post Jan Mazurek

Opublikowane 27.03.2020 15:51 przez

Jan Mazurek

– Z tego, o czym na szybko rozmawiamy z kolegami prezesami innych klubów wynika, że istotny jest termin, w jakim pieniądze zostaną przelane. Zaraz się może okazać, że największy problem z płynnością finansową klubów będzie w okresie maja i czerwca, a nie za osiem czy dziesięć miesięcy, kiedy być może sytuacja wróci do normy. Z jednej strony cieszymy się z tego, że PZPN nam pomaga, ale z drugiej strony powstaje wiele niewiadomych – mówi w rozmowie z nami prezes GKS Tychy, Leszek Bartnicki. Zapraszamy. 

***

Przedstawiony został program pomocowy PZPN dla polskich klubów. Jak to wpływa na GKS Tychy?

Pierwsza sprawa jest taka, że cały czas żyjemy w takim momencie, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, jaka sytuacja będzie za kilka tygodni czy kilka miesięcy. Możemy sobie gdybać, jakby to było, jeśli dzisiaj dostalibyśmy te środki od PZPN-u, ale ciężko powiedzieć, w jakiej sytuacji będziemy za miesiąc, dwa miesiące czy pięć miesięcy. To wróżenie z fusów. Na pewno bardzo dobrze, że przewidziano dodatkowe środki. Choć na gorąco każdy też ma swoją perspektywę. Mój klub jest w tej chwili na podium w Pro Junior System i na przykład kluby, które nie są w czołówce klasyfikacji PJS, dostaną po 120 tysięcy złotych, a GKS Tychy na środki zapracował sobie swoją pozycją w PJS. To może się wydawać trochę niesprawiedliwe, bo de facto wywalczyliśmy sobie to „wirtualne” podium. Ale absolutnie nie mam żalu, bo wiem, że praktycznie każdy z moich kolegów prezesów potrzebuje dzisiaj dodatkowych środków.

Natomiast bardzo atrakcyjnie wygląda kwota 10 milionów, która w przyszłym sezonie ma iść na szkolenie dla klubów I ligi. Policzyłem sobie, że jeśli podzieli się to na równych zasadach, na osiemnaście klubów, to wyjdzie po 550 tysięcy, co stanowi solidną kwotę i istotną pomoc. Dzięki temu nikt nie będzie musiał oszczędzać na pracy z młodzieżą, która jest przecież przyszłością funkcjonowania klubów.

Dobrze, że jakiś program w ogóle powstał. 

Oczywiście, że dobrze. Wierzę, że trudny czas, w jakim jesteśmy, jeszcze bardziej ukaże solidarność środowiska piłkarskiego. W tym ekosystemie jedni są potrzebni drugim. Z tego, o czym na szybko rozmawiamy z kolegami prezesami innych klubów wynika, że istotny będzie też termin, w jakim te pieniądze zostaną przelane. Zaraz się może okazać, że największy problem z płynnością finansową będzie np. w okresie maja i czerwca, a nie za osiem czy dziesięć miesięcy, kiedy być może sytuacja wróci do normy. Osobiście podoba mi się to, że w przyszłym sezonie w Pucharze Polski będzie wymóg grydwóch młodzieżowców, bo uważam, że jak najbardziej jest to ruch w dobrą stronę. Nie miałbym nic przeciwko, gdyby docelowo wprowadzić to też w I lidze.

Jako kluby, już niedługo będziemy się pewnie mierzyć z kwestią utrzymania płynności finansowej. Spodziewaliśmy się jakiejś decyzji na temat możliwości renegocjacji kontraktów. Tego dzisiaj nie było. Tego zabrakło. A to też obecnie jest bardzo ważna kwestia, z którą większość klubów będzie się zmagała. I proszę nie myśleć, że tak jest tylko w Polsce, bo wiem, że przedstawiciele czołowych klubów europejskich – takich z pierwszych stron gazet – tak samo o tym mówią, że za dwa miesiące może być problem z płynnością finansową. Teraz jeszcze wszyscy nie wiemy co się wydarzy, ale to będzie problem. Trzeba starać się złagodzić ten moment i jak najbardziej pomóc klubom przejść przez ten trudny czas.

Jak tak sobie obliczaliście, to ile pieniędzy przypadnie wam za miejsce na podium Pro Junior System?

Powstała sytuacja, którą trudno jednoznacznie rozstrzygnąć. Nie wiadomo, czy liga zostanie wznowiona, czy nie. Jeśli zostanie wznowiona, to jeszcze wiele kolejek przed nami, więc sytuacja może się jeszcze diametralnie zmienić. Na razie jesteśmy na trzecim miejscu w PJS, więc przypada nam 1,1 miliona. Natomiast na drugim miejscu są Wigry, które są na miejscu spadkowym i też pytanie, czy będą uwzględniane w tej klasyfikacji czy właśnie nie. Ale podkreślam, że na dziś to tylko gdybanie.

