post Damian Smyk

Opublikowane 14.03.2020 09:05 przez

Damian Smyk

Koronawirus szaleje po świecie piłki nożnej. Najważniejsze decyzje za nami, piątek przyniósł zawieszenie Ekstraklasy, ale i Premier League czy Bundesligi. Teraz czekamy na kolejne wieści. A że sytuacja jest dynamiczna, informacje napływają z godziny na godzinę, to robimy to w takiej formie – relacji na żywo. 

22:12

Dobra, to chyba tyle w dzisiejszej relacji na żywo. Mieliśmy relacje z Chorwacji (Kądzior), Niemiec (Jastrzembski), Słowacji (Kiwior), Belgii (Piotrowski), był ciekawy Stan Futbolu, była zła wiadomość od Bartka Bereszyńskiego. Kluby prześcigały się w kreatywności na zrelacjonowanie meczów, które wcale się nie odbywały. Na pewno było spokojniej niż wczoraj, ale jesteśmy bliżej zatrzymania epidemii jako kraj, kontynent, świat? Obawiamy się, że nie. Życzymy spokojnej nocy – wam, waszym bliskim, ale dziś przede wszystkim tym, którzy zapieprzają za trzech w szpitalach, karetkach, na oddziałach zakaźnych. Jesteśmy z wami, trzymajcie się tam na tym froncie.

22:09

Casus Sampdorii, ale i Fiorentiny, to podręcznikowy przykład na to, dlaczego zawieszenie rozgrywek było jedną słuszną decyzją. Jeden złapał, rozniósł w szatni, mógł zarazić rywali. Nawet jeśli mówimy tu o silnych chłopak w kwiecie wieku, to oni mają rodziny, dzieciaki czy rodziców w domach. Ryzyko jest zbędne. Tu piszemy o sprawie więcej:

– Na razie dostosowujemy się do tego, co decydują ludzie odpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo. Pojawiają się głosy, że nie powinniśmy wychodzić na boisko, bo to jest ryzykowne. To kuriozalne, że nie możemy podać sobie ręki przed meczem, gdy potem mamy kontakt w polu karnym. To się wyklucza. Nasz trener stara się nam wybijać z głowy takie myśli – mówił „Bereś” w programie Eleven Gol Live, cytowany następnie przez sport.pl.

W całym programie zresztą zdradzał, że drużyna po prostu robi swoje, bo przecież żaden z piłkarzy nie jest na tyle wykwalifikowany, by oceniać zagrożenie epidemiczne. Wspólny hotel, posiłki, odprawy. Trudno oczekiwać, by w szatni każdy siedział półtora metra od siebie. Mycie rąk – oczywiście, ale przecież wystarczy radość po bramce. Wślizg na treningu. Przepychanka w polu karnym. Włoskie kluby żyły jednak własnym rytmem tak długo, jak tylko się dało, właściwie niemalże do wykrycia koronawirusa u Ruganiego.

Potem ruszyło więc lawinowo.

Wczoraj dowiedzieliśmy się, że w Genui zakażeni są również Albin Ekdal, Morten Thorsby, Omar Colley i Antonino La Gumina, a także klubowy lekarz, Amedeo Baldari. Teraz dochodzą Fabio Depaolo oraz Bartosz Bereszyński. Co istotne – dowiedzieliśmy się również, za sprawą Wirtualnej Polski, że we Włoszech liczba testów jest na tyle skromna, że nawet w „zakażonych” szatniach, testowani są piłkarze wykazujący objawy. Dlatego trudno w tej chwili wyrokować, ilu piłkarzy Sampdorii może już teraz być nosicielami wirusa.

Drugą zainfekowaną szatnią jest ta we Florencji. Fiorentina na razie potwierdziła pozytywne wyniki testów Patricka Cutrone oraz Germana Pezzelli, wcześniej chorobę wykryto u Dusana Vlahovicia.

Całość – TUTAJ.

21:52

W Hiszpanii przez piętnaście dni zamknięte niemal wszystko poza… salonami fryzjerskimi i pralniami chemicznymi. Czyli można wyjść do lekarza, sklepu lub pracy, a także do fryzjera i pralni. Hiszpania, stan umysłu.

21:42

Pogadaliśmy z menadżerem Marcinem Matuszewskim z I-N-I Music & Sport Agency, którego na pewno kojarzycie też pod ksywą Duże Pe o wpływie epidemii na finanse klubów, przewrót w europejskim futbolu, szanse na wyciąganie lepszych piłkarzy do Ekstraklasy lub mniejsze szanse na utrzymywanie kozaków w Ekstraklasie.

