post Avatar

Opublikowane 12.03.2020 18:56 przez

redakcja

Nie zdziwi mnie, jeśli mimo dzisiejszych, świeżutkich ustaleń PZPN i ESA, tego weekendu z polską piłką i tak nie uda się przeprowadzić. Otwarty protest już ma miejsce w II lidze, a na dwóch klubach – obecnie Legionovia i GKS Katowice – wcale lista się nie kończy, tylko jeszcze nie wszyscy zgłosili swój protest publicznie (względnie uznali, że to zrobią). Chyba ten protest już był czymś niespodziewanym dla tych, którzy dzisiaj ustalenia dla trzech topowych lig w Polsce ustalali.

Nie jestem wirusologiem. Nie wiem jakie dokładnie jest zagrożenie dla piłkarzy i innych osób, które przyjdą na ten wyizolowany, ograniczony do minimum mecz. Ale na ten moment mamy (wyrywkowo):
– Real Madryt, Arsenal, Juventus, Sampdorię na kwarantannie

Czyli również kilku reprezentantów Polski na kwarantannie koronawirusa

Zawieszony szereg lig, tak tych dużych, jak La Liga czy Serie A, średnich jak Dania czy Norwegia, oddalonych od nas jak MLS czy Argentyna, jak tych z naszego regionu, przez Austrię, Rumunię, po sąsiadujące z nami Słowację i Czechy

Nie mówiąc o tym, że kończą przecież nie tylko rozgrywki sportowe piłkarze, ale tylko dziś/wczoraj zakończyły się/zostały zawieszone w Polsce rozgrywki hokejowe, koszykarskie, siatkarskie, piłki ręcznej

Nie tylko zakończono w trybie nagłym sezon skoków narciarskich, co jeszcze nasi reprezentanci mają zostać sprowadzeni rządowym samolotem

Największe rozgrywki sportowe ustają, począwszy od NBA, po turnieje tenisowe ATP

Stan wyjątkowy wprowadzono w Czechach, ale też w Kolumbii czy w Boliwii

Amerykanie zawiesili loty do Europy

Na niby oddalonej od Europy, odizolowanej Islandii, mamy ponad setkę zarażonych

Irlandia zamknęła dzisiaj szkoły, uniwersytety, Filipiny metro w stolicy, to samo w Turcji

Koronawirus zbiera żniwo tak w Norwegii, jak w rozżarzonym Katarze

Tylko w ciągu ostatniej doby we Włoszech ze względu na koronawirusa zmarło 189 we Włoszech

Zarażone są osoby z pierwszych stron gazet, jak Tom Hanks czy brazylijski minister Fabio Wajngarten, który kilka dni temu spotkał się z Trumpem

Hiszpania dopiero się budzi, Francja tak samo, a tymczasem według europejskiego CDC, na przestrzeni najbliższych kilku tygodni może dojść do eskalacji w Europie, która będzie porównywalna do tego co dzieje się w północnych Włoszech czy do tego co działo się w Wuhan.

Możemy wymieniać bez końca. Słowacja zamknęła lotniska, a chce zamknąć granice (nie wiem na ile to możliwe w obliczu Schengen, ale chcą). Mieliśmy do czynienia z pierwszym zgonem z przyczyn koronawirusa w Polsce.

To są kwestie bezprecedensowe. Nie pamiętam czegoś podobnego i wy również.

I my w środku tego wszystkiego będziemy kopać piłkę?

Myślę o tych meczach Ekstraklasy. Myślę o tym, czy my w ogóle będziemy się w stanie skupić na tych boiskowych emocjach. Jasne, jest potrzeba wytchnienia od tego wszystkiego, ucieczki. Ale nie sądzę, by oglądanie meczów, nierzadko hitowych, w takiej upiornej dość atmosferze, gdzie poza sztabami i dosłownie jednostkami nie uświadczysz żywej duszy na stadionie, będzie ucieczką, będzie wytchnieniem. Raczej będzie kolejnym dobitnym przypomnieniem jak to wszystko się udziwniło, jakie to – zgodnie z chińskim przysłowiem – ciekawe czasy mamy w 2020.

