post Avatar

Opublikowane 24.04.2020 18:54 przez

Damian Smyk

Ostatnia transza z praw telewizyjnych to tak naprawdę nagroda za udany sezon. Poprzednie przelewy z Ekstraklasy wystarczyły już na uregulowanie wobec klubów kwot stałych czy rankingu historycznego. Ostatnia transza to tak naprawdę śrubki dla klubów z dolnej części tabeli i potężna kasa dla tych, którzy walczą o puchary i czołowe miejsca w lidze. Dyplomy za uczestnictwo zostały już rozdane, walka toczy się już tylko o medale. I ci, którzy w biegu nie liczyli się w walce o cenniejsze nagrody, mówią teraz do czołówki – ejże, sam dyplom to trochę mało, może się podzielicie?

Nikt tego oficjalnie nie powie, bo publiczny szantaż byłby odebrany bardzo źle, ale nie jest tajemnicą, że klubom z dołu tabeli bardzo uwłacza fakt, że w ostatniej racie z praw telewizyjnych przypadną im niewielkie sumy. Od 150 tysięcy do pół miliona dostaną w ostatniej transzy kluby z miejscu 11-16. – Czy to jest sprawiedliwie? – pytają.

Tak, to jest sprawiedliwie z punktu widzenia tego, jak podział został ustalony rok temu. To zwykłe wypełnianie ustaleń z kwietnia zeszłego roku, gdy rada nadzorcza Ekstraklasy przyklepała zasady dzielenia kasy. Manipulacją jest mówienie wyłącznie o ostatniej transzy, bo poprzednie na konta klubów spływały przez cały sezon. Każdy klub dostał już swoje pieniądze w tym czasie. Dziś dzielimy kasę niemal wyłącznie za miejsca w lidze. Ci grający przez cały sezon dobrze dostaną więcej, ci grający gorzej dostaną dużo mniej. Czy te dysproporcje są za duże? Pewnie tak. Ale wracamy do tego, że kłócić się o niesprawiedliwy podział trzeba było rok temu. Zmieniać statut Ekstraklasy, dyskutować o nim w gronie szesnastu zespołów, a nie sześciu przedstawicieli.

Źródło – @CommonSensePL

Faktem jest, że kluby z dolnej ósemki swój przydział już dostały. Część wykorzystała go tak, że dziś jest w górnej ósemce lub o tę górną ósemkę walczy – ot, chociażby Raków Częstochowa. Część przepaliła te pieniądze na Łamagoviciów z Dinama Zadupie. Ostatnia transza jest nagrodą. Rozdysponowaną pewnie źle, ale rozdysponowaną zgodnie z zasadami.

Dlatego dziś trudno mi kupić argument o tym, że komuś nie opłaca się wracać do gry. I że – dajmy na to – Korona Kielce nie ma interesu w tym, by kończyć ligę, by Legia dostała prawie 20 milionów z tej transzy, a dla kielczan zostaną trociny. Wątpliwości co do kończenia rozgrywek są jasne – plan na powrót Ekstraklasy jest w powijakach, ale jest. Pewne zasady są z kosmosu, ale są. Jeśli dziś ktoś kręci nosem na to, że musi kończyć ligę, a zarobi niewiele, to najwidoczniej ma poważny problem z koncepcją uczestnictwa w rozgrywkach. Przypomina mi to bardziej chłopaków na orliku, którzy po pół godzinie grania dostają od przeciwnej drużyny ostre lanie i mówią „dobra, to my się zwijamy, to nie ma sensu”.

Nie wyobrażam sobie pływaka, który widząc odjeżdżającego mu rywala wychodzi z basenu i mówi, że już się nie ściga.

Nie wyobrażam sobie kolarza, który w połowie dystansu zerka na stratę do lidera, rzuca rower w krzaki i idzie na hot-doga.

