post
Avatar

Opublikowane 24.01.2020 14:01 przez

Michał Kołkowski

Jak zapewne zdążyliście już usłyszeć – w Chinach rozpanoszył się niezwykle groźny wirus. Jego pełna nazwa brzmi: koronowirus 2019–nCoV. Według oficjalnych danych, które opinii publicznej przedstawiła tamtejsza Narodowa Komisja Zdrowia, liczba zarażonych wirusem zbliża się już do tysiąca. Niby niewiele, biorąc pod uwagę, że w Państwie Środka mieszka prawie półtora miliarda obywateli, ale trzeba pamiętać, że rządowe raporty nie muszą przedstawiać całej prawdy i pełnego obrazu sytuacji. Tak czy owak, podjęto już decyzję, by w miastach najbardziej narażonych – przede wszystkim w Wuhan i Huanggang, położnych w środkowo-wschodniej części kraju – zawiesić działalność transportu publicznego, pozamykać wielkie galerie handlowe, wszystkie lokalne gastronomiczne i wyłączyć z obiegu lotniska. Te same kroki podejmują kolejne duże miasta. Liczba odizolowanych od świata obywateli Chin przekroczyła już 30 milionów i stale rośnie.

Zastanawiamy się zatem, jak to wszystko może oddziaływać na sytuację ligi chińskiej. Za miesiąc rusza sezon tamtejszej ekstraklasy, chińskie kluby szukają obecnie wzmocnień. Skoro koronawirus sprawia wrażenie tak niebezpiecznego, to można właściwie zadać podstawowe pytanie: czy Chinese Super League w ogóle w lutym zacznie grać?

Jutrzejsze obchody Nowego Roku w wielkich miastach Państwa Środka nie zapowiadają się na przesadnie huczne właśnie z uwagi na groźbę zarażenia się wirusem. Nawet w Pekinie odwołano już tradycyjne, państwowe procesje i zabawy przewidziane na tę okoliczność. Wszystko dlatego, iż naukowcy badający osoby zakażone koronawirusem nie mają najmniejszych wątpliwości – choroba przenosi się z człowieka na człowieka. Pierwszy przypadek zakażenia zdiagnozowano jakiś czas temu we wspomnianym mieście Wuhan. Podstawowe objawy zarażenia tym nowym koronawirusem to gorączka, duszności, ból głowy, ogromne kłopoty z oddychaniem oraz nacieki na płucach.

Jedna z teorii jest taka, że jakiś delikwent podłapał to cholerstwo, ponieważ pochłonął nieświeże owoce morza. W ten sposób trącił pierwszą kostkę domina, które tak desperacko próbują w tej chwili powstrzymać chińskie władze. Inna z teorii głosi, że zaczęło się od źle przyrządzonej zupy z nietoperza, którą zjedzono w  małym barze. Na wielkim targu w Wuhan można zresztą nabyć nie tylko mięso nietoperza czy owoce morza, ale również żywe węże, cywety czy szczury. Jedno z tych stworzeń było nosicielem wirusa.

To sceny ze szpitala z Wuhan, a nie obrazki z katastroficznej superprodukcji wyprodukowanej w Hollywood.

Większość znanych nam koronawirusów oddziałuje tylko na zwierzęta, ludzki organizm jest na nie odporny. Ale, niestety, nie we wszystkich przypadkach. Koronowirus 2019–nCoV to siódmy przypadek, który atakuje również ludzkie drogi oddechowe.

– Pierwsze wzmianki o ludzkich koronawirusach pochodzą z lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy to udało się wyizolować i opisać dwa patogeny – HCoV-229E oraz HCoV-OC43. Koronawirusy przez lata znajdowały się na uboczu głównego nurtu badań w wirusologii i medycynie, ponieważ te dwa gatunki wywołują łagodne przeziębienie, które bez żadnej interwencji ustępuje w ciągu kilku dni – możemy przeczytać w pracy Krzysztof Pyrcia z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Dopiero początek XXI wieku przyniósł światu epidemię choroby wywołanej przez nieznany wcześniej, wysoce zakaźny gatunek koronawirusa SARS (ang. severe acute respiratory syndrome).

