post Avatar

Opublikowane 23.01.2020 19:47 przez

redakcja

Z Lecha Poznań odszedł Darko Jevtić. Nie odszedł za frytki, nie odszedł za skrzynię z paciorkami. Kwota, o której się mówi, może nie poraża, pewnie w swoim czasie dało się wyciągnąć znacznie więcej, ale groszową czy głodową także bym jej nie nazwał.

Tu i ówdzie przy okazji wyjazdu Jevticia słyszę: o, ESA, mistrzyni świata w osłabianiu się, wydaje się, że bardziej osłabić się nie może, a jednak wciąż staje na wysokości zadania. O, była mierna, a teraz jest – pozwólcie tak powiedzieć – jeszcze mierniejsza; o, trwa exodus wszystkich, którzy potrafią prosto kopnąć piłkę; o, jesteśmy tylko oknem wystawowym i niczym więcej; Wyprzedaż Ekstraklasa, to jej prawdziwe imię.

No i dobrze. Nie twierdzę, że odejście Jevticia zawyży poziom. To niezły gracz. Chimeryczny, nigdy nie dorósł w pełni do roli lidera, jakiego w pewnym momencie pewnie nie tylko ja w nim widziałem, ciesząc się po jego wielce obiecującym początku, że nie zniknie z radaru polskiego futbolu.

Ale w zasadzie co z jevticiopodobnymi piłkarzami, a więc ponadprzeciętnymi, zrobić?

Trzymać ich na siłę?

Łańcuchem przywiązać do boiska?

Gdzie, nie oszukujmy się, jeśli ktoś się po nich zgłasza, to raz, że proponuje lepsze pieniądze, to również lepsze stawki i jeszcze lepsze okno wystawowe, czyli nie tylko lepszy byt, ale i jeszcze wyższą drabinę?

Co konkretnie poza ujadaniem, że ktoś dobry odchodzi, z tego ujadania może wynikać?

Znam Ekstraklasę, wiem gdzie są jej słabe punkty, nie raz wbijałem jej szpilkę. Ale sprzedawanie najlepszych piłkarzy to akurat nie jest jej problem czy wada. Tak wygląda po prostu dzisiejszy futbol. Każda liga, poza może ścisłym topem, to okno wystawowe, tylko ma innych nabywców i inne stawki.

Czy w Belgii po udanym sezonie topowi gracze nie przebierają nogami? Może mniej tanecznym krokiem, może z mniejszą natarczywością, ale przebierają czy nie przebierają?

Czy w Norwegii jak ktoś ma dwadzieścia jeden lat i wymiata to marzy o zostaniu na dziesięć lat w Rosenborgu czy innym Molde?

Czy koleś wyróżniający się w Newcastle to już o niczym poza Newcastle nie marzy, bo przecież Anglia, Premier League?

To są kwestie poza nami, bo to są kwestie dla dzisiejszej piłki i jej ekonomii uniwersalne.

Szatnie dzisiejszych drużyn piłkarskich powinny posiadać drzwi obrotowe. Warunki są dziś jasne: albo się do tego zaadaptuj, albo zgiń.

Kto śledzi piłkę intensywnie dziś, znając każdą tabelę drugiej ligi tureckiej i skład Trofense do trzech sezonów wstecz, ale z historią ani ani, najbardziej byłby zaskoczony stabilnością składów sprzed lat. Byle Stal Mielec, byle Nottingham – mniej więcej ta sama kadrowo drużyna przez minimum pół dekady, zwykle więcej. Dzisiaj to nie do pomyślenia. Dzisiaj piłkarz, który spędza dziesięć lat w jednym klubie, a nie jest to Barcelona, Bayern czy inny klub z wielkiego topu, to owszem, piłkarz, który budzi szacunek, ale też pytania: a w sumie czemu nigdy nie poszedł wyżej? Co poszło nie tak? Czy nie mógł więcej? Brakło mu odwagi? Jak to było z tym szampanem i ryzykiem?

Nie mówię, że dzisiaj trzeba się po pół roku rzucać na pierwszą lepszą ofertę, która kieruje cię choć w potencjalnym sensie wyżej – nie, zupełnie nie. Ale nie da się ukryć, że dzisiaj piłkarska giełda transferowa to o wiele żywsza materia niż kiedyś. To ruch jak na Wall Street, w konsekwencji kadry zmieniają się nieustannie nie do poznania. Spojrzysz wstecz o rundę, dwie, a pół jedenastki inne, praktycznie wszędzie – bywa zresztą, że proporcje są jeszcze wyraźniejsze.

ESA próbująca zatrzymać na siłę swoich zawodników przy takich tendencjach światowych rynków byłaby anachronizmem. Zatrzymani byliby buntownikami, cierpiętnikami, często na naszych oczach tracącymi ogień – sami sobie odpowiedzcie czy to przypadek Jevticia.

