post Avatar

Opublikowane 14.01.2020 18:15 przez

redakcja

W jakim klubie Vladislavs Gutkovskis będzie grał w rundzie wiosennej? Skąd pomysł na sprowadzenie do Niecieczy Mariusza Lewandowskiego i Marcina Żewłakowa? Który piłkarz Bruk-Bet Termaliki zaimponował klubowi profesjonalnym podejściem? Czy „Słoniki” szykują zimą bombę transferową? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziecie w naszej rozmowie z dyrektorem sportowym Termaliki, Łukaszem Stupką, który był gościem audycji „Pierwszoligowiec”.

***

Czego oczekujecie od Mariusza Lewandowskiego i Marcina Żewłakowa, poza tym, że pewnie w swoim stylu powiecie: awansu?

Decyzja zarządu klubu była taka, że czas na troszeczkę inne otwarcie. Czas spróbować innego podejścia, wykorzystać inne umiejętności dostępnych na rynku trenerów. Perspektywa czucia klimatu szatni, doświadczenia w międzynarodowych rozgrywkach – Mariusz Lewandowski i Marcin Żewłakow to doświadczenie mają. Chodziło też o stworzenie innego klimatu dla zawodników, dania im narzędzi do pracy w postaci dwóch wybitnych personaliów ze środowiska piłkarskiego. Stąd nasz pomysł, mamy nadzieję, że będziemy szli w kierunku osiągnięcia awansu.

Wasza pozycja w tabeli i dyspozycja jesienią nie przekreśla was w kwestii awansu?

Często druga runda pierwszej ligi pokazywała za każdym razem nowych rycerzów wiosny. Nie chcę snuć i zapowiadać, ale głęboko wierzymy, że Mariusz Lewandowski i Marcin Żewłakow pomogą nam w zrealizowaniu celu. Powoli ruszamy z transferami, mamy je przygotowane od jakiegoś czasu, ale analiza z szerszej perspektywy jest kluczowa, żeby wkomponować najlepsze jednostki i ruszyć, bo meczów sporo nie zostało.

Jak ma wyglądać wasza współpraca z Marcinem Żewłakowem?

Nasza współpraca jest mocno zazębiona, nie ma jak wspomagać się opinią byłego reprezentanta Polski i osoby, która czuje piłkę. Mogliśmy posłuchać go w roli eksperta telewizyjnego i jego przemyślenia zawsze były ciekawe. Ja się z tej współpracy cieszę, ale najważniejsze, żeby klub miał z tego korzyści. Myślę, że na dniach będziemy ogłaszać zawodników, którzy wzmocnią nasz zespół.

Co się wydarzy z Vladislavsem Gutkovskisem? Mówił nam, że jest szansa na to, że dołączy do Rakowa już wiosną. Z kolei w „Przeglądzie Sportowym” razem z Marcinem Żewłakowem mówiliście, że pieniądze są w tej kwestii istotne.

W tym momencie piłeczka jest po stronie Rakowa. Swoje stanowisko przedstawiliśmy władzom klubu, czekam na dalsze rozmowy i ofertę ze strony Rakowa. Nie zamykamy się na ich propozycję, ale jeśli kluby nie dojdą do porozumienia, będziemy się cieszyć, że tak dobry zawodnik zostanie w klubie i będzie jednym z kluczowych elementów naszej układanki, która zaskoczony na wiosnę.

Latem zrobiliście kilka głośnych transferów, zimą też szykujecie bomby?

Czy to będą bomby, to zostawimy do oceny ekspertom. Nie wiem jak to zdefiniować, wolałbym, żeby to nie były bomby, ale solidne wzmocnienia. Latem było 13 transferów, przyszło dużo piłkarzy, natomiast wynik jest poniżej oczekiwań. Patrzę na to wszystko z pokorą, bo nie jesteśmy w miejscu, w którym chcielibyśmy być.

A jak ocenić te letnie transfery?