Przypadnie wam ponadmilionowa suma, a wcześniej wspominał pan, że niesprawiedliwością jest brak dotacji w postaci 120 tysięcy, które otrzymują kluby spoza czołówki PJS. Nie macie chyba na co narzekać…

Cieszy mnie, że inni dostaną 120 tysięcy, nie myślę kategoriami zawiści, ale zastanawia mnie, dlaczego kluby, które wywalczyły sobie dużo w PJS, też nie zostaną objęte tą kwotą. Każdy przystępując do sezonu wiedział za co przysługują te środki.

Trzeba postawić kilka pytań na temat przyszłości. W Tychach myśleliście na temat obniżek płac, zwolnień, redukcji, cięć?

Są takie przychody, o których stracie możemy powiedzieć już. Mówimy o tych z dnia meczowego. Nas to akurat mocno dotknęło, bo w tym miesiącu czekało nas sporo meczów u siebie –  w tym spotkanie z Cracovią, które musieliśmy zagrać bez publiczności, a domyślam się, że byłoby to starcie, na które przyszłoby bardzo dużo kibiców. Druga sprawa to są informacje, jakie nas dochodzą, że zaraz nie będziemy dostawać rat z tytułu praw telewizyjnych. Że mogą być problemy z pieniędzmi od sponsorów ligi.

Druga sprawa jest taka, że jako klub, który nie może świadczyć usług reklamowych, za chwilę możemy spodziewać się, że nasi sponsorzy też mogą przestać wpłacać nam środki. Tym bardziej, że wiele branż również dotknął bolesny korona-kryzys. Nie jesteśmy w stanie dziś oszacować, o ile dokładnie zmniejszą się nasze przychody, a co za tym idzie, ile pieniędzy będziemy mieli do wydania. Natomiast nie da się ukryć, że prawdopodobnie staniemy przed taką koniecznością – podobnie jak inne kluby – żeby rozmawiać z pracownikami, z piłkarzami, ze sztabem, o tym, że na dzień dzisiejszy musimy zrozumieć, w jakich warunkach przyszło nam funkcjonować i jakie środki trzeba podjąć, żeby racjonalnie przez to przebrnąć. W interesie wszystkich jest, żeby utrzymać kluby we w miarę zdrowej kondycji. Nie chcielibyśmy chyba za kilka miesięcy czytać informacji, że jeden, drugi, trzeci klub wycofał się z rozgrywek, bo nie miał środków.

Wiadomo, że wszystko ma swoje blaski i cienie, perspektywy, zależności, ale spodziewaliście się właśnie takiej pomocy od PZPN-u czy jesteście tym zawiedzeni?

Zarówno Ekstraklasa, jak i I liga składały swoje postulaty i projekty dotyczące tego, jak można byłoby wpływać na wysokość trwających i przyszłych kontraktów – tutaj żadnej odpowiedzi nie było. Natomiast każde środki, które otrzymamy dodatkowo, należy interpretować jako dużą pomoc i plus. Też proszę sobie zdać sprawę z jeszcze jednej rzeczy – na dzisiaj dochodzą też takie sygnały, nie tylko z Polski, że sezon zostanie wydłużony, że może będziemy ten sezon kończyć w lipcu czy sierpniu. To się wiąże z tym, że piłkarzom trzeba będzie płacić dwa miesiące dłużej. I to nawet tym, których może byśmy już w klubie nie chcieli. Ok, to jest fakt, który już znany, ale to jest tylko jedna ze zmiennych w tym układzie równań. Reszta dalej jest nieznana.

ROZMAWIAŁ: JAN MAZUREK

Fot. Michał Chwieduk/400mm.pl

Opublikowane 27.03.2020 15:51 przez

Jan Mazurek

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
16.01.2021

32% czasu gry, duże pudła, ale i ładne bramki, hattrick w LM. Jaki był Milik w Napoli?

Coraz więcej wskazuje na to, że serial z Arkadiuszem Milikiem dobiegnie końca i Polak wreszcie zmieni klub, a jego nowym pracodawcą będzie Olympique Marsylia. Ulga. Z jednej strony, bo nie tracimy piłkarza przed Euro, z drugiej, ponieważ Milika łączono już chyba z każdym klubem świata i brakowało tam tylko Islandii. Natomiast zanim napastnik  ostatecznie zmieni […]
16.01.2021
Anglia
16.01.2021

Leeds przegrywa z Brighton – mecz tak brzydki jak dworzec w Kutnie nocą

Leeds United nie bez powodu jest uznawane za jedną z najciekawszych ekip tego sezonu Premier League. Zawsze agresywni, głodni gry, stwarzający sobie masę sytuacji, no i przeciętnie broniący. Tylko, że dzisiaj przeciwko Brighton nie pokazali nic ze swoich znaków szczególnych. No może poza tym ostatnim elementem.  Drużyna Grahama Pottera zupełnie zdominowała pierwszą część spotkania. Mewy […]
16.01.2021
Francja
16.01.2021

Dziewiątka potrzebna od zaraz. Co może czekać Milika w Marsylii?

