post Avatar

Opublikowane 06.05.2020 22:55 przez

redakcja

– Nie jestem zadowolony z obecnego kontraktu – mówi dyrektor TVP Sport Marek Szkolnikowski o automatycznym przedłużeniu umowy na prawa telewizyjne do Ekstraklasy. I to stanowisko w kontekście całej operacji może mieć bardzo duże znaczenie. 

Wczoraj odbyło się głosowanie Rady Nadzorczej Ekstraklasy w sprawie prowadzenia rozmów o przedłużeniu kontraktu telewizyjnego z Canal+. Założenie ma być proste – C+ gwarantuje, że wypłaci w całości pieniądze za obecny i przyszły sezon, ale w zamian nabędzie prawa do Ekstraklasy na dwa kolejne sezony. W niezmienionej kwocie.

Czterech przedstawicieli Rady Nadzorczej opowiedziało się za, trzech przeciwko. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Kwota miałaby pozostać niezmieniona pod warunkiem, że oprócz C+ zgodę na przedłużenie kontraktu wyrazi TVP Sport. Ale już wiemy, że… TVP nie musi się na to zgodzić. Marek Szkolnikowski gościł w Kanale Sportowym i wyrażał swoje wątpliwości.

POLECAMY CAŁY PROGRAM Z DYREKTOREM TVP SPORT:

 

Nie jestem zadowolony z obecnego kontraktu. Nie jestem zadowolony z picków, które mamy. Uważam, że trzeci pick jest już na nieodpowiednim poziomie jak na produkt premium – słyszymy z ust Marka Szkolnikowskiego. 

Trzeci pick oznacza mecze trzeciego wyboru. Obecna umowa zakłada, że Telewizja Polska dostaje prawa do…

a) dwunastu meczów pierwszego wyboru w sezonie,

b) dwunastu meczów drugiego wyboru w sezonie,

c) trzynastu meczów trzeciego wyboru w sezonie.

Na pewno nie jestem zainteresowany rozwiązaniem, by automatycznie przedłużyć tę umowę, bo po to była podpisywana na dwa lata, żeby pod koniec pierwszego sezonu ocenić cały produkt, zobaczyć jak funkcjonuje i jakie są rozwiązania – mówi Szkolnikowski. I dalej: – W sezonie mamy trzynaście meczów trzeciego wyboru. Nie jestem zadowolony z wysokości kontraktu, bo uważam, że powinien być niższy. Myślę, że rozmowy przed nami. Chyba że Ekstraklasa chce się porozumieć z Canal+ bez udziału Telewizji Polskiej, ale tego nie wiem.

Z kolejnych słów dyrektora TVP wynika, że projekt „Ekstraklasa w publicznej telewizji” nie spina się tak, jak zakładano. Mecze zejdą na jakiś czas z anteny TVP1 i TVP2, będą pokazywane tylko w TVP Sport. – Ekstraklasa w TVP2 się nie sprawdziła. Okazało się, że nie jest to odpowiedni kanał dla piłki, ludzie nie szukają tam Ekstraklasy. Zdecydowanie lepszym miejscem jest TVP Sport, który też jest anteną otwartą. Teraz będziemy pokazywać mecze w TVP Sport, zaczniemy od Lech – Legia. Wykonamy krok w tył w fazie zasadniczej, natomiast będziemy się zastanawiać, czy decydujących meczów nie pokazać w TVP1, stąd termin 17:30, żeby się wpasować pomiędzy Teleexpress a Wiadomości. Natomiast też nie przewiduję dużego szału. Może się okazać, że mecz 37. kolejki nie będzie jakoś super interesujący, ale potencjał na 1,5 miliona oglądalności w TVP1 zdecydowanie jest.

Czy to oznacza, że TVP będzie chciało uciąć swoje wydatki na promowanie Ekstraklasy? No… niekoniecznie. Może się okazać, że TVP będzie zainteresowania dołożeniem środków, jeśli nowa umowa zagwarantuje jej lepsze mecze.

