedy tez nazwa była uważana za niewłaściwą, niepoprawną politycznie. Okoliczności zmieniły się siedem lat później. Czy wpływ na to miały manifestacje w całym kraju? Czy wpływ miała na to fala przepraszania za wszystko wywołana przez ruch Black Lives Matters? Pośrednio na pewno tak. Bezpośrednio na pewno nie.

Bezpośrednią przyczyną było wycofanie trzech gigantycznych sponsorów, którzy zapowiedzieli, że nie będą już dłużej łożyć na klub Redskins. Mogą na futbolistów z Waszyngtonu, ale nie na Redskins. PepsiCo, FedEx oraz Nike. Wystarczyła groźba utraty tych partnerów, by Snyder zrezygnował ze swoich deklaracji i posłusznie rozpoczął proces zmiany nazwy. Wystarczyło usunięcie gadżetów Redskins ze sklepów Nike, wystarczyła groźba zaczerwienienia arkuszy w Excelu, by „nieugięty” się ugiął. To dowód, że wrażliwość wrażliwością, a ostatecznie rządzą wyłącznie ci martwi prezydenci na zielonym papierze.

Początkowo sądziłem, że to przesada – cóż zawadza rdzennym Amerykanom odwołanie do ich wojowniczego ducha u futbolistów? Ale kurczę, to właśnie rdzenni Amerykanie już od kilkudziesięciu lat wskazują, że im to przeszkadza. Chyba wiedzą lepiej ode mnie. Problem, jaki widzę gdzieś na horyzoncie, to dalsze kroki w tym kierunku. Już teraz wiadomo, że za Redskinsami będą prawdopodobnie musieli pójść Cleveland Indians, Kansas City Chiefs czy Chicago Blackhawks. Ale swój własny protest dotyczący dyskryminacji napisał też pochodzący z Irlandii amerykański dziennikarz Dan Morrison. Według niego do zmiany nadaje się nazwa uniwersyteckiej drużyny Notre Dame Fighting Irish. Logo z leprechaunem trzymającym gardę ma utrwalać według niego szkodliwy wizerunek awanturniczego katolickiego imigranta o rudych włosach.

I tu znowu, pierwsza myśl: totalna przesada. Ale tak jak nie jestem rdzennym Amerykaninem (Apaczem czy Irokezem), tak nie jestem też Irlandczykiem.

Być może to ma sens? Być może gdyby mój ojciec całe życie uczciwie pracował w USA, a potem był utożsamiany z rudowłosym awanturnikiem, którego pół życia to bójki pod pubami, czułbym się urażony. Ale w takim razie co dalej? Boston Celtics nasuwa się jako pierwsze na liście zmian, a już na pewno do wyautowania jest ten wyluzowany typek z fajką w ich herbie. Ottawa Senators z rzymskim wojownikiem? No też nie, zwłaszcza, że sami wiecie, jak ci rzymscy wojownicy się pozdrawiali. A Dallas Cowboys? Wizerunek kowboja jest jeszcze okej, czy już kogoś naraża na wykluczenie? Minnesota Vikings? Buffalo Bills?

No i jak zbadać, ilu spośród potomków wikingów jest faktycznie urażonych nazwą Vikings? Jeśli urażonych będzie dziesięciu, to już powód do zmiany nazwy? A stu? A jeśli urażone będą wszystkie organizacje reprezentujące potomków wikingów, ale jednocześnie te organizacje nie będą odzwierciedlały faktycznych nastrojów wśród potomków wikingów?

Wbrew pozorom to mogą być prawdziwe problemy do rozwiązania. I jednocześnie trudne do oceny z naszej perspektywy. Pamiętam nasz mecz z Kolumbią na mundialu, pamiętam jak oburzali się rozmówcy, którzy słyszeli, że ich państwo jest u nas kojarzone z Escobarem i kokainą. Czasem te proste, niemal instynktowne skojarzenia, jakieś kompletnie niewinne stereotypy mogą być dla drugiego człowieka bolesne. Uśmiechałem się, gdy Shaquille O’Neal żartował z Marcinem Gortatem z pierogów i kiełbasy, ale czy uśmiechałbym się, gdyby do głowy przyszedł mu krzywdzący stereotyp narodu ruszającego z szablą na czołgi?

