post Avatar

Opublikowane 24.03.2020 12:41 przez

redakcja

Działacze Rakowa Częstochowa ze wszystkich sił starają się doprowadzić do wznowienia ligowych rozgrywek. Wczoraj na Weszło opisaliśmy ich interesującą propozycję, opartą na odizolowaniu na osiem tygodniu szesnastu klubów Ekstraklasy. O szczegółach dowiecie się TUTAJ (KLIK), my tymczasem zastanowimy się nad plusami i minusami tej śmiałej propozycji.

PLUS NUMER 1. Sezon zostanie dokończony. Po prostu. Klubom pozwoliłoby to na odzyskanie części pieniędzy, rozgrywki nie straciłyby ciągłości i – choć może w nieco spartańskich warunkach – udałoby się wyłonić mistrza, pucharowiczów, a przede wszystkim spadkowiczów. Coraz więcej wskazuje na to, że bez zastosowania kreatywnych, śmiałych rozwiązań rozgrywki w sezonie 2019/20 nie będą mogły zostać doprowadzone do końca, a koncepcja przygotowana przez obóz Rakowa pozwala – przynajmniej w teorii – uratować Ekstraklasę.

Z punktu widzenia finansowego – to się po prostu klubom opłaci.

MINUS NUMER 1. Pomysł zaproponowany przez właściciela Rakowa zakłada skoszarowanie zawodników w hotelach i rozgrywanie meczów na uboczu. Projekt miałby jednak zostać przerwany, gdyby okazało się, że któryś z zawodników jest zakażony koronawirusem. To oznacza, że cała akcja stoi na wyjątkowo kruchym podłożu. Nawet zakładając, że uda się odpowiednim osobom wznieść na wyżyny logistyki i zespołu rzeczywiście zostaną szczelnie odizolowane od świata, to pozostaje jeszcze obsługa hotelowa, ludzie pracujący przy obsłudze meczów piłkarskich, ekipa telewizyjna i tak dalej. W tej chwili wydaje się skrajnie wątpliwe, że wśród setek osób nie znajdzie się chociaż jedna, która koronawirusa gdzieś podłapie. A jeśli pojawi się jedna, będą i następne. W tym piłkarze. Co może storpedować projekt zanim on się tak naprawdę na dobre rozkręci.

Koszty zrealizowania pomysłu Rakowa oszacowane zostały na 25 milionów złotych. Sporo pieniędzy, biorąc pod uwagę, jak łatwo może to wszystko pieprznąć.

MINUS NUMER 2. Projekt wymaga przeprowadzania kosztownych testów na zawodnikach Ekstraklasy. Zresztą, pal licho, że kosztownych. Chodzi o to, iż na świecie – w tym naturalnie w Polsce – testy te są towarem trudno dostępnym, a w niektórych miejscach wręcz deficytowym. Testowanie na szeroką skalę piłkarzy, żeby mogli sobie dokończyć sezon, jest więc nieco wątpliwe z punktu widzenia, nazwijmy to, etycznego. Mogłoby wzbudzić uzasadniony sprzeciw części społeczeństwa. Zwłaszcza, że najtrudniejsze dni walki z koronawirusem najprawdopodobniej dopiero przed nami.

PLUS NUMER 2. Podczas kwarantanny nie brakuje nam chleba, ale brakuje igrzysk. Wznowienie rozgrywek Ekstraklasy stanowiłoby dla polskiego społeczeństwa jakąś tam odskocznię od ponurej codzienności. Dzisiaj to nawet batalia ŁKS-u z Koroną Kielce siadłaby jak złoto.

MINUS NUMER 3. Istnieje poważne zagrożenie, że powyższy plus szybko przepoczwarzy się w minus. To znaczy – kiedy ludzie zobaczą, że wróciły rozgrywki ligowe, potraktują to odruchowo jako powrót sytuacji w Polsce do normalności. Może dojść do spontanicznych wyjazdów na mecze Ekstraklasy, do gromadzenia się dużych grup kibicowskich pod stadionami. Dodatkowe niebezpieczeństwo.

