post

Opublikowane 10.05.2020 20:46 przez

Samuel Szczygielski

Jako redakcja Weszło mieliśmy okazję wziąć udział w spotkaniu z Witoldem Bańką, prezydentem WADA, czyli Światowej Agencji Antydopingowej. Temat dopingu jest niszowy, gdy nic się nie dzieje lub gdy… wydaje się, że nic się nie dzieje. A wystarczy jeden przykład piłkarza czy innego sportowca złapanego na dopingu i żyje tym całe środowisko. Chociażby jak było to jesienią w przypadku bramkarza ŁKS-u Łódź Michała Kołby. Posłuchaliśmy dokładnie przemowy Witolda Bańki i spisaliśmy dla Was najciekawsze kwestie.

Kryzys rosyjski

Zakończyło się największe śledztwo w historii światowej walki z dopingiem w sporcie. Śledztwo, które od kilku lat prowadzone było przez Światową Agencję Antydopingową dotyczące szeroko pojętego kryzysu rosyjskiego… Kilka dni temu WADA przekazała dane 298 podejrzanych sportowców do światowych federacji i agencji antydopingowych. To są dane, które pochodzą z śledztwa raportu McLarena, raportu PANDA, a także analizy systemu LIMS. Tych 298 dowodów dotyczy 298 sportowców – to tak zwane „pakunki”, które zostały dostarczone do federacji. Jeśli chodzi o dalsze liczby – 153 przypadki to są dowody bardzo twarde – takie, które nie uległy manipulacji ze strony rosyjskiej. 145 przypadków mogło ulec manipulacji danych. Według Światowej Agencji Antydopingowej właśnie te przypadki skutkowały sankcjami nałożonymi na stronę rosyjską przez WAD-ę z końcem zeszłego roku. Zarówno te silne przypadki, jak i te podlegające wątpliwościom zdecydowaliśmy się przekazać do decyzji federacji. Zostały one przekazane do 28 federacji i agencji antydopingowych i to właśnie one zadecydują nad postępowaniem sankcyjnym.

Próbki, saga, równowaga

Jeśli chodzi o Światową Agencję Antydopingową, to będziemy ten proces monitorowali. W przypadku decyzji, z którymi nie będziemy się zgadzać będziemy mieli możliwość złożenia odwołania do Trybunału Arbitrażowego w Lozannie. Liczymy jednak, że federacje i agencje antydopingowe podejmą bardzo aktywne działania idące w kierunku wykluczenia oszustów ze sportu na podstawie danych dostarczonych przez WADA. Departament Śledczy od kilku lat działał nad tym śledztwem. Na jego czele stoi Günter Junger – jeden z najlepszych ekspertów zajmujących się dopingiem w sporcie. Wielokrotnie wyrażałem uznanie dla pracy Departamentu Śledczego. Było to jedno z najbardziej skomplikowanych śledztw. Ogromna liczba próbek, dowodów – 24 terabajty próbek, setki sportowców, więc tym większe uznanie dla pracy Departamentu. To jednak nie jest koniec trwającej sagi. Zajmujemy się programem reanalizy próbek. Ten program po wstępnej analizie wykazał 57 przypadków sportowców, którzy naruszyli przepisy antydopingowe. Należy podkreślić, że proces reanalizy próbek zaczerpniętych z moskiewskiego laboratorium był możliwy dzięki decyzji WADA z 2018 roku o przywróceniu do systemu rosyjskiej agencji antydopingowej. Była to decyzja krytykowana, natomiast było to przywrócenie warunkowe pod ścisłymi zasadami. Dzięki tej decyzji WADA otrzymała dostęp do tych dodatkowych próbek, a w konsekwencji możliwe było wykrycie 57 przypadków wykrycia stosowania niedozwolonych środków. Z perspektywy dwóch lat była to więc dobra decyzja. 

Prawnik a prawo

Zmanipulowane dane 145 przypadków przyniosły za sobą nałożenie sankcji na stronę rosyjską. RUS-ADA odwołała się od tej decyzji do Trybunału Arbitrażowego w Lozannie. My, jako Światowa Agencja Antydopingowa zwróciliśmy się do CAS-u z prośbą o publiczne wysłuchanie, dzięki czemu proces miałby się stać transparentny i przejrzysty – także dla mediów. Niestety ta prośba została odrzucona z powodu braku zgody wszystkich stron procesu. Myślę, że domyślają się państwo, kto był przeciwny upublicznieniu tego postępowania… Nie mogę więc zdradzić szczegółów postępowania, ale w związku z pandemią zostało ono przesunięte o kilka tygodni. Obecnie poszczególne strony dostarczają analiz i ekspertyz.

