post Damian Smyk

Opublikowane 24.04.2020 18:54 przez

Damian Smyk

Ostatnia transza z praw telewizyjnych to tak naprawdę nagroda za udany sezon. Poprzednie przelewy z Ekstraklasy wystarczyły już na uregulowanie wobec klubów kwot stałych czy rankingu historycznego. Ostatnia transza to tak naprawdę śrubki dla klubów z dolnej części tabeli i potężna kasa dla tych, którzy walczą o puchary i czołowe miejsca w lidze. Dyplomy za uczestnictwo zostały już rozdane, walka toczy się już tylko o medale. I ci, którzy w biegu nie liczyli się w walce o cenniejsze nagrody, mówią teraz do czołówki – ejże, sam dyplom to trochę mało, może się podzielicie?

Nikt tego oficjalnie nie powie, bo publiczny szantaż byłby odebrany bardzo źle, ale nie jest tajemnicą, że klubom z dołu tabeli bardzo uwłacza fakt, że w ostatniej racie z praw telewizyjnych przypadną im niewielkie sumy. Od 150 tysięcy do pół miliona dostaną w ostatniej transzy kluby z miejscu 11-16. – Czy to jest sprawiedliwie? – pytają.

Tak, to jest sprawiedliwie z punktu widzenia tego, jak podział został ustalony rok temu. To zwykłe wypełnianie ustaleń z kwietnia zeszłego roku, gdy rada nadzorcza Ekstraklasy przyklepała zasady dzielenia kasy. Manipulacją jest mówienie wyłącznie o ostatniej transzy, bo poprzednie na konta klubów spływały przez cały sezon. Każdy klub dostał już swoje pieniądze w tym czasie. Dziś dzielimy kasę niemal wyłącznie za miejsca w lidze. Ci grający przez cały sezon dobrze dostaną więcej, ci grający gorzej dostaną dużo mniej. Czy te dysproporcje są za duże? Pewnie tak. Ale wracamy do tego, że kłócić się o niesprawiedliwy podział trzeba było rok temu. Zmieniać statut Ekstraklasy, dyskutować o nim w gronie szesnastu zespołów, a nie sześciu przedstawicieli.

Źródło – @CommonSensePL

Faktem jest, że kluby z dolnej ósemki swój przydział już dostały. Część wykorzystała go tak, że dziś jest w górnej ósemce lub o tę górną ósemkę walczy – ot, chociażby Raków Częstochowa. Część przepaliła te pieniądze na Łamagoviciów z Dinama Zadupie. Ostatnia transza jest nagrodą. Rozdysponowaną pewnie źle, ale rozdysponowaną zgodnie z zasadami.

Dlatego dziś trudno mi kupić argument o tym, że komuś nie opłaca się wracać do gry. I że – dajmy na to – Korona Kielce nie ma interesu w tym, by kończyć ligę, by Legia dostała prawie 20 milionów z tej transzy, a dla kielczan zostaną trociny. Wątpliwości co do kończenia rozgrywek są jasne – plan na powrót Ekstraklasy jest w powijakach, ale jest. Pewne zasady są z kosmosu, ale są. Jeśli dziś ktoś kręci nosem na to, że musi kończyć ligę, a zarobi niewiele, to najwidoczniej ma poważny problem z koncepcją uczestnictwa w rozgrywkach. Przypomina mi to bardziej chłopaków na orliku, którzy po pół godzinie grania dostają od przeciwnej drużyny ostre lanie i mówią „dobra, to my się zwijamy, to nie ma sensu”.

Nie wyobrażam sobie pływaka, który widząc odjeżdżającego mu rywala wychodzi z basenu i mówi, że już się nie ściga.

Nie wyobrażam sobie kolarza, który w połowie dystansu zerka na stratę do lidera, rzuca rower w krzaki i idzie na hot-doga.

Nie wyobrażam sobie maratończyka, który na dwudziestym kilometrze schodzi z trasy, bo nie dobiegnie już na miejscu premiowanym nagrodą pieniężną.

Uczestnictwo w lidze zakłada jej dokończenie. – Sytuacja jest wyjątkowa, bo przecież nie zarobimy na dniu meczowym – mówią kluby z dołu tabeli. Podobnie jak nie zarobią wszystkie inne zespoły w lidze. Każdy jest tu pokrzywdzony solidarnie. Natomiast uczestnictwo w rozgrywkach sportowych zakłada, że gra się dopóki one trwają. Myślenie w sposób „graliśmy do momentu, gdy nam się to opłacało, a teraz mamy już wątpliwości” nie ma nic wspólnego z rywalizacją sportową. Uczestnictwo w Ekstraklasie jest zupełnie dobrowolne. Jeśli kończenie ligi ci się nie opłaca, to są ligi LZS-owe albo orlikowe ligi szóstek.