Marek Szkolnikowski: – Nie mówię, że ta pula będzie mniejsza. Może będzie większa. Ekstraklasa nie jest tu problemem, problemem jest Canal+. Choć nie nazywałbym tego problemem, bo każdy dba o swoje interesy, Canal+ też wydaje na Ekstraklasę potężne pieniądze.

Jeżelibyśmy się porozumieli tak, że w każdej kolejce będziemy mieli pierwszy pick, jesteśmy w stanie rozmawiać o większych pieniądzach. Mnie nie satysfakcjonuje rozwiązanie, które się nie sprawdziło. Nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy automatycznie je przedłużać. Zresztą nie ma w ogóle takich procedur – ja muszę złożyć wniosek na zarząd, radę nadzorczą, to musi zostać zaakceptowane. Trudne rozmowy przed nami. Zobaczymy, co z nich wyniknie.

W sprawie kontraktu Szkolnikowski porusza jeszcze dwie kwestie. Pierwsza – czy obecny układ jest w ogóle korzystny dla samego Canal+ i czy uzależnienie ligi od środków telewizji jest dobre? – Uważam, że większym problemem polskiej piłki jest to, że nadal największym sponsorem jest Canal+, drugim TVP, a inne spółki skarbu państwa czy sponsor tytularny płacą zdecydowanie mniej. Bez tego wsparcia na pewno nie pójdziemy do przodu. Abstrahując od TVP – wiem, że w Canal+ Excele świecą się już na pomarańczowy kolor, przechodzący w czerwony. W pewnym momencie przestaje to się spinać. Na czym zarabia Canal+? Wiadomo, że na reklamach, ale też na abonamencie. Jeśli przeliczymy sobie liczbę osób płacących regularnie abonament, policzymy ile C+ wydaje na Ekstraklasę, zaraz się okaże, że ten biznes przestaje się opłacać.

I kolejna – czy do Polski wejdzie z potężnymi budżetami DAZN, o czym słychać było od jakiegoś czasu? – Wejście DAZN i obiecane duże pieniądze miały być na rynku gamechangerem. Rozmawiałem z panami z DAZN – przez koronawirusa wszystkie ruchy zostały wstrzymane, wręcz anulowane. Na pewno nie wejdą w tym roku na polski rynek. Zobaczymy, czy stanie się to w przyszłym. Na razie muszą bronić swoich przyczółków we Włoszech, Hiszpanii i w Niemczech, bo tam sytuacja jest dramatyczna. Ludzie w czasie kryzysu rezygnują z płatnych subskrypcji.

A więc okazuje się, że przedłużenie kontraktu na kolejne dwa lata bez klasycznego przetargu nie musi odbyć się szybko, łatwo i przyjemnie. TVP w jasny sposób przedstawia swoje stanowisko: nam się ten pomysł nie do końca podoba, możemy siąść do stołu i porozmawiać o lepszych dla nas warunkach. Ze słów Szkolnikowskiego wynika, że TVP interesują dwa rozwiązania: 

a) obecny podział meczów, ale za mniejsze pieniądze,

b) lepsze mecze, do których TVP może dopłacić.

Niewykluczone, że to właśnie stanowisko Telewizji Polskiej okaże się języczkiem u wagi w sprawie przedłużenia kontraktu. 

Fot. newspix.pl

Opublikowane 06.05.2020 22:55 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 20
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jakub Kibolkiewicz vel Jacob Olkenbaum
Jakub Kibolkiewicz vel Jacob Olkenbaum

Ktoś oglądał cały program? Ten pisowski aparatczyk powiedział coś ciekawego czy smuty w stylu, że są świetną stacją a Darek Szpakowski to legenda i genialny komentator?

Lou
Lou

Jeszcze z pasja ministranta do tego.
Wiadomo, polit-biuro na duzo nie pozwala.
Ale ten hejt-park to bardziej wzajemne calowanie sie po jajach.
Coz, i tak lepsze to w tle niz tv.