Wierzę, że Trybunał Arbitrażowy przyzna rację Światowej Agencji Antydopingowej i potwierdzi sankcje nałożone na stronę rosyjską. Jest do sytuacja bez precedensu w historii światowego sportu oznaczająca wykluczenie występów sportowców pod flagą rosyjską w perspektywie czterech lat. Decyzja dotyczy Igrzysk Olimpijskich, a także imprez rangi Mistrzostw Świata, a także organizacji imprez rangi Mistrzostw Świata na terenie Federacji Rosyjskiej. Oznacza to również wykluczenie oficjeli rosyjskich z międzynarodowych gremiach sportowych, które są sygnatariuszami Kodeksu Antydopingowego. Jest to 189 państw – ostatnio do struktur dołączył Mauritius,  a także około 700 federacji sportowych. Tak wygląda sytuacja z kwestią rosyjską. Ufam, że do końca roku zapadnie decyzja, a my jako WADA wierzymy że Trybunał Arbitrażowy podtrzyma sankcje nałożone na stronę rosyjską. Kształt tej decyzji leży w gestii prawników CAS-u. Środowisko światowego sportu wspiera WAD-ę, więc liczę że dowody przedstawione przez nas sprawią, że sprawa zakończy się utrzymaniem tych sankcji.

Koronawirus na dopingu

Jeśli chodzi o bieżącą sytuację związaną z pandemią koronawirusa, który wpłynął na Światowy Antydoping to należy podkreślić, że kontrole antydopingowe zostały ograniczone. Jak zawsze podkreślałem w dzisiejszym świecie testy antydopingowe to nie wszystko czym dysponujemy. Wieloletnie analizy, paszporty biologiczne, śledztwa, które się toczą, a także innowacje przygotowane przez nas dla narodowych agencji antydopingowych. Przygotowaliśmy wytyczne, w jaki sposób – oczywiście w państwach, w których jest to możliwe – przeprowadzać kontrole antydopingowe. Jesteśmy w kontakcie z agencjami antydopingowymi. Część państw deklaruje przywracanie kontroli, więc przygotowaliśmy dodatkowe wytyczne w sprawie ich przeprowadzania. Wierzę głęboko, że w perspektywie kilkunastu tygodni będziemy wracać do normalnych, pełnych kontroli z uwzględnieniem procedur bezpieczeństwa.

Światowa Agencja Antydopingowa pracuje także nad innowacjami, które jestem przekonany – mogą zmienić światowy antydoping. WADA wraz z naukowcami i ekspertami pracuje nad tzw. metodą „dried blood spot”, czyli metodą suchej krwi. Jest to pomysł dotyczący pobierania sportowcom krwi za pomocą urządzeń. Dla światowego antydopingu oznacza to znaczne ułatwienie kontroli antydopingowych, ale przede wszystkim bardzo dużą oszczędność, także jeśli chodzi o kolekcjonowanie, przetrzymywanie oraz transport próbek. To pozytywna wiadomość dla światowego sportu. Jesteśmy na etapie harmonizacji analizy tego projektu, bowiem wymaga on bardzo szczególnej uwagi. Chodzi o rodzaj urządzeń, papieru, a także kwestii związanych z pobieraniem krwi z danej części ciała. To trudny proces. Dotyczyć to będzie olimpijczyków i paraolimpijczyków, więc musi być w pełni zharmonizowane. Przede wszystkim nie możemy pozostawić miejsca na podważanie tej metody. Jesteśmy globalnym regulatorem, więc nie może być miejsca na żaden błąd. Prace cały czas trwają. 

Dwie wiadomości – dobra i zła

W przestrzeni medialnej pojawiły się doniesienia o pilotażowym wdrażaniu tej metody, natomiast to eksperymenty. My będąc globalnym regulatorem ustalającym przepisy dla całego świata musimy stworzyć absolutnie niepodważalną metodę. Chodzi między innymi o kwestie takie jak ilość krwi niezbędnej do pobrania, a także substancje wychwytywane przez urządzenia. Może być to jednak znaczne ułatwienie dla światowego systemu antydopingowego. Kontroli będzie więc więcej. Chcielibyśmy przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio wprowadzić to rozwiązanie w wersji pilotażowej, a finalnie wdrożyć w pełni do kodeksu przed Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie. Tak jak wspominałem – prace trwają, byłaby to dobra wiadomość dla prawdziwych sportowców, a zła dla oszustów.

