post Avatar

Opublikowane 12.03.2020 18:56 przez

redakcja

Nie zdziwi mnie, jeśli mimo dzisiejszych, świeżutkich ustaleń PZPN i ESA, tego weekendu z polską piłką i tak nie uda się przeprowadzić. Otwarty protest już ma miejsce w II lidze, a na dwóch klubach – obecnie Legionovia i GKS Katowice – wcale lista się nie kończy, tylko jeszcze nie wszyscy zgłosili swój protest publicznie (względnie uznali, że to zrobią). Chyba ten protest już był czymś niespodziewanym dla tych, którzy dzisiaj ustalenia dla trzech topowych lig w Polsce ustalali.

Nie jestem wirusologiem. Nie wiem jakie dokładnie jest zagrożenie dla piłkarzy i innych osób, które przyjdą na ten wyizolowany, ograniczony do minimum mecz. Ale na ten moment mamy (wyrywkowo):
– Real Madryt, Arsenal, Juventus, Sampdorię na kwarantannie

Czyli również kilku reprezentantów Polski na kwarantannie koronawirusa

Zawieszony szereg lig, tak tych dużych, jak La Liga czy Serie A, średnich jak Dania czy Norwegia, oddalonych od nas jak MLS czy Argentyna, jak tych z naszego regionu, przez Austrię, Rumunię, po sąsiadujące z nami Słowację i Czechy

Nie mówiąc o tym, że kończą przecież nie tylko rozgrywki sportowe piłkarze, ale tylko dziś/wczoraj zakończyły się/zostały zawieszone w Polsce rozgrywki hokejowe, koszykarskie, siatkarskie, piłki ręcznej

Nie tylko zakończono w trybie nagłym sezon skoków narciarskich, co jeszcze nasi reprezentanci mają zostać sprowadzeni rządowym samolotem

Największe rozgrywki sportowe ustają, począwszy od NBA, po turnieje tenisowe ATP

Stan wyjątkowy wprowadzono w Czechach, ale też w Kolumbii czy w Boliwii

Amerykanie zawiesili loty do Europy

Na niby oddalonej od Europy, odizolowanej Islandii, mamy ponad setkę zarażonych

Irlandia zamknęła dzisiaj szkoły, uniwersytety, Filipiny metro w stolicy, to samo w Turcji

Koronawirus zbiera żniwo tak w Norwegii, jak w rozżarzonym Katarze

Tylko w ciągu ostatniej doby we Włoszech ze względu na koronawirusa zmarło 189 we Włoszech

Zarażone są osoby z pierwszych stron gazet, jak Tom Hanks czy brazylijski minister Fabio Wajngarten, który kilka dni temu spotkał się z Trumpem

Hiszpania dopiero się budzi, Francja tak samo, a tymczasem według europejskiego CDC, na przestrzeni najbliższych kilku tygodni może dojść do eskalacji w Europie, która będzie porównywalna do tego co dzieje się w północnych Włoszech czy do tego co działo się w Wuhan.

Możemy wymieniać bez końca. Słowacja zamknęła lotniska, a chce zamknąć granice (nie wiem na ile to możliwe w obliczu Schengen, ale chcą). Mieliśmy do czynienia z pierwszym zgonem z przyczyn koronawirusa w Polsce.

To są kwestie bezprecedensowe. Nie pamiętam czegoś podobnego i wy również.

I my w środku tego wszystkiego będziemy kopać piłkę?

Myślę o tych meczach Ekstraklasy. Myślę o tym, czy my w ogóle będziemy się w stanie skupić na tych boiskowych emocjach. Jasne, jest potrzeba wytchnienia od tego wszystkiego, ucieczki. Ale nie sądzę, by oglądanie meczów, nierzadko hitowych, w takiej upiornej dość atmosferze, gdzie poza sztabami i dosłownie jednostkami nie uświadczysz żywej duszy na stadionie, będzie ucieczką, będzie wytchnieniem. Raczej będzie kolejnym dobitnym przypomnieniem jak to wszystko się udziwniło, jakie to – zgodnie z chińskim przysłowiem – ciekawe czasy mamy w 2020.