MINUS NUMER 4. Nawet jeżeli uda się dograć sezon na neutralnym gruncie, to i tak trudno będzie mówić o tym, że rozstrzygnięcia są w pełni sprawiedliwe. Spójrzmy choćby na Górnik Zabrze, bo to chyba najbardziej klarowny przykład – zabrzanie biorąc pod uwagę wyłącznie mecze rozgrywane u siebie znajdują się na trzecim miejscu w tabeli. Jeżeli chodzi o spotkania wyjazdowe, punktują na poziomie ŁKS-u. I nagle ten atut własnego boiska stracą, bo przyjdzie im rozgrywać spotkania na neutralnych stadionach, bez publiczności.

MINUS NUMER 5. Trzeba zakładać również czarne scenariusze. No więc wyobraźmy sobie, że któryś z uczestników projektu – niekoniecznie piłkarz, bo oni są akurat poza grupą ryzyka – zaraża się koronawirusem i bardzo ciężko to znosi. Operator kamery, jeden ze starszych szkoleniowców, może kucharz w hotelu, w którym są skoszarowani zawodnicy. Ktokolwiek. Mało tego – ten człowiek po paru dniach umiera. I co, gramy dalej, skoro piłkarze zdrowi?

Zapewne sami zawodnicy natychmiast wysadziliby wtedy cały projekt w powietrze, w trosce nie tylko o siebie, ale i swoje rodziny. Nawet nie chcemy myśleć o tym, przez ile lat taki skandal ciągnąłby się za polską piłką.

PLUS NUMER 3. Dobrze, że taki projekt w ogóle się pojawił, ponieważ otwiera on ciekawą i – miejmy nadzieję – twórczą dyskusję na temat życia po koronawirusie, że tak to szumnie określimy. Kwarantanna wiecznie trwać przecież nie może. Społeczeństwo prędzej czy później powróci do życia na pełnych obrotach. Rozgrywki sportowe również zostaną w końcu wznowione i trzeba będzie mieć wtedy przygotowane jakieś konkretne plany. Zresztą – istnieje też optymistyczny scenariusz, w myśl którego w maju sytuacja z pandemią będzie już w znacznym stopniu opanowana. I wtedy odbiór propozycji Rakowa także będzie inny niż teraz.

fot. FotoPyk

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 3
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Placzul
Placzul

Dodatkowo wprowadziłbym zasadę, że w czasie meczu minimalna odległość między zawodnikami to 2,0m. Być może byłoby o niezawuażalne w naszej lidze.

AmberMozart
AmberMozart

przy 2 metrach to większość nie da rady piłki prowadzić. dajmy im minimum 15

Borg
Borg

Kolejny minus. Któremuś klubowi powinęła się noga i dostaje się do strefy spadkowej podczas tego skoszarowania, fizjoterapeuta tego klubu, kierownik, rezerwowy piłkarz zgłasza że ma wirusa. Eksperyment przerwany wracamy do stanu sprzed startu.

Kanał Sportowy
31.03.2020

Zebranie Zarządu – LIVE charytatywny Kanału Sportowego

Mateusz Borek, Tomasz Smokowski, Michał Pol i Krzysztof Stanowski zapraszają na ZEBRANIE ZARZĄDU – czyli charytatywny LIVE z donejtami i telefonami do studia!
31.03.2020
Inne sporty
31.03.2020

Już niedługo w twoim domu… Chicago Bulls Michaela Jordana

Jesteś dzieckiem lat dziewięćdziesiątych? Tęsknisz za czasami, kiedy koszykówka wzbudzała w tobie wielką ekscytację? Chcesz przekonać swoje nadaktywne dziecko, które nie potrafi usiedzieć w miejscu, aby wreszcie zostało w domu? A może po prostu przepadasz za sportem, tym najwyższego sortu? Jeśli na którekolwiek z wymienionych wyżej pytań odpowiedziałeś twierdząco, to chyba mamy coś dla ciebie… […]
31.03.2020
Hiszpania
31.03.2020

W Barcelonie kryzys podczas kryzysu. O co chodziło?

W Barcelonie wiosny bywają gorące. Pogoda to jedno, piłka to drugie. Nie dość, że śródziemnomorski klimat sprzyja przyjemnej aurze, to jeszcze na wiosnę piłkarze Dumy Katalonii rok w rok, od wielu lat, rozgrywają najważniejsze mecze i zdobywają najważniejsze trofea. Jakoś w tym marcowym okresie zazwyczaj to wszystko się rozpoczyna. Tym razem też jest gorąco, ale […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

QUIZ. Kto zasiedział się w Ekstraklasie?

