post Avatar

Opublikowane 23.01.2020 19:47 przez

redakcja

Z Lecha Poznań odszedł Darko Jevtić. Nie odszedł za frytki, nie odszedł za skrzynię z paciorkami. Kwota, o której się mówi, może nie poraża, pewnie w swoim czasie dało się wyciągnąć znacznie więcej, ale groszową czy głodową także bym jej nie nazwał.

Tu i ówdzie przy okazji wyjazdu Jevticia słyszę: o, ESA, mistrzyni świata w osłabianiu się, wydaje się, że bardziej osłabić się nie może, a jednak wciąż staje na wysokości zadania. O, była mierna, a teraz jest – pozwólcie tak powiedzieć – jeszcze mierniejsza; o, trwa exodus wszystkich, którzy potrafią prosto kopnąć piłkę; o, jesteśmy tylko oknem wystawowym i niczym więcej; Wyprzedaż Ekstraklasa, to jej prawdziwe imię.

No i dobrze. Nie twierdzę, że odejście Jevticia zawyży poziom. To niezły gracz. Chimeryczny, nigdy nie dorósł w pełni do roli lidera, jakiego w pewnym momencie pewnie nie tylko ja w nim widziałem, ciesząc się po jego wielce obiecującym początku, że nie zniknie z radaru polskiego futbolu.

Ale w zasadzie co z jevticiopodobnymi piłkarzami, a więc ponadprzeciętnymi, zrobić?

Trzymać ich na siłę?

Łańcuchem przywiązać do boiska?

Gdzie, nie oszukujmy się, jeśli ktoś się po nich zgłasza, to raz, że proponuje lepsze pieniądze, to również lepsze stawki i jeszcze lepsze okno wystawowe, czyli nie tylko lepszy byt, ale i jeszcze wyższą drabinę?

Co konkretnie poza ujadaniem, że ktoś dobry odchodzi, z tego ujadania może wynikać?

Znam Ekstraklasę, wiem gdzie są jej słabe punkty, nie raz wbijałem jej szpilkę. Ale sprzedawanie najlepszych piłkarzy to akurat nie jest jej problem czy wada. Tak wygląda po prostu dzisiejszy futbol. Każda liga, poza może ścisłym topem, to okno wystawowe, tylko ma innych nabywców i inne stawki.

Czy w Belgii po udanym sezonie topowi gracze nie przebierają nogami? Może mniej tanecznym krokiem, może z mniejszą natarczywością, ale przebierają czy nie przebierają?

Czy w Norwegii jak ktoś ma dwadzieścia jeden lat i wymiata to marzy o zostaniu na dziesięć lat w Rosenborgu czy innym Molde?

Czy koleś wyróżniający się w Newcastle to już o niczym poza Newcastle nie marzy, bo przecież Anglia, Premier League?

To są kwestie poza nami, bo to są kwestie dla dzisiejszej piłki i jej ekonomii uniwersalne.

Szatnie dzisiejszych drużyn piłkarskich powinny posiadać drzwi obrotowe. Warunki są dziś jasne: albo się do tego zaadaptuj, albo zgiń.

Kto śledzi piłkę intensywnie dziś, znając każdą tabelę drugiej ligi tureckiej i skład Trofense do trzech sezonów wstecz, ale z historią ani ani, najbardziej byłby zaskoczony stabilnością składów sprzed lat. Byle Stal Mielec, byle Nottingham – mniej więcej ta sama kadrowo drużyna przez minimum pół dekady, zwykle więcej. Dzisiaj to nie do pomyślenia. Dzisiaj piłkarz, który spędza dziesięć lat w jednym klubie, a nie jest to Barcelona, Bayern czy inny klub z wielkiego topu, to owszem, piłkarz, który budzi szacunek, ale też pytania: a w sumie czemu nigdy nie poszedł wyżej? Co poszło nie tak? Czy nie mógł więcej? Brakło mu odwagi? Jak to było z tym szampanem i ryzykiem?

Nie mówię, że dzisiaj trzeba się po pół roku rzucać na pierwszą lepszą ofertę, która kieruje cię choć w potencjalnym sensie wyżej – nie, zupełnie nie. Ale nie da się ukryć, że dzisiaj piłkarska giełda transferowa to o wiele żywsza materia niż kiedyś. To ruch jak na Wall Street, w konsekwencji kadry zmieniają się nieustannie nie do poznania. Spojrzysz wstecz o rundę, dwie, a pół jedenastki inne, praktycznie wszędzie – bywa zresztą, że proporcje są jeszcze wyraźniejsze.

ESA próbująca zatrzymać na siłę swoich zawodników przy takich tendencjach światowych rynków byłaby anachronizmem. Zatrzymani byliby buntownikami, cierpiętnikami, często na naszych oczach tracącymi ogień – sami sobie odpowiedzcie czy to przypadek Jevticia.