Jeden z Uniwersytetów ma podpisany kontrakt z WADA i pracuje nad sztuczną inteligencją. To trudny temat do wytłumaczenia. W zasobach WADA jest ogromna ilość danych, dzięki którym przy użyciu sztucznej inteligencji można wychwytywać podejrzane zachowania danego sportowca. Dzięki tej metodzie możliwe byłoby przeprowadzanie takich przypadków nawet na drogę dyscyplinarną. Oznacza to, że dziś sportowca można wykluczyć nie tylko na podstawie kontroli, ale także analizy danych, paszportu biologicznego oraz śledztw, które się toczą. 

Zmiana prawa na skalę międzynarodową

Pracujemy także nad innymi projektami będącymi w fazie koncepcyjnej. Jeśli chodzi o bieżącą działalność WADA – pracujemy, jesteśmy w kontakcie z poszczególnymi federacjami. Początek tego roku miał wyglądać zupełnie inaczej, zaplanowane były podróże, spotkania bilateralne i sympozjum w Lozannie – największe w historii. Mieliśmy przedstawić na nim bieżące projekty. Niestety sytuacja wymusiła na nas przejście w tryb telekonferencji. Przypomnę, że od przyszłego roku wchodzi w życie nowy kodeks antydopingowy zatwierdzony na zeszłorocznym spotkaniu w Katowicach. Wszystkie państwa będą więc musiały się zmienić prawo, aby dostosować je do wytycznych przedstawionych w nowym kodeksie. To także wymaga wiele pracy. Fundusz solidarnościowy, jeden z kluczowych projektów które chciałem uruchomić, miałby polegać na zaangażowaniu podmiotów prywatnych i publicznych w finansowanie Światowej Agencji Antydopingowej wciąż jest aktualny. Rozmawiamy z przedstawicielami firm, także z Polski, które chciałyby finansować projekty edukacyjne WADA. Mimo tego, że sport odczuje bieżącą sytuację mam nadzieję, że uda się zaangażować firmy w społeczną odpowiedzialność biznesu. Wychodzimy z założenia, że jeśli jesteś sponsorem sportu to chcesz sponsorować czysty sport. To moje przesłanie do prezesów firm.

Pieniądze i (nie)wszystko jasne

Budżet Światowej Agencji Antydopingowej wygląda stabilnie. Przypomnę, że 50% budżetu stanowią składki rządów, natomiast drugie tyle to składka MKOL. Budżet wynosi 36-40 mln dolarów rocznie. W mojej ocenie to nie jest budżet wystarczający, biorąc pod uwagę siłę oddziaływania WADA na oszustów, tym bardziej że będziemy chcieli badać uczestników ruchu sportowego. 36 dolarów to budżet przeciętnego klubu piłkarskiego na zachodzie, tak więc to przemawia do wyobraźni. Na zeszłorocznej konferencji w Katowicach przekonywaliśmy wszystkie strony do inwestowania w walkę o czysty sport. Warto wspomnieć, że WADA ma ogromne narzędzia odwoławcze, sankcyjne, natomiast koszty odwołań do Trybunału w Lozannie, czy chociażby „śledztwa rosyjskie” pochłaniają miliony z budżetu. Jeśli jako Agencja mamy skutecznie walczyć w sprawach, z którymi się nie zgadzamy i wykluczyć „oszustów” ze świata sportu, to te środki muszą być zdecydowanie większe. Koszty postępowania w Szwajcarii są bardzo duże – 298 przypadków zostało dostarczonych jako materiał dowodowy do federacji. Być może nie wszystkie federacje podejmą rękawice, więc WADA będzie chciała się od tych decyzji odwoływać, natomiast będzie to pociągać za sobą ogromne koszty postępowań. Zwiększenie budżetu będzie kluczową kwestią w ciągu najbliższych lat. Tylko wtedy spełnimy oczekiwania sportowego, bowiem jako WADA musimy walczyć o czystość w sporcie. 