Rozumiem, że kluby z dołu tabeli chciałyby, by w dzieleniu pieniędzy te dysproporcje między pucharowiczami i dołem tabeli były mniejsze. I też byłbym za tym, by przy kolejnym podziale tej kasy pomyśleć nad rozwiązaniami alternatywnymi. Być może uzależnić je od frekwencji, oglądalności w telewizji meczów danego klubu?

Ale jeśli ktoś dziś zastanawia się nad tym, czy jemu powrót do grania w ogóle się opłaca, to niech zastanowi się nad tym, za co płaci swoim pracownikom. Korona nie płaci piłkarzom za to, by nadrabiali Netflixa w domach. Wisła nie płaci trenerom za to, by w nieskończoność wysyłali piłkarzom rozpiski treningowe. ŁKS nie płaci ludziom z marketingu, by wymyślali kolejny fajny pomysł na opisanie meczu, który się nie odbywa. Każdy z tych klubów funkcjonuje po to, by grać mecze. I każdemu powinno zależeć na tym, by do grania wrócić.

Szukając analogii, widzę oczyma wyobraźni Raków Częstochowa, który po wznowieniu rozgrywek mówiłby gościom na stadionie w Bełchatowie – słuchajcie, albo nam się dorzucicie do wynajmu, albo my nie gramy. Nie zarabiamy na dniu meczowym, kibice nie kupują biletów i kiełbasek, podzielmy się kosztami fifty-fifty.

Przecież piętnaście pozostałych zespołów popukałoby się w łeb i zapytało „a czyja to jest wina, że nie macie swojego stadionu?”. Tak dziś TOP4 może się pukać w głowę i pytać „kto wam bronił walczyć o puchary?”. Oczywiście ktoś powie – ejże, sytuacja jednak jest inna, bo to czołówka wywalczyła kasę dla czołówki! To prawda. Ale w regułach dzielenia kasy z praw telewizyjnych nie widzę zapisu o tym, że największe pieniądze przypadają Legii, Lechowi, Pogoni czy Cracovii. Największe pieniądze przypadają drużynie, która zajmie pierwsze, drugie, trzecie i czwarte miejsce. I Piast Gliwice udowodnił, że nawet z mniejszym budżetem można wybić się między możnych polskiej ligi, by uszczknąć coś dla siebie.

Stąd apel do klubów z dołu tabeli – wróćcie do gry bez kręcenia nosem na zbyt małą ostatnią transzę. Powalczcie jeszcze o jak najlepsze pieniądze, które są do podniesienia z boiska w tych ostatnich kolejkach. A po sezonie usiądźcie do stołu w pełnym gronie i powiedzcie wielkim z rady nadzorczej ESA „rok temu zachowaliście się jak monopoliści, w trudnym momencie okazaliśmy solidarność, więc chyba należy nam się jakaś rekompensata, prawda?”.

Damian Smyk

fot. FotoPyk

Opublikowane 24.04.2020 18:54 przez

Damian Smyk

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 26
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ekstraklasa na golasa
Ekstraklasa na golasa

Nie chcesz być na samym dole…chcesz więcej kasy…to tutaj masz idealny przykład, trzeba się wziąść do roboty, zacząć myśleć… co zrobić aby być w tej pierwszej ósemce.
Taki podział jest jak najbardziej sprawiedliwy !
Według mnie, każde miejsce w tabeli od 1-8 powinno dzielić kilka milionów, np 4…
Byłoby o co grać, nawet po podziale liczyłaby się każda wygrana, każdy punkt.
Można powiedzieć, duża kasa i mądry podział, czyli najlepsi mają najwiecej, to dodatkowa motywacja, dzięki której powinna się wykrastylizować, mocna czwórka w ekstraklasie, a to już jest sporo jak na taką ligę jak nasza.
Bo ba dzisiaj, nasza liga potrzebuje mocnego lidera i 2-3 klubów które bedą mocno na niego naciskały a miedzy sobą toczyły boje o wicemistrzostwo.
To na początek.

