post Avatar

Opublikowane 12.03.2020 18:56 przez

redakcja

Nie zdziwi mnie, jeśli mimo dzisiejszych, świeżutkich ustaleń PZPN i ESA, tego weekendu z polską piłką i tak nie uda się przeprowadzić. Otwarty protest już ma miejsce w II lidze, a na dwóch klubach – obecnie Legionovia i GKS Katowice – wcale lista się nie kończy, tylko jeszcze nie wszyscy zgłosili swój protest publicznie (względnie uznali, że to zrobią). Chyba ten protest już był czymś niespodziewanym dla tych, którzy dzisiaj ustalenia dla trzech topowych lig w Polsce ustalali.

Nie jestem wirusologiem. Nie wiem jakie dokładnie jest zagrożenie dla piłkarzy i innych osób, które przyjdą na ten wyizolowany, ograniczony do minimum mecz. Ale na ten moment mamy (wyrywkowo):
– Real Madryt, Arsenal, Juventus, Sampdorię na kwarantannie

– Czyli również kilku reprezentantów Polski na kwarantannie koronawirusa

– Zawieszony szereg lig, tak tych dużych, jak La Liga czy Serie A, średnich jak Dania czy Norwegia, oddalonych od nas jak MLS czy Argentyna, jak tych z naszego regionu, przez Austrię, Rumunię, po sąsiadujące z nami Słowację i Czechy

– Nie mówiąc o tym, że kończą przecież nie tylko rozgrywki sportowe piłkarze, ale tylko dziś/wczoraj zakończyły się/zostały zawieszone w Polsce rozgrywki hokejowe, koszykarskie, siatkarskie, piłki ręcznej

– Nie tylko zakończono w trybie nagłym sezon skoków narciarskich, co jeszcze nasi reprezentanci mają zostać sprowadzeni rządowym samolotem

– Największe rozgrywki sportowe ustają, począwszy od NBA, po turnieje tenisowe ATP

– Stan wyjątkowy wprowadzono w Czechach, ale też w Kolumbii czy w Boliwii

– Amerykanie zawiesili loty do Europy

– Na niby oddalonej od Europy, odizolowanej Islandii, mamy ponad setkę zarażonych

– Irlandia zamknęła dzisiaj szkoły, uniwersytety, Filipiny metro w stolicy, to samo w Turcji

– Koronawirus zbiera żniwo tak w Norwegii, jak w rozżarzonym Katarze

– Tylko w ciągu ostatniej doby we Włoszech ze względu na koronawirusa zmarło 189 we Włoszech

– Zarażone są osoby z pierwszych stron gazet, jak Tom Hanks czy brazylijski minister Fabio Wajngarten, który kilka dni temu spotkał się z Trumpem

– Hiszpania dopiero się budzi, Francja tak samo, a tymczasem według europejskiego CDC, na przestrzeni najbliższych kilku tygodni może dojść do eskalacji w Europie, która będzie porównywalna do tego co dzieje się w północnych Włoszech czy do tego co działo się w Wuhan.

Możemy wymieniać bez końca. Słowacja zamknęła lotniska, a chce zamknąć granice (nie wiem na ile to możliwe w obliczu Schengen, ale chcą). Mieliśmy do czynienia z pierwszym zgonem z przyczyn koronawirusa w Polsce.

To są kwestie bezprecedensowe. Nie pamiętam czegoś podobnego i wy również.

I my w środku tego wszystkiego będziemy kopać piłkę?

Myślę o tych meczach Ekstraklasy. Myślę o tym, czy my w ogóle będziemy się w stanie skupić na tych boiskowych emocjach. Jasne, jest potrzeba wytchnienia od tego wszystkiego, ucieczki. Ale nie sądzę, by oglądanie meczów, nierzadko hitowych, w takiej upiornej dość atmosferze, gdzie poza sztabami i dosłownie jednostkami nie uświadczysz żywej duszy na stadionie, będzie ucieczką, będzie wytchnieniem. Raczej będzie kolejnym dobitnym przypomnieniem jak to wszystko się udziwniło, jakie to – zgodnie z chińskim przysłowiem – ciekawe czasy mamy w 2020.