Nie sądzę, by nawet najlepszy piłkarsko mecz Lecha z Legią czysto po piłkarsku tak naprawdę smakował. Ciekaw jestem czy sami piłkarze w pełni będą w stanie skupić się na meczu.

Trener GKS-u Katowice powiedział Maciejowi Grygierczykowi wprost: – Możemy przybierać różne maski, mówić o przygotowaniach do meczu, ale wszyscy jesteśmy poddenerwowani. Nikt nie może nikogo narażać na niebezpieczeństwo, do diabła!

Nie chcę wyrywać z kontekstu słów Vukovicia, cała konferencja jest do przeczytania choćby tu, ale Vuko mówi tak: – Koronawirus? Nie przechodzimy badań mierzenia temperatury. Zachowujemy się normalnie, zwracamy uwagę na higienę. Nie witamy się za sobą tak jak do tej pory. Są minimalne zmiany. Towarzyszy nam świadomość dbania o siebie poza klubem. Liczymy na to, że przejdziemy przez to w miarę sprawnie. Przed nami mecze, wyjazdy. Będziemy robić wiele, aby ograniczyć ryzyko, co nie będzie łatwe. Pojawia się znak zapytania w kontekście dalszych spotkań. Trzeba pamiętać, że zawodnicy, trenerzy, sztaby to ludzie, którzy mają rodziny. Każdy wyjazd i pobyt w hotelu w innym mieście jest w pewnym stopniu ryzykiem.

Będzie to przykład niesprawiedliwości społecznej, względnie uprzywilejowania i tak uprzywilejowanego zawodu piłkarza, ale piłkarz, po prostu, nie jest zawodem pierwszej potrzeby. Bez piłkarza w pracy wszyscy przeżyjemy. Nie wiem jakie tam będą dla nich uwarunkowania kontraktowo-finansowe, bo sytuacja jest bezprecedensowa, nie ma na nią regulaminu, ale nie wykluczam, że schodzą one obecnie na drugi plan, także dla piłkarzy. W protestującej Legionovii piłkarze szli pod rękę z zarządem. Może to kogoś gryźć, że odsyłamy piłkarzy na urlop, a niektórzy mają znacznie gorzej, ale to ostatecznie w interesie nas wszystkich, by odesłać na urlop jak najwięcej osób.

Ale tak, tu mamy powoli rosnący na horyzoncie jeden z największych problemów ochrony przed koronawirusem. Kwarantanna? Fajnie. Świetny pomysł.

Ale wszyscy sobie na nią nie mogą pozwolić.

Wszyscy nie mogą nagle przestać pracować.

Wszyscy nie mogą nagle przejść na home office.

To największy rozłam najbliższych tygodni, może miesięcy – na tych, co mogą siedzieć w domu, względnie wychodzić tylko od czasu do czasu, i na tych, co w domu kryć się przed niewidzialnym wrogiem nie mogą.

Policjanci, strażacy, lekarze, kolejarze, szereg innych grup, wreszcie obsługa sklepów spożywczych, najbardziej niedoceniana w całym tym zamieszaniu, codziennie stykająca się z ogromnymi grupami ludzi, na niskim wynagrodzeniu… Oni wszyscy są nieustannie narażeni. I to dopiero pat, jeśli sytuacja się zaostrzy – przed nim pat komplikacji sezonu 19/20 w polskiej piłce nawet nie stał, skarleje bardzo szybko.

Leszek Milewski

Opublikowane 12.03.2020 18:56 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 23
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ekspert od wszystkiego.
Ekspert od wszystkiego.

Boniek powinien teraz przeprosić wszystkich za wcześniejszą decyzję i swoją lekkomyślność oraz narażanie piłkarzy. W trybie pilnym powinien też odwołać wszystkie mecze jak poważni prezesi poważnych związków sportowych zza granicy.

spocony_mietek
spocony_mietek

Nie od dziś wiadomo, że polska piłka poważna nie jest. A przynajmniej nie całkiem poważna….