Tytus_Sz
Tytus_Sz

wziąć

WhiteStarPower
WhiteStarPower

Spłacasz problem. Te różnice mozna przejebac na Obradovicia ktory dostaje 2mln pln za sezon imprezowania, deal zycia. Kluby z dołu by sie pokroiły za ten hajs. Ale nawet w artykule masz, ze obecny podział byl przewalczony przez gore i nie jest do konca dobry. W Anglii ostatnia druzyna dostaje prawie polowe tego co pierwsza i kazdy te lige chce śledzić bo czasem Norwich wygrywa z City. Paderborn z Bayernem to flaki z olejem, a PSG z Go Ahead Eagles…. wiesz ocb. Miodek ma srake bo ma długi jak cholera a jeszcze wywala gruby hajs na Obradoviciow, tyle ze dla wielku klubow z dołu dobrze zarządzanych ten hajs to molgby byc rozwój, np boisko dla akademii, albo oddanie miastu zaległego hajsu i zaczęcie gry na czysto wreszcie (My). Nikt nie chce zmiany tego co jest teraz, zasady sa jasne. Ale kolejne sezony warto by przemyśleć tez pule ze względu na oglądalność, szczegolnie ze miałbyś wpływ , głosował przez tv na swoj klub, zespoły ofensywne by miały lepsza oglądalność , stadiony szybko nie wrócą, to jest bardzo dobry pomysl z oglądalnością

Ekstraklasa
Ekstraklasa

O czym ty pierd***?
Kto bronił np. twojej Wiśle zdobywania punktów i dziś zajmowania w tabeli miejsca w czołówce?
Zespoły ofensywne nagradzać?
To twoja Wisła hajsu za dużo nie dostałaby – 7 klubów eklapy więcej goli strzeliło.
Chyba, że masz na myśli tylko stracone bramki, to w tym elemencie jesteście… wiceliderem.
A co do Obradovića, to co cię to obchodzi, jak jeszcze niedawno zatrudnialiście za większą kasę, a nawet nie płaciliście.

Ekstraklasa na golasa
Ekstraklasa na golasa

@WhiteStarPower , a co mnie obchodzi na co prezesi przeznaczą premie, mają ochotę, niech kupują tysiąc obradoviców.
Chce klub z dołu tabeli dodatkowe boisko, niech zajmie wyższe miejsce w lidze o kilka lokat.
Kolejne sezony warto przemyśleć … niech je sobie przemyślają prezesi klubów, którzy chcieliby dostawać masę kasy za utrzymanie w lidze.

WhiteStarPower
WhiteStarPower

Wiesz co, w Krakowie tez wiele lat mielismy w dupie na co idą pieniądze, reszte historii juz znacie. W Legii też sie obudzicie, bo gdyby nie manna z nieba za młodych Polaków to Miodek by właśnie na kolanach zapierdalal na Jasną Górę (a tak przynajmniej mówi ostatnie spraw. finasnowe Legii). Ja tylko twierdze jedna rzecz: Skoro TV płaci za to, ze płacą im kibice i reklamodawcy a mecz Legia Raków czy Wisła Raków przyciaga potencjalnych klinetow przed TV 300tys, a np. Płock Raków 50tys to czy nie jest dobrym pomysłem szczegolnie w czasach pandemii gdzie nie ma stadionow zeby czesc premii za tv uzaleznic od tego. Ale tak szczerze, z otwartym umysłem. Czemu nie? Czy nie ma w tym logiki? Nie mowie ZAMIAST miejsca w tabeli. Jako część puli.

Świroos
Świroos

Nie ma w tym żadnej logiki. Podział był znany przed sezonem. Nie pasował komuś podział to nie trzeba było do ligi przystępować. Jeżeli klub przystąpił do ligi to zgodził się na warunki. Proste jak budowa cepa, wszystko inne to zwykłe pierdolenie lamusów.

Rafał
Rafał

Zacznijmy od tego że nikogo nie obchodzi Wasz zaległy hajs dla miasta, tak samo moim zdaniem powinno się traktować Lechię – nie płacisz to wyjazd z ligi bo to jest oszustwo.
PS. Go ahead Eagles to klub z Holandii a nie z Francji

Kibic Obiektywny
Kibic Obiektywny

Zasady były niesprawiedliwe od początku. Mniejszość narzuciła je wbrew woli większości. Czy więc, przy nadarzającej się okazji ,pokrzywdzona większość może żądać sprawiedliwości? W normalnych warunkach silni nigdy nie liczą się ze słabymi. Wystarczy więc, że zasady zmienią się od przyszłego sezonu. Tyle, że decyzja musi być podjęta teraz. Za pół roku znów 4 kluby rozdzielą kasę między siebie.