Nie sądzę, by nawet najlepszy piłkarsko mecz Lecha z Legią czysto po piłkarsku tak naprawdę smakował. Ciekaw jestem czy sami piłkarze w pełni będą w stanie skupić się na meczu.

Trener GKS-u Katowice powiedział Maciejowi Grygierczykowi wprost: – Możemy przybierać różne maski, mówić o przygotowaniach do meczu, ale wszyscy jesteśmy poddenerwowani. Nikt nie może nikogo narażać na niebezpieczeństwo, do diabła!

Nie chcę wyrywać z kontekstu słów Vukovicia, cała konferencja jest do przeczytania choćby tu, ale Vuko mówi tak: – Koronawirus? Nie przechodzimy badań mierzenia temperatury. Zachowujemy się normalnie, zwracamy uwagę na higienę. Nie witamy się za sobą tak jak do tej pory. Są minimalne zmiany. Towarzyszy nam świadomość dbania o siebie poza klubem. Liczymy na to, że przejdziemy przez to w miarę sprawnie. Przed nami mecze, wyjazdy. Będziemy robić wiele, aby ograniczyć ryzyko, co nie będzie łatwe. Pojawia się znak zapytania w kontekście dalszych spotkań. Trzeba pamiętać, że zawodnicy, trenerzy, sztaby to ludzie, którzy mają rodziny. Każdy wyjazd i pobyt w hotelu w innym mieście jest w pewnym stopniu ryzykiem.

Będzie to przykład niesprawiedliwości społecznej, względnie uprzywilejowania i tak uprzywilejowanego zawodu piłkarza, ale piłkarz, po prostu, nie jest zawodem pierwszej potrzeby. Bez piłkarza w pracy wszyscy przeżyjemy. Nie wiem jakie tam będą dla nich uwarunkowania kontraktowo-finansowe, bo sytuacja jest bezprecedensowa, nie ma na nią regulaminu, ale nie wykluczam, że schodzą one obecnie na drugi plan, także dla piłkarzy. W protestującej Legionovii piłkarze szli pod rękę z zarządem. Może to kogoś gryźć, że odsyłamy piłkarzy na urlop, a niektórzy mają znacznie gorzej, ale to ostatecznie w interesie nas wszystkich, by odesłać na urlop jak najwięcej osób.

Ale tak, tu mamy powoli rosnący na horyzoncie jeden z największych problemów ochrony przed koronawirusem. Kwarantanna? Fajnie. Świetny pomysł.

Ale wszyscy sobie na nią nie mogą pozwolić.

Wszyscy nie mogą nagle przestać pracować.

Wszyscy nie mogą nagle przejść na home office.

To największy rozłam najbliższych tygodni, może miesięcy – na tych, co mogą siedzieć w domu, względnie wychodzić tylko od czasu do czasu, i na tych, co w domu kryć się przed niewidzialnym wrogiem nie mogą.

Policjanci, strażacy, lekarze, kolejarze, szereg innych grup, wreszcie obsługa sklepów spożywczych, najbardziej niedoceniana w całym tym zamieszaniu, codziennie stykająca się z ogromnymi grupami ludzi, na niskim wynagrodzeniu… Oni wszyscy są nieustannie narażeni. I to dopiero pat, jeśli sytuacja się zaostrzy – przed nim pat komplikacji sezonu 19/20 w polskiej piłce nawet nie stał, skarleje bardzo szybko.

Leszek Milewski

Opublikowane 12.03.2020 18:56 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 23
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ekspert od wszystkiego.
Ekspert od wszystkiego.

Boniek powinien teraz przeprosić wszystkich za wcześniejszą decyzję i swoją lekkomyślność oraz narażanie piłkarzy. W trybie pilnym powinien też odwołać wszystkie mecze jak poważni prezesi poważnych związków sportowych zza granicy.

spocony_mietek
spocony_mietek

Nie od dziś wiadomo, że polska piłka poważna nie jest. A przynajmniej nie całkiem poważna….

AmberMozart
AmberMozart

prędzej zobaczysz inwazję dinozaurow z kosmosu niż przepraszajacego Bońka

kiciorro
kiciorro

amen

Michał
Michał

Kilka cytatów, trochę informacji, o których wszyscy wiedzą, parę banałów. Chyba przydałaby się pani Leszkowi przerwa od tych felietonów, bo już od pewnego czasu nie ma w tej rubryce nic ciekawego niestety. Wierszówka do odbębnienia.