Francuscy i włoscy dziennikarze z coraz większą pewnością powielają doniesienia o przenosinach Arkadiusza Milika do Olympique’u Marsylia. Sami z niecierpliwością czekamy na zakończenie tej transferowej telenoweli, lecz bierzemy też poprawkę na to, ile było już w niej zwrotów akcji. Wiele się tu pewnie jeszcze może pozmieniać, dopóki nie zostaną złożone podpisy pod umowami. Tak czy […]
16.01.2021
Inne sporty
16.01.2021

Janusz Majer: – Fakt, że Nepalczycy używali tlenu, obniża styl tego wejścia

– Bez wątpienia tlen niesamowicie pomaga. Szczególnie że Nepalczycy używali go już na niższych wysokościach i w związku z tym bardzo sprawnie poręczowali drogę i zakładali obozy. Na pewno znajdą się ludzie, którzy spróbują poprawić ich osiągnięcie oraz styl i wejść na K2 bez tlenu – mówi nam Janusz Majer, były szef Polskiego Himalaizmu Zimowego. […]
16.01.2021
Anglia
16.01.2021

Grosicki dostał szansę w pierwszym składzie WBA i plamy nie dał

Tego się nie spodziewaliśmy! Byliśmy już nastawieni, że trzeba poczekać do ostatniego dnia zimowego okna transferowego, aby dowiedzieć się, jaka będzie najbliższa przyszłość Kamila Grosickiego. Polski skrzydłowy w siedemnastu dotychczasowych kolejkach Premier League rozegrał dla West Bromwich Albion raptem 10 minut i raczej nic nie zapowiadało nagłego odwrócenia karty. A tu niespodzianka: „Grosik” wyszedł w […]
16.01.2021
Francja
16.01.2021

Jeleń i galeria porażek. Polscy napastnicy w Ligue 1 w XXI wieku

Liga francuska nie jest w XXI wieku ziemią obiecaną dla polskich piłkarzy, a już na pewno nie jest marzeniem polskich napastników. Ireneusz Jeleń zapisał w Auxerre taką kartę, że będą tam o nim pamiętać i za kilkadziesiąt lat, ale poza tym? W gablotach spadki oraz kompletne fiaska. Miejmy nadzieję, że jeśli Arek Milik rzeczywiście trafi […]
16.01.2021
Inne sporty
16.01.2021

K2 uległo! Nepalczycy zdobyli szczyt zimą!

Kojarzycie tę sytuację, gdy przeszliście już niemal całą grę, ale został wam finałowy boss, który okazuje się nie do pokonania? Mniej więcej tak to wyglądało w światowym himalaizmie. Najpierw udało się zaliczyć wszystkie ośmiotysięczniki na „łatwym” poziomie – latem. Potem przyszedł poziom trudny – zima. Bywało, że niektóre szły opornie, ale ostatecznie się udawało. Zostało […]
16.01.2021
Weszło
16.01.2021

Jak Raków wykorzystał słabość Korony

Wyciągnięcie za darmo Marcina Cebuli, który okazał się ligową gwiazdą. Pozyskanie za 250 tysięcy euro Daniela Szelągowskiego, który potrafi przedryblować pół Lecha Poznań. I transfer Iwo Kaczmarskiego, topowego talentu w skali kraju z rocznika 2004, który ma zostać przyklepany w przyszłym tygodniu. A do tego umowa partnerska ze szkółką DAP Kielce, której przez lata nie […]
16.01.2021
Weszło
16.01.2021

Problemy Furmana w Turcji. Wróci do Polski?

W dzisiejszym Stanie Futbolu Krzysztof Stanowski stwierdził, że Dominik Furman myśli o powrocie do Polski. Powód? Można powiedzieć, że typowo turecki, otóż jego klub nie najlepiej stoi z kasą i zalega z płatnościami. Nie jest to dla tamtej ligi rzecz nowa, nie tak dawno kontrakt z Denizlisporem rozwiązał Adam Stachowiak, któremu też płacono w czekach. […]
16.01.2021
Weszło
16.01.2021

Bednarek kontra Vardy, derby Londynu. Sobota z Premier League!

