post Szymon Podstufka

Opublikowane 13.05.2020 09:53 przez

Szymon Podstufka

Do tej pory założeniem Pro Junior System było nagradzanie tych, którzy w największym stopniu grają młodzieżą zdolną przynajmniej utrzymać się w lidze. W okolicznościach pandemii koronawirusa postanowiono jednak w tym sezonie nagrodzić za grę młodzieżą również tych, którzy z ligi zlecą. Jeśli zespół z ekstraklasy, I, II oraz III ligi skończy sezon na miejscu spadkowym, a będzie na czołowych lokatach w PJS, otrzyma 50% tego, co dostałby w razie zajęcia bezpiecznej pozycji.

A to oznacza, że w kilku miastach może nie strzeliły szampany, ale na pewno kilka uśmiechów się pojawiło. Które kluby mogą liczyć na nieco banknotów z nowego źródełka, na jakie się do tej pory nie zanosiło?

EKSTRAKLASA – ŁKS ŁÓDŹ

W ŁKS-ie wiarę w pozostanie w lidze zdecydowanie podsyciła przerwa podczas której można było trochę rozmyć w pamięci to, jak klub z Łodzi odstawał od reszty stawki. Można to wywnioskować choćby ze zmiany trenera – Kazimierz Moskal miał „nawet jeśli spadnie, wrócić z ŁKS-em raz jeszcze do ekstraklasy”, Wojciech Stawowy ma być strażakiem, który jeszcze ugasi ten pożar.

No ale 11 punktów do pierwszej bezpiecznej lokaty, biorąc pod uwagę, że zajmuje ją niepokonana w 2020 roku Wisła, to nie jest jakaś szczególnie optymistyczna pozycja wyjściowa. Trochę jakby ścigać się z Asafą Powellem, w dodatku ruszać z bloków, gdy ten jest już na dziesiątym metrze. Spadek nie będzie jednak w nowym scenariuszu oznaczać dla ŁKS-u utraty wypracowanych przez jego młodych graczy punktów w PJS, dających łodzianom 3. miejsce, za Lechem i Legią. I w sumie sprawiedliwie, ŁKS dostanie 50% kasy, tak jak nam podobało się 50% pokazanych przez niego młodzieżowców. Na Sobocińskiego wciąż czekamy, Sajdak dostał za mało minut, by jakoś go ocenić, ale Piotra Pyrdoła i Adama Ratajczaka zdążyliśmy od strony czysto piłkarskiej już trochę polubić.

Raczej trudno przypuszczać, by z ligi miało się starabanić Zagłębie Lubin, ale gwoli formalności – Miedziowi są w tym momencie na 4. miejscu w PJS z przewagą ponad 800 punktów nad piątą Lechią i z szansami, by powalczyć z ŁKS-em (339 pkt straty).

Nagrody PJS – ekstraklasa:
1. miejsce – 3 mln zł brutto
2. miejsce – 2 mln zł brutto
3. miejsce – 1,5 mln zł brutto
4. miejsce – 1 mln zł brutto
5. miejsce – 600 tys. zł brutto

***

I LIGA – WIGRY SUWAŁKI

Żaden klub I ligi nawet nie zbliżył się do liczby młodzieżowców, jakich na boiska posłali trenerzy Fedoruk i Cretti. Na ten moment Wigry w I lidze zajmują drugą pozycję w PJS, co daje w przeliczeniu 1,3 miliona złotych. Klub z Suwałk po dwóch z rzędu porażkach na otwarcie wiosny nie poprawił w 2020 roku ani o jotę swojej pozycji, uciekły mu lepiej dysponowane Puszcza czy Chrobry Głogów.

W tym przypadku można założyć, że uda się przynajmniej utrzymać drugą pozycję – przewaga nad trzecim GKS-em Tychy to prawie 900 punktów. A pewnie jeśli Wigry w pewnym momencie rozgrywek będą już pewne spadku, to w Suwałkach zrobią wszystko, by zaatakować pozycję lidera, dziś zajmowaną przez Sandecję.

Na miejscach spadkowych poza Wigrami są zaś sytuowane nisko w klasyfikacji gry młodzieżowcami Chojniczanka (17. miejsce w PJS) i Odra Opole (13. miejsce w PJS).

