Powrót Grosika, show Linettego, 10 goli Polaków. Świetny tydzień stranierich!

Autor:Szymon Janczyk

06 lipca 2020, 09:43 • 6 min czytania 4 komentarze

Polscy piłkarze w minionym tygodniu gościli na okładkach gazet w całej Europie. Nie ma w tym cienia przesady, bo nasi stranieri dawali kapitalne popisy. Tu dublecik, tam dublecik, tu gol i asysta, tam wyciągnięty rzut karny… Ciężko było znaleźć zakątek świata, w którym nasi nie daliby popisu. Aż przyjemnie zasiąść po takim tygodniu do zestawienia występów biało-czerwonych, a żeby i wam było przyjemnie, załączyliśmy do niego niemal pełen pakiet bramek Polaków z ostatnich spotkań.

Kamil Grosicki – reaktywacja.

„Grosik” w dwóch pierwszych meczach był poza kadrą, ale trener Slaven Bilić zapewniał, że Polak jeszcze sobie pogra. No i pograł. Dwa mecze, gol i asysta. Całkiem niezły bilans, zwłaszcza że „Turbo” zapakował gola byłej ekipie, czyli Hull.

To w ogóle był całkiem udany weekend dla Polaków na Wyspach. O dobrym występie Jana Bednarka szerzej pisaliśmy w osobnym tekście, natomiast warto też wspomnieć o show Mateusza Klicha. Polak ładnie popracował przy pierwszej bramce dla Leeds, zaliczając odbiór i asystę. Potem ustalił wynik meczu. Warto odpalić skrót, także dlatego, że oprócz tych bramek mamy w nim jeszcze dwa ładne trafienia z rzutów wolnych.

Lecimy dalej. W Chorwacji już ostatki, dlatego Damian Kądzior raczej pojawia się z ławki rezerwowych, ale on już swoje zrobił. Krótki przystanek w Grecji – Damian Szymański wcielił się tam w rolę napastnika. Dosłownie, bo niczym Pippo Inzaghi za najlepszych lat stanął na linii spalonego i dobił z bliska strzał kolegi. Warto tu zaznaczyć, że gola zdobył również Konrad Wrzesiński, który ustalił wynik meczu Kajratu z Żetysu. W Kazachstanie powoli wracają do gry. Powoli, bo po pierwszej kolejce znów nastąpiła przerwa, więc kolejnych występów Polaków jeszcze się nie doczekaliśmy.

Popis Roberta Lewandowskiego w finale Pucharu Niemiec? O tym już było, więc tylko krótka wzmianka.

Ciekawie jest za to w Turcji, gdzie Ankaragucu jest coraz bliżej spadku z ligi. Cztery punkty straty do bezpiecznego miejsca na cztery kolejki przed końcem ligi – sporo. Szkoda, bo zawsze można było liczyć, że za rok znów paru Polaków się tam zaczepi. Co poza tym? Kamil Wilczek wciąż bez bramki dla Goztepe, choć zaliczył pełne 90 minut z Fenerbahce. Ale najlepsze, że nasz napastnik nadal jest liderem klasyfikacji strzelców w Danii. Tam znów trafił Rafał Kurzawa, który po pewnym spadku Esbjergu, pracuje na transfer.

I w końcu – Italia. O dobrym występie Piotra Zielińskiego oraz Arkadiusza Milika już pisaliśmy, jednak w ich przypadku zabrakło konkretów. Tego nie można natomiast odmówić Karolowi Linettemu. Gdy walczysz o utrzymanie, ogranie ostatniej drużyny w lidze to priorytet, a pomogły w tym dwie bramki Polaka. Zwłaszcza pierwszy gol – palce lizać. Jeszcze kilka takich i być może nawet na oficjalnym profilu Serie A nauczą się wymawiać jego nazwisko.

W każdym razie „La Gazzetta dello Sport” wybrała go graczem meczu. Nota 7.5 opatrzona dopiskiem – jeszcze nigdy nie był tak skuteczny w Serie A. Laurkę otrzymał także Łukasz Skorupski, który w „LGdS” dostał niezwykle rzadką 8. – Mecz do oprawienia w ramkę i powieszenia w salonie. Dzieli nagrodę MVP z Juwarą, dwie kapitalne interwencje w polu karnym – piszą Włosi o Polaku, który zatrzymał Inter. Dosłownie, bo wyjął rzut karny, a jego Bolonia wygrała 2:1.

