post Jan Mazurek

Opublikowane 27.03.2020 15:51 przez

Jan Mazurek

– Z tego, o czym na szybko rozmawiamy z kolegami prezesami innych klubów wynika, że istotny jest termin, w jakim pieniądze zostaną przelane. Zaraz się może okazać, że największy problem z płynnością finansową klubów będzie w okresie maja i czerwca, a nie za osiem czy dziesięć miesięcy, kiedy być może sytuacja wróci do normy. Z jednej strony cieszymy się z tego, że PZPN nam pomaga, ale z drugiej strony powstaje wiele niewiadomych – mówi w rozmowie z nami prezes GKS Tychy, Leszek Bartnicki. Zapraszamy. 

***

Przedstawiony został program pomocowy PZPN dla polskich klubów. Jak to wpływa na GKS Tychy?

Pierwsza sprawa jest taka, że cały czas żyjemy w takim momencie, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, jaka sytuacja będzie za kilka tygodni czy kilka miesięcy. Możemy sobie gdybać, jakby to było, jeśli dzisiaj dostalibyśmy te środki od PZPN-u, ale ciężko powiedzieć, w jakiej sytuacji będziemy za miesiąc, dwa miesiące czy pięć miesięcy. To wróżenie z fusów. Na pewno bardzo dobrze, że przewidziano dodatkowe środki. Choć na gorąco każdy też ma swoją perspektywę. Mój klub jest w tej chwili na podium w Pro Junior System i na przykład kluby, które nie są w czołówce klasyfikacji PJS, dostaną po 120 tysięcy złotych, a GKS Tychy na środki zapracował sobie swoją pozycją w PJS. To może się wydawać trochę niesprawiedliwe, bo de facto wywalczyliśmy sobie to „wirtualne” podium. Ale absolutnie nie mam żalu, bo wiem, że praktycznie każdy z moich kolegów prezesów potrzebuje dzisiaj dodatkowych środków.

Natomiast bardzo atrakcyjnie wygląda kwota 10 milionów, która w przyszłym sezonie ma iść na szkolenie dla klubów I ligi. Policzyłem sobie, że jeśli podzieli się to na równych zasadach, na osiemnaście klubów, to wyjdzie po 550 tysięcy, co stanowi solidną kwotę i istotną pomoc. Dzięki temu nikt nie będzie musiał oszczędzać na pracy z młodzieżą, która jest przecież przyszłością funkcjonowania klubów.

Dobrze, że jakiś program w ogóle powstał. 

Oczywiście, że dobrze. Wierzę, że trudny czas, w jakim jesteśmy, jeszcze bardziej ukaże solidarność środowiska piłkarskiego. W tym ekosystemie jedni są potrzebni drugim. Z tego, o czym na szybko rozmawiamy z kolegami prezesami innych klubów wynika, że istotny będzie też termin, w jakim te pieniądze zostaną przelane. Zaraz się może okazać, że największy problem z płynnością finansową będzie np. w okresie maja i czerwca, a nie za osiem czy dziesięć miesięcy, kiedy być może sytuacja wróci do normy. Osobiście podoba mi się to, że w przyszłym sezonie w Pucharze Polski będzie wymóg grydwóch młodzieżowców, bo uważam, że jak najbardziej jest to ruch w dobrą stronę. Nie miałbym nic przeciwko, gdyby docelowo wprowadzić to też w I lidze.

Jako kluby, już niedługo będziemy się pewnie mierzyć z kwestią utrzymania płynności finansowej. Spodziewaliśmy się jakiejś decyzji na temat możliwości renegocjacji kontraktów. Tego dzisiaj nie było. Tego zabrakło. A to też obecnie jest bardzo ważna kwestia, z którą większość klubów będzie się zmagała. I proszę nie myśleć, że tak jest tylko w Polsce, bo wiem, że przedstawiciele czołowych klubów europejskich – takich z pierwszych stron gazet – tak samo o tym mówią, że za dwa miesiące może być problem z płynnością finansową. Teraz jeszcze wszyscy nie wiemy co się wydarzy, ale to będzie problem. Trzeba starać się złagodzić ten moment i jak najbardziej pomóc klubom przejść przez ten trudny czas.

Jak tak sobie obliczaliście, to ile pieniędzy przypadnie wam za miejsce na podium Pro Junior System?

Powstała sytuacja, którą trudno jednoznacznie rozstrzygnąć. Nie wiadomo, czy liga zostanie wznowiona, czy nie. Jeśli zostanie wznowiona, to jeszcze wiele kolejek przed nami, więc sytuacja może się jeszcze diametralnie zmienić. Na razie jesteśmy na trzecim miejscu w PJS, więc przypada nam 1,1 miliona. Natomiast na drugim miejscu są Wigry, które są na miejscu spadkowym i też pytanie, czy będą uwzględniane w tej klasyfikacji czy właśnie nie. Ale podkreślam, że na dziś to tylko gdybanie.