***

Tak zakończył swoje przemówienie Witold Bańka. Najważniejsze, że podczas pandemii WADA z Polakiem na czele nie śpi i jak tylko może, usprawnia oraz rozwija swoje działania, żebyśmy sportu w sporcie mieli jak najwięcej. Bez karygodnych czynów. Bez kłamstwa. Bez dopingu.

Notował Samuel Szczygielski

Samuel Szczygielski

Opublikowane 10.05.2020 20:46 przez

Samuel Szczygielski

#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
#WeszłoFuksem
09.07.2021

Kupon Kowala, tenisowa tasiemka i królowie Euro

„Weszło Fuksem”, to nasz cotygodniowym cykl, w którym bierzemy sobie na tapet pięć najciekawszych (i często wygranych) kuponów z Fuksiarza. Co mamy w tym tygodniu? Potężny kupon potężnego Kowala. Tasiemkę na dwanaście meczów tenisowych. Specjalność zakładu Fuksiarza. No ludzie, czego my nie mamy – tak pytajcie, to będzie łatwiej. Klasyczny zestaw McKupon – czyli pewniaczek, […]
09.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
07.07.2021

Fuksiarz rejestracja – jak założyć konto w Fuksiarz.pl?

Wszystko ma swój początek. Życie, związek, praca, zajawki. Początek ma też typowanie w Fuksiarz.pl. Wybaczcie ten górnolotny i pompatyczny wstęp – zwłaszcza, że rejestracja w Fuksiarzu jest banalna, prosta, a sam proces zakładania konta niezwykle sprawny. Ponadto u tego bukmachera możecie przejść przez tzw. etap szybkiej rejestracji. No to co? Czas przeprowadzić was przez to […]
07.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
06.07.2021

Fuksiarz kod promocyjny lipiec 2021 + najwyższe promocje!

Z bukmacherami jest tak, że lubimy najbardziej ich wtedy, gdy kupony rozliczane są na zielono. Ale jak wiadomo – nie zawsze tak jest. Natomiast zawsze w Fuksiarz.pl można dostać kody promocyjne na start – to trochę tak, jak gospodarz wita nas ciepłym posiłkiem i smaczną herbatką. No i Fuksiarz w taki sposób was wita w […]
06.07.2021
Ekstraklasa
30.07.2021

Szysz i Żivec odpalili petardy, w Lubinie uniknęli pożaru

Zagłębie Lubin po 0:3 w Krakowie musiało się spiąć z Górnikiem Łęczna, żeby już na samym początku się nie zakopać i nie wprowadzić nerwowej atmosfery do szatni. To się udało. Dzięki pięknym bramkom Patryka Szysza i Saszy Żivca „Miedziowi” pokonali beniaminka. Dariusz Żuraw ma przynajmniej tydzień spokoju. Zagłębie Lubin – Górnik Łęczna: błędy Janusza Gola […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

A może naprawdę potrafią uderzyć?

Oglądamy sobie Ekstraklasę w tym sezonie, oglądamy, i tempo – uczciwie mówiąc – jest różne. W jednym meczu lepsze, w innym gorsze, generalnie takie jak zwykle. Ale są i rażące odchylenia od normy w innych aspektach. Bo liczba pięknych bramek, która już zdążyła paść… Spokojnie mogłaby obsadzić jakąś słabszą rundę. No i jest jeszcze kwestia […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Stan Igrzysk. Zobacz podsumowanie kolejnego dnia zmagań!

Rekord Europy polskiej sztafety mieszanej.  Pewna wygrana naszych siatkarzy z Japonią. Sensacyjna porażka Novaka Djokovicia. Sporo działo się dziś na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio z udziałem naszych sportowców i nie tylko, więc pora to wszystko podsumować. Zapraszają Wojciech Piela, Kacper Marciniak, Szymon Szczepanik i Piotr Chłystek z Przeglądu Sportowego. Zapraszamy!  fot. Newspix
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Mistrz Polski nie może się zadowolić pucharem pasztetowej

Legia Warszawa w końcu awansowała do fazy grupowej europejskich pucharów, ale jak to kiedyś zostało mądrze napisane – jeszcze nie czas na lizanie się po fiutach. Ja rozumiem, że widok Legii na jesień w Europie jest cholernie rzadki, natomiast to wciąż tylko puchar pasztetowej. Mistrza Polski nie ma prawa się tym zadowolić. I z tego […]
30.07.2021
1 liga
30.07.2021

Czego spodziewać się w nowym sezonie 1. ligi?