Spodziewasz się drastycznego wypompowania pieniędzy z futbolu? Zmniejszonych kwot transferowych, sum zapisanych w kontraktach?

Jako niedoszły ekonomista obawiam się, że będzie tak jak w przypadku każdego rynku. Kryzys wstrząśnie wszystkimi, ale najmocniej odczują go ci najmniejsi. Podam przykład – parabolę: gigantyczna sieć handlowa oczywiście odczuje wielomilionowe straty, ale przekieruje je na najniższe szczeble swojej hierarchii, zwolni szeregowych pracowników, utnie pensje, podniesie ceny i zaraz stanie na nogi. To samo z wielkimi sieciami gastronomicznymi. Natomiast osiedlowy sklepik, restauracja czy kawiarnia, które robią fajne rzeczy, ale co miesiąc ledwie wiążą koniec z końcem – z dużo większym prawdopodobieństwem mogą zbankrutować, kiedy teraz przez miesiąc czy trzy nie będą mogły zarabiać. W futbolu sytuacja będzie adekwatna.

Mniejsze finansowo ligi i małe kluby najmocniej to wszystko odczują. Paris Saint-Germain nie zapłaci za jakąś gwiazdę dwustu milionów euro, ale pięćdziesiąt – i dla nich nie będzie to druzgocąca różnica. Za to polski ligowiec może zbankrutować, kiedy przykładowo nagle się okaże, że nie otrzyma jednej trzeciej przewidywanych wpływów z telewizji i od sponsorów. Albo kiedy zimą zrobił poważne inwestycje, by odrobić kilka punktów straty do bezpiecznego miejsca w tabeli – a teraz okazuje się, że po dwóch kolejkach „klamka zapadła” i mimo to spada z ligi.

W „Stanie Futbolu” padła luźna teoria, że być może kluby z Serie A czy innych mocnych lig zaczną każde euro oglądać po kilka razy, więc będzie łatwiej zatrzymywać w Polsce najlepszych ligowych zawodników.

Jeden Rabin powie tak, drugi Rabin powie nie. Mam wątpliwości, czy to słuszne podejście. Przed wysnuciem takiego wniosku należałoby zauważyć, że dokładne oglądanie każdej wydawanej złotówki nie przeszkadza polskim klubom w ściąganiu prawie już przysłowiowych „trzydziestoletnich Słowaków”. Odwrotnie, krajowe kluby sięgają po nich często właśnie z pobudek ekonomicznych. Drenując mniejsze ekonomicznie rynki są bowiem w stanie pozyskać jako-taką, ale sprawdzoną jakość. Za mniejsze pieniądze.

Kiedy odniesiemy to do przewidywanej, post-koronawirusowej sytuacji na światowym rynku transferowym, na logikę będzie ona wprost przeciwna to teorii przytoczonej w pytaniu. Moim zdaniem polscy piłkarze będą wówczas cieszyć się większym zainteresowaniem nieco mocniejszych czy nieco bogatszych lig – jako zawodnicy relatywnie tani, a jednak coś potrafiący. Jest to logiczne tym bardziej, że polskim klubom będzie jeszcze trudniej niż teraz zatrzymać ich proponowanymi płacami. Podobnie, polskich klubów pewnie nie będzie wtedy stać na luksus odrzucania ofert w okolicach miliona euro. Jak już wspomniałem – mniejsze ligi, w tym Ekstraklasę, kryzys finansowy wynikający z ewentualnego niedokończenia sezonu dotknie najbardziej.

Całość – TUTAJ.

21:29

Mieliśmy oświadczenie Wigier Suwałki, który znajdują się na miejscu spadkowym I ligi i które nie mogą się pogodzić z tym, że liga – jeśli zostanie zakończona teraz – podtrzyma rozstrzygnięcia z obecnej tabeli. Śladem Wigier poszła teraz Stal Stalowa Wola, która jest na miejscu spadkowym w II lidze:

W takiej sytuacji, jeśli z przyczyn niezależnych od nikogo związanego z Polską Federacją rozgrywki ligowe nie zostaną wznowione, to rozstrzygnięcia dotyczące awansów i spadków w II lidze poznamy aż na 12. kolejek przed planowanym końcem rozgrywek! W tej sytuacji, reguły zostają zmienione w trakcie rozgrywek decyzją PZPN, a zgodnie z treścią uchwały nr IX/140 w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną § 16 pkt. 4 „Przed rozpoczęciem rozgrywek właściwy organ prowadzący rozgrywki ogłasza regulamin tych rozgrywek, który nie może być zmieniany w czasie ich trwania.” Pomysł takiego zakończenia sezonu jest nie tylko kontrowersyjny, ale wręcz krzywdzący i nie można tej decyzji usprawiedliwiać wyjątkowością sytuacji. Oczywiście szukajmy rozwiązań, ale tych sprawiedliwych. Podobnie jak pierwszoligowy klub Wigry Suwałki podnosimy kwestię uchwały, gdyż dotyczy ona również nas, a także kilku innych klubów, które znajdują się w tej chwili na miejscu spadkowym i – na skutek decyzji administracyjnych – mogłyby spaść z PKO Ekstraklasy, Fortuna 1. ligi czy II ligi. Bardzo trudno nam, jako klubowi pogodzić się z takim rozwiązaniem.