Globalizacja w futbolu sprawiła, że dzisiaj wszystkie ligi są elementami jednego łańcucha pokarmowego. Nie możemy się temu przeciwstawić ” BO TAK”. Lepsi od nas będą wybierać z naszych zasobów, tak jak lepsi od nich wybierają z ich kadr. To nieubłagane, bo opierające się na podstawie współczesnej piłkarskiej ekonomii prawo.

Wiem, że użyłem pewnego uproszczenia, generalnie wielu chodzi o to, że odchodzenie kolejnych graczy jest dowodem jak Ekstraklasa jest dla nich nieperspektywiczna. Ale przy dzisiejszym rynku, przy potężnych możliwościach obserwacji, narzędziach takich jak InStat, które zacierają w futbolu problemy odległości… Powiem tak: gdybyśmy w trzech ostatnich latach grali w fazie grupowej europejskich pucharów, byłoby tak samo, najlepsi by wyjeżdżali, tak jak bez względu na wszystko wyjeżdżać będą. Jest tylko kwestia otrzymywanej stawki, a już tydzień temu w felietonie pisałem, że pod tym względem akurat wyciągamy wyjątkowo dużo jak na jakość ligi.

Droga do tego, by nasza liga była lepsza, nie wiedzie przez lament „o, ten czy tamten odchodzi”. Droga wiedzie przez lepszy obrót pozyskanymi w ten sposób pieniędzmi. Możemy zahaczyć o nieśmiertelną dyskusją o szkoleniu, niemniej od niej odejdę, z dwóch przyczyn: raz, że samymi młodymi Polakami sukcesu nie zrobisz, to jest 2020 rok, obcokrajowcy są w drużynie potrzebni, grunt, żeby byli naprawdę nieźli. Po drugie, akurat co do szkolenia w ostatnich latach wytworzono sporą presję, a przy tym po prostu było dostatecznie wiele „success story”, by każdy zauważył, że dzięki szkoleniu można się – zwyczajnie – obłowić.

Skauting, penetrowanie tych lig, gdzie my powinniśmy się stołować, to inna para kaloszy. Zaryzykuję i powiem, że tak jak nasze szkolenie jest dalekie od ideału, że choć cały czas trzeba je intensywnie rozwijać, tak już dostało potężnego kopa na rozpęd, i choćby ostatnio zupełnie nieźle radzimy sobie jako dostawca materiału dla wyższych lig, co jakimś tam wyznacznikiem jednak jest.

O wiele gorzej, gdy to nam idzie się wybrać z koszykiem w ręku. To obszar, o którym jest ciszej, a gdzie mamy gigantyczne pole do rozwoju.

To drugi fundament budowy mocnego zespołu dla klubów z naszego regionu: umiejętne przebieranie w przecenach przecen, umiejętność skuszenia.

A może nawet ważniejszy?

Skoro kadry są tak chwiejne?

Skoro co pół roku trzeba trzymać rękę na pulsie, a potem zaczyna się walka na noże, gdzie o jednego gracza walczy szereg zawodników z różnych miejsc nie tylko Europy?

Skoro nie sztuką jest znaleźć dobrego piłkarza mając grubą forsę, sztuką jest znaleźć dobrego piłkarza działając w naszych widełkach cenowych?

Jak sądzicie, czy gdybyśmy wiedzieli wszystko o skautingu w ESA, gdybyśmy znali czarno na białym detale wszystkich transakcji i ich przebiegu, częściej łapalibyśmy się za głowę jak Apoloniusz Tajner po skoku Małysz w Willingen czy jednak z innych przyczyn?

Leszek Milewski

Fot. FotoPyK

Opublikowane 23.01.2020 19:47 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Inne sporty
03.06.2020

Wraca NBA! Kluby dogadują ostatnie detale

Jeśli z niecierpliwością oczekiwaliście powrotu najlepszej ligi świata, to mamy dla was świetną oraz… gorszą, choć niezbyt zaskakującą wiadomość. Zacznijmy od najważniejszego: NBA jest na najlepszej drodze do wznowienia sezonu, zespoły będą grać w kompleksie Disneylandu. Ale niestety, jak donosi Adrian Wojnarowski z ESPN, planowy termin powrotu to dopiero 31 lipca. Do tego na trybunach […]
03.06.2020
Weszło
03.06.2020

Zmienia się stadion, zmienia się mecz. Tylko poziom sędziowania nieszczególnie

Dopiero pisaliśmy o marnym sędziowaniu w starciu GKS-u Jastrzębie z Wartą Poznań. Łudziliśmy się, że może w Grudziądzu będzie z tym lepiej. Że dwóm zespołom naprawdę potrafiącym pograć piłką arbiter nie przeszkodzi. Nasze niedoczekanie. Pan Wojciech Krztoń dał się nabrać w sytuacji absolutnie newralgicznej dla przebiegu spotkania i to boli jeszcze bardziej. Mecz wciąż był na styku, […]
03.06.2020

