post
Avatar

Opublikowane 10.05.2020 20:46 przez

Samuel Szczygielski

Jako redakcja Weszło mieliśmy okazję wziąć udział w spotkaniu z Witoldem Bańką, prezydentem WADA, czyli Światowej Agencji Antydopingowej. Temat dopingu jest niszowy, gdy nic się nie dzieje lub gdy… wydaje się, że nic się nie dzieje. A wystarczy jeden przykład piłkarza czy innego sportowca złapanego na dopingu i żyje tym całe środowisko. Chociażby jak było to jesienią w przypadku bramkarza ŁKS-u Łódź Michała Kołby. Posłuchaliśmy dokładnie przemowy Witolda Bańki i spisaliśmy dla Was najciekawsze kwestie.

Kryzys rosyjski

Zakończyło się największe śledztwo w historii światowej walki z dopingiem w sporcie. Śledztwo, które od kilku lat prowadzone było przez Światową Agencję Antydopingową dotyczące szeroko pojętego kryzysu rosyjskiego… Kilka dni temu WADA przekazała dane 298 podejrzanych sportowców do światowych federacji i agencji antydopingowych. To są dane, które pochodzą z śledztwa raportu McLarena, raportu PANDA, a także analizy systemu LIMS. Tych 298 dowodów dotyczy 298 sportowców – to tak zwane „pakunki”, które zostały dostarczone do federacji. Jeśli chodzi o dalsze liczby – 153 przypadki to są dowody bardzo twarde – takie, które nie uległy manipulacji ze strony rosyjskiej. 145 przypadków mogło ulec manipulacji danych. Według Światowej Agencji Antydopingowej właśnie te przypadki skutkowały sankcjami nałożonymi na stronę rosyjską przez WAD-ę z końcem zeszłego roku. Zarówno te silne przypadki, jak i te podlegające wątpliwościom zdecydowaliśmy się przekazać do decyzji federacji. Zostały one przekazane do 28 federacji i agencji antydopingowych i to właśnie one zadecydują nad postępowaniem sankcyjnym.

Próbki, saga, równowaga

Jeśli chodzi o Światową Agencję Antydopingową, to będziemy ten proces monitorowali. W przypadku decyzji, z którymi nie będziemy się zgadzać będziemy mieli możliwość złożenia odwołania do Trybunału Arbitrażowego w Lozannie. Liczymy jednak, że federacje i agencje antydopingowe podejmą bardzo aktywne działania idące w kierunku wykluczenia oszustów ze sportu na podstawie danych dostarczonych przez WADA. Departament Śledczy od kilku lat działał nad tym śledztwem. Na jego czele stoi Günter Junger – jeden z najlepszych ekspertów zajmujących się dopingiem w sporcie. Wielokrotnie wyrażałem uznanie dla pracy Departamentu Śledczego. Było to jedno z najbardziej skomplikowanych śledztw. Ogromna liczba próbek, dowodów – 24 terabajty próbek, setki sportowców, więc tym większe uznanie dla pracy Departamentu. To jednak nie jest koniec trwającej sagi. Zajmujemy się programem reanalizy próbek. Ten program po wstępnej analizie wykazał 57 przypadków sportowców, którzy naruszyli przepisy antydopingowe. Należy podkreślić, że proces reanalizy próbek zaczerpniętych z moskiewskiego laboratorium był możliwy dzięki decyzji WADA z 2018 roku o przywróceniu do systemu rosyjskiej agencji antydopingowej. Była to decyzja krytykowana, natomiast było to przywrócenie warunkowe pod ścisłymi zasadami. Dzięki tej decyzji WADA otrzymała dostęp do tych dodatkowych próbek, a w konsekwencji możliwe było wykrycie 57 przypadków wykrycia stosowania niedozwolonych środków. Z perspektywy dwóch lat była to więc dobra decyzja. 

Prawnik a prawo

Zmanipulowane dane 145 przypadków przyniosły za sobą nałożenie sankcji na stronę rosyjską. RUS-ADA odwołała się od tej decyzji do Trybunału Arbitrażowego w Lozannie. My, jako Światowa Agencja Antydopingowa zwróciliśmy się do CAS-u z prośbą o publiczne wysłuchanie, dzięki czemu proces miałby się stać transparentny i przejrzysty – także dla mediów. Niestety ta prośba została odrzucona z powodu braku zgody wszystkich stron procesu. Myślę, że domyślają się państwo, kto był przeciwny upublicznieniu tego postępowania… Nie mogę więc zdradzić szczegółów postępowania, ale w związku z pandemią zostało ono przesunięte o kilka tygodni. Obecnie poszczególne strony dostarczają analiz i ekspertyz.