Nie wyobrażam sobie maratończyka, który na dwudziestym kilometrze schodzi z trasy, bo nie dobiegnie już na miejscu premiowanym nagrodą pieniężną.

Uczestnictwo w lidze zakłada jej dokończenie. – Sytuacja jest wyjątkowa, bo przecież nie zarobimy na dniu meczowym – mówią kluby z dołu tabeli. Podobnie jak nie zarobią wszystkie inne zespoły w lidze. Każdy jest tu pokrzywdzony solidarnie. Natomiast uczestnictwo w rozgrywkach sportowych zakłada, że gra się dopóki one trwają. Myślenie w sposób „graliśmy do momentu, gdy nam się to opłacało, a teraz mamy już wątpliwości” nie ma nic wspólnego z rywalizacją sportową. Uczestnictwo w Ekstraklasie jest zupełnie dobrowolne. Jeśli kończenie ligi ci się nie opłaca, to są ligi LZS-owe albo orlikowe ligi szóstek.

Rozumiem, że kluby z dołu tabeli chciałyby, by w dzieleniu pieniędzy te dysproporcje między pucharowiczami i dołem tabeli były mniejsze. I też byłbym za tym, by przy kolejnym podziale tej kasy pomyśleć nad rozwiązaniami alternatywnymi. Być może uzależnić je od frekwencji, oglądalności w telewizji meczów danego klubu?

Ale jeśli ktoś dziś zastanawia się nad tym, czy jemu powrót do grania w ogóle się opłaca, to niech zastanowi się nad tym, za co płaci swoim pracownikom. Korona nie płaci piłkarzom za to, by nadrabiali Netflixa w domach. Wisła nie płaci trenerom za to, by w nieskończoność wysyłali piłkarzom rozpiski treningowe. ŁKS nie płaci ludziom z marketingu, by wymyślali kolejny fajny pomysł na opisanie meczu, który się nie odbywa. Każdy z tych klubów funkcjonuje po to, by grać mecze. I każdemu powinno zależeć na tym, by do grania wrócić.

Szukając analogii, widzę oczyma wyobraźni Raków Częstochowa, który po wznowieniu rozgrywek mówiłby gościom na stadionie w Bełchatowie – słuchajcie, albo nam się dorzucicie do wynajmu, albo my nie gramy. Nie zarabiamy na dniu meczowym, kibice nie kupują biletów i kiełbasek, podzielmy się kosztami fifty-fifty.

Przecież piętnaście pozostałych zespołów popukałoby się w łeb i zapytało „a czyja to jest wina, że nie macie swojego stadionu?”. Tak dziś TOP4 może się pukać w głowę i pytać „kto wam bronił walczyć o puchary?”. Oczywiście ktoś powie – ejże, sytuacja jednak jest inna, bo to czołówka wywalczyła kasę dla czołówki! To prawda. Ale w regułach dzielenia kasy z praw telewizyjnych nie widzę zapisu o tym, że największe pieniądze przypadają Legii, Lechowi, Pogoni czy Cracovii. Największe pieniądze przypadają drużynie, która zajmie pierwsze, drugie, trzecie i czwarte miejsce. I Piast Gliwice udowodnił, że nawet z mniejszym budżetem można wybić się między możnych polskiej ligi, by uszczknąć coś dla siebie.

Stąd apel do klubów z dołu tabeli – wróćcie do gry bez kręcenia nosem na zbyt małą ostatnią transzę. Powalczcie jeszcze o jak najlepsze pieniądze, które są do podniesienia z boiska w tych ostatnich kolejkach. A po sezonie usiądźcie do stołu w pełnym gronie i powiedzcie wielkim z rady nadzorczej ESA „rok temu zachowaliście się jak monopoliści, w trudnym momencie okazaliśmy solidarność, więc chyba należy nam się jakaś rekompensata, prawda?”.