Hejt Park w dobrym składzie – Live 21:00 – Kosecki i Stanowski

Zapraszamy na Hejt Park w dobrym składzie – Roman Kosecki i Krzysztof Stanowski będą odpowiadali na telefonu od widzów Kanału Sportowego i słuchaczy Weszło FM. Sponsorem programu jest właściciel marki Okocim. Będzie naprawdę ciekawie. Pewnie czeka nas trochę wspominek, trochę anegdot, trochę mocnych opinii. Nudy się nie spodziewamy. Telefon do studia to 22 219 50 31. […]
03.06.2020
Weszło
03.06.2020

Marna gra, jeszcze gorsze sędziowanie. Warta Poznań zwycięża w Jastrzębiu-Zdroju

Nie ma co ukrywać, GKS Jastrzębie i Warta Poznań nie zgotowały dzisiaj telewidzom niezapomnianego widowiska. Właściwie starcie dwóch czołowych ekip I ligi długimi fragmentami aspirowało do rangi paździerzu. Co gorsza – do poziomu gry obu ekip dostosowali się sędziowie, którzy uznali gola zdobytego ręką. Koniec końców Warta wywozi jednak do Poznania trzy punkty, bardzo ważne […]
03.06.2020
Weszło
03.06.2020

Liga kobiet zamknięta, AZS UJ poszkodowany. Trener: – To żenada

Jeśli myśleliście, że to koniec kontrowersji w związku z rozstrzygnięciami w ligach, w których zakończono sezon z powodu pandemii, jesteście w błędzie. Dziś Polski Związek Piłki Nożnej ogłosił, że sezon Ekstraligi kobiet zostanie zakończony. O rozstrzygnięciach (mistrzostwo, spadki) decyduje tabela ustalona w momencie przerwania ligi. Największym poszkodowanym jest drużyna AZS UJ. Rozmawialiśmy przed chwilą z […]
03.06.2020
Weszło Extra
03.06.2020

„Tylko kibice rywali go nie lubili”. Koledzy wspominają Piotra Rockiego

Odszedł zdecydowanie za wcześnie. Szok. Nie dało się go nie lubić. Wyjątkowa postać. Lider w szatni i na boisku. Pytając kolejne osoby, które na różnych etapach kariery spotykały Piotra Rockiego, wyłania nam się obraz człowieka, za którym naprawdę wielu zapłacze. Zmarł nie tylko jeden z najbardziej charakterystycznych ligowców pierwszej dekady XXI wieku. Polska piłka traci […]
03.06.2020
Weszło
03.06.2020

Pogoń Szczecin – klub przeklęty

Pogoń Szczecin to dla nas klub-zagadka. W teorii wszystko wygląda w nim tak, jak należy – jest prezes, który rozsądnie układa klocki, jest trener z uznaną marką, który ma w klubie mocną pozycję, jest dobry pion sportowy, który potrafi wyszukać solidnego piłkarza i może pochwalić się wysoką skutecznością. Jest miasto, które żyje piłką, jest dobra […]
03.06.2020
Weszło
03.06.2020

Warta Poznań – cztery lata temu III liga, dziś apetyt na Ekstraklasę

Warta Poznań rozpoczyna dziś ostatni etap walki o powrót do Ekstraklasy. Niemal dokładnie cztery lata temu warciarze szykowali się do walki o to, by zagrać w barażach o awans do II ligi. Dziś mają już pewną licencję na grę w najwyższej klasie rozgrywkowej. Pozostaje tylko tę promocję do Ekstraklasy wywalczyć. „Zieloni” po cichu przedłużyli kontrakty […]
03.06.2020
Weszło
03.06.2020

Czy Unia Tarnów poczeka na baraż z Cracovią II do czasu, aż Cracovia I skończy sezon?

Unia Tarnów zajęła pierwsze miejsce w swojej grupie IV ligi i chciałaby zagrać baraż o wejście piętro wyżej ze zwycięzcą drugiej grupy, Cracovią II. Niestety na razie nie wiemy, kiedy do tego dojdzie. Dlaczego? Zdaniem Unii, Cracovia II nie chce grać bez posiłków powołanych… z pierwszego zespołu. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że koronawirus spowodował duży […]
03.06.2020
Weszło
03.06.2020