Wierzę, że Trybunał Arbitrażowy przyzna rację Światowej Agencji Antydopingowej i potwierdzi sankcje nałożone na stronę rosyjską. Jest do sytuacja bez precedensu w historii światowego sportu oznaczająca wykluczenie występów sportowców pod flagą rosyjską w perspektywie czterech lat. Decyzja dotyczy Igrzysk Olimpijskich, a także imprez rangi Mistrzostw Świata, a także organizacji imprez rangi Mistrzostw Świata na terenie Federacji Rosyjskiej. Oznacza to również wykluczenie oficjeli rosyjskich z międzynarodowych gremiach sportowych, które są sygnatariuszami Kodeksu Antydopingowego. Jest to 189 państw – ostatnio do struktur dołączył Mauritius,  a także około 700 federacji sportowych. Tak wygląda sytuacja z kwestią rosyjską. Ufam, że do końca roku zapadnie decyzja, a my jako WADA wierzymy że Trybunał Arbitrażowy podtrzyma sankcje nałożone na stronę rosyjską. Kształt tej decyzji leży w gestii prawników CAS-u. Środowisko światowego sportu wspiera WAD-ę, więc liczę że dowody przedstawione przez nas sprawią, że sprawa zakończy się utrzymaniem tych sankcji.

Koronawirus na dopingu

Jeśli chodzi o bieżącą sytuację związaną z pandemią koronawirusa, który wpłynął na Światowy Antydoping to należy podkreślić, że kontrole antydopingowe zostały ograniczone. Jak zawsze podkreślałem w dzisiejszym świecie testy antydopingowe to nie wszystko czym dysponujemy. Wieloletnie analizy, paszporty biologiczne, śledztwa, które się toczą, a także innowacje przygotowane przez nas dla narodowych agencji antydopingowych. Przygotowaliśmy wytyczne, w jaki sposób – oczywiście w państwach, w których jest to możliwe – przeprowadzać kontrole antydopingowe. Jesteśmy w kontakcie z agencjami antydopingowymi. Część państw deklaruje przywracanie kontroli, więc przygotowaliśmy dodatkowe wytyczne w sprawie ich przeprowadzania. Wierzę głęboko, że w perspektywie kilkunastu tygodni będziemy wracać do normalnych, pełnych kontroli z uwzględnieniem procedur bezpieczeństwa.

Światowa Agencja Antydopingowa pracuje także nad innowacjami, które jestem przekonany – mogą zmienić światowy antydoping. WADA wraz z naukowcami i ekspertami pracuje nad tzw. metodą „dried blood spot”, czyli metodą suchej krwi. Jest to pomysł dotyczący pobierania sportowcom krwi za pomocą urządzeń. Dla światowego antydopingu oznacza to znaczne ułatwienie kontroli antydopingowych, ale przede wszystkim bardzo dużą oszczędność, także jeśli chodzi o kolekcjonowanie, przetrzymywanie oraz transport próbek. To pozytywna wiadomość dla światowego sportu. Jesteśmy na etapie harmonizacji analizy tego projektu, bowiem wymaga on bardzo szczególnej uwagi. Chodzi o rodzaj urządzeń, papieru, a także kwestii związanych z pobieraniem krwi z danej części ciała. To trudny proces. Dotyczyć to będzie olimpijczyków i paraolimpijczyków, więc musi być w pełni zharmonizowane. Przede wszystkim nie możemy pozostawić miejsca na podważanie tej metody. Jesteśmy globalnym regulatorem, więc nie może być miejsca na żaden błąd. Prace cały czas trwają. 