Michał
Michał

Panu oczywiście, nie Pani, ale nowa wspaniała strona Weszło nie pozwala na edycję komentarzy.

Ekspert od wszystkiego.
Ekspert od wszystkiego.

Koło „Odpowiedz” masz napisane „edytuj”

boniekout.png
Michał
Michał

No właśnie w tym kłopot, że nie mam.

Banana Joe
Banana Joe

zaloguj się, pewnie opcja edytuj się pojawi

Kaligula
Kaligula

Niestety, ale gdybym komuś pokazał tekst o budowlancu i mirabelce, i powiedział że to ten sam autor co ostatnich czwartkowych felietonów, na pewno by mi nie uwierzył.
A co do dzisiejszego: mam wrażenie że piszecie o tym wirusie bo to temat nr 1 i „wyglądałoby niepoważnie gdybyście napisali tekst o urlopie tacierzynskim”. Tymczasem z rozkoszą przeczyyalbym o urlopie macierzyńskim, sytuacji gksu Katowice w sezonie 1956/1957 Albo o Marku citcep

Michal Sz
Michal Sz

Jemu się już po prostu nie chce, a szef w ogóle nie pilnuje co pracownicy tu wrzucają. Pamiętam, że jak kiedyś robiłem materiały pod SEO (konkretnie tzw. teksty wyższej jakości) to podobnej jakości chałturę produkowałem, gdy byłem na kacu i okazywało się, że mam godzinę na ich oddanie. Leszek też kiedyś pisał, że robił teksty SEO, także te umiejętności jak widać mu zostały. Z ciekawości sprawdziłem i cały ten felieton ma dokładnie 5867 znaków ze spacjami. Z tego 2617, czyli trochę mniej niż połowa, to cytaty i informacje powszechnie dostępne, których skopiowanie zajmuje parę minut. No nie napracował się nam autor przy tym.

Ks. Kapota
Ks. Kapota

„Możemy przybierać różne maski, mówić o przygotowaniach do meczu, ale wszyscy jesteśmy poddenerwowani. Nikt nie może nikogo narażać na niebezpieczeństwo, do diabła!” – może teraz czas przemyślec kwestie odpowiedzialności? Co zrobić z tymi kurwami, nowobogackimi biznesmenami, którzy latali za swoimi „biznesami” z i do Wuhan? To ten element jest odpowiedzialny za ściągnięcie tego gówna z Chin. Jeśli przeżyją to jak tylko wyzdrowieją to 25 lat pierdziec w pasiak, albo kamieniołomy w Syberii. Haa tfu, mam nadzieję że ktoś ich szybko wyjaśni.

Jozin z Bazin
Jozin z Bazin

W takim razie te tysiące zarobkowiczów co codziennie z Niemiec wracają też na 25 lat w pasiaki. Pierdolisz głupoty

AmberMozart
AmberMozart

biznesmeni przeżyją, bo ich stać na ewentualnie leczenie. jeśli ewentualnego leku będzie mało, to dostaną go ci, którzy za niego najwięcej zapłacą

Michał
Michał

A teraz to tylko bogatych leczą? Przecież żadnych konkretnych leków póki co nie ma, a ludzie zdrowieją. To nie złośliwy nowotwór.

Kuba
Kuba

W pasiaki to powinna pójść twoja stara ze wysrala takiego cwela jak ty frajerzyno.Ze ty w dupie byłeś i gowno widziałeś to nie znaczy ze inni maja tak samo Marnie zyc jak ty…

Arek
Arek

powinni grać. skoro ludzie mogą chodzić do pracy to piłkarze mogą grać. no ale leniom pasuje kasę brać za nic

spocony_mietek
spocony_mietek

Ty natomiast – jak widać – nie możesz myśleć….

Fan kibolkiewicza
Fan kibolkiewicza

Czytałeś, niedorozwoju umysłowy, tekst? Tam jest wytłumaczone dlaczego nie powinni grać. Jest to zrozumiałe dla każdego kto ma odrobinę oleju w głowie.