Kilka dni temu spodobał wam się quiz, w którym musieliście wymienić obcokrajowców z największą liczbą goli w Ekstraklasie, więc dziś postanowiliśmy pójść krok dalej. Tym razem waszym zadaniem jest wymienienie zagranicznych graczy, którzy w naszej lidze zagrali przynajmniej 100 razy. Jasne, zazwyczaj było tak, że jeśli ktoś był dobry, to szybko stąd czmychał, ale trochę […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

„W Siedlcach mówiono, że jest dziwny. A on po prostu więcej trenował”

Pół roku w Pogoni Siedlce. Rok w Podbeskidziu. Powołanie do reprezentacji Michniewicza tuż przed samym Euro, debiut na turnieju, potem tylko jeden opuszczony mecz w Ekstraklasie po transferze do Śląska. Kariera Przemysława Płachety pędzi bardzo szybko, być może jeszcze szybciej niż on na boisku – cztery z dziesięciu czołowych sprintów w sezonie 19/20 są jego […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Kondycja zamknięta w areszcie domowym

Wracamy do gry! Liga startuje! Otwórzmy stadiony, wypełnijmy trybuny i zacznijmy igrzyska. Ale zaraz. Możemy? Tak bez przygotowania? Nawet nie z marszu, a prosto z kanapy? Słyszymy coraz to nowsze terminy powrotu do gry w piłkę i choć wiemy, że ci, którzy podają daty w promieniu najbliższych kilku tygodni mocno fantazjują, to zadajemy jedno pytanie. […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

„Odpowiadam na wszystkie kłamstwa”, czyli Kaszowski odpowiada na list Kałuży

Dzieje się w Gliwicach. Ustalmy chronologię.  26 marca, czwartek – dostajemy informację, że Piast zwalnia część pracowników działu administracyjnego, a w tym nazywanego legendą klubu Jarosława Kaszowskiego.  28 marca, sobota – publikujemy wywiad z Jarosławem Kaszowskim, w którym przedstawia szczegóły zwolnienia z Piasta i ostro krytykuje władze klubu – „Prezes Żelem nie lubi ludzi. Nigdy […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Ekstraklasa apeluje do PZPN: pozwólcie obciąć pensje

„Ekstraklasa S.A. w imieniu 16 klubów uczestniczących w najwyższej klasie rozgrywkowej, zwróciła się do PZPN o pilne przyjęcie przez zarząd Związku uchwały w sprawie zasad zmniejszenia wynagrodzeń zawodników” – czytamy na stronie ekstraklasa.org. Co to oznacza? Cóż, wygląda na to, że – w najwyższym skrócie – rozpoczyna się kolejna odsłona wojenki między klubami i związkiem. […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Niemcy wychodzą przed szereg: Bundesliga chce wystartować od maja

Większość światowych lig powoli godzi się z tym, że prawdopodobnie nie uda się dokończyć rozgrywek do 30 czerwca. Bardziej niż o planach ewentualnego powrotu myśli się o tym, jak sprawiedliwie rozstrzygnąć przerwany sezon. Z tego schematu wyłamują się Niemcy. Dziś odbyła się konferencja prasowa z Christianem Seifertem, prezesem DFL, niemieckiej federacji, na której ogłoszono istotne […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Jak co wtorek… KRZYSZTOF STANOWSKI

Sytuacja nie jest łatwa dla kogokolwiek. Jeśli dalej tak będzie, liczba firm, które padną porazi skalą, jakiej za naszego życia nie zaznaliśmy. Pospinanie budżetu – na każdym poziomie: domu, zakładu pracy, całego państwa – stanie się niezwykle trudne i chyba wszyscy musimy pogodzić się z myślą, że coś się na pewien czas skończyło. Potem oczywiście […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Jak obniżać pensje? Zagłębie Sosnowiec przykładem dla innych klubów

Powiększa się grono pierwszoligowców, którzy zdecydowali się na obniżki wynagrodzeń. Do Miedzi Legnica i Warty Poznań dołączyło dziś Zagłębie Sosnowiec. Dlaczego wyróżniamy akurat ten klub? Bo przedstawił on najbardziej rozsądny i sprawiedliwy sposób na cięcia, jaki widzieliśmy. Pensje obniżono proporcjonalnie do ich wysokości, a w przypadku najmłodszych oraz pracowników administracji, cięć nie będzie wcale. Marcin […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Trenerzy reprezentacji obniżają swoje pensje o połowę

