post Avatar

Opublikowane 03.04.2020 12:17 przez

redakcja

Pandemia trwa i nie zanosi się na to, by wkrótce miała dobiec końca. Nic zatem dziwnego, że w kolejnych ligach – nie wyłączając Ekstraklasy – coraz częściej zaczyna się spekulować o możliwości powrotu na boisko w ramach jakiegoś wyjątkowego trybu, ze specjalnymi obostrzeniami. Nawet we Włoszech, gdzie koronawirus najstraszliwiej się rozprzestrzenił, podnoszą się już nieśmiałe głosy na temat wznowienia i dokończenia rozgrywek Serie A.

Wśród działaczy, którzy najgłośniej mówią o konieczności dokończenia sezonu 2019/20 jest prezydent rzymskiego Lazio, Claudio Lotito. Dlaczego akurat on? To oczywiste. Klub z Wiecznego Miasta ma szansę na pierwsze od dwudziestu lat scudetto. W tabeli rzymianie zajmują obecnie drugie miejsce z ledwie jednym punktem straty do prowadzącego w stawce Juventusu. Jeżeli sezon zostanie definitywnie zakończony, Lazio bez wątpienia znajdzie się w gronie największych przegranych tej decyzji. Szansa na historyczny sukces przepadnie. Dla Juve będzie to 36 mistrzostwo w historii, dziewiąty tytuł z rzędu. Lazio dotychczas sięgało po scudetto zaledwie dwukrotnie.

Giuseppe Conte, premier Włoch, swoim ostatnim dekretem przedłużył surowe ograniczenia nałożone na obywateli do 13 kwietnia. Lotito potraktował tę decyzję jako optymistyczny sygnał. Szef Lazio uważa, że wciąż jest nadzieja na zakończenie sezonu w sportowy sposób.

– Lotito jest podekscytowany pomysłem powrotu piłkarzy na boisko – czytamy na portalu Roma Corriere. – Był gotów, by wezwać wszystkich zawodników do centrum treningowego już dziesięć dni temu, na razie przesunął jednak termin powrotu do zajęć zgodnie z kolejnym dekretem premiera. Plan jest już jednak gotowy – zajęcia w różnym czasie i grupach składających się najwyżej z trzech zawodników, oczywiście bez kontakty bezpośredniego.

– Nasz ośrodek treningowy składa się z sześciu pełnowymiarowych boisk – twierdzi sam Lotito, nie zwracając uwagi na krytykę ze strony prezesa Związku Zawodowego Piłkarzy. – Dlaczego zawodnicy nie mogą tam trenować, po dwóch-trzech na godzinę. Po co ich zmuszać do indywidualnego, złego treningu w domu?

Vincenzo Spadafora, włoski minister sportu, początkowo był daleki od aprobaty dla planów Lazio. Dowodził, że wznowienie rozgrywek w maju to plan, który można odłożyć między bajki. Kompletnie nierealna koncepcja. Wczoraj na swoim Facebooku zasugerował jednak konieczność spotkana i omówienia tego rodzaju pomysłów. Sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie, gdy w grę wchodzą wielkie pieniądze. – W maju planujemy wznowienie rozgrywek sportowych w kraju – zszokował Spadafora, cytowany przez InterMediolan.com. – Mamy nadzieję, że wówczas wyjdziemy już z sytuacji zagrożenia koronawirusem i będziemy mogli ponownie myśleć o przyszłości. Jednak, aby wznowić działalność w maju potrzebujemy wszystkich grup sportowych. Właśnie dlatego zwołaliśmy spotkanie prezydentów reprezentujących pięć największych federacji sportowych w kraju. Zachęcamy zarazem do sugestii, w jaki sposób rząd może pomóc światu sportu, w jaki sposób dotknął go kryzys zdrowotny. Przed nami 10 ważnych i skomplikowanych dni. Potrzebujemy dodatkowego poświęcenia, aby chronić naszych sportowców i dlatego zakazaliśmy wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej.

W to graj właścicielowi Lazio.