Nagrody PJS – I liga:
1. miejsce – 1,6 mln zł brutto
2. miejsce – 1,3 mln zł brutto
3. miejsce – 1,1 mln zł brutto
4. miejsce – 800 tys. zł brutto
5. miejsce – 600 tys. zł brutto
6. miejsce – 400 tys. zł brutto
7. miejsce – 200 tys. zł brutto

***

II LIGA – GRYF WEJHEROWO, STAL STALOWA WOLA

14 punktów straty do bezpiecznego miejsca przy zaledwie 13 „oczkach” uzbieranych do tej pory. W Wejherowie jeśli ktoś realnie wierzył w utrzymanie po 22 seriach gier, po których przerwano rozgrywki ligowe, no to był naprawdę dużym optymistą. A spadek oznaczał, że Gryfowi koło nosa przeszłaby niezła kaska z PJS, bo w tej klasyfikacji ustępował w momencie zawieszenia II ligi tylko Lechowi II Poznań.

Tak naprawdę na kilka ładnych kolejek przed końcem może się okazać, że w Wejherowie nie ma już sportowo o co grać, ale finansowo… Cóż, gdyby bonusowe punkty w PJS przyznawano za niepełnoletniego trenera, to pewnie Łukasz Kowalski ustąpiłby miejsca na ławce któremuś z juniorów. Lecha Gryf nie dogoni, ale jeśli straci realne szanse na pozostanie w II lidze, wchodzimy all-in, że to właśnie klub z Wejherowa zajmie drugą pozycję w drugoligowym Pro Junior System. Co w razie spadku oznacza od 400 do nawet 550 tysięcy gratyfikacji – to zależy od tego, czy pierwszy zespół Lecha Poznań zajmie premiowane miejsce w PJS ekstraklasy (raczej tak). Wtedy bowiem rezerwy nie biorą udziału w podziale środków Pro Junior System w niższych ligach. Nie tak źle na osłodę.

W walkę o pozostanie w II lidze jest też mocno ubabrana Stal Stalowa Wola (16. miejsce, od 15. w dół – spadek) zajmująca ostatnie z miejsc gwarantujących nagrodę pieniężną w ramach PJS. Trzy punkty nad kreską jest natomiast Lech II Poznań, który konkurencji odjechał na kilka długości (23 606 punktów w PJS, prawie 17 tysięcy przewagi nad Gryfem), ale – jak wspominaliśmy – prawdopodobnie „jedynka” Kolejorza zgarnie pieniądze z PJS, więc „dwójka” koniec końców nie zarobi.

Nagrody PJS – II liga:
1. miejsce – 1,1 mln zł brutto
2. miejsce – 800 tys. zł brutto
3. miejsce – 700 tys. zł brutto
4. miejsce – 500 tys. zł brutto
5. miejsce – 400 tys. zł brutto
6. miejsce – 300 tys. zł brutto
7. miejsce – 200 tys. zł brutto

***

III LIGA – ZAGŁĘBIE II LUBIN

W III lidze – pierwszej zdecentralizowanej, wokół której obecnie rozpętała się konkretna burza – nagrody za PJS przyznawane są czterem zespołom z każdej grupy, które uskładały najwięcej punktów na przestrzeni całego sezonu. Jako że na ten moment zanosi się na zamknięcie rozgrywek bez spadków, a jedynie z awansami do II ligi, można stwierdzić, kto na takim rozwiązaniu zarobi.

A więc tak wyglądają najlepsze czwórki PJS w każdej z grup:

grupa I: Legia II Warszawa, Lechia Tomaszów, Broń Radom, Huragan Morąg
– grupa II: Pogoń II Szczecin, Jarota Jarocin, Gwardia Koszalin, Bałtyk Koszalin
– grupa III: Zagłębie II Lubin, Górnik II Zabrze, Śląsk II Wrocław, Ruch Chorzów
– grupa IV: Korona II Kielce, Wólczanka Wólka Pełkińska, Stal Kraśnik, Avia Świdnik

Jedynym zespołem, który obecnie przebywa w strefie spadkowej, spośród 16 wymienionych powyżej jest Zagłębie II Lubin. Rezerwy „Miedziowych” są pięć punktów od bezpiecznego miejsca, które zajmuje Stal Brzeg. A że w Pro Junior System – jak łatwo się domyślić – Zagłębie odstawia konkurencję narybkiem z klubowej akademii, to decyzja o przyznaniu środków także spadkowiczom nie jest bez znaczenia, oczywiście – sytuacja analogiczna do Lecha i jego rezerw – jeżeli lubinianie spuszczą z tonu w ekstraklasie i dadzą się wyprzedzić w PJS (obecnie zajmują 4. pozycję). 200 tysięcy złotych (połowa tego, co przewidziane jest dla zwycięzcy PJS) piechotą nie chodzi.