Dwie wiadomości – dobra i zła

W przestrzeni medialnej pojawiły się doniesienia o pilotażowym wdrażaniu tej metody, natomiast to eksperymenty. My będąc globalnym regulatorem ustalającym przepisy dla całego świata musimy stworzyć absolutnie niepodważalną metodę. Chodzi między innymi o kwestie takie jak ilość krwi niezbędnej do pobrania, a także substancje wychwytywane przez urządzenia. Może być to jednak znaczne ułatwienie dla światowego systemu antydopingowego. Kontroli będzie więc więcej. Chcielibyśmy przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio wprowadzić to rozwiązanie w wersji pilotażowej, a finalnie wdrożyć w pełni do kodeksu przed Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie. Tak jak wspominałem – prace trwają, byłaby to dobra wiadomość dla prawdziwych sportowców, a zła dla oszustów.

Jeden z Uniwersytetów ma podpisany kontrakt z WADA i pracuje nad sztuczną inteligencją. To trudny temat do wytłumaczenia. W zasobach WADA jest ogromna ilość danych, dzięki którym przy użyciu sztucznej inteligencji można wychwytywać podejrzane zachowania danego sportowca. Dzięki tej metodzie możliwe byłoby przeprowadzanie takich przypadków nawet na drogę dyscyplinarną. Oznacza to, że dziś sportowca można wykluczyć nie tylko na podstawie kontroli, ale także analizy danych, paszportu biologicznego oraz śledztw, które się toczą. 

Zmiana prawa na skalę międzynarodową

Pracujemy także nad innymi projektami będącymi w fazie koncepcyjnej. Jeśli chodzi o bieżącą działalność WADA – pracujemy, jesteśmy w kontakcie z poszczególnymi federacjami. Początek tego roku miał wyglądać zupełnie inaczej, zaplanowane były podróże, spotkania bilateralne i sympozjum w Lozannie – największe w historii. Mieliśmy przedstawić na nim bieżące projekty. Niestety sytuacja wymusiła na nas przejście w tryb telekonferencji. Przypomnę, że od przyszłego roku wchodzi w życie nowy kodeks antydopingowy zatwierdzony na zeszłorocznym spotkaniu w Katowicach. Wszystkie państwa będą więc musiały się zmienić prawo, aby dostosować je do wytycznych przedstawionych w nowym kodeksie. To także wymaga wiele pracy. Fundusz solidarnościowy, jeden z kluczowych projektów które chciałem uruchomić, miałby polegać na zaangażowaniu podmiotów prywatnych i publicznych w finansowanie Światowej Agencji Antydopingowej wciąż jest aktualny. Rozmawiamy z przedstawicielami firm, także z Polski, które chciałyby finansować projekty edukacyjne WADA. Mimo tego, że sport odczuje bieżącą sytuację mam nadzieję, że uda się zaangażować firmy w społeczną odpowiedzialność biznesu. Wychodzimy z założenia, że jeśli jesteś sponsorem sportu to chcesz sponsorować czysty sport. To moje przesłanie do prezesów firm.

Pieniądze i (nie)wszystko jasne

Budżet Światowej Agencji Antydopingowej wygląda stabilnie. Przypomnę, że 50% budżetu stanowią składki rządów, natomiast drugie tyle to składka MKOL. Budżet wynosi 36-40 mln dolarów rocznie. W mojej ocenie to nie jest budżet wystarczający, biorąc pod uwagę siłę oddziaływania WADA na oszustów, tym bardziej że będziemy chcieli badać uczestników ruchu sportowego. 36 dolarów to budżet przeciętnego klubu piłkarskiego na zachodzie, tak więc to przemawia do wyobraźni. Na zeszłorocznej konferencji w Katowicach przekonywaliśmy wszystkie strony do inwestowania w walkę o czysty sport. Warto wspomnieć, że WADA ma ogromne narzędzia odwoławcze, sankcyjne, natomiast koszty odwołań do Trybunału w Lozannie, czy chociażby „śledztwa rosyjskie” pochłaniają miliony z budżetu. Jeśli jako Agencja mamy skutecznie walczyć w sprawach, z którymi się nie zgadzamy i wykluczyć „oszustów” ze świata sportu, to te środki muszą być zdecydowanie większe. Koszty postępowania w Szwajcarii są bardzo duże – 298 przypadków zostało dostarczonych jako materiał dowodowy do federacji. Być może nie wszystkie federacje podejmą rękawice, więc WADA będzie chciała się od tych decyzji odwoływać, natomiast będzie to pociągać za sobą ogromne koszty postępowań. Zwiększenie budżetu będzie kluczową kwestią w ciągu najbliższych lat. Tylko wtedy spełnimy oczekiwania sportowego, bowiem jako WADA musimy walczyć o czystość w sporcie. 