Każdy może sobie zrobić bilans sportowy i odpowiedzieć, czy dał z siebie maksa, czy wynik poszedł w parze za potencjałem transferowym danego zawodnika. Każdy jest głodny sukcesu, pół roku to zbyt mało, by stwierdzić, czy transfer był udany, czy nie. Po rundzie wiosennej ocenimy, czy transfery były trafne, czy można było lepiej dobrać zawodników.

Mimo wszystko trochę meczów do oceny już było, a Termalica grała falami. Były lepsze momenty, ale coś nie grało. Znaleźliście tego powód?

Starałbym się do tego nie wracać, decyzja o zwolnieniu trenera została podjęta, a w wizji długofalowej na jego następcę został wybrany trener Lewandowski. Początek mieliśmy bardzo dobry, trzy wygrane mecze, natomiast był to krótki okres. Potem było dziewięć meczów bez wygranej, łącznie z Pucharem Polski, podziwiam zarząd i właścicieli, że dali szansę nam dalej pracować i spróbować tę passę odwrócić. Zbyt dużo było jednak złych rezultatów, stąd zmiany w trakcie rundy i teraz, przed nową rundą.

Jak będzie wyglądał sztab Mariusza Lewandowskiego? On swojego sztabu nie ma, ale np. w klubie został najbliższy współpracownik trenera Mandrysza, czyli Bartłomiej Bobla. Czy skład sztabu może się jeszcze zmienić?

Sztab się krystalizuje, prowadzimy rozmowy od przygotowania motorycznego. Takiej osoby, w okresie, w którym jestem w klubie, tu nie było i jeśli wchodzimy w powody, to też jest jeden z nich. W wyniku analiz, które podjęliśmy, poszukujemy właśnie takiej osoby. Jeśli chodzi o trenera Boblę, decyzja zarządu jest taka, że z nami zostaje.

Bardzo nas interesuje postać Łukasza Budziłka, bo typowaliśmy go na jednego z lepszych fachowców między słupkami w pierwszej lidze, natomiast szybko odniósł kontuzję i bronił Karol Dybowski. Czy planujecie jakiś transfer do bramki? Trener Lewandowski zapowiadał, że będziecie gotowi na każdą ewentualność.

Rzadko to robię na forum publicznym, ale chciałbym pochwalić postawę Łukasza. Nie zdarza się często, żeby zawodnik kontuzjowany – a mówimy tu o zerwaniu Achillesa, czyli stosunkowo dłuższej niż zerwanie więzadeł krzyżowych – zakupił sprzęt do rehabilitacji, gdziekolwiek by z nami nie jeździł, to fizjoterapeutów do rehabilitacji załatwiał sobie na miejscu. Jego postawa była budująca, był on jednym z liderów od momentu przyjścia z Pogoni, jeszcze kiedy przyszedł tu na wypożyczenie. Momentami trzeba go było hamować, bo nie minęło jeszcze cztery miesiące, a Łukasz wykonuje tak dużo ćwiczeń, że mam nadzieję, że nic mu się nie stanie, bo byłby to absolutny rekord świata w powrocie po tak ciężkiej kontuzji. Liczymy na niego i czekamy, aż wróci do nas w pełni zdrowy, żeby nie ryzykować kolejnego urazu. Trzeba też pochwalić Karola Dybowskiego, który wrzucony na głęboką wodę nie uległ presji i pociągnął zespół. Przymiarki i rozmowy transferowe trwają, jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność, tak jak powiedział trener, ale konkrety wyjawimy w swoim czasie.

Pół żartem, pół serio – Eric Abidal latem dostał koszulkę Termaliki i to była bomba, przynajmniej marketingowa. Czy jakieś wzmocnienia tego pokroju się szykują?

Niestety Eric był wtedy kontuzjowany i nie zdążył się wyleczyć, żebyśmy mogli go zgłosić do gry. Natomiast coś się szykuje, może być jakaś bomba transferowa, bo coś mi po głowie krąży. Zobaczymy, czy się uda, ale z Abidalem dawałem sobie trzy procent szans, a tu szanse są ciut większe. Mam nadzieję, że w przyszłej rundzie częściej będziecie nas chwalić niż wieszać na nas psy.

