post Avatar

Opublikowane 31.03.2020 12:44 przez

Wojciech Piela

Gdy w październiku 2011 roku w Polsce szykowano się do pierwszych treningów w amp futbolu, nikt nie wiedział nawet, czy powstanie reprezentacja, a co dopiero uda się z nią wyjechać na EURO czy mistrzostwa świata. Dzisiaj zawodników wspierają Robert Lewandowski, Zbigniew Boniek czy nawet prezydent Andrzej Duda, a transmisję przeprowadzoną w TVP Sport z ich meczu z Francją oglądało ponad 200 tysięcy ludzi. Ten rok dla wielu ludzi związanych z tą dyscypliną miał być snem na jawie ze względu na organizowane we wrześniu w Krakowie mistrzostwa Europy. Pandemia koronawirusa sprawiła jednak, że również wokół tej imprezy pojawiło się sporo pytań. Wątpliwości postanowiliśmy rozwiać u źródła w rozmowie z prezesem stowarzyszenia AMP Futbol Polska oraz prezydentem europejskiej federacji Mateuszem Widłakiem. Zapraszamy!

Jak na ten moment wygląda sytuacja w amp futbolu? Czy treningi i rozgrywki też zostały zawieszone?

To taki czas, że wszystko schodzi na dalszy plan. Wiadomo, że wszyscy sportowcy chcą grać i trenować, ale teraz nie mogą tego robić. Oczywiście wstrzymaliśmy wszystkie zgrupowania zarówno juniorów, jak i dorosłej kadry. Nie polecieliśmy też na planowany turniej do Francji, a szkoda bo zapowiadało się fajnie. Liga też została wstrzymana, nie wiadomo kiedy wróci Amp Futbol Ekstraklasa. Czekamy na to, co przyniesie los, ale czekamy w nadziei, że EURO, które przygotowujemy już od dwóch lat, się odbędzie. Cały czas pracujemy nad tym. Ja sam przyjeżdżam do biura, ale innych odesłałem do domu i liczymy, że uda się to zrobić. Chłopaki też trenują w domach, więc o ich formę się nie martwię. Walczymy.

Na czym opierasz swoją nadzieję?

Od początku istnienia amp futbolu w Polsce miałem w sobie dużą wiarę. Pamiętam, jak organizowałem pierwszy trening, to kompletnie nie wiedziałem, jak to będzie wyglądać. Chciało sobie przyjechać kilku chłopaków bez nóg i pokopać piłkę, dołączył do nich trener Marek Dragosz i tak to się zaczęło. Od początku miałem założenie, że będę rozwijał tę dyscyplinę, na tyle ile mogę. Jeśli chłopaki będą chcieli zagrać raz na pół roku, to zrobimy to raz na pół roku, jeśli częściej, to częściej. Doszliśmy do momentu, gdzie jest ogromna szansa na zrobienie imprezy na stadionie piłkarskim, gdzie na meczu otwarcia może się pojawić nawet 15 tysięcy kibiców. Podejście mam jednak cały czas podobne – zrobimy EURO tylko w przypadku opanowania wirusa, bo zdrowie jest najważniejsze.

Paradoksalnie na tym zamieszaniu możecie zyskać…

To miał być rok trzech wielkich imprez: EURO piłkarskiego, Igrzysk Olimpijskich i naszych mistrzostw, ale niestety wiemy, że tak nie będzie. Tamte wydarzenia zostały przełożone nie tylko ze względu na pandemię, ale też dlatego, że posypał się cały system eliminacji, a u nas wszystko jest już rozlosowane, znamy zespoły, więc to jest nasza przewaga. Mamy nadzieję w federacji, że jeśli w lipcu sytuację uda się opanować, to nie będzie przeszkód abyśmy się szykowali do turnieju. Ma się on rozpocząć dopiero 13 września, więc czasu jeszcze trochę jest. Myślimy jednak odpowiedzialnie i bierzemy oczywiście też pod uwagę wariant, że się nie uda i wtedy możemy tę imprezę przenieść – włączamy się we wszystkie akcje typu “Zostań w domu”, a w naszym przypadku “Jedną nogą w domu”. Nie tylko u nas jest nadzieja, że we wrześniu będzie można grać, bo choćby UEFA też ma swoje kalendarze poustawiane i planuje miesiące, kiedy spróbują wrócić do gry.