Pozostałe drużyny będące wysoko w PJS w razie przedwczesnego zakończenia sezonu otrzymają natomiast pełne gratyfikacje. Najbliżej strefy spadkowej jest Jarota Jarocin, ale na dziś wystaje o jeden punkt nad kreskę.

Nagrody PJS – III liga:
1. miejsce – 400 tys. zł brutto
2. miejsce – 300 tys. zł brutto
3. miejsce – 200 tys. zł brutto
4. miejsce – 100 tys. zł brutto

fot. FotoPyK

Opublikowane 13.05.2020 09:53 przez

Szymon Podstufka

Liczba komentarzy: 5
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Staszek Anioł
Staszek Anioł (@staszekaniol)
8 miesięcy temu

Na ten moment Jarota w zasadzie też byłby (byłaby?) na miejscu spadkowym, skoro spadałby Gryf.

Do tego dochodzi jeszcze zasada, że dany klub nie dostanie pieniędzy za rezerwy, jeśli wywalczyła je już w wyższej lidze pierwsza drużyna. Wszystko może się jeszcze mocno poprzesuwać, bo np. Legia czy Lech na 99% nie dostaną nic za rezerwy.

Staszek Anioł
Staszek Anioł (@staszekaniol)
8 miesięcy temu
Reply to  Staszek Anioł

Może precyzyjniej – jeśli dany klub wywalczy sobie pieniądze za pierwszą i drugą drużynę, to dostanie tylko za tę, która wywalczyła większą nagrodę.

Tomek Jankowski
Tomek Jankowski (@tomek-jankowski)
8 miesięcy temu
Reply to  Staszek Anioł

Jarota to on. Podobnie jak Zawisza czy Bonawentura.

Staszek Anioł
Staszek Anioł (@staszekaniol)
8 miesięcy temu

Najlepsze jest to, że oni sami o sobie (przynajmniej w mediach) piszą, że Jarota to ona. I bądź tu mądry…

PS. Precz z cenzurą na Weszło!

Urbi59
Urbi59 (@urbi59)
8 miesięcy temu

No to Sobociński chyba wróci do łask, bo on jako jedyny punktuje podwójnie dla ŁKS-u jako reprezentant U-21, a 750k to dość istotny grosz nawet w perspektywie spadku. Do tego od 460 do 580k do podniesienia z murawy walcząc z Arką i Koroną o 15 i 14 pozycje + solidarity payment + marna, bo marna poduszka dla spadkowiczów.

ŁKS łącznie ma jeszcze nawet do podniesienia około 1,5 milina złotych. Spore środki w perspektywie 1 ligi.

Anglia
26.01.2021

Czy Kamil Grosicki powinien zostać w West Bromie?

Jeszcze kilka tygodni temu – odpowiadając na pytanie tytułowe – powiedzielibyśmy: absolutnie nie. Polak nie tyle nie grał w Premier League, co nawet nie łapał się na ławkę. Do początku grudnia 2020 roku jego minuty ograniczały się do meczu w Pucharze Ligi, gdzie Kamil dostał niespełna godzinę przeciwko Harrogate Town oraz… Premier League 2. Tak, […]
26.01.2021
Weszło
26.01.2021

Miał być naukowcem, a został piłkarskim ambasadorem Gorzowa Wielkopolskiego | KOPALNIA TALENTÓW

 – Gdy miałem 11 lat, powiedziałem mamie, że futbol jest u mnie na pierwszym miejscu. A mama z kolei powtarzała, że piłka nożna nie da mi chleba i muszę skupić się na szkole. Jednak postawiłem na swoim – wspomina Sebastian Walukiewicz. Był wzorowym uczniem. Z łatwością chłonął wiedzę. Od najmłodszych lat przejawiał również ogromny talent oraz […]
26.01.2021
Weszło
26.01.2021

Siła, mentalność i alternatywy w ataku. Co zyskał Milan transferem Mandżukicia?

– Cieszę się. Teraz będę miał kompana do straszenia rywali – powiedział Zlatan Ibrahimović o transferze Mario Mandżukicia do Milanu, a słowa Szweda szybko obiegły świat. Bo duetu takich walczaków jak Szwed i Chorwat wielu Rossonerim zazdrości. Mimo że wicemistrz świata z 2018 roku jesienią grał co najwyżej na miniboisku za domem, to właśnie ten transfer może okazać się […]
26.01.2021
Weszło
26.01.2021

Marcin Bułka nie przebił się w Cartagenie. Co dalej?