Jedno jest pewne – jesteśmy w dość przełomowym momencie, w którym na nowo definiujemy pewne zjawiska, zwłaszcza dotyczące urażania uczuć poszczególnych ludzi czy grup społecznych. Myślę że powinniśmy się w tym obszarze poruszać bardzo ostrożnie i odpowiedzialnie. Dotyczy to zarówno tych, których narzekania czerwonoskórych na Washington Redskins śmieszą, jak i tych, którzy uważają za w pełni naturalne zmienianie nazw potężnych organizacji z uwagi na ideologiczny zwrot sponsorów. Dziś Nike, FedEx i PepsiCo sprawiają, że drużyna zmienia nazwę na mniej obraźliwą wobec rdzennych mieszkańców Ameryki.

Ale jaką mamy pewność, że w przyszłości Xiaomi, Huawei i Lenovo nie wymusza, by zmienić nazwę na taką, która odpowiada Chinom? Przedsmak mieliśmy w okresie protestów wobec interwencji chińskich władz w Hongkongu. Wystarczyło tupnięcie nogą chińskich partnerów, by całe Houston Rockets i połowa NBA chórem przepraszała za tweeta wspierającego protestujących, którego wysłał główny menedżer „Rakiet”.

Na razie od Houston Zedongs dzieli nas dość sporo, ale żyjemy w świecie wielkich zmian. Których kierunek naprawdę trudno przewidzieć.

 

Opublikowane 08.07.2020 19:05 przez

Jakub Olkiewicz

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 22
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Łukasz
Łukasz

Właśnie czytam „Wybaczyć Ameryce!” Dinesha D’Souzy. Książka sprzed 5 lat, bardzo ciekawa, pozwala lepiej zrozumieć to, co dzieje się w Stanach teraz. Pisana z perspektywy hinduskiego imigranta, który w latach 80-tych pracował w administracji Reagana i jest autorem pierwszej książki o politycznej poprawności. Polecam.

Czlek
Czlek

Edukacja edukacja edukacja

Adrian
Adrian

„Czarni Radom” – drużyna siatkówki. „Czarni Słupsk” – drużyna koszykówki. Wie ktoś do jakiej instytucji mogę zgłosić sprawę odnośnie propagowania rasizmu? Czarni? Podoba wam się to? Wszyscy jesteśmy równi! Nie chcę żyć w tak nie tolerancyjnym kraju! Jeśli macie jakieś nazwy klubów sportowych z np. Niemczech i Francji w których są kolory, proszę o podanie je tutaj w odpowiedzi. Zajmiemy się rasizmem w Europie Zachodniej! Będe wypalał to żelazem! A wy? „Wolność…równość….demo…. „

jacek
jacek

jesteś normalny ? /

Povilas Paczulis
Povilas Paczulis

Jacku nie zdemaskowałbyś trolla nawet gdyby zjadł Ci całą wioskę goblińską.

Krzysztof Jarzyna ze Szczecina
Krzysztof Jarzyna ze Szczecina

Rozumiem, że Błękitni Stargard to też idą do sądu? Tylko kogo obrażają, smerfów?

Adrian
Adrian

Tak obrażają Smerfów, ponieważ jeden z nich Smerf Laluś jest gejem. TOLERANCJA!!!

Pietrucha
Pietrucha

Kiedyś byli Błękitni Kielce , klub typowo milicyjny/policyjny, więc jest to też jakaś tam dyskryminacja, ktoś może się poczuć urażony, ciekawe czy mieli swój oddział hools czy ultras, flagi z psem Cywilem albo Borewiczem na przykład?

tiago cionhek
tiago cionhek

skoro ludziom przeszkadzają takie pierdoly o jakich wspomnial autor (redskins) to znaczy że DAWNO NIE BYLO JUZ WOJNY

Ieeeeeoooo
Ieeeeeoooo

dokladnie mam takie same odczucie. a nam Polakom to nie przeszkadza (w wiekszosci) bo nadal odczuwamy skutki chociazby komunizmu…

tiago cionhek
tiago cionhek

a ja uwazam ze „RED IS BAD” jest RASISTOWSKIE!!!

Ieeeeeoooo
Ieeeeeoooo

poczytaj troche o historii i zbrodniach komunistycznych…

Pietrucha
Pietrucha

Powiedz, która ideologia nie była lub nie jest zbrodnicza, może hippisi, ale władzy nigdy nie mieli, więc pewnie też przy korycie pokazali by swoje, to władza i jej narzędzia demoralizują i robią z ludzi potwory, a „red is bad” na pewno jest już dzieleniem na „red” złych i nas czyli „white, black czy hgw jakich” ale napewno lepszych od tamtych, to jest właśnie dyskryminacja, i to w samym założeniu. Pan Olkiewicz próbuje wczuć się w los Czarnych lub Indian, a ludzi o innych poglądach niż jego, stawia półkę niżej, bo w jego kibolskim środowisku te poglądy są niepopularne, czyli jest HIPOKRYTĄ pisząc taki felietonik.

