post Avatar

Opublikowane 19.04.2020 12:40 przez

redakcja

W wielu miastach w Polsce trwają obecnie różnego rodzaju zbiórki i kwesty, które mają na celu pomoc dla najbardziej potrzebujących szpitali prowadzących czynną walkę z koronawirusem. Mamy jednak wrażenie, że w Łodzi, być może z powodu derbowej rywalizacji, akcje wsparcia mają wyjątkowy rozmach. Widzewiacy zebrali rekordową w skali Polski kwotę, ełkaesiacy poza kupnem i rozwożeniem sprzętu za sprawą jednego z kibiców oferują również… bezpłatną pomoc lekarską.

Akcje pomocowe dla szpitali rozpoczęły się niemal równocześnie – początkowo za sprawą zaangażowania kibiców z poszczególnych osiedli, potem już sterowane odgórnie, przez stowarzyszenia kibicowskie, z wydatną pomocą klubów.

W tej chwili mamy za sobą pięć transportów do czterech szpitali, tych najbardziej zaangażowanych w walkę w Łodzi oraz do szpitala w Zgierzu. Wydaliśmy na sprzęt oraz potrzebne medykom artykuły niespełna 25 tysięcy złotych – tłumaczy Krzysztof Wroński ze Stowarzyszenia Kibiców ŁKS-u. Kibice działają trochę jak grupa szybkiego reagowania. – Od lekarza, kibica ŁKS-u, otrzymaliśmy całkiem niedawno wiadomość, że jeden z oddziałów w szpitalu, w którym pracuje, będzie przekształcany w oddział zakaźny. Dostaliśmy konkretną listę potrzeb, wypłaciliśmy z naszego konta, ile się dało i kupiliśmy większość tych artykułów. Wszystko trwało jakieś czterdzieści godzin, staramy się działać jak najsprawniej. 

Na liście przedmiotów zakupionych przez kibiców z tej strony Łodzi znajdziemy tysiące maseczek czy rękawiczek, ale też bardziej specjalistyczny sprzęt – kombinezony, przyłbice, fartuchy ochronne, a nawet pulsometry i ciśnieniomierze. Zbiórka funduszy cały czas trwa, szczegóły można znaleźć W TYM MIEJSCU.

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i tekst

Akcja będzie trwała dopóki będzie trwało zainteresowanie kibiców, a widzimy po wpłatach, że cały czas przybywa funduszy – mówił na antenie Telewizji TOYA Mariusz Przybyła, łódzki radny i kibic ŁKS-u. W akcję włączyły się już siatkarki klubu, pierwsze, ale zapewne nie ostatnie wpłaty odnotowano też ze strony piłkarzy – aktualnych oraz byłych. Unikalny w skali kraju sposób pomocy zaproponował też jeden z fanatyków Rycerzy Wiosny, który pracuje w branży medycznej, a przy okazji jest też partnerem klubu.

Łukasz Niciński, bo o nim mowa, to właściciel Centrum Medycznego Kinemedica. Od początku epidemii zakład prowadzi bezpłatną pomoc lekarską, także dla tych, którzy nie są aktualnie ubezpieczeni.

Pomysł powstał bardzo spontanicznie. Wszystko zaczęło się od naszych krewnych i znajomych, którzy zwracali się do nas z prośbą o pomoc dla siebie, swoich bliskich czy też przyjaciół – opowiadał w rozmowie z oficjalną stroną ŁKS-u Niciński. – Okazało się, iż bardzo trudno jest się teraz skontaktować z poradniami, więc postanowiliśmy działać, bo wiemy, że często pilnie potrzebujecie recept, zwolnienia lekarskiego bądź zwykłej, rzetelnej rozmowy dotyczącej problemów zdrowotnych albo po prostu odpowiedniej profilaktyki.

Grupa, którą założył Niciński poszerza się o coraz to nowych lekarzy, którzy chcą się dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem. Według informacji podanych przez sam ŁKS, codziennie fachowcy udzielają ponad pięciuset porad. Dopóki zasięg akcji ograniczał się do aglomeracji łódzkiej, Kinemedica obsługiwała całość „własnym sumptem”. Dziś, gdy po porady zgłaszają się nawet osoby spoza województwa, firma uruchomiła zrzutkę, której celem jest zatrudnienie kolejnych rąk do pracy, by obsługiwać już nie tylko mieszkańców województwa łódzkiego, ale i tych zgłaszających się z całej Polski. Organizatorzy mimo to zachęcają – dzwońcie i piszcie już dziś, postaramy się pomóc każdemu. Szczegóły akcji dane kontaktowe znajdziecie TUTAJ.