Wszystko wskazuje na to, że wypożyczenie Marcina Bułki z PSG do FC Cartagena trzeba będzie podsumować jako niewypał. Polski bramkarz nawet w przedostatnim obecnie zespole drugiej ligi hiszpańskiej nie potrafi wywalczyć sobie miejsca w składzie. A przecież szedł do niego, żeby wreszcie na poważnie sprawdzić się w dorosłym graniu.  Bułka ma w CV Chelsea i […]
26.01.2021
Weszło
26.01.2021

Quiz przed powrotem Ekstraklasy. Co wiesz o naszej kochanej lidze?

Być może dla kilku osób będzie to niespodzianka, ale w piątek wraca Ekstraklasa. Godzina 18, Lubin, mecz Zagłębia z Wisłą Płock. No nie możemy się doczekać. To już najwyższa pora, by budzić się z zimowego snu, dlatego postanowiliśmy odświeżyć wiedzę na temat szalenie ważnych wydarzeń z rundy jesiennej. Ile z niej pamiętacie? Sprawdźcie w naszym […]
26.01.2021
Weszło
26.01.2021

Jeszcze tylko Puchar Włoch i wakacje? Inter najmniej zapracowanym wielkim klubem

Jeśli Inter Mediolan przegra dzisiaj derbowe starcie z AC Milan, do końca sezonu pozostanie mu zaledwie 19 ligowych spotkań. Prawie cztery miesiące, oczywiście z przerwami reprezentacyjnymi i nawet nie trzydzieści godzin biegania po boiskach. Dla porównania – Manchester City tylko do końca lutego ma zaplanowanych dziewięć meczów na trzech frontach – ligowym, pucharowym oraz europejskim. […]
26.01.2021
Anglia
26.01.2021

Czy Lampard musiał tak skończyć?

Od czasów zwolnienia Jose Mourinho w 2015 roku, Chelsea była prowadzona przez pięciu różnych trenerów, w tym dwóch tymczasowych. Zaledwie jeden z nich zdołał być szkoleniowcem The Blues w więcej niż 100 spotkaniach. Wydawało się, że Frank Lampard ma wszystko, by zmienić tę sytuację. Na jego nieszczęście okazało się, że to on jest numerem pięć.  […]
26.01.2021
Weszło
26.01.2021

Derby we Włoszech, polskie akcenty w Anglii. Wtorkowy wieczór pełen hitów

Derby Mediolanu w Pucharze Włoch, dwa ciekawe starcia z Polakami w tle w Premier League – to serwuje nam dziś futbol, więc nudzić się nie będziemy. A skoro tak, to warto zerknąć na ofertę naszych kumpli. Dzięki temu możemy dziś sporo ugrać, dlatego nie przedłużając – sprawdźcie nasze propozycje typów na trzy dzisiejsze spotkania. Inter […]
26.01.2021
Weszło
26.01.2021

DZIENNIKARSKIE ZERO #11 – JAKIMOWICZ, ALBICLA I SEKSIZM W KARTACH

Dzisiaj w Dziennikarskim Zerze Krzysztof Stanowski zajmuje się kolejnymi gorącymi tematami, bo jest między innymi „mędrzec” Jarosław Jakimowicz, czy „profesjonalny portal” Albicla. Jedziemy! 
26.01.2021
Weszło
26.01.2021

PRASA. Michał Masłowski wróci do Polski, ale raczej do I ligi

– 3,5 roku temu zmienił otoczenie, wyjechał do Chorwacji. Z HNK Gorica awansował do ekstraklasy. Łącznie przez 3 sezony rozegrał tam 57 meczów i zdobył 5 bramek. – Michał pewnie sam więcej oczekiwał od tego wyjazdu. Trafił do Chorwacji jako ofensywny pomocnik, czasami występował i na szóstce. Mogło być lepiej, ale to już zamknięty rozdział, […]
26.01.2021
Hiszpania
26.01.2021

Zidane i młodzi piłkarze, czyli historia rozczarowań

Od kilku lat Real Madryt swą strategię transferową opiera głównie na kupnie młodych, utalentowanych zawodników. Co okienko do klubu trafiają kolejni gracze, którzy mają stanowić o jego sile albo z miejsca – ale nadal się rozwijając – albo w przyszłości. Problem w tym, że w ostatnim czasie większość z tych, których sprowadzono kilka okienek wstecz, […]
26.01.2021
Weszło
25.01.2021