Nie sądzę, by nawet najlepszy piłkarsko mecz Lecha z Legią czysto po piłkarsku tak naprawdę smakował. Ciekaw jestem czy sami piłkarze w pełni będą w stanie skupić się na meczu.

Trener GKS-u Katowice powiedział Maciejowi Grygierczykowi wprost: – Możemy przybierać różne maski, mówić o przygotowaniach do meczu, ale wszyscy jesteśmy poddenerwowani. Nikt nie może nikogo narażać na niebezpieczeństwo, do diabła!

Nie chcę wyrywać z kontekstu słów Vukovicia, cała konferencja jest do przeczytania choćby tu, ale Vuko mówi tak: – Koronawirus? Nie przechodzimy badań mierzenia temperatury. Zachowujemy się normalnie, zwracamy uwagę na higienę. Nie witamy się za sobą tak jak do tej pory. Są minimalne zmiany. Towarzyszy nam świadomość dbania o siebie poza klubem. Liczymy na to, że przejdziemy przez to w miarę sprawnie. Przed nami mecze, wyjazdy. Będziemy robić wiele, aby ograniczyć ryzyko, co nie będzie łatwe. Pojawia się znak zapytania w kontekście dalszych spotkań. Trzeba pamiętać, że zawodnicy, trenerzy, sztaby to ludzie, którzy mają rodziny. Każdy wyjazd i pobyt w hotelu w innym mieście jest w pewnym stopniu ryzykiem.

Będzie to przykład niesprawiedliwości społecznej, względnie uprzywilejowania i tak uprzywilejowanego zawodu piłkarza, ale piłkarz, po prostu, nie jest zawodem pierwszej potrzeby. Bez piłkarza w pracy wszyscy przeżyjemy. Nie wiem jakie tam będą dla nich uwarunkowania kontraktowo-finansowe, bo sytuacja jest bezprecedensowa, nie ma na nią regulaminu, ale nie wykluczam, że schodzą one obecnie na drugi plan, także dla piłkarzy. W protestującej Legionovii piłkarze szli pod rękę z zarządem. Może to kogoś gryźć, że odsyłamy piłkarzy na urlop, a niektórzy mają znacznie gorzej, ale to ostatecznie w interesie nas wszystkich, by odesłać na urlop jak najwięcej osób.

Ale tak, tu mamy powoli rosnący na horyzoncie jeden z największych problemów ochrony przed koronawirusem. Kwarantanna? Fajnie. Świetny pomysł.

Ale wszyscy sobie na nią nie mogą pozwolić.

Wszyscy nie mogą nagle przestać pracować.

Wszyscy nie mogą nagle przejść na home office.

To największy rozłam najbliższych tygodni, może miesięcy – na tych, co mogą siedzieć w domu, względnie wychodzić tylko od czasu do czasu, i na tych, co w domu kryć się przed niewidzialnym wrogiem nie mogą.

Policjanci, strażacy, lekarze, kolejarze, szereg innych grup, wreszcie obsługa sklepów spożywczych, najbardziej niedoceniana w całym tym zamieszaniu, codziennie stykająca się z ogromnymi grupami ludzi, na niskim wynagrodzeniu… Oni wszyscy są nieustannie narażeni. I to dopiero pat, jeśli sytuacja się zaostrzy – przed nim pat komplikacji sezonu 19/20 w polskiej piłce nawet nie stał, skarleje bardzo szybko.

Leszek Milewski

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 23
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ekspert od wszystkiego.
Ekspert od wszystkiego.

Boniek powinien teraz przeprosić wszystkich za wcześniejszą decyzję i swoją lekkomyślność oraz narażanie piłkarzy. W trybie pilnym powinien też odwołać wszystkie mecze jak poważni prezesi poważnych związków sportowych zza granicy.

spocony_mietek
spocony_mietek

Nie od dziś wiadomo, że polska piłka poważna nie jest. A przynajmniej nie całkiem poważna….

