post Jan Mazurek

Opublikowane 27.03.2020 15:51 przez

Jan Mazurek

– Z tego, o czym na szybko rozmawiamy z kolegami prezesami innych klubów wynika, że istotny jest termin, w jakim pieniądze zostaną przelane. Zaraz się może okazać, że największy problem z płynnością finansową klubów będzie w okresie maja i czerwca, a nie za osiem czy dziesięć miesięcy, kiedy być może sytuacja wróci do normy. Z jednej strony cieszymy się z tego, że PZPN nam pomaga, ale z drugiej strony powstaje wiele niewiadomych – mówi w rozmowie z nami prezes GKS Tychy, Leszek Bartnicki. Zapraszamy. 

***

Przedstawiony został program pomocowy PZPN dla polskich klubów. Jak to wpływa na GKS Tychy?

Pierwsza sprawa jest taka, że cały czas żyjemy w takim momencie, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, jaka sytuacja będzie za kilka tygodni czy kilka miesięcy. Możemy sobie gdybać, jakby to było, jeśli dzisiaj dostalibyśmy te środki od PZPN-u, ale ciężko powiedzieć, w jakiej sytuacji będziemy za miesiąc, dwa miesiące czy pięć miesięcy. To wróżenie z fusów. Na pewno bardzo dobrze, że przewidziano dodatkowe środki. Choć na gorąco każdy też ma swoją perspektywę. Mój klub jest w tej chwili na podium w Pro Junior System i na przykład kluby, które nie są w czołówce klasyfikacji PJS, dostaną po 120 tysięcy złotych, a GKS Tychy na środki zapracował sobie swoją pozycją w PJS. To może się wydawać trochę niesprawiedliwe, bo de facto wywalczyliśmy sobie to „wirtualne” podium. Ale absolutnie nie mam żalu, bo wiem, że praktycznie każdy z moich kolegów prezesów potrzebuje dzisiaj dodatkowych środków.

Natomiast bardzo atrakcyjnie wygląda kwota 10 milionów, która w przyszłym sezonie ma iść na szkolenie dla klubów I ligi. Policzyłem sobie, że jeśli podzieli się to na równych zasadach, na osiemnaście klubów, to wyjdzie po 550 tysięcy, co stanowi solidną kwotę i istotną pomoc. Dzięki temu nikt nie będzie musiał oszczędzać na pracy z młodzieżą, która jest przecież przyszłością funkcjonowania klubów.

Dobrze, że jakiś program w ogóle powstał. 

Oczywiście, że dobrze. Wierzę, że trudny czas, w jakim jesteśmy, jeszcze bardziej ukaże solidarność środowiska piłkarskiego. W tym ekosystemie jedni są potrzebni drugim. Z tego, o czym na szybko rozmawiamy z kolegami prezesami innych klubów wynika, że istotny będzie też termin, w jakim te pieniądze zostaną przelane. Zaraz się może okazać, że największy problem z płynnością finansową będzie np. w okresie maja i czerwca, a nie za osiem czy dziesięć miesięcy, kiedy być może sytuacja wróci do normy. Osobiście podoba mi się to, że w przyszłym sezonie w Pucharze Polski będzie wymóg grydwóch młodzieżowców, bo uważam, że jak najbardziej jest to ruch w dobrą stronę. Nie miałbym nic przeciwko, gdyby docelowo wprowadzić to też w I lidze.

Jako kluby, już niedługo będziemy się pewnie mierzyć z kwestią utrzymania płynności finansowej. Spodziewaliśmy się jakiejś decyzji na temat możliwości renegocjacji kontraktów. Tego dzisiaj nie było. Tego zabrakło. A to też obecnie jest bardzo ważna kwestia, z którą większość klubów będzie się zmagała. I proszę nie myśleć, że tak jest tylko w Polsce, bo wiem, że przedstawiciele czołowych klubów europejskich – takich z pierwszych stron gazet – tak samo o tym mówią, że za dwa miesiące może być problem z płynnością finansową. Teraz jeszcze wszyscy nie wiemy co się wydarzy, ale to będzie problem. Trzeba starać się złagodzić ten moment i jak najbardziej pomóc klubom przejść przez ten trudny czas.

Jak tak sobie obliczaliście, to ile pieniędzy przypadnie wam za miejsce na podium Pro Junior System?

Powstała sytuacja, którą trudno jednoznacznie rozstrzygnąć. Nie wiadomo, czy liga zostanie wznowiona, czy nie. Jeśli zostanie wznowiona, to jeszcze wiele kolejek przed nami, więc sytuacja może się jeszcze diametralnie zmienić. Na razie jesteśmy na trzecim miejscu w PJS, więc przypada nam 1,1 miliona. Natomiast na drugim miejscu są Wigry, które są na miejscu spadkowym i też pytanie, czy będą uwzględniane w tej klasyfikacji czy właśnie nie. Ale podkreślam, że na dziś to tylko gdybanie.