W związku z chęcią podniesienia standardów stadionów piłkarskich w Polsce i budową Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej w Stalowej Woli nasza drużyna z 22 rozegranych do tej pory spotkań, aż 15. rozegrała na wyjeździe! Dodatkowo w zimowym okienku transferowym dokonaliśmy 8 transferów, zdecydowaliśmy się ponieść dodatkowe nakłady finansowe, właśnie po to, by do ostatniej kolejki w sportowej walce bić się o pozostanie w II lidze, zresztą tak jak wiele innych drużyn w w/w ligach. Sytuacje z ubiegłego sezonu pokazały, że w piłce do ostatniej kolejki wszystko jest możliwe. Wówczas to Wigry Suwałki do ostatniej kolejki walczyły o utrzymanie, a drugoligowa Olimpia Elbląg uratowała „skórę” kosztem tarnobrzeskiej Siarki w ostatniej minucie meczu, ostatniej kolejki rozgrywek II ligi. Patrząc na obecną tabelę nasz zespół ma nawet matematyczne szanse na zajęcie miejsca gwarantującego grę w barażach, a tym samym na awans do I Ligi.

Całość oświadczenia – TUTAJ.

21:11

Juventus organizuje zbiórkę pieniędzy na wsparcie systemu opieki zdrowotnej w Piemoncie: – Chcemy zrobić coś dla lekarzy i pielęgniarek, którzy pracują dla nas dzień i noc, by poradzić sobie z tym trudnym okresem. Zbiórka ma na celu wsparcie opieki zdrowotnej i całego personelu, który toczy ciężką bitwę o zdrowie i życie obywateli. Zebrane darowizny zostaną przeznaczone na inicjatywę „wspracie awaryjne regionu Piemontu”.

Na ten moment zebrane 375 tysięcy euro, a tu akcje promuje Wojciech Szczęsny.

21:00

Wiemy, że wielu osobom strasznie się dziś nudzi na chacie, ale jeden typ z Reddita rozłożył nas na łopatki. Chłop wpadł na pomysł jak dokończyć sezon Premier League. Anglia ma dwa „puste” lotniskowce. Pokład lotniskowca ma wymiary 284×73 – czyli da się wcisnąć dwa boiska piłkarskie. A że lotniskowce są dwa, to można rozgrywać cztery mecze jednocześnie. Lotniskowiec zmieści 679 osób. Dwa – 1358 osób. 20 drużyn, 25 piłkarzy = 500 osób. Do tego każdy może wziąć 25 osób do sztabu. Zostaje 358 wolnych miejsc dla ekip od wideo, sztabu technicznego i tak dalej. Rozgrywamy pozostałe kolejki, dwa tygodnie kwarantanny po powrocie, ochotnicy na skuterach wyławiają piłki z morza.

20:48

Obawiamy się, że piłkarze Konyasportu po zwycięstwie nad Fenerbahce (przez ostatni kwadrans Fenerbahce grało w przewadze dwóch zawodników) nie stosują się do zaleceń sanepidu o zachowaniu odległości i do unikania kontaktu z ludźmi w otwartych przestrzeniach.

20:41

Serce rośnie, gdy czytamy niektóre doniesienia. Około 25% jedzenia zbieranego w banku żywności w północnym Liverpoolu pochodzi ze zbiórek w trakcie meczów na Anfield i Goodison Park. Jeśli nie ma tam meczów, to nie ma zbiórek żywności. Jeśli nie ma zbiórek żywności, to ludzie w potrzebie chodzą głodni. A meczów nie będzie, bo liga stoi w miejscu. Wobec tego piłkarze Liverpoolu zobowiązali się, że pokryją wszystkie straty i bank żywności nie ma się o co martwić. Oczywiście dla zawodników to pewnie drobne, ale na szacunek zasługuje sam gest.

20:23

Napisaliśmy właśnie duży i analityczny tekst o tym – co dalej z Ekstraklasą? Tak naprawdę scenariusze są trzy. Scenariusz I – gramy dalej, niezależnie od tego kiedy. Scenariusz II – dogrywamy do 30. kolejki i koniec. Scenariusz III – kończymy sezon teraz. 