A jak pomagają widzewiacy? Również chodzi o szeroko zakrojone akcje, finansowo to zresztą inna liga niż cała reszta Polski – podczas gdy wszystkie ekipy liczą swoje zrzutki w dziesiątkach tysięcy, widzewiacy są już w połowie zbierania drugiej setki. DORZUCIĆ SIĘ MOŻECIE W TYM MIEJSCU.

Maciej Malesa, stowarzyszenie „Fanatycy Widzewa”: – Na początku ustaliliśmy, że spróbujemy uzbierać symboliczne 19100 złotych. Zorganizowaliśmy zrzutkę na portalu Zrzutka.pl. Kwotę zebraliśmy w 22 godziny. Szybko podjęliśmy decyzję, żeby zwiększyć cel do 110 tysięcy złotych – symbolicznie odwołując do 110 rocznicy powstania Widzewa. Wielu wątpiło, czy tę kwotę uda się zebrać. Uzbierała się w tydzień. Na ten moment mamy zebrane już przeszło 150 tysięcy złotych, akcję będziemy kontynuować – pandemia szybko się nie skończy.

Na co szły zebrane pieniądze?

Na początku kupowaliśmy to, co wszyscy: podstawowe środki higieniczne, takie jak maseczki, płyny dezynfekujące, rękawiczki, mydła. Później udało nam się zdobyć kontakt do firmy, która produkuje zestawy indywidualnej ochrony biologicznej i tu spotkaliśmy się z bardzo fajnym odbiorem. Szczególnie, jak w szpitalach powiedzieli nam, że to są rzezy, których nie mają. Taki zestaw daje największe zabezpieczenie – to gogle, kombinezon, maska, ochraniacze na buty. Tak zabezpieczona osoba może spokojnie wejść w środowisko osób zarażonych wirusem. Tymczasem dostaliśmy informację, że w niektórych szpitalach dostawali… kombinezony malarskie. Na pewno w momencie przekazywania tych rzeczy są duże emocje – widać wdzięczność, którą trudno wyrazić słowami. Na ten moment kupiliśmy już ponad trzysta takich zestawów. Przekazywaliśmy je początkowo na oddziały zakaźne, czyli gdzie jest największe ryzyko, teraz także do pozostałych szpitali, by w razie wypadku tamtejsi lekarze byli bezpieczni.

To prawda, że pomagacie szpitalom już nie tylko z Łodzi, ale i spoza województwa?

Tak, dotarliśmy do tej pory do czternastu szpitali, oprócz tego kibice organizują zbiórki lokalnie. Logistyka nie zawsze jest sprzyjająca, żeby przyjechać do Łodzi, więc niektórzy organizują się we własnym gronie. Do tej pory szpitale, którym pomogliśmy, Łódź: szpital WAM, Centrum Zdrowia Matki Polki, szpital im. Biegańskiego, Uniwersyteckie Centrum Pediatrii, a także szpitale w Zgierzu, Łowiczu, Pabianicach, Bełchatowie, Skierniewicach, Tomaszowie Mazowieckim, Sieradzu, Łasku, Brzeziny, Opoczno, Łęczyca, Głowno, Skarżysko, Końskie, Żyrardów, Kalisz, Drezdenko, Poddębice.

Na pewno od strony logistycznej to było wyzwanie, szczególnie, że chcemy zgrać pewne terminy przekazu artykułów. Raz zdarzyło się, że kurier nie przyjechał przez dwa dni. Ale też mieliśmy ostatnio fajny odbiór współpracy z pewnymi producentami, teraz na przykład ze strony producenta Foxy, który na naszą akcję przeznaczył dziewięć palet artykułów.

***

Emocji piłkarskich na razie nie ma, więc tym bardziej cieszy, że energia kibiców została ukierunkowana w należyty sposób. A przecież Łódź to tylko jeden punkt na mapie – zbierają legioniści, zbierają kibice GKS-u Katowice i Górnika Zabrze, zbierają fani Lecha Poznań, o czym informowaliśmy w osobnym tekście. Mamy nadzieję, że zaangażowanie całego środowiska futbolowego pozwoli szpitalom przejść przez kryzys w miarę suchą stopą – a wtedy na pewno szybko spotkamy się ponownie, już na stadionach.

Opublikowane 19.04.2020 12:40 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 16
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Asd
Asd

Jak zwykle podczepianie słabego i niemedialnego ŁKS pod sukcesy i medialność Widzewa..

jakuboboe
jakuboboe

Widzew 150000, ŁKS 25000, więc trzeba zrobić wspólny artykuł i oczywiście zacząć od ŁKS-u.