Przypadnie wam ponadmilionowa suma, a wcześniej wspominał pan, że niesprawiedliwością jest brak dotacji w postaci 120 tysięcy, które otrzymują kluby spoza czołówki PJS. Nie macie chyba na co narzekać…

Cieszy mnie, że inni dostaną 120 tysięcy, nie myślę kategoriami zawiści, ale zastanawia mnie, dlaczego kluby, które wywalczyły sobie dużo w PJS, też nie zostaną objęte tą kwotą. Każdy przystępując do sezonu wiedział za co przysługują te środki.

Trzeba postawić kilka pytań na temat przyszłości. W Tychach myśleliście na temat obniżek płac, zwolnień, redukcji, cięć?

Są takie przychody, o których stracie możemy powiedzieć już. Mówimy o tych z dnia meczowego. Nas to akurat mocno dotknęło, bo w tym miesiącu czekało nas sporo meczów u siebie –  w tym spotkanie z Cracovią, które musieliśmy zagrać bez publiczności, a domyślam się, że byłoby to starcie, na które przyszłoby bardzo dużo kibiców. Druga sprawa to są informacje, jakie nas dochodzą, że zaraz nie będziemy dostawać rat z tytułu praw telewizyjnych. Że mogą być problemy z pieniędzmi od sponsorów ligi.

Druga sprawa jest taka, że jako klub, który nie może świadczyć usług reklamowych, za chwilę możemy spodziewać się, że nasi sponsorzy też mogą przestać wpłacać nam środki. Tym bardziej, że wiele branż również dotknął bolesny korona-kryzys. Nie jesteśmy w stanie dziś oszacować, o ile dokładnie zmniejszą się nasze przychody, a co za tym idzie, ile pieniędzy będziemy mieli do wydania. Natomiast nie da się ukryć, że prawdopodobnie staniemy przed taką koniecznością – podobnie jak inne kluby – żeby rozmawiać z pracownikami, z piłkarzami, ze sztabem, o tym, że na dzień dzisiejszy musimy zrozumieć, w jakich warunkach przyszło nam funkcjonować i jakie środki trzeba podjąć, żeby racjonalnie przez to przebrnąć. W interesie wszystkich jest, żeby utrzymać kluby we w miarę zdrowej kondycji. Nie chcielibyśmy chyba za kilka miesięcy czytać informacji, że jeden, drugi, trzeci klub wycofał się z rozgrywek, bo nie miał środków.

Wiadomo, że wszystko ma swoje blaski i cienie, perspektywy, zależności, ale spodziewaliście się właśnie takiej pomocy od PZPN-u czy jesteście tym zawiedzeni?

Zarówno Ekstraklasa, jak i I liga składały swoje postulaty i projekty dotyczące tego, jak można byłoby wpływać na wysokość trwających i przyszłych kontraktów – tutaj żadnej odpowiedzi nie było. Natomiast każde środki, które otrzymamy dodatkowo, należy interpretować jako dużą pomoc i plus. Też proszę sobie zdać sprawę z jeszcze jednej rzeczy – na dzisiaj dochodzą też takie sygnały, nie tylko z Polski, że sezon zostanie wydłużony, że może będziemy ten sezon kończyć w lipcu czy sierpniu. To się wiąże z tym, że piłkarzom trzeba będzie płacić dwa miesiące dłużej. I to nawet tym, których może byśmy już w klubie nie chcieli. Ok, to jest fakt, który już znany, ale to jest tylko jedna ze zmiennych w tym układzie równań. Reszta dalej jest nieznana.

ROZMAWIAŁ: JAN MAZUREK

Fot. Michał Chwieduk/400mm.pl

Opublikowane 27.03.2020 15:51 przez

Jan Mazurek

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
06.08.2020

Monchi w Sevilli sto razy mocniejszy od Monchiego w Romie

Gdy tylko los skojarzył Sevillę z Romą, podtekst był jasny: Monchi. Legendarny dyrektor sportowy Sevilli, którego doskonałe decyzje na rynku transferowym doprowadziły ten klub do pięciu triumfów w Pucharze UEFA i Lidze Europy. Dyrektor, który zapracował na zaufanie szefów Romy i dyrektor, który swoją rzymską misję totalnie położył. Gdy nie wyszło w Serie A, wrócił […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

HEJT PARK W DOBRYM SKŁADZIE | Michał Pol i Wiktor Malinowski | LIVE od 21

W kolejnej odsłonie „Hejt Parku w Dobrym Składzie” gościem Michała Pola będzie Wiktor Malinowski! Były szczypiornista VIVE Kielce odnalazł się przy… pokerowym stole, gdzie zarabia okrągłe sumki. Specjalnie dla nas opowie o kulisach świata wielkiej – dosłownie – gry. Macie pytania? Śmiało, dzwońcie: 22 219 50 31. Partnerem programu jest browar Okocim. 
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Mówicie, że za drogie bilety? Pan Nitot ma to w dupie!