***

Tak zakończył swoje przemówienie Witold Bańka. Najważniejsze, że podczas pandemii WADA z Polakiem na czele nie śpi i jak tylko może, usprawnia oraz rozwija swoje działania, żebyśmy sportu w sporcie mieli jak najwięcej. Bez karygodnych czynów. Bez kłamstwa. Bez dopingu.

Notował Samuel Szczygielski

Samuel Szczygielski

Opublikowane 10.05.2020 20:46 przez

Samuel Szczygielski

Ekstraklasa
10.04.2021

Jeśli ktoś został z Ekstraklasą… wcale nie ma czego żałować!

Tak, wiemy, El Clasico, tak, wiemy, Benzema. Ale kto zamiast na ligę hiszpańską postawił dzisiaj na wieczór z Ekstraklasą – wcale nie musi się czuć specjalnie rozczarowany. Przyznajemy, po tym ultra-paździerzu, który zaserwowano nam w meczu Warty ze Stalą Mielec mieliśmy złe przeczucia. Ale ani Śląsk Wrocław z Jackiem Magierą za sterami, ani Lechia Gdańsk […]
10.04.2021
Inne sporty
10.04.2021

Mateusz Gamrot zatriumfował w UFC!

Wielu kibiców i ekspertów uważało, że Mateusz Gamrot zasługiwał na zwycięstwo w swoim pierwszym pojedynku w UFC. Uważał tak nawet gość, z którym… wtedy walczył – Guram Kutateladze. Sędziowie orzekli jednak nieprzychylny – z naszej perspektywy – werdykt. Dzisiaj, podczas gali w Las Vegas, Polak miał okazję odegrać się za ubiegłoroczną porażkę. I faktycznie to […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Warta i Stal biczowały futbol

Najsłabszy mecz tej kolejki Ekstraklasy już mamy, nie musimy czekać na jej zakończenie. Nie wierzymy, że ktoś teraz zagra słabiej niż Warta Poznań i Stal Mielec. Gdyby to spotkanie się nie odbyło i obie drużyny od razy dostały po punkcie, nic byśmy nie stracili, za to sporo zyskali – z cennym czasem na czele. To […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Odejście po sezonie? Optymistyczne to założenie Sobolewskiego

Radosław Sobolewski w trakcie ostatniego tygodnia ogłosił, że niedługo, bo wraz z końcem sezonu, przestanie być trenerem Wisły Płock. Cóż. Wydaje się, że ta deklaracja może być tylko wyprzedzeniem ruchu działaczy – Nafciarze bowiem znów nie wygrali. I okej – nie jest żadnym wstydem porażka z Pogonią w Szczecinie, wszak mowa o wiceliderze Ekstraklasy. Sęk […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Koeman, Barcelona, El Clasico w Madrycie. Wraca 1995 rok…

Gdyby poszukać ostatniej wizyty Ronalda Koemana na terenie Realu z herbem Barcelony na koszulce, musielibyśmy cofnąć się do 1995 roku. Jednego z najgorszych okresów w historii klubu, pełnego rozczarowań. Wtedy bowiem miał miejsce sezon, który „Duma Katalonii” zakończyła dopiero na czwartej pozycji w tabeli La Liga. To był zmierzch Johana Cruyffa w roli szkoleniowca, podobnie […]
10.04.2021
Piłka nożna
10.04.2021

Błędy Liverpoolu nauką dla Barcelony. Czego Duma Katalonii musi uniknąć w El Clasico?