Był Hall, nie ma Halla. O co chodzi w absurdalnym transferze Wisły? Klub nie jest bez winy

Ależ to była szalona przygoda! Zostaje nam chyba tylko wkleić pastę o tym, że siadaliśmy jak do telenoweli. O co chodzi? O Tima Halla, którego zawrotna kariera w Wiśle Kraków zakończyła się po jedenastu dniach obfitujących w niesamowicie zaskakującą liczbę występów wynoszącą zero. Luksemburski obrońca niedawno dołączył do drużyny, a już z niej wyfrunął, w […]
25.01.2021
Weszło
25.01.2021

Koniec „gnojenia”? Wdowiak podpisał kontrakt z Rakowem

Raków bierze gracza z rezerw Cracovii. Taka sucha informacja na pierwszy rzut oka brzmiałaby słabo, prawda, więc spróbujmy jeszcze raz. Raków bierze Mateusza Wdowiaka z Cracovii. No, już lepiej, ba, powiedzielibyśmy, że całkiem imponująco – jak na nasze warunki to naprawdę solidny gracz, wciąż rozwojowy i co ważne: wypada się cieszyć, że jego patowa sytuacja […]
25.01.2021
Uncategorized
25.01.2021

Rafał Mroczek w poranku, rola fotografów w esporcie, relacje z derbów Mediolanu

Jutrzejszy dzień na antenie naszego radia będzie napakowany niczym kabanos. Już w poranku będziemy mieli gościa specjalnego, bo wpadnie do nas Rafał Mroczek, a potem usłyszycie między innymi angielsko-włoską multiligę. Szczegóły poniżej: 07:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – w porannej audycji będziemy mieli prawdziwą plejadę gości, ale w studiu odwiedzi nas Rafał Mroczek. […]
25.01.2021
Kanał Sportowy
25.01.2021

Hejt Park po meczu Polska – Niemcy: Smokowski, Gapiński i Niedźwiedź

Polscy szczypiorniści rozegrają dziś ostatnie spotkanie na tegorocznych mistrzostwach świata. Po zakończeniu meczu z Niemcami zapraszamy was na Hejt Park, w którym na wasze pytania odpowiadać będą Tomasz Smokowski, Kamil Gapiński oraz Iwona Niedźwiedź. W czasie transmisji połączą się również z dwójką wybitnych reprezentantów Polski – Mariuszem Jurasikiem oraz Arturem Siódmiakiem!
25.01.2021
Weszło
25.01.2021

Atak stopera z drugiego szeregu. Czy to już czas na Dawidowicza w kadrze?

Paulo Sousa zapowiada, że u niego wszyscy startują z czystą kartą. W dodatku czasu jest niewiele, nie ma tutaj miejsca na jakieś mozolne budowanie własnych żołnierzy w reprezentacji Polski. Tak naprawdę główną rolą selekcjonera będzie dobór aktualnie najlepszych piłkarzy, a następnie ustawienie ich według aktualnie najlepszej dla tego zestawienia personalnego taktyki. Obie kwestie to świetne […]
25.01.2021
Weszło
25.01.2021

Rośnie kolejny zdolny trener? Hernan Crespo autorem historycznego sukcesu w Argentynie

Hernan Crespo w reprezentacji Argentyny dzielił szatnię z Diego Simeone i Mauricio Pochettino, a potem sam poszedł w trenerkę. Co prawda jeszcze bez takich sukcesów, jak jego ekskumple z Albicelestes, jednak właśnie wpadł mu do CV pierwszy puchar. I to nie byle jaki, bo prowadzona przez niego Defensa y Justicia wygrała Copa Sudamericana, czyli południowoamerykańską […]
25.01.2021
Blogi i felietony
25.01.2021

Ile wart jest Pro Junior System w 1. lidze? Podsumowanie czterech lat programu

Co jakiś czas gracze, którzy nie załapali się na bycie promowanym przez Pro Junior System, z żalem mówią o tym, że mogliby zrobić większą karierę. Ktoś dostrzegłby ich szybciej, ktoś kupiłby ich wyżej, a tak – zakopali się gdzieś niżej i poważny futbol trochę im uciekł. Sprawdziłem więc, ile waży Pro Junior System na zapleczu […]
25.01.2021