Obecnie też wszystkie kluby muszą ponieść solidarne, nieplanowane, wydatki. Logicznym jest więc, że niektóre kluby mają tylko wielkie, nieplanowane koszty bez szans na rekompensatę.

Tralalala
Tralalala

Nie byłoby tej całej dyskusji, gdyby większość liga wypłacała pieniądze w całości po zakończeniu sezonu.
Ale wtedy te same Korony płakałyby, że nie mają za co dograć sezonu….

robrep
robrep

Jak Canal + będzie brak kase abonamentu po roku to OK.

Bodek
Bodek

Podział jest jak najbardziej sprawiedliwy. Lepszy dostaje więcej i tyle. Być może należy trochę zmienić proporcje, porozmawiać o detalach, ale to i tak w przyszłym sezonie, bo teraz to raczej nie fair.
Cytat: „I też byłbym za tym, by przy kolejnym podziale tej kasy pomyśleć nad rozwiązaniami alternatywnymi. Być może uzależnić je od frekwencji, oglądalności w telewizji meczów danego klubu?”
To przecież wtedy Legia dostanie jeszcze więcej:):):)

WhiteStarPower
WhiteStarPower

Legia na pewno nie straci, ale tez duzo nie zyska bo i tak zgarnia co sie da. Zyskać moga duze kluby z duzym fanbase, ktory obecnie nie ma wiele opcji wspierania klubu: Wisła, Lech, Lechia itp. Ale czemu nie? Czy kontrakt tv jest jaki jest dzieki kibicom Wisły Płock czy Rakowa? ja ich bardzo lubie, ale tak obiektywnie to nie.

Piotr
Piotr

Liga jest tak silna jak jej najsłabszy klub

Kupisz
Kupisz

W punkt. Krótko i mądrze.

NiueXYZ
NiueXYZ

W następnym sezonie to powinni usiąść i zastanowić się jaki procent zostawić na ” czarną godzinę” , a nie potem domagają się pieniędzy od PZPNu , który dobrze nimi gospodaruje.

Budżet z praw TV wynosi około 225 mln złotych , co za problem zostawić 20% z kontraktu na ” czarną godzinę”? Dzięki temu po roku mają 45 mln złotych zabezpieczenia, a po dwóch latach już 90 mln i nie trzeba wtedy błagać o wsparcie PZPN , który rozgrywkami nie zarządza. Pieniądze z PZPNu powinny pójść do 1, 2 i 3 ligi oraz Wojewódzkich ZPNów.

A co do podziału reszty czyli 180 mln zł to 30% powinna wynosić kwota stała, 30% ranking historyczny, 30% premie za miejsce w lidze, 10% na trzy najlepsze zespoły w których zagrało najwięcej Polaków.

robrep
robrep

„Tak, to jest sprawiedliwie z punktu widzenia tego, jak podział został ustalony rok temu.”

Świetnie, czyli to samo dotyczy rozgrywek ligowych, jak sprawiedliwie, to sprawiedliwie.

Tytus_Sz
Tytus_Sz

Łamagović z Dinama Zadupie hahahahahahaha

Enzomakaroneli
Enzomakaroneli

Żaden trener prezes czy kibice, media nie rozpieszczają tak pływaków i lekkoatletow jak piłkarzy.. aj ci pilkarze ah oni cale życie… Żeby tu gdzie są być… No tak tak

NiemieckaPompkaDoPowiekszaniaPenisa
NiemieckaPompkaDoPowiekszaniaPenisa

Jak u nas tak zrobią zamiast przyznać mistrzostwo Legii to będzie wał nad wały. Dupa pieknie wszystkich boli.
Bo tak trudno było grać jak na Białorusi tylko, że bez kibiców to by już końcówka była, ale taki Kubuś Błaszczykowski płakał, czy piłkarze Górnika nie chcieli grać.

Albo dokańczamy ligę, albo po 26 kolejkach mistzrem jest Legia, a zostało mniej niż połowa sezonu

Bykuwodzu
Bykuwodzu

Hehe
Widac jakis fan Legii skamla Bo I’m sie budzet nie dopina

on ....
on ....