Primo
Primo

W Argentynie rozgrywek jeszcze nie zawiesili. Sezon zakończył się w sobotę. Teraz grają Copa de la Superliga i Copa Libertadores. Jeszcze wczoraj i przedwczoraj udało się zagrać z udziałem kibiców (Boca, River). Dzisiaj Racing Club gra już swój mecz w CL przy pustych trybunach. Tydzień temu udało mi się załatwić bilet na ten mecz…

podsluch
podsluch

Ale pamiętajcie żeby ten cyrk pt. „panika” zwinąć nie wcześniej niż zniknie ostatni przypadek zarażonej osoby … Żeby wam się nagle nie odwidziało barany i nie znudziło panikować i zawieszać zawieszone rozgrywki :^^

Kibic
Kibic

Tekst ten dedykuję wszystkim ćwierćmózgom, którzy przyklaskują jak samorządy wydają publiczne pieniądze na wyśrubowane pensje piłkarzy i stadiony, podczas teraz tak naprawdę okazuje się, jakie zawody i ludzkie potrzeby są najważniejsze, a niezaspokojone. Brakuje rąk do pracy w szpitalach? Policja nie ogarnie, jak ludzie wyjdą na ulicę i zacznie się rozpierdol? Macie za to stadiony a Kubuś Kosecki ma porsche panamerę. Mam nadzieję, że się cieszycie.

Marcin
Marcin

Filipiny nie zamknęły metra w stolicy bo takowego tam nawet nie ma.
Od poniedziałku 15.03 na 30 dni zostanie zamknięte Metropolitan Manila (czyli w skrócie Metro wlaśnie) – zwyczajowa nazwa National Capital Region które obejmuje całą metropolię składającą się z 16 miast w których oficjalnie żyje ok 13mln a nieoficjalnie ok 20mln ludzi.

Weszło
09.07.2020

Gdzie diabeł nie może, Bruno z pewnością będzie przydatny

Nawet najbardziej wypasiony rower nie ruszy, dopóki nie zamontuje się w nim łańcucha. Nawet najdoskonalsze danie można schrzanić, jeśli pominie się jeden składnik. Nie wspominając o tym, że najdoskonalszy zespół może stać w miejscu, o ile brakuje w nim lidera. Aż trudno uwierzyć w to, jak nagłą i jak spektakularną odmianę przyniósł Manchesterowi United Bruno […]
09.07.2020
Weszło
09.07.2020

Hejt Park w dobrym składzie. Dziś z Cezarym Pazurą!

Filmowego tygodnia w Kanale Sportowym ciąg dalszy. We wtorek gościem Tomasz Smokowskiego był Olaf Lubaszenko, dziś do studia wpada Cezary Pazura. Przemagluje go Monika Wądołowska, oczywiście z waszą pomocą, bo taka jest idea Hejt Parku. Start 21, obecność w zasadzie obowiązkowa!  
09.07.2020
Weszło
09.07.2020

Czas na teleturniej! Czy redakcja zna wzór na pole prostokąta?

Takich emocji nie znajdziecie po odpaleniu telewizora. No dobra – znajdziecie. Ale nie na każdym kanale. Tak czy siak zapraszamy na kolejny odcinek naszego teleturnieju, w którym odpowiadamy na pytania luźno związane z Ekstraklasą. Dziś o nagrodę główną, którą było nic, powalczą: Kowal, Roki, Wojtek Piela i Przemek, który wygrał naszą donejtową licytację.  Start 20!
09.07.2020
Włochy
09.07.2020

Żurkowski zaczął łapać minuty. Są powody do optymizmu?

10 minut gry w lidze – tyle czasu otrzymał Szymon Żurkowski od trenera Fiorentiny przed wypożyczeniem do Empoli. Wydawało się, że gorzej być nie może, zwłaszcza po przejściu do klubu występującego w Serie B. A jednak. Przed przerwą w rozgrywkach środkowy pomocnik nie rozegrał w barwach drugoligowca ani jednego ligowego spotkania. Na szczęście ostatnio sytuacja […]
09.07.2020
Weszło
09.07.2020

Quiz piłkarski. Liga ponad stu reprezentantów. Wymienisz wszystkich?