Mieczysław
Mieczysław

i cały artykuł pod herbem łks hehehe

Kanonier
Kanonier

serio chcesz teraz czepiac sie takich głupot? każdy pomaga jak może. Kibice pomagają bo mają dobre serca ale widze ze niektórym chodzi tylko o napinke że my lepsi niż oni. żałosne. i żeby nie było- jestem kibicem Widzewa.

jakuboboe
jakuboboe

Serio widzisz napinkę? Ciekawe, ja widzę napinkę w Twoim komentarzu. „Głupot”, „żałosne” – to Twój język. Ja tylko zauważyłem pewien fakt. Fakt, który nie przeczy dobremu sercu wpłacających, ale którego nie sposób podważyć.

Ale ok. Rząd USA przeznaczył na walkę z pandemią 2 biliony dolarów. Ja koło 50 dolarów. Tyle mogę. Razem z rządem USA przeznaczyliśmy na walkę z pandemią dwa biliony dwa dolary. I niech nikt „żałośnie” się nie „czepia”, bo mam dobre serce. Czekam na artykuł.

jakuboboe
jakuboboe

I niech nikogo nie dziwi, że raz jest 50, a raz 2. Tu nie chodzi przecież o liczby, tylko o sam fakt pomocy.

Marco
Marco

Przyczepili gówno do okrętu i udaje że pływa jak możecie porównywać 150 tys Widzewa do 25 tys Ełkaesu tak się nie da oni są dwie ligi niżej i udają ze pływają jak okręt

Tomasz
Tomasz

Hmm, dwie ligi niżej to akurat jest ktoś inny 😀

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

Pomoc jest pomoc, niezależnie jak się wypada na tle innych. W Krakowie byłaby jeszcze większa dysproporcja a i tak na pierwszej stronie by żonę Hanki wrzucili z racji…reprezentatywności 😀

Prawda
Prawda

O Widzewie to już tylko starzy kibice pamiętają.
WIEŚNIAKI dostały z Unii pieniądze, to rzucili i się uzbierało.
Mimo to brawo
Klubem Łodzi jest ŁKS!!!

jakuboboe
jakuboboe

No zgoda. Wieśniaki dostały i wieśniaki się zrzucili. I brawo. I się uzbierało. Ale dlaczego tylko 1/8 tego co kibice Widzewa? (tego co go niby nikt nie pamięta) Jak to o Was świadczy? Daj-daj działa tylko w jedną stronę? Nie stać Was na większą solidarność? Czy stać, ale Was po prostu więcej nie ma?

jakuboboe
jakuboboe

A sorry. 1/6. Jednak jesteście wielcy 😉

Damian
Damian

Jeśli o Widzewie pamiętają tylko starzy kibice, to kto pamięta o łks? Zastanowiłeś się nad tym?Jesteście malutcy i istniejecie w Łodzi tylko dla kontrastu i tacy już pozostaniecie, zawsze drudzy! Wbij to sobie do głowy zakuty łbie.
Tylko Widzew RTS!

Koluszki
Koluszki

Tylko wiocha widzew kocha

orbit
orbit

Fajny artykuł panie Olkiewicz

Żul spod sklepu
Żul spod sklepu

Kuba, ale nie przesadzaj

Weszło
04.08.2020

Wojciech Szczęsny, czyli najlepszy bramkarz we Włoszech. A może i na świecie?

Wojciech Szczęsny wybrany najlepszym golkiperem w Serie A. Jeśli zastanawiacie się, jak duży postęp zrobiła polska piłka w ostatnich latach, to podpowiedzieć może wam to, że taka wiadomość dziś w zasadzie jest przyjmowana z oczywistością. Że „Tek” jest gwiazdą Juventusu i całej włoskiej ligi? Wiadomo, od kiedy wskoczył między słupki za Gianluigiego Buffona. Pozostaje więc […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Magazyn Lig Egzotycznych – Luksemburg

Ach, jak my lubimy ten program. Ponad godzinka całkowitego oderwania od codzienności. I tym razem nie było inaczej. Czy Legia Warszawa zlekceważyła zespół Dudelange w eliminacjach Ligi Europy w 2018 roku? Czy ŁKS Łódź w obecnej formie miałby szansę na zdobycie mistrzostwa Luksemburga? Adam Kotleszka zaprasza na Magazyn Lig Egzotycznych na Kanale Sportowym, w którym […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Koronawirus tym razem w Lechii. Brak logiki i rozsądku również