Przypadnie wam ponadmilionowa suma, a wcześniej wspominał pan, że niesprawiedliwością jest brak dotacji w postaci 120 tysięcy, które otrzymują kluby spoza czołówki PJS. Nie macie chyba na co narzekać…

Cieszy mnie, że inni dostaną 120 tysięcy, nie myślę kategoriami zawiści, ale zastanawia mnie, dlaczego kluby, które wywalczyły sobie dużo w PJS, też nie zostaną objęte tą kwotą. Każdy przystępując do sezonu wiedział za co przysługują te środki.

Trzeba postawić kilka pytań na temat przyszłości. W Tychach myśleliście na temat obniżek płac, zwolnień, redukcji, cięć?

Są takie przychody, o których stracie możemy powiedzieć już. Mówimy o tych z dnia meczowego. Nas to akurat mocno dotknęło, bo w tym miesiącu czekało nas sporo meczów u siebie –  w tym spotkanie z Cracovią, które musieliśmy zagrać bez publiczności, a domyślam się, że byłoby to starcie, na które przyszłoby bardzo dużo kibiców. Druga sprawa to są informacje, jakie nas dochodzą, że zaraz nie będziemy dostawać rat z tytułu praw telewizyjnych. Że mogą być problemy z pieniędzmi od sponsorów ligi.

Druga sprawa jest taka, że jako klub, który nie może świadczyć usług reklamowych, za chwilę możemy spodziewać się, że nasi sponsorzy też mogą przestać wpłacać nam środki. Tym bardziej, że wiele branż również dotknął bolesny korona-kryzys. Nie jesteśmy w stanie dziś oszacować, o ile dokładnie zmniejszą się nasze przychody, a co za tym idzie, ile pieniędzy będziemy mieli do wydania. Natomiast nie da się ukryć, że prawdopodobnie staniemy przed taką koniecznością – podobnie jak inne kluby – żeby rozmawiać z pracownikami, z piłkarzami, ze sztabem, o tym, że na dzień dzisiejszy musimy zrozumieć, w jakich warunkach przyszło nam funkcjonować i jakie środki trzeba podjąć, żeby racjonalnie przez to przebrnąć. W interesie wszystkich jest, żeby utrzymać kluby we w miarę zdrowej kondycji. Nie chcielibyśmy chyba za kilka miesięcy czytać informacji, że jeden, drugi, trzeci klub wycofał się z rozgrywek, bo nie miał środków.

Wiadomo, że wszystko ma swoje blaski i cienie, perspektywy, zależności, ale spodziewaliście się właśnie takiej pomocy od PZPN-u czy jesteście tym zawiedzeni?

Zarówno Ekstraklasa, jak i I liga składały swoje postulaty i projekty dotyczące tego, jak można byłoby wpływać na wysokość trwających i przyszłych kontraktów – tutaj żadnej odpowiedzi nie było. Natomiast każde środki, które otrzymamy dodatkowo, należy interpretować jako dużą pomoc i plus. Też proszę sobie zdać sprawę z jeszcze jednej rzeczy – na dzisiaj dochodzą też takie sygnały, nie tylko z Polski, że sezon zostanie wydłużony, że może będziemy ten sezon kończyć w lipcu czy sierpniu. To się wiąże z tym, że piłkarzom trzeba będzie płacić dwa miesiące dłużej. I to nawet tym, których może byśmy już w klubie nie chcieli. Ok, to jest fakt, który już znany, ale to jest tylko jedna ze zmiennych w tym układzie równań. Reszta dalej jest nieznana.

ROZMAWIAŁ: JAN MAZUREK

Fot. Michał Chwieduk/400mm.pl

Opublikowane 27.03.2020 15:51 przez

Jan Mazurek

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
26.05.2020

Czekanie na Majeckiego i płacz za Kante. Luźne wnioski po powrocie

No i poszły konie po betonie – co prawda bez tłumu gapiów w bezpośrednim sąsiedztwie murawy, ale za to dla wielu stęsknionych głów przed telewizorami. Legia zrobiła swoje i po meczu z Miedzią zagra w półfinale Pucharu Polski, ale droga do tego momentu była dość ciekawa, więc wynotowaliśmy sobie parę luźnych wniosków po powrocie rozgrywek. […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

Przerwa? I co z tego – wygląda na to, że Legia dalej jest w gazie

Nie chcemy, byście pomyśleli, że teraz – ponad dwa miesiące od ostatniego meczu Ekstraklasy – będziemy chwalić każde zagranie i nawet największego drewniaka wytłumaczymy swojskim „oj tam, oj tam”. Owszem, stęskniliśmy się za ligowcami, natomiast pudrować rzeczywistości nie zamierzamy: jak ktoś jest koślawy, to jest, przerwa nie miała większego znaczenia. Natomiast ten pierwszy mecz od […]
26.05.2020
Inne sporty
26.05.2020

Przedostatni przystanek i… nowy faworyt Orlen&Play?