Damian Smyk

fot. FotoPyk

Opublikowane 24.04.2020 18:54 przez

Damian Smyk

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 26
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ekstraklasa na golasa
Ekstraklasa na golasa

Nie chcesz być na samym dole…chcesz więcej kasy…to tutaj masz idealny przykład, trzeba się wziąść do roboty, zacząć myśleć… co zrobić aby być w tej pierwszej ósemce.
Taki podział jest jak najbardziej sprawiedliwy !
Według mnie, każde miejsce w tabeli od 1-8 powinno dzielić kilka milionów, np 4…
Byłoby o co grać, nawet po podziale liczyłaby się każda wygrana, każdy punkt.
Można powiedzieć, duża kasa i mądry podział, czyli najlepsi mają najwiecej, to dodatkowa motywacja, dzięki której powinna się wykrastylizować, mocna czwórka w ekstraklasie, a to już jest sporo jak na taką ligę jak nasza.
Bo ba dzisiaj, nasza liga potrzebuje mocnego lidera i 2-3 klubów które bedą mocno na niego naciskały a miedzy sobą toczyły boje o wicemistrzostwo.
To na początek.

Tytus_Sz
Tytus_Sz

wziąć

WhiteStarPower
WhiteStarPower

Spłacasz problem. Te różnice mozna przejebac na Obradovicia ktory dostaje 2mln pln za sezon imprezowania, deal zycia. Kluby z dołu by sie pokroiły za ten hajs. Ale nawet w artykule masz, ze obecny podział byl przewalczony przez gore i nie jest do konca dobry. W Anglii ostatnia druzyna dostaje prawie polowe tego co pierwsza i kazdy te lige chce śledzić bo czasem Norwich wygrywa z City. Paderborn z Bayernem to flaki z olejem, a PSG z Go Ahead Eagles…. wiesz ocb. Miodek ma srake bo ma długi jak cholera a jeszcze wywala gruby hajs na Obradoviciow, tyle ze dla wielku klubow z dołu dobrze zarządzanych ten hajs to molgby byc rozwój, np boisko dla akademii, albo oddanie miastu zaległego hajsu i zaczęcie gry na czysto wreszcie (My). Nikt nie chce zmiany tego co jest teraz, zasady sa jasne. Ale kolejne sezony warto by przemyśleć tez pule ze względu na oglądalność, szczegolnie ze miałbyś wpływ , głosował przez tv na swoj klub, zespoły ofensywne by miały lepsza oglądalność , stadiony szybko nie wrócą, to jest bardzo dobry pomysl z oglądalnością

Ekstraklasa
Ekstraklasa

O czym ty pierd***?
Kto bronił np. twojej Wiśle zdobywania punktów i dziś zajmowania w tabeli miejsca w czołówce?
Zespoły ofensywne nagradzać?
To twoja Wisła hajsu za dużo nie dostałaby – 7 klubów eklapy więcej goli strzeliło.
Chyba, że masz na myśli tylko stracone bramki, to w tym elemencie jesteście… wiceliderem.
A co do Obradovića, to co cię to obchodzi, jak jeszcze niedawno zatrudnialiście za większą kasę, a nawet nie płaciliście.

Ekstraklasa na golasa
Ekstraklasa na golasa

@WhiteStarPower , a co mnie obchodzi na co prezesi przeznaczą premie, mają ochotę, niech kupują tysiąc obradoviców.
Chce klub z dołu tabeli dodatkowe boisko, niech zajmie wyższe miejsce w lidze o kilka lokat.
Kolejne sezony warto przemyśleć … niech je sobie przemyślają prezesi klubów, którzy chcieliby dostawać masę kasy za utrzymanie w lidze.