Pierwszoligowcy wracają do gry o ligowe punkty i awans do Ekstraklasy. Jak w sezonie 2021/2022 będzie wyglądało zaplecze najwyższej ligi w kraju? Czekają nas mecze z udziałem wielkich marek, klubów zasłużonych nie tylko dla 1. ligi, ale dla całej polskiej piłki. Czeka nas także debiut VAR-u, który ma sprawić, że rozgrywki będą wolne – przynajmniej […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Powrót Korony do Ekstraklasy. Cel, który wreszcie stał się realny?

O niektórych klubach mówi się, że spadek podziałałby na nie oczyszczająco. Jest w tym wiele populizmu, bo zmiany mogą dokonać się zazwyczaj w mniej radykalny sposób, a pierwszoligowa rzeczywistość pokazuje, że łatwiej się w niej zakopać niż powrócić do elity. Nie bez powodu uznaje się, że zaplecze Ekstraklasy to najdroższa liga świata. Kluby bez wsparcia […]
30.07.2021
Weszło
11.08.2020

Tworek: Nie możemy być jak ćmy, które parzą się lecąc do światła

Warta Poznań awansowała do Ekstraklasy jako zespół… braku wiary. Braku wiary z zewnątrz. Celem Warty przed startem sezonu absolutnie nie był awans, a przed decydującymi barażami eksperci rzadko kiedy stawiali na piłkarzy trenera Piotra Tworka. Mimo że to oni przystępowali do nich jako trzecia siła pierwszej ligi. Wiary za to nie brakowało w zespole. I […]
11.08.2020
Weszło
06.07.2020

Wachowski: Arka i Korona? W PZPN-ie nie przekręcaliśmy polskiej piłki i nie przekręcimy

Gościem w dzisiejszym poranku Weszło FM był Łukasz Wachowski, dyrektor departamentu rozgrywek w PZPN. Co będzie ze spadkowiczami, Arką Gdynia i Koroną? Kiedy ruszy nowy sezon Ekstraklasy, a kiedy pierwszej ligi? Czy jest szansa na VAR na zapleczu Ekstraklasy i jeśli tak, to od kiedy? Kto będzie sędziował mecze barażowe w 1. lidze? O tych […]
06.07.2020
Weszło
28.06.2020

„Rozpłakałem się w szatni. Jak już ma coś do mnie, to niech wyzywa mnie, a nie moją mamę, która walczy z rakiem”

Trash-talk to stały element piłki. Darcie się do ucha przy rzucie rożnym, śmianie się z przyrodzenia, obrażanie od najgorszych jest – jakkolwiek to brzmi – boiskową normą. Ale istnieją granice. Każdy wie, co wydarzyło się w Berlinie w 2006 roku. Co Marco Materazzi powiedział do Zinedine Zidane’a i jaki odwet zastosował Zizou. Bo jest jedna, […]
28.06.2020
Weszło
19.05.2020

Leci z Polski do Bredy, lecę z Bredy do Polski…

Tym razem patrząc w przyszłość udaliśmy się do… Niepołomic. A to dlatego, że w Puszczy występującej na zapleczu Ekstraklasy gra wypożyczony z holenderskiego NAC Breda Karol Niemczycki. Rocznik 1999, a historii do opowiadania już co niemiara, o czym zaraz się przekonacie. Debiut w Eredivisie już odhaczony, ale kolejne ciekawe wyzwania przed bohaterem naszego cyklu. A […]
19.05.2020
Weszło
15.05.2020

„Nie szukamy trenera, GKS Tychy będzie prowadził Ryszard Komornicki”

Leszek Bartnicki jako prezes GKS-u Tychy stanął przed poważnym wyzwaniem w dobie pandemii. Czy w czasie przerwy od rozgrywek jest sens szukać nowego trenera, czy jednak dyrektor sportowy Ryszard Komornicki powinien pociągnąć ten wózek do końca sezonu? Jak wyglądały testy na koronawirusa w pierwszej lidze od kulis? Kiedy wróci granie? O co zawalczą w Tychach […]
15.05.2020
Weszło
10.05.2020

Sport stanął, ale doping nie śpi

Jako redakcja Weszło mieliśmy okazję wziąć udział w spotkaniu z Witoldem Bańką, prezydentem WADA, czyli Światowej Agencji Antydopingowej. Temat dopingu jest niszowy, gdy nic się nie dzieje lub gdy… wydaje się, że nic się nie dzieje. A wystarczy jeden przykład piłkarza czy innego sportowca złapanego na dopingu i żyje tym całe środowisko. Chociażby jak było to […]
10.05.2020
Liczba komentarzy: 6
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
JezdziecBezGlowy
JezdziecBezGlowy
1 rok temu

To może lepiej przestać się oszukiwać i zaprzestać testów antydopingowych? I tak w topie żadnego sportu wytrzymałościowego/siłowego nie ma nikogo czystego, są tylko niezłapani/nie przesadzający z bombką.