A kto kazał tym klubom z dołu tabeli latami przepalać kase na gównianych piłkarzy za ogromne pieniadze? KTo ? Do cholery co wy weszło , pojebało was? Wiecej kasy dla dołu tabeli ? Po co zeby sprowadzili kolejnych Hujanoviców ? Z Dupa Zadupie ? , od lat jest ta sama dyskusja ze podział jest niesprawiedliwy , gówno prawda , wlasnie dlatego dzis jestesmy w czarnej dupie jesli chodzi o eurpejskie puchary , bo top 4 dostaje gówno zamiast pieniadze , i pozniej nic nie moga w pucharach . Jestescie za promowaniem pierdolnetych prezesow torzy latami przepalali kase ? Nie widzicie jak przynajmniej 8 zespołów z ekstraklasy nie potrafi wydawac pieniedzy na rozwoj , nie widzicie jak te klulby od lata finansuja nie siebie a menedzerów niewiadomego pochodzenia ktorrzy wciskaja im kaleke z plazy za 5 mln zł ? Nie widzicie jakie niekiedy kontrakty dostają gracze grajacy w klubie z dolnych rejonow tabeli ? Czy wy macie nasrane , niech nastapi oczyszczenie , nareszcie , kto przez lata zyl z dnia na dzien i sobie nie radził i ma , mial dlugi jeszcze przed pandemia to trudno , niech na jego miejsce wejda inne kluby , zdrowsze , z wlasnym stadionem i baza treningowa , zdolnymi juniorami tez mozna grac !!

robrep
robrep

A kto wymyślił limit obcokrajowców z poza UE. Zawsze paru dobrych „murzynów” trafiło się. Nie dość, że ktoś nie miał kasy, to jeszcze ograniczyli mu rynek do przebierania szrotu. Piszecie o Koronie. Dobrze to mieli raz Łatarę, ale był tani i po paru kolejkach został odstawiony. Ale poza tym było kilku innych dobrych, ale nie mogła ich Korona zatrzymać, bo limit, albo sprowadzić. Można było wsiąść murzyna za małe pieniądze i jak nie wypali to straty i tak nieduże. Ale nie, chyba kumple Bońka za mało zarabiali, to wymyślili jak rozkręcić rynek szrotu.

Katerinjoa
Katerinjoa

asd

gsaggasasz
gsaggasasz

https://najwiekszekursykuponow.blogspot.com/ – Znowu trafili! tym razem kurs 386 i zdjęcie wczorajszego kuponu już na blogu!
Na dziś już kupon dostępny. Polecam bo gram od kilku dni i już trafiłem z nimi 2 kupony po kursach ponad 100.

Katerinjoa
Katerinjoa

If you wanna sex, you can write me there – http://www.about.me/katerinjoa (my profile katerinjoa)

82087905_487782665480901_6982161008604326607_n.jpg
Weszło
06.08.2020

Monchi w Sevilli sto razy mocniejszy od Monchiego w Romie

Gdy tylko los skojarzył Sevillę z Romą, podtekst był jasny: Monchi. Legendarny dyrektor sportowy Sevilli, którego doskonałe decyzje na rynku transferowym doprowadziły ten klub do pięciu triumfów w Pucharze UEFA i Lidze Europy. Dyrektor, który zapracował na zaufanie szefów Romy i dyrektor, który swoją rzymską misję totalnie położył. Gdy nie wyszło w Serie A, wrócił […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

HEJT PARK W DOBRYM SKŁADZIE | Michał Pol i Wiktor Malinowski | LIVE od 21

W kolejnej odsłonie „Hejt Parku w Dobrym Składzie” gościem Michała Pola będzie Wiktor Malinowski! Były szczypiornista VIVE Kielce odnalazł się przy… pokerowym stole, gdzie zarabia okrągłe sumki. Specjalnie dla nas opowie o kulisach świata wielkiej – dosłownie – gry. Macie pytania? Śmiało, dzwońcie: 22 219 50 31. Partnerem programu jest browar Okocim. 
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Mówicie, że za drogie bilety? Pan Nitot ma to w dupie!