***

Całą rozmowę z Łukaszem Stupką odsłuchacie poniżej. Warto, bo w „Pierwszoligowcu” gościliśmy także prezesa Stali Mielec, Jacka Orłowskiego, z którym rozmawialiśmy m.in. o podejrzeniach dotyczących ustawionych spotkań, odejściach z klubu czy planach transferowych. Uchylając rąbka tajemnicy – szef mieleckiego klubu zdradził, że klub pracuje już nad wypożyczeniem Kacpra Sadłochy, który trenuje ze swoim byłym zespołem. Prezes Orłowski wyjawił również, jak wyglądały rozmowy z piłkarzami Rakowa Częstochowa, którzy pojawiali się w plotkach jako potencjalne wzmocnienia Stali.

Fot. FotoPyK

Opublikowane 14.01.2020 18:15 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
29.10.2020

Cudu nie było: Grosicki zostaje w WBA. Kolejny podstawowy kadrowicz nie powącha boiska?

Jedna Wenta to 15 sekund, jeden Najman to… jak mrugnąć dwa razy, w każdym razie niedługo, a jeden Grosicki to 21 sekund, czyli tyle, o ile spóźniono się z przesłaniem dokumentów, by dopiąć transfer do Nottingham. Jak ustalił Tomasz Włodarczyk z Meczyki.pl – cudów nie ma, nikt nagle nie pozwoli Grosickiemu zmienić zespołu i zawodnik […]
29.10.2020
Weszło Extra
29.10.2020

„Sam Allardyce pracował trzy dni w tygodniu, a Di Canio zabierał nam telefony”

Mija już prawie osiem lat od wyjazdu Maksymiliana Stryjka z juniorów Polonii Warszawa do Sunderlandu. W barwach „Czarnych Kotów” nigdy nie udało mu się zadebiutować. Siedział na ławce w Premier League, Championship i League One, ale na boisku się nie pojawił. Jego kariera przybierała zaskakujące obroty – w 2017 roku został powołany do reprezentacji U-21 […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

„Staram się być szczery, mówić zawsze prawdę prosto w oczy”

Jaki jest Dariusz Żuraw jako trener? W dzisiejszej prasie szkoleniowiec Lecha tłumaczy, jak zarządza szatnią. – S t a r a m się być szczery, mówić zawsze p r a w d ę prosto w oczy, nikomu nie robić złudnych nadziei. Tym zawsze wygrywałem. W Lechu trudny moment nastał, kiedy objąłem drużynę po trenerze Adamie Nawałce. […]
29.10.2020
Weszło
29.10.2020

Wariat wśród wojowników. Świat według Allana McGregora

Jeśli nazwa dzisiejszego rywala Lecha Poznań naprawdę ma sugerować, że są to wojownicy, to musimy powiedzieć, że jeden z nich nosi dodatkowo łatkę wariata. Dziś ma już 38 lat, ale nadal nie potrafi pozbyć się opinii „enfant terrible” w drużynie z Ibrox. Jeszcze w zeszłym roku krzyczano o nim „serial offender”, co w wolnym tłumaczeniu […]
29.10.2020
Weszło
28.10.2020

Hattrick, którego nie było. Sztuka przegrywu im. AlVARo Moraty

Przeciwnicy VAR-u są dziś gatunkiem niemal nieistniejącym, ale czujemy, że po dzisiejszym wieczorze ich populacja wzrośnie przynajmniej o jedną osobę. Będzie nią Alvaro Morata, który zamiast skompletować hattricka w Lidze Mistrzów przeciwko Barcelonie, trzykrotnie był bramek pozbawiany, po konsultacji sędziego z wozem. W pewnym momencie zaczęliśmy już nawet obawiać się o stan psychiki napastnika Juventusu. […]
28.10.2020
Hiszpania
28.10.2020