– Jeśli w kwietniu pojawi się zielone światło od rządu dla zorganizowana treningów według specjalnych zasad, Lazio jest gotowe, by od razu wysłać swoich piłkarzy na boisko. To ma zagwarantować klubowi przewagę nad Juventusem i Interem, które pozwoliły zagranicznym gwiazdorom na powrót do ojczyzny. Ronaldo czy Lukaku po powrocie do Włoch będą jeszcze musieli poddać się obowiązkowej kwarantannie. Obcokrajowcy z Lazio zostali w Italii, więc ich ten problem nie dotyczy – pisze Roma Corriere.

Jak nietrudno się domyślić, pomysły właściciela Lazio spotkały się z natychmiastową kontrą ze strony Turynu. Andrea Agnelli, prezydent Juventusu, już kilka dni temu pytał złośliwie swojego oponenta z Lazio: – Nagle stałeś się ekspertem wirusologii?!

Agnelii zyskał również sojusznika w osobie właściciela Brescii, która zajmuje obecnie ostatnie miejsce w tabeli i nie ma już wielkich szans na utrzymanie się w Ekstraklasie. Massimo Cellino zapowiedział ostatnio, że jego klub będzie oddawał mecze walkowerem, jeżeli rozgrywki zostaną wznowione. – Wznawianie rozgrywek nie ma sensu – mówił Cellino na łamach La Gazzetta dello Sport. – Żadna drużyna nie wróci do gry w odpowiedniej formie. Mecze będą rozgrywane bez kibiców. Zdrowie sportowców zostanie wystawione na szwank. Moim zdaniem wszelkie dyskusje na temat powrotu na boisko to czyste wariactwo. Jeżeli ktoś nas zmusi do gry, wolę powstrzymać zespół przed wyjściem na boisko i przegrać wszystkie mecze walkowerem. Z szacunku dla mieszkańców Brescii i ich bliskich, których już tu z nami nie ma.

– Próba dokończenia sezonu wiązałaby się ze zmianą wszystkich zasad krajowych i międzynarodowych. Chodzi mi o kontrakty, budżety, terminy bankowe, okienko transferowe, start kolejnych rozgrywek. Powrót Serie A to będzie absolutny chaos. Po co nam to? – pytał retorycznie Cellino, który już kilka dni temu wbijał szpilki w Lotito, prącego do wznowienia rozgrywek. – To nie jest pora na myślenie o sporcie tylko o przetrwaniu. Mamy do czynienia z zarazą. Nie da się grać, myślmy o przyszłym sezonie. Niektórzy ludzie nie rozumieją, co się właściwie dzieje. Oni są gorsi od wirusa. Ja już nie wierzę w cuda, przestałem dawno temu. Jeżeli ktoś chce wziąć ten przeklęty tytuł, niech sobie go bierze. Nie mówię tego, bo Brescia jest ostatnia. Zasłużyliśmy sobie na to.

Prezes włoskiej federacji piłkarskiej, Gabriele Gravina, dostarczył paliwa zwolennikom dokończenia sezonu. Zasugerował on, że rozważany jest plan wznowienia rozgrywek 20 maja. Śmiały, biorąc pod uwagę, jak mocno pandemia dotknęła Italię.

– Na razie pomysł jest taki, by wznowić rozgrywki pod koniec maja lub na początku czerwca. Niewykluczone, że sezon będzie trwał do sierpnia a nawet września – mówił Gravina w Radium TMW. – Na razie nie chcemy podejmować żadnych decyzji, żeby nie zdestabilizować kolejnego sezonu. Myślę jednak, że obecnych rozgrywek nie można anulować. To byłaby wielka niesprawiedliwość. Musielibyśmy wówczas przyznać komuś scudetto. Chcemy uniknąć sytuacji, w której lato upłynie pod znakiem sporów prawnych. Zaangażowaliśmy grupę naukowców, którzy wszystko dla nas na bieżąco analizują.

– Wiemy, że to wszystko hipotezy, ale chcemy wysłać pozytywny przekaz do obywateli, dla których futbol jest dziedziną życia, która obecnie zajmuje drugie miejsce w hierarchii wartości, zaraz za walką z wirusem – dodał prezes FIGC. – Dokończenie sezonu na neutralnym terenie? To nie jest dobry pomysł, ale tę opcję też rozważamy.