WhiteStarPower
WhiteStarPower

Wiesz co, w Krakowie tez wiele lat mielismy w dupie na co idą pieniądze, reszte historii juz znacie. W Legii też sie obudzicie, bo gdyby nie manna z nieba za młodych Polaków to Miodek by właśnie na kolanach zapierdalal na Jasną Górę (a tak przynajmniej mówi ostatnie spraw. finasnowe Legii). Ja tylko twierdze jedna rzecz: Skoro TV płaci za to, ze płacą im kibice i reklamodawcy a mecz Legia Raków czy Wisła Raków przyciaga potencjalnych klinetow przed TV 300tys, a np. Płock Raków 50tys to czy nie jest dobrym pomysłem szczegolnie w czasach pandemii gdzie nie ma stadionow zeby czesc premii za tv uzaleznic od tego. Ale tak szczerze, z otwartym umysłem. Czemu nie? Czy nie ma w tym logiki? Nie mowie ZAMIAST miejsca w tabeli. Jako część puli.

Świroos
Świroos

Nie ma w tym żadnej logiki. Podział był znany przed sezonem. Nie pasował komuś podział to nie trzeba było do ligi przystępować. Jeżeli klub przystąpił do ligi to zgodził się na warunki. Proste jak budowa cepa, wszystko inne to zwykłe pierdolenie lamusów.

Rafał
Rafał

Zacznijmy od tego że nikogo nie obchodzi Wasz zaległy hajs dla miasta, tak samo moim zdaniem powinno się traktować Lechię – nie płacisz to wyjazd z ligi bo to jest oszustwo.
PS. Go ahead Eagles to klub z Holandii a nie z Francji

Kibic Obiektywny
Kibic Obiektywny

Zasady były niesprawiedliwe od początku. Mniejszość narzuciła je wbrew woli większości. Czy więc, przy nadarzającej się okazji ,pokrzywdzona większość może żądać sprawiedliwości? W normalnych warunkach silni nigdy nie liczą się ze słabymi. Wystarczy więc, że zasady zmienią się od przyszłego sezonu. Tyle, że decyzja musi być podjęta teraz. Za pół roku znów 4 kluby rozdzielą kasę między siebie.

Obecnie też wszystkie kluby muszą ponieść solidarne, nieplanowane, wydatki. Logicznym jest więc, że niektóre kluby mają tylko wielkie, nieplanowane koszty bez szans na rekompensatę.

Tralalala
Tralalala

Nie byłoby tej całej dyskusji, gdyby większość liga wypłacała pieniądze w całości po zakończeniu sezonu.
Ale wtedy te same Korony płakałyby, że nie mają za co dograć sezonu….

robrep
robrep

Jak Canal + będzie brak kase abonamentu po roku to OK.

Bodek
Bodek

Podział jest jak najbardziej sprawiedliwy. Lepszy dostaje więcej i tyle. Być może należy trochę zmienić proporcje, porozmawiać o detalach, ale to i tak w przyszłym sezonie, bo teraz to raczej nie fair.
Cytat: „I też byłbym za tym, by przy kolejnym podziale tej kasy pomyśleć nad rozwiązaniami alternatywnymi. Być może uzależnić je od frekwencji, oglądalności w telewizji meczów danego klubu?”
To przecież wtedy Legia dostanie jeszcze więcej:):):)

WhiteStarPower
WhiteStarPower

Legia na pewno nie straci, ale tez duzo nie zyska bo i tak zgarnia co sie da. Zyskać moga duze kluby z duzym fanbase, ktory obecnie nie ma wiele opcji wspierania klubu: Wisła, Lech, Lechia itp. Ale czemu nie? Czy kontrakt tv jest jaki jest dzieki kibicom Wisły Płock czy Rakowa? ja ich bardzo lubie, ale tak obiektywnie to nie.

Piotr
Piotr

Liga jest tak silna jak jej najsłabszy klub

Kupisz
Kupisz

W punkt. Krótko i mądrze.

NiueXYZ
NiueXYZ

W następnym sezonie to powinni usiąść i zastanowić się jaki procent zostawić na ” czarną godzinę” , a nie potem domagają się pieniędzy od PZPNu , który dobrze nimi gospodaruje.