Ano właśnie, SARS. Czyli, mówiąc po polsku, zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej. Choroba wywoływana właśnie przez koronawirus, który na początku bieżącego stulecia zaatakował Chiny i wzbudził globalną panikę w okolicach 2002 i 2003 roku. Zanim udało się na dobre uporać z tą epidemią, stwierdzono prawie dziesięć tysięcy zachorowań na całym świecie, w tym kilkaset przypadków śmiertelnych. Zrobiło się naprawdę nieprzyjemnie.

Światową sławę, jeśli można to tak ująć, zdobyła swojego czasu również choroba znana pod skrótową nazwą MERS. Bliskowschodni zespół oddechowy, również wywoływany przez zarażenie koronawirusem. Epidemia rozgorzała pięć lat temu w Korei Południowej, stwierdzono kilkadziesiąt zgonów.

– Przypadki SARS i MERS są od siebie bardzo różne, nawet jeśli genetycznie są to bardzo podobne wirusy – opowiada Krzysztof Pyrć w rozmowie (LINK) z Onetem. – Podstawowa różnica tkwi w tym, że wirus SARS był wirusem ludzkim – przeniósł się na człowieka od zwierząt i uzyskał zdolność przenoszenia się między ludźmi. Utrzymał się w populacji przez cały sezon, powodując globalną pandemię. Koronawirusy należą do wirusów sezonowych – epidemie występują zimą i wiosną, potem ich potencjał chorobotwórczy wyraźnie spada. Wirus tak zjadliwy jak SARS-CoV nie był w stanie na dłuższą metę utrzymać się w populacji ludzkiej w niekorzystnych warunkach i zniknął. Cały czas jednak występują zwierzęce koronawirusy SARS, jednak nie są one w stanie zakażać ludzi. Z kolei MERS to wciąż wirus typowo zwierzęcy. Człowiek zakaża się nim od bezpośrednio od zwierzęcia, a transmisja między ludźmi jest bardzo trudna i występuje rzadko. W związku z tym zagrożone są głównie osoby, które mają bezpośredni kontakt z wielbłądami na terenie Półwyspu Arabskiego, gdzie wciąż zdarzają się przypadki zarażenia. Mimo że śmiertelność MERS-CoV jest wyższa niż w przypadku SARS, wirus ten generuje mniejsze zagrożenie dla nas jako dla społeczeństwa i nie ma potencjału pandemicznego na ten moment.

– Wirus z Wuhan może przenosić się między ludźmi, to już zostało stwierdzone. Jak na razie trudno jednak kreślić dla niego konkretny scenariusz – dodaje naukowiec. – Widać, że chińscy decydenci odrobili lekcję z 2002 roku i zareagowali tym razem bardzo szybko.

Rzeczywiście – Wuhan zostało nie tylko odizolowane od świata, ale powstaje tam też nowy szpital, którego działalność na razie ma być poświęcona wyłącznie walce z epidemią nowego koronawirusa. Prace są przeprowadzane z typowo chińskim rozmachem – placówka ma zostać wybudowana od zera w przeciągu… tygodnia. Plac budowy wygląda w tej chwili mniej więcej tak:

Światowa Organizacja Zdrowia na razie nie rekomenduje żadnych ograniczeń odnośnie podróży do Chin czy też handlu z Państwem Środka, choć pierwsze przypadku osób przenoszących nowy koronawirus zostały już wyłapane w Stanach Zjednoczonych i w Szkocji. – Za wcześnie, by ogłosić międzynarodową sytuację nadzwyczajną w związku z pojawieniem się nowego koronowirusa, ale może się to okazać konieczne – zaznacza jednak dyrektor WHO, Tedros Ghebreyesus.

Jako się rzekło, chińskie władze absolutnie się nie patyczkują. Noworoczny weekend to tradycyjna okazja dla Chińczyków, żeby się bawić, wychodzić na miasto. Producenci filmowi liczyli na miliardowe zyski w związku z licznymi premierami, które zostały zaplanowane właśnie na ten magiczny dla Chin okres. Nic z tego jednak nie będzie. Odwoływane są kolejne imprezy masowe.