Linia podziału w świecie calcio zarysowała się zatem dość wyraźnie, przynajmniej jeżeli chodzi o prezesów i właścicieli klubów. Chcą grać ci, którym zależy na poprawia miejsca w tabeli. Zwolennicy zakończenia rozgrywek są natomiast zadowoleni z obecnego stanu rzeczy. Albo, jak prezydent Brescii, liczą na to, że w ramach organizacyjnych przetasowań uda im się uciec ze stryczka. Lotito otwarcie oskarżył Cellino, że ten stara się uniknąć degradacji, dlatego tak mu zależy na anulowaniu rozgrywek.

– Nie myślę teraz o spadku – zarzeka się właściciel Brescii. – Zasłużyliśmy na degradację, to również moja wina.

Futbol to jeden z motorów napędowych włoskiej gospodarki, bardzo ważny dla niej sektor. Enrico Preziosi, prezydent Genoi, nie wyobraża sobie jednak, by piłkarze powrócili na boiska, podczas gdy reszta Italii wciąż będzie objęta kwarantanną. – Najpierw musimy powrócić do normalnego życia, wtedy możemy myśleć o meczach piłkarskich. Czy ktoś sobie wyobraża, że sklepy będą pozamykane, a futbol w tym samym czasie wróci na stadionu? Teraz najważniejsze jest ludzkie zdrowie. Jak ludzie mają znowu czerpać radość z futbolu, gdy tuż obok dzieje się tragedia? Priorytetem jest powrót kraju do normalności.

Te przepychanki z pewnością jeszcze potrwają, prezesi bronią swoich interesów, chcą ugrać jak najwięcej dla swoich drużyn. Wydaje się jednak, że na najważniejszą dla świata calcio kwestię zwrócić uwagę Antonio Giordano z Corriere dello Sport. – Dokończenie rozgrywek jest oczywiście ważne, ale to kwestia drugorzędna. Najważniejszy jest tak naprawdę kolejny sezon i przyszłość klubów. Jak bardzo kryzys gospodarczy wpłynie na sytuację włoskiej piłki? To są pytania, które dzisiaj należy stawiać.

Pytania na razie bez odpowiedzi.

fot. NewsPix.pl

Opublikowane 03.04.2020 12:17 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 1
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Fjardabyggd
Fjardabyggd

Oho, widzę, że cenzura ma się dobrze. Dlaczego mój poprzedni komentarz został usunięty i dlaczego ten też zostanie?

Inne sporty
24.05.2020

The Last Dance rozpęta lawinę sportowych dokumentów?

Serial o losach mistrzowskich Chicago Bulls oraz ich niezapomnianego lidera zrobił furorę na całym świecie. Obudził też tematy do dyskusji: czy Michael Jordan był tyranem i złym kolegą z drużyny? A może po prostu wyjątkowo mocno zależało mu na wygrywaniu? ESPN, odpowiedzialne za stworzenie koszykarskiego dokumentu, wyczuło pismo nosem i już planuje kolejną (i na […]
24.05.2020
Niemcy
24.05.2020

Warto było czekać do końca!

Nieprawdopodobnie wolno rozkręcał się ten mecz, tak naprawdę gdyby ktoś włączył telewizor mniej więcej po godzinie gry, poza bramką Fortuny wiele by nie stracił. Ale gdy już się rozhuśtali… Obroniony rzut karny. Chwilę później gol na 2:0. Rosnąca desperacja gospodarzy, którzy próbowali nawet uderzeń nożycami i przewrotkami. Aż w końcu piorunująca końcówka, w której w […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Liga Minus – Misterium Chotomowskie

To już ostatni taki odcinek Ligi Minus. Wraca Ekstraklasa, więc choć quizowe odcinki całkowicie nie znikają, to nie będą już tak regularne. Ale nic, cieszmy się, póki możemy to przeżywać. Co zobaczyliśmy tym razem? Żenującą anegdotę Wojtka Pieli o Jacku Krzynówku. Kapitalną anegdotę Wojtka Pieli o telefonie do Jerzego Engela. Pawła Brożka, który za długo […]
24.05.2020
Niemcy
24.05.2020