Budżet z praw TV wynosi około 225 mln złotych , co za problem zostawić 20% z kontraktu na ” czarną godzinę”? Dzięki temu po roku mają 45 mln złotych zabezpieczenia, a po dwóch latach już 90 mln i nie trzeba wtedy błagać o wsparcie PZPN , który rozgrywkami nie zarządza. Pieniądze z PZPNu powinny pójść do 1, 2 i 3 ligi oraz Wojewódzkich ZPNów.

A co do podziału reszty czyli 180 mln zł to 30% powinna wynosić kwota stała, 30% ranking historyczny, 30% premie za miejsce w lidze, 10% na trzy najlepsze zespoły w których zagrało najwięcej Polaków.

robrep
robrep

„Tak, to jest sprawiedliwie z punktu widzenia tego, jak podział został ustalony rok temu.”

Świetnie, czyli to samo dotyczy rozgrywek ligowych, jak sprawiedliwie, to sprawiedliwie.

Tytus_Sz
Tytus_Sz

Łamagović z Dinama Zadupie hahahahahahaha

Enzomakaroneli
Enzomakaroneli

Żaden trener prezes czy kibice, media nie rozpieszczają tak pływaków i lekkoatletow jak piłkarzy.. aj ci pilkarze ah oni cale życie… Żeby tu gdzie są być… No tak tak

NiemieckaPompkaDoPowiekszaniaPenisa
NiemieckaPompkaDoPowiekszaniaPenisa

Jak u nas tak zrobią zamiast przyznać mistrzostwo Legii to będzie wał nad wały. Dupa pieknie wszystkich boli.
Bo tak trudno było grać jak na Białorusi tylko, że bez kibiców to by już końcówka była, ale taki Kubuś Błaszczykowski płakał, czy piłkarze Górnika nie chcieli grać.

Albo dokańczamy ligę, albo po 26 kolejkach mistzrem jest Legia, a zostało mniej niż połowa sezonu

Bykuwodzu
Bykuwodzu

Hehe
Widac jakis fan Legii skamla Bo I’m sie budzet nie dopina

on ....
on ....

A kto kazał tym klubom z dołu tabeli latami przepalać kase na gównianych piłkarzy za ogromne pieniadze? KTo ? Do cholery co wy weszło , pojebało was? Wiecej kasy dla dołu tabeli ? Po co zeby sprowadzili kolejnych Hujanoviców ? Z Dupa Zadupie ? , od lat jest ta sama dyskusja ze podział jest niesprawiedliwy , gówno prawda , wlasnie dlatego dzis jestesmy w czarnej dupie jesli chodzi o eurpejskie puchary , bo top 4 dostaje gówno zamiast pieniadze , i pozniej nic nie moga w pucharach . Jestescie za promowaniem pierdolnetych prezesow torzy latami przepalali kase ? Nie widzicie jak przynajmniej 8 zespołów z ekstraklasy nie potrafi wydawac pieniedzy na rozwoj , nie widzicie jak te klulby od lata finansuja nie siebie a menedzerów niewiadomego pochodzenia ktorrzy wciskaja im kaleke z plazy za 5 mln zł ? Nie widzicie jakie niekiedy kontrakty dostają gracze grajacy w klubie z dolnych rejonow tabeli ? Czy wy macie nasrane , niech nastapi oczyszczenie , nareszcie , kto przez lata zyl z dnia na dzien i sobie nie radził i ma , mial dlugi jeszcze przed pandemia to trudno , niech na jego miejsce wejda inne kluby , zdrowsze , z wlasnym stadionem i baza treningowa , zdolnymi juniorami tez mozna grac !!

robrep
robrep

A kto wymyślił limit obcokrajowców z poza UE. Zawsze paru dobrych „murzynów” trafiło się. Nie dość, że ktoś nie miał kasy, to jeszcze ograniczyli mu rynek do przebierania szrotu. Piszecie o Koronie. Dobrze to mieli raz Łatarę, ale był tani i po paru kolejkach został odstawiony. Ale poza tym było kilku innych dobrych, ale nie mogła ich Korona zatrzymać, bo limit, albo sprowadzić. Można było wsiąść murzyna za małe pieniądze i jak nie wypali to straty i tak nieduże. Ale nie, chyba kumple Bońka za mało zarabiali, to wymyślili jak rozkręcić rynek szrotu.