Będziemy szczerzy, tak zgranego zespołu chyba jeszcze nie było. Podczas kolejnej transmisji treningów w ramach Orlen Stay&Play oglądaliśmy zmagania motocyklisty Macieja Giemzy, który mógł uczyć się od nie jednej, a dwóch osób zaangażowanych w Rocket League. Panowie szybko złapali wspólny język i udowodnili, że będą liczyć się w walce o triumf w całym turnieju.  Dotychczasowo […]
26.05.2020
Kanał Sportowy
26.05.2020

Hejt Park w dobrym składzie od 22:00 – nowa prowadząca i Ireneusz Mamrot

HejtPark w Dobrym Składzie – nowa prowadząca Monika Wądołowska i trener Arki Gdynia Ireneusz Mamrot będą odpowiadali na pytania od widzów Kanału Sportowego i słuchaczy WeszłoFM. Sponsorem programu jest właściciel marki Okocim. 
26.05.2020
Niemcy
26.05.2020

Jaki Lewandowski, jaki Haaland? Der Klassiker miał zupełnie innego bohatera

Jeżeli ktoś się spodziewał, że starcie Borussii Dortmund z Bayernem Monachium przerodzi się w strzelecki pojedynek Erlinga Haalanda z Robertem Lewandowskim, to srodze się rozczarował. Do spektakularnej potyczki młodego wilczka ze starym wyjadaczem nie doszło, choć Norweg już w pierwszej minucie gry był blisko pokonania Manuela Neuera, lecz jego strzał z linii bramkowej wykopał przytomnie […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

#AleNumer – konkurs z nagrodami – ile punktów zdobędą gospodarze?

No, nareszcie! Czujemy już delikatne podniecenie związane z powrotem Ekstraklasy. Cieszymy się, że znów będziemy mogli zobaczyć futbol na poziomie, który nas satysfakcjonuje, ale i cieszymy się z tego, że wracamy do rozdawania nagród. Wraz z Totalizatorem Sportowym odmrażamy akcję #AleNumer, gdzie możecie zgarnąć piłki Ekstraklasy, wypasiony telewizor czy PS4 Pro.  Już jesienią było grubo. […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

LIVE: Wtorek prawie jak w Lidze Mistrzów! Legia w półfinale, klasyk dla Bayernu

W przeciwieństwie do Andrzeja Rybińskiego my liczyliśmy godziny i lata (miesiące) bez grania w Polsce, ale na szczęście już nie musimy. Już jest, już wraca! Co prawda jeszcze nie Ekstraklasa, jednak po tylu miesiącach tęsknoty nawet na pucharowe starcie Miedzi Legnica z Legią Warszawa czekamy jak na finał Ligi Mistrzów. A skoro na przystawkę przed […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

Pozycję ma po bracie, technikę po tacie. Bartłomiej Wdowik, czyli z Olkusza do Ekstraklasy

Czy Olkusz to piłkarska pustynia? Można tak powiedzieć, bo z tego miasta nie wywodzi się zbyt wielu zawodników. Gdy spojrzymy na to, którzy olkuszanie grali w Ekstraklasie, znajdziemy na liście Alana Czerwińskiego, Tomasza Kulawika czy Romana Madeja. Jest jednak z nimi pewien problem. Z tego tercetu jedynie Madej był piłkarsko związany z miastem, z którego […]
26.05.2020
Blogi i felietony
26.05.2020

Jak co wtorek… KRZYSZTOF STANOWSKI

Kiedyś już o tym wspominałem, a że lubię grać w otwarte karty to do tego wracam – dostałem propozycję, by w swoim tekście poruszyć istotny moim zdaniem temat: urlopy ojcowskie. Początkowo miałem napisać artykuł w marcu, ale wówczas wybuchła epidemia i nikt nie miał do tego głowy. A teraz termin jest o tyle dobry, że […]
26.05.2020
Bukmacherka
26.05.2020

Siatkówka w Zakladach Bukmacherskich

Siatkówka to jeden z najpopularniejszych sportów w naszym kraju. Nic dziwnego – mało jest dyscyplin, w których odnosimy aż takie sukcesy. W XXI wieku nasza kobieca kadra dwukrotnie zdobywała mistrzostwo Europy. Męska poszła jeszcze dalej – wygrała Ligę Światową, mistrzostwa Europy i dwukrotnie mistrzostwa świata. Do tego dołożyła inne medale. Kluby? Też sobie radzą. Skra, […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

