post Szymon Podstufka

Opublikowane 13.05.2020 18:42 przez

Szymon Podstufka

Rano pisaliśmy o decyzji PZPN, by od ekstraklasy do III ligi spadkowicze – wbrew dotychczasowym zasadom – otrzymali nagrody za Pro Junior System. Konkretnie – 50% środków, które należałyby się im, gdyby nie tylko stawiali odważnie na juniorów, ale też utrzymali się w lidze. Jeden z czytelników zwrócił nam przy tym uwagę na sytuację Jaroty Jarocin, która jest zdecydowanie najbardziej w tej kwestii zagmatwana.

Najpierw tło. Wciąż nie ma decyzji, co z III ligą. Baronowie nie mogli dojść do porozumienia, przerzucili jej podjęcie na PZPN, ten odbił piłeczkę i znów władzę nad losami rozgrywek przywrócił do rąk prezesów związków wojewódzkich. Najbardziej prawdopodobny scenariusz na ten moment, to zakończenie rozgrywek z awansami do II ligi, ale bez spadków, gdzie jedyne mecze, jakie miałyby zostać dograne, to baraż o awans Hutnika Kraków z Motorem Lublin, a także zaległe spotkanie Sokoła Ostróda z rezerwami Legii Warszawa.

No i teraz przechodzimy do interesującego nas zespołu z Jarocina. Jarota zajmuje 15. miejsce w tabeli III ligi grupy 2. 15., a więc ostatnie bezpieczne.

Jednocześnie w DNA Jaroty wpisane jest stawianie na młodzież. Wielu chłopaków się stamtąd wypromowało do większej piłki, by wspomnieć skrzydłowego tureckiego Gaziantepu FK Bartłomieja Pawłowskiego, strzelca 10 goli w tym sezonie I ligi Karola Danielaka z Podbeskidzia czy kapitana Warty Poznań Bartosza Kielibę. Stąd Jarota świetnie punktuje rokrocznie w Pro Junior System, w obecnych rozgrywkach będąc w swojej lidze na 2. miejscu.

Przed pandemią koronawirusa warunkiem otrzymania gratyfikacji z PJS było utrzymanie w lidze, by zapobiec sytuacjom patologicznym – graniu dzieciakami, by skosić jak najwięcej siana z PJS, bez szczególnego przywiązywania wagi do wyniku sportowego. W Jarocinie to wiedzieli. Widzieli też, co dzieje się w II lidze. Tam na dnie tabeli ugrzęzły na dobre dwa zespoły – jednym z nich jest Gryf Wejherowo. A że Gryf spadałby właśnie do 2 grupy III ligi, 15. pozycja Jaroty przestałaby być bezpieczna.

Gryf z 14 punktami straty do bezpiecznej pozycji i 12 meczami pozostałymi do rozegrania wydaje się być murowanym kandydatem do spadku. Czyli można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że spadnie. A więc tym samym 15. pozycja Jaroty w tabeli zapali się na czerwono. Spadków ma nie być, więc nie będzie to oznaczać zjazdu do IV ligi. Ale z 300 tysięcy złotych za drugie miejsce w Pro Junior System III ligi grupy 2 zrobi się 150 tysięcy.

W Jarocinie są rozżaleni, no bo nie mają szansy na zmianę takiego stanu rzeczy. Dokonali zimą pięciu konkretnych wzmocnień. Ściągnęli między innymi mającego zaradzić problemowi ze zdobywaniem goli Krzysztofa Bartoszaka, który w trzech ostatnich sezonach regularnie zdobywał dwucyfrową liczbę goli. – Jestem przekonany, że z takim składem w zasięgu była górna połówka tabeli, mogliśmy myśleć, by zakręcić się koło siódmego miejsca – mówi Maciej Maćkowiak, dyrektor skautingu klubu z Jarocina. – Teraz może nam zostać odebrana szansa, żebyśmy powalczyli o podniesienie pieniędzy za Pro Junior System z boiska. Chwała PZPN-owi za to, że zdecydował o przyznaniu choć tych 50% zespołom na miejscach spadkowych.