Gregoire Nitot – fajny gość? No chyba nie do końca. Miała być francuska gracja, a wyszła cebulacka gburowatość. Pan Nitot na zarzut kibiców „bilety są za drogie” odpowiada  prosto – „mam to w dupie”. Wyobraźcie sobie, że zostajecie właścicielem klubu, który jest w ruinie. Gra w lidze, która nie przystaje do firmy z taką historią. […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Bruliński (Lechia): „Zadziałaliśmy na tyle odpowiedzialnie, na ile potrafiliśmy”

– Pewnie można było to wszystko rozwiązać inaczej, ale zadajmy sobie dzisiaj pytanie, kiedy ostatnio mieliśmy robione testy? Sprawdziłem – 15 czerwca. Zawodnik, u którego stwierdzono koronawirusa nie ma nawet podwyższonej temperatury. Nie wiemy tak naprawdę, co się od 15 czerwca działo w naszym zespole – stwierdził Arkadiusz Bruliński, dyrektor Biura Komunikacji i Marketingu oraz […]
06.08.2020
Blogi i felietony
06.08.2020

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Warta Poznań nie będzie grać u siebie. A nawet jakby grała u siebie, nie wprowadziłaby do Ekstraklasy polskiej odpowiedzi na La Bombonerę. Nie ma dziesiątek tysięcy fanatycznych kibiców. Warta Poznań nie wprowadzi też w ekstraklasowy krwioobieg milionów euro. Nie stoi za nią żaden hipernowoczesny kombinat IT, żadne unikalne know-how. Ich marka nie przykuje do telewizorów […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Handzlik: Idąc do Legii popełniłem błąd. Potem nawet myślałem, żeby rzucić piłkę

Pięć lat – tyle musiał czekać Konrad Handzlik na to, żeby powiększyć swój dorobek występów w Ekstraklasie. Kiedy przechodził z Wisły Kraków do Legii Warszawa, wokół jego osoby było dużo szumu. Za dużo, bo sam przyznaje, że wcale mu to nie pomogło. Ostatecznie do ligi trafił nie dzięki temu, że przebił się przy Łazienkowskiej, a […]
06.08.2020
Bukmacherka
06.08.2020

Juventus doczłapie się do ćwierćfinału?

Juventus – Olympique Lyon. To jeden z najbardziej zagadkowych meczów 1/8 finału Ligi Mistrzów. „Stara Dama” w teorii powinna awansować do ćwierćfinału, ale w praktyce absolutnie nic nie jest przesądzone. FORMA LYONU JEST NIEWIADOMĄ W pierwszym meczu, który odbył się we Francji, Lyon wygrał 1:0. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył Lucas Tousart. Ten wynik szokował, […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Czterech piłkarzy, na których radzimy zwrócić dziś szczególną uwagę

Przed nami kolejny czteropak w Lidze Europy i – uwaga, nie ironizujemy – cztery fajne pozycje do oglądania. Najbardziej efektowna zapowiedź wieczoru skupiłaby się na ligach. Mamy starcie przedstawiciela La Liga z zespołem Serie A, mamy reprezentanta Premier League, mamy drużynę z Bundesligi. Tak, potem mina rzednie, gdy pod hasłem”Anglicy” zamiast Chelsea kryje się Wolverhampton, […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Kolejny głośny powrót do Ekstraklasy. Kucharczyk w Pogoni Szczecin

Wrócił Sobota, wrócił Boruc, teraz wraca Michał Kucharczyk, który zasili Pogoń Szczecin. Trzeba przyznać, że nieźle kręci się to okno transferowe jak do tej pory, postaci, których jesteśmy arcyciekawi w nowych barwach, jest już więcej niż kilka, a przecież okienko trochę jeszcze potrwa. PRZYCHODZI NIE Z ŁAWKI, A Z BOISKA Kucharczyk Rosji nie pozamiatał, w […]
06.08.2020
Weszło Extra
06.08.2020

„Żyłem, umarłem i znów ożyłem”. Ståle Solbakken, czyli trener niezniszczalny

13 marca 2001 roku Ståle Solbakken, wówczas 33-letni piłkarz FC Kopenhagi, jak co dzień wybrał się na trening. Nie mógł wiedzieć, że zajęcia opuści… martwy. Tak się przynajmniej wydawało klubowemu lekarzowi, który przeprowadził rozpaczliwą akcję ratunkową, udzielając nieprzytomnemu zawodnikowi pierwszej pomocy. – Jego serce przestało bić – przyznał potem doktor. Aż trudno uwierzyć, że mówił […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Kamil Wilczek podpalił Danię. Legenda Brondby zagra dla FC Kopenhagi