Leo
Leo

Towarzysze tego dzieciaka-pisiaka z telewizji rządowej mają chyba nakazane żeby minusować.

MarioG
MarioG

Dobrze niech jest na nie. RN ESY mkze się w dupie pocałować. Banda cwelu i złodzieji

WhiteStarPower
WhiteStarPower

dokladnie, banda załosnych pajaców. Kluby powinny sie na takie akcje wkurwić, w lidze nie gra 6 spolek tylko 16

Emil
Emil

Stanowski ma w kontrakcie z tvpis zachowywanie rewolucyjnej czujności i minusowanie przez wyznaczonych komisarzy komentarzy krytycznych wobec dyktatury ciemniaków? Bo inaczej któremu z tych partyjniaków z Wesz by się chciało?

brooo
brooo

Stano musi tańczyć jak mu Jaruś i centrala gra, taki los sobie wybrał

marek
marek

Mateusz Borek trzecim lub czwartym wyborem dla TVP ? To tak jakby Messi zmienił klub i zgodził się być trzecim zmiennikiem.

Zdzich
Zdzich

Trzecim, bo Szpakowski do EURO2021 zostaje, a potem pewnie emeryturka, więc on ma „pożegnanie emeryta”, czyli może być pierwszym do komentowania. Taki ukłon dla „legendy” dziennikarstwa. A Laskowski wg mnie jest bardzo dobrym komentatorem i zasłużył sobie na pierwszeństwo po odejściu Szpakowskiego. Więc Borek po EURO może wbić do TVP na drugą twarz. Biorąc pod uwagę, że Laskowski komentuje też inne sporty, a nie sprawia wrażenia człowieka, który musi być na świeczniku to Borek swoje by mógł komentować. Czy to taka zła wizja?

Ekstraklasa
Ekstraklasa

Dzban pod koniec 2 godziny wypowiada się za co banuje ludzi na twiterze.
Mnie zbanował za wyśmianie jego miernych umiejętności piłkarskich podczas turnieju halowego transmitowanego przez tvp 🙂

Taiczo
Taiczo

A kogo obchodzi co ten pisowczyk ma do powiedzenia. Gówno ma do gadania i tyle.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

Dla mnie osobiście c+ to są zwykli złodzieje obecnie. Dają kanały w umowie, które później blokują i każą płacić za nie dodatkową opłatę do abonamentu w kolejnych miesiącach.
O ile kiedyś jeszcze się ta ich polityka broniła, bo był mocno rozbudowany dział sportowy (a więc to co tygryski lubią najbardziej). Liga Angielska z Nahornym i Twarowskim, Hiszpańska z Orłowskim i Labogą, Włoska z Lipińskim, a nawet Francuska którą ogarniali Smoku i Białas, do tego Liga Mistrzów z ówczesną n-ką. Teraz przy tym ich oferta sportowa wygląda jak ratlerek przy dobermanie, a płacić każą i to niemało. A Ty jako abonent masz płacić w terminie i broń Boże nic od nich nie wymagać.
Jakby w przyszłości stracili jeszcze Angielską (która i tak jest teraz bardziej przereklamowana i jedzie na opinii sprzed dekady) to będzie dla nich gwóźdź do trumny. Bo ludzie nie będą płacili >100 pln żeby naszą kopankę i turbokozaka oglądać.

marco
marco

zaczyna już mnie męczyć to lansowanie pisu i tvp przez Stanowskiego i Kanał sportowy z Borkiem Szpakowskim i Smokowskim zaczynają być tubą polityczną kiedyś oglądałem i czytałem codziennie teraz już co raz mniej, zastanówcie się panowie czy taka polityczna postawa wam się opłaci bo kiedyś władza się zmieni

qdlaty81
qdlaty81

lojalność wobec każdej władzy zawsze popłaca, niestety 🙁

brooo
brooo

Krzysiu spijaj pisowską śmietankę póki możesz

tigs
tigs

Stanowski zmień w końcu nazwę portalu na „Weszło – się w dupę Pisowi po całości”, usankcjonuj w końcu ten fakt dokonany

Wiejskie_Ziemniaczki
Wiejskie_Ziemniaczki

Stan to zwykły buc i hejter. Wchodze na weszło tylko dla artykułów 1 dziennikarza. Kanał sportowy to super formuła, ale tylko z Polem, Borkiem i Smokiem. Zamiast stana wolałbym przemka rudzkiego

trawa
trawa

Ludzie chorzy z nienawisci wszystko potrafia polaczycz z polityka, uwielbiam te hasla totalsow o tolerancji i cholera wie o czym i jak szybko wszystko okazuje sie wydmuszka.