AmberMozart
AmberMozart

prędzej zobaczysz inwazję dinozaurow z kosmosu niż przepraszajacego Bońka

kiciorro
kiciorro

amen

Michał
Michał

Kilka cytatów, trochę informacji, o których wszyscy wiedzą, parę banałów. Chyba przydałaby się pani Leszkowi przerwa od tych felietonów, bo już od pewnego czasu nie ma w tej rubryce nic ciekawego niestety. Wierszówka do odbębnienia.

Michał
Michał

Panu oczywiście, nie Pani, ale nowa wspaniała strona Weszło nie pozwala na edycję komentarzy.

Ekspert od wszystkiego.
Ekspert od wszystkiego.

Koło „Odpowiedz” masz napisane „edytuj”

boniekout.png
Michał
Michał

No właśnie w tym kłopot, że nie mam.

Banana Joe
Banana Joe

zaloguj się, pewnie opcja edytuj się pojawi

Kaligula
Kaligula

Niestety, ale gdybym komuś pokazał tekst o budowlancu i mirabelce, i powiedział że to ten sam autor co ostatnich czwartkowych felietonów, na pewno by mi nie uwierzył.
A co do dzisiejszego: mam wrażenie że piszecie o tym wirusie bo to temat nr 1 i „wyglądałoby niepoważnie gdybyście napisali tekst o urlopie tacierzynskim”. Tymczasem z rozkoszą przeczyyalbym o urlopie macierzyńskim, sytuacji gksu Katowice w sezonie 1956/1957 Albo o Marku citcep

Michal Sz
Michal Sz

Jemu się już po prostu nie chce, a szef w ogóle nie pilnuje co pracownicy tu wrzucają. Pamiętam, że jak kiedyś robiłem materiały pod SEO (konkretnie tzw. teksty wyższej jakości) to podobnej jakości chałturę produkowałem, gdy byłem na kacu i okazywało się, że mam godzinę na ich oddanie. Leszek też kiedyś pisał, że robił teksty SEO, także te umiejętności jak widać mu zostały. Z ciekawości sprawdziłem i cały ten felieton ma dokładnie 5867 znaków ze spacjami. Z tego 2617, czyli trochę mniej niż połowa, to cytaty i informacje powszechnie dostępne, których skopiowanie zajmuje parę minut. No nie napracował się nam autor przy tym.

Ks. Kapota
Ks. Kapota

„Możemy przybierać różne maski, mówić o przygotowaniach do meczu, ale wszyscy jesteśmy poddenerwowani. Nikt nie może nikogo narażać na niebezpieczeństwo, do diabła!” – może teraz czas przemyślec kwestie odpowiedzialności? Co zrobić z tymi kurwami, nowobogackimi biznesmenami, którzy latali za swoimi „biznesami” z i do Wuhan? To ten element jest odpowiedzialny za ściągnięcie tego gówna z Chin. Jeśli przeżyją to jak tylko wyzdrowieją to 25 lat pierdziec w pasiak, albo kamieniołomy w Syberii. Haa tfu, mam nadzieję że ktoś ich szybko wyjaśni.

Jozin z Bazin
Jozin z Bazin

W takim razie te tysiące zarobkowiczów co codziennie z Niemiec wracają też na 25 lat w pasiaki. Pierdolisz głupoty

AmberMozart
AmberMozart

biznesmeni przeżyją, bo ich stać na ewentualnie leczenie. jeśli ewentualnego leku będzie mało, to dostaną go ci, którzy za niego najwięcej zapłacą

Michał
Michał

A teraz to tylko bogatych leczą? Przecież żadnych konkretnych leków póki co nie ma, a ludzie zdrowieją. To nie złośliwy nowotwór.