Słuchajcie, my mamy tak małe oczekiwania względem polskiej piłki, że czasami wszystko czego chcemy, to logika. Niech jedni z drugimi robią coś logicznie, jak nie wyjdzie, to nie wyjdzie, ale przynajmniej próbowali działać z sensem. Nie po omacku, nie na hurra. Z sensem. Niestety te oczekiwania są chyba na wyrost. Najnowszy dowód? Koronawirus. Zaczęło się […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Korona wraca w ręce miasta, czyli przeżyje

To nie było wcale oczywiste, to nie było wcale łatwe. Korona Kielce przystąpi do rozgrywek I ligi, ba, prawdopodobnie przystąpi do nich z trenerem, kilkunastoma zawodnikami, przy dobrych wiatrach nawet z kibicami na trybunach oraz jakimś logicznym człowiekiem w zarządzie. Dzisiaj zamyka się kwestia dokapitalizowania spółki, ale co ważniejsze – dzisiaj Korona wreszcie uwalnia się […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Stefański: Nikt nie powinien puścić na boisko zawodnika niezbadanego

– Jeśli chodzi o wcześniejsze, a więc obecnie obowiązujące regulacje – tam od początku dużo wytycznych wskazywało na odpowiedzialność lekarzy klubowych. Wprost było powiedziane, że najlepsze procedury nie zwolnią klubu z opracowania własnych. Zadaniem komisji jest przygotowanie wersji – tak, ale to nikogo nie zwalnia z odpowiedzialności za własne postępowanie. Tak samo w przypadku Wisły […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Ekstraklasa jak zwykle traci indywidualności. Felix na testach medycznych w Sivassporze

Zawsze to jakaś radość, gdy wyróżniające się postacie z Ekstraklasy zostają w tym naszym grajdole, bo indywidualności mamy tyle, co kot napłakał. A jak jeszcze wyciągają nam je kluby z trzeciej europejskiej ligi, pokazując, że my jesteśmy w czwartej, można się załamać. Dlatego transfery wewnątrz rozgrywek Ramireza, Mladenovicia czy Lopesa były dobrą wiadomością nie tylko […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Finał last minute, koronawirus i walkowery – unikalny finisz ligi rumuńskiej

Przyzwyczailiśmy się już, że w lidze rumuńskiej nic nie jest proste. Może to kwestia wieloletniej działalności takich asów jak Gigi Becali, może to po prostu kwestia biedy w poszczególnych klubach, która przekłada się też na zachowanie władz ligi. Fakty są takie, że raz na jakiś czas dobiegają z tamtego regionu wieści o rzeczach absolutnie niewytłumaczalnych. […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Sitek, Bielica, Benedyczak – jedenastka najlepszych młodzieżowców w I lidze

Przemysław Płacheta, Radosław Majecki, Jakub Łabojko, Jakub Moder, Grzegorz Szymusik… W ostatnich latach wyliczanka młodzieżowców, którzy pokazali się na zapleczu Ekstraklasy była całkiem okazała. Wielu z nich w mniejszym lub większym stopniu zaistniało w najwyższej lidze, dlatego warto przyjrzeć się ich następcom. Którzy przedstawiciele zdolnej młodzieży najlepiej spisywali się w minionym sezonie pierwszej ligi? Przygotowaliśmy […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Tymczasem w Holandii. Czy będzie otwarcie męskich lig dla piłkarek?

Ma dziewiętnaście lat, nazywa się Ellen Fokkema, jest utalentowaną piłkarką. I za chwilę może pograć w męskiej drużynie VV Foarut. KNVB dała zielone światło. Istotny jest tutaj kontekst. Generalnie w Holandii dozwolone są mieszane drużynki do U19. Historię mają długą – do U12 były dozwolone już w 1986. Po dziesięciu latach podwyższono ten limit wiekowy. […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

PRASA. Stokowiec odpowiada na zarzuty: „Nie chcę taplać się w szambie”

– Rzeczywiście była w drużynie duża sielanka i spore rozpuszczenie. Myślę, że kibice mieli dosyć takiej bardzo aroganckiej drużyny. […] Mówiąc wprost, nie chciałbym wchodzić do tego szamba i się w nim taplać. Myślę, że nie mam się czego wstydzić, odbudowałem kilku doświadczonych piłkarzy, wprowadziłem wielu młodych – mówi „Przeglądowi Sportowemu” Piotr Stokowiec, który odpowiada na […]
04.08.2020
Weszło
03.08.2020