AmberMozart
AmberMozart

prędzej zobaczysz inwazję dinozaurow z kosmosu niż przepraszajacego Bońka

kiciorro
kiciorro

amen

Michał
Michał

Kilka cytatów, trochę informacji, o których wszyscy wiedzą, parę banałów. Chyba przydałaby się pani Leszkowi przerwa od tych felietonów, bo już od pewnego czasu nie ma w tej rubryce nic ciekawego niestety. Wierszówka do odbębnienia.

Michał
Michał

Panu oczywiście, nie Pani, ale nowa wspaniała strona Weszło nie pozwala na edycję komentarzy.

Ekspert od wszystkiego.
Ekspert od wszystkiego.

Koło „Odpowiedz” masz napisane „edytuj”

boniekout.png
Michał
Michał

No właśnie w tym kłopot, że nie mam.

Banana Joe
Banana Joe

zaloguj się, pewnie opcja edytuj się pojawi

Kaligula
Kaligula

Niestety, ale gdybym komuś pokazał tekst o budowlancu i mirabelce, i powiedział że to ten sam autor co ostatnich czwartkowych felietonów, na pewno by mi nie uwierzył.
A co do dzisiejszego: mam wrażenie że piszecie o tym wirusie bo to temat nr 1 i „wyglądałoby niepoważnie gdybyście napisali tekst o urlopie tacierzynskim”. Tymczasem z rozkoszą przeczyyalbym o urlopie macierzyńskim, sytuacji gksu Katowice w sezonie 1956/1957 Albo o Marku citcep

Michal Sz
Michal Sz

Jemu się już po prostu nie chce, a szef w ogóle nie pilnuje co pracownicy tu wrzucają. Pamiętam, że jak kiedyś robiłem materiały pod SEO (konkretnie tzw. teksty wyższej jakości) to podobnej jakości chałturę produkowałem, gdy byłem na kacu i okazywało się, że mam godzinę na ich oddanie. Leszek też kiedyś pisał, że robił teksty SEO, także te umiejętności jak widać mu zostały. Z ciekawości sprawdziłem i cały ten felieton ma dokładnie 5867 znaków ze spacjami. Z tego 2617, czyli trochę mniej niż połowa, to cytaty i informacje powszechnie dostępne, których skopiowanie zajmuje parę minut. No nie napracował się nam autor przy tym.

Ks. Kapota
Ks. Kapota

„Możemy przybierać różne maski, mówić o przygotowaniach do meczu, ale wszyscy jesteśmy poddenerwowani. Nikt nie może nikogo narażać na niebezpieczeństwo, do diabła!” – może teraz czas przemyślec kwestie odpowiedzialności? Co zrobić z tymi kurwami, nowobogackimi biznesmenami, którzy latali za swoimi „biznesami” z i do Wuhan? To ten element jest odpowiedzialny za ściągnięcie tego gówna z Chin. Jeśli przeżyją to jak tylko wyzdrowieją to 25 lat pierdziec w pasiak, albo kamieniołomy w Syberii. Haa tfu, mam nadzieję że ktoś ich szybko wyjaśni.

Jozin z Bazin
Jozin z Bazin

W takim razie te tysiące zarobkowiczów co codziennie z Niemiec wracają też na 25 lat w pasiaki. Pierdolisz głupoty

AmberMozart
AmberMozart

biznesmeni przeżyją, bo ich stać na ewentualnie leczenie. jeśli ewentualnego leku będzie mało, to dostaną go ci, którzy za niego najwięcej zapłacą

Michał
Michał

A teraz to tylko bogatych leczą? Przecież żadnych konkretnych leków póki co nie ma, a ludzie zdrowieją. To nie złośliwy nowotwór.

Kuba
Kuba

W pasiaki to powinna pójść twoja stara ze wysrala takiego cwela jak ty frajerzyno.Ze ty w dupie byłeś i gowno widziałeś to nie znaczy ze inni maja tak samo Marnie zyc jak ty…

Arek
Arek

powinni grać. skoro ludzie mogą chodzić do pracy to piłkarze mogą grać. no ale leniom pasuje kasę brać za nic

spocony_mietek
spocony_mietek

Ty natomiast – jak widać – nie możesz myśleć….