Kuba
Kuba

W pasiaki to powinna pójść twoja stara ze wysrala takiego cwela jak ty frajerzyno.Ze ty w dupie byłeś i gowno widziałeś to nie znaczy ze inni maja tak samo Marnie zyc jak ty…

Arek
Arek

powinni grać. skoro ludzie mogą chodzić do pracy to piłkarze mogą grać. no ale leniom pasuje kasę brać za nic

spocony_mietek
spocony_mietek

Ty natomiast – jak widać – nie możesz myśleć….

Fan kibolkiewicza
Fan kibolkiewicza

Czytałeś, niedorozwoju umysłowy, tekst? Tam jest wytłumaczone dlaczego nie powinni grać. Jest to zrozumiałe dla każdego kto ma odrobinę oleju w głowie.

Primo
Primo

W Argentynie rozgrywek jeszcze nie zawiesili. Sezon zakończył się w sobotę. Teraz grają Copa de la Superliga i Copa Libertadores. Jeszcze wczoraj i przedwczoraj udało się zagrać z udziałem kibiców (Boca, River). Dzisiaj Racing Club gra już swój mecz w CL przy pustych trybunach. Tydzień temu udało mi się załatwić bilet na ten mecz…

podsluch
podsluch

Ale pamiętajcie żeby ten cyrk pt. „panika” zwinąć nie wcześniej niż zniknie ostatni przypadek zarażonej osoby … Żeby wam się nagle nie odwidziało barany i nie znudziło panikować i zawieszać zawieszone rozgrywki :^^

Kibic
Kibic

Tekst ten dedykuję wszystkim ćwierćmózgom, którzy przyklaskują jak samorządy wydają publiczne pieniądze na wyśrubowane pensje piłkarzy i stadiony, podczas teraz tak naprawdę okazuje się, jakie zawody i ludzkie potrzeby są najważniejsze, a niezaspokojone. Brakuje rąk do pracy w szpitalach? Policja nie ogarnie, jak ludzie wyjdą na ulicę i zacznie się rozpierdol? Macie za to stadiony a Kubuś Kosecki ma porsche panamerę. Mam nadzieję, że się cieszycie.

Marcin
Marcin

Filipiny nie zamknęły metra w stolicy bo takowego tam nawet nie ma.
Od poniedziałku 15.03 na 30 dni zostanie zamknięte Metropolitan Manila (czyli w skrócie Metro wlaśnie) – zwyczajowa nazwa National Capital Region które obejmuje całą metropolię składającą się z 16 miast w których oficjalnie żyje ok 13mln a nieoficjalnie ok 20mln ludzi.

Weszło
01.04.2020

Wideo: Jakub Kosecki pokazuje nam, jak żyje w Turcji

– Tu jest tak gorąco, że ludzie strzelają w słońce! – opowiada o Adanie Jakub Kosecki. Jak mu się wiedzie w Turcji? „Kosa” pokazał nam od środka swój klub, stadion i… swoje mieszkanie. A przy okazji opowiedział kilka barwnych historii. Poczujcie klimat Adany Demirspor! 
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Futbol reprezentacyjny? Zamknięty „do odwołania”…

Chyba już po tej pierwszej wideokonferencji UEFA, na której podjęto decyzję m.in. o przełożeniu Euro 2020, wielu było świadomych, że to ledwie pierwszy element domina. Niektórzy łudzili się, że marcowe mecze reprezentacyjne uda się zagrać w czerwcu, że futbol w miarę szybko wróci, że niektóre turnieje zaplanowane na lipiec nie będą zagrożone. Dzisiaj UEFA za […]
01.04.2020
Blogi i felietony
01.04.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

A czy jak mam 17 lat i 8 miesięcy, to mogę wyrzucić śmieci? A czy jeśli jadę do pracy okrężną drogą, żeby nabić endomondo na rowerze, to grozi mi mandat? A czy można iść kopnąć piłkę na podwórku pomiędzy blokami? A czy kopnąć do dziecka, które stoi trzy metry dalej? A czy mogę skoczyć na […]
01.04.2020
Bukmacherka
01.04.2020

Hokej bez ryzyka? Obstawiaj ligę białoruską w Milenium!