Co zatem z wydarzeniami sportowymi?

W tej chwili trwają przygotowania do kolejnego sezonu Chinese Super League, który planowo ma wystartować 22 lutego. Trudno sobie jednak obecnie wyobrazić, by rozgrywki rozpoczęły się bez żadnych perturbacji. Jednym z klubów występujących w chińskiej ekstraklasie jest bowiem Wuhan Zall, a zatem ekipa grająca w mieście, które dopiero co zostało odcięte od świata. Piłka nie jest tam szczególnie popularna. Liczbę mieszkańców Wuhan (wraz z przyległościami) szacuje się na jakieś 11 milionów, tymczasem średnia frekwencja na meczach Zall wynosiła w zeszłym sezonie około siedem tysięcy kibiców. Niemniej – trudno sobie wyobrazić, by w najbliższym czasie zorganizowano tam jakiś mecz. Na razie drużyna, w której występuje między innymi Léo Baptistão znany z Espanyolu Barcelona, została ewakuowana z miasta i przygotowuje się do sezonu z dala od Wuhan.

Taki stan rzeczy ma się utrzymać co najmniej do 14 lutego. Wtedy chińskie władze podejmą decyzję, czy można z powrotem otworzyć komunikację z miastem. Pozostałe gwiazdy ligi chińskiej starają się tymczasem funkcjonować normalnie, choć wciąż nie wiadomo, ile jeszcze ośrodków zostanie odciętych od świata. Władze Państwa Środka ewidentnie mają zamiar dmuchać na zimne, byle tylko zgasić epidemię w zarodku.

Brazylijczyk Oscar, który wraz z Hulkiem i Marko Arnautoviciem gra dla Shanghai SIPG, wrzucił na swojego Instagrama zdjęcie w maseczce ochronnej. Tego rodzaju komunikaty płyną od wielu obcokrajowców grających w chińskiej ekstraklasie – zawodnicy starają się funkcjonować normalnie, ale strach jest.

0_Oscar-instagram

Jak poinformował na Twitterze Adrian Mierzejewski, piłkarz Chongqing Dangdai Lifan, jeden z piłkarzy z polskiej Ekstraklasy otrzymał ostatnio ofertę z zaplecza Chinese Super League, ale negocjacje się przedłużają właśnie ze względu na napiętą sytuację w związku z koronawirusem. Już teraz zatem epidemia zaczyna w istotny sposób wpływać na chiński futbol.

Na razie naukowcy uspokajają, nie spodziewając się, by szalejący w tej chwili wirus miał okazać się groźniejszy dla ludzi niż SARS, z którym w końcu udało się przecież całkowicie uporać. Wydaje się zatem, że podejmowane z wielką pompą środki ostrożności to w dużej mierze pewna chińska sztuczka propagandowa. Władze ChRL starają się zademonstrować światu, że działają prężnie i nie lekceważą zagrożenia. Epidemia SARS wygenerowała w światowej gospodarce straty sięgające 80 miliardów dolarów. – Zła wiadomość jest taka, że najgorsze jeszcze przed nami, ponieważ liczba nowych infekcji wciąż rośnie – przestrzega Larry Hu z banku inwestycyjnego Macquarie Capital na łamach gazeta.pl.

Kiedy w grę wchodzą tak gigantyczne pieniądze i interesy największych światowych korporacji, losy piłkarzy występujących w lidze chińskiej bez wątpienia zejdą na dalszy plan.

Michał Kołkowski

Opublikowane 24.01.2020 14:01 przez

Michał Kołkowski

Weszło
18.04.2021

Misja komandosa. Wyzwania przed Włodzimierzem Gąsiorem

Pamiętacie ten odcinek McGyvera, w którym McGyver z ciśnieniomierza, stetoskopu i budzika zbudował pełnoprawny wykrywacz kłamstw? No cóż, McGyver i tak by wymiękł, gdyby jutro zrzucono go w Mielcu. Powiedziałby “OK, może w piętnastym odcinku pierwszego sezonu z rzeczy codziennego użytku zbudowałem defibrylator, ale budowy ekstraklasowej drużyny z Matrasa, Granlunda, De Amo się nie podejmę, […]
18.04.2021
Ekstraklasa
18.04.2021

Gąsior uratuje Stal? “Dziadek? Ten dziadek jeszcze wam pokaże!”