Jak mówi Maćkowiak, Pro Junior System to bardzo istotne źródło dochodu dla słynącej ze szkolenia młodzieży Jaroty. – 300 tysięcy to jest duża część naszego budżetu rocznego – wylicza. – Możemy stracić to, straciliśmy już dwóch sponsorów, tak naprawdę może się okazać, że nie będzie nas stać na przystąpienie do rozgrywek w przyszłym roku.

A te mogą być kosztowniejsze niż kiedykolwiek. Skoro bowiem planem jest brak spadków z III ligi przy jednoczesnym utrzymaniu awansów z IV, w grupie Jaroty znajdą się 22 zespoły – cztery awansujące z czterech grup IV ligi i wspomniany Gryf Wejherowo, spadkowicz z II ligi. A to oznacza konieczność organizacji 21 meczów i 21 wyjazdów.

Maćkowiak ma jednak nadzieję, że dzięki dzisiejszym decyzjom rządu o kolejnym etapie odmrażania gospodarki, ale też sportu, podjęta zostanie inna niż przewidywana decyzja dotycząca III ligi. Powrót do grania zamiast ostrego cięcia. – Niech będą spadki, awanse. Ile to by problemów rozwiązało. Hutnik i Motor nie musiałyby się wykłócać o awans, grać barażu, Ostróda i Legia rozstrzygnęłyby właściwie kwestię awansu, tam przecież w grze o promocję liczył się też Świt Nowy Dwór czy Sokół Aleksandrów. Rozmawiałem z wieloma prezesami klubów i spora część chce dalej grać!

fot. 400mm.pl

Opublikowane 13.05.2020 18:42 przez

Szymon Podstufka

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 7
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
aaa
aaa

Komentarz usunięty, błąd dalej został.. śmieszni jesteście 😀

pippi
pippi

czyli podsumujmy. warunkiem jest utrzymanie w lidze zeby ktos nie gral dziećmi dla kasy. a zreszta spadku nie ma? ale zaraz pzpn wymyślił ze da tym ze strefy spadkowej 50% juniorpro bo może by spadli moze by się utrzymali. dotknie to tez Jaroty i dostaną 150k bo gdyby liga sie skończyła z 2 ligi spadłby Gryf ale nie spadnie bo spadku nie ma wiec wtedy Jarota tez by spadł by zrobić mu miejsce ale nie spadnie bo spadku nie ma. mimo tego pzpn zalozyl ze gdyby spadek byl to by spadł i by nie dostał kasy a ze nie spadnie bo spadku nie ma to dostanie polowe. czego nie rozumiecie? 😀 o losie…konsekwencje godne tych na górze

Szynkers88
Szynkers88

Wykazałeś się sporą ignorancją w powyższym poście… II liga będzie grała prawdopodobnie do końca i Gryf, na ile sport jest przewidywalny, spadnie. I to pociągnie za sobą lawinę, o której mowa w powyższym artykule.

Szynkers88
Szynkers88

Rozumiem, że dla Jaroty to kłopot, ale budowanie budżetu o Pro Junior System i uzależnianie od tego istnienia klubu, to jak budowanie „hegemonii” Legii w oparciu o założone wpływy z europejskich pucharów… Wszyscy powinniśmy sobie uświadomić, że obecnie „nie ma idealnego rozwiązania” i zawsze będą niezadowoleni. Jarota to od lat solidny ligowiec na tym poziomie, ma też osiągnięcia w szkoleniu, ale czy gdyby z powodów ekonomicznych musiała zagrać w IV lidze zamiast w III, to coś wielkiego by się stało? Nawet dla tego samego klubu? W sytuacji epidemii ktoś zyska, ktoś straci, ale do kogo można mieć o to pretensje? Epidemia wystawia też na próbę sposób zarządzania naszymi klubami, ich podstawy i potencjał organizacyjno-ekonomiczny – być może lepiej dla samej Jaroty byłoby szkolić młodych piłkarzy i ogrywać ich na poziomie IV ligi, niż kombinować rokrocznie i domykać budżet w oparciu o PJS, który ma być nagrodą za stawianie na młodzież, a nie podstawą budżetową istnienia klubu.