Powraca promocja „Na Luzie i Bez Ryzyka” u legalnego bukmachera Milenium! Dzięki niej czwarty mecz finału mistrzostw Białorusi w hokeju obstawimy bez ryzyka! Gracze, którzy zdecydują się postawić na to spotkanie, mogą zyskać 25 zł zwrotu, w przypadku pudła!  No dobra, a jak dokładnie działa promocja oferowana przez Milenium? Nie ma w tym nic trudnego. […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Jak nie zarządzać klubem? Trzecioligowiec na skraju upadłości

Kluby piłkarskie lada moment wpadną w tarapaty. Nie wszystkie, ale większość pewnie tak, zwłaszcza w Polsce. Które z nich znajdą się w bardzo słabej sytuacji? Na przykład te, które grają w niższych ligach i mają skromne budżety, bez miejsca na cięcia. A które znajdą się w sytuacji najgorszej? Te, w których problemy zaczęły się jeszcze […]
01.04.2020
Anglia
01.04.2020

Jedyny cukrzyk w reprezentacji Anglii. Historia Gary’ego Mabbutta

Jako siedemnastolatek został zdiagnozowany z cukrzycą. Przez szesnaście lat kariery przeszedł szesnaście operacji. Dwa razy miał złamaną nogę, a jego powietrzne starcie z Justinem Fashanu mogło się dla niego skończyć nawet utratą wzroku. Chciał go z Tottenhamu wyciągnąć George Graham, marzył o nim Kenny Dalglish czy sir Alex Ferguson. Nie dał się skusić żadnemu z nich. W […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Jeśli przeżyję tę sytuację, to przeżyję już wszystko

Żylina przeszła w stan likwidacji. Większość polskich mediów opisywała to jako koniec klubu. My zwracaliśmy uwagę, że może to być dupochron, który przed tym końcem klub faktycznie uchroni. Jak jest naprawdę? Zapytaliśmy Pavola Stano, który jest pierwszym trenerem w słowackim zespole. W niektórych polskich mediach panuje przekonanie, że Żylina upada. Potwierdzisz? Te kroki, które zostały […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Uchwała Ekstraklasy ma zagwarantować piłkarzom gwarancję otrzymywania pensji

– Dzisiaj sytuacja wygląda tak, że kluby mogą przetrwać miesiąc, dwa, pół roku w najlepszych przypadkach, ale my naprawdę nie wiemy, jak dalej rozwijać się będzie sytuacja. Nie wiemy, jak dalej rozprzestrzeniał się będzie wirus i co zdarzy się nie tylko w niedalekiej przyszłości, ale też w tej dalszej. Koszty klubów zostały na stałym poziomie, […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

„Wisła zyskała fundament na przyszłość. Wartość naszych akcji znacznie wzrosła”

– Z mojego punktu widzenia, jeśli chodzi o Spółkę Akcyjną, której jestem szefem, to jest to przełomowe. Udało się pozyskać, w ramach bardzo korzystnej umowy, aktywo, które jest bezwzględnie fundamentem budowania klubu w przyszłości. Prawo do nazwy Wisła Kraków. Prawo do historycznego herbu, do którego wszyscy są przywiązani. To kluczowe pod kątem budowy drużyny, budowy […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Pomysł: 19 zespołów w Ekstraklasie od nowego sezonu. To chyba miałoby sens

Niektórzy wierzą, że Ekstraklasa jednak dojedzie w jakiś sposób do końca rozgrywek, ale wiara to jedno, a przygotowania i scenariusze to drugie. Trzeba być gotowym na wszystko: i na pozytywne wieści z wirusowego placu boju, i na te negatywne. A co za tym idzie w mniej optymistycznym przypadku – na zakończenie ligi i pomyślenie, jak […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