Kibic
Kibic

TVP płaci jednostkowo za jeden mecz w Ekstraklasie więcej niż za mecz na Mundialu 2018 (biorąc pod uwagę cenę praw jednego i drugiego). I to w sytuacji, gdy na mundialu grali Polacy, co dawało widownię podczas ich meczów na poziomie 14 milionów. CÓŻ ZA NIESPODZIANKA, ŻE INWESTYCJA W EKSTRAKLASĘ NIE SPINA SIĘ FINANSOWO! OJEJKU, JAK MOŻNA BYŁO TEGO NIE PRZEWIDZIEĆ?!

Paweł
Paweł

Szpak to obecnie „przekleństwo” TVP, koleś jest „odklejony” od rzeczywistości – jego czas minął dobrą dekadę temu. Gdyby pracował z komercyjnej TV to dawno temu poleciałby na zbity pysk – a tak za publiczne pieniądze bawi się nieudolnie komentując mecze.

Weszło
02.07.2020

W przyszłym sezonie – 30 kolejek i ponad 40 milionów mniej dla klubów?

– Najbardziej prawdopodobne jest, że kolejne rozgrywki odbędą się w systemie ESA-30 (bez siedmiu dodatkowych kolejek oraz podziału na grupy mistrzowską i spadkową). Wówczas spokojnie wystarczy terminów, ale będzie mniej meczów, co może oznaczać mniejsze wpływy z tytułu praw telewizyjnych dla całej ligi. Obecny kontrakt zakładający grę w systemie ESA37 gwarantuje klubom w sumie ok. […]
02.07.2020
Inne sporty
02.07.2020

Znamy trasę Tour de Pologne. Krócej, ale intensywnie

Cały peleton czeka na otwarcie kolarskiego sezonu. Czekają też kibice. Ci z Polski mają w tym roku ku temu wyjątkowy powód – pierwszym wyścigiem wieloetapowym w kalendarzu World Touru jest nasza rodzima impreza, co znacznie podnosi jej rangę. Wczoraj wieczorem dowiedzieliśmy się, jaką trasą i na jakich zasadach pojadą kolarze. I choć Tour de Pologne […]
02.07.2020
Weszło
01.07.2020

Z cyklu niebywałe, a jednak: West Ham znów wygrywa z Chelsea!

Jesteś wklejony punktowo w strefę spadkową, przegrywasz właściwie mecz za meczem, twoim trenerem jest David Moyes, raczej niekojarzony w ostatnich latach ze zwycięstwami – a mówiąc uczciwie bardziej mem niż szkoleniowiec. No i jakby tego było mało, przyjeżdża do ciebie Chelsea, chwalona w tym sezonie, walcząca o Ligę Mistrzów, niepokonana od pięciu spotkań. Gdzie szukać […]
01.07.2020
Weszło
01.07.2020

Grają bez trenera, są w strefie barażowej. Pierwsza liga, styl życia

Osiem meczów – tyle wynosiła jeszcze niedawno passa GKS-u Tychy bez wygranej. Tyszanie byli w rozsypce, od marca prowadził ich dyrektor sportowy, który otwarcie przyznawał, że nie ma na to zajęcie ochoty. Teraz jego rolę przejęli tymczasowi szkoleniowcy, więc na dobrą sprawę GKS od czterech miesięcy nie mają pierwszego trenera. I co? I właśnie dostali […]
01.07.2020
Weszło
01.07.2020