Gregoire Nitot – fajny gość? No chyba nie do końca. Miała być francuska gracja, a wyszła cebulacka gburowatość. Pan Nitot na zarzut kibiców „bilety są za drogie” odpowiada  prosto – „mam to w dupie”. Wyobraźcie sobie, że zostajecie właścicielem klubu, który jest w ruinie. Gra w lidze, która nie przystaje do firmy z taką historią. […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Bruliński (Lechia): „Zadziałaliśmy na tyle odpowiedzialnie, na ile potrafiliśmy”

– Pewnie można było to wszystko rozwiązać inaczej, ale zadajmy sobie dzisiaj pytanie, kiedy ostatnio mieliśmy robione testy? Sprawdziłem – 15 czerwca. Zawodnik, u którego stwierdzono koronawirusa nie ma nawet podwyższonej temperatury. Nie wiemy tak naprawdę, co się od 15 czerwca działo w naszym zespole – stwierdził Arkadiusz Bruliński, dyrektor Biura Komunikacji i Marketingu oraz […]
06.08.2020
Blogi i felietony
06.08.2020

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Warta Poznań nie będzie grać u siebie. A nawet jakby grała u siebie, nie wprowadziłaby do Ekstraklasy polskiej odpowiedzi na La Bombonerę. Nie ma dziesiątek tysięcy fanatycznych kibiców. Warta Poznań nie wprowadzi też w ekstraklasowy krwioobieg milionów euro. Nie stoi za nią żaden hipernowoczesny kombinat IT, żadne unikalne know-how. Ich marka nie przykuje do telewizorów […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Handzlik: Idąc do Legii popełniłem błąd. Potem nawet myślałem, żeby rzucić piłkę

Pięć lat – tyle musiał czekać Konrad Handzlik na to, żeby powiększyć swój dorobek występów w Ekstraklasie. Kiedy przechodził z Wisły Kraków do Legii Warszawa, wokół jego osoby było dużo szumu. Za dużo, bo sam przyznaje, że wcale mu to nie pomogło. Ostatecznie do ligi trafił nie dzięki temu, że przebił się przy Łazienkowskiej, a […]
06.08.2020
Bukmacherka
06.08.2020

Juventus doczłapie się do ćwierćfinału?

Juventus – Olympique Lyon. To jeden z najbardziej zagadkowych meczów 1/8 finału Ligi Mistrzów. „Stara Dama” w teorii powinna awansować do ćwierćfinału, ale w praktyce absolutnie nic nie jest przesądzone. FORMA LYONU JEST NIEWIADOMĄ W pierwszym meczu, który odbył się we Francji, Lyon wygrał 1:0. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył Lucas Tousart. Ten wynik szokował, […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Czterech piłkarzy, na których radzimy zwrócić dziś szczególną uwagę

Przed nami kolejny czteropak w Lidze Europy i – uwaga, nie ironizujemy – cztery fajne pozycje do oglądania. Najbardziej efektowna zapowiedź wieczoru skupiłaby się na ligach. Mamy starcie przedstawiciela La Liga z zespołem Serie A, mamy reprezentanta Premier League, mamy drużynę z Bundesligi. Tak, potem mina rzednie, gdy pod hasłem”Anglicy” zamiast Chelsea kryje się Wolverhampton, […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Kolejny głośny powrót do Ekstraklasy. Kucharczyk w Pogoni Szczecin

Wrócił Sobota, wrócił Boruc, teraz wraca Michał Kucharczyk, który zasili Pogoń Szczecin. Trzeba przyznać, że nieźle kręci się to okno transferowe jak do tej pory, postaci, których jesteśmy arcyciekawi w nowych barwach, jest już więcej niż kilka, a przecież okienko trochę jeszcze potrwa. PRZYCHODZI NIE Z ŁAWKI, A Z BOISKA Kucharczyk Rosji nie pozamiatał, w […]
06.08.2020
Weszło Extra
06.08.2020

„Żyłem, umarłem i znów ożyłem”. Ståle Solbakken, czyli trener niezniszczalny

13 marca 2001 roku Ståle Solbakken, wówczas 33-letni piłkarz FC Kopenhagi, jak co dzień wybrał się na trening. Nie mógł wiedzieć, że zajęcia opuści… martwy. Tak się przynajmniej wydawało klubowemu lekarzowi, który przeprowadził rozpaczliwą akcję ratunkową, udzielając nieprzytomnemu zawodnikowi pierwszej pomocy. – Jego serce przestało bić – przyznał potem doktor. Aż trudno uwierzyć, że mówił […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Kamil Wilczek podpalił Danię. Legenda Brondby zagra dla FC Kopenhagi