Młode wilki na gigancie. Wspomnienie Warty lat dziewięćdziesiątych

Brakowało na proszek do prania, grali na dożynkowym pięćdziesięciotysięczniku. Wychowywali talenty Tomasza Iwana i Macieja Żurawskiego, mieli kapitana z przeszłością w Fenerbahce, a przy tym skład z łapanki, który po zwycięskim debiucie w ekstraklasie krytykował sam trener. Krótki, dwuletni lot Warty wśród najlepszych ćwierć wieku temu to wciąż jednak sporo wniosków także dla dzisiejszych „Zielonych”. […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

I ligę pozamiatał, czas na Ekstraklasę. Bartosz Nowak w Górniku Zabrze

Wiecie, jak to z transferami z pierwszej ligi do Ekstraklasy bywało. Często kogoś chwaliliśmy, często wpychaliśmy go na wyższy szczebel, a okazywało się, że nie do końca tam pasował. Nie zawsze ktoś, kto błyszczał na zapleczu, okazał się równie dużym wzmocnieniem w najwyższej lidze. Ale Bartosz Nowak ze Stali Mielec pozamiatał pierwszą ligę tak, że […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Stal w trzeciej lidze, sprawa Skry w prokuraturze

Jak wiemy, Stal Stalowa Wola bardzo pragnęła pozostać w drugiej lidze, mimo tego, że spadła do trzeciej. Ale sami rozumiecie, jakie mamy czasy – dość pokręcone i różne regulaminowe cuda już widzieliśmy, więc swoich sił spróbowała również Stal, która zaapelowała do PZPN-u o poszerzenie drugiej ligi do dwudziestu zespołów (teraz jest ich dziewiętnaście przez awanse […]
03.08.2020
Włochy
03.08.2020

Znakomity Szczęsny, rozczarowujący Teodorczyk… Jak poszło Polakom w Serie A?

Jak doskonale wiadomo, nie brakowało Polaków w minionym sezonie Serie A. Jest wśród nich mistrz kraju, są zdobywcy Pucharu Włoch, ale są również spadkowicze. Kto zachwycił, kto spełnił oczekiwania, a kto rozczarował i ma za sobą stracony rok? Pokusiliśmy się o małe podsumowanie. Nie braliśmy pod uwagę piłkarzy, którzy w trakcie rozgrywek zmienili ligę, jak […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Biznes po płocku. Nie ma ani 20 tysięcy złotych, ani drużyny

Jak wiadomo, Wisła Płock nie pojechała na zgrupowanie, ponieważ u jednego z zawodników wykryto koronawirusa. To zdarzenie zapoczątkowało medialną ofensywę nowego prezesa płocczan, Tomasza Marca – i nie do końca wiadomo, czy on się chwali, czy żali. Na początek zacytujmy fragment wywiadu z „Przeglądu Sportowego”: – Wybraliśmy więc droższe testy wymazowe głównie dlatego, żeby mieć […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Punkt za Juventusem. Conte zdecydowanie ma na czym budować!

Jeden punkt. Tak niewielkiej różnicy na szczycie Serie A nie było od dawna, więc Inter Mediolan ma powody do radości. Owszem, dorobek całego peletonu potwierdza, że to nie gonitwa była wyjątkowo mocna, ale Stara Dama wyjątkowo słaba. W erze dominacji Juve – czyli w erze trwającej już prawie dekadę – nigdy mistrz nie miał tak lichego […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Marzec: Po rozstaniu ze Stalą Mielec mam bliznę. Ale ona się zagoi

– Przychodząc do Stali mieliśmy jasno określony cel i udało się go zrealizować. Później była euforia, radość. Nie rozmawialiśmy wcześniej o klauzuli zakładającej przedłużenie umowy w przypadku awansu, bo na etapie, gdy trafiałem do Mielca, była fajna atmosfera i zaufałem ludziom. Uznałem, że nie ma o czym rozmawiać, że to normalne w takich relacjach – […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Kowalewski oddaje się do dyspozycji Rady Nadzorczej, ale jest ładnie ubrany

Słyszeliśmy o dziennikarzach śledczych, słyszeliśmy o dziennikarzach modowych, ale nie słyszeliśmy jeszcze o dziennikarzach śledczo-modowych. Dziwne to by było, gdyby Bob Woodward i Carl Bernstein z jednej strony ujawniali niecne działania Nixona, a z drugiej dyskutowali, czy czarny to nowy różowy, czy jednak różowy to nowy czarny. Ale jednak jest taka profesja! Do takich wniosków […]
03.08.2020