Chociaż mało prawdopodobne jest, by Barcelona zagrała tak złe spotkanie jak Liverpool w pierwszej połowie, kibice Realu Madryt patrzą na El Clasico z nieco większym optymizmem. Swój test w środku tygodnia zdali celująco, znowu okazało się, że mocnego rywala potrafią ograć bez większych przeszkód. Czy na to samo będzie ich stać w najbliższym klasyku? Wyciąganie […]
10.04.2021
Weszło
11.08.2020

Tworek: Nie możemy być jak ćmy, które parzą się lecąc do światła

Warta Poznań awansowała do Ekstraklasy jako zespół… braku wiary. Braku wiary z zewnątrz. Celem Warty przed startem sezonu absolutnie nie był awans, a przed decydującymi barażami eksperci rzadko kiedy stawiali na piłkarzy trenera Piotra Tworka. Mimo że to oni przystępowali do nich jako trzecia siła pierwszej ligi. Wiary za to nie brakowało w zespole. I […]
11.08.2020
Weszło
06.07.2020

Wachowski: Arka i Korona? W PZPN-ie nie przekręcaliśmy polskiej piłki i nie przekręcimy

Gościem w dzisiejszym poranku Weszło FM był Łukasz Wachowski, dyrektor departamentu rozgrywek w PZPN. Co będzie ze spadkowiczami, Arką Gdynia i Koroną? Kiedy ruszy nowy sezon Ekstraklasy, a kiedy pierwszej ligi? Czy jest szansa na VAR na zapleczu Ekstraklasy i jeśli tak, to od kiedy? Kto będzie sędziował mecze barażowe w 1. lidze? O tych […]
06.07.2020
Weszło
28.06.2020

„Rozpłakałem się w szatni. Jak już ma coś do mnie, to niech wyzywa mnie, a nie moją mamę, która walczy z rakiem”

Trash-talk to stały element piłki. Darcie się do ucha przy rzucie rożnym, śmianie się z przyrodzenia, obrażanie od najgorszych jest – jakkolwiek to brzmi – boiskową normą. Ale istnieją granice. Każdy wie, co wydarzyło się w Berlinie w 2006 roku. Co Marco Materazzi powiedział do Zinedine Zidane’a i jaki odwet zastosował Zizou. Bo jest jedna, […]
28.06.2020
Weszło
19.05.2020

Leci z Polski do Bredy, lecę z Bredy do Polski…

Tym razem patrząc w przyszłość udaliśmy się do… Niepołomic. A to dlatego, że w Puszczy występującej na zapleczu Ekstraklasy gra wypożyczony z holenderskiego NAC Breda Karol Niemczycki. Rocznik 1999, a historii do opowiadania już co niemiara, o czym zaraz się przekonacie. Debiut w Eredivisie już odhaczony, ale kolejne ciekawe wyzwania przed bohaterem naszego cyklu. A […]
19.05.2020
Weszło
15.05.2020

„Nie szukamy trenera, GKS Tychy będzie prowadził Ryszard Komornicki”

Leszek Bartnicki jako prezes GKS-u Tychy stanął przed poważnym wyzwaniem w dobie pandemii. Czy w czasie przerwy od rozgrywek jest sens szukać nowego trenera, czy jednak dyrektor sportowy Ryszard Komornicki powinien pociągnąć ten wózek do końca sezonu? Jak wyglądały testy na koronawirusa w pierwszej lidze od kulis? Kiedy wróci granie? O co zawalczą w Tychach […]
15.05.2020
Weszło
10.05.2020

Sport stanął, ale doping nie śpi

Jako redakcja Weszło mieliśmy okazję wziąć udział w spotkaniu z Witoldem Bańką, prezydentem WADA, czyli Światowej Agencji Antydopingowej. Temat dopingu jest niszowy, gdy nic się nie dzieje lub gdy… wydaje się, że nic się nie dzieje. A wystarczy jeden przykład piłkarza czy innego sportowca złapanego na dopingu i żyje tym całe środowisko. Chociażby jak było to […]
10.05.2020
Liczba komentarzy: 6
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
JezdziecBezGlowy
JezdziecBezGlowy
11 miesięcy temu

To może lepiej przestać się oszukiwać i zaprzestać testów antydopingowych? I tak w topie żadnego sportu wytrzymałościowego/siłowego nie ma nikogo czystego, są tylko niezłapani/nie przesadzający z bombką.