„Działacze Błękitnych uczyli się rozmów transferowych. Ja byłem tego ofiarą”

Jako że powrót piłki w naszym kraju zaczyna się od Pucharu Polski, postanowiliśmy cofnąć się wspomnieniami do sezonu 2014/15, gdy rewelacyjni Błękitni Stargard Szczeciński (dziś już Błękitni Stargard) dotarli aż do półfinału, w którym dopiero po dogrywce przegrali dwumecz z Lechem Poznań. Wcześniej skromni drugoligowcy dwukrotnie upokorzyli Cracovię i wyeliminowali aż trzech rywali z I […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

Łukasz Załuska: Wychodzimy na małą wojnę

– Jeśli chodzi o walory piłkarskie, Legia może nas przewyższać, ale jeżeli chcemy awansować, to nie może nas przewyższać jeśli chodzi o zaangażowanie. Od tego musimy zacząć. Wyjść i potraktować te 90 minut, a może i więcej, jako małą wojnę. Takie będzie nasze podejście. Jak nie damy z siebie absolutnie wszystkiego, to na pewno się […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

Polska piłka wraca, mamy to!

Miedź Legnica i Legia Warszawa w 1/4 finału Totolotek Pucharu Polski. Jeszcze sami w to do końca nie wierzymy… Jeszce to do nas trochę nie dociera… Jeszcze podszczypujemy się w redakcji, by sprawdzić, czy to prawda… I wygląda na to, że tak. WRACA PIŁKA NOŻNA W POLSCE!!! Cieszymy się jak dziecko, które po dwóch tygodniach […]
26.05.2020
Bukmacherka
26.05.2020

Borussia wygra w Bremie? Obstawiaj Bundesligę w eWinner!

Czy coś może nam poprawić wieczór po Der Klassiker? Tak, krótka wizyta w Bremie! Mecze Werderu z Borussią Moenchengladbach są bardzo interesujące. W ostatnich pięciu pojedynkach zobaczyliśmy aż 15 goli z obydwu stron. Tym razem wróżymy równie interesujące starcie, na którym spróbujemy zarobić w eWinner. Sprawdźcie nasze podpowiedzi! Werder Brema – Borussia Moenchengladbach Ostatnie mecze […]
26.05.2020
Niemcy
26.05.2020

Wcześniej kąsał Bayern, teraz leje Borussię. Lewandowski rządzi w Klassikerach

Trzydzieści trzy razy Robert Lewandowski pojawiał się jak dotąd na boisku podczas starć Borussii Dortmund z Bayernem Monachium, znanych pod nazwą: Der Klassiker. Od jakiegoś czasu polski super-snajper stał się prawdziwym katem ekipy BVB, zwłaszcza na arenie ligowej, ale w historii tej rywalizacji napisał też piękną kartę właśnie jako napastnik Borussii, przede wszystkim za sprawą […]
26.05.2020
Bukmacherka
26.05.2020

Matchday Boost na Bayern i Lewandowskiego w BETFAN!

Jakie są plusy przyśpieszonego zakończenia sezonu? Kolejny klasyk na przestrzeni kilku dni! Borussia Dortmund kontra Bayern Monachium, czyli Der Klassiker to mecz, który zawsze podwyższa emocje. Zwłaszcza wtedy, gdy BVB ma szansę na nadrobienie strat do lidera i powrót do walki o mistrzostwo kraju. A skoro hit, to i wysokie kursy, więc sprawdzamy, co warto […]
26.05.2020
Weszło
26.05.2020

„Poziom polskiej i czeskiej ligi jest taki sam”

Piwa nauczył się pić dopiero w Polsce, jest przeciwnikiem gołębi, wciąż myśli o reprezentacji Czech i nie uważa, by poziom ligi czeskiej był wyższy. Weszłopolscy przepytali Martina Pospisila w ramach ankiety Weszło z butami. Zapraszamy.  Jak u ciebie na kilka dni przed powrotem ligi? Czujesz wewnętrzną ekscytację czy dzień jak co dzień? Wszyscy się cieszymy jak […]
26.05.2020
Bukmacherka
26.05.2020

Wraca Totolotek Puchar Polski! Czy Legia znów postrzela w Legnicy?

Tak, to już dziś! Rozgrywki w Polsce zakończyły się meczami Totolotek Pucharu Polski, a teraz w nich właśnie wracamy do gry. Nie będziemy się czarować – czekaliśmy na ten moment o wiele bardziej niż na powrót Bundesligi. Także dlatego, że typowaniu naszej kopanej zawsze towarzyszą trochę większe emocje. Na co postawić w starciu Miedzi z […]
26.05.2020