Oczywiście przy każdym scenariuszu ssą jakieś „ale!”, przy każdym z nich jest kilka opcji. No bo pewnie zapytacie – jeśli kończymy ligę, to co z mistrzostwem, co ze spadkami, co z niższymi ligami? Spokojnie, wszystko rozpisaliśmy. Na przykład opcję „kończymy ligę teraz, wprowadzamy scenariusz mieszany”:

Mówiąc wprost: to trochę rozwiązanie typu „dupochron” – nie ma ryzyka, że po latach jakiś sąd przyzna rację np. Miedzi Legnica, która będzie dowodzić, że miała prawo myśleć o awansie do Ekstraklasy i o związanych z tym pieniądzach.

Na czym to polega? Cóż, pogodzenie interesów góry i dołu.

Góra zostaje tak jak jest – przyznajemy mistrzostwo Legii Warszawa (w przykładowej Anglii – Liverpoolowi), pucharowiczów układamy według obecnych tabeli. Do wyższych lig awans robią ci z najwyższych miejsc, rozgrywamy ewentualnie przewidziane wcześniej baraże. Ci, którzy mają za sobą 2/3 dobrego sezonu, otrzymują zasłużone nagrody. Natomiast na dole ci, którzy mają przed sobą jeszcze 1/3 sezonu na odwrócenie swoich losów, nie są karani. Zamiast spadków – poszerzamy ligi. W Anglii mówi się nawet o 24 klubach w Premier League, podobnie poszerzona miałaby być Bundesliga. U nas nieco problemów stwarza baraż, ale tutaj też zaimprowizowane mogą zostać różne propozycje – włącznie z dodatkowym meczem ostatniego w tabeli ŁKS-u ze zwycięzcą baraży w I lidze. Zaplecze Ekstraklasy wówczas mogłoby być poszerzone – gdyby awansować całą strefę barażową, nawet do 24 drużyn. Można również zastosować patent analogiczny do powyższego i zwycięzcę baraży w II lidze sparować z ostatnim zespołem zaplecza, by utrzymać 18 drużyn.

Rozwiązanie nieco idylliczne, ale jak pokazują zagraniczne przykłady – brane pod uwagę również przez tych najbogatszych.

W tym wypadku jednak zamiast 5-6 pokrzywdzonych klubów, mamy tak naprawdę „krzywdy” rozłożone na całe ligi, bo kasę z kontraktu TV trzeba byłoby podzielić na zdecydowanie więcej części. O ile w Premier League jest czym dzielić i prawdopodobnie będzie czym dzielić nawet i za pół roku, o tyle w Ekstraklasie przyszłość to jedna wielka niewiadoma.

Cała analiza – TUTAJ.

20:07

Na WeszłoFM komentujemy właśnie mecz Podbeskidzia z Górnikiem Łęczna. Więc jeśli rano ktoś z was pomyślał „ale bym sobie obejrzał, Podbeskidzie takie z Łęczną”, to służymy:

20:01

Wuhan Zall, chińska drużyna, opuszcza Hiszpanię w obawie przed koronawirusem. Jakkolwiek absurdalnie to brzmi – tak, to prawda. Wuhan Zall przebywała w Hiszpanii na półtoramiesięcznym zgrupowaniu przedsezonowym. Zespół miał wrócić do kraju w połowie lutego, ale z uwagi na obostrzenia w Chinach zdecydowała się zostać w Europie do końca marca. Ale władze klubu widząc, że na Półwyspie Iberyjskim sytuacja pogarsza się z godziny na godzinę, podjęto decyzję o powrocie w ten weekend. – Liga chińska prawdopodobnie rozpocznie się na początku maja, a pamiętajmy, że po powrocie do kraju czeka nas kwarantanna. Zatem im szybciej stąd wyjedziemy, tym lepiej – mówi Jose Gonzalez, trener ekipy Wuhan.

19:51

Kolejny raport Ministerstwa Zdrowia: dziesięć nowych przypadków zdiagnozowania Covid-19, niestety zmarł 66-letni mężczyzna zarażony koronawirusem. Zatem obecnie mamy w Polsce 103 osoby z pozytywnym testem na Covid-19.

19:43

Według źródeł The Telegraph: najpoważniejszym scenariuszem branym pod uwagę przez UEFA jest przełożenie Euro 2020 na zimę (listopad-grudzień), by pozwolić ligom dokończyć ten sezon na przestrzeni lata. Drugi scenariusz to po prostu przeniesienie ME na rok 2021.