Fan kibolkiewicza
Fan kibolkiewicza

Czytałeś, niedorozwoju umysłowy, tekst? Tam jest wytłumaczone dlaczego nie powinni grać. Jest to zrozumiałe dla każdego kto ma odrobinę oleju w głowie.

Primo
Primo

W Argentynie rozgrywek jeszcze nie zawiesili. Sezon zakończył się w sobotę. Teraz grają Copa de la Superliga i Copa Libertadores. Jeszcze wczoraj i przedwczoraj udało się zagrać z udziałem kibiców (Boca, River). Dzisiaj Racing Club gra już swój mecz w CL przy pustych trybunach. Tydzień temu udało mi się załatwić bilet na ten mecz…

podsluch
podsluch

Ale pamiętajcie żeby ten cyrk pt. „panika” zwinąć nie wcześniej niż zniknie ostatni przypadek zarażonej osoby … Żeby wam się nagle nie odwidziało barany i nie znudziło panikować i zawieszać zawieszone rozgrywki :^^

Kibic
Kibic

Tekst ten dedykuję wszystkim ćwierćmózgom, którzy przyklaskują jak samorządy wydają publiczne pieniądze na wyśrubowane pensje piłkarzy i stadiony, podczas teraz tak naprawdę okazuje się, jakie zawody i ludzkie potrzeby są najważniejsze, a niezaspokojone. Brakuje rąk do pracy w szpitalach? Policja nie ogarnie, jak ludzie wyjdą na ulicę i zacznie się rozpierdol? Macie za to stadiony a Kubuś Kosecki ma porsche panamerę. Mam nadzieję, że się cieszycie.

Marcin
Marcin

Filipiny nie zamknęły metra w stolicy bo takowego tam nawet nie ma.
Od poniedziałku 15.03 na 30 dni zostanie zamknięte Metropolitan Manila (czyli w skrócie Metro wlaśnie) – zwyczajowa nazwa National Capital Region które obejmuje całą metropolię składającą się z 16 miast w których oficjalnie żyje ok 13mln a nieoficjalnie ok 20mln ludzi.

Weszło
22.09.2020

PRASA. Strejlau: Legia robi błąd. To Jacek Zieliński powinien zostać jej trenerem

Temat dnia w prasie jest oczywisty – Czesław Michniewicz w Legii Warszawa. W „Przeglądzie Sportowym” o nowym szkoleniowcu wypowiadają się eksperci. Mocną tezę wysunął Andrzej Strejlau. – Zastanawia mnie, kto zdecydował o zwolnieniu trenera Vukovicia. Strategię klubu wyznacza prezes, wiceprezes albo dyrektor sportowy. Któryś z nich popełnił błąd, decyzja o zwolnieniu była tego dowodem. Uważam, […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

„Bielsa uczy: największe błędy popełnia się w chwilach triumfu albo tuż po nich”

– Bielsa wychodzi z założenia, że największe błędy popełnia się w chwilach triumfu albo tuż po nich. Wtedy najłatwiej jest coś zepsuć. Trudniej wtedy spostrzec, że zespół potrzebuje zmian, żeby się rozwijać. Bo przecież jest wciąż wynik. A pewna formuła może się właśnie kończyć i trzeba nie lada geniuszu, by dostrzec ten moment nim będzie […]
22.09.2020
Anglia
21.09.2020

Wilki się nie położyły, ale na Citizens to i tak za mało

Nadspodziewanie dobrze zaprezentował się zespół Wolverhamptonu na tle Manchesteru City. A może raczej wypadałoby napisać – zaskakująco niewielki był opór Citizens przed powstrzymywaniem ataków Wolves. Oczywiście, Manchester City przeważał przez większą część spotkania. Oczywiście, utrzymał również korzystny wynik do 90. minuty. Ale chyba nikt nie przypuszczał po bramce Fodena na 2:0, że gospodarze zdołają jeszcze […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Jagiellonia ściągnęła Piasta na dno