Na pewno jednak przygotowania są utrudnione…

Oczywiście zaburzone są zgrupowania sportowe, ale to wszystko jest jeszcze do nadgonienia. Trudniej sytuacja wygląda jeśli chodzi o zobowiązania finansowe czy sponsorskie, bo sytuacja w całej gospodarce ulegnie pogorszeniu. Mam tutaj spory ból głowy i już wiemy, że budżet będzie inny niż myśleliśmy. Chciałbym jednak, żeby wszystkie 16 drużyn mogło tutaj przylecieć, a znani jesteśmy z tego, że walczymy nawet jak jest pod górę. Myślę, że fajnie byłoby, gdyby w tym roku jednak była jakaś barwna impreza i moglibyśmy dać trochę frajdy kibicom. Zainteresowanie też zapewne byłoby większe niż zazwyczaj, bo przecież jeśli nie ma EURO z Robertem Lewandowskim, to wtedy pojawimy się my z naszym turniejem i Bartkiem Łastowskim.

Nie obawiasz się, że życie napisze scenariusz za was i twój optymizm nie będzie miał tutaj zbyt wielkiego znaczenia?

Jeśli zostaną zachowane dotychczasowe postanowienia i będą decyzje rządu, prezydenta Krakowa czy wojewody, że wszystkie imprezy masowe są odwołane to my oczywiście się do tego dostosujemy i nie będziemy na siłę przepychać tej imprezy. Cały czas jesteśmy na łączach z przedstawicielami innych państw i obmyślamy warianty łącznie z przeniesieniem mistrzostw. Na razie, mamy wytyczne z ministerstwa sportu, że do końca maja nic się nie będzie działo i nie możemy planować żadnych zgrupowań. Jeśli w czerwcu czy lipcu pandemia zacznie wygasać, wszystko potoczy się zgodnie z naszym planem.

Jakie są nastroje wśród innych federacji?

Wszystko to się zmienia w zależności od nastrojów społecznych i przekazu medialnego. Dwa tygodnie temu choćby w Anglii uważali, że to nie jest żaden problem, więc chcieli normalnie lecieć na turnieje do Francji czy Turcji, tak jak to mieli zaplanowane. Podobnie myśleli Turcy, którzy uważali, że są na to odporni i normalnie chcieli grać ligę. My natomiast już wtedy odwoływaliśmy treningi i wiedzieliśmy, że nic z tego nie będzie. Teraz jednak wszędzie sytuacja jest bardzo poważna, wszyscy mówią jednym głosem i nikt w zasadzie nie trenuje. Każdy ma jednak nadzieję na to, że mistrzostwa się odbędą. Gotowość jest pełna. My mamy się natomiast szykować, bo to już ten czas, gdzie trzeba zintensyfikować wysiłki.

Po rozmowach, które prowadzicie z partnerami czujesz, że oni też mają wiarę w to, że turniej się odbędzie?

Zdecydowanie tak. Właściwie każdy ze sponsorów dzwonił i dopytywał, czy organizujemy EURO, a po potwierdzających odpowiedziach, reagowali z optymizmem. Powiem nawet, że umowy, które mieliśmy wcześniej dogadane, teraz normalnie podpisujemy, więc sytuacja nie wygląda tragicznie. Impreza zapowiada się bardzo fajnie, bo przecież mecz otwarcia Polska – Ukraina, który odbędzie się na stadionie Cracovii, będzie transmitowany na TVP Sport i to też już jest dograne. Forma sportowa też wyglądała jeszcze w marcu nieźle i chcemy nawiązać do mistrzostw świata w Meksyku, kiedy zrobił się największy boom na naszą kadrę. Wierzymy w pomyślny scenariusz, a jak nie to po prostu razem z naszymi sponsorami pójdziemy dalej i zorganizujemy turniej w innym terminie.

Do kiedy zapadnie ostateczna decyzja?

Na pewno nie odwołamy turnieju tydzień przed planowanym rozpoczęciem, bo też jest kwestia biletów lotnicznych, hoteli, rezerwacji i tego typu rzeczy. Niektóre federacje w naszej dyscyplinie są dosyć biedne, więc dla nich strata tych pieniędzy to byłyby duże sprawy. Mam nadzieję, że coś wyklaruje się szybciej, ale czas na decyzję dajemy sobie do końca maja. Do tego czasu pracujemy normalnie.