Bormann
Bormann (@bormann)
10 miesięcy temu

Doping wyniszcza zdrowie. Wyobraź sobie stawać przed wyborem – spełnić swe marzenia sportowe jednocześnie skazując się na kalectwo zaraz po karierze (lub przedwcześnie ją kończąc, bez gwarancji nawet że cokolwiek wygrasz bo przecież wszyscy się dopingują) – lub na pewno nie spełnić marzeń odpadając ze sportu już na starcie.
I drugi aspekt – jak spadnie zainteresowanie do sportu bo jednej-dwóch dekadach full-dopingowych. Kogo to będzie jeszcze obchodziło (komputery lepiej grają w szachy niż ludzie, kogo jednak interesowały by rozgrywki komputerów?), jaki będzie szacunek do sportowców („łeeee… sterydziarze, bez nich nic by nie potrafili”)?
Przemyślałeś to sobie, zanim napisałeś że lepiej przestać się oszukiwać?

8766
8766
10 miesięcy temu
Reply to  Bormann

ale oni juz staja przed takim wyborem

tolep
tolep (@tolep)
10 miesięcy temu
Reply to  Bormann

Doping wyniszcza zdrowie XD

Lecimy. https://weszlo.com/2019/12/17/ciag-dalszy-afery-siedmiu-pilkarzy-pogoni-siedlce-skazanych-doping/

– Zawodnikom Pogoni Siedlce został postawiony zarzut naruszenia przepisów antydopingowych, który polega na zastosowaniu metody zabronionej. Mówimy o dopingu zgodnie z definicją prawną. Według naszych ustaleń, zawodnikom została podana większa objętość substancji niż dozwolona, czyli kroplówki większe niż 100 mililitrów. W tej sprawie realizujemy postępowanie. I kwestia, czy w kroplówkach były podawane substancje dozwolone, czy nie, podlega wyjaśnieniom. Niemniej jednak, sam fakt podania kroplówki stanowi doping, objętość jest większa niż dozwolona i podanie następuje w częstotliwości większej niż 12 godzin. Te dwa kryteria muszą zostać spełnione: objętości i czasu – powiedział Rynkowski. – W przypadku Pogoni Siedlce mamy konkretne dowody świadczące o tym, że objętość była większa niż 100 mililitrów. A jeśli chodzi o inne przypadki na świecie, to Samir Nasri za stosowanie infuzji dożylnej otrzymał karę 18 miesięcy. Ryan Lochte, amerykański pływak, 14 miesięcy dyskwalifikacji.

– Takie nawadnianie jest zabronione, ponieważ stosowanie infuzji – zwłaszcza w sporcie – ma na celu przyspieszenie regeneracji. Postawienie zawodników na nogi, mówiąc kolokwialnie. Lepsze nawodnienie, lepsza gospodarka elektrolitowa. Może mieć to wpływ na zwiększenie wydolności, korzystniejszy trening, bardziej wartościową dyspozycję dnia w trakcie wydarzenia sportowego. Nie bez kozery jest to więc traktowane jako metoda zabroniona.

…………..

To straszne trucizny – poprawiają regenerację.

Bormann
Bormann (@bormann)
10 miesięcy temu
Reply to  tolep

No bo ty tylko takie dopingi znasz 🙂 No spoko 🙂

tolep
tolep (@tolep)
10 miesięcy temu

Walka z dopingiem to walka z wiatrakami, pod hasłem „TYLKO WOŁY W KIERACIE TO UCZCIWE MŁYNARSTWO”

Ekstraklasa
10.04.2021

Jeśli ktoś został z Ekstraklasą… wcale nie ma czego żałować!

Tak, wiemy, El Clasico, tak, wiemy, Benzema. Ale kto zamiast na ligę hiszpańską postawił dzisiaj na wieczór z Ekstraklasą – wcale nie musi się czuć specjalnie rozczarowany. Przyznajemy, po tym ultra-paździerzu, który zaserwowano nam w meczu Warty ze Stalą Mielec mieliśmy złe przeczucia. Ale ani Śląsk Wrocław z Jackiem Magierą za sterami, ani Lechia Gdańsk […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Kontaktowa bramka Barcelony. Strzelcem Mingueza (video)

Nie układa się dzisiejszy mecz Barcelonie, Real prowadził do przerwy w El Clasico dość gładko 2:0, choć wydawało się, że nie musiał wrzucać najwyższego biegu. Po przerwie jednak Barca zdobyła bramkę kontaktową. Nie była to na pewno tak piękna bramka jak ta Benzemy, ale gol to gol. Óscar Mingueza zdobywa bramkę kontaktową dla FC Barcelony! […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Milik strzela dla Marsylii! Efektowna akcja (video)