Obniżki, obniżki, obniżki. Nie wszyscy się kłócą, nie wszyscy się dziwią, niektórzy podchodzą do sytuacji z pełnym zrozumieniem. Dzisiaj zapadła decyzja, że trenerzy reprezentacji narodowych – z Jerzym Brzęczkiem i jego sztabem na czele – przez następne cztery miesiące (za kwiecień, maj, czerwiec i lipiec) będą otrzymywać mniejsze wynagrodzenie, niektórzy mniejsze nawet o połowę. Co […]
31.03.2020
Bukmacherka
31.03.2020

Absolutny hit! Custom Bet na Heroes III w eWinner!

Chyba nie znajdziemy osoby, która nie zna tej kultowej gry! Heroes III to żywa legenda, gra, która mimo upływu lat cieszy się ogromną popularnością. Rzesza fanów ciągle się powiększa, a wśród nich znajdziemy nawet… Jakuba Błaszczykowskiego! Tak jest, legenda polskiej piłki przyznała, że potrafi zarwać nockę w poszukiwaniu artefaktów. Wszystkich miłośników tej kultowej gry ucieszy […]
31.03.2020
Anglia
31.03.2020

Kolejna idiotyczna afera w kolekcji Jacka Grealisha

Wydawało się, że Jack Grealish etap wywoływania kretyńskich afer ma już dawno za sobą. Anglik powrócił z Aston Villą do Premier League, grał naprawdę nieźle i wszystko wskazywało na to, że się – mówiąc krótko – ogarnął. No ale jeśli ktoś ma siano w głowie, to niestety trudno zastąpić je rozumem. Grealish zaledwie kilka dni […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Widłak: Co z amp futbolowym EURO? Czas na decyzje do końca maja

Gdy w październiku 2011 roku w Polsce szykowano się do pierwszych treningów w amp futbolu, nikt nie wiedział nawet, czy powstanie reprezentacja, a co dopiero uda się z nią wyjechać na EURO czy mistrzostwa świata. Dzisiaj zawodników wspierają Robert Lewandowski, Zbigniew Boniek czy nawet prezydent Andrzej Duda, a transmisję przeprowadzoną w TVP Sport z ich […]
31.03.2020
Bukmacherka
31.03.2020

Zakłady over/under – jak obstawiać?

Zapowiada nam się prawdziwy festiwal bramkowy – kto z nas nie słyszał takiego zdania z ust komentatorów? Czasami idzie to też w drugim kierunku i słyszymy, że goli nie ma co się spodziewać. Przede wszystkim jednak na tym, czy bramki padną czy nie, można zarobić. W jaki sposób? Obstawiając zakładu typu over/under u legalnych bukmacherów. […]
31.03.2020
Bukmacherka
31.03.2020

Kolejny powrót Marcina Najmana? Postaw na to w BETFANIE!

Niestrudzony fighter, niepokonany wojownik, ikona polskich sportów walki. Tymi słowami na pewno nie opiszemy Marcina Najmana, ale co by nie mówić, wielu bardziej rozpoznawalnych postaci w tym środowisku nie znajdziemy. A że swoją popularność zawdzięcza słynnemu odklepywaniu? Co poradzić… Najman wróci do klatki? Ringu? Gdziekolwiek? Postaw na kolejną walkę „legendy” MMA w BETFANIE! Kolejna porażka […]
31.03.2020
Bukmacherka
31.03.2020

Obstawiaj CS:GO ESL Pro League w Totolotku!

Trzy mecze, potrójny zysk! Przed nami kolejny dzień promocji #GRAMzDOMU w Totolotku. Ten legalny bukmacher oferuje nam dziś spotkania ESL Pro League w Counter Strike’u oraz mecz Szachtara z Yunostem w hokejowych mistrzostwach Białorusi. Stawiając na faworytów tych spotkań otrzymamy kurs aż 3,56! Marzec dobiega końca, więc warto zamknąć miesiąc efektowną wygraną! Legalny bukmacher Totolotek […]
31.03.2020