Co z samymi zawodnikami reprezentacji Polski? Wiemy, że nie utrzymują się oni z gry, więc dla nich życiowo to też musi być trudny okres.

U nas w drużynie mamy przekrój całego społeczeństwa. Są starsi, młodsi, uczniowie i pracujący. Faktycznie niektórzy pracę stracili, ale niektórzy mają jej też więcej, tak jak u wszystkich. Wszystkich podłamała też sytuacja, w której nie możemy spotkać się na zgrupowaniu, więc jest to trudny moment. Informacje, które się pojawiają choćby o przełożonym EURO czy igrzyskach to też są dla nich ciosy, bo rozpatrują to wszystko pod naszym kątem. Dobrą robotę robi na pewno sztab szkoleniowy, który nie tylko podnosi na duchu, ale też w formie opisowej czy wideo podsyła różne ćwiczenia, tak aby chłopaki trzymali formę i mieli co robić. Mamy też monitoring intensywności treningów, więc to pomaga w ich kontroli. Planujemy wideokonferencję wszystkich zawodników, tak żeby choć w ten sposób chwilę ze sobą porozmawiać. Każdy ma jasny sygnał żeby walczyć o formę, tak jak my walczymy o organizację, bo dla nas wszystkich to EURO to impreza życia.

EURO to wydarzenie, które wokół siebie zgromadziło sporo ludzi znanych ze świata piłki. Ambasadorem jest Robert Lewandowski, na losowaniu byli Henryk Kasperczak czy Marek Koźmiński. Od nich macie sygnały wsparcia?

Tak, choćby PZPN w osobie sekretarza Macieja Sawickiego dopytywał się, czy zamierzamy organizować EURO i też bardzo pozytywnie zareagował na nasze chęci. Z całym sztabem Lewego też jesteśmy w kontakcie. Wiem, że teraz siedzi w domu i trochę mu się nudzi, więc trenuje zdalnie podobnie jak nasi zawodnicy. Wszyscy są trochę w zawieszeniu, ale zawsze spotykamy się z pozytywną reakcją. Czuję, że każdy nam kibicuje i liczy na to, że uda nam się zapewnić choć trochę radości w tym trudnym roku.

Rozmawiał WOJCIECH PIELA

fot. FotoPyK

Opublikowane 31.03.2020 12:44 przez

Wojciech Piela

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
26.05.2020

Czekanie na Majeckiego i płacz za Kante. Luźne wnioski po powrocie

No i poszły konie po betonie – co prawda bez tłumu gapiów w bezpośrednim sąsiedztwie murawy, ale za to dla wielu stęsknionych głów przed telewizorami. Legia zrobiła swoje i po meczu z Miedzią zagra w półfinale Pucharu Polski, ale droga do tego momentu była dość ciekawa, więc wynotowaliśmy sobie parę luźnych wniosków po powrocie rozgrywek. […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

Przerwa? I co z tego – wygląda na to, że Legia dalej jest w gazie

Nie chcemy, byście pomyśleli, że teraz – ponad dwa miesiące od ostatniego meczu Ekstraklasy – będziemy chwalić każde zagranie i nawet największego drewniaka wytłumaczymy swojskim „oj tam, oj tam”. Owszem, stęskniliśmy się za ligowcami, natomiast pudrować rzeczywistości nie zamierzamy: jak ktoś jest koślawy, to jest, przerwa nie miała większego znaczenia. Natomiast ten pierwszy mecz od […]
26.05.2020
Inne sporty
26.05.2020

Przedostatni przystanek i… nowy faworyt Orlen&Play?