Czwarte trafienie w lidze francuskiej Arka Milika, a pierwsze w kwietniu. Polak wyrównał stan gry z Montpellier – Marsylia przegrywała od… 28 sekundy, a Milik strzelił gola do szatni. Milik ładnie zabrał się z piłką, to nie było dobicie do pustaka, jest klasa:     Pan Arkadiusz Milik. pic.twitter.com/yUGR9LSUPi — Dominik Klekowski (@DoKlekowski) April 10, […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Co za bramka w El Clasico! Benzema piętą (video)

Ależ wspaniale zaczęło się El Clasico. Szybko strzelony gol to zawsze tym większa szansa, żeby pojawiły się emocje, żeby mecz jeszcze bardziej się otworzył. Ale jeszcze jest kwestia JAK padł ten gol. Cała akcja dynamiczna, ale wykończenie Benzemy – kapitalne. Totalny luz, pięta, prosto do siatki. Karim Benzema rozpoczyna strzelanie w El Clásico! ⚽Francuz KA-PI-TAL-NIE […]
10.04.2021
Inne sporty
10.04.2021

Mateusz Gamrot zatriumfował w UFC!

Wielu kibiców i ekspertów uważało, że Mateusz Gamrot zasługiwał na zwycięstwo w swoim pierwszym pojedynku w UFC. Uważał tak nawet gość, z którym… wtedy walczył – Guram Kutateladze. Sędziowie orzekli jednak nieprzychylny – z naszej perspektywy – werdykt. Dzisiaj, podczas gali w Las Vegas, Polak miał okazję odegrać się za ubiegłoroczną porażkę. I faktycznie to […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Milan wygrywa, Zlatan z czerwoną kartką

Ze Zlatanem trudno się nudzić. Dzisiaj pomógł Milanowi pokonać Parmę, ale też wyleciał z boiska. Powód? Miał obrazić arbitra. Czerwona kartka Zlatanowi przytrafiła się po godzinie gry, gdy Milan prowadził 2:0. Nie wiadomo jeszcze co dokładnie powiedział arbitrowi Maresce, ale ten arbiter słynie z tego, że się nie patyczkuje. Ostatnio potrafił bez ceregieli wlepić Conte […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Makowski opuszcza „Klub Zero”. Gol w 65 meczu Ekstraklasy

Klub Zero, czyli piłkarze, którzy grają w Ekstraklasie, grają, potem jeszcze trochę grają, a bramek z tego nie ma. Dzisiaj z tego szacownego grona wypisał się Tomasz Makowski. Makowski może jest defensywnym pomocnikiem, no ale jednak – środek pola, można być dalej od bramki. A jednak zdążył się dorobić rangi zawodnika bez właściwości ofensywnych. Przed […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Warta i Stal biczowały futbol

Najsłabszy mecz tej kolejki Ekstraklasy już mamy, nie musimy czekać na jej zakończenie. Nie wierzymy, że ktoś teraz zagra słabiej niż Warta Poznań i Stal Mielec. Gdyby to spotkanie się nie odbyło i obie drużyny od razy dostały po punkcie, nic byśmy nie stracili, za to sporo zyskali – z cennym czasem na czele. To […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Salinas: – Kto wygra El Clasico, zostanie mistrzem Hiszpanii

Ilu ekspertów, tyle głosów. Przed dzisiejszym El Clasico wrze w mediach, oczywiście szczególnie hiszpańskich, ale nie tylko. Ciekawą wypowiedź dał Julio Salinas, gwiazda Barcy czasów Dream Teamu Johana Cruyffa. Salinas w „El Mundo Deportivo” zwrócił uwagę, że to szalony sezon dla obu ekip, jedni i drudzy mieli sporo wybojów. Niemniej już się z tego mniej […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Składy przed El Clasico

KARTY ODKRYTE! Zidane i Koeman podali już składy na dzisiejszy hiszpański szlagier, czyli oczywiście El Clasico. Zestawienia prezentują się tak i trzeba przyznać, że nie ma w nich większych niespodzianek: REAL: Courtois – Vazquez, Nacho, Militao, Mendy – Kroos, Casemiro, Modrić, Valverde, Vinicius – Benzema. BARCELONA: Ter Stegen – Mingueza, Araujo, Lenglet, Dest, Alba – […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Helik zagra o Premier League?! Baraże coraz bliżej