Oczywiście w pewnym okresie wywróciłoby to do góry nogami cykl przygotowań drużyn, trzeba byłoby też usiąść do rozmowy nad tym, jak przedefiniować kontrakty piłkarzy. Większość umów jest przecież konstruowana tak, że umowy obowiązują do 30 czerwca. Jeśli sezon miałby być dogrywany już po tej dacie, to piłkarz w trakcie jednej rundy mógłby grać dla klubu X (do przerwania rozgrywek), a nagle po ich wznowieniu znalazłby się w klubie Y z tej samej ligi.

Tak jak mówił wczoraj Bogusław Leśnodorski u nas w radiu – pod względem prawnym musimy szykować się na niezły chaos.

19:36

Stefan Thesker, obrońca Holstein Kiel (aktualnie siódmy zespół 2. Bundesligi) z pozytywnym wynikiem testu na Covid-19.

19:27

Główny Inspektorat Sanitarny informuje o trzynastu ozdrowieniach z koronawirusa. Dobrze wyczytać jakieś pozytywne informacje w zalewie doniesień o kolejnych zarażonych. Pokazuje to też, że zachorowanie na Covid-19 to jeszcze nie koniec świata. Niemniej – powtarzamy to, o czym piszemy właściwie od początku i o czym przypominają lekarze, sanepid i ministerstwa – unikajcie skupisk ludzi, dbajcie o higienę, siedźcie na dupach w domu. Rozwagą możemy uchować się od rozprzestrzeniania tego świństwa.

19:25

Skończyła się symulacja meczu Piasta z Wisłą, mistrzowie Polski dowieźli skromne zwycięstwo po trafieniu Parzyszka. Nie mamy informacji o tym, czy było tu grane jakieś save/load, natomiast mamy pewien problem w weryfikacji tego starcia w „Niewydrukowanej tabeli”.

19:11

Jaka płynie z tego lekcja? Bereś czuje się dobrze i nie ma objawów. Gdyby nie był piłkarzem – pewnie nie pomyślałby o tym, że może być zarażony. Ma jednak ten przywilej, że Sampdoria – po pierwszym przypadku – bada całą drużynę. 

Ilu z nas nie ma żadnych objawów? Ile z nas może być zarażonym, teraz bądź w przyszłości, ale nie odczuwać żadnych skutków? 

Skutków na sobie, bo możemy odczuć ten największy – zarażenie kogoś bliskiego, starszego, kto nie tak łatwo upora się z koronawirusem. Dlatego – jak apeluje Bartek – dbamy o siebie, zostajemy w domu, przestrzegamy wszelkich środków ostrożności. Nawet, jeśli nie mamy żadnych objawów, stanowimy potencjalne zagrożenie. 

19:02

A skoro Sampdoria w weekend mierzyła się z Hellasem, zagrożona jest także dwójka innych Polaków – Paweł Dawidowicz i Mariusz Stępiński. 

Pierwszy spędził na boisku 90 minut, drugi cały mecz obejrzał z perspektywy ławki. 

18:57

Cały łańcuszek zarażeń w Sampdorii rozpoczął się od Gabbiadiniego. Wczoraj Sampdoria poinformowała o tym, że COVID-19 wykryto także u Albina Ekdala, Mortena Thorsby’ego, Omara Colleya i Antonino La Guminy, a także u klubowego lekarza, Amedeo Baldari. Dziś do tego grona dołączył Fabio Depaoli. No i Bereś…

Kto jeszcze? Oby już nikt, ale w tej sytuacji niczego nie można wykluczać.

Od pierwszego przypadku cała drużyna znalazła się w izolacji. Cała sytuacja pokazuje, jak kluczowe w tej kryzysowej sytuacji jest błyskawiczne odwołanie czegokolwiek. Przecież Sampdoria jeszcze w niedzielę grała mecz z Veroną.


Fot. newspix.pl

Opublikowane 14.03.2020 09:05 przez

Damian Smyk

Liczba komentarzy: 13
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Asd
Asd
11 miesięcy temu

Bezpłatne urlopy dla tych, którzy nie chcą grać. Pozdrawiam

Wróżka Weszława
Wróżka Weszława (@thewhitestar)
11 miesięcy temu

Wszystkie rozgrywki poodwoływane, na cholerę ten wasz lajt? Tania sensacja i pogoń za klikami, wszyscy ci Arteci, Rugani itp za 2 tygodnie będą zdrowi, żaden nie jest staruszką chwilę po przeszczepie z milionem innych chorób, a tylko tacy mogą się obawiać. Sztuczne wywoływanie paniki.