Będziemy szczerzy, tak zgranego zespołu chyba jeszcze nie było. Podczas kolejnej transmisji treningów w ramach Orlen Stay&Play oglądaliśmy zmagania motocyklisty Macieja Giemzy, który mógł uczyć się od nie jednej, a dwóch osób zaangażowanych w Rocket League. Panowie szybko złapali wspólny język i udowodnili, że będą liczyć się w walce o triumf w całym turnieju.  Dotychczasowo […]
26.05.2020
Kanał Sportowy
26.05.2020

Hejt Park w dobrym składzie od 22:00 – nowa prowadząca i Ireneusz Mamrot

HejtPark w Dobrym Składzie – nowa prowadząca Monika Wądołowska i trener Arki Gdynia Ireneusz Mamrot będą odpowiadali na pytania od widzów Kanału Sportowego i słuchaczy WeszłoFM. Sponsorem programu jest właściciel marki Okocim. 
26.05.2020
Niemcy
26.05.2020

Jaki Lewandowski, jaki Haaland? Der Klassiker miał zupełnie innego bohatera

Jeżeli ktoś się spodziewał, że starcie Borussii Dortmund z Bayernem Monachium przerodzi się w strzelecki pojedynek Erlinga Haalanda z Robertem Lewandowskim, to srodze się rozczarował. Do spektakularnej potyczki młodego wilczka ze starym wyjadaczem nie doszło, choć Norweg już w pierwszej minucie gry był blisko pokonania Manuela Neuera, lecz jego strzał z linii bramkowej wykopał przytomnie […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

#AleNumer – konkurs z nagrodami – ile punktów zdobędą gospodarze?

No, nareszcie! Czujemy już delikatne podniecenie związane z powrotem Ekstraklasy. Cieszymy się, że znów będziemy mogli zobaczyć futbol na poziomie, który nas satysfakcjonuje, ale i cieszymy się z tego, że wracamy do rozdawania nagród. Wraz z Totalizatorem Sportowym odmrażamy akcję #AleNumer, gdzie możecie zgarnąć piłki Ekstraklasy, wypasiony telewizor czy PS4 Pro.  Już jesienią było grubo. […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

LIVE: Wtorek prawie jak w Lidze Mistrzów! Legia w półfinale, klasyk dla Bayernu

W przeciwieństwie do Andrzeja Rybińskiego my liczyliśmy godziny i lata (miesiące) bez grania w Polsce, ale na szczęście już nie musimy. Już jest, już wraca! Co prawda jeszcze nie Ekstraklasa, jednak po tylu miesiącach tęsknoty nawet na pucharowe starcie Miedzi Legnica z Legią Warszawa czekamy jak na finał Ligi Mistrzów. A skoro na przystawkę przed […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

Pozycję ma po bracie, technikę po tacie. Bartłomiej Wdowik, czyli z Olkusza do Ekstraklasy

Czy Olkusz to piłkarska pustynia? Można tak powiedzieć, bo z tego miasta nie wywodzi się zbyt wielu zawodników. Gdy spojrzymy na to, którzy olkuszanie grali w Ekstraklasie, znajdziemy na liście Alana Czerwińskiego, Tomasza Kulawika czy Romana Madeja. Jest jednak z nimi pewien problem. Z tego tercetu jedynie Madej był piłkarsko związany z miastem, z którego […]
26.05.2020
Blogi i felietony
26.05.2020

Jak co wtorek… KRZYSZTOF STANOWSKI

Kiedyś już o tym wspominałem, a że lubię grać w otwarte karty to do tego wracam – dostałem propozycję, by w swoim tekście poruszyć istotny moim zdaniem temat: urlopy ojcowskie. Początkowo miałem napisać artykuł w marcu, ale wówczas wybuchła epidemia i nikt nie miał do tego głowy. A teraz termin jest o tyle dobry, że […]
26.05.2020
Bukmacherka
26.05.2020

Siatkówka w Zakladach Bukmacherskich

Siatkówka to jeden z najpopularniejszych sportów w naszym kraju. Nic dziwnego – mało jest dyscyplin, w których odnosimy aż takie sukcesy. W XXI wieku nasza kobieca kadra dwukrotnie zdobywała mistrzostwo Europy. Męska poszła jeszcze dalej – wygrała Ligę Światową, mistrzostwa Europy i dwukrotnie mistrzostwa świata. Do tego dołożyła inne medale. Kluby? Też sobie radzą. Skra, […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

„Działacze Błękitnych uczyli się rozmów transferowych. Ja byłem tego ofiarą”