Sobota w futbolu stoi pod znakiem Premier League. Czekają nas hitowe spotkania, kilka polskich akcentów, czy nawet derby Londynu. Sporo meczów przed nami, więc warto rzucić okiem na oferty naszych kumpli i znaleźć swoje typy na ligę angielską. Sprawdźcie nasze podpowiedzi, rzućcie też okiem na promocje oferowane przez naszych partnerów! Leicester City – Southampton Ostatnie […]
16.01.2021
Weszło
16.01.2021

Triumf Chapecoense. Wracają do elity

Lecieli na swój historyczny mecz. Mecz o Copa Sudamericana. Chapecoense nigdy nie grało o tak wielką stawkę. W samolocie lecącym do Medellin rozmowy, śpiewy, gra w karty. A potem nagle zgasło światło. Tak samo jak cztery silniki. Samolot boliwijskich linii LaMia runął w przepaść. Co mogli czuć ci, którzy wtedy siedzieli w samolocie, spadającym 240 […]
16.01.2021
WeszłoTV
16.01.2021

STAN FUTBOLU. Sokołowski, Włodarczyk, Rokuszewski, Kowalczyk

Zapraszamy na kolejny odcinek Stanu Futbolu. Dzisiaj gośćmi Krzysztofa Stanowskiego będą: Tomasz Włodarczyk, Tomasz Sokołowski, Mateusz Rokuszewski i Wojciech Kowalczyk. Ruszamy o 11:40. 
16.01.2021
Weszło
16.01.2021

Futbol Totalny w eWinner – 60 PLN na Premier League!

Darmowe bonusy za sam fakt obstawiania meczów? Brzmi fantastycznie, więc sprawdzamy, o co chodzi. Legalny polski bukmacher eWinner przygotował dla nas kolejną odsłonę promocji „Futbol Totalny”. Tym razem bierzemy na tapet, w której czeka nas wielki hit – mecz Manchesteru United z Liverpoolem. O co chodzi w tej promocji? Już wyjaśniamy. ZAREJESTRUJ SIĘ W EWINNER […]
16.01.2021
Weszło
16.01.2021

25 PLN zakładu bez ryzyka na Premier League w Totolotku!

Półmetek sezonu Premier League już za nami! W Anglii zaczynamy dziś rundę rewanżową, choć z wiadomych względów część zespołów ma jeszcze zaległości do nadrobienia. Ale dziś skupiamy się na tym, co czeka nas w ten weekend. A że czeka nas sporo, to legalny polski bukmacher Totolotek przygotował specjalną promocję. Dzięki „Lucky Loser” mecze najlepszej ligi […]
16.01.2021
Weszło
16.01.2021

Skoki narciarskie bez podatku przez cały weekend eWinner!

Gotowi na weekend ze skokami narciarskimi z Pucharem Świata w Zakopanem w roli głównej? Jeśli tak myślicie, to na pewno znacie już promocję eWinner, który oferuje nam grę bez podatku przez cały weekend! A jeśli nie znacie to najwyższy czas nadrobić zaległości. Bo przed nami kilka dni narciarskiego szaleństwa w zimowej stolicy Polski. Na czym […]
16.01.2021
Weszło
16.01.2021

Happy Hours na Premier League w TOTALbet!

Przed nami kolejny weekend z najlepszą ligą świata, więc warto spojrzeć na aktualne promocje. W TOTALbet obstawianie Premier League się opłaca, bo za każdy kupon na te rozgrywki zgarniemy podwójną liczbę losów w loterii Kasomania! A w niej na zwycięzców czekają Porsche 718 Cayman oraz liczne nagrody pieniężne. Sprawdźcie szczegóły promocji. ZAREJESTRUJ SIĘ Z NASZEGO […]
16.01.2021
Anglia
16.01.2021

Lot nad drugoligowym gniazdem. Jakie gwiazdy mogą wkrótce opuścić Championship?

Championship przez wielu postrzegana jest jako jedna z najsilniejszych lig Europy. Nic zatem dziwnego, że kto zdoła przebić się w angielskiej drugiej lidze i zapracować tam na status gwiazdy, ten zazwyczaj prędko wypływa na znacznie szersze wody. Rzecz jasna najczęściej statek dobija w takich przypadkach do portu nazywanego Premier League.  Tylko w minionym letnim okienku […]
16.01.2021
Weszło
16.01.2021

Kadra Legii coraz węższa. Czas na transfery przychodzące

Ośmiu piłkarzy odeszło lub zaraz najpewniej odejdzie z Legii Warszawa. Przy dwóch pozostałych można postawić znaki zapytania, bo są kluby, które chętnie by ich ściągnęły już teraz. Jeszcze jesienią nie brakowało stwierdzeń, że skład „Wojskowych” jest zbyt szeroki jak na grę na dwóch frontach. Tymczasem teraz kadra mistrzów Polski stała się na tyle wąska, że […]
16.01.2021