Luis Figo w Hiszpanii. Ashley Cole w Anglii. Zlatan Ibrahimović we Włoszech. Kasper Hamalainen w Polsce. W różnych krajach pojęcie „piłkarskiego zdrajcy” ma inny przykład, ale tę samą definicję. Gościa, który przechodzi do odwiecznego rywala. Zdaniem kibica – dla kasy. Zdaniem samego zainteresowanego poniekąd pewnie też, ale wiadomo – ilu ludzi, tyle powodów. W każdym […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

W Warcie nie ma czasu na świętowanie. Dzień po fetowaniu mieliśmy komitet transferowy

– Od pewnego czasu udaje nam się działać na warunkach zdrowego zarządzania tym budżetem. Odkąd jestem w klubie budżet płacowy jest w graniach 50-60% budżetu ogólnego, co – jak wykazują wskaźniki – jest zdrowym procentem. Nie będziemy wydawać więcej niż pozwalają nam na to nasze możliwości finansowe. Nie będzie w Warcie płacowego eldorado i życia […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Wilusz: „Raków był bardzo konkretny, a poziom Ekstraklasy idzie do góry”

W jakich okolicznościach podpisywał kontrakt z Rakowem Częstochowa? Co go przekonało? Jakie wrażenie zrobił na nim klub i trener Marek Papszun? Dlaczego potrzebował stabilizacji? Czy ostatni rok w Rosji uważa za stracony? Dlaczego nie został w Rosji i czy miał możliwość zostania na dłużej w Uralu Jekaterynburg? Czy wraca do lepszej ligi? Skąd u niego […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Pan piłkarz na dłużej w Lechu. Kolejorz dogadał się z Pedro Tibą

Lech Poznań świetnie szkoli młodzież. To teza łatwa do obrony, teza oczywista, z którą trudno polemizować. Ale jednocześnie Kolejorz miał w ostatnim czasie problemy ze ściąganiem kozaków, od których ta młodzież mogłaby się uczyć. Natomiast jednym z takich kozaków, którego poznaniacy wyszukali i ściągnęli jest Pedro Tiba. Wśród fanów Lecha pojawiały się obawy, że Portugalczyk […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Felix: „Chciałem zapewnić lepszą przyszłość mojej rodzinie. Liga turecka ma swoją renomę”

W dzisiejszej prasie futbol na pewno nie dominuje, ale… coś dla siebie znajdziemy. W „Przeglądzie” mamy zapowiedź Ligi Mistrzów i rozmowę o nowym trenerze Jagiellonii, w „Sporcie” rzecz o transferach Piasta i GKS-u Jastrzębie, a w „Superaku” Jorge Felix opowiada o transferze. – Trafiłem do czołowego klubu, który w poprzednim sezonie zajął czwarte miejsce w […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

United wygrywają w sparingu pod szyldem Ligi Europy

Tak się stęskniliśmy za międzynarodowymi rozgrywkami, że odpaliliśmy nawet starcie Manchesteru United z LASK Linz, co wcześniej – przed pandemią – byłoby nie do pomyślenia. Nie dość, że Austriacy są elektryzujący jak budyń, to jeszcze przegrali 0:5 w pierwszym spotkaniu. Naprawdę więc w normalnych czasach wolelibyśmy oglądać wyścigi kropel na szybie. Ale że jest, jak […]
06.08.2020
Weszło
05.08.2020

Inter gra dalej, ale rośnie rola defensywy

Wicemistrzostwo Włoch, punkt straty do Juventusu, niezłe punktowanie i przyzwoita gra po przerwie pandemicznej. Ale jednocześnie pierwsze zgrzyty z udziałem Antonio Conte, brak regularności, która pozwoliłaby przeskoczyć słabą w tym sezonie Starą Damę, no i sporo punktów uratowanych przez Samira Handanovicia. Finisz sezonu w wykonaniu Interu Mediolan ma trochę słodko-gorzki smak i dzisiejsze zwycięstwo nad […]
05.08.2020
Blogi i felietony
05.08.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Od wielu lat hołduję jednej wyjątkowej wakacyjnej tradycji. Stawiam tasiemki na pierwsze rundy eliminacji do europejskich pucharów. Nie zliczę ile razy Steaua Bukareszt zremisowała z jakimiś dziadami, wykładając mi kupon na siedem zdarzeń. Nie zliczę ile razy wszystko weszło, gdy akurat Partizana nie trawił żaden wewnętrzny konflikt, a mistrz Norwegii zgodnie z planem rozprawiał się […]
05.08.2020