A co na zapleczu? Chwalony Patryk Dziczek, który w trakcie tygodnia strzelił gola z rzutu karnego dla Salernitany. Dwa mecze z rzędu w wyjściowym składzie Szymona Żurkowskiego. I wreszcie kolejny dobry występ Filipa Piszczka, który ostatnio zaliczył dwie asysty, a teraz wypracował rzut karny. Słowem – we Włoszech dla Polaków zdecydowanie świeciło słońce.

ANGLIA

Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut z City (1:0)
Łukasz Fabiański (West Ham) – 90 minut z Chelsea (3:2)
Artur Boruc (Bournemouth) – na ławce z Newcastle (1:4)
Bartosz Kapustka (Leicester) – poza kadrą
Kamil Grosicki (West Bromwich Albion) – od 69 minuty i asysta z Sheffield (3:0), 90 minut i gol z Hull (4:2)
Krystian Bielik (Derby) – poza kadrą
Mateusz Klich (Leeds) –  61 minut z Luton (1:1), 89 minut, gol, asysta i żółta kartka z Blackburn (3:1)
Mateusz Bogusz (Leeds) – poza kadrą
Kamil Miazek (Leeds) – na ławce z Luton (1:1) i Blackburn (3:1)
Bartosz Białkowski (Millwall) – 90 minut z Charltonem (1:0) , 90 minut i gol samobójczy ze Swansea (1:1)
Kamil Grabara (Liverpool) – poza kadrą

BUŁGARIA

Jakub Świerczok (Łudogorec) – poza kadrą

CHORWACJA

Damian Kądzior (Dinamo Zagrzeb) – od 80 minuty z Interem Zapresić (1:0), od 46 minuty z HNK Rijeka (0:2)
Michał Masłowski (HNK Gorica) – od 92 minuty z Hajdukiem Split (1:3), od 76 minuty z NK Istra (2:2)

DANIA

Rafał Kurzawa (Esbjerg) – 90 minut i gol z Horsens (1:2)

GRECJA

Karol Świderski (PAOK) – 56 minut z AEK Ateny (0:2), 90 minut z OFI Kreta (2:2)
Sebastian Chruściel (Panionios) – poza kadrą
Damian Szymański (AEK) – od 82 minuty z PAOKiem (2:0), od 74 minuty i gol z Arisem (4:1)

KAZACHSTAN

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty) – 90 minut i żółta kartka z Żetysu (3:0)
Konrad Wrzesiński (Kajrat) – 90 minut i gol z Żetysu (3:0)

ŁOTWA

Mateusz Cetnarski (FK Tukums) – 90 minut z Valmierą (0:2) i Mettą (1:3)

NIEMCY

Robert Lewandowski (Bayern) – 90 minut i 2 gole z Bayerem Leverkusen (4:2)

pozostali zakończyli sezon

PORTUGALIA

Paweł Kieszek (Rio Ave) – 90 minut z Bragą (4:3) i Gil Vicente (0:1)
Adam Dźwigała (Aves) – poza kadrą

ROSJA

Rafał Augustyniak (Ural) – od 58 minuty z Ufą (1:1)
Grzegorz Krychowiak (Lokomotiv) – 90 minut z Krylią (1:1), 90 minut i żółta kartka z Soczi (0:0)
Michał Kucharczyk (Ural) – do 58 minuty z Ufą (1:1)
Maciej Rybus (Lokomotiv) – poza kadrą
Sebastian Szymański (Dynamo) – poza kadrą
Maciej Wilusz (Ural) – 90 minut z Ufą (1:1)

RUMUNIA

Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj) – na ławce z Astrą (2:2)

SŁOWACJA

Jakub Kiwior (MSK Żylina) – na ławce z DAC Dunajska Streda (0:2)
Dawid Kurminowski (MSK Żylina) – 66 minut z DAC Dunajska Streda (0:2)