Jeśli wiesz, który piłkarz Ekstraklasy ponad 20 razy zagrał w reprezentacji Zambii, jeśli kojarzysz biegających po naszych boiskach byłych reprezentantów USA i Portugalii, lub jeśli po prostu od lat śledzisz reprezentację Polski, ten quiz jest dla ciebie. Zdecydowanie! Z tęsknoty za reprezentacyjnym futbolem wynotowaliśmy sobie nazwiska wszystkich piłkarzy Ekstraklasy, którzy mieli okazje zagrać dla narodowych […]
09.07.2020
Weszło
09.07.2020

Trudna walka Sandecji o ligowy byt. „Trenera Kafarskiego wyeksploatowaliśmy maksymalnie”

Nie musimy wam chyba po raz kolejny powtarzać, jak płaska jest tabela pierwszej ligi. Ale jeśli ktoś się w tym nie orientuje, to powiemy, że nawet niemieckie autostrady nie są tak równe, jak środek ligowej stawki na zapleczu Ekstraklasy. Niesie to za sobą pewne konsekwencje. Na przykład takie, że nie wygrywając pięciu kolejnych spotkań, musisz […]
09.07.2020
Anglia
09.07.2020

Filozof może wreszcie wygrać coś poza nagrodą fair-play

Odkąd istnieje taka dziedzina jak filozofia, jej wybrani przedstawiciele są skazani na mieszkanie w beczkach. To drastyczne uproszczenie, ale pełnienie roli filozofa w dowolnej gałęzi życia to bardzo ciężki kawałek chleba. Szykany, wyśmiewanie, zarzucanie naiwności to tylko te najbardziej popularne spośród kłód pod nogami prawdziwego przedstawiciela tej nauki. Nie inaczej jest z bodaj najbardziej bezkompromisowym […]
09.07.2020
Blogi i felietony
09.07.2020

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

„W Legii nigdy nie jest ani tak dobrze, ani tak źle, jak mówią” – te słowa Aleksandara Vukovicia, rzucone już jakiś czas temu, utwierdziły mnie w przekonaniu, że owszem, można zarzucić „Vuko” to czy owo, ale na pewno nie to, że nie zna DNA prowadzonego przez siebie klubu. Legia w ostatnich czterech meczach zagrała taki […]
09.07.2020
Weszło
09.07.2020

Lech Poznań i Puchar Polski – od pewnego czasu niedobrana para

19 maja 2009 roku Lech Poznań po zwycięskim golu Sławomira Peszki pokonał Ruch Chorzów na Stadionie Śląskim i po raz piąty w swojej historii zatriumfował w Pucharze Polski. Rok później „Kolejorz” – już pod wodzą Jacka Zielińskiego, a nie Franciszka Smudy – dorzucił także do kolekcji tytuł mistrzowski. Mogło się wówczas wydawać, że dokładanie kolejnych […]
09.07.2020
Weszło
09.07.2020

Lechia nie ma kasy, ładnego stylu, ale ma charakter

Lechia Gdańsk z pewnością nie jest drużyną pozbawioną wad, ba, pewnie przy mniejszej dawce życzliwości tych wad można by znaleźć więcej niż plusów, bo jak wczoraj dowodziliśmy, drużyna Stokowca na przykład gorzej broni i gorzej atakuje niż jeszcze w zeszłym sezonie. W starciu z Lechem też nie porwał nas futbol, jaki prezentowali gdańszczanie, w pewnych […]
09.07.2020
Weszło
09.07.2020

Nikt nie ma takiego komfortu w bramce jak Lechia Gdańsk

Masz najlepszego bramkarza w lidze. Bramkarza, który wybronił ci wiosną niejeden mecz. A jednak na półfinał Pucharu Polski – Pucharu Polski, którym możesz uratować sezon – w bramce staje drugi golkiper. I ten drugi zostaje bohaterem meczu dzięki paradom w rzutach karnych. Nikt w Ekstraklasie nie ma takiego komfortu w bramce co Lechia Gdańsk. Z […]
09.07.2020
Weszło
09.07.2020

AleNumer – konkurs z nagrodami – ile goli strzelą obcokrajowcy?