B.G.
B.G.

Będąc na ich miejscu chciałbyś spaść? No raczej wątpię. Poza tym po takim spadku musieliby wygrać w czwartej lidze, ponieważ awansuje tylko jeden zespół. Jeżeli by się nie udało to by utknęli by w czwartej lidze. Tak, bliższe wyjazdy, ale i mniejsze pieniądze, mniejsza ranga ich szkolenia i do tego ciężej kogoś porządniejszego ściągnąć by przyszedł do Ciebie grać. Im bardziej opłaca się grać z rezerwami Pogoni w trzeciej lidze niż jeździć po wioskach w IV lidze.

Weszło
03.08.2020

Młode wilki na gigancie. Wspomnienie Warty lat dziewięćdziesiątych

Brakowało na proszek do prania, grali na dożynkowym pięćdziesięciotysięczniku. Wychowywali talenty Tomasza Iwana i Macieja Żurawskiego, mieli kapitana z przeszłością w Fenerbahce, a przy tym skład z łapanki, który po zwycięskim debiucie w ekstraklasie krytykował sam trener. Krótki, dwuletni lot Warty wśród najlepszych ćwierć wieku temu to wciąż jednak sporo wniosków także dla dzisiejszych „Zielonych”. […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

I ligę pozamiatał, czas na Ekstraklasę. Bartosz Nowak w Górniku Zabrze

Wiecie, jak to z transferami z pierwszej ligi do Ekstraklasy bywało. Często kogoś chwaliliśmy, często wpychaliśmy go na wyższy szczebel, a okazywało się, że nie do końca tam pasował. Nie zawsze ktoś, kto błyszczał na zapleczu, okazał się równie dużym wzmocnieniem w najwyższej lidze. Ale Bartosz Nowak ze Stali Mielec pozamiatał pierwszą ligę tak, że […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Stal w trzeciej lidze, sprawa Skry w prokuraturze

Jak wiemy, Stal Stalowa Wola bardzo pragnęła pozostać w drugiej lidze, mimo tego, że spadła do trzeciej. Ale sami rozumiecie, jakie mamy czasy – dość pokręcone i różne regulaminowe cuda już widzieliśmy, więc swoich sił spróbowała również Stal, która zaapelowała do PZPN-u o poszerzenie drugiej ligi do dwudziestu zespołów (teraz jest ich dziewiętnaście przez awanse […]
03.08.2020
Włochy
03.08.2020

Znakomity Szczęsny, rozczarowujący Teodorczyk… Jak poszło Polakom w Serie A?

Jak doskonale wiadomo, nie brakowało Polaków w minionym sezonie Serie A. Jest wśród nich mistrz kraju, są zdobywcy Pucharu Włoch, ale są również spadkowicze. Kto zachwycił, kto spełnił oczekiwania, a kto rozczarował i ma za sobą stracony rok? Pokusiliśmy się o małe podsumowanie. Nie braliśmy pod uwagę piłkarzy, którzy w trakcie rozgrywek zmienili ligę, jak […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Biznes po płocku. Nie ma ani 20 tysięcy złotych, ani drużyny

Jak wiadomo, Wisła Płock nie pojechała na zgrupowanie, ponieważ u jednego z zawodników wykryto koronawirusa. To zdarzenie zapoczątkowało medialną ofensywę nowego prezesa płocczan, Tomasza Marca – i nie do końca wiadomo, czy on się chwali, czy żali. Na początek zacytujmy fragment wywiadu z „Przeglądu Sportowego”: – Wybraliśmy więc droższe testy wymazowe głównie dlatego, żeby mieć […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Punkt za Juventusem. Conte zdecydowanie ma na czym budować!