Bormann
Bormann (@bormann)
1 rok temu

Doping wyniszcza zdrowie. Wyobraź sobie stawać przed wyborem – spełnić swe marzenia sportowe jednocześnie skazując się na kalectwo zaraz po karierze (lub przedwcześnie ją kończąc, bez gwarancji nawet że cokolwiek wygrasz bo przecież wszyscy się dopingują) – lub na pewno nie spełnić marzeń odpadając ze sportu już na starcie.
I drugi aspekt – jak spadnie zainteresowanie do sportu bo jednej-dwóch dekadach full-dopingowych. Kogo to będzie jeszcze obchodziło (komputery lepiej grają w szachy niż ludzie, kogo jednak interesowały by rozgrywki komputerów?), jaki będzie szacunek do sportowców („łeeee… sterydziarze, bez nich nic by nie potrafili”)?
Przemyślałeś to sobie, zanim napisałeś że lepiej przestać się oszukiwać?

8766
8766
1 rok temu
Reply to  Bormann

ale oni juz staja przed takim wyborem

tolep
tolep (@tolep)
1 rok temu
Reply to  Bormann

Doping wyniszcza zdrowie XD

Lecimy. https://weszlo.com/2019/12/17/ciag-dalszy-afery-siedmiu-pilkarzy-pogoni-siedlce-skazanych-doping/

– Zawodnikom Pogoni Siedlce został postawiony zarzut naruszenia przepisów antydopingowych, który polega na zastosowaniu metody zabronionej. Mówimy o dopingu zgodnie z definicją prawną. Według naszych ustaleń, zawodnikom została podana większa objętość substancji niż dozwolona, czyli kroplówki większe niż 100 mililitrów. W tej sprawie realizujemy postępowanie. I kwestia, czy w kroplówkach były podawane substancje dozwolone, czy nie, podlega wyjaśnieniom. Niemniej jednak, sam fakt podania kroplówki stanowi doping, objętość jest większa niż dozwolona i podanie następuje w częstotliwości większej niż 12 godzin. Te dwa kryteria muszą zostać spełnione: objętości i czasu – powiedział Rynkowski. – W przypadku Pogoni Siedlce mamy konkretne dowody świadczące o tym, że objętość była większa niż 100 mililitrów. A jeśli chodzi o inne przypadki na świecie, to Samir Nasri za stosowanie infuzji dożylnej otrzymał karę 18 miesięcy. Ryan Lochte, amerykański pływak, 14 miesięcy dyskwalifikacji.

– Takie nawadnianie jest zabronione, ponieważ stosowanie infuzji – zwłaszcza w sporcie – ma na celu przyspieszenie regeneracji. Postawienie zawodników na nogi, mówiąc kolokwialnie. Lepsze nawodnienie, lepsza gospodarka elektrolitowa. Może mieć to wpływ na zwiększenie wydolności, korzystniejszy trening, bardziej wartościową dyspozycję dnia w trakcie wydarzenia sportowego. Nie bez kozery jest to więc traktowane jako metoda zabroniona.

…………..

To straszne trucizny – poprawiają regenerację.

Bormann
Bormann (@bormann)
1 rok temu
Reply to  tolep

No bo ty tylko takie dopingi znasz 🙂 No spoko 🙂

tolep
tolep (@tolep)
1 rok temu

Walka z dopingiem to walka z wiatrakami, pod hasłem „TYLKO WOŁY W KIERACIE TO UCZCIWE MŁYNARSTWO”

Ekstraklasa
30.07.2021

Szysz i Żivec odpalili petardy, w Lubinie uniknęli pożaru

Zagłębie Lubin po 0:3 w Krakowie musiało się spiąć z Górnikiem Łęczna, żeby już na samym początku się nie zakopać i nie wprowadzić nerwowej atmosfery do szatni. To się udało. Dzięki pięknym bramkom Patryka Szysza i Saszy Żivca „Miedziowi” pokonali beniaminka. Dariusz Żuraw ma przynajmniej tydzień spokoju. Zagłębie Lubin – Górnik Łęczna: błędy Janusza Gola […]
30.07.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

A może naprawdę potrafią uderzyć?