Szacunek. To słowo najczęściej po drugiej stronie słuchawki pada najczęściej, gdy pytamy rozmówców o Włodzimierza Gąsiora. Stal Mielec zatrudniając klubową legendę, wywołała duże poruszenie, bo Gąsior ma już 72 lata na karku i od dwóch lat był szczęśliwym emerytem. Pojawiły się więc szyderki i wątpliwości, czy ktoś taki odnajdzie się na poziomie Ekstraklasy, gdzie po […]
18.04.2021
Weszło
17.04.2021

Tak zdobywa się Puchar Króla

To był piękny mecz w wykonaniu Barcelony. Blaugrana kraśniała i promieniała. Leo Messi zgolił brodę i zaprezentował się absolutnie kosmicznie. Antoine Griezmann zagrał na miarę własnych możliwości. Frenkie de Jong w mistrzowski sposób dyrygował orkiestrą rozpędzonego zespołu z Katalonii. Jordi Alba na skrzydełku robił to, co zwykł jest robić od lat wielu. Tu zagrało wszystko. Joan […]
17.04.2021
Weszło
17.04.2021

To nie czary, Warta gra o puchary?

Mieliśmy nadzieję, że po dwóch naprawdę ciekawych spotkaniach w sobotę z Ekstraklasą, liga pójdzie za ciosem i zaliczy hattricka. No bo Wisła za Hyballi ma nigdy nie odpuszczać, bo Warta – jakkolwiek to brzmi – może walczyć o puchary. Nie bawmy się w Huberta Urbańskiego, nie budujmy napięcia. To nie był hattrick, to nie był […]
17.04.2021
Weszło
17.04.2021

Mój pierwszy raz – Krzysztof Stanowski

Krzysztof Stanowski przepytywany przez Tomasza Smokowskiego w programie Mój pierwszy raz na Kanale Sportowym. Nie trzeba polecać. 
17.04.2021
Anglia
17.04.2021

Tuchel wygrywa w szachy z Guardiolą

Postawmy sprawę jasno – to nie było porywające widowisko. Pierwsze 45 minut zapisało się w naszej pamięci tak trwale, jakby zaraz po gwizdku Mike’a Deana przyszedł Will Smith i błysnął pewnym długopisem. Chelsea i Manchester City grały na przeczekanie, ale da się to wytłumaczyć. Dla obu klubów był to piąty mecz w ciągu dwóch tygodni. […]
17.04.2021
Weszło Extra
25.11.2020

Brawa od Realu i wielka bójka, czyli Maradona w Barcelonie

Argentyński bóg futbolu w Barcelonie? Brzmi znajomo, zwłaszcza, kiedy wspomnimy o noszeniu dychy na plecach. Jeśli jednak pomyśleliście, że chodzi nam o Leo Messiego, to musimy was rozczarować. Sześciokrotny zdobywca Złotej Piłki miał swojego wielkiego prekursora w osobie Diego Maradony. Obydwu panów porównuje się ze sobą zdecydowanie zbyt często, przy czym równie często zapomina się, że […]
25.11.2020
Weszło
25.02.2020

Barcelona na wyjeździe? Papierowy tygrys

Barcelona podczas wyjazdowych meczów fazy pucharowej Ligi Mistrzów od dłuższego czasu straszy głównie nazwą. Dzisiaj katalońska ekipa z bardzo przeciętnej strony zaprezentowała się na Stadio San Paolo i zremisowała starcie z Napoli, choć włoski klub – delikatnie rzecz ujmując – nie przeżywa ostatnio zbyt udanych miesięcy. Ale trudno ten podział punktów traktować jako potknięcie, wypadek […]
25.02.2020
Weszło
25.02.2020