Zerkamy na klasyfikację najlepszych strzelców w Ekstraklasie, a tam najwyżej sklasyfikowanym Polakiem wciąż jest Jarosław Niezgoda. Ten sam, który zimą wyfrunął do Stanów Zjedoczonych i od pół roku nie biega po boiskach Ekstraklasy. Obcokrajowcy dźwigają na barkach ciężar odpowiedzialności za strzelanie goli. Zatem w najnowszym #AleNumer pytamy was o to – ile goli strzelą w […]
09.07.2020
Weszło
09.07.2020

Lechia, Lech, a może Raków? Kto został królem zimowego polowania

Jak już kilka razy w ostatnich tygodniach wspominaliśmy, całkiem nieźle wyszło ekstraklasowym klubom zimowe okienko transferowe. Oczywiście nie zabrakło zwożenia szrotu (zakaz wjazdu do Hiszpanii dla Krzysztofa Przytuły, natychmiast!), oczywiście to nie tak, że nagle nasze zespoły zbudowały prawdziwe działy skautingu i teraz nadepniemy pedał gazu w pościgu za Europą. Nic z tych rzeczy. Ale […]
09.07.2020
Weszło
09.07.2020

PRASA. Kowalczyk: Nie ufam politykom, to oni podzielili Polskę

– Nie idę na drugą turę, bo nie ma mojego kandydata. W takiej sytuacji mogę zacytować powiedzenie, że to jak wybór między dżumą a cholerą. A ja nie chcę chorować, chcę być zdrowy. A nawet gdybym się wybrał, bo tak wypada, bo frekwencja i tak dalej, to przekreślę obu kandydatów – mówi Wojciech Kowalczyk w […]
09.07.2020
Weszło
09.07.2020

Solidni Linetty i Walukiewicz, bohater Drągowski, czyli polska środa w Serie A

Polska środa w Serie A za nami. Dziś we Włoszech mieliśmy swoje małe święto, bo w sześciu spotkaniach zobaczyliśmy aż siedmiu Polaków (do tego ósmy na ławce). Tyle że nie każdy z nich miał powody do optymizmu. Najlepiej wypadł na pewno Bartłomiej Drągowski, którego włoskie media już zdążyły okrzyknąć bohaterem Fiorentiny. Nieźle w starciu z […]
09.07.2020
Hiszpania
09.07.2020

Barca wciąż ściga Real, a przy okazji spuszcza Espanyol z ligi

Wysokie zwycięstwo w starciu z Villarrealem wlało w serca kibiców Barcelony trochę optymizmu. Gra katalońskiej ekipy wreszcie wyglądała tak, jak by sobie tego życzyli fani. Barca grała dynamicznie, finezyjnie, z rozmachem. Świetnie funkcjonowała współpraca między Leo Messim i Antoinem Griezmannem. Ale dzisiejsze starcie derbowe z Espanyolem to był już powrót tej Barcelony, do której się […]
09.07.2020
Weszło
08.07.2020

Dariusz Żuraw dzisiaj nie pomógł

Tak, Lech był lepszy od Lechii (co przyznał nawet Piotr Stokowiec), tak, może mówić o pechu, bo jednak czasami piłka była jak zaczarowana, a zmarnowanie trzech karnych z rzędu można w pewien sposób podciągnąć pod złą fortunę. Ale czy możemy powiedzieć, że tak, Dariusz Żuraw zrobił dziś wszystko, by pomóc swojej drużynie postawić ostatni krok? […]
08.07.2020
Weszło
08.07.2020

Lech Poznań – jeśli coś może pójść źle, to na pewno pójdzie źle

Lechowi Poznań zalałoby piwnicę, gdyby mieszkał na Saharze. Lech Poznań doznałby udaru z przegrzania na środku Antarktydy. Lech Poznań złamałby sobie ząb jedząc watę cukrową. Lech Poznań nadepnąłby na klocek Lego pośrodku Pacyfiku. Lech Poznań jest klubem przeklętym i na miejscu władz Kolejorza sprawdzilibyśmy, czy gdzieś pod murawą przy Bułgarskiej nie ma zakopanej żaby. Dzisiejszy […]
08.07.2020