Niedociągnięcia są, ale Barcelona wreszcie wygląda przekonująco

Wiatr zmian w Katalonii jest doskonale wyczuwalny. Dymisja Josepa Marii Bartomeu to oczywiście wiadomość miesiąca niezależnie od tego, jak ułożyłyby się losy niedawnego El Clasico oraz meczu z Juventusem. Ale za odejściem znienawidzonego prezydenta klubu idzie coś więcej. Barcelona jeszcze nie zawsze, jeszcze nie w każdym meczu, ale coraz częściej zaczyna wyglądać jak drużyna. Dzisiaj […]
28.10.2020
Weszło
28.10.2020

Zaczęło się spokojnie, a potem pojawił się Rashford. Manchester United miażdży RB Lipsk

Trzeba przyznać, że nie zanosiło się w tym meczu na pogrom. Spotkanie Manchesteru United z RB Lipsk długo toczyło się w spokojnym, fragmentami wręcz sennym tempie. A potem na boisku pojawił się Marcus Rashford i zafundował defensorom niemieckiej ekipy bardzo bolesne przebudzenie. Angielski napastnik kolejny raz został bohaterem „Czerwonych Diabłów” w Champions League i swoim […]
28.10.2020
Weszło
28.10.2020

Kolejny mecz Lecha w pucharach i inne atrakcje – czwartek z Weszło.FM

Lech Poznań przystępuje do kolejnej rywalizacji w Lidze Europy, więc ten temat zdominuje nasz poranek. Ponadto – w „Dwójce bez Sternika” także echa środowej Ligi Mistrzów. W naszej porannej audycji usłyszycie Maję Strzelczyk i Wojtka Pielę. O 10:00 antenę przejmą tematy olimpijskie. Dariusz Urbanowicz zaprosi na „Kierunek Tokio”. W południe na antenie WeszłoFM – „Stacja […]
28.10.2020
Weszło
28.10.2020

PSG ma komplet oczek, Basaksehir poczucie, że było blisko. Czyli Turcy by się zamienili

Mimo porażki w pierwszym meczu, PSG było murowanym faworytem starcia z Basaksehirem. Turcy też polegli w premierowej kolejce, a na dodatek musieli mierzyć się z jednym z najgroźniejszych ataków świata. Tylko, że dzisiaj Neymar, Mbappe i Di Maria byli groźni niczym pies Bolca w “Chłopaki nie płaczą”. Nie można jednak całego meczu sprowadzić tylko do […]
28.10.2020
Weszło
28.10.2020

Starcie „kanapkowych osiłków” dla Lechii

Wisła Kraków i Lechia Gdańsk mogły do tej pory uchodzić za takich szkolnych osiłków, którzy znęcają się tylko nad słabszymi. I jedni, i drudzy ogrywali beniaminków, ale gdy przyszło mierzyć się z kimś silniejszym, był często kłopot, żeby ugrać choćby punkt. No i dzisiaj mieliśmy okazję sprawdzić, kto ma trochę więcej krzepy i jednak potrafi […]
28.10.2020
Weszło
28.10.2020

Jeremy Wisten. Cierpienie w ciszy

„Nie znoście cierpienia w ciszy, porozmawiajcie z ludźmi, kiedy czujecie się ze sobą źle”. Te słowa idealnie oddają nastrój, jaki towarzyszy po śmierci 17-letniego Jeremy’ego Wistena, byłego piłkarza akademii Manchesteru City. Nastolatek odbiera sobie życie. Dlaczego? Nie radzi sobie z marzeniami, które legły w gruzach. Gonił za marzeniem, napotkał problemy, miał przecież wsparcie rodziny. Dlaczego […]
28.10.2020
Weszło
28.10.2020

Prokuratura przedstawia zarzuty. Czarne chmury nad Cezarym Kucharskim

Wrze w sprawie Cezarego Kucharskiego. Czarne chmury zbierają się nad jego głową. Wczoraj zatrzymanie, zdjęcie z charakterystycznym czarnym paskiem na oczach, dzisiaj komunikat Prokuratory Regionalnej, przedstawiający bardzo konkretne zarzuty wobec byłego piłkarza i menadżera. A wszystko wokół sprawy konfliktu z Robertem Lewandowskim. Wczoraj szeroko pisaliśmy o regularnej wojnie między Cezarym Kucharskim a kapitanem reprezentacji Polski, […]
28.10.2020
Anglia
28.10.2020

Ilu zawodników na jedną pozycję powinien mieć wielki klub?