Czcibor Czcigodny
Czcibor Czcigodny

To pokazuje tylko, że ludzie to bezmózga masa, którą można manipulować jak się chce. Niby wiadomo to od dawna, ale nadal smutne.

Robert
Robert

Panie Szanowny Redaktorze. Otóż nie wiadomo, jak pozdrawiali się rzymscy wojownicy. Tzw. Salut rzymski czy też Salut Bellamy’ego to wytwór filmowców z początku XX w. Pozdrawiam!

Luas
Luas

Zachód jest stracony, wskaźnik lewactwa jest już tam dawno poza skalą, na szczęście w Polsce jest jeszcze w miarę normalnie.

Tomasz
Tomasz

Dobry tekst i ważny głos w dyskusji. Mimo wszystko to dziwne, że na sportowym portalu można odnaleźć ważniejszą treść niż w sieczce popularnych portali. Gratuluję Kuba.

Michał
Michał

Dobry tekst. Nie spodziewałem się, gratuluję.

WhiteStarPower
WhiteStarPower

Czytałem 15 lat temu taki felieton Korwina w Dzienniku Polskim: „Kibic Żydem XXIw.”. Tak jak kiedyś winni wszystkiemu byli Żydzi co niewygodne władzom to tak dokładnie było po latach 90′. Kibic mógł być zgnojony bo i tak sie nikt za nim nie wstawi. Czasy rządów PO (nie jestem z pisem) – ustawiona Akcja Widelec, w Krakowie Mydlniki, ogólnie EURO 2012 i podsycanie podziałów, nienawiści itd. tylko umocniły tę sytuację. No nic, jak ktoś w tym troche siedzi to wie o co chodzi, reszta będzie tylko trollować w kapciach zza klawiatury jak zwykle

P.S. Kubunia za mało prawicowy ten tekst, możliwa degradacja w armii red is bad.

Chwytadze
Chwytadze

Całkiem dobrze napisany tekst.
Znacznie lepszy od tej laurki dla Orbana.

Fidel
Fidel

Trwające lata rozwarstwienie społeczne dotykające Murzynów w USA spowodowane niegdyś niewolnictwem, potem rasizmem a obecnie kontynuowane jako zwykła dyskryminacja na tle klasowym obejmująca już nie tylko mniejszości ale po prostu wszystkich ubogich to fakt i podłoże obecnych protestów. Absurdalne reakcje i chęć bycia na siłę „poprawnym politycznie” (nie mylić z prawidłowym odbiorem tego pojęcia) różnych firm i instytucji kierowane są głównie chęcią zysku i to tez fakt. Faktem natomiast nie jest, że przekraczanie prawa na podłożu kibicowskim jest traktowane z większą surowością. Jest wręcz przeciwnie. Będąc w grupie kibiców możesz pozwolić sobie na znacznie więcej niż zwykły obywatel i uniknąć jakichkolwiek konsekwencji. Chociażby obecne na stadionie urąganie ludziom. Przytoczona wypowiedź policjanta to tylko przykład anegdotyczny.

Adi
Adi

Dobry tekst!

Włochy
29.11.2020

Napoli zagrało dziś dla Diego. Koncert Zielińskiego i spółki

Derby Słońca – tak określa się we Włoszech starcia Napoli z Romą. I chociaż parę dni temu słońce dla Neapolu i Argentyny schowało się za chmurami, to dziś na moment zza nich wyjrzało. Partenopei zagrali dziś dla Diego Maradony. Zagrał dla niego Lorenzo Insigne, który strzelił kapitalnego gola bezpośrednio z rzutu wolnego. Zagrał dla niego Fabian Ruiz, […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Co słychać u Grabary? Nic nowego, kolejny babol

Jeśli nie śledzicie kariery Kamila Grabary to mamy dla was newsa. Nadal nie jest bramkarzem Liverpoolu. To znaczy w teorii jest, tyle że w praktyce wylądował na kolejnym wypożyczeniu. Końcówka jego przygody w Huddersfield nie była zbyt udana, więc tym razem padło na powrót do znanych sobie okolic. Aarhus, duńska liga, w dodatku od początku […]
29.11.2020
Anglia
29.11.2020