Katerinjoa
Katerinjoa

asd

gsaggasasz
gsaggasasz

https://najwiekszekursykuponow.blogspot.com/ – Znowu trafili! tym razem kurs 386 i zdjęcie wczorajszego kuponu już na blogu!
Na dziś już kupon dostępny. Polecam bo gram od kilku dni i już trafiłem z nimi 2 kupony po kursach ponad 100.

Katerinjoa
Katerinjoa

If you wanna sex, you can write me there – http://www.about.me/katerinjoa (my profile katerinjoa)

82087905_487782665480901_6982161008604326607_n.jpg
Weszło
25.05.2020

„Zieliński to najlepszy rozgrywający w Europie. Milik? Ważniejsze pozostanie Mertensa”

W poniedziałkowej prasie m.in. Robert Lewandowski zbliżający się do rekordu, rozmowa z Ivicą Vrdoljakiem o Legii i rynku transferowym, Łukasz Załuska wspomina czasy w Warszawie, Bożydar Iwanow o powrocie I ligi w kontekście transmisji w Polsacie Sport i Diego Maradona junior oceniający Polaków z Napoli.  PRZEGLĄD SPORTOWY Robert Lewandowski jest coraz bliżej wyrównania własnego rekordu […]
25.05.2020
Bukmacherka
25.05.2020

Oskubaliśmy bukmacherów w niedzielę – kolejne trafione typy!

Niedziele mogą być przyjemne. Zwłaszcza jeśli obstawiacie spotkania ligi niemieckiej razem z naszymi typerami z działu bukmacherskiego. We wczorajszych meczach udało nam się przedłużyć dobrą passę i zakończyć weekend na dużym plusie. Takie weekendy to my lubimy! W sobotę trafiliśmy cztery typy, z których każdy kręcił się – lub przekraczał – wokół kursu 2.00. A […]
25.05.2020
Weszło Extra
25.05.2020

Wrogów nie przekonam, a przyjaciół przekonywać nie muszę

Czy jest arogantem? Skąd decyzja o rozpoczęciu pisania książki i czy będzie to literatura piękna? Dlaczego od decyzji o odebraniu kapitańskiej opaski Januszowi Golowi trudniejsze dla niego były zwolnienia pracowników w Cracovii? Czego spodziewać się po zbliżającym się oknie transferowym? Czy zmienił pogląd na toporny styl Cracovii? Jak wygląda jego plan na budowanie silnej drużyny […]
25.05.2020
Inne sporty
24.05.2020

The Last Dance rozpęta lawinę sportowych dokumentów?

Serial o losach mistrzowskich Chicago Bulls oraz ich niezapomnianego lidera zrobił furorę na całym świecie. Obudził też tematy do dyskusji: czy Michael Jordan był tyranem i złym kolegą z drużyny? A może po prostu wyjątkowo mocno zależało mu na wygrywaniu? ESPN, odpowiedzialne za stworzenie koszykarskiego dokumentu, wyczuło pismo nosem i już planuje kolejną (i na […]
24.05.2020
Niemcy
24.05.2020

Warto było czekać do końca!