Jeden punkt. Tak niewielkiej różnicy na szczycie Serie A nie było od dawna, więc Inter Mediolan ma powody do radości. Owszem, dorobek całego peletonu potwierdza, że to nie gonitwa była wyjątkowo mocna, ale Stara Dama wyjątkowo słaba. W erze dominacji Juve – czyli w erze trwającej już prawie dekadę – nigdy mistrz nie miał tak lichego […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Marzec: Po rozstaniu ze Stalą Mielec mam bliznę. Ale ona się zagoi

– Przychodząc do Stali mieliśmy jasno określony cel i udało się go zrealizować. Później była euforia, radość. Nie rozmawialiśmy wcześniej o klauzuli zakładającej przedłużenie umowy w przypadku awansu, bo na etapie, gdy trafiałem do Mielca, była fajna atmosfera i zaufałem ludziom. Uznałem, że nie ma o czym rozmawiać, że to normalne w takich relacjach – […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Kowalewski oddaje się do dyspozycji Rady Nadzorczej, ale jest ładnie ubrany

Słyszeliśmy o dziennikarzach śledczych, słyszeliśmy o dziennikarzach modowych, ale nie słyszeliśmy jeszcze o dziennikarzach śledczo-modowych. Dziwne to by było, gdyby Bob Woodward i Carl Bernstein z jednej strony ujawniali niecne działania Nixona, a z drugiej dyskutowali, czy czarny to nowy różowy, czy jednak różowy to nowy czarny. Ale jednak jest taka profesja! Do takich wniosków […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Mioduski: „Boruc rozumiał nasze ograniczenia. Daliśmy z siebie maksimum”

– Artur Boruc rozumiał nasze ograniczenia. Od początku było wiadomo, na co możemy sobie pozwolić, a na co nie. Ale zdawaliśmy sobie sprawę, że nie przyjdzie u nas grać za nic, za frytki, za grosze – że musi zarabiać przyzwoite pieniądze. Daliśmy z siebie maksimum, a Boruc też podszedł do tego tematu bardzo racjonalnie. Z […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Pątnicze drogi nowicjuszy do Ekstraklasy. Który beniaminek jest najmocniejszy?

Podbeskidzie Bielsko-Biała, Stal Mielec, Warta Poznań. Co łączy te kluby? Ano chyba to, że wszyscy beniaminkowie przyszłego sezonu Ekstraklasy ciągną za sobą historie przypominające pięty gorliwego pątnika. Już nawet mniejsza o czas oczekiwania na powrót do elity, bo choć Stal i Warta czekały ćwierć wieku i mogą tą pokaźną liczbą grać, to Podbeskidzie wróciło na […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Gorgon w Pogoni, czyli czas na stabilizację w ofensywie

Pogoń Szczecin obiecała, że utrata sponsora strategicznego nie wpłynie na negocjacje transferowe i słowa dotrzymała. Bo tak należy rozumieć sięgnięcie po Alexandra Gorgonia, kapitana HNK Rijeki. Nie gościa z rezerw, nie takiego po przejściach, nie byłego reprezentanta i nadziei kraju XYZ. W Ekstraklasie ląduje człowiek, który przez ostatnie lata zgarniał trofea i był kluczowym zawodnikiem […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Gole Klimali i Niezgody, asysta Jagiełło. Jak grali stranieri?