DoktorekKtóryMaWłaśniePrzerwęNaKawę
DoktorekKtóryMaWłaśniePrzerwęNaKawę
11 miesięcy temu

Dokładnie tak. W Chinach nie ma już prawie wcale nowych zachorowań. W Polsce zmarły dwie starsze i schorowane osoby. Dwie. Na świńską grypę lata temu zmarło w Polsce 180. Wywoływanie paniki. Do końca marca wszystko wróci do normy

Wróż Weszko
Wróż Weszko
11 miesięcy temu

Ja Ci podpowiem imbecylu. Wszystkie rozgrywki stanęły, co za tym idzie ruch na stronie zmaleje, żeby utrzymać ten ruch na względnie najwyższym poziomie, Weszło wymyśliło sobie takiego o to LIVE’a. A po co ten ruch, to niech ci już mama wytłumaczy.

I Sekretarz KC PZPN
I Sekretarz KC PZPN
11 miesięcy temu
Reply to  Wróż Weszko

Kibolkiewicz nie zmieniaj nicku. Widać, że to ty przygłupie.

Hautausmaa
Hautausmaa
11 miesięcy temu

Cutrone z wirusem.

Juri
Juri
11 miesięcy temu

ten Bereszyński jakiś ogólnie pechowy jest , jak nie wejdzie z Celtikiem tak że w 5 minut załatwił Legii Ligę Mistrzów z głowy tak teraz korona

justyna
justyna
11 miesięcy temu

Przejebane.Może nawet ja to mam ? Zarażam ?

Ekspert od wszystkiego.
Ekspert od wszystkiego. (@ekspert-od-wszystkiego)
11 miesięcy temu

Bartkowi nic nie będzie wiadomo, ale sam fakt dowiedzenia się, że jest się nosicielem takiego szajsu, może dołować.

ot.ja
ot.ja (@ot-ja)
11 miesięcy temu

Dołować czemu? Wie, że jestem chory – czyli odpada obawa/oczekiwanie że mogę/muszę się zarazić. Praca i zobowiązania? Chyba nie trzeba tłumaczyć. Więc co w tym ma być przygnębiającego? On przynajmniej wie, jest młody, ma zajebistą opiekę… No faktycznie, porównując z innymi nic, tylko się dołować. A bez ironii, bo to może dla Ciebie za trudne – da sobie radę. Jak 99 procent ludzi poniżej 30 roku życia (w tym przedziale wieku – czyli do 30 roku życia – zdiagnozowano to u mniej niż 5 procent zdiagnozowanych) przejdzie to na zapewne na luzie.

5 jezdziec apoka(L)ipsy.
5 jezdziec apoka(L)ipsy.
11 miesięcy temu

Nie sadzicie ze to podejzane? Wszyscy pilkarze „zarazeni” smiertelnym wirusem i WSZYSCY ABSOLUTNIE BEZ WYJATKU „czuja sie dobrze”… smierdzi to na kilometr – po zwyklej grypie nikt sie nie czuje dobrze, a tu po smiertelnym wirusie wszyscy pisza ze czuja sie „DOBRZE”. Moja babka miala zwykla grype rok temu i malo nie umarla, a ci… czuja sie „dobrze”.

AmberMozart
AmberMozart (@ambermozart)
11 miesięcy temu

jak powszechniewiadomo, między organizmem zawodowego sportowca a organizmem staruszki nie ma żadnej różnicy. to dlatego staruszki tak dobrze wymiatają w sporcie

I Sekretarz KC PZPN
I Sekretarz KC PZPN
11 miesięcy temu

Terax będziecie informować o każdym kichnięciu piłkarzy?

Suche Info
08.03.2021

HSV Hamburg nie może w wyjść z kryzysu

HSV Hamburg już trzeci sezon występuje w 2. Bundeslidze. Mimo że w poprzednich kampaniach drużyna z portowego miasta przez długi czas znajdowała się czubie tabeli, ostatecznie nie było jej nawet dane zagrać w barażach. W bieżącej edycji rozgrywek zapowiada się na powtórkę z rozgrywki. Dziś w bardzo ważnym meczu piłkarze z Hamburga podzielili się punktami […]
08.03.2021
Weszło FM
08.03.2021

Wtorek w Weszło FM: dużo magazynów, a wieczorem Liga Mistrzów

Wtorek w radiu Weszło FM zapowiada się niezwykle ciekawie, a w ramówce nie zabraknie audycji o tenisie, futbolu czy nawet triathlonie! Oto szczegóły: 7:00-10:00 – „Dwójka bez sternika” – Wojciech Piela i Adam Kotleszka zapraszają na słowno-muzyczne wprowadzenie w nowy dzień! W programie analiza włoskiej Serie A, greckiej kuchni i niemieckich skoków. Zapraszamy! 10:00-12:00 – […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Chelsea wygrała z Evertonem i obroniła czwarte miejsce w tabeli