Nieprawdopodobnie wolno rozkręcał się ten mecz, tak naprawdę gdyby ktoś włączył telewizor mniej więcej po godzinie gry, poza bramką Fortuny wiele by nie stracił. Ale gdy już się rozhuśtali… Obroniony rzut karny. Chwilę później gol na 2:0. Rosnąca desperacja gospodarzy, którzy próbowali nawet uderzeń nożycami i przewrotkami. Aż w końcu piorunująca końcówka, w której w […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Liga Minus – Misterium Chotomowskie

To już ostatni taki odcinek Ligi Minus. Wraca Ekstraklasa, więc choć quizowe odcinki całkowicie nie znikają, to nie będą już tak regularne. Ale nic, cieszmy się, póki możemy to przeżywać. Co zobaczyliśmy tym razem? Żenującą anegdotę Wojtka Pieli o Jacku Krzynówku. Kapitalną anegdotę Wojtka Pieli o telefonie do Jerzego Engela. Pawła Brożka, który za długo […]
24.05.2020
Niemcy
24.05.2020

Szkoła pięknej gry według Lipska

To był spektakl godny teatru broadwayowskiego. Oczywiście, przy pełnych trybunach oglądałoby się to pewnie jeszcze przyjemniej, ale nie będziemy narzekać, bo piłkarze RB Lipsk zagrali tak widowiskowo, tak nowocześnie, tak ofensywnie, że jedyną właściwą reakcją było wygodne rozsądzenie się w fotelu i delektowanie się ich kunsztem. I choć jednostronne mecze, a ten był wyjątkowo jednostronny, […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Schalke null Gelsenkirchen

Fatalnie, po prostu fatalnie prezentuje się od pewnego czasu Schalke Gelsenkirchen. Już pal licho, że od dziewięciu meczów nie wygrali. Już pal licho, że po pandemicznej pauzie najpierw Borussia ogoliła ich 4:0, a dziś ośmieszył Augsburg, wywożąc ze stadionu rywala trzy punkty i trzy zdobyte bramki. To Schalke jest po prostu przeraźliwie słabe piłkarsko, posiada […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Od Nowaka do Lewandowskiego. Najlepsi Polacy w Bundeslidze

Władze klubów Serie A praktycznie co okienko wpadają do Ekstraklasy i zachowują się tak, jak emerytki na promocji karpia w markecie, ale jeszcze sporo milionów euro musi przepłynąć z Italii do naszego kraju, byśmy uznali tamtejszą ligę za najbardziej „polską” spośród tych najsilniejszych. Ten tytuł należy do Bundesligi. Z jednej strony nie jest to ostatnio […]
24.05.2020
Inne sporty
24.05.2020

Kubica w dobrej formie, ale to simracerzy triumfowali w Orlen Stay&Play

Było szybko, wściekle i emocjonująco. Za nami finał turnieju w Assetto Corsa, w ramach projektu Orlen Stay&Play. Profesjonalni sportowcy stanęli w szranki z zawodnikami, którzy wcześniej przeszli przez otwarte kwalifikacje. Nie było jednak mowy o żadnych nowicjuszach. Na linii startu na Roberta Kubicę czy Jakuba Przygońskiego czekali bowiem esportowcy, specjalizujący się w symulatorach wyścigowych. Szans […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Robert Gumny: Prawie rok grałem z bólem. Pokazywałem 50 procent możliwości

Obrońca Lecha Poznań, Robert Gumny był gościem Łukasza Trałki, Michała Żewłakowa i Jakuba Wawrzyniaka w programie „Liga PL” emitowanym w Kanale Sportowym. Zawodnik „Kolejorza” opowiedział o spodziewanym powrocie do gry po kontuzji, silnej psychice, potrzebie rywalizacji i najsilniejszym punkcie poznaniaków przed meczem z Legią. Poniżej zapis tekstowy rozmowy.  Jak się czujesz? Dziękuję, bardzo dobrze. Od […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Polski Real i potęgi na kolanach. Finał rankingu polskich drużyn wszech czasów!