Mourinho doskonale wie: nie możesz wygrać, to zremisuj

Gdy realizatorzy transmisji na „moment meczu” wybrali w przerwie niezbyt mocny strzał blisko środka bramki, wiedzieliśmy już doskonale – to widowisko dla koneserów. To było zresztą jedyne celne uderzenie Tottenhamu w całym spotkaniu, bo po przerwie Spurs skupili się na przeszkadzaniu gospodarzom. Ci również nie zagrali wielkiego meczu, więc niedzielny hit Premier League właściwie moglibyśmy […]
29.11.2020
WeszłoTV
29.11.2020

LIGA MINUS. Paczul, Kowal, Białek, Roki

Trochę niespodzianek, kilka sędziowskich kontrowersji, zwolnienie trenera. Działo się w Ekstraklasie, oj działo. Pogadamy sobie o tym w Lidze Minus. Zapraszamy. 
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Tak kradnie się punkty mistrzowi Polski

Legia Warszawa miała tego wieczoru momenty, kiedy wyglądała absolutnie kozacko. W pierwszej połowie był nawet taki wymowny obrazek, kiedy Czesław Michniewicz, upomniany przez sędziego Frankowskiego za zbyt impulsywną reakcję przy jakimś faulu, tylko ciepło się uśmiechnął i puścił zawadiackie oczko do arbitra z Torunia. Doskonale oddawało to klimat meczu Legii z Piastem. Mistrz Polski zaprezentował […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Pierwszy paździerz z udziałem Rakowa w tym sezonie, ale wygrany

W Ekstraklasie mało mamy rzeczy pewnych, ta liga nie znosi podpisywać się pod jakimikolwiek gwarancjami. Ktoś powie, że taki już jej urok i oczywiście sporo w tym racji, ale jednak są sytuacje, w których wolelibyśmy nie być zaskakiwani. Weźmy Raków Częstochowa. Gdy w tym sezonie na murawę wybiegali podopieczni Marka Papszuna, do tej pory w […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Drągowski broni karnego z Milanem. Polak znów najlepszy w Fiorentinie

Bartłomiej Drągowski opuścił ostatnie zgrupowanie reprezentacji – Fiorentina nie puściła piłkarzy ze względu na koronawirusa – ale to nie oznacza, że nie pracuje na poprawienie swojego statusu w kadrze. Łukasz Skorupski dobrze zaprezentował się z Ukrainą, ale jeśli „Drążek” będzie bronił tak, jak dzisiaj, nie da Jerzemu Brzęczkowi wyboru. „Jak dzisiaj”, czyli jak? Zobaczcie sami: […]
29.11.2020
Inne sporty
29.11.2020

GP Bahrajnu: wyścig w cieniu strasznego wypadku. Grosjean wyszedł z płomieni

Świat Formuły 1 czy też całego motosportu walczy z takimi sytuacjami od dawna, ale – niestety – wciąż nie jest w stanie ich wyeliminować. Podczas Grand Prix Bahrajnu doszło do przerażającego wypadku, który zapewne kilkanaście lat temu byłby równoznaczny ze śmiercią. Bolid, którym kierował Romain Grosjean, wpadł z olbrzymią siłą w barierki, w skutek czego […]
29.11.2020
Niemcy
29.11.2020

Słabiutki mecz, słabiutka Hertha, słabiutki Piątek

Bayer Leverkusen zremisował bezbramkowo z Herthą Berlin i tak naprawdę to jest najciekawsza wiadomość, jaką mamy wam do przekazania po tym spotkaniu. Gospodarze chcieli dziś wygrać, ale ewidentnie nie mieli na to sił. Gościom może i sił nie brakowało, ale chęci do odważnej gry już tak. Paździerz Ciężko się oglądało to spotkanie, bezbramkowy remis doskonale […]
29.11.2020
Anglia
29.11.2020

Klub „Wiek to tylko liczba” poszerzony o doskonałego Cavaniego!