Ewentualna przegrana Chelsea w spotkaniu z Evertonem sprawiłaby, że to zespół z Liverpoolu wskoczyłby na miejsce premiowane awansem do Ligi Mistrzów. Jednak londyńczycy pewnie pokonali gości i ich przewaga nad nimi wynosi już cztery punkty. Dla ekipy Thomasa Tuchela był to dwunasty mecz z rzędu bez porażki.  Pod wodzą nowego szkoleniowca Chelsea wróciła na właściwe […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Marek Hamsik oficjalnie został graczem IFK Göteborg

Jeszcze niedawno zagraniczne media donosiły, że Marek Hamsik wróci do ojczyzny i będzie reprezentował barwy Slovana Bratysław, lecz z czasem coraz bardziej realna wydawała się opcja przenosin do Göteborga. Dziś Szwedzi potwierdzili jego transfer po tym, jak Słowacki pomocnik przeszedł testy medyczne. Tym samym po prawie dwóch lat spędzonych w chińskim Dalian Professional wraca na […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Baku-Baku, to jest skład! Warta o krok od utrzymania

Miała Warta problem jesienią z tym, by skrzydłowi przynosili jakieś konkrety. Raz na jakiś czas odpalił Jakóbowski, ale był zbyt chimeryczny. Rybicki kompletnie nie przynosił liczb. Rodriguez coś umiał, problem w tym, że taktycznie wyglądał jak chłopak z orlika. Dobry okres miał Grzesik. Ale wydaje się, że Makana Baku przykryje ich wszystkich. Tydzień temu asysta […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Rumuńscy sędziowie meczu PSG-Basaksehir zostali ukarani

Po trzech miesiącach UEFA podjęła ostateczną decyzję w sprawie kary dla rumuńskich arbitrów, którzy mieli nazwać członka sztabu szkoleniowego tureckiego zespołu „czarnym”. Sędzia techniczny, Sebastian Coltescu, nie będzie mógł do końca sezonu wykonywać swojej funkcji. Z kolei Octavian Sovre został oficjalnie upomniany przez komisję dyscyplinarną oraz wysłany na odpowiednie szkolenie. Do zdarzenia miało dojść w […]
08.03.2021
Kanał Sportowy
08.03.2021

WESZŁOPOLSCY – Jakub Kosecki i rzeczniczka Wisły Kraków

Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Jakub Olkiewicz, Jan Mazurek i Adam Sławiński omawiają najważniejsze wydarzenia ostatnich dni na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi! Dziś gośćmi Jakub Kosecki i rzeczniczka Wisły Kraków, Karolina Biedrzycka.  
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Edinson Cavani chce opuścić Manchester United

Urugwajski napastnik już z końcem obecnego sezonu ma zamiar opuścić Europę i ruszyć na podbój argentyńskich boisk. Tamtejszy dziennik „Ole” przytoczył dziś fragment rozmowy z agentem piłkarza, który wyraźnie podkreślił, że Edinson Cavani jest bliski porozumienia z Boca Juniors. Zatem wszystko wskazuje na to, iż jego angielska przygoda niebawem dobiegnie końca. 34-latek opuścił ojczyznę w […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Wahadłowi Legii Warszawa zostali powołani do reprezentacji narodowych

Bardzo dobra ligowa dyspozycja Jospia Juranovicia i Filipa Mladenovicia została doceniona przez selekcjonerów bałkańskich reprezentacji. Pierwszy z wymienionych graczy otrzymał zaproszenie na zgrupowanie kadry Chorwacji, drugi zaś uda się do Belgradu, w którym to Serbowie rozegrają swoje pierwsze dwa spotkania eliminacji do mistrzostw świata. Chorwaci w premierowym dla nich meczu eliminacyjnym zmierzą się ze Słowenią. […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Niższe ligi w województwie pomorskim zawieszone. Inne związki również podejmą taką decyzję?

Pomorski Związek Piłki Nożnej na swojej oficjalnej stronie internetowej poinformował, że od 13 marca wszystkie rozgrywki pod jego patronatem – od IV ligi do B-klasy – zostają zawieszone do odwołania. Decyzja jest związana z rządowymi obostrzeniami, które niebawem mają zostać wprowadzone na terenie całego województwa. Tym samym potwierdziło się to, o czym spekulowano od kilku […]
08.03.2021
Hiszpania
08.03.2021

Joan Laporta wygrał wybory. Co to oznacza dla Barcelony?