Michał Helik nie miał może za dobrego wejścia do reprezentacji Polski, był jednym z przegranych pierwszego zgrupowania Paulo Sousy. Ale w Championship pozostaje konsekwentny, a jego Barnsley jest rewelacją sezonu. Dzisiaj Barnsley z Helikiem w składzie wygrało 2:0 z Middlesbrough. Zespół, który miał walczyć o utrzymanie, na pięć kolejek przed końcem sezonu zajmuje miejsce premiowane […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Runjaic: – Napastnikiem numer jeden jest cała drużyna

Pogoń Szczecin dość spokojnie ograła dzisiaj Wisłę Płock, będąc zdecydowanie lepszym zespołem. Gola strzelił Benedyczak, a więc nie dziwi, że na konferencji pomeczowej Kosta Runjaic usłyszał pytanie o hierarchię napastników. Nie da się ukryć, temat snajperów w Pogoni pozostaje problematyczny od jakiegoś już czasu. Rozwiązaniem mieli być zarówno Manias w zeszłym sezonie, jak i Zahović […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Koeman: – Real spotyka za dużo krytyki

Kurtuazja kurtuazją, jest normą ze strony trenerów przed każdym meczem. Ale Ronald Koeman brzmiał przekonująco, gdy mówił, że Real Madryt jest lepszy niż się mówi, a krytyka tego zespołu jest przesadzona. Real jest na trzecim miejscu z 63 punktami, dwa za Barceloną, a trzy za liderem, Atletico. Te różnice więc faktycznie nie są duże – […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Sandecja nie przestaje zadziwiać. Kolejne zwycięstwo

Niebywała jest forma Sandecji w ostatnich tygodniach. Jeżdżą po Polsce i po prostu wygrywają. Metamorfoza o 180 stopni,  bo ten zespół na początku sezonu był synonimem dostarczyciela punktów. Dziś Sandecja ograła Zagłębie Sosnowiec. Sandecja, która do 13 kolejki nie wygrała ani jednego meczu, od tamtej pory wygrywa jak leci. Przez kolejne jedenaście kolejek trzech punktów […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Liverpool wreszcie wygrywa na Anfield. Przerwana passa (video)

 Ten sezon dla Liverpoolu już jest do zapomnienia, ale przynajmniej wstydu od teraz będzie trochę mniej. Liverpool wreszcie wygrał u siebie mecz. Anfield, legendarny obiekt, był wyjątkowo kurtuazyjny – The Reds dziś przeciwko Aston Villi wygrali dopiero swój pierwszy domowy mecz w 2021 roku. Przypomnijmy jak to się w tym roku na Anfield układało: – […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Tylko remis Bayernu w Bundeslidze (video)

Nie był to najbardziej wyjściowy skład Bayernu w historii. Niemniej i tak Bayern był faworytem meczu z Unionem Berlin. Ale stołeczny klub postawił twarde warunki i wywozi z Monachium remis. – Bouna Sarr, 424 minuty w tym sezonie BuLi – Tiago Dantas, 69 minut – Josip Stanisić, który debiutował w tym sezonie Bundesligi W eksperymentalnym […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

45 minut Piątka, rozczarowujący mecz Herthy

Tylko 45 minut zagrał dzisiaj Krzysztof Piątek dla Herthy Berlin. Polak wszedł po przerwie, ale nie zdołał strzelić gola. Hertha zremisowała 2:2 z Borussią Moenchengladbach, co w Berlinie muszą traktować jako duże rozczarowanie. Powód? Yannick Sommer wyleciał w 17 minucie, a więc prawie cały mecz Gladbach grało w osłabieniu. A jednak schodzili do przerwy z […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Odejście po sezonie? Optymistyczne to założenie Sobolewskiego

Radosław Sobolewski w trakcie ostatniego tygodnia ogłosił, że niedługo, bo wraz z końcem sezonu, przestanie być trenerem Wisły Płock. Cóż. Wydaje się, że ta deklaracja może być tylko wyprzedzeniem ruchu działaczy – Nafciarze bowiem znów nie wygrali. I okej – nie jest żadnym wstydem porażka z Pogonią w Szczecinie, wszak mowa o wiceliderze Ekstraklasy. Sęk […]
10.04.2021