Mladenović w Legii, czyli kontynuacja rozsądnej polityki transferowej

Stało się to, o czym mówiło się od jakiegoś czasu. Filip Mladenović został piłkarzem Legii Warszawa. Serb nie przedłużył kontraktu z Lechią, bo ta nie była w stanie mu płacić (albo obiecać) tyle, ile chciał piłkarz, a on sam wiedział, że chcieć może dużo. Ma za sobą świetny sezon, jest w trakcie co najmniej dobrego, […]
01.07.2020

HEJT PARK W DOBRYM SKŁADZIE – GOŚCIEM MACIEJ SAWICKI

01.07.2020
Blogi i felietony
01.07.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Kluby z niemieckiej Bundesligi. Hiszpańskiej LaLiga. Włoskiej Serie A. Kluby z angielskiej Premier League oraz oczywiście niezawodne kluby węgierskie. Jeśli mielibyśmy w tym gronie wskazać niepasujący element, nie byłoby to szczególnie wielkie wyzwanie. A jednak, mimo tysięcy różnic jest coś, co łączy kluby z lig TOP 4 oraz Węgier. Jest to obecność w europejskich pucharach. […]
01.07.2020
Weszło
01.07.2020

Styl wciąż nędzny, ale są punkty. Ważne zwycięstwo Miedzi Legnica

Najpierw cenny remis z Wartą Poznań, teraz ważne zwycięstwo z Puszczą Niepołomice. O stylu gry Miedzi Legnica trudno mówić w ciepłych słowach, ale solidne punktowanie po rozstaniu z Dominikiem Nowakiem może oznaczać, że zadziałał osławiony efekt nowej miotły i legniczanie pod wodzą Ireneusza Kościelniaka jednak na finiszu sezonu nie wylecą poza miejsca barażowe, zachowując tym […]
01.07.2020
Weszło
01.07.2020

Awans? A po co to komu! Olimpia stawia na PJS, trener i piłkarze odchodzą z klubu

Olimpia Elbląg właśnie pokonała Pogoń Siedlce 1:0, umacniając się na miejscach barażowych w drugiej lidze. Pokonała ją składem, w którym znalazło się miejsce dla aż sześciu młodzieżowców, w tym dla jednego 16-latka. O ile w większości przypadków powiedzielibyśmy: „wow, kapitalna sprawa, cóż za odwaga”, tak tu ciężko o taką ocenę. Dlaczego? Dlatego, że elblążanie o […]
01.07.2020
Weszło
01.07.2020

„Branie czołowych ekstraklasowców może Legii nie wystarczyć na puchary”

Jerzy Podbrożny nie był zachwycony ruchami Aleksandara Vukovicia na początku sezonu, ale dziś przyznaje, że serbski trener się obronił. Czterokrotny mistrz Polski i dwukrotny król strzelców Ekstraklasy komentuje też sprowadzenie Filipa Mladenovicia (które nie jest jeszcze oficjalne, ale coraz bardziej prawdopodobne) i politykę transferową nastawioną na przejmowanie czołowych ligowców, szykowane odejście Michała Karbownika, szanse Legii […]
01.07.2020
Weszło
01.07.2020

To już pewne: Wójcicki zagra w Zagłębiu. Znamy szczegóły transferu

Spekulacje o tym, że Jakub Wójcicki trafi do Zagłębia Lubin, ciągnęły się niczym odwiedziny teściowej. Ale według naszych informacji temat jest już zamknięty. Boczny obrońca faktycznie trafi do „Miedziowych”, którzy wygrali walkę o niego z dwoma – a w zasadzie nawet trzema – ligowymi rywalami. Znamy także szczegóły dotyczące tego transferu, który lubinianie ogłoszą zapewne […]
01.07.2020
Weszło Extra
01.07.2020