Polacy prawie rozbili Barcelonę, ale prawie robi różnicę

To mógł być jeszcze bardziej “polski” wieczór w Lidze Mistrzów, gdyby nie strzelecka indolencja Jose Callejona. Do dwóch asyst i gola Roberta Lewandowskiego, nasi rodacy z Neapolu mogli bowiem dołożyć dwa ostatnie podania, które pozwoliłby gospodarzom ograć Barcelonę. Ostatecznie skończyło się na jednej asyście i remisie, po meczu, który nikogo pod Wezuwiuszem nie porwał. My […]
25.02.2020
Weszło FM
25.02.2020

Weszło w esport #62

Katowice rozgrzewają się już przed weekendem z Intel Extreme Masters. W audycji porozmawialiśmy z dziennikarzami eweszlo.pl, Szymonem Groenke i Krystianem Terpińskim, którzy są już na miejscu i relacjonują to, co dzieje się w turnieju CS:GO. Zapraszamy do odsłuchu!
25.02.2020
Weszło FM
25.02.2020

Magazyn Lig Egzotycznych #90 – Luksemburg

Ekscentryczny właściciel, Polacy i piłkarze, którzy zarabiają kilka razy mniej, niż ich żony. Adam Kotleszka oraz jego goście: Łukasz Karpiak i Piotr Szymczuk zabierają Was do Luksemburga! PS. Piotr śpiewa na końcu odcinka, zapraszamy do odsłuchu!
25.02.2020
Weszło Junior
25.02.2020

Maciej Stolarczyk selekcjonerem reprezentacji Polski u-19

Polski Związek Piłki Nożnej ogłosił, że z dniem 1 marca 2020 roku nowym selekcjonerem reprezentacji Polski do lat 19 zostanie Maciej Stolarczyk. Zastąpi na tym stanowisku Bartłomieja Zalewskiego. 48-letni trener ostatnio pracował w Wiśle Kraków, ale ze względu na słabe wyniki “Białej Gwiazdy” został z niej zwolniony. Stolarczyk w przeszłości prowadził już młodzieżowe reprezentacje Polski. […]
25.02.2020
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
18.04.2021

Tammy Abraham może odejść z Chelsea

We wczorajszym półfinale Pucharu Anglii zabrakło miejsca dla Tammy’ego Abrahama. Napastnik Chelsea nie zasiadł nawet na ławce rezerwowych, mimo tego, że był w pełni gotowy do gry. Zdaniem angielskich mediów taka decyzja Thomasa Tuchela ma wpłynąć na jeszcze gorsze poczucie Anglika, który może chcieć opuścić Stamford Bridge. 23-latek jest czwartym wyborem niemieckiego szkoleniowca – wyprzedza […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Mecze reprezentacji Polski w Dublinie zagrożone?!

Jak podaje Daily Mail, jedno z miast-gospodarzy Euro 2020 może niebawem stracić swój status. Chodzi o stolicę Irlandii – Dublin, gdzie swoje dwa mecze fazy grupowej miała rozegrać reprezentacja Polski.  Jest to spowodowane brakiem zapewnienia ze strony irlandzkiej Federacji w kwestii wpuszczenia fanów na stadiony. Jak wiemy, był to jeden z wymogów UEFA, który spełniła […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Sheffield United oficjalnie spadło z Premier League

Radość jednych to smutek drugich, czego dowód wiedzieliśmy wczoraj na angielskich boiskach. Po zaledwie jednym sezonie nieobecności Norwich City wywalczyło awans do Premier League. Z elitą pożegna się jednak zespół Sheffield United.  Szable niemal od początku sezonu okupują ostatnie miejsce w tabeli, ale do wczoraj miały matematyczne szanse na utrzymanie się. Zostały one rozwiane po […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Misja komandosa. Wyzwania przed Włodzimierzem Gąsiorem

Pamiętacie ten odcinek McGyvera, w którym McGyver z ciśnieniomierza, stetoskopu i budzika zbudował pełnoprawny wykrywacz kłamstw? No cóż, McGyver i tak by wymiękł, gdyby jutro zrzucono go w Mielcu. Powiedziałby “OK, może w piętnastym odcinku pierwszego sezonu z rzeczy codziennego użytku zbudowałem defibrylator, ale budowy ekstraklasowej drużyny z Matrasa, Granlunda, De Amo się nie podejmę, […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Rafa Benitez wróci do LaLiga?