Szkoła pięknej gry według Lipska

To był spektakl godny teatru broadwayowskiego. Oczywiście, przy pełnych trybunach oglądałoby się to pewnie jeszcze przyjemniej, ale nie będziemy narzekać, bo piłkarze RB Lipsk zagrali tak widowiskowo, tak nowocześnie, tak ofensywnie, że jedyną właściwą reakcją było wygodne rozsądzenie się w fotelu i delektowanie się ich kunsztem. I choć jednostronne mecze, a ten był wyjątkowo jednostronny, […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Schalke null Gelsenkirchen

Fatalnie, po prostu fatalnie prezentuje się od pewnego czasu Schalke Gelsenkirchen. Już pal licho, że od dziewięciu meczów nie wygrali. Już pal licho, że po pandemicznej pauzie najpierw Borussia ogoliła ich 4:0, a dziś ośmieszył Augsburg, wywożąc ze stadionu rywala trzy punkty i trzy zdobyte bramki. To Schalke jest po prostu przeraźliwie słabe piłkarsko, posiada […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Od Nowaka do Lewandowskiego. Najlepsi Polacy w Bundeslidze

Władze klubów Serie A praktycznie co okienko wpadają do Ekstraklasy i zachowują się tak, jak emerytki na promocji karpia w markecie, ale jeszcze sporo milionów euro musi przepłynąć z Italii do naszego kraju, byśmy uznali tamtejszą ligę za najbardziej „polską” spośród tych najsilniejszych. Ten tytuł należy do Bundesligi. Z jednej strony nie jest to ostatnio […]
24.05.2020
Inne sporty
24.05.2020

Kubica w dobrej formie, ale to simracerzy triumfowali w Orlen Stay&Play

Było szybko, wściekle i emocjonująco. Za nami finał turnieju w Assetto Corsa, w ramach projektu Orlen Stay&Play. Profesjonalni sportowcy stanęli w szranki z zawodnikami, którzy wcześniej przeszli przez otwarte kwalifikacje. Nie było jednak mowy o żadnych nowicjuszach. Na linii startu na Roberta Kubicę czy Jakuba Przygońskiego czekali bowiem esportowcy, specjalizujący się w symulatorach wyścigowych. Szans […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Robert Gumny: Prawie rok grałem z bólem. Pokazywałem 50 procent możliwości

Obrońca Lecha Poznań, Robert Gumny był gościem Łukasza Trałki, Michała Żewłakowa i Jakuba Wawrzyniaka w programie „Liga PL” emitowanym w Kanale Sportowym. Zawodnik „Kolejorza” opowiedział o spodziewanym powrocie do gry po kontuzji, silnej psychice, potrzebie rywalizacji i najsilniejszym punkcie poznaniaków przed meczem z Legią. Poniżej zapis tekstowy rozmowy.  Jak się czujesz? Dziękuję, bardzo dobrze. Od […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Polski Real i potęgi na kolanach. Finał rankingu polskich drużyn wszech czasów!

Milion dolarów oferowane przez Real za Włodzimierza Lubańskiego. Widzew Łódź w kilkanaście lat przechodzący od czwartej ligi do pokonania Liverpoolu, jednej z najlepszych drużyn w historii futbolu. Deyna z Gadochą siejący postrach na murawach Europy. Ernest Wilimowski jako kandydat do najlepszego piłkarza świata swoich czasów. Wyrabiający 577% normy przodownik pracy Wiktor Markiefka decydujący o losach […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Astiz: „Prawdopodobnie po sezonie zostanę w Legii. Albo jako piłkarz, albo w innej roli”

Iñaki Astiz był – obok Roberta Gumnego – telefonicznym gościem najnowszej „Ligi PL”. W ostatnim odcinku przed wznowieniem rozgrywek stoper warszawskiej Legii zdał raport ze stanu przygotowań wicemistrzów Polski i liderów PKO Bank Polski Ekstraklasy do ponownego startu ligi. Zdradził też co nieco na temat swojej przyszłości. Poniżej zapis rozmowy. Łukasz Trałka: – Jak przygotowania […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Przez lojalność nie mogłam iść do Lyonu. To jak transfer z Lecha do Legii

– Przez siedem lat w Paryżu zyskałam taki szacunek ludzi, że nie mogłam przejść do Lyonu. Dla mnie relacje z kibicami są cenniejsze od złota. Nie mogłabym później spojrzeć w twarz ludziom, którzy dopingowali mnie przez te lata w Paryżu. To po pierwsze. A po drugie – przez te lata nakręcałam się tą rywalizacją, miałam […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Grosicki: – Chcę, żeby za kilkanaście lat moje nazwisko było wspominane