Jako że powrót piłki w naszym kraju zaczyna się od Pucharu Polski, postanowiliśmy cofnąć się wspomnieniami do sezonu 2014/15, gdy rewelacyjni Błękitni Stargard Szczeciński (dziś już Błękitni Stargard) dotarli aż do półfinału, w którym dopiero po dogrywce przegrali dwumecz z Lechem Poznań. Wcześniej skromni drugoligowcy dwukrotnie upokorzyli Cracovię i wyeliminowali aż trzech rywali z I […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

Łukasz Załuska: Wychodzimy na małą wojnę

– Jeśli chodzi o walory piłkarskie, Legia może nas przewyższać, ale jeżeli chcemy awansować, to nie może nas przewyższać jeśli chodzi o zaangażowanie. Od tego musimy zacząć. Wyjść i potraktować te 90 minut, a może i więcej, jako małą wojnę. Takie będzie nasze podejście. Jak nie damy z siebie absolutnie wszystkiego, to na pewno się […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

Polska piłka wraca, mamy to!

Miedź Legnica i Legia Warszawa w 1/4 finału Totolotek Pucharu Polski. Jeszcze sami w to do końca nie wierzymy… Jeszce to do nas trochę nie dociera… Jeszcze podszczypujemy się w redakcji, by sprawdzić, czy to prawda… I wygląda na to, że tak. WRACA PIŁKA NOŻNA W POLSCE!!! Cieszymy się jak dziecko, które po dwóch tygodniach […]
26.05.2020
Bukmacherka
26.05.2020

Borussia wygra w Bremie? Obstawiaj Bundesligę w eWinner!

Czy coś może nam poprawić wieczór po Der Klassiker? Tak, krótka wizyta w Bremie! Mecze Werderu z Borussią Moenchengladbach są bardzo interesujące. W ostatnich pięciu pojedynkach zobaczyliśmy aż 15 goli z obydwu stron. Tym razem wróżymy równie interesujące starcie, na którym spróbujemy zarobić w eWinner. Sprawdźcie nasze podpowiedzi! Werder Brema – Borussia Moenchengladbach Ostatnie mecze […]
26.05.2020
Niemcy
26.05.2020

Wcześniej kąsał Bayern, teraz leje Borussię. Lewandowski rządzi w Klassikerach

Trzydzieści trzy razy Robert Lewandowski pojawiał się jak dotąd na boisku podczas starć Borussii Dortmund z Bayernem Monachium, znanych pod nazwą: Der Klassiker. Od jakiegoś czasu polski super-snajper stał się prawdziwym katem ekipy BVB, zwłaszcza na arenie ligowej, ale w historii tej rywalizacji napisał też piękną kartę właśnie jako napastnik Borussii, przede wszystkim za sprawą […]
26.05.2020
Bukmacherka
26.05.2020

Matchday Boost na Bayern i Lewandowskiego w BETFAN!

Jakie są plusy przyśpieszonego zakończenia sezonu? Kolejny klasyk na przestrzeni kilku dni! Borussia Dortmund kontra Bayern Monachium, czyli Der Klassiker to mecz, który zawsze podwyższa emocje. Zwłaszcza wtedy, gdy BVB ma szansę na nadrobienie strat do lidera i powrót do walki o mistrzostwo kraju. A skoro hit, to i wysokie kursy, więc sprawdzamy, co warto […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

„Poziom polskiej i czeskiej ligi jest taki sam”

Piwa nauczył się pić dopiero w Polsce, jest przeciwnikiem gołębi, wciąż myśli o reprezentacji Czech i nie uważa, by poziom ligi czeskiej był wyższy. Weszłopolscy przepytali Martina Pospisila w ramach ankiety Weszło z butami. Zapraszamy.  Jak u ciebie na kilka dni przed powrotem ligi? Czujesz wewnętrzną ekscytację czy dzień jak co dzień? Wszyscy się cieszymy jak […]
26.05.2020
Bukmacherka
26.05.2020

Wraca Totolotek Puchar Polski! Czy Legia znów postrzela w Legnicy?

Tak, to już dziś! Rozgrywki w Polsce zakończyły się meczami Totolotek Pucharu Polski, a teraz w nich właśnie wracamy do gry. Nie będziemy się czarować – czekaliśmy na ten moment o wiele bardziej niż na powrót Bundesligi. Także dlatego, że typowaniu naszej kopanej zawsze towarzyszą trochę większe emocje. Na co postawić w starciu Miedzi z […]
26.05.2020