Globalizacja w futbolu sprawiła, że dzisiaj wszystkie ligi są elementami jednego łańcucha pokarmowego. Nie możemy się temu przeciwstawić ” BO TAK”. Lepsi od nas będą wybierać z naszych zasobów, tak jak lepsi od nich wybierają z ich kadr. To nieubłagane, bo opierające się na podstawie współczesnej piłkarskiej ekonomii prawo.

Wiem, że użyłem pewnego uproszczenia, generalnie wielu chodzi o to, że odchodzenie kolejnych graczy jest dowodem jak Ekstraklasa jest dla nich nieperspektywiczna. Ale przy dzisiejszym rynku, przy potężnych możliwościach obserwacji, narzędziach takich jak InStat, które zacierają w futbolu problemy odległości… Powiem tak: gdybyśmy w trzech ostatnich latach grali w fazie grupowej europejskich pucharów, byłoby tak samo, najlepsi by wyjeżdżali, tak jak bez względu na wszystko wyjeżdżać będą. Jest tylko kwestia otrzymywanej stawki, a już tydzień temu w felietonie pisałem, że pod tym względem akurat wyciągamy wyjątkowo dużo jak na jakość ligi.

Droga do tego, by nasza liga była lepsza, nie wiedzie przez lament „o, ten czy tamten odchodzi”. Droga wiedzie przez lepszy obrót pozyskanymi w ten sposób pieniędzmi. Możemy zahaczyć o nieśmiertelną dyskusją o szkoleniu, niemniej od niej odejdę, z dwóch przyczyn: raz, że samymi młodymi Polakami sukcesu nie zrobisz, to jest 2020 rok, obcokrajowcy są w drużynie potrzebni, grunt, żeby byli naprawdę nieźli. Po drugie, akurat co do szkolenia w ostatnich latach wytworzono sporą presję, a przy tym po prostu było dostatecznie wiele „success story”, by każdy zauważył, że dzięki szkoleniu można się – zwyczajnie – obłowić.

Skauting, penetrowanie tych lig, gdzie my powinniśmy się stołować, to inna para kaloszy. Zaryzykuję i powiem, że tak jak nasze szkolenie jest dalekie od ideału, że choć cały czas trzeba je intensywnie rozwijać, tak już dostało potężnego kopa na rozpęd, i choćby ostatnio zupełnie nieźle radzimy sobie jako dostawca materiału dla wyższych lig, co jakimś tam wyznacznikiem jednak jest.

O wiele gorzej, gdy to nam idzie się wybrać z koszykiem w ręku. To obszar, o którym jest ciszej, a gdzie mamy gigantyczne pole do rozwoju.

To drugi fundament budowy mocnego zespołu dla klubów z naszego regionu: umiejętne przebieranie w przecenach przecen, umiejętność skuszenia.

A może nawet ważniejszy?

Skoro kadry są tak chwiejne?

Skoro co pół roku trzeba trzymać rękę na pulsie, a potem zaczyna się walka na noże, gdzie o jednego gracza walczy szereg zawodników z różnych miejsc nie tylko Europy?

Skoro nie sztuką jest znaleźć dobrego piłkarza mając grubą forsę, sztuką jest znaleźć dobrego piłkarza działając w naszych widełkach cenowych?

Jak sądzicie, czy gdybyśmy wiedzieli wszystko o skautingu w ESA, gdybyśmy znali czarno na białym detale wszystkich transakcji i ich przebiegu, częściej łapalibyśmy się za głowę jak Apoloniusz Tajner po skoku Małysz w Willingen czy jednak z innych przyczyn?

Leszek Milewski

Fot. FotoPyK

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Bukmacherka
28.03.2020

Pojedynki na gole w Nikaragui? Wysokie kursy od eWinnera!

Nikaragua to jedno z ostatnich państw, w których wciąż grają w piłkę. W tamtejszej Ekstraklasie znajdziemy podrabiany Real Madryt czy lokalny Juventus, a także ekipę, która mimo straty zaledwie czterech goli w 11 meczach nie jest liderem ligi. Przekonaliśmy was, że warto się zainteresowań tamtejszymi rozgrywkami? To sprawdźcie, na co stawiamy w najbliższej kolejce! Pojedynek: […]
28.03.2020
Blogi i felietony
28.03.2020

Pożar w piłkarskich obozach dla najemników

ESA uchwaliła wczoraj, że obcina piłkarzom pensje o połowę. Moim zdaniem błąd – trzeba było od razu uchwalić, że od jutra Ekstraklasa zakazuje na świecie dalszych zarażeń koronawirusa. Nie jestem prawnikiem. Moja wiedza prawnicza kończy się na filmach „Lęk pierwotny”, „Sędzia”, „Adwokat diabła”, sprawie OJ Simpsona, książkach „Firma” i „Zabić drozda”, a także – a […]
28.03.2020
Bukmacherka
28.03.2020

Yunost pewnie zmierza po tytuł – postaw na hokej w Superbet!

Yunost Mińsk świetnie rozpoczął finałową potyczkę z Szachtarem Soligorsk. W pierwszym meczu o mistrzostwo Białorusi w hokeju gospodarze wygrali aż 5:1. Drugie spotkanie na własnym terenie będzie dla faworytów finału szansą na zwiększenie przewagi. Sprawdzamy, na co warto postawić w drugiej odsłonie tej rywalizacji! Yunost Mińsk – Szachtar Soligorsk Ostatnie mecze bezpośrednie: WRWWR Poprzednie mecze […]
28.03.2020
Weszło
28.03.2020

Kluby czekają na koniec pandemii. My nie wiemy, czy przystąpimy do rozgrywek…

– Najgorsze w tym wszystkim jest to, że wszystkie kluby czekają na koniec pandemii i wznowienie rozgrywek z większymi czy mniejszymi problemami. Raczej każdy przystąpi do rozgrywek. My tego pewni nie jesteśmy. Sytuacja z wirusem tylko tę sprawę pogłębiła i spowodowała, że nasze problemy z dużych stały się ogromne. Nie wiemy kompletnie, co nas czeka […]
28.03.2020
Bukmacherka
28.03.2020

Wysokie kursy na Szachciora – sprawdź ofertę Totolotka!

Szachcior Soligorsk zimą wzmocnił się po to, żeby w nowym sezonie włączyć się do gry o mistrzostwo kraju. Po słabym początku piłkarze z Soligorska mogą pokazać siłę na lubianym terenie. Haradzieja jeszcze nigdy nie postawiła się mocniejszemu rywalowi, a my możemy na tym nieźle zarobić. Sprawdźcie, co warto postawić w Totolotku! FK Haradzieja – Szachcior […]
28.03.2020
Weszło
28.03.2020

Świerczewski, Sawicki, Kowalczyk i Rokuszewski u Stanowskiego!

Wczoraj intensywny dzień – pakiet pomocowy PZPN-u jeszcze nie został dobrze przeanalizowany przez środowisko, a już rekomendację ścięcia pensji o połowę opublikowała Ekstraklasa SA. Krzysztof Stanowski zaprosił do omówienia wczorajszego dnia sekretarza generalnego PZPN-u, Macieja Sawickiego, oraz właściciela Rakowa Częstochowa, Michała Świerczewskiego. Ponadto w „Stanie Futbolu” stali goście, Wojciech Kowalczyk oraz Mateusz Rokuszewski. Zapraszamy! Program […]
28.03.2020
Weszło
28.03.2020

Kryzys sprawi, że kluby Ekstraklasy spojrzą wreszcie w stronę akademii?

– Dziś trudno przewidzieć jakikolwiek scenariusz, bo sytuacja zmienia się z godziny na godzinę. Ale kiedy wrócimy do normalnego życia, a kluby do grania, może się okazać, że trzeba będzie pewne rzeczy poukładać na nowo. Zaczynając od budżetów, a na kadrach zespołów kończąc. Szukanie oszczędności może doprowadzić do sytuacji, w której do tej pory niechętnie […]
28.03.2020
Bukmacherka
28.03.2020

BATE wraca na zwycięski szlak? Postaw na to w Milenium!

Wicemistrzowie Białorusi są na musiku. Po porażce w pierwszej kolejce znaleźli się nawet w… strefie spadkowej. Teraz czeka ich wyjazdowe starcie z sąsiadem w tabeli ligowej, więc wygrana jest ich koniecznością. Co warto postawić w sobotnich meczach ligi białoruskiej? Sławija Mozyrz – BATE Borysów Ostatnie mecze bezpośrednie: PPPPR Poprzednie spotkania Sławiji: PWWPW Ostatnie mecze BATE: […]
28.03.2020
Weszło
28.03.2020

Prezes Żelem nie lubi ludzi. Nigdy nie miał dla mnie czasu

– Spędziłem w tym klubie wiele lat. Najpierw jako piłkarz. Bywało ciężko, wiele lat nawet nie zarabiałem tutaj pieniędzy, a co więcej dokładałem. Zresztą nie tylko ja. Nie brakowało ludzi, którym bardzo zależało na istnieniu Piasta i pomagali wpłacając środki. Nie mówię nawet o sponsorach, ale też właśnie o piłkarzach. Na pewno nie było możliwości […]
28.03.2020
Weszło
27.03.2020

I liga wzorem Ekstraklasy – minus 50%, 4 tysiące kwoty minimalnej!

To było pewne jak sobota po piątku – po tym, jak komunikat na temat obniżenia kontraktów piłkarzy wydała Ekstraklasa, na podobny krok zdecydowały się władze zaplecza najwyższej klasy rozgrywkowej. Podobny, bo taki sam być rzecz jasna nie mógł, gdyż pierwsza liga operuje na trochę innych kwotach. I tak jak zgadzają się procenty – tu i […]
27.03.2020
Weszło
27.03.2020

Ranking najbarwniejszych postaci XXI wieku (61-70)

Kto ucieszył się, że może odebrać wypłatę w kafelkach? Kto do kogo w loży VIP krzyczał, że ma „spierdalać”, a potem zmienił zdanie, że jednak ma „wypierdalać”? Czyj podpis tatuowano na ręce? Kto chciał przekonać PZPN, że piętnaście minut przerwy to za mało, bo nie da się skorzystać z cateringu i wrócić na czas? Zapraszamy […]
27.03.2020
Blogi i felietony
27.03.2020

Gorąca prośba do prezesów – nie rozwalcie pieniędzy od PZPN-u

PZPN zrobił to, co właściwie musiał zrobić w tej sytuacji – zaproponował klubom pomoc, a kluby tę pomoc przyjmą, bo innego wyboru nie mają. Po to związek chomikował pieniądze na koncie, by właśnie w takim momencie móc nimi ulżyć reszcie: na nic przydałyby się te miliony pod materacem, gdyby liga padła. Natomiast mam gorącą prośbę […]
27.03.2020
Weszło
27.03.2020

„Cięcia u piłkarzy to najlepsze, co spotkało kanapowych hejterów”. Ligowcy o decyzji Ekstraklasy

Mamy dużo numerów w naszej redakcyjnej bazie. Chcemy porozmawiać na jakiś temat o konkretnym klubie? Nie ma problemu – lista jest bogata. Ale dzisiaj coś było chyba nie tak z siecią telekomunikacyjną, bo większość telefonów odbierał jeden człowiek. Miał być piłkarz X, był on. Miał być zawodnik Y, był on. Miał być działacz Z, był […]
27.03.2020
Kanał Sportowy
27.03.2020

Smokowski i Pol o programie pomocowym PZPN, Hejt Park ze „Smokiem” i Podolińskim

Tomasz Smokowski i Michał Pol zapraszają na specjalny program dotyczący pomocy od PZPN dla polskich klubów. A po jego zakończeniu – HejtPark. Gościem Robert Podoliński.
27.03.2020
Weszło
27.03.2020

Prawnik: „Odbieram uchwałę Ekstraklasy jako środek nacisku, a nie rozwiązanie, które zamyka sprawę”

ESA wydała uchwałę, która ma obciąć pensje piłkarzom o połowę. Czasami jednak zdrowy rozsądek swoją drogą, a prawo – inną. Pytanie brzmi więc: czy taka decyzja w ogóle ma umocowanie prawne? Spytaliśmy o to więc Mateusza Stankiewicza, prawnika, specjalisty od prawa sportowego. Jego zdaniem – nie ma. A piłkarze, jeśli zdecydowaliby się iść na wojnę, […]
27.03.2020
Blogi i felietony
27.03.2020

Zamiast Klubów Kokosa otwierajmy Kluby Wesołego Szampana

Kiedy po raz pierwszy zapytałem piłkarza, czy skoro nie chce grać, to nie chce także zarabiać nie brakowało osób, które uważały, że to populizm. Bo dlaczego miałby nie zarabiać? Koronawirus nie jest jego sprawką. Dzisiaj jesteśmy o kilkanaście dni dalej i o… kilkadziesiąt procent dalej. Ekstraklasa SA przyzwoliła obciąć pensje i to aż o połowę, […]
27.03.2020
Weszło
27.03.2020

Oficjalnie: kluby Ekstraklasy mogą obniżyć pensje piłkarzy o połowę

Mocny komunikat Ekstraklasy SA. Rada Nadzorcza uchwaliła dziś zasady, na jakich kluby mogą obniżać kontrakty swoich zawodników. No i tym graczom, którzy nie chcieli godzić się na niższe zarobki polubownie, tak czy siak dostanie się po tyłkach. Najważniejszy element komunikatu? Kluby mogą obniżyć pensję zawodnika o 50%, aż do kwoty 10 tysięcy złotych. Czytamy w […]
27.03.2020
Weszło
27.03.2020

„50 procent klubów zastanawiało się nad startem w nowym sezonie”

Kryzys nikogo nie oszczędza, najwięksi muszą ciąć koszty. Ale jednak nie da się ukryć – z dala od najbardziej uczęszczanych piłkarskich traktów i bez kryzysu zdarzało się ledwo wiązać koniec z końcem. Druga liga, czyli trzeci poziom rozgrywkowy w Polsce, to dobry przykład – już wysoko jeśli chodzi o hierarchię w piramidzie piłkarskiej, już poziom […]
27.03.2020