– Mam jeszcze dwie imprezy przed sobą. W 2021 i 2022 roku. Jest jeszcze szansa i czas. Jak są marzenia do zrealizowania, to trzeba je zrealizować. Marzymy, żeby zaistnieć na takich imprezach i mam nadzieję, że to się uda. Trzeba wierzyć. Zmienić słowa w czyny. Pokazać to na boisku. Tamten mundial był bardzo słaby, ale […]
24.05.2020
Niemcy
24.05.2020

Niedziela z Bundesligą. Czy RB Lipsk powróci na zwycięską ścieżkę?

Dwa remisy przed pandemią, jeden po wznowieniu rozgrywek. Nie da się ukryć, że kiepska passa RB Lipsk na przestrzeni trzech ostatnich kolejek Bundesligi mocno nadszarpnęła szanse tej ekipy na sięgnięcie po mistrzowską paterę. Obecnie podopieczni Juliana Nagelsmanna mają aż dziesięć punktów straty do liderującego Bayernu. Jeżeli nie zwyciężą dzisiejszego spotkania w Moguncji, pozostanie im już […]
24.05.2020

Robert Gumny i Inaki Astiz gośćmi Ligi PL!

Jest niedziela, jest Liga PL. Dzisiaj w studiu Michał Żewłakow, Łukasz Trałka i Jakub Wawrzyniak, a gośćmi tego tercetu solidnych ligowców będą Robert Gumny z Lecha Poznań oraz Inaki Astiz z Legii Warszawa. Tematy? Łatwe do przewidzenia – rusza liga, rusza Puchar Polski, rusza to wszystko, za czym tak bardzo tęskniliśmy. Zapraszamy na Kanał Sportowy! […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Zauważalnie inni. Z wizytą w akademii FC Köln

Mistrz świata Ron-Robert Zieler, zdobywca Pucharu Konfederacji Jonas Hector, wicemistrz olimpijski Timo Horn, mistrzowie Europy U-21 Yannick Gerhardt i Mitchell Weiser. Co oni wszyscy mają ze sobą wspólnego? Każdy z nich przeszedł przez kilka – albo i wszystkie – szczeble juniorskiej i młodzieżowej kariery w Kolonii. W akademii FC Köln, jednej z najbardziej niedocenianych w […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

QUIZ: Czy wiesz kto grał w Bundeslidze?

Generalnie, choć liga niemiecka może cieszyć się w Polsce mniejszym zainteresowaniem niż angielska, hiszpańska, a może nawet włoska, tak nazwy tutejszych klubów są dość znane. Nie tylko te czołowe, ale również średniaki i garść słabeuszy, a wszystko dlatego, że Bundesliga chętnie stawiała na Polaków. Zadanie stojące przed wami jest więc umiarkowanie trudne, ale są i […]
24.05.2020
Bukmacherka
23.05.2020

Czy Schalke w końcu się przełamie? Postaw na to w BETFAN!

To nie są łatwe miesiące dla kibiców Schalke 04 Gelsenkirchen. Żeby nie wyrazić się zbyt dosadnie – lanie goni lanie. 0:4 w derbach, 0:5 z Lipskiem, 0:5 z Bayernem… Fani ekipy z Zagłębia Ruhry mogli już zapomnieć, jak smakuje ligowe zwycięstwo. Na ich szczęście podobne rozterki mają kibice Augsburga, więc w najbliższej kolejce można pokusić […]
23.05.2020
Bukmacherka
23.05.2020

Gol Wernera, demolka Mainz? Postaw na RB Lipsk w Totolotku!

RB Lipsk – podobno na dźwięk tych słów na rynku w Mainz płoszą się nie tylko gołębie. Nic dziwnego, bo koncernowy klub jest autorem jednego z największych upokorzeń w historii Mainz. Porażka 0:8 zawsze boli, a rany są przecież świeże. Ósemka zapakowana do siatki rywala miała miejsce 2 listopada. Symbolicznie można więc było zapalić znicz […]
23.05.2020