Doszliśmy do tego momentu sezonu, w którym po szalonym maratonie zostało tylko konfetti na finiszu i parę butelek do posprzątania. Większość lig zakończyła już granie, choć… Może lepiej powiedzieć – zawiesiła? W końcu za moment wszyscy wrócą na boiska i rozpoczną nowy sezon. W każdym razie grania jest niewiele, co nie znaczy, że nasi stranieri wleźli […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Mecz z Lechem nie jest dla mnie priorytetem. Póki co cieszymy się z awansu

– Spotkanie z Lechem nie jest dla mnie priorytetem, ale wiem, że będzie ono już w czwartej kolejce. Życie natomiast pokaże, co się wydarzy za tydzień albo dwa. Na razie cieszymy się z tego, co jest i już niedługo wracamy do pracy, aby godnie reprezentować Wartę w ekstraklasie. Zobaczymy, jakie będą ruchy transferowe. Myślę, że […]
03.08.2020
Weszło
02.08.2020

Odcinek specjalny quizu – Cezary Stefańczyk kontra rekord Damiana Smyka!

Czy rekordowy wynik Damiana Smyka zostanie pobity? Z tym pamiętnym występem zmierzy się dziś Cezary Stefańczyk, który polską ligę zna na wylot. Jak doświadczony ligowiec wypadnie w naszym quizie? Oglądajcie specjalny odcinek, w którym obok byłego obrońcy Wisły Płock zobaczymy Jakuba Białka, Kubę Olkiewicza i Jana Mazurka. Prowadzenie – niezawodny Paweł Paczul. Startujemy o 20!
02.08.2020
Inne sporty
02.08.2020

F1. Pięćdziesiąt okrążeń nudy, dwa okrążenia szaleństwa

Jeśli wyłączyliście Grand Prix Wielkiej Brytanii na kilka okrążeń przed końcem – nie będziemy zdziwieni. Właściwie wszystko zdawało się wówczas rozstrzygnięte. Niemal przez cały wyścig pierwsza czwórka jechała po swoje. Działo się co najwyżej za ich plecami. Jeśli jednak wytrwaliście do końca – otrzymaliście nagrodę. Bo ostatnich kilka okrążeń to była istna jazda bez trzymanki. […]
02.08.2020
Weszło
02.08.2020

Komu z I ligi dać szansę w Ekstraklasie? 7 nazwisk do notesów skautów

W pierwszej lidze znamy już wszystkie rozstrzygnięcia, więc zabieramy się za kolejne podsumowania. Wybraliśmy już najlepszych piłkarzy zaplecza po restarcie, a teraz czas na zawodników, którym można dać szansę w Ekstraklasie. Od razu zaznaczymy – odrzuciliśmy tych, którzy do niej awansowali oraz młodzieżowców, którym poświęcimy osobny tekst. Grono zostało dość mocno okrojone, ale… daliśmy radę […]
02.08.2020
Weszło
02.08.2020

Casus Davida Kopacza. Niemiecka szkoła nie szkoli nam gwiazd

David Kopacz to typ zawodnika, który rozbudzał nadzieje. Trenował z Mario Goetze, Pierre-Emerickiem Aubameyangiem, Gonzalo Castro, Mario Gomezem, Marco Reusem, Erikiem Thommym i jeszcze paroma innymi uznanymi nazwiskami, które błyszczą lub błyszczały w Bundeslidze. Rósł z Jadonem Sancho, dzisiaj wartym pewnie ponad sto milionów. Co więcej, w juniorach Borussii Dortmund miewał mecze, w których grał […]
02.08.2020
Weszło
02.08.2020

Abramowicz: Karny z Wartą? Jak się walczy w powietrzu, to nieuniknione, że ręce lądują na rywalu

Dawid Abramowicz kontrowersyjny rzut karny w meczu Warty Poznań z Radomiakiem widział z bliska. Nawet z bardzo bliska, bo to on go sprokurował. Jak sytuacja wyglądała z jego perspektywy? Czy ma pretensje do Łukasza Spławskiego, albo sędziego Bartosza Frankowskiego? Co sądzi o finałowym spotkaniu? Jak zareagował, gdy zobaczył kibiców z Radomia pod stadionem w Grodzisku? […]
02.08.2020