To są naprawdę dobre chwile dla piłkarzy grubo po trzydziestce. Kiedyś postrzegani niemal za emerytów, dziś nadają ton najlepszym drużynom w najsilniejszych ligach. Zlatan Ibrahimović w pojedynkę podniósł Milan, Ronaldo czy Messi utrzymują topową formę, dzisiaj zaś do tego klubu w imponującym stylu dołączył Edinson Cavani. 33-letni Urugwajczyk wszedł na murawę przy stanie 0:2, ale […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Leo Messi oddaje hołd Diego Armando Maradonie

Historia zapisuje się w obrazkach. Wyjętych z ram czasów, włożonych w konteksty i przekształcających się w nieśmiertelne klisze. Tak tworzą się wielkie symbole. Najwyraźniej doskonale wie o tym Leo Messi – geniusz futbolu, mistrz małych gestów. Sposób, w jaki Argentyńczyk złożył hołd Diego Armando Maradonie, zapierał dech w piersiach. Abstrahujemy od całego natężenia przerzutów, podań, […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Piast ogra Legię, Mourinho znów triumfuje?

Nawet jeśli poniosła was sobota, niedziela wciąż ma kilka ciekawych opcji jeśli chodzi o futbol. Co więcej – gdyby wypad do sklepu (bo przecież nie do pubu) przyniósł wam zbyt duże i nieplanowane wydatki, jest szansa się odkuć i zgarnąć trochę pieniędzy u naszych kumpli z eWinner. To co, może mecz Legii z Piastem? Mogłoby […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

LIVE: 2:2 w Warszawie! Raków liderem

Korespondencyjny pojedynek najlepszych drużyn w lidze, gdzie Warta spróbuje zatrzymać Raków, a Piast spróbuje sypnąć piachem w tryby Legii. Bednarek, który zmierzy się na tle Manchesteru United, a także hitowe Chelsea – Tottenham. Jest mecz Barcelony, gra Milan, są występy Polaków rozsianych po całej Europie. Będziemy jak zwykle wszędzie tam, gdzie trzeba, i nie tylko. […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Troszkę lepszy rywal i już kłopot – Arka nie daje rady z Widzewem

Arka Gdynia złapała ostatnio trochę zwycięstw, ale jednak zwracało uwagę, że punktowała w starciach ze słabymi ekipami. Resovia, Zagłębie czy Sandecja to żadni herosi futbolu, używając sporego eufemizmu, bo przecież choćby ekipa z Nowego Sącza gnije na dnie tabeli, mimo że po meczu z ekipą Mamrota nieco wzięła się w garść. I teraz tak: wiadomo, […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Artur Skowronek i Wisła Kraków. Jaki to był związek?

381 dni wytrwał na stanowisku trenera Wisły Kraków Artur Skowronek. Bardzo intensywnych dni, bo w tym czasie zdążył rozegrać praktycznie pełny sezon ligowy. Wiadomo już, że celu postawionego przed nim na obecne rozgrywki nie spełni. Ale jaki jest jego bilans pracy w Krakowie? Co mu wyszło, a co niekoniecznie? Zrobiliśmy szybkie podsumowanie. Utrzymanie Wisły – […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Raków i problemy z dołem tabeli. Już nieaktualne?

Można stwierdzić pół żartem, że Raków cieszył się w zeszłym sezonie, iż sam jest jednym z beniaminków. Bo to oznaczało, że musiał mierzyć się z tylko jednym ligowym świeżakiem. I miał z nim – tak samo jak z innymi drużynami, które „walczyły o spadek” – niespodziewane ciężary. Bilans z Lechią? Dwa zwycięstwa. Ze Śląskiem? Cztery punkty. […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

Kartki, zakłady o kawę i patyczkowate nogi, czyli jaki jest Filip Mladenović?

„Widząc go na co dzień, nigdy nie powiedziałbyś, że będzie tak impulsywny na boisku. Że będzie machał rękoma. Gestykulował. Krzyczał. Wyzywał pod nosem, tak jak on przeważnie „piczkuje”. Nie daje sobie w kaszę dmuchać”. „Nieprzypadkowo na pożegnaniu trener Stokowiec pokazał mu czerwoną kartkę. Szyderka leciała, śmialiśmy się z tego wszystkiego. Zakładaliśmy się nawet o kawę, […]
29.11.2020
Anglia
29.11.2020

Jak mocny byłby klub London FC?

Londyn – jedno z najbardziej futbolowych miast na Ziemi, a być może nawet zasługujące na pozycję numer jeden w takim zestawieniu. W stolicy Anglii funkcjonują przecież dziesiątki mniejszych i większych klubów piłkarskich, w tym kilka globalnych potęg, cieszących się zainteresowaniem milionów kibiców na całym świecie. Dzisiaj postanowiliśmy zastanowić się, jak mogłaby wyglądać w sezonie 2020/21 […]
29.11.2020