Rzadko kiedy w historii futbolu możemy bez trudu odnaleźć tak wyraźny punkt przełomowy. Często jakieś zmiany, wzloty jednych drużyn, upadki drugich, to skomplikowane i długotrwałe procesy. Z Virgilem van Dijkiem w Liverpoolu jest zupełnie inaczej. Dopóki go w Liverpoolu nie było, Juergen Klopp biegał od linii do linii wściekając się na niefrasobliwość linii defensywnej. Odkąd […]
28.10.2020
Weszło
28.10.2020

Sędzia czy obrona Tychów – nie wiemy, kto był dzisiaj gorszy

Całkiem ciekawy mecz pierwszej ligi na liście rzeczy, których spodziewaliśmy się w środę o godz. 13, stał gdzieś pomiędzy hiszpańską inkwizycją i zwycięstwem Marcina Najmana przez nokaut. A jednak, w erze wirusowej jest to możliwe, bo przecież kiedyś trzeba nadrabiać zaległości. Dzisiaj nadrabiali je piłkarze Radomiaka i GKS-u Tychy. Widowisko było całkiem niezłe, ale jak […]
28.10.2020
Hiszpania
28.10.2020

Wszystkie grzechy Bartomeu. Dlaczego prezydent Barcelony musiał odejść?

Nieudolność działań na rynku transferowym, zadłużenie klubu, konflikt z największymi gwiazdami, afera związana z działalnością w mediach społecznościowych, oskarżenia o korupcję. To tylko część z zarzutów stawianych Josepowi Marii Bartomeu przez fanów Barcelony. Prezydent katalońskiego klubu wczoraj ostatecznie podał się do dymisji. A kibice mogli sobie jedynie powiedzieć: nareszcie! ***** Od dłuższego czasu fani Barcelony […]
28.10.2020
Blogi i felietony
28.10.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Wczoraj na Weszło ukazał się artykuł o skandalicznym zachowaniu rodziców podczas meczu 14-letnich chłopaków z Ząbkovii. Jak zwykle swoje musiał wysłuchać sędzia (ślepak jebany), ale także i zawodnicy (włóż mu, kurwa, tę nogę). W tym wypadku w roli wymagających nauczycieli wystąpili rodzice, ale raz na jakiś czas piłkarski internet żyje też najróżniejszymi wypowiedziami trenerów. Od […]
28.10.2020
Weszło
28.10.2020

William Remy pracuje nad zbiorową odpornością w Legii

Legia Warszawa dotychczas nie zaliczała się w Ekstraklasie do klubów najbardziej dotkniętych koronawirusem. Pojedyncze przypadki się zdarzały, ale nigdy nie było paraliżu czy masowych wyników pozytywnych jak w Pogoni Szczecin i kilku innych zespołach. William Remy najwyraźniej uznał, że pora to zmienić i im szybciej Legia jako drużyna nabierze zbiorowej odporności, tym lepiej.  Francuz oficjalnie […]
28.10.2020
Weszło
28.10.2020

United – Lipsk. Drugi hit wieczoru starciem o wyjście z grupy?

Jeśli masz w grupie PSG, możesz się spodziewać, że miejsce do awansu jest tylko jedno. Dlatego mecz Manchesteru United z RB Lipsk będzie miał podwójną stawkę. Każde potknięcie może oddalić jednego z zainteresowanych od 1/8 finału Ligi Mistrzów, więc motywacja do wygranej będzie podwójna. Typujemy drugi dzisiejszy hit wieczoru w Superbet! Manchester United – RB […]
28.10.2020