Choć pierwotnie wybory nowego prezydenta FC Barcelony miały odbyć się w styczniu, a poprzednie władze nawet do maja próbowały przeciągnąć  termin głosowania, katalońscy socios zdecydowali wczoraj, że to Joan Laporta przez najbliższe sześć lat będzie zarządzał ich klubem. Zgodnie z sondażowymi przewidywaniami z dużą przewagą zostawił w tyle pozostałych dwóch kontrkandydatów. Rzesza fanów liczy, że […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Jak to jest z tym popytem na obcokrajowców z Ekstraklasy?

Czy słusznie Zbigniew Boniek oburzył się, że polskie kluby chciałyby sobie wybierać sędziów? Słusznie, sami o tym pisaliśmy. Czy mógł się odwinąć w kierunku klubów? A dlaczego nie. Fanga „na razie niech nauczą swoich piłkarzy strzelać z dwóch metrów do pustej bramki” malownicza? Niech będzie. Ale na tym należało poprzestać. „Niech się kluby zastanowią dlaczego […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Lech Poznań będzie miał sekcję żeńską piłki nożnej

W przeszłości Lech Poznań był klubem wielosekcyjnym. Miał chociażby prężnej działającą sekcję koszykarską, ale i lekkoatletyczną, bokserską, siatkarską czy nawet szachową. Obecnie w Kolejorz funkcjonuje jedynie sekcja piłkarska, ale według doniesień „Gazety Wyborczej” i „Interii” wkrótce ma to się zmienić. Nowa sekcja obejmie futbol kobiet. Lech długo wzbraniał się przed otwieraniem kolejnych sekcji klubowych. Mimo […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Lechia w końcu ma młodzieżowca, którego nie jest wstyd pokazać

Jeszcze niedawno Lechia Gdańsk należała do grona drużyn, które mają największy problem z młodzieżowcami, ba, być może była liderem w tym wyścigu wątpliwej renomy. Makowski? Gdyby był malarzem, malowałby tylko szarą farbą. Wciąż trudno powiedzieć, co potrafi. Żukowski ma więcej tatuaży niż dobrych meczów w lidze. Kałuziński też grał bardzo przeciętnie. Sopoćkę zawrócono z Podbeskidzia, […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Boniek: Kluby chcą wybierać sędziów? Najpierw niech nauczą swoich piłkarzy…

Kluby Ekstraklasy coraz częściej zaczynają podnosić głos w kwestii tego, by PZPN nie delegował na ich mecze konkretnych arbitrów. Do sprawy na Twitterze odniósł się już Zbigniew Boniek. – Chcą wybierać sędziów? Najpierw niech nauczą swoich piłkarzy strzelać z dwóch metrów do pustej bramki – pisze prezes PZPN. W ciągu ostatnich tygodni aż trzy kluby […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Występ Lewandowskiego i Piątka z Anglią zagrożony? Rzecznik PZPN uspokaja

Istnieje ryzyko, że polscy piłkarze występujący w Bundeslidze nie będą mogli wystąpić w najbliższym meczu z Anglią. Wszystko przez przepisy covidowe i obostrzenia. Na ten moment przepisy niemieckich landów nakazują przejście obowiązkowej kwarantanny po powrocie z Anglii. W tym wypadku Bayern Monachium i Hertha Berlin mogłyby nie wyrazić zgody na wyjazd Robert Lewandowskiego i Krzysztofa […]
08.03.2021
Anglia
08.03.2021

West Ham United w końcu kroczy do europejskich pucharów

Jeśli w blisko trzech czwartych sezonu zajmujesz w tabeli wyższe miejsce niż Liverpool, a rozegrałeś o dwa mecze mniej niż The Reds, to masz powody do zadowolenia. Nie mogą ich zmniejszyć nawet problemy drużyny Juergena Kloppa, tym bardziej, że nazywasz się West Ham United. Ten sam West Ham, z którego przez kilka ostatnich lat szydzono.  […]
08.03.2021
Blogi i felietony
08.03.2021

Portugalczycy w 1. lidze. Skąd wziął się nowy trend transferowy?

Naszą piłką rządzą pewne trendy. Zwłaszcza jeśli chodzi o transfery oraz ich kierunek. Oprócz pewnych elementów stałych – zawsze jest kilku Słowaków czy Brazylijczyków, często łowi się piłkarzy według zasady: wyszło XYZ? To sprawdźmy sześciu jego rodaków. Czy właśnie dlatego Portugalczycy stali się trzecią najliczniej reprezentowaną nacją na zapleczu Ekstraklasy? Czy pierwszoligowcy oszaleli na punkcie […]
08.03.2021