Jeśli rapować zaczyna prezydent Andrzej Duda, a chwilę wcześniej robi to też Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, mamy jasność: sytuacja jest naprawdę poważna. Akcja Hot16Challenge2, zainicjowana przez rapera Solara nabiera nieprawdopodobnych rozmiarów, a biorąc pod uwagę, że obecnie wśród nominowanych są między innymi Mateusz Morawiecki, Tomasz Lis czy Maryla Rodowicz, możemy być pewni, że to dopiero początek. O co właściwie w tym chodzi, no i przede wszystkim – co dorzucił od siebie świat piłki nożnej? Sprawdzamy.

Akcja Hot16Challenge2 z mocnym wsparciem od środowiska piłkarskiego

Pierwsza i najważniejsza informacja – Hot16Challenge2 to akcja charytatywna. Raperzy nominują się nawzajem do wykonywania „szesnastek”, czyli pojedynczych zwrotek złożonych z 16 wersów, ale przede wszystkim do wpłat na ogólnopolską akcję „beefu z koronawirusem”. Obecnie na koncie zbiórki – znajdziecie ją W TYM MIEJSCU – znajduje się już ponad półtora miliona złotych, które w całości zostaną przekazane na pomoc ludziom z pierwszej linii frontu, z lekarzami, pielęgniarkami i ratownikami medycznymi na czele. To imponujący wynik, a biorąc pod uwagę tempo infekowania kolejnych muzyków i nie tylko, kolejnymi nominacjami – spodziewamy się kolejnych rekordów.

Do tej pory swoje zwrotki nawinęła praktycznie cała czołówka polskiej muzyki hip-hopowej – zarówno młode wilki pokroju Maty czy Jan-rapowanie, jak i legendy sceny z OSTR-em, Sokołem, Pezetem czy Eldo na czele. Ale to nie koniec. Już na początku akcji nominowany został Tymoteusz Puchacz z Lecha Poznań (znany też jako „Puszka”), a wraz z jego zaangażowaniem nitka przetoczyła się przez środowisko piłkarskie. Wybraliśmy kilka najciekawszych (no i oczywiście tych nagranych w naszej redakcji) szesnastek, które w ten czy inny sposób dotykają futbolu.

BARTOSZ KAPUSTKA

Tutaj związek z futbolem jest dość oczywisty – tak się składa, że Bartosz Kapustka to piłkarz. O zainteresowaniu „Kapiego” rapem wiadomo od dawna, natomiast w swojej zwrotce zdołał jeszcze upchnąć akcent futbolowy w postaci Jeana Paulisty. Jak na amatora – całkiem przyjemnie, chociaż bez muzyki.

TYMOTEUSZ PUCHACZ

Zawodnik Lecha Poznań od strony muzycznej dał się poznać już wcześniej, gdy za sprawą kanału Foot Truck nagrał numer z udziałem rapera Janka. Utwór zatytułowany „Kante” brzmiał wyjątkowo profesjonalnie i nawet jeśli ta drzemka od 15 do 16 zawarta w tekście będzie przez nas wykorzystywana latami, gdy „Puszka” przyśnie przy kryciu rywala, warto było pokazać się Polsce od tej strony. Teraz Puchacz zaatakował zwrotką, ale przede wszystkim nominacjami – to dzięki niemu swoją szesnastkę nagrał Kapustka, a czekamy też niecierpliwie na Wojciecha Szczęsnego.

BENIAMIN WREMBEL

Wrembel, a właściwie BEN17MIN! 20-letni piłkarz Stelli Luboń, wcześniej m.in. w III-ligowym Jarocie Jarocin i juniorach Warty Poznań został nominowany przez Tymoteusza Puchacza i nagrał własną zwrotkę. Z odniesień piłkarskich mamy tylko Bergkampa u Arsene’a Wengera (ważny element!), ale Beniamin nadal jest czynnym piłkarzem, więc nawet bez tego znalazłby miejsce w naszym zestawieniu. Jak zapowiada zawodnik – to dopiero początek, bo w planach ma dalsze nagrania.