Milion dolarów oferowane przez Real za Włodzimierza Lubańskiego. Widzew Łódź w kilkanaście lat przechodzący od czwartej ligi do pokonania Liverpoolu, jednej z najlepszych drużyn w historii futbolu. Deyna z Gadochą siejący postrach na murawach Europy. Ernest Wilimowski jako kandydat do najlepszego piłkarza świata swoich czasów. Wyrabiający 577% normy przodownik pracy Wiktor Markiefka decydujący o losach […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Astiz: „Prawdopodobnie po sezonie zostanę w Legii. Albo jako piłkarz, albo w innej roli”

Iñaki Astiz był – obok Roberta Gumnego – telefonicznym gościem najnowszej „Ligi PL”. W ostatnim odcinku przed wznowieniem rozgrywek stoper warszawskiej Legii zdał raport ze stanu przygotowań wicemistrzów Polski i liderów PKO Bank Polski Ekstraklasy do ponownego startu ligi. Zdradził też co nieco na temat swojej przyszłości. Poniżej zapis rozmowy. Łukasz Trałka: – Jak przygotowania […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Przez lojalność nie mogłam iść do Lyonu. To jak transfer z Lecha do Legii

– Przez siedem lat w Paryżu zyskałam taki szacunek ludzi, że nie mogłam przejść do Lyonu. Dla mnie relacje z kibicami są cenniejsze od złota. Nie mogłabym później spojrzeć w twarz ludziom, którzy dopingowali mnie przez te lata w Paryżu. To po pierwsze. A po drugie – przez te lata nakręcałam się tą rywalizacją, miałam […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Grosicki: – Chcę, żeby za kilkanaście lat moje nazwisko było wspominane

– Mam jeszcze dwie imprezy przed sobą. W 2021 i 2022 roku. Jest jeszcze szansa i czas. Jak są marzenia do zrealizowania, to trzeba je zrealizować. Marzymy, żeby zaistnieć na takich imprezach i mam nadzieję, że to się uda. Trzeba wierzyć. Zmienić słowa w czyny. Pokazać to na boisku. Tamten mundial był bardzo słaby, ale […]
24.05.2020
Niemcy
24.05.2020

Niedziela z Bundesligą. Czy RB Lipsk powróci na zwycięską ścieżkę?

Dwa remisy przed pandemią, jeden po wznowieniu rozgrywek. Nie da się ukryć, że kiepska passa RB Lipsk na przestrzeni trzech ostatnich kolejek Bundesligi mocno nadszarpnęła szanse tej ekipy na sięgnięcie po mistrzowską paterę. Obecnie podopieczni Juliana Nagelsmanna mają aż dziesięć punktów straty do liderującego Bayernu. Jeżeli nie zwyciężą dzisiejszego spotkania w Moguncji, pozostanie im już […]
24.05.2020

Robert Gumny i Inaki Astiz gośćmi Ligi PL!

Jest niedziela, jest Liga PL. Dzisiaj w studiu Michał Żewłakow, Łukasz Trałka i Jakub Wawrzyniak, a gośćmi tego tercetu solidnych ligowców będą Robert Gumny z Lecha Poznań oraz Inaki Astiz z Legii Warszawa. Tematy? Łatwe do przewidzenia – rusza liga, rusza Puchar Polski, rusza to wszystko, za czym tak bardzo tęskniliśmy. Zapraszamy na Kanał Sportowy! […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Zauważalnie inni. Z wizytą w akademii FC Köln

Mistrz świata Ron-Robert Zieler, zdobywca Pucharu Konfederacji Jonas Hector, wicemistrz olimpijski Timo Horn, mistrzowie Europy U-21 Yannick Gerhardt i Mitchell Weiser. Co oni wszyscy mają ze sobą wspólnego? Każdy z nich przeszedł przez kilka – albo i wszystkie – szczeble juniorskiej i młodzieżowej kariery w Kolonii. W akademii FC Köln, jednej z najbardziej niedocenianych w […]
24.05.2020