Ruud van Nistelrooy. Pazerny na gole aż do przesady

Wybitni piłkarze bardzo często mają ego rozdmuchane do granic możliwości. Jest to zresztą charakterystyczne dla wielu znakomitych sportowców. Kto oglądał serial „Ostatni taniec”, ten na pewno doskonale tę prawidłowość rozumie. Problem pojawia się wtedy, gdy wielkie ego jednego zawodnika zaczyna przytłaczać resztę zespołu. Gdy gwiazdor, zamiast ciągnąć kolegów za sobą do sukcesu, podtapia ich ciężarem […]
01.07.2020
Weszło
01.07.2020

Vuković 2022. Trener Legii przedłuża kontrakt

Największy wygrany tego sezonu? Bardzo możliwe, że Aleksandar Vuković. Doskonale pamiętamy, jaka atmosfera panowała wokół Serba na początku rozgrywek. Powiedzieć, że lud domagał się jego krwi, to nic nie powiedzieć. Dziś Vuković jest na przeciwległym biegunie. I właśnie przedłużył z Legią kontrakt do czerwca 2022 roku. Nic nie zapowiadało sukcesu Beznadziejny styl w eliminacjach do […]
01.07.2020
Weszło
01.07.2020

Dlaczego ŁKS nie był w stanie oszukać przeznaczenia?

Bajki w świecie literatury kończą się klasycznym „żyli długo i szczęśliwie”, zamykamy książkę, bierzemy następną. W piłce nożnej oczywiście bajki kończą się zdecydowanie bardziej brutalnie. Za każdym wielkim i niespodziewanym sukcesem Leicester City czy Piasta, idzie wielka wyprzedaż ikon tegoż sukcesu. Za każdą piękną baśnią o niespodziewanym utrzymaniu czy nadprogramowym awansie, idzie zazwyczaj drugi sezon. […]
01.07.2020
Weszło
01.07.2020

Leroy Sane, czyli kozak mimo łatki lenia. Czy Bayern robi właśnie deal roku?

– Można założyć, że najlepszym słowem opisującym uczucia Leroya Sane w ciągu ostatnich 18 miesięcy jest „zirytowany” – takimi słowami „The Athletic” opatrzył tekst o tym, dlaczego Niemiec zdecydował się na transfer do Bayernu. Transfer, który wisiał w powietrzu już od roku i który dziś niewielu już zaskakuje. A jednak wciąż jest to ruch, który można określić […]
01.07.2020
Weszło
01.07.2020

Co wspólnego ma Liverpool z KTS-em Weszło?

Kibicom europejskiej piłki New Balance kojarzy się głównie z Liverpoolem, ewentualnie z FC Porto. Firma sponsoruje też jednak „nieco” mniejsze kluby, jak chociażby KTS Weszło. Nasi dzielni zawodnicy dostali od niej nowy sprzęt – buty Furon v6 i Tekela v3 – który postanowili przetestować. Zachwycony był nim jeden z liderów drużyny – Daniel Ciechański, któremu […]
01.07.2020
Bukmacherka
01.07.2020

Leicester walczy o pozostanie w top 4. Jak wypadnie w meczu z Evertonem?

Leicester City przez długi czas miał prawo czuć się bezpiecznie w strefie dającej kwalifikacje do Ligi Mistrzów. Po wznowieniu rozgrywek forma „Lisów” jest jednak przeciętna i miejsce w top 4 jest już zagrożone. Dlatego wyjazd do Liverpoolu na mecz z Evertonem urasta do rangi arcyważnego. Jak Leicester poradzi sobie w starciu z ligowym średniakiem? Typujemy […]
01.07.2020
Bukmacherka
01.07.2020

Esport defuse w eWinner – cashback do 50 PLN na e-sport!

Początki tygodnia? Bywają trudne, to fakt. Dlatego każda rzecz, która nieco umila nam poniedziałki, jest na wagę złota. Zgodnie z tą myślą, eWinner zadbał o nową promocję dla graczy na otwarcie tygodnia. Ciekawą, bo dotyczącą fanów e-sportu, czyli coraz większej liczby graczy w naszym kraju! O co konkretnie chodzi? Nowa promocja eWinner to „Esport defuse”. […]
01.07.2020