Piast miał się podbudować meczem z Jagiellonią przed starciem z FC Kopenhaga, tymczasem tylko się dobił. Za nami już cztery ligowe kolejki, a gliwicki zespół ciągle czeka na premierowego gola. Na dodatek nie pomógł dziś Frantisek Plach i w efekcie „Jaga” przełamała passę czterech kolejnych porażek z podopiecznymi Waldemara Fornalika. To nie tak, że Piast […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

WESZŁOPOLSCY: MICHNIEWICZ W LEGII WARSZAWA, WIELKI MECZ GÓRNIKA

Powiedzieć, że to gorący dzień w Ekstraklasie, to nic nie powiedzieć. I trzeba przyznać, że termin naszego programu zgrał się idealnie: ledwo Legia ogłosiła Czesława Michniewicza, a wjeżdżają Weszłopolscy w składzie Mateusz Rokuszewski, Jakub Białek, Paweł Paczul, Adam Sławiński, Szymon Janczyk, Samuel Szczygielski. Jaka będzie ta Legia? Co dalej z Vukoviciem? Kto w szatni Legii […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Michniewicz w Legii, czyli dobry trener zabiera się za pogubiony zespół

Jakkolwiek oceniać decyzję o zwolnieniu Aleksandara Vukovicia z Legii – cóż, stało się, życie musi iść dalej, nowy szkoleniowiec musi przejąć stery. Dariusz Mioduski nigdy nie słynął z logiki przy wybieraniu kolejnych trenerów, bierze ludzi z różnych parafii i myśli: co będzie, to będzie. Tak samo jest teraz. Czesław Michniewicz nie wpasowuje się w jakąkolwiek […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

City zaczynają ligowe granie. Wolves znów popsują im humory?

Manchester City zaczyna sezon później niż reszta, więc już musi gonić rywali. Ale najważniejszą pogonią i tak będzie ta za mistrzowskim tytułem. Przed „The Citizens” inauguracja rozgrywek, w której zmierzą się z Wolverhampton. Czy ekipie Pepa Guardioli uda się zgarnąć trzy punkty? Stawiamy na to, że tak i sprawdzamy, co jeszcze warto wytypować w TOTALbet! […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Trzy lata dreptania w miejscu

Jesienią zawsze zaczyna się szkoła, w knajpach zaczyna się picie, a Legia zaczyna budować wszystko od nowa. Zaczęło się od zwolnienia Jacka Magiery 13 września 2017 roku, gdy uznano, że czas wykonać kolejny krok do przodu. Mieli to zagwarantować chorwaccy czarodzieje, budujący swego czasu potęgę akademii Dinama Zagrzeb. Od września do kwietnia wózek ciągnął Romeo […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Chybione transfery, niejasne powiązania, fatalne wyniki. Co się znów popsuło w Stomilu?

Porażki z Odrą Opole, Widzewem Łódź i ŁKS-em, remis z GKS-em Tychy. Ledwie jeden punkt i okrągłe zero strzelonych bramek po czterech ligowych meczach. No nie udał się Stomilowi Olsztyn start sezonu 2020/21. Z drugiej strony – czy można było oczekiwać czegoś więcej od zespołu, który wzmocnień poszukuje na amatorskim poziomie w Holandii? Dziennikarze portalu […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Na co stać nowy Milan? Zweryfikuje to Łukasz Skorupski

Wyobrażamy sobie lepsze dni w pracy niż konfrontacja ze Zlatanem Ibrahimoviciem. Ale cóż, taki zawód, że Łukasz Skorupski tydzień w tydzień musi stawać na głowie, żeby ratować ligę dla Bolonii. W nowym sezonie zapewne będzie tak samo, a my bardzo szybko się o tym przekonamy. Bo już w pierwszej kolejce rywalem ekipy Sinisy Mihajlovicia będzie […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Panika czy właściwy krok? Argumenty za i przeciw rozstaniu z Vukoviciem