Luis Figo w Hiszpanii. Ashley Cole w Anglii. Zlatan Ibrahimović we Włoszech. Kasper Hamalainen w Polsce. W różnych krajach pojęcie „piłkarskiego zdrajcy” ma inny przykład, ale tę samą definicję. Gościa, który przechodzi do odwiecznego rywala. Zdaniem kibica – dla kasy. Zdaniem samego zainteresowanego poniekąd pewnie też, ale wiadomo – ilu ludzi, tyle powodów. W każdym […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

W Warcie nie ma czasu na świętowanie. Dzień po fetowaniu mieliśmy komitet transferowy

– Od pewnego czasu udaje nam się działać na warunkach zdrowego zarządzania tym budżetem. Odkąd jestem w klubie budżet płacowy jest w graniach 50-60% budżetu ogólnego, co – jak wykazują wskaźniki – jest zdrowym procentem. Nie będziemy wydawać więcej niż pozwalają nam na to nasze możliwości finansowe. Nie będzie w Warcie płacowego eldorado i życia […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Wilusz: „Raków był bardzo konkretny, a poziom Ekstraklasy idzie do góry”

W jakich okolicznościach podpisywał kontrakt z Rakowem Częstochowa? Co go przekonało? Jakie wrażenie zrobił na nim klub i trener Marek Papszun? Dlaczego potrzebował stabilizacji? Czy ostatni rok w Rosji uważa za stracony? Dlaczego nie został w Rosji i czy miał możliwość zostania na dłużej w Uralu Jekaterynburg? Czy wraca do lepszej ligi? Skąd u niego […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Pan piłkarz na dłużej w Lechu. Kolejorz dogadał się z Pedro Tibą

Lech Poznań świetnie szkoli młodzież. To teza łatwa do obrony, teza oczywista, z którą trudno polemizować. Ale jednocześnie Kolejorz miał w ostatnim czasie problemy ze ściąganiem kozaków, od których ta młodzież mogłaby się uczyć. Natomiast jednym z takich kozaków, którego poznaniacy wyszukali i ściągnęli jest Pedro Tiba. Wśród fanów Lecha pojawiały się obawy, że Portugalczyk […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Felix: „Chciałem zapewnić lepszą przyszłość mojej rodzinie. Liga turecka ma swoją renomę”

W dzisiejszej prasie futbol na pewno nie dominuje, ale… coś dla siebie znajdziemy. W „Przeglądzie” mamy zapowiedź Ligi Mistrzów i rozmowę o nowym trenerze Jagiellonii, w „Sporcie” rzecz o transferach Piasta i GKS-u Jastrzębie, a w „Superaku” Jorge Felix opowiada o transferze. – Trafiłem do czołowego klubu, który w poprzednim sezonie zajął czwarte miejsce w […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

United wygrywają w sparingu pod szyldem Ligi Europy

Tak się stęskniliśmy za międzynarodowymi rozgrywkami, że odpaliliśmy nawet starcie Manchesteru United z LASK Linz, co wcześniej – przed pandemią – byłoby nie do pomyślenia. Nie dość, że Austriacy są elektryzujący jak budyń, to jeszcze przegrali 0:5 w pierwszym spotkaniu. Naprawdę więc w normalnych czasach wolelibyśmy oglądać wyścigi kropel na szybie. Ale że jest, jak […]
06.08.2020
Weszło
05.08.2020

Inter gra dalej, ale rośnie rola defensywy

Wicemistrzostwo Włoch, punkt straty do Juventusu, niezłe punktowanie i przyzwoita gra po przerwie pandemicznej. Ale jednocześnie pierwsze zgrzyty z udziałem Antonio Conte, brak regularności, która pozwoliłaby przeskoczyć słabą w tym sezonie Starą Damę, no i sporo punktów uratowanych przez Samira Handanovicia. Finisz sezonu w wykonaniu Interu Mediolan ma trochę słodko-gorzki smak i dzisiejsze zwycięstwo nad […]
05.08.2020
Blogi i felietony
05.08.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Od wielu lat hołduję jednej wyjątkowej wakacyjnej tradycji. Stawiam tasiemki na pierwsze rundy eliminacji do europejskich pucharów. Nie zliczę ile razy Steaua Bukareszt zremisowała z jakimiś dziadami, wykładając mi kupon na siedem zdarzeń. Nie zliczę ile razy wszystko weszło, gdy akurat Partizana nie trawił żaden wewnętrzny konflikt, a mistrz Norwegii zgodnie z planem rozprawiał się […]
05.08.2020