Chociaż od ostatniej pracy w Europie minęły zaledwie dwa lata, Rafa Benitez chce wrócić na Stary Kontynent. Hiszpan niedawno rozwiązał kontrakt z chińskim Dalian Pro, które prowadził od 2019 roku. Powodem były względy rodzinne.  60-letni Benitez wypowiedział się przychylnie na temat swojego powrotu do Premier League. Najbardziej rozważano go w Newcastle United, ale kandydatura ta […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Adam Buksa zaczął strzelanie w MLS

W pierwszym meczu nowego sezonu MLS, Chicago Fire podjęło New England Revolution. W spotkaniu wzięło udział dwóch Polaków – Przemysław Frankowski i Adam Buksa.  Jednakże tylko jeden z nich opuszczał plac gry z podniesioną głową. Gospodarze prowadzili już 2:0, po tym jak w pierwszym kwadransie piłkę do siatki wpakował Robert Berić, a następnie Luka Stojanović. […]
18.04.2021
Ekstraklasa
18.04.2021

Gąsior uratuje Stal? “Dziadek? Ten dziadek jeszcze wam pokaże!”

Szacunek. To słowo najczęściej po drugiej stronie słuchawki pada najczęściej, gdy pytamy rozmówców o Włodzimierza Gąsiora. Stal Mielec zatrudniając klubową legendę, wywołała duże poruszenie, bo Gąsior ma już 72 lata na karku i od dwóch lat był szczęśliwym emerytem. Pojawiły się więc szyderki i wątpliwości, czy ktoś taki odnajdzie się na poziomie Ekstraklasy, gdzie po […]
18.04.2021
Weszło
17.04.2021

Tak zdobywa się Puchar Króla

To był piękny mecz w wykonaniu Barcelony. Blaugrana kraśniała i promieniała. Leo Messi zgolił brodę i zaprezentował się absolutnie kosmicznie. Antoine Griezmann zagrał na miarę własnych możliwości. Frenkie de Jong w mistrzowski sposób dyrygował orkiestrą rozpędzonego zespołu z Katalonii. Jordi Alba na skrzydełku robił to, co zwykł jest robić od lat wielu. Tu zagrało wszystko. Joan […]
17.04.2021
Suche Info
17.04.2021

Co za emocje w Cagliari, 4:3 po dwóch golach w doliczonym czasie!

Nie żałowali dzisiaj ci, którzy wieczór spędzili z ligą włoską. Cagliari przyjmowało na swoim obiekcie Parmę i przyznajemy – nie brzmi to najbardziej seksownie, zwłaszcza, gdy równolegle toczą się boje choćby z udziałem Barcelony. Ale rany, jakie emocje zafundowali nam dzisiaj Włosi. Gospodarze do drugiej minuty doliczonego czasu przegrywali 2:3, by ostatecznie zwyciężyć 4:3! Już […]
17.04.2021
Weszło
17.04.2021

To nie czary, Warta gra o puchary?

Mieliśmy nadzieję, że po dwóch naprawdę ciekawych spotkaniach w sobotę z Ekstraklasą, liga pójdzie za ciosem i zaliczy hattricka. No bo Wisła za Hyballi ma nigdy nie odpuszczać, bo Warta – jakkolwiek to brzmi – może walczyć o puchary. Nie bawmy się w Huberta Urbańskiego, nie budujmy napięcia. To nie był hattrick, to nie był […]
17.04.2021
Weszło
17.04.2021

Mój pierwszy raz – Krzysztof Stanowski

Krzysztof Stanowski przepytywany przez Tomasza Smokowskiego w programie Mój pierwszy raz na Kanale Sportowym. Nie trzeba polecać. 
17.04.2021
Suche Info
17.04.2021

Skorża: Jestem zszokowany pierwszą połową!