Oglądamy sobie Ekstraklasę w tym sezonie, oglądamy, i tempo – uczciwie mówiąc – jest różne. W jednym meczu lepsze, w innym gorsze, generalnie takie jak zwykle. Ale są i rażące odchylenia od normy w innych aspektach. Bo liczba pięknych bramek, która już zdążyła paść… Spokojnie mogłaby obsadzić jakąś słabszą rundę. No i jest jeszcze kwestia […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Miedź gromi na inaugurację 1. ligi

Wystartowały rozgrywki zaplecza Ekstraklasy i już w pierwszym spotkaniu kibice zebrani na stadionie w Opolu obejrzeli aż 5 bramek. Sęk w tym, że musieli głównie oglądać popisy rywala, który pokonał miejscową Odrę aż 4:1. Tym samym bardzo udany debiut na ławce trenerskiej Miedzi Legnica zaliczył Wojciech Łobodziński.   W pierwszym z trzech dzisiejszych meczów 1. ligi […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Składy na mecz Górnik Zabrze – Lech Poznań. Lukas Podolski w kadrze meczowej

– Lukas Podolski trenuje z nami już dwa tygodnie, ale jego przygotowanie nie wskazuje na to, by mógł zagrać w Ekstraklasie już teraz. On doskonale wie, że to jeszcze nie ten moment. Bardzo chce się pokazać z dobrej strony i wystąpić, ale stanie się to wtedy, kiedy będzie w pełni gotów – przyznał szkoleniowiec po […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Kolejny piękny gol Zagłębia! [WIDEO]

Czy konfrontacja Zagłębia Lubin i Górnika Łęczna jest jakimś wybitnym widowiskiem? No nie. Ale na urodę bramek zdecydowanie nie możemy narzekać. W pierwszej połowie świetnym uderzeniem popisał się Patryk Szysz, a po przerwie przepięknym uderzeniem z dystansu uraczył nas Sasa Zivec. Zanotował chyba nawet ładniejsze trafienie niż kolega. Ależ przylutował!  Bramkarz Górnika Łęczna, Maciej Gostomski, […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Ben White w Arsenalu

Ben White dołącza do Arsenalu. 23-letni obrońca jest postrzegany za jednego z najbardziej perspektywicznych defensorów Premier League, za nim zresztą już pierwsze reprezentacyjne przygody. Do tej pory White grał w Brighton, wcześniej dołożył solidną cegiełkę do awansu Leeds United podczas sezonu 2019/20 w Championship.  Arsenal idzie dawno obraną ścieżką, choć jednocześnie trzeba przyznać – od […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Szysz znów czaruje! [WIDEO]

Ma talent do strzelania pięknych goli. Można już chyba tak napisać, czy będzie to trochę jak ze słynnymi zawodnikami, którzy „potrafią uderzyć z dystansu”? Jakkolwiek zdecydujemy – Patryk Szysz już po raz drugi w ostatnich miesiącach absolutnie oczarował nas swoim trafieniem. Przewrotka była bardziej efektowna, to prawda, ale z drugiej strony – dzisiejszą bramkę wypracował […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Superliga kontratakuje!

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu ma zbadać skargę Superligi na działania UEFA wobec klubów-założycieli projektu. Dzisiaj Real Madryt, FC Barcelona oraz Juventus wydały wspólne oświadczenie, w którym wyrażają zadowolenie z ostatnich decyzji hiszpańskiego sądu, który do tej pory zajmował się sprawą. Odrzucona została skarga UEFA, do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez europejskie trybunały UEFA ma zaprzestać […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

PS: Legia rozważa Moritza Leitnera jako zastępcę Kapustki

– Legia Warszawa szuka zawodnika, który zastąpiłby kontuzjowanego Bartosza Kapustkę. I niewykluczone, że znalazła. Tym zawodnikiem może być Moritz Leitner – poinformował dzisiaj Przegląd Sportowy. Na razie nawet sam Przegląd pisze o sprawie z dużym dystansem, więc zapewne dość odległa jest finalizacja tej transakcji, ale sam fakt, że właśnie Leitner znalazł się na celowniku warszawskiego […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Stan Igrzysk. Zobacz podsumowanie kolejnego dnia zmagań!