TURCJA

Paweł Olkowski (Gaziantep) – na ławce z Denizlisporem (1:0)
Bartłomiej Pawłowski (Gaziantep) – od 92 minuty z Denizlisporem (1:0)
Michał Pazdan (Ankaragucu) – 90 minut z Alanyasporem (1:4)
Daniel Łukasik (Ankaragucu) – 90 minut z Alanyasporem (1:4)
Konrad Michalak (Ankaragucu) – 58 minut z Alanyasporem (1:4)
Radosław Murawski (Denizlispor) – 66 minut z Gaziantep (0:1)
Kamil Wilczek (Goztepe) – 90 minut z Fenerbahce (1:2)
Artur Sobiech (Fatih Karagumruk) – mecz dzisiaj
Jakub Kosecki (Adana Demirspor) – od 77 minuty z Altay (2:2)

UKRAINA

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów) – 90 minut z Szachtarem (2:3)

WŁOCHY

Piotr Zieliński (Napoli) – 90 minut z Romą (2:1) i Atalantą (0:2)
Arkadiusz Milik (Napoli) – 63 minuty z Romą (2:1), od 57 minuty Atalantą (0:2)
Wojciech Szczęsny (Juventus) – 90 minut z Genoą (3:1), na ławce z Torino (4:1)
Arkadiusz Reca (SPAL) – poza kadrą z Milanem (2:2), na ławce z Sampdorią (0:3)
Bartosz Salamon (SPAL) – od 67 minuty z Milanem (2:2), od 60 minuty z Sampdorią (0:3)
Karol Linetty (Sampdoria) – 89 minut i 2 gole ze SPAL (3:0)
Bartosz Bereszyński (Sampdoria) – 90 minut ze SPAL (3:0)
Bartłomiej Drągowski (Fiorentina) – 90 minut z Lazio (1:2)
Łukasz Skorupski (Bologna) – 90 minut i obroniony rzut karny z Interem (2:1), 90 minut z Cagliari (1:1)
Sebastian Walukiewicz (Cagliari) – 65 minut z Bolonią (1:1), cały mecz z Atalantą (0:1)
Filip Jagiełło (Genoa) – na ławce z Juventusem (1:3) i Udinese (2:2)
Łukasz Teodorczyk (Udinese) – od 46 minuty z Romą (2:0), od 82 minuty z Udinese (2:2)
Paweł Dawidowicz (Hellas) – 45 minut z Parmą (3:2)
Mariusz Stępiński (Hellas) – na ławce z Parmą (3:2)
Szymon Żurkowski (Empoli) — 90 minut i żółta kartka z Pescarą (1:1), 90 minut z Venezią (2:0)
Przemysław Szymiński (Frosinone) – 90 minut z Chievo (0:2) i Spezią (2:1)
Paweł Jaroszyński (Salernitana) – 90 minut z z Cremonese (3:3), 68 minut z Juve Stabią (2:1)
Patryk Dziczek (Salernitana) – 90 minut i gol z Cremonese (3:3), 90 minut i żółta kartka z Juve Stabią (2:1)
Tomasz Kupisz (Trapani) – 90 minut z Cosenzą (2:2) i Livorno (2:1)
Filip Piszczek (Trapani) – 71 minut, wywalczony rzut karny i żółta kartka z Cosenzą (2:2), 57 minut z Livorno (2:1)

Nie wszystko w futbolu da się wytłumaczyć liczbami, ale spróbować zawsze można. Żeby lepiej zrozumieć boisko zagląda do zaawansowanych danych i szuka ciekawostek za kulisami. Śledzi ruchy transferowe w Polsce, a dobrych historii szuka na całym świecie - od koła podbiegunowego przez Barcelonę aż po Rijad. Od lat śledzi piłkę nożną we Włoszech z nadzieją, że wyprodukuje następcę Andrei Pirlo, oraz zaplecze polskiej Ekstraklasy (tu żadnych nadziei nie odnotowano). Kibic nowoczesnej myśli szkoleniowej i wszystkiego, co popycha nasz futbol w stronę lepszych czasów. Naoczny świadek wszystkich największych sportowych sukcesów w Radomiu (obydwu). W wolnych chwilach odgrywa rolę drzew numer jeden w B Klasie.