QUIZ. Wszyscy reprezentanci w XXI wieku

Zapraszamy na kolejną zabawę. Tym razem quiz nie jest naszego autorstwa, ale na platformie Sporcle znaleźliśmy bardzo fajne zestawienie, więc postanowiliśmy podpromować dobrą robotę – ktoś zadał sobie dużo trudu i policzył minuty wszystkich reprezentantów Polski z XXI wieku. Co ważne – uzbierane TYLKO W MECZACH O PUNKTY, więc odpadają wszyscy kadrowicze wyprodukowani przez niepoważne […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Nikt nie chce być tym prezesem, który gasi w klubie światło

Nie mamy wątpliwości, że żaden klub na całym świecie nie może powiedzieć, iż nie straci na kryzysie gospodarczym związanym z wybuchem epidemii koronawirusa. Inna sprawa, że organizacje można podzielić na te lepiej i na te gorzej przygotowane na czas wielkiego kryzysu. GKS Bełchatów stanowczo zalicza się do tej drugiej grupy. I bez pandemii znajdował się […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Arka na skraju bankructwa

— Nastawiam się na najgorsze. Kilka dni przed wstrzymaniem rozgrywek ekstraklasy mieliśmy spotkanie z prezesem i dyrektorami. Prezes powiedział otwarcie, że jeśli nie znajdzie się nowy właściciel, grozi nam bankructwo. Dodał, że prowadzone są rozmowy z kandydatem, ale ostatecznie tamten inwestor zrezygnował — mówi w rozmowie z „Przeglądem Sportowym” Michał Nalepa, pomocnik i jeden z […]
01.04.2020
Kanał Sportowy
31.03.2020

Zebranie Zarządu – LIVE charytatywny Kanału Sportowego

Mateusz Borek, Tomasz Smokowski, Michał Pol i Krzysztof Stanowski zapraszają na ZEBRANIE ZARZĄDU – czyli charytatywny LIVE z donejtami i telefonami do studia!
31.03.2020
Inne sporty
31.03.2020

Już niedługo w twoim domu… Chicago Bulls Michaela Jordana

Jesteś dzieckiem lat dziewięćdziesiątych? Tęsknisz za czasami, kiedy koszykówka wzbudzała w tobie wielką ekscytację? Chcesz przekonać swoje nadaktywne dziecko, które nie potrafi usiedzieć w miejscu, aby wreszcie zostało w domu? A może po prostu przepadasz za sportem, tym najwyższego sortu? Jeśli na którekolwiek z wymienionych wyżej pytań odpowiedziałeś twierdząco, to chyba mamy coś dla ciebie… […]
31.03.2020
Hiszpania
31.03.2020

W Barcelonie kryzys podczas kryzysu. O co chodziło?

W Barcelonie wiosny bywają gorące. Pogoda to jedno, piłka to drugie. Nie dość, że śródziemnomorski klimat sprzyja przyjemnej aurze, to jeszcze na wiosnę piłkarze Dumy Katalonii rok w rok, od wielu lat, rozgrywają najważniejsze mecze i zdobywają najważniejsze trofea. Jakoś w tym marcowym okresie zazwyczaj to wszystko się rozpoczyna. Tym razem też jest gorąco, ale […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

QUIZ. Kto zasiedział się w Ekstraklasie?

Kilka dni temu spodobał wam się quiz, w którym musieliście wymienić obcokrajowców z największą liczbą goli w Ekstraklasie, więc dziś postanowiliśmy pójść krok dalej. Tym razem waszym zadaniem jest wymienienie zagranicznych graczy, którzy w naszej lidze zagrali przynajmniej 100 razy. Jasne, zazwyczaj było tak, że jeśli ktoś był dobry, to szybko stąd czmychał, ale trochę […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

„W Siedlcach mówiono, że jest dziwny. A on po prostu więcej trenował”

Pół roku w Pogoni Siedlce. Rok w Podbeskidziu. Powołanie do reprezentacji Michniewicza tuż przed samym Euro, debiut na turnieju, potem tylko jeden opuszczony mecz w Ekstraklasie po transferze do Śląska. Kariera Przemysława Płachety pędzi bardzo szybko, być może jeszcze szybciej niż on na boisku – cztery z dziesięciu czołowych sprintów w sezonie 19/20 są jego […]
31.03.2020