– Wydawało się, że będziemy mieć większą kontrolę nad piłką bliżej naszej bramki. A tak nie było. Stąd zmiany w drugiej połowie. Nie winię za to obrońców, bo więcej elementów się na taki obraz składa. Jestem jednak zszokowany tym obrazem, który zobaczyłem w pierwszej połowie – powiedział na pomeczowej konferencji prasowej Maciej Skorża.  – Największe […]
17.04.2021
Anglia
17.04.2021

Tuchel wygrywa w szachy z Guardiolą

Postawmy sprawę jasno – to nie było porywające widowisko. Pierwsze 45 minut zapisało się w naszej pamięci tak trwale, jakby zaraz po gwizdku Mike’a Deana przyszedł Will Smith i błysnął pewnym długopisem. Chelsea i Manchester City grały na przeczekanie, ale da się to wytłumaczyć. Dla obu klubów był to piąty mecz w ciągu dwóch tygodni. […]
17.04.2021
Suche Info
17.04.2021

W lidze ukraińskiej pozostały formalności – Dynamo na drodze po mistrzostwo!

Wyboista była ta droga. Mircea Lucescu, legendarny trener Szachtara Donieck, trafił do Dynama Kijów w atmosferze skandalu. Fanatycy z Kijowa nawoływali – a część dalej nawołuje – do jego rezygnacji, bo zatrudnianie ulubieńca kibiców największego wroga zawsze powoduje wściekłość u takich grup. Lucescu sam początkowo miał wątpliwości, wydawało się, że może zrezygnować z pracy po […]
17.04.2021
Weszło FM
17.04.2021

Niedziela w Weszło FM: Ekstraklasa, Serie A i Liga Minus!

Sobota obfitowała we wspaniałe piłkarskie emocje, mamy nadzieję, że niedziela wcale nie będzie gorsza! Wszystkie najważniejsze wydarzenia będziesz mógł śledzić słuchając naszego radia Weszło FM. Oto szczegóły ramówki: 9:00 – 10:00 – “W ciemno” – Marcin Ryszka w swojej audycji udowadnia, że bariery istnieją tylko w naszych głowach i spotyka się z gośćmi mocno związanymi […]
17.04.2021
Suche Info
17.04.2021

Fornalik: Zdarzało się i przegrać tego typu mecze

Ile daje doświadczenie trenerowi ekstraklasowemu? Jedno jest pewne – można się nauczyć spokojnego przyjmowania rzeczywistości. Waldemar Fornalik, choć zremisował dzisiaj 2:2 prowadząc jeszcze na pięć minut przed końcem 2:0, zachował spokój na konferencji prasowej. – Z czasem doliczonym uzbierało się prawie dziesięć minut i takie rzeczy się zdarzają, mi zdarzyło się nawet przegrać taki mecz […]
17.04.2021
Suche Info
17.04.2021

KTS wreszcie wraca do gry, choć nie od przyszłego tygodnia!

Oj, stęskniliśmy się za tym naszym KTS-em. Klub Towarzysko-Sportowy Weszło ostatni oficjalny mecz ligowy rozegrał 15 listopada, gdy rozjechał 6:0 Madziar Nieporęt, trzecią drużynę w ligowej tabeli. Przez przedłużający się lockdown, A-klasa stała aż do dziś. Wznowienie rozgrywek zaplanowano w całej Polsce na przyszły weekend, 24-25 kwietnia. Już teraz wiemy, że KTS jednak na murawę […]
17.04.2021
Weszło
17.04.2021

Raków przywitał Skorżę. Bez chleba i soli, ale z pompą!

Chyba wszyscy zgodzimy się, że powrót Macieja Skorży do Ekstraklasy to wydarzenie sporego kalibru. Niestety – z perspektywy szkoleniowca Lecha patrząc – świadomość tej rangi mieli również piłkarze Rakowa Częstochowa, którzy przygotowali na taką okazję coś specjalnego, nie dając gościom większych szans na pozytywny wynik.  A może to bardziej chęć godnego pożegnania się z gościnnym […]
17.04.2021