Aleksandar Vuković zwolniony z Legii Warszawa. To dowód na panikę Dariusza Mioduskiego, czy może wręcz przeciwnie – świadectwo, że prezes klubu widzi, co się dzieje i zwyczajnie ma odwagę właściwie zareagować? Poszukaliśmy argumentów zarówno za pozostaniem Vuko, jak i za rozstaniem z nim. Należało zwolnić Vuko już teraz, czy jednak lepiej było się wstrzymać? Zwolnić. […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Nikogo nie zmieniam, bo nie chciałbym, żeby ktokolwiek zmieniał mnie

Jakie są jego ambicje? Dlaczego nie narzeka? Czego spodziewać się po tym sezonie w wykonaniu Chrobrego Głogów? Czy dobiera zawodników pod kątem charakterologicznym i czy odrzucił kiedykolwiek jakiegoś piłkarza, bo mu w tej kwestii nie odpowiadał? Dlaczego ceni sobie różnorodność? Co spowodowało, że Tomasz Cywka tak dobrze wkomponował się w nowy zespół? Dlaczego nikogo nie […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Mistrzostwo zrobił, w Europie poległ. Recenzujemy pracę Vukovicia

Często, gdy trener dostaje nakaz spakowania walizek, ocena jego pracy jest dość łatwa do sformułowania – widać, gdzie mu poszło, jeszcze mocniej widać, gdzie nie i prosto wystawić notę czy odpowiednie wnioski. Z Vukoviciem jest trochę inaczej, ponieważ szybciutko pokonał drogę z nieba do piekła. Przecież jeszcze dwa miesiące temu świętował mistrzostwo Polski, a dzisiaj, […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Rasak opuszcza Klub Zero. Fotel prezesa zostaje w Płocku!

Prezesi w Klubie Zero zmieniają się jak – nie przymierzając – niegdyś w Śląsku Wrocław. Jeśli czytacie nas regularnie od lat, pewnie znacie założenie tego elitarnego tworu, ale dla wszystkich niezorientowanych szybkie przypomnienie – to klub złożony z zawodników, którzy jeszcze nigdy nie zdobyli gola na najwyższym poziomie ligowym w Polsce. Warunki przyjęcia? Co najmniej […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Dobry na czas wojny, kiepski na czas pokoju. Vuković wyleciał z Legii

W „Ojcu chrzestnym” Michael Corleone w pewnym momencie rezygnuje z Toma Hagena jako consigliere rodziny, uzasadniając, że Tom nie jest doradcą na czas wojny. W Legii Warszawa mamy chyba właśnie do czynienia z odwrotnym procesem. O ile Aleksandar Vuković, temperamentny Serb, którego serce bije w legijnym rytmie, mógł się świetnie sprawdzać jako strażak, gaszący warszawski […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Czy Tomas Huk wreszcie okaże się wzmocnieniem Piasta?

Zastępowanie czołowych zawodników bez większej szkody dla drużyny to ostatnimi czasy specjalność Piasta Gliwice. Waldemar Fornalik po sezonie mistrzowskim potrafił utrzymać zespół w czołówce polskiej ligi, mimo że stracił kilka kluczowych ogniw. Tego lata musi ponownie dokonać tej sztuki, ale początek rozgrywek wskazuje, że na niektórych pozycjach może być z tym problem, szczególnie w tyłach. […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Jagiellonia skorzysta na pucharach Piasta?

Zakończenie ligowego weekendu nie musi być wcale smutne. A kiedy na boisko wychodzą piłkarze Jagiellonii, w której meczach w tym sezonie padło już 13 bramek, na pewno tak nie będzie. W dodatku Jagiellończycy mierzą się z Piastem Gliwice, czyli naszym eksportowym klubem, więc emocje będą gwarantowane. A my spróbujemy coś na tym ugrać w Totolotku! […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Wilczek strzela Brondby, Przybyłko z dubletem, szalony weekend w Championship | STRANIERI

Weekend bez bramek Polaków? Takiego od dawna już nie uznajemy. Do gry wróciły już wszystkie najsilniejsze ligi świata, włącznie z Bundesligą i Serie A, więc na boiskach mamy coraz więcej biało-czerwonych akcentów. Powody do uśmiechu są jednak zwykle takie same, bo każdy się spodziewa, kto błysnął w ten weekend w Europie i na świecie. Niemniej […]
21.09.2020