Rekord Europy polskiej sztafety mieszanej.  Pewna wygrana naszych siatkarzy z Japonią. Sensacyjna porażka Novaka Djokovicia. Sporo działo się dziś na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio z udziałem naszych sportowców i nie tylko, więc pora to wszystko podsumować. Zapraszają Wojciech Piela, Kacper Marciniak, Szymon Szczepanik i Piotr Chłystek z Przeglądu Sportowego. Zapraszamy!  fot. Newspix
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Kadra w listopadzie pozostanie na Narodowym

Wreszcie. Wśród rozlicznych sygnałów powrotu do pełnej normalności po szalonym okresie pandemii – ten wydaje się dość symboliczny. Dziś UEFA podała lokalizacje listopadowych meczów reprezentacji Polski podczas eliminacji do Mistrzostw Świata w 2022 roku. Mimo pewnych obaw – jako stadion gospodarzy w meczu Polski z Węgrami figuruje PGE Stadion Narodowy w Warszawie.  Już wcześniej kadra […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Mistrz Polski nie może się zadowolić pucharem pasztetowej

Legia Warszawa w końcu awansowała do fazy grupowej europejskich pucharów, ale jak to kiedyś zostało mądrze napisane – jeszcze nie czas na lizanie się po fiutach. Ja rozumiem, że widok Legii na jesień w Europie jest cholernie rzadki, natomiast to wciąż tylko puchar pasztetowej. Mistrza Polski nie ma prawa się tym zadowolić. I z tego […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Rashford przejdzie operację

Marcus Rashford podda się operacji barku. Taką informację przekazał Manchester United. Co oczywiste, piłkarza czeka przerwa w treningach i meczach. Rashford z tym urazem barku mierzy się od dłuższego czasu, grał mimo tego, ale wiecznie taka sytuacja trwać nie mogła. Dlatego zawodnika czeka operacja. United napisali w oświadczeniu: – Po konsultacji między Marcusem, menedżerem, a […]
30.07.2021
1 liga
30.07.2021

Czego spodziewać się w nowym sezonie 1. ligi?

Pierwszoligowcy wracają do gry o ligowe punkty i awans do Ekstraklasy. Jak w sezonie 2021/2022 będzie wyglądało zaplecze najwyższej ligi w kraju? Czekają nas mecze z udziałem wielkich marek, klubów zasłużonych nie tylko dla 1. ligi, ale dla całej polskiej piłki. Czeka nas także debiut VAR-u, który ma sprawić, że rozgrywki będą wolne – przynajmniej […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Nowy kontrakt Świderskiego

Karol Świderski podpisał nową umowę z PAOK-iem. Kontrakt będzie obowiązywał do 2024 roku. Co jakiś czas przebąkiwało się o transferze reprezentanta Polski, ale do konkretów nie dochodziło. Sam zainteresowany mówił, że pewnie trzeba by za niego wydać 7-10 milionów euro, natomiast najwyraźniej mocniejsze kluby uznały, że to jeszcze nie ten czas. Jednak Świderski i tak […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Powrót Korony do Ekstraklasy. Cel, który wreszcie stał się realny?

O niektórych klubach mówi się, że spadek podziałałby na nie oczyszczająco. Jest w tym wiele populizmu, bo zmiany mogą dokonać się zazwyczaj w mniej radykalny sposób, a pierwszoligowa rzeczywistość pokazuje, że łatwiej się w niej zakopać niż powrócić do elity. Nie bez powodu uznaje się, że zaplecze Ekstraklasy to najdroższa liga świata. Kluby bez wsparcia […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Zjawiński nowym piłkarzem Lechii

Łukasz Zjawiński został nowym piłkarzem Lechii. Napastnik podpisał dwuletni kontrakt. W seniorskich rozgrywkach Zjawiński zdobył do tej pory sześć bramek. Cztery na poziomie trzeciej ligi, jedną na poziomie drugiej i jedną w Ekstraklasie. Bronił wówczas barw Stali Mielec. Cóż, trudno się tym transferem ekscytować. Z jednej strony chłopak ma 20 lat, może się rozwinąć, z […]
30.07.2021