KRZY KRZYSZTOF

Wreszcie reprezentant naszej bandy. Krzy Krzysztof, znany jako Wesoły Hypeman, to raper na pełen etat, ale my go znamy przede wszystkim od piłkarskiej strony. Skrzydłowy KTS-u Weszło rozegrał w naszych barwach już dobre kilkanaście spotkań, był też jednym z członków zwycięskiej drużyny na turnieju Amber Cup. Liczymy na kolejne udane występy i na scenie muzycznej, i na boiskach A-klasy.

TACO HEMINGWAY

Taco nie jest piłkarzem, nie jest również „z naszej bandy”, ale za to zawarł w swojej szesnastce nawiązanie, którego nie mogliśmy pominąć. Pamiętacie telefony „Romana ze Złotoryi” do Hejt Parku? U Taco znalazł się czytelny follow-up do tych połączeń.

MICHAŁ POL

A skoro już przy Kanale Sportowym jesteśmy…

MELODROMA

Michał Pol nominował naszego felietonistę, tekściarza, człowieka-orkiestrę, tajemniczego Melodromę. Autor cyklu „Dojebańczyk” zapowiada na swojej zwrotce, że będzie to młodzieżowe słowo roku. Wierzymy.

MŁODY SŁOWAK

Okej, jeśli stoicie – usiądźcie. Młody Słowak to nie kto inny jak Jakub Białek, który udowodnił swoją zwrotką naszpikowaną odniesieniami piłkarskimi, że w rapie mógłby zrobić równie wielką karierę jak w dziennikarstwie. Liczymy, że to nie ostatni kawałek od Kuby, bo naprawdę – buja prawie tak mocno jak jego fenomenalne wywiady.

OL’ OLKIEWICZ

Stary Olkiewicz, ojciec dwóch młodych Olkiewiczów, został nominowany przez młodego Słowaka i błyskawicznie odpowiedział na nominację. Błyskawiczne tempo odpowiedzi to największa i prawdopodobnie jedyna zaleta jego zwrotki.

***

Jeszcze dzisiaj dorzucimy tutaj właśnie tworzącą się szesnastkę Damiana Smyka, znanego także jako Lil’Smyk. Czekamy też niecierpliwie na odpowiedzi ze strony Jakuba Modera, Wojciecha Szczęsnego, Michała Trąbki i Adama Kotleszki. Was z kolei zachęcamy do wpłat – jeszcze raz LINK DO ZBIÓRKI.

Fot. Newspix

Najnowsze

Suche Info

Lahm o Nagelsmannie: – Nie wiem, czy jest w stanie odbudować kadrę

redakcja
Suche Info

„Łęgowski może stać się jednym z ważniejszych punktów Salernitany”

redakcja
3
Suche Info

Filipiak na wizji o Rakoczym: – Michał, obiecuję, że podwyższymy ci kontrakt

redakcja
20
Suche Info

Rashford miał wypadek po meczu z Burnley. Zniszczył Rolls-Royce’a [WIDEO]

redakcja
8
Suche Info

Guardiola olewa Carabao Cup. „Może ja zagram kilka minut”

redakcja
8
Suche Info

Media: Policja udaremniła próbę zamachu na meczu LaLiga

redakcja
8

Weszło

Siatkówka

„To były inne emocje”, czyli jak Polki wywalczyły w Łodzi marzenia

Kacper Marciniak
16
Inne sporty

One nie boją się nikogo! Polki wyrwały Włoszkom bilety do Paryża!

Kacper Marciniak
25
Żużel

Deklasacja. Motor Lublin rozjechał Spartę Wrocław i został żużlowym mistrzem Polski

Szymon Szczepanik
13
Ekstraklasa

Legia bohatersko walczyła z problemem, który sama stworzyła

Przemysław Michalak
WeszłoTV

LIGA MINUS od 20.00: Glik zadebiutował w Cracovii. Pamiętamy lepsze debiuty…

redakcja
Weszło

Nie krzyżujmy Jorginho i Romero, czyli o urokach i mrokach futbolu

Jan Mazurek