Izolacja? Kto by się tym przejmował. Racowisko kibiców na treningu Resovii

Dwutygodniowa izolacja. Ograniczone wejścia dla przedstawicieli mediów, początkowo brak kibiców na stadionie. Pełne bezpieczeństwo, dostosowanie obiektów do wyjątkowych okoliczności, podział na strefy. Słowem – wszystko przygotowane na tip top. Wszystko to po to, żeby bezpiecznie wrócić do gry. Tak miało to wyglądać nie tylko w Ekstraklasie i I lidze, ale też II lidze, w której […]
03.06.2020
Blogi i felietony
03.06.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Leczenie nałogów to długa, trudna, żmudna praca, podczas której powodzenie każdego kolejnego kroku zależy nie tylko od uzależnionego, ale też od całego jego otoczenia. Zwłaszcza otoczenia najbliższego – rodziny, przyjaciół, pracodawców, grupy społecznej, w której człowiek walczący ze swoimi słabościami się porusza. Nie trzeba być magistrem psychologii, by domyślić się, że po wyjściu z kliniki […]
03.06.2020
Weszło
03.06.2020

Regres motoryczny Wisły, mądrość Legii i efekt Bartoszka

W trakcie tej przerwy spowodowanej pandemią zastanawialiśmy się – jak to całe zamieszanie z brakiem treningów wpłynie na zespoły PKO Bank Polski Ekstraklasy? Czy będziemy oglądać poprawę pod względem fizycznym – bo przecież był odpoczynek oraz czas na złapanie świeżości? Czy może jednak zawodnicy będą snuli się jak muchy w smole i zaobserwujemy wyraźny spadek […]
03.06.2020
Weszło Extra
03.06.2020

Dyrektor sportowy – to nie brzmi dumnie. A powinno!

Mnóstwo jest powodów, dla których polska piłka klubowa nie tyle znajduje się w tak zwanej ciemnej dupie, co urządziła się w tym miejscu już tak dawno temu, że właśnie jest na etapie wymiany mebli w sypialni, bo stare się znudziły. Jeśli ktoś mówi wam, że zna jedną przyczynę – po prostu kłamie. Ale jeśli ktoś […]
03.06.2020
Weszło
03.06.2020

Roznosiłem wirusa, i co mi zrobicie? Gasperini pomylił odwagę z odważnikiem

Znacie pewnie ten cytat z „Młodych Wilków” – nigdy do niczego się nie przyznawaj. Złapią cię pijanego w samochodzie, mów, że nie piłeś. Złapią cię za rękę na kradzieży, mów, że to nie twoja ręką. Cóż, nie będziemy tego podejścia bronić, ale niezmiernie dziwi nas fakt, że niektórzy po zrobieniu czegoś absurdalnie głupiego, ale to […]
03.06.2020
Weszło
03.06.2020

Rafał Górak: „Chcieliśmy grać. Czulibyśmy niesmak z awansu przy zielonym stoliku”

O ile powrót Ekstraklasy cały czas wydawał się dość prawdopodobny, o tyle wznowienie rywalizacji w I czy – zwłaszcza – II lidze wcale nie było takie oczywiste. Wychodzi jednak na to, że do grania wracają wszystkie trzy szczeble centralne w Polsce. Dziś drugoligowcy ponownie inaugurują rundę wiosenną. Z powrotu na boisko raduje się trener GKS-u […]
03.06.2020
Bukmacherka
03.06.2020

Eintracht przełamie defensywę Werderu? Sprawdź typy na Bundesligę w BETFAN!

Środowy rodzynek z Bundesligi na pewno ucieszy fanów niemieckiego futbolu. W końcu musieli oni czekać aż dwa dni na kolejną porcję wrażeń zza zachodniej granicy… Mecz Werderu z Eintrachtem to ciekawa propozycja, zwłaszcza z uwagi na to, że pojedynki tych drużyn zwykle dostarczały sporych emocji. Czego spodziewać się po tym meczu? Sprawdźcie nasze propozycje typów […]
03.06.2020
Weszło
03.06.2020

Boniek: Obniżyć pensje piłkarzom – i to na stałe. Będą trenować mocniej

– Kluby szybko ustaliły, że w czasie kryzysu piłkarze powinni zarabiać połowę pensji, a ja uważam, że trzeba by obniżyć wynagrodzenia na stałe. Wtedy chcieliby trenować trzy razy mocniej, by wyjechać za granicę i zarobić więcej. W Polsce wielu piłkarzy ma eldorado, zwłaszcza ci z Europy Środkowej i Bałkanów. Ci gracze są ważną częścią niektórych […]
03.06.2020
Weszło
02.06.2020

Najlepsze zostawili na koniec. Michał Żyro skradł show w hicie w Legnicy

Nie oszukujmy się, nie był to mecz, na który czekaliśmy przez całą kwarantannę. Jest wtorek, jest 20.40, deszcz nasuwa z takim impetem, że piłkarze mogą z miejsca wziąć udział w reklamie szamponu albo bollywoodzkim musicalu. A jednak, kiedy już po 15 minutach mieliśmy dwie bramki i jedną awarię systemu nawadniającego